٣ اردیبهشت  ١٣٩٢  -٢٣  آوریل ٢٠١٣

کارگر کمونيست ٢٥٧

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اعتراضات كارگری
تحصن کارگران کارخانه «فارسیت» در فرمانداری دورود
٤٠ نفر از کارگران کارخانه فارسیت دورود با تحصن در فرمانداری خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.
به گزارش ایلنا، کارگران معترض با انتقاد از سوء مدیریت مدیرعامل و مدیران ارشد شرکت فارسیت، عدم حضور آنان در محیط کار جهت پاسخگویی لازم به کارگران و عدم پرداخت مطالبات آن‌ها را عامل تحصن خود عنوان كرده‌اند.
متحصنین نسبت به تصمیم مدیران ارشد این کارخانه در اخراج کارگران پیمانکار بالای ده سال سابقه کار معترض‌اند.
در همین رابطه عبداله قائد رحمتی کار‌شناس سیاسی ـ امنیتی فرمانداری دورود در گفتگو با خبرنگار ایلنا، وقوع این تحصن را تایید کرده است.
بنابر این گزارش، بعد از مذاکرات امروز کارگران با مسئولان فرمانداری، مدیران کارخانه فارسیت وعده داده‌اند که طلب کارگران را که گفته می‌شود پنج ماه است حقوقی دریافت نکرده‌اند به آن‌ها پرداخت کنند.
***
اولین اعتصاب بزرگ کارگری در سال جدید، تولید در کارخانه نورد لوله صفا را متوقف کرد
اتحادیه آزاد کارگران ایران: از اولین ساعات صبح امروز صد کارگر اخراجی کارخانه نورد لوله صفا در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت حقوق شان بطور اعتراض آمیزی وارد این کارخانه شدند و با پیوستن همه کارگران به آنان، تولید در این کارخانه متوقف شد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران صبح دیروز کارفرمای این کارخانه با عدم تمدید قرارداد صد نفر از کارگران دست به اخراج آنان زد و برای تسهیل اخراجهای بیشتر، قرارداد شش ماهه و یکساله ١١٠٠ کارگر دیگر را فقط بمدت یکماه تمدید نمود. همه اینها در حالی است که قرار بود بیستم فروردین ماه قسمتی از مطالبات معوقه این کارگران پرداخت شود اما کارفرمای این کارخانه نه تنها در روز بیستم فروردین به وعده خود عمل نکرد بلکه در اقدامی برای به تمکین واداشتن کارگران صد نفر از آنان را اخراج و قرارداد مابقی کارگران را بمدت یکماه تمدید کرد.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال ورود اعتراض آمیز صد کارگر اخراجی به داخل کارخانه نورد لوله صفا و پیوستن دیگر کارگران به آنان که از صبح امروز منجر به آغاز اعتصابی متحدانه در این کارخانه شد مدیران کارخانه تلاش کردند با تهدید کارگران، آنان را وادار به شکستن اعتصاب کنند اما با واکنش شدید کارگران مواجه شدند که در مواردی به درگیریهای شدید لفظی ما بین کارگران و مدیران کارخانه کشیده شد.
اعتصاب کارگران کارخانه نورد لوله صفا با پیوستن کارگران شیفت شب به اعتصاب تا لحظه دریافت این خبر (١٩ عصر) همچنان ادامه دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – اول اردیبهشت ماه ١٣٩٢
***
جمع اعتراضی کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز همزمان با سفر رئیس دولت به خوزستان‎
همزمان با سفر محمود احمدی‌نژاد به اهواز، کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر این شهر صبح امروز (یکشنبه یکم اردیبهشت ماه) در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
حسن لویمی، نماینده کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز در این زمینه به ایلنا گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند وتصفیه شکر اهواز که ٢٧ ماه است به سببب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی خط تولید، حقوق نگرفته‌اند همزمان با سفر رئیس دولت به شهر اهواز صبح امروز یکشنبه برای دومین روز متوالی در سال جدید با در دست داشتن پلاکارد‌ها در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان استانی نسبت به مشکلاتشان مقابل استانداری شهر اهواز تجمع کردند.
او با اشاره به اینکه هدف از تجمع امروز کارگران قند اهواز دیدار با رئیس دولت و هیئت همراه است، اظهار داشت: هیئت دولت در دور دوم سفرهای استانی خود به شیراز برای حل مشکلات کارخانه قند اهواز و کارگران آن مصوبه‌ای را تصویب کرد که این مصوبه نه تنها نتوانست مشکلات کارخانه و کارگران را رفع کند بلکه بعد از تصویب آن گره‌ای باز نشدنی به مشکلات کارگران افزوده شد.
این فعال کارگری در تشریح جزئیات این مصوبه گفت: در جریان دور دوم سفرهای استانی دولت به خوزستان، هیات دولت مصوب کرد که کارخانه قند اهواز از مالکیت بانک ملی و بانک ملت خارج و به قیمت دفتری به وزارت صنایع و معادن واگذار شود، اما بعد از مدتی، به تشخیص وزارت صنایع و معادن، انتقال کارخانه از بخش خصوصی به دولت مغایر قانون تشخیص داده شد.
نماینده حقوقی کارگران قند اهواز در این زمینه اضافه کرد: متاسفانه بانک‌های ملی و ملت نیز بعنوان مالکین قبلی کارخانه، با استناد به مصوبه دولت مبنی بر فروش کارخانه به وزارت صنایع و معادن از پیگیری امور کارخانه سرباز می‌زنند که همین مشکل تا امروز ادامه داشته و کارخانه در وضعیت تعطیلی کامل قرار دارد و هیچکدام از طرفین، مسئولیتی در قبال مشکلات این کارخانه و کارگران بیکار برعهده نمی‌گیرند.
نماینده کارگران قند اهواز یاد آور شد: با پیگیری‌های انجام شده، بانک‌های ملی و ملت حاضر نیستند مسئولیت کارخانه را برعهده بگیرند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز، با استناد به غیرقانونی بودن مصوبه دولت، روند بازسازی و راه اندازی مجدد کارخانه را متوقف کرده، که این مساله مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.
این کارگر به نمایندگی از سایر کارگران قند اهواز از دولت خواست راهکار کار‌شناسی شده‌ای را برای بررسی و رفع مشکلات کارخانه قند اهواز و کارگران بیکار شده‌اش ترسیم کنند تا آنان نیز در سال جدید با دریافت مطالبات و رفع مشکلات کارخانه خبر خوشحال کننده‌ای را برای خانواده‌های خود ببرند.
ما که تبدیل وضعیت شدیم نه حقوقمون بهتر شد نه مزایا بهمون دادن افزایش حقوق رو کارگری حساب میکنن.
٢٩فروردین: حدود ٤٠ هزار نفر ازکارکنان پیمانکاری وزارت نفت تعیین تکلیف شده و به قرارداد(قرارداد مدت موقت ) مستقیم و یا تعاونی تبدیل شده اند وهنوز بیش از ١٠٠ هزار نیروی پیمانکاری باقی مانده بلاتکلیفند. وزیرنفت دیروزازتمدید قرارداد کارکنان مدت موقت در سال ١٣٩٢ و امضای قراردادهای مستقیم با دیگرکارکنان پیمانکاری وزارت نفت از ابتدای سال ١٣٩٢خبرداد. کارکنان تبدیل وضعیت شده: ١-١٣٩٢/١/٢٩ عسلویه مدت موقت:چرا پرسنلی که داشتند به راحتی کار خودشان انجام میدادند اینجور بدبخت کردید. چرا نفرات دیگری می خواهید بدبخت کنید .شما اول فکر امکانات این پرسنل باشید بعد آنها را قرارداد مستقیم کنید. چرا بعد از گذشت ١٣ ماه ا ز قرارداد هنوز در باره پرداخت حقوق تصمیم جامعی نگرفته اید و ولی موقع عیدی سریعاً تصمیم به کسر آن گرفتتید. ٢-ازسرخس١٣٩٢/١/٢٩به جمع بلاتکلیفان خوش آمدین جناب وزیربرای ما که یکساله ازقراردادمستقیم شدنمون میگذره چه کردین که برای تبدیل وضعیت بقیه عجله دارین؟ البته برای شما بد نمیشه. چون درطول سال ازتمام مزایای کارمندان محروم میشن چون کارگرند وآخرسال موقع عیدی یکدفعه معجزه میشه میشن کارمند وعیدی کارمندی میگیرن ودر سال بعدش دیگه خودشونم نمیدونن چی هستند!!!!! ٣-پتروشیمی خوارزمی بندرامام١٣٩٢/١/٢٩: ما که تبدیل وضعیت شدیم نه حقوقمون بهتر شد نه مزایا بهمون دادن افزایش حقوق رو کارگری حساب میکنن. عیدی رو کارمندی حساب میکنن آبرو شرکت نفت داره میره با این کارهاش فکر میکنه کارگرهای تبدیل وضعیت شده گوشهاشون درازه. ٤-خسته از عسلویه:١٣٩٢/١/٢٩با سلام .جناب آقای قاسمی بجای اینکه دستور بدین با اوناییکه از حالا به بعد حایز شرایط تبدیل میشوند قراردادببندند.بفکر افزایش حقوق ما باشید .آخه تا کی منتظر بمونیم.یکسال تمام حتی با شرایط حقوقی کمتر از بچه های پیمانکاری کار کردیم.آیا تو این سال جدید هم قرار نیست حقوق ما درست بشه.این بهونه ها چیه هی میگین بازنگری حقوق باید انجام بشه؟چند سال باز نگری میکنید؟ منبع:پانا نیوز
***
تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل استانداری زنجان برای دومین روز متوالی
٢٩فروردین: پس از برگزاری دو تجمع در روز های ٢٨و ٢٩فروردین قریب به ١٠٠ نفر از متقاضیان مسکن مهر پس از تجمع در مقابل ساختمان مسکن مهر واقع در خیابان جاوید به مقابل ساختمان شماره ٢ استانداری زنجان رفته و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان از سوی مسئولان شدند. این افراد که از اعضای مجتمع‌های مسکونی «احرار» و «ساتراپ» هستند، از سال‏ ٨٧ و ٨٦ برای دریافت مسکن مهر ثبت نام کرده‏اند. بنا به گفته مسئولان و وعده‌های داده شده باید دو سال پیش واحدهای خود را تحویل می‏گرفتند که هنوز این وعده‌ها محقق نشده است و بنا به گفته ثبت نام‎کنندگان مسکن مهر خواستار واریز ٤ میلیون تومان به عنوان هزینه‏های مصالح شده‏اند. لازم به ذکر است، در حال حاضر نیز زمان مشخصی برای تحویل واحدهای مسکونی مهر برای متقاضیان تعیین نشده است و همین امر موجب تشدید اعتراض ساکنان شده است.
***
تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس مقابل فرمانداری قروه
٢٧فروردین: بیش از یکصد و بیست کارگر کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس به نمایندگی از ٢٦٠ کارگر این كارخانه (٢٦ فروردین ماه) در اعتراض به تعطیلی کارخانه طی یک ماه اخیر و عدم دریافت حقوق سه ماهه گذشته خود در مقابل فرمانداری قروه تجمع کردند. این کارگران که با سوابق كار ١٠ تا ٢٠ سال در آستانه بیکاری قرار دارند نسبت به نابودی امنیت شغلی‌شان معترض‌اند. كارگران مدعی شده‌اند كارفرما بدون تعیین زمان مشخصی تنها به آنان گفته است فعلا بر سر کار خود حاضر نشوید. یکی از کارگران این واحد تولیدی که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت اظهار كرد: بیش از ٢٦٠ کارگر شاغل در این مجموعه تولیدی علاوه بر اینکه از بهمن ماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند، بعد از پایان تعطیلات نوروزی نیز از ورودشان به كارخانه جلوگیری شده است. نماینده كارگران فولاد زاگرس در تشریح جزئیات مشکلات این کارگران افزود: به دستور كارفرما حراست كارخانه بعد از تعطیلات نوروزی در تاریخ١٦ /١/ ٩٢ از ورود كارگران جلوگیری به عمل آورده است. مجددا بعد از این تاریخ از سوی كارفرمای کارخانه پیامکی برای کارگران ارسال شد مبنی بر اینکه «تا پایان ماه (٣٠ /١/ ٩٢) بر سر کار خود حاضر نشوید تا به شما اطلاع داده شود». پس از دریافت این پیامك ١٢٠ کارگر به نمایندگی از سایر کارگران در اعتراض به این اقدام کارفرما در مقابل فرمانداری تجمع کردند و بعد از دیدار با فرماندار، این مقام مسئول قول داد امنیت شغلی کارگران حفظ خواهد شد و دلیل بلاتکلیفی کارگران را مشخص نشدن اعضای هیئت مدیره از سوی تامین اجتماعی عنوان کرد.
***
تجمع كارگران كارخانه نساجی اصفهان سیمین نو مقابل مجلس در اعتراض به عدم بازنشستگی با ٢٠ سال سابقه كار
٢٧فروردین: جمعی از كارگران كارخانه نساجی سیمین نو اصفهان با تجمع مقابل مجلس خواستار احقاق حقوق خود و بازنشستگی با ٢٠ سال سابقه كار شدند. این كارگران كه تعدادشان به حدود ٥٠ نفر می‌رسد به نمایندگی از ٢٠٠ كارگر این كارخانه مقابل مجلس تجمع كردند. كارگران معترض گفتند: براساس قانون بازنشستگی، حدود ٤٠٠ كارگر این كارخانه با ٢٠ سال سابقه كار بازنشسته شده‌اند اما از بازنشستگی حدود ٢٠٠ كارگر خودداری می‌كنند. كارگران افزودند: مسئولین كارخانه می‌گویند كه علاوه بر ٢٠ سال سابقه كار باید ١٠ سال هم سختی كار داشته باشید در حالی كه این شرط برای كارگرانی كه قبلا بازنشسته شده بودند لحاظ نشده بود. كارگران با تجمع مقابل مجلس خواستار رسیدگی به اعتراض خود هستند.
***

تجمع کارکنان منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد جلوی استانداری
٢٦فروردین: جمعی از نیروهای شرکتی مشغول در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در جلوی محل استانداری تجمع کردند. تجمع کنندگان؛ طبق مصوبه ای هئیت دولت،نیروهای شرکتی باید تبدیل وضعیت شوند و در برخی از استانها این مصوبه اجرا شده است، ولی متاسفانه در منابع طبیعی این کار صورت نگرفته است. همچنین این کارکنان افزودند،حقوق و مزایا مرتب پرداخت نمی گردد،از سابقه کار بالای ١٠ سال برخوردار هستیم که همچنان بلا تکلیف هستیم. یکی از این کارکنان که از مأموران یگان حفاظت جنگل های استان است به قول خودش در یکی از مأموریت های کاری از ناحیه کمر دچارصدمه گردید و با مشکلات عدیده ای روبرو است.
***
نامه اعتراضی کارگران آهنگری تراکتورسازی تبریز
با سلام: مدتی است که شخصی پاسدار، از سپاه پاسداران بنام آقای سرهنگ محمد پرویزی که قبلا هم چندین بار با لباس و فرم نظامی سپاه وارد کارخانه شده بود و برای بازدید و بازرسی از شرکت چندین بار مراجعت نموده بود، چند ماهی است که از بازنشستگی ایشان در سپاه گذشته است و ایشان رسما در شرکت آهنگری مشغول بکار شده اند و از بدو ورود به شرکت تعداد ١٠٠ نفر از کارگران را اخراج نموده اند و مابقی کارگران را در حالت رعب و وحشت و تهدید و انگشت نگاری تهدید نموده اند، اکنون ما کارگران آهنگری تراکتورسازی نه توان و روحیه کار داریم و نه هیچ امنیت شغلی و فقط انتظار روز اخراجمان را می کشیم، این تهدیدها و قدرت طلبی ها بهمراه عدم پرداخت حقوق و مزایا باعث شده است که کارگران در خفقان و سکوت کار کنند و از ترس برخوردهای ظالمانه این سرهنگ بازنشسته هیچ حرفی برای احیای حقوق خود نزنند. مسئولانی که همیشه از عدالت در جمهوری اسلامی دم می زنند بهتر است بدانند که در این نظام ناعدالتی کامل بر قرار است چرا که در این نظام نه نظارتی هست و نه عدالتی، این نظام روش پرورش ظالم را در پیش گرفته است و ظالمانه مردم را کنترل می کند، خصوصا قشر کارگری در همه جای ایران . کارگران در ایران با این اندیشه می خوابند که صبح حکم اخراجشان خواهد آمد.آیا کارگران که قشر زحمت کش هستند همیشه باید در اضطراب و استرس زندگی کنند؟باید همیشه شرمنده خانواده هایشان باشند؟ عده ای از کارگران شرکت آهنگری تراکتور سازی تبریز منبع:آذوح-٢٦فروردین

