٣٠ خرداد  ١٣٩١ -١٩ ژوئن   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١٤

وسیعا به طومار اعتراضی بیش از ده هزار کارگر در ایران علیه سطح دستمزدها بپیوندیم

شهلا دانشفر
در کارگر کمونیست شماره ٢١٣ از طومار دو هزار کارگر در قزوین و متحد شدن این کارگران علیه فقر و گرانی و حول خواست افزایش دستمزدها وتعین میزانش با دخالت نمایندگان منتخب مجامع عمومی کارگران و خواستهای فوری دیگری چون خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران از محیط های کار، پرداخت بموقع دستمزدها و پیگرد قضای کارفرمایانی که دستمزد کارگران را بموقع پرداخت نمیکنند، خبر دادیم. اکنون خبر خوشحال کننده گسترش دامنه این حرکت اعتراضی به ٥ استان کشور با ده هزار امضا را، کسب کردیم. در بخشی از این طومار اعتراضی آمده است:
" بدون تردید نه تنها ما کارگران بلکه هیچ انسان شریف و منصفی تحمیل چنین شرایطی را بر میلیونها کارگر و خانواده های آنان بر نمی تابد. لذا ما کارگران امضا کننده این طومار بعنوان اقداماتی بسیار مبرم و عاجل برای پایان دادن به وضعیت مشقت بار موجود، مصرانه خواهان افزایش حداقل دستمزدها بر اساس تورم واقعا موجود و تامین شرافتمندانه سبد هزینه یک خانوار چهار نفره با دخالت نماینده های منتخب مجامع عمومی کارگران کارخانه ها و مراکز تولیدی و خدماتی هستیم. بر کنار گذاشتن طرح اصلاحیه قانون کار و توقف احتساب حقوق بازنشستگی کارگران بر مبنای میانیگن دستمزد ٥ سال آخر پای می فشاریم. خواستار اجرای فوری بیمه کارگران ساختمانی و مصوبه هیئت وزیران مبنی بر حذف شرکتهای پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم و دائمی با کارگران و ایجاد ساز و کار قانونی قاطع برای پرداخت بموقع دستمزدها و تعقیب قضایی کارفرمایانی هستیم که کارگران را بدون قرارداد و یا با قراردادهای سفید امضا و دستمزدهای معوقه وادار به کار میکنند.".
طومار اعتراض به سطح دستمزدها و حول خواستهای فوری کارگران تا هم اکنون توانسته است هزاران کارگر از مراکز بزرگ کلیدی کارگری چون پتروشیمی ماهشهر و اتوبوسرانی تهران و کارخانجات مختلفی از شهرهای قزوین، یزد و تهران و غیره را گرد خود جمع کند، باید وسیعا به این صف اعتراض پیوست.
این یک اتفاق سیاسی مهم و یک گام بزرگ در متحد شدن صف اعتراض سراسری کارگران علیه گرانی و فقر و در دفاع از زندگی و معیشتشان است. چنین حرکت اعتراضی ای با چنین ابعادی پتانسیل و توان بالایی دارد که میتواند زمینه ساز یک حرکت اعتراضی قدرتمند و سراسری در سطح جامعه باشد. چون بطور واقعی بر خواستهای سراسری کل مردم دست گداشته است.
معلمان، پرستاران، هزاران کارگری که طی همین چند ساله ازکار اخراج شده اند و جمیعت میلیونی کارگران بیکار، خصوصا خانواده های کارگری که مستقیما در خواستهای کارگران ذینفعند، باید وسیعا به این حرکت بپیوندند. فراخوان من به کل جامعه اینست که با گذاشتن امضای خود در زیر این طومار، حمایتشان را از این جنبش اعتراضی مهم اعلام نمایند.
بنا بر خبر منتشر شده] امضای این طومار ها به مناسبت روز جهانی کارگر و به ابتکار اتحادیه آزاد کارگران ایران آغاز شد. و همانطور که قبلا نیز در ارزیابی از اول مه امسال یادآورشدم، این اقدام مهم یکی از نقطه قوتهای مهم اول مه امسال بود. درود بر مبتکران این حرکت اعتراضی و هزاران کارگری که با جمع شدن حول خواستهایشان، به دفاع از زندگی و معیشتشان برخاسته اند.
باید همه جا مبلغ و فعال این جنبش بود و در مجامع عمومی کارخانجات مختلف متن آنرا به بحث گذاشت و تلاش کرد که پیوستن به این حرکت اعتراضی به تصمیم جمعی کارگران تبدیل شود. خصوصا انتظار میرود که تشکلهای مختلف کارگری که به همت خود کارگران شکل گرفته است، به این حرکت بپیوندند و خود فعالانه در پیشبرد این اعتراض نقش ایفا کنند.
با پیوستن و حمایت هر چه بیشتر از این حرکت اعتراضی مهم ، انرا به یک پیشروی بزرگ در جنبش کارگری تبدیل کنیم.
متن کامل طومار اعتراضی ای که از سوی هماهنگ کنندن طومار اعتراضی ای که هم اکنون در مراکز مختلف کارگری در جریان است و در سایت اتحاد مندرج شده است را در زیر میخوانید.

متن نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی به وزیر کار
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب شیخ الاسلامی
با سلام
همانطوریکه جنابعالی و عموم مردم ایران آگاهند با اجرای مرحله اول قطع سوبسید کالاهای اساسی هزینه های زندگی به چندین برابر افزایش پیدا کرده اند. این در حالی است که میزان دریافتی اکثریت ما کارگران با اضافه کاری و...، از ٣٠٠ تا ٧٠٠ هزار تومان در ماه است که در مراکز استانها حتی کفاف اجاره بهای سر پناهی را نیز نمیدهد. فاصله بسیار زیاد تورم و گرانی موجود با حداقل دستمزدها در حال سوق دادن زندگی ما کارگران از خط فقر به خط مرگ است. از سوی دیگر با قطع سوبسید حاملهای انرژی بسیاری از کارخانه ها تعطیل و یا در معرض تعطیلی قرار گرفته اند و به همین دلیل هزاران کارگر از کار بیکار شده اند و یا در معرض اخراج و بی خانمانی قرار دارند. بدون تردید وضعیت موجود نه تنها برای ما کارگران غیر قابل قبول است بلکه هیچ انسان شریف و منصفی تحمیل چنین شرایطی را بر میلیونها کارگر و خانواده های آنان بر نمی تابد.
جناب وزیر!
میلیونها کارگر در سراسر کشور معترض به وضعیت موجود هستند و در این راستا اقدام به جمع آوری طومار اعتراضی برای صیانت از زندگی خود و خانواده هایشان کرده اند. لذا بدینوسیله طومار مرحله اول کارگران نقاط مختلف کشور به تعداد ده هزار امضا در اعتراض به سطح دستمزدها، عدم پرداخت دستمزدها، بیکار سازی کارگران و ناامنی شغلی، نحوه بیمه کارگران ساختمانی، اصلاحیه وزارت کار به قانون کار، تداوم موجودیت شرکتهای پیمانکاری، قراردادهای موقت و سفید امضا، اعمال ٥ درصدی ارزش افزوده بر کلیه مایحتاج زندگی، توقف اجرای ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع و تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی به ضمیمه این نامه تقدیم میگردد. بدون تردید خواستهای کارگران کشور فراتر از آن چیزی است که در متن طومار اعتراضی آمده است اما کارگران امضا کننده طومار و ما به عنوان هماهنگ کنندگان این طومار انتظار داریم و تاکید میکنیم در قدم اول برای رسیدگی به مطالبات میلیونها کارگر در سطح کشور، می باید خواست های مطرح شده در این طومار فورا مورد رسیدگی قرار بگیرند.

از طرف هماهنگ کنندگان اعتراض به حداقل دستمزدها:
شاپور احسانی راد، شریف ساعد پناه، جمیل محمدی، شیث امانی، پروین محمدی، جعفر عظیم زاده
تماس با هماهنگ کنندگان طومار: ٠٩١٢٣٣٦٨٧٧٢ -٠٩١٢٢٤٤٩٩٠١ - ٠٩١٩٢٥٥٠٧٣٧
رونوشت به نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی