پنجشنبه، ٢٣ خرداد ١٣٨٧- ١٢ ژوئن ٢٠٠٨

    کارگر کمونيست  ٨٦

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

اخبار اعتراضات كارگري
 

كارگران جاده فومن رشت را بستند
بنابه خبری كه روز ٢١ خرداد ماه در وبلاگ "تابناك گیلان" منتشر شده ، با تأخیر ١٢ تا ١٧ ماه در پرداخت حقوق و مزایای معوقه، كارگران كارخانه ریسندگی خاور رشت از دو روز پیش دست به تحصن زده و جاده فومن ـ رشت را مسدود و اقدام به آتش زدن لاستیك نمودند. كارگران گفته اند كه بارها به مسئولین استان در خصوص پیگیری مشكلاتشان مراجعه كرده اند ولی هر بار با وعده ای از سوی ایشان موضوع ادامه پیدا كرده است.كارگران گفته اند كه یكسال است كه از هرگونه حقوق، مزایا و امكانات كاری خود محروم مانده اند و تاكنون هیچ اقدام مثبتی در جهت رفع مشكل خود را شاهد نبوده اند.

تجمع كارگران صنایع چوب طالقانی همراه با خانواده های خود در مقابل وزارت كار
كارگران كارخانه صنایع چوب طالقانی به همراه اعضای خانواده های خود صبح روز ١٢ خرداد ماه در اعتراض به ١٧ ماه نپرداختن دستمزد، در محوطه ساختمان وزارت كار و امور اجتماعی دست به تحصن زدند. در این تحصن كه تا ١٣ خرداد ادامه داشت، حدود ٢٠٠ تن شركت داشتند و خواهان رسیدگی به مطالبات خود بودند. این كارگران چندی پیش نیز در مقابل ساختمان مركزی این كارخانه و در مقابل استانداری تهران تجمع كردند.

اعتراض كارگران ذغال سنگ طبس به نحوه پرداخت دستمزدها
بنابه اخبار منتشر شده در روز ٢٠ خرداد ماه، كارگران ذغال سنگ طبس در اعتراض به تاخير در پرداخت دسمزدهايشان اعتراض كردند.این كارگران كه تعداد آنها به هزار تن می رسد، به نحوه پرداخت حقوق و تأخیر یك ماه در آن معترضند.

اعتراض كارگران شاهو، مدیریت را وادار به عقب نشيني كرد
كارگران كارخانه نساجی شاهو سنندج كه روز تعطیلی ١١ اردیبهشت ماه را كار كرده بودند، متوجه شدند كه كارفرما از پرداخت دستمزد فوق العاده به آنها خودداری كرده است. اين زورگويي كارفرما با اعتراض كارگران مواجه شد و بالاخره زیر فشار اين اعتراض و مراجعه مكرر كارگران به اداره كار سنندج، بازرسی اداره كار سنندج كارفرما را واداشت تا در بابت كار در روز ١١ اردیبهشت ماه دستمزد فوق العاده را تا آخر این ماه پرداخت كند.

تجمع اعتراضی كارگران شركت پونل
بنابه اخبار منتشر شده در روز ٢٢ خرداد ماه، بیش از ١٠٠ كارگر شركت پونل پاكدشت در اعتراض به عدم دریافت ٣ ماه حقوق و مطالبات خود در مقابل دفتر مدیریت كارخانه تجمع كردند. به گفته این كارگران بیش از یك سال است كه حقوق كارگران این شركت با تأخیر چندین ماه پرداخت شده كه باعث اعتراض گسترده كارگران شده است.این كارگران هفته گذشته نیز تجمعی را در مقابل اداره كار این شهرستان برپا داشتند.

از سر گیری مجدد اعتراضات توسط كارگران كارخانه لاستیك البرز
سایت "اتحاد" در روز ٢١ خرداد خبری مبنی بر اعتصاب كارگران كارخانه لاستیك البرز درج كرده است كه متن این خبر چنین است:
کارگران کارخانه لاستیک البرز که از دیروز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان دست به اعتصاب زده بودند امروز به اعتصاب خود پایان دادند. بنابر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کارخانه لاستیک البرز دیروز صبح در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه خود دست به اعتصاب زدند.این اعتصاب امروز با برگزاری جلسه ای از سوی کارفرما با نمایندگان شورای اسلامی و سرپرستان قسمتها و طی توافقی پایان گرفت. بر اساس این توافق که بصورت کتبی بوده است کارفرما متعهد شده است پس از یکماه ادامه کار توسط کارگران، دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه آنان را پرداخت کند.

لازم به یادآوری است کارگران کارخانه لاستیک البرز عملکرد شورای اسلامی این کارخانه را قبول ندارند و قبلا طی نامه ای به اداره کار اسلامشهر این مسئله را مطرح کرده و خواهان انتخاب شورای جدیدی شده اند اما اداره کار اسلامشهر به کارگران اعلام کرده است تا دو سال آینده شما نمیتوانید خواهان انحلال شورا و تشکیل شورای جدیدی باشید.(٢١ خرداد ٨٧)"

اعتراض کارگران اخراجی کارخانه نورد و پروفیل ساوه
بنا بر خبر منتشر شده توسط سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز ٢١ خردادماه، کارفرمای کارخانه نورد و پروفیل ساوه که پس از اعتصاب کارگران این کارخانه تاکنون هفتاد نفر از آنان را اخراج کرده است چهار روز مداوم در مسجد جامع شهر ساوه به مناسبت ایام مذهبی فاطمیه با تقبل هزینه گزافی هر شب اقدام به دادن هزاران پرس غذا کرد. در آخرین شب این مراسم در حالی که کارفرمای کارخانه نورد و پروفیل ساوه به اتفاق یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین شهر ساوه در آن حضور داشتند و حدود دو هزار نفر از مردم عادی و کارگران کارخانه نورد و پروفیل ساوه در آن شرکت کرده بودند آقای پولادوند یکی از نمایندگان کارگران این کارخانه که پس از اعتصاب از کار خود اخراج شده است در حالی که روبروی کارفرما نشسته بود از جای خود برخاست و با روحیه اعتراضی بالایی خطاب به کارفرما گفت: به جای اینکه اینهمه هزینه حیف و میل کنید به وضعیت هفتاد کارگر اخراجی کارخانه رسیدگی کنید و آنها را بر سرکارهایشان باز گردانید. بدنبال این اعتراض، کارگران حاضر در آنجا نیز اعتراض وی را مورد تائید قرار دادند و همین وضعیت باعث شد تا برخی مسئولین حاضر در آنجا با خواهش و تمنا آقای پولادوند را آرام کنند. با پیش آمدن این وضعیت بلافاصله پس از شام کارفرمای کارخانه نورد و پروفیل ساوه به اتفاق همراهانش با عجله محل را ترک کردند.

به گفته برخی از کارگران، اعتراض نماینده اخراجی کارگران نورد و پروفیل ساوه در این مجلس احساس همدردی زیادی را در بین مردم با کارگران اخراجی کارخانه نورد و پروفیل ساوه برانگیخت و کارگران شاغل این کارخانه نیز از این اعتراض استقبال کرده اند.

لازم به یادآوری است کارفرمای کارخانه نورد و پروفیل ساوه پس از اعتصاب دوازدهم اسفند ماه کارگران این کارخانه در سال ٨٦ بر خلاف وعده خود مبنی بر بازگرداندن کارگران اخراجی بر سر کار و توقف اخراج سازیها، تا کنون حدود هفتاد نفر از این کارگران را که در اعتصاب حضور داشتند اخراج کرده است و به گفته کارگران این کارخانه کارفرما در حال حاضر نیز همچنان سیاست عدم تمدید قرار داد کارگرانی را که در اعتصاب نقشی داشتند دنبال میکند.

كارگران نساجی پرریس سنندجی در آستانه اعتصاب
بنابه خبری كه روز ٢٣ خردادماه منتشر شده، كارگران نساجی پرریس سنندج در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود كه از جمله شامل ٤ ماه دستمزد پرداخت نشده و سنوات سال گذشته است، در آستانه اعتصاب قرار دارند.
***

نپرداختن دستمزد كارگران سامان كاشي بروجرد
بنابه خبری كه روز ٢١ خرداد ماه در سایتها درج گردیده بود، بیش از ۵٠٠ تن از كارگران شاغل در كارخانه سامان كاشی بروجرد ٣ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده اند.كارگران گفته اند كه بیش از یك سال است كه حقوق آنها با تأخیر چندین ماه پرداخت می شود كه بارها باعث اعتراض كارگران شده است.

تعداد جانباختگان انفجار شازند به ٣٤ نفر رسيد
بنابه خبری كه روز ٢١ خرداد ماه منتشر شده ، فرماندار شهرستان شازند در آخرین گزارش خود تعداد كارگران كشته شده در دو كارخانه مواد شیمیائی در این شهرستان را ٣٤ تن اعلام كرد. اطلاعات اولیه از مرگ ٢۵ كارگر خبر می داد، اما با درگذشت ٩ كارگر مجروح در بیمارستهای اراك و اصفهان تعداد كارگران جان باخته به ٣٤ نفر رسید. لازم به یادآوری است كه هنوز بیش از ٣٠ تن از كارگران مجروح در بیمارستانهای قم، اراك، اصفهان، تهران و اراك نگهداری می شوند. و حال برخي از آنها وخيم گزارش شده است.

اعتراض كارگران مجتمع تولیدی صنعتی سما كردستان
طبق خبري كه روز ١٦ خرداد منتشر شده، بیش از ١٠٠ تن از كارگران شاغل در مجتمع تولیدی صنعتی سما كردستان نسبت به عملكرد مدیریت واحد در كسر نیمی از حقوق شغلی اردیبهشت اعتراج كرده اند. گفته میشود كه كارفرمای این شركت نیمی از حقوق دریافتی كارگران را به دلیل ١٣ روز تعطیلی اول سال كسر كرده است. همچنین پیش از این نیز بیش از ١٠٠ تن از كارگران این شركت از كار اخراج شده بودند.

جان باختن دو كارگر در زير آوار
روز ١٣ خرداد ماه، به گزارش روابط عمومی آتش نشانی تهران، مأموران آتش نشاني جسد دو تن از كارگران را كه زیر آوار در میدان فاطمی مدفون شده و جانشان را از دست داده بودند، بيرون كشيدند. این كارگران در حال گودبرداری و كندن دژهای محافظ ساختمان مجاور بودند كه ناگهان دیوار بتونی روی كارگران می ریزد و دو تن از كارگران بر اثر حجم سنگین بتونها در همان لحظات اولیه جانشان را از دست می دهند.

مرگ كارگر دیگری در حین كار
به گزارش رسیده، یكی از كارگران ساختمانی همدان روز ٢١ خردادماه هنگام گودبرداری توقفگاه هتل باباطاهر همدان بر اثر ریزش آوار جان خود را از دست داد.این كارگر ٢۵ ساله كه در هنگام گودبرداری داخل گودال بوده است، پس از آواربرداری بیل مكانیكی، آوار بر روی وی ریخته می شود و بر اثر شدت جراحات وارد بر سر و اعضای داخلی بدن جان می بازد.

تجمع اعتراضی كارگران فرنخ و مه نخ قزوین
بنابه اخبار رسیده در ١٩ خرداد، بیش از ٤٠٠ تن از كارگران شركت فرنخ و مه نخ قزوین طی دو روز تجمع اعتراض آمیز در محوطه كارخانه خواهان دریافدت حقوق معوقه و دیگر خواسته های خود شدند.این كارگران هر كدام به میزان ٧٠٠ تا ٨٠٠ هزار تومان حقوق از مدیریت طلب كار بوده و در اعتراض به این اجحاف بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند.

به مناسبت روز جهاني مقابله با کار کودک
ديروز به مناسبت ١٢ ژوئن (٢٢ خرداد) روز جهاني مقابله با کار کودک جمعيت تلاش براي جهاني شايسته کودکان مراسم جشني را در پارک مهران دولت آباد واقع در شهر ري ترتيب داده بودند.

اين مراسم با استقبال عده کثيري حدود ٨٠٠ نفر از اهالي محل و کودکان برگزار گرديد اطراف مراسم پلاکاردهايي چون تغذيه مناسب حق همه کودکان است، کار کودک ممنوع، تحصيل رايگان و بهره‌مندي از بيمه‌هاي فراگير و رايگان حق همه کودکان است و شعارهاي ديگر در رابطه با حقوق کودکان نصب شده بود.

تلاش براي نقض کار کودک يکي از عرصه‌هاي مهم مبارزه براي زندگي شايسته انسان است.

نهاد کودکان مقدمند دست تک‌تک فعالين حقوق کودکان را به گرمي ميفشارد و آرزوي موفقيت برايشان را دارد.

کار کودک ممنوع

جهاني شاد، مرفح و ايمن حق همه کودکان است

نهاد کودکان مقدمند

٢٣ خرداد ١٣٨٧

پيام کارگري از نيشکر هفت تپه به کارگران و مردم ايران

کارگران و مردم حق طلب ايران

اعتصاب طولاني مدت ما، هزاران کارگر نيشکر هفت تپه، همچنان ادامه دارد مسئولين جواب خواست هاي حق طلبانه ما را با باتوم و اسپري داده اند رهبران ما را بارها دستگير کرده اند و برايشان پرونده سازي کرده اند، اما ما همراه با خانواده هايمان متحد و يکپارچه به اعتصاب و تجمعات اعتراضي مان ادامه ميدهيم تا به همه خواستهايمان برسيم
از شما کارگران و مردم شريف در سراسر کشور ميخواهيم از ما پشتيباني کنيد و حمله نيروهاي نظامي به اجتماعات ما را محکوم کنيد
از شما مردم شوش، از شما جوانان زحمتکش شوش و همه مراکز کارگري که تاکنون قاطعانه از مبارزه ما پشتيباني کرده ايد قدرداني ميکنيم و ميخواهيم که ما را تا رسيدن به خواستهايمان همراهي کنيد
از سازمانهاي کارگري در سراسر جهان انتظار داريم با مبارزه ما اعلام همبستگي کنند
جواب مبارزه حق طلبانه ما باتوم و اسپري و زندان نيست ما حق مان را ميخواهيم و زن و مرد دوش به دوش هم تا رسيدن به تمام خواستهايمان دست از اعتراض بر نميداريم حمايت شما مردم ايران تاثير قاطعي بر مبارزه ما دارد .

٢٣ خرداد ٨٧

***

دو خبر از اعتراضات کارگري در جهان

داوود رفاهي
اعتراي هزاران راننده كاميون در اروپا
هزاران راننده كاميون در اعتراض به بالا رفتن قيمت سوخت در شهرهاي مختلف اروپا با كاميون‌هاي خود دست به اعتراض زدند. جاده هاي كمربندي شهرهاي مهم را مسدود كردند و مرز بين اسپانيا و فرانسه را بستند. در پرتغال اين رانندگان تهديد كردند كه با اعتراض خود كشور را فلج خواهند كرد. در بعضي مناطق راههاي ورودي به كارخانه ها را بستند تا مانع ورود كاميونها براي بارگيري بشوند. در اسپانيا روز دوشنبه ٩ ژوئن بيش از ٧٠ هزار كاميون در اين اعتراض شركت كردند. آنها گفته اند راههاي ورود به پالايشگاهها را خواهند بست. دولت در اسپانيا براي ممانعت از اعتراض كاميونداران، پيشنهاد بازنشستگي قبل از موعد و وام اضطراري داده است. در شهر Liege بلژيك هزاران نفر از رانندگان و كارگران در اعتراض به گراني مواد غذايي دست به راهپيمايي زدند. Juan Jose Heel نماينده مهمترين اتحاديه كاميونداران گفته است قيمت سوخت بايد پائين بيايد.

در ٦ ماه اخير قيمت سوخت در اروپا تا ٣٠ درصد افزايش داشته است كه اين موضوع بهانه اي براي افزايش بيش از حد مواد غذايي نيز شده است.

اعتصاب وسيع كارمندان بخش آموزش در جمهوري چك
روز دوشنبه ٩ ژوئن بيش از ١٣٠ هزار تن از كارمندان خدمات آموزشي در جمهوري چك بمدت يكروز دست از كار كشيدند كه باعث تعطيلي حدود ٦٠٠٠ مركز آموزشي، يعني نيمي از تعداد كل مراكز آموزشي كشور شد. اين كارمندان در اعتراض به پائين بودن دستمزدشان و نامتناسب بودن نرخ تورم با افزايش دستمزدها دست به اعتراض زدند. آنها مي گويند دولت به وعده خود براي بالا بردن دستمزدها عمل نكرده و راهي به غير از اين براي فشار آوردن به دولت وجود ندارد. دولت موافقت كرده است كه فقط حقوق معلمان را تا حدي بالا ببرد، ولي سنديكاي مدارس جمهوري چك كه سازمانده اين اعتراض است گفته است اين بهيچ عنوان كافي نيست و دستمزد همه آنهايي كه در بخش خدمات آموزش مشغول بكار هستند و نه فقط معلمان بايد افزايش يابد. در پراگ بعلت تعداد زياد مدارس اعتصاب كننده دولت اعلام كرد مدارس تعطيل هستند. اعتراض مشابهي در سپتامبر سال گذشته نيز صورت گرفت كه باعث تعطيلي بيش از ۵٨٠٠ مراكز آموزشي شد.