٦ تیر  ١٣٩١ - ٢٦  ژوئن   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١٥

اخبار کارگری

ناصر اصغری
داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

تجمع اعتراض آمیز در مقابل سازمان هدفمندی یارانه‌ها
ایلنا روز ٣ تیر نوشت: هنوز چند روز از مصاحبه دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر عدم پرداخت یارانه ٢٨ هزار تومان نان به ٤ میلیون نفر از خانوارها نگذشته که تجمع اعتراض آمیزی مقابل سازمان هدفمندی یارانه‌ها از صبح امروز برگزار شده است. از زمانی که دولت در پیچ و خم‌های نحوه پرداخت یارانه آن هم ناشی از کمبود نقدینگی مواجه شده، برای چندمین بار متوالی است که مردم در مقابل سازمان هدفمندی یارانه ها تجمع می‌کنند. این بار تجمع کنندگان به عدم دریافت یارانه نان به نشانه اعتراض و اینکه چرا از لیست دریافت کنندگان حذف شده‌اند، مقابل سازمان هدفمندی جمع شدند.
***
اعتصاب کارگران کارخانه پتروشیمی کردستان
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری بیش از ٢٠٠ نفر از کارگران کارخانه پتروشیمی کردستان در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه دستمزدهای معوقه خود، در داخل کارخانه دست به اعتصاب زدند. کارفرما این کارخانه به کارگران اعلام کرده بود که بعد از پرداخت حقوقشان، تمامی آنان اخراج خواهند شد. در همان روز ١٠٠ نفر از کارگران معترض پس از تسویه حساب و دریافت حقوق از کار اخراج شدند. کارفرما به سایر کارگران معترض اعلام نموده است که آنان نیز تا چند روز آینده اخراج خواهند شد.
***
ادامه اعتصاب کارگران کوره های آجرپزی منطقه وایگان شبستر
اعتصاب کارگران کوره پزخانه های منطقه وایگان واقع در شبستر در اعتراض به پائین بودن سطح دستمزدها کماکان ادامه دارد. روز سه شنبه ٣٠ خرداد صاحبکاران و کارفرمایان به همراه نیروی انتظامی و اماکن و ماموران فرمانداری به میان کارگران اعتصابی رفته و با ادعای اینکه نسبت به پارسال ١٢٠٠ تومان به دستمزدهایشان افزوده شده است و نمیتوانند دستمزدها را بیشتر از این افزایش دهند، خواهان پایان اعتصاب و بازگشت به کار کارگران به سر کارهایشان شدند. کارگران نیز در مقابل با پا فشاری بر افزایش نرخ تورم و گرانی خواهان افزایش بیشتر دستمزدهای خود شدند و اعلام نمودند تا رسیدن به خواسته هایشان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
***
اعتصاب رانندگان تاکسی شهر روانسر
از ساعت ٧ تا ١١ صبح روز چهارشنبه ٣١ خرداد جمعی از رانندگان تاکسی شهر روانسر، در اعترض به افزایش هزینه بیمه و پایین بودن دستمزدهای خود در مقابل اداره تاکسی رانی این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند. به علت عدم پاسخگویی و بی توجهی مقامات این نهاد به خواست معترضین، آنان تجمع اعتراضی خود را به مقابل شهر داری این شهر منتقل کردند. در جریان این تجمع چند تن از مقامات شهرداری و عوامل آنان با تهدید و فشار از رانندگان خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند و مانع از انتشار این خبر در رسانه های خبری شوند. اما رانندگان با بی توجهی به آنان اعتصاب خود را تا ساعت ١١ قبل از ظهر ادامه دادند و درمقابل وعده شهرداری مبنی به رسیدگی به خواست و مطالبات آنان به تجمع اعتراضی خود پایان دادند.
***
تحصن کارگران شهرداری ارومیه در اعتراض به خصوصی سازی
صبح روز ١ تیر صدها تن از کارگران شهرداری ارومیه در اعتراض به خصوصی سازی در واحد‌های مختلف شهرداری این شهر، در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.
***
پیوستن رانندگان حمل سیمان به رانندگان سیمان تهران
روز ٣٠ خرداد، اعتصاب رانندگان كارخانه سیمان تهران، كه بزرگترین کارخانه تولید سیمان ایران است، در حالی وارد چهارمین روز شد که رانندگان حمل سیمان کیسه نیز به جمع اعتصابیون پیوستند. این كارگران در اعتراض به پایین بودن کرایه‌های حمل و نقل دست به اعتصاب زده اند. رانندگان اعتصابی گفته اند كه تا رسیدن به خواسته‌های خود از حمل بار خودداری می‌کنند.
***
اعتصاب رانندگان حمل سیمان با قبول خواست رانندگان پایان یافت
در جلسه‌ای که با حضور اعضای انجمن صنفی رانندگان و اعضای مجمع رانندگان و معاون فرماندار و نماینده وزارت اطلاعات و پیمانکاران حمل و نقل در محل (انجمن صنفی کارگران- رانندگان ناوگان حمل و نقل سیمان شهر ری) برگزار شد، با درخواست رانندگان اعتصابی بزرگترین کارخانه سیمان ایران (سیمان تهران) مبنی بر افزایش کرایه و نظارت انجمن صنفی بر کرایه‌ها و افزایش سالانه آن بر اساس تورم موجود در کشور موافقت شد و اعتصاب با موفقیت به پایان رسید. چند روز قبل از این توافق، در پنجمین روز اعتصاب این رانندگان، مامورین امنیتی، حراست کارخانه، فرمانداری شهر ری و پیمانکار رانندگان را تهدید به اخراج از شرکتهای حمل بار و دستگیری کردند.
لازم به یادآوری است كه دور جدید اعتصاب رانندگان حمل سیمان کارخانه سیمان تهران از ٢٧ خرداد ماه سال جاری در اعتراض به پایین بودن کرایه حمل و نقل آغاز شد. راندگان حمل سیمان کارخانه سیمان تهران که اسفند ماه سال گذشته نیز تجربه یک اعتصاب را پشته سر گذاشته بودند می‌گویند: "در پنج ساله گذشته ٣٠ درصد به کرایه حمل افزوده شده و این میزان افزایش با توجه به تورم ٤٠٠ درصدی در قیمت اجناس مصرفی خودرو‌های سنگین در پنج سال گذشته مبلغ بسیار ناچیزی است."
***
با اعتراض كارگران، یكی از مسئولین اتوبسرانی زاهدان بازداشت شد
در پی شكایت كارگران و رانندگان اتوبوسرانی در زمینه احقاق حق و مطالبات خود از این سازمان، پرونده‌ای در دادسرا تشكیل و دستور بازداشت این مسئول صادر شد. در رسیدگی به پرونده مذكور مشخص شد كه از سال ٨٠ تاكنون مطالبات كارگران و رانندگان به میزان ١٢ میلیارد ریال از سوی سازمان اتوبوسرانی زاهدان پرداخت نشده است.
***
شمار كارگران اخراجی شهاب‌خودرو به ٦٦٧ نفر رسید
یكی از كارگران اخراجی شهاب خودرو گفت: این کارخانه با تعدیل ١٧ کارگر قراردادی دیگر، شمار کارگران بیکار خود را به ٦٦٧ نفر رساند. او گفت كه شایع است كه ٥٠ كارگر دیگر طی هفته های آینده اخراج شوند. او گفت: صبح روز شنبه تعداد کثیری از کارگران اخراج شده شرکت شهاب خودرو با مراجعه به اداره کار شمال غرب تهران خواستار دریافت هرچه سریع‌تر مستمری بیمه بیکاری خود شدند.
***
تجمع اعتراضی صدها تن از کارگران شهرداری ارومیه به كار قراردادی
ایلنا روز ٤ تیرماه خبر داد: روز گذشته صد‌ها تن از کارگران شهر داری ارومیه در مقابل ساختمان شهرداری ارومیه تجمع کردند. این رسانه دولتی از قول اسماعیل صادقی، سرپرست خانه كارگر ارومیه نوشت: کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری ارومیه پس از اتمام قرداد با پیمانکار قبلی به مدت دو ماه به طور مستقیم با شهرداری همکاری کرده‌اند که در حال حاضر با روی کار آمدن پیمانکار جدید، حاضر به همکاری مجدد به صورت قرار داد شرکتی نشدند و با تجمع در مقابل ساختمان شهرداری ارومیه نسبت به این موضوع معترض شدند.
***
توقف بیمه نارضایتی كارگران ساختمانی را به همراه خواهد داشت
نعمتی‌زاده، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی تبریز اعلام كرد: از خرداد ماه سال ٩١ تعدادی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی قصد توقف قانون بیمه‌ کارگران ساختمانی را مطرح کردند که موجب نارضایتی کارگران شده است. وی با بیان اینکه پروژه بیمه کارگران ساختمانی پروژه بزرگی برای کارگران محسوب می‌شود، گفت: پس از سال‌ها بیمه کارگران ساختمانی از ١٨ اردیبهشت ٨٩ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و تعدادی از کارگران ساختمانی که کارت مهارت فنی حرفه‌ای داشتند توانستند از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند ولی از خرداد ماه سال ٩١ تعدادی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی قصد توقف قانون بیمه‌ کارگران ساختمانی را مطرح کردند که موجب نارضایتی کارگران شده است.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

