پنجشنبه٬ ١٠ بهمن ١٣٨٧ - ٢٩ ژانويه ٢٠٠٨

    کارگر کمونيست  ٩٩

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

تهيه و تنظيم: محمد شكوهي
اخبار اعتراضات و مبارزات کارگری

تجمع اعتراضي كارگران صنايع فلزي در مقابل دفتر احمدي نژاد

بدنبال مبارزات کارگران صنایع فلزی در ماههای گذشته که روز دوم دی ماه به اوج خود رسید و کارگران مدیر عامل صنایع فلزی شماره دو را در کارخانه حبس کردند روز هشتم بهمن ماه ٣٠٠ نفر از كارگران صنایع فلزی بدلیل عدم تحقق وعده های داده شده، یکپارچه و متحد در مقابل دفتر ریاست جمهوری حكومت دست به تجمع اعتراضی زدند. در دور قبلی مبارزات این کارگران که به راه اندازی کارخانه و پرداخت علی الحساب دویست هزار تومان به آنان منجر شد کارفرما متعهد شده بود ٥٠٠ میلیون تومان طلب این کارگران را که مربوط به سال ٨٥ است بعلاوه دستمزدهای معوقه آنان را پرداخت کند. اما با شروع کار در کارخانه و گذشت ایام، این وعده ها از سوی کارفرما محقق نشد. به همین دلیل کارگران صنایع فلزی روز ٢٤ دی ماه با برگزاری یک مجمع عمومی طوماری را به امضا رساندند که طی آن تا روز یکشنبه ٢٩ دی ماه به کارفرما و شورای اسلامی کارخانه مهلت دادند نسبت به حل مشکلات آنان اقدام کند. در این طومار کارگران اعلام کرده بودند با پایان این مهلت اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.
با فرا رسیدن ٢٩ دی ماه و گذشت بیش یک هفته از موعد مهلت داده شده توسط کارگران به کارفرما و عدم تحقق خواستهای آنان، این کارگران امروز در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع وسیعی زدند بطوری که تمامی کارگران این کارخانه که بیش از سیصد نفر هستند در این تجمع شرکت کرده بودند.
کارگران صنایع فلزی که حدود ساعت ده صبح خود را به میدان پاستور رسانده بودند هنگام عزیمت به سمت نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور در کیوسک نگهبانی اول این خیابان با سد سربازان و نیروهای انتظامی مواجه شدند که با شکستن این سد و بدون درگیری موفق شدند خود را به آخرین کیوسک نگهبانی در مقابل مقر ریاست جمهوری برسانند. با رسیدن کارگران به این قسمت بر تعداد نیروهای انتظامی و امنیتی به سرعت افزوده شد و در آنجا این نیروها که مجهز به باتوم بودند کارگران را کاملا در محاصره خود گرفتند. پس از این محاصره، بلافاصله قروقی معاون رئیس جمهور در میان کارگران حاضر شد و با وعده رسیدگی به خواستهای آنان از یکی از کارکنان دفتر رئیس جمهوری خواست تا سریعا جلسه ای را با نماینده های کارگران بگذارند و فورا نامه هایی را به ادارات ذیربط برای رسیدگی به مشکل آنان بنویسند. بدنبال حضور قروقی در میان کارگران و مسائل مطرح شده از سوی وی، بلافاصله جلسه ای با حضور نماینده های کارگران و دبیر پاسخگویی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و نامه ای نیز از طرف ریاست جمهوری به رئیس بانک تجارت مبنی بر پرداخت فوری پانصد میلیون وام داده شد. (بانک تجارت علیرغم توافق به عمل آمده در گذشته، تاکنون از پرداخت این وام به شرکت صنایع فلزی جهت پرداختا مطالبات سال 85 کارگران خودداری کرده است)

در ادامه این ماجرا معاون وزیر صنایع نیز با حضور در میان نماینده های کارگران و شنیدن صحبتهای آنان، طی ارتباطی تلفنی با وزیر صنایع، مسائل شرکت صنایع فلزی را مطرح کرد و تماسی نیز با استاندار و رئیس بانک تجارت جهت هماهنگی برای رسیدگی به مشکلات کارگران صنایع فلزی بر قرار نمود و نهایتا مقرر شد اواسط هفته آینده وام پانصد میلیونی بطور قطعی در اختیار شرکت صنایع فلزی جهت پرداخت مطالبات کارگران قرار بگیرد.
بدنبال این قول و قرار ها از سوی مسئولین نهاد ریاست جمهوری و معاون وزیر صنایع، قرار شد روز شنبه ١٢ بهمن ماه جلسه ای در نهاد ریاست جمهوری با شرکت مسئولین و مدیر عامل گروه صنایع فلزی شماره یک و دو و نماینده های کارگران جهت رسیدگی به پرداخت ٤ ماه دستمزد معوقه امسال کارگران( از مهر ماه تا دی ماه) و پرداخت دستمزدهای ماههای پایانی سال آنان و سایر مسائل مربوط به شرکت صنایع فلزی برگزار شود.
لازم به یاد آوری است در طول این جلسه مسئولین نهاد ریاست جمهوری صحبت از پیش بردن روندی در مورد کارخانه صنایع فلزی کردند که در ارتباط با کارخانه لاستیک البرز صورت گرفته است. اما به کارگران اعلام شد چنین روندی زمان خواهد برد و آنان باید آرامش خود را حفظ کنند.
با پایان گرفتن این جلسه و وعده های داده شد ساعت ٢ بعد از ظهر کارگران صنایع فلزی به تجمع خود پایان داده و به کارخانه باز گشتند. کارگران صنایع فلزی بر خواستهای خود تاکید دارند.

به گزارش سایت اتحاد همزمان با تجمع کارگران صنایع فلزی در مقابل نهاد ریاست جمهوری و در حالی که آنان منتظر بازگشت نماینده های خود از جلسه بودند یک مرتبه متوجه فردی شدند که با پاشیدن بنزین بر لباسهایش، در یک آن خود را به آتش کشید. کارگران صنایع فلزی با مشاهده این وضعیت بلافاصله با پارچه ها و پلاکاردهایی که به همراه داشتند برای خفه کردن آتش به کمک وی شتافتند و نهایتا مجبور شدند با پاره کردن لباسهای وی و خارج کردن آنها از تنش، این فرد را از مرگ حتمی نجات دهند. فرد آتش گرفته هنگام کمک کارگران و سربازان برای نجات وی از مهلکه، بطور مداوم فریاد می کشید و التماس می کرد بگذارید من بمیرم، در زلزله بم فرزندانم روی دستانم مردند و کسی به داد ما نمیرسد. بنا بر اظهارات این فرد وی مدت سه سال برای حل مشکلات خود به نهاد ریاست جمهوری مراجعه میکرد و در اوج نا امیدی و پس از سه سال دوندگی و عدم حصول نتیجه ای از آن، تنها راه را آتش زدن خود و مرگ در مقابل نهاد ریاست جمهوری یافته بود. این فرد پس از کمک کارگران و سربازان و نجات وی از مرگ حتمی با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.

کارگران شرکت پترو تکسان یزد دست به اعتصاب زدند
بنا بر گزارش سایت اتحاد روز پنجشنبه ١٠ بهمن ماه ٣٠ نفر از کارگران روزمزد شرکت پتروتکسان، پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد در اعتراض به عدم پرداخت یک ماه و نیم از دستمزدهایشان دست به اعتصاب زدند. کارگران اعتصابی که همگی اهل بلوچستان هستند روز ٩ بهمن در مجمع عمومی خود تصمیم به اعتصاب گرفته بودند. این کارگران مدتها قبل دو نفر از همکاران خود را به عنوان نماینده انتخاب کرده و مذاکراتشان را از طریق نمایندگان با کارفرما انجام داده اند. کارگران علاوه بر خواست پرداخت دستمزدهای معوقه، خواهان مداوای دو نفر از همکارانشان به هزینه کارفرما هستند که طی دو روز گذشته حین کار مصدوم شده اند. یکی از کارگران مسدوم دچار شکستگی انگشت پا و دیگری دو انگشت پایش مجروح شده است.

پس از اعتصاب این کارگران و طرح خواست هایشان، کارفرما ابتدا به کارگران اظهار داشت اگر نمی خواهید کار کنید تسویه حساب کنید اما کارگران اعلام کردند نه تسویه می کنیم و نه قبول می کنیم حقوقمان را نپردازید. با ایستادگی کارگران در مقابل کارفرما، وی تلاش کرد از قبول مسؤلیت مداوای کارگران مصدوم سر باز بزند و اعلام کرد این کارگران به علت بی احتیاطی خود دچار آسیب شده اند. اما کارگران با اظهار اینکه به هر علتی که این دو کارگر مجروح شده باشند در محل کار شما بوده است و باید آنان را با هزینه شرکت مداوا کنید بر خواست خود تاکید کردند.
بنا بر این گزارش با تداوم اعتصاب کارگران و اصرار آنان بر تحقق خواست هایشان، کارفرما به ناچاربه خواست مداوای کارگران مجروح تن داد و از آنان خواست در مقابل این حسن نیت!؟ بر سر کارهایشان بازگردند. اما کارگران در مقابل این خواست کارفرما اعلام کردند مداوای کارگران مجروح وظیفه شماست و ما ضمن پافشاری بر آن خواهان پرداخت دستمزد های معوقه خود نیز هستیم. بنا به گزارش با تداوم اعتصاب کارگران شرکت پتروتکسان یزد کارفرما مجبور شده است از کارگران برای پرداخت دستمزدهای معوقه شان مهلت بخواهد و کارگران نیز هم اکنون با برگزاری مجمع عمومی در حال تصمیم گیری در باره تعیین مهلت برای کارفرما جهت پرداخت دستمزدهایشان هستند.

اعتصاب ١٥٠٠ كارگر نی بر هفت تپه وارد سومین روز خود شد
بنا به خبری كه منتشر شده است، بیش از ١۵٠٠ تن از كارگران نی بر در شركت نیشكر هفت تپه روز ٧ بهمن وارد سومین روز اعتصاب شدند. مطالبات كارگران پرداخت به موقع حقوق و دریافت پاداش سالانه نی بری می باشد كه تاكنون پرداخت نشده است. كارگران اعلام نموده اند كه تا برآورده شدن مطالباتشان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. كارگران نی بر در شركت نیشكر هفت تپه، كه اكثرا فصلی هستند، طی سالهای گذشته بارها در اعتراض به عدم پرداخت به موقع دستمزدهای خود دست به اعتصاب زده و خواهان رسیدگی به مشكلات خود شده اند.

آخرین اخبار از کیان تایر(لاستیک البرز)

بنا به گزارشات منتشر شده راه اندازی آزمایشی دستگاهای تولید لاستیک در کارخانه لاستیک البرز در طول هفته آخر دي ادامه داشت و روز اول بهمن کارگران شيفت يک این کارخانه بر سر کارهای خود حاضر شدند. دراين روز سرويسهاي اياب و ذهاب کارگران و ناهارخوري کارخانه داير گرديد و کارخانه طبق روال هميشه کارش را آغاز کرد. بدين ترتيب تحت فشار اعتراضات کارگران٬ کار کارخانه از سر گرفته شد. هیئت مدیره جدید کارخانه لاستیک البرز از سوی سازمان حمایت از صنایع بمدت شش ماه برای اداره این کارخانه و از سر گیری تولید در آن منصوب شده است و قرار است در پایان این دوره با گزارش این هیئت به سازمان حمایت از صنایع و گزارش تکمیلی این سازمان به دولت، در مورد ادامه کار این کارخانه و مالکیت آن تصمیم گیری شود.
بنا به خبری دیگری از سایت اتحاد بدنبال راه اندازی کارخانه لاستیک البرز (بدلیل نرسیدن مواد اولیه بطور کامل این کارخانه در خط تولید قرار نگرفته است) و استقرار مدیریت جدید در دفتر مرکزی این شرکت، واحد تدارکات این کارخانه که بخشی از آن در دفتر مرکزی و بخشی نیز در کارخانه مستقر بود منحل شد. پس از انحلال این واحد لیست ١٧ نفره ای از این بخش و چند نفر از کارگران در انتظامات کارخانه نصب شد که طی آن این افراد معلق از کار اعلام شدند. این لیست بنا بر اظهار کارگران لاستیک البرز از منتصبین و عوامل مالک اصلی کارخانه بودند و مدیریت جدید در رقابت با کارفرما و برای پیشبرد امور خود، آنان را از کار تعلیق کرده بود .