ویژه كارگران زندانی

پیام تشکر وفا قادری- خالد حسینی- حامد محمودی نژاد- بهزاد فرج اللهی
٢٩فروردین: نمیدانیم با کدامین زبان سرود واژه های سپاسمان را به پیشگاهِ شما عزیزان تقدیم نمائیم، و با کدامین کلام، درود بی پایانمان را نثارِ شما گرامیان کنیم؛ زیرا واژه ها اغلب رسانه هایی نارسایند. به راستی همراهی و هم آوایی شما عزیزان، اراده و توانمان را برای پایداری در زیر سهمگینی بار استثمار و عصیان در برابر آن صد چندان نموده، و عزم مان را بیش از هر زمان دیگری برای درنوردیدنِ گردنه ها و تندپیچ های موجود بر سر راه جنبش کارگری جزم نموده است؛ به راستی همدلی شما همرَهان، تلألؤ نوری رهائی بخش را در این ظُلماتِ سرمایه داری، به چشمان منتظرمان نوید بخشیده است. حمایت های گسترده و همه جانبه ی شما زنان و مردانِ آزادی خواه از ما، به منزله ی مهرِ تأییدی دوباره بر مواضع برحق ما و جنبش کارگری، بر حقانیت این موضوع که طبقه ی کارگر، در صورت اتکاء به نیروی خود مترقی ترین طبقه در عصر سرمایه داری است صِحّه گذاشته، و در این کارزار، گوشه¬ای از ظرفیت¬های موجود درون خود را جهت استحضار عوامل سرمایه به نمایش گذاشت، و در این کوران مبارزاتی مفهوم اتحاد طبقاتی را در قالبی کوچک بر همگان آشکار نمود، و زمینه ی از میان برداشتن دیوار میان سازمان های توده ای کارگران و طبقه ی کارگر را فراهم آورد، و بخشی از فرمول بندی های عوامل سرمایه را به رسوبات تاریخ مبدل ساخت. با این وجود، بدونِ شک در فردای رهایی رنجبران و زحمتکشان از قیدِ مناسبات سرمایه داری، حماسه ی شگفت انگیزِ شما عزیزان روایتِ روایت گران آزادی خواهد بود. لذا بر خود لازم دانستیم نهایت سپاس و قدردانیِ کارگریمان را نثار تمامِ کسانی نمائیم که: مفهوم اتحاد طبقاتی را دیگر بار، با پیوند خود با اعتراضات توده ای، و حمایت های بیدریغ از ما و جنبش کارگری و مواضعِ برحقِ آن، از دور و نزدیک پشتیبان واقعی ما و خانواده های ما بوده اند. در پایان ضمن پایفشاری مجدد بر تمامی مواضع جنبش کارگری، و دفاعِ همه جانبه از خود و تمامی فعالین کارگری، که عزیمتی جدای از ارتقای سطح زندگی رنجبران و اعتراض به سفره ی خالی کارگران ندارند، خواهان پایان بخشیدن به تمامی سطوح فشار بر فعالین کارگری و کارگران پیشرو و تشکلهای مستقل کارگری بوده، و آزادی بدونِ قید و شرطِ تمامی همرزمانِ خود از جمله: رضا شهابی- بهنام ابراهیم زاده- شاهرخ زمانی- محمد جراحی- رسول بُداغی- پدرام نصراللهی- غالب حسینی- علی آزادی و سایر کارگران و فعالین کارگری را خواستاریم. پیوسته باد همبستگی طبقاتی کارگران با تقدیم احترام وفا قادری- خالد حسینی- حامد محمودی¬نژاد- بهزاد فرج¬اللهی اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل¬های کارگری
***
نامه اتحادیه جهانی کارگران حمل ونقل (آی تی اف)دررابطه با بازگشت رضا شهابی به زندان
آی تی اف( اتحادیه جهانی کارگران حمل ونقل )طی نامه ای بتاریخ ٢٣فروردین ماه ١٣٩٢خطاب به احمدی نژاد نسبت به لغومرخصی استعلاجی رضا شهابی وبازگشتش به زندان،علیرغم نیازوی به ادامه درمان ،ابرازنگرانی کردوخواستار آزادی دائمی رضا شهابی و لغو ممنوعیت ٥ سال فعالیت کارگری اوشد. آتی اف طی این نامه همچنین خواستارلغو احکام همه فعالین واعضای اتحادیه های کارگری درایران شد. رونوشت این نامه که ازطرف دیوید کاکرافت دبیر کل آی تی اف امضا شده بود برای خامنه ای،اسدالله عباسی (سرپرست) وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی،صادق لایجانی؛ رئیس قوه قضائیه،محمد جواد لاریجانی؛ دبیر شورای عالی حقوق بشر، شهردارتهران محمد باقر قالیباف وپیمان سنندجی؛ مدیر کل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،هم ارسال شد.
***
دادستانی تهران تمدید شدن یا نشدن مرخصی بهنام ابراهیم زاده را به روزهای آینده موكول كرد
به گزارش وبلاگ پایگاه خبری خانواده بهنام ابراهیم زاده،امروز سه شنبه برای چندمین با ر وبلاگ نویس وفعال كارگری وكودك بهنام ابراهیم زاده برای تمدید مرخصی اش به دادستانی تهران مراجعه كرد. به هنگام مراجعه این فعال كارگری وی نامه ای از سوی پزشكان بیمارستان محك كه در آن تاكید كرده اند حضوربهنام می تواندبرای بهبود وضعیت نیما موثر وضروری است، ونامه ای از وضعیت وخیم پزشكی خودش كه از آرتروز گردن ودرد گوش رنج می برد اما تا این لحظه به خاطرشرایط فرزندبیمارش فرصت نداشته كه به پزشك مراجعه كند، تحویل مقام دادستانی داد. امادادستان جواب تمدید شدن ویا نشدن مرخصی بهنام ابراهیم زاده را به روز های آینده موكول كرد. این در حالی است نیما ابراهیم زاده فرزند بیمار این زندانی سیاسی كه در حال حاضر تحت مراقبت پزشكان قرار دارد، از زما نی كه شنیده است مقامات قضایی وامنیتی با مرخصی پدرش بهنام موافقت نكرده اند به شدت دچاراسترس شده وهمچنان وایت وپلا كت های بدن نیما پایین است. حتی در مواردی نیما تشنج نیز داشته است. پزشكان استرس های وارده را موجب این وضعیت برای این فرزند بیمار بهنام ابراهیم زاده می دانند. چرا كه پزشكان معتقدند نیما باید بدور از استرس ونگرانی ودر محیطی كاملا آرام وبی صدا روند درمان خود راطی كند.
***
***
اطلاعیه ی ٤٩ - بازگشت رضا شهابی به زندان!
عصر روز دوشنبه ٢٦ فروردین ١٣٩٢ رضا شهابی با بدرقه ی خانواده، تعدادی از رانندگان و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و همچنین جمعی از فعالان جنبش کارگری به زندان اوین بازگشت. بازگشت رضا در پی تماس مأموران امنیتی مبنی بر اتمام زمان مرخصی او بود. در پی این تماس رضا این موضوع را با اعضای سندیکا مطرح کرد و در نهایت تصمیم جمعی این شد که رضا در موعد مقرر و به همراه تعدادی از رانندگان و اعضای سندیکا تا زندان بدرقه شود. لازم به ذکر است بازگشت رضا به زندان در حالی است که پزشک معالج اش اعتقاد دارد که او همچنان از مشکلات در ناحیه ی گردن و کمر رنج برده و نیاز به فیزیوتراپی مستمر و تخصصی و همچنین درمان های تکمیلی دارد. علاوه بر آن دندانپزشک معالج رضا شهابی نیز که در این مدت تنها توانسته است تعداد محدودی از دندان های وی را ترمیم کند عنوان کرده است که لثه های رضا نیاز به جراحی دارد و ادامه ی روند ترمیم دندان و لثه های رضا با بازگشت او به زندان دچار اختلال خواهد شد. کمیته ی دفاع از رضا شهابی ضمن تشکر از تمامی عزیزانی که در این مدت همبستگی طبقاتی خود را با رضا شهابی اعلام کردند، ادامه ی حبس این کارگر مبارز و تمامی کارگران و فعالان کارگری دربند را محکوم می کند. کمیته ی دفاع از رضا شهابی- ٢٦فروردین ماه ١٣٩٢ شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، آقای محمود صالحی: ٠٩٣٥٧٣٥٣٤١٢
***
تماس تلفنی علی آزادی، فعال کارگری دربند با خانواده اش
٣٠فروردین: طبق گزارش رسیده چهار شنبه شب (٢٨/١/٩٢)، علی آزادی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی، که مدت ٤٥ روز است به اتهامات واهی در بازداشت اداره ی اطلاعات سنندج به سر می برد، طی تماسی تلفنی با همسرش خبر از اتمام بازجویی های خود داده، و ادامه بازداشتش را غیر قانونی اعلام نمود. همچنین نام برده طی این تماس خبر از وضعیت وخیم جسمی خود و امتناع مسئولین امنیتی بازداشتگاه اداره ی اطلاعات از ارائه ی خدمات درمانی و دارویی به خود را داد، و از شرایط غیر بهداشتی بازداشتگاه نیز ابراز ناراحتی نموده بود، که این وضعیت موجبات نگرانی خانواده، دوستان و دیگر فعالین کارگری را فراهم آورده است. کمیته هماهنگی ضمن محکوم نمودن تمامی فشارهای اعمال شده بر این فعال کارگری و دیگر فعالین و تشکل های کارگری، خواهان پایان بخشیدن به احکام بازداشت و زندان تمامی کارگران و فعالین کارگری و زندانیان سیاسی دربند می باشد.

تشكلهای كارگری
«پروین محمدی» از فعالان مستقل کارگری گفت: در شرایط کنونی اقتصادی هیچ ارتباطی میان مزد کارگران با بیکاری کارگر و تعطیلی کارخانه‌ها وجود ندارد و چنین استدلاهایی تنها باعث ترساندن کارگران از پی‌گیریهای حقوق صنفی قانونی‌شان می‌شود.
یک فعال مستقل کارگری نسبت به یادداشت «هادی حق‌شناس» یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی در یكی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب پیرامون اعتراض کارگران نسبت به مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار واکنش نشان داد. روز شننبه (٢٤ فروردین) هادی حق‌شناس نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در روزنامه بهار با اشاره به تلاش كارگران برای بازنگردی در رقم دستمزد سال جاری، مدعی شد که درصورت افزایش دستمزد‌ها احتمال اخراج کارگران و تعطیلی واحدهای تولیدی افزایش می‌یابد. همچنین وی با این پرسش که «در صورت افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی دستمزد‌ها، نهادهای صنفی کارگری چگونه افزایش بهر‌وی بنگاه و نیروی کار را تضمین خواهند کرد؟»، نوشته بود: با افزایش مزد هزینه تولید بیشتر شده و کارفرمایان برای تامین هزینه‌ها ناگزیر به تعدیل نیرو و یا کاهش فعالیت‌های خود خواهند شد. در پی این اظهارات «پروین محمدی» از فعالان مستقل کارگری گفت: در شرایط کنونی اقتصادی هیچ ارتباطی میان مزد کارگران با بیکاری کارگر و تعطیلی کارخانه‌ها وجود ندارد و چنین استدلاهایی تنها باعث ترساندن کارگران از پی‌گیریهای حقوق صنفی قانونی‌شان می‌شود. این فعال کارگری که سال گذشته یکی از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی به پایین بودن دستمزد‌ها بود با بیان اینکه کارگران را نباید تحمیق کرد، افزود: امروز واضح و مبرهن است که تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج و بیکاری کارگران دلایلی دیگر دارد و نمی‌توان افزایش مزد کارگران را عامل این مسائل دانست. به گفته محمدی در حال حاضر به دلیل نبودن ثبات اقتصادی، قیمت کالا و خدمات در حالی چند برابر شده که دستمزد کارگران توسط دولت و کارفرما ثابت مانده است.
وی بابیان اینکه تا پیش از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها هزینه نیروی کار تا ١٣ درصد هزینه تمام شده تولید برآورد می‌شد، گفت: از زمان آزاد سازی قیمت‌ها این توازن برهم خورده است زیرا از یکسو قیمت کالا‌ها چند برابر شده و از سوی دیگر مزد کارگران ثابت مانده است. این فعال کارگری با یادآوری اینکه ممانعت و مخالفت دولتمردان و کارفرمایان با واقعی شدن دستمرد کارگران حتی با اصول اقتصاد آزاد مبنی بر تعیین قیمت‌ها در بازار عرضه و تقاضا منافات دارد، گفت: کارگران هم می‌خواهند نیروی انسانی خود را مانند عرضه کنندگان کالا به قیمت واقعی بفروشند. محمدی بابیان اینکه حتی نمی‌توان مدعی شد که با افزایش و واقعی شدن دستمزد‌ها تورم در جامعه ایجاد خواهد شد، گفت: آثار مخرب تورم و نقدینگی به زمانی مربوط می‌شود که مزد بگیران بیشتر از تامین هزینه نیاز‌های اساسی خود درآمد داشته باشند. وی گفت: در حال حاضر مزد بیگران حتی به اندازه تامین معاش خود درآمد ندارند و برای همین است که خواهان واقعی شدن دستمزد‌ها هستند. محمدی با بیان اینکه کارگران می‌خواهند که حداقل قدرت خرید امروز آن‌ها به اندازه زمان پیش از هدفمند سازی یارانه‌ها ترمیم و تقویت شود، گفت: تجربه اجرای هشت سال سیاست‌های اقتصادی دوران جنگ تحمیلی نشان داد که با ثابت ماندن مزد، بیکاری و اخراج كارگران از بین نمی‌رود. وی یادآور شد: در سالهای جنگ دستمزد کارگران به دلایل مختلف افزایش پیدا نکرد و در عمل ثابت اما در همین دوران روند اخراج کارگران همچنان ادامه یافت. وی افزود: مقامات مسئول نباید تصور کنند که می‌توانند از جامعه کارگری استفاده ابزاری کنند. وی در ادامه به بخشی از اظهارات اخیر رئیس دولت در استان سمنان انتقاد کرد و گفت: وقتی آقای احمدی‌نژاد در سخنان خود گفت که «عده‌ای می‌خواهند که مردم ایران برای آن‌ها کارگری کنند» بصورت ناخواسته حرمت جامعه کارگری ایران را زیر سوال برد. محمدی گفت: از این جمله اینطور استنباط می‌شود که منظور از کارگری‌‌ همان بیگاری، بردگی یا کار اجباری است و این درحالی است که صرفه نظر از اهمیت مقام و جایگاه کارگر در آموزه‌های اخلاقی، شخص رئیس دولت نخستین بار از کسوت و پوشش کارگران برای جلب توجه افکار عمومی استفاده کرده بود. منبع:ایلنا:٢٦فروردین

فعالین كارگری

دیدار فعالین کارگری آزاد شده با خانواده ی علی آزادی
پنج شنبه شب ٢٩/١/٩٢ فعالین کارگری آزاد شده (وفا قادری- خالد حسینی و حامد محمودی نژاد)، به همراه تعداد دیگری از فعالین کارگری شهر سنندج، در دیداری صمیمانه با خانواده ی علی آزادی، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی که هم اکنون در بازداشتگاه اداره ی اطلاعات سنندج به سر می برد، بار دیگر بر پیوند طبقاتی خود با علی آزادی و دیگر فعالین کارگری دربند تأکید ورزیده، و حمایت های بی دریغ و همه جانبه ی خود را از تمامی فعالین کارگری زندانی و مواضع برحقشان ابراز نمودند. حاضرین در این دیدار پشتیبانی توده ی کارگران را در پایان بخشیدن به این تهاجمات گسترده به صفوف فعالین کارگری را عاملی مهم، و ضرورتی اجتناب ناپذیر در پیشروی جنبش کارگری تلقی نموده، و خواستار حمایت همه جانبه از کارگران و فعالین کارگری زندانی شدند. کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری- ٣٠ فروردین ١٣٩٢.
نا امنی محیط كار

مصدومیت بیش از١٠کارگربراثرانفجاردرمعدن فردوس
٢٩فروردین: انفجار مواد منفجره فرسوده در معدن فردوس جنب معدن شماره یك گل‌گهر، موجب مجروح شدن ١٠ کارگر شد.
***
کارگران در محیط های صنعتی مستعد کم شنوایی هستند
٢٦فروردین: رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران گفت: اکثر کارگران در محیط های صنعتی در معرض صدای بیش از ٨٠ دسی بل قرار می گیرند که این امر آنها را مستعد کم شنوایی و وزوزگوش می کند که این نوع کم شنوایی غیر قابل درمان و برگشت ناپذیر است. براساس این گزارش،دکتر زهرا جعفری اظهارداشت: یکی از مهمترین عوامل در ایجاد وزوزگوش، زندگی پرتنش و همراه با استرس است. دبیر علمی دوازدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران افزود: با توجه به پیرتر شدن جمعیت کشور و تاثیر آلودگی صوتی و آلودگی هوا برحواس مختلف، احتمال بروز اختلالات عصبی شناختی از جمله وزوزگوش بیشترمی شود و به تعریف ساده وزوزگوش، احساس شنیدن صدایی در گوشها و یا سر، بدون وجود منبع صدای خارجی است و ممکن است هر یک از ما تا کنون صداهایی مثل صدای صوت، همهمه، وزوز و غیره را در گوشها یا در سر احساس کرده باشیم که البته در صورت کوتاه بودن زمان احساس آنها چندان اهمیتی ندارند ولی اگر بیش از ٥ دقیقه طول کشیده و در هفته چند بار تکرار شوند، توجه به آنها از جنبه مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و یا ادیولوژیست (شنوایی شناس) برای مشاوره و ارزیابی اولیه لازم است. وی با اشاره به اینکه وزوزگوش در تمام گروههای سنی حتی در کودکان نیز وجود دارد، عنوان کرد: با بالارفتن سن افراد، احتمال بروز کم شنوایی و وزوزگوش بیشتر است و علاوه بر آن سبک بد زندگی مانند عادت کردن به محیط های خیلی ساکت یا خیلی شلوغ باعث تشدید آن می گردد و در واقع بر خلاف تصور، کسانی که خود را ایزوله کرده و در محیط های خیلی ساکت زندگی می کنند نیز از خطر ابتلا به این عارضه به دور نبوده و در برخی موارد حتی بیشتر و شدیدتر دچار وزوزگوش می شوند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه حداکثر سطح شدت صدای مداوم در محیطهای صنعتی و شلوغ در طول یک روز کاری ٨٠ دسی بل است افزود: متأسفانه اکثر کارگران در محیط های صنعتی در معرض صدای بیش از ٨٠ دسی بل و به صورت ممتد و روزانه بین ٦ تا ٧ ساعت قرار می گیرند که این امر آنها را مستعد کم شنوایی و وزوزگوش می کند که متاسفانه این نوع کم شنوایی و وزوزگوش از نوع حسی - عصبی بوده و غیر قابل درمان و برگشت ناپذیر است و راهکار مناسب جهت جلوگیری از ابتلا به این عوارض شایع استفاده از گوشیهای مخصوص برای حفاظت گوشها و یا استفاده از پلاگ های کوچکی است که در لاله گوش قرار می گیرند.
***
گزارشی ازجان باختن دو كارگر حادثه ورزشگاه نقش جهان اصفهان پس ازگذشت٦روز
٢٧فروردین: پس از سقوط جرثقیل بر روی کارگران ورزشگاه نقش‌جهان یکی از آن‌ها در دم جان باخت و دیگری پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. ضربات وارد شده به مصدومان فقط از یک ناحیه نبود و سر و دست و پای این دو نفر کاملا مصدوم شده بود که نفر دوم نیز به دلیل شدت جراحات در بیمارستان غرضی در گذشت. افتادن جرثقیل به دلیل وزش باد شدید بوده است، باد شدید باعث فشار بر بوم جرثقیل و افتادن آن بر روی دو كارگر شده است.
***
ریزش آوار در هنگام تخریب ساختمان دو طبقه باعث مرگ ومصدومیت شدید٢کارگرشد
٢٧فروردین: در سعادت آباد، خیابان علامه شمالی خیابان ١٤شرقی، دو کارگر ٣٢ و ٢٥ ساله در حال تخریب یک ساختمان دو طبقه بودند که ناگهان قسمتی از دیوار و سقف خر پشته این ساختمان فروریخت و هر دو کارگررا در زیر خروارها سنگ و آجر گرفتار کرد.
***
کشته و زخمی‌شدن ٢ کولبر دیگر در مناطق مرزی پیرانشهر
٣١فروردین‌: یک کولبر به نام " ابراهیم عزیزی" فرزند اسکندر، اهل روستای "دربکه" در شهرستان پیرانشهر به سبب تیراندازی مستقیم نظامیان حکومتی جان خود را از دست داد. وی ٣٣ سال سن و دارای ٢ فرزند است. همچنین در نتیجه‌ی شلیک این نیروها یک کولبر دیگر به نام "مولود" فرزند " بایزید" به شدت زخمی که جهت مداوا به مراکز درمانی ارومیە منتقل شده است. این کولبر ٤٠ ساله از اهالی روستای "تاچین‌آباد" شهرستان اشنویه بوده که در اثر شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به شدت زخمی می‌شود.
***
مرگ یک کولبر در ارومیه
به گزارش٢٧فروردین آژانس کُردپا،نیروهای نظامی ایران، ٢ کولبر کُرد را در مناطق مرزی شهرستان ارومیه هدف تیراندازی قرار دادند. بنابهمین گزارش، روز یکشنبه‌ی هفته‌ی جاری یک کولبر ٢٢ ساله به نام "محمدصالح پذیری" فرزند عبدالکریم از سوی مأموران نظامی حکومت اسلامی ایران هدف شلیک مستقیم قرار گرفت و جان سپرد. در این تیراندازی، یک کولبر دیگر کُرد به نام "محی‌الدین پذیری" ٢٩ فرزند احمد نیز به شدت زخمی گردیده که به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است. این دو کولبرجوان از اهالی روستای "جورنی" از توابع شهرستان ارومیه هستند. بیست وهفتم فروردین ماه١٣٩٢

فقر و ترازدی زندگی كارگران

افزایش خانواده های زیرخط فقر بر اثر پرداخت هزینه های سنگین درمان
در طی یکسال اخیر تعرفه‌ بخش‌های مختلف بیمارستانی افزایش نگران ‌کننده‌ای پیدا کرده است، بطوریکه در حوزه هتلینگ تعرفه‌های بیمارستانهای دولتی حدود ٥٣ درصد و بیمارستانهای خصوصی حدود ٧٠ درصد افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر وقتی یک ایرانی دچار بیماری نسبتا سختی می‌شود باید برای پرداخت هزینه‌های بیمارستان تمام زندگی خود را بفروشد که این موضوع موجب افزایش تعداد خانواده‌های زیر خط فقر می‌شود.

بازنشستگان

تجمع بازنشستگان پالایشگاه آبادان در مقابل وزارت نفت
٢٨فروردین: ٣٠ تن از کارکنان شاغل و بازنشسته پالایشگاه آبادان در اعتراض به عدم فروش و یا واگذاری منازل سازمانی پالایشگاه آبادان، در مقابل ساختمان وزارت نفت واقع در خیابان طالقانی تهران تجمع کردند. بازنشستگان پالایشگاه آبادان پلاکاردهایی در اعتراض به مدیریت پالایشگاه آبادان دردست داشتند، در یکی از این پلاکاردها اشاره شده بود «ما کارکنان شاغل و بازنشسته پالایشگاه آبادان خواستار اجرای مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی در جهت فروش و واگذاری منازل سازمانی پالایشگاه آبادان با عمر بالای بیش از ٧٠ سال هستیم».
***
هنوزحقوق اسفندماه بازنشسته‌های واحد‌های ذوب‌آهن و فولاد مبارکه، خوزستان و کرمان پرداخت نشده است!؟
٢٦فروردین: ابراهیم دستمزد مدیرعامل کانون بازنشستگان ذوب‌آهن استان اصفهان، با اشاره به اینکه تا این لحظه هنوز حقوق اسفند ماه بازنشسته‌های واحد‌های ذوب‌آهن و فولاد مبارکه، خوزستان و کرمان پرداخت نشده است، ادامه داد: در حال حاضر ٦٠ هزار نفر از بازنشسته‌های صندوق فولاد حقوق اسفند ماه سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند. ابراهیم دستمزد امروز با اشاره به یکی از خواسته‌ها و مطالبات بازنشسته‌های صندوق فولاد کشور اظهار کرد: با اجرای صحیح این قانون صندوق فولاد کشور با حفظ استقلال به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار می‌شود. وی با بیان اینکه اواخر سال گذشته انتزاع و انتقال صندوق فولاد کشور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت، اضافه کرد: با اجرای این موضوع سهام و اموال برخی از کارخانجات و شرکت‌ها که مقرر شده بود به صندوق فولاد کشور واگذار شود به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شده است. دستمزدبا تاکید بر اینکه هنوز بند ٥٩ قانون بودجه کشور به صورت صحیح در کشور اجرا نشده و سهام و اموال برخی از کارخانجات و شرکت‌ها به صندوق فولاد کشور واگذار نشده است، تصریح کرد: این موضوع سبب نا‌رضایتی‌هایی برای بازنشستگان صندوق فولاد شده است . ابراهیم دستمزد با بیان اینکه با واگذاری سهام و اموال برخی از کارخانجات و شرکت‌ها به سازمان تأمین اجتماعی، صندوق فولاد کشور دخل و تصرفی در این اموال ندارد، تاکید کرد: این اموال و سهام‌ها باید به صندوق فولاد کشور واگذار شود تا مشکل حقوق و مطالبات بازنشسته‌های صندوق فولاد به صورت کامل برطرف شود.

گزارش

تعاونی‌ كارگران پتروشیمی جایگزین پیمانكاران نشد
٢٧فروردین: عدم جایگزینی تعاونی‌ كارگران پتروشیمی بجای شرکت های پیمانکاری. پیش‌تر مسئولان قول داده بودند تا با تشکیل تعاونی از سوی کارگران، به جای سپردن کار به شرکت‌های پیمانکاری با تعاونی‌ها همکاری کنند. حال که کارگران با صرف هزینه سنگین، تعاونی تشکیل داده‌اند می‌گویند نمی‌توانیم کار را به آن‌ها بسپاریم. گفتنی است ١٣ آذر ماه سال جاری، نامه‌ای از طرف احمدرضا حراف (مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشمی) آمد که مجوز سپردن کار از پیمانکاری‌ها به تعاونی‌ها را برای مدت ٣ سال متوالی از دولت گرفته بود. این نامه به این موضوع اشاره می‌کرد که با کارگرانی که قرارداد مستقیم نشده‌اند به صورت تعاونی قرارداد بسته شود.
***
رنجنامه کارگران راه و شهرسازی آذربایجان غربی: دری نموند که نزنیم!
نمیدونم چطوری از کجا بگم. حتما اتفاقات اخیر اداره راه و شهرسازی استان اذربایجان غربی به گوشتون خورده.اما منظور من اتفاقات مربوط به عزل و نصب های اخیر و ادغام نیست.بلکه در مورد قلب تپنده ی این اداره(پرسنل زحمت کش و وظیفه شناس اداره ماشین الات سراسر استان آذربایجان غربی)که اکثرا هم نیروهای تازه تبدیل وضعیت شده هستند هستش. راننده هایی که شب و روز تو برف و یخبندان فصل زمستان بی وقفه زحمت کشیدند تا چشم های به راه دوخته شده ی مردم رو از انتظار کشیدن رها کنند اما چشمهای خودشون و چشم به راه دوختگانشون هنوز هم به راه دوخته شده. غرض: در عین نا باوری هم اکنون با گذشت ٣٩٠روز تا این لحظه خبری از حق ماموریت این عزیزان فداکار و جان بر کف که حدودا ٤٢٠ نفر در کل استان هستند نیست.هنوز پرداخت نشده... ! چرا عیدی این عزیزان که حافظ جون مردم بودند و از خانواده دور بودند روز آخر سال اونم دقیقه نود با اینکه کارگر هستند و باید ٢برابر حقوق عیدی میگرفتن نصفه پرداخت شد؟ گناه زن و بچه شون چی بود؟مگه با ماهی ٣٨٩هزار تومن اونم موسم عید چیکار میشد کرد؟ آقایونی که وعده دادید که تا اخر سال تسویه میشه کجا هستید؟ والله دیگه اجاره خونمون رو نمیتونیم بدیم همینطور جواب زن و بچه مون. تو سایت استانی آینانیوز در برج ٥ ، شرح حالمون رو زدیم.از اون موقع به این ور حدود ٩ماه هم گذشته چرا خبری ازتون نیست
***
گزارشی ازکارگران کارخانه فروآلیاژ ازنا:
٣١فروردین: اخراج ١٨٠کارگرطی سال گذشته - برداشت حق دندان پزشکی از حقوق ماهیانه کارگران بدون ارائه هیچگون خدماتی یک سال پس از مطرح شدن وعده ارائه خدمات دندان پزشکی به کارگران کارخانه «فروآلی‍اژ ازنا»، این کارگران با مشكلات عجیبی مواجه شده‌اند.اردیبهشت ماه سال ٩١ بود که به کارگران کارخانه فروآلیاژ ازنا وعده داده شد که به زودی در محل کار آن‌ها یک مطب دندانپزشکی راه اندازی خواهد شد. بر این اساس قرار بود تا از طریق انعقاد یک تفاهم‌نامه‌ همکاری میان کارفرمای شرکت فروآلیاژ با شرکتی به نام «بهبود آذین گستر» خدمات دندان پزشکی به کارگران و خانواده‌های آن‌ها ارائه شود. بنا بر ادعای کارگران فروآلیاژ، در ‌‌نهایت این تفاهم نامه همکاری امضا شد و به موجب آن هر ماهه مبلغی از حقوق آن‌ها کاسته می شود بی‌آنکه خدماتی به کارگران و اعضای خانواده‌های آن‌ها ارائه شود. به گفته کارگران این وضعیت همچنان ادامه داشت تا اینکه در پاییز سال گذشته سه نفر پزشک برای اجرای این طرح در محلی خارج از شهر مستقر شدند که به دلیل دوری مسافت، محدود بودن زمان مراجعه به روزهای پنجشنبه و جمعه، کثرت مراجعه کنندگان و نبود امکانات اولیه مانند روشنایی معابر، کارگران نتوانستند از این خدمات استفاده کنند. کارگران فروآلیاژ می‌گویند این وضعیت سرگردانی برای مدت نزدیک به یک سال ادامه داشت تا اینکه به تازگی به آن‌ها گفته شده است به دلیل غیر معتبر بودن شرکت ارائه دهنده خدمات دندان پزشکی تفاهم نامه امضا شده غیر قابل اجراست. این اظهارات درحالی است که مسئولان شرکت «بهبود آذین گستر» می‌گویند که به عنوان مجری ارائه دهنده خدمان بهداشت دهان و دندان هیچ تفاهم نامه‌ای را با کارخانه فروآلی‍اژ ازنا امضا نکرده‌اند. به گفته خانم فرجی، مدیرعامل کنونی شرکت بهبود آذین گستر با اعلام اینکه شرکت متبوعش هیچ تفاهم نامه‌ای را با کارخانه فروآلیاژ ازنا امضا نکرده است، در خصوص ادعای نارضایتی کارگران این کارخانه گفت: مدیرعامل سابق این شرکت بدون اجازه، از جانب خود و بطور شخصی قرادادی را با کارخانه فروآلیاژ امضا کرده است اما از نظر قانونی و حقوقی هیچ مسئولیتی متوجه شرکت بهود آذین گستر نیست. وی با بیان اینکه مجموعه تحت مدیریت وی با دولت یک قرارداد کلی در خصوص فعالیت در شهرستان‌ها منعقد کرده است؛ تاکید کرد در حال حاضر تنها بصورت آزمایشی در تهران مشغول فعالیت هستیم.
هرچند بنا بر ادعای مدیرعامل، این شرکت هیچ تفاهم نامه همکاری با کارخانه فروآلیاژ منعقد نکرده است و از این بابت هیچ مسئولیتی ندارد اما در این میان نمی‌توان نسبت به وضعیت کارگران کارخانه فروآلیاژ ازنا بی‌تفاوت بود. این کارگران که سال گذشته شاهد تعدیل حدود ١٨٠ نفر از همکاران خود بودند مدعی‌اند که همزمان با گرانی‌های سال گذشته هر ماه مبلغی از حقوق آن‌ها بابت ارائه خدمات دندان پزشکی کسر شده است بدون آنکه خدماتی ارائه شود. منبع:ایلنا

