٢٥ مهر ١٣٩١ -١٦ اکتبر  ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢٣١

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اخبار اعتراضات كارگری
پایان تجمع اعتراضی کارگران صنایع فلزی در مقابل استانداری تهران
تحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران کارخانه های صنایع فلزی شماره ١ و ٢ ، پس از وعده های رئیس برنامه ریزی استانداری تهران مبنی بر استقرار مدیریت دولتی در کارخانه و حل مسائل و مشکلات کارگران به تجمع اعتراضی خود در مقابل استانداری تهران پایان دادند. این کارگران تصمیم داشتند چنانچه جواب روشنی به آنها داده نشود همچنان در مقابل استانداری بمانند.
دیروز در تجمع کارگران صنایع فلزی در مقابل وزارت کار مسئولین این وزارتخانه تحقق خواستهای کارگران در مورد دستمزدهای معوقه و دیگر خواستهایشان را به وزارت صنایع موکول کردند. از سوی دیگر از مدتها قبل نیز قرار بود امروز جلسه ای در وزارت صنایع برای رسیدگی به مشکلات این کارگران برگزار شود. اما صبح امروز پس از مراجعه نماینده های کارگران به وزارت صنایع در این وزارتخانه به آنان اعلام شد دستهایی در کار است که اجازه نمیدهند ما در مورد کارخانه شما کاری از پیش ببریم.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران منتظر در کارخانه زمانی که از این مسئله مطلع شدند از آنجا که استاندار تهران نیز چند ماه پیش به آنان حل فوری مسائل شان را داده بود اینبار تصمیم به تجمع در مقابل استانداری تهران گرفتند.
بنا بر این گزارش قبل از حضور کارگران در مقابل استانداری نیروهای امنیتی و انتظامی بطور چشمگیری در محل حاضر شده بودند با اینحال کارگران با حالتی تعرضی شروع به سر دادن شعارهای اعتراضی در مقابل استانداری کردند و این امر باعث شد رئیس کمیسیون سیاسی انتظامی استانداری برای آرام کردن کارگران بلافاصله در میان آنان حاضر شود. وی از کارگران خواست به ایشان مهلت دهند تا مسائل شان را حل کند اما کارگران بطور یکپارچه ای شعار دادند: یا مرگ یا زندگی.
بدنبال این وضعیت، استاندار تهران و سپس رئیس برنامه ریزی استانداری به میان کارگران آمدند و نهایتا رئیس برنامه ریزی استانداری با اشاره به جلسه ای که صبح امروز در استانداری پیرامون کارخانه های بحران زده برگزار شده بود اعلام کرد: ١- با هماهنگی که با سازمان تامین اجتماعی بعمل آمده است قرار است از محل تسهیلات استانداری حق بیمه کارگران پرداخت شود تا بیش از ٢٠٠ کارگر کارخانه قادر به بازنشستگی شوند ٢- از صبح فردا مدیریت دولتی در کارخانه مستقر خواهد شد و تولید را راه خواهد انداخت ٣- دو مالک اصلی به کارخانه راه داده نخواهند شد و از آنها سلب مالکیت خواهد گردید ٤- کلیه معوقات کارگران از محل تسهیلات استانداری تا یکشنبه آینده پرداخت خواهد شد.
در این تجمع کارگران شعار میدادند: ٥ ماه حقوق کارگر پرداخت باید گردد، صنایع فلزی آباد باید گردد – مرگ بر سرمایه دار – یا مرگ یا زندگی – صنایع فلزی فلسطین ایران است و...
کارگران کارخانجات صنایع فلزی پس از وعده های رئیس برنامه ریزی استانداری حدود ساعت ١٤ به تجمع خود پایان دادند و اعلام کردند چنانچه وعده های داده شده سر موعد مقررمحقق نشود تجمعات اعتراضی خود را از سر خواهند گرفت.
.
***
تجمع کارگران صنایع فلزی ایران در مقابل وزارت کار
بیش از ٦٠٠ کارگر كارخانه‌های صنایع فلزی یك و دو در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند. بیش از ٦٠٠ کارگر صنایع فلزی ایران در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان دولتی و مدیران کارخانه در خصوص پرداخت مطالبات و معوقات حقوقی‌شان، صبح امروز در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند. نماینده کارگران صنایع فلزی در مورد دلایل اعتراض كارگران به ایلنا گفت: ٥ ماه از حقوق و بیمه معوقه کارگران صنایع فلزی با احتساب ماه مهر هنوز پرداخت نشده است. ولی اله موحد با بیان مطلب فوق تصریح کرد: در آخرین تجمع کارگران مقابل وزارت صنایع كه در تاریخ شنبه ٢٥ شهریور ماه ٩١ صورت گرفت، وعده پرداخت معوقات ٨ ماهه کارگران داده شد که متاسفانه مسئولان کارخانه با پرداخت سه ماه از معوقات حقوقی کارگران، از پرداخت مابقی طلب کارگران خودداری می‌کنند. در این زمینه، پروین محمدی یکی دیگر از نمایندگان کارگران اضافه کرد: در آخرین تجمع کارگران، با حضور یکی از مالکان کارخانه در وزارت صنایع و و دادن چک برای پرداخت بدهی‌های کارخانه به کارگران، این تجمع خاتمه یافت اما متاسفانه چک دریافتی نقد نشد و کارگران به بخش اعظمی از مطالبات حقوقی خود نرسیدند. این كارگر افزود: بعداز تجمع مبلغی به کارگران پرداخت شد ولی همچنان سالن شماره یک صنایع فلزی ١١ ماه بیمه و ٥ ماه حقوق و همچنین سالن شماره دو ٥ ماه حقوق و ٥ ماه بیمه طلب دارند.
***
مذاکرات نمایندگان کارگران صنایع فلزی با مسئولان وزارت کار بی‌نتیجه ماند
پروین محمدی؛ نماینده کارگران صنایع فلزی ایران، مذاکرات امروز نمایندگان کارگران این مجموعه صنعتی با مسئولان وزارت کار را بی‌حاصل خواند. پروین محمدی در این باره به ایلنا گفت: مذاکرات میان نمایندگان شورای اسلامی کارخانه‌های صنایع فلزی یک و دو با مسئولان وزارت کار بی‌نتیجه بود و کارگران این مجموعه‏، عصبانی و ناراضی به خانه‌های خود بازگشتند. او افزود: در حالی که ١١ ماه است کارفرمای کارخانه صنایع فلزی، حق بیمه کارگران را پرداخت نکرده است، مسئولان وزارت کار اعلام کرده‌اند که خود کارگران این مبلغ را واریز کنند تا سازمان تامین اجتماعی برای بازنشسته کردن آنان اقدام کند. این سخنان موجب ناراحتی کارگرانی شد که ٣ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
***
کارگران کارخانجات صنایع فلزی: تجمعات اعتراضی خود را در مقابل وزارت صنایع ادامه خواهیم داد
اتحادیه آزاد کارگران ایران: ششصد کارگر کارخانجات صنایع فلزی شماره ی١ و ٢ در اقدامی متحدانه از صبح امروز ٢٢ مهر ماه دست به یک تجمع اعتراضی در مقابل وزارت کار در خیابان آزادی زدند. این تجمع از ساعت ٣٠/١٠ صبح آغاز شد و بدنبال بی توجهی مسئولین وزارت کار این کارگران خیابان پر تردد آزادی را بمدت نیم ساعت مسدود کردند اما با وعده مامورین انتظامی مبنی بر حضور فوری مسئولین وزارت کار در میان کارگران، آنان تجمع خود را به پیاده رو و محوطه داخلی وزارت کار کشیدند. بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، حدود ساعت ٣٠/١٢ مسئولین وزارت کار در داخل ساختمان این نهاد با نماینده های کارگران وارد مذاکره شدند. در این مذاکره مسئولین وزارت کار در حالی که این کارگران ٥ ماه دستمزد معوقه دارند به آنان اعلام کردند ٧ درصد سهم بیمه کارگری را خودتان واریز کنید و ٣ درصد را نیز دولت پرداخت کند تا مسئله بازنشستگی تعدادی از کارگران و تمدید دفترچه های درمانی آنان حل شود. در ادامه این مذاکرات مسئولین وزارت کار در مورد دستمزدهای معوقه کارگران و مدیریت و راه اندازی کارخانه نیز اعلام کردند مسئولیت اینکار مربوط به وزرات صنایع است و بدین ترتیب این مذاکره بدون حصول نتیجه ای پایان گرفت. بنا بر این گزارش، پس از پایان مذاکرات که حدود یک و نیم ساعت طول کشید نماینده های کارگران با حضور در میان همکاران خود نتیجه مذاکرات را با آنان در میان گذاشتند و از آنجا که هیچ نتیجه ای بدست نیامده بود کارگران خشمگینانه اعلام کردند فردا در مقابل وزارت صنایع دست به تجمع خواهیم زد و به تجمع خود در مقابل وزارت کار پایان دادند. در این تجمع مامورین انتظامی موبایل تعدادی از شهروندان را که با ابراز همدردی با کارگران از این تجمع عکس میگرفتند ضبط کردند. بیمه کارگران صنایع فلزی شماره ١ بمدت ١١ ماه و بیمه کارگران صنایع فلزی شماره ٢ ، مدت ٥ ماه است که واریز نشده است همچنین این کارخانجات در حال حاضر به حال خود رها شده اند و ششصد کارگر آنها مدت ٥ ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند. کارگران کارخانجات صنایع فلزی از سال گذشته در خیابان صنایع فلزی(محدوده شادآباد) و مقابل وزارت صنایع در اعتراض به وضعیت خود بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند. در آخرین تجمع این کارگران در مقابل وزارت صنایع در روز ٢٤ مرداد ماه سالجاری سه ماه از دستمزدهای معوقه و عیدی این کارگران را پرداخت کردند و وزارت صنایع وعده داد در اسرع وقت مدیریتی جهت اداره کارخانه در محل مستقر خواهد شد و باقیمانده دستمزدهای معوقه کارگران و بیمه های آنان نیز پرداخت خواهد گردید اما با گذشت ٢ ماه از این وعده ها وزارت صنایع به هیچیک از تعهداتی که به کارگران داده بود عمل نکرد و به همین دلیل آنان بار دیگر از صبح امروز تجمعات اعتراضی خود را آغاز کردند.
***
اعتصاب بخشی ازشبکه حمل ونقل (ایاب وذهاب کارگران) در پتروشیمی بندرامام
اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز سه شنبه ١٨ مهر ماه حدود ٣٠ نفراز رانندگان سیستم حمل و نقل پتروشیمی بندر امام که کارگران شرکتهای فیرمکو وشاخص را(طبق قراردادهای قبل)به سر کار میرساندند بعلت عدم پرداخت دستمزد وحقوق معوقه دست به اعتصاب زدند و از آوردن و بردن کارگران به محل کارخودداری کردند. در نتیجه این اعتصاب تعدادی از کارگران نتوانستند بر سرکارهای خود حاضرشوند وتعدادی هم بموقع بر سر کارهایشان نرسیدند. بنا برآخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این اعتصاب همچنان ادامه دارد و رانندگان تصمیم دارند تا حصول نتیجه ازفعالیت خودداری کرده و به اعتصاب خود ادامه دهند. این رانندگان درچارچوب شرکت پیمانکاری "صنعت کارون نادر"فعالیت میکنند و ٤ ماه است دستمزد ماهیانه خود را دریافت نکرده اند. این قبیل رانندگان جدا از هزینه های سرسام آور زندگی باید مخارج سنگین تعمیر و نگهداری وسوخت وروغن ماشینهای خود را بپردازند و از طرف دیگر بسیاری از آنان ماشینهایشان را بطور اقساطی خریداری کرده اند و ناچارند اقساط ماهیانه خودرورهایشان را نیز پرداخت کنند با این حال و با وجود شرایط اقتصادی بسیار سختی که این رانندگان دارند کارفرما چهار ماه از پرداخت حق و حقوق انان خودداری کرده و شرایط بسیار غیر قابل تحملی را بر این رانندگان تحمیل کرده است
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ١٨ مهر ماه ١٣٩١
***

اعتصاب کارگران بنیان دیزل تبریز وارد بیستمین روز خود شد
بیست روز از اعتصاب کارگران شرکت بنیان دیزل تبریز دراعتراض به تهدیدات مدیریت و مالک کارخانه به انتقال و اخراج ایشان گذشت. مالک کارخانه بنیان دیزل تبریز با علم به گرانی زمین و واقع شدن کارخانه درجوارشهر قصددارد کاربری این کارخانه ٥٠ ساله را تغییر دهد. برای اینکار قصد دارد کارگران را به کارگاههای خود در آذرشهر و عجب شیر انتقال دهد و اعلام نموده، کسانی که داوطلبانه منتقل نشوند اخراج و به محض اتمام قراداد بیکارخواهند شد. کارگران از اول مهرماه ضمن مقاومت درمقابل این دستورالعمل غیرقانونی دست از کار کشیده وبه تحصن خود همچنان ادامه می‌دهند. کارگران اظهار میدارند که کارخانه از جهت کاری مشکلی ندارد مشکل مدیریتی است که بعلت عدم تخصص و یا بعمد توسط مالک ایجادشده است چرا که کارخانه بیش از یکسال است که مدیرعامل ندارد. لازم بتوضیح است که شرکت بنیان دیزل نزدیک به ٤٠٠ کار گرفنی و ماشینکاردارد درحلیکه درصورت انتقال به کارگاههای اعلامی در کارهای پایین دستی و غیر ایمن فولاد مشغول خواهند شد.
***
تجمع اعتراض‌آمیز رانندگان شركت واحد در مقابل ساختمان شورای شهر
صبح روز سه شنبه ١٨مهر ماه ١٣٩١ حدود ٢٠٠ راننده شرکت واحد تهران در مقابل ساختمان شورای شهر واقع در خیابان بهشت تجمع کردند. رانندگان شركت واحد مدعی‌اند در ارائه مزایای شغلی میان پرسنل این مجموعه و رانندگان تبعیض وجود دارد. این رانندگان علاوه بر اینكه خواهان همسان سازی دستمزد‌ها میان تمامی پرسنل شهرداری هستند، به مبلغ اندك برخی حقوق جنبی از جمله حق خوار و بار و مسكن و... نیز اعتراض دارند. یکی از معترضان: ما از مدیران سوال داریم که چرا افزایش قیمت بهای اتوبوس‌ها از ٢٠ به ٢٠٠ تومان تاثیری بر حقوق رانندگان شرکت واحد نداشته است؟ چرا وقتی بحث ١٠ در صد حق جذب مطرح می‌شود می‌گویند مدیر عامل شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه موافقت نمی‌کند. وی ادامه داد: تجمع امروز، اعتراض صنفی تعدادی از رانندگان شرکت واحد است و به این دلیل به صورت محدود برگزار شده است تا حمل و نقل شهروندان در سطح شهر دچار اختلال نشود. یکی دیگر از تجمع کنندگان: یک مقرری برای کارکنان شهرداری به عنوان ١٠ درصد حق جذب مصوب شده که شامل زحمت کشان شرکت واحد نمی‌شود. همچنین پاداشی که به عموم پرسنل شهرداری داده می‌شود شامل رانندگان شرکت واحد نمی‌شود. متاسفانه تا به امروز پاسخی برای خواسته‌های به حق خود دریافت نکرده‌ایم. اتحادیه كارگران شهرداری در حال رایزنی با مدیران؛ در پی تجمع اعتراض‌آمیز رانندگان، رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران گفت: تلاش می‌كنیم تا حق مسکن و سایر مزایای ریالی کارگران شرکت واحد را افزایش دهیم. تجمع کنندگان خواهان افزایش برخی از مزایای نقدی خود از جمله حق مسکن هستند. در حال حاضر برابر قانون کار حق مسکن هر کارگر شاغل در سازمان‌های تابعه شهرداری تهران تنها ١٠ هزار تومان است؛ هم اکنون در برخی سازمانهای تابع شهرداری تهران مانند آتش‌نشانی، سازمان پارک‌ها و سازمان خدمات موتوری، حق مسکن کارگران مانند حق مسکن کارمندان محاسبه و پرداخت می‌شود که مبلغ آن از ٣٠ تا ٦٠ هزار تومان متغییر است.
***
اطلاعیه اتحاد بین المللی در رابطه با اعتراض رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
با رویش ناگزیر جوانه چه می کنید؟ به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بیش از ٢٠٠ نفر از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز سه شنبه ١٨ مهر ماه در رابطه با مطالبات رفاهی در مقابل ساختمان اصلی شهرداری تهران و شورای شهر دست به اعتراض زدند. اعتراض کارگران شرکت واحد تهران در ادامه اعتراضاتی است که به عدم پرداخت ده در صد اضافه دستمزد به عنوان حق جذب که شامل کلیه پرسنل شهرداری تهران شده است اما کارکنان شرکت واحد تهران از آن محروم شده اند، انجام گرفته است. رانندگان شرکت واحد تهران همچنین به سطح ناچیز مزایای دیگر ازجمله حق مسکن نیز اعتراض کرده اند. این تجمع اعتراضی با وعده مدیر کل منابع انسانی شرکت واحد مبنی بر پرداخت این بدهی و قول افزایش حق مسکن کارگران از ابتدای سال ٩٢ پایان یافته است. رانندگان شرکت واحد تهران و حومه سالهاست که برای تحقق خواستهای خویش مبارزات متعددی را به پیش برده و هزینه های زیادی را نیز در این راه متحمل شده اند. سندیکای کارگران این شرکت که در سال ١٣٨٤ که با مشارکت و امضای هزاران کارکنان این شرکت رسمیت یافت اوج این مبارزات بود. خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار که سندیکای کارگران شرکت واحد را خاری بر چشم خود می پنداشتند به محل جلسه هفتگی این سندیکا هجوم برده و با ضرب و شتم اعضای سندیکا و بریدن زبان منصور اسانلو نفرت خود را از حرکت های مستقل کارگری به نمایش گذاشتند. نهاد های قضایی و سرکوب جمهوری اسلامی با دستگیری منتخبین کارگری در دی ماه همین سال عزم خود را در سرکوب اعتراضات رانندگان شرکت واحد نشان دادند. زندانی کردن نمایندگان کارگری از جمله منصور اسانلو واخراج دهها نماینده کارگری نتوانست مانع ادامه مبارزه و اعتراضات رانندگان شرکت واحد شود. رانندگان شرکت واحد تهران و حومه در دی ماه ١٣٨٤ دست به اعتصاب زده و موفق به آزادی بسیاری از نمایندگان خود شدند. جمهوری اسلامی در ادامه سرکوب کارگران و سندیکای شرکت واحد تهران تعداد بیشتری از نمایندگان رانندگان این شرکت از جمله ابراهیم مددی و رضا شهابی را زندانی کرد که رضا شهابی با وجود بیماری هنوز در زندان بسر می برد و نمایندگان دیگر با تهدیدات بسیاری مبنی بر عدم فعالیت روبرو بوده اند. اما با اعتراضات روز سه شنبه ١٨ مهر ماه که با هراس مقامات شهرداری و شرکت واحد روبرو شد و با وعده و وعید سر هم بندی شد، پرسش اصلی این است که "گیریم که می زنید، گیریم که می کشید، گیریم که می برید، با رویش ناگزیر جوانه چه می کنید؟" اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ضمن حمایت از خواستهای برحق کارگران شرکت واحد تهران و حومه بر تداوم این مبارزات از جمله برای آزادی رضا شهابی و تحمیل فعالیت بی قید و شرط سندیکای کارگران شرکت واحد تاکید می کند. اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ١٠ اکتبر ٢٠١٢
***
تعویق ٣ ماهه در پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه
کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه حدود ٣ ماه است که حقوق نگرفته اند. به گزارش سایت خبری موکریان و به نقل از کارگران مشغول به کار در خدمات شهری، این کارگران که روزانه ١٠ ساعت کار می کنند و اکثراً از اقشار کم درآمد جامعه هستند حدود ٣ ماه است که حقوق خود را نگرفته اند. بر اساس اظهارات این کارگران که تحت نظر شرکت اعتماد کار مشغول به کار هستند، چندین بار اعتراض خود را به اطلاع شورای شهر و شهرداری اشنویه رسانده اند ولی تاکنون پاسخ مناسبی نگرفته اند. گفته می شود کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه در آخرین اظهار نظر خود عنوان کرده اند چنانکه تا ١٠ روز آینده حقوق معوقه شان پرداخت نشود دست از کار خواهند کشید.
***
تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان در مقابل ساختمان امور بازنشستگان
اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران بازنشسته اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق های خود امروز ٢٣ مهر ماه ١٣٩١ دست به یک تجمع اعتراضی بزرگ در مقابل ساختمان " امور بازنشستگان" در خیابان نشاط این شهر زدند.
در این تجمع که از حدود ساعت ٣٠/٩ صبح شروع شد و زنان حضوری فعال در آن داشتند کارگران راه تردد خودروها در این خیابان را که یکی از خیابانهای مرکزی شهر اصفهان است بستند و مانع عبور و مرور اتوموبیلها شدند.
کارگران بازنشسته شرکت کننده در این تجمع شعار میدادند: ..."رئیسامون که دزدند،کارگرامون بی مزدند - رئیس بی لیاقت اسعفا استعفا و...
کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان مدت دو ماه است مستمری خود را دریافت نکرده اند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، عدم پرداخت بموقع مستمری کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان از ماهها پیش ادامه دارد و این کارگران بارها در اعتراض به این وضعیت دست به تجمع اعتراضی در سطح شهر اصفهان زده اند. سال گذشته این کارگران در اقدامی اعتراضی جاده منتهی به ذوب آهن اصفهان را نیز بستند.
کارگران بازنشسته ذوب اهن اصفهان میگویند صندوق بازنشستگان ذوب آهن که زمانی یکی از صندوقهای بسیارمعتبر بازنشستگی بود براثر سوء مدیریت و دزدی های دست اندرکاران آن دچارمشکلات مالی فراوانی شده است و به همین دلیل این صندوق بطور مداوم از پرداخت مطالبات بازنشستگان سرباز میزند.
بنا بر اظهار این کارگران، آخرین حقوق پرداختی آنان نه ازطریق صندوق بازنشستگی ذوب آهن، بلکه براثراعتراضات کارگران بازنشسته، توسط دولت و منابع دیگر تامین و پرداخت شد تا سر و صدای کارگران خوابانده شود با اینحال این مسئله همچنان لاینحل مانده است و کارگران مصمم اند تا حصول نتیجه ای که دوام داشته باشد و متضمن پرداخت بموقع مستمری آنان باشد به اعتراضات خود ادامه دهند.
بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران جلسه امروز نماینده های این کارگران با مسئولین صندوق بازنشستگی بدون حصول نتیجه ای پایان گرفت و به همین دلیل هزاران کارگر بازنشسته ذوب آهن اصفهان مصمم به ادامه اعتراضات خود هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٣ مهر ماه ١٣٩١

ویژه طومارهای بیست هزار امضا
پروین محمدی: كارگران خواهان كاهش هزینه و افزایش مزد هستند
یكی از هماهنگ‌كنندگان نامه اعتراضی خطاب به وزیر كار، با بیان اینكه تاكنون وزارت كار بصورت رسمی به نامه بیست هزار امضایی كارگران مبنی بر ضرورت بازنگری در دستمزدهای سال ٩١ پاسخ نداده‌است، از ارسال یك طومار ١٠ هزار امضایی دیگر تا پایان ماه جاری خبر داد. پروین محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، یادآور شد: از ابتدای امسال تاكنون كارگران ایران در ٢ نوبت با جمع آوری ٢٠ هزار امضا خواستار بازنگری در حداقل دستمزد سال ٩١ شدند. وی افزود: این امضا ها در قالب طوماری در تاریخ های ٢٧ خرداد و اول ماه مهر به دبیرخانه وزارت‌كار و امور اجتماعی تحویل داده‌شد. به گفته محمدی امضا كنندگان به طور جدی خواهان بازنگری در دستمزدهای تعیین شده هستند. این فعال كارگری با یادآوری اینكه كاهش هزینه‌های روزانه و تامین منافع كارگران در بازنگری قانون كار از دیگر خواسته‌های امضا كنندگان این طومار ٢٠ هزار امضایی است، افزود: هنوز وزارت كار و امور اجتماعی بطور رسمی به این درخواست پاسخ نداده‌است. محمدی افزود: با توجه به سكوت وزارت كار، كارگران قصد دارند تا با جمع آوری ١٠ هزار امضای جدید خواسته‌های قبلی خود را به وزارت كار یادآور شوند. وی افزود: در پی تشدید نوسانات نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملی‏، وضع اقتصادی به نسبت ماه‌های نخستین سال جاری نامناسب تر شده است. محمدی با اشاره به اعتراض هفته گذشته بازاریان گفت: هرچند تمامی گروه‌های اجتماعی نسبت به ادامه وضع موجود نگران هستند اما جنس مطالبات و خواسته‌های تمامی این گروه‌ها یكسان و برابر نیست
***
آقای دهقان کیا، شما شریک جرم ایجاد وضعیت مصیبت بار کنونی برای کارگران ایران هستید
نویسنده: پروین محمدی
در حالی که فشار گرانی و اخراج و ناامنی شغلی و دستمزدهای معوقه از یک سو و تلاش وزارت کار برای اصلاح قانون کار و تصویب و اجرایی شدن طرح ضد کارگری استاد –شاگردی هر روزه عرصه را برای بقا و زندگی ما کارگران تنگ تر کرده است ما تعدادی از کارگران به عنوان هماهنگ کنندگان طرح جمع آوری طومار اعتراضی بر آن شدیم تا در یک بعد سراسری اعتراض خود را به وضعیت موجود به این شکل ابراز کنیم و خواهان افزایش فوری دستمزدها متناسب با تورم موجود شویم.
افزایش فوری دستمزدها مسئله ای است که بطور واقعی زندگی و معیشت ما کارگران به آن گره خورده است. این مسئله، یک مسئله حیاتی برای ما کارگران امضا کننده طومار و میلیونها کارگر دیگر در سراسر کشور است. حداقل دستمزد کارگران در حال حاضر با موج تورم افسار گسیخته موجود چنان ارزش خود را از دست داده است که بطور واقعی با این دستمزد یک خانوار چهار نفره کارگری به خط مرگ رانده شده است به همین دلیل هم است که هیچ انسان شریف و منصفی قادر به انکار زندگی مصیبت بار ما کارگران و خواست بر حق ما مبنی بر افزایش فوری حداقل دستمزد نمیتواند باشد.
اما تا بوده همین بوده که عده ای در مقام دفاع از منافع اربابان خود کاسه داغ تر از آش شوند. من تا به حال ندیده ام کارفرمایی رسما اعلام کند که حداقل دستمزد کنونی برای زندگی کارگران کفایت میکند، جرات اینکار را ندارند. آنان این ماموریت را چه بصورت کانالیزه شده و چه به توسط عوامل آشکار و پنهان خود از راههای دیگری پیش می برند. من به کسانی که نقاب بر چهره کشیده و با اسامی دیگری در سایتهای مختلف با تئوریزه کردن این مسئله که طومار اعتراضی فایده ای ندارد و کارگران را حتی از حرف زدن و اعتراض مکتوب بوسیله طومار، و بدینگونه از حداقل اعتراض (به بهانه اعتراضات بزرگ تر) برحذر میدارند کاری ندارم. اینان آموزگارانند و آنهم از نوع ضد کارگری ترینشان. به همین دلیل هم هست که اغلب جرات ندارند با تصویر و اسم و رسم خود بر علیه طومار اعتراضی کارگران دست به قلم برند.
اما در این میان دسته دیگری نیز وجود دارند که بطور دست سازی نمایندگی کارگران را یدک میکشند و فی الحال با استفاده از امکانات دولتی به کارگران کارخانه ها نیز دسترسی دارند. اینان با استفاده از شرایط مصیبت بار کارگران، ناامنی شغلی و استیصالی که برای گذران زندگی بر کارگران تحمیل شده است بی فایده بودن اعتراض به حداقل دستمزد را به بهانه های مختلف طوری تئوریزه میکنند تا کارگران را از اعتراض به حداقل دستمزدها بر حذر دارند.
یکی مانند آقای ابوی رئیس هیئت مدیره كانون سراسری انجمن های صنفی پرسنل فنی داروخانه ها و عضو اصلی كانون سراسری انجمن های صنفی كارگری كشور اعلام میکند اعتراض به حداقل دستمزدها باید از طریق تشکلهای قانونی!!؟؟ به پیش برده شود.
باید از ایشان پرسید شما که قانونی هستید چه گلی بر سر ما کارگران زده اید. مگر نه این است که هر ساله امضای کسانی امثال شما بر زیر حداقل دستمزد چندین برابر زیر خط فقر گذاشته میشود؟
با ادله های این جناب هیچ کارگری نباید به اخراجش و یا دیگر بی حقوقی های موجود اعتراض کند مگر اینکه از درگاه این جناب و تشکل مطبوع اش کسب اجازه نماید. آقای ابوی! یقین داشته باشید هیچ کارگری از شما و از هیچکس دیگری برای دفاع از بقا و هستی خود اجازه نخواهد گرفت.
به تازگی نیزآقای "علی دهقان کیا" عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران طی مصاحبه ای به تاریخ ١٨ مهر ماه جاری با خبر گزاری مهر فرموده اند که "باید در مورد افزایش دستمزد کارگران تصمیم دقیق و قابل اجرایی گرفته شود و در ادامه گفته اند:هم اکنون برخی شرکتها در زمینه پرداخت حقوق نیروی کار و بیمه آنها با مشکلات جدی مواجه هستند"
ناگفته معنی حرف آقای دهقان کیا روشن است. وی دارد میگوید سرمایه داران عزیز و گرامی هم اکنون در زمینه پرداخت حقوق نیروی کار و بیمه آنها با مشکلات جدی مواجه هستند و بدینگونه کارگران را از اعتراض به حداقل دستمزد چندین برابر زیر خط فقر بر حذر میدارد.
وی نیز همچون تعدادی قلم بدست دیگر در برخی سایتها برای بازداشتن کارگران از ادامه اعتراض به حداقل دستمزدها در ادامه میگوید: اینکه بخواهیم فکر کنیم با افزایش لجام گسیخته قیمتها و گسترش شکاف بین هزینه ها و درآمد خانوار کارگری می توان در قالب نامه نگاری با وزیر به نتیجه رسید، این مهم غیرممکن است.
آقای دهقان کیا پس کدام مهم ممکن است؟ تن دادن به فقر و گرسنگی؟ بر چیده شدن دائمی شیر و میوه و گوشت و... از سفره خالی کارگران؟ باز ماندن فرزندانمان از تحصیل؟ تن فروشی زنان؟ رو آوری به فروش و مصرف مواد مخدر از سر ناامنی اقتصادی و درماندگی برای گذران زندگی؟ روانه کردن کودکانمان به بازار کار؟ آقای دهقان کیا! ما کارگران به نیکی میدانیم برای شما و امثال شما، اینها اموراتی ممکن ومقدور برای کارگران هستند و لاغیر.
آقای دهقان کیا! یقینا از نظر کسانی امثال شما، ما کارگران نباید دست به تجمع و راهپیمایی بزنیم چون نظم وامنیت اجتماعی بهم میخورد. از نظر شما ما کارگران نباید اعتصاب نکنیم چون صاحبان سرمایه ضرر میکنند و از نظر شما، ما کارگران نباید خواهان تشکل خود ساخته خودمان شویم چرا که آنوقت شماها باید کاسه کوزه تان را جمع کنید.
در ادامه این مصاحبه آقای دهقان کیا ما کارگران را از اخراج و بیکار شدن میترساند و میگوید: اگر کارخانه نتواند به نیروی خود حقوق پرداخت کند، حتما دست به تعدیل نیرو خواهد زد. هم اکنون شرایط به نحوی است که اشتغال زایی جدید چندانی در کشور صورت نمی گیرد و می توان گفت که ایجاد اشتغال جدید در کشور منفی است.
آقای دهقان کیا! کارفرماها خودشان بلدند مشکلاتشان را حل کنند و از دولت برای تداوم سود آوری شان مزایای مناسبی بگیرند، همچنان که همیشه و هر لحظه و در هر مقطع زمانی سی سال گذشته اینکار را کرده اند. شما نگران چه هستید؟ کارگران که هر روزه اخراج میشوند، تعدیل نیرو که همیشه بوده و با وضعیت موجود تشدید خواهد شد، بگویید تا کجا کارگران باید دندان روی جگر بگذارند و صدایش از ترس اخراج و... در نیاید. حضرت دهقان کیا! مطمئن باشید بالاتر از سیاهی رنگ نیست، مطمئن باشید کارگران به آخر خط رسیده اند و افاضات شما مانعی بر سر اعتراضات کارگری و خواست کارگران برای افزایش دستمزدها ایجاد نخواهد کرد.
جناب دهقان کیا! ما نیز تردیدی نداریم در حالی که کسانی امثال شما به همراه صاحبان سرمایه و دولتها زندگی را بر ما و خانواده هایمان سیاه کرده اید طومار اعتراضی کمترین و کمترین کاری است که کارگران در سراسر کشور به آن مبادرت کرده اند. ما به شما و دیگر قلم بدستان در همه سایتها قول میدهیم چنانچه طومار اعتراضی بی نتیجه ماند حتما راه دیگری برای دفاع از هستی و بقا خود پیدا خواهیم کرد. اینرا به شما و آن قلم بدستان قول میدهیم و امید آن داریم تا این مسئله خواب را بر شما و آنان حرام نکند.
***
حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده

تعویق ٦ ماه حقوق کارگران پیمانکاری «پوشش راه»
کارگران شرکت پیمانکاری «پوشش راه» علی‌رغم خاتمه نیافتن مدت‌زمان قرارداد کاریشان، در ٦ ماه گذشته دستمزدی دریافت نکرده‌اند. شرکت پوشش راه وابسته به بخش خصوصی، یکی از پیمانکاران وزارت راه و شهر سازی است که به سبب پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی این شرکت توسط این وزارت خانه، هم اکنون تعطیل شده و حقوق معوقه ٤٣ کارگر آن از فروردین ماه سال جاری به تعویق افتاده است. این شرکت پیمانکار جاده دیهوک به راه ور و همچنین دیهوک به فردوس است و اغلب کارگران آن با سوابق بالا به عنوان کارگر ساده، راننده ماشین آلات سنگین و نگهبان در این واحد فعال هستند. قرار داد این ٤٣ کارگر از تاریخ یکم فروردین ماه سال ٩١ تا سوم شهریور ماه بوده است.
***
اخراج و بیكارسازی ها
بیکاری ١٠٠٠ کارگر «پارت لاستیک» مشهد در یك سال گذشته
نماینده كارگران بیكار شده مجموعه صنعتی پارت لاستیک مشهد، از بیکاری حدود١٠٠٠ کارگر این کارخانه در یک سال گذشته خبر داد. کارخانه پارت لاستیک مشهد در سال گذشته ٢٥٠٠ کارگر داشته است اما در طول یک سال گذشته حدود ١٠٠٠ کارگر این کارخانه تعدیل شده‌اند و کارگران شاغل فعلی نیز با چندین ماه حقوق معوقه رو به رو هستند. همچنین تعداد زیادی از آن‌ها به صورت روز مزدی برای کارخانه کار می‌کنند. مجموعه صنعتی پارت لاستیک، قطعات لاستیکی کارخانه‌های ایران خوردرو و سایپا را تولید می‌کند
***
در ٧ سال اخیر ٢ برابر نرخ بیکاری کل تاریخ این کشور بوده است.
به گزارش خبرگزاری حکومتی "مهر" آمار منتشره نشان می دهد که نرخ بیکاری در ایران در ٧ سال اخیر ٢ برابر نرخ بیکاری کل تاریخ این کشور بوده است. در این گزارش آمده است که بررسی آمارهای موجود در زمینه نرخ بیکاری و وضعیت اشتغال به کار جوانان در ایران طی ٧ سال اخیر نشان می دهد که فاصله نرخ بیکاری جوانان در فاصله سالهای ١٣٨٤ تا ١٣٩٠ خورشیدی ٢ برابر نرخ بیکاری کل کشور بوده است. علاوه بر این در گزارش مزبور اذعان شده که زنان به نسبت مردان به مراتب از دامنه بیکاری وسیعتری برخوردارند و بیکاری دامنگیر آنان دو برابر مردان است.
***
توقف تولید در کارخانه لوله سازی ماهشهر/١٧٠ کارگر در آستانه بیکاری
هم اکنون تولید درکارخانه لوله سازی سدید ماهشهر متوقف شده و١٧٠ کارگر آن در آستانه بیکاری قرار دارند. کارخانه لوله‌سازی سدید یکی از ٣ کارخانه بزرگ لوله سازی در کشور است که با ظرفیت تولید ٧٠٠ هزار تن لوله به سبب مشکلات نقدینگی و نداشتن توان تولید در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.
***
تعدیل نیرو در شرکت خودروسازی سایپا تهران و کاشان
در پی وخامت اوضاع اقتصادی کشور در طی ماههای اخیر شرکت سایپای کاشان اقدام به تعدیل نیروی کار خود کرده و احتمال می‌رود ٧٥% از نیروی کار خود را اخراج کرده باشد. شرکت سایپا کاشان یکی از ٣ کارخانه بزرگ تولید کننده خودرو پراید وتیبا می‌باشدکه بیش از ١٠ هزار کارگر در سه شیفت کاری در آن مشغول به کار بودند. این واحد تولیدی حدود یکماه است که فقط با یک شیفت کار می‌کند واز هفته قبل اعلام کرده‌اند که فقط ٣ روز در هفته آن هم برای یک شیف امکان اشتغال وجود دارد. هم چنین سایپای تهران نیز در پیروی از سیاست‌های کاری این شرکت ساعات کاری خود را از سه شیفت کاری به یک شیفت تقلیل داده و اکثریت کارگران یک روز در میان در کارخانه مشغول به کار هستند، این شرکت همین طور با تعطیلی برخی از خطوط تولید خود موجب افزایش قیمت محصولات خود شده است. گفتنی است، اکثر کارگران این کارخانه نیز در برخی از خطوط تولید دو تا سه ماه از حقوق و مزایای خود محروم بوده‌اند.
***
اخراج قریب الوقوع کارگران کارخانه "روغن نباتی" اردبیل
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اردبیل اذعان می کند اگر حمایت ها از این کارخانه صورت نگیرد به احتمال زیاد تمامی کارگران آن اخراج خواهد شد.
***
جلوگیری از تکرار سرنوشت صنعت نساجی برای قطعه‌سازی‌ها
بحران اقتصادی کارخانه‌های خودروسازی به واحدهای قطعه سازی نیز منتقل شده و عمده مشكل این واحد‌ها کمبود نقدینگی و تاخیر در بازپرداخت تعهدات بانکی است. در نتیجه این امر از مدتی قبل واحدهای قطعه سازی استان قزوین تعدیل نیروی انسانی و کاهش ساعات کار روزانه خود را در دستور کار قرار داده‌اند. در استان قزوین نزدیک به ٦٠ کارخانه و کارگاه قطعه سازی فعالیت دارد؛ تا قبل از تغییر شرایط در هر واحد تولیدی از ٥٠ تا ٢ هزار کارگر مشغول به کار بودند. درحال حاضر در برخی واحدهای قطعه سازی به دلیل اعمال سیاستهای تعدیلی تعداد کارگران از ٨٠٠ به ٢٠٠ نفر کاهش و میزان ساعات کار روزانه به سه روز کاری تک شیفت کاهش یافته است. برای کارگران باقیمانده واحدهای قطعه سازی دریافت حقوق و مزایا با تاخیر سه ماهه به یک عادت تبدیل شده است.
***
تعطیلی ٤٠ درصد واحدهای نساجی اصفهان
به دلیل کمبود نقدینگی طی ٦ ماه گذشته حدود ٤٠ درصد واحدهای نساجی استان اصفهان تعطیل شده اند. گرانی دلار عامل اصلی کمبود نقدینگی واحدهای نساجی استان است. دیگر واحدهای فعال نساجی نیز با کاهش ٣ شفیت کاری خود به یک شیفت با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

***

اشی‌مشی ٢٠٠ کارگرش را بیکار کرد
در مدت یک ماه گذشته ٢٠٠ کارگر شاغل در گروه تولیدی-بازرگانی اشی‌مشی بیکار شده‌اند. محمد پارسا مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان گفت علت این تعدیل و اخراج به اختلاف میان سرمایه‌گذاران‏‏، کمبود نقدینگی، فروش و خرید مواد اولیه بازمی‌گردد. وی میگوید تا پیش از این تعدیل‌ها‏، تعداد کارگران شاغل در گروه اشی‌مشی به حدود هزار نفر می‌رسید‎‏.
***
نسبت به معضل بیکاری احساس مسئولیت وجود ندارد
داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس هشتم مجلس اسلامی به خبرنگار ایلنا گفت: اشتغال در كشور ما یك بحث رها شده است و با وجود حجم انبوه بیكاران موجود در كشور به نظر می رسد كسی در ارتباط با وضعیت بیكاری احساس مسئولیت نمی كند و در مجموع این معضل متولی خاصی نداشته و ما شاهد افزایش روز افزون تعداد بیكاران در كشور خواهیم بود. وی میگوید مصرف كننده زیر بار گرانی له می شود و سبدهای مصرفی ما روز به روز دچار كاهش و فقر می شوند. از طرف دیگر افزایش قیمت ها باعث افزایش قیمت مواد اولیه و كالاهای واسطه ای برای تولید كننده ها شده كه این باعث كاهش فروش تولید كنندگان شده است. بحث افزایش قیمت ها بر فروش محصولات كارخانه ها تاثیرگذار است و بعضا مشكلات به وجود آمده باعث تعطیلی صنایع و تولیدات داخلی شده است و مجموع این اتفاقات باعث ایجاد مشكل در اشتغال و پایین آمدن نرخ رشد اقتصادی و درآمد ملی شده است. در حال حاضر به جای رشد اقتصادی، صحبت از یك رشد منفی در اقتصاد كشور است كه نتایج تأسف باری برای اقتصاد كشور به بار خواهد آورد. وی در ادامه اضافه کرد که با رویه موجود امیدواری چندانی به اصلاح وجود ندارد
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی
پیام تبریک؛ آزادی علی نجاتی از اعضاء هیئت مدیره سندیکار نیشکر هفت تپه را به خانواده و همه کارگران آزادی خواه و حق طلب تبریک می گوئیم و همچنین خواهان آزادی دیگر فعالین کارگری هستیم. انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه. انجمن کارگران برق و ساختمان اصفهان. جمعهای از فعالین کارگری سنندج و کامیاران
***
انتقال شاهرخ زمانی به زندان ارسنجان
ماموران زندان تبریز شاهرخ زمانی‌ کارگر زندانی را صبح امروز شنبه ٢٢ مهر ١٣٩١ با دست بند و پا بند از زندان تبریز خارج کرده‌اند، خبر‌های رسیده حاکی‌ از این است که وی را به زندان ارسنجان در استان فارس منتقل کرده‌اند. این دومین بار است که شاهرخ زمانی‌ بدون اینکه در حکم صادره برای وی محکومیتی به تبعید به نقاط دیگر باشد به زندان‌های دیگر منتقل می‌شود. پیش‌تر و در تاریخ ١٠ خرداد ١٣٩١ وی به طور غیر قانونی به زندان یزد تبعید شده بود که پس از مدتی‌ و در تاریخ ١٦ مرداد ١٣٩١ به زندان تبریز باز گردانده شد. این فعال کارگری در تاریخ هفدهم خردادماه سال ٩٠ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و در تاریخ بیست و هفتم مهرماه، با تودیع وثیقه دویست میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شد. شاهرخ زمانی پس از آزادی در دادگاه انقلاب به ١١ سال زندان محکوم شد و در دی ماه سال ١٣٩٠ به همراه دیگر فعال کارگری محمد جراحی برای اجرای محکومیت خود بازداشت شد.
نا امنی محیط كار

مرگ راننده جرثقیل بر اثر برق‌گرفتگی
راننده یک دستگاه جرثقیل خاور هنگام کار در پروژه عمرانی بر اثر برخورد بازوی جرثقیل به کابل برق فشار قوی دچار برق گرفتگی شده و در دم جان باخت. نا بر این گزارش، صبح امروز در پی تماس کارگران با آتش نشانی تهران مبنی بر رخداد حادثه برق گرفتگی راننده یک دستگاه جرثقیل، متاسفانه به دلیل شدت برق گرفتگی و جراحات وارده این راننده جان خود را از دست می‌دهد

مرگ دوکارگر جوان در زیر خروار‌ها خاک
گودبرداری غیر اصولی در یک عملیات ساختمان سازی مرگ دوکارگر جوان در زیر خروار‌ها خاک را رقم زد و همچنین وقوع یک حادثه آتش سوزی خفیف در پالایشگاه نفت تهران منجر به سوختگی شدید سه نفر از کارکنان این مجموعه شده است. بنا به گزارش پایگاه خبری ١٢٥، روز گذشته و در پی اعلام خبر یک مورد ریزش ساختمان نیمه ساخت، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران آتش نشانان را راهی محل حادثه در خیابان شریعتی خیابان آذر شهر کرد. دوکارگر جوان بنامهای مجید وحمید یزدانی ١٨و٢٢ ساله که در انتهای قسمت شمالی زمین گودبرداری شده به مساحت ٣٠٠ متر در حال کاربودند، به دلیل حفاظت غیرایمنی از دیواره‌های محل گودبرداری شده دچار حادثه شدند و دیواره شمالی این محل در هنگام فعالیت این دو کارگر دچار ریزش شد و آن‌ها زیر خروار‌ها خاک گرفتار شدند.
***
جزئیات یک حادثه در پالایشگاه نفت تهران/ ٣ کارگر در آتش سوختند
وقوع یک حادثه آتش سوزی خفیف در پالایشگاه نفت تهران منجر به سوختگی شدید سه نفر از کارکنان این مجموعه شده است. به گزارش مهر، روز پنج شنبه ٢٠ مهر ماه انجام یکسری تغییرات فنی در مسیر وکیوم باتوم (خوراک تولید قیر) در واحد تقطیرپالایشگاه نفت تهران منجر به یک حادثه جانی در این واحد پالایشگاهی شده است. در این واحد پالایشگاهی حاشیه پایتخت به وقوع می پیوندد که بلافاصله با حضور نیروهای امداد و آتش نشانی این آتش سوزی مهار می شود. گستره این حادثه آتش سوزی وسیع نبوده است به طوری‌که در حال حاضر تمامی واحدهای فرآیندی پالایشگاه نفت تهران وقوع این آتش سوزی منجر به سوختگی شدید سه نفر از کارکنان پالایشگاه نفت تهران که در منطقه این طرح عملیاتی مشغول به کار بوده، شده است.
***
کارگر شن شویی در مشهد در حین کار کشته شد.
سرپرست ایستگاه ٨ آتش نشانی مشهد: ساعت ٢و٥٤ دقیقه بامداد روز چهارشنبه به سامانه ١٢٥ اعلام شد که کارگر شن شویی در کارگاهی واقع در انتهای بولوار التیمور زیر شن محبوس شده است که متعاقب آن آتش نشانان ایستگاه ٨ به محل حادثه اعزام شدند. پس از حضور آتش نشانان مشخص شد که کارگر شن شویی در زمان کارکردن در قسمت زیر قیفی که ماسه‌ها را داخل آن می‌ریزند، در شن محبوس شده است. وی اظهار داشت: آتش نشانان پس از خارج کردن این فرد، متوجه شدند که او فوت کرده است.
***
مرگ کارگر جوان بر اثر سقوط از سقف مغازه
کارگر ٣٢ ساله هنگام ایزوگام کردن ایرانیت‌های سقف مغازه در محدوده بلوار طوس به علت شکسته شدن ایرانیت‌ها جان خود را از دست داد. در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که مصدوم یک کارگر ساختمانی به نام "حسن" است که هنگام ایزوگام کردن سقف یک مغازه به علت شکسته شدن ایرانیت‌ها به پایین سقوط کرده و جان باخته است.
قراردادهای كار
تقلیل مدت قراردادهای كارگران كارخانه قند نقده
کارفرمای کارخانه قند نقده مدت قراردادهای اکثر کارگران این کارخانه را از یکسال به سه ما تقلیل داده است. کارگرانی که سال گذشته مجددا با قرارداد یکساله به استخدام این کارخانه در آمده بودند، امسال کارفرما بدون اینکه حتی فرصت خواندن قرارداد را به آنان بدهد قرارداد سه ماهه با این کارگران منعقد کرده و به آنان گفته است که فقط بایستی قرارداد را امضا کنند. کارفرما در هراس از اعتراض دسته جمعی کارگران دسته دسته آنان را فراخوانده و از امضا قرارداد دسته جمعی با کارگران خودداری می کند. تعداد این کارگران ٦٠ الی ٧٠ نفر می باشد. لازم به ذکر است کارفرمای این کارخانه تنها قرارداد یکساله سرپرستان بخش های تفاله خشک کنی، شستشو، تخلیه، کوره آهک، تولید و عده معدود دیگری را تمدید کرده است.

كار كودكان
گفت‌وگویی تکان‏دهنده با یک کودک کار
١٣ سال بیشتر ندارد اما بار سنگینی را بر دوش دارد، باید بخشی از مخارج خانه و خانواده را تامین کند. به مناسبت روز جهانی کودک پای صحبت کودکان کار نشستیم. داوود یا احمد! نمی‌دانست روز کودک چه زمانی است و برای چه کسی است؟ او هر شب‌ با پسته، مرغ عشقش که تنها همراه و همکارش در خیابان است در پیاده‌رو با یک ترازو و کیف مدرسه ‌اش می‌نشیند. داوود یا احمد! کودکی ١٣ ساله است که از ١٠ سالگی مشغول کار شده است. در مدرسه احمدم، سر کار داوود! او می‌گوید: اسمم در مدرسه احمد است. اما بیرون و اینجا برای کار داوود هستم. اسم واقعیم همان احمد است. روزی سه ساعت کار می‌کنم. هر روز صبح‌ ساعت ٦ بیدار می‌شم تا ساعت ١٠ یازده مشق‌ می‌نویسم و درس می‌خوانم. دوازده و نیم می‌رویم مدرسه تا ٥ ،٦ تا ٩ شب می‌آییم در این محله کار می‌کنیم. من همراه رضا پسرخالم اینجا می‌آیم. رضا از من کوچکتر است و دو خیابان بالاتر ترازو دارد. هر شب باهم می‌آییم و بر می‌گردیم راه آهن که خانه‌مان آنجا است. بعضی اوقات هر هفت روز هفته می‌آییم و گاهی سه یا ٤ روز می‌آییم.
از ١٠ سالگی کار می کنم احمد با بیان اینکه از ١٠ سالگی شروع به کار کرده است می‌گوید: ١٣ ساله هستم و ٣ سال است که کار می‌کنم. خودم دوست دارم کار کنم. برای مدرسه و خرجم باید کار کنم. درس‌هام خوبه فقط املام ضعیفه. من دوست دارم دکتر بشم. در این ٣ سال فال فروشی و ترازو داشتم. سه تا برادر و یک خواهر دارم. برادر بزرگترم هم کار می‌کند اما خواهرم و برادر کوچکم کار نمی‌کنند. پدرم قبلتر‌ها راننده تاکسی بوده اما تصادف کرده و الان نمی‌تواند کار کند. مادرم هم توانایی کار ندارد.
٢٦٠هزار تومان شهریه مدرسه می‌دهم. احمد راجع به حال و هوای مدرسه می‌گوید: برای کمک درسی می‌رم پیش رفیقام. از همه بچه‌های مدرسه خبر ندارم. بعضی‌هاشون را می‌شناسم که کار می‌کنند. از من هم نپرسیدند و نگفتم که کار می‌کنم. فقط معلم‌های قبلیم می‌دانند. گاهی درسام زیاده نمی‌توانم انجام بدم، معلم‌ها می‌پرسند چرا درس نمی‌خوانید من هم توضیح می‌دهم که کار می‌کنم. من مدرسه دولتی می‌روم، اما باید ٢٦٠ هزار تومان شهریه بدهم. دولتی است ولی پول می‌خواهند. سمت ما مدرسه مجانی نیست. فقط مولوی است ولی آنجا خوب نیست. تابستان‌ها تمام وقت کار می‌کنم وی در مورد اوقات فراغت در تابستان‌ها می‌گوید: تابستان سر کار دیگه ای مثل خیاطی و مکانیکی می‌رم. خیلی هم بهتر است. کاری یاد می‌گیرم. اما اینجا باید بشینم. فقط گاهی می‌توانم اینجا درس بخوانم. من دوست دارم ادامه تحصیل بدهم اما اگر نتوانم دوست دارم مکانیک بشم. درآمد یک فال فروش احمد درباره درآمد و مخارجش می‌گوید: روزی معمولا ٥ هزار تومان درآمد دارم. گاهی اوقات ١٠ هزار تومان هم می‌شود. اول پول مدرسه هست. بقیه‌ش را می‌گذارم خانه. کمی هم پس‌انداز می‌کنم خیلی دوست دارم کار دیگه‌ای داشته باشم اما به ما کار نمی‌دهند. چون مدرسه می‌روم می‌گویند نمی‌شود. باید تمام وقت بروم. ساعت زیادی نمی‌تونم برم. اگر ما را بگیرند دو هفته آزادمان نمی‌کنند او درباره رفتار مردم با خود می‌گوید: بعضی خوبند بعضی هم نه. مثلا مامور می‌یاد ترازوم را می‌زنند یا می‌گویند بلند شو برو. تا به حال چند بار من را گرفته‌اند. وقتی می‌گیرند ما را اذیت می‌کنند. ما را در یک مرکزی می‌برند که سمت میدان شوش است. پدر مادرمی‌آیند تا آزادمان کنند. اگر دو مرتبه گرفته باشند باید بری دو هفته سه هفته بعد بیایند. من سال پیش موقع امتحانات، بردنم مرکز نتوانستم امتحان بدهم. اما بعد معلمم می‌دانست موضوع را از من جداگانه امتحان گرفت. در مراکز هم از ما کار می‌کشند این کودک کار خیابانی در مورد مرکز می‌گوید: آنجا همه بچه‌هایی که کار می‌کنند هستند. بزرگ و کوچک. صبح که بلند می‌شوید باید آشپزخانه راتمیز کنیم. بعد زمین را جارو بزنیم. اتقارو مرتب کنیم. ظهر باید بخوابیم. هرکس گوش نکند کتک می‌خورد سرش به دیوار پاش ها هم بالا است. بعد ساعت ٤ می‌برند حیاط یک ساعت فوتبال بازی می‌کنیم. بعضی مامورها ترازو و پول ما را می‌گیرند بعضی هاشون هم نه. چرخه کودک کار! او در پاسخ به این پرسش که به نظر او چرا این برخوردها را با آن‌ها دارند می‌گوید: برای اینکه ما نیاییم سرکار. اما ما مجبوریم دوباره بیاییم. تا حالا جاهای مختلفی رفتیم ولی کسی به ما کمک نمی‌کند. ما وضع مالی مون خرابه. می گویند برو کمیته امداد. کمیته امداد می‌گویند برو یک مرکز دیگر. دیگری می‌گوید می‌خوای بمونی بیا اینجا بمون. فقط بچه‌ها را نگه می‌دارند غذا و خوراک بهشون می‌دهند چیز دیگه بهشون نمی‌دهند. در مراکز بچه‌ معتاد هم وجود دارد، بزرگ و کوچک با هم هستند وی افزود: بعضی‌ها آنجا دائمی هستند. اما بیشتر بچه‌های کارند. معتادهای بزرگ و ٢٠ به بالا را می‌برند گرم خانه. ولی بچه‌ها را می‌یارند همان مرکز. من وقتی آنجا بودم دیدم بچه‌هایی را که مواد می‌کشند.‌ من خودم رفیقی دارم که الان معتاد شده قبلا با هم کار می‌کردیم یک سال از من بزرگ تر است. الان هم در همین محله کیف می‌زند و مواد مصرف می‌کند. بچه‌های کار کمتر از ٧ سال را هم یک جای دیگری می‌برند. اما ما دوست داریم پیش خانواده مان باشیم. نمی‌توانیم برویم آنجا بمانیم باید کار کنیم. زور گیری از کودکان کار توسط ماموران قانونی! احمد از زورگیری بعضی از ماموران از بچه‌ها می‌گوید: بعضی از مامورا اجباری به بچه‌ها فال می‌دهند و می‌گویند بفروش اگر ١٠٠ تومان در بیارد شب ٢٠ تومان بهش می‌دهند و می‌فرستن خانه. این بچه‌ها دیگر مدرسه نمی‌روند. من خودم یک بار یکی از مامورا بهم گفت من تو را نمی‌گیرم رفیق تو هستم. فقط تو هرچه من گفتم انجام بده اما من قبول نکردم و من را گرفتند. می‌برند تو اتوبوس اولش و می‌زنند. اگر الان بیاد می‌گذارم که من را ببرند. اگر یک بار بهشان پول بدم هر دفعه می‌یان پول بگیرند. من دوست دارم کار نکنم اما وضع مالی مون خرابه.
این کودک کار راجع‌به امیدهایش می‌گوید: آرزوم اینه که همیشه پیش پدر مادرم باشم و تنمون هم سالم باشه. وی راجع‌به خانواده‌هایی که می‌شناسد می‌گوید: بعضی از پدر مادرا بچه هاشون می‌فرستن سر چراغ. الان چراغ توحید و آزادی هر کدام یک خانواده‌اند. مادر پدر برادر و خواهر همه با هم آنجا کار می‌کنند. اگر مامورا بگیرندشان باید کلی پول بدهند تا یک آزاد بشوند.منبع:شهر-١٧مهر
كودكان
در سال گذشته ٣ هزار کودک در تصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست داده اند.
معاون اجرایی "سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران" گفته است: "حتی یک سرویس مدرسه استاندارد در کشور وجود ندارد و ناگزیر مجبوریم دانش آموزان را به سرویس های غیراستاندارد موجود بسپاریم و بین دو گزینه بد و بدتر، یکی را انتخاب کنیم."
عدم امنیت شغلی
گرانی نان، دستمزد كارگران نانوا را هم كاهش داده است
کارگران نانوایی‌ها در وضعیت اقتصادی بسیار بدی به سر می‌برند و حقوق تعیین شده برای آن‌ها کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد. به دلیل افزایش قیمت ناگهانی که بر اثر این طرح رخ داد و به خصوص بعد از خرداد ماه که ٣٠ درصد به قیمت انواع نان اضافه شد، حقوق بسیاری از کارگران نانوایی‌ها کاهش یافته است.
بحران اقتصادی
در گزارش سازمان بین‌المللی كار مطرح شد:
بحران اقتصادی به ماشین نابودكننده شغل تبدیل شده است
سازمان بین المللی کار در گزارشی اعلام كرد: بحران بدهی‌ها تنها در سال آینده هفت میلیون جایگاه شغلی را نابود خواهد کرد، به این ترتیب شمار بیکاران در دنیا به ٢٠٧ میلیون نفر افزایش پیدا خواهد کرد. سازمان بین‌المللی كار میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا را در معرض خطر بیکاری دانست و تصریح کرد بحران یورو به نابودی مشاغل در دیگر قاره‌ها نیز انجامیده است. بر اساس گزارش سازمان بین المللی کار (ILO) بحران اقتصادی به یک ماشین نابود کننده شغل در دنیا تبدیل شده است. به گفته «گای ریدر»، رئیس سازمان (ILO) میلیون‌ها نفر در دنیا در معرض خطر فرو رفتن در یک باتلاق اجتماعی قرار دارند. به اعتقاد «ریدر» این فاجعه تنها در صورتی قابل پیشگیری است که دنیای سیاست به صورت آگاهانه اقداماتی را در جهت مقابله با آن انجام دهد. از زمان بروز بحران مالی در دنیا تا به حال ٣٠ میلیون جایگاه شغلی از دست رفته است. کسی هم که شغلی دریافت می‌کند مدت طولانی احساس امنیت نمی‌کند. ٩٠٠ میلیون زن و مرد در دنیا در بدبختی به سر می‌برند. آن‌ها درآمد کمی دارند به گونه‌ای که نمی‌توانند زندگی خود و خانواده‌شان را بالای خط فقر نگه دارند. ریدر» همچنین درباره اقدامات ریاضتی سختگیرانه در برخی کشورهای منطقه یورو هشدار داده و اظهار داشت چنین اقداماتی رکورد را تشدید کرده و به قیمت از دست رفتن شغلهای بیشتری تمام می‌شود. بر اساس گزارش سازمان بین المللی کار، حدود یک سوم بیکاران، جوانان زیر بیست و پنج سال هستند. این واقعیت تنها مربوط به کشورهای جهان سوم نیست، بلکه همچنین واقعیتی در کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. زمانی که جوانان بین ١٦ تا بیست و پنج سال هیچ شغلی را پیدا نمی‌کنند این مسئله تاثیرات فاجعه باری دارد. احتمال اینکه این افراد بعد‌ها نیز همچنان بیکار بمانند بالاست. برخی از این جوانان بیکار به جنایت یا مواد مخدر رو می‌آورند. عواقب روانی بیکاری از جمله ترس، استرس، آمادگی برای خشونت و انزوای اجتماعی نیز شدیدا دامن جوانان بیکار را می‌گیرد و آمادگی برای افراط گرایی سیاسی افزایش می‌یابد. در یونان تقریبا ٢١ درصد جوانان طرفدار حزب راست افراطی «Goldene Morgenröte» هستند. بر اساس گزارش (ILO)، بحران یورو همچنین در ابعاد وسیع نابود کننده شغل در دیگر قاره‌ها است. در بد‌ترین حالت این بیکاری به جوانان در کشورهای در حال پیشرفته مربوط می‌شود. بحران و رکود اقتصادی در اروپا تاثیرات شدیدی بر کشورهای آسیای شرقی و آمریکای لاتین داشته است. بر اساس این گزارش شمار جوانانی که بیکار قلمداد می‌شوند در اروپا کاهش پیدا کرده است، اما تنها به این دلیل که بسیاری از این جوانان امید خود را از دست داده‌اند و دیگر به دنبال شغل نمی‌گردند و از فهرست آمار بیکاران خارج شده و از حمایتهای مربوط به بیکاران نیز برخوردار نیستند.

معرفی مراكز كار و تولیدی
تعطیلی کارخانه دورتا و اخراج کارگران
این کارخانه در شهر صنعتی رشت ورودی دوم در خیابان میرزا کوچک واقع است. کارخانه متعلق به بخش خصوصی و در سال ١٣٦٣ شروع به کار کرد. سهامداران کارخانه اگوش نیا ، پور مهدی، فرزان ، شمس و بهبهانی هستند . سهامداران اعضای هیئت مدیره کارخانه بوده و از میان خود جعفر اگوش نیا را به عنوان مدیر عامل کارخانه انتخاب کردند. اگوش نیا با سوء استفاده از موقعیت مدیر عاملی توانست سال های سال سود حاصل از تولید کارخانه را به جیب زده و کلاه بر سر سایر شرکای خود بگذارد.
او که در ابتدای ورود به کارخانه آه در بساط نداشت و سهامدار جزء بود از این رهگذر و با تعویق افتادن در پرداخت مطالبات کارگران توانست صاحب میلیاردها تومان سرمایه شود. در طول این سالها بارها کارگران در اثر عدم تعمیرات و بازسازی اساسی دستگاه های کارخانه دچار حوادث نظیر مرگ کارگر جوان تیغ نورد ، قطع عضو عباسی و بهزاد و سوختگی شدید کارگران به اسامی مفخمی و میر حسینی و ... شدند. در این میان شرکای دزدی اگوش نیا مدیر فنی بنام راموز و حسابدار شرکت بنام بهزاد علی پور بودند. در این کارخانه ١٥ کارگر مشغول به کار بودند که پس از تعطیلی کارخانه در تاریخ ١٨/٦/٩١ به دادگاه سنگر و همچنین یکماه جلوتر به اداره کار شکایت کردند که کارخانه پلمپ شد در تاریخ ٨/٧/٩١ کارگران به دادگاه جهت دریافت جواب مراجعه کردند که قرار شد در تاریخ ٢٠/٧/٩١ کارشناس رسمی دادگستری جهت ارزیابی مایملک کارخانه و حراج آن اقدام کنند. لازم به ذکر است که کارگران دارای سابقه کاری از سه سال و ١٥ سال و ٢٣ سال و ٢٨ سال کار می باشند. کارگران همچنین از برج هفت سال ١٣٩٠ تا اول شهریور سال نود یک (١٣٩١) حقوق و مزایا و عیدی و پاداش خود را طلبکار می باشند. گفتنی است اگوش نیا یک لاقبا پس از غارت دسترنج کارگران توانست در تهران سکوی پخش گازهای طبی و صنعتی و همچنین در رشت سهامدار عمده سکوی پخش رفاه همراه با چند باب مغازه نانوایی و زمین سوله پشت کارخانه در شهر صنعتی و کارخانه تولید اکسیژن در کرمانشاه شده و زن و بچه خود را نیز سالهاست که به امریکا فرستاده است. البته در حدود ١٤ سال پیش ١٣٧٧ نیز کارخانه ٨ ماه تعطیل شد و کارگران بیکار شدند که قرار بود کارخانه به مزایده دو نوبت در روزنامه ها اعلام مزایده شد گذاشته شود و مطالبات کارگران تسویه گردد که اگوش نیا با گرفتن وام با چرب زبانی توانست کارخانه را راه اندازی و کارگران را بر سر کار بازگرداند. و اقدام به زمان دار کردن پرداخت مطالبات کارگران کرد در حال حاضر کارگران معتقدند ما می توانیم با مطالبات خود سهام کارخانه را خریدار و خودمان کارخانه را به شکل شورایی بچرخانیم . کارخانه در ٢٤ ساعت کار می کرد . سه شیفت ، سالن غذاخوری نداشت و سرویس ایاب و ذهاب از رشت داشت . ظرفیت کامل کارخانه روزانه شارژ حدود ٤٥٠ کپسول اکسیژن بود.
گزارش
محرومیت کارگران بی‌سواد از دریافت کارت مهارت وسهمیه بیمه
صدور كارت مهارت برای كارگران ساختمانی بلحاظ استفاده از سهمیه بیمه ویژه این كارگران، ضروری است به گزارش٢٠مهرایلنا،اخیرا دستور العملی برای سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آمده که شرکت کارگران ساختمانی در آزمون دریافت کارت مهارت را به داشتن مدرک سواد خواندن و نوشتن مشروط می‌کند. نماینده اداره کل فنی و حرفه‌ای استان تهران از محرومیت کارگران ساختمانی بی‌سواد برای شرکت در آزمون دریافت کارت مهارت خبر داد. سلامتی در تشریح این خبر به ایلنا گفت: اخیرا دستور العملی برای سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آمده که شرکت کارگران ساختمانی در آزمون دریافت کارت مهارت را به داشتن مدرک سواد خواندن و نوشتن مشروط می‌کند. وی در ادامه افزود: تا پیش از این کارگرانی که سواد خواندن و نوشتن نداشتند از دادن آزمون کتبی برای دریافت کارت مزبور به گونه‌ای معاف بودند اما از این پس کارت مهارت تنها برای کارگران باسواد صادر می‌شود. گفتنی است صدور كارت مهارت برای كارگران ساختمانی بلحاظ استفاده از سهمیه بیمه ویژه این كارگران، ضروری است.
***

نساجی‌ قزوین همچنان در انتظار اجرای مصوبات استانی دولت
مصوبات استانی هیات دولت در خصوص رسیدگی به وضعیت کارگران و کارخانه‌های نساجی هنوز اجرا نشده‌اند. از سال ٨٤ تاکنون هیات دولت چندین بار به استان قزوین سفر کرده است و تمام این مدت مصوباتی در خصوص رسیدگی به وضعیت حقوقی و بیمه‌ای کارگران و همچنین وضعیت کارخانه‌ها به تصویب رسید که اغلب مصوبات تاکنون اجرا نشده‌اند. بخش قابل توجهی از کارخانه‌های معروف و باسابقه نساجی در استان قزوین واقع شده‌اند، بسیاری از این واحد‌ها در نتیجه بحرانی شدن صنعت نساجی ایران با مشکلاتی جدی در پرداخت مطالبات کارگران و ادامه تولید مواجه شده‌اند. سرنوشت بیش از هزار خانواده کارگری در استان قزوین به اجرای مصوبات استانی هیات دولت گره خورده‌ است.


اخبار بین المللی
ایتالیا - اعتراض دانشجویان به کاهش بودجه‌های آموزشی
به گزارش یورو نیوزهزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان ایتالیایی روز جمعه ٥اکتبر در بسیاری از شهرهای ایتالیا از جمله رم، میلان، ناپل و تورین دست به تظاهرات زدند. آنها اعتراض خود را نسبت به سیاستهای ریاضتی اقتصادی دولت بویژه در حوزه آموزش و پرورش نشان دادند. مردی در برابر نیروهای پلیس فریاد می زند:” شما باید از اینکه دربرابراین بچه ها که تنها معترض به کاهش بودجه سیستم آموزشی هستند ازباتون استفاده می کنید، عمیقا شرمنده باشید.” آنها پلاکارد بزرگی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود “مخالفت با سیاستهای ریاضتی و بحران اقتصادی و موافقت با بهبود شرایط تحصیلی و زندگی” این تظاهرات جوانان در ادامه مخالفتها با سیاست کاهش بودجه های آموزشی در دولت قبلی یعنی دولت سیلویو برلوسکونی و در اعتراض به اینکه دولت ماریو مونتی نیز گام موثری به این سمت برنداشته صورت گرفته است. جوانان چپی ایتالیایی نیز دولت مونتی و اتحادیه اروپا را متهم می کنند که با تحمیل شرایط خاص ادامه تحصیل را فقط برای قشر مرفه جامعه امکان پذیرکرده اند. یک دانشجوی معترض می گوید:“ما به خیابانها آمده ایم نه تنها برای اینکه بگوییم سیاستهای ریاضتی دولت را نمی پذیریم بلکه می خواهیم توجه افکار عمومی را به مشکلات مدارس جلب کنیم. و بگوییم که که مدارس بخش مهمی از جامعه هستند و بدون آنها نمی توان کاری از پیش برد.” در این درگیریهای خشونت بارچهارتن از نیروهای امنیتی مجروح شدند و پلیس دهها نفر از دانشجوهای معترض را بازداشت کرد.
هند - راهپیمایی اعتراضی بیخانمانان
راهپیمایی ده‌ها هزار تن از شهروندان بی‌خانمان هند با خواست حق مسکن بسوی دهلی‌ پایتخت این کشورآغاز شده است. آنان با این حرکت اعتراضی از دولت هند می خواهند تا برای بی‌خانمان‌ها و کسانی که جایی را برای بنای مسکن ندارند، زمین اختصاص دهد. راهپیمایان خود را برای پیمودن ٣٥٠ کیلومتر که چیزی در حدود یکماه راهپیمایی تا رسیدن به پایتخت است، آماده کرده‌اند. معترضان می‌گویند که میلیون‌ها هندی در پیاده رو‌ها و ایستگاه‌های قطار زندگی می‌کنند و فاقد مسکن هستند. ایجاد زاغه‌های غیرقانونی نیز در حومه شهرهای هند رایج است. بنابر آمار سازمان ملل متحد ١٧٠ میلیون شهروند هندی زاغه نشین هستند. برگزارکنندگان این راهپیمایی می‌گویند که زندگی بی‌خانمانان در شرایطی غیرانسانی همواره آنان را در معرض تهدیدهایی از جمله جابه جایی، بازداشت و آزار و اذیت قرار می‌دهد.
گواتمالا - کشته شدن ٦ نفر بخاطر اعتراض به افزایش قیمت برق
دست کم شش نفر در درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در گوآتمالا جان خود را از دست دادند. سی نفر نیز در این درگیری‌ها زخمی شدند. تظاهرات در شهر توتونیکاپان، در ١٧٠ کیلومتری پایتخت و علیه افزایش قیمت برق صورت گرفته بود. بر اساس گزارش‌ها، روز پنجشنبه٤ اکتبرهزاران نفر از معترضان، قسمت‌هایی از یک بزرگراه را مسدود کردند. مقام‌های دولتی می‌گویند افراد ناشناس از داخل یک وانت به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. گزارش شده تعدادی از نیروهای امنیتی نیز در میان افراد زخمی شده بودند. موریسیو لوپز بونیلا، وزیر کشور گوآتمالا گفت عده ای نیز در اثر ضربات چاقو زخمی شدند. اتو پرز مولینا، رییس جمهوری این کشور به دنبال ایجاد تغییراتی در سیستم اقتصادی و مقرراتی گوآتمالا است. اما تظاهرکنندگان مخالف این اصلاحات هستند.
اسپانیا - ادامه تظاهرات‌های ضّد دولتی
روز یکشنبه ٧ اکتبر بار دیگربارسلون و مادرید دو مرکز مهم اقتصادی اسپانیا میزبان یکی از بزرگترین تظاهرات ضد دولتی هفته های اخیر بودند. یکی ازمعترضان می گوید: “آنها بودجه تامین اجتماعی را کاهش می دهند، ما را از حقوق اولیه شهروندیمان محروم می کنند این عادلانه نیست در حالیکه مسببان اصلی این بحران را بازداشت نمی کنند.” بسیاری از این مخالفان معتقدند بانکدارانی که در سال ٢٠٠٨ میلادی باعث بحران اقتصادی شدند دلیل اصلی بیکاری و بحران اهستند. تظاهرات کننده دیگری می گوید: “ما خواستار دریافت حقوق شهروندیمان هستیم. شرم آور است که آنها را از دست می دهیم. ما فرانکو را بیرون راندیم و امروز این دولت ما را به همان روزها باز می گرداند.” در بودجه جدید، دولت با افزایش مالیات ها و کاهش پستهای دولتی سعی دارد تا از بدهی های اسپانیا بکاهد.
تونس - کارگران شرکت نستله دست از کار کشیدند
به گزارش IUF کارگران شرکت نستله در تونس روزهای ٨ و ٩ اکتبر دست به اعتصاب زدند. این تصمیم هنگامی اتخاذ شد که کارگران از مدیریت درخواست مذاکره بر سر خواسته‌های معوقه کرده بودند ولی‌ مدیریت حاضر به گفتگونشده بود. این کارگران در ماه ژوییه گذشته نیز دست به اعتراض زده بودند ولی‌ مدیریت هیچ اقدامی در جهت بررسی‌ خواسته‌های کارگران انجام نداده بود. مطالبات این کارگران به شرح زیر اعلام شده است:١) دخالت دادن کارگران در محاسبه و تقسیم سود شرکت ٢) یکسان کردن دستمزد‌ها با دستمزد کارگران همطراز با شرکت نستله در بازار کار تونس ٣) بستن قرارداد دائم با کارگران موقت (تعدادی از این کارگران موقت بیش از ١٠ سال است که برای شرکت نستله کار میکنند)
عربستان سعودی - افزایش دستمزد کارگران فلیپینی خدمتکار منزل به ٢ برابر
به گزارش AFP دستمزد کارگران فلیپینی خدمتکار منزل در عربستان سعودی از این پس به ٢ برابر یعنی‌ از ٢٠٠ دلار در ماه به ٤٠٠ دلار افزایش می‌یابد. این افزایش بدنبال اعتراض این کارگران در کشور خود با خواست افزایش حداقل دستمزد و تحت فشار قرار دادن دولت فیلیپین برای درخواست افزایش دستمزد کارگران مهاجر صورت گرفته است. بدنبال درخواست دولت فیلیپین از حکومت عربستان برای افزایش دستمزد این کارگران، ابتدا دولت عربستان اعلام کرد که در این صورت احتیاج به کارگر فلیپینی ندارد و حاضر نیست دستمزد آنهارا افزایش دهد و اعلام کرد که ورود کارگران خدمتکاراز فیلیپین را ممنوع می‌کند. ولی‌ چند روز پیش اعلام ممنوعیت ورود این کارگران را لغو کرد و اعلام کرد که خواست افزایش دستمزد را می‌پذیرد. بدین وسیله دستمزد این کارگران که همگی‌ آنها کارگران زن هستند به ٢ برابر افزایش می‌یابد. بر اساس این گزارش تعداد ٥٠٠ هزار کارگر خدمتکار در خارج از فیلیپین مشغول به کار هستند که تعداد زیادی از آنها در کشورهای خاور میانه و بخصوص در عربستان سعودی کار میکنند.
پرو - اعتصاب کارگران معدن آهن Shougang
به گزارش Market Watch روز سه شنبه ٩ اکتبر کارگران معدن آهن Shougang با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. این شرکت که تولید کننده سنگ آهن است در جنوب لیما پایتخت این کشور واقع شده است. کارگران این شرکت که در مالکیت یک شرکت چینی‌ است، تا کنون بارها برای دستیابی به خواسته‌های خود دست به اعتراض زده اند. یکی‌ از بزرگترین اعتراض این کارگران سال قبل بود که نزدیک به یک ماه دست از کار کشیدند. این شرکت در ٧ ماه اول امسال بیش از ٣،٩ میلیون تن‌ سنگ آهن تولید کرده است.
آفریقای جنوبی - ادامه اعتراضات و حمله پلیس به کارگران اعتصابی
پلیس آفریقای جنوبی روز چهارشنبه٩ اکتبر با یورش به محل تجمع هزاران کارگر اعتصابی معترض، اجتماع آنان را بر هم زد. این کارگران در اعتراض به تصمیم شرکت «انگلو آمریکن» بزرگ‌ترین تولید کننده پلاتینیوم جهان برای اخراج گروهی معدنچیان اعتصابی، اقدام به تجمع در برابر دفتر اتحادیه ملی معدنکاران افریقای جنوبی در شهر روستنبرگ کرده بودند. کارگران معترض همچنین در جریان این تجمع قصد داشتند که عضویت خود را در اتحادیه ملی معدنکاران به صورت حضوری لغو کنند. درهمین حال نمایندگان معدنچیان اعتصابی گفته‌اند که درصدد گرفتن مجوز برای برگزاری یک تجمع در برابر دفتر اتحادیه یاد شده در روز پنجشنبه ١٠ اکتبرهستند. آنان عنوان می‌کنند که اتحادیه ملی معدنکاران در حال حاضر مبدل به مانعی در راه مذاکرات جاری میان معدنچیان اعتصابی و شرکت آنگلو آمریکن شده است.معدنچیان اعتصابی شرکت آنگلوآمریکن خواستار افزایش حقوقشان تا ١٦ هزار رند (بیش از ١٩٠٠دلار) در ماه شده‌اند. تاکنون مذاکرات نمایندگان این معدنچیان و شرکت آنگلوآمریکن نتیجه بخش نبوده است. شرکت آنگلوآمریکن بزرگ‌ترین تولید کنندگان پلاتینیوم جهان روز جمعه گذشته اعلام کرد که قصد دارد ١٢ هزار کارگر اعتصابی این شرکت را در آفریقای جنوبی اخراج کند. بر اساس گزارش ها، این شرکت با صدور بیانیه‌ای گفته است اخراج این معدنچیان بدلیل عدم توجه به التیماتوم‌های صورت گرفته برای بازگشت به کار بوده است. درهمین حال نمایندگان کارگران شرکت ˈآنگلو آمریکن ˈ تهدید کرده‌اند که در صورت عملی شدن اخراج معدنچیان اعتصابی، این شرکت با آشوب‌های بیشتری مواجه خواهد شد. گفته می‌شود افریقای جنوبی با بد‌ترین تنش و ناآرامی‌های کارگری از زمان ازبین رفتن رژیم آپارتاید در سال ١٩٩٤ میلادی مواجه است.
یونان - افزایش نرخ بیکاری به رقم بیسابقه ٢٥ درصد
مقامات دولت یونان با انتشار آمار جدید اقتصادی این کشور گزارش کرده اند که نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سال گذشته هفت درصد بیشتر شده و از مرز بیست و پنج درصد گذشته است. به این ترتیب، میزان بیکاری در یونان مشابه نرخ بیکاری در اسپانیا و بالاترین نرخ بیکاری در میان کشورهای اروپایی است. این آمار در حالی انتشار می یابد که اقتصاد یونان در پی بروز بحران مالی جهانی، از پنج سال پیش تا کنون در رکود بوده است. بدهی سنگین یونان باعث شده است تا دولت این کشور در چند سال اخیر بودجه های به شدت انقباضی را به اجرا بگذارد که باعث کاهش فرصت های شغلی شده است. دولت یونان خواستار کمک کشورهای عضو حوزه یوو برای حل بحران بدهی خارجی این کشور شده و اتحادیه اروپا متقابلا کمک به حل این بحران را به صرفه جویی های حتی بیشتر دولتی مشروط کرده است. بحران اقتصادی یونان با ناآرامی و تظاهرات مستمر در ماه های اخیر همراه بوده است.
.