٢١ شهریور ١٣٩١ -١١ سپتامبر  ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢٢٦

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اخبار اعتراضات كارگری
کارگران قند اهواز در مقابل اداره صنعت خوزستان تجمع کردند
کارگران کارخانه قند اهواز، صبح امروز در اعتراض به عدم دریافت ١٨ ماه از حقوق خود، در مقابل اداره صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان واقع در امانیه اهواز تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، در این تجمع اعتراضی که از ساعت ٩ صبح امروز برگزار شد، نزدیک به ١٠٠ نفر از کارگران قند اهواز با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواستار رسیدگی مسئولان استان خوزستان به مشکلات خود شدند.
تجمع كارگران و مدیران «آونگان» در اعتراض به حكم ورشكستگی كارخانه
با اعلام رای قطعی دادگاه در شعبه ٨ حقوقی اراک مبنی بر ورشکستگی شرکت آونگان، کارگران این واحد تولیدی در اعتراض به حکم صادره از صبح امروز - ١٤ شهریور ماه - در مقابل شرکت تجمع کرده و خواستار حمایت مسئولین شدند. کارگران شرکت آونگان که از ساعت ٩ صبح در مقابل درب كارخانه تجمع کرده‌اند خواسته‌های خود مبنی بر لغو رای ورشکستگی شرکت، تایید لیست بیمه کارگران، پرداخت مطالبات معوق با تعهد به وعده‌های حمایت مالی استانداری و از سرگیری فعالیت خطوط تولید در شرکت را با فریاد اعلام می‌کردند. در صورت تایید اعلام ورشكستگی ١٠٠ کارگر این شرکت با تایید حکم به خیل بیکاران کشور اضافه خواهند شد.
***
تجمع كارگران و بازنشستگان كنف‌كار مقابل استانداری گیلان
از ساعات اولیه صبح چهارشنبه ١٥شهریود تعدادی از بازنشستگان كارخانه كنف‌كار رشت، با تجمع در مقابل استانداری گیلان نسبت به عدم توجه مسئولین به مشكلات معیشتی‌شتان اعتراض کردند یکی از کارگران كنف‌كار در حاشیه این تجمع، تعداد کارگران این واحد صنعتی را حدود ٢٠٠ نفر عنوان کرد و با اشاره به واگذاری شرکت ریسندگی خاور رشت در سال ٨٣ به بخش خصوصی خاطر نشان کرد: از آن سال تاکنون ٤ استاندار گیلان تغییر کرده‌اند ولی فقط وعده و وعید ها تغییر كرده و هیچ مشکلی حل نشده است. این کارگر ادامه داد: هیچ مسئولی در استان سوال نمی‌کند چرا تجمع کرده‌اید، من خود کارگرم و با ٢١ سال سابقه کار بازنشسته شده‌ام اما معوقات من و همکارانم پرداخت نمی‌شود، فرزند محصل دارم و در آستانه بازگشایی مدارس پول ندارم یک جفت کیف و کفش برای فرزندم بخرم. مطالبات کل کارگران حدود ٢ میلیارد تومان است این کارگر میزان مطالبات کل کارگران بازنشسته را حدود ٢ میلیارد تومان اعلام کرد و با اشاره به نام گذاری سال جاری با عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، بیان داشت: هیچ مسئول استانی نمی‌آید از کارگران نجمع کننده سئوال کنند چرا تجمع کرده‌اید تا اینکه بخواهد مشکلمان را حل نمایند. این کارگر در پایان از مسئولان خواست نسبت به حل مشکلات متعدد کارگران ریسندگی خاور بعد از ٨ سال پیگیر باشند.
***
تجمع کارگزاران مخابرات روستایی در مقابل مجلس
کارکنان کارگزاری مخابرات روستایی استان‌های آذربایجان غربی، همدان و کردستان، برای چندمین مرتبه در ماه‌های اخیر در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. حدود ١٠٠ نفر از کارکنان مخابرات روستایی استان‌های غربی کشور در اعتراض به عدم داشتن قرارداد و همچنین نداشتن بیمه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. یکی از حاضرین در این تجمع درباره علت حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی گفت: ما از کارگزاران مخابرات روستایی، از سال ٨٨ به این سمت از داشتن بیمه و قرارداد محروم هستیم و در حال حاضر در حالت تعلیق به سر می‌بریم. ما خواستار انعقاد قرارداد کاری در چارچوب قانون کار بوده و می‌خواهیم که تحت نظر پیمانکار به فعالیت خود ادامه دهیم.
اخراج و بیكارسازی ها

٥٠٠ كارگر پتروشیمی اصفهان در انتظار رفع مشكلات و بازگشایی كارخانه
بیش از ٥٠٠ کارگر در پی تعطیلی کارخانه پتروشیمی اصفهان در شرف بیکاری قرار دارند. پتروشیمی اصفهان به دلیل فقدان نقدینگی دچار مشکل تامین مواد اولیه تولید از پالایشگاه اصفهان است و هم اکنون مسئولان این کارخانه به سبب کاهش تولیدات خود ناچار شده‌اند کارخانه را بطور موقت تعطیل کنند. پالایشگاه اصفهان مدعی است بدون دریافت پول قادر به تامین مواد اولیه پتروشیمی نیست و تنها در قبال دریافت پول حاضر است مواد اولیه تولید این کارخانه را تامین کند. علاوه بر این مشكلات، عدم پرداخت معوقات مالی به واحد‌های بزرگی چون پالایشگاه، تبعاتی رادر خصوص بیکاری کارگران این مجموعه تولیدی بوجود خواهد آورد که بسیار نگران کننده است.
***
٢٨٠ کارگر پیمانكاری کیسون به مرخصی اجباری رفتند
یش از ٢٨٠ کارگر شرکت کیسون، پیمانکار قطار شهری اهواز از روز پنجشنبه به جهت مشکلات مالی برای مدت نامعلومی به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.
با وجودی که چندین سال از مشکلات کارگران و تعطیلی مکرر کارگاه‌های قطار شهری می‌گذرد، تاکنون برای حل مشکل این کارگران اقدام عملی صورت نگرفته است. این در حالیست که این کارگران امید خود را برای بازگشت به کار از دست داده‌اند؛ اما گویا حقوق این کارگران در میان اختلافات مدیران سازمان قطار شهری اهواز و شرکت کیسون (مجری طرح و پیمانکار) به فراموشی سپرده شده است.
نماینده کارگران قطار شهری اهواز در این باره به ایلنا گفت: شرکت کیسون ٢٨٠ کارگر خود را از روز پنجشنبه به سبب مشكلات مرخصی اجباری فرستاده است.
او گفت: دلیل مرخصی این کارگران کمبود منابع مالی این شرکت اعلام شده که باید از سوی شرکت قطار شهری اهواز تامین شود.
این کارگر اضافه کرد: شرکت کیسون از فروردین ماه سال جاری حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده و همچنین در پرداخت سنوات حقوقی ٢٠٠ نیروی کار حراست این کارگاه و افزایش حقوق سال ٩١ این کارگران کوتاهی کرده است
***
دو هزار کارگر قزوینی در انتظار اجرای ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع
یک فعال کارگری در قزوین گفت: دو هزار کارگر قزوینی در انتظار اجرای بازنشستگی با ٢٥ سال سابقه کار طبق ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع هستند.
عید علی کریمی با بیان اینکه اجرای ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع باید سرعت بگیرد اظهار داشت: هزاران کارگر واجد شرایط در کشور وجود دارند که در انتظار اجرای این طرح هستند.
او افزود: سازمان تامین اجتماعی به علت عدم تعامل کارفرما و دولت، از پذیرش متقاضیان واجد شرایط امتناع کرده و بهانه‌های غیر کار‌شناسی مسئولان این سازمان مبنی بر ارائه مدارکی از جمله حکم کارگزینی در بعضی موارد بی‌مورد است.
او با بیان اینکه دولت اجرای ماده ١٠ نوسازی صنایع را متوقف کرده است ابراز داشت: یکی از مهم‌ترین خواسته‌های به حق کارگران، اجرای ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع مربوط به بازنشستگی با ٢٥ سال سابقه می‌باشد که باید مجددا اجرایی شود.
***
اخراج کارگران شرکت اویک
گزارش از کانون مدافعان حقوق کارگر؛ گروهی از شركت های فعال در عسلویه از جمله اویک كارگران بالای ٥٥ سال را اخراج كرده اند. این كارگران میانسال كه به دلیل كار كردن در پروژه های مختلف سابقه ی بیمه مستمر ندارند، از امكان گرفتن مستمری بازنشستگی محروم هستند. به رغم این كه سالهای طولانی كار كرده اند میزان سالهای پرداخت حق بیمه برای آنان بسیار كمتر از سالهای خدمتشان است.به دلیل تعطیلی بسیاری از واحدها و بیكاری گسترده، امكان یافتن كار جدید برای آنان بسیار كم است. و از آنجایی كه شرایط بازنشستگی به حقوق ٥ سال آخر خدمت بستگی دارد، پیدا كردن كار مناسب كه سوابق كاری این كارگران را مخدوش نكند، بسیار سخت است.
***
ادامه مشكلات واحدهای تولیدی آران و بیدگل اشتغال ٢٠ هزار كارگر را تهدید می‌كند
میزان محرومیت و توسعه یافتگی شهرستان آران و بیدگل نسبت به ١٠ سال پیش تغییر چندانی نکرده است به طوری که محرومیت در این شهرستان همانند شهرهای محروم سیستان و بلوچستان است. اگر به مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان رسیدگی نشود شاهد بیکاری ٢٠ هزار نفر در این شهرستان خواهیم بود.
***
گرانی مواد اولیه «رزگاز» را تا ٢ ماه آینده به تعطیلی می‌كشاند
در صورتی که از افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه جلوگیری نشود و ارز مورد نظر جهت نقدینگی تزریق نشود، این واحد تولیدی که ٢٢٠ كارگر در آن مشغول به كار هستند، ظرف دوماه آینده تعطیل خواهد شد. شرکت تولیدی رزگاز کاشان درحال حاضر تولید کننده انواع اجاق گاز است و مدت ٢٨ سال است که به تولید لوازم خانگی فعالیت دارد و به عنوان صادرکننده نمونه کشور طی سه دوره شناخته شده است، به علت افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه و عدم تامین نقدینگی مورد نیاز، درصورتی که تمهیدات جدی اندیشیده نشود و ارز مورد نظر تزریق نشود این واحد تولیدی و صنعتی که بالغ بر٢٢٠ نفر درآن مشغول به کار هستند ظرف دو ماه آینده تعطیل خواهد شد.
***
١٠هزار دانش‌آموخته كشاورزی بیكار در استان مازندران.
با بیكارسازیهای گسترده در استان مازنداران مقامات رژیم اسلامی از بیكاری ١٠هزار دانش آموخته كشاورزی استان مازندران خبر داده و اعلام كرده اند؛ امروز ١٠ هزار دانش‌آموخته كشاورزی بیكار در مازندران داریم كه باید در خصوص این موضوع چاره اندیشی جدی صورت گیرد.
***
مشکلات نقدینگی سبب تعطیلی برخی واحدهای صنعتی گلستان شد
معاون برنامه ریزی استاندار گلستان گفت: مشکلات نقدینگی و بدهی به بانکها سبب تعطیلی برخی از واحدهای موجود در شهرکهای صنعتی استان شده است. صنعت استان با مشکلات عدیده ای مواجه است که باید ترمیم شود.
تاکنون هیچگونه تسهیلاتی به واحدهای صنعتی در علی آبادکتول اختصاص نیافته است. افزایش ایجاد اشتغال پایدار و مولد در استان نیازمند توجه بیشتر به سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی است. بیش از ٧٠ واحد صنعتی در شهرک صنعتی علی آبادکتول احداث شد که بخشی از آن به دلیل بدهی به بانک و مشکلات نقدینگی فعال نیستند.
***
گرانی مواد اولیه ٦٠كارگاه شیرینی پزی در خوزستان را به تعطیلی كشاند.
رییس اتحادیه قناد و بستنی‌فروشی‌های اهواز گفت: با وجود افزایش هزینه‌های تولید شیرینی، قیمت آ‌ن هیچ‌ تغییری نكرده است، این در حالیست كه افزایش هزینه‌ها بر میزان تولید اثرگذار است و به همین دلیل میزان تولید با افت زیادی مواجه شده است. از آذرماه سال‌ گذشته تاكنون ٦٠ كارگاه تولید شیرینی تعطیل شده و در حال حاضر فقط ١٦٠ واحد فعال است؛ این در حالیست كه میزان خرید مردم نیز ٦٠ درصد كاهش یافته است.
***
فاجعه بیکاری که ٦٥ هزار خانوار چایکار را تهدید می کند.
در صنعت چای رکودی وجود دارد که عده ای از کشاورزان از تولید چایکاری دست کشیدند و فاجعه ای برای ٦٥ هزار خانوار که از این راه امرار معاش می کنند در حال رخ دادن است.
***
اخراج كارگران بالای ٥٥ سال در عسلویه
گروهی از شركت های فعال در عسلویه كارگران بالای ٥٥ سال را اخراج كرده اند. این كارگران میانسال كه به دلیل كار كردن در پروژه های مختلف سابقه بیمه مستمر ندارند، از امكان گرفتن مستمری بازنشستگی محروم هستند. به رغم این كه سالهای طولانی كار كرده اند میزان سالهای پرداخت حق بیمه برای آنان بسیار كمتر از سالهای خدمت شان است. به دلیل تعطیلی بسیاری از واحدها و بیكاری گسترده، امكان یافتن كار جدید برای آنان بسیار كم است. و از آنجایی كه شرایط بازنشستگی به حقوق ٥ سال آخر خدمت بستگی دارد، پیدا كردن كار مناسب كه سوابق كاری این كارگران را مخدوش نكند، بسیار سخت است.
***
بیكاری ٢٠٠ کارگر شهرداری ایذه
شهرداری شهرستان ایذه ٢٠٠ کارگر روزمزد و قرارداد موقت خود را بیكار کرده است. ٢٠٠ کارگر خدمات و فضای سبز شهرداری شهرستان ایذه با حضور شهردار جدید این شهر كار خود را از دست داده‌اند. به گفته کارگران اخراجی شهر دار جدید قصد دارد با اخراج کارگران با سابقه نیرو‌های جدید استخدام کند. این کارگران سه ماه حقوق معوقه طلب .
***
بیمه بیکاری کارگران شهاب خودرو‌‌‌‌ پرداخت نمی‌شود
بسیاری از کارگران پیمانی مجموعه شهاب خودرو که در آغاز امسال بیكار شده بودند، پس از گذشت شش ماه از سال هنوز بیمه بیکاری خود را دریافت نکرده‌اند.
به گزارش ایلنا، بعد از گذشت شش ماه از قطع همكاری با کارگران پیمانی شهاب خودرو، بیمه بیکاری اغلب آنان هنوز پرداخت نشده است. همچنین بسیاری از کارگران رسمی که موعد بازنشستگی آن‌ها فرا رسیده است همچنان در مجموعه مشغول به کارند و حکم بازنشستگی آنان صادر نمی‌شود.‌
لازم به ذکر است کارخانه شهاب خودرو زیر نظر آستان قدس رضوی فعالیت می‌کند و بیش از ٦٥٠ کارگر این مجموعه بدلیل عدم موافقت آستان قدس رضوی با حکم شورای تامین مبنی بر توانایی این مجموعه برای به کارگیری دوباره این کارگران، با اتمام قرارداد موقت‌ كاری‌شان در فروردین ماه امسال بیكار شده بودند
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر در روز ١٥ مهر ماه مورد محاکمه قرار خواهند گرفت اتحادیه آزاد کارگران ایران: شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که بندبال بازداشت در ١٥ دی ماه ١٣٩٠ ، در روز بیست و نهم همان ماه از زاندان آزاد شدند و در ٢٥ اسفند سال نود اولین دادگاه آنان برگزار شد بدون اینکه در نزدیک به هفت ماه حکمی در مورد آنان صادر شود بار دیگر در روز ١٥ مهر ماه سالجاری جهت محاکمه مجدد به دادگاه شعبه یک انقلاب سنندج فرا خوانده شده اند. بازداشت مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه در دی ماه ١٣٩٠ با اتهامات کاملا واهی صورت گرفت. شریف ساعد پناه سالها نماینده کارگران کارخانه ریسندگی پرریس و از رهبران کارگری خوشنام در شهر سنندج است و مظفر صالح نیا معلم اخراجی، فعال کارگری در شهر سنندج و انسان شریفی است که بدنبال کمک به یک فرد خیابان خواب در سرمای شدید شهر سنندج و اعتراض به چنین وضعیتی بازداشت شد. اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را در دی ماه سال ١٣٩٠ و محاکمه آنان در ٢٥ اسفند همانسال و بر گزاری دادگاهی دیگر برای آنان در ١٥ مهر ماه را در راستای سیاست اعمال فشار مداوم بر کارگران معترض بمنظور جلوگیری از حق خواهی کارگران ایران ارزیابی میکند و با محکوم کردن بازداشت و به محاکمه کشیدن چنین انسانهای شریفی، خواهان تبرئه بی قید و شرط آنان، آزادی فوری کلیه کارگران و فعالین کارگری زندانی و منع تعقیب قضائی تمامی کارگرانی است که برای آنان پرونده سازی شده است.
***
جان باختن ٥نفر در سانحه تصادف در منطقه مریوان
به گزارش دریافتی، پنج سرنشین یک دستگاه پژو که سه نفر از آنان بوکانی بودند در جریان وقوع سانحه رانندگی در مسیر مریوان به باشماغ جان خود را از دست دادند. این پنج نفر که سه نفر از آنان برادر و اهل شهر بوکان برای کار عازم کردستان عراق بودند در مسیر مریوان به باشماغ به دلیل تصادف یک دستگاه خودروی پژو با یک کامیون بارکش متاسفانه جان خود را از دست دادند.
نا امنی محیط كار
کشته شدن کارگر ١٦ ساله افغان زیر آوار ساختمان
ریزش ناگهانی دیوار کارگر جوانی را در جریان عملیات گودبرداری ساختمانی در سعادت آباد تهران كشت. کارگر ١٦ ساله‌ای از اتباع افغانستان در زیر آوار دیوار مدفون شد. طبق اظهار افراد حاضر در محل، این حادثه به دنبال برخورد یک دستگاه لودر با دیوار ساختمان اتفاق افتاد. ظاهرا راننده لودر به قصد گودبرداری یک قطعه زمین در حال ورود به این محل بود که ناگهان بیل لودر به شدت با دیوار ساختمان مجاور برخورد کرد و موجب ریزش بخشی از آن شد.در پشت این دیوار یک کارگر ساختمانی در چادر خوابیده بود که ناگهان دیوار بر روی او ریزش کرد. متأسفانه این کارگر افغانی بر اثر ماندن در زیر آوار دیوار و وارد آمدن صدمات زیاد در‌‌ همان لحظات اولیه جان خود را از دست داد.
***
نخستین جلسه دادگاه متهم حادثه فولاد غدیر یزد برگزار شد
آذرماه سال گذشته، در پی انفجار یکی از کوره‌های شرکت فولاد غدیر یزد، ١٨ كارگر کشته و ٥ نفر دچار آسیب دیدگی شدید شدند که با شکایت کارگران، مدیرعامل کارخانه به اتهام «تسهیل در قتل ١٨ نفر و همچنین تسهیل در آسیب دیدگی ٥ نفر» از کارگران کارخانه مورد تعقیب قرار گرفت. با گذشت ٩ ماه از وقوع این حادثه، دادگاه رسیدگی به اتهام اصغر حسینی نسب، مدیرعامل فولادغدیر، صبح امروز در شعبه ٧ دادگاه جزایی یزد برگزار شد. این دادگاه به دلیل عدم وجود فضای کافی در دفتر شعبه ٧، در نمازخانه دادگاه برگزار شده است. در این جلسه که به قضاوت قاضی مسعودی رئیس شعبه ٧ دادگاه جزایی یزد برگزار شد، متهم ضمن دفاع از خود، اتهاماتی را نیز به یکی از جانباختگان حادثه به نام عدنان عزیزی وارد کرده است که سمت سرپرستی کارخانه را برعهده داشته است. متهم کارخانه همچنین بخشی از اهمال خود در زمینه جلوگیری از وقوع حادثه را نیز پذیرفته است. در این جلسه همچنین شاکیان پرونده و خانواده‌های قربانیان، مسائلی را در زمینه وقوع حادثه و رسیدگی به مشکلات آن‌ها از سوی مسئولان کارخانه مطرح کردند. رسیدگی به اتهام مدیرعامل و متهم ردیف اول این پرونده در شرایطی برگزار شد که بسیاری از شاکیان پروند در جلسه دادگاه فرزند مدیرعامل کارخانه را بعنوان جانشین وی، عامل اصلی وقوع حادثه معرفی کرده و خواستار حضور وی در دادگاه شدند. قاضی مسعودی صدور رای نهایی برای متهم را به بعد از صدور گزارش پزشکی قانونی در خصوص میزان آسیب دیدگی یکی از کارگران کارخانه کرده است، با این حال در صورت صدور رای نهایی، ممکن است متهم به اتهام تسهیل در قتل غیرعمد ١٨ نفر و همچنین تسهیل در آسیب دیدگی ٥ نفر علاوه بر پرداخت دیه ماه حرام، به تحمل ٦ ماه تا ٣ سال حبس محکوم شود. گفتنی است اصغر حسینی نسب متهم ردیف اول این پرونده، در حال حاضر با قرار وثیقه ٣ میلیارد تومانی آزاد است.
كار كودكان
كار كودكان و عدم امنیت كارگاه های كمتر از ١٠نفر
فعالان حقوق کودکان کار ماده ١٩١ قانون کار را زمینه‌ساز سوءاستفاده از نیروی كار كودكان در كارگاه‌های كوچك می‌دانند و خواستار اصلاح آن هستند. «کارگاه‌های کوچک کمتر از ١٠ نفر را می‌توان بر حسب مصلحت موقتا از شمول بعضی از مقررات این قانون مستثنی نمود. تشخیص مصلحت و موارد استثنا به موجب آئین نامه‌ای خواهد بود که با پیشنهاد شورای عالی کاربه تصویب هیئت وزیران خواهد رسید. این مصلحت سنجی‌ها که قرار بود استثنا باشند هم اکنون به قاعده تبدیل شده و عملا کارگاه‌هایی که جمعیتی کمتر از ١٠ نفر دارند نه از بعضی مقررات قانون کار بلکه از شمول تمامی قوانین حمایتی از كارگر خارج‌اند. یكی از اعضای انجمن حمایت از حقوق کودکان این قانون را نتیجه عدم رابطه قانون گذاران و برنامه ریزان کشور با نهاد‌ها و تشکل‌های مدنی و کارگری عنوان می‌کند. نتیجه این عدم ارتباط دوسویه، تصویب و تداوم اجرای ماده ١٩١ قانون کار است که به موجب آن کارگاه‌هایی که جمعیت آن‌ها از ١٠ نفر کمتر است از شمول بسیاری از مواد حمایتی این قانون محروم شده‌اند. کسانی که این قانون را تصویب کرده‌اند، هیچ ایده و دورنمایی از پیامد‌های ناگوار این قانون نداشته‌اند. دلیل آن هم چیزی جز عدم ارتباط با نهاد‌های مدافع حقوق کارگران از جمله نهاد‌های مدافع حقوق کودکان کار نبوده است چرا که اگر نظرات کار‌شناسی فعالان مدنی و صنفی شنیده می‌شد، قانون‌گذاران متوجه می‌شدند که با خروج کارگاه‌های کوچک از نظارت و حمایت قانون کار، فرصت سوءاستفاده از نیروی کار کودکان برای فرصت‌طلبان فراهم می‌شود. وقتی که این کارگاه‌ها از شمول قانون کار و در نتیجه از نظارت و بازرسی بازرسان وزارت کار كه حكم ضابطین قضایی را نیز دارند خارج شدند، شرایط بهره کشی و استثمار کودکان و نوجوانانی که در این کارگاه‌ها مشغول به کار بودند فراهم شد. پرداخت دستمزد اندک و طولانی کردن ساعت کار گام اول فرصت طلبان بود. در گام بعدی وقتی فرصت فراهم دیده شد سپردن کارهای سخت به آنان به امری رایج بدل شد. یاشار‌ پورخامنه، عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان می‌گوید: من کارگاهی را سراغ دارم که نوجوانی ١٤ ساله با دستگاه پرس ١٩ تنی در آن کار می‌کرد. این در حالی بود که او روزانه با بیش ١٠ ساعت کار پشت این دستگاه تنها ٢٤ هزار تومان دستمزد می‌گرفت. نتیجه چنین قانونی همانطور که از ابتدا نیز مشخص بود، فاجعه بار بوده است. ساعت کار طولانی، کار طاقت فرسا و سنگین، دستمزد اندک، عدم رعایت ایمنی و بهداشت و... از جمله پیامد‌هایی است که به صورت رایج در این کارگاه‌های کوچک به چشم می‌خورد.
***
كارگاه‌های خانگی
کارگاه‌های خانوادگی و مشاغل خانگی نیز زمینه ساز سوءاستفاده از نیروی کار کودکان است. در این کارگاه‌ها عده‌ای در محیط خانه فضای کسب و کار تولیدی را ایجاد می‌کنند و بصورت خانوادگی روی آن کار می‌کنند. در حالی که کنترلی از سوی دولت بر کارگاه‌های صنعتی وجود ندارد مشخص است وضعیت کارگاه‌های خانوادگی چه می‌شود. این گونه کارگاه‌ها، امکان به کار گماشتن کودکان در خفا را فراهم می‌کنند. حضور اعضای خانواده برای پایان گرفتن سریع‌تر کار، یا انجام کار بیشتر منجر به کار کردن کودکان خانواده خواهد شد. در بسیاری از خانواده‌ها به دلیل وجود دیدگاه سنتی به دختران اجازه اشتغال در بیرون از خانه را نمی‌دهند و وقتی به سن ١٢ یا ١٣ سالگی می‌رسند کار‌های طاقت فرسایی را به آنان محول می‌کنند. طیفی از قطعه‌سازی خودرو تا بسته بندی کلوچه با برندهای معروف از جمله مشاغلی است که در کارگاه‌های خانوادگی انجام می‌شود. علی اکبر اسماعیلی پور طرح‌های جمع آوری کودکان و نوجوانان در سطح شهر را بسیار خطرناک توصیف می‌کند و اظهار می‌كند: این طرح‌ها کودکان و نوجوانان را به سمت این کارگاه‌ها و بد‌تر از آن برخی کارگاه‌های مخفی سوق می‌دهد و بدین ترتیب فرصت استثمار آنان فراهم می‌شود. تغییر سن ممنوعیت کار برای کودکان و نوجوانان از ١٥ به ١٨ سال بخشی از مشکلات را حل میکند.
عدم امنیت شغلی
كارگران قرارداد شفاهی نیازمند بازرسی مداوم از كارگاه‌های كوچك
یك کار‌شناس روابط کار انعقاد قرارداد شفاهی میان کارگران و کارفرمایان را امری رایج، خصوصا در واحدهای تولیدی کوچک اعلام کرد. اگر همین لحظه به سازمان ثبت اصناف مراجعه کنیم و پیگیر قراردادهای کتبی کارگران شویم، چیزی را در آنجا نمی‌یابیم زیرا بخش عمده‌ای از قرارداد‌های میان کارگران و کارفرمایان شفاهی است. از قدیم الایام بیشتر پرونده‌های صنفی مربوط به قراردادهای شفاهی بوده است و البته مهم‌ترین مشکل در این قرارداد‌ها اثبات ادعاهای طرفین است. نظارتی بر واحدهای تولیدی وجود ندارد مگر آنکه در یک واحد تولیدی اختلافی پیش بیاید و بازرس کار به آنجا اعزام شود. وزارت کار کمبود نیروی کافی برای بازرسی بر کارگاه‌ها را به عنوان دلیل عدم نظارت بر آن‌ها عنوان می‌کند. این در حالی است که ماموران بیمه به دلیل آنکه می‌خواهند حق بیمه را از کارفرما بگیرند به صورت مداوم و متناوب به کارگاه‌ها مراجعه می‌کنند و در این مورد مشکلی وجود ندارد. مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی می‌بایست از طریق سازمان و نهادهای صنفی صورت بگیرد.
***
سوختگی شدید دو كارگر در آتش‌سوزی كارخانه مشهد نخ
براثر وقوع آتش‌سوزی بزرگی در كارخانه تولید نخ در مشهد دو كارگر دچار سوختگی شدید شدند. در این آتش سوزی دو سوله بزرگ به میزان ١٠٠ درصد در آتش سوخت و دو کارگر این کارخانه دچار سوختگی شدید شدند. ٤ آتش نشان نیز در جریان اطفای حریق این حادثه دچار دودزدگی شدید شدند. شرکت مشهد نخ تولید کننده انواع نخ دارای واحدهای ریسندگی رینگ الیاف بلند، واحد ریسندگی چرخانه‌ای، واحد ریسندگی رینگ الیاف کوتاه و واحد رنگرزی است.این کارخانه در سال ١٣٥٩ تاسیس شد و از سال ١٣٦٨ با استفاده از تکنولوژی کشورهای سوئیس و آلمان شروع به کار نمود و بزرگ‌ترین تولید کننده نخ با بیش از ٤٥ تن تولید در روز است.
قرار داد موقت
رواج قرار دادهای موقت
سوء استفاده کارفرمایان از شرایط انعقاد قرارداد در قانون كار و رواج قراردادهای موقت و سفید امضاء برای مشاغل دائمی به دلیل فقدان توازن در عرضه و تقاضای بازار كار. مدیران بخش خصوصی با سوء استفاده از قانون کار به تبعیت از نحوه اجرای قرارداد ادارات دولتی با کارگران خود بصورت موقت - حتی یک ماهه - قرارداد منعقد می‌کنند. با تثبیت انعقاد قراردادهای موقت برای مشاغل دائمی در بازار كار، دیگر آن نگاه سابق به نیروی کار وجود ندارد و کارفرمایان ترجیح می‌دهند ارتباط کاری با نیروی خود را در سطح حداقل مقررات و قوانین نگاه دارند و با تعویض دائمی نیروی كار از وابستگی آنان به ابزار تولید به شدت جلوگیری می‌كنند كه این روند باعث عدم ایجاد زمینه و انگیزه مهارت در میان كارگران شده است.
خط فقر
محمدعلی مددی ،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی : کارگران به عنوان گروه هدف بعد از هدفمندی یارانه ها بیش از سایر گروه ها آسیب دیدند که عدم همخوانی حقوق و تورم موجود آنها را به زیر خط فقر سوق داد .
رسیدگی به مشکلات و دغدغه های کارگران سالیان سال در دستور کار دولت است اما تا کنون هیچ اقدامی برای بهبود وضعیت این قشر زحمتکش صورت نداده نگرفته است . دستمزد اندک کارگران در برابر زحمت و فعالیت هایشان بسیار ناچیز است ، در برخی از سازمان ها برخی افراد با داشتن حقوق و مزایای مناسب به سمت شغل دوم می روند در حالی که تعداد زیادی از جوانان با معضل بیکاری مواجه هستند . موضوع افزایش حقوق کارگران باید در دستور کاری دولت قرار گیرد تا تورم حاکم بر بازار بیش از این قشر کارگر را آزار ندهد .
دانشجویان
گرانی به غذای دانشجویان هم رسید
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری از افزایش سقف انواع غذاهای دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد و نرخ ارزان ترین و گران ترین غذا را اعلام کرد.در سال تحصیلی جدید قیمت غذای کم هزینه ٣٥٠ تومان، متوسط هزینه ٤٨٥ تومان و پرهزینه ٥٩٠ تومان خواهد شد. مبلغ صبحانه نیز به ٣٠٠ تومان افزایش یافت. (اعلام نرخ غذا در حالی است كه اكثریت دانشجویان از خانواده های كارگری هستند. میزان حقوق و دستمزد این خانواده ها به حدود ٤٠٠هزار تومان میرسد. كارگر كمونیست)
بازنشستگان

قانون پیش از موعد بازنشستگی کارگران متوقف نشده است
قانون بازسازی و نوسازی صنایع، کارگرانی را که زیرمجموعه رسمی کارگاه‌ها ، کارخانجات و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و حداقل ٢٥ سال سابقه خدمت داشته باشند می بایست توسط کارفرما بازنشسته و از مزایای بازنشستگی بهره‌مند شوند . قانون نوسازی صنایع و بازنشستگی پیش از موعد کارگران، بار مالی زیادی به همراه دارد. قانون پیش از موعد بازنشستگی کارگران متوقف نشده است بلکه برخی از مباحث تخصصی و فنی در حوزه قانون کار نیازمند تغییر و اعمال برخی شرایط خاص است . از زمانی که شرایط بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور توسط وزارت کار اعلام شده تعداد مراجعه کنندگان جهت استفاده از این شرایط افزایش چشمگیری دارد . اجرای طرح نوسازی و بازسازی صنایع بار مالی زیادی را به دنبال داشت که به همین دلیل تامین اجتماعی این روند را به کندی اجرا می کند تا با مشکلات مالی مواجه نشود . همیشه تورم و گرانی جزءعوامل تاثیر گذار بر روند زندگی اجتماعی است که معمولا حقوق نیروی کار و معیشت مردم را با مشکل روبرو می کند .برخی از افراد تمایلی به بازنشستگی ندارند چرا که با وجود تورم مزایای حین کار آنها قطع می شود و بر مشکلاتشان افزوده خواهد شد و بدون شک می توان گفت در چند سال اخیر تورم ریشه نابسامانی های اجتماعی محسوب می شود .

معرفی مراكز كار و تولیدی

١-قارچ ملارد
قارچ ملارد یکی از واحدهای بزرگ تولید قارچ و کنسرو قارچ کشور است. در ابتدای سال جاری مدیریت این شرکت به دلیل اختلاس عوض شده است. یکی از اولین اقدامات اولیه مدیر جدید برای سرو سامان دادن اوضاع، تعدیل نیروست. از تعداد ٤٣٠ نفر کارگر این واحد ٣٦٠ نفرمشمول تعدیل نیرو شدند. اکثر کارگران اخراجی دارای سابقه ی کار ١٣تا ١٥ سال بودند. نحوه اخراج هم به این گونه بود که مدیر عامل جدید عنوان کرد قرارداد سفید امضاغیرقانونی است و باید کارگران قرارداد تاریخ دار داشته باشند و از کارگران خواست که برای بستن قرارداد جدید، قراردادهای قبلی شان را تسویه کنند. در این بین با بسیاری از آنان قرارداد جدید بسته نشد و برای تعدادی نیز ترک کار زده شد که هیچ کدام از این کارگران نتوانستند برگردند واز بیمه بیکاری نیز نمی توانند استفاده کنند.اکنون کارگران با قراردادهای شش ماه کار می کنند. این شیوه سبب شده که بعد از هر شش ماه با بستن قرارداد جدید فرصت استفاده از طرح طبقه بندی مشاغل از کارگران گرفته شود و همیشه حقوق آنان را در سطح حداقل حقوق باقی بماند. دستمزدها به نسبت سختی کار و محیط فیزیکی کار متفاوت است. حقوق کارگرانی که بیشتر از حداقل حقوق است نیز در دو قسمت پرداخت می شود .بخش اول دستمزد به میزان حداقل حقوق رسمی، هر ماه به حساب کارگران واریز می شود و مابقی آن به صورت "پشت لیست". دلیل این شیوه پرداخت فرار از پرداخت حق بیمه واقعی کارگران است. این بخش از دستمزد آنان (پشت لیست) که شامل اضافه کار نیز می باشد، با تاخیر زمانی گاه تا سه ماه پرداخت می شود. ساعت کار این کارگران از ٧ و بیست دقیقه تا ٤ ونیم است. حدود یک چهارم کارگران این واحد تولیدی قارچ زن و بیشتر سرپرست خانواده هستند. شرایط کار این کارگران بسیار دشوار است. ٨ ساعت کار ایستاده برای برداشت، شست وشو و بسته بندی قارچ در محیطی مرطوب و سرد سبب می شود که اکثرا به بیماری هایی نظیر کمردرد، رماتیسم و... مبتلا شوند. بسیاری از کارگران این واحد تولیدی هنوز سنوات سال ٨٩ را نگرفته اند. گفته می شود که ٨٢ نفر دیگر هم کنار گذاشته خواهند شد. ٢-اخراج در عسلویه ، O١گروهی از شرکت های فعال در عسلویه از جمله O١ کارگران بالای ٥٥ سال را اخراج کرده اند. این کارگران میانسال که به دلیل کار کردن در پروژه های مختلف سابقه ی بیمه مستمر ندارند، از امکان گرفتن مستمری بازنشستگی محروم هستند. یه رغم این که سالهای طولانی کار کرده اند میزان سالهای پرداخت حق بیمه برای آنان بسیار کمتر از سالهای خدمتشان است.به دلیل تعطیلی بسیاری از واحدها و بیکاری گسترده، امکان یافتن کار جدید برای آنان بسیار کم است. و از آنجایی که شرایط بازنشستگی به حقوق ٥ سال آخر خدمت بستگی دارد، پیدا کردن کار مناسب که سوابق کاری این کارگران را مخدوش نکند، بسیار سخت است.

اخبار بین المللی
اروپا - افزایش بیکارن اروپا به بیش از ١٨ میلیون نفر
موسسه آمار اروپا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد نرخ بیکاری ١٧ کشور عضو یورو طی ماه ژوییه به بیش از ١١/٣ درصد رسیده است.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست، افزایش نرخ بیکاری منطقه یورو نشانگر ادامه بحران مالی و بدهی کشورهای اروپایی و ادامه بی‌اعتمادی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به بازارهای مالی منطقه یورو است.
بر این اساس، موسسه آمار اروپا یورو استات افزود بیش از ٨٨ هزار نفر در کشورهای عضو یورو طی ماه ژوییه به جمعیت بیکار اروپا افزوده شده است و تعداد بیکاران منطقه یورو در این مدت به بیش از ١٨ میلیون نفر رسیده است.
نرخ بیکاری ١١/٣ درصدی منطقه یورو نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ١/٢ درصد افزایش داشته است. این بالا‌ترین نرخ بیکاری منطقه یورو از سال ١٩٩٩ میلادی است. نرخ بیکاری اسپانیا و یونان دو کشور بحران زده منطقه یورو نیز در این مدت با افزایش روبرو شده است.
نرخ بیکاری اسپانیا در ماه ژوییه با ٠/٢ درصد رشد به بیش از ٢٥/١ درصد رسیده است که این بالا‌ترین رکورد در بین کشورهای عضو یورو به شمار می‌رود. نرخ بیکاری یونان نیز در ماه ژوییه با ٠/٥ درصد رشد به بیش از ٢٣/١ درصد رسیده است.
نرخ بیکاری در بین جوانان اسپانیایی نیز به بیش از ٥٢/٩ درصد رسیده است. این رقم در یونان نیز به بیش از ٥٣/٨ درصد رسیده است. اتریش با ٤/٥ درصد کمترین نرخ بیکاری را در بین کشورهای عضو یورو در اختیار دارد.
اسپانیا - تظاهرات علیه حذف درمان رایگان برای مهاجران "غیر قانونی‌"
به گزارش یورو نیوز روز شنبه اول سپتامبر صدها نفر در مقابل یکی از بیمارستانهای اصلی مادرید در اعتراض به تصمیم دولت اسپانیا مبنی بر حذف خدمات درمانی رایگان برای مهاجران به اصطلاح غیرقانونی، تظاهرات کردند.
این در حالی است که برخی پزشکان و دانشمندان نسبت به شیوع برخی بیماریهای واگیردار در صورت اجرا شدن این تصمیم دولت هشدار داده اند.
کارلوس سانچز، میکروبیولوژیست در بیمارستانی در مادرید با ابراز مخالفت با این تصمیم دولت می گوید: “ما هر تلاشی را برای ارائه استدلالمان در مخالفت با این تصمیم خواهیم کرد.”
اما دولت راستگرای ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، اجرای این تدبیر و همچنین افزایش مالیات بر ارزش افزوده از ١٨ به ٢١ درصد که از روز شنبه به اجرا در می آید را برای جبران کسری بودجه این کشور و رساندن آن به ٦ درصد تولید ناخالص ملی لازم دانسته است.
فرانسه - تعداد بیکارن از ٣ میلیون نفر فراتر رفت
تعداد بیکاران فرانسه از مرز ٣ میلیون نفر گذشت، رقمی و روندی که در ١٣ سال اخیر این کشور بی‌سابقه توصیف می‌شود و بیش از چهارده ماه متوالی است که از سیر صعودی باز نمی ایستد.
فرانسه با ٦. ٦٢ میلیون نفر جمعیت، اگرچه پس از آلمان، دومین اقتصاد بزرگ حوزه پولی یورو به شمار می رود اما به گفته میشل اسپان، وزیر کار فرانسه، رقم بیکاری رو به افزایش ٣ میلیون نفری به دغدغه اصلی دولت تبدیل شده است.
وقتی فرانسوا اولاند برای دستیابی به کرسی ریاست جمهوری مبارزه تبلیغاتی‌ می‌کرد، ایجاد شغل را از اولویت‌های خود خواند و بر کارآفرینی برای نسل جوان تاکید کرد.
اما با بحرانی اقتصادی که اروپا را به این زودی‌ها‌‌ رها کردنی نیست، هنوز معلوم نیست عاقبت اقتصاد و بیکاری در فرانسه‌ای که می‌باید همزمان به کمک بحرانزدگانی چون یونان و اسپانیا نیز بشتابد چه خواهد شد و آیا دولت آقای اولاند خواهد توانست وعده هایش را عملی کند یا نه.
آلمان - اعتصاب مجدد کارکنان شرکت هواپیمایی لوفتهانزا
به گزارش یورو نیوز پرسنل پرواز شرکت لوفت هانزا بامداد روز سه شنبه٤ سپتامبر بار دیگر اعتصاب خواهند کرد.
اعتصاب روز سه شنبه به مدت هشت ساعت خواهد بود و از ساعت پنج صبح در برلین و شش بامداد در فراکفورت به وقت اروپای مرکزی آغاز می شود.
نمایندگان سندیکای پرسنل پرواز در مذاکرات خود با شرکت لوفت هانزا پنج درصد افزایش حقوق کارکنان پرواز را مطالبه کرده اند. با این وجود لوفت هانزا تنها با افزایش سه و نیم درصدی حقوق موافقت کرده است.
پیش از این اعتصاب روز جمعه کارکنان پرواز لوفت هانزا فرودگاه فرانکفرت را به حالت فلج درآورده بود و باعث سرگردانی بیش از ٢٦ هزار مسافر شده بود.
روسیه - تظاهرات ١٠٠٠ کارگر در اعتراض به تعطیلی‌ کارخانه
به گزارش IGU روز یکشنبه ٢ سپتامبر ١٠٠٠ کارگر کارخانه تولید آلومینیوم Bogoslovsky در شهر کوچک Krasnoturyinsk در اعتراض به تصمیم کارفرمایان برای تعطیلی‌ کارخانه دست به راهپیمایی زدند.
کارگران می‌گویند در این شهر کوچک حداقل یک نفر از هر سه‌ خانواده در این کارخانه کار می‌کند و تعداد کّل کارگران این کارخانه به ٣٧٠٠ تن‌ می‌رسد.
یکی‌ از کارگران معترض بنام Sergey Lazarev می‌گویند: "تعطیلی‌ این کارخانه یک تراژدی برای من و خانواده‌ام است، خودم، همسرم، ٢ تا از دخترانم و دامادم در این کارخانه کار می‌کنیم و پیدا کردن کار در این شهر برای ما ٥ نفر یک چیز کاملا غیر ممکن است."

آفریقای جنوبی - تظاهرات بیش از ٣ هزار معدنچی
به گزارش یورو نیوزبیش از ٣ هزار نفر از معدنچیان آفریقای جنوبی روز چهارشنبه ٥ سپتامبر در خیابانهای نزدیک به معدن ماریکانا تظاهرات کردند تا بر درخواست اولیه خود مبنی بر افزایش حقوق اصرار کنند.
اعتصاب کارگران معدن طلای سفید لانمین در منطقه ماریکانا چهار هفته است که ادامه دارد و روز چهارشنبه فقط چیزی حدود ٤ درصد کارگران بر سر کارشان حاضر شدند.
این گسترده ترین تظاهرات پس از تیراندازی پلیس به سوی معدنچیان معترض است. حضور و آمادگی پلیس نیز در کنار تظاهرات روز چهارشنبه چشمگیر بود.
ادامه اعتصاب باعث افزایش بهای جهانی پلاتینیوم وسقوط سهام شرکت لانمین شده است. ناظران معتقدند که ادامه بحران کارگری بر سرنوشت سیاسی جاکوب زومبا، رئیس جمهور و رهبر کنگره ملی آفریقا نیز تأثیر می گذارد.
یونان - افزایش بیسابقه نرخ بیکاری در این کشور
به گزارش یورو نیوزآخرین آمار ارائه شده توسط مرکز آمار یونان نشان می دهد که میزان عدم اشتغال در این کشور از ٢٣.٥ درصد در ماه مه به ٢٤.٤ درصد در ماه ژوئن رسیده است.
این رقم دو برابر میانگین نرخ بیکاری در محدوده مالی یورو است و بدین معناست که از هر چهار نفر یک نفر در یونان بیکار است.
بحران اقتصادی، یونانی ها را با بیکاری و فقر روبرو کرده و اقدامات ریاضتی دولت اقشار مختلف مردم را به واکنش وا داشته است.
دولت در حالیکه هیچ شغلی‌ برای خیل بیکاران در نظر ندارد، از شاغلین می‌خواهد که با کار بیشتر و دستمزد کمتر به دولت در باز پرداخت بدهی‌هایش کمک بکنند، ولی‌ با دست و دلً بازی به بانک‌ها و مؤسسات مالی کمک می‌کند.
مردم از سیاست‌های ریاضت کشی‌ به تنگ آمده اند و اعتراضات مردم روز به روز رو به گسترش است.
کنیا - اعتصاب قدرتمند ٢٨٠ هزار معلم
اتحادیه ملی معلمان کنیا روز دوشنبه ٣ سپتامبر اعلام کرد دست‌کم دویست و هشتاد هزار تن از معلمان این کشور در اعتراض به عدم پرداخت به موقع افزایش حقوق خود اعتصاب کرده اند.
به گزارش اسوشیتدپرس از نایروبی، اعتصاب معلمان، از سرگیری کلاس های درس در کنیا را پس از تعطیلات در هاله ای از ابهام قرار داده است.
مذاکراتی که روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ٥ و ٦ سپتامبر بین اتحادیه‌ها و نمایندگان دولت صورت گرفته بی‌ نتیجه بوده است و بنظر می‌‌آید که اعتصاب ادامه پیدا کند.


ضمیمه اخبار كارگر كمونیست؛
كرنولوژی دستگیری دو فعال كارگری و عضو اتحادیه آزاد كارگران ایران، برگرفته از سایت اتحادیه آزاد كارگران ایران. در این جا ما نظر خوانندگان كارگر كمونیست را به نحوه دستگیری، دادگاهی و حمایت های مردم در سال ١٣٩٠ و دفاعیه شریف ساعد پناه در شعبه ٤ دادیاری سنندج: عضویت در هیئت مدیره اتحادیه،" حق قانونی و مسلم من و همه کارگران است" جلب میكنیم. ـ كارگر كمونیست
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر در روز ١٥ مهر ماه مورد محاکمه قرار خواهند گرفت
اتحادیه آزاد کارگران ایران: شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که بندبال بازداشت در ١٥ دی ماه ١٣٩٠ ، در روز بیست و نهم همان ماه از زاندان آزاد شدند و در ٢٥ اسفند سال نود اولین دادگاه آنان برگزار شد بدون اینکه در نزدیک به هفت ماه حکمی در مورد آنان صادر شود بار دیگر در روز ١٥ مهر ماه سالجاری جهت محاکمه مجدد به دادگاه شعبه یک انقلاب سنندج فرا خوانده شده اند. بازداشت مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه در دی ماه ١٣٩٠ با اتهامات کاملا واهی صورت گرفت. شریف ساعد پناه سالها نماینده کارگران کارخانه ریسندگی پرریس و از رهبران کارگری خوشنام در شهر سنندج است و مظفر صالح نیا معلم اخراجی، فعال کارگری در شهر سنندج و انسان شریفی است که بدنبال کمک به یک فرد خیابان خواب در سرمای شدید شهر سنندج و اعتراض به چنین وضعیتی بازداشت شد.اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را در دی ماه سال ١٣٩٠ و محاکمه آنان در ٢٥ اسفند همانسال و بر گزاری دادگاهی دیگر برای آنان در ١٥ مهر ماه را در راستای سیاست اعمال فشار مداوم بر کارگران معترض بمنظور جلوگیری از حق خواهی کارگران ایران ارزیابی میکند و با محکوم کردن بازداشت و به محاکمه کشیدن چنین انسانهای شریفی، خواهان تبرئه بی قید و شرط آنان، آزادی فوری کلیه کارگران و فعالین کارگری زندانی و منع تعقیب قضائی تمامی کارگرانی است که برای آنان پرونده سازی شده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٥ شهریور ماه ١٣٩١
اخبار مرتبط با بازداشت، آزادی و محاکمه مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه - منتشره از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران
برگزاری دادگاه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا
بنابر خبر های رسیده دیروز چهارشنبه ٢٥ اسفند ماه ساعت ٩ تا ١٠.٥ صبح جلسه ی دادگاه شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برگزار گردید. در این جلسه وکیل شریف ساعد پناه و مظفر صالحنیا دفاعیه و مستندات خود را ارائه نمود . دادگاه اعلام کرد نتیجه تصمیم دادگاه بعدابه اطلاع شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا خواهد رسید.اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن محاکمه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا اعلام میدارد محاکمه این کارگران به اتهامات واهی وجرمهای مرتکب ناشده، هیچ معنایی جز تحت فشار دادن رهبران کارگری در آستانه سال نو وتحت الشعاع قرار دادن برگزاری مراسم روز جهانی کارگر که در شهر سنندج یک سنت جا افتادهاست ندارد. بدون تردید برگزاری چنین محاکماتی در روزهای پایانی سال و نزدیک به روزجهانی کارگر، تاثیری در عزم و اراده کارگران ایران برای دفاع از حقوق انسانی شان و برگزاری مراسم اول ماه مه نخواهد داشت.
برگزاری دادگاه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به روز ٢٥ اسفند موکول شد
بنا بر اعلام قبلی دادگاه شعبه یک انقلاب سنندج، امروز دوشنبه ١٥ اسفند ماه قرار بود دادگاه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا برگزار شود اما با اعتراض آقای محمد قوامی وکیل این کارگران مبنی بر محدودیت زمانی برای مطالعه پرونده، دادگاه شعبه یک انقلاب با تمدید زمان برای برگزاری دادگاه موافقت کرد و قرار شد جلسه دادگاهی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا در روز ٢٥ اسفند ماه برگزار شود. اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن محاکمه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا اعلام میدارد محاکمه این کارگران به اتهامات واهی و جرمهای مرتکب ناشده، آنهم با تعجیلی که دادگاه انقلاب سنندج دارد هیچ معنایی جز تحت فشار دادن رهبران کارگری در آستانه سال نو و تحت الشعاع قرار دادن برگزاری مراسم روز جهانی کارگر که در شهر سنندج یک سنت جا افتاده است ندارد. بدون تردید برگزاری چنین محاکماتی در روزهای پایانی سال و نزدیک به روز جهانی کارگر، تاثیری در عزم و اراده کارگران ایران برای دفاع از حقوق انسانی شان و برگزاری مراسم اول ماه مه نخواهد داشت.
شریف ساعد پناه در شعبه ٤ دادیاری سنندج:
عضویت در هیئت مدیره اتحادیه، حق قانونی و مسلم من و همه کارگران است
شریف ساعد پناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، که در روز ١٨ دی ماه توسط مامورین امنیتی دستگیر و پس از نزدیک به دو هفته بازداشت در مورخه ٢٩ دی ماه همراه با مظفر صالح نیا یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره اتحادیه از زندان آزاد شد، ساعت ١٠ صبح امروز و با احضاریه کتبی شعبه چهار دادیاری دادگاه انقلاب سنندج در این دادیاری حضور پیدا کرد و بعنوان آخرین دفاعیه در پرونده اش، اتهامات وارده توسط مامورین امنیتی بر خود را رد کرد و بطور شفاهی و همچنین طی دفاعیه ای کتبی از عضویت خود در هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و داشتن بولتن خبری اتحادیه در منزل اش دفاع کرد و بر حقانیت کارگران برای اعتراض و داشتن تشکلهایی که بدست خود برپا میکنند تاکید نمود. اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن بازداشت و به زندان افکندن شریف ساعد پناه اعلام میدارد: برپایی تشکل مستقل کارگری، اعتصاب، تجمع و اعتراض به بی حقوقی، حق مسلم و خدشه ناپذیر کارگران است و می باید فورا قرار منع تعقیب قضائی در مورد شریف ساعد پناه و دیگر کارگران در معرض دادگاهی شدن صادر و تمامی کارگران زندانی بی قید و شرط آزاد شوند.
بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون آزادی کارگران زندانی
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا با قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی آزاد شدند
مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، پس از بیش از دو هفته بازداشت در میان استقبال پرشور خانواده های خود، اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعضا کمیته هماهنگی و دیگر فعالین و کارگران در شهر سنندج از زندان آزاد شدند. امروز ٢٩ دی ماه از ساعات اولیه صبح، مقابل دادگاه و سپس زندان مرکزی سنندج شاهد جنب و جوشی پرشور در میان خانواده های کارگری، اعضا اتحایه و دیگر فعالین کارگری بود. دیروز اعلام کرده بودند برای روشن شدن وضعیت شریف و مظفر قاضی حضور ندارد، صبح امروز نیز وضعیت روشن نبود تا اینکه اعلام شد کارگران زندانی با قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی میتوانند آزاد شوند و همین امر باعث تلاشی صد چندان در میان دوستداران شریف و مظفر شد. در مدت کوتاهی وثیقه ها حاضر و بلافاصله به دادگاه آورده شد و حکم آزادی اعضای هیئت مدیره اتحادیه صادر گردید و جمعیت حاضر در مقابل دادگاه بسوی زندان مرکزی سنندج رهسپار شدند و پس از ساعتی انتظار، در ساعت ٣٠/١٤ با خارج شدن مظفر و سپس نزدیک ساعت ١٦ شریف ساعد پناه از زندان با دسته های گل به استقبال آنان شتافتند و مظفر و شریف را به آغوش کشیدند. اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را به خانواده های این عزیزان، اعضا اتحادیه، و تمامی کسانی که از روز اول بازداشت این کارگران، تلاش بی وقفه ای را برای آزادی آنان آغاز کردند صمیمانه تبریک میگوید و مراتب قدردانی خود را از اعضا کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج که همدوش با خانواده ها و اعضا اتحادیه آزاد کارگران ایران برای آزادی شریف و مظفر کوشیدند اعلام میدارد و بیش از هر زمان دیگری بر اتحاد و همبستگی کارگران تاکید میکند. ما همچنین مراتب سپاس و قدردانی خود را از مردم شریف سنندج که هیچگاه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران را تنها نگذاشته اند و هر زمان که لازم شده، دار و ندار خود را برای آزادی کارگران زندانی به وثیقه گذاشته اند اعلام میداریم و درودهای گرم خود را نثار این عزیزان و همبستگی پرشور آنان با کارگران زندانی میکنیم.
شریف و مظفر آزاد شدند. اما هنوز رضا شهابی، ابراهیم مددی، بهنام ابراهیم زاده، علی نجاتی، شاهرخ زمانی، مهدی شاندیز، محمد جراحی، شیث امانی و دهها و صدها انسان آزادیخواه و برابری طلب در زندانها بسر می برند و قرارهای وثیقه بر بالای سر کارگرانی همچون شریف و مظفر و دیگر کارگرانی که از زندان آزاد شده اند، قرار دارد. به این وضعیت باید خاتمه داده شود. کارگران حق دارند نسبت به شرایط کار و زیست خود معترض باشند، حق دارند تشکلهای خود را برای دفاع از حقوق انسانیشان برپا دارند، حق دارند هر زمان که بر حسب منافع خود لازم دیدند دست به اعتصاب بزنند. زندان و دادگاه و محاکمه و صدور وثیقه برای بر خورداری از حق آزادی از زندان، نه شایسته کارگران و رهبران کارگری معترض و انسانهای عدالت خواه، بلکه از نظر ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران، تمامی اینها می باید در حق کسانی اعمال شود که هیچگونه حق بقا و برخوردار ی از یک زندگی انسانی را برای میلیونها کارگر قائل نیستند و با قانون و بدون قانون، هر روزه در حال تحمیل شرایط مشقت بارتری بر طبقه کارگر ایران می باشند.
امروز شریف ساعد پناه و مظفر صالح را به دادگاه آوردند اما به پرونده آنان رسیدگی نشد
امروز ٢٨ دی ماه از اولین ساعات صبح، خانواده های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به همراه دیگر خانواده های کارگری از اعضای اتحادیه و کمیته هماهنگی در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج دست به تجمع زدند و خواهان آزادی عزیزان خود شدند. در همین حال شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را، پس از نزدیک به یک هفته از انتقال به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج، به دادگاه آوردند و خانواده ها با شنیدن این خبر به مقابل دادگاه رفتند. اما از آنجا که معاون دادستانی، پرونده آنان را جهت رسیدگی به شعبه ٤ دادیاری ارجاع داد و قاضی آن شعبه امروز به محل کارش نیامده بود به پرونده شریف و مظفر رسیدگی نشد و بار دیگر آنان را به زندان منتقل کردند و قرار شد فردا آنها را به دادگاه بیاورند. اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن تداوم بازداشت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به بهانه های مختلف و سر دواندن خانواده های آنان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگران از زندان است.
به خانواده های معترض شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا اعلام شد پرونده های آنان تا روز پنج شنبه به دادگاه فرستاد خواهد شد
صبح امروز ٢٦ دی ماه، همچون روزهای دیگر خانواده های کارگران زندانی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به همراه جمعی از خانواده های کارگری در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات دست به تجمع زدند و خواهان آزادی عزیزان خود شدند. اما مسئولین این ستاد از دادن پاسخ روشن به خانواده ها خودداری میکردند که این امر باعث اعتراض شدید این خانواده ها شد. در ادامه این کشمکش یکی از مسئولین ستاد خبری اداره اطلاعات طی صحبتی با خانواده ها به آنان اعلام کرد نگران کارگران بازداشتی نباشند و به آنان گفت چنانچه تا روز پنج شنبه تکلیف شریف و مظفر را روشن نکردیم شما هر اعتراضی که خواستید بکنید. همچنین شریف ساعد پناه نیز طی تماسی با خانواده اش به آنان اعلام کرد وضعیت شان تا روز پنجشنبه روشن خواهد شود که در پی آن خانواده ها به تجمع خود پایان دادند. اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر با تاکید بر حقوق کارگران ایران مبنی بر اعتراض به شرایط کار و زیست خود اعلام میدارد شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا هیچ جرمی جز دفاع از حقوق انسانی خود و همکارانشان مرتکب نشده اند و می باید فورا و بی قید و شرط آزاد گردند. ادامه بازداشت این کارگران تا روز پنج شنبه و سپس ارجاع آنها به دادگاه، از نظر ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران معنایی جز تلاش برای پرونده سازی واهی برای این کارگران ندارد. زندان و دادگاه نه جای کارگران حق طلبی چون شریف و مظفر و شیث امانی و دیگر کارگران حق طلب، بلکه جای کسانی است که هر روزه با عدم پرداخت بموقع دستمزدهای زیر خط فقر کارگران و به تعطیلی کشاندن کارخانه ها و دیگر بستر سازی های قانونی و غیر قانونی در حال تحمیل شرایط هر چه برده وارتری بر طبقه کارگر ایران هستند.
کارگران سنندج خواهان آزادی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا شدند
کارگران بازنشسته کارخانه شاهو، کارگران اخراجی ریسندگی پرریس، نساجی کردستان، کارگران فلزکار و ساختمانی و کارگران دست فروش سنندج هر کدام با امضای طوماری خواهان آزادی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا شدند. جمع آوری این امضاها در میان کارگران سنندج ادامه دارد.
تجمع خانواده های کارگری به همراه خانواده های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا در اعتراض به تداوم بازداشت آنها
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز ٢٥ دی ماه از ساعت ٣٠/٩ صبح تعدادی از خانواده های کارگری به همراه خانواده های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا در اعتراض به تداوم بازداشت این کارگران در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج دست به تجمع زدند و خواهان آزادی مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه شدند بنا بر این گزارش بدنبال این تجمع، مسئولین ستاد خبری اداره اطلاعات علیرغم اینکه روز پنج شنبه به خانواده ها گفته بودند شریف و مظفر در آنجا تحت بازداشت هستند، منکر ادامه بازداشت این کارگران در آنجا شدند و از خانواده ها خواستند به تجمع خود پایان دهند اما با اصرار خانواده ها و ادامه تجمع، مسئولین ستاد خبری نهایتا اعلام کردند شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا همچنان در این ستاد نگهداری میشوند. با اعلام این خبر از سوی مسئولین ستاد خبری اداره اطلاعات، خانواده ها مصرانه خواهان آزادی شریف و مظفر شدند و به تجمع خود تا ساعت ٣٠/١٤ ادامه دادند و نهایتا با وعده رسیدگی مسئولین ستاد خبری به وضعیت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا در روز دوشنبه، خانواده های تجمع کننده به تجمع خود پایان دادند و اعلام کردند چنانچه فردا دوشنبه ٢٦ دی ماه کارگران زندانی آزاد نشوند تجمع خود را از مقابل ستاد خبری به خیابان خواهند کشاند.
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از زندان مرکزی سنندج به ستاد خبری اداره اطلاعات منتقل شده اند
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال اعلام معاون دادستانی سنندج مبنی بر ادامه بازجویی از آنها، صبح دیروز از زندان مرکزی سنندج به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند. دیروز خانواده های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا بدنبال بی خبری از وضعیت عزیزانشان به ستاد خبری اداره اطلاعات مراجعه کردند و در آنجا به آنها اعلام شد شریف و مظفر در آنجا تحت بازداشت هستند و برای پیگیری وضعیت آنها، خانواده ها میتوانند روز یکشنبه آینده و پس از پایان تعطیلات وضعیت عزیزان خود را پیگیری کنند.اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، خانواده های کارگران زندانی و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج اعلام کرده اند چنانچه شریف و و مظفر هفته آینده آزاد نشوند اعتراضات خود را برای آزادی آنها تشدید خواهند کرد.
در باره تداوم بازداشت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا
خانواده های این کارگران، اعضای اتحادیه و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج اعلام کرده اند چنانچه هفته آینده این دو کارگر زندانی آزاد نشوند اعتراضات خود را تشدید خواهند کرد
شش روز از بازداشت مظفر صالح نیا و سه روز از بازداشت شریف ساعد پناه گذشت. منزل این کارگران بدون ارتکاب جرمی مورد بازرسی قرار گرفت و بولتن خبری اتحادیه که چیزی جز چند خبر کارگری در آنها نبود بمثابه جرم و بهانه ای برای تداوم بازداشت آنان تبدیل شد. در این مدت خانواده های این کارگران به همراه اعضای اتحادیه و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج، بطور مرتب در مقابل دادگاه تجمع کرده و خواهان روشن شدن وضعیت شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا شده اند اما تاکنون جواب روشنی در رابطه با تداوم بازداشت این کارگران به خانواده های آنان داده نشده است و علیرغم اینکه قرار بود امروز آنان را به دادگاه بیاورند اینکار انجام نشد و فقط پرونده های آنان توسط یکی از ماموران اطلاعات نیروی انتظامی به دادگاه شعبه ٥ بازپرسی منتقل و از آنجا به معاونت دادستانی ارجاع داده شد و معاون دادستان به خانواده های کارگران زندانی اعلام کرد وثیقه ای برای آزادی این کارگران قبول نمیکند و باید بازجویی از آنها ادامه پیدا کند. اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، خانواده های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج اعلام کرده اند چنانچه پس از پایان تعطیلات آخر هفته و روز شنبه، شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا آزاد نشوند بر دامنه اعتراضات خود نسبت به تداوم بازداشت آنان خواهند افزود.شریف ساعد پناه نماینده اخراجی کارگران ریسندگی پرریس، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و یکی از رهبران کارگری خوشنام در سنندج و مظفر صالح نیا فعال کارگری، معترضی پرشور به بی عدالتی های اجتماعی و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه در این شهر است. این کارگران هیچ جرمی جز دفاع از حقوق انسانی خود و هم طبقه ای هایشان مرتکب نشده اند و بی تردید تداوم بازداشت آنان معنایی جز تلاش جهت پرونده سازی های واهی برعلیه این کارگران ندارد.لذا ما پیشاپیش با محکوم کردن هر گونه پرونده سازی واهی بر علیه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا، تشدید اعتراض نسبت به تداوم بازداشت این کارگران را حق مسلم خود میدانیم و بدینوسیله اعلام میداریم شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا باید فورا و بی قید و شرط آزاد گردند.
شریف ساعد پناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شد
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ساعت ١٥/٩ صبح امروز ١٨ دی ماه، ٤ مامور امنیتی لباس شخصی وارد منزل شریف ساعد پناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران شدند و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی کتابهای موجود در خانه، وی را به نقطه نامعلومی منتقل کردند و سپس ساعت ١١ ظهر، شریف را به دادگاه شعبه ٥ آوردند. در این دادگاه شریف ساعد پناه در باره بولتن خبری اتحادیه آزاد کارگران ایران مورد بازجویی قرار گرفت و پس از صدور قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی، وی را به زندان مرکزی سنندج منتقل کردند.صبح امروز در حالی مامورین امنیتی شریف ساعد پناه را بازداشت کردند که از روز پنج شنبه گذشته مظفر صالح نیا یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت و بصورت بلاتکلیف در زندان مرکزی سنندج محبوس شده است و از سوی دیگر احکام لغو شده دو عضو دیگر هیئت مدیره اتحادیه، شیث امانی و صدیق کریمی بار دیگر به جریان انداخته شده است .اتحادیه آزاد کارگران ایران تعرض به اعضای هیئت مدیره خود در شهر سنندج را قویا محکوم میکند و دستگیری شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را بدلیل وجود بولتن خبری اتحادیه در نزد آنها، یک اقدام ضد کارگری برای ایجاد سدی در برابر آگاهی رسانی از مجموعه ی شرایط مصیبت باری میداند که با قطع یارانه ها، انجماد دستمزدها و ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار بر علیه طبقه کارگر ایران در جریان است.بدیهی است کارگران ایران و در این میان اتحادیه ما، تسلیم فشارهایی از قبیل بازداشت کارگران آگاه و فعال و ایجاد حصار برای جلوگیری از انتشار مشقات بیش از پیشی که هر روزه بر کارگران ایران تحمیل میشود، نخواهند شد و همانگونه تاکنون نشان داده اند لحظه ای در دفاع از حقوق انسانی خود باز نخواهند ایستاد.
قاضی کشیک، بازداشت موقت مظفر صالح نیا را دو روز دیگر تمدید کرد
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دیروز جمعه ١٦ دی ماه ساعت یازده صبح مظفر صالح نیا را به محل دادگستری سنندج منتقل و قاضی کشیک بدون روشن کردن اتهامات مظفر، قرار بازداشت موقت وی را بمدت دو روز دیگر تمدید کرد و سپس مظفر را از دادگستری به زندان مرکزی سنندج منتقل کردند.مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٥ دی ماه در محل کارش بازداشت شد. بنا بر خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در تفتیش منزل مظفر چند بولتن خبری اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط مامورین امنیتی ضبط شده است.
مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در محل کارش دستگیر شد
ساعت یازده صبح امروز ١٥ دی ماه ١٣٩٠، ٥ نفر از مامورین امنیتی در شهر سنندج به محل کار مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران مراجعه و پس از تفتیش آنجا، وی را دستگیر و جهت تفتیش منزل، مظفر را به خانه اش بردند. بنا بر خبر رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران از آنجا که مامورین بطور توهین آمیزی اقدام به تفتیش منزل مظفر کردند این امر باعث اعتراض شدید وی و تعرض مامورین به مظفر در مقابل چشمان دخترش شد در نتیجه این عمل کاپشن مظفر پاره شد و نهایتا ٥ مامور حاضر در آنجا با ضبط گیس کامپیوتر مظفر، وی را با خود به نقطه نامعلومی منتقل کردند. بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از دستگیری مظفر و اطلاع دوستان و اعضای خانواده وی از این موضوع، همسر ایشان جهت کسب اطلاع از محل نگهداری مظفر به ستاد خبری وزارت اطلاعات و اطلاعات نیروی انتظامی مراجعه کرد اما هر دوی این نهادها از محل نگهداری مظفر اظهار بی اطلاعی کردند. مظفر صالح نیا حدود دو هفته پیش، پس از مشاهده یک کارتن خواب ٣٥ ساله که شبها و در هوای بسیار سرد سنندج در مقابل محل کارش در کنار خیابان میخوابید از اداره بهزیستی سنندج خواهان سرپرستی وی شد اما پس از دو روز از انتقال وی به بهزیستی بار دیگر وی شبها را در کنار خیابان میخوابید. این امر اعتراض شدید مظفر و اهالی محل را برانگیخت و مظفر طی تماسی با استانداری کردستان و رسانه های خبری در شهر سنندج اعلام کرد: این چه مملکتی است که یک انسان بی پناه در شبهای سرد زمستانی ناچار میشود در کنار خیابان بخوابد و خواهان رسیدگی به این موضوع شد. بدنبال این اعتراض از سوی مظفر صدها نفر در محل زندگی مرد کارتن خواب در کنار خیابان گرد آمدند و رسانه های خبری نیز در محل حاضر شدند و از وضعیت مرد کارتن خواب اقدام به فیلمبرداری کردند و نهایتا این خبر در شبکه های تلویزیونی محلی نیز پخش شد.اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن بازداشت مظفر صالح نیا و بی خبر نگه داشتن خانواده اش از محل بازداشت وی، اعلام میدارد مظفر به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، یک فعال کارگری و یک معترض پرشور به بی عدالتی های اجتماعی است. وی هیچ جرمی جز دفاع از حقوق کارگران و اعتراض به بی عدالتی های اجتماعی مرتکب نشده است و میباید فورا و بی قید و شرط آزاد گردد.


.