٣٠ خرداد  ١٣٩١ -١٩ ژوئن   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١٤


اخبار گارگری

ناصر اصغری
داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

اصلاحیه قانون کار، ضد کارگری است
نامه اعتراضی دهها هزار کارگر به مسئولان: معیشت و امنیت ما در خطر است
دو هزار تن از كارگران شاغل در ٢٥ واحد صنعتی استان قزوین، از جمله داروشیشه، مهرام، فرش پارس، هفت الماس و ... در نامه ای خطاب به زویر كار، به وضعیت معیشت خود و به تاثیراتی كه اجرای حذف یارانه ها بر زندگی آنان تحمیل كرده است، اعتراض كرده اند. متن کامل این نامه که رونوشتی از آن به نمایندگان رژیم در مجلس اسلامی و نهاد ریاست جمهوری اسلامی نیز چنین است: "به وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی
همانطوریکه همگان می‌دانیم و بر آن آگاهیم از یک سال و نیم پیش با آغاز فاز اول طرح قطع یارانه‌ها اقلام و کالاهای اساسی زندگی چندین برابر افزایش قیمت داشته‌اند. این در حالی است که در طول این مدت میانگین دستمزد کارگران بر روی هم در سال ٩٠ و سال جاری، نسبت به سالهای قبل از اجرای فاز اول قطع یارانه‌ها حتی کاهش نیز پیدا کرده است و علاوه بر آن در طول این مدت با اعمال ٤ و سپس ٥ در صدی (مالیات بر) ارزش افزوده بر روی کلیه کالاهای مصرفی، عملا حدود ٥ درصد از دستمزد روزانه زیر خط فقر ما کارگران به خزانه دولت سرازیر شده است.
عدم پرداخت بموقع دستمزد زیر خط فقر کارگران بیداد می‌کند. توام با چنین وضعیت اسفبار و غیر قابل تحملی در مورد دستمزد‌ها، اصلاحیه‌ای بسیار ضد کارگری بر روی قانون کار که امنیت شغلی و معیشت کارگران را نشانه رفته است تهیه شده و قرار است بزودی به مجلس ارائه شود. مبنای میانگین حقوق دو سال آخر کارگران برای تعیین حقوق بازنشستگی به میانگین حقوق ٥ سال آخر آنان تغییر پیدا کرده و باعث افت شدید حقوق بازنشستگان شده است. بیمه میلیون‌ها کارگر ساختمانی علیرغم ثبت نام و تحمل هزینه، هنوز به سرانجامی نرسیده است و شرکتهای پیمانکاری همچنان مشغول چپاول دسترنج کارگران هستند و نا‌امنی شغلی، ‌اخراج سازی و تعطیلی کارخانه‌ها در بد‌ترین وضعیت نسبت به سالهای پیش قرار دارد.
بدون تردید نه تنها ما کارگران بلکه هیچ انسان شریف و منصفی تحمل چنین شرایطی را بر میلیون‌ها کارگر و خانواده‌های آنان بر نمی‌تابد. لذا ما کارگران امضا کننده این طومار بعنوان اقداماتی بسیار مبرم و عاجل برای پایان دادن به وضعیت مشقت بار موجود مصرانه خواهان افزایش حداقل دستمزد‌ها براساس تورم واقعا موجود و تامین شرافتمندانه سبد هزینه یک خانوار چهار نفره با دخالت نماینده‌های منتخب مجامع عمومی کارگران بر مبنای میانگین دستمزد ٥ سال آخر پای می‌فشاریم.
ما کارگران خواستار اجرای فوری بیمه کارگران ساختمانی و مصوبه هیئت وزیران مبنی بر حذف شرکتهای پیمانکاری و عقد قرارداد مستقیم و دائمی با کارگران و ایجاد ساز و کار قانونی قاطع برای پرداخت بموقع دستمزد‌ها و تعقیب قضایی کارفرمایانی که کارگران را بدون قرارداد و یا با قراردادهای سفید امضا و دستمزدهای معوقه وادار به کار می‌کنند."
ایلنا همچنین روز ٢٧ خرداد از امضای همین نامه توسط بیش از ١٠ هزار کارگر واحدهای صنعتی از ٥ استان کشور، خبر داد.
***
کارگران پتروشیمی های ماهشهر به یک موفقیت بزرگ دست یافتند
بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، وزارت نفت طی بخشنامه ای با عنوان "فوری" به مدیران مجتمع های پتروشیمی دولتی در منطقه ماهشهر، دستور انعقاد قرارداد مستقیم با این کارگران را در تمامی سطوح و سوابق کاری صادر کرده است. در این بخشنامه که در روز ١٠ خرداد صادر شده و پس از چند روز در اختیار کارگران قرار گرفته است، از مدیران پتروشیمی های دولتی در منطقه ماهشهر خواسته شده است که تا روز ٢٥ خرداد لیست کلیه کارگران و کارکنان شرکتهای پیمانکاری را برای انعقاد قرارداد مستقیم در اختیار نهادهای ذیربط قرار دهند. قرارداد مستقیم پتروشیمی ها با کارگران و برچیدن شرکت های پیمانکاری، اصلی ترین خواست مبارزه کارگران پتروشیمی های ماهشهر در ١٥ ماه گذشته بوده است. نزدیک به ١٠ هزار کارگر پتروشیمی های ماهشهر از اواخر اسفند ٨٩ مبارزات متحدانه و قدرتمند خود را شروع کردند تا نهایتا وزارت نفت را مجبور به صدور این بخشنامه کردند. تجمع بزرگ کارگران در اواخر اسفند ٨٩ و اعتصابات متحدانه کارگران در ماههای فروردین و مهر سال ٩٠ بخشی از مبارزه ای بود که هربار دولت را به عقب نشینی هائی وادار کرد تا اینکه سرانجام دولت مجبور به پذیرش خواست اصلی آنها شد.
***
اعتصاب در شرکت قطعات توربین شهریار
یک کارگر صنعت برق با انتشار خبری روز ٢٥ خرداد، گفته است: روز دوشنبه ٢٢ خرداد کارکنان شرکت قطعات توربین شهریار، که از جمله شرکتهای مهم صنایع برق است، در اعتراض به تعویق دستمزدهای خود دست به تجمع زدند. این تجمع، که تمام کارکنان این شرکت را اعم از کارگر، مهندس و پرسنل اداری را در بر میگرفت، در مقابل دفتر هیئت مدیره شرکت برگزار شد و در جریان آن کارکنان خواستار گفتگو با اعضای هیئت مدیره شدند. چندمین بار بود که کارکنان این شرکت برای دستیابی به دستمزدهای معوقه و دیگر مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی می زدند. اما تجمع روز دوشنبه تا پایان ساعت اداری طول کشید. در پی ایستادگی متحدانه کارگران، رئیس هیئت مدیره شرکت به عنوان نماینده سهامداران مجبور شد در محل تجمع حاضر شود و در خصوص مطالبات کارگران با آنها گفتگو کند. در پایان این گفتگو، رئیس هیئت مدیره قول داد که به مطالبات کارکنان رسیدگی نماید. فردای روز تجمع (سه شنبه ٢٣ خرداد) بخشی از دستمزدهای معوقه کارگران پرداخت شد و برای پیگیری دیگر مطالبات قرار شد روز شنبه ٢٦ خرداد تعدادی از کارگران به عنوان نماینده با رئیس هیئت مدیره دیدار کنند. روزهای سه شنبه و چهارشنبه ٢٣ و ٢٤ خرداد تمام کارگران و مهندسان و پرسنل اداری دست از کار کشیدند، به طوری که گویی شرکت به طور کامل تعطیل شده است، و این خود از یکدست و یک صدا بودن همه کارکنان و عزم راسخ آنان برای دستیابی به خواسته هایشان حکایت میکرد. در ادامه آمده است: اگرچه بخشی از این کارکنان عمدتا کار فکری می کنند اما فصل مشترک همه آنان این است که در ازای کار خود مزد می گیرند. مطالبات کارکنان شرکت قطعات توربین شهریار به شرح زیر است :١ـ پرداخت کامل دستمزدهای معوقه، کارانه، اضافه کاری ها و پول ناهار ماه رمضان سال گذشته. ٢- تجدید قرارداد بیمه تکمیلی درمانی با بیمه دانا (این بیمه در حال حاضر از پذیرش کارگران بیمار شرکت سر باز می زند.) ٣- فعالتر شدن کمیته های داخلی شرکت (کمیته وام، کمیته احکام اداری و...). ٤ـ پرداخت هزینه بیمه بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی به طوری که بازنشستگی کارگران دچار اخلال نشود.
***
اعتصاب ٥٠٠ نفر راننده تاکسی در سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه روز دوشنبه ٢٢ خرداد بیش از ٥٠٠ نفر از رانندگان تاکسی درون شهری سنندج، با به همراه داشتن تاکسیهای خود، در اعتراض به سطح نازل درآمد، و عدم تناسب آن با مخارج سرسام آور زندگی شان، ابتدا در مقابل ساختمان شورای شهر سنندج واقع در چهار راه فلسطین (ژاندارمری سابق) دست به اعتصاب زده، و با معرفی ٢ نفر به عنوان نماینده، جهت رایزنی با نمایندگان شورای شهر و سایر مسئولین مربوطه، به منظور انعکاس خواستهایشان و اعلام قاطعیت خود در پیگیری مواضعشان تا دستیابی به خواستهای بر حقشان، خواستار رسیدگی و تغییر در شرایط خود شدند. سپس رانندگان متحصن، اعتصاب خود را به جلوی اتحادیه تاکسیرانی کشانده، تا مراتب اعتراض خود را به مسئولین آن نیز اعلام نمایند؛ که با دخالت و برخوردهای نیروهای پلیس مواجه شدند. به صورتی که برخورد نیروهای پلیس، که به منظور ممانعت از اعلام و ابراز نارضایتی معترضان به شرایط نامناسب خود بود، باعث اوج گیری اعتراض آنان شد. و این خود عاملی در پیوستن مردم حاضر در محل به صفوف رانندگان معترض بود؛ تا جایی که لحظه به لحظه بر شدت اعتراضات افزوده میشد. در مقابل، نیروهای پلیس جهت جلوگیری از تداوم و تشدید اعتراض، به بازداشت و تهدید معترضین پرداختند، که می توان به بازداشت شخصی به نام «فواد قنادی» اشاره کرد. در نهایت، رانندگان معترض با پافشاری بر ادامه اعتراضات خود، در سطحی گسترده تر، در صورت عدم رسیدگی و تغییر در شرایط اسفبارشان تاکید ورزیدند، و با به نمایش گذاشتن گوشه ای از اتحاد خود، همبستگی طبقاتی خود را اعلام داشتند.
***
کارگران اعتصابی تعمیر و نگهداری پتروشیمی کارون موقتا به اعتصاب خود پایان دادند
اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد كه حدود ٢٠٠ کارگر پیمانکاری بخش تعمیر و نگهداری پتروشیمی کارون (شرکت فیرمکو) در اعتراض به عدم بر آورده شدن خواست هایشان از سوی کارفرما، از صبح روزدوشنبه ٢٢ خرداد ماه دست به اعتصاب زدند و ظهر روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ماه پس از حضور بیات معاون وزیر نفت در امور صنعت پتروشیمی و مسئول صنایع پتروشیمی ایران در جمع شان به اعتصاب خود پایان دادند. این کارگران از مدتها پیش خواهان پرداخت حق صعوبت (سختی کار ویژه پتروشیمی)، پرداخت بموقع دستمزدها و تمامی پاداشهای معوقه، پرداخت سختی کار مطابق با ضوابط قانون کار و هچنین افزایش دستمزدهای خود بودند اما کارفرما توجهی به خواستهای کارگران نمیکرد. به همین دلیل آنان از صبح روز دوشنبه ٢٢ خرداد ماه بطور متحدانه ای دست از کار کشیدند. بدبنال آغاز این اعتصاب مدیر عامل پتروشیمی کارون در میان کارگران اعتصابی حاضر شد و تلاش کرد با دادن وعده و وعید کارگران را راضی به شکستن اعتصاب کند اما کارگران بر تحقق خواستهای خود پای فشردند و به اعتصاب خود ادامه دادند. بنا بر این گزارش در سومین روز اعتصاب کارگران پیمانکاری تعمیر و نگهداری پتروشیمی کارون، بیات معاون وزیر نفت در امور صنعت پتروشیمی و مسئول صنایع پتروشیمی ایران در میان کارگران اعتصابی حاضر شد و بطور مفصلی با آنان به گفتگو نشست. در این گفتگوها وی ضمن اظهار بی اطلاعی از وضعیت این کارگران به آنان اعلام کرد من شخصا پیگیر مطالبات شما خواهم بود و چنانچه مشکل شما ادامه پیدا کرد میتوانید مستقیما به دفتر من در تهران مراجعه کنید. بدنبال این گفتگو و با وعده های روشنی که به این کارگران از سوی معاون وزیر نفت داده شد آنان اعتصاب خود را ظهر روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ماه خاتمه دادند.
***
دور جدید اعتصاب رانندگان بزرگترین کارخانه تولید سیمان ایران
رانندگان حمل سیمان تهران دور جدید اعتصاب خود را آغاز کرده‌اند و خواستار رسیدگی به مشکلات و افزایش کرایه حمل ونقل خود شده‌اند. این رانندگان به دلیل پایین بودن کرایه‌های حمل و نقل برای دومین بار طی ٤ ماه گذشته دست به اعتصاب زدند.
***
تجمع کارگران ساختمانی مقابل ساختمان مجلس
صبح روز ٢٣ خرداد حدود ٥٠٠ نفر از کارگران ساختمانی در اعتراض به نحوه اجرای بیمه کارگران ساختمانی و همچنین قوانین جدیدی كه در جهت محدودیت این بیمه‌ها وضع شده‌اند مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند‌.
***
تجمع اعتراض‌آمیز کارگران فضای سبز شهرداری اهواز
آقایار حسینی، دبیر اجرایی خانه كارگر اهواز گفت: تعدادی از کارگران فضای سبز شهرداری اهواز (منطقه ٥) در اعتراض به ٣ ماه حقوق معوقه و اضافه کاری خود به مدت ٤ روز متوالی است كه دست از کار کشیده و روز ٢١ خرداد اقدام به تجمع در مقابل معاونت خدمات شهرداری اهواز کرده‌اند. او میانگین معوقات حقوقی کارگران شهرداری‌های استان خوزستان را بیش از ٣ ماه عنوان کرد و افزود: همواره کارگران شهرداری‌های استان دارای مشکلات حقوق معوقه و سایر مطالبات گذشته بوده‌اند و تا کنون هیچ یک از مسئولان به خواسته‌های آنان توجه‌ای نکرده‌اند.
***
تجمع کارگران منطقه ٦ شهرداری اهواز مقابل استانداری
ایلنا روز ٢١ خرداد نوشت: بدنبال تجمع کارگران منطقه ٥ شهرداری اهواز، همزمان کارگران فضای سبز منطقه ٦ شهرداری این شهر نیز در اعتراض به عدم دریافت ٥ ماه حقوق معوقه خود در مقابل استانداری اهواز تجمع کردند.
***
کارگران ریسندگی پرریس پس از یازده روز به اعتصاب خود پایان دادند
اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داد كه روز ٢٧ خرداد در یازدهمین روز اعتصاب کارگران ریسندگی پرریس، هیئت تشخیص اداره کار سنندج با حضور کارفرما به شکایت این کارگران از کارفرما رسیدگی کرد. این کارگران با خواست ٩ ماه دستمزد معوقه، عیدی، بن و پاداش سال نود و پرداخت مانده مرخصی های ٤ سال گذشته خود در روز ١٧ خرداد ماه جاری دست به اعتصاب زدند. در جلسه روز ٢٧ خرداد هیئت تشخیص اداره کار سنندج کارفرما متعهد شد پس از پایان جلسه ٥ ماه بدهی خود را به بیمه واریز کند تا کارگران قادر به تمدید دفترچه های درمانی خود شوند. همچنین کارفرما مکلف شد: ١- امروز یکماه از دستمزدهای معوقه کارگران را به حساب آنان واریز کند ٢- کارفرما هر ماه همراه با دستمزدهای ماهیانه کارگران یک ماه از مطالبات آنان را تا تسویه حساب کامل دستمزدهای معوقه به کارگران پرداخت خواهد کرد ٣- یازده روز اعتصاب کارگران جزو روزهای کاری آنان به حساب خواهد آمد. در ادامه این خبر آمده است: پس از حصول توافقات فوق در اداره کار سنندج، کارگران ریسندگی پرریس به اعتصاب خود خاتمه داده و بر سرکاهایشان بازگشتند.
***
اعتراض كارگران به افزایش قیمت
مرتضی ریحانیان، كه ایلنا وی را "یک فعال کارگری در زنجان" معرفی كرده است، می گوید: افزایش افسار گسیخته تورم و افزایش روز افزون قیمت کالاهای اساسی نارضایتی اکثر خانوارهای کارگری را در پی داشته است. او می گوید: کارگران با حقوق ٤٠٠ هزار تومانی با سرپرستی میانگین چهار نفر چگونه می‌توانند با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها زندگی کنند. افزایش قیمت نان که قوت اول سفره این قشر است، کارگران را دچار بحران و نگرانی کرده است.
***
اعتصاب کارگران شرکت پارسیان در نیروگاه سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه تعداد ١٠٠ نفر از کارگران شرکت پارسیان، وابسته به نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج، واقع در روستای قلیان، در اعتراض به ٣ ماه حقوق معوقه و عدم پاسخگویی کارفرمایان خود مبنی بر مطالبه حقوق آنان، از تاریخ ١٣ خرداد دست به اعتصاب زده و خواستار احقاق حقوق و مطالبات خود شدند. کارگران اعلام داشتند تا دریافت تمامی مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.
***
تجمع اعتراضی كارگران كشت و صنعت قشم مقابل ساختمان مركزی سازمان منطقه آزاد
روزنامه كیهان خبر داد كه بیش از ٣٠ نفر از كارگران شركت كشت و صنعت و فضای سبز قشم به نمایندگی بیش از ١٢٠ نفر كارگران شاغل در این شركت با اجتماعی مقابل ساختمان مركزی سازمان منطقه آزاد قشم خواهان پرداخت حق و حقوق معوقه خود شدند. این كارگران گفتند: از آغاز سال جاری تاكنون حق و حقوق خود را بطور كامل دریافت نكرده اند و از پرداخت سبد حمایتی و اضافه كاری، حق اولاد و مواردی مشابه بی نصیب مانده اند. با توجه به كمبود حقوق و مزایای خود در برابر ١١ ساعت كار در فضای باز و در شرایط تابش مستقیم نور خورشید با گرمای بالای ٤٥ درجه و شرجی بودن هوا انتظار داریم حقوق ماهانه به موقع پرداخت شود.
***
اعتصاب و تجمع اعتراضی تاكسی داران در شهر شاهرود
صبح روز ٢٢ خرداد، جمع كثیری از تاكسیرانان شهر شاهرود، در اعتراض به پایین بودن كرایه و گرانی بسیاری از اقلام و فشار زیاد بر آنها، در نقاط مختلف شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. گفته میشود این اعتصاب همگانی تا زمانی که به تمامی خواسته های آنان عمل نشود بدون قید و شرط همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.
***
نامه کارگران نیروگاه سنندج به مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق کردستان
تعدادی از کارگران نیروگاه برق سنندج با ارسال نامه ای به مجید رحیمی فر، مدیر عامل شركت مدیریت تولید برق كردستان، خواهان توضیح در خصوص امنیت شغلی خود شده اند. در بخشی از این نامه آمده است: ما کارگران ضمن مخالفت با واگذاری نیروگاه به بخش خصوصی و گسترش شوم بیکاری و ناامنی شغلی خواهان توضیح و اطلاع رسانی شفاف و بی پرده شما بوده و از همه همکاران می خواهیم فعالانه برای یافتن راه حلی برای تضمین آینده شغلی مان تلاش کنیم و آگاه باشیم که طرح امکان خرید سهام نیروگاه توسط کارگران به هیچ وجه ضامن امنیت شغلی ما نیست.
***
تجمع کارگران مخابرات در مقابل استانداری آذربایجان
چهارشنبه ٢٤ خرداد ماه جمعی از کارگران شرکت مخابرات آذربایجانغربی در مقابل استانداری آذربایجانغربی تجمع کردند. این کارگران علت تجمع خود را شرایط بد شغلی و عدم بیمه کارگران و حقوق پایین خود برشمردند. این تجمع تا ساعت ١٣ ظهر کماکان ادامه داشت و نیروهای امنیتی در خیابان ارتش مقابل دادگاه نظامی استان مستقر شده بودند.
***
اعتصاب کارگران کوره پزخانه های وایگان شبستر
روز یکشنبه ٢٨ خردادماه، کارگران کوره های آجر پزی منطقه وایگان از توابع شهرستان شبستر در اعتراض به سطح نازل دستمزدها دست به اعتصاب زدند. در این منطقه كه ٣٦٠ کوره آجرپزی قرار دارد حدود ٥ الی ٦ هزار کارگر در این کوره پزخانه ها مشغول به کارند. دستمزد تولید هر هزار آجر در سال گذشته ١٣ هزار تومان بود که این رقم طی سال جاری تنها به میران هزار تومان افزایش داشته است. کارگران معترض با توجه به میزان تورم و افزایش قیمتها، خواهان تخمین ١٨ الی ١٩ هزار تومان برای هر هزار آجر می باشند.
***
اعتصاب کارگران کوره پزخانه های قم قلعه مهاباد
از روز دوشنبه ٢٢ خرداد، کلیه کارگران کوره پزخانه های قم قلعه واقع در منطقه شهر ویران مهاباد دست از کار کشیده و در حال اعتصاب می باشند. در ادامه خبر مربوطه آمده است: تمامی کارگران و بویژه کارگران چرخ کش و کوره چن در اعتراض به پائین بودن دستمزدهایشان و با خواست افزایش دستمزد، دست از کار کشیده و در اعتصاب بسر می برند. مراجعه کارگران به کارفرما و اداره کار رژیم در مهاباد تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

لوله سازی سدید ماهشهر كه حقوق كارگران را نپرداخته است، در آستانه تعطیلی است
قربان درویشی، دبیر اجرایی خانه کارگر بندر امام گفت: کارخانه لوله‌سازی سدید یکی از ٣ کارخانه بزرگ لوله سازی در ایران با ٢٤٠ كارگر و با ظرفیت تولید ٧٠٠ هزار تن لوله در ماه‌های پایانی سال گذشته قرارداد موقت ٩٠ کارگر خود را تمدید نکرده است. وی ادامه داد كه این کارخانه به جهت افزایش مشکلات مالی توان پرداخت ٣ ماه حقوق کارگران خود را در سال جاری نداشته است و همچنین بدهی این کارخانه به کارگران در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال ٩٠ هنوز پرداخت نشده است.
***
عدم پرداخت حقوق كارگران شرکت صنایع فلزی سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری روز ٢١ خرداد خبر داد كه ٣٠ نفر از کارگران شرکت صنایع فلزی واقع در شهرك صنعتی شماره یك سنندج، که ٢٣ نفر از آنها مرد و ٧ نفر دیگر زن می باشند، ٣ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.
***
افزایش فاصله درآمد کارگران با خط فقر
محمد یعقوبی، دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان گفت: میزان حقوق دریافتی کارگران با حداقل‌های خط فقر افزایش یافته است. وی گفت: با افزایش هزینه‌ها فاصله دریافتی قشر متوسط با خط فقر زیاد شده و آنان در تامین مایحتاج زندگی خود درمانده شده‌اند. او با بیان اینکه کاهش درآمد باعث افزایش مشکلات کارگران شده و تبعات اجتماعی و اقتصادی زیادی به همراه دارد، گفت: شورای عالی کار در هنگام تعیین دستمزد کارگران ملاکهای تعیین دستمزد را نادیده گرفت و به همین دلیل در شرایط فعلی دستمزد کارگران حتی کفاف هزینه‌های ضروری یک زندگی را نمی‌دهد.
***

اخراج و بیكارسازی ها

٤٠٠ هزار نفر در تهران بیکارند
استاندار تهران با بیان این ‌که ٣٠٠ تا ٤٠٠ هزار نفر در استان تهران بیکارند، هشدار داد: تمام درخواست‌ها و پرونده‌هایی که برای اعطای تسهیلات به بانک‌ها می‌رود روی هم انباشته می‌شود.
***
تعطیلی ١٧ کارخانه مولیبدن و بیكاری ١٧٠٠ کارگر
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در نامه ای به احمدی نژاد، از تعطیلی ١٧ كارخانه مولیبدن، كه فلزیست که در تولید آلیاژها مختلف و همچنین ساخت سرامیک، رنگها، جوهر چاپ، کاتالیزور و ... بكار برده می شود، و بیكار شدن ١٧٠٠ كارگر این كارخانه ها خبر داد.
***
صنعت مس در آستانه ورشکستگی
با تعطیلی ١٧ کارخانه وابسته، صنعت مس در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفته است. بر پایه گزارشهای منتشره طی چند ماه اخیر نزدیک به ٢٠ کارخانه فعال در زمینه صنعت مس به مرحله بحران رسیده اند. واحدهای مرتبط با صنعت مس به چند دلیل دچار بحران شده اند: نخست گرانی بیش از حد حاملهای انرژی، دوم عدم حمایتهای مالی دولت، سوم: واردات بی رویه محصولات از کشورهائی مانند چین، چهارم: نبود مواد اولیه، پنجم: که این عامل مهمترین عامل بروز بحران در صنعت مس برشمرده می شود، تحریمهای جهانی علیه پروژه اتمی ایران است. زیرا بخش مهمی از محصولات تولید شد در کارخانه های مس به خارج از کشور صادر میشد که با تحریمهای جهانی علیه رژیم اسلامی این کارخانه ها دیگر نمیتوانند محصولات خود را صادر کنند. از سوی دیگر نبود ساز و کارای مشخص در امر صادرات و رانتهای موجود موجب از بین رفتن فرصت ها و ظرفیت های صادرات در حوزه ی صنعت مس شده است. این مساله موجب شده تا کارخانه های مهمی مانند مس سرچشمه، مس کرمان، مجتمع معادن مس تکنار دچار مشکل شوند. هم اکنون نزدیک به ٢٠ کارخانه مرتبط با صنعت مس دچار بحرانند و نزدیک به ٢ هزار نفر در آستانه ی اخراج قرار گرفته اند.
***
بحران در ٧٠ درصد صنایع استان اصفهان
ایلنا به نقل از خسرو کسائیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان اصفهان نوشت: آخرین آمار از وضعیت بنگاههای اقتصادی استان اصفهان، نشان می‌دهد هدفمندی یارانه‌ها، بر فعالیت ١٥ درصد تولیدکنندگان تاثیر چندانی نداشته، ١٠ درصد کارخانه‌ها نیز موفق عمل می‌کنند اما بیش از ٧٠ درصد واحدهای صنعتی با بحران دست و پنجه نرم می‌کنند.
***
كارخانه‌ها یا تعطیل شده‌‌اند یا رو به تعطیلی هستند
نادر‌ قاضی‌پور، نماینده رژیم از ارومیه در مجلس اسلامی گفت: کارخانجات کشور امروز یا اکثر آن‌ها تعطیل شده‌اند و یا اینکه رو به تعطیلی هستند‌.
***
موج جدید بیکاری کارگران نانوایی‌ها در راه است
نصرالله دریابیگی دبیر اجرایی خانه كارگر مازندران گفت: با افزایش قیمت نان خرید این كالا مخصوصا در مناطق كارگری كم خواهد شد و این روند به بیكاری كارگران نانوایی‌ها خواهد انجامید. او گفت: کارگران نانوایی‌ها انتظار دارند با افزایش قیمت نان حقوق و سایر مزایای قانونی‌شان نیز افزایش یابد. می گوید: نیروی کار به ریال حقوق می‌گیرد اما هزینه‌ها و مخارجش به دلار است.
***
ایجاد ٦٩ هزار شغل در همدان صحت ندارد
احمد معبودی، ریس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار همدان گفت: ادعاهای مسئولان دولتی درباره اشتغال زایی با واقعیت همخوانی ندارد. وی با تاكید بر اینکه آمارهای ارائه شده در خصوص ایجاد ٦٩ هزار شغل در استان همدان صحت ندارد، گفت: از ابتدای سال ٩١ تا هم اکنون بیش از دو هزار نفر از کارگران برای دریافت مستمری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده‌اند. اگر ٦٩ هزار شغل در استان همدان ایجاد شده بود می‌بایست به همین میزان به آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی افزوده میشد، در صورتی كه نه تنها اینگونه نیست بلكه آمار مستمری بگیران بیمه بیكاری نیز افزایش پیدا كرده است. به گفته وی استان همدان، امسال نسبت به سالهای گذشته با افزایش بیکاری روبرو بوده و آمار مستمری بگیران بیمه بیکاری آن رو به افزایش است.
***
٤٢٤ کارگر مارلیک سان قزوین بیکار شدند
ایلنا از قول یكی از اعضای خانه كارگر در کارخانه قطعه‌سازی مارلیک سان قزوین گفت: شرکت مارلیک سان قزوین که در حال حاضر با بیش از ٤٨٠ نفر کارگر مشغول کار است به علت پرداخت نشدن مطالباتش از سوی دو خودروