١٠ مرداد ١٣٩١ - ٣١ ژوئیه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢٢٠

اخبار کارگری

نسان نودینیان
داوود رفاهی

اخبار اعتراضات کارگری

تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی
با وجود گذشت چندین هفته از اخرج مربیان پیش دبستانی تجمع آنان در مقابل مجلس شورای اسلامی همچنان ادامه دارد در حالی که هیچ کدام از مسئولین آموزش و پرورش پاسخگوی آنان نیست‌. جمعی از معلمان پیش دبستانی، سیلوداران بخش خصوصی و کارگزاران مراکز مخابرات روستایی آذربایجان غربی یکشنبه ٨ تیرماه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند‌. همچنین جمعی از معلمان پیش دبستانی استان اصفهان و گیلان با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت از حقوق معلمان پیش دبستانی شدند‌. جمعی از سیلوداران بخش خصوصی نیز با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواستند در سال حمایت از تولید ملی اجازه ندهند سیلوداران این بخش نابود شوند‌. جمعی از کارگزاران مراکز مخابرات روستایی آذربایجان غربی نیز با تجمع مقابل مجلس اسلامی خواستار اجرای کامل طرح بیمه کارگزاران مخابرات روستایی بر اساس مصوبه مجلس شدند. آنان در پلاکاردهایی که در دست داشتند بیان کرده بودند که پنج ماه است که بدون قرارداد و بدون دستمزد مشغول کارند‌.
***
تجمع اعتراضی کارکنان و بازنشستگان شرکت برق تهران
روز سه شنبه ٣ مردادماه جمعی از کارکنان و بازنشستگان شرکت برق تهران در اعتراض به دریافت نکردن زمینهای خود از سوی تعاونی این شرکت در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. نماینده این کارکنان با بیان اینکه جمعیت ثبت نام کنندگان خرید زمین تعاونی بسیار زیاد است٬ گفت این مالباختگان به سه گروه کارکنان٬ بازنشستگان و افراد آزاد تقسیم شده اند.
***
کارگران شهرداری کرمانشاه ٦ ماه حقوق نگرفته اند
طبق خبر رسیده به انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، کارگران منطقه ١ شهرداری کرمانشاه ٦ ماه حقوق نگرقته اند. تعداد کارگران این منطقه شهرداری حدود ٥٠ نفر هستند. این کارگران قصد دارند برای گرفتن حقوقهای معوقه شان دست به اعتراض و اعتصاب بزنند.
***
تجمع اعتراض‌آمیز كارگران اخراجی صنایع تبدیلی الوند
كارگران اخراجی صنایع تبدیلی الوند كه در در خردادماه سال ٨٩ از این كارخانه اخراج شده بودند، حكم اخراج‌شان را غیر قانونی می‌دانند و خواستار دریافت ٢٦ ماه حقوق از زمان اخراج‌شان هستند. عمده این كارگران به طور دائمی استخدام شده بودند و بیش از ١٠ سال سابقه كار در این كارخانه را داشته‌اند و به دلیل كهولت سن امكان یافتن شغل در دو سال گذشته را نداشته‌اند. كارگران صنایع تبدیلی الوند بعد از تجمع روز اول مقابل استانداری روز دوشنبه ٢ مرداد، روز دوم سه شنبه ٣مرداد در مقابل فرمانداری شهرستان بهار تجمع كرده‌اند و فرماندار بهار به آنها قول حمایت، بررسی موضوع و اعلام نتیجه داده است. این كارگران معترض روز چهارشنبه ٤ مرداد سومین تجمع را دوباره در مقابل استانداری همدان تشكیل دادند و به گفته نماینده آنها، مسئولان استانداری اعلام كردند كه موضوع و شكایت آنها را بررسی و پیگیری خواهند كرد و در جلسه‌ای با نماینده كارگران نتیجه را اعلام خواهند كرد. یكی از كارگران می گوید: بیش از ١٠ سال سابقه كار در كارخانه صنایع تبدیلی الوند دارم و نیروی رسمی هستم، اما از ٢٠/٣/٨٩ تا به امروز حقوق نگرفته‌ام و از كار هم بیكار شده‌ام. یكی دیگر از كارگران از كار بیكار شده صنایع تبدیلی همدان با بیان اینكه ١٧ سال سابقه كار در این واحد تولیدی دارد و نیروی رسمی آنها بوده است، گفت: از زمانی كه مدیریت كارخانه از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد مشكلات و بدبختی‌های ما هم شروع شد. وی ادامه داد:‌ امروز آمده‌ایم تا با تجمع مقابل استاندرای،‌ حقوق ضایع شده‌مان را پس بگیریم. بالاخره كسی باید پاسخگو باشد. آنقدر این تجمعات را ادامه می‌دهیم تا بالاخره به حق و حقوقمان برسیم. .كارگران معترض تلاش كردند تا با مدیریت استانداری همدان دیداری داشته و مشكل خودرا بازگو كنند؛ اما نه به آنها اجازه ورود به استانداری داده شد و نه مسئولی از استانداری برای شنیدن حرف آنها از استانداری خارج شد.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

١٨٠ کارگر پیچ کوبان ٣ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند
یک فعال کارگری در مازندران اعلام كرد: ١٨٠ کارگر کارخانه پیچ کوبان سواد کوه ٣ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.
نصرالله دریابیگی با اعلام این خبر، به ایلنا گفت: کارخانه پیچ کوبان سوادکوه با داشتن ١٨٠ کارگر ماهر و متخصص و مدیران مجرب به دلیل ناتوانی در دریافت بدهی‌های معوقه خود از کارخانه‌های بزرگ خودرو ساز کشور، توانایی پرداخت ٣ ماه حقوق و سایر مزایای قانونی کارگرانش را ندارد.

دبیر خانه كارگر مازندران معوقات مالی این واحد تولیدی را بیش از ٥ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: مشکلات این واحد خصوصی، قطع یارانه‌های بخش تولید در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، کاهش تولیدات خودرو، بدهی‌های کارخانه‌های خودرو ساز و مشکلات نقدینگی و در ‌‌نهایت واردات بی‌رویه عنوان می‌شود.

او با بیان اینکه واردات بی‌رویه کالاهای چینی سبب کاهش اشتغال و بحران واحد‌های تولیدی شده است، تصریح کرد: متولیان این بخش با واردات کالاهای مشابه که در داخل کشور نیز تولید می‌شوند زمینه اشتغال کارگران چینی و سود دهی واحد‌های تولیدی آن کشور را فراهم کرده‌اند.

دبیراجرایی خانه کارگر مازندران در خاتمه اظهار داشت: با وجود بحرانهای کارگری و افزایش تورم، کارگران سراسر کشور از جمله کارگران مازندرانی از دولت انتظار حمایت‌های غیر نقدی را دارند
***
بحران عدم پرداخت دستمزد و بیکاری کارگران در ٥ استان کشور
بیکاری، اخراج و پرداخت نشدن حقوق کارگران در استان‌های همدان، خوزستان، مازندران، اصفهان و تهران، کارگاه‌های مختلف، برخی از صنایع و همچنین کارگران را با مشکل مواجه کرده است.
کارگران خوش نوش ساری ٣ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند
این واحد تولیدی در ١٠ سال گذشته بیش از ٩٠٠ کارگر داشته است که این تعداد هم اکنون به ٤٣ نفر تقلیل یافته است.
***
تاخیر در پرداخت حقوق كارگران كیوان
بعد از بازگشایی مجدد کارخانه کیوان مدیران این کارخانه وعده پرداخت معوقات دو ماهه حقوق و بیمه و سایر مزایای قانونی کارگران را داده بودند که هنوز عملی نشده است. قرار بود این کارخانه با فعالیت مجدد در سه شیفت شروع بکار ‌کند و سرویس ایاب و ذهاب و سایر امکانات اولیه از جمله غذا و لباس کار نیز به کارگران تعلق گیرد كه این وعده‌ها نیز تا كنون محقق نشده است. از مجموع ١٨٠ کارگری که هم اکنون در این کارخانه کار می‌کنند ٢٤ کارگر دائمی هستند.
***
عدم پرداخت ٤ماه حقوق کارگران سد خاکی زیویه
حدود ١٠٠ نفر از کارگران شاغل در سد خاکی زیویه ٤ ماه است حقوق دریافت نکرده اند. "سد خاکی زیویه" در ٢٠ کیلومتری شهر کامیاران قرار دارد و در سال‌ ١٣٨٤ با پیمانکاری شرکت جهاد نصر شروع به کار کرده است.
***
کارگران شهرداری بروجرد ٢ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند
بیش از ١٠٠٠ کارگر شهرداری بروجرد ٢ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند. کارگران در بخش‌های خدماتی و فضای سبز کار می‌کنند. شهرداری بروجرد در پرداخت حقوق کارگران خود هر چند ماه یکبار فاصله می‌اندازد و هم اکنون نیز این کارگران دو ماه حقوق معوقه طلب دارند. عدم پرداخت منظم حق بیمه، دفترچه‌های تامین اجتماعی این کارگران تمدید نمی‌شود و این در شرایطی است که حق بیمه از حقوق این کارگران کسر شده ولی به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌شود. بدهی های شهرداری بروجرد بابت معوقات بیمه‌ای کارگران و کارکنان شهرداری تا پایان سال ٩٠ به نه میلیارد تومان رسیده بود که به بهانه نداشتن درامد و هزینه‌های بالای شهرداری این بدهی هنوز پرداخت نشده است.
***
بحران عدم پرداخت دستمزد در دو كارخانه خوزستان
در کارخانه لوله سازی در دو سال گذشته هیچ تولیدی نداشته و از پرداخت بیش از ٢٠ ماه حقوق کارگران خود ناتوان بوده است کارگران همچنان بلاتکلیف هستند. بیش از ١٤٠ کارگر کارخانه قند اهواز نیز بیش از یکسال است که حقوقی دریافت نکرده‌اند. حقوق این کارگران معمولا با تاخیر ٣ الی ٤ ماهه پرداخت می‌شود.
***
بحران عدم پرداخت دستمزد و بیكارسازی در تعدادی از كارخانه ها
کارخانۀ کیوان همدان نیز یکی دیگر از کارگاه‌هایی است که در پی خصوصی سازی با بحران مالی مواجه شده و در نخستین ماه سال جدید ٢٣٠ تن از کارگران این کارخانه بیکار شدند. کارگران این کارخانه نیز به عدم پرداخت حقوق معوقه خود اعتراض دارند. کارگران کارخانۀ نوشابه‌سازی «خوش‌نوش» ساری در سه ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و این کارخانه توان پرداخت دستمزد آن‌ها را ندارد. کارخانۀ «خوش نوش» در ١٠ سال گذشته بیش از ٩٠٠ کارگر داشته که به گفتۀ دبیر خانۀ کارگر استان مازندران تعداد این کارگران اکنون به ٤٣ نفر کاهش یافته است. افزایش ٨٠ درصدی قیمت کاغذ و نیمه کاره‌‌ رها شدن کارخانه‌های کاغذ سازی یکی از عواملی است که صنت نشر ایران را با مشکل مواجه کرده .
***

اخراج و بیكارسازی ها

بیكاری حدود ٧٠٠ هزار نفر از قطعه‌سازان ایران
به دنبال بحران نقدینگی در ماه‌های اخیر، تاكنون حدود ٤٠ درصد قطعه‌سازان تعدیل نیرو داشته و برخی واحدهای قطعه‌سازی نیز به طور كامل تعطیل شده‌اند. در این وضعیت بحران رو به گسترش بوده و به شرایط غیرقابل بازگشت نزدیك می‌شود، تاكنون با وجود آ‌نكه حدود ٤٠ روز از تصویب تسهیلات ٢٠٠٠ میلیارد تومانی صنعت خودرو در كارگروه حمایت از تولید گذشته و تخصیص آن نیز از سوی معاون اول رییس جمهوری به رییس كل بانك مركزی ابلاغ شده است، با این حال تاكنون اتفاق خاصی رخ نداده است. اولین تبعات این وضعیت، بیكاری حدود ٧٠٠ هزار نفر پرسنل شاغل در صنعت خودرو و قطعه كشور خواهد بود. علاوه بر آن به دلیل قطع عرضه، قیمت خودرو در بازار به طور سرسام‌آوری افزایش یافته و مصرف‌كنندگان نیز به شدت متضرر خواهند شد. طبق آمارهای رسمی كاهش تولید خودرو در سه ماهه نخست امسال ٣٦ درصد بوده و طبق آمارهای غیر رسمی نیز تاكنون به حدود ٥٠ درصد رسیده است.
***
تهدید شغل ٢٠ هزار کارگر سنگبری‌های اصفهان
وجود ٢٣٠ معدن سنگ و بیش از هزار و ٨٠٠ کارخانه فراوری آن، اصفهان را به بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ‌های تزیینی در کشور تبدیل کرده كه با استفاده از این شرایط، سنگبری‌های استان بیش از ٥٠ درصد سنگ‌های فرآوری شده موجود در بازار کشور را تامین می‌کنند. وجود بیش از ٣ هزار کارخانه فرآوری سنگ در استان اصفهان، : از این تعداد، کمتر از هزار و ٧٠٠ واحد فعال هستند و بقیه به دلیل مشکلات مالی یا اختلاف بین شرکا، فعلا دست از کار کشیده‌اند.
***
كارخانه ای كه سریعا تطیل شد
یكی از كارخانجاتی كه مدیركل صنعت و تجارت استان در هفته صنعت امسال خبر از بهره برداری رسمی آن داد، تعطیل شد. یکی از کارگران اخراج شده شرکت سنگفرش قرمز كه در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر قرار دارد، گفت نه تنها قراردادمان تمدید نشده بلکه جواب روشنی در مورد پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه مان در زمان فعالیت غیر رسمی كارخانه نیز دریافت نکرده ایم .
***
تعطیلی سه واحد بزرگ تولیدی لوازم خانگی در یک سال گذشته
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی ایران از تعطیلی سه واحد بزرگ تولیدكننده لوازم خانگی كشور به واسطه مشكلات شدید اقتصادی خبر داد و نسبت به تعطیلی باقی واحدهای تولیدی كه اكنون با یك دوم ظرفیت عملیاتی سال گذشته خود فعالیت می‌كنند، هشدار داد.
***
ادامه تعطیلی واحدهای صنعتی و به تبع بیکاری کارگران در استان‌های مختلف
کارخانه ایران پویا، از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان انواع لوازم خانگی، یکی از کارخانه‌هایی است که به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و واردات کالای مشابه خارجی، در معرض تعطیلی قرار گرفته است. ‌تعدادی از کارگران این کارخانه ٢ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین حق بیمه بعضی از این کارگران به مدت ٤ ماه از سوی کارفرما پرداخت نشده است. در فاز اول تعدیل نیروی این کارخانه ٣٧ نفر بیکار شدند و قرار است ٣٥ نفر دیگر نیز در فاز دوم بیکار شوند.
***
٧٠ کارگر کارخانه کامکار سیرجان بیكار شدند
کارخانه پیچ مهره سازی کامکار سیرجان به جهت کاهش سفارش دهندگان محصولاتش، ٧٠ کارگر قراردادی خود را بعد از اتمام قرارداد کاری‌شان تمدید قرارداد نکرده است. به تبع کاهش یک سومی تولید محصولات کارخانه‌های بزرگ خودرو سازی، سفارشات کار این واحد قطعه‌ساز (تولید کننده پیچ و مهره) نیز به حداقل رسیده است. این واحد تولیدی ٢٠ کارگر رسمی و ١٨٠ کارگر قراردادی دارد.این ٧٠ کارگر قراردادی با سوابق ٢ تا ١٧ سال از تاریخ یکم تیر ماه سال جاری تمدید قرارداد نخواهند شد.
***
٣٠٠ کارگر بوژان بیکار شدند
طی هفته گذشته کارخانه یخچال سازی بوژان تعطیل و ٣٠٠ کارگر آن بیکار شدند. پرداخت ٤ ماه حقوق وسایر مزایای قانونی این کارگران به تعویق افتاده است.
***

ناامنی محیط كار
كارگر جوان در حین كار با دستگاه فرز سنگ بری جان باخت
کارگر ٢٥ ساله‌ای که در شهرک ولیعصر تهران در حال کار با دستگاه فرز بود، بر اثر حادثه‌ای دچار خفگی شد و جان باخت.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، ساعت ١٥ و ٥٠ دقیقه روز گذشته هفتم مردادماه خبر فوت کارگر جوانی به ماموران کلانتری ١٥٣شهرک ولیعصر (عج) مخابره شد و در دستور کار آنان قرار گرفت.
بنا بر این گزارش، تحقیقات و مشاهدات ماموران حکایت از آن داشت که جوان ٢٥ ساله به نام «عزیز» حین انجام کار دستمال دورگردنش به دستگاه فرز گره خورده و باعث خفگی وی شده است.
شایان ذکر است، حسب خواسته مقام قضایی پرونده‌ای در کلانتری تشکیل و جسد به تحویل پزشکی قانونی شهر تهران انتقال یافت و پیمانکار ساختمان نیز به کلانتری احضار و تحقیق از وی نیز کماکان ادامه دارد.
***
سقوط کارگر ٢٠ ساله افغان از طبقه هفتم
کارگر ٢٠ ساله تبعه افغانستان در هنگام کار گذاشتن یونولیت در طبقات منجر به سقوط وی از طبقه هفتم به پنجم شد که با تلاش آتش نشانان با برانکارد مخصوص، این كارگر مصدوم به سطح زمین منتقل و پس از آن برای انتقال به مراکز درمانی تحویل امدادگران اورژانس حاضر در محل شد.
***
مرگ ٣ کارگر شیلات بندرعباس به دلیل گازگرفتگی
روز دو شنبه - دوم مرداد - در جریان لایروبی چاه فاضلاب صنعتی شرکت پخش فرآورده‌های شیلاتی در شهرک صنعتی شماره ٢ بندرعباس، سه کارگر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند. حادثه هنگامی روی داد که کارگر اول برای لایروبی وارد چاه شده بود. او با احساس گاز گرفتگی تقاضای کمک کرد و دیگر کارگران نیز برای نجات او وارد چاه شدند. کارگران فاقد تجهیزات ایمنی کافی بوده‌اند. این در حالی است که در هفته‌ای که گذشت حوادث دیگری از جمله مرگ کارگر نیشابوری در حین کار و سقوط سه کارگر ساختمانی از طبقه پنجم در تهران بود.
***
کارگری دیگر جانش را از دست داد
اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد كه محمد منبری ٤٠ ساله روز یکشنبه اول مرداد در حین کار دچار حادثه شد و جانش را از دست داد. وی کارگر سد دولاب در جاده کامیاران ـ سنندج ساعت ٨ صبح در حالی که مشغول کار بود دستگاه بتون رویش واژگون شد و به بیمارستان توحید سنندج انتقال داده شد ولی در بعد از ظهر آنروز جان باخت.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

حكم برائت یكی از رانندگاه شركت واحد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از حكم برائت برای خانم شیری (راننده شرکت واحد تهران) در پی شكایت واهی شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه علیه خانم شیری راننده شركت واحد مبنی بر نشر اكاذیب پس از بررسی پرونده در دادگاه بدوی، خبر داد. خانم شیری پس از صدور حكم اخراج از طرف شركت واحد و اداره كار در دیوان عدالت اداری جهت احقاق حقش پرونده ای مفتوح دارد.
***
پدرام نصرالهی به ٣ سال حبس تعزیری محکوم شد
روز دوشنبه ٢٦ تیر ماه ١٣٩١ پدرام نصرالهی (نه‌به‌ز) به موجب کیفر‌خواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج به اتهام عضویت در کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و تبلیغ علیه نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون، که نامبرده این اتهام را در بازجوئی‌ها و نیز در آخرین دفاعیات خود در دادگاه قویاً رد کرده بود، با استناد به مواد ٤٩٩ و ٥٠٠ قانون مجازات اسلامی از حیث فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون به یک سال حبس تعزیری و از حیث عضویت در کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم و این حکم به وی اعلام شد.
***
خبر انتقال به بند قرنطینه
شاهرخ زمانی فعال کارگری تبعید شده به زندان یزد، یك شنبه ٨ مرداد به بند قرنطینه منتقل شده است.
چند روز پیش مطالبی در مورد وضعیت زندان یزد و شرایط بهداشتی آن از قول شاهرخ زمانی منتشر شده بود.
***
گزارش

اگر ٤ میلیون و ١٠٠ هزار شغل ایجاد شده بود امروز بیکار نداشتیم
عضو کمیسیون صنایع و معادن در جریان حضور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در مجلس گفت: آقای وزیر اعلام کردید در سال ٨٩ برای یک میلیون و ٦٠٠ هزار نفر و در سال ٩٠ برای دو میلیون و ٥٠٠ هزار نفر شغل ایجاد می‌کنید اگر ٤ میلیون و ١٠٠ هزار نفر شغل ایجاد شده بود امروز نباید بیکار داشته باشیم. واقعیت این است که میزان رشد سرمایه‌گذاری در حدی نبوده است که بتوان چهار میلیون و ١٠٠ هزار نفر شغل ایجاد کرد پس ایجاد این میزان شغل توسط دولت شعار بود . او گفت: چرا بازنشستگی پیش از موعد و ماده ١٠ مشاغل سخت و زیان‌آور را اجرایی نکردید؟ مسکن متناسب با نیاز هر فرد حق هر خانواده ایرانی است و وظیفه دولت است که مسکن کارگران روستاییان را فراهم کند اما متاسفانه ٥٠ درصد کارگران مسکن ندارند. چند شغله بودن مسئولین دولتی و بیکاری تحصیلکرده‌ها گفت: شما به عنوان متولی اشتغال چرا اجازه می‌دهید بازنشستگان نیروی انتظامی، سپاه، ارتش و آموزش و پرورش در مشاغل حساس کار کنند و جوانان بیکار باشند.
***
ترس از گسترش اعتصاب ها در اصفهان
معاون سیاسی استاندار اصفهان از تشکیل کمیسیون کارگری برای کنترل متمرکز مسائل کارگری خبر داده است. ورود نیروهای امنیتی در حوزه کارگری، زمانی شدت یافته که با آزاد سازی یارانه ها و افزایش روز افزون قیمت مواد غذایی از یک طرف و شرایط بحرانی کارگاه ها و کارخانجات تولیدی و اخراج کارگران و بیکار شدن آنها از طرفی دیگر، موجب افزایش اعتراضات و اعتصابات کارگری شد. استان اصفهان با دارا بودن کارخانجات تولیدی زیاد همواره یکی از مراکز اصلی زیست جامعه کارگری در ایران بوده است و همین امر توجه و فشار نیروهای امنیتی را در این حوزه دو چندان می کند. استان اصفهان تنها دارای ٩٠٠ هزار کارگر بیمه شده است و باید به این رقم کارگران قراردادهای موقت و سفید امضاء را، که فاقد بیمه هستند، هم اضافه کرد. بیش از ٨٠٠٠ واحد تولیدی در این استان، بیش از ١٠ نفر کارگر دارد. مطابق آمارها ٥٠ درصد از جمعیت استان اصفهان کارگر هستند. تشکیل “کمیسیون کارگری برای کنترل متمرکز مسائل کارگری”، درست یک هفته بعد از پایان اعتصاب دوازده روزه کارگران سیمان سپاهان در اصفهان صورت گرفته است. تعداد ١١٠٠ کارگر در این کارخانه به کار مشغول هستند که از میان آنها ٧٠٠ کارگر با قراردادهای موقفت کار می کنند. یکی از خواستهای کارگران اعتصاب کننده تبدیل قرارداد کاری موقت پیمانی به دائمی بود. آنها معتقدند که "شرکت‌های پیمانکار، از یک سو حقوق و مزایای کامل یک کارگر را از کارفرما دریافت می‌کنند و از سوی دیگر قسمتی از آن را به نیروی کار می‌پردازند و با این کار مثل زالو به جان کارگران افتاده‌اند." این اعتصاب از تاریخ ٩ تیر ١٣٩١ شروع شده بود و به مدت دوازده روز ادامه داشت. این چندمین اعتصاب هماهنگ کارگران ظرف یک سال گذشته در این کارخانه بود. در روزهای آخر اعتصاب، خانواده های کارگران نیز به آنها پیوستند و با برپایی چادرهایی در کارخانه تجمع کرده بودند.
***
كودكم جلوی چشمم آب می شود و من حتی شغلی ندارم
به گزارش ایلنا از یاسوج، چشمان محمدرضا غلامی ١١ ماهه ساکن «بنسجان یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد» در چشمان مادری از پا افتاده و ناامید و پدری با دست‌های پینه بسته و از همه جا رانده زل زده و قلبش با زحمت فراوان نفس می‌کشد. پاهای این کودک پردرد اما غافل از درد خود بدلیل ناراحتی قلبی‌اش روز بروز ضعیفتر می‌شود و مادرش با گریه می‌گوید تنها پسرم جلوی چشمانم دارد آب می‌شود و نمی‌دانم چکار کنم. وقتی که مادر محمدرضا حرف می‌زند پدر وی در سکوتی معنادار سربه زیر دارد و مرتب ذکر می‌خواند. سهراب غلامی، خود را کارگری معرفی می‌کند که هر روز به ایستگاه کارگران می‌رود تا شاید کاری پیدا کند و نان شبی بخرد و زندگی روزمره‌ای بگذراند، او كه كم حرف است و محجوب هیچ چیز جز سلامت فرزندانش و توان كار كردن نمی خواهد. او نیز می‌گوید دو فرزند دارم یکی دختری شش ساله و این پسر ١١ ماهه که هر دو مشکل قلبی و کم خونی دارند اما وضعیت پسرم حاد‌تر است. وی از تلاش‌های فراوان و التماس‌های شبانه روزی‌اش در بیمارستان شیراز تاسف می‌خورد و می‌گوید هرچه بیشتر التماس کردم کمتر جواب گرفتم و هر حركتی برای درمان این كودك نیازمند پول است كه ما نداریم. وی گفت: «محمدرضا» یکبار «انژیوگرافی» شده و پزشکان گفته‌اند برای معالجه وی به ٢٠ میلیون تومان نیاز است اما نمی‌دانم از کجا این مبلغ را بدست آورم.
***

اطلاعیه

پدرام نصرالهی (نه‌به‌ز) به سه سال زندان محكوم شد
بنا بر خبر منتشر شده از سوی کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، روز دوشنبه ٢٦ تیرماه پدرام نصراللهی فعال كارگری و عضو این كمیته به موجب كیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب جمهوری اسلامی در شهر سنندج، به اتهام عضویت در كمیته هماهنگی و تبلیغ علیه نظام از طریق همكاری با یكی از احزاب اپوزیسیون، به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. این حكم ظرف ٢٠ روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر است.
پدرام نصراللهی همچون دیگر كارگران زندانی به جرم مبارزاتش در دفاع از حقوق كارگران به سه سال زندان محكوم شده است. عضویت در تشكل های كارگری از نظر رژیم اسلامی جرم و تبلیغ علیه نظام است و حكم زندان دارد. باید وسیعا به این حكم اعتراض كرد.

عمل جراحی دیسک گردن رضا شهابی انجام شد
به گزارش كمیته دفاع از رضا شهابی، وی که به علت صدمات وارده در هنگام دستگیری و حبس در انفرادی و بازجویی های طولانی مدت دچار دیسک گردن و کمر شده است، روز ٣ مرداد ماه با تشخیص پزشکان راهی اتاق عمل شد تا در اولین مرحله، مهره های ٤، ٥ و ٦ گردن‌اش تحت عمل جراحی قرار بگیرد. از نظر پزشکان پس از عمل جراحی روی دیسک گردن، رضا باید در محیطی مناسب کاملاً تحت نظر یک تیم متخصص قرار بگیرد و فیزیوتراپی ویژه روی او انجام شود.
در سال گذشته نیز رضا شهابی برای انجام این عمل به اتاق جراحی برده شد اما پزشکان در نهایت به این نتیجه رسیدند که وی از لحاظ جسمی توانایی این عمل سنگین را ندارد و او را به بخش بازگرداندند. اما جانیان اسلامی به جای مهیا کردن شرایط لازم برای انجام عمل، وی را به زندان منتقل کردند که این امر به نوبه‌ی خود باعث وخیم تر شدن وضعیت گردن او شد.
رضا شهابی علاوه بر دیسک گردن، از دیسک کمر نیز رنج می برد که در صورت موفقیت عمل نخست روی دیسک گردن و استراحت کامل، برای کسب بهبودی نسبی، ضرورت دارد تحت عمل جراحی دیسک کمر نیز قرار بگیرد.
رضا شهابی در ٢٢ خرداد ٨٩ دستگیر و به جرم شرکت فعال دراعتصاب با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و مبارزاتش برای تشكیل سندیكای واحد به ٦ سال زندان محكوم شده است. جمهوری اسلامی در قبال جان رضا شهابی و سلامتی او مسئول است. رضا شهابی باید فورا و بدون قید و شرط از زندان آزاد شود.

نگرانی از وضعیت جلیل محمدی و علیرضا عسگری به دلیل شرایط بد زندان!
جلیل محمدی و علیرضا عسكری دو نفر باقیمانده از ٦٠ كارگری هستند كه در ٢٦ خرداد ماه در جریان حمله وحشیانه رژیم به مجمع عمومی جمعی از اعضای كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری در شهر كرج دستگیر شدند و هنوز در بازداشت بسر میبرند. بنا بر آخرین خبر منتشر شده از سوی كمیته هماهنگی، روز ٢٦ تیرماه جلیل محمدی و علیرضا عسكری به "ندامتگاه مركزی كرج" منتقل شدند و بر اساس سابقه‌ای که در دست است، این زندان شرایط بسیار بدی دارد. گفته میشود تعداد بیشماری زندانیان خطرناک در آن بسر می‌برند و هرازگاهی جدال‌های خونینی در آن اتفاق می‌افتد که منجر به حوادث ناگواری می‌شود.
به علاوه هم اكنون بهنام ابراهیم زاده، شاهرخ زمانی، محمد جراحی از اعضای كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری، علی اخوان از فعالین كارگری در تهران، رسول بداغی عضو كانون صنفی معلمان، عبدالرضا قنبری از معلمان معترض که به جرم شركت در تظاهرات ٦ دی سال ٨٨ حکم اعدام گرفته و بسیاری از فعالین سیاسی دیگر در زندانند. تمامی كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٧ مرداد ٩١، ٢٨ ژوئیه ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com

اخبار بین المللی

اسپانیا: تظاهرات همزمان در هشتاد شهر
به گزارش یورونیوز صد‌ها هزار تن در هشتاد شهر اسپانیا روز پنجشنبه ١٩ ژوییه به تظاهرات علیه سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت راست میانه این کشور پرداختند. این تظاهرات در ادامه بیش از یک هفته اعتراض خیابانی پراکنده در اقصی نقاط اسپانیا و همزمان با تصویب لایحه کاهش ٦٥ میلیارد یورویی از هزینه‌های عمومی صورت گرفت. از هفته گذشته که ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد دولت تصمیم به افزایش سقف مالیاتی و کاهش هزینه‌های بخش عمومی گرفته است کارمندان دولت، نیروهای آتش نشانی و پلیس به اعتراض پرداخته‌اند. پیش از این نیز بالغ بر هفت درصد از دستمزد کارمندان دولت کاسته شده بود. ویکتوریا یکی از کارمندان اداره مالیات شهر مادرید می‌گوید: «وقتی بحران آغاز شد آن‌ها حقوقمان را کاهش دادند. ما درک کردیم که بایست تحمل کنیم و اعتراضی نکردیم ولی اکنون به نظر می‌رسد که آنان می‌خواهند به ما ضربه بزنند و ما نیز مسئولیتی در قبال این وضعیت نداریم. منصفانه نیست و به همین خاطر اینجا هستیم.» معترض دیگری در شهر بارسلونا می‌گوید: «سیاستمداران باید درباره دستمزد‌ها، مزایای اضافی و هزینه مسافرتهایشان تجدیدنظر کنند. مردم ثروتمند هم باید برخی از مخارج را کاهش دهند و این امر نباید فقط برای کارمندان دولت که زیاد کار میکنند و از حقوق محدودی برخوردارند باشد که ببینند دستمزدشان به ندرت افزایش می‌یابد.»
در پی به طول انجامیدن این تظاهرات تا پاسی از نیمه شب، نیروهای پلیس اقدام به متفرق ساختن معترضان کردند. گروهی از تظاهرکنندگان به آتش زدن زباله ها و پرتاب سنگ به سوی پلیس مبادرت ورزیدند.
***
آفریقای جنوبی: اعتصاب ٣٥٠٠ کارگر شرکت تولید لبنیات
به گزارش کنگره اتحادیه‌های کارگری آفریقای جنوبی COSATU ٣٥٠٠ کارگر شرکت کلوور که تولید کننده محصولات لبنی است در شهر‌های ژوهانسبورگ، دوربان، فری استیت و لیمپوپو برای افزایش دستمزد دست از کار کشیدند. این اعتصاب که از روز ١٧ ژوییه آغاز شد روز ٢٠ ژوییه وارد سومین روز خود شد. کارگران خواهان ١١ درصد اضافه دستمزد هستند در حالیکه کارفرمایان با ٨ درصد موافقت کرده اند. کارگران همچنین خواهان دریافت حق مسکن و اضافه دستمزد بابت اضافه کاری هستند. کارگران اعتصابی می‌گویند چون در شرکت تولید محصولات غذائی کار میکنند باید از سلامت بالایی برخودار باشند و به همین منظور شرکت باید مبلغ بیشتری بابت سلامت آنان بپردازد.
این شرکت ٧٠٠٠ کارگر دارد که این تعداد اعتصاب کننده نصف کّل کارگران این شرکت به حساب می‌آیند.
***
نامیبیا: یازدهمین روز اعتصاب کارگران معدن طلا
به گزارش The New Era اعتصاب حداقل ٣٠٠ کارگر معدن طلای Navachab در شهر Karibib که از روز ١٣ ژوییه آغاز شده است روز ٢٣ ژوییه وارد ١١ امین روز خود شد. این کارگران خواهان ١٢ درصد اضافهه دستمزد و دریافت مزایای دیگر هستند، در حالیکه کارفرمایان فقط با ٨.٥ درصد اضافه دستمزد موافقت کرده اند. کارگران میگویند زمانی تصمیم به اعتصاب گرفتند که مذاکرات بی‌نتیجه پایان یافت و کارفرمایان حاضر نشدند با خواست کارگران موافقت بکنند.
خسارت وارده به این معدن تا کنون ٢٤ میلیون دلار نامیبیا برآورد شده است، ولی مدیر عامل این شرکت گفته است که خسارت واقعی زمانی‌بر آورد میشود که کارگران به سر کار باز گشته باشند.
***
فیلیپین: تظاهرات در مانیل بر علیه دولت
به گزارش یورونیوز حدود ٣٠٠٠ نفر از ساکنان شهر مانیل، پایتخت فیلیپین روز دوشنبه ٢٣ ژوییه در نزدیکی مجلس این کشور تظاهرات کردند. این تظاهرات همزمان با سخنان بنیگنو آکینو، رئیس جمهوری فیلیپین برپا شد. همزمان با سخنرانی رئیس جمهوری فلیپین گروهی از تظاهرکنندگان ضمن آتش زدن تصاویر وی با نیروهای پلیس درگیر شدند. یکی از تظاهرکنندگان می‌گوید: «اگر تاکنون کمترین توسعه‌ای را شاهد میبودیم این افراد در اینجا تظاهرات نمیکردند. این ممکن است تنها توسط یک درصد از افراد جامعه احساس شده باشد و ٩٩ درصد دیگر افراد از افزایش قیمت‌ها، دستمزد کم، بیکاری و فقر در رنج هستند.»
این تظاهرات در حالی برگزار شد که رئیس جمهوری فیلیپین می‌گوید، بیش از ٣ میلیون فرصت شغلی جدید از زمان روی کارآمدن وی ایجاد شده است و کشورش با رشد اقتصادی همراه بوده است.
***
اسرائیل: موفقیت چشمگیر ماموران آتش نشانی‌
به گزارش Tulib بر اساس توافقنامه‌ای که به امضا وزرای دارائی و امنیت داخلی‌ اسرائیل از یکطرف و نمایندگان اتحادیه ماموران آتش نشانی‌ از طرف دیگر رسید، حق اعتصاب این کارگران به رسمیت شناخته میشود، دستمزدشان ١٥ درصد افزایش مییابد و پاداش یکباره معادل ١٠ هزار شکل (حدود ٢٥٠٠ دلار) به این کارگران تعلق می‌گیرد. دولت بارها و بارها با حق اعتصاب این کارگران مخالفت کرده بود از جمله به بهانه در خطر بودن جان مردم بدلیل آتش سوزی و اینکه این کارگران باید هر لحظه آماده اقدام برای مهار آتش سوزی باشند. اعتراض این کارگران که مدتهاست به اشکال مختلف صورت گرفته بود بالاخره نتیجه داد و کارگران به یک پیروزی چشمگیر دست یافتند.
***
مصر: اعتصاب کارگران معدن طلای سوکاری
به گزارش آهرام آنلاین اعتصاب صد‌ها کارگر معدن طلای سوکاری با خواست افزایش دستمزد، روز چهار شنبه ٢٥ ژوییه وارد چهارمین روز خود شد. آنها خواهان افزایش دستمزد پایه، دریافت اضافه دستمزد بابت کار با مواد خطرناک و دریافت سهم سالیانه از سود معدن هستند. این شرکت که در شهر Marsa Alam در نزدیکی دریای احمر واقع شده است توسط حکومت مصر و یک شرکت معدن استرالیأیی اداره میشود. سامی ال راقی مدیر عامل این شرکت با اوباش خواندن معترضین گفته است که فقط تعداد محدودی از کارگران دست از کار کشیده اند و شرکت به هر شیوه ممکن آنها را اخراج خواهد کرد، ولی کارگرن می‌گویند مصمم هستند تا مبارزه خود را تا تحمیل خواست‌هایشان ادامه بدهند.
***
ایتالیا: تجمع اعتراضی در رم بر علیه سیاست ریاضت کشی‌ دولت
به گزارش یورونیوز اعضای اتحادیه های کارگری در ایتالیا در چند قدمی پارلمان تجمع کردند. دلیل اصلی این تجمع، اعتراض به قانون جدیدی است که ده ها هزار نفر را که در انتظار بازنشستگی بودند مجبور به ادامه کار می کند تا به سن بازنشستگی برسند. دولت ماریو مونتی، برای کاهش هزینه ها موافقتنامه هایی را که کارمندان برای بازنشستگی زودهنگام امضا کرده بوند باطل اعلام کرده است. صاحبان داروخانه ها هم در ایتالیا هشدار داده اند که روز پنجشنبه دست به اعتصاب می زنند. اتحادیه داروخانه های خصوصی به پیش نویس قانونی معترض هستند که سهم دولت از فروش داروها را دو برابر میکند. دولت هدف از این اقدام را صرفه جویی هفتصد میلیون یورو اعلام کرده است اما داروخانه دارها این اقدام را راهی برای کسب درآمد آسان دولت می دانند.
***
فرانسه: رشد بیسابقه بیکاری
به گزارش یورونیوز میزان بیکاری در فرانسه برای چهاردهمین ماه متوالی افزایش یافت. بر اساس گزارشی که وزارت کار فرانسه منتشر کرده است در ماه ژوئن بیست و سه هزار و هفتصد نفر به تعداد بیکاران اضافه شده اند. به این ترتیب تعداد افراد بیکار در فرانسه به ٣ میلیون نفر رسید. این رقم با احتساب افرادی که بصورت پاره وقت کار میکنند و در جستجوی شغل تمام وقت هستند از چهار میلیون و سیصد هزار نفر هم تجاوز می کند. از این میان، ٢١.٦ درصد کسانی هستند که به مدت سه سال یا بیشتر در جستجوی شغلند. این رقم بیشترین میزان بیکاری در ١٣ سال اخیر یعنی‌ از سال ١٩٩٦ میلادی است.