اخراج و عدم پرداخت حقوق كارگران در چندین كارخانه
شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی كارگران نورد پروفیل ساوه گفت: کارگران کارخانه چینی سازی اسپیداربیش از ٨ ماه حقوق نگرفته اند و چندین دفعه راه پیمایی و تجمع آنها تاکنون منجر به نتیجه ای مشخص نشده است. اگرچه فرمانداری و فرمانده نیروی انتظامی قول مساعد برای پیگیری مطالبات آنها داده اند. کارگران ریخته گری آسیا بیش از ٦ ماه حقوق نگرفته اند و در این مدت ٥٠ نفر از کارگران اخراج شده اند. کارخانه بهینه تکنیک از اول سال تاکنون بیش از٣٠٠ نفر از کارگران خود را اخراج کرده است و نزدیک به ٣ ماه از حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. کارخانه پارس چدن از اول سال تاکنون در یک مرحله ٩٠ نفر و در یک مرحله دیگر٤٠ نفر از کارگران را اخراج کرده است کارخانه پاک وش در چندین مرحله با اعتصاب و تجمع کارگران به علت حقوق معوقه روبرو بوده است و تعداد زیادی از کارگران خود را نیز اخراج کرده است. کارخانه کاریزخودرو از عید تاکنون بیش از ٤٠ نفر از نیروی کار خود را اخراج کرده است. کارگران مس کاوه توانسته اند با توجه و اعتصاب در چندین مرحله حق افزایش تولید خود را بعد از سالها به دست بیاورند این کارگران به دنبال طرح کارهای سخت و زیان آور و طرح طبقه بندی مشاغل هستند و با تازگی برای چند نفر از کارگران این شرکت برگه های بازنستگی سخت و زیان آور از طرف بیمه صادر شده است. کارخانجات نورد و پروفیل ساوه و صفا نزدیک به ٤ ماه حقوق کارگران را پرداخت نکرده است و به همین دلیل برخی از کارگران به صورت انفرادی یا دسته جمعی با توافق کارفرما اخراج می شوند. شهر صنعتی کاوه در شهرستان ساوه با بیش از ٥٠٠ واحد تولیدی ریز و درشت که از اول سال ٩١ تاکنون حدود ٤٠% این واحدهای تولیدی به طور کلی تعطیل و ورشکسته شده اند و بقیه این واحدهای تولیدی با ٣٠% راندمان خود تولید می کند. کارخانه ای مثل لاستیک پارس در حال حاضر عملاً تولید ندارد فقط کارگران به سر کار حاضر می شوند و حداقل حقوق خود را دریافت می کنند. تعدادی از نیروهای این کارخانه اخراج شده اند.
***
موج بیكارسازی در خرم آباد و عدم پرداخت حقوق ٢٠٠ کارگر بوژان به مدت ٤ ماه
پیمان نادرنیا، دبیر اجرایی خانه کارگر خرم‌آباد گفت ٢٠٠ تن از كارگران كارخانه یخچال سازی بوژان ٤ ماه است حقوق نگرفته اند. او گفت: اکثر واحد‌های تولیدی با مشکلاتی مشابه آنچه برای بوژان رخ‌داده دست به گریبانند و سرنوشت کارگرانشان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. وی در ادامه به ذکر مثالهایی از سرانجام واحدهای تولیدی در خرم‌آباد پرداخت و گفت: کارخانه پرس خرم آباد که به دلایل نامعلومی طی دو سال گذشته تعطیل شده و تمامی ٣٠٠ کارگر قراردادی آن با سوابق بیش از ده سال بازخرید شده‌ بودند و ساختمان این کارخانه با همه ماشین آلات و تجهیزاتش بدون اینکه کسی پاسخگوی دلایل تعطیلی این واحد صنعتی بوده باشد‌‌‌ رها شده است. کارخانه پوشاک خرم آباد تولید کننده پوشاک زنانه بیش از ٨٠ کارگر زن داشت که به جهت افزایش مشکلات اکنون تعطیل شده است و با تغییر کاربری به کارخانه ژنراتور سازی تبدیل و همه کارگران آن بیکار شدند. صاحبان کارخانه ژنراتور سازی بعد از دریافت وامهای کلان کارخانه را مجددا تعطیل کردند.
***
کارگران ریسندگی خاور گیلان همچنان بلاتکلیفند
كارگران ریسندگی خاور رشت كه در جاده رشت ـ فومن واق است، از ١ سال پیش تا کنون بلاتکلیفند و حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند.
***
کارگران شرکت ایده پرداز زاگرس ٣ ماه حقوق نگرفته اند
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٤ تیر خبر داد كه کارگران شرکت ایده پرداز زاگرس واقع در شهرک صنعتی دورود فرامان کرمانشاه كه بیش از ٢٠٠ كارگر دارد، عیدی و پاداش سال ٩٠ و حقوق سه ماه اول امسال را دریافت نکرده اند. طبق این خبر کارفرما تاکنون هیچ قولی برای پرداخت حقوق معوقه به کارگران نداده است.

اخراج و بیكارسازی ها

بیكاری خیل عظیمی از كشاورزان
محمد چیذری كه ایلنا او را "یك كارشناس بخش كشاورزی" معرفی كرده است، گفته است:‌ كاهش روند سرمایه گذاری در بخش كشاورزی منجر به بیكاری خیل عظیمی از كشاورزان شده است.
***
١٧ هزار راننده تاکسی در معرض بیکاری
محمد احمدی بافنده رییس سازمان تاکسیرانی شهر تهران گفته است: با اجرای قانون منع تردد خودروهای فرسوده در ٨ کلانشهر برای ناوگان تاکسیرانی به شدت مخالفیم زیرا ١٧ هزار راننده تاکسی را در معرض بلاتکلیفی و گرفتاری قرار می دهیم. وی گفت: اگر این خودروها متوقف شود نان سر سفره این رانندگان را برداشته ایم.
***
تعطیلی ٨٠ درصد از واحدهای تولیدی در اردبیل
مصطفی افضلی‌فرد، نماینده رژیم از اردبیل در مجلس اسلامی، اعلام کرد ٨٠ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان اردبیل تعطیل شده است. وی با اعلام این نکته که یک سوم ظرفیت کشاورزی کشور و استان اردبیل تعطیل شده یا خالی است، گفت شمار بیکاران در استان اردبیل بیش از ٦٠ هزار نفر است.
***
تعطیلی کارخانه ابر صنعتی قزوین
تعدادی از كارگران کارخانه ابر صنعتی قزوین با نوشتن نامه‌ای در خصوص مشکلاتی که باعث شده فعالیت این کارخانه متوقف شود و امنیت شغلی‌شان به خطر بیافتد گفته اند: کارخانه ابر صنعتی ایران واقع در شهرک صنعتی قزوین تولید کننده اسفنج و فوم سبز در طی یکسال اخیر به جهت نداشتن نقدینگی تعطیل شده و در پرداخت حقوق و سنوات و سایر مزایای قانونی کارگران امتنا کرده است. در نامه این كارگران آمده است: کارفرمای این کارخانه از تاریخ ٢٠ مهر سال گذشته تمامی ماشین آلات و ابزار تولید را از كارگاه‌ها خارج کرده و این واحد صنعتی را به واحدهای تولیدی دیگر جهت ساخت انبار اجاره داده است. کارگران در ادامه این نامه آورده‌اند: کارفرمای این کارخانه شرط پرداخت مطالبات کارگران خود را فروش املاک و دستگاههای کارخانه قرار داده است و گفته است بدهی کارگران باید با فروش املاک کارخانه جبران شود.
***
تعطیلی ٢١ واحد تولید گوشت مرغ در اردبیل
به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، "عادل عبدایمانی" رئیس سازمان جهاد کشاورزی رژیم اسلامی در استان اردبیل گفته است كه ٢١ واحد تولید گوشت مرغ و مرغ تخمگذار در سطح استان تعطیل و یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.
***
٢٠ واحد بزرگ صنعتی قزوین در آستانه تعطیلی
عیدعلی كریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین اعلام کرد: بیش از ٢٠ واحد بزرگ صنعتی در استان قزوین به جهت تعهد شكنی دولت در پرداخت یارانه بخش تولید در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در آستانه تعطیلی قرار دارند. وی گفت: واحدهای تولیدی فرنخ، ناز نخ، پوشینه باف، لامپ الوند و... به جهت افزایش قیمت حامل‌های انرژی و عدم حمایت‌های دولت دچار بحران شده‌اند و کارگران این واحد‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
***
صنعت كوهدشت تعطیل است
نماینده رژیم از شهرستان كوهدشت در مجلس اسلامی گفت: صنعت فعلی کوهدشت تعطیل است و وقتی که نتوانستیم صنعت کوهدشت را اداره کنیم چطور می‌توانیم به دنبال تقویت صنعت این شهرستان برویم.
***
٦٠ واحد صنفی در سیستان‌وبلوچستان پلمب شدند
به گزارش روابط عمومی تعزیرات حکومتی سیستان‌وبلوچستان، در راستای اجرای طرح ویژه پلمب و نصب پلاکارد بر سر درب واحدهای صنفی طی یک ماه گذشته، تعداد ٦٠ واحد صنفی متخلف در سطح شهر زاهدان پلمب شدند.
***
١٣ واحد در قزوین پلمب شدند
رئیس پلیس امنیت عمومی استان قزوین گفت: ١٣ واحد صنفی در استان پلمب و به دو واحد دیگر تذکر کتبی داده شد.
***
پلمب ٥ واحد صنفی در انزلی
فرمانده انتظامی بندر انزلی از پلمب ٥ واحد صنفی به دلیل "عدم رعایت مقررات و حدود صنفی از جمله فروش علایم شیطان‌پرستی و منحرف غربی" در این شهرستان خبر داد.

ناامنی محیط كار

پدری كه هیچوقت نخواهد توانست بچه هایش را به پارك ببرد
روزنامه همشهری نوشت: كارگر ٣٥ ساله که در اثر خواب آلودگی با تیرچراغ برق تصادف کرده بود دچار مرگ مغزی شد. سمیه نصیری، همسر وی درباره جزئیات حادثه گفت: شوهرم کارگر شرکت بتن‌ریزی بود. زمان استراحتش کم بود و بیشتر وقتش را کار می‌کرد تا پیش من و بچه‌هایمان شرمنده نباشد. ساعت کاری‌اش از چهار صبح شروع می‌شد و به خاطر مخارج سنگین زندگی مجبور بود اضافه‌کاری کند. بعضی از روزها اصلا او را نمی‌دیدم چرا که در تاریکی از خانه بیرون می‌رفت و ١٢ شب زمانی که بچه‌ها خواب بودند به خانه برمی‌گشت. وی ادامه داد: روز حادثه روز تعطیل بود اما بهرام تصمیم گرفت که به محل کارش برود. از او خواستم روز تعطیل استراحت کند اما او نپذیرفت. صبح زود از خانه خارج شد و به محل کارش رفت. آن روز چندین بار با هم تلفنی صحبت کردیم و گفت شب به خانه برمی‌گردد. از او خواستم که زودتر بیاید تا بچه‌ها را به پارک ببریم.
شوهرم در اثر خستگی هنگام رانندگی در یک لحظه خوابش برده و این حادثه تلخ برایش اتفاق افتاده بود. وقتی از ماجرا باخبر شدیم فورا به اورژانس رفتیم. پزشکان به‌علت وخیم‌بودن حال بهرام، او را به بیمارستان شهید مدنی کرج فرستاده بودند. ضربه‌ای که به سرش خورده بود به حدی بود که او را به قسمت‌ آی‌سی‌یو بیمارستان بردند اما شوهرم به کما رفت.
***
مرگ یك كارگر در منطقه عسلویه بر اثر برق گرفتگی
روز ٢٣ خرداد یکی از کارگران منطقه عسلویه بنام نیکنام که برای شرکت شرکت پتروپی در پالایشگاه پنجم کار میکرد، در اتاق کنترل واحد دچار برق گرفتگی و سوختگی شد. وی به بیمارستان شیراز منتقل شده بود و با سوختگی ٧٥ درصدی با مرگ دست و پنجه نرم میکرد. نیكنام چند روز بعد در بیمارستان جان باخت.
***
قطع برق كارگر جوان ٣٢ ساله ای را كشت
خبرگزاری دولتی فارس نوشت: قطع برق در منطقه لویزان باعث خاموش شدن هواكش یك چاه و خفگی كارگر ٣٢ ساله این چاه به نام محسن شد.
***
خودکشی یک کارگر به خاطر فقر در اصفهان
صبح دوشنبه ٢٩ خرداد یک کارگر کارخانه ای در مورچه خورت اصفهان به دلیل فقر، خود را در رودخانه زرین شهر غرق کرد. همسر وی گفته که او دیگر توان نسیه گرفتن از قصابی و سوپرمارکت محل را نداشت. اداره بیمه هم کمکی نمی کرد و هر روز بهانه ای جدید می آورد. این وضعیت باعث شد که همسرم صبح زود خود را از روی پل به رودخانه پرتاب کند.
***
نجات كارگر ساختمانی در دزفول
مدیرعامل سازمان آتش نشانی دزفول گفت: پس از تماس یک شهروند مبنی بر گیر آفتادن کارگر تخریب کار ساختمانی واقع در فرهنگ ١٣ شرقی، تیم امداد و نجات به محل حادثه اعزام شدند و بلافاصله اقدام به نجات جان حادثه دیده کردند. در این حادثه دیواری تقریبا دو تنی بر روی كارگر افتاد که وی را بین دیوار مقابل و قطعه ٢ تنی کنده شده گرفتار کرد.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

تجمع خانواده های فعالین کارگری بازداشتی در مقابل دادسرای انقلاب کرج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد كه روز سه‌شنبه ٣٠ خرداد جمعی از خانواده های فعالین کارگری بازداشت شده در کرج در مقابل دادسرای انقلاب کرج تجمع کردند. دو نفر از تجمع کنندگان پس از ساعت‌ها انتظار، موفق شدند تا به واحد بایگانی کامپیوتر دادسرا مراجعه کنند و از وضعیت زندانیان اطلاعی حاصل کنند .بر اساس اظهارات مسئولین مربوطه، نام هیچ یک از بازداشت شدگان و حتی کسانی که قبلا آزاد شده اند در دادسرا ثبت نشده است. خانواده های کارگران بازداشتی مجبور شدند که به زندان رجایی شهر و اداره اطلاعات مراجعه کنند. مسئولین زندان رجایی شهر پس از چند ساعت اتلاف وقت اظهار داشتند که عده یی از بازداشت شدگان به اداره اطلاعات شهر رشت منتقل شده اند و مابقی در اداره اطلاعات کرج بازداشت هستند.
در ادامه آمده است كه روز سه شنبه ٣٠ خرداد، مامورین اداره اطلاعات شهر رشت به منزل سیروس فتحی رفته و ضمن تفتیش منزل وی کامپیوتر و تعدادی از کتابهایش را با خود برده اند.
***
فرزاد احمدی به ٦ ماه زندان تغزیری محكوم شد
شعبه یک دادگاه رژیم اسلامی در شهر سنندج با احضار فرزاد احمدی از اعضای اتحادیه آزاد كارگران ایران، حکم ٦ ماه زندان تعزیری صادره علیه او را به وی ابلاغ کرد.
***
احضار محمد عبدی پور به اداره اطلاعات سقز
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، روز شنبه ٣ تیرماه "محمد عبدی پور"، یکی از اعضای این نهاد كارگری به ادراه اطلاعات سقز احضار شد. مامورین اداره اطلاعات از ساعت ٩ صبح تا ساعت ١٢ با ایجاد فضای رعب و و حشت و بازجویی چند ساعته به او گفته بودند که باید از عضویت کمیته هماهنگی استعفاء داده و حق ندارد با هیچ رسانه ای مصاحبه نماید، در غیر اینصورت به شدت با او برخورد خواهد شد. وی در جواب ضمن دفاع از حقانیت خود و کمیته هماهنگی یادآور شده است که وظیفه خود می داند که از حقانیت خود و دیگر کارگران دفاع نماید و هیچ وقت تسلیم این گونه فشارها نخواهد شد.
***
محرومیت ٦ فعال کارگری از ملاقات با خانواده و وکیل
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری نوشته است كه متعاقب بازداشتهای اخیر فعالین کارگری کرج، از سرنوشت ٦ تن از بازداشت شدگان خبری در دست نیست و خانواده‌های ایشان به شدت نگران وضعیت ایشان می‌باشند. متعاقب ماموران امنیتی به خانواده‌ها اطلاع داده بودند که ٦ نفر از بازداشت شدگان بنامهای سیروس فتحی، مازیار مهرپور، فرامرز فطرت‌نژاد، مسعود سلیم‌پور، میترا همایونی و سعید مرزبان را به زندانی واقع در پل عراق رشت منتقل کرده‌اند اما هیچ کس پاسخگوی انتقال قطعی آنان به رشت نگردید.
بنابر خبر دیگری كه روز ٤ تیرماه منتشر شد، این ٦ تن با گذشت ١٠ روز از بازداشت از ملاقات با خانواده‌ها و وکلایشان محروم هستند. در ادامه آمده است: طی حضور مستمر این خانواده‌ها در دادسرا واقع در پل عراق رشت روز گذشته ماموران به ایشان اعلام کردند که بازداشت شدگان تا روز پنج شنبه در بازداشت بسر خواهند برد. بعد از یک هفته بی‌خبری روز پنج‌شنبه میترا همایونی، سعید مرزبان و سیروس فتحی توانستد تماس کوتاهی با خانواده‌های خود داشته باشند. در طی این روز‌ها خانواده‌های مسعود سلیم‌پور و فرامرز فطرت‌نژاد بعد از مراجعه‌های متوالی موفق شدند داروهای این افراد را که سخت بیمار هستند را از طریق ماموران مستقر در بازداشتگاه به ایشان تحویل دهند.

گزارش

پیکار کارگران بر علیه گرانی ، بیکاری و نا امیدی
شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی كارگران نورد پروفیل ساوه، در گفتگو با سایت اتحاد گفت: اگر تا دیروز کارگران برای داشتن تشکل مستقل کارگری، برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، برای اجرای طرح بازنشستگی٢٠ ساله و ٢٥ ساله و بر علیه بی حقوقی و مطالبات صنفی تجمع و اعتصاب می کردند امروز تجمع و اعتصاب آنها نه تنها برای حقوق های معوقه یا جهت جلوگیری از اخراج و بیکاری صورت می گیرد بلکه در ابعاد اجتماعی بر علیه گرانی ، تورم و ناامیدی به مبارزه بی امان برخاسته اند. وی در ادامه به افزایش شدید بهای برق، آب، گاز و مواد اولیه نداشتن تکنولوژی نوین، وجود باندهای مافیایی که با تعطیلی کارخانجات می توانند از واردات سود سرشار ببرند اشاره کرد و گفت: تمام این عوامل دست به دست هم داده اند و باعث تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران شده اند. این در حالی است که کارگران بیکار و اخراجی یا کارگرانی که ماهها حقوق نگرفته اند با گرانی نان، این قوت لایموت مواجه می شوند و نان از سر سفره شان بریده می شوند. آیا امروز کارگران می توانند در یک جبهه وسیع هم با گرانی و بیکاری و فقر و فلاکت و هم با غول ناامیدی مبارزه کنند و لبخند شادی بر چهره کودکانشان بنشانند.
***
نقض گسترده حقوق کارگران در خردادماه
حقوق کارگران در طول ماه گذشته بالغ بر ٢٧ هزار و ١٨٧ بار نقض شده است. بر اساس این گزارش ٦١٨٧ کارگر به دلیل تعطیلی کارخانه و یا تعدیل نیرو از کار اخراج شده اند. همچنین در خردادماه، ٤١٢٠ کارگر در مجموع از دریافت ١٧٦ ماه دستمزدهای معوقه خود محروم ماندند. علاوه بر این بر اثر سوانح در محل کار به دلیل فقدان ایمنی شغلی ١٢ کارگر جان خود را از دست دادند و ١٠ تن نیز مصدوم شدند. همچنین در یک تعرض گسترده به کارگران، بیش از ٦٠ تن از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری توسط ماموران رژیم اسلامی در کرج بازداشت شدند.
***
نرخ بیکاری ٢٥ درصدی در کردستان
عباسعلی صفری كه ایلنا وی را "یک فعال کارگری در استان کردستان" معرفی كرده است، گفت: نرخ بیکاری در این استان بیش از ٢٥ درصد است. او گفت: نبودن فرصتهای شغلی در استان باعث شده است عده کثیری از جویندگان کار به قاچاق کالا رو بیاورند.
***
خانه كارگر: تبعات خصوصی‌سازی همچنان دامنگیر كارگران گیلانی
ایلنا نوشت: محمد یعقوبی، دبیر اجرایی خانه كارگر گیلان نرخ بیکاری در این استان را ٢٨ تا ٣٠ درصد برآورد کرد و با ابراز نگرانی از افزایش جمعیت بیکار و جویای کار این استان، اظهار داشت: با افزایش تعداد بیکاران، بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده جویای کار مجبور شده‌اند جهت تامین معاش زندگی تن به انجام کارهایی بدهند که تمایلی به آن ندارند. وی گفت: افزایش هزینه‌های تولید، فرسودگی ماشین آلات بخش تولید، واردات بی‌رویه کالا‌های خارجی که در داخل نیز تولید می‌شوند نمونه‌ای از دغدغه‌ها و مشکلات صاحبان صنایع است که امکان رقابت محصولات‌شان را سلب می‌كند و باعث می‌شود تولیدات آنها به جای مصرف در انبارها ذخیره شوند.
وی به ذکر نام تعدادی از کارخانه‌هایی که بواسطه خصوصی سازی اكنون تعطیل شده‌اند پرداخت و گفت: کارخانه‌هایی چون صنایع پوشش، فومنات، ‌فرش گیلان، ریسندگی خاور و ده‌ها کارخانه نساجی دیگر در چندین سال گذشته بهترین تولیدات را از لحاظ کیفیت در سطح کشور و خاورمیانه دارا بوده‌اند که با واگذاری به بخش خصوصی هم اکنون به مرحله تعطیلی رسیده و کارگران این واحد‌ها در انتظار دریافت مطالبات معوقه خود هستند.
***
تهدید به اخراج در صورت عدم پذیرش قرارداد سفید امضاء
ایلنا از طبس خبر داد: کارفرمایان معادن خاک نسوز منطقه چیروک در صورت امتناع كارگران از انعقاد قرارداد‌های سفید امضاء آنان را تهدید به اخراج می‌كنند. در این خبر آمده است كه اكثر این ٣٥ كارگر، سابقه كارشان بیشتر از ١٥ سال است. این كارگران به مدت ٩ سال است كه وضعیت كاریشان چنین است.

اطلاعیه

فعال كارگری، شیرخان نبوی درگذشت

بنابه خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ١ تیر منتشر كرده است، شیرخان نبوی، از فعالین كارگری شهر كامیاران و كارگر شركت پرهون طرح، در نیروگاه سیكل تركیبی سنندج، در حین كار دچار سكته قلبی می شود و قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می كند. در اطلاعیه مشتركی كه این نهاد كارگری با "جمعهایی از فعالین كارگری شهرهای سنندج و كامیاران" منتشر كرده اند، آمده است: "شیرخان یکی از فعالین کارگری شهر کامیاران بود که مدت طولانی ای از عمر خود را صرف مبارزه و تلاش برای بهبود وضع زندگی کارگران و همه انسانهای رنج دیده نمود. او خود را تنها دربست و محدود به اعضاء خانواده اش نمی دانست، بلکه نسبت به سرنوشت اکثریت مردم زحمتکش جامعه احساس مسولیت داشت. با مرگ شیرخان نبوی ما فعالین کارگری رفیقی خستگی ناپذیر را از دست دادیم و کارگران یک فعال و دلسوز خود را."
***
پیام تسلیت کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری
به مناسبت درگذشت کارگر کمونیست شیرخان نبوی (آسنگران)
با نهایت تاسف به اطلاع میرسانیم که شیرخان نبوی (آسنگران) یکی از فعالین کارگری شناخته شده و کمونیست خستگی ناپذیر بر اثر ایست قلبی در سن ٤١ سالگی در سنندج درگذشت. شیرخان ساعت ١٠ و نیم صبح روز پنجشنبه اول تیرماه در محل کار خود در سنندج (نیروگاه برق قلیان) دچار ایست قلبی شد و در راه رسیدن به بیمارستان درگذشت. شیرخان نبوی تکنسین برق و کارگر مراکز مختلف کارگری در شهرهای کرمانشاه، تهران، کامیاران و سنندج بود و بدلیل نقشی که در میان همکارانش ایفا میکرد و بدلیل اهداف انسانی و آزادیخواهانه و روحیه رزمنده و جسارتش، به چهره محبوبی در میان آنها تبدیل شد.
شیرخان یکی از چهره های شناخته شده و محبوب مردم کردستان و یکی از سخنگویان و نمایندگان کارگران در کردستان بود. او عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن برق و فلز کرمانشاه و کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری بود و در سازماندهی اعتصابات کارگری در پتروشیمی کرمانشاه و در برخی دیگر از مراکز کارگری در سنندج و کامیاران نقش ایفا کرد و بارها به عنوان نماینده از جانب همکارانش انتحاب شد. او همچنین از سخنرانان مراسمهای ٨ مارس، روز جهانی کودک و روز جهانی کارگر در برخی از شهرهای کردستان بود. این فعالیت ها شیرخان را به چهره ای شناخته شده در میان مردم تبدیل کرد.
شیرخان نبوی بارها از طرف نیروهای رژیم دستگیر٬ زندانی و تحت فشار قرار گرفت. کارفرمایان و دولت حامی آنها بارها او را تهدید و تحت تعقیب قرار دادند که دست از فعالیت در میان کارگران بردارد. اما شیرخان٬ تا آخرین لحظه زندگی خود دمی آرام ننشست و در دفاع از منافع کارگران و سازماندهی مبارزات آنان وقفه ای در فعالیتش ایجاد نشد.
روز پنجشنبه این فعال کمونیست و یار و یاور کارگران و توده های ستمدیده مردم، با شرکت بستگان و رفقایش و با شرکت صدها نفر از کارگران و مردم منطقه و مردمی که از شهرهای دیگر آمده بودند، در روستای زادگاهش (آسنگران) بخاک سپرده شد. شرکت کنندگان در مراسم با سکوت به یاد شیرخان عزیز و سایر جانباختگان راه آزادی و سوسیالیزم ادای احترام کردند، یکی از فعالین کارگری درمورد مبارزات خستگی ناپذیر و انساندوستی او صحبت کرد و سپس در حالیکه دستجمعی سرود انترناسیونال میخواندند، او را بدرقه کردند.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری به خانواده و بستگان عزیز شیرخان، به پدرش علی مراد، همسرش حوری آهنگر و فرزندانش اسرین و روژین، آریز و ژوبین و به برادرش رفیق محمد آسنگران، به رفقایش و به کارگران و مردم آزادیخواه صمیمانه تسلیت میگوید و عمیقا خود را در غم و اندوه آنان شریک میداند.
خاطره تلاشهای انسانی این شخصیت مبارز و کمونیست محبوب برای همیشه زنده خواهد ماند. یادش گرامی باد.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢ تیرماه ١٣٩١، ٢٢ ژوئن ٢٠١٢
***
شاهرخ زمانی به دستگیری فعالین كارگری اعتراض كرد
شاهرخ زمانی از زندان مركزی یزد، طی نامه ای به دستگیری فعالین كارگری در كرج اعتراض كرد. در بخشی از این نامه آمده است: باز هم عوامل سرمایه داری برای ترساندن و ضرب شست نشان دادن به کارگران تعدادی از آنها را به بهانه های واهی و کذب از آزادی محروم کرده و در حال پرونده سازی دروغین علیه آنها است. طبق عرف سی و چند ساله حافظان و نگهدارندگان نظام سرمایه داری، در هر زمانی به بهانه ای وظیفه خدمت گذاری به سرمایه داری را انجام داده و می دهند. در ادامه این نامه آمده است: ضمن اینکه داشتن هرگونه آزادی و فعالیت آزاد در جهت کسب مطالبات را حق مسلم تمامی کارگران، فعالین کارگری و تمامی جنبش‌های اجتماعی می‌دانم، در همین حال دستگیری، اذیت و آزار و پرونده سازی علیه کارگران را به شدت محکوم می کنم. از تمامی کارگران، تشکل های کارگری، فعالین کارگری و سیاسی می خواهم، بدون فوت وقت، متحدانه و با تمام توان و با استفاده از روابط خود برای آزادی این عزیزان تلاش کنند، قبل از اینکه عوامل سرمایه داری بتوانند با خیال راحت بر عیله آنها پرونده سازی کنند اقدامات لازم و عملی خود را برنامه ریزی کنند، تا خدمت گذاران سرمایه داری نتوانند تعداد زندانیان را افزایش بدهند تا در آینده شاهد کارگران زندانی بیمار مانند دوستانم رضا شهابی، بهنام ابراهیم زاده، علی نجاتی و ... یا زندانی تبعیدی از زندانی به زندان دیگر هم چون من نباشیم.
***
اعتراض به دور جدید بازداشت فعالان کارگری، دانشجویی و اجتماعی
کانون مدافعان حقوق کارگر در اطلاعیه ای به "احضار، تعقیب، بازجویی و بازداشت فعالان دانشجویی در تبریز و اصفهان، ضرب و شتم دانشجویان دانشکده نفت اهواز، حمله به نشست "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری" در کرج و بازداشت تعداد زیادی از اعضای آن و احضار فعالان کارگری زیر حکم" اعتراض كرد. در اطلاعیه این نهاد كارگری آمده است كه این اعمال و سركوبگریها "حاکی از موج جدید فشارها بر فعالان کارگری، دانشجویی و اجتماعی است." در بخشی از اطلاعیه آمده است: در ماه های اخیر، تعدادی از فعالان کارگری، دانشجویی و اجتماعی نیز، برای اجرای حکم حبس طولانی مدت، احضار و زندانی شده اند و تعدادی دیگر، همچنان زیر حکم های سنگین قرار دارند. این احکام، همانند گذشته، به دور از موازین حقوقی داخلی و بین المللی و اغلب، در دادگاه های دربسته، بدون حضور هیات منصفه، با استناد به بازجویی های تحت فشار و شرایط غیر عادی و یا با اعمال نفوذ نیروهای امنیتی صادر شده اند. کسانی را محکوم و زندانی کرده اند که تنها جرمشان، دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان، بیان مشکلات اجتماعی و خواست آزادی بیان بوده است. به نظر می رسد افزایش این فشارها، با افزایش مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه، بی ارتباط نباشد. این مشکلات جامعه، ناشی از بحران مناسبات سرمایه داری حاکم بر ایران و جهان است و با اتخاذ سیاست های ریاضت اقتصادی و رهاسازی قیمت ها (که هدفمند سازی یارانه ها نامیده شده است)، افزایش تحریم ها و فساد گسترده مسئولان، تشدید می شود. مقامات امنیتی، فشار را بر فعالان اجتماعی بیشتر کرده اند و شاید گمان می کنند با افزایش این فشارها، می توانند مشکلات جامعه را حل کنند و یا صدای حق خواهی کارگران و زحمتکشان و دانشجویان را بِبُرند. این نهاد كارگری در پایان می نویسد: کانون مدافعان حقوق کارگر، اعمال فشار و سرکوب نیروهای اجتماعی را محکوم می کند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری، دانشجویی و اجتماعی بازداشت شده و زندانی است.
***
سندیکاهای فرانسه سرکوب فعالین کارگری در ایران را محکوم میکنند
