١٨ مهر ١٣٩١ -٩ اکتبر  ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢٣٠

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اخبار اعتراضات كارگری

بیش از ٢٠٠ نفر از رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با لباس فرم در مقابل ساختمان اصلی شهرداری تهران دست به تجمع اعتراضی زده اند
اتحادیه آزاد کارگران ایران: از ساعت ٣٠/٨ صبح امروز سه شنبه ١٨ مهر ماه بیش از دویست نفر از کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به عدم توجه شهر داری و مدیریت این شرکت به خواست هایشان در مقابل ساختمان اصلی شهرداری تهران در خیابان بهشت دست به تجمع اعتراضی زده اند.
این کارگران خواهان اعمال افزایش ده درصدی حقوق های خود هستند. شرکت واحد تهران یکی از شرکتهای زیر مجموعه شهرداری تهران است اما شهرداری تهران از اعمال حقوق و سایر مزایایی که به کارگران و کارمندان شهرداری تعلق میگیرد در مورد کارگران ورانندگان شرکت واحد خودداری میکند.
کارگران شرکت واحد تهران مدتهاست به اشکال مختلف نسبت به این تبعیض معترضند اما مسئولین شرکت واحد و شهرداری تهران به خواست این کارگران توجهی نشان نداده اند. به همین دلیل این کارگران امروز دست به تجمعی اعتراضی در مقابل شورای شهر تهران زده اند.
بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران (ساعت ٣٠/١١ ) این تجمع اعتراضی همچنان ادامه دارد و مسئولین شهرداری در حال حاضر کارگران را به مسجد شهرداری جهت مذاکره دعوت کرده اند. کارگران اعلام کرده اند چنانچه مسئولین شهرداری و شرکت واحد در میان کارگران حاضر نشوند بار دیگر تجمع خود را به خیابان خواهند کشاند.
خبر تکمیلی این تجمع اعتراضی متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ١٨ مهر ماه ١٣٩١اعتصاب رانندگان کارخانه سیمان ارومیه
رانندگان کامیون ها سنگین کارخانه سیمان ارومیه امروز پنج شنبه در اعتراض به گرانی های اخیر و عدم توانایی های مالی برای خرید لوازم یدکی و کم بودن کرایه حمل اعتصاب نمودند و از بارگیری امتنا کردند. برپایه این گزارش،این اعتصاب با دخالت اداره و اداره بارزگانی استان حل نشده و همچنان ادامه دارد . این گزارش حاکیست، در این پایانه که در کارخانه سیمان اورمیه قرار دارد در حدود ١٢٠٠ کامیون مشغول حمل بار هستند.
***
تجمعات اعتراضی کارگران ریسندگی خاوررشت مقابل استانداری گیلان
بنابرگزارشات منتشره،حدود٣٠ نفر از کارگران ریسندگی خاور رشت برای احقاق مطالبات شش ماهه خود طی‌روزهای گذشته مقابل استانداری گیلان تجمع کردند. براساس این گزارشات، مشکلات کارگران ریسندگی خاوررشت پس ازسال٨٣پس ازواگذاری کارخانه به بخش خصوصی آغازشدوکماکان ادامه دارد. پرداخت دستمزدکارگران مدت هاست به تعویق افتاده است. بسیاری از کارگران که بیش از ٢٠سال و برخی دیگر حدود ٣٠ سال سابقه خدمت دارند و طبق قانون تاکنون باید بازنشسته می شدند اما هنوز دچار مشکل هستند. ظاهراپرونده اعتراضات این کارگران در شورای حل اختلاف در حال بررسی است ولی تاکنون نتیجه ای عاید نشده است.
***
اعتراض کارگران پروژه قطار شهری مشهدبه پرداخت نشدن حقوق ٣ ماهه اخیرشان
خراسان بتاریخ١٣مهراز مشکلات مالی پروژه قطار شهری مشهد و اعتراض برخی کارگران به پرداخت نشدن حقوق ٣ ماهه اخیر گزارش داد. بنا بهمین گزارش، با توجه به اعتراض برخی کارگران به پرداخت نشدن حقوق ٣ ماهه اخیر و مشکلات مالی پروژه پی گیری های چند روزه برای گفت و گو با مهندس نخعی مدیر مالی پروژه به نتیجه نرسید. براساس این گزارش، بنقل ازمهندس «مسعود بیژنی» مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد: سهم دولت برای کمک به پروژه خط ٢ قطار شهری مشهد در سال ٩١ مبلغ ١٣٠ میلیارد تومان بوده که با گذشت ٦ ماه از سال هنوز یک ریال آن هم اختصاص نیافته است.وی با اشاره به این که در پروژه ای هزار میلیاردی اگر منابع به موقع تخصیص نیابد، کار کردن دشوار می شود تصریح می کند: اعتقاد ما این است که تا الان با توجه به گذشت نیمی از سال حداقل باید ٥٠ درصد از این اعتبار یا لااقل ٥٠ میلیارد تومان بودجه دولتی پروژه تأمین می شد. این در حالی است که تاکنون با کمک شهردار مشهد هزینه مالی پروژه تأمین شده و شهرداری با تزریق نقدینگی به هر شکل ممکن مانع از توقف کار شده است. وی افزود: الان در شرایط سخت مالی پروژه های خط ٢ را کج دار و مریز جلو می بریم ولی از این به بعد شرایط کاری سخت تر خواهد شد و به دنبال تأمین نقدینگی هستیم تا پروژه در آستانه تعطیلی قرار نگیرد. با این حال تا الان پروژه به آستانه تعطیلی نرسیده ولی سرعت کار و تعداد شیفت کاری کاهش یافته است.مهندس «بیژنی» درباره شایعه توقف خط ٢ قطار شهری مشهد اظهار داشت: پروژه خط ٢ متوقف نشده ولی سرعت کار آن کاهش یافته است.
***
تامین اجتماعی نسبت به مطالبات قانونی نمایندگان كارگران بی‌اعتناست
عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی کارگران و استادیاران ساختمانی استان تهران از سازمان تامین اجتماعی به دلیل رفتار اهانت آمیز و همراه با بی‌اعتنایی که در برابر مطالبات قانونی نمایندگان كارگران اتخاذ می‌كند انتقاد کرد.
محمد باقری در گفت‌و‌گو با ایلنا اظهار داشت: ما به عنوان یک اتحادیه کارگری طبق ماده ١٨ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تا این لحظه چندین نامه به ریاست، معاونت درآمد و چند مسئول دیگر این سازمان ارسال کرده‌ایم و خواستار آن شده‌ایم تا با انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی جلسه داشته باشند.
وی با اشاره به بی‌اعتنایی مسئولان این سازمان به نامه‌های مذکور اعلام کرد: در این نامه‌ها خواستار این شده بودیم تا بررسی صلاحیت اخذ بیمه کارگران ساختمانی دارای کارت مهارت از سازمان تامین اجتماعی به انجمن‌های صنفی مربوطه خودشان واگذار شود.
باقری در تشریح دلایل این درخواست گفت: کارگران ساختمانی همواره سیار هستند و شاید به طور هفتگی محل كار خود یعنی ساختمانی را که روی آن کار می‌کنند عوض کنند. به همین دلیل هنگامی که بازرسان سازمان تامین اجتماعی برای بازدید از محل کار کارگری که درخواست بیمه کرده است به آدرسی که کارگر مذکور داده است سر می‌زنند، ممکن است گمان ببرند که آن شخص از سوء استفاده کنندگان سهمیه بیمه ویژه كارگران ساختمانی بوده است.
عضو انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی کشور خواستار آن شد تا سازمان تامین اجتماعی در این زمینه مرحله به مرحله کار را به انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی بسپارد.
او ضمن انتقاد از از عدم تحقق تعهد سازمان تامین اجتماعی در بیمه کردن ٣١٥٠٠ نفر کارگر ساختمانی دارای کارت مهارت استان تهران، بیان کرد: تا به حال تنها ١١ هزار نفر از این کارگران بیمه شده‌اند و از مسئولان تقاضا داریم هر چه سریع‌تر به تعهدات خودشان عمل کند.
عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی کارگران و استادیاران ساختمانی استان تهران در پایان اعلام کرد: عدم پاسخگویی سازمان تامین اجتماعی به درخواست انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی منجر به اعتراض کارگران ناراضی از این شیوه در برابر این سازمان خواهد شد و امیدواریم هر چه سریع‌تر مسئله مذکور حل شود.

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده
چهار ماه حقوق معوقه و اعمال فشار بر کارگران نورد لوله و پروفیل ساوه‎
اتحادیه آزاد كارگران ایران؛ کارگران کارخانه نورد لوله و پروفیل ساوه بیش از چهار ماه است که دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که کارفرمای این کارخانه بدنبال رای موافق اداره کار اراک مبنی بر اعمال قانون مشاغل سخت و زیان آور در مورد ٢٠٠ نفر از کارگران، فشار بر روی همه کارگران را افزایش داده است. بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران این کارخانه از سال‌ها پیش با شکایت به مراجع قانونی خواهان اعمال قانون مشاغل سخت و زیان آور در مورد خود بودند که نهایتا شکایت آنان به ثمر نشست و اداره کار اراک به اعمال این قانون در مورد ٢٠٠ نفر از کارگران رای مثبت داد. بدنبال این موفقیت از سوی کارگران، کارفرما علاوه بر شکایت و خواست تجدید نظر در این رای، همزمان اقدام به قطع مزایای مربوط به سختی کار همه کارگران کارخانه کرد و به این ترتیب میزان دریافتی آنان ماهیانه از ٥٠ تا ١٥٠ هزار تومان کاهش پیا کرد و از سوی دیگر ساعت کار آنان را به ٨ ساعت تقلیل داد و در حال حاضر با تغییر سمت و تغییر شفیت کاری کارگران بطور مداوم در حال اعمال فشار بر آنان است. کارگران این کارخانه همچون میلیون‌ها کارگر در سطح کشور با توجه به اینکه حداقل دستمزد جوابگوی زندگی آنان نیست بناچار روزانه ٤ ساعت اضافه کاری می‌کنند و ساعت کار عملا در بسیاری از کارخانجات ١٢ ساعت در روز است. امروزه ٤ ساعت اضافه کاری روزانه چنان با شرایط کار و زندگی کارگران ایران در هم تنیده است که قطع آن عملا به اهرم فشاری در دست کارفرمایان برای تمکین واداشتن کارگران تبدیل شده است.
***

چهار ماه حقوق ٢١٠ کارگر در ساوه پارلو پرداخت نشده است
در چهار ماه گذشته ٢١٠ نفر از کارگران کارخانه پارلو ساوه هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند. چهار ماه از معوقات حقوقی ٢١٠ کارگر کارخانه پارلو به دلیل تشدید بحرانهای مالی کارخانه پرداخت نشده است. با وجود مطلوب بودن شرایط تولید و کار در این واحد تولیدی و جذب سفارشات مکرر کار از سوی سازمان‌های توسعه مدارس، متاسفانه به دلیل کمبود نقدینگی، این واحد تولیدی از پرداخت چهار ماه از حقوق کارگران خوداری کرده است. معوقات کارگران تا سه ماه آینده پرداخت خواهد شد مشکلات نقدینگی که به علت منع واردات مواد اولیه تولید ایجاد شده، باعث شده است این واحد تولیدی نتواند به منابع مالی لازم جهت پرداخت حقوق کارگران خود دسترسی داشته باشد. کارخانه پارلو طی دو الی سه ماهه آینده کلیه مطالبات معوقه کارگران را پرداخت خواهد کرد. امروزه برخی از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی کشور بدلیل رکود و محاصره اقتصادی در حال تعلیق و اخراج نیروی کار و یا تعطیل می‌باشند. گفتنی است کارخانه پارلو واقع در شهرصنعتی کاوه وابسته به بخش خصوصی تولید کننده انواع ورقهای رنگی، آلومینیوم، گالوانیزه، آکوزینک، ساندویچ پانل و عایقهای پلی اورتان، پشم سنگ،‌ ای پی اس، کانکس و خانه‌های پیش ساخته است.
***
تعویق سه ماه حقوق ٨٠ کارگر کارخانه آلدا در دامغان بخاطر بدهی دولت
٨٠ کارگر کارخانه آلدا به علت مشکلات مالی کارخانه سه ماه متوالی حقوق دریافت نکرده‌اند. کارخانه آلدا دامغان با بیش از ٢٧ سال سابقه تولید در این حوزه به علت مشکلات نقدینگی ناچار شده است از عهده پرداخت سه ماه از حقوق کارگران خود بر نیامده است. عدم پرداخت مطالبات معوقه از سوی خریدارانی همانند وزارت نیرو و سایر ارگانهای دولتی و خصوصی باعث شده که این کارخانه توان مالی خود را از دست داده و دچار کمبود منابع مالی شود. اگر وزارت نیرو بخشی از بدهی‌های خود را به کارخانه آلدا پرداخت کند، حداقل مشکل پرداخت حقوق ٨٠ کارگران مرتفع خواهد شد.
***
تعویق ٧ ماه حقوق ٢٠ کارگر پیمانکاری فرآیند کاو در طبس‎
شرکت پیمانکاری «فرآیند کاو» از پرداخت ٧ ماه از حقوق ٢٠ کارگر قراردادی خود خوداری می‌کند. شرکت پیمانکاری فرآیند کاو که تحت نظارت شرکت آب و فاضلاب طبس فعالیت دارد از اسفند ماه سال ٩٠ تا هم اکنون، در پرداخت حقوق ٢٠ کارگر خود قصور کرده است. این واحد پیمانکاری در گذشته حدود ٥٠ کارگر داشت که این تعداد هم اکنون به ٢٠ نفر رسیده است. طبق گفته کارگران، پیمانکار سعی دارد به دلیل آنجه «افزایش مشکلات مالی» ذکر می‌کند با تمامی کارگران خود تسویه حساب کند
***
معوقات حقوقی كارگران صنایع مخابراتی شیراز هنوز پرداخت نشده است
مشکلات ٣٨٢ کارگر صنایع مخابرات راه دور شیراز (ITI) همچنان پا برجاست و هنوز بخش اعظمی از مطالبات آنان پرداخت نشده است. با وجود دستور اکید رئیس دولت برای حل مشکلات و پرداخت معوقات حقوقی کارگران، همچنان بخش اعظمی از معوقات حقوقی و سنوات خدمتی ٣٨٢ کارگر هنوز پرداخت نشده است.
***
٨ماه معوقات حقوقی كارگران نوین سرام پرداخت شد
٨ماه از معوقات حقوقی ٥٠ کارگر کارخانه چینی بهداشتی نوین سرام پرداخت شد. در پی شکایت ٥٠ کارگر کارخانه نوین سرام از کارفرمای خود به دلیل عدم پرداخت ٨ ماه حقوق معوقه، با پیگیری‌های بازرس اداره کار و برخورد قاطعانه او در خصوص مسائل ایمنی در كارگاه، با پلمپ این واحد تولیدی متخلف ظرف مدت سه روز، با رفع مسائل ایمنی حقوق کارگران پرداخت و فعالیت کارخانه از سر گرفته شد. عمده مشکل این واحد تولید کننده لوازم بهداشتی، کاهش فروش و انباشت تولیدات آن در انبار‌هاست .
***
گرانی نان، دستمزد كارگران نانوا را هم كاهش داده است
رئیس انجمن صنفی کارگری نانوایی‌های استان همدان از حقوق و دستمزد اندک کارگران نانوایی‌های سطح استان انتقاد کرد و آن را به دلیل اجرای ناصحیح طرح هدفمندی یارانه‌ها دانست.
فتحعلی نیازی در توضیح این مطلب به ایلنا گفت: کارگران نانوایی‌ها در وضعیت اقتصادی بسیار بدی به سر می‌برند و حقوق تعیین شده برای آن‌ها کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد.
وی با اشاره به تاثیرات منفی طرح هدفمندی یارانه‌ها بر زندگی کارگران گفت: به دلیل افزایش قیمت ناگهانی که بر اثر این طرح رخ داد و به خصوص بعد از خرداد ماه که ٣٠ درصد به قیمت انواع نان اضافه شد، حقوق بسیاری از کارگران نانوایی‌ها کاهش یافته است.
نیازی ادامه داد: این مسئله موجب شد مردم نان کمتری بخرند و به تبع آن نیز میزان پخت نانوایی‌ها کاهش یافت. از طرفی سیاست مسئولان استان صدور مجوز و ایجاد تسهیلات برای تاسیس نانوایی‌های جدید است که موجب افزایش این واحد‌ها در سطح استان شده است. همه آنچه گفته شد موجب شده است تا کارفرمایان این واحد‌ها حقوق کمتری را به کارگران خود پرداخت کنند.

اخراج و بیكارسازی ها
اخراج ٣٧٨ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری متروی اهواز
شرکت "کیسون"، پیمانکار قطار شهری اهواز با ٣٧٨ نفر از کارگران خود قطع همکاری کرد. ٣٧٨ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری کیسون و سایر پیمانکاران درجه دو که با این شرکت قراد همکاری در اجرا دارند به سبب اتمام اعتبارات قطار شهری ناچار شده با این تعداد از کارگران قطع همکاری کند. طی چند روز گذشته در پی مرخصی اجباری بیش از ٢٠٠ کارگر شرکت پیمانکاری کیسون (مجری قطارشهری اهواز)، حکم خاتمه همکاری حدود ١٠٠ نفر از این کارگران که در مرخصی اجباری به سر می‌بردند ابلاغ شده بود که این تعداد هم اکنون به ٣٧٨ نفر رسیده و از آنان خواسته شده است جهت تسویه حساب ودریافت سه ماه از ٥ ماه حقوق معوقات خود به امور مالی شرکت مراجعه کنند. ٣٧٨ نفر از کارگران روز مزدی که به عنوان مهنس، تکنسین وکارگر در اجرای پروژه قطارشهری با شرکت کیسون همکاری داشته‌اند به سبب ناتوانی در تامین منابع مالی از سوی شرکت پیمانکار به آنان اعلام شده است جهت تسویه حساب ودریافت چند ماه از معوقات خود در شرکت حضور پیدا کنند. شرکت کیسون وسایر پیمانکاران درجه دومی که با شرکت کیسون فعالیت دارند به علت کمبود منابع مالی در پرداخت حقوق کارگران ودر تامین مصالح همانند می‌لگرد ومواد بتنی وغیره نیز دچار مشکل هستند. شرکت پیمانکاری کیسون ٥ ماه از حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده‌ است، با این حال با اخراج این تعداد کارفرما از این کارگران خواسته است با دریافت دو ماه از مجموع معوقات حقوقی به صورت الحساب دریافت کرده و تسویه حساب کنند و مابقی مطالباتشان را در زمان نامعلومی در آینده پی‌گیری کنند.
***
تعطیلی موقت کارخانه زرین سلولز و مرخصی اجباری ٢٨٠ کارگر
کارخانه زرین سلولز به سبب نداشتن مواد اولیه تولید موقتاً تعطیل و٢٨٠ کارگر قرار دادی آن به مدت یک هفته به مرخصی اجباری فرستاده شدند. کارفرمای این واحد تولیدی خصوصی، به دلیل وجود نداشتن مواد اولیه تولید که اکثرا از طریق واردات تامین می‌شود ناچار شده کارخانه را موقتا تعطیل و ٢٨٠ کارگرخود را به مدت یک هفته به مرخصی اجباری بفرستد. به گفته كارگران، کارفرما و سایر مسئولان کارخانه سلولز با تمام توان خود در تلاشند تا مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را تأمین کرده وکارخانه را از این بحران نجات دهند. کارخانه زرین سلولز سلولز واقع در شهر صنعتی کاوه وابسته به بخش خصوصی، تولید کننده انواع نوار بهداشتی، پوشک نوزاد، شیشه و پستانک بچه، دستمال کاغذی و ایزولایف است.
***
کارخانه آب معدنی داماش تعطیل شد/ بازگشایی در صورت افزایش قیمت
تعطیل شدن کارخانه آب معدنی داماش به عنوان اولین کارخانه گیلان در تولید این محصول. شرکت آب معدنی داماش اولین شرکت احداث شده توسط گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در بخش عمارلوی شهرستان رودبار است. این کارخانه از دو روز پیش به خاطر نداشتن مواد اولیه تولید بطری به حالت تعلیق در آمده که امروز مشکل مواد اولیه مرتفع شده و پس از افزایش و تصویب قیمت محصول توسط اداره صنعت، معدن و تجارت مجددا «وارد چرخه تولید خواهد شد. ١٤٢ گارگر این شرکت ٢٥ هرماه حقوق دریافت می‌کنند که یک ماه حقوق معوقه دارند در ضمن تمام حقوق و مزایای چند روز تعلیق کارگران این شرکت به خاطر عدم وجود مواد اولیه پرداخت خواهد شد. پس از ماجرای اختلاس ٣ هزار میلیاردی و مصادره شرکتهای مه آفرید خسروی در شهرستان رودبار، این شرکت‌ها توسط دادستانی کشور مدیریت شده و هرگونه جذب یا اخراج نیرو با دستور دادستانی صورت می‌گیرد. از ابتدای مصادره شرکتهای گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در مجموع ٢١٠ نفر کارگر تا فروردین سال جاری از شرکتهای واقع در شهرستان رودبار (آهن وفولاد لوشان، معدن شکافان،‌ام دی اف لوشان، سایت شیشه وشفاف شیمی) اخراج شده‌اند. این در حالی است که در صورت دستور تعدیل نیرو از مجموع ١٤٢ کارگر شاغل در شرکت آب معدنی ٦٠ نفر اخراج خواهند شد.
***
اخراج ٤ نفر از زنان کارگر
بر پایه گزارش دریافتی طی روزهای گذشته کارگاه شیرینی پزی "میدان لشکر" سنندج اقدام به اخراج ٤ نفر از زنان کارگر کرده است. این کارگران در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود و امضا نکردن تسویه حسابی که از سوی کارفرمای کارگاه به نام "صدیق حق گداز" تنظیم شده بود از کار اخراج شده اند. کارفرمای مذکور کارگران را مجبور به امضای تسویه حساب می کند و هر کارگری که از امضای تسویه حساب خودداری ورزد از کلیه حق و حقوق خود محروم می شود. کارگران اخراجی به اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی مراجعه و و پرونده آنان به واحد بازرسی این اداره ارجاع شده است.
***
کارخانه آب معدنی پلور با با ٢٥٠ کارگر تعطیل شد
نصرالله دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با اشاره به وضعیت نامطلوب جامعه کارگری به ویژه کارگران مازندران به ایلنا گفت: کارگران همانند دیگر اقشار مستضعف جامعه، قربانی سوء مدیریت کارفرمایان و بی‌تدبیری مسئولان دولتی شده و از این رو با مشکلاتی نظیر، اخراج از کار، حقوق معوقه، نبود ایمنی در محیط کار، نحوه قرارداد کار مواجه هستند.
او افزود: متاسفانه طی چند سال گذشته حدود ٦٠ درصد از کارخانجات در شهرک‌های صنعتی مازندران به لحاظ سیاست‌های غلط اقتصادی و واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، تعطیل و یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.
این فعال کارگری قاچاق کالا و واردات بی‌رویه کالای خارجی را از دیگر مشکلات جامعه کارگری عنوان کرد و یادآور شد: کارخانه تولید کنننده آب معدنی پلور در شهرستان آمل با ٢٥٠ کارگر طی هفته گذشته تعطیل و واحد تولید کننده پوشینه بافت در محمود آباد مازندران نیز با تعداد زیادی از کارگران تمدید قرار داد نکرده است و همچنین کارخانه هیوا الکتریک بابلسر نیز از پرداخت ٦ ماه از حقوق معوقه ٥٥ کارگر خود خودداری می‌کند.
اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضا هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر دادگاهی شدند
اتحادیه آزاد کارگران ایران: پس از گذشت نزدیک به هفت ماه از برگزاری اولین دادگاه مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه، این کارگران بار دیگر امروز ١٥ مهر ماه و با حضور وکیل خود آقای محمد قوامی در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج مورد محاکمه قرار گرفتند. شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال بازداشت از سوی نیروهای امنیتی در روز ١٥ دی ماه ١٣٩٠ ، روز ٢٩ همان ماه از زندان آزاد شدند و اولین جلسه محاکمه آنان روز ٢٥ اسفند ١٣٩١ برگزار شد اما دادگاه به دلیل عدم وجود مستنداتی دال بر تایید اتهامات آنان، هیچ حکمی در مورد این کارگران صادر نکرد و آنان بار دیگر با همان اتهامات قبلی امروز ١٥ مهر ماه مورد محاکمه قرار گرفتند. در جلسه امروز دادگاه نیز هیچگونه مستنداتی به جز اتهامی واهی که اداره اطلاعات سنندج بر این کارگران وارد کرده است ارائه نشد. در این جلسه وکیل این کارگران آقای محمد قوامی با ارائه ادله های قانونی، بر قانونی بودن اتحادیه آزاد کارگران ایران تاکید کرد و شریف و مظفر نیز از عضویت خود در اتحادیه دفاع کردند. مامورین امنیتی اتهام واهی تبلیغ علیه نظام را بدون ارائه کمترین ادله ای بر این کارگران وارد کرده اند این در حالی است که شریف ساعد پناه و مظفر صالح از طریق عضویت در هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران هیچ جرمی جز تلاش برای احقاق حقوق انسانی خود و دیگر کارگران مرتکب نشده اند. اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن محاکمه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا خواهان پایان دادن به اعمال فشار بر کارگران معترض و تعقیب قضایی آنان است و اعلام میدارد تلاش و مبارزه کارگران برای برخورداری از یک زندگی انسانی یک تلاش و مبارزه بر حق است و ما قدمی از این حقوق انسانی خود عقب نخواهیم نشست. بدون تردید محاکمه کارگرانی چون مظفر و شریف و تحت فشار قرار دادن آنان از این طریق، ذره ای از صورت مسئله تحمیل شرایط غیر انسانی بر کارگران ایران و تلاش کارگران برای دستیابی به یک زندگی انسانی را پاک نخواهد کرد.
***
احضار ٢ عضو كمیته هماهنگی به ستاد خبری سنندج
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به گزارش رسیده، روز چهارشنبه ١٢ مهر طی تماس تلفنی ستاد خبری سنندج با دو تن از اعضای کمیته هماهنگی به نام های یدالله صمدی و غالب حسینی اعلام شد كه روز پنجشنبه ١٣ مهر برای پاره ای از توضیحات خود را به این اداره معرفی كنند. نام بردگان روز پنج شنبه با مراجعه به این نهاد امنیتی و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شدند. لازم به ذكر است كه یدالله صمدی و غالب حسینی چندی پیش در حمله به مجمع عمومی کمیته نیز بازداشت شده بودند. كمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن احضار این دو فعال کارگری، خواهان آزادی کلیه فعالین و کارگران دربند می باشد.
***
محکومیت تداوم بازداشت عادله چراغی
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری.اکنون ٧ روز(٩مهرماه ١٣٩١) از بازداشت عادله چراغی، همسر علیرضا عسگری، توسط نیروهای امنیتی می گذرد و آنان هنوز هیچ توضیحی در مورد وضعیت وی نمی دهند و خانواده و نزدیکان خانم چراغی خبر دقیقی از وضعیت وی ندارند. همانطور که در خبر پیشین نیز ذکر کردیم ایشان تا کنون هیچگونه فعالیتی نداشته اند و در روز مجمع عمومی نیز تنها به دلیل حضور در محل که کارگاه خیاطی ایشان در آنجا قرار داشت بازداشت شد که البته با روشن شدن عدم ارتباط اش با کمیته و فعالیت های کارگری به سرعت آزاد شد. کمیته ی هماهنگی ضمن محکوم کردن بازداشت عادله چراغی، این اقدام نیروهای امنیتی را در راستای فشار بر کارگران و فعالان کارگری می داند، اقدامی که مشابه آن چندی پیش با به دادگاه کشیدن شهناز سگوند، همسر علی نجاتی، اتفاق افتاد. عادله چراغی همچنین از مشکل قلبی رنج می برد و به همین دلیل و همچنین عدم آشنایی ایشان با فضاهای اطلاعاتی و بازجویی، نگرانی در مورد سلامتی وی بسیار زیاد است. عادله چراغی باید فوراً و بی هیچ قید و شرطی آزاد شود.
***
اطلاعیه اتحاد بین المللی:در رابطه با پرونده سازی جدید علیه شاهرخ زمانی در زندان تبریز
به گزارش "کمیته حمایت از شاهرخ زمانی"، شاهرخ زمانی کارگر نقاش و عضو هیئت بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری که به ناحق به ١١ سال زندان محکوم شده است، در زندان تبریز تحت فشارهای قرون وسطایی است و با جابجایی های مکرر در زندان های مختلف، و اینک با انتقال وی هر دو روز یک بار به بندهای مختلف زندان تبریز، فشارهای مضاعفی را به ایشان وارد می کنند. مقامات زندان همچنین در حال پرونده سازی برای شاهرخ زمانی و دیگر فعالین زندانی هستند. شاهرخ زمانی جرمی به جز دفاع از حقوق و منافع کارگری مرتکب نشده است. مجرمان واقعی کسانی هستند که فعالین کارگری مثل شاهرخ زمانی، محمد جراحی و دهها فعال کارگری در اقصی نقاط کشور را به بند می کشند تا ابتدایی ترین حقوق انسانی را زیر پا بگذارند. ما خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط شاهرخ زمانی و کلیه فعالین کارگری در بند هستیم و تلاش خواهیم کرد فشارهای وارده به این فعالین کارگری را به زبانهای بین المللی ترجمه و در ابعاد وسیع منعکس نماییم. اذیت و آزار شاهرخ زمانی و دیگر فعالین در بند در زندان تبریز باید متوقف گردد و کلیه فعالین کارگری و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.
***
احضار فرهاد ابراهیمی به دادگاه انقلاب سنندج!
بنا به گزارش ارسالی، فرهاد ابراهیمی فعال کارگری و عضو کمیته ی هماهنگی که چندی پیش به مدت ٢ روز بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود به دادگاه انقلاب شعبه یک سنندج احضار شده است. نام برده بر اساس این احضاریه می باید شنبه ٨/٧/١٣٩١ به دادگاه مراجعه نماید. کمیته ی هماهنگی ضمن محکوم کردن احضار این فعال کارگری، بازداشت و احضار فعالان کارگری را محکوم کرده و خواهان آزادی کلیه فعالین و کارگران در بند می باشد.
***
پایان محکومیت علی نجاتی!
بر اساس خبر ارسالی به کمیته ی هماهنگی، حکم یک سال حبس تعزیری علی نجاتی روز دوشنبه سوم مهر به پایان رسید. نجاتی توسط شعبه ١٣ دادگاه تجدید نظر اهواز بابت اتهامی که قبلا در دادگاه بدوی شوش از آن تبرئه شده بود به یک سال زندان محکوم شده بود که او این مدت را با وجود ناراحتی شدید قلبی و تأکید پزشکان مبنی بر عدم توان تحمل کیفر در زندان به سر برد. کمیته ی هماهنگی ضمن تبریک آزادی این کارگر مبارز به خانواده ی وی و فعالان کارگری، خواهان آزادی کارگران و فعالین کارگری در بند است.
***
کشته شدن یک کولبر دیگر توسط نیروهای انتظامی در بانه
به گزارش١٤مهرکردپا،یک کولبر کُرد از اهالی شهرستان بانه، در اثر اصابت گلوله‌ی نیروهای انتظامی جان خود را از دست داد.
براساس این گزارش،"امیر احمدی" سی ساله فرزند شریف از اهالی روستای "هَنگَژال" بانه در اثر حمله‌ی نیروهای انتظامی کشته شد.
***

نامه ضمیمه , نامه كارگر زندانی افشین اسانلو از زندان گوهردشت میباشد. افشین برادر منصور اسانلو میباشد; وی فعال كارگری و یكی از اعضای سندیكای شركت واحد تهران میباشد.

ما از شما دعوت میكنیم كه با ارسال نامه حمایتی از سازمان جهانی كار كه رژیم جمهوری اسلامی را به عنوان یكی از اعضایش پذیرفته است بخواهید كه جهت آزادی افشین، رژیم اسلامی را تحت فشار قرار دهد. نمونه نامه حمایتی در زیر ضمیمه میباشد. اگر عضو اتحادیه , انجمن و یا سازمانی هستید از آنها نیز بخواهید از افشین حمایت كنند.
متن نامه افشین اسانلو: من افشین اسانلو از فعالین جنبش كارگری ایران و راننده اتوبوس حمل و نقل بین شهری هستم و هم اكنون در زندان گوهردشت كرج ( رجایی شهر) بسر میبرم . در پاییز ١٣٨٩ هنگام استراحت در خوابگاه مخصوص رانندگان مستقر در ترمینال مسافری توسط افراد مسلح كه همگی لباس شخصی بودند ربوده و به بند وزارت اطلاعات یا همان بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شدم. به مدت پنج ماه در سولهای انفرادی ٢٠٩ در زندان اطلاعات شهر سنندج تحت بازجوی و شكنجه قرار گرفتم. ,, شكنجه های نظیر زدن كابل به كف پا , وادار كردن به دویدن با همان پاهای زخمی و كابل خورده , بازجوییهای طولانی مدت به مدت هفده – هجده ساعته, فحشهای ركیك و ضرب و شتم این جانب به صورت دسته جمعی كه باعث شكسته شدن چند تا از دنده ها و همینطور دندانهایم شد, در طی این پنج ماه خانواده ام هیچگونه خبری از من نداشته و پیگیریهایشان هم به جایی نرسید به من حتی اجازه تلفن زدن به مادر سالخورده و رنجكشیده كه غم زندانی شدن پسر دیگرش آقای منصور اسانلو رئیس هیئت مدیره سندیكای شركت واحد تهران را هم بر دوش میكشید را هم ندادند. من متاهل و دارای دو فرزند پسر میباشم و همان اغاز تشكلیل خانواده به مدت ٢ سال در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه مشغول به كار شدم و به بعنوان راننده ماشین الات سنگین در شهرستانهای محروم و جنگزده در جنوب كشور در پروژه های مهم از قبیل ساخت خط خاكی كرخه و اسكله سنگی بندر ماهشهر, كانال كشی آب از سد كرخه تا حمیده اهواز كار كردم. عشق به وطن باعث میشد كه دوری از خانواده را تحمل كنم و به هیچ بگیرم. بعد از دو سال با تمام راننده گانی كه استخدامیشان قرردادی و موقت بود تسویه حساب كردند و همه ما بیكار شدیم, در سال ١٣٧٦ به استخدام شركت واحد اتوبوسرانی تهران در آمدم , در شلوغترین خطوط اتوبوسرانی به صورت ١٢ ساعت در روز و یا در خطوط شبانه روزی با تمایل و درخواست خودم مشغول خدمت راسانی به مردم كشورم شدم,در مدت ٤ سالی كه در شركت واحد بودم همواره به همراه كارگران و رانندگان صدیق و با سابقه در كنار كار روزانه به جهت بهبود شرایط كار و كارامد تر شدن سیستم مدیریتی و جلوگیری از فساد خیلی از مدیران و مسولین بخشها و مناطق مختلف به شركت و حتی خود نمایندگان شورای اسلامی كار و پیگیری معوقه های عیدی و پاداش و بن های كارگری , لباس كار و یا قرارگرفتن شركت جزو مشاغل سخت و زیان آور و از بین بردن قرارداهای موقت , كه در بعضی از موارد به ٤ الی ٥ سال هم میرسید تلاش میكردم . با اینكه در خیلی موارد موفق هم نمیشدیم ولی خاری بودیم در چشم زیاده خواهان, آنها تلاش میكردند به هر نحوی كه شده ما را از میدان بدر كنند. ما دائما از سوی مدیرت و مامورانشان تحت فشار و تهدید به اخراج بودیم. متاسفانه در سال ١٣٨٠ به هنگام جابجایی مسافر در یكی از خطوط شركت واحد با فردی تصادف كردم كه موجب فوت وی شد, در این رابطه از مدیریت شركت طلب مسادعت و یاری جهت تودیع دیه فرد متوفی را كردم كه مدیریت و مددكاری وقت ان زمان با تبانی با شركت بیمه و خانواده متوفی به عمد باعث شدند كه مبلغ دیه ١٥ میلیون تومانی در آن زمان به هجده میلیون در سال بعد تبدیل شود كه در صورت پرداخت نشدن مبلغ ٣ میلیون تومان مابالتفاوت من به زندان میافتادم و قانونا بیمه هم از پرداخت این مبلغ معاف بود. مراجعه به اداره كار و طرح شكایت هم راه به جایی نبرد تا اینكه مدیریت شركت واحد پرداخت این مبلغ را منوط به استعفای من كردند. و من هم كه این مقدار پول را نداشتم مجبور به استعفا شدن كه این امر باعث به هدر رفتن چهار سال سابقه كاریم شد و من میبایست پس از ٤ سال كار سخت و طاقت فرسا از صفر شروع میكردم. انها به این وسیله لطمه بزرگی به من و خانواده ام وارد آوردند و تا مدتها همسرم كه در آنزمان باردار هم بود به بیماری عصبی مبتلا شد. از ان زمان به بعد تا لحظه دستگیری در بخش حمل و نقل برون شهری مشغول به كار شدم خصوصی بودن مالكیت این ناوگان عظیم و دیر بودن پیش از پیش رانندگان از سهم و نداشتن اتحادیه قوی و مستقل مانند بسیاری از رانندگان زحمتكش و باشرف به سختی چرخه زندگی را میچرخانم و با مشكلات بیشماری روبرو بودند و خالبا با گفتگو و همفكری با دیگر راننگان در پی بهتر شدن شرایط كار و زندگیمان بودیم. در زندگی همواره در چهارچون قانون و احترام به ان زندگی كرده ام, قانع بوده و به كارم افتخار میكردم سعی كردم همواره به دیگران احترام بگذارم و به وطن ومردمم عشق بورزم و تمام عمر در حال كار و خدمت به جامعه ام باشم و فرزندانم را خوب و مفید تربیت كنم. بعد از حدود یكسال بلاتكلیفی در بندهای ٢٠٩ و ٣٥٠ در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت محاكمه شدم در پروسه دادرسی ازداشتن وكیل محروم بودم و دادگاهی این جانب ظرف چند دقیقه انجانب انجام گرفت و بعد از یك هفته حكم ٥ سال حبس تعزیری به من ابلاغ شد من به حكم صادره اعتراض نمودم اما هیچگاه به من و خانواده ام در خصوص بررسی پرونده ام در دادگاه تجدید نظر و كم و كیف ان اطلاعی داده نشد. من به اتهام واهی و بی پایه و اساسی به ٥ سال زندان محكوم شدم كه دقیقا ٢ سال ان را گذرانده ام مگر من چه اقدامی علیه امنیت كشور انجام داده ام؟ اینجانب نه فعالیت سیاسی میكرده ام و نه وابسته به گروه حزب و سازمانی بوده ام و تمامی فعالیت اینجانب نیز قانونی و صنفی بوده است. تنها گناه من پیگیری خواسته های به حقی است كه كارگران شركت واحد به ان واقف شده و ان را مطالبه میكنند كه با دستگیری و زندانی آنها این خواسته ها از بین نمیرود. ضرورتهایی مانند به وجود آمدن یك نهاد صنفی مستقل كارگری جهت احقاق حقوق حقه و قانونی طبق موازین وزارت كار در جهت تامین امنیت شغلی , بهبود دستمزدها متناسب با میزان تورم جلوگیری از پرداخت سلیقه ای حقوق و مزایا , عقد قراردادهای دائم بین كارگر و كارفرما , پایبند كردن دولت در كمك و تسهیل پرداخت بیمه تامین اجتماعی, نظارت در تعاونیهای حمل و نقل كه دیگر كاملا خصوصی شده و انحصاری بهره برداری میشود و تنها نام تعاونی را یدك میكشند, غیر قابل انكار میباشد. همچنین نظارت در پیگیری اعمال پلیس, راهها ونیروی انتظامی در وزارت راه و ترابری و مسائل صنفی از این دست كه طبق موازین قانون كار بوده و اگر اجرایی شود نه تنها امنیت ملی به خطر نمیافتد بلكه سبب رشد و بهره وری هر چه بیشتر این صنعت سود ده و ملی میشود, تمام جرم من و امثال من خلاصه شده در واگویی این مسایل و معضلات و مطرح شدن ان در بین رانندگان و كارگران و حتی بعضی مدیران هوشمند و لایق ناوگان حمل و نقل كسانی كه به واقع گوشه ای از چرخ صنعت این مملكت را دلسوزانه بدوش گرفته و میچرخانند. این جانت با شرح مطالب گفته شده از فدراسیون بین المللی كارگران حمل و نقل(آ تی اف) و سازمان جهانی كار (آ ال او) كه همواره دلسوزانه و برادرانه دردها و رنجهای برادران خود را در سراسر دنیا شنیده و درك كرده و همیاری میكنند میخواهم كه وضعیت نابسامان ما كارگران بخش حمل و نقل و همینطور صدور چنین حكم ناعادلانه ای برای من و اجرایی كردن آن كه تاكنون به ناحق و غیر قانونی است را از طریق نهادهی بین المللی و حقوق بشری پیگیری كرده و به گوش دیگر كارگران جهان به خصوص بخش حمل و نقل برسانند تا جهانیان بدانند كه در كشور ما به هیچ وجه حقوق اساسی و انسانی ما كارگران و زحمتكشان رعایت نمیشود و كوچكترین اعتراض و درخواست ما با زندان شكنجه و اذیت و آزار برای خودمان و خانواده هایمان همراه است. با آرزوی فردای بهتر برای همه افشین اسانلو - ٧ آگوست ٢٠١٢ ـــ نامه دریافت شده فوق از سوی افشین اسانلو توسط كمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی به انگلیسی ترجمه شده و به همراه نامه ای از سوی این كمیته و كمپین برای آزادی كارگران زندانی به لیست وسیعی از سازمانها و افراد بشردوست و آزادیخواه, پارلمان اروپا, رسانه های عمومی, سازمان جهانی كار ( آی ال او) ,دبیر كل فدراسیون بین المللی كارگران ترانسپورت (آ تی اف) و اتحادیه های كشورهای مختلف از جمله اتحادیه های زیر ارسال گردیده است :
***

نا امنی محیط كار

مرگ یک کارگر در اثر سقوط از ساختمان
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه ؛ بنا بر خبر رسیده، روز سه شنبه ٥ مهر ٩١ یک کارگر جولن ٢٥ ساله به نام داریوش روحانی از ساختمان در حال ساختی در شهر سنندج سقوط کرده و جان خود را از دست داد.
***
آسانسور كارگر نصاب را له كرد
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ یك كارگر نصاب آسانسور بر اثر گیر افتادن میان كابین و وزنه‌های تعادل خبر داد. وقوع یك مورد حادثه آسانسور در ساعت ١٢:٣٩ امروز در منطقه نیاوران به ستاد ١٢٥ اطلاع داده شد كه به دنبال آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه ٩١ و نجات ٤ را به محل حادثه اعزام كرد. آتش‌نشانان پس از حضور در محل كه یك ساختمان در حال ساخت بود، متوجه شدند كارگر نصاب جوانی در طبقه همكف مشغول نصب و راه‌اندازی ساختمان بود كه میان وزنه‌های تعادل و كابین آسانسور گرفتار شد. پس از خروج وی و تحویلش به عوامل اورژانس مستقر در محل، تكنیسین‌های اورژانس مرگ وی را تایید كردند.
***
یک پنجم حوادث کارگری هرمزگان منجر به مرگ می‌شود
در شش ماهه سال‌جاری ٢٥ فقره حادثه به وقوع پیوسته که پنج کارگر جان خود را از دست داده‌اند. هرمزگان یکی از استان‌هایی است که به دلیل وجود بنادری همانند رجایی، فعالیت و توسعه صنایع تولید فلزات، ساخت و ساز چشمگیر و توسعه عمرانی در دهه اخیر همواره مورد توجه بخش‌ها و انجمن‌های کارگری به ویژه در حوزه ایمنی کارگران بوده است. در این میان هر ساله تعدادی کارگر در این استان یا جان خود را از دست می‌دهند و یا مجروح می‌شوند. هر ساله اقداماتی در راستای کاهش آسیب‌ها در این بخش به عمل می‌آید که به نظر می‌‌آید کافی و جامع نیست. در مدت یاد شده ٢٥ فقره حادثه به وقوع پیوسته که پنج کارگر جان خود را از دست داده‌اند. بیشترین حوادث به وقوع پیوسته مربوط به کارگاه‌های ساختمانی با ١٨ فقره حادثه است. در این بخش از حوادث کارگری چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند. بالاترین عوامل وقوع حادثه، سقوط از ارتفاع و سقوط اشیا بر روی حادثه‌دیدگان بوده است.
***
سقوط از ارتفاع ٦ متری جان کارگری را گرفت
کارگر ساختمانی مجموعه ورزشی گل‌گهر سیرجان با سقوط از ارتفاع شش متری جان باخت. به گزارش خبرگزاری فارس از سیرجان، رضا تانوردی کارگر ساختمانی مجموعه ورزشی گل‌گهر سیرجان با سقوط از ارتفاع شش متری جان باخت. این کارگر ٣٢ ساله هنگام بازگشت از پشت بام یکی از بخش‌های در حال ساخت به پایین سقوط کرد. این کارگر که فوری به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش پزشکان برای نجات جان وی بی‌نتیجه ماند و جان خود را از دست داد. عدم کنترل در پشت بام هنگام بازگشت از فعالیت بستن شیروانی موجب این حادثه شد.

كار كودكان
افزایش ١٥درصدی كودكان كار در تهران/ شرایط معیشتی عامل ترجیح كار به آموزش
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از افزایش ١٥درصدی تعداد کودکان کار در سطح شهر خبر داد. ‌موضوع اجتماعی با برخورد مکانیکی قابل حل نیست و باید مانع از شکل گیری آن شد. وقتی شرایط اقتصادی خوب نباشد و معیشت خانواده‌ها دچار مشکل شود، نیاز اقتصادی به نیاز آموزشی ترجیح داده شده و کودکان کار ایجاد می‌شود. بیش از ١٥ درصد جمع آوری کودکان کار از سطح شهر افزایش یافته است در واقع هر سال این تعداد افزایش می‌یابد. شهردار تهران امکان نگهداری کودکان کار را ندارد و بر اساس قانون این حق نیز برعهده ما نیست چراکه کودک ملاحظات و شرایط خاص خود را دارد. مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه معمولا ٣٠ درصد کودکان کار جمع آوری شده دوباره به شهر باز می‌گردند و تکراری‌اند‏‌، گفت: سازمان بهزیستی امکانات محدودی دارد و نمی‌توانند در برابر خانواده‌ای که کودکش را تحویل می‌گیرد اما باز به دلیل مشکل اقتصادی به سطح شهر برمی‌گردند بدون طی کردن روند قضایی کاری کند یا مانع از تحویل کودک شود. در فصل پاییز کودکان کار بیشتر مشاهده می‌شود.
خط فقر
بی‌ثباتی نرخ ارز به طور مستقیم بر زندگی كارگران تاثیر گذاشته است
افزایش افسار گسیختهٔ قیمت ارز در بازار آزاد به طور مستقیم بر زندگی کارگرانی که شغل خود را از دست می‌دهند و حتی كارگرانی كه در واحد‌های مختلف تولیدی فعال هستند تاثیر گذاشته است. با شدت گرفتن بحران در بخش تولید، هم اکنون کارگران قرارداد موقت در معرض تعویق چندین ماهه حقوق و اخراج‌های دسته جمعی و مرخصی‌های اجباری بی‌بازگشت قرار دارند. از سوی دیگر كارگران به طور غیر مستقیم نیز در جایگاه مصرف کننده، با توجه به وضعیت نامتعارف بازار و تغییرات مکرر نرخ اقلام كالاهای اساسی و گرانی‌ها در تامین مایحتاج خانواده خود تحت فشار قرار دارند.
***
بازتاب سیاستهای دولت و گرانی ارز در معیشت جامعه کارگری: انگار هر روز دزد به خانه کارگران می‌زند
سهیلا جلودارزاده: از دست رفتن ارزش پول ملی باعث شده تا قدرت خرید کارگران و سایر اقشار مردم به صورت بی‌سابقه‌ای کاهش پیدا کند. کارگران و اقشار مزدبگیر در شرایطی به سر می‌برند که گویی هر روز دزدی به خانه‌شان می‌زند و آرام آرام دارایی‌های‌شان را می‌برد. او با طرح این پرسش که «یک کارگر با دستمزد ٤٠٠ الی ٥٠٠ هزار تومانی چگونه می‌تواند هزینه‌های جاری زندگی خود و خانواده‌اش را تامین کند؟» اظهار کرد: موریانه‌ای که به پای اقتصاد کشور ما افتاده بود اینک پایه‌های اقتصاد خانواده‌های ما را می‌بلعد. کاهش ارزش پول ملی چیزی نیست که یک روزه اتفاق افتاده باشد بلکه از سال‌ها پیش قابل پیش بینی بود و امروز تنها تجلی آن را می‌بینیم.

معلمان
تاكید دیده بان حقوق بشر بر آزادی معلمان زندانی
روز جمعه ١٤ مهرماه دیده بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه ای تاکید کرد که رژیم اسلامی بایستی معلمانی را که به دلیل ابراز عقیده زندانی شده اند آزاد کند. دیده بان حقوق بشر تاکید نموده که مقامات جمهوری اسلامی باید فورا هفت معلم را که تنها به دلیل ابراز مسالمت آمیز عقاید خود در پس میله های زندان بسر می برند، آزاد کنند. این سازمان همچنین از مقامات رژیم خواسته است تا به آزار و اذیت دهها معلم دیگر که مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و یا مدتی را در زندان تحت عنوان "مجرمین امنیت ملی" به سر برده اند، پایان دهند.
گفتگوی كارگران
جعفر عظیم زاده در گفتگو با سایت اتحاد
چنانچه فکری به حال افزایش دستمزدها نشود و در شرایطی که هر روزه و بصورت لحظه ای هزینه های زندگی بالا میرود طبیعی است که کارگران به طومار بسنده نخواهند کرد و دست به تجمعات اعتراضی خواهند زد سایت اتحاد: نزدیک به دو هفته از تحویل دومین مرحله طومار اعتراض به حداقل دستمزد به وزارت کار گذشت. اولین مرحله این طومار به تعداد ده هزار امضا ٢٧ خرداد ماه امسال تحویل وزارت کار شده بود. از آنزمان تا کنون تعداد این امضاها که به وزارت کار تحویل شده به بیست هزار امضا رسیده است. هماهنگ کنندگان امضاها اعلام کرده اند جمع آوری امضا برای طومار اعتراضی را ادامه میدهند. این یک حرکت بزرگ کارگری است که شروع شده است و همچنان ادامه دارد. آیا این حرکت و اعتراض به نتیجه ای خواهد رسید این مهم ترین سوال کارگران و افکار عمومی است. در عین حال تاکنون وزارت کار هیچ عکس العملی نسبت به این اعتراض از خود نشان نداده است، اما تا آنجا که به افکار عمومی بر میگردد این حرکت اعتراضی کارگران جای بزرگی را برای خود باز کرده است. به هر حال چیزی که در این میان مسلم است این است که این اعتراض کارگری، نتایج محتمل آن و عکس العملهایی که به آن نشان داده شده است جای سوالات بسیاری دارد به همین دلیل سایت اتحاد برای روشن شدن ابعاد مختلف این حرکت اعتراضی کارگری پرسشهایی را بصورت مکتوب با جعفر عظیم زاده یکی از هماهنگ کنندگان این طومار در میان گذاشته است که عینا از سوی سایت اتحاد منتشر میشود.
آقای عظیم زاده چالشی که هم اکنون و پس از انتشار گسترده رسانه ای این اعتراض کارگری مطرح است این است که وزارت کار تاکنون هیچ پاسخ و یا عکس العملی به این اعتراض نشان نداده است، اگر وضعیت به همین منوال پیش رود و وزارت کار همچنان سکوت کند چه خواهید کرد؟ ببینید وزارت کار و قانون گذاران نه تنها پاسخی به ما نداده اند بلکه همزمان با تحویل طومار بیست هزار نفری، تازه در صدد تحمیل شرایط برده وارتری بر ما کارگران بر آمده اند. همین چند روز پیش بود که بخشنامه طرح استاد شاگردی را تصویب و برای اجرا ابلاغ کردند. این طرح یک طرح بغایت ضد کارگری است طوریکه تا آنجا که من اطلاع دارم هیچگاه در تاریخ قوانین کار ایران چنین قانونی که کارگر را بمدت سه سال مفت و رایگان در اختیار کارفرما بگذارد و بیگاری سه ساله ای را بر وی تحمیل کند تصویب و اجرا نشده است. گذشته از این در شرایطی که هستی و بقا کارگران با دستمزدهای بشدت زیر خط فقر و تورم و گرانی سرسام آور در معرض نابودی قرار گرفته است و آنان با طومارهای هزاران نفره خواهان افزایش دستمزدها و بهبود شرایط کارشان شده اند تازه وزارت کار در صدد وارد کردن اصلاحات ضد کارگری تری بر همین قانون کار موجود است. میخواهند با وارد کردن اصلاحیه ای بر قانون کار و موکول کردن افزایش دستمزدها به شرایط اقتصادی کشور، همین حداقل افزایش دستمزد سالیانه را نیز منجمد کنند. البته ما در قبال اقدامات جدید وزارت کار در مورد دستمزدها و افزودن شرایط اقتصادی به قانون تعیین دستمزدها در دام دفاع از شیوه تاکنونی افزایش دستمزدها نخواهیم افتاد. وزارت کار باید جواب بدهد باید دستمزد کارگران تا چند برابر افزایش پیدا کند و خوب طبیعی است که در غیر اینصورت کارگران ساکت نخواهند نشست این ربطی به حرف و اراده من نوعی ندارد. مگر میشود میلیونها انسان را آنهم در جامعه ای مانند جامعه ایران درشرایطی قرار داد که همچون قحطی زدگان ناچار به ادامه حیات بشوند. به نظر میاید جناب وزیر دوران حاضر را با هزاران سال پیش اشتباه گرفته اند. اما تا آنجا که به سوال مشخص شما مربوط میشود باید بگویم ما در حال جمع آوری امضا و تحویل سومین مرحله آن به وزارت کار هستیم. سومین مرحله جمع آوری امضا البته بسته به شرایط، ممکن است آخرین مرحله اینکار نیز باشد. نه ما هماهنگ کنندگان و نه کارگران قرار نیست هر سه ماه یکبار دست به تهیه طومار اعتراضی بزنیم و همینجوری ناظر افزایش هر روزه قیمتها و فقر و بدبختی روز افزون خود و خانواده هایمان شویم . چنانچه فکری به حال افزایش دستمزدها نشود و در شرایطی که هر روزه و بصورت لحظه ای هزینه های زندگی بالا میرود طبیعی است که کارگران به طومار بسنده نخواهند کرد و دست به تجمعات اعتراضی خواهند زد
آیا واقعا میشود در شرایط کنونی و آنهم در حالی که حدود شش ماه به پایان سال باقی مانده است دستمزدها افزایش پیدا کند، میگویند قانون اجازه افزایش دستمزد در نیمه دوم سال را نمیدهد. نظر شما در اینمورد چیست؟. در هیچ جای قانون کار موجود اشاره نشده است که دستمزد کارگران را در نیمه دوم سال نمیشود افزایش داد همین دو سه سال پیش بود که خود همین آقایان چنین بحثی را مطرح کردند و به کارگران وعده افزایش دستمزد در نیمه دوم سال را دادند. در عین حال که قانون کار بر افزایش دستمزد کارگران به تناسب تورم صراحت دارد بنا بر این در شرایطی که هزینه های زندگی از اول سال چندین برابر شده است این وظیفه وزارت کار است که بلافاصله و بر طبق قانون کار موجود افزایش دستمزد کارگران را در دستور قرار دهد. چطور همین وزارتخانه و شورایعالی کار میتوانند ٢٣ سال تمام "نص" قانون افزایش دستمزد کارگران بر مبنای تورم و سبد هزینه یک خانوار چهار نفره را زیر پا بگذارند اما آنجا که خواست کارگران برای افزایش دستمزدها مطرح میشود و قانون نیز بر آن صراحت دارد نمیشود دستمزد کارگران را افزایش داد. به نظر من طرح چنین بحثی از سوی هر کسی در قدم اول یک دهن کجی ساده انگارانه به خواست میلیونها کارگر برای افزایش دستمزدهاست و در قدم بعدی زیر پا گذاشتن قوانین موجود است. حتی اگر ما فرض را بر این بگیریم که قانون کار بر افزایش دستمزدها در نیمه دوم سال صراحت ندارد(که به نظر من دارد) در این صورت هم باید بگویم چطور میشود آنجا که قرار است سود کارفرمایان از طریق اجرای طرح استاد شاگردی و انجماد دستمزدها از طریق توسل به شرایط اقتصادی تضمین بشود بلافاصله بند و تبصره ای برای این امور تراشیده میشود و قانونی کردن آنها به سرانجام میرسد اما آنجا که کارگران خواهان افزایش دستمزدها میشوند همه چیز به قانون موجود موکول میشود و چنین امری به لحاظ قانونی شدن به امری محال تبدیل میشود. به نظر من بحث اساسا بر سر قانون نیست. ما ٢٧ خرداد مرحله اول طومار را تحویل وزارت کار دادیم از ٢٧ خرداد تا اول مهر بیش از سه ماه وقت و زمان وجود داشت. اگر قانون کار موجود واقعا محدودیتی قانونی برای افزایش دستمزدها در نیمه دوم سال داشت و وزارت کار قصد دادن پاسخی را برای کارگران داشت چرا تلاشی برای رفع موانع قانونی افزایش دستمزدها در طول آنمدت نکردند و تازه پس از تحویل مرحله دوم امضاها یادشان افتاده است که قانونی وجود دارد. به نظر من همه اینها بیانگر این است که هیچ محدودیت قانونی برای افزایش دستمزدها در نیمه دوم سال وجود ندارد بلکه به صراحت و خیلی روشن بیانگر این است که وزارت کار نه تنها در صدد تن دادن به افزایش دستمزد کارگران نیست بلکه همانطوریکه شاهدیم تازه با اصلاح قانون کار و وارد کردن تبصره شرایط اقتصادی به مسئله افزایش دستمزدها در صدد منجمد کردن دستمزدها نیز هست. مسئله مطلقا محدودیت قانونی نیست بلکه مسئله تن ندادن به خواست کارگران است.
برخی معتقدند افزایش دستمزدها باعث تورم بیشتر خواهد شد و از طرف دیگر کارفرمایان رغبتی به ایجاد اشتغال و یا بکار گیری کارگران پیدا نخواهند کرد و به این ترتیب کارگران بیشتری بیکار خواهند شد نظر شما در این مورد چیست؟. قانون کار بر افزایش دستمزد به نسبت تورم موجود و هزینه یک خانوار چهار نفره تاکید دارد. اگر کمی دقت کنیم می بینیم که قانون میگوید افزایش دستمزد کارگران به تناسب تورم موجود. معنای این حرف این است که تورم و گرانی مقوله ای است که تحت شرایط اقتصادی معینی ممکن است پیش بیاید و به همین دلیل قانونگذار برای حفظ سطح معیشت کارگران یکی از علل افزایش دستمزد کارگران را تورم موجود قرار داده است. به عبارتی خود همین قانون به صراحت دارد میگوید که تورم ربطی به افزایش دستمزد کارگران ندارد بلکه بر عکس، تورم بنا بر علل دیگری پیش میاید و بر اساس قانون برای حفظ سطح معیشت کارگران باید دستمزد آنان نیز بر اساس تورم موجود افزایش پیدا کند. به نظر من اگر حتی ذره ای این امر محال حقیقت داشت که افزایش دستمزد کارگران باعث افزایش تورم میشد آنوقت قانونگذار یقینا می نوشت: اگر افزایش دستمزد کارگران بنا بر سبد هزینه یک خانوار چهار نفره باعث تورم بشود دستمزد کارگران می باید برای کنترل تورم کاهش پیدا کند. گذشته از این، دستمزد یعنی چه؟ دستمزد اساسا بخش کوچکی از کل ثروتی است که توسط میلیونها کارگر در نظام سرمایه داری تولید میشود. به عبارتی صاحب سرمایه تنها بخش کوچکی از کل ثروتی را که توسط یک کارگر در یک روز کاری تولید میشود به وی می پردازد تا کارگر با استراحتی مختصر و خرید و مصرف کالری معینی برای زنده ماندن قادر به ادامه کار در روز بعد باشد. این اساس و پایه کل سیستم دستمزد در نظام سرمایه داری است. کجای دنیا مصرف برای زنده ماندن و زیستن، باعث تورم شده است که در کشور ما چنین بشود. طبق قوانین همین سیستم سرمایه داری، مصرف و مصرف برای زندگی با استاندارد بالا، نه تنها باعث تورم نمیشود بلکه باعث رونق اقتصادی نیز میشود چرا که با مصرف است که چرخ تولید بیشتر و بیشتر به حرکت در میاید و جامعه ای شکوفا میشود. اگر در جامعه ای استاندارد مصرف خوبی وجود نداشته باشد تولیدی نیز در کار نخواهد بود. کسانی که میگویند افزایش دستمزدها (یعنی میزان مصرف کارگران برای زندگی بهتر) باعث تورم میشود یا در بهترین و خوشبینانه ترین حالت چیزی از اقتصاد نفهمیده اند و یا مدافع وضعیت موجود و بردگی کارگران هستند. اینان مسئله را وارونه مطرح میکنند. میگویند با افزایش دستمزدها کارگران بیشتری بیکار خواهند شد من میگویم بر عکس، افزایش دستمزد کارگران یعنی بهره مندی آنان از مواهب زندگی و این یعنی براه افتادن بیشتر و بیشتر چرخهای تولید برای تولید این مواهب و تولید بیشتر و براه افتادن بیشتر چرخهای تولید یعنی بیکاری کمتر. البته من می فهمم این صحبتها جایی در اقتصاد بحران زده ما ندارد اقتصاد کشور ما از بیخ و بن تخریب شده است. در اقتصاد موجود ما هیچ چیزی سر جایش نیست. کارگر دارد فریاد میزند گرسنه ام گرسنه ام، یارو میگوید افزایش دستمزد کارگر و نجاتش از گرسنگی یعنی تورم بیشتر. کسی نیست به این آقایان بگوید در طول دوران جنگ دستمزد کارگران ریالی افزایش پیدا نکرد پس چرا ما شاهد تورم چندین برابری نسبت به قبل از دوران جنگ بودیم. کسی نیست به این آقایان بگوید از سال ١٣٦٨ به اینطرف دستمزد کارگران به نسبت تورم موجود هر ساله افزایش کمتری داشته است اما تورم هر ساله و هر ساله افزایش پیدا کرده است. کسی نیست به این آقایان بگوید در طول یک سال و نیم گذشته متوسط افزایش دستمزد کارگران ٥/١٣ درصد بوده است و ما در این مدت یک سال و نیم شاهد افزایش چندین و چندین برابری قیمت کالاها و تورم بوده ایم.
شرایط بد اقتصادی موجود چه میشود؟ به نظر من مسئله کاملا روشن است آنچیزی که امروز ما در مورد وضعیت کارگران شاهدیم مسئله ای نیست که همین امروز و تحت شرایط اقتصادی موجود پیش آمده باشد همانطوری که گفتم در طول هشت سال جنگ دستمزد کارگران ریالی افزایش پیدا نکرد، دوران پس از جنگ را دوران سازندگی نام گذاشتند اما سنگ بنایش با قانون کاری که تصویب شد بر نابودی زندگی کارگران گذاشته شد. این قانون قراردادهای موقت را که از سوی کارگران بردگی نوین نامیده میشد رسمیت بخشید طوری که امروزه ٩٠ درصد کارگران با قراردادهای موقت مشغول بکار هستند و به جز در کارخانجات بحران زده در سایر کارخانه ها هیچ کارگری از ترس عدم تمدید قرارداد و اخراج هر بلایی که سرش بیاورند صدایش در نمیاید. این قانون تعیین حداقل دستمزد کارگران را بر اساس تورم موجود و سبد هزینه یک خانوار چهار نفره تعریف کرد اما از آنجا که تعیین دستمزد در شورایعالی کار بدست نمایندگانی از دولت و تشکلهای دست ساز کارگری و کارفرمایی سپرده شد نه تورم واقعا موجود و نه سبد هزینه یک خانوار چهار نفره هیچگاه در تعیین دستمزد کارگران لحاظ نشد و به این ترتیب در طول ٢٣ سال گذشته هر ساله درصد بالایی از قدرت خرید کارگران کاسته شد بطوریکه در حال حاضر حداقل دستمزد موجود دیگر کفاف اجاره بهای آلونکی را نیز بویژه در مراکز استانها نمیدهد و عموم کارگران ناچارند روزانه ١٢ ساعت کار کنند و با اینحال با گرسنگی دست و پنجه نرم کنند. ١٢ ساعت کار روزانه که امروزه در ایران بدلیل عدم کفاف حداقل دستمزد موجود برای گذران زندگی، به یک جبر برای کارگران و به یک ساعت کار عادی در بسیاری از مراکز تولیدی و صنعتی بزرگ و کوچک تبدیل شده است مربوط به یکصد سال پیش است. میلیونها کارگر امروزه با قراردادهای نه تنها موقت بلکه سفید امضا و با سپردن تعهد چکی و سفته ای به کارفرمایان در برده وارترین شرایط مشغول بکارند به نظر من هیچکدام از اینها ربطی به شرایط بد اقتصادی موجود که امروز ما با آن مواجهیم ندارند بلکه همه اینها چیزهایی هستند که در طول سی سال گذشته قدم به قدم و سال به سال بر ما کارگران تحمیل شده است و هر روز و هر سال شرایط کار و زندگی ما بدتر از پیش شده است. امروز ما میگوئیم گرسنه ایم. میگوئیم ما دیگر تحمل وضع موجود را نداریم. بحث و خواست امروز ما خواستی بر سر بقاست نه حتی رفاه (که آنهم حق مان است) به جرات میگویم زندگی ما کارگران با آغاز قطع سوبسیدها امروزه از خط فقر به خط مرگ رانده شده است. از زمان اجرای قطع سوبسیدها هزینه های هر آن چیزی که برای بقا و زندگی یک انسان لازم است چندین برابر شده است. قیمت نان هفت برابر شده است، قیمت تخم مرغ و گوشت و میوه و سبزی و لبنیات و حبوبات تا سه چهار برابر شده است. فروشندگان لوازم خانگی و قطعات ماشین و مصالح ساختمانی و مواد غذایی وارداتی و دهها و صدها کالای دیگر، هر روز صبح قیمت دلار را میگیرند و هر درصدی که بر روی دلار رفته باشد همان را بر روی اجناس شان میکشند. هزینه خدمات بانکی، حمل و نقل، بهداشت، هزینه اتوبانها، هزینه پارک ماشین در کنار خیابانها و پارکینکها، لوازم التحریر، مدارس غیر انتفاعی، شست و شوی ماشین در کارواشها، اجاره بهای منازل مسکونی و تجاری و صنعتی تا آب و برق و گاز و حق اشتراک اولیه ای که این ادارت بابت این امور دریافت میکنند تا هزینه های مهندسی و بازرسی در امور ساختمانها و... هر کدام یا چندین برابر شده اند و یا دهها درصد افزایش قیمت داشته اند. چطور میشود بلا استثنا همه بخشهای جامعه میتوانند و اجازه دارند تحت شرایط اقتصادی موجود قیمتهای خود را تا چندین برابر افزایش دهند آنوقت ما میلیونها کارگر باید متوجه شرایط بد اقتصادی باشیم. اگر شرایط بد اقتصادی وجود دارد و قرار بر تحمل است خوب بسم الله. چرا نباید این تحمل را از قوی ترین بخشهای جامعه که شرایط موجود نه بقایشان بلکه فقط میزان سودشان را مورد تهدید قرار داده است شروع کرد. چرا تاوان وضعیت موجود را من کارگر که هیچ آهی در بساط ندارم باید بپردازم. راستش اگر زندگی کارگران در ایران در حدی بود که میشد از رفاه شان کمی زد و اوضاع موجود را تحمل کرد شاید آنوقت ما کارگران حرف زیادی برای گفتن نمیتوانستیم داشته باشیم اما امروز بحث بر سر نفس کشیدن و بقا کارگر است نه رفاه و آسایش اش. اعتراض ما به سطح دستمزدها در نتیجه شرایط جبری موجود، اعتراضی به جهت کاسته شدن از رفاه مان نیست بلکه اعتراضی است برای قادر شدن به ادامه حیات. این حق ماست و ما برای دفاع از زندگی و بقا خود و خانواده هایمان و برای دفاع از شرافت انسانی مان برای آن تلاش خواهیم کرد.
اخبار بین المللی
ایتالیا - اعتصاب و تظاهرات سراسری
به گزارش یورو نیوزکارکنان بخش دولتی و عمومی ایتالیا به یک اعتصاب و تظاهرات سراسری دست زدند. این اعتصاب به دعوت دو اتحادیه بزرگ ایتالیا و در اعتراض به کاهش بودجه های جاری و دستمزد ها انجام می شود. هزاران نفر از استادان دانشگاه، کارمندان دولت و بخش خدمات درمانی، خدمات شهری و رفتگران روز جمعه ٢٨ سپتامبر در میدان مرکزی رم به سیاست های دولت اعتراض کردند. یک شرکت کننده در اعتصاب می گوید:“دلیل اعتراض ما این است که ادامه کاهش دستمزد نه تنها مجازات کردن کارکنان بخش دولتی است بلکه به خدمات عمومی برای شهروندان نیز آسیب می زند.” دبیر یکی ازاتحادیه های سراسری ایتالیا می گوید:“ما در اعتراض به سیاست های ماریو مونتی نخست وزیر اینجا جمع شدیم. برای اینکه دستمزدها در دوره او به کمترین میزان رسیده است.” این اعتصاب با تظاهرات خشونت آمیز علیه سیاست های سختگیرانه اقتصادی مشابه در مادرید و آتن و همچنین اعتصاب در کارخانه فولاد ایلوا در جنوب ایتالیا همزمان شده است. دولت ایتالیا ماه گذشته دور جدید کاهش دستمزد کارکنان بخش عمومی و کاهش بودجه بخش خدمات درمانی را اعلام کرد.
اسپانیا - اعتصاب در بخش حمل و نقل عمومی
به گزارش یورو نیوز کارکنان حمل و نقل عمومی اسپانیا، در اعتراض به کاهش دستمزد و طرح بازسازی نیروی انسانی دست از کار کشیدند. اعتصاب روزجمعه ٢٨ سپتامبر در حمل ونقل عمومی شهرهای مهم از جمله مادرید و بارسلون باعث اختلال در رفت و آمد شد. یکی از ساکنان مادرید می گوید:“مادامیکه سرویس محدود هست، رفت و آمد راحت نیست، ولی من مشکلی در اعتصاب نمی بینم.” دیگری می گوید:“مردم می خواهند حرفشان را بزنند و از حقوقشان استفاده می کنند.” این اعتصاب روز دوشنبه اول اکتبر نیز ادامه می‌ یابد و با اعتراض رانندگان قطارهای بین شهری به خصوصی کردن شبکه راه آهن اسپانیا همراه خواهد شد. دولت اسپانیا هزینه های جاری خود در بخش حمل و نقل عمومی را کاهش داده است. بر اساس طرح بازسازی نیروی انسانی در بخش حمل و نقل، دولت از سال آینده میلادی اقدام به تقلیل نیرو در این بخش می کند.
پرتغال - راهپیمایی بزرگ مردم در اعتراض به سیاست‌های دولت
به گزارش یورو نیوز روز شنبه ٢٩ سپتامبرهزاران نفر از مردم پرتغال در قلب اداری شهر لیسبن پایتخت, به سیاست سختگیرانه اقتصادی دولت اعتراض کردند. دولت پرتغال در نیمه ماه اکتبر بودجه سال جاری را به پارلمان کشور ارائه می کند، لایحه ای که نوید سختگیری های بیشتری را می دهد. این راهپیمایی به دعوت اتحادیه های سراسری کارگری انجام شد.
رهبر اتحادیه در باره علت راهپیمایی می گوید:“ما با این راهپیمایی با سیاست های سختگیرانه اقتصادی و فشارهای نامحدودی که دولت به مردم پرتغال تحمیل کرده مبارزه میکنیم.” دولت پرتغال با استقراض ٧٨ میلیارد یوروی، هفته گذشته با افزایش میزان حق بیمه تامین اجتماعی، خشم مردم را برانگیخت. یکی از شرکت کنندگان در راهپیمایی می گوید:“اولین باری است که در تظاهرات شرکت می کنم. به حدی از این سیاست های دولت ناراضی بودم که خشم خودم را باید به وسیله ای نشان میدادم. به راهپیمایی آمدم تا اعتراضم را بیان کنم.” هفته گذشته بسیاری از شهرهای اروپایی از جمله مادرید، آتن، رم، فرانکفورت و هامبورگ شاهد اعتراضات عمومی مردم و اتحادیه های کارگری علیه سیاست های اقتصادی دولت های این کشور ها بودند.
اسپانیا - خشم روز افزون مردم به تحمیل فقر
هزاران اسپانیایی خشمگین برای سومین بار متوالی در پنج روز، شنبه ٢٩ سپتامبر نیز در مادرید به سیاستهای ریاضتی دولت اعتراض کردند. معترضان با حمل نوشته‌های یک کلمه‌ای «نه»، با تجمع در نزدیکی پارلمان، بار دیگر مخالفت خود را با برنامه دولت در کاهش ١٣ میلیارد یورویی از هزینه‌های سال آتی در بخش‌های آموزش و درمان، خدمات عمومی و کاهش دستمزد‌ها اعلام داشتند. در تظاهرات شنبه شب، برخی ازمعترضان با شاخه های گل به سراغ پلیس رفتند اما در ‌‌نهایت تظاهرات به درگیری و خشونت گرایید، چندین نفر زخمی و حداقل دو نفر بازداشت شدند. اسپانیا با نزدیک به ٢٥ درصد، بالا‌ترین میزان بیکاری در اروپا را دارد. دولت اسپانیا تا به امروز و بر خلاف یونان و پرتغال و جمهوری ایرلند رسما تقاضای وام نجات نکرده است اما بر آورد شده است که با نیاز بانکهای اسپانیا به تزریق حدود ٥٩ میلیارد یورو، مکانیسم بازار، اسپانیا را ناگزیر از درخواست بستۀ نجات خواهد کرد.
فرانسه - اعلام تعطیلی‌ کارخانه ارسلو متال
کارگران خشمگین کارخانه آرسلومتال در شمال شرقی فرانسه، روز دوشنبه اول اکتبر پس از اعلام رسمی تعطیلی این کارخانه تولید فلز دست به اعتراض زدند. حدود ٤٠ تن از کارگران نیز به صورت نمادین به مسدود ساختن ورودی یکی از سایت‌های کارخانه اقدام کردند. ادوارد مارتن، یکی از اعضای اتحادیه صنف فلزکاران می‌ گوید: “مبارزه ما ادامه دارد چراکه تازه‌ترین اعلام صورت گرفته بیش از آنکه فکر کنید اوضاع را بد‌تر کرده است و سبب از دست رفتن ٦٢٩ فرصت شغلی می‌شود.” کارخانه آرسلومتال پس از اعلام تعطیلی به نمونه جنجالی از وضعیت صنعت در فرانسه بدل شده است. قرار است که این کارخانه به مدت ١٤ ماه در تعطیلی به سر برد. آرنود مونته بورگ، وزیر صنایع فرانسه که پنجشنبه به همراه فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری از این کارخانه بازدید کرد در گفتگویی تلویزیونی گفت: “مسوولان آرسلو متال به من گفته‌اند که دو ماه به ما فرصت دهید تا بتوانیم راه حلی برای برون رفت از وضعیت بیابیم.” در همین حال شماری از کارگران این کارخانه نیز در برابر دفتر اصلی آرسلومتال در حومه شمال پاریس تجمع کردند. آرسلومتال یکی از فروشندگان اصلی فلزات در بازارهای جهانی است که در شصت کشور جهان ٢٦٠ هزار کارگر دارد.
کامبوج - اعتصاب همزمان ٢ هزار کارگر ٤ کارخانه بافندگی
به گزارش پنوم پین پست روز دوشنبه اول اکتبر ٢ هزار کارگر ٤ کارخانه بافندگی در ایالت‌های پنوم پین، کاندال و کامپونگ اسپیو بطور همزمان با خواست بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. خواست عمده این کارگران بازگشت به کار ١٦ کارگر اخراجی بدلیل فراخوان اعتصاب، افزایش حداقل دستمزد ها، حق دریافت ناهار وسرویس حمل و نقل مناسب و دریافت پاداش عنوان شده است.
بلژیک - اعتصاب کارگران حمل و نقل ریلی
کارگران و کارمندان حمل و نقل ریلی بلژیک در اعتصابی سراسری به سر می‌برند. این اعتصاب که به مدت ٢٤ ساعت به طول خواهد انجامید نخستین اعتصاب در حمل و نقل ریلی بلژیک از سال ٢٠٠٩ میلادی تاکنون به شمار می‌رود. کارگران و کارمندان این بخش از ساعت ٢٢ شب گذشته سه شنبه ٢ اکتبر دست از کار کشیده‌اند. فیلیپ پیرس از اتحادیه صنفی خدمات عمومی در اینباره می‌گوید: «در بروکسل اعتصاب موفق آمیز است. حدود هشتاد تا نود درصد کارمندان در اعتصاب به سر می‌برند. بنابر این می‌توانم بگویم هیچ قطاری در بروکسل یافت نخواهد شد.» شرکت های قطار تالیس و یورواستار تمامی سفرهای خود را به بروکسل لغو اعلام کرده‌اند. یکی از کارمندان در این شهر ساعاتی پیش از آغاز اعتصاب می‌گوید: «من شش، هفت روز پیش درخصوص اعتصاب شنیدم و چون در یک سازمان کوچک غیرانتفاعی مشغول هستم زود‌تر از خانه‌ام بیرون زدم تا سر وقت به بروکسل برسم. من باید در دفتر کارم بخوابم. ما باید با این موضوع کنار بیاییم و سازگار شویم. اعتصاب حق همه است.» اعتصاب کنندگان تصمیم دولت این کشور مبنی بر کاهش شرکت‌های ناظر بر کنترل ترافیک ریلی و متصدی قطار‌ها اعتراض دارند. دولت بلژیک می‌خواهد سه شرکت متصدی را به یک شرکت کاهش دهد.
اندونزی - ٢ میلیون کارگر دست به اعتصاب زدند
اتحادیه‌های اندونزی اعلام کردند که بیش از دو میلیون کارگر کارخانه در سراسر این کشور به منظور درخواست برای افزایش حقوق و اعتراض نسبت به استخدام کارگران قراردادی دست به اعتصاب زدند. به گزارش آسوشیتدپرس، «آگوس ریانتو» سخنگوی پلیس ملی اندونزی گفت که صد‌ها هزار کارگر از ٧٠٠ کارخانه در ٨٠ ایالت صنعتی روز چهارشنبه ٣ اکتبر به خیابان‌ها آمدند. «یوریس راویای» رئیس کنفدراسیون اتحادیه کارگران اندونزی گفت که کارگران از دولت می‌خواهند در قوانینی که به شرکت‌‌ها اجازه می‌دهد کارگران را با قراردادهای یک ساله و بدون هیچ مزایایی استخدام کنند، تجدیدنظر کند. دادگاه قانون اساسی اندونزی ماه ژانویه گذشته طی حکمی تاکید کرده بود که استخدام قراردادی کارگران غیرقانونی بوده و نقض حقوق آن‌ها به شمار می‌رود. قرار است بعد از ظهر چهارشنبه ٣ اکتبر حدود ٢٣ هزار کارگر در جاکارتا تجمع کنند و انتظار می‌رود ١٥ هزار نیروی پلیس برای حفظ امنیت در جریان این تجمع در پایتخت مستقر شوند.
آفریقای جنوبی - گسترش اعتراضات کارگران معادن
اعتصاب معدنکاران آفریقای جنوبی برای افزایش دستمزد‌ها به اغلب معادن این کشور گسترش یافته است. گزارش‌ها حاکی از آنست که در پی فراخوان اتحادیه ملی معدنچیان آفریقای جنوبی، هزاران کارگر از معادن سنگ آهن، طلا و پلاتین در شهرهای مختلف در آفریقای جنوبی ضمن برپایی تظاهرات گسترده خواستار افزایش دستمزد‌ها شدند. روز سه شنبه٢ اکتبر نیز حدود دو هزار تن از معدنچیان اخراج شده که عمدتا از معادن طلایی در نزدیکی ژوهانسبورگ بوده‌اند، اقدام به برپایی تظاهرات کردند. یکی از معترضان با اشاره به حمله نیروهای پلیس و کشتار معدنچیان معترض معدن ماریکانا می‌گوید: «معدن تمام چیزی است که ما داریم، اول به ما شلیک کردند و اکنون ما را از پناهگاه‌هایمان بیرون انداخته‌اند همه این‌ها برای این است که ما برای حق خود می‌جنگیم.» اعتصاب معدنچیان در آفریقای جنوبی بیشتر از یک ماه پیش در معدن پلاتین ماریکانا آغاز شد که این اعتراضات به درگیری با نیروهای پلیس و مرگ ٣٤ معدنچی منجر شد. دولت جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی اعتصاب‌های کارگری را غیر قانونی اعلام کرده است.
ایتالیا - اعتراض مردی به دولت از گنبد کلیسای واتیکان
مردی در اعتراض به سیاستهای ریاضتی دولت ایتالیا، بر روی گنبد «سینت پیترز بازیلیکا» در واتیکان نشسته و می‌گوید حاضر به پایین آمدن نیست. «مارچلو دی فینیتسیو» از ساعت پنج عصر روز سه شنبه٢ اکتبر در ارتفاع تقریبا ١٣٧ متری کلیسا و بر روی برآمدگی و مجسمه‌ای در گنبد ایستاده و پلاکارتی را آویزان کرده است با این نوشته:«به فریاد رسید، مونتی بس است، اروپا بس است. چند ملیتی‌ها بس است.» آقای دی فینیتسیو در ساحل، سایبان و صندلی راحتی کرایه می‌دهد. دوست وی می‌گوید او تا زمانی که وزیر گردشگری و وزیر ایتالیا در امور اروپا به پای سخنان او و معترضان ننشینند، پایین نخواهد آمد.
د