٢٠ تیر  ١٣٩١ - ١٠ ژوئیه   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١٧

اخبار کارگری 

ناصر اصغری
داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

کارفرما و اداره کار در مقابل اعتراض كارگران حمل آهن آلات در سنندج تسلیم شدند
طبق گزارشی كه به كمیته كردستان حزب كمونیست كارگری رسیده است٬ روز سه شنبه ١٣ تیرماه نزدیك به ٢٠٠ نفر از كارگران حمل آهن آلات سنندج در اعتراض به ناچیز بودن حقوق خود دست از كار میكشند و در مقابل اداره كار سنندج تجمع می كنند. تجمع كارگران با بی اعتنائی اداره كار مواجه می شود. اداره کار از خود سلب مسئولیت میکند و اعلام میکند که کاری از دستش ساخته نیست. كارگران متحدانه اعلام می كنند كه تا زمانی که به خواست آنها رسیدگی نشود به اعتراض و تجمع ادامه خواهند داد. با پافشاری کارگران و اتحاد و یکپارچگی آنها، اداره كار و كارفرمایان ناچار به عقب نشینی می شوند و همانجا اداره كار قول می دهد كه دستمزد كارگران از بار زدن هر كیلو آهن از ٧ تومان به ١٠ تومان افزایش خواهد یافت. با این موفقیت کارگران به تجمع خود پایان میدهند.
***
اعتصاب کارمندان ١١٨ مخابرات شیراز و تجمع در مقابل استانداری
کارمندان ١١٨ مخابرات شیراز در اعتراض به تعدیل نیرو، شرایط کاری نامناسب و شیوه جدید عقد قرارداد‌ها اعتصاب کرده‌اند. این اعتصاب که باعث اشغال ماندن خط ١١٨ در شیراز شده است، در حالی همچنان ادامه دارد که روز چهارشنبه این کارمندان علاوه بر دست کشیدن از کار، در اعتراض به نحوه عقد قراردادهای جدید در مقابل استانداری فارس تحصن کردند. پیمانکار جدید مرکز ١١٨ مخابرات شیراز حضور مجدد کارمندان در این مرکز را مشروط به اخذ قراردادی جدید با آن‌ها کرده است که بر اساس آن، مقدار حقوق دریافتی کارمندان بر اساس میزان تماس‌های مردم با این مرکز تعیین می‌شود. اما کارکنان مرکز ١١٨ مخابرات شیراز در اعتراض به قراردادهای جدید کاری، از حضور در محل کارشان خودداری کرده و از پاسخگویی به تلفن‌ها دست کشیده‌اند.
***
درگیری كارگران با نماینده شركت نفت در عسلویه
در هفته اول تیرماه كارگران شركت نفت در عسلویه با نماینده شركت نفت درگیری داشتند. این درگیریها از مدتهای پیش شروع شده است و هر دو سه روز یکبار در یکی از فازهای عسلویه بوجود میاید. علت این درگیریها این است كه شركتهای وابسته به شركت نفت که بیشتر آنها زیر مجموعه سپاه هستند بین ٤ تا ٧ ماه است که حقوق كارگران را پرداخت نکرده اند و کارگران هم بدنبال احقاق حقوقشان هستند.
***
چماق اخراج بر بالای سر ٣٥٠ کارگر فولاد زاگرس
اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشت: شرکت مهندسی "خان گل" پیمانکار کارخانه فولاد زاگرس به ٣٥٠ کارگر تحت پوشش خود اعلام کرده است با پایان قرارداد یکماهه این کارگران قرارداد خود را با آنان تمدید نخواهد کرد. بحران در کارخانه فولاد زاگرس از اوایل سالجاری با سپردن ٧٠ کارگر قرارداد مستقیم این کارخانه به شرکت پیمانکاری خان گل و احتمال اخراج کارگران شروع شد. بدنبال این وضعیت دهها کارگر این کارخانه در مقابل فرمانداری قروه دست به تجمع اعتراضی زدند که نهایتا با برگزاری جلسه ای با شرکت نماینده های کارگران، اداره کار و نماینده کارفرما کارگران معترض مجبور به انعقاد قرارداد یکماهه با شرکت پیمانکاری خان گل شدند. اما ده کارگر دیگر این کارخانه زیر بار توافق صورت گرفته در فرمانداری نرفتند و در ادامه اعتراضات خود شکایتی را به اداره کار تسلیم کردند. این ده کارگر دیروز دهم تیر ماه با رای هیئت حل اختلاف اداره کار مبنی بر ادامه کار با قرارداد مستقیم بر سر کارهای خود بازگشتند.
***
اعتصاب کارگران نساجی ایران برک رشت در اعتراض به حقوق معوقه‎
جمعی از کارگران قراردادی نساجی ایران برک رشت در واکنش به عدم دریافت بخشی از حقوق معوقه اسفند و همچنین حقوق کامل فروردین و سایر مطالبات خود، ضمن اعتراضی كه به وقفه‌ای کوتاه در تولید منجر شد، نامه‌ای خطاب به مدیرعامل این کارخانه تنظیم کردند. كارگران خواستار دریافت "معوقات اسفند و حقوق کامل فروردین"، "پرداخت حق بیمه و امکان تمدید و تعویض دفترچه بیمه"، "بررسی و حذف نوبت کاری عصر و شب و اضافه‌کاری که در آخرین فیش حقوق دریافتی اعمال نشده است"، "پرداخت حقوق در فاصله زمانی ٥ تا ١٠ هر ماه"، "دریافت نسخه قرارداد مطابق قانون با مشخص شدن تاریخ شروع و پایان کار" و "پرداخت مطالبات سال‌های ٨٩ و ٩٠ در صورت ادامه سوددهی کارخانه" شده‌اند. کارگران در خاتمه این نامه تاکید کرده‌اند که "بدیهی است که عدم همکاری مبنی بر اجرای تمامی بندهای فوق به منزله تداوم و تشدید بحران موجود و عدم پرداخت حقوق ماهیانه در تاریخ مقرر سبب تکرار این حوادث و توقف دستگاه‌ها و تولید خواهد شد."
***
اخراج تمامی کارگران رسمی کارخانه ماه ماشین
علی حق پرست كه ایلنا وی را "نماینده کارگران اخراجی کارخانه ماه ماشین" معرفی كرده است، گفت: با انحلال كارخانه ماه ماشین به بهانه ركود اقتصادی٣٠ کارگر دائمی این واحد تولیدی اخراج شدند. او اضافه کرد: در حال حاضر پس از اعتراض کارگران از تاریخ ١٣ خرداد سال جاری مالکان این کارخانه به بهانه رکود اقتصادی و انحلال کارخانه همه کارگران رسمی این کارخانه را اخراج کردند این در حالیست که طبق مشاهدات كارگران فعالیت این کارخانه نسبت به سالهای گذشته بهتر بوده و سفارش کار بیشتری نیز داشته است.
***
اعتصاب کارگران کشتارگاه های مرغ در کرمانشاه
بر اساس خبر کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، روز شنبه ١٧ تیر ماه، تمام کارگران کشتارگاه های مرغ کرمانشاه دست به اعتصاب زدند.
***
رانندگان شرکت واحد ١٠ درصد حق جذب می‌خواهند
٣٠ نفر از کارگران رسمی سامانه حمل و نقل شهری استان تهران طی جلسه‌ای با مدیران ارشد این سامانه خواستار رسیدگی به دریافت ١٠ درصد حق جذب در پرداخت حقوق ماهانه خود از شهرداری تهران شدند.
***
تجمع ١٠٠ نفر از اعضای تعاونی مسکن کارگران نساجی کردستان
ایلنا: عضو هیئت مدیره تعاونی کارگران نساجی کردستان اعلام کرد: ١٠٠ نفر از مجموع ٣٠٠ عضو تعاونی مسکن کارگران نساجی کردستان امروز - دوشنبه - در اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت مسكن در مقابل اداره كل مسکن و شهر سازی استان تجمع کردند.

جبار خدا مرادی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: اداره مسکن و شهرسازی استان کردستان با بلاتکلیف کردن تعاونی مسکن کارگران نساجی مجوز ساخت مسکن برای این تعاونی را صادر نمی‌کند و این در حالیست ١١ سال است زمین برای ساخت مسكن كارگران خریداری شده است.
او با بیان اینکه هم اکنون ٢٢ تعاونی مسکن واحد‌های مختلف تولیدی در این زمینه با اداره مسکن وشهر سازی درگیر هستند اظهارداشت: تعاونی مسکن نساجی کردستان ٣٠٠ عضو دارد که خواستار صدور مجوز ساخت از سوی اداره مسکن وشهرسازی هستند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

پنج ماه تعویق حقوق ٢٥٠ كارگر كارخانه لبنی پالود
محمد عمارلو، كه ایلنا وی را "یك فعال كارگری در نیشابور" معرفی كرده است، گفت: حقوق٢٥٠ كارگر واحد تولید لبنیات پالود با گسترش بحران در صنایع لبنی، ٥ ماه به تعویق افتاده است. عمارلو در ادامه به معرفی نمونه‌هایی از این واحدهای لبنی بحران‌زده در نیشابور پرداخت و افزود: کارخانه تولید لبنیات میلاد و پیشگام با ٤٠ کارگر و ٢٥ کارگر در اواخر سال گذشته به جهت نداشتن امکانات مالی مناسب تعطیل شدند و کارگران این واحد‌های تولیدی هم اکنون مستمری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. وی ادامه داد: کارخانه لبنی جرینه با ٦٠ کارگر و پالود نیشابور با ٢٥٠ کارگر هم اکنون در شرایط نا مطلوبی به سر می‌برند.
***
شركت خاتم الانبیاء در عسلویه ٧ ماه حقوق به كارگران نپرداخته تعطیل شد
به دلیل تعطیلی كار در پتروشیمی عسلویه، شرکت خاتم الانبیاء اخیرا اقدام به اخراج نیروهایی كرده است كه در پتروشیمی عسلویه در رده مدیریتی فعالیت میکردند. شرکتهای وابسته به شركت خاتم الانبیاء مدت ٧ ماه است كه حقوق كارگران و كارمندان خود را پرداخت نكرده‌اند. پتروشیمی زاگرس که بزرگترین متانول دنیا را تولید میکند ٢ ماه است که حتی یک بسته کوچک هم مواد نفروخته است. از هفته چهارم تیرماه تاكنون این پتروشیمی کاملا تعطیل شده و هیچ محصولی تولید نمی كند.
***
قطع حقوق برخی کارمندان انتقالی وزارت صنعت طی سه ماه اخیر
خبرگزاری فارس: یکی از کارمندان انتقالی وزارت صنایع سابق به سازمان توسعه تجارت از قطع حقوق برخی کارمندان طی سه ماه اخیر خبر داد و گفت: پس از ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، به سازمان توسعه تجارت منتقل شدیم ولی در حال حاضر مشخص نیست بودجه حقوق ما کجا صرف می‌شود.
یکی از کارمندان منتقل شده از وزارت صنایع سابق به سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: ٣٧ نفر در امور بین‌الملل وزارت صنایع سابق مشغول به کار بودیم که پس از ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، به ما اعلام کردند که باید به سازمان توسعه تجارت منتقل شویم.
وی ادامه داد: حدود ٤ نفر از کارمندان این بخش در وزارت صنعت باقی ماندند و بقیه افراد به سازمان توسعه تجارت منتقل شدند و در حال حاضر حدود ٢٠ نفر از اعضای امور بین‌الملل وزارت صنایع سابق در این سازمان مشغول به کار هستند.
وی با بیان اینکه حدود ٧ نفر از کارکنان قراردادی و بقیه رسمی هستند، تصریح کرد: در بین کارمندان منتقل شده افرادی با سابقه کار ٢٩ ساله نیز وجود دارند و اغلب این افراد دارای تخصص‌های قابل توجهی در زبان‌های خارجی و امور کامپیوتری هستند.
این کارمند انتقالی افزود: وزارت صنعت حقوق کارمندان منتقل شده به سازمان توسعه تجارت را تا فروردین امسال پرداخت کرد اما پس از آن به ما گفتند که بودجه شما به سازمان توسعه تجارت پرداخت شده و باید از این سازمان حقوقتان را دریافت کنید.
وی ادامه داد: در مقابل، مسئولان سازمان توسعه تجارت نیز به ما می‌گویند که بودجه‌ای در اختیارشان نیست و بودجه مربوط به حقوق و مزایای ما به وزارت صنعت پرداخت شده که این مسئله نیز در نامه صافدل رئیس سازمان توسعه تجارت به وزیر صنعت عنوان شده است.

وی با بیان اینکه قائم مقام وزیر صنعت در امور توسعه منابع انسانی بر حضور ما در سازمان توسعه تجارت تأکید دارد، گفت: این در حالی استکه مشخص نیست بودجه ٥٠٠ میلیون تومانی حقوق ما صرف چه اموری شده است.
این کارمند ادامه داد: برای حل مشکلمان به وزیر صنعت نامه زدیم ولی این نامه به دست وزیر نرسید.
***
٧٠٠ کارگر پیمانی سیمان سپاهان در اعتراض به نابرابری حقوق در شرایط كار مساوی، دست از کار کشیدند
ایلنا: در حالی كه تیم فوتبال سیمان سپاهان یكی از مشتریان میلیاردی «محمدرضا خلعتبری» در این فصل لیگ برتر فوتبال معرفی شده است، حکایت کهنه نابرابری حقوق کارگران رسمی و پیمانی (شركتی)، بیش از ٧٠٠ نفر از کارگران پیمانی سیمان سپاهان را اعتراض واداشته و باعث شده است آنان طی یك اعتراض صنفی هماهنگ برای چندمین بار متوالی ظرف یك سال گذشته، دست از کار بکشند.
داستان همیشگی نابرابری کارگران رسمی و پیمانی
به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان، اعتراض کارگران کارخانه سیمان سپاهان به شرایط کاری و حقوقی سابقه طولانی دارد اما از آنجا که همه نامه نگاری‌ها و پی گیری‌های كارگران خطاب به مسوولان وزارت کار گرفته تا مجلس، به نتیجه نرسید، حدود ٧٠٠ نفرشان طی سه روز گذشته دست از کار کشیده‌اند و در محوطه کارخانه تجمع كرده‌اند.
غلامی نماینده کارگران پیمانی سیمان سپاهان خواسته این افراد را حذف تبعیض‌ها در پرداخت مزایا از جمله سنوات و کارانه میان نیروهای رسمی و پیمانی می‌داند و به ایلنا می‌گوید: کارخانه سیمان سپاهان یک‌هزار و ١٠٠ کارگر پیمانی و رسمی دارد، خواسته کارگران معترض نیز به اطلاع فرمانداری، استانداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیده است و ما با استخدام وكیل از طریق مراجع قضایی پیگیر مطالبات خود هستیم.

اخراج و بیكارسازی ها

بیکار شدن ٤٠٠٠ کارگر در پاکدشت در اثر هدفمند کردن یارانه ها
عوض سلطانی دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفته است از مجموع ٦٠ واحد کوره پزخانه فعال در شهرستان ٣٥ واحد تعطیل و ٤ هزار کارگر بی کار شده اند. وی اظهار داشت است که پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حدود ٦ هزار نفر در این کوره‌ها کار می‌کردند که این رقم به دلیل تعطیلی ٣٥ واحد کوره به حداقل ظرفیت رسیده است. او با تاکید بر این که ٢٥ واحد باقی مانده با ظرفیت ٢٠ درصدی نیروی کار فعالیت دارند اظهار داشت: "در سال گذشته به تبع افزایش هزینه‌های حامل‌های انرژی و تعطیلی اغلب این واحد‌ها بیش از ٤ هزار کارگر بیکار شدند."
***
اخراج کارگران قراردادی و پیمانی کارخانه‌ی ایرانیت تهران
بعد از تعطیلی کارخانه ایرانیت تهران در سال گذشته تمام کارگران قراردادی و پیمانی آن از کارخانه اخراج شده و پس از گذشت چند ماه به طور کامل حقوق و مزایای معوقه‌ی خود را دریافت نکرده‌اند. این کارخانه با بیش از ٥٠ سال فعالیت، قدیمی‌ترین کارخانه‌ی تولید ایرانیت در ایران و خاورمیانه است که در طی چند سال گذشته وضعیت نامساعدی داشته و در چند نوبت تعطیل شده بود.
***
واحد‌های تولیدی مازندران با نیمی از ظرفیت كار می كنند
نصرالله دریابیگی، دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: در حال حاضر بیش از ٤٠ درصد از واحد‌های تولیدی استان با ٥٠ درصد از ظرفیت فعالیت می‌كنند.
***
اخراج بیش از ٣٠٠٠ كارگر قراردادی طی چهار ماهه نخست امسال
فتح الله بیات، رئیس "اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور" گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ٣٠٠٠ کارگر قراردادی از واحدهای تولیدی اخراج شده‌اند.
***
زرین بافت ایلام ورشکست و همه كارگران بیكار شدند
کارخانه زرین بافت ایلام که در زمینه تولید منسوجات فعالیت خود را از سال ١٣٨٢ آغاز کرده است در ٣ ماهه نخست سال ٩١ گرفتار بحران نقدینگی شد و با اخراج کارگران خود عملا ورشکستگی خود را اعلام کرد. در این واحد تولیدی که در شهرک صنعتی شهر ایلام فعال بود نزدیک به ٥٠ کارگر مشغول به کار بودند که با تعطیلی کارخانه از کار بیکار شده اند.
***
اخراج ٣٥٠٠ تن از کارگران واحدهای قطعه سازی
تحریمهای جهانی به حدی صنعت قطعه سازی را دچار بحران کرده است که طی ماههای فروردین، اردیبهشت و خردادماه ١٣٩١ حدود ٣٥٠٠ تن از کارگران این واحدها اخراج شده اند.
***
تهدید شغل ١٠٠ هزار کارگر نساجی اصفهان
ایلنا در گزارشی نوشت: حدود یک دهه پیش بود که داستان بحران در صنعت نساجی اصفهان آغاز شد، این زخم کهنه، از اوایل دهه ٨٠ با فرسودگی ماشین آلات و کمبود سرمایه در گردش کارخانه‌ها سر باز کرد و با موجی که از اعتراض کارگران و تعطیلی واحد‌ها بوجود آورد، به سرعت مورد توجه مسئولان قرار گرفت و آن‌ها را بر آن داشت كه با استفاده از تسهیلات کمکی ارزان قیمت و حتی استفاده از حساب ذخیره ارزی این بحران را خاتمه دهند. اما اکنون که بیش از یک دهه از شروع بحران می‌گذرد، هنوز هم این صنایع بر این باورند که مشکلاتشان حل نشده و هر ماه، تعدادی از کارخانه‌ها دست به تعدیل نیرو می زنند یا اعلام ورشکستگی می‌كنند. مظفر چولمقانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان نساجی‌های اصفهان در این باره گفت: هیچ تغییری در وضعیت این صنعت مشکل دار بوجود نیامده و همچنان واحدهای فعال با زخم‌های کهنه دست و پنجه نرم می‌کنند. او خبر تعطیلی ٣ کارخانه نساجی در سه ماه گذشته را تایید کرد و گفت: متاسفانه نه تسهیلاتی به کارخانه‌های مشکل دار پرداخت شده و نه بهبودی در کارشان حاصل شده است. وی با تاکید بر اینکه بسیاری از کارخانه‌های نساجی، با ٤٠ تا ٥٠ درصد ظرفیت خود به فعالیت ادامه می‌دهند، بیان داشت: مشکل اصلی، کمبود مواد اولیه است که عمدتا در سالهای گذشته از خارج از كشور وارد می‌شد اما اخیرا با تحریم‌های جدید، برای خرید و واردات پنبه و الیاف مصنوعی دچار مشکل شده‌ایم. وی با انتقاد از همکاری نکردن بانک‌ها برای بازکردن ال سی و انجام فعالیت‌های مربوط به تجارت خارجی این صنف گفت: متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی، ماههاست که ٢ تا ٥ میلیارد تومان هزینه لازم برای خرید مواد اولیه را در دست دارند اما نمی‌توانند خط تولید کارخانه‌شان را به راه اندازند. وی با اشاره به ادامه فعالیت نساجی‌ها با استفاده از مواد اولیه داخلی گفت: مشکل اینجاست که نه پنبه داخلی از کیفیت مورد نیاز کارخانه‌های نساجی برخوردار است و نه محصول صنایع پتروشیمی داخلی جوابگوی نیاز ماست.
وی با اشاره به جلسات متعدد این صنف با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی مدیران استانی و محلی گفت: با این وجود هنوز مشکلات پابرجاست و کارفرمایان چاره‌ای جز تعدیل نیرو نداشته‌اند. به گفته حاتم شاه‌کرمی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنایع نساجی استان اصفهان، در حال حاضر، یکصد هزار اصفهانی در این صنعت شاغل هستند و بی‌برنامگی و عدم ارائه راهکارهای صحیح برای حل مشکل نساجی‌ها، این مشاغل را تهدید می‌کند.
***
تعطیل شدن دفتر نوکیا در ایران و بیكار شدن تمامی كاركنان ایرانی این شركت
اواخر هفته گذشته زمزمه‌ای در بازار و میان فروشندگان و شرکتهای تلفن همراه شنیده شد و آن مربوط به این می‌شد که شرکت فنلاندی نوکیا قصد دارد دفتر خود در تهران را تعطیل کند. مارک دورانت از دفتر مطبوعاتی نوکیا در فنلاند این خبر را تایید می‌کند و می‌گوید که نوکیا به طور مستقیم به فعالیت‌های دفتر خود در تهران خاتمه می‌دهد. به گفته وی دلیل این موضوع سخت‌تر شدن فشارها به این شرکت برای تبعیت از تحریم‌های اروپا علیه ایران است. وی تاکید می‌کند که: متاسفانه این موضع به معنای بسته شدن دفتر ما در تهران تا آخر ماه آگوست ٢٠١٢ است. با تعطیلی دفتر نوکیا در ایران تمامی کارکنان ایرانی این دفتر نیز کار خود را از دست خواهند داد.
***
بیکاری دغدغه اصلی مردم شادگان است
عبدالله تمیمی نماینده رژیم در مجلس اسلامی گفت: در حال حاضر بیکاری دغدغه اصلی مردم شادگان است.
***
روند موجود آمار بیکاری شهرستان‌ها را به ٨٠ درصد می‌رساند
خبرگزاری دولتی فارس از قول غلامحسین شیری، نماینده رژیم از هشترود در مجلس اسلامی نوشت: دولت باید نسبت به وضع بیکاری جوانان جویای کار شهرستان‌ها فکر جدی کند و گرنه با روند موجود آمار بیکاری در برخی شهرستان‌ها به ٨٠ درصد هم می‌رسد. او گفت: درصد بیکاری شهرستان‌های هشترود و چاراویماق بیش از آمارهای اعلام شده است و اگر وضع به چنین روالی پیش برود شاید آمار بیکاری به بیش از ٨٠ درصد هم برسد.
***
تعطیلی ٣٥ کوره‌پزخانه
خبرگزاری فارس: دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران سراسر کشور با اشاره به تعطیلی تعدادی از کوره پزخانه ها در راستای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها گفت: هدفمندی یارانه‌ها تعطیلی ٣٥کوره پزخانه را به همراه داشت.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از کارگر نیوز، غلامرضا عباسی با اشاره به اینکه از مجموع ٦٠ واحد کوره پزخانه فعال در شهرستان پاکدشت با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها٣٥ واحد تعطیل شدند گفت: پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حدود شش هزار نفر در این کوره‌ها کار می‌کردند که این رقم به دلیل تعطیلی ٣٥ واحد کوره به حداقل ظرفیت رسید.
وی ادامه داد: اما اکنون کوره پزخانه ها با کمبود کارگر مواجه هستند به همین منظور کارفرمایان مجبور به پرداخت حقوق و مزایای بالا برای جذب کارگر شده اند.
عباسی با بیان اینکه اغلب کارگران فصلی این واحد‌ها از استانهای کردستان و خراسان جنوبی تامین می‌شدند اظهار کرد: با تعطیل شدن کوره پزخانه ها این کارگران به استان های خود بازگشتند و در این راستا کارخانه‌ای که در گذشته روزانه سه شیفت کار می‌کرد با کمبود کارگر مجبور است تولید خود را به یک شیفت کاری کاهش دهد.
دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران سراسر کشور خاطر نشان کرد: علاوه بر طرح هدفمندی یارانه ها بعضی از کارخانه ها که توان مالی خوبی برخوردار نبودند با تعدیل کارگر به صورت نیمه فعال به کار خود ادامه دادند و به مرور زمان به کارگر نیاز پیدا کردند.
وی ادامه داد: با حمایت دولت از این دسته از کارخانه ها شاید بخشی از مشکل کارفرمایان و کارگران برطرف شود.
عباسی تصریح کرد: بیکاری این کارگران از آن جهت قابل تامل است که این کارگران به دلیل فقدان شغل در روستاهای محل سکونت خود باقی ایام سال را با استفاده از پس‌انداز دستمزد خود هنگام اشتغال خانوادگی در کوره‌پزخانه‌ها سپری می‌کنند، به همین جهت جذب آنها در کارخانه امری مهم است.
***

ناامنی محیط كار

سقوط بالابر جان ٤ كارگر را گرفت
چهار نفر از کارگران ساخت سد نرگسی در كازرون که در یک بالابر مشغول کار بودند با سقوط بالابر از ارتفاع ٢٥ متری زمین در دم جان باختند.
***
سقوط دلو چاه باعث كشته شدن یك مقنی شد
ایلنا نوشت: دو جوان ٢٠ ساله بدون هیچگونه تجهیزات ایمنی فردی در عمق چاه ١٧ متری در حال حفر چاه بودند که «دلو چاه» هنگام بالا بردن خاک از چاه بر روی آن‌ها سقوط کرده بود. نجاتگران پس از ایمن سازی محل و با بکارگیری تجهیزات نجات، یکی از مقنی‌ها را که از ناحیه کتف دچار مصدومیت شده بود را از داخل چاه خارج و تحویل عوامل اورژانس دادند؛ اما مقنی دوم جان خود را از دست داد.
***
درآوردن ٤ میلگرد از تن یک کارگر
فرارو- کارگر جوان ٢١ ساله در مشهد که پس از سقوط از روی یک جرثقیل در ارتفاع ١٠ متری به داخل محدوده ساختمانی سقوط کرده و ٤ میلگرد به نقاط مختلف بدنش فرو رفته بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت و ٣ میلگرد از بدنش خارج شد. وی که روی جرثقیل کار می کرد، روی میلگردهای فوندانسیون یک ساختمان در دست ساخت سقوط کرد و با وجود فرورفتن ٣ میلگرد یک و نیم متری در قفسه سینه، شکم، لگن و پایش به طرز معجزه آسایی نجات پیدا کرد.
***
سقوط کارگر جوان از روی داربست ساختمان
خبرگزاری دولتی فارس نوشت: کارگر جوانی که بر اثر سقوط از روی داربست یک ساختمان در حال ساخت در بلوار شاهد تهران مصدوم و قادر به حرکت نبود با تلاش آتش نشانان به بیمارستان منتقل شد.
***
كارگری پایش را از در حین كار از دست داد
احمد خدری، کارگر ٤١ ساله یکی از شرکت‌های تامین منابع انسانی شهرداری قرچک كه زیر چرخ‌های یک کامیون گرفتار شده بود که در ‌‌نهایت این حادثه منجر به قطع پای راست وی از ناحیه زانو می‌شود. او گفت: هنگام خالی کردن ماشین مکانیزه حمل زباله، به دلیل اینكه ماشین به عقب حركت می‌كرد، از ماشین به پایین پرت شدم و ماشین هم روی پاهای من قرار گرفت. با انتقال کارگر مصدوم به بیمارستان ١٥ خرداد قرچک، مسئولان این بیمارستان، به دلیل عدم وجود پزشک حاذق و همچنین عدم پذیرفتن مسئولیت قطع پای کارگر، از پذیرش وی خودداری می‌کنند، و وی با شرایط وخیمی که داشت به تهران منتقل می‌شود. در تهران هم مسئولین یك بیمارستان دولتی ١٥ خرداد، او را پذیرش نمی‌کنند و وی که خونریزی شدیدی از ناحیه پا‌ها داشت، به بیمارستان خصوصی عرفان واقع در سعادت آباد تهران منتقل می‌شود.
***
سقوط کارگر از ساختمان ٥ طبقه
کارگر جوانی كه در حال کار کردن در طبقه پنجم ساختمان بود ناگهان به پایین سقوط کرده و بر روی پشت بام منزل دو طبقه مجاور افتاد. وی از چند ناحیه از بدن دچار شکستگی شد که با کمک آتش نشانان از پشت بام به پایین ساختمان منتقل و تحویل عوامل اورژانس شد.
***
دو كارگر در انفجار گاز در ساختمانی سوختند
دو کارگر٤٠ و ٢٤ ساله در هنگام برش کاری در یک ساختمان در حال تخریب در تهران و به دلیل کشیدن شلنگ گاز از علمک و نشت گاز در محیط بسته دچار سوختگی شدند.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

علی نجاتی جهت مداوا به بیمارستان منتقل خواهد شد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکا کارگران نیشکر هفت تپه به دلیل وخامت جسمی از زندان به بیمارستان شهر اهواز منتقل خواهد شد. وی که از ناراحتی قلبی رنج می‌برد روز یکشنبه ١٨ تیر ماه تا شنبه ٢٤ تیر ماه در بیمارستان شهر اهواز بستری خواهد شد.
***
فرامروز فطرت نژاد، ریحانه انصاری و مازیار مهرپور آزاد شدند
بنا بر گزارش منتشر شده از سوی كمیته هماهنگی برای ایجاد تشكلهای كارگری روز سه شنبه ١٣ تیرماه فرامرز فطرت نژاد یكی دیگر از فعالین دستگیر شده در شهر كرج با قرار كفالت ٣٠ میلیون تومانی از زندان لاكان رشت آزاد شد. همین نهاد كارگری گزارش داد كه روز چهارشنبه ١٤ تیرماه ریحانه انصاری و مازیار مهرپور دو نفر دیگر از فعالین دستگیر شده در شهر كرج به ترتیب با قرار كفالت ٣٠ میلیون و ١٠٠ میلیون تومان از زندان آزاد شدند. ٢ نفر دیگر از این كارگران به اسامی علیرضا عسكری و جلیل محمد هنوز در زندانند.

گزارش

٩٠ درصد كارگران ایران قراردادی هستند
فتح الله بیات، رئیس "اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور" گفت: در سال جاری بیش از ٩٠ درصد از جامعه کارگری کشور با قراردادهای سه ماهه در واحدهای تولیدی فعالیت می‌کنند.
***
نرخ خط فقر شدید بیش از ٦٠٠ هزار تومان برآورد شد
علی اكبر عیوضی، مسئول "كمیته مزد استان تهران" گفت: نرخ خط فقر شدید در كشور بیش از ٦٠٠ هزار تومان برآورد شد. وی گفت: نرخ سبد هزینه خانوار کارگری با در نظر گرفتن ٢٠٠٠ کالری برای افراد بازرگسال و ١٨٠٠ کالری برای کودکان و همچنین حذف کالاهای یارانه‌ای از قبیل آب، برق، گاز و نان برای سال جاری بیش از ٧٠٠ هزار تومان است.
***
٨٥ درصد از کارگران زیر خط فقر زندگی می کنند‎
علی اکبر عیوضی، عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: ٦٥ درصد از کارگران حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند و به علت افزایش بی‌رویه نرخ سبد هزینه خانوارتقریبا ٨٥ درصد از کارگران زیر خط فقر گذران معیشت می‌کنند.
***
هشدار عامل خانه كارگر در باره افزایش شکاف طبقاتی
اسماعیل حق پرستی، دبیر اجرایی خانه کارگر تهران نسبت به افزایش شکاف طبقاتی به تبع تورم ناشی از اجرای قانون حذف یارانه‌ها هشدار داد. وی با تاکید بر اینکه بحران تورم به شدت گریانگیر كارگران شده است، گفت: بر خلاف آنچه تبلیغ می‌شود اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نه تنها در وضعیت معیشتی کارگران بهبودی ایجاد نکرده است بلکه با افزایش هزینه‌ها، خانواده‌های کارگری را با مشکلات معیشتی غیر قابل تحملی مواجه کرده است.

اطلاعیه

دبیر یكی از اتحادیه های كارگری انگلیس از فعالین کارگری زندانی در ایران حمایت كرد
آلکس گوردون، دبیر اتحادیه راه آهن، کشتی رانی و ترانسپورت انگلیس در اجلاس سالانه این اتحادیه از دستگیر شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی‌ برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و دیگر کارگران زندانی حمایت کرده و از اجلاس درخواست کرد تا برای آزادی این كارگران دستگیر شده تلاش کنند. این اتحادیه همچنین اعلام کرد که برای آزادی تمامی‌ فعالین کارگری دستگیر شده تلاش خواهد کرد.
***
مدافعان حقوق بشر خواهان آزادی فعالان کارگری زندانی در ایران شدند
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر بازداشت خودسرانه فعالان کارگری و تهاجم به نشست آنها در ایران را محکوم کرده و خواهان آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان كارگری زندانی در ایران شده است. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که حکم محکومیت رضا شهابی، صندوقدار و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تایید شده است. بنا بر این اطلاعیه، روز ١٣ تیر امسال به وکیل مدافع آقای شهابی اطلاع داده شده است که حکم دادگاه بدوی مبنی بر شش سال زندان، پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و ٧ میلیون تومان جریمه نقدی در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.
***
در محکومیت حمله به کارگران افغان
"اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری سنندج"، "انجمن برق و فلز کار کرمانشاه"، "جمعی از فعالین کارگری سنندج"، "جمعیت خیاطان٬ کابینت سازان٬ آرایشگران سنندج"، "جمعی از خبازان سنندج و حومه" و "شورای کارگران بیکار" در یك اطلاعیه مشترك حمله به كارگران افغان مقیم ایران را محكوم كردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: این شرایط در حالی برای افغان­ها پیش می­آید که این کارگران برای رهایی از تمامی مصیبتهایی همچون بیکاری، فقر، جنگ داخلی، سلطه خارجی، طالبان و ... که روزانه با آن دست به گریبان‌اند؛ ترک دیار گفته و به شیوه‌های مختلف برای یافتن کاری وارد ایران، پاکستان و... میشوند. اما با ورود به این کشورها، تازه مصیبتها آغاز میشود به گونه‌ای که حتی بدیهی‌ترین حق آنها که هویتشان باشد به رسمیت شناخته نمیشود. با چنین وضعی این کارگران برای بدست آوردن اندک نانی که بتوانند شکم خود و خانواده‌ها یشان را سیر کنند حاضرند سختترین کار را به جان بخرند و نیروی کار و تن نحیف خود را در قبال مزدی ناچیز برای تولید ارزش افزوده برای سرمایه‌داران و حامیانشان، بفروش برسانند. اما میبینیم که این کارگران روزانه مورد بیحقوقی و بی حرمتیهای فراوانی قرار میگیرند و با ترویج این ذهنیت کاذب و دروغین در میان مردم، که گویا دلیل اصلی بیکاری در ایران وجود کارگران افغان و نیروی کار ارزان آنهاست؛ سعی در سرپوش گذاشتن بر روی مسایل حاد پیش آمده در جامعه میکنند .
***
به اعمال فشار و تبعیض بر مهاجرین افغانی باید برای همیشه پایان داده شود
اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار اطلاعیه ای در روز ١٧ تیر، اعمال فشار و تبعیض بر كارگران و مهاجرین افغان در ایران را محكوم كرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: کارگران مهاجر افغانی در ایران هم طبقه ایهای ما هستند. این کارگران همچون میلیونها کارگر و مهاجر ایرانی که به سایر کشورها مهاجرت کرده اند و در آنجا زندگی میکنند به ناچار و بر خلاف میلشان و به امید برخورداری از یک شرایط امن تر برای ادامه زندگی به ایران آمده اند. کارگران و مهاجرین افغانی هیچ نقشی در تولید و بازتولید ناهنجاریهای شدید اجتماعی در ایران ندارند، هر روزه صفحه حوادث روزنامه ها مملو از اخبار قتل و تجاوز، قاچاق مواد مخدر، دزدی و سایر جنایتهایی است که هیچ مهاجر افغانی نقشی در آن نداشته است. پدیده تجاوز به زنان و قتل آنان از جمله ناهنجاری های بسیار ضد انسانی است که وجود آن و تولید و بازتولیدش مستقیما ناشی از کل شرایط اقتصادی اجتماعی حاکم بر کشور است و بروز آن هیچ ربطی به ملیتهای ساکن در ایران و بویژه مهاجرین و کارگران افغانی ندارد.
در پایان آمده است: ما مصرانه بر تحقق خواستهای زیر پای می فشاریم: ١- روشن‌سازی ابعاد هر آن چیزی که بر مهاجرین افغانی در حادثه شهر یزد گذشت، ٢- محاکمه فوری و علنی عاملین و آمرین حمله به مهاجرین افغانی در شهر یزد، ٣- پایان دادن به هر گونه تبعیض نسبت به مهاجرین افغانی و دیگر ملیتهای مهاجر ساکن در ایران، ٤- اعطای حق شهروندی به کلیه مهاجرین افغانی و غیر افغانی ساکن در ایران، ٥ ـ ممنوعیت هر گونه تبلیغات رسمی و غیر رسمی که به هر شکلی به حساسیتهای قومی و ملی نسبت به کارگران مهاجر افغانی و سایر ملیتها دامن میزند و ٦- تبلیغ و ترویج رویکردی انسانی به پدیده کارگران مهاجر از طریق رسانه های عمومی و کثیرالانتشار.

اخبار بین المللی

ترکیه: بازداشت بیش از ٧٠ فعال کارگری
بر اساس اعلامیه‌ای که از طرف کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری، ITUC (ITUC) منتشر شده، روز ٢٥ ژوئن در پی‌ حمله سراسری پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه به منازل رهبران کارگری، ٧١ رهبر کارگری بازداشت شده اند. این حمله بصورت سراسری، همزمان و به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی صورت گرفته است. آای‌ تی‌ یو سی‌ با محکوم کردن این بازداشت‌ها از دولت ترکیه خواسته است که با محترم شمردن حق کارگران برای داشتن اجازه فعالیت بدون ترس از بازداشت، این فعالین کارگری را بلافاصله و بدون هیچ قید و شرطی آزاد بکند. در این اعلامیه آمده است: "ما نمیتوانیم بپذیریم که فعالین کارگری بازداشت، زندانی و بدون هیچ پایه و اساسی‌ متهم میشوند، دولت ترکیه باید بلافاصله برچسب تروریست زدن به اتحادیه‌های کارگری را متوقف بکند."
***
ایتالیا: اعتصاب کارگران بخش حمل و نقل عمومی‌
به گزارش یورونیوز اتحادیه‌های کارگری بخش حمل و نقل ایتالیا روز جمعه ٦ ژوییه دست به اعتصاب زدند. ساعت ٨ و نیم صبح کارکنان اتوبوسها، ترمها، و متروها دست از کار کشیدند و بسیاری از شهروندان که قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را داشتند برای رسیدن به محل کار با مشکل مواجه شدند. کارکنان بخشهای خدمات عمومی در ایتالیا، در ماه های اخیر در اعتراض به سیاستهای ریاضت اقتصادی چندین بار اعتصاب کرده اند.
***
فرانسه: اعتصاب وسیع کارگران چاپخانه ها
به گزارش AFP روز پنجشنبه ٥ ژوییه کارگران چاپخانه‌ها در اعتراض به اخراج سازی‌ها دست از کار کشیدند. این اعتصاب باعث عدم چاپ روزنامه‌ها در روز پنجشنبه شد و روزنامه‌ها مجبور به انتشار نسخه‌های خود بصورت آنلاین شدند. کارگران شاغل در این بخش معتقدند که دولت باید با دخالت خود شغل مناسب و جدید دیگری برای آنها تدارک ببیند. آنها معتقدند که دولت در هر صورت موظف به تامین شغل برای کارگران از کار بیکار شده، می‌باشد.
***
نیجریه: اعتصاب نامحدود معلمان برای افزایش دستمزد
به گزارش All Africa بدنبال پایان التیماتوم دو هفته‌ای به دولت برای افزایش دستمزد و پرداخت پاداش‌های دریافت نشده، اتحادیه معلمان نیجریه اعلام کرد که از روز پنجشنبه ٥ ژوییه دست به اعتصاب نامحدود خواهد زد. آنها خواهان افزایش حداقل دستمزد‌ها به ١٨٠٠٠ نیره و همچنین دریافت پاداش‌های در نظر گرفته شده ولی‌ پرداخت نشده خود هستند. در بیانیه‌ای که از طرف اتحادیه معلمان انتشار یافته آمده است که: بدلیل عدم توجه دولت به التیماتوم دو هفته‌ای ما برای افزایش دستمزد‌ها و پرداخت پاداش ها، راهی‌ جز اعتصاب برای ما باقی‌ نمانده است.