٢٨ شهریور ١٣٩١ - ١٨ سپتامبر  ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢٢٧

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اخبار اعتراضات كارگری

تجمع بازنشستگان ذوب آهن اصفهان
تجمع اخیر گروهی از بازنشستگان در برابر کانون بازنشستگان ذوب آهن، دوباره پرونده مشکلات ٢٣ هزار بازنشسته این صنعت عظیم کشور با بیش از ٣٠ هزار بازنشسته را باز کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، کانون بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در یکی دو سال گذشته، محل گردهم آمدن کارگران سابق این کارخانه و اعتراض بی‌سر و صدای آن‌ها به ماه‌ها عقب افتادن حقوقشان بوده و به یکی از خبرساز‌ترین ساختمان‌های اداری اصفهان تبدیل شده است.
مشکل تعویق حقوق ٢٣ هزار بازنشسته ذوب آهن اصفهان که سالهای سال بود ادامه داشت، سرانجام آذرماه سال گذشته کاسه صبر آن‌ها را لبریز كرد و این افراد با برگزاری تجمع‌های پیاپی در برابر کانون بازنشستگان تهران و حتی مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به بدقولی صندوق بازنشستگان صنعت فولاد کشور در واریز حقوق ماهانه خود شدند، اما این صندوق که سالهای سال، بخشی از حقوق کارکنان صنعت فولاد کشور را دریافت می‌کرد تا در زمان پیری و بازنشستگی به عنوان مستمری به آنان برگرداند خالی بود و به همین دلیل هر چند ماه یک بار و با کمک یکی از کارخانه‌های فولاد، بخشی از حقوق بازنشستگان را می‌پرداخت.
این مشکل با تامین منابع مالی حل شد اما روز گذشته و پس از سپری شدن ٩ ماه، دوباره بازنشستگان ذوب آهن در برابر دفتر این کانون تجمع کردند تا اعتراض خود را به عقب افتادن حقوق و پرداخت‌های چندماه درمیان آن، اعلام کنند.

مسئولان پاسخگو نیستند
بازنشستگان حاضر در این تجمع بر این باور بودند که چون هیچ یک از مسوولان مربوطه برای رسیدگی به مشکلات آن‌ها پاسخگو نبودند، خودشان برای حل مشکلات به دفتر رییس کانون مراجعه کرده‌اند.
یکی از بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان که از مرداد ماه تاکنون مستمری خود را دریافت نکرده در گفتگو با خبرنگار ایلنا در اصفهان گفت: متاسفانه با اینکه تعویق در پرداخت این مستمری ناچیز ادامه دارد، هیچ کس حتی کانون بازنشستگان هم پاسخگو نیستند.
او می‌گوید دریافتی بسیاری از این بازنشستگان سالهاست افزایش نیافته و در مقابل وضعیت گرانی و تورم بسیار ناچیز است.
در میان این گروه از بازنشستگان معترض، تعداد زیادی از زنانی حضور دارند که سرپرست خانواده‌اند و با دریافت مستمری همسران فوت شده خود، روزگار می‌گذرانند.
یکی از این بانوان در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: من یک دختر و پسر محصل دارم و پسر بزرگترم سرباز است، سال گذشته گفتند مشکل حل شده اما همچنان ادامه دارد، ما که نمی‌توانیم به این وضع عادت کنیم و برای تامین مخارج آن‌ها منتظر شوم دو سه ماه یک بار، حقوق‌ها واریز شود.

ذوب آهن سهم خود را کامل نپرداخته است
اما یکی از نمایندگان بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در این باره می‌گوید: قرار بود حقوق بازنشستگان زیرمجموعه «ایمیدور» را شرکت‌های زیرمجموعه آن پرداخت کنند، بقیه این شرکت‌ها این کار را انجام داده‌اند اما ذوب آهن به تعهدات خود عمل نکرده و فقط هفته گذشته ٥ میلیارد تومان از سهم تعهد شده خود را پرداخته است.
وی با اشاره به پیگیری رییس صندوق بازنشستگان صنعت فولاد کشور برای حل این مشکل گفت: در آخرین تماسی که با این مسوولان داشتیم گفتند تا آخر وقت مبلغ لازم برای پرداخت حقوق معوق بازنشستگان ذوب آهن واریز و مشکل آن‌ها حل می‌شود.

عدم پرداخت حقوق ٣٠ هزار بازنشسته
رییس کانون بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان نیز در گفتگو با ایمنا، از کمبود ٢٠ میلیارد تومانی اعتبار برای پرداخت حقوق مرداد ماه ٣٠ هزار بازنشسته ذوب‌آهن اصفهان خبر داد و گفت: برخی از بازنشستگان این شرکت به دلیل پرداخت سهم بعضی از واحدهای تولیدی حقوق خود را دریافت کرده‌اند، اما ٣٠ هزار نفر از بازنشستگان این شرکت تاکنون حقوق مرداد سال‌جاری خود را دریافت نکرده‌اند.
علی‌اکبر خرم‌دشتی درباره واکنش مسوولان استان در برابر اعتراض یک هفته‌ای آن‌ها، تصریح کرد: استانداری اصفهان با وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت این مساله را منعکس کرده، اما این‌که چه پاسخی گرفته‌اند را هنوز بنده اطلاعی ندارم.
به گفته وی تا کنون به دلیل کسری صندوق، سازمان بازنشستگی نتوانسته نقدینگی را پرداخت کنند، اما در حال پیگیری هستیم و به محض واریز کمتر از یک ساعت حقوق عقب افتاده بازنشستگان را پرداخت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار بود سهام بخشی از واحدهای تولیدی فولاد مبارکه، ذوب‌آهن و برخی معادن زغال‌سنگ و سنگ آهن بابت کسری صندوق بازنشستگان صنعت فولاد پرداخت شود، اما تا این لحظه هنوز بر روی تقسیم سهام برای شرکت‌ها توافق نشده در حالی که اگر این توافق صورت می‌گرفت، بازنشستگان ذوب آهن برای دریافت حقوق خود مشکلی نداشتند.

ذوب آهن نباید مشکل مالی داشته باشد
این در حالی است که رییس صندوق بازنشستگان صنعت فولاد در گفتگو با ایلنا موضوع پرداخت نشدن چندین ماه حقوق بازنشستگان کارخانه ذوب آهن اصفهان را رد کرد و گفت: فقط حقوق ماه گذشته این افراد عقب افتاده و در تلاش هستیم که تا پایان وقت اداری امروز این مبالغ به حساب بازنشستگان ذوب آهن واریز شود.
احمدی پرداخت به موقع و منظم حقوق بازنشستگان این کارخانه را منوط به همکاری ذوب آهن و شرکت‌های تحت پوشش صندوق بازنشستگان فولاد دانست و افزود: این مشکلات تا زمانی که دولت بدهی خود را به صندوق پرداخت نکند ادامه خواهد داشت.

افزایش ٤٠ درصدی حقوق‌ها
وی در پاسخ به این پرسش که تا زمان بازپرداخت مبالغی که دولت از صندوق بازنشستگان فولاد برداشت کرده، آیا واگذاری حقوق بازنشستگان به شرکت‌های زیر مجموعه ایمیدرو کار درستی خواهد بود، گفت: در هر صورت بدهی سنگینی که دولت به این صندوق و تامین اجتماعی دارد باید کم کم پرداخت شود اما ذوب آهن کارخانه‌ای است که میلگرد را به قیمت هزار و ٩٠٠ تومان در بازار عرضه می‌کند نباید مشکل مالی داشته باشد.
رییس صندوق بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین از دستور افزایش ٣٠ تا ٤٠ درصدی حقوق بازنشستگان زیر پوشش این صندوق خبر داد و گفت: امیدواریم این افزایش که به زودی در حقوق دریافتی بازنشستگان اعمال می‌شود، بتواند بخشی از مشکلات آن‌ها را جبران کند.

خطر ادغام صندوق فولاد با تامین اجتماعی
در همین رابطه دبیر خانه کارگر اصفهان نیز اعلام کرد: مشکل تاخیر پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد همچنان پابرجاست و هنوز اقدام عملی جهت رفع مشكلات خیل عظیم كارگرانی كه در هنگام كار هر ماه بخشی از حقوق خود را برای بازنشستگی پس‌انداز می‌كردند مرتفع نشده است. این فعال كارگری ادامه داد: در پی اعتراض بازنشستگان شرکت ذوب آهن و فولاد به صندوق بازنشستگان فولاد کشور که نسبت به عدم رفع مشکلات تاخیر در پرداخت و همسان سازی حقوق‌شان صورت گرفته بود متاسفانه با خبر شدیم که مشکلاتشان هنوز مرتفع نشده است.
او افزود: صندوق بازنشستگان فولاد کشور جوابگوی تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان خود نبوده و ذخایر و اندوخته‌های این صندوق تامین کننده حقوق بازنشستگان نیست.
این فعال کارگری اضافه کرد: این در حالیست که صندوق بازنشستگان فولاد کشور با توجه به مشکلات مالی خود قصد دارد هزینه‌های تامین حقوق و سایر مخارج بازنشستگان خود را از منابع صندوق تامین اجتماعی تامین کند.
به گفته برشان بازنشستگان فولاد کشور تاکید دارند که بیمه آن‌ها بیمه فولاد بماند و خدمات صندوق فولاد برای آن‌ها کماکان ادامه داشته باشد.
او در ادامه با اشاره به مشکلات بازنشستگان فولاد کشور اضافه کرد: این بازنشستگان محق دریافت حقوق و سایر مطالبات قانونی خود هستند که در این زمینه صندوق بازنشستگان فولاد کشور کوتاهی کرده است.
دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان با بیان اینکه اگر قرار باشد صندوق بازنشستگان فولاد کشور از تعهدات قانونی خود شانه خالی کند و همه مسئولیتهای خود را برای تامین منابع حقوقی بازنشستگان خود به دوش صندوق تامین اجتماعی بیاندازد نسبت به تعهدات قانونی خود کوتاهی کرده و حقوق سایر بازنشستگان را پایمال کرده است.
او در خاتمه گفت: ادغام صندوق بازنشستگان فولاد کشور با تامین اجتماعی بار مالی زیادی را برای صندوق تامین اجتماعی ایجادخواهد کرد

رانندگان شرکت واحد کرمانشاه اعتصاب کردند / مسافران سرگردان شدند
رانندگان شرکت واحد کرمانشاه از صبح امروز شنبه دست به اعتصاب زدند رانندگان شرکت واحد در گفتگو با کرمانشاه پست عدم پرداخت یارانه گازوئیل در طی یکسال اخیر و پایین بودن کرایه ها را از علل اصلی اعتصاب خود عنوان کردند . آنها همچنین از فرسوده بودن اتوبوس ها ابراز گلایه می کنند . تماس کرمانشاه پست با مدیریت سازمان اتوبراسی کرمانشاه تا کنون بی نتیجه بوده است . مسئول دفتر مدیریت با اکتفا به اینکه اعتصاب پایان یافته از دادن جزییات بیشتر نسبت به علل اعتصاب خودداری کرد .
***
کارگران کارخانه قند اهواز ١٨ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند
کارخانه قند اهواز با داشتن ٥٠٠ کارگر به دلیل اختلاف بین بانک های ملی و ملت با وزارت صنایع تعطیل شده است . کارگران این کارخانه ١٨ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند . ١٠٠ تن از این کارگران روز دوشنبه در مقابل اداره صنعت اهواز دست به تجمع اعتراضی زدند .
***
تجمع اعتراضی کارگران یک کارگاه قنادی در سنندج
"کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری" کارگران یک کارگاه قنادی در سنندج، همراه با خانواده¬ های خود در مقابل این کارگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. چندی پیش اداره بهداشت رژیم در سنندج به بهانه¬ های واهی، به کارگران یک کارگاه شیرینی فروشی واقع در خیابان "فردوسی" کوچه "هتل آبیدر" اعلام کرده بود که به دلیل استفاده از رنگهای خوراکی، این کارگاه باید تعطیل شود که با مقاومت کارگران مواجه گردید. در پی این اعتراض، ماموران بهداشت به کارگران این کارگاه وعده دادند که اگر تجمع خود را به هم بزنند، این کارگاه فقط تا ٤٨ ساعت پلمپ خواهد شد و بعد از ٤٨ ساعت کارگران می¬ توانند به سر کارخود بازگردند. کارگران اعلام کرده اند چنانچه تا ٤٨ ساعت دیگر نتوانند به سر کار خود بازگردند، این بار در مقابل یکی از نهادهای دولتی تجمع خواهند نمود.
حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده
کارگران نساجی مازندران بیش از ٢٥ ماه حقوق دریافت نکرده اند
٧٠٠ کارگر نساجی مازندران شامل کارخانجات تلار، گونی بافی، طبرستان و چند واحد دیگر بیش از ٢٥ است که حقوق دریافت نکرده‌اند و مسئولان بی‌توجهی می‌کنند. کارگران نساجی مازندران متشکل از کارخانجات تلار، گونی بافی، طبرستان و چند واحد دیگر بیش از ٢٥ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند، مشکلات اقتصادی، عدم بازسازی به موقع، سوء‌مدیریت و اجرای قانون خصوصی‌سازی را از جمله چالش‌های فراروی یکی از بهترین واحدهای تولیدی شمال کشور عنوان کرد.

اخراج و بیكارسازی ها

٢٨٠كارگر اخراج شدند
٢٨٠ کارگر شرکت "کیسون" پیمانکار متروی اهواز نیز به دلیل مشکلات مالی این شرکت از پنجشنبه گذشته به مرخصی اجباری فرستاده شده اند .این گزارش می افزاید که کارگران شرکت کیسون از فروردین ماه امسال تاکنون حقوق دریافت نکرده اند .
***
بیکاری ١٤٠ کارگر کارخانه "فرو آلیاژ" خرم آباد
با اتمام قرارداد پیمانکار کارخانه فرو آلیاژ ١٤٠ کارگر با سوابق کاری یک ماه تا چهار سال بیکار شده‌اند و این در حالی است که شغل این کارگران جنبه دائمی دارد و اصل وجود پیمانکار در مشاغل دائمی جای سئوال دارد و کارفرما می‌بایست به صورت مستقیم با کارگران قرارداد امضا می‌کرد. نفس وجود پیمانكار به عنوان دلال نیروی انسانی در مشاغلی كه جنبه مستمر دارند به نوعی فرار از مسئولیت‌های قانونی كارفرما در قبال كارگران است. کارخانه فرو آلیاژ ازنا، تولید کننده فروسیلیسیم ومیکروسیلیکا (به عنوان یکی از اصلیترین مواد اولیه صنایع فولاد و چدن) در سال ١٣٦٥ تاسیس شد و در بهمن ماه ١٣٧٢ رسماً مورد بهره برداری قرار گرفت.
***
بیمه بیکاری کارگران شهاب خودرو‌‌‌‌ پرداخت نمی‌شود
بسیاری از کارگران پیمانی مجموعه شهاب خودرو که در آغاز امسال بیكار شده بودند، پس از گذشت شش ماه از سال هنوز بیمه بیکاری خود را دریافت نکرده‌اند. همچنین بسیاری از کارگران رسمی که موعد بازنشستگی آن‌ها فرا رسیده است همچنان در مجموعه مشغول به کارند و حکم بازنشستگی آنان صادر نمی‌شود. لازم به ذکر است کارخانه شهاب خودرو زیر نظر آستان قدس رضوی فعالیت می‌کند و بیش از ٦٥٠ کارگر این مجموعه بدلیل عدم موافقت آستان قدس رضوی با حکم شورای تامین مبنی بر توانایی این مجموعه برای به کارگیری دوباره این کارگران، با اتمام قرارداد موقت‌ كاری‌شان در فروردین ماه امسال بیكار شده بودند.
***
تعدیل نیرو در ٥٠ واحد قطعه‌سازی خودرو در قزوین
شدت گرفتن تعدیل نیروی کار در ٥٠ واحد تولید کننده قطعات خودرو در این استان قزوین. سازندگان قطعات خودرو در استان قزوین به دلیل بحران نقدینگی در وضعیت دشواری به سر می‌برند و به همین دلیل در ماه‌های اخیر شاهد شدت گرفتن تعدیل نیرو در ٥٠ واحد قطعه‌سازی استان قزوین هستیم. به دنبال بحران نقدینگی در ماه‌های اخیر، علاوه بر تعدیل نیرو، برخی واحدهای قطعه سازی نیز به طور کامل تعطیل شده‌اند. تعطیلی تعدادی از این واحدهای قطعه‌سازی در ماه‌های اخیر همچون پارس واشر، قفل سازی ایران، ماشین لامپ و... خبر داده میشود. این وضعیت بحرانی در سایر واحدهای قطعه‌سازی خودرو رو به گسترش بوده و به شرایط غیرقابل بازگشت نزدیک می‌شود.
***
برای خانواده‌های بروجردی بیكاری جوانان‌شان نامی جز بحران ندارد
از جمعیت ٤٠٠ هزار نفری این شهرستان، حدود ٣٠ هزار نفر جویای کار هستند. بیکاری در شهرستان بروجرد نسبت به سالهای گذشته افزایش داشته و در هر خانواده بروجردی حداقل یک الی دو جوان تحصیلکرده جویای کار وجود دارند كه این وضعیت برای آنان نامی جز بحران ندارد. نرخ صحیح بیکاری در لرستان و بروجرد بیش از آمار اعلام شده است و بخش اعظم تحصیلکرده‌های این استان بیکار هستند. مسئولان استانی در جهت رفع مشکلات اشتغال استان بی‌تفاوت بوده و هم اکنون حتی افراد شاغل نیز دغدغه از دست دادن شغل خود را دارند. برنامه ریزی‌های اشتغال در این شهرستان ریشه‌ای نیست و طی ده سال اخیر هیچ واحد عمرانی که در زمینه اشتغال دائم موثر بوده باشد احداث نشده است.
***
اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

صدور حکم زندان برای فعال کارگری در سنندج
فرزاد احمدی فعال کارگری اهل سنندج در دادگاه انقلاب سنندج به زندان محکوم شد. شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج فرزاد احمدی رابه اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع یکی ازگروههای مخالف، به تحمل٤ماه حبس تعزیری محکوم کرد. احمدی در اوایل تیرماه سال جاری بازداشت و پس از سپری کردن مدتی در بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی، اخیراً به زندان مرکزی سنندج منتقل شده است. یاد آور می‌گردد این فعال کارگری سال گذشته نیز به اتهام اقدام علیه امنیت مدتی را در زندان به سر برده بود.
***

شهناز سگوند همسر کارگر زندانی محاکمه شد
کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، روز دوشنبه ٩١/٦/٢٠ شهناز سگوند همسر علی نجاتی کارگر زندانی، پس از احضار به شعبهٔ دوم دادیاری دادگاه شوش، به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط و مصاحبه با رادیوهای بیگانه و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، محاکمه گردید.
***
شکنجه و آزار و اذیت فعالین کارگری زندانی و تعقیب قضایی خانواده های کارگران زندانی
بنا به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری "وضعیت عمومی علیرضا عسگری، فعال کارگری در بند و عضو کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، همچنان وخیم و وی با شرایط نامناسب جسمی در انتظار حکم دادگاه تجدیدنظر است. این فعال کارگری دربند، از بیماری های متعددی رنج می برد: بیماری مزمن و حاد روده، آسیب دیدگی شدید لگن و مهره های تحتانی کمر، ناراحتی قلبی که بیشتر اوقات دست چپ او را تحت تاثیر قرار داده و بی حس می کند، کم خونی شدید که غالباً او را می آزارد و حتی ایستادن را برای او سخت می کند و بیماری های پوستی ( قارچ و دمل های چرکین زیر پوستی) که خارش بسیار آزاردهنده ای دارد، از جمله مشکلاتی است که ضرورت رسیدگی و معالجه ی جدی و فوری را در مراکز ویژه ی درمانی می طلبد." کمیته هماهنگی تاکید میکند که "علیرضا عسگری قبل از دستگیری و بازداشت حال عمومی مناسبی داشته است". کاملا روشن است که همانند تمامی دستگیر شدگان یورش کرج که به شدت و وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، علیرضا عسگری نیز در تدوام بازداشت و دربازجویی ها تحت اذیت و آزارهای فیزیکی و شکنجه های جانیان جمهوری اسلامی در زندان قرار گرفته است.
علاوه بر این، کمیته دفاع از رضا شهابی در آخرین اطلاعیه خود گزارش داده است که سلامتی رضا شهابی بدنبال انتقال دوباره وی به زندان در خطر است. کمیته دفاع از رضا شهابی اعلام کرده است رضا شهابی که "پس از انجام عمل جراحی سنگین دیسک گردن و علیرغم نظر پزشکان مبنی بر لزوم دست کم "٢ ماه استراحت در منزل" و "عدم توان تحمل کیفر" راهی بند ٣٥٠ زندان اوین شد، دچار مشکلات جدی شده است؛ به نحوی که جای عمل روی گردن چرک و عفونت کرده و کتف ها و دست راست او به شکل آزار دهنده ای درد می کند. شرایط جسمی رضا به حدی وخیم شده است که حال عمومی او نسبت به قبل ازعمل بسیار بدتر است و خطر آسیب رسیدن به بافت های عصبی و نخاعی به دلیل عفونت وی را تهدید می کند."
نا امنی محیط كار
دست و انگشتان دو کارگر زرندی در حین کار قطع شد
دست یک کارگر در دهستان محمدآباد زرند در حین کار قطع شد و همچنین انگشتان کارگر دیگری در روستای باب‌تنگل زرند هنگام برداشت گندم قطع شد. کارگر ٥٥ ساله به نام علی مختاری در دهستان محمد‌آباد زرند با استفاده از دستگاه سم‌پاش که به تراکتور متصل بود در حال سم‌پاشی باغ‌های پسته بود که آستین لباسش به کاردان سم‌پاش اصابت و دست وی را له کرد. با داد و فریاد وی توسط دیگر کارگران تراکتور خاموش شد و بلافاصله وی را که بیهوش شده بود به بیمارستان زرند و سپس به بیمارستان باهنر کرمان انتقال دادند و هم‌اکنون دست وی از بالای آرنج قطع و در بیمارستان بستری است.
همچنین یک کارگر دیگر به نام یدالله علیزاده در روستای باب‌تنگل زرند هنگام برداشت گندم با خرمن‌کوب تراکتور انگشت دستش به کاردان خرمن کوب اصابت و موجب قطع انگشت وی شد و مورد عمل جراحی پیوند قرار گرفت.
عدم امنیت شغلی
عدم پرداخت حقوق کارگران صنایع فلزی ایران
حدود ٦٠٠ نفر از کارگران مجموعه صنایع فلزی ایران حقوق ماه‌های اردیبهشت، تیر و مرداد خود را دریافت نکرده‌اند و در وضعیت اقتصادی نامناسبی قرار دارند. حقوق چند ماه اخیر تعدادی از کارگران این مجموعه پرداخت نشده است. این در حالی است كه پیش از این نیز بخش وسیعی از حقوق این كارگران در پی تجمعات مكرر آنان در مقابل نهادهای مختلف، سرانجام از سوی وزارت صنایع پرداخت شده بود. همچنین به دلیل عدم پرداخت حق بیمه ١٥٠ تن از کارگران بازنشسته واحد ١ این مجموعه از سوی کارفرما، حکم بازنشستگی آن‌ها صادر نشده و همچنان مجبور به کار در مجموعه هستند. در همین رابطه پروین محمدی، یكی از كارگران بازنشسته صنایع فلزی ایران از عدم پرداخت ٢ میلیارد تومانی سنوات بازنشستگان چند سال اخیر این مجموعه خبر داد. این فعال كارگری ضمن تاكید بر عدم رابطه نوسانات بازار ارز با مشكلات این مجموعه، اظهار داشت: حوزه كاری مجموعه صنایع فلزی ایران به گونه ای است كه رابطه ای با نوسانات بازار ارز ندارد.
***
طرح حذف سهمیه بیمه کارگران ساختمانی روی میز مجلس
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران از ارائه طرح یک فوریتی رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی در مجلس خبر داد. طرح رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی با هماهنگی کانون عالی انجمن‌های کارگری و کارفرمایی کشور و مشارکت سازمان فنی حرفه‌ای و تامین اجتماعی و وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه مسکن و شهر سازی به مجلس ارائه و در آخرین جلسه کمسیون اجتماعی مجلس برسی شد. طرح یک فوریتی حذف سهمیه بیمه کارگران ساختمانی طی روزهای آینده پس از اتمام برسی در کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن علنی مجلس به رای گذاشته ‌ خواهد شد. هر ساله برای بیمه کارگران ساختمانی سهمیه کمتری نسبت به تقاضای انجمن‌های صنفی در نظر گرفته می‌شود، میزان سهمیه بیمه کارگران ساختمانی بسیار کمتراز تقاضای کارگران است و به همین دلیل برای رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی طرح حذف سهمیه بیمه این کارگران به مجلس ارائه شده تا امکان استفاده از بیمه برای همه کارگران ساختمانی در سراسر کشور فراهم شود.اختصاص سهمیه بیمه برای کارگران ساختمانی مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است که امیدحذف سهمیه کارگران ساختمانی بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گیرند. همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و تامین اجتماعی با انجمن‌ صنفی کارگران ساختمانی برای تحقق این طرح ضروری است.
***
کارگران شهرداری سوسنگردازحداقل دستمزد تعیین شده هم کمترحقوق می گیرند
بنابه گزارش منتشره،٢٦٠ نفر از کارگران شهرداری سوسنگردسال گذشته با دریافت مبلغ ٢٥٠ هزار تومان مشغول کار بوده اند و امسال با افزایش ٥٠ هزار تومانی، ٣٠٠ هزار تومان حقوق یعنی کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده ازطرف شورای عالی کار دریافت می کنند. باتوجه به مصوبه شورای عالی کارکه حداقل دستمزدسال١٣٩١را برای کارگران و مشمولان قانون کار ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین کرده است که جوابگوی هزینه یک هفته زندگی خانواده های کارگری نمی باشد،کارگران شهرداری سوسنگرد٨٩هزارو٧٥٤تومان هم کمترحقوق می گیرند. بنا بهمین گزارش،علیرغم حکم هیات حل اختلاف مبنی برپرداخت حقوق کارگران مطابق مصوبه شورای عالی کار،شهرداری سوسنگرداین دست آن دست می کندوکماکان ٣٠٠هزارتومان حقوق به کارگران پرداخت می کند. بدنبال صدورحکم شورای حل اختلاف،شهرداری سوسنگردجهت عدم پرداخت حقوق کارگران، درخواست فرصت ازدادگاه کرد. در حال حاضر با توجه به اینکه فرصت داده شده از سوی دادگاه هم پایان یافته است همچنان حق این کارگران را پرداخت نمی کند.
معلمان
شنبه هفته جاری، معلمان مناطق مختلف شهر همدان مقابل سازمان آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند.
خواستهٔ اصلی این اجتماع حدوداً ١٠٠ نفری عذرخواهی سازمان از اعلام غیرواقعی افزایش ١٥ درصدی حقوق کارمندان و ایجاد شرایط مناسب رفاهی برای معلمان با توجه به تورم واقعی اقتصاد کشور بود. پس از حدود دو ساعت تجمع در پیاده‌رو خیابان فرهنگ (محل سازمان آموزش و پرورش استان همدان) حسنی محتشم مدیر کل آموزش و پرورش به همراه معاونین خود معلمان را به داخل محوطه دعوت کرد و از ایشان خواست به سالن اجتماعات بروند تا طرفین صحبت‌های همدیگر را بشنوند، که این درخواست با مخالفت حاضران روبه‌رو شد و در‌‌ همان محوطه باز سازمان بر زمین نشستند. بر اساس این گزارش حسنی محتشم با گزارش تغییرات و تحولات چند سال اخیر در آموزش و پرورش ایران خصوصاً با اشاره به اقدامات حاجی‌بابایی، این دوره را پرافتخار‌ترین دورهٔ آموزش و پرورش خواند و مدعی شد که در هیچ دوره‌ای تا این حد به شأن و مقام معلم اهمیت داده نشده است. این اظهارات با اعتراض حاضران مواجه شد و چند تن از معلمان به اظهارنظر در مورد آمار و گزارش‌های صوری و کذب که در تمام وزارت‌خانه‌های دولت‌های نهم و دهم به صورت امری عادی درآمده پرداختند. در این لحظه چند تن از تحصن‌کنندگان متوجه شدند که در تمام این مدت از یکی از پنجره‌ها شخصی با دوربین مشغول فیلمبرداری از تجمع‌کنندگان است که با شعار دادن مانع صحبت‌های بیشتر مسئولین حاضر شده و اظهار کردند تا مسئولین فضای اعتماد و همدلی ایجاد نکنند و برخورد امنیتی با این قبیل مسایل نداشته باشند، انجام هرگونه گفت‌وگوی سالم غیرممکن خواهد بود. یکی از نمایندگان معلمان هم در پایان به حسنی محتشم یادآور شد در صورتی که فقط یک نفر از همکاران حاضر در تجمع به هر صورتی مورد احضار و بازخواست قرار گیرد یا خواسته‌های معلمان به دست فراموشی سپرده شود این قبیل تجمعات در آیندهٔ نزدیک و شدید‌تر از وضع فعلی ادامه خواهد داشت. این تجمع در حدود سه و نیم ساعت به طول انجامید و ساعت دوازده و نیم پایان یافت.

كارگاه های بالای ده نفر
آغاز سرشماری کارگاه‌های صنعتی بالای ١٠ نفر در کردستان
مدیر کل دفتر آمارو اطلاعات استانداری کردستان گفت: طرح سرشماری و شناسایی کارگاه‌های بالای ١٠ نفر در سطح استان کردستان آغاز شد. این طرح با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و توانایی‌های فنی و اجرایی این کارگاه‌ها در مسیر برنامه توسعه استان به انجام می‌رسد. طرح مذکور طبق برنامه زمان بندی شده از پانزدهم شهریور آغاز و تا ابتدای بهمن ماه سال جاری ادامه خواهد داشت. برای اجرای این طرح فراخوان گزینش آمارگیران انجام و در ‌‌نهایت طی مراحل ثبت نام، آزمون و گزینش تعداد ٩ نفر آمارگیر و نیز یک نفر به عنوان بازبین طرح انتخاب و در ادامه رسما اجرای طرح آغاز گردیده است. بر این اساس این آمارگیران به بیش از ١٥٠ واحد و کارگاه صنعتی فعال و غیر فعال در سطح استان مراجعه و نسبت به تکمیل پرسشنامه طرح از صاحبان این واحد‌ها اقدام خواهند کرد. این مقام مسئول، جمع آوری اطلاعاتی نظیر نوع فعالیت، تعداد نیروی کار فعال، نحوه مصرف و تامین مواد اولیه مصرفی، یررسی اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده، میزان و نحوه اجرای قوانین پرداخت دستمزد و برخی دیگر از موارد آماری در این رابطه را از مهم‌ترین اهداف طرح برشمرد.
دانش آموزان
هزینه نوشت‌افزار دو دانش آموز، درآمد یك ماه خانواده كارگری را می‌بلعد
با توجه به وضعیت نامساعد واحدهای تولیدی كه گریبانگیر كارگران نیز شده است، در آستانه بازگشایی مدارس لازم است با اختصاص بن و توزیع نوشت‌افزار یارانه‌ای از كارگران حمایت شود. با نزدیک شدن به ماه مهر و شروع فصل مدارس، تهیه نوشت‌افزار برای کارگرانی که با حداقل حقوق معاش خود را تامین می‌كنند بسیار دشوار است.در پی افزایش قیمت ناگهانی، اكنون هزینه نوشت‌افزار ضروری برای یك دانش‌آموز در حدود ١٥٠ هزار تومان است. تهیه نوشت‌افزار برای خانواده‌های كارگری كه دو دانش آموز دارند تقریبا تمامی درآمد یك ماه آنان را می‌بلعد.
***
ترک‌تحصیل دختران‌روستایی به علت جداسازی‌جنسیتی
اجرای طرح جداسازی دانش آموزان دختر و پسر در دبیرستان‌های روستایی شهرستان بویر احمد، منجر به ترک تحصیل عده ای از دانش آموزان دختر شده است. این طرح، موجب به حدنصاب نرسیدن تعداد دانش‌آموزان در مدارس برخی روستاها و تعطیلی آنها شده است. هرچند در صورت تعطیلی مدارس روستایی، شاگردان پسر آنها ممکن است بتوانند برای ادامه تحصیل به روستاهای همجوار یا مراکز بخش بروند، اما این امکان برای دختران کمتر فراهم است و به این ترتیب، بسیاری از آنان چاره ای جز ترک تحصیل ندارند. از سوی دیگر به عقیده عده ای از کارشناسان، در صورت اصرار بر تشکیل مدارس جداگانه برای پسران و دختران، این احتمال وجود دارد که به علت درصد پایین تر تحصیل دختران در روستاها، در برخی مناطق روستایی تعداد شاگردان پسر به حد نصاب لازم برسد اما چنین حد نصابی برای دختران به دست نیاید. در شهرهای ایران دانش آموزان دختر و پسر در مدارسی جداگانه درس می خوانند، اما در بسیاری از روستاها، به علت تعداد کم دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف، برای دختران و پسران یا دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف، کلاس هایی واحد تشکیل می شود.این در حالی است که اخیرا عده از مسئولان ایرانی، بر اهمیت گسترش جداسازی جنسیتی در کلیه محیط های تحصیلی تاکید کرده اند.
بازنشستگان
خودداری برخی شعب بانک رفاه شهرری از ارائه خدمات حضوری به بازنشستگان
رئیس هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی شهرستان ری اعلام کرد: علی‌رغم وعده مدیرعامل بانک رفاه مبنی بر اختیاری بودن استفاده از عابر بانک جهت دریافت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، اغلب شعب شهرری امکان استفاده از دفترچه بانکی برای بازنشستگانی که تمایلی به استفاده از عابر بانک ندارند را فراهم نمی‌کنند. بانک رفاه توجهی به مشکلات و دغدغه‌های بازنشستگان کم‌سواد ندارد، بسیاری از مستمری بگیران کم سواد به دلیل کهولت سن توان دریافت حقوق خود از طریق کارت‌های الکترونیکی رفاه را ندارند و در این زمینه مدیران بانک رفاه کارگران باید توجه بیشتری به رفع مشکل این قشر عظیم بازنشسته داشته باشند. کم رنگ بودن خدمات درمان تامین اجتماعی به کارگران و بازنشستگان در بعضی از بیمارستان‌ها و درمانگا‌ها بسیار مشهود است که باید سازمان تامین اجتماعی نظارت خود را در این بخش بیشتر کند.
گزارش

سایه بیکاری بدنبال ٥٠٠ کارگر پتروشیمی اصفهان
اختلاف میان یک کارخانه شبه دولتی با یک کارخانه خصوصی که به تعطلیلی پتروشیمی اصفهان انجامید قرار است با میانجی گری وزیر نفت و استاندار اصفهان تا آخر هفته حل شود تا ٥٠٠ کارگر این کارخانه خصوصی، از خطر بیکاری نجات یابند. کارخانه پتروشیمی اصفهان، صنعت پایین دستی است که ١٣ سال بعد از احداث پالایشگاه اصفهان و برای تبدیل مواد خام پالایشگاه به مواد اولیه کارخانه‌های رنگ سازی، سم سازی، پلاستیک سازی، تولیدکنندگان محصولات شوینده صنایع نظامی، الیاف پلی استر، خودروسازی و... ایجاد شد. اما این همکاری با خصوصی سازی پتروشیمی و شبه دولتی ماندن پالایشگاه روز به روز دشوار‌تر شد تا جایی که سرانجام هفته گذشته، کارخانه پتروشیمی تعطیل شد و مدیرعامل آن اعلام کرد: متاسفانه بیش از ٧٠ روز است که تعطیل هستیم، اما به دلیل عدم تشویش اذهان عمومی و نبود گرفتاری برای مسئولان امر، سکوت را اختیار کرده‌ایم.
دلایل اختلاف كارخانه شبه دولتی با بخش خصوصی ٢٠ درصد از سهام پالایشگاه اصفهان متعلق به وزارت نفت و امور کشور و ٣٠ درصد نیز به نام سهام عدالت و دولتی است است، با وجود اینکه این کارخانه را خصوصی قلمداد می‌کنند، نیست زیرا این شرکت به طور کامل دولتی بوده و باید بر اساس مقررات و قوانین مدیریت آن نیز باید توسط وزارتخانه نفت اجرایی شود. آغاز اختلاف طلب و بدهی پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان مربوط به ٤. ٥ سال قبل است. حجم بدهی‌های این شرکت به پالایشگاه اصفهان طبق نرخ‌گذاری برنامه‌ریزی وزارت نفت تا خرداد امسال حدود ١٧٩ میلیارد تومان است، اما مسوولان پالایشگاه بر اساس محاسبات خود آن را ٢٤٠ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند. تامین خوراک مورد نیاز شرکت را بر اساس میزان تحویل از پالایشگاه اصفهان ٩ هزار و ٧٠٠ بشکه در روز اعلام شده این میزان از سال ١٣٨٨ شامل ٣٠ درصد تخفیف بوده، اما بتدریج کاهش یافته و در حال حاضر به ٥ درصد رسیده است. هنگام ورود بخش خصوصی به شرکت پتروشیمی بحث تامین خوراک مطرح بوده و موضوعی با عنوان کارخانه پتروشیمی بدون خوراک نبوده، مگر امکان دارد که بیان کرد که پتروشیمی را با قیمت خوراک گران و حتی عدم فروش تحویل می‌دهیم.
خودداری از پرداخت بدهی ٤ ساله و امضاء قراداد روابط عمومی شرکت پالایشگاه اصفهان با ارسال بیانیه‌ای از انتشار مطالب غیر واقعی درباره دلایل تعطیلی پتروشیمی انتقاد کرد و گفت: شرکت پالایش نفت اصفهان، تا کنون برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی داخلی و خارجی تمایلی به رسانه‌ای کردن موضوع نداشته اما ناگزیر، برای رفع ابهامات و تنویر افکار عمومی موارد ذیل را در ارتباط با موضوع و علت تعطیلی پتروشیمی اصفهان و سوابق امر اعلام می‌دارد. پالایشگاه اصفهان از بدو تأسیس پتروشیمی اصفهان تاکنون براساس تعهدات و قراردادهای فیما بین، خوراک اولیه پتروشیمی اصفهان را تأمین کرده است، اما از مهرماه سال ١٣٨٧ تاکنون پتروشیمی اصفهان از امضاء قرارداد و پرداخت کامل وجوه مربوط به تأمین خوراک و مواد اولیه خودداری کرده، با این وجود شرکت پالایش نفت اصفهان در طول چهارسال گذشته بر برای حفظ مصالح ملی و به امید توجه مدیران پتروشیمی به پرداخت بدهی‌های معوق، همچنان خوراک رسانی به پتروشیمی را ادامه داده است
.درآمد پتروشیمی، در مسیرهای دیگری خرج شد. همچنین پتروشیمی اصفهان درسال های اخیر قیمت‌های تکلیفی دولت و مصوب را نپذیرفته و خواستار تخفیف بیشتری بوده و بهای خوراک دریافتی را بر اساس قوانین و مصوبات موجود ثبت نکرده و بنابراین اختلاف عمده‌ای در ثبت بدهی‌ها بین دفا‌تر مالی پالایشگاه اصفهان و پتروشیمی اصفهان به وجود آمده است. به طوری که در حال حاضر حسب دفا‌تر مالی پتروشیمی اصفهان و گزارش مسئولین این شرکت، مانده بدهی پتروشیمی به پالایشگاه حدود ١٧٩ میلیاردتومان اعلام گردیده، اما طبق مصوبات مربوطه و دفاترپالایشگاه اصفهان این عدد، ٢٤٢ میلیارد تومان می‌باشد. پتروشیمی اصفهان یک شرکت بورسی است و اطلاعات مالی دفا‌تر این شرکت در دسترس عموم است. جریان نقدینگی در دفاترمالی این شرکت نشان دهنده فروش کل مواد تحویلی و محصولات تولیدی است و وجوه تأمین شده از این بابت در طول این سال‌ها، قابل پرداخت به پالایشگاه بابت بدهیهای انباشته و تعهد‌ها بوده است، اما متاسفانه مسیرهای دیگری را طی کرده و‌‌ همان طور که در صورتهای مالی این شرکت به وضوح دیده می‌شود، منجر به وضعیت بحرانی موجود گردیده است.
مشکل فقط با تعامل منطقی و قانونی پتروشیمی حل می‌شود با توجه به این شرایط و بی‌توجهی پتروشیمی به پرداخت بدهی های معوق و مطالبه سهام داران شرکت پالایش نفت اصفهان، ابتدا خوراک پتروشیمی در مقاطعی کاهش یافت و سپس از اوایل تیرماه امسال خوراک پتروشیمی قطع گردید با این حال مدیران پتروشیمی، کوچک‌ترین قدمی در جهت پرداخت بدهی‌ها برنداشته‌اند و با جو سازی و جنجال‌های رسانه‌ای، پالایشگاه را برای برقراری دوباره خوراک تحت فشار قرارداده و از سوی دیگر متأسفانه حتی پرداخت این بدهی‌های معوق و انباشته ٤ ساله را مشروط به دریافت خوراک جدید و امکان پرداخت از محل سودآوری‌های آینده موکول نموده‌اند. پالایشگاه اصفهان نیز در جلسات و مکاتبات خود همین موارد را به مسئولین و مدیران استان و وزارت نفت انعکاس داده که در جریان کامل امور می‌باشند و موضوع در حال پیگیری می‌باشد. بنابراین امیدواریم با برخورد و تعامل منطقی و قانونی از طرف پتروشیمی مشکلات مرتفع گردد، در غیر اینصورت این شرکت از طریق مجاری قانونی در پیشگیری از تضییع حقوق سهامداران و وصول مطالبات مربوطه اقدام خواهد نمود.
بازگشایی پتروشیمی با پادرمیانی استاندار و وزیر نفت اما درپاسخ به این پرسش که آیا راهی جز تعطیلی و جنجال، برای حل مشکل این دو کارخانه وجود نداشت، مشاور استاندار در امور صنعت: در حال حاضر استاندار و وزیر نفت برای حل مشکل پتروشیمی و پالایشگاه در حال رایزنی هستند و قرار شده بدهی پتروشیمی تقسیط و در بازه زمانی ٦ تا ٨ ماهه به طور کامل پرداخت شود و با فرمول قیمت جدید، روند تولید در پتروشیمی اصفهان ادامه داشته باشد. وی اظهار امیدواری کرد با امضای قرارداد بلندمدت، مسائل دو طرف طور کامل برطرف شود و گفت: قرار است تا پایان همین هفته کارخانه پتروشیمی تولید خود را از سر گیرد و ٥٠٠ کارگر این کارخانه نیز از خطر بیکاری نجات خواهند یافت.
اخبار بین المللی
تظاهرات مردم اسپانیا علیه طرح ریاضت اقتصادی
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مادرید، ده ها هزاران نفر از مردم مناطق مختلف اسپانیا روز شنبه با تجمع در مادرید به طرح های ریاضتی دولت در زمینه کاهش بودجه های عمومی به منظور پایین آوردن سطح کسری بودجه این کشور اعتراض کردند.
تظاهرکنندگان در قالب گروه هایی در خیابان های مرکزی مادرید تجمع کردند. راهپیمایی اصلی مخالفان طرح های ریاضت اقتصادی در میدان کولون مادرید برگزار خواهد شد.
در میان تظاهرکنندگان نمایندگان گروه ها و حرفه های مختلف از قبیل معلمان، کارکنان بهداشت و کارمندان بخش دولتی حضور دارند.
بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس مردم را از مناطق مختلف کشور برای شرکت در تظاهرات شهر مادرید به این شهر منتقل کرد. این تظاهرات به دعوت دو اتحادیه عمده اصناف اسپانیا برگزار می شود.
دولت ماریانو راخوی نخست وزیر محافظه کار اسپانیا قصد دارد برای کاهش کسری بودجه این کشور تا سال ٢٠١٤ میلادی بیش از یکصد و دو میلیارد یورو در هزینه های خود صرفه جویی کند.
دولت اسپانیا که حقوق کارمندان را در سال ٢٠١٠ میلادی پنج درصد کاهش داده بود در ماه ژوئیه امسال نیز هدیه سال نوی کارکنان بخش دولتی را که معادل هفت درصد حقوق سالانه آنهاست لغو کرد.


آلمان - اعتصاب مهمانداران و لغو هزار پرواز شرکت هواپیمایی لوفتهانزا
اعتصاب ٢٤ ساعته مهمانداران لوفت هانزا باعث لغو ١٠٠٠ پرواز از ١٨٠٠ پرواز روزانه اصلی ترین خط هوایی آلمان تا نیمروز جمعه ٧ سپتامبر شد.
تکلیف ٨٠٠ پرواز دیگر و خاتمه این اعتصاب ٢٤ ساعته بستگی به نتیجه گفتگوهای غیر رسمی روز جمعه اتحادیه با مقامات لوفت هانزا دارد.
مهمانداران اعتصابی خواهان افزایش ٥ درصد افزایش دستمزد و امنیت شغلی در مقابل استخدام با قرادادهای کوتاه و ارزان هستند. به گفته اتحادیه یواف او (اتحادیه مستقل مهمانداران) که دو سوم از ١٩٠٠ مهماندار شرکت لوفت هانزا را نمایندگی می کند، طی سه سال گذشته مهمانداران افزایش دستمزد نداشته اند.
اعتصاب مهمانداران لوفت هانزا هشت روز پیش، تنها بمدت ٨ ساعت و در فرودگاه فرانکفورت شروع شد، اما زمانیکه لوفت هانزا تنها حاضر به سه و نیم در صد افزایش دستمزد شد، اعتصاب به برلین، هامبورگ وسسایر فرودگاه ها هم گسترش یافت.
گفته می شود این اعتصاب تا کنون باعث ١٠ میلیون یورو خسارت مالی به شرکت لوفت هانزا شده است.
بر اساس آخرین گزارش‌ها کارمندان با بدست آوردن بخشی از خواسته‌هایشان از جمله ممنوعیت استخدام کارمند موقت به سر کار باز گشته اند و قرار است که دادگاه وظیفه میانجی گری بین کارگران و کارفرمایان برای مذاکره بر سر خواسته‌های دیگر را به عهده بگیرد.
پرتغال - ادامه کاهش دستمزد ها
به گزارش یورو نیوز دولت پرتغال از اعمال تدابیر جدید ریاضتی خبر داد.
مطابق این تصمیم، هزینه تامین اجتماعی برداشتی از حقوق کارمندان بخش دولتی و خصوصی در بودجه سال ٢٠١٣ از ١١ به ١٨ درصد افزایش خواهد یافت.
این اقدام به معنای کاهش حقوق کارمندان به میزان حدود یک ماه از حقوق آنها در سال است.
یک شهروند پرتغالی با ناعادلانه توصیف کردن این اقدام برای اقشار کارگر می گوید: “من فکر می کنم که دولت می تواند از راههای دیگری هم پول بدست آورد. این که بگویند این کار ایجاد اشتغال خواهد کرد، دروغ است.”
شهروند دیگری هم با اشاره به این که کسری بودجه دولت کمتر شده ولی زندگی مردم بهتر نشده می گوید: “بیکاران زیادی در کشور وجود دارند و من مطمئنم که این کار نخواهد نتوانست از میزان بیکاری بکاهد.”
دولت پرتغال اعلام کرده که نمی تواند از شرایط کمک بین المللی ٧٨ میلیارد یورویی به این کشور سرپیچی کند.
هم اکنون میزان بیکاری در این کشور کوچک اروپایی عضو یورو از ١٥ درصد تجاوز کرده است.
اعمال تدابیر ریاضت اقتصادی که در چهارچوب طرح کمک جهانی نجات پرتغال صورت گرفته، اعتراضات گسترده مردمی را طی یک سال و نیم گذشته به همراه داشته است.
یونان - تظاهرات‌های گسترده علیه سیاست‌های ریاضت اقتصادی
حمایت اتحادیه اروپا از یونان برای ماندن این کشور در حوزه یورو، اگرچه برای دولت آنتونیس ساماراس، نخست وزیر این کشور خوشایند به نظر می‌رسد اما یونانیها به خوبی می‌دانند که این رضایت و دریافت وام بیشتر به معنای تشدید سیاستهای ریاضت اقتصادی است.
به گزارش یورو نیوز روز شنبه ٨ سپتامبر بازنشستگان، کارگران و دانش آموزان یونانی با برپایی تظاهراتی گسترده در مقابل پارلمان یونان اعتراض خود را نسبت به سیاستهای دولت و کاهش بودجه عمومی ابراز کردند.
همزمان هرمن ون رومپوی، رئیس اتحادیه اروپا که برای دیدار و گفت‌و‌گو درباره شرایط اعطای وام بیشتر به یونان سفر کرده بود پس از گفت‌و‌گو با نخست وزیر یونان ظهار داشت: «آقای ساماراس در این نشست من را متقاعد کردند که کابینه وی و همه افرادی که در دولت ایشان فعال هستند درباره اجرای برنامه‌هایی برای برقراری ثبات اقتصادی و مهمتر از آن احیای جامعه یونان مصم هستند.»
آقای ساماراس نیز افزود: «همانگونه که قبلا ذکر کردم، صبر مردم به سر رسیده است و این صبر و بردباری باید نتیجه‌ای در بر داشته باشد که همان احیای اقتصاد کشور با سرعت هرچه بیشتر است.»
در صورت توافق نهایی ٣١ میلیارد و ٥٠٠ میلیون یورو دیگر به یونان وام داده می‌شود که بخشی از وام وعده داده شده توسط صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپاست. همزمان دولت یونان نیز وعده داده که تدابیر اقتصادی از جمله کاهش ١٣ میلیارد و ٥٠٠ میلیون یورویی را مد نظر قرار دهد.
آفریقای جنوبی - معدنچیان اعتصابی به کار باز نگشتند و دست به راهپیمایی زدند
کارگران اعتصاب کننده معدن در آفریقای جنوبی با بی اعتنایی به ضرب الاجل بازگشت به کار، روز دوشنبه١٠ سپتامبر به جای حاضر شدن بر سر کار دست به راه پیمایی زدند. آنها در این راه پیمایی بار دیگر خواهان افزایش حقوق خود شدند.
کارگران اعتصابی شرکت لون مین با دست کشیدن از کار معدن ماریکانا را از یک ماه قبل از کار انداخته اند.
همزمان هزاران کارگر شرکت گلد فیلدز که چهارمین شرکت تولید کننده فلزات گرانبهای جهان است اعتصاب خود را آغاز کردند.
یک سازمان غیردولتی نیز برای حمایت از معدنچیان اعتصاب کننده و خانواده هایشان به آنها غذا اهدا می کند.
یکی از مسئولان این سازمان می گوید: «دیروز ما به افراد حاضر در اینجا غذا دادیم. بیش از سه هزار نفر جمع شده بودند. امروز هم آمده ایم تا ببینیم چند نفر حضور دارند. فکر می کنم ما قادر خواهیم بود تا به حداکثر پنج هزار نفر غذا برسانیم.»
اعتصاب کارگران لون مین حدود یک ماه قبل به درگیری خونین بین نیروهای پلیس و معدنچیان انجامید که در جریان آن ٤٤ نفر کشته شدند. اغلب قربانیان کارگرانی بودند که با شلیک گلوله نیروهای پلیس از پای درآمدند.
جمهوری چک - افزایش نرخ بیکاری در این کشور
اطلاعات رسمی که روز دوشنبه١٠ سپتامبر در پراگ منتشر شد، نشان می‌دهد نرخ بیکاری در جمهوری چک در ماه اوت به هشت و سه دهم درصد رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پراگ، وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری چک اعلام کرد چهار صد و هفتاد و دو هزار و صد و بیست فرد جویای کار در این کشور در ماه اوت ثبت نام کردند.
این تعداد در مقایسه با ماه ژوئیه، یک هزار و صد و پنجاه و شش نفر و در مقایسه با ماه اوت سال دو هزار و یازده، شش هزار و صد و پنجاه و دو نفر افزایش یافته است.

نرخ بیکاری در جمهوری چک در ماه اوت سال دو هزار و یازده، هشت و دو دهم درصد بوده است.
فلسطین - عقب نشینی تشکیلات خودگردان در برابر اعتراضات مردم
تشکیلات خودگردان فلسطینی سرانجام در برابر اعتراض مردم به افزایش مالیات عقب نشینی کرد.
از هفته گذشته افزایش مالیات بر روی برخی کالاها و خدمات و نیز افزایش قیمت بنزین موجب تظاهرات گسترده مردم در کرانه باختری رود اردن شده بود.
سلام فیاد، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه شنبه از کاهش دوباره قیمت ها خبر داد و گفت: «ما روند افزایش قیمت ها را متوقف می کنیم، بویژه قیمت سوخت و حمل و نقل. مالیات بر ارزش افزوده را به ١٥ درصد باز می گردانیم، و این کمترین رقمی است که در حال حاضر می توانیم در نظر بگیریم. این تصمیم ها از روز اول اکتبر قابل اجرا خواهند بود.»
در همین حال صدهها نفر از ساکنان الخلیل، بزرگترین شهر کرانه باختری روز دوشنبه١٠ سپتامبر با برتاپ کفش به عکس سلام فیاد خشم خود را از سیاست های اقتصادی وی و افزایش هزینه زندگی در این منطقه ابراز کردند.
این راهپیمایی منجر به دخالت نیروهای امنیتی و بازداشت شماری از تظاهرکنندگان شد.
آمریکا - اعتصاب و اعتراض ٢٩ هزار معلم در شیکاگو
به گزارش رویترز روز دوشنبه ١٠ سپتامبر بیش از ٢٩ هزار معلم دست از کار کشیدند و هزاران تن‌در مرکز شهر دست به تظاهرات زدند. آنها خواهان بهبود شرایط کار و بهبود وضعیت مدارس هستند.
این اعتراض که روز شه شنبه برای دومین روز ادامه یافت باعث باز ماندن بیش از ٣٥٠ هزار دانش آموز از مدرسه شد. این اعتراض روز یکشنبه ٩ سپتامبر هنگامی که مذاکرات بین اتحادیه معلمان و نمایندگان دولت بی‌نتیجه ماند، فراخوان داده شد.

پاکستان - جان باختن حدود ٢٩٠ کارگر در اثر آتش سوزی در ٢ کارخانه
به گزارش اسوشیتد پرس روز سه شنبه ١١ سپتامبر در پی‌وقوع آتش سوزی در یک کارخانه تولید پوشاک در شهر کراچی‌، بیش از ٢٠٠ کارگر کشته و شمار زیادی زخمی شدند. همچنین یکروز قبل از آن آتش سوزی دیگری در یک کارخانه تولید کفش در شهر لاهور ٢٥ کشته بر جای گذاشت. علت این آتش سوزی اختلال در عملکرد ژنراتور برق اعلام شده است.
بنا بر این گزارش هر دو کارخانه فاقد راه‌های خروج اضطراری بوده اند که باعث شده تعدادی از کارگران برای نجات جانشان خود را از پنجره به پایین پرتاب بکنند.
گفته میشود در پاکستان تعداد زیادی از کارخانجات فاقد سیستم ایمنی، از جمله خروج اضطراری، سیستم اطفأ حریق، زنگ خطر و غیرو میباشند. کارفرمایان در اغلب موقع با پرداخت مبلغی به مقامات دولتی از نصب این سیستم‌ها خود داری میکنند.
یونان - معترضان در اتن زنجیر انسانی‌تشکیل دادند
به گزارش یورو نیوز بیش از دوهزار یونانی متشکل از کارمندان شهرداری، پزشکان و معلمان روز چهارشنبه١٢ سپتامبر در آتن دست به تظاهرات زدند.
آنها بار دیگر درمخالفت با سیاستهای ریاضتی دولت، به کاهش دستمزدها و یارانه های دولتی که یکی از شروط تحمیلی وام دهندگان به دولت یونان است، دست از کار کشیدند.
یک خدمتکار هتل می گوید: “ما حتی از یک یوروی حقوقمان هم صرفنظر نمی کنیم. از مزایای شغلی اضافی هم که از دستمزد خودمان می آید نیز نمی گذریم. ما یک کار درست حسابی برای خودمان و فرزندانمان می خواهیم”
درحالیکه همانند این خدمتکار هتل بسیاری از شهروندان یونان تمایلی به کاهش حقوق و مزایای خود ندارند، دولت آتن برای برخورداری از مرحله بعدی کمک های بین المللی، به وام دهندگان وعده اعمال اصلاحات مورد نظر آنها را داده است.
بریتانیا - افزایش تعداد کارکنان پاره وقت
بر اساس تازه‌ترین گزارش موسسه آمار دولتی بریتانیا، نرخ بیکاری در بریتانیا کاهش یافته و بر تعداد کارکنان پاره وقت افزوده شده است.
با ایجاد ١٣٤ هزار فرصت شغلی، طی دو ماه مه و ژوئن، تعداد کارکنان پاره وقت در بریتانیا به رکورد ١٢. ٨ میلیون تن رسیده است.
کار‌شناسان دلیل رشد قرادادهای پاره وقت را عدم تمایل کارخانه‌ها به ایجاد قرارداهای دائمی و یا بلند مدت می‌دانند.