یک افدام جالب کارگران اعتراض به این اخراج ها بود. بدنبال نصب لیست اسامی این افراد در انتظامات، کارگران لاستیک البرز و نماینده های آنان طی مذاکره ای با مدیریت جدید خواهان برداشتن لیست این افراد از انتظامات و عدم اخراج آنها شدند و مدیریت با برداشتن لیست این افراد از انتظامات، قول داد به خواست آنها مبنی بر عدم اخراج این تعداد از کارمندان و کارگران توجه خواهد کرد.

از سوی دیگر بنا بر این گزارش کارگران لاستیک البرز خواهان انحلال شورای اسلامی این کارخانه هستند. کارگران لاستیک البرز حدود چهار ماه پیش نیز با جمع آوری امضا در صدد انحلال شورای اسلامی کارخانه بر آمدند .
کارگران لاستیک البرز در طول اعتراضات و تجمعات خود با انتخاب ٢٧ نماینده عملا شورای اسلامی کارخانه را کنار گذاشته و منزوی کردند و در طول نزدیک به ٥ ماه گذشته کلیه امور مربوط به خود را از طریق نماینده های منتخب شان در مجمع عمومی پیش بردند.

بیش از ١٤٠٠ نفر از كارگران کارخانه کیان تایر ماههاست که با مشکل عدم پرداخت دستمزدهای معوقه روبرو هستند و برای ان مبارزه میکنند. در طول جند ماهه گذشته کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان تجمعات و تظاهراتهای باشکوهی را برگزار کرده اند.مبارزات پرشور کارگران و مصمم بودنشان برای نقد کردن مطالبات معوقه شان الگویی از مبارزه کارگری موفق و ادامه کار می باشد. در واکنش به اعتراضات بی شمار کارگران این کارخانه، مدیریت و کارفرما بارها با دادن وعده و وعید و سردواندن کارگران تلاش کرده اند این مبارزه را خاموش نمایند که موفق نشده اند.
بر اساس آخرین اخبار منتشره كارگران این واحد تولیدی هنوز چندین ماه دستمزد معوقه دارند که مدیریت و کارفرما به بهانه هایی نظیر "کمبود نفدینگی" از پرداخت آن سر می زند.تعداد زیادی از کارگران از مرداد ماه امسال حقوق هایشان را دریافت نکرده اند. مدیریت و دولت و کارفرما بی شرمانه اعلام می کنند که در صدد تهیه اعتبار برای بازپرداخت دستمزدهای معوقه می باشند. کارگران می گویند که وعده و وعیدهای کارفرمایان و دولت تا به حال دروغ بوده و اگر اعتباری تهیه شده صرف امورات خود کارفرما و مدیریت شده است. لازم به توضیح است که بر اساس آخرین اخبار کارخانه لاستیک البرز( کیان تایر) شامل قانون حمایت از صنایع می شود که از اوایل دهه ٤٠ در حال اجرا می باشد. بر اساس این طرح واحدهایی "مشکل دار" با استفاده از این امکان قانونی برای مدتی از محل تامین اعتبارات دولتی تولید را سرپا نگه می دارند. کشمکش و رویارویی کارگران با مدیریت و کارفرما در مورد نقد کردن دستمزدهای معوقه کماکان ادامه داشته و کارگران مصصم به ادامه مبارزه برای گرفتن دستمزدهایشان می باشند.

 شرکت سامیکو همدان، اعتراض به اخراج و بیکارسازی
کارگران شرکت سامیکو در اعتراض به بلا تکلیفی و عدم پاسخگوی به خواستهایشان روز چهارشنبه ٩ بهمن ماه در مقابل خانه کارگر همدان تجمع اعتراضی بر پا کردند. بنا به اين گزارش به اخبار منتشر شده در روز ٩ بهمن ماه، كارگران شركت سامیكو صنعت همدان پس از گذشت ٧ سال از تعطیلی كارخانه و بلاتكلیفی خود، برای چندمین بار در مقابل خانه كارگر استان همدان تجمع كردند. کارگران می گویند که کارفرما و مدیریت از هفت سال پیش تلاش برای ورشکسته اعلام کردن کارخانه را شروع کرده اند و تاکنون ١٦٠ کارگر رسمی و ٢٠٠ کارگر قرارداردی را اخراج کرده اند.. كارگران با اعتراض به عدم توجه مسئولان دولتی برای رسیدگی به مشكلات خود، خواهان بارگشت به کار و نقد کردن حق و حقوق عقب افتاده خود هستند. كارگران اعلام كرده اند كه علیرغم پیگیری و مراجعه مكرر كارگران به مقامات دولتی، هیچ اقدامی در جهت رفع مشكلات آنها انجام نگرفته است و این مقامات مشكل كارگران را به همدیگر پاس می دهند.

 اخراج کارگران در قزوین ادامه دارد
بنابر اخبار اخراج کارگران واحدهای تولیدی در قزوین ادامه دارد. ٧٠ نفر از کارگران و کارکنان شرکت تیز رو (تولید کننده موتور سیکلت) و ٢٠٠ نفر از کارگران نساجی مطهری توسط کارفرما با خطر اخراج رو برومی باشند. کارفرمای این واحد ها از تمدید قراردادهای کارگران خودداری کرده و ضمنی اعلام کرده است که از کار بیکار خواهند شد. لازم به توضیح است که موج بیکارسازی ها به بهانه بحران و عدم فروش تولیدات کارخانجات فقط در قزوین هزاران کارگر را با خطر بیکاری و اخراج روبرو کرده است. به اعتراف سران خانه کارگر فزوین بیش از ٦٠ واحد بحرانی در این استان وجود دارد که خطر بیکاری کارگرانشان را تهدید می کند. از جمله واحدهای بحرانی کارخانه آلوم‌‏ تک، تولید کننده کابل می باشد که از حدود دو ماه پیش عملا تعطیل شده و تعداد ٤٠٠ کارگر بیکار شده اند.

تجمع کارگران نازنخ، کارفرما عقب می نشیند
کارگران کارخانه نازنخ فزوین در طول چند ماهه گذشته بارها در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها و سایر مطالبات معوقه شان دست به اعتراض و مبارزه زده اند.اخبار رسیده حاكی از این است كه كارگران در ادامه اعتراضاتشان، شب قبل از ٦ بهمن از قزوین به تهران حرکت میكنند و شب را در خیابان سپری میکنند.صبح روز بعد ٦ بهمن ماه كارگران ابتدا به وزارت صنایع مراجعه کردند که بی نتیجه بود وبعد تصمیم گرفتند که اعتراض را به مقابل دفتر احمدی نژاد بکشند.بد ین ترتیب کارگران روز دوشنبه ٧ بهمن در برابر نهاد ریاست چمهوری دست به تجمع زده و خواهان رسیدگی به مطالبات معوقه شان شدند. در واکنش به این اعتراضات کارگران وزارت صنایع وعده داد که تا هفته آینده مطالبات معوقه کارگران پرداخت خواهد شد. - بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران کارخانه نازنج بعد از اعتراضات هفته گذشته به دلیل عملی نشدن وعده پرداخت حقوق هایشان روز شنبه ١٢ بهمن در مقابل این کارخانه دست به تجمع زدند. کارگران می گویند در اعتراضات هفته گذشته شان وزارت صنایع و کارفرما وعده پرداخت ٣ ماه حقوق به کارگران را طی هفته جاری داده بود که تاکنون عملی نشده است. کارگران خواهان پرداخت فوری دستمزدهای معوقه شان می باشند.

کارگران شرکت ماسه سازکور ا امنیت جانی ندارند
اواخر دی ماه گذشته حسین علی ایمانی کارگر این شرکت از طرف عوامل و مزدوران کارفرما مورد ضرب و شتم قرار گرفت.همکاران وی که از ماجرا مطلع شده به یاری همکارشان شتافته و موفق شدند همکارشان را از دست عوامل کارفرما در بیاورند. کارگران این شرکت مدتهاست که به تهدیدات عوامل کارفرما ونبود امنیت جانی شان در محیط کار معترض می باشند.

تجمع کارگران آرمين شرق در مقابل اداره کار سيستان و بلوچستان
به گزارش "ايلنا"، روز ٣٠ بهمن ٥٠ نفر از کارگران اخراجي شرکت آرمين شرق در اعتراض به اخراج از کار و عدم تمدید قراردادهای کار در مقابل اداره کار و امور اجتماعي سيستان و بلوچستان تجمع کرده و خواهان خواهان ادامه کار و تمدید قراردادهایشان شدند. بنا به اين گزارش اين کارگران که قرارداد آنها تا پايان دي ماه معتبر است به بهانه نبود مواد اوليه وارداتي از کار بیکار شده‌‏اند. کارگران آرمین شرق بارها دست به اعتراض زده و به استانداری و فرمانداری مراجعه کرده اند. که جوابی نگرفته اند. کارگران منتظر پاسخ هيات تشخيص ادار کار به شکايت خود هستند.

کارفرماي نان قدس زاهدان کارگران را به مرخصي اجباری فرستاد
به گزارش ٣٠ دي "ايلنا", کارفرماي نان قدس زاهدان کارگران خود را به "مرخصی با دریافت حقوق" فرستاد. بهانه اينکار عدم فروش محصولات عنوان شده است٬ اما در ميان کارگران شايعه شده است که هدف کارفرما از انجام اين کار اخراج حداقل يکصد نفر از کارگران است. با بيان اينکه وضعيت پيش آمده ناشي از تحقق نيافتن وعده‌‏هاي عدالت محور دولتمردان است، از مرخصي با حقوق کارگران کارخانه نان قدس زاهدان نيز خبر داد.
کارخانه نان قدس در زيرمجموعه گروه صنعتي پارس مينو قرار دارد،.

تجمع کارگران کشتي‌‏سازي اروندان مقابل فرمانداري
روز یکشنبه ٢٩ دی کارگران بخش تعمیرات کشتي‌‏سازي اروندان در اعتراض به اخراج ٤٥ نفر از کارگران و احتمال تعطیلی این کارخانه در برابر استانداری خوزستان دست به تجمع زدند. از مدتها پیش کارفرما بدون هیچ توضیحی اقدام به بستن درهای این کارخانه نموده و از ورود کارگران به کارخانه ممانعت به عمل آورده. مدیریت و کارفرما برای جلوگیری از ورود کارگران به کارخانه نیروی انتظامی را به محل کارخانه آورده، تا جلوی ورود کارگران به کارخانه را بگیرند.کارگران خواهان توضیحات مدیریت در باره این اقدام می شوند. در اعتراض به این بلاتکلیفی و عدم پرداخت دو ماه حقوق و با خواست بازگشت به کار، کارگران مبارزاتی را شروع و در ادامه این اعترضات اقدام به برپایی تجمع اعتراضی در مقابل قرمانداری خوزستان کرده ند. در ادامه این تجمع اعتراضی ٥ نفر از کارگران به عنوان نماینده کارگران انتخاب و با فرماندار به مذاکره پرداختند.در این مذاکرات فرماندار وعده پیگیری خواستهای کارگران را داد. کارگران اعلام کردند چنانچه به خواستشان رسيدگي نشود٬ تجمعات اعتراضي خود را از سر خواهند گرفت. همچنين از سوي اداره کار منطقه آزاد به مديريت کارخانه نامه اي ارسال گرديد که در آن مديريت ملزم به حضور در محل اداره کار منطقه آزاد در روز سه‌‏شنبه ٣ بهمن گرديد. اين اعتراضات ادامه دارد..
لازم به توصیح است که اکثر این کارگران در بخش تعمیرات مشغول به کار می باشند. درا دامه ساسیتهای تعدیل نیروی انسانی در این کارخانه از سال ١٣٨٥ بیش از ١٥٠ کارگر اخراج شده اند. لازم به توضیح است که روز ٢٦ دی مدیریت تعطیلی کارخانه را اعلام کرد.

تجمع كارگران اخراجی در مقابل فرمانداری ورامین
بنا به اخبار منتشر شده روز ١١ بهمن ماه، بیش از ١٠٠ تن از كارگران قراردادی كارخانه قند ورامین كه قرارداد كارشان تمدید نشده بود، تجمعی اعتراضی را در مقابل فرمانداری ورامین برگزار كردند. شرط مدیریت شركت برای تمدید قرارداد این كارگران "وضعیت فروش مطلوب" است.مدیریت این كارخانه از ثروت میلیونی خود نمی گذرد، اما زندگی كارگران را به مطلوبیت فروش گره می زند. به گرو گرفتن زندگی كارگران عین جنایتی است كه سرمایه داران اسلامی وحکومت اسلامی استاد آن هستند

گزارشي از اعتراضات کارگران نساجی خامنه

بنا به اخبار منتشر شده صبح روز ٩ بهمن ماه كارگران شركت نساجی خامنه كه در جاده سلماس – شبستر قرار دارد در اعتراض به عدم پرداخت ١٨ ماه از دستمزدهایشان و نیز برای جلوگیری از فروش قطعات و لوازم شركت و تعطیلی آن توسط مدیران شرکت جلوی درب ورودی كارخانه تجمع كردند و منجر به درگیری بین نمایندگان مدیر عامل و كارگران شد. كارگران پس از تجمع در جلوی درب ورودی كارخانه شروع به راهپیمایی به سمت اداره كار شهرستان شبستر كرده و حدود یك ساعت در اداره كار این شهرستان تجمع كردند. قبل از این نیز در روز ٣٠ دي کارگران نساجی خامنه در همین رابطه در مقابل کارخانه دست به تجمع زده و اقدام به آتش زدن لاستیک کردند. و همزمان نمايندگان آنان به اداره کار شبستر مراجعه نمودند.
در تجمع روز ٩ بهمن کارگران نساجی خامنه در مقابل کارخانه که مشرف به جاده سلماس - شبستر است نیروهای انتظامی خامنه و شبستر در محل حاضر شدند و به طرق مختلف تلاش کردند کارگران را وادار به پایان دادن به تجمع شان بکنند. اما کارگران اعلام کردند تا بر آورده شدن مطالبات خود و دریافت پاسخ روشنی در این مورد، به تجمع شان پایان نخواهند داد.
این تجمع تا ساعت ١٢ ظهر که نماینده های کارگران از اداره کار خبر صدور رای هیئت تشخیص را آوردند همچنان ادامه پیدا کرد و کارگران پس از دریافت خبر حکم بازگشت بکار و مکلف بودن کارفرما به پرداخت دستمزدهای معوقه شان، تلاش کردند وارد کارخانه شوند اما حراست کارخانه علیرغم وجود رای هیئت تشخیص مبنی بر بازگشت بکار کارگران از ورود آنان به کارخانه جلوگیری کرد.

قضیه از اینجا شروع شد که در اول آذرماه هیأت مدیره كارخانه این شرکت تعدادی از کارگران را اخراجی اعلام داشت. این موضوع با اعتراض كارگران روبرو شد. در نتیجه اعتراض کارگران شعبه ١٠ هیأت تشخیص مجبور شد حكم به بازگشت كارگران اخراجی به کار بدهد. با اعتراض مدیریت به این حكم، قرار شد در آینده پرونده كارگران در هیأت حل اختلاف تبریز بررسی شود، نکته جالب اینجاست که كارگران اعلام کردند که در روز برگزاری دادگاه به همراه خانواده هایشان در محل برگزاری جلسه هیأت حل اختلاف حضور پیدا خواهند كرد.
روز اول دي کارگران پس از مواجه شدن با درب بسته کارخانه و درج اطلاعیه ای از سوی کارفرما مبنی بر ممنوعیت ورود کارگران به آن، به اداره کار شکایت کردند . بدین ترتیب اعتراضات این کارگران از اول آذر ماه شروع و تا کنون ادامه یافته است.
کارخانه نساجی خامنه در ورودی شهر خامنه و جنب جاده سلماس - شبستر قرار دارد و از سال ١٣٦٥ فعلیت خود را به عنوان تولید کننده نخ درجه یک آغاز کرده است. این کارخانه بیش از ١٥٠ کارگر رسمی دارد که سابقه آنان از ٢٠ تا ٢٥ سال است. کارخانه نساجی خامنه تعدادی نیز کارگر قرار دادی داشت که کارفرما با عدم تمدید قراردادهای شان، آنان را از کار اخراج کرده است. کارگران نساجی خامنه شورای اسلامی کارخانه را منحل نموده و پس از انحلال شورای اسلامی ٥ نفر را به عنوان نماینده های خود انتخاب کرده اند. کارگران نساجی خامنه اعلام داشته اند که تا رسیدن به خواستهایشان به مبارزات خود ادامه خواهند داد.

عدم پرداخت دستمزدهای کارگران کارگران شرکت ايران ترمه و تهران پتو
بیش از ٥٠٠ کارگر کارخانه های ایران ترمه و تهران پتو یک سال است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران نسبت به عدم پرداخت دستمزدهایشان بارها در طی سال گذشته دست به اعتراض و مبارزه زده اند که تا به امروز کارفرما جوابی به کارگران نداده است. مدیریت و کارفرمای این دو واحد تولید با توجیهاتی نظیر نبود"نقدینگی و عدم فروش محصولات" مدت یک سال می باشد که کارگران را سر می دواند.

اعتصاب کارگران واحد یک کشت و صنعت مها باد
به گزارش "کمیته ی هماهنگی .." بدنبال تاخیر در پرداخت حقوق کارگران کشت و صنعت مها باد، واحد یک این کارخانه در اعتراضی هماهنگ در روزهای یکشنبه و دوشنبه ١٥ و ١٦ دی ماه دست از کار کشیده و اقدام به اعتصاب نمودند. تحت فشار اعتراض کارگران٬ کمال بامداد مدیر عامل کشت و صنعت به جمع کارگران واحد یک رفت و بعد از بحث و جدلهای فراوان با آنان و بي نتيجه بودن وعده و وعیدهای تو خالی به کارگران براي بازگرداندن آنان به سر کار٬ به تهدید و مرعوب کردن کارگران متوسل شد. او به کارگران هشدار داد که ١٢ نفر از کارگران قسمت ( گرید) را از کار اخراج خواهد کرد . بدنبال این اقدام کارفرما، کارگران اعلام نمودند چنانچه تا روز شنبه ٢١ دي حقوق معوقه آنان پرداخت نگردد و یا حتی یک نفر از کارگران اخراج شود اعتصاب خود را وارد بعد کسترده تری خواهند کرد.

كارگران فرش پارس قزوین مقابل وزارت كارو دفتر شرکت تجمع كردند
بنا به خبری كه روز ٢٣ دیماه منتشر شده است، كارگران فرش پارس قزوین روز ٢٢ دیماه در اعتراض به پرداخت نشدن چهارماه حقوق خود و دریافت نكردن بن سال‌های ٨٦ و ٨٧، در مقابل وزارت كار تجمع اعتراضی برگزار كردند. این كارگران همچنین روز قبل مقابل دفتر مركزی شركت فرش پارس دست به تجمع اعتراضی زدند و شب را مقابل دفتر این شركت و در خیابان به صبح رساندند.

درگيري کارگران پارسيلون با کارفرما و تجمع کارگران آرمين شرق در مقابل اداره کار سيستان و بلوچستان
به گزارش "ايلنا", روز ٣٠ دي نزديک به ٢٠ کارگر کارخانه پارسيلون پس از اطلاع از آنکه يکي از اعضاي هيئت مديره به کارخانه آمده است٬ براي پيگيري مطالبات خود از جمله پاداش سال ٨٦ و دستمزدهاي معوقه سالهاي ٨٦ و ٨٧ خود و نيز وضعيت بلاتکليف کاري خود به محل کارخانه مراجعه کردند. اما به دليل بي‌‏احترامي کارفرما به کارگران٬ اين پيگيري به درگيري کارگران با مديريت منجر شد. به گفته يکي از کارگران بازنشسته در اين درگيري کارفرماي مجروح به بيمارستان ايران خرم آباد منتقل شد. و پس از مداوا از سوي پزشکان مرخص شد.
کارخانه پارسيلون لرستان در آغاز دهه ٨٠ با ١٥٠٠ کارگر به بخش خصوصي واگذار شد و تحت عنوان خصوصي سازي ها فشار بر کارگران شدت يافت و نيمي از کارگران از کار بيکار شدند و تعداد کارگران اين کارخانه به نصف کاهش يافت. کارخانه پارسيلون در ١٩ ماه گذشته تحت عنوان بازسازي و نوسازي بحالت تعطيل درآمده و دراين ايام طلبهاي کارگران آن به نسبت ٧٠ به ٣٠ با مشارکت سازمان تامين اجتماعي و کارفرما پرداخت مي‌‏شده است.

مبارزه كارگران فرش غرب كرمانشاه براي گرفتن دستمزدها
بنا بر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران٬ سايت اتحاد روز چهارشنبه مورخه ٢٥ دي هیئت حل اختلاف اداره کار کرمانشاه پس از سپری شدن مهلت کارفرمای کارخانه فرش غرب کرمانشاه بر ای اعتراض به رأی هیئت تشخیص، رای به متخلف بودن کارفرما و توقیف اموال وی برای پرداخت سه ماه از دستمزدهای معوقه کارگران داد. پس از صدور این رای روز پنج شنبه ٢٦ دی نمايندگان کارگران فرش غرب کرمانشاه به دادگاه اجرای احکام مراجعه کرده و حکم هیئت حل اختلاف را به اجرا گذاشتند. کارگران فرش غرب کرمانشاه اعلام کرده اند برای جلوگیری از سوء استفاده کارفرما از رای هیئت حل اختلاف و فروش اموال کارخانه و سپس به این بهانه اعلام ورشکستگی از سوی وی، به هیچ عنوان به کارفرما اجازه فروش اموال کارخانه را جهت پرداخت دستمزدهایشان نخواهند داد. بنا بر این گزارش کارگران فرش غرب کرمانشاه تصمیم گرفتند روز ٣٠ دي با برگزاری یک مجمع عمومی در محل کارخانه بر سر موضوع از سر گیری کار و سایر مسائل و مشکلات خود به بحث تبادل و نظر پرداخته و اقدام به تصمیم گیری کنند.
کارفرمای کارخانه فرش غرب کرمانشاه از ٢٧ مهر ماه اقدام به تعطیلی کارخانه کرد. اما با این حال کارگران در طول آبان و آذر ماه بطور مرتب در کارخانه حضور پیدا کردند و با صورتجلسه کردن این موضوع و ارائه آن به اداره کار کرمانشاه نهایتا موفق شدند کارفرما را مکلف به پرداخت دستمزدهای مهر، آبان و آذر ماه خود بکنند.

اعتراض کارگران شرکت پیمانکاری پاسارگارد
کارگران شرکت پیمانکاری "پاسارگارد زرف پی ریز"مدتی است بلاتکلیف مانده اند حقوق مزایا و حق بیمه شان آنها پرداخت نمی شود وکسی نیست جوابگو باشد. پیمانکار مدعی است که شرکت ایران خودروبه تعهدات خود عمل نمی کند و پول نمی دهد وشرکت ایران خودرو نیز می گوید ما هیچگونه مسولیتی در مقابل پیمانکاران نداریم و این کارگران را حواله شرکت ایسیکو می کند و شرکت ایسیکو هم ایران خودرو را مسول می داند. برای همین کارگران ناراضی و معترض هستند.

شرکت آریا سروش غرب پس از اعتصاب کارگران ٦ نفر از آنان را از کار اخراج کرد
شرکت آریا سروش تولید کننده گوشتهای بسته بندی سفید و قرمز و تولید کننده سوسیس و کالباس در شهر سقز پس از اعتصاب کارگران این شرکت در ٢٤ دی ماه، ٦ نفر از این کارگران را از کار اخراج کرد. این کارگران در مقطع اعتصاب چهار ماه بود دستمزدی دریافت نکرده بودند و به همین دلیل دست به اعتصاب زدند. کارفرمای این شرکت پس از اعتصاب کارگران به جای رسیدگی به خواستهای آنان به کارگران اعلام کرد کسانی که کار میکنند بکنند و کسانی هم که کار نمیکنند نکنند، ضمن اینکه کسانی که میخواهند کار کنند باید سفته سه میلیون تومانی به کارفرما بدهند و گرنه از کار خبری نیست. با پیش کشیدن این مسائل از سوی کارفرما چهارده نفر از کارگران از ترس بیکاری و به ناچار با دادن سفته بر سر کارهایشان بازگشتند اما شش نفر از این کارگران اعلام کردند ما سفته ای نمی دهیم و تصفیه حساب ما را بدهید تا برویم. بدنبال این وضعیت کارفرما به این شش نفر اعلام نمود روز ٢٨ دی ماه برای تسويه حساب به کارخانه مراجعه کنند. روز ٢٨ دی این کارگران برای تصفیه حساب به کارخانه مراجعه کردند و کارفرما در کمال وقاحت اعلام کرد پول شما را نمیدهم و پس از بگو مگوی میان کارگران و کارفرما، وی به همراه دو تن از نزدیکانش به یکی از کارگران به نام اسعد امین زاده هجوم برده و نامبرده را بشدت زیر کتک گرفتند.
هم اکنون این کارگر بدلیل ضرب و شتم اش از سوی کارفرما از وی شکایت کرده و مراحل رسیدگی به شکایت وی در حال انجام است. همچنین این کارگران به اداره کار سقز نیز بابت مطالبات خود و اخراج شان از کارفرما شکایت کرده اند.
گوشه ای از شرایط ضد انسانی تحمیل شده بر کارگران در شرکت آریا سروش غرب:
بنا بر اظهار کارگران این کارخانه کارفرمای آریا سروش غرب هنگام استخدام کارگران، ضمن عقد قرارداد موقت با آنان، کارگران را به شرطی به استخدام در میاورد که آنان همان لحظه استخدام برگ تسویه حساب امضا کنند و سفته ای را نیز در پیش کارفرما گرو بگذارند. در این شرکت کارفرما با کارگران به طور صوری بر اساس قوانین کار قرار داد می بندد و دستمزدی که به آنان می پردازد ماهیانه ١٧٠٠٠٠ تومان است و بیمه هیچکدام از این کارگران را رد نمیکند. بیشتر اوقات کارگران این شرکت از ساعت ٨ صبح تا ١١ شب کار میکنند اما اضافه کاری که توسط نگهبان به ثبت میرسد در حضور کارگران انجام نمیگیرد و ایشان بر اساس توصیه کارفرما ساعات اضافه کاری کارگران را طوری میزند که ١٠٠ ساعت اضافه کاری آنان در ماه، سی ساعت در دریافتیهای کارگران منظور میشود.

سه خبر به نقل از وبلاگ خودرو کار
1- اعتراض کارگران شرکت پیمانكاری اکید ایرانخودرو به عقب افتادن حقوقها
شرکت آکید که یکی از پیمانکاران خط تولید ایران خودرو بوده و این شرکت یکی از دهها شرکت تحت پوشش خود ایران خودرو می باشد در پرداخت حقوق و مزایا بسیار بد عمل کرده و بر اساس اعتراض کارگران این پیمانکاری حقوق آنها با تاخیر چند ماهه انجام می گیرد. کارگران تهدید کرده اند اگر به خواست آنها توجه نشود آنها نیز عکس العمل نشان خواهند داد.

2- دهها نفر از كارگران ایران خودرو در تصادف یكی از سرویسها دچار حادثه شدند
هفته گذشته یکی از سرویسهای ایران خودرو در جاده قدیم کرج دچار حادثه شد و دهها نفر از کارگران آسیب دیدند
استفاده از سرویسهای کهنه و از رده خارج یکی از ابزارهای شرکت ایران خودرو برای کاهش هزینه است.سرویسهای که حتی خود راهنمایی رانندگی آنها را تاید نمی کند.این سرویسها اغلب فاقد بیمه بوده و فقط با واسطه رشوه در سطح شهر تردد می کنند.

 اعتراض كارگران شركت مگاموتور
بنا بر خبر دریافتی از خبرنگار آژانس ایران خبر , كارگران شركت مگاموتور واقع در كیلومتر ١٧ جاده قدیم كرج در مجاورت شركت زامیاد روز شنبه ٢١دی به دلیل عدم دریافت حقوق حقه خود دست به اعتراض زدند. کارگران مگاموتور که چند وقتی است با کسری اکورد مواجه شده اند اعتراض خود را به مدیریت اعلام نمودند. آنها می گفتند که اضافه کاری روزهای جمعه باید اختیاری شود نه اجباری، ما خواهان اکورد کامل هستیم و حقوق کارخانه کفاف زندگی مارا نمی دهد . یكی از كارگران به خبرنگار آژانس ایران خبر گفت : یکی از کارگران که بعلت بیماری کودکش اضافه کاری نیامده بود به وی گفتند که تو اصلا کار کن نیستی و او را از شرکت اخراج نمودند. درضمن سرویسهای حراستی را برداشته و آنها را با سرویسهای سایر کارگران یکی نمودند ( آنها یکروز کار و دو روز استراحت بودند وجابجائی آنان با سایر کارگران مجزا بود) اما حالا که زمزمه های کارگران به گوششان رسیده٬ حراستیها را با سرویس آنان می فرستند تا از اخبار و گفتگوهای کارگران بیشتر خبر داشته و دیگر اینکه ترس و هراس در وجود کارگران ایجاد کنند.

نامه هاى اعتراضى فدراسیون اتحادیه های کارگری پاکستان به جمهورى اسلامى ايران در ارتباط با دستگيرى و سركوب فعالين كارگرى در ايران

دو نامه اعتراضى از فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان، سازمان زنان كارگر و كنفدراسيون كارگران پاكستان-پنجاب خطاب به مسئولين جمهورى اسلامى از جمله خامنه اى، احمدى نژاد و شاهرودى ارسال شده است. ترجمه نامه اعتراضى فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان و سازمان زنان كارگر را در زير مشاهده مى نماييد(توضيح از مترجم).
موضوع: نامه اعتراضى
اينجانب، روبينا جميل، رئيس فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان و همچنين پرزيدنت سازمان زنان كارگر در پاكستان، اين نامه را نوشته كه به موج جديد دستگيرى و سركوب فعالين كارگرى در ايران شديدا اعتراض كنم. طبق آخرين اخبار، فعالين كارگرى اى كه در مناطق مختلف ايران در زندان ميباشند به قرار ذيل ميباشند:
- آقاى منصور اسانلو، رئيس هيئت مديره سنديكاى كارگران شركت واحد تهران و حومه، به ٥ سال حبس محكوم شده است و از جولاى ٢٠٠٧ در زندان ميباشد. منصور اسانلو توسط نيروهاى لباس شخصى در غروب دهم جولاى ٢٠٠٧ ربوده ميشود. اسانلو بارها توسط نيروهاى منيتى مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. وى داراى مشكلات جسمانى جدى ميباشد.
- آقاى افشين شمس، عضو كميته هماهنگى براى كمك به ايجاد تشكلات كارگرى، عضو كميته دفاع از محمود صالحى و نيز انجمن كاريكاتوريستها ميباشد. وى در محل كار خود در شهرستان اليگودرز در ٣ جولاى ٢٠٠٨ دستگير شده و سپس به زندان دستگرد در اصفهان منتقل ميشود. در تاريخ يك نوامبر ٢٠٠٨، افشين شمس به يك سال زندان محكوم ميشود. حكم وى بدون حضور وكيلش به وى ابلاغ شده است.
- آقاى فرزاد كمانگر، معلم ٣٣ ساله، فعال حقوق بشر و اتحاديه اى در استان كردستان ميباشند. وى به مجازات اعدام توسط دولت ايران محكوم شده و بسختى شكنجه شده است. وى از تاريخ ٢٥ دسامبر ٢٠٠٨ به زندان رجايى شهر منتقل و در بخش بيماران عفونتى اين زندان محبوس ميباشد. وكيل وى نسبت به اين انتقال ابراز تعجب كرده است. با وجود تلاشهاى قانونى در ايران و اعتراضات بين المللى، حكم اعدام فرزاد لغو نشده است. براى اطلاعات بيشتر به لينك زير مراجعه كنيد:
http://www.labourstart.org/farzad
- آقاى محسن حكيمى، عضو كميته هماهنگى براى ايجاد تشكل كارگرى و نيز عضو كانون نويسندگان ايران ميباشد، كه توسط نيروهاى امنيتى لباس شخصى در حدود نيمه شب ٢٢ دسامبر ٢٠٠٨ در تهران دستگير ميشود. طبق آخرين اخبار، ايشان در بند ٢٠٩ زندان اوين محبوس ميباشند.
- آقاى بيژن اميرى، كه كارگر خودروسازى و عضو هيئت كوهنوردى كارگران ميباشد، توسط نيروهاى انتطامى شركت ايران خودرو در روز ٢٢ دسامبر ٢٠٠٨ در كارخانه دستگير ميشود. طبق آخرين اخبار رسيده، ايشان در بند ٢٠٩ زندان اوين زندانى ميباشند.
- آقاى ابراهيم مددى، معاون رئيس هيئت مديره سنديكاى كارگران شركت واحد تهران و حومه. آقاى مددى تا كنون چندين بار بازداشت شده اند. آخرين دستگيرى ايشان در اداره كار تهران، شعبه شمال، در تاريخ ٢٧ دسامبر ٢٠٠٨ صورت ميگيرد. آقاى مولايى، وكيل مددى، به بخش فارسى بى بى سى گفتند كه آقاى مددى طبق حكمى كه توسط شعبه ١٤ دادگاه انقلاب اسلامى صادر شده بازداشت شده اند. طبق اين حكم، ايشان به سه سال ونيم زندان بخاطر "اقدام عليه امنيت ملى" و تبليغ عليه نظام" محكوم شده اند. ليكن، آقاى مولايى ميگويند اين حكم هيچگاه به وى و يا آقاى مددى داده نشده بود، لذا آنها از امكان تقاضاى تجديد نظر برخواردار نشدند. دادگاه ادعا ميكند كه اين حكم را بطور شفاهى به اطلاع آقاى مددى هنگاميكه وى براى اتهامات ديگرى در زندان بودند رسانده بودند. آقاى مددى سال گذشته حدود چهار ماه در زندان بودند. ايشان در زندان اوين محبوس ميباشند.
- آقاى پدرام نصرالهى، عضو كميته هماهنگى براى كمك به ايجاد تشكلات كارگرى، در كردستان در ٢٤ دسامبر ٢٠٠٨ دستگير شده اند.
- آقاى بختيار رحيمى، فعال كارگرى در كرستان هستند كه در ٢٣ دسامبر ٢٠٠٨ دستگير شدند. آقاى رحيمى قبلا نيز بازداشت شده و پس از چند ماه آزاد شده بودند.
فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان و سازمان زنان كارگر توجه شما را به اين جلب ميكند كه تعداد زيادى از فعالين كارگرى در ايران بخاطر فعاليتهاى كارگرى به حبسهاى تعليقى محكوم شده اند و يا در حال دادگاهى شدن هستند، و يا از كار معلق و يا اخراج شده اند. اين شامل بسيارى از اعضاى سنديكاى واحد در تهران و همچنين پنج تن از رهبران سنديكاى كارگران شركت نيشكر هفت تپه، كه در ٢٠دسامبر ٢٠٠٨ محاكمه شده و در انتظار حكم دادگاه هستند، نيز ميباشد.
بنابراين، ما صدها هزارعضو فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان و سازمان زنان كارگر قويا همه اين بازداشتها و سركوب فعالين و تشكلات كارگرى در ايران را محكوم ميكنيم و خواهان آزادى فورى و بيقيد و شرط تمام كارگران بازداشتى هستيم. ما همچنين از حكومت ايران ميخواهيم كه حقوق كارگران مبنى بر سازماندهى تشكل، تجمع و اعتصاب را محترم شمرده و به آزار و ستم نسبت به فعالين كارگرى خاتمه داده و در امور مربوط به تشكلات مستقل كارگران مداخله ننمايد.
روبينا جميل
فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان- سازمان زنان كارگر در پاكستان
(همچنين آقاى گلزار احمد چادهارى، دبيركل فدراسيون اتحاديه هاى كارگرى سراسر پاكستان و كنفدراسيون كارگران پاكستان-پنجاب، اعتراض نامه اى مشابه را بطور جداگانه براى مقامات جمهورى اسلامى ارسال نموده اند.)