١٨ تیر  ١٣٩٢  -٩ ژوئیه  ٢٠١٣

کارگر کمونيست ٢٦٨

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اعتراضات كارگری

شعله های خشم کارگران باز هم زبانه میکشد

هزاران کارگر مراکز مختلف کارگری در روزهای گذشته دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند و خواهان پرداخت دستمزدها، افزایش دستمزد و سایر مطالبات خود شدند. به چند مورد از این اعتراضات توجه کنید:

اعتصاب١٢٠٠ کارگر کارخانه نورد لوله صفا در اراک
کارگران کارخانه نورد لوله صفا صبح روز ١١ تیرماه بطور یکپارچه تولید را خواباندند و خواهان پرداخت دوماه حقوق و طلب خود بابت اضافه کاری شدند. بدنبال این وضعیت مدیریت کارخانه اعلام کرد صبح چهارشنبه دستمزد اردیبهشت ماه کارگران به حسابشان واریز خواهد شد اما این وعده نیز با خشم و اعتراض کارگران مواجه شد. طبق گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران در این اعتراض با اشاره به گرانیهای سرسام آور، عدم پرداخت دستمزد خود را یک جنایت نامیدند و بر ادامه اعتصاب و اعتراض تاکید کردند. مدیریت کارخانه بناچار دستمزد اردیبهشت ماه کارگران را به حساب آنان واریز کرد و متعهد شد از این پس دهم هر ماه دستمزد کارگران را پرداخت خواهد کرد. کارگران اعتصابی به اعتصاب پایان دادند اما اعلام کردند چنانچه کارفرما به تعهد خود پایبند نباشد، بلافاصله دست به اعتصاب خواهند زد. کارفرمای این کارخانه که مالک کارخانه نورد پروفیل ساوه نیز میباشد، دستمزد ١٢٠٠ کارگر این کارخانه را نیز از اول سال پرداخت نکرده و دفترچه های درمانی کارگران نیز تمدید نشده است.

اعتصاب ٤٠٠٠ کارگر مجتمع فولاد خوزستان
بدنبال اعتصاب کارگران قراردادی مجتمع فولاد خوزستان در روز ٤ تیرماه، کارگران رسمی این کارخانه نیز روز ٥ تیرماه به آنان پیوستند و ٤٠٠٠ کارگر در اقدامی متحدانه تولید در مجتمع فولاد خوزستان را خواباندند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، از اول سال جاری تا کنون ٢٥ درصد افزایش حداقل مزد کارگران قراردادی این کارخانه اعمال نشده است. بدنبال این اعتصاب متحدانه مسئولین کارخانه طی مذاکراتی با کارگران اعتصابی به آنان وعده دادند که ٢٥ درصد افزایش حداقل مزد را که از اول سالجاری به آنان پرداخت نشده، روز شنبه هشتم تیر ماه به حساب کارگران واریز خواهند کرد. کارگران با اولتیماتوم آغاز اعتصابی دیگر از صبح روز ششم تیرماه بر سر کارهای خود بازگشتند. روز شنبه هشتم تیر ماه کارفرمای این کارخانه به وعده خود عمل نکرد و از آنجا که بار دیگر زمزمه اعتصاب در میان کارگران آغاز شده بود مسئولین کارخانه با حضور در جمعهای آنان ضمن تاکید بر پیگیری پرداخت ٢٥ درصد افزایش حداقل مزد، از کارگران خواستند با انتخاب نماینده هایی پیگیر مطالبه خود شوند اما کارگران با غیر قابل مذاکره خواندن خواست خود، از انتخاب نماینده خودداری کردند و اعلام کردند در صورت ادامه خلف وعده های کارفرما بار دیگر اعتصاب را از سر خواهند گرفت.

کارگران کیان تایر باز هم دست به اعتراض زدند: بدنبال زمزمه واگذاری کارخانه کیان تایر (لاستیک البرز) به کارفرمای سابق آن، روز ١١ تیرماه بار دیگر شعله های آتش از این کارخانه زبانه کشید و کارگران این کارخانه دست از کار کشیدند. آتش زدن لاستیک برای جلب توجه مردم، یک سنت جا افتاده در میان کارگران کیان تایر است. بدنبال این اقدام اعتراضی از سوی کارگران، مسئولین شورای تامین استان در محل حاضر شدند و بدنبال مذاکراتی که صورت گرفت کارگران به تجمع خود پایان دادند و اعلام کردند تحت هیچ شرایطی کارفرمای سابق را به کارخانه راه نخواهند داد و چنانچه وزارت صنایع بدون توجه به خواست کارگران اقدام به اینکار کند دست به اعتراضات گسترده تر خواهند زد.

تجمع ٣٠٠ کارگر ٣ کارگاه فرودگاه خمینی تهران
روز ٩ تیرماه ٣٠٠ کارگرشرکت های پیمانکاری فرودگاه خمینی دراعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه حقوق ومزایای خود دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کرمانیت کرمان
روز شنبه ٨ تیر کارگران بیکار شده کارخانه کرمانیت در تداوم اعتراضات پیشین خود، در مقابل سازمان تامین اجتماعی استان کرمان تجمع کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت کاری خود شدند.کارگران بیکار شده کرمانیت در ماههای قبل نیز دست به اعتراضات مشابهی زده بودند. ١٠٨ نفر از ١٧٠ نفر کارگران این کارخانه اخراج شده اند. بیمه بیکاری آنها نیز قطع شده است.

تجمع ٥٠٠ عضو تعاونی مسکن مهر در مقابل استانداری کرمان: حدود ٥٠٠ نفر از اعضای یکی از تعاونی های مسکن مهر در اعتراض به نحوه ساخت و ساز و عدم تحویل خانه های خود، در مقابل استانداری کرمان دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض ١٥٠٠ کارگر كارگران صدرا
کارگران شرکت صنعتی دریائی صدرا در بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق و مزایا دست به اعتراض زدند.

اعتراض کارگران اخراجی سد ژاوه
بدنبال اخراج ١١٠ نفر از کارگران سد ژاوه، کارفرما اعلام کرد که ٣ ماه حقوق معوقه همراه با سنوات کارگران را در طی سه ماه آینده به آنها پرداخت خواهد نمود. طبق گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، کارگران تهدید کردند که اگر حقوق معوقه و سنوات آنان در طی چند روز آینده پرداخت نشود در مقابل اداره کار سنندج دست به اعتراض خواهند زد.

اعتراضات کارگران سد بزرگ کنارک
کارگران این سد که در ١١٠ کیلومتری شهرستان کنارک واقع شده است، میگویند در گرمای طاقت فرسا، ساعات طولانی و در شرایط بسیار سختی کار میکنند اما از کمترین حقوق برخوردار هستند و همین چندرغاز نیز ٨ ماه است به آنها پرداخت نشده است.

عدم پرداخت دستمزدهای ناچیز کارگران در حالی است که تنها در یک هفته گذشته قیمت برخی اجناس ٦٠ درصد تا ١٠٠ درصد افزایش یافته است. اعتصابات و اعتراضات روزهای گذشته گوشه ای از اعتراضات وسیعتری است که در نقاط مختلف کشور جریان دارد.

حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت قاطعانه از این اعتصابات، کارگران صنایع کلیدی و کارگران مراکز مختلف در سراسر کشور را فرامیخواند که از اعتصابات همدیگر حمایت کنند و خود را برای اعتصابات وسیع و متحد و سراسری آماده کنند.

حزب کمونیست کارگری ایران
١٢ تیرماه ١٣٩١، ٣ ژوئیه ٢٠١٣

شعله های خشم کارگران باز هم زبانه میکشد
١١تیر: خانواده‌های کارکنان اخراج شده‌ی شرکت "قطعات توربین شهریار" به همراه فرزندانشان در مقابل درب این شرکت که یکی از واحدهای استراتژیک وزارت نیرو می‌باشد، تحصن نموده و خواستار بازگشت به کار همسران خود شدند. این کارگران از طریق مراجع قضایی پیگیر شرایط سخت و زیان‌آورِ کاری خود شده بودند که به همین دلیل مدیر عامل وقت شرکت رابطه‌ی کاری را با این افراد قطع و اقدام به اخراج ایشان نموده بود. شرایط سخت و زیان آور این شرکت که از سوی اداره‌ی کار نیز تایید شده، موجب آسیب‌های شنوایی و ریوی شدیدی برای کارگران شده است. لازم به ذکر است که دیگر کارکنان در حمایت از افراد اخراج شده، مدت نه روز است که اعتصاب نموده‌اند و با وجود حضور نمایندگان استانداری و نیز وزارت نیرو و اطلاعات استان همچنان در اعتصاب بسر می‌برند و تاکید کرده‌اند که تا حصول از اطمینان بازگشت به کار همکاران خود، شروع به فعالیت نخواهند کرد. این چندمین اعتصاب کارمندان شرکت قطعات توربین شهریار در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد است که در این واحد مهم به انجام رسیده است و گفته می‌شود بیش‌ترین دلیل آن ناشناخته ماندن این واحد در بین شرکت‌های تخصصی وزارت نیرو است.(منبع هرانا)

آتش خشم کارگران کیان تایر بار دیگر شعله ور شد
١١تیر: اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال زمزمه واگذاری کارخانه کیان تایر(لاستیک البرز) به کارفرمای سابق آن، بار دیگر شعله های آتش از این کارخانه زبانه کشید و کارگران این کارخانه دست از کار کشیدند. در حال حاضر کارگران کیان تایر دستمزد خرداد ماه خود را دریافت نکرده اند و تولید در آن با کمبود مواد اولیه مواجه است. بنا بر اظهار کارگران این کارخانه از مدتها پیش زمزمه واگذاری کارخانه به کارفرمای قبلی آن (شرفی) بالا گرفته است و نامبرده دیروز در جلسه ای که با شرکت مدیران و مسئولین کارخانه و نماینده های کارگران در وزارت صنایع برگزار شده بود شرکت داشت که این امر خشم صدها کارگر این کارخانه را برانگیخت و آنان صبح امروز با دست کشیدن از کار اقدام به تجمع و آتش زدن لاستیک در محوطه درونی کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر کردند. بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال این اقدام اعتراضی از سوی کارگران، مسئولین شورای تامین استان در محل حاضر شدند و بدنبال مذاکراتی که صورت گرفت کارگران به تجمع خود پایان دادند و بطور قاطعانه ای اعلام داشتند تحت هیچ شرایطی کارفرمای سابق را به کارخانه راه نخواهند داد و چنانچه وزارت صنایع بدون توجه به خواست کارگران اقدام به اینکار کند دست به اعتراضات گسترده ای خواهند زد. حجم آتشی که امروز کارگران کیان تایر برپا کرده بودند به حدی بود که بدنبال پایان اعتراض کارگران، ماشینهای آتش نشانی اقدام به خاموش کردن آتش نمودند. بدنبال اعتراضات گسترده کارگران کیان تایر در سالهای ٨٦ و ٨٧ کارفرمای این کارخانه خلع ید شد و از آنزمان تاکنون اداره آن در اختیار سازمان حمایت از صنایع قرار دارد.

١٢٠٠ کارگر کارخانه نورد لوله صفا دست به اعتصاب زدند
١١تیر: اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال عدم پرداخت اضافه کاری و دو ماه از دستمزد کارگران کارخانه نورد لوله صفا و زمزمه اعتصاب در میان این کارگران، آنان صبح امروز ١١ تیر ماه بطور یکپارچه ای تولید در این کارخانه را خواباندند و معترضانه خواهان پرداخت اضافه کاریها و دستمزدهای معوقه خود شدند. بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران اعتصابی این کارخانه بدنبال تکرار وعده و وعید از سوی مسئولین شرکت چنان خشمگین شدند که درصدد تخریب اموال کارخانه بر آمدند اما با میانجی گری نماینده هایشان آسیبی به اموال کارخانه نرسید. بنا بر این گزارش بدنبال این وضعیت مدیریت کارخانه اعلام کرد فردا صبح دستمزد اردیبهشت ماه کارگران به حسابشان واریز خواهد شد اما این وعده نیز با خشم و اعتراض وسیع کارگران مواجه شد. کارگران در این اعتراض با اشاره به گرانیهای سرسام آور، عدم پرداخت دستمزد خود را یک جنایت نامیدند و بر ادامه اعتصاب و اعتراض تاکید نمودند. بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران با نزدیک شدن ظهر و افزایش خشم کارگران، مدیریت کارخانه بناچار دستمزد اردیبهشت ماه کارگران را به حساب آنان واریز کرد و در ادامه متعهد شد از این پس دهم هر ماه دستمزد کارگران را به حساب آنان واریز کند. کارگران اعتصابی کارخانه نورد لوله صفا بدنبال این موفقیت بر سر کارهای خود بازگشتند و بطور قاطعانه ای اعلام کردند دیگر تحمل عدم پرداخت دستمزد خود را ندارند و چنانچه کارفرما در این زمینه ذره ای کوتاهی کند بلافاصله دست به اعتصاب و اعتراض خواهند زد.

اعتراضات کارگران سد بزرگ کهیر کنارک دررابطه باعدم پرداخت ٨ماه حقوقشان
١١تیر: یکی از کارگران شاغل در این پروژه،علت اعتراضات را عدم پرداخت حقوق هشت‌ ماهه آنان از سوی شرکت «جهان کوثر» عنوان کرد و اظهار داشت: کارگران این پروژه با وجود فعالیت در سخت‌ترین شرایط و گرمای طاقت‌فرسای منطقه و همچنین با فعالیت در ساعات طولانی از کمترین حقوق برخوردار هستند. ،کارگران سد بزرگ کهیر شهرستان کنارک که در مدت هشت ماه گذشته حقوقی از شرکت متصدی پیمانکاری این پروژه دریافت نکرده‌اند. پروژه سد مخزنی کهیر که عملیات اجرایی آن در سال ٩٠ آغاز شده مدتی است که به علت اعتراضات کارگران فعال در این پروژه با مشکلاتی مواجه شده است. یکی از کارگران شاغل در این پروژه،علت اعتراضات را عدم پرداخت حقوق هشت‌ ماهه آنان از سوی شرکت «جهان کوثر» عنوان کرد و اظهار داشت: کارگران این پروژه با وجود فعالیت در سخت‌ترین شرایط و گرمای طاقت‌فرسای منطقه و همچنین با فعالیت در ساعات طولانی از کمترین حقوق برخوردار هستند. این کارگران تنها به امید کسب حقوق و تامین مخارج زندگیشان در این پروژه فعالیت می‌کنند که به حداقل آن هم دست پیدا نمی‌کنند. سایر کارگران هم خواسته‌هایی در زمینه بهبود شرایط کاری خود دارند که مهم‌ترین آنها افزایش حقوق و مزایا و تدوین برنامه‌های منظم کاری است. این کارگر با اشاره به اینکه تا کنون پنج بار سرپرست و مسئول این پروژه ملی عوض شده است گفت: متأسفانه هیچ‌کدام از سرپرستان پروژه نتوانسته‌اند مشکلات کارگران را حل کنند و تا کنون موارد متعدد نقش حقوق مادی و معنوی کارگران در این پروژه دیده شده است. گفتنی است، سد مخزنی کهیر یک سد rcc بتنی کوبیده غلتکی است که در ١١٠ کیلومتری شهرستان بندری کنارک و پنج کیلومتری روستای کهیر واقع بر روی رودخانه کهیر در حال ساخت است. آورده سالانه این سد ١٨٢ متر مکعب در سال خواهد بود و با ساخت آن، سالانه از هدر رفت میلیون‌ها متر مکعب آب، جلوگیری می‌شود.

اعتراض کارکنان سازمان تحقیقات کشاورزی به تبعیض
١١تیر: کارکنان یكی از معاونت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نسبت به رویهٔ تبعیض آمیز جاری در این سازمان معترض‌اند. یکی از این کارکنان: این سازمان از واحدهای زیر مجموعه وزارت کشاورزی است و بیش از ٣ سال است که رویه‌ای تبعیض آمیز میان اعضای هیئت علمی و سایر کارمندان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به وجود آمده که غیر قابل قبول است. وی به شارژ نشدن کارت‌های رفاهی کارمندان سازمان به مدت ٢ سال و تاخیر سه ماهه در پرداخت حق مسکن آنان اشاره كرد و ادامه داد: این در حالی است که از مجموع ١٤ هزار و ٥٠٠ نیروی شاغل در این سازمان تنها تعداد ٢٥٠٠ نفر عضو هیئت علمی بوده و مابقی به عنوان کارمند در استخدام سازمان هستند. این کارمند در ادامه با انتقاد از تبعیض میان کارمندان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و کارمندان وزات جهاد کشاورزی افزود: پاداش ٢٠٠ هزار تومانی که وزارت جهاد کشاورزی در هفتهٔ جهاد کشاورزی به کارمندانش پرداخت کرد به کارمندان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تعلق نگرفت.

تجمع ٣٠٠کارگر٣کارگاه فرودگاه خمینی تهران دراعتراض به عدم پرداخت٦ماه حقوق ومزایایشان
٩تیر: ٣٠٠کارگرشرکت های پیمانکاری فرودگاه خمینی دراعتراض به عدم پرداخت ٦ماه حقوق ومزایایشان جلوی دفتر مجری طرح که وابسته به وزارت راه و شهرسازی در کمربندی شمالی فرودگاه امام خمینی است،تجمع کردند این افراد که در تحصنی خودجوش در پی معوقات مالی پیمانکار فرودگاه امام خمینی درخواست پرداخت مطالباتشان را داشتند، اجرای پروژه باند جنوبی این فرودگاه، ترمینال زیارتی و بخش توسعه حمل بار را در این فرودگاه بین‏المللی بر عهده دارند. یکی از کارگران حاضر در اعتراض امروز فرودگاه امام خمینی تهران می‏گوید: تحصن امروز مربوط به کارگران سه کارگاه فرودگاه خمینی تهران است. پیمانکار اصلی در راستای اجرای این پروژه مسئولیت مستقیم دارد و تعدادی پیمانکار خرد نیز با این شرکت در حال تعامل و همکاری هستند. در مجموع، حدود ٣٠٠ نفر از پرسنل در این شرکت و پیمانکاران آن مشغول به کار هستند که به علت پرداخت نشدن مطالبات و حقوق و مزایای خود در ماه‏های گذشته دچار مشکلات عدیده‏ای شده‏اند. حدود شش ماه مطالبات پرسنل پیمانکار طرف قرارداد اصلی و حتی بیشتر از این مدت، در شرکت‏های پیمانکاری خرد باقیمانده است و کارگران هیچ دریافتی قابل توجهی در این مدت نداشته‏اند. یکی از سرکارگران حاضر در این تحصن نیز می‏گوید: پرسنلی که حقوق‏بگیر این شرکت هستند، حتی برای تامین مخارج روزانه خود نیز مشکل دارند و در تامین آن مانده‏اند؛ سئوالی که اینجا مطرح می‏شود، این است که اگر یک ماه به کارمندان دولت حقوق ندهند، آنها چکار خواهند کرد و چرا با وجود گذشت شش ماه یا بیشتر به مشکلات این کارگران رسیدگی نمی‏شود؟ یک کارگر شاغل در شرکت جزء پیمانکاری فرودگاه امام خمینی تهران می‏گوید: ٣٠٠ نفر کارگر در مجموعه شرکت و پیمانکاران زیرمجموعه آن مشغول به فعالیت هستند و این افراد بیش از شش ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‏اند. اوضاع در خصوص پیمانکاران جزء، بدتر هم هست و در شماری از این شرکت‏ها کارگران خیلی بیشتر از شش ماه حقوق دریافت نکرده‏اند. یکی از مسئولان شرکت پیمانکاری که کارگرانش در فرودگاه امام خمینی تهران تحصن کرده‏اند، نیز می‏گوید: از چندین روز پیش، کارگران تصمیم گرفته بودند تا برای دریافت مطالبات خود و ادامه کار، تحصن و تجمع کنند و از امروز جلوی دفتر مجری طرح که وابسته به وزارت راه و شهرسازی در کمربندی شمالی فرودگاه امام خمینی است، این تحصن آغاز شده است. این مدیر می‏گوید: درخواست‏هایی ارائه شده است و گویا هم‏اکنون نمایندگان کارگران با مسئولان در حال رایزنی و رسیدن به نقاط توافقی هستند که باید نتیجه نهایی اعلام شود.

تجمع اعتراضی کارگران بیکار شده ی کارخانه کرمانیت مقابل سازمان تامین اجتماعی استان کرمان
٨تیر: کارگران بیکار شده ی کارخانه کرمانیت در تداوم اعتراضات پیشین خود؛ در مقابل سازمان تامین اجتماعی استان کرمان تجمع نمودند و خواستار رسیدگی به وضعیت کاری خود شدند. کارگران بیکار شده ی کرمانیت پیش از این هم در اردیبهشت و خرداد سال جاری در مقابل استانداری و اداره کار تجمع نموده و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین رسانده بودند که در پاسخ فقط وعده شنیدند. ،کارخانه کرمانیت تولید کننده ورق‌های ایرانیتی در استان کرمان در تاریخ ١٠/٦/٩١ به دلیل آلایندگی محیط زیست تعطیل شد ولی هنوز تکلیف کارگران و تغییر ساختار کارخانه معلوم نشده است. از ١٧٠ نفر کارگر مشغول به کار در این کارخانه ١٠٨ نفر را بیرون کرده اند و مابقی در بخش های مالی، اداری؛ انتظامی و فنی کارخانه حضور دارند و کماکان حقوق دریافت می کنند. قرار بود کارخانه با تغییر ساختار؛ مجددا کارگران را به کار دعوت کند و از تاریخ تعطیلی کارخانه ما را مشمول بیمه بیکاری نمودند ولی چون کارفرما در راستای تغییر ساختار کارخانه هیچ اقدامی نکرده بود؛ لذا بیمه بیکاری ما نیز قطع شد. در تاریخ ٨/٣/٩٢ شورای عالی کار در تهران مصوب نمود که مابقی تعهد بیمه بیکاری به کارگران کرمانیت پرداخت شود ولی هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.

تجمع اعضای تعاونی مسکن مهر مقابل استانداری کرمان
٩تیر: حدود ٥٠٠ نفر از اعضای یکی از تعاونی های مسکن مهر برای اعتراض به نحوه ساخت و ساز و عدم تحویل خانه های خود در موعد مقرر، در مقابل استانداری تجمع کرده و خواهان رسیدگی استاندار به این وضعیت شدند. اعضای تعاونی یاد شده در سال ٨٥ با پرداخت ١٨ میلیون تومان پول نقد و دریافت ٢٥ میلیون تومان وام از تعاونی مسکن، برای آپارتمان های مسکن مهر ثبت نام کردند، اما به گفته معترضان، تاکنون تنها ١٢٠ واحد به اعضا واگذار شده و ٣٨٠ واحد باقی مانده نیمه کاره رها شده است. معترضان خواهان انحلال هیات مدیره قدیم و انتخاب هیات مدیره جدید برای تعاونی مسکن خود و تداوم کار ساخت و ساز و تحویل منازل هستند.

كارگران

ادامه‌ی سیاست‌های ضدکارگری علیه کارگران شرکت بانتا آبیدر سنندج
کارفرمایان شرکت بانتا آبیدر با اعمال سیاست‌ها و فشارهای ضد کارگری وغیر قانونی برکارگران این مجموعه شرایط سخت کاری و روانی برای کارگران این شرکت فراهم کرده‌اند. مدتی است که کارفرمایان و سرکارگران همراه داشتن و استفاده از تلفن همراه را در درون محوطه‌ی شرکت برای کارگران منع کرده‌اند که هر کارگری که از این دستور سرپیچی کند فی الفور اخراج می‌شود. در پی درج گزارش در رابطه با وضعیت کارگران این شرکت در سایت کمیته‌ی هماهنگی و انتشار آن در میان کارگران، کارفرمایان شرکت اقدام به مذاکره برسر مسئله‌ی بیمه و قرارداد، با کارگران کردند و شرایط غیرانسانی خود را برای انعقاد قرارداد به شرح زیر بیان کردند:
"انعقاد قراردادهای ١ ماهه الی ١ ساله با کارگران به شرط قبول کسر مبلغ ٣٠٠ هزارتومان از دستمزدشان برای بیمه" این شرایط غیر انسانی خشم واعتراض کارگران را به همراه داشت که با عدم پذیرش این شرایط از طرف کارگران، ادامه‌ی مذاکره‌ی کارفرمایان با کارگران شرکت به هفته ی آینده موکول شد. کمیته‌‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری-١٤ تیر ١٣٩٢

نامه:خطاب به رئیس جمهور جدید ، دادستان تهران و رئیس زندان رجایی شهر
از شاهرخ زمانی به : رئیس جمهور جدید ، دادستان تهران و رئیس زندان رجایی شهر. موضوع:نقض حقوق اولیه زندانیان و قتل های زنجیره ای
١٠تیر: یک مرگی دیگر،جنایتی دیگر،به کدامین گناه کشته میشوند،این بار نیز کارگر زندانی که جرمش دفاع از طبقه کارگر بوده در زندان کشته شد، مرگ افشین اسانلو را چگونه توجیه خواهند کرد؟ چه کسی پاسخ گو خواهد بود؟قوه قضاییه، دادگاه تهران،رییس زندان یا اداره اطلاعات؟ آقای رئیس جمهور شما در این رابطه چه کار خواهید کرد؟ گویی قتل های زنجیره ای در زندان ها تمامی ندارد، ... ولی الله فیض، اکبر محمدی، میر صیافی، امیر حشمت، عبدالرضا رجبی ،منصور رادپور ، ستار بهشتی،علیرضا کرمی خیرآبادی، شهبازی ... و امروز افشین اسانلو، این لیست تنها بخش کوچکی از جنایت های ماشین سرکوب در زندان رجایی شهر میباشد، تا غارتگران طبقه حاکم بتوانند ثروت های عمومی را هرچه بیشتر و بدون مانع تصاحب کنند، دادگاه های تحت فرمان قوه قضاییه در حالی با تبعیت از حکم قضایی دو نوجوان را به جرم سرقت ١٥٠٠٠٠ تومان که بخاطر درمان مادر بیمارشان دزدیده بودند، با اتهام محاربه اعدام می کند، در حالی که برادر رئیس همان قوه قضاییه بزرگترین زمین خوار ایران است و با تکیه بر قدرت دو برادر خود در سمت های بالای حکومتی بدون دغدغه و ترس از قانون، تخلفات بی حد و مرز خود را ادامه می دهد، همچنین تحت تسلط و حوزه کاری چنین قوه قضاییه ای رقم های اختلاس و دزدی ٣ هزار میلیارد تومانی و مانند آن هر روز بیشتر اتفاق می افتند، به گفته رییس سازمان بازرسی، مقامات ٤٥٠ میلیون یورو بالا کشیده اند، اختلاس در پرونده پتروشیمی سر به آسمان می زند ، تحت حمایت های غیر مستقیم چنین قوه قضاییه ی، رحیمی معاون اول، دارای پرونده ٧٠ میلیاردی از بیمه ایران آزادانه می گردد، قاضی مرتضوی و حداد و مقیسه و متجاوزین مسئول، صدها جنایت مانند آمر و ناظر جنایات کهریزک تحت فرمان قوه قضاییه با اهانت به شعور شاکیان و عموم مردم فقط ٢٠٠٠٠٠تومان جریمه می شود، عدالت را در دستگاه قضایی نگاه کنید، قاضی مرتضوی در مقابل جرایمی مانند دستور شکنجه ، نظارت بر شکنجه ، تجاوز به دختران و پسران ، قتلهای عمد در کهریزک به ٢٠٠٠٠٠تومان جریمه محکوم می گردد و در کنار اجرای چنین عدالتی همین قوه قضاییه دو نو جوان را به خاطر سرقت ١٥٠٠٠٠تومان با حکم محاربه اعدام می کند!!! راستی با چنین قوه قضاییه و قضات چگونه باید بر خورد کرد؟ آقای رئیس جمهور شما در این رابطه چه کار خواهید کرد؟
این تنها گوشه ای از دزدی و جنایت مسئولین است که علنا" روزنامه های تحت سانسور شدید می توانند از آن سخن بگویند، و ما زندانیان سیاسی نیز زیر سلطه چنین قوه قضاییه دستگیر، شکنجه، محاکمه ، زندانی و نگهداری می شویم ، حال خود بخوان سر نوشت شور بختی ملت ایران را، چپاول طبقه حاکم، تحت حاکمیت دستگاه های فوق تکمیل شده، به ٧٠ میلیون مردم، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، بیکاری، فقر و فلاکت ،فحشا و اعتیاد، جرم و جنایت ... تحمیل میشود و هر اعتراض عدالت خواهانه و هر تشکل مبارز مردمی در نطفه خفه میشوند، سخن کوتاه کشور به جهنم ٧٠ میلیون ایرانی و ملک خصوصی چند دزد و غارتگر تبدیل شده است . آقای رئیس جمهور ، جناب دادستان و رئیس زندان رجایی شهر با توجه به سیاست سرکوب ، خودسری و تجاوز به حقوق قانونی ، هتک حرمت و دستگیریهای بدون حکم و خودسرانه ، پرونده سازی و پاپوش دوزی ، حکمهای سنگین به سفارش اداره اطلاعات ،وجود انواع شکنجه های روحی و جسمی موجود حاصل چنین روند و حاکمیتی است که شما نیز بخش مهمی از این مجموعه هستید،کارکرد و روند آگاهانه ضد مردمی این حاکمیت هیچ راهی جهت دفاع از حقوق خود برای ما باقی نگذاشته است، بنا براین جان خود را کف دست گرفته از حقوق طبقه کارگر ، عموم مردم ، زندانیان سیاسی و خود، این چنین دفاع می کنم، تا باشد انسانها قضاوت کنند، و از همه کارگران ، جوانان ، عموم مردم، نهاد ها ، سازمانها ، وکلا داخلی و جهانی می خواهم در این مبارزه ما را یاری کنند . آقای رئیس جمهور ، جناب دادستان و رئیس زندان رجایی شهر، توجه شما را به نقض آشکار قوانین مصوب خودتان جلب می نمایم :
١- نقض آشکار اصل ٣٠ قانون اساسی در هتک حرمت زندانیان در پوشاندن اجباری لباس زندان و زدن دستبند و پابند و لخت مادرزاد کردن زندانیان در در مقابل دوربین و سربازها هنگام ورود ، در حالیکه طبق ماده ١٩ و ٣٥ آیین نامه سازمان زندانها در تبصره ای، حتی زدن دستبند منوط به شرایطی است چه رسد به لباس اجباری و پابند زدن . ٢ـ نقض آشکار ماده ٩٣ و ٩٥ آیین نامه سازمان زندانها صراحتا" بر دادن سبزیجات تازه ، انواع لبنیات ؛ تخم مرغ و دادن میوه پس از هر سه وعده و ناهار وشام هر هفته تاکید شده است شما با سویای حیوانی در شب و روز که تماما" به ظرف زباله ریخته می شود باعث گرسنگی و هزینه های سنگین برای زندانیان می شوید . ٣ـ قانون شکنی و سلیقه ای عمل کردن در مورد مفاد آیین نامه در مورد مرخصی زندانیان که فقط شامل نورچشمی های خودتان و کسانی که تن به رذالت و همکاری با شما و حکومتیها می دهند ، می شود. علیرغم تأکید قانون بر دادن مرخصی هنگام فوت و عروسی بستگان، ممانعت شما از این عمل و ندادن مرخصی به زندانیان برای شرکت در مراسم ختم و عروسی نزدیکان نشانگر ماهیت و ضد مردمی شما می باشد، با مرخصی ندادن به افرادی مثل محمدامیر خیزی ، عادل نعیمی و شاهرخ زمانی برای عروسی فرزندانشان و مصطفی نیلی و خالد حردانی برای مرگ پدر و مادرشان نمونه های بارزی هستند. ٤ـ نقض آشکار آیین نامه اجرایی بیمه درمانی زندانیان مصوب ٤/١٢/٦١ به شماره ٤٤٠١٤ در درمان با داروی مجانی زندانیان در ماده ١و ٢و ٥ که پزشک زندان غیر از موارد جزیی مانند سرماخوردگی تمامی موارد را از طریق خانواده به بیرون حواله می دهد و همچنین کسانی که به بیرون اعزام می شوند با هزینه خودشان باید عمل یا مداوا شوند . ٥ـ تفتیش دائمی عقاید که علنا" در زندانها صورت می گیرد، و زندانیان با عناوین ملحد ، جاسوس و... نامیده می شوند، و در مورد تشکلهای مدنی ، اجتماعی و اقلیتهای مذهبی عملا" نقض آشکار اصل ٢٣ قانون اساسی در آیین نامه تفتیش عقاید و همچنین در اصل ٢٤ آزادی بیان که در این مورد شرح مذاکرات مجلس خبرگان می گوید این آزادی شامل نوشتن کتاب در بدی نظام جمهوری اسلامی ایران نیز می شود . ٦ـ کمبود فضای زندگی برای محکومین که می باید از ٥ سال تا ابد در زندان باشند که سلولهای انفرادی را محل زندگی ٢ تا ٣ نفر قرار داده اید همچنین هواخوری ٥/٢ ساعته به جای ١٢ ساعت در کنار اوضاع به شدت خراب بهداشتی و درمانی و تغذیه ای که باعث مرگ هفتگی در زندان بوده و قتل عمد به حساب می آید . ٧ـ نقض ماده ١٨٠ آیین نامه سازمان زندانها در حقوق متهمان برای مکاتبه که تقریبا" همه زندانیان از آن محرومند . ٨ـ پرونده سازی و پاپوش دوزی سازمان یافته اداره اطلاعات علیه کسانی که با خودسری و قانون شکنی مسئولین خاطی مبارزه کرده و اعمال سرکوبگرانه انان را افشا می کنند مانند خالد حردانی ، شاهرخ زمانی و تعداد زیادی از زندانیان دیگر که علاوه بر پرونده اصلی پرونده ساختگی و پاپوش جدید توهین به رهبری نیز بر علیه شان ساخته شده است . ٩ـ عدم اعزام به بیرون در عمل و درمان زندانیان بیماری که با تایید بهداری باید اعزام می شدند که تلاشی برای نابودی آنهاست ، با توجه به اینکه عامل اصلی بیماری زندانیان وضعیت و شرایط زندان است که شما به عمد و با برنامه چنین شرایطی را ایجاد کرده اید، عقده و سادیسم اداره اطلاعات و مدیر زندان در این مسئله به قدری است که علیرغم تقاضای بهداری زندان برای دادن گوشی پزشکی به دکتر مقدم هموطن زندانی در سالن ١٢ جهت تشخیص به موقع بیماری به آنان اجازه نداند و جلوی این کار را گرفته اند، تا خللی در قتل و مرگ تدریجی برنامه ریزی شده زندانیان در این قبرستان ایجاد نشود. نامق محمودی در سایه این ممانعت آگاهانه در حال از دست دادن یک چشمش می باشد و از اعزام میثاق یزدان نژاد و توکلی و عباس بادفر برای اعزام ممانعت می شود. ١٠ـ ندادن تلفن که در تمامی زندانها به جز سالن ١٢ رجایی شهر دایر می باشد و نبود ملاقات حضوری و مرخصی. ١١ـ نصب دهها دستگاه پارازیت انداز سرطان زا ، همین یک مورد برای اثبات برنامه ریزی و عمدی بودن قتل و کشتار زندانیان کافی است. ١٢ـ نقض آشکار تبصره ٣ ماده ٩٨ آیین نامه سازمان زندانها در توزیع اجناس به قیمت تعاونی و توزیع اجناس بنجل و بدون استاندارد به قیمتهای دلخواه و برای سرکیسه کردن زندانیان، برای نمونه سبزی ١٠٠ گرمی ٣٣٠٠ تومان و یا با پول یک ماه روزنامه فقط ١٠ روز ،روزنامه به زندانی تحویل می دهند . ١٣ـ توزع برنامه ریزی شده و دائمی مواد مخدر و روانگردان توسط خود زندان، در جهت نابودی جسمی و روحی زندانیانی، که در سالنهای عادی، مخصوصا" ، هر هفته یک جسد تحویل پزشک قانونی می شود . ١٤ـ ندادن ملاقات حضوری به اکثر زندانیان و شرطی وسلیقه ای کردن آن و توهین و تحقیر خانواده های زندانیان با تفتیش کامل و شکستن وسایل حتی قلم و خودکارشان، ١٣تا١٥نفر از محکومین نیروهای نظامی که ٦ تا ٢٤ ماه در سلول انفرادی بوده اند این دوره در حبس قطعی آنها به صورد صد در صد غیرقانونی حساب نشده است.
١٦- بلاتکلیف بودن یک سری از هموطنان اهل سنت به مدت ٤ سال و همچنین اعدام شدن به جرم اعتقادشان که طی چند ماه گذشته اعدام شدند اسامی آنها عبارت است از : بهرام احمدی ، هوشیار محمدی ، محمدظاهر بهمنی ، اصغر رحیمی ، بهنام رحیمی و کیوان زندکریمی و در حال حاضر نیز حکم اعدام ٢٦ نفر آنها داده شده و در معرض اعدام هستند . آقای دولت آبادی و آقای مردانی، آیا هدف شما نابودی و قتل عام ٢٥٠ انسان به مرگ تدریجی در گورستان رجایی شهر می باشد؟ تا مردم را از نمایندگان واقعی خود در رسیدن به اهداف خود محروم کنید؟ اما ما زندانیان عقیدتی سیاسی در مقابل این عمل آگاهانه و برنامه ریزی شده از طرف حافظان بهره کشی و غارت و دزدی ساکت نمی نشینیم، خود می دانید تمامی انسانهای فعال برای به دست آوردن حقوق خود مبارزه خواهند کرد از جمله در چند روز گذشته تعدای از زندانیان دست به اعتصاب غذا زدند تا این خودسری و قانونشکنی و سرکوب شما و شکنجه های روحی و جسمی را محکوم بکنند و صدای خود را به گوش مردم قهرمان ایران و جهان برسانند، بگذار ملت ایران و جهان و تمام مدافعین حقوق بشر بدانند ماشین سرکوب و جنایت ایران برای پاسداری از منافع نا مشروع خود و چپاول ثروتهای ملی از مرحله دستگیری تا زندان و اعدام بر سر مبارزان چه می آورد، یقین هم بدانید دور نیست روزی که در قبال اعمال خود پاسخگو باشید. آقای رئیس جمهور شما با موارد بیان شده در بالا چگونه بر خورد خواهید کرد؟ شاهرخ زمانی - رجایی شهر رونوشت به تمامی نهادها و مجامع بین المللی در داخل و خارج کشور

کارگر صنعت برق:کارگران قطعات توربین شهریار راتنها نگذاریم
اول تیرماه، کارگران شرکت قطعات توربین شهریار در راستای تحقق مطالبات خود دست به اعتصاب زدند. کارگران این شرکت صنعتی که در جاده ی ملارد کرج واقع شده، در سالهای گذشته نیز اعتراضات مکرر و متعددی نسبت به شرایط کار و در راستای احقاق حقوق خود داشته اند. کارگران این شرکت با توجه به ماهیت و نوع کار خود که از حساسیت و ارزش ویژه ای در جریان تولید برق کشور برخوردار است خواهان افزایش دستمزد خود هستند. تمدید قرارداد بیمه ی درمانی با بیمه ی سینا، پرداخت کارانه ها، پاداشهای معوقه، عدم اخراج کارکنان قرارداد موقت و بهبود شرایط کار از دیگر مطالبات کارگران این شرکت صنعتی است. (از بهمن ماه ١٣٩٠ مدیریت در راستای اخراج بخشی از کارکنان این واحد تولیدی اعمال فشار نموده، و در برابر مقاومت کارگران، به آنان اعلام نموده است که یا باید یک روز در میان کار کنند و یا اخراج بخشی از همکاران خود را بپذیرند، این نزاع در کنار به تعویق افتادن دستمزد کارگران تاکنون ادامه یافته است) هر روز که از شروع اعتراض و اعتصاب می گذشت، دامنه ی آن وسیع تر می شد.
روز دوشنبه دهم تیر ماه تعدادی از کارگران اخراجی به همراه خانواده های خود در مقابل در ورودی شرکت جمع شدند که این تجمع تا پایان ساعت کاری ادامه یافت. ترس از گستردگی دامنه ی اعتصاب در این منطقه ی صنعتی و نیز پیشینه ی اعتراضات کارگران آگاه و جسور این شرکت باعث شد تا در روز چهارشنبه ١٢ تیر ماه نمایندگانی از نهادهای امنیتی شهر کرج در شرکت حضور یابند و با مسئولین شرکت جلساتی را برگزار کرده و خواهان حل و فصل هر چه سریعتر این موضوع و بازگشت آرامش به این شرکت شوند.
در پی این جلسات، مدیر عامل شرکت مجبور گردید در بین کارگران حضور یافته و با آنها وارد مذاکره شود. تا پایان روز چهارشنبه اعتصابات ادامه یافت و کارگران مشغول مذاکره با مدیریت بودند. جاده ی ملارد کرج، منطقه ای صنعتی است و شرکتهای تولیدی بسیاری در آنجا مستقر هستند. حمایت کارگران سایر کارخانجات و به خصوص سایر شرکتهای فعال در صنعت برق، از کارگران قطعات توربین شهریار کمترین کاری است که سایر هم سرنوشتان آنها می توانند برایشان انجام دهند. امروز اخراج و بیکار سازی، کارگران این شرکت را تهدید می کند و فردا گریبان کارگران شرکتها را خواهد گرفت. با اعلام همبستگی با کارگران این شرکت و تلاش در راه ایجاد تشکلهای مستقل کارگری مانع دست اندازی عوامل سرمایه به سفره ی کارگران شویم. اخراج کارگران از سوی صاحبان سرمایه و حمایت دولت سرمایه چیزی نیست که مربوط به امروز و دیروز باشد، اخراج کارگران امری است که سرمایه دارن در جهت تولید ارزش اضافه ی هرچه بیشتر به آن اقدام می کنند. خبر مبارزه ی کارگران قراردادی فولاد خوزستان و حمایت کارگران رسمی از آنها نشان از نقطه جوشهای همبستگی جنبش کارگری است که خبر فوق نیز بر همین موضوع تاکید دارد. و از آنجا که خیل کارگران آماده به کار بسیارند، صاحبان سرمایه کارگرانی با دستمزد کمتر و سر به راه تر را جایگزین می کنند. از آنجا که سرمایه داری صرفا به سود می اندیشد آنجا که تولید ارزش اضافی بر وفق مرادش نباشد، در بخشهای سودآورتر سرمایه گذاری می کند و از اخراج کارگران ابایی ندارد. ما کارگران از قرادادی گرفته تا رسمی و ... در معرض اخراج و بیکارسازی و بی حقوقی قرار داریم. همانطور که به درستی در خبر کارگران قطعات توربین شهریارآمده است راهی جز همبستگی و ایجاد تشکل سراسری بر علیه سرمایه نداریم.

برگزاری گلگشت در اعتراض به بازداشت فعالین کارگری و سیاسی در کامیاران
١٣تیر: جمعی از فعالین کارگری و اعضاء کمیته هماهنگی در کامیاران در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن فعالین کارگری گلگشتی را برگزار کردند. در این مراسم ابتدا سرود انترناسیونال خوانده شد و سپس یک دقیقه سکوت اعلام گردید. سپس یکی از حاضرین قطعه شعری خواند و در ادامه سخنرانی در رابطه با وضعیت زندانیان دربند و همچنین مرگ افشین اسانلو در زندان رجایی شهر کرج انجام شد. مراسم با خواندن پیام کمیته هماهنگی در رابطه با مرگ افشین اسانلو و خواندن شعر و سرود پایان یافت. کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

اخراج و بیكارسازی

آغازموج جدید اخراج و تعدیل نیرو در شرکت نفت و گاز پارس
با وجود اینکه تعدادی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ٩٠ شرکت ملی نفت مراحل مختلف مصاحبه، گزینش و طب صنعتی را گذرانده و در شرکت نفت و گاز پارس مشغول به کار شده اند، به تازگی به عنوان نیروی مازاد اعلام شده اند. به گزارش ١٠تیرپانا نیوز، در روزهای گذشته تعدادی از کاربران که کارکنان جدید الاستخدام شرکت نفت و گاز پارس هستند با ارسال پیام‌های مشابهی خواستار رسیدگی به مشکل خود مبنی بر اعلام عدم نیاز شرکت متبوع به خدمات آنها شده اند. در این خصوص یکی از این کارکنان جدید الاستخدام توضیح داده است: " از قبول شده‌های آزمون استخدامی تیر ماه ٩٠ شرکت نفت هستم که از سال گذشته در شرکت نفت و گاز پارس واقع در منطقه عسلویه مشغول به کار شدم. دارای کارشناسی ارشد مهندسی و بیش از ١٠٠٠ ساعت دوره تخصصی و تالیف کتاب هستم. این شرکت هفته گذشته اسامی بیش از ٣٠٠ مهندس جدید الاستخدام خود را به عنوان مازاد اعلام و از آنها خواسته که برای مصاحبه به شرکت گاز مراجعه کنند. گفته می شود لیست نهایی شامل ٥٠٠ نفر خواهد بود؛ این در حالی هست که مجوز استخدامی ما برای شرکت نفت و گاز پارس بوده است." کاربر دیگری که خاطرنشان کرده است: " شرکت نفت و گاز پارس در سال ٩٠ از طریق آزمون استخدام شرکت ملی نفت ایران اقدام به جذب حدود ١٢٠٠ نفر نیرو کرده است و با وجود اینکه حدود ١٠٠٠ نفر از این افراد پس از طی پروسه ای طولانی در نهایت پس از ١٥ ماه جذب شرکت شدند، ٢٠٠ نفر باقیمانده با ادعای مدیران میانی مبنی بر مازاد بودن نیروها پس از نزدیک به ٢ سال انتظار در نهایت، اردیبهشت ماه امسال جهت اشتغال به کار در سایر شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، از طرف شرکت نفت و گاز پارس به دوره ی آموزشی دعوت شدند. از چندی قبل نیز شایعاتی مبنی بر انتقال تعدادی دیگر از نیروهای شرکت (١٠٠٠ نفر جذب شده از طریق آزمون سال ٩٠) بین کارکنان پخش شد که تایید و تکذیب برخی روسای میانی و رده پایین را به همراه داشت تا اینکه بالاخره طی هفته ای که گذشت شایعات رنگ واقعیت به خود گرفتند و با تعدادی از نیروها جهت دعوت به مصاحبه در راستای انتقال به شرکت ملی گاز تماس گرفته شد. با توجه به اهمیت موضوع و عدم رضایت جمع کثیری از پرسنل نسبت به این جابه جایی خواهشمند است در این زمینه پیگیری و اطلاع رسانی بفرمایید." در چنین شرایطی این سوالات از سوی دارندگان این مشکل مطرح شده است که:١ - چرا اسامی را در سکوت کامل اعلام کردند و حتی نمی گویند معیار انتخاب چیست؟ ٢- اگر پارس جنوبی نیرو لازم نداشته، پس چرا آزمون استخدامی گذاشته و مجوز استخدام را اخذ کرده است؟ ٣ چرا نیروهای پیمانی مجوز دار و جوان خود را مازاد اعلام کرده اند، در حالی که انبوهی از نیروهای سن بالا از شرکت های دیگر به صورت مامور به این شرکت آمده اند؟ ٥- در کجای دنیا و ایران با نیروهای تازه استخدام به این صورت رفتار می شود؟ آیا برای این نیروها در سازمان فعلی و سازمان بعدی روحیه خدمتی می ماند.٥ - پارس جنوبی میدان رقابت ایران و قطر بوده و لازم است نیروهای جوان با تخصص خود، عقب افتادگی ها را جبران کنند. بنابراین به نظر می رسد نه تنها نیروی مازاد وجود ندارد، بلکه توسعه این میدان با کمبود نیرو نیز مواجه است.

کارگران پیمانکاری درخشان کویر شهرداری طبس دو ماه حقوق طلبکار‌ند
١٩تیر: ٤٣ کارگر فضای سبز شهرداری طبس که تحت نظارت شرکت پیمانکاری درخشان کویر فعالیت دارند دو ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. کارفرمای این شرکت علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق دو ماه گذشته، از کارگران خود در هنگام استخدام برگه تسویه حساب نیز گرفته است. قرار داد این کارگران هر دو ماه یکبار تمدید می‌شودو کارفرما شرط هر گونه استخدام یا تمدید قرارداد را برگه سفید امضا توسط کارگر اعلام کرده است.

ویژه دستگیری و اعتراضات علیه دستگیری فعالین كارگری

محمد جراحی نیاز فوری به درمان دارد
محمد جراحی که از ماهها قبل بیمار شده است جهت درمان خود با موانع رو در رو شده است. این کارگر زندانی عضو کمیته پیگیری که سال سوم زندانی خود را در زندان تبریز می گذراند. خانواده این کارگر زندانی کلیه هزینه درمان را واریز کرده است و روزها از کمسیون پزشکی او می گذرد. هنوز به بیمارستان خارج از زندان مراجعه نکرده است. عدم درمان این بیمار زندانی به مرگ وی منتهی میگردد. مسئولین زندان و همچنین قوه قضاییه باید پاسخگوی عواقب این کارشان باشند درمان زندانیان طبق قانون بر عهده زندان است. اما کلیه هزینه های درمان این زندانی به عهده خانواده اش واگذار شده است. ما کارگران خواهان مداوای این کارگر زندانی هستیم. واز دولت و قوه قضاییه میخواهیم هر چه زود تر بدون هیچ بهانه ای اجازه درمان وی داده شود.
کارگر زندانی زندانی سیاسی آزاد باید گردد. کمیته پیگیری ایجاد تشکل های آزاد کارگری

آزادی جلیل محمدی فعال کارگری با وثیقه ی ٥٠ میلیونی
به گزارش رسیده پنج‌شنبه ١٣/٤/٩٢ جلیل محمدی فعال کارگری بعد از گذراندن ٢ ماه بازداشت در اداره‌ی اطلاعات سنندج، با قرار وثیقه‌ی ٥٠ میلیونی آزاد شد. این فعال کارگری در تاریخ ١٢/٢/٩٢ دریکی از خیابان‌های سنندج دستگیر شده بود. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن تبریک آزادی جلیل محمدی به خانواده و کارگران، خواهان آزادی سایر کارگران زندانی و فعالین کارگری و زندانیان سیاسی می‌باشد. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری-١٤ تیر ١٣٩٢

صدور حکم ١ سال حبس تعزیری برای "خالد حسینی"
به گزارش رسیده امروز شنبه ١٥ تیر شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب سنندج برای خالد حسینی فعال کارگری وعضوکمیته‌ی هماهنگی حکم ١ سال حبس تعزیری به اتهام واهی" تبلیغ علیه نظام" را صادر کرد . جلسه‌ی دادگاهی این فعال کارگری بدون اطلاع وی و به صورت غیابی برگزار شده است. تنها اتهام و جرم خالد حسینی فقط عضویت در کمیته‌ی هماهنگی و دفاع از کارگران است. شایان ذکر است که در هفته گذشته برای وفا قادری و بهزاد فرج اللهی دیگر اعضای کمیته نیز که اخیرن دادگاهی شده‌اند حکم ١ سال حبس تعزیری صادر شده است. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، ضمن محکوم کردن احکام صادره خواهان شکسته شدن این احکام و همچنین آزادی سایر کارگران و فعالین کارگری و زندانیان سیاسی می‌باشد. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری-١٥ تیر ١٣٩٢

صدور حکم زندان علیه «بهزاد فرج اللهی»
١٣تیر: شعبه ی یک دادگاه انقلاب سنندج، حکم یکسال حبس تعزیری را به «بهزاد فرج اللهی» فعال کارگری و عضو کمیته ی هماهنگی ابلاغ نمود. اتهام این فعال کارگری تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. لازم به ذکر است که جلسه ی دادگاهی نامبرده بدون اطلاع وی در تاریخ ٢٦/٣/٩٢ در همان شعبه به صورت غیابی برگزار شده بود. کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن حکم صادره برای بهزاد فرج اللهی، خواهان شکسته شدن این حکم و همچنین آزادی کارگران و فعالین کارگری و زندانیان سیاسی می باشد. کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری


محاکمه ی "غالب حسینی" فعال کارگری وعضو کمیته ی هماهنگی
١١تیر: به گزارش رسیده روز یکشنبه مورخ ٩/٤/٩٢ جلسه ی بررسی پرونده ی غالب حسینی در شعبه ی یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی پرونده آقای بابایی و به وکالت آقای "عباس جمالی" برگزار شد که یکساعت به طول انجامید. اتهام وارده به این فعال کارگری عضویت در کمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری و وابستگی به احزاب خارج از کشور عنوان شد که این فعال کارگری ،ضمن رد اتهام وارده وبی اساس خواندن آن، از حقانیت و استقلال کمیته ی هماهنگی دفاع نمود. لازم به ذکر است که این محاکمه قرار بود در شنبه ٨/٤/٩٢ برگزار شود که با درخواست وکیل ایشان جهت مطالعه ی پرونده به روز ٩/٠٤/٩٢ موکول شد. كمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری، ضمن محكوم نمودن محاكمه ی غالب حسینی، خواهان رفع اتهام از نام برده و همچنین آزادی سای كارگران، فعالین كارگری و زندانیان سیاسی می‌ باشد. كمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری

اطلاعیه شماره ٥٦- تبدیل قرار ٤ میلیون تومانی رضا شهابی به ٣٠ هزار تومان!
١٢تیر: بنا بر گزارش رسیده روز سه شنبه ١١ تیر، رضا شهابی را در رابطه با ١٢ روز تأخیر مراجعت به زندان به دادگاه برده و در نهایت قاضی قرار ٤ میلیون تومانی صادره از طرف شعبه ی ٤ بازپرسی دادسرای اوین را به ٣٠ هزار تومان جریمه تبدیل كرد. لازم به ذکر است رضا شهابی همچنان از درد شدید در ناحیه کمر و پای چپ (به دلیل جابجا شدن مهره های کمر و فشار به عصب سیاتیک) رنج می برد، به گونه ای که از انجام امورات شخصی خود نیز بر نمی آید! این کارگر زندانی چند روز قبل به دلیل عدم توانایی طبیعی حرکتی در هنگام استحمام به سختی زمین خورده است و دچار صدمات شدیدی شده است. کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن اعتراض به تداوم حبس رضا شهابی خواستار رسیدگی سریع به وضعیت وخیم جسمانی این عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران است. کمیته ی دفاع از رضا شهابی

صدور حكم علیه وفا قادری!
١٢تیر: قاضی شعبه ی ١ دادگاه انقلاب سنندج برای وفا قادری فعال كارگری و عضو كمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری حكم صادر كرد. وی این فعال كارگری را به یك سال حبس تعزیری محكوم كرد و حكم در تاریخ ١١/٤/٩٢ به وكیل نام برده ابلاغ شد. اتهام واهی اقدام علیه امنیت ملی توسط دادگاه به به این فعال كارگری اعلام گردیده است. تنها جرم وفا قادری عضویت در كمیته ی هماهنگی و دفاع از حقوق كارگران است. کمیته‌ی هماهنگی به شدت به صدور حكم صادره علیه وفا قادری معترض است و اعلام می‌دارد که این حكم ضدکارگری باید شکسته شود. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

بی اطلاعی از وضعیت کارگر زندانی "هیواغریبی"
١٠تیر: به گزارش رسیده با گذشت حدود شانزده روز از دستگیری هیوا غریبی کارگر شرکت گاز سنندج هنوز خبری از او در دست نیست. نام برده در جمعه ٢٤/٣/٩٢ توسط پلیس امنیتی در منزل خودش دستگیر شده و با وجود پیگیری‌های متعدد خانواده‌ی غریبی و مراجعه به ستاد خبری و دادگستری سنندج هنوز پاسخی در مورد وضعیت و علل دستگیری وی دریافت نکرده‌اند. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

دستمزدهای پرداخت نشده
تعویق سه ماه حقوق كارگران صدرا وتعطیلی كارگاه از دهم تیرماه درپی اعتراض کارگران
١٢تیر: ١٥٠٠ کارگر قراردادی شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) که با کارفرمایی چندین شرکت پیمانکاری در ساخت پروژه‌های دریایی فعالیت دارند، از سه ماهه گذشته حقوق دریافت نکرده‌اند. در پی اعتراض کارگران برای دریافت نکردن حقوق، کارفرما از تاریخ دهم تیر ماه این کارگاه را تعطیل اعلام کرده است.

بیش از٧٠ درصد کارگران کارگاه‌های کوچک بیمه ندارند
١٢تیر: بیش از ٧٠ درصد کارگران کارگاه های کوچک که طبق قانون باید دارای پوشش بیمه ای باشند بیمه نیستند. آن تعداد از کارگران کارگاه های کوچک هم که بیمه شده محسوب می شوند و دارای بیمه هستند غالبا سابقه ثبت شده آنها خیلی کمتر از دوران اشتغال آنها است و تقاضای آنان برای رسیدگی به این مسئله مهم در تامین اجتماعی بدون پاسخ می ماند.

کارگران شرکت مهندسی مشاور تدبیر نیرو در ٨ ماه گذشته مزد نگرفته‌اند
١٠تیر: بیش ازهشت ماه است که حقوق ٨٠ کارگر شرکت مهندسی مشاور تدبیر نیرواز سوی کارفرما پرداخت نشده است. کارفرمای این شرکت که تحت نظارت شرکت برق تهران فعالیت می‌کند بیش از ٨ ماه است در پرداخت حقوق ٨٠کارگر متخصص خود کوتاهی کرده و اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد. سوابق کارکارگران این مجموعه از سه سال تا ٢٨ است که از پاییز سال ٩١ هیچ مبلغی از سوی کارفرمای به حسابشان واریز نشده است. با وجود آنکه هر ماه از حقوق کارگران مبلغی به عنوان حق بیمه کسر می‌شود با این حال در طول این مدت حق بیمه این تعداد کارگر واریز نشده و دفترچهٔ بیمه‌ای این کارگران نیز فاقد اعتبار است.

نا امنی محیط كار
١٣تیر: کارگری در شهر قزوین به علت سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.. دوازدهم تیرماه "اسماعیل عبدی"، ٥٠ ساله، اهل روستای "کسنزان" از توابع "سرشیو" سقز به دلیل حوادث ناشی از کار در قزوین جان باخت. این کارگر، متأهل بوده که به هنگام جوشکاری به دلیل بی‌توجهی کارفرما به درخواست وی و عدم نصب وسایل ایمنی در محل کار، از ساختمان درحال ساخت به پایین سقوط کرد و در نهایت جان خود را از دست می‌دهد.

آتش سوزی درکارگاه صافکاری باعث سوختگی شدید ٢کارگرگردید
١١تیر: تهران کارگاهی دراسلامشهر - گلدسته به علت انتشار بخارات تینروبنزین دچارحریق گردید که باعث سوختگی شدید دو کارگر گردید.

تیراندازی هنگ مرزی بسوی کولبران، ١ کشته و ٢ زخمی درپی داشت
دوازدهم تیرماه مأموران هنگ مرزی شیخ‌صله در شهرستان ثلاث باباجانی یک کولبر به نام " نازدار مردای"، فرزند عزیز را با شلیک مستقیم به قتل رساندند. این کولبر کُرد ٢٨ سال سن داشت و دارای همسر و فرزند بوده که به دلیل فقر معیشتی، بالاجبار به شغل کاذب کولبری روی آورده است. به گفته‌ی یک منبع مطلع، در حادثه‌ی تیراندازی امروز، دو برادر دیگر نازدار به نام‌های "جلال و رزگار" نیز به شدت زخمی شده و هم اکنون در یکی از بیمارستان‌های کرمانشاه تحت مراقبت پزشکی هستند که گزارشات حاکی از وضعیت وخیم آنها می‌باشد. در همین رابطه کولبران و کاسبکارانی منطقه با به آتش‌کشیدن خودروی نیروی انتظامی، اعتراض خود را به این عمل مأموران حکومت اسلامی ایران نشان دادند.

برق فشار قوی جان ٣ کارگررا در شهرستان تربت حیدریه گرفت
بر اثر برخورد دكل دستگاه جرثقیل با سیم های فشار قوی ، راننده و شاگرد بالابر و كارگری كه در محل بود در شهرستان تربت حیدریه خراسان رضوی دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند.

مرگ کارگر ساختمانی درکرمانشاه
یک کارگر ساختمانی حین کار در یکی از محلات قدیمی شهر کرمانشاه ، بعلت فرو ریختن سقف یک باب منزل مسکونی جان شرا ازدست داد.

گودبرداری غیراصولی جان کارگر ٢٠ ساله را در کرج گرفت
١٢تیر: در چهار ماه گذشته کارگر ٢٠ساله پنچمین قربانی گودبرداری در شهر کرج.

مرگ دلخراش یک کارگر در دستگاه سنگ ‌شکن
٩ تیر: کارگری به نام امجد چشمه سپی کارگر شرکت ساشا بتن سازنده بتن آماده و تیرچه و بلوک و قطعات بتنی در ١٥ کیلومتری جاده کامیاران سنندج به داخل سنگ شکن افتاده و پس از انتقال به بیمارستان متاسفانه جان خود را از دست داد. این کارگر جوان ساکن روستای کانی کوه در ١٠ کیلومتری جاده کامیاران کرمانشاه بود. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن عرض تسلیت و همدردی با خانواده و دوستان امجد چشمه‌سپی، عدم رعایت استانداردهای ایمنی در محیط‌های کار که ناشی از سودخواهی سرمایه‌داری است را عامل بروز این گونه حوادث می‌داند. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

جان باختن ٨کارگر درحوادث ساخت وسازاردبیل طی سال گذشته
١٥تیر: در سال گذشته ١٠٨ حادثه محیط کار در ساخت و سازهای استان ثبت شده است. از این تعداد هشت مورد منجر به جانباختن کارگران بوده که رقم قابل توجهی است.

قطع انگشتان کارگر جوان در چرخ گوشت صنعتی
١٥تیر: در خیابان شریعتی در یک حادثه دردناک سه انگشت دست کارگر جوانی به طرز دلخراشی در میان چرخ گوشت صنعتی قطع شد. این کارگر ٢٣ ساله در آشپزخانه یک رستوران مشغول کار با چرخ گوشت بزرگ بود که دچار حادثه شد و دست چپ وی به داخل چرخ گوشت فرو رفت. دراین حادثه سه انگشت میانی دست چپ این پسر جوان به طور کامل قطع و دچار لهیدگی شد.

سقوط تیرچراغ برق بدلیل پوسیدگی ومصدومیت شدید٢کارگر
١٤تیر: سقوط ناگهانی تیر چراغ برق در جنوب غرب تهران شهرك ولیعصر،خیابان سپیده جنوبی دو کارگر اداره برق را روانه بیمارستان کرد.

معلمان

تلاش هشت ساله برای غیرقانونی جلوه داده فعالیت صنفی معلمان
به گزارش١١تیرایلنا،یک فعال صنفی معلمان در کردستان از تلاش دولت برای محدود کردن تشکل‌های صنفی معلمان انتقاد کرد.
«پیمان نودینیان» در این باره گفت: نهاد‌های نظارتی در هشت سال گذشته برای غیر قانونی جلوه دادن فعالیت صنفی معلمان تلاش زیادی کرده‌اند اما معلمان با تاکید بر اصول مصرح در قانون اساسی از جمله اصل ٢٦ و ٢٧ پیگیر حقوق صنفی‌شان هستند. این فعال صنفی با انتقاد از تشکیل نظام معلمی اظهار داشت: در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی، بحث تشکیل نظام معلمی مانند نظام پزشکی کشور مطرح بود که همان زمان هم به شدت با آن مخالف بودیم. نودینیان در پایان تصریح کرد: رفتن معلمان در قالب چنین نظام‌هایی، امکان نظارت تشکل‌های صنفی بر عملکرد دولت را از بین می‌برد و آن‌ها را به بخشی از بدنه بوروکراتیک دولت تبدیل می‌کند.

بازنشستگان

عدم پرداخت مابه التفاوت مستمری سال ٩٢‌بازنشستگان پس ازگذشت ١٠٠روزازسال
«سعید مرتضوی» در اولین روزهای تیرماه گفته بود: دستورالعمل پرداخت ما به ‌التفاوت مستمری‌ها از روز دوشنبه ١٣٩٢/٤/١٠ در سراسر کشور اجرایی می‌شود و افرادی که از این تاریخ نوبت دریافت حقوق تیر ماه آن‌ها باشد، حقوقشان را به همراه افزایش ٤ ماهه و به صورت یک جا دریافت می‌کنند. وی در ادامه اضافه کرده بود: افرادی که بر اساس حروف الفبا قبل از تاریخ ٩٢/٤/١٠ حقوق تیر ماه خود را دریافت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به بانک رفاه، افزایش ٤ ماهه نخست سال را دریافت کنند. اما بازنشستگانی که – دوشنبه ١٠ تیر ماه - به شعب مختلف بانک رفاه مراجعه کردند تا موجودی حسابشان را چک کنند تغییری در موجودی حساب بازنشستگان مشاهده نمی‌شد. سهم هفت درصدی کارگران از حق بیمه و سهم ٢٣ درصدی کارفرمایان که آن هم به نوعی از حقوق کارگران کسر می‌شود و صرفا برای جلوگیری از بار تورمی تنها به نام کارفرمایان ثبت می‌شود، هزینه‌ای است که بازنشستگان در مدت زمان اشتغالشان برای دریافت خدمات از سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند. از این زاویه، عدم اجرای تعهدات این نهاد عمومی که متعلق به کارگران است و توسط دولت اداره می‌شود، نوعی دست برد به بازنشستگان برای جبران هزینه‌های دولتی است، چرا كه بازنشستگان این خدمات را پیش‌خرید كرده‌اند.
گزارش

همگی اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگری کشتیرانی از فرماندهان ناوهای تجاری و مدیران شرکت کشتیرانی هستند!!!
به گزارش١٣تیرایلنا ، همگی اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگری کشتیرانی از فرماندهان ناوهای تجاری و مدیران شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هستند. براساس این گزارش،از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجلس شورای اسلامی و سازمان استخدام کشوری مشاغل ٣٢ گانه‌ای به عنوان بخش کارگری ازجمله آشپز، راننده، نقاش و... شناخته شده‌اند و دیوان عدالت اداری برای بررسی این مشاغل در وزارت کار رای صادر کرده است.

اخبار بین المللی

اعتصاب کارکنان شهرداری آتن همزمان با مذاکره با ترویکا
به گزارش٦ژوئیه یورونیوز، کارکنان شهرداری آتن در حالی که دولت یونان با ترویکا، وام دهندگان بین المللی، مذاکره می کند، دست به اعتصاب زدند. دولت یونان برای جلب نظر موافق ترویکا باید تا اواخر سال میلادی آتی ١٥ هزار کارمند دولت را جهت صرفه جویی در هزینه هایش اخراج کند، امری که بی شک بسیاری از کارمندان دولت را هراسان و نگران کرده است.

ادامه اعتراضهای خیابانی در بلغارستان با وجود باران شدید
به گزارش٣٠ژوئن یورونیوز، باران شدید در صوفیه، پایتخت بلغارستان مانع حدود هفتصد نفری نشد که برای شانزدهمین شب متوالی در خیابانهای پایتخت به نشانه اعتراض راه پیمایی کردند. تظاهرکنندگان بار دیگر خواهان استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

ادامه اعتراضات دربرزیل
به گزارش١ژوئیه یورونیوز،در ادامه اعتراضات شهروندان برزیلی به افزایش هزینه حمل و نقل عمومی یکشنبه شب، همزمان با آخرین مسابقه جام کنفدراسیون ها، هزاران نفر در اطراف استادیوم ماراکانا واقع در ریودو ژانیرو دست به اعتراض زدند. براساس این گزارش،این اعتراضات آرامموردیورش پلیس قرارگرفت. تظاهرکنندگان سعی داشتند تا موانع موجود در نزدیکی استادیوم را از میان بردارند و مانع از برگزاری مسابقه بین تیم های فوتبال اسپانیا و برزیل شوند.پلیس بطرف تظاهرکنندگان گازاشک آورپرتاب کرد. یازده هزار پلیس وظیفه برقرار امنیت را در جریان این بازی تاریخ برعهده داشتند. تظاهرکنندگان بر روی پلاکاردهایی که حمل می کردند فیفا، استادیوم ورزشی و فدراسیون فوتبال برزیل را هدف انتقادات خود قرار داده بودند.

شیفت شب احتمال بروز سرطان سینه را ٢ برابر می‌کند
کار کردن در شیفت شب، کارمندان زن را وادار می‌کند که در طول شب در معرض نور قرار بگیرند که این فاکتور به نوبه خود تولید هورمون خواب موسوم به ملاتونین را کاهش می‌دهد در حالی که این هورمون از بدن در برابر انواع خاصی از سرطانها محافظت می‌کند. به گزارش ١١تیرفارس به نقل از پایگاه خبری هلث ‌دی نیوز‌آمریکا،‌ محقق «کریستن آرونسون» استاد علوم بهداشت عمومی در موسسه تحقیقات سرطان «کوئین» در دانشگاه «کوئین» در «کینگستون» در«اونتاریو» گفت: این تحقیقات ارتباط آشکار بین کار شیفت شب و خطر ابتلا به سرطان سینه را نشان می‌دهد اما یک رابطه علت و معلولی را ثابت نمی‌کند. تحقیقات دیگر همچنین ارتباط بین کار شیفت شب و سرطان سینه، به ویژه برای متخصصان مراقبت های بهداشتی را نشان داده است؛ اما تحقیقات جدید یک خطر آشکار در میان انواع دیگر کارگران را نشان داده است. بر اساس این تحقیقات، زنانی که بیش از ٣٠ سال شیفت داشتند، ٢ برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه نسبت به افرادی که کمتر از ٣٠ سال مشغول به کار بوده‌اند، قرار گرفتند. آرونسون توضیح داد: محققان جزئیات بسیار خاصی را در مورد سابقه کار زنان کسب کردند. تیم آرونسون بیش از١١٠٠ زنان مبتلا به سرطان سینه و بیش از ١١٠٠نفر دیگر که بدون تشخیص این بیماری که در همان سنین بودند را بررسی کردند؛ به طور متوسط، زنان مورد بررسی در اواسط تا اواخر دهه ٥٠ بودند؛ برخی از زنان از قبل یائسه شده بودند و برخی نیز هنوز به این مرحله نرسیده بودند. این تحقیقات نشان داد که افراد شرکت‌کننده پس از پاسخ دادن به پرسشهای این تحقیقات،‌ طول مدت کار شیفت شب ٣٠ سال یا بیشتر در ابتلا به سرطان سینه تاثیرگذار بوده است. کار کردن در شیفت شب، کارمندان زن را وادار می‌کند که در طول شب در معرض نور قرار بگیرند که این فاکتور به نوبه خود تولید هورمون خواب موسوم به ملاتونین را کاهش می‌دهد در حالی که این هورمون از بدن در برابر انواع خاصی از سرطانها محافظت می‌کند. نتایج این مطالعه در اول جولای به صورت آن‌لاین در مجله حرفه‌ای و پزشکی محیط زیست منتشر شد.
هورمون ملاتونین تنظیم کننده هورمون‌های تناسلی، به ویژه استروژن‌ است و به طور معمول در شب تولید می‌شود اما توسط نور سرکوب می‌شود. برخی کارشنانسان بر این باورند، کار شیفت شب می‌تواند در سطح ملاتونین تأثیر بگذارد؛ ملاتونین همچنین ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. آرونسون گفت: علاوه بر مراقبت‌های پیشگیرانه مانند ماموگرافی، زنان در صورتی که شیفت شب کار می کنند باید چه کارهایی را انجام دهند؟ وی ادامه داد: به زنان توصیه می‌شود که کار شیفت شب را انتخاب نکنند و در صورت امکان، زنان سعی کنند کار کمتر در شیفت شب را برای خود برگزینند.