اخبار بین المللی
یونان - اعتراض به وضعیت زندگی‌ بیخانمانها
بگزرش یورنیوزچند انجمن مدافع حقوق بی خانمان ها در یونان با انتقاد از ادامه ی وضعیت نامطلوب اقتصادی این کشور، عصر جمعه ١٢ آوریل (٢٣ فروردین) در آتن به برپایی تجمع دست زدند و در بیانیه ای از همه اقشار مردم دعوت کردند که با حضور در خیابان، اعتراض خود را به وضعیت خیابان خواب ها اعلام کنند. به گفته یکی از شرکت کنندگان در این حرکت اعتراضی، بی خانمان ها از ابتدا بی سرپناه نبوده اند، بسیاری از بی خانمانان پیش از آنکه بی سرپناه شوند، مالیات پرداخت می کردند و دولت باید اکنون نسبت به شرایط آنان، حساسیت بیشتری نشان دهد. بر اساس آمار، تعداد بی خانمان های یونان بیش از بیست و پنج درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و دلیل آن بیکاری گسترده و بحران اقتصادی است. بر اثر ادامه سیاست ریاضت اقتصادی در یونان، نرخ بیکاری از مرز بیست و هفت درصد فراتر رفته و تعداد یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تن از شهروندن این کشور بیکار شده اند.

