١٣ تیر  ١٣٩١ - ٣ ژوئیه   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١٦

اخبار کارگری

ناصر اصغری
داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

تجمع اعتراضی موفقیت‌آمیز کارگران آهن‌آلات فروشی‌های سنندج
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری طی خبر نوشت: روز دوشنبه ٥ تیر بیش از ٥٠ نفر از كارگران آهن‌آلات فروشی‌های سنندج در اعتراض به پایین بودن دستمزدهایشان مقابل دفتر اتحادیه کارفرمایان آهن‌آلات تجمع کرده و خواستار افزایش دستمزد با در نظر گرفتن افزایش قیمت اجناس و بالا رفتن تورم شدند. این تجمع طبق قرار قبلی حدود ساعت ٨ صبح در این مکان صورت پذیرفت و طی آن کارگران موفق شدند دستمزد را از قرار کیلویی ٧ تومان به کیلویی ١٠ تومان افزایش دهند. بیشتر آهن‌آلات فروشی‌های سنندج در مسیر کمربندی بهشت محمدی واقع شده است و در هر کارگاه و انبار ٢ تا ٤ نفر به عنوان نگهبان و یا كارگر بارگیری و تخلیه آهن‌آلات مشغول به کار هستند و اتحادیه آهن‌فروشان نرخ دستمزد این کارگران را بر اساس کیلو تعیین می‌کند. در سال گذشته نیز این کارگران برای افزایش دستمزد طی حرکتی اعتراضی با جمع آوری امضا و تهیه تومار در میان خود و تجمع و رایزنی با اتحادیه کارفرمایان، موفق به افزایش دستمزد شده بودند.
***
اعتصاب کارگران پتروشیمی دماوند
کارگران پتروشیمی دماوند بار دیگر برای دریافت حقوقهای معوقه دست به اعتصاب زدند. طی قول و وعده کارفرما مبنی بر پرداخت ٥ ماه حقوق معوق و عیدی و کارانه کارگران شرکتهای نتن و نصب نیرو که از پیمانکاران شرکت مبنا میباشند، پیمانکاران این شرکتها صرفا با پرداخت حقوقهای بهمن ماه سال گذشته، مجددا بعد از یکماه از پرداخت مابقی حقوقها و طلبهای کارگران امتناع کردند. این سر دوانی و رفتار کارفرما با اعتراض کارگران مواجه شد و کارگران مجددا دست به اعتصاب زدند.
***
کارگران کارخانه ریسند گی خاور گیلان به عدم پرداخت دستمز خود اعتراض کردند
به گفته ایلنا صبح روز ٥ تیر کارگران کارخانه ریسندگی خاور گیلان در اعتراض به ١١ ماه حقوق معوقه خود در مقابل استانداری گیلان تجمع کردند. یکی از این کارگران گفت: کارخانه ریسندگی خاور وابسته بمدت ٢ سال است که تعطیل شده و تعداد ٤٨ کارگر این کارخانه با سوابق بیش از ٢٠ سال بلاتکلیف شده‌اند. او گفت: به واسطه خصوصی سازی این کارخانه و با شروع مشکلات آن، کارفرمای این کارخانه از پرداخت ١١ ماه حقوق و ٤ ماه بیمه این کارگران امتناء کرده است. او با بیان اینکه ظرفیت تولید این کارخانه بسیار زیاد بوده و گنجایش فعالیت ٨٠٠ کارگر را در گذشته داشته است تصریح کرد: کارخانه خاور تا سال ١٣٧٥ به کشورهای زیادی از جمله تایلند آلمان، سوئد وسویس وغیره صادرات نخ داشته است این در حالیست هم اکنون این کارخانه با داشتن ظرفیت بالای تولید دچار مشکل شده وهم اکنون تولیدی ندارد.
***
کارگران خدماتی و فضای سبز شهرستان مهاباد دست به اعتصاب خواهند زد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه بیش از ١٨٠ نفر از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرستان مهاباد طی چند ماه گذشته با تعویض شرکت پیمانکاری مجری قرارداد، از استخدام شرکت پیمانکاری فرهیختگان به شرکت سبحان در آمده اند و این شرکت جدید نیز اعلام کرده است که قرارداد آنها را بیش از دو ماه تمدید نخواهند نمود. شرکت پیمانکاری جدید نیز با به کار بستن ترفندهای گوناگون، کارگرانی که بعضا بیش از ١٠-١٥ سال سابقه کار در شهرداری دارند را مجبور به امضای قراردادهای یک ماهه نموده است. این كارگران اعلام نموده اند که اگر تا چند روز دیگر مشکلات آنان بر طرف نگردد و قرارداد آنان مانند عده معدودی از دیگر کارگران، به صورت یک ساله منعقد نگردد، دست به اعتصاب در داخل شهر خواهند زد .
***
اعتراضات پنج ساله كارگران مخابرات راه دور به ثمر می‌نشیند
ایلنا نوشت: اعتراض کارگران مخابرات راه دور شیراز (ITI) به یکی از دغدغه‌های همیشگی تبدیل شده است و ٣٨٨ کارگر این واحد تولیدی با برپایی تجمع‌های گوناگون در مقابل ارگان‌های دولتی پی‌گیر مطالبات خود بوده‌اند اما به تازگی منابع خبری ما از اختصاص بودجه ١٥٠ میلیاردی دولت برای رفع مشکلات کارگران مخابرات راه دور شیراز خبر داده‌اند.
***
نامه اعتراضی كارگران به پخش
ایلنا نوشت: ٥٥ نفر از كاركنان شركت «به پخش» با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی از مشكلاتی كه به تبع انتصاب یكی از اعضای هیئت مدیره برای این واحد بزرگ خدماتی به وجود آمده است انتقاد كردند. این رسانه دولتی همچنین از اخراج ٥٠٠ كارگر در این واحد خبر داد.
***
امنیت شغلی کارگران پارس سرام تهدید می‌شود
ایلنا نوشت: ٤٥٠ کارگران کارخانه پارس سرام قرچک نسبت به قطع اضافه کاری‌شان معترض بوده و در طول این مدت بارها با برگزاری چندین تجمع در داخل کارخانه خواستار محاسبه اضافه کاری خود بوده‌اند. یكی از كارگران با اشاره به اینكه روند نامنظم تولید و تعطیلی‌های مكرر کارخانه پارس سرام امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌كند، گفت: بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و قطع یارانه‌های بخش تولید مدیران کارخانه پارس سرام به بهانه افزایش مشکلات اقتصادی کارخانه از پرداخت اضافه کاری و سایر مزایای کارگران خوداری می‌کنند و این در حالیست که پارس‌سرام مشکلی در خصوص فروش محصولات خود و تهیه مواد اولیه تولید ندارد.
***
اخراج کارگران شرکت قطعات خودرو شهاب شمس
از اواخر خرداد تا هفته دوم تیر، بطور مداوم و تدریجی بیش از ١٠٠ نفر از کارگران شرکت تولید قطعات خودرو شهاب شمس كه در جاده مخصوص كرج واقع و بیش از ١٠٠٠ كارگر قراردادهای سفید امضا یكماهه تا یكساله دارد، به دستور مدیر شرکت از کار اخراج و بیکار شده اند. هر یک از کارگران اخراجی حداقل دارای ٢ تا ٥ سال سابقه کار بوده و اعتراض و پیگیریهای تاکنونی شان برای بازگشت به کار بی نتیجه بوده است.
***
اعتراض كارگران صنایع ریخته‌گری به توقف بازنشستگی پیش از موعد
ایلنا نوشت: جمعی از کارگران شرکت صنایع ریخته‌گری ایران نسبت به عدم اجرای ماده ١٠ قانون بازسازی و نوسازی صنایع اعتراض کردند. این کارگران با امضای طوماری خطاب به رئیس کمیسیون کارگری رژیم در شهرستان ساوه نسبت به عدم اجرای ماده ١٠ قانون بازسازی و نوسازی صنایع و به تبع بازنشستگی پیش از موعد با ٢٥ سال سابقه کار معترض شدند. در نامه این کارگران آمده است: علی‌رغم پیگیری‌های مستمر کارگران اجرای ماده ١٠ قانون بازسازی و نوسازی صنایع متأسفانه تاکنون محقق نشده و هیچگونه نتیجه‌ای حاصل نشده است، این در حالیست که بلاتکلیفی و سرگردانی خیل عظیمی از کارگران که حائز شرایط برخورداری از قانون بازسازی و نوسازی صنایع می‌باشند را در بر داشته است.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت دستمزد ٣٠٠٠ کارگر در کاشان
به اذعان یک نماینده مجلس اسلامی در حال حاضر بیش از ٣٠٠٠ کارگر در شهرستان کاشان، آران و بیدگل دستمزد معوقه و پرداخت نشده دارند. وی همچنین در خصوص ادامه تشدید روند بیکاری در کشور و شهرستان کاشان هشدار داده است.
***
سنوات کارگران ایرانیت شهرری پرداخت نشده است
محمود شیرازی، وکیل کارگران بیکار شده ایرانیت شهرستان ری، با اشاره به بیکاری ٣٥٠ کارگر کارخانه ایرانیت شهر ری در دی ماه سال گذشته، گفت: هنوز بخش اعظمی از مطالبات ٣٥٠ کارگر کارخانه ایرانیت پرداخت نشده است. وی افزود: با وجود بازنشسته شدن تعداد زیادی از کارگران در این واحد تولیدی هنوز سنوات خدمتی این کارگران پرداخت نشده است و مطالبات حقوقی کارگران قراردادی نیز همچنان باقی است.
***
تعویق چهار ماهه حقوق كارگران شهرداری‌ها خوزستان
ایلنا از قول آقایار حسینی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان نوشت: تعویق چهار ماهه در پرداخت حقوق کارگران شهرداری‌های استان و شرکتهای زیر مجموعه خدمات شهری علاوه بر تضییع حقوق کارگران، اثرات مشهودی بر بهداشت و نظافت شهرهای استان بر جای گذاشته است.

اخراج و بیكارسازی ها

بحران به كارخانه‌های بزرگ خودروسازی هم رسید
رحمت الله پور موسی، رئیس كانون شورای اسلامی كار خراسان رضوی اعلام كرد: به علت مشكلات اقتصادی قرارداد كارگران فعال در واحدهای خودرو سازی از یك سال به سه ماه كاهش یافته است. وی از كاهش ظرفیت تولید در كارخانه‌های بزرگ خودرو سازی خبر داد و گفت: ‌میزان تولیدات امسال واحدهای خودروسازی ٦٠ درصد كاهش یافته است و این در حالیست كه سایر واحدهای تولیدی نیز با ٣٥ درصد ظرفیت فعالیت می‌كنند. وی افزود: کارخانه‌های بزرگ خودرو سازی به دلیل اعمال سیاست‌های تحریم و ناتوانی در تامین نقدینگی در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.
***
بیكاری كارگران در پی ركود در بخش عمرانی
فرهاد هدایتی عضو هیئت مدیره "تعاونی مسکن کارگران خراسان شمالی" گفت: افزایش قیمت مصالح ساختمانی و به تبع آن رکود ساخت و ساز در پروژه‌های عمرانی و مسکن، باعث افزایش بیکاری کارگران ساختمانی در خراسان شمالی شده است.
***
تعطیلی یک کارخانه تن ماهی و بیکاری ٨٠ نفر
ایسنا از قول سیدمصطفی میرمحمد مدیر عامل شرکت محصولات دریایی جنوب نوشت: این شركت تعطیل شده است. در ادامه آمده است: با وجود مشکلات پیش آمده برای کارخانه، نامه‌نگاری‌هایی هم در راستای پیگیری مسایل برای استاندار هرمزگان در دو مرحله انجام گرفت که جواب قانع کننده‌ای دریافت نکردیم. وی بیان کرد: به دنبال مشکلات ایجاد شده، کارخانه نتوانست دوام بیاورد، و مجبور شدیم با تعطیلی آن از فروردین ماه سال جاری تمام کارکنان (تعداد ٨٠ نفر) را که اکثر آن‌ها زن و نان‌آور خانواده بودند از کار بیکار شدند.
***
٤٠٠ کارگر حدید مبتکران بیكار شدند
عوض سلطانی، دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت گفت: کارخانه حدید مبتکران پاکدشت به جهت افزایش مشکلات مالی ٤٠٠ کارگر خود را اخراج کرد. او گفت: قرارداد اكثر کارگران این کارخانه یک ماهه و سه ماه بوده و کارگران بیكار شده از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقی دریافت نکرده‌اند.
***
اخراج ١٦٠ نفر از کارگران کارخانه سایپا یدک شهرری
به گزارش کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری روز دوشنبه ٥ تیر ١٦٠ کارگر کارخانه سایپا یدک باقرشهر شهرری از کار اخراج شدند. طبق گزارش مزبور، کارگران وقتی به بخش کارت زنی مراجعه می کنند، با این پیام روبرو می شوند که به کارگزینی مراجعه نمایند. در کارگزینی به کارگران مراجعه کننده اطلاع می دهند که از کار اخراج شده اند. به آنان گفته می شود که قراردادشان دارای زمان نبوده، به همین دلیل اخراج آنان نیاز به اطلاع قبلی نداشته است. مدیریت این شرکت دستور داده است تا از ورود کارگران به کارخانه جلوگیری به عمل آید.
***
٢٥ نفر از کارگران کارخانه منابع تغذیه الکترونیک اخراج شدند
اسماعیل حق پرستی، دبیر اجرایی خانه کارگر تهران گفت: قرارداد ٢٥ نفر از کارگران کارخانه منابع تغذیه الکترونیک، فعال در عرصه تولید قطعات الكترونیكی، از ابتدای تیرماه سال جاری تمدید نشده است و این کارگران با دریافت نامه از مسئولان کارخانه، برای دریافت بیمه بیکاری به مراجع ذیصلاح معرفی شدند. او گفت: تعدیل ٢٥ نفر از کارگران کارخانه منابع تغذیه الکترونیک برای دومین بار است که در سال جاری انجام می‌شود که بنابر اطلاعات دریافتی، این روند، تا تعطیلی کامل این کارخانه ادامه پیدا می‌کند. کارگرانی که از کار اخراج شده اند، دارای سوابقی از ٤ تا ١٧ سال هستند.
***
اخراج ٣٠٠ کارگر شرکت مارلیک سان
کارفرمای شرکت مارلیک سان قزوین به بهانه عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان طی ماه های اخیر، اقدام به اخراج ٣٠٠ کارگر این شرکت نموده است.
***
اخراج کارگران کارخانه داروسازی جابر ابن حیان
کارخانه جابر بن حیان که یکی از بزرگ ترین داروسازی ‌های خاورمیانه در زمینه تولید آنتی بیوتیک است بیش از ٩٠ نفر از پرسنل بازاریاب و همچنین کارگران خود را به بهانه کاهش تولید و عدم تامین مواد اولیه داروئی از کار اخراج کرد.
***
٥٠ درصد از کارگران دچار بیکاری پنهان شده‌اند
ایلنا از قول عبدالله مختاری، عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نوشت: به دلیل افزایش بی‌سابقه تورم در حال حاضر ٥٠ درصد از کارگران کشور دچار بیکاری پنهان شده‌اند. وی از افزایش تورم سبد هزینه خانوار کارگری از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد و نوشت: نرخ تورم سبد هزینه خانوار کارگری بیش از ٣٠ درصد افزایش یافته است و کارگران قادر به تامین هزینه‌های اصلی زندگی خود نیستند. او گفت: دستمزد کارگران تنها ٥٠ درصد از هزینه‌های اصلی زندگی آن‌ها را تامین می‌کند. کارگران برای تامین مایحتاج ضروری زندگی خود مجبور هستند که در سه شیفت فعالیت کنند. او از افزایش تعداد واحدهای بحرانی در کشور خبر داد و افزود: تعداد واحدهای بحرانی به دلیل عدم تامین نقدینگی رو به افزایش است و کارفرمایان قادر به پرداخت حقوق معوقه کارگران نیستند.
***
امنیت شغلی ١٦٠٠ کارگر لاستیک پارس تهدید می‌شود
ایلنا از قول مهدی زمانی، دبیر اجرایی خانه كارگر ساوه و زرندیه نوشت: پرداخت جرایم سنگین زیست محیطی کارخانه لاستیک سازی پارس (پیروزی) را در آستانه تعطیلی قرار داده است. وی نسبت به تهدید امنیت شغلی ١٦٠٠ کارگر این واحد تولیدی هشدار داد.
***
غول اخراج بر بالای سر ٣٥٠ کارگر فولاد زاگرس
اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار خبری نوشت: شرکت مهندسی "خان گل" پیمانکار کارخانه فولاد زاگرس به ٣٥٠ کارگر تحت پوشش خود اعلام کرده است با پایان قرارداد یکماهه این کارگران قرارداد خود را با آنان تمدید نخواهد کرد.
***
تعطیلی کارخانه آرد و نیمه تعطیلی قند یاسوج
غلام محمد زارعی، نماینده رژیم اسلامی از بویراحمد و دنا در مجلس اسلامی از تعطیلی کارخانه آرد و گلوگز و نیمه فعال بودن کارخانه قند یاسوج در مرکز کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
***
تعطیلی و اخراج کارگران شرکت راه آهن هستیا
طی روزهای هفته دوم ماه تیر شرکت پیمانکاری هستیا مستقر در راه آهن تهران، ارایه دهنده سرویس و انواع خدمات فنی به قطارهای توربو (ترن سریع السیر) خط تهران – مشهد، به دلیل مشکلات مالی و با اعلام انحلال بیش از ١٠٠ نفر از کارگران شاغل در این شرکت را از کار اخراج و بیکار نموده است. كارگران گفته اند كه به جز تعداد بسیار اندکی که توانسته اند با شرط پذیرش دستمزدهای کمتر توسط دیگر شرکتهای پیمانکاری مستقر در راه آهن جذب شوند عمدتا همه کارگران اخراج شده اند.
***
١٤ واحد صنفی دیگر در قزوین پلمب شدند
ماموران پلیس امنیت عمومی استان قزوین در اجرای "طرح ارتقای امنیت اخلاقی در استان"، ١٤ واحد صنفی را پلمب و به دو واحد اخطار کتبی دادند.
***
پلمب مرکز نمایش، تکثیر و فروش فیلم‌
سایت رژیمی فارس نوشت: پلیس تهران بزرگ با انجام طرحی ضربتی یک مرکز تکثیر و فروش فیلم‌های غیرمجاز، مبتذل و مستهجن را شناسایی و بعد از دستگیری عوامل مرتبط با این مرکز، آن را پلمب کرد.

ناامنی محیط كار

جان باختن ٤ کارگر شرکت راک سرامیک شهرضا و یک راننده مینی بوس
خبرگزاری دولتی فارس روز ١٠ تیر نوشت: در تصادف مرگبار یک دستگاه کامیون با یک دستگاه مینی‌بوس در محور اصفهان و شهرضا پنج نفر کشته (چهار کارگر و یک راننده) و شش نفر زخمی شدند. این تصادف ساعت ٧ و نیم همانمروز اتفاق افتاد و یک دستگاه کامیون خاور ایسوزو حامل بار یونجه که در محور شهرضا به اصفهان در حرکت بود، بنا به دلیل نامعلومی از جاده خارج و پس از بریدن گاردریل به محور مخالف جاده اصفهان به شهرضا می‌رود و پس از برخورد به یک دستگاه مینی‌بوس به رانندگی سعید الف و سرنشینی ٩ نفر از کارگران شرکت راک سرامیک شهرضا سبب حادثه دل‌خراشی می‌شود. در این حادثه راننده مینی‌بوس و چهار نفر کارگر در دم فوت کرده و شش نفر دیگر از جمله راننده کامیون و ٥ نفر از کارگران به شدت مجروح شدند که با کمک عوامل امدادی و نیروهای پلیس به بیمارستان امیرالمومنین شهرضا اعزام شده‌اند. حال دو تن از مصدومان تصادف به شدت وخیم گزارش شده است.
***
مرگ کارگر معدن زغال‌سنگ در زرند بدلیل گاز گرفتگی
مهدی گلستانی یک کارگر ٤٠ ساله معدن زغال‌سنگ «جو» شهرستان زرند كه ١٥ سال سابقه كار داشت، ‌عصر جمعه ٩ تیر در این معدن دچار گازگرفتگی شد و در دم جان خود را از دست داد.
***
گودبرداری نا ایمن مرگ کارگری٦٠ ساله را رقم زد
حسین حسین بیگی افسر آماده منطقه ٤ سازمان آتش نشانی تهران گفت: یك سانحه در محل گودال بزرگی به مساحت ٥٠٠ متر مربع هنگامی رخ داد که کارگران در عمق ٤ متری آن سرگرم بتون ریزی و انجام فونداسیون یک ساختمان جدید بودند. وی افزود: ریزش ناگهانی بخشی از دیواره خاکی و جانبی محل گودبرداری شده باعث شد که سه نفر از کارگران در زیر خروارها خاک بدام افتند. وی افزود: بنابه اظهار شاهدین، به دنبال بروز این حادثه دو نفر از کارگران گرفتار شده به علت ماندن در عمق کم خاک توانستند خود را از زیر آوار بیرون کشیده و نجات یابند و کارگر سوم مجتبی ج ٦٠ ساله زیر عمق زیاد خاک گرفتار شد و جان خود را از دست داد.
***
مرگ یک کارگر ساختمانی دیگر در حین کار
روز دوشنبه ٥ تیرماه یک کارگر ساختمانی كه از وی بعنوان "تبعه افغانستان" یاد شده است، در حین کار در ساختمانی در حال ساخت واقع در شهر ری خیابان ابن بابویه، کوچه حامد سقوط کرد و جان خود را از دست داد.
***
صادق حمیدی یکی از کارگران سد ژاوه، در اثر عارضه قلبی در محل کار درگذشت
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری نوشته است: صبح روز چهارشنبه ٣١ خرداد ساعت ١١ صبح، صادق حمیدی ٥٧ ساله و ساكن میاندوآب، یکی از کارگران سد ژاوه بر اثر عارضه قلبی در محل کار درگذشت. صادق در قسمت برق شرکت ژیان یکی از پیمانکاران پروژه سد ژاوه، مشغول به کار بود. وی در حین کار به دلیل عارضه قلبی دچار مشکل شد و به دلیل نبود وسایل ایمنی و امکانات پزشکی در محل کار، تا جابجائی وی به بیمارستان، متاسفانه در بین راه در گذشت.
***
شرایط ناامن كار باز هم قربانی گرفت
ناامن بود محیط كار موجب جدا شدن تانکر محتوی یک هزار لیتر گازوئیل از چنگک یک دستگاه جرثقیل شد، و با سقوط آن راننده جرثقیل به نام رحمان جان خود را از دست داد.
***
٣ كارگر كشتارگاه به تب كریمه كنگو مبتلا شدند
دكتر حمیدرضا نادری، مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ابتلای ٣ كارگر كشتارگاه صنعتی به تب كریمه كنگو خبر داد.
***
قطع دست یك کارگر و مجروح شدن دو کارگر دیگر ساختمانی
خبرگزاری رژیمی مهر نوشت: کارگر ١٨ ساله که سجاد م نام دارد در حالی که در آشپزخانه مشغول تمیز کردن چرخ گوشت بزرگ آشپزخانه بود دچار حادثه شد و ناگهان دست چپ وی به داخل چرخ گوشت فرو رفت. وی تنها یک هفته بود که به عنوان کارگر در این مکان مشغول کار بود. در حادثه‌ای دیگر ٢ کارگر ساختمانی به هنگام تخریب ساختمان قدیمی در زیر آوار مدفون شدند. در این حادثه عده‌ای از کارگران مشغول تخریب یک ساختمان ٣ طبقه به مساحت ١٢٠ متر مربع بودند که ناگهان بخشی از آن بر روی کارگران فرو ریخت. رئیس ایستگاه ٣١ آتش نشانی علت وقوع این حادثه را تخریب غیر اصولی ذکر کرد و افزود: آتش نشانان با استفاده از برانکارد این دو کارگر را که به شدت دچار مصدومیت شده بودند به بیرون از محل تخریب منتقل کرده و سپس برای اعزام به مرکز درمانی تحویل عوامل اورژانس دادند. دو كارگر مزبور از پناهندگان افغانستانی بوده اند: یاسین ٢٣ ساله و صادق ٣٧ ساله.

معلمان

تجمع جمعی از مربیان پیش دبستانی لرستان مقابل مجلس
ایلنا روز ٤ تیر خبر داد كه جمعی از مربیان پیش دبستانی استان لرستان صبح همانروز مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. این مربیان پیش دبستانی خواهان رسیدگی به وضعیت شغلی خود شدند. مربیان پیش دبستانی استان لرستان به دلیل این که وعده‌هایی در رابطه با استخدام و بهبود اشتغالشان به آنها داده شده ولی تاکنون برای تحقق وعده‌ها اقدامی صورت نگرفته است.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

٩ سال و نیم حكم زندان برای محمود باقری معلم زندانی

بنا بر گزارشات منتشر شده رژیم اسلامی محمود باقری عضو هیات مدیره كانون صنفی معلمان و معلم فیزیك منطقه ٤ تهران را به ٩ سال و نیم زندان محكوم كرده و روز ٣ تیر وی را برای اجرای حكم روانه زندان نمودند. جرم او شركت در تجمعات هزاران نفره معلمان در اسفند سال ٨٥ در مقابل مجلس اسلامی است. محمود در همان زمان دستگیر و در روزهای آغازین سال ٨٦ به مدت یك ماه در بند ٢٠٩ زندان اوین در بازداشت بسر برد و سپس به وی سه و نیم سال حكم حبس تعلیقی داده شد. محمود باقری همچنین در ٨ تیرماه سال ٨٩ بدلیل فعالیت‌هایش در کانون صنفی معلمان ایران، بازداشت گردید و حدود سه ماه در بند ٢٠٩ زندان اوین بازداشت بود و پس از آن دادگاه جمهوری اسلامی وی را به ٦ سال حبس تعزیری محکوم كرد. با تایید این حكم از سوی دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی، حبس تعلیقی محمود نیز به اجرا گذاشته شده و اكنون او با حكم ٩ سال و نیم حبس راهی زندان اوین شده است.
***
آخرین خبر از وضعیت بازداشت شدگان کمیته هماهنگی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٦ تیر طی اطلاعیه نوشت: روز یکشنبه ٤ تیر مازیار مهرپور، سیروس فتحی، مسعود سلیم پور، فرامرز فطرت نژاد، سعید مرزبان و میترا همایونی از اداره اطلاعات به بند تشخیص (قرنطینه) زندان لاکان در رشت منتقل شده اند. بر اساس همین خبر روز سه شنبه ٦ تیر بازداشت شدگان به استثنای میترا همایونی توانستند پشت میله های زندان با بستگان درجه اول ملاقات داشته باشند. در ادامه آمده است: همچنان تا این لحظه از وضعیت دیگر بازداشت شدگان در زندان رجایی شهر هیچ خبری در دست نیست.
***
تجمع خانواده های بازداشت شدگان در مقابل دادسرای رشت
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد: روز پنجشنبه ٨ تیر خانواده های بازداشت شدگان اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در مقابل دادسرای رشت دست به تجمع زدند. این تجمع با حضور اعضای خانواده‌ی بازداشت شدگان و دیگر فعالین کارگری برگزار شد که بعد از چند ساعت تجمع، مسئولین دادسرا به تجمع کنندگان اعلام کردند که تا روز شنبه به وضعیت کارگران زندانی رسیدگی خواهد شد. بر اساس همین خبر، تا کنون میترا همایونی در زندان لاکان، جلیل محمدی، ریحانه انصاری و علیرضا عسگری در زندان رجایی شهر با خانواده های خود ملاقات نداشته اند.
***
آسیب دیدگی شدید خالد حسینی و محمود صالحی در حمله پاسداران
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٨ تیر نوشت: مطابق اخباری که پیش تر منتشر شد، در جریان حمله نیروهای امنیتی به مجمع عمومی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، اکثر بازداشت شدگان به صورت جدی مضروب شده و آسیب دیده اند. از جمله سید خالد حسینی که به شدت از ناحیه گوش صدمه دیده و تقریبا شنوائی خود را از دست داده است و همچنین محمود صالحی که از ناحیه لگن دچار شکستگی و آسیب جدی شده است. امروز پس از تحمل چندین روز درد شدید و دشواریهای حرکتی، با مراجعه به پزشک و طی کردن مراحل عکسبرداری، مشخص شد که لگن محمود صالحی در اثر حمله نیروهای امنیتی و ضربات وارده بر وی شکسته شده است. سایر افراد حاضر در نشست مجمع عمومی کمیته هماهنگی نیز به نحوی دچار جراحت و کوفتگی و آسیبهای فیزیکی شده اند.
***
آزادی ٤ تن از فعالین کارگری دستگیر شده در شهر کرج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ١١ تیر خبر داد كه مسعود سلیم‌پور و سیروس فتحی، ٢ تن از فعالین کارگری دستگیر شده در حمله وحشیانه رژیم اسلامی به مجمع عمومی این نهاد كارگری در كرج، آزاد شدند. مسعود سلیم‌پور روز شنبه ١٠ تیر و سیروس فتحی روز یکشنبه ١١ تیر ماه آزاد شدند. همین نهاد كارگری، روز ١٢ تیر با انتشار خبر دیگری از آزادی دو تن دیگر از این دستگیر شدگان، میترا همایونی و سعید مرزبان خبر داد. از تعداد دستگیر شدگان هنوز مازیار مهرپور، فرامرز فطرت‌نژاد در زندان لاکان رشت به سر می‌برند و علیرضا عسگری، ریحانه انصاری و جلیل محمدی کماکان در زندان کرج هستند و از وضعیت آنها خبری در دست نیست.
***
احضار کوروش بخشنده به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد: روز دوشنبه ٥ تیر ماه کوروش بخشنده عضو کمیته هماهنگی برای کمک به تشکلهای کارگری و از فعالین کارگری بازداشت شده شهر کرج طی تماسی تلفنی به ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج احضار شد. ستاد خبری از وی خواسته تا در روزسه شنبه ٦ تیر ماه خود را به اداره ی مربوطه معرفی نماید. این در حالی است که آثار کبودی و جراحات بازداشت قبلی هنوز بر بدن وی قابل مشاهده است.
***
جلسه دادگاهی پدرام نصرالهی برگزار شد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد: روز یکشنبه ١١ تیر پدرام نصرالهی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی، به اتهام عضویت در این نهاد كارگری و فعالیت‌های کارگری دادگاهی شد. در این دادگاهی، پدرام نصرالهی از مواضع و فعالیت‌های کمیته هماهنگی دفاع کرد.

گزارش

تبدیل قرارداد كارگران پیمانی وزارت نفت
ایلنا از قول وزیر نفت نوشت: دستور داده‌ایم تمامی کارگران پیمانی با مدارک دیپلم به بالا در این وزارتخانه تبدیل وضعیت ‌شوند. وی از تبدیل وضعیت کارگران وزارت نفت با مدارک کاردانی و کار‌شناسی خبر داد و اظهار داشت: دارندگان این مدارک مشکلی برای تبدیل وضعیت ندارند.
***
پایان تابستان با لشکر بیکاران مواجه می‌شویم
علی دهقان‌کیا عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران اعلام کرد: در پایان سه ماهه فصل تابستان با افزایش بی‌سابقه نرخ بیکاری مواجه می‌شویم. وی از افزایش تعداد واحدهای بحرانی در کشور خبر داد و گفت: به رغم اینکه برخی از مسئولین بحرانی شدن وضعیت واحدهای بحرانی را به مسائل تحریم ارتباط می‌دهند اما هم اکنون شاهدیم که علت عمده مشكلات واحدهای بحرانی کشور به دلیل اعمال مدیریت ناصحیح است. او با انتقاد از ارائه آمارهای نا‌صحیح در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در کشور تصریح کرد: وقتی نرخ رشد اقتصادی به صورت دقیق مشخص باشد می‌توان در مورد نرخ بیکاری صحبت و تحلیل کرد.
***
بانک مرکزی ادعای اشتغال‌زایی دولت را تکذیب کرد
ایلنا نوشت: در حالی که آمارهای اعلام شده از سوی وزیر اقتصاد در مجلس موكد رونق فضای كسب و كار در كشور بود، احمدی توکلی فضای کسب و کار را بسیار بحرانی توصیف کرده است. وی در مورد فضای کسب و کار گفته است: ما از نظر رتبه در بین ١٨٣ کشور در سال ٩١، رتبه ١٤٤ هستیم که سال قبل ١٤٠ و سال قبل‌تر در رتبه ١٣٢ بودیم؛ یعنی به انتهای لیست نزدیک می‌شویم. در ادامه آمده است: آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نیز ضمن تأیید ادعای توکلی، از روند رو به کاهش نرخ مشارکت نیروی کار و همچنین افزایش رشد نرخ بیکاری در سال ٨٩ حکایت دارند.

اطلاعیه

کمپین اتحادیه بین المللی کارگران مواد غذائی در حمایت از کارگران زندانی در ایران
كمپین برای آزادی كارگران زندانی، (Free Them Now)روز ٢٦ ژوئن خبر داد: اتحادیه بین المللی کارگران مواد غذایی (آی یو اف) کمپینی در حمایت از کارگران زندانی در ایران اعلام کرده است. پتی شن این کمپین را در لینک زیر میتوانید امضا کنید:
Escalating repression against Iranian labour rights activists
***
فعالین کارگری زندانی در ایران را فوری آزاد كنید
اتحادیه كارگران خدمات عمومی كانادا، در گزارشی از تظاهرات روز ٢٢ ژوئن كه بر علیه دستگیری فعالین كارگری در كرج برگزار شده بود، از جمله نوشته است: پل مویست، رئیس کشوری اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در این مراسم سخنرانی کرد. مویست گفت: "ما، امروز، از دولت کانادا می خواهیم که آزادی این کارگران و بازگرداندن حقوق اتحادیه های کارگری برای کارگران در ایران را درخواست کند. ما هرگز نمی توانیم فعالین آزاد اتحادیه ای باشیم حتی اگر حقوق یک کارگر در هر جایی از دنیا پایمال گردد. ما امروز محکم و تزلزل ناپذیر در کنار کارگران ایران ایستاده ایم." در بخش دیگری از این گزارش آمده است: تعداد اعدامها در ایران از سال ٢٠١٠ به شدت افزایش یافته است، و مقامات دسترسی به اطلاعات را نیز شدیدا محدود کرده اند. در مارس ٢٠١١، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در واکنش به وخیم تر شدن اوضاع حقوق بشر در ایران، یک گزارشگر ویژه برای ایران منصوب نمود، اما مقامات رسمی تا کنون به او اجازه دسترسی به کشور را نداده اند. ... مقامات ایران ده ها، شاید صدها، نفر از فعالین کارگری را در سال های اخیر بازداشت کرده اند، و بسیاری از آنها اذیت و آزار، شکنجه و حبس های طولانی را تجربه کرده اند. شرایط کار در ایران بسیار سخت است. نرخ بیکاری بالای ٢٤ درصد است. میلیونها نفر از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند. در گزارش کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) آمده است که بیش از ٧٠ درصد کارگران ایرانی در قراردادهای موقت بدون امنیت شغلی به کار مشغول هستند. تحت این شرایط اقتصادی و اجتماعی نیاز به نمایندگی اتحادیه های واقعی کارگری ضرورتی حیاتی است.
***
دستگیری فعالین كارگری محكوم است
"جمعی‌ از کارگران فصلی و صنعتی دماوند"، "جمعی از کارگران روستای آویهنگ منطقه ژاورود"، "کمیته دفاع از رضا شهابی"، "جمعی از کارگران نفت و گاز و پتروشیمی عسلویه"، "اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در مولانا آباد"، "جمعی از فعالین کارگری شورایی سنندج"، "جمعی از کارگران خباز شهر سقز"، "کارگران خباز شهرستانهای مریوان و سروآباد، "جمعی از کارگران خباز سنندج" و "جمعی از خیاطان، کابینت­سازان و آرایش­گران شهر سنندج" در اطلاعیه های جداگانه ای دستگیری "اعضای كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری" در كرج را محكوم كردند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شدند.
***
شیرخان عزیز بدرود
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری روز ٢ خرداد پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت شیرخان نبوی صادر كرد. در این پیام آمده است: خبر دار شدیم که آقای شیرخان نبوی تکنیسین برق در نیرو گاه سنندج و از فعالین کارگری خوشنام دیروز پنجشنبه مورخ ١ خرداد بر اثر ایست قلبی بدورد حیات گفته است .ما ازدست رفتن این عزیز را به خانواده محترمشان و به کارگران نیروگاه سنندچ و تمامی جنبش کارگری تسلیت میگوییم.
***
مشخص شدن شعبه دادگاه تجدیدنظر رضا شهابی
کمیته دفاع از رضا شهابی طی اطلاعیه ای روز ٧ تیر، نوشت: پس از پیگیری های خانواده رضا و هنگامی که در تاریخ ٣ تیرماه برای بار چندم به دادگاه تجدیدنظر مراجعه کردند، سرانجام به واسطه برگه ای به آنان ابلاغ شد که پرونده به شعبه ٣٦ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران منتقل شده است. در این برگه عنوان اتهام رضا "عضویت در دسته یا جمعیتهایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده" قید شده است.
***
بیانیه جمعی از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
در شرایطی که مسایل معیشتی، اجتماعی و اقتصادی روز به روز رو به وخامت می روند برخورد نیروهای امنیتی با فعالانِ عرصه های مختلف عمل اجتماعی اعم از فعالان حقوق کارگران، زنان، کودکان، دانشجویان و اقلیت ها خصمانه تر شده است. این در حالی است که به گواه هر ناظر بی طرف فعالان اجتماعی همه ی توان خود را در جهت بهبود شرایط جامعه صرف می کنند.
علیرضا عسگری، فعال کارگری، فعال حقوق کودک و هم چنین از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، روز جمعه مورخ ٢٦ خرداد ٩١ به هنگام شرکت در مجمع عمومی سالیانه ی یک نهاد مدافع کارگران بوسیله ی نیروهای امنیتی دستگیر شده است و هم اکنون نیز در کرج زندانی است.
ما به عنوان جمعی از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان ضمن دفاع از حقِ برگزاری آزادانه ی مجمع و نشست برای هر نهادِ مردمی دستگیری دوست و همکارمان علیرضا عسگری را به شدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شرط وی و دیگر کارگران دستگیر شده در واقعه ی مذکور هستیم.
جمعی از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
اسامی امضاکنندگان به ترتیب حروف الفبا:
شایان اصانلو، نفیسه اعتضادی، مریم امیرآبادی، مهدی آمیزش، بشیر احسانی،علی بنی هاشمی، مریم بهرامی، مهیا بهرامی، یاشار پورخامنه، جیران پیله وری، فرهاد تهرانی، آرش زمانی فراهانی، یاسمن سرهنگی، انسیه سلمانی،پاشا شاکر، محسن شرقی، سعید شیرزاد، نادر طالبی، شیدا عسگری، حکیمه غربانی، محمد غزنویان، طاهره فاضلی، نسیم فروردین، بابک قائم، نغمه قانونی، مهرگان قدوسی، محمد مفید، معصومه هاشمی

اخبار بین المللی

گرجستان: اخراج معلم‌های مخالف دولت
گیگوری برواشویلی کارمند سابق یک بانک خصوصی در شیدا کارتلی از کار خود اخراج شد تنها به این دلیل که خواهر و مادر او در میتینگ سیاسی حزب رویای گرجستان شرکت کرده بودند. به گزارش گرجستان تایمز، تنها در شهر شیدا کارتلی ٢١ معلم به دلیل اینکه خانواده های آن ها حامی حزب رویای گرجستان بزرگترین حزب مخالف دولت هستند را از کار اخراج کرد. گیگوری گفت: او یکی از بهترین کارمندهای بانک بوده و هیچ دلیلی برای اخراجش وجود نداشته است اما یک روز بعد از ملاقات، به او گفته شد که اخراج است، زیرا اعضای خانواده وی مخالف دولت هستند. بر اساس این گزارش ، تسینا جاواکشویلی معلم ساده زیست تنها به دلیل نظر متفاوتی که داشت اخراج شده است اما دولت گرجستان دلیل رسمی اخراج وی را کم تجربگی عنوان کرده است .
***
كره جنوبی: تظاهرات گسترده كارگران ساختمانی
به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران تن از كارگران ساختمانی در كره جنوبی روز پنجشنبه با برپایی تظاهرات گسترده خواستار پرداخت دستمزد معوقه و نیز شرایط بهتر كاری خود شدند. تظاهرات كارگران معترض در مقابل ساختمان شهرداری سئول، پایتخت كره جنوبی كه به گفته پلیس حدود ٩ هزار نفر در آن شركت دارند یك روز پس از برگزاری اعتصاب عمومی در این كشور صورت می گیرد كه طی آن كارگران عضو اتحادیه كارگری كره جنوبی با ٣٠ هزار نفر عضو، در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماهیانه خود دست از كار كشیدند. كارگران طی تظاهرات امروز با دادن شعارهایی علیه دولت، به بی توجهی مسئولین به شرایط سخت كاری آنان و فقدان پوشش بیمه ی درمانی و ایمنی برای كلیه كارگران اعتراض كردند.
***
اسرائیل: تظاهرات مخالفان وضع موجود در در تل آویو به خشونت كشیده شد
به گزارش٢٤ ژوئن یورونیوز، تظاهرات اعتراض آمیز صدها اسراییلی در مرکز شهر تل آویو به درگیری با پلیس انجامید. تظاهرات روز شنبه و یکشنبه در اعتراض به دستگیری و مجروح شدن یکی از فعالان اصلاحات اجتماعی شروع شد، اما در ادامه تظاهر کنندگان به بانکها حمله کردند و با مسدود کردن خیابان ها با پلیس در گیر شدند. پلیس ٨٥ نفر را در تظاهرات شهر تل آویو دستگیر کرده است. رییس پلیس تل آویو می گوید: این تظاهرات غیرقانونی است. یک عده بطور سازمان یافته برخورد با نیروهای امنیتی را هدف گرفته اند. ما اجازه نمی دهیم. آنها از همه خط قرمزها عبور کرده اند. اجازه نمی دهیم این تظاهرات حالت تهاجمی به خود بگیرد.