٥ سندیکای کارگری فرانسه ث اف د ت، ث ژ ت، اف اس یو، سولیدر و اونسا حمله به فعالین كارگری در كرج را شدیدا محکوم كردند. در بخشی از اطلاعیه مشترك این نهادهای كارگری آمده است: ما شدیدا نگران سرنوشت آنان بویژه وضیعت محمود صالحی که به دعوت ما در سمیناری که در ماه مارس در پاریس برگزار شد شرکت داشت و از وضع سلامتی مساعدی برخوردار نیست، هستیم. ما خواهان آزادی بی قید و شرط تمام کارگران و هم چنین آزادی دیگر فعالین جنبشهای اجتماعی مانند رضا شهابی که از دو سال پیش در زندان بسر می برد و به شش سال زندان محکوم شده است، می باشیم. سازمانهای اتحادیه ای فرانسوی از خواست کارگران ایران برای برپائی تشکلات مستقل خود حمایت کرده، به شهامت آنان درود می فرستند و از مقامات ایرانی می خواهند که به حقوق کارگران احترام بگذارند. ما یکبار دیگر به کارگران ایرانی درگیر در نبرد اطمینان می دهیم که بخش سازمانیافته کارگران فرانسه، از جمله سندیکاهای امضاکننده این اعلامیه ، با آنان همبستگی دارند.
***
نامه اعتراضی اتحادیه کارگران حمل و نقل نروژ به سفیر جمهوری اسلامی
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ترجمه نامه اعتراضی راجر هنسن، پرزیدنت اتحادیه کارگران حمل و نقل نروژ را در اختیار سایتهای اینترنتی قرار داد. در بخشی از نامه وی آمده است: مطلع شده ایم که روز جمعه، ١٥ ژوئن ٢٠١٢، در ساعت ١٢ ظهر، حدود ٦٠ فعال کارگری، از جمله بسیاری از اعضای کمیته هماهنگی، توسط ماموران وزارت اطلاعات بدنبال یورش به خانه ای در شهر کرج که نشست کمیته هماهنگی در آن برگزار بود، دستگیر شده اند. بازداشت شدگان توسط مامورین امنیتی ضرب و شتم شدند و سپس به زندان رجایی شهر در کرج انتقال داده شدند. ... ما کماکان شاهد هستیم که بسیاری از فعالین کارگری بطور ظالمانه ای در ایران زندانی هستند، از جمله رضا شهابی، علی نجاتی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، علی اخوان و بهنام ابراهیم زاده. با این وجود، این یورش به مجمع کارگران کاملا غیرعادلانه و غیرقابل توجیه است؛ این نقض فاحش ابتدایی ترین حقوق کارگران است که توسط مقاوله نامه های بین المللی و اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است. ما به شدت حمله اخیر و دستگیری بیش از ٦٠ کارگر در شهر کرج را محکوم می کنیم. ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالین کارگری در ایران هستیم.
***
اعتراض "كارگران فلزكار مكانیك" به دستگیری فعالین كارگری
کارگران فلزکار مکانیک با انتشار نوشته ای تحت عنوان "محدودیت برای فعالین کارگری به نفع چه کسانی است؟" به دستگیری فعالین كارگری در كرج اعتراض كرده است. در بخشی از این نوشته آمده است: فشار به سندیکای کارگران اتوبوسرانی شرکت واحد به جهت برگزاری جلسات هیات مدیره و در پی آن دستگیری اعضای کمیته هماهنگی که برای مجمع عمومی خود گرد هم آمده بودند، نه تنها نقض حقوق انسانی و منشور جهانی سندیکاها و مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار، امضا شده توسط دولت مردان قبلی و فعلی است، بلکه زیر پا گذاشتن اصول ٢٦ و ٩ قانون اساسی نیز می باشد. در ادامه آمده است: ما کارگران فلزکار مکانیک تاسف و نگرانی خود را از این روند اعلام کرده و باز هم اعلام می کنیم که این گونه برخوردها با فعالین کارگری مورد اعتراض کلیه سندیکالیستهای ایران است. ماخواستار آزادی فوری کلیه زندانیان کارگری دربند هستیم.
***
دستگیری فعالین كارگری محكوم است
"شورای کارگران بیکار سنندج" روز ٣٠ خرداد، بیانیه ای در محکومیت بازداشت فعالین کارگری در شهر کرج صادر كرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: ما شورای کارگران بیکار، ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه و غیر انسانی نیروی پلیس به فعالین کارگری و کارگران متشکل در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، خواهان آزادی بی قید و شرط باقیمانده اعضای در بازداشت این کمیته هستیم. "جمعی از كارگران خباز" هم با انتشار اطلاعیه ای بازداشت فعالین كارگری را محكم كرد. در بخشی از اطلاعیه این جمع آمده است: ما جمعی از کارگران خباز در سنندج بازداشت و اهانت به این فعالین کارگری را محکوم می کنیم و خواستار آزادی بدون قید و شرط بقیه دستگیرشدگان می باشیم. و معتقدیم که ایجاد تشکلهای مستقل کارگری نه تنها جرم نیست بلکه یک حق طبیعی کارگران می باشد.
"جمعی از کارگران شهر سنندج" هم با انتشار بیانیه ای در همین رابطه نوشته اند: چرا باید کارگر به خاطر دفاع از حقوق انسانی خود دستگیر و زندانی شود. محکوم کردن فعالین کارگری، حمله به حقوق انسانی طبقه کارگر، ستمدیدگان و محرومین جامعه است. ما کارگران، این حرکت غیرانسانی علیه فعالین کارگری را شدیدا محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان و تمامی کارگران زندانی هستیم؛ و از تمام تشکلهای مستقل کارگری در همه­ی کشورها میخواهیم خواستار آزادی فوری فعالین کارگری در ایران باشند. "جمعیت زنان آزادی خواه و برابری طلب" هم با انتشار بیانیه ای خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالین كارگری دستگیر شده، شده است. بیانیه "جمعی از جوشکاران شهر سنندج" هم خواهان آزادی این فعالین كارگری شده است.
***
پیام تسلیت دو نهاد كارگری به مناسبت درگذشت شیرخان نبوی
اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار اطلاعیه ای در روز سوم تیرماه، پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت فعال كارگری، شیرخان نبوی منتشر كرده است. به همین مناسبت، كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری هم بیانیه ای صادر كرده است.
***
اتحادیه بین المللی کارگران مواد غذایی، کشاورزی و هتل به جمهوری اسلامی اعتراض كرد
رون اوسوالد، دبیر کل اتحادیه بین المللی کارگران مواد غذایی، کشاورزی و هتل ب انتشار طوماری به دستگیری فعالین كارگری در كرج اعتراض كرد. در بخشی از این نامه آمده است: فعالین کارگری بازداشت شده از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نیستند. این دستگیری‌ها در صورتی روی می‌دهد که رضا شهابی حکم ٦ سال زندان را سپری می‌کند و رسول بداقی همچنان در زندان است. این فعالین به همبستگی و حمایت نیاز دارند. برای حمایت از دستگیر شدگان و فرستادن نامه‌های اعتراضی به دولت ایران، اینجا را امضا کنید و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنان شوید.
***
فراخوان به کارزار سراسری علیه سرکوب فعالین کارگری در ایران
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران روز ٣٠ خرداد در اطلاعیه خواستار كارزاری سراسری علیه سركوب فعالین كارگری در ایران شده است. در این اطلاعیه آمده است: "صدای اعتراض کارگران ایران باشیم!" در بخشی از این اطلاعیه آمده است: هجوم به مجمع عمومی کمیته هماهنگی اگر چه در ادامه تشدید و گسترش حملات و سرکوب فعالین کارگری توسط رژیم اسلامی به ویژه در چند ماه گذشته است، اما این یورش برنامه ریزی شده حاکی از آن است که حاکمیت به خیال خود قصد دارد نهال های تشکل کارگری را از پا در آورد. ... یورش بی شرمانه این رژیم سرکوب گر و کارگر ستیز را نباید بی پاسخ گذاشت. یک بار دیگر باید نشان داد که کارگران ایران هرگز تنها نبوده و نخواهند بود. به همین منظور اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، به همه نهادهای کارگرٍی، تشکلهای دموکراتیک و آزادی خواه، سازمانها و احزاب چپ و مترقی و نهادهای مدافع حقوق بشر در خارج از کشور و در سطح بین المللی پیشنهاد می کند که با اعلام فوری کارزارهای سراسری، در حمایت از فعالین کارگری به ویژه جهت آزادی کارگران زندانی در ایران اقدام کنند. این کارزار را می توان بلافاصله در کشورهای مختلف به یاری یکدیگر به پیش برد. نیروهای شرکت کننده در این کارزار سراسری می توانند هر کدام به ابتکار خود و در هماهنگی با دیگران، اقدامات معینی در دستور کار قرار دهند و عملی کنند. انعکاس بین المللی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ایران، جلب همبستگی نهاد های بین المللی کارگری و احزاب و سازمان های مترقی و مدافع حقوق بشر از فعالین کارگری در ایران و تظاهراتهای مشترک و هماهنگ در کشورهای مختلف در اعتراض به دستگیری و زندانی کردن فعالین کارگری می تواند بخشی از این کمپین باشد.

اخبار بین المللی

تونس: سلفی‌ها دفاتر اتحادیه‌ها در سرتاسر تونس را به آتش کشیدند
سایت آی تی یو سی ITUC خبر داد كه بنیادگرایان اسلامی (سلفی ها) تونس بی‌ محابا در طی‌ یک رشته عملیات دفاتر اتحادیه‌ها را در سر تا سر تونس به نارنجک بستند. این گروه با شعار: تنها خدا وجود دارد و اتحادیه کنفدراسیون بین‌المللی دشمن خدا است، دفاتر این سازمان را در سه ناحیه به آتش کشیدند. این دفاتر مرکز اصلی‌ سازماندهی انقلاب برای براندازی حکومت بن علی‌ بودند. دبیر کل اتحادیه کنفدراسیون بین‌المللی (ITUC) گفت: دموکراسی‌ در تونس امروز مورد حمله قرار گرفته است و سلفی‌ها جنبش اتحادیه کارگری را مورد هدف قرار داده اند. نگرانی‌های شدیدی برای حفظ جان نمایندگان اتحادیه‌ها و اعضا دیگر که برای حقوق دموکراتیک مردم ایستادگی میکنند وجود دارد. در اخباری که توسط اتحادیه‌ها منتشر شد دفاتر اتحادیه‌ها در Bou Salem نابود شدند. و اداری Ben Gardane به آتش کشیده شد و دفتر مرکزی اتحادیه در Jendouba در شمال غربی تونس امروز صبح امروز در ساعت ٢ بامداد به آتش کشیده شد. احزاب سیاسی که اتحادیه‌ها را حمایت میکنند از جمله PDP و انجمن Alwatad مورد هدف قرار گرفتند.
***
ایتالیا: تظاهرات ده‌ها هزار نفری در رم علیه بیكاری
ده‌ها هزار تن از شهروندان ایتالیایی در حمایت از ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر و برقراری عدالت اجتماعی، در پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان دولت "ماریو مونتی" نخست‌وزیر ایتالیا را به مبارزه شدیدتر با فرار مالیاتی فراخواندند. سه اتحادیه كارگری که مسئولیت برپایی این تظاهرات را بر عهده داشتند از حضور بیش از ١٠٠ هزار تن در این راهپیمایی خبر داده‌اند.
***
اسپانیا: همبستگی کسبه شهرها با اعتراض معدنچیان
اعتراض معدنچیان اسپانیا به کاهش چشمگیر یارانه های دولتی در بخش صنایع معدن، که روز جمعه به خشونت کشیده شده بود، دوشنبه وارد بیست و ششمین روز خود شد. بستن راه های عبور یکی از شیوه های اعتراضی این کارگران است که در اقدامی روزانه صورت می گیرد. معدنچیان با اشاره به کمک عظیم مالی به بانک ها، دولت اسپانیا را متهم می کنند که به بهانه بحران مالی سهم کارگران را به بانک ها می دهد. یکی از معدنچیان اعتصابی گفت: "ما دوست نداریم با بستن جاده ها مردم را اذیت کنیم اما چاره ای نداریم."
با گسترش حرکت اعتراضی معدنچیان، اعتصاب عمومی به تعدادی از شهرهای معدن خیز منطقه کشیده شده است. روز دوشنبه ١٨ ژوئن، کسبه و اصناف در تعدادی از شهرهای شمال اسپانیا در همبستگی با معدنچیان در حرکتی نمایشی به نام "شهر مرده"، ضمن نصب پوسترهای اعتراضی مغازه های خود را بستند تا از این راه مخالفت خود را با بسته شدن معادن ذغال ابراز کنند.
***
آرژانتین: ارتش به مقابله با اعتصاب کنندگان رفت
به گزارش یورونیوز دولت آرژانتین ارتش را برای مقابله با اعتصاب کنندگان بخش حمل و نقل فراخواند. نیروهای ارتش به تاسیسات سوخت رسانی فرستاده شدند تا رانندگان خودروهای حمل سوخت را مجبور به پایان دادن به اعتصاب و از سرگیری کار خود کنند. دولت به اتحادیه های کارگری رانندگان کامیون دستور داده بود که دست به اعتصاب نزنند اما این اتحادیه ها علی رغم خواست دولت اعتصاب خود را آغاز کردند. دولت علیه اعتصاب کنندگان اعلام جرم کرده است. اعتصاب کنندگان به پایین بودن دستمزدهایشان معترضند و خواهان افزایش حقوق خود متناسب با تورم ٢٥ درصدی کشور هستند. پابلو مویانو، دبیر کل اتحادیه رانندگان کامیون میگوید: "به نظر من شماری از اعضای دولت کمی عصبی شده اند. تنها چیزی که از آنها میخواهیم این است که به ما و خواسته های ما گوش بدهند. نه فقط به درخواست ما برای ٣٠ درصد افزایش حقوق بلکه به آن چه که در یک سال گذشته خواهان آن بوده ایم."
***
استرالیا: اعتراض اتحادیه ها به قانون جدید کار این کشور
رسانه های محلی استرالیا اعلام کردند صدها نفر از اتحادیه های گوناگون در اعتراض به بررسی قانون جدید کار در پارلمان این کشور، در شهر سیدنی تجمع کردند. صدها آتش نشان، پرستار و کارکنان بخش ساختمان سازی در ایالت نیو ساوث ویلز استرالیا با تجمع در مقابل پارلمان ایالت مذکور اعتراض خود را به اصلاحیه قانون کار که به موجب آن حقوق و مزایای کارگران کاهش خواهد یافت، تجمع اعتراضی برپا کردند.
***
نروژ: اعتصاب کارگران شرکت نفت در نروژ
کارگران شرکت نفت در نروژ، هشتمین کشور بزرگ صادرکننده نفت، روز جمعه مذاکرات خود در مورد دستمزدها را از سر می‌گیرند. این کارگران تهدید کردند که اگر شرکت‌ها از افزایش حقوق آن‌ها امتناع کنند و با مسأله حساس حقوق بازنشستگی مقابله کنند، به مدت چندین روز اعتصاب خواهند کرد. اتحادیه‌ها خواهان افزایش دستمزدها، پرداخت بهتر اضافه‌کاری و حق بازنشست شدن در سن ٦٢ سالگی برای ٧٠٠٠ کارگر این بخش هستند، این در حالیست که «انجمن صنعت نفت نروژ» (OLF) پیش از این اعلام کرده بود که در مورد حقوق بازنشستگی در میز مذاکرات صحبتی نخواهد شد.
***
چین: ١٤ كشته در انفجار دو كارخانه تولید مواد آتش‌‌بازی
انفجار در دو كارخانه تولید مواد آتش‌بازی در چین به كشته‌شدن ١٤ نفر و مجروحیت تعدادی دیگر منجر شد. مقامات محلی ایالت «هنان»، درباره انفجار نخست اعلام كردند این حادثه اوایل صبح روز دوشنبه در كارخانه تولیدكننده وسایل آتش‌بازی اتفاق افتاد كه در پی آن هفت نفر كشته و ١٢ نفر دیگر مجروح شدند. پلیس محلی ایالت «هنان» با بیان اینكه مالك این كارخانه دستگیر شده است، اعلام كرد: كارگران بدون داشتن مجوز، اقدام به تولید این وسایل كرده‌اند. در دومین انفجار نیز كه در ایالت «جیانگشی» اتفاق افتاد هفت كارگر كشته شدند و یك نفر دیگر نیز مجروح شد. كارشناسان بررسی علت انفجار در این دو كارخانه را در دستور كار قرار داده‌اند.
***
اسكاتلند: تعدیل ٦١٨ شغل در بانک رویا
بانک رویال اسکاتلند از کاهش ٦١٨ شغل در شعبه‌هایی که مشاوره مالی به مشتریان ارائه می‌دهند، خبر داد. این بانک که ٨٢ درصد آن پس از نجات مالی بزرگش تحت مالکیت دولت است، طی یک بیانیه شرکتی اعلام کرد که قصد دارد ٣٥١ شغل جدید را در داخل گروه ایجاد کند. این بانك که بیش از ٣٥٠٠٠ شغل را از بحران مالی سال ٢٠٠٨ میلادی تعدیل کرده، گفت که آخرین تعدیل‌هایش به دلیل کاهش پیش‌بینی شده تقاضا برای مشاوره مالی مشتریان از سال بعد میلادی است.
***
هند: اعتصاب خلبانان ایرایندیا
در روز سه‌ شنبه، بخش قابل توجهی‌ از خلبانان اعتصاب کننده ایرایندیا به مطبوعات گفتند در اعتراض بر عدم پرداخت حقوق خود در ماه مارس به دادگاه عالی‌ دهلی‌ نو مراجعه کردند. "اعتصاب ما در روز ٨ می آغاز شد. ما در ماه‌های مارس و آوریل کار کرده ایم، چرا پرداخت حقوق مارس معوق مانده است؟" یكی از خلبانان گفت: ما روز گذشته در مقابل دادگاه عالی‌ دهلی‌ نو اعتراض کردیم.
اعتصاب ٣٦ روزه خلبانان خسارت جدی برای خطوط بین‌المللی ایرایندیا پدید آورد. به خصوص در خطوط بین هند و هنگ کنگ، اوزاکا، سئول و تورنتو. یک مقام هواپیمایی هند گفت: خسارات جبران ناپذیری به ایرایندا در این اعتصابات وارد شده، این خسارات بالغ بر ١،١٦٦،٠٠٠.٠٠ دلار در روز است.
به حمایت‌ از خلبانان ایرایندیا، اتحادیه خلبانان نیز در تاریخ ٨ می وارد اعتصاب شد تا اعتراض خود را با انتخاب خلبانان دیگر خطوط هواپیمأیی هند برای پرواز با بوینگ ٧٨٧ اعلام کنند.
***
آفریقای جنوبی: اخراج بیش از ١٠٠٠ کارگر در یکی از معادن طلا بخاطر اعتصاب
بیش از هزار کارگر در شرق شهر Modder و در معدن طلای یک بین المللی طلای آفریقای جنوبی به دلیل تجمع غیر قانونی از کار اخراج شدند. در بیانیه منتشر شده به بورس اوراق بهادار استرالیا٬ روز سه شنبه این معدن طلا ١٠٣٥ کارگر معدن را به دلیل اعتصاب آنها در تاریخ ٣ جون اخراج کرد. شرکت طلای یک بین المللی در تاریخ ١١ جون اعلام کرد٬ این شرکت ١٠٣٥ کارگر معدن را در شرق شهر Modder و در پی اعتصابات غیر قانونی آنها اخراج کرد.
شرکت طلای یک بین المللی در ادامه گفت: اقدام اعتراضی کارگران بیهوده بود به این دلیل که قرارداد سه ساله دستمزدی که بین کارگر و کارفرما در تاریخ اپریل ٢٠١٠ امضا شده بود را باطل کرد. این شرکت در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت: مدیریت مطرح کرد گردهمایی در رابطه با طرح اخراج این کارگران انجام شد و تقریبا در تمام موارد به این نتیجه رسیدیم که دلایل برای تخفیف جرم این کارگران کافی نیست٬ و بخششی در کار نیست.
***
٢٩ نفر از ٧٦ فعال کارگری کشته شده در سال ٢٠١١ از کلمبیا بودند
با وجود وعده و وعید‌های دولت کلمبیا در رابطه با حقوق کارگران، کلمبیا همچنان خطرناکترین مکان برای یک عضو فعال کارگری اتحادیه است. کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، به تازگی گزارش نقض حقوق اتحادیه‌های کارگری را منتشر کرده است. در این گزارش که بلافاصله پس از موافقتنامه تجارت آزاد کلمبیا منتشر شد، خلاصه موارد نقض شده حقوق اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفت و در این میان گزارشات مربوط به کلمبیا ترسناک بود. کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، گزارش داد: ٢٩ نفر از ٧٦ نفر کشته شدگان اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان در سال ٢٠١١ در کلمبیا به قتل رسیدند و این تعدادی است که فقط گزارش شده، تعداد واقعی‌ کشته شدگان ممکن است بیشتر از اینها باشد.
علاوه بر این ٢٩ قتل، گزارشات حاکی‌ از آن است که اعضا اتحادیه مورد تهدید و ارعاب قرار میگیرند. در سال گذشته ٣ نفر از اعضا اتحادیه ناپدید شدند. ١٠ مورد تهدید به قتل. ٢ مورد شکنجه و آدم ربایی. و ١٦ نفر مورد بازداشتهای خودسرانه قرار گرفتند و همینطور ٣٤٢ مورد تهدید اعضا اتحادیه گزارش شد.