٢٨زخمی حاصل یورش به تجمع اعتراضی کارگران مهاجردریونان ووخامت حال٨نفرشان
١٨آوریل: یورونیوز،تظاهرات در آتن این روز ها به یک امر روزمره تبدیل شده. اما این بار نه مردم بومی، بلکه کارگران مهاجر عمدتاً بنگلادشی دست به اعتراض زده اند. مهاجرانی که می گویند ظرف چند ماه اخیر دستمزدشان را دریافت نکرده اند. روز چهارشنبه ٢٠٠ تن از کشاورزان مهاجر در یک مزرعه توت فرنگی با تقاضای پرداخت دستمزد تجمع کردند. پلیس می گوید، سه سرکارگر در واکنش به تقاضای مهاجران به سمت آن ها آتش گشودند. در نتیجه ٢٨ مهاجر زخمی شدند و حال ٨ تن از آن ها وخیم است. نیکوس پاپاگئورگیو از سازمان کار حزب کمونیست یونان می گوید: «ما نباید این گونه رویدادها را نادیده بگیریم. باید به سیاست های ضد کارگری واکنش نشان داد». مقام های پلیس می گویند صاحب مزرعه را دستگیر کرده اند، اما هنوز موفق به بازداشت سه سرکارگر فراری نشده اند. یونان دروازه ورود مهاجران آسیایی و آفریقایی به اتحادیه اروپاست. بیشتر مهاجرانی که در یونان استخدام می شوند، از حق اشتغال برخوردار نیستند. ٤٠ درصد کارگران غیرمجاز در این کشور را مهاجران تشکیل می دهند.
پرتغال - اعتراض به روند فزاینده فقر و بیکاری
هزاران معترض با برپایی تظاهرات در پایتخت، خشم و اعتراض خود را علیه سیاست‌های ریاضت‌طلبانه دولت این کشور ابراز کردند. معترضان در این تظاهرات که روز شنبه (١٣ آوریل، ٢٤ فروردین) به سازماندهی کنفدراسیون عمومی کارگران در خیابان‌های لیسبون برگزار شد، به روند فزاینده فقر و بی‌کاری در این کشور اعتراض کردند. شرکت کنندگان با سردادن شعار، بی‌کاری را رسوایی ملی خواندند و استعفای دولت را خواستار شدند. اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول، بعد از اوج‌گیری میزان بدهی‌های پرتغال و رسیدن آن به سطحی ناپایدار در سال ٢٠١١ میلادی، با اعطای ٧٨ میلیارد یورو (١٠٢ میلیارد دلار) وام اضطراری به این کشور موافقت کرد. دولت پرتغال نیز در ازای دریافت این وام، شروط وام‌دهندگان بین‌المللی را پذیرفت و تدابیر ریاضت‌طلبانه اقتصادی را در این کشور اعمال کرد. نرخ بی‌کاری این کشور در سال جاری (٢٠١٣ میلادی)، ١٨.٢ درصد برآورد شده است که نسبت به آمار ١٦.٩ درصدی بی‌کاران در سال گذشته (٢٠١٢) افزایش یافته و به سطحی بی‌سابقه می‌رسد.
خاور میانه و شمال آفریقا - بالاترین نرخ بیکاری در جهان
در گزارشی که بانک جهانی‌روز پنجشنبه ١١ آوریل (٢٢ فروردین) منتشر کرد، آمده است که در کشور‌های خاور میانه و شمال آفریقا از هر ٤ زن آماده به کار یکنفر بیکار و یک چهارم کلّ جوانان به دنبال کار هستند. بر اساس این گزارش این بالاترین نرخ بیکاری در جهان به شمار میرود. در این گزارش، بانک جهانی‌از آسیب پذیری بالا در این مناطق در صورت عدم اقدام فوری دولت‌ها سخن گفته است. بر طبق این گزارش بیش از نیمی از جمعیت آماده به کار در این مناطق، یا بیکار هستند و یا از تحصیل باز مانده اند. بانک جهانی‌هشدار میدهد که نرخ بالای بیکاری به آسیب پذیری جامعه ترجمه میشود و در صورت عدم اقدام فوری دولت‌ها برای کاهش نرخ بیکاری، آسیب پذیری اجتماعی (بخوان شورشهای اجتماعی) اجتناب ناپذیر خواهد بود. بر اساس همین گزارش یک چهارم مردم این مناطق زیر خط فقر زندگی‌میکنند.
اسپانیا - تظاهرات هزاران نفر بر علیه نظام پادشاهی
به گزارش خبرگزاریها با بالا گرفتن فساد مالی در بین اعضای خانواده سلطنتی اسپانیا ، روز یکشنبه ١٤ آوریل (٢٥ فروردین)هزاران نفر در خیابان های مادرید خواستار برچیده شدن نظام پادشاهی در کشورشان شدند. به گزارش شبکه پنجم تلویزیون فرانسه، حدود هشت هزار نفر روز یکشنبه١٤ آوریل (٢٥ فروردین) در خیابان های مادرید علیه فساد در خانواده پادشاهی اسپانیا تظاهرات کردند. شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار پایان دادن به نظام پادشاهی در کشورشان شدند. میزان محبوبیت نظام سلطنتی اسپانیا در ماه های اخیر به شدت کاهش داشته است. خشم و نفرت مردم اسپانیا از حکومت خوان کارلوس ٧٥ ساله زمانی تشدید شد که وی در اوج بحران مالی و اقتصادی این کشور اقدام به انجام مسافرت های پر هزینه کرده و تعدادی از اعضای خانواده وی نیز به فساد مالی و اقتصادی متهم شده اند.
ایتالیا - تظاهرات بر علیه وضعیت فلاکت بار اقتصادی
هزاران ایتالیایی با برگزاری تظاهرات در رم، علیه شرایط وخیم اقتصادی دست به اعتراض زدند. سه اتحادیه بزرگ ایتالیا این راهپیمایی را روز سه شنبه ١٦ آوریل(٢٧ فروردین) در مقابل ساختمان پارلمان این کشور ترتیب دادند. کارگران در این راهپیمایی خواستار تخصیص وجوه بیشتر به صندوق پرداخت حقوق آندسته از افرادی شدند که به طور موقت شغل خود را از دست داده‌اند.
رهبران اتحادیه‌ها اعلام کردند، رکود اقتصادی این کشور این خطر را در پی دارد که بسیاری از کارگرانی که موقتا از کار کنار گذاشته شده‌اند، دیگر دستمزدهای خود را از این صندوق دریافت نکنند. معترضان خواستار تخصیص ١ میلیارد یورو جهت تضمین پرداخت دستمزد حدود ٧٠ هزار کارگر بیکار تا پایان سال جاری میلادی شدند. رهبران اتحادیه‌ها به جمعیت شرکت کننده در این تظاهرات گفتند، تخصیص وجوه بیشتر باید از طریق کاهش هزینه‌های نظامی و بستن مالیات بیشتر بر دارایی‌های مالی محقق شود.
بر اساس گزارش‌ها، اگر وجوه بیشتری به صندوق حمایت کارگران اختصاص پیدا نکند، خطر این وجود دارد که کارگران ِ موقتا بیکار، همانند سه میلیون نفر دیگر فاقد شغل در ایتالیا، هیچ درآمدی نداشته باشند. تدابیر سخت ریاضتی، کاهش هزینه‌های دولتی و "اصلاحات" در حقوق بازنشستگان که توسط دولت ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا در نظر گرفته شد، بسیاری از ایتالیایی‌ها را که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، با نگرانی‌های جدی روبرو کرده است. کشورهای اروپا در اوایل سال ٢٠٠٨ میلادی با بحران مالی ربرو شدند. پاسخ دولت‌های اروپایی به بحران مالی این کشور‌ها سفت کردن کمر بند‌ها و اجرای سیاست ریاضت کشی‌اقتصادی است که این اقدامات موجی از اعتراضات را در بسیاری از این کشورها در پی داشته است.
آلمان - اعتصاب کارکنان پست برای افزایش دستمزد
کارکنان اداره پست آلمان به منظور اعمال فشار بر کارفرمایان خود برای افزایش حقوق و دستمزد، اعتصاب یک روزه برپا کردند. صدها تن از کارکنان اداره پست به ویژه نامه‌رسان‌ها، در هفده شهر و منطقه آلمان، در اعتصاب روز چهارشنبه ١٧ آوریل ( ٢٨ فروردین) که به سازماندهی اتحادیه وردی Ver.di آغاز شد، شرکت کردند. اتحادیه سازمان‌دهنده، با برپایی این اعتصاب در برلین، هامبورگ و کلون از کارفرمایان خواستند، سال جاری (٢٠١٣ میلادی) حقوق و دستمزد ١٣٢ هزار عضو این اتحادیه را دست کم شش درصد افزایش دهند. این درحالی است که بعد از دو دور مذاکره، شرکت کارفرمای Deutsche Post تاکنون پیشنهادی را درباره این موضوع مطرح نکرده است. اتحادیه وردی در همین حال از برپایی اعتصابات گسترده‌تر در آستانه دور جدید مذاکرات در ٢٥ آوریل ٢٠١٣ میلادی خبر داده است. کارکنان و کارگران آلمان اغلب از تاکتیک برپایی اعتصاب کوتاه‌مدت برای اعمال فشار بر کارفرمایان استفاده می‌کنند. کارکنان بزرگترین خط هوایی آلمان لوفتانزا ٢١ مارس ٢٠١٣ میلادی در اعتراض به شرایط کار و پرداخت، اعتصاب یک روزه برگزار کردند. یک ماه بعد در ١٤ فوریه ٢٠١٣ میلادی، صدها پرواز در فرودگاه دوسلدوف و هامبورگ به علت اعتصاب کارکنان در اعتراض به حقوق و دستمزد پایین، لغو شد.
یونان - اعتراض کارکنان بهداشت و خدمات شهری
کارمندان بخش بهداشت و خدمات شهری یونان در اعتراض به کاهش سطح دستمزدها و اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی از سوی دولت، اقدام به اعتصاب سراسری کردند. به گزارش خبر گزاریها دولت یونان مجبور است برای جلب نظر مساعد وام دهندگان بین المللی، سیاست های ریاضت اقتصادی را با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی اجرا کند و این مساله فشار زیادی را بر کارمندان دولتی وارد کرده است. صدها کارمند بخش بهداشت و سلامت یونان شامل ٥٠٠ پزشک به راهپیمایی اعتراض آمیز روز چهارشنبه١٧ آوریل (٢٨ فروردین) در شهر آتن پایتخت یونان پیوستند تا نسبت به توافقات حاصل شده بین دولت یونان و وام دهندگان بین المللی اعتراض کنند. سیاست های ریاضتی دولت یونان شامل کاهش عرضه دارو، تعطیلی بیمارستان ها و کاهش سطح دستمزدها و فرصت های شغلی در بخش بهداشت و سلامت خواهد بود. کارمندان بخش خدمات شهری یونان نیز در اعتراض به طرح دولت این کشور برای اخراج ١٥ هزار کارمند این بخش تا سال آینده در خیابان های آتن راهپیمایی کردند. نرخ بیکاری یونان به بیش از ٢٧.٢درصد نیروی کار این کشور رسیده است که این رقم از میانگین نرخ بیکاری منطقه یورو بسیار بیشتر است. نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه گذشته به ١٢ درصد رسیده است. ١٥ آوریل وام دهندگان بین المللی با اعطای کمک مالی ٨.٨ میلیارد یورویی به یونان موافقت کردند به شرطی که دولت یونان بودجه بخش خدمات شهری را بیش از پیش کاهش دهد. پیش بینی می شود دولت یونان تا پایان امسال ٤هزار فرصت شغلی در بخش خدمات شهری را حذف خواهد کرد و در سال ٢٠١٤ میلادی نیز ١١ هزار فرصت شغلی دیگر از این بخش حذف خواهد شد.

گلوله در ازای حقوق معوقه کارگران
١٨آوریل یورونیوز، سی نفر از کارگران مهاجر در یونان به ضرب گلوله زخمی شدند. آنها که اکثر تبعه بنگلادش هستند در یک مزرعه پرورش توت فرنگی در جنوب یونان کار می کنند و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شده بودند که با پاسخ گلوله یکی ازصاحبان مزرعه مواجه شدند. زخمی ها به بیمارستان منتقل شده اند ولی حال هیچیک از آنها بحرانی گزارش نشده است. پلیس در تعقیب عاملان این حادثه است.

انفجارمرگباردریک کارخانه تولیدکودشیمیایی در ایالت تگزاس آمریکا
١٨ آوریل: بنا به گزارش شبکه‌های تلویزیونی آمریکا در یک انفجار بزرگ در یک کارخانه کود شیمیایی چندین نفر کشته شده‌اند. این انفجار در بامداد پنج‌شنبه ١٨آوریل(٢٩فروردین) در ایالت تگزاس رخ داده است. به گزارش پلیس فدرال آمریکا، در پی انفجاری در یک کارخانه تولید کود ‌شیمیایی در ایالت تگزاس آمریکا بین ٥ تا ١٥ نفر کشته شده‌اند. به گزارش شبکه‌های خبری "سی ان ان" و "سی بی اس"، ابعاد بزرگ این انفجار از سوی جورج اسمیت، رئیس امدادگران محلی نیز تایید شده است. و دست‌کم ١٦٠ نفر بر اثر این حادثه زخمی شده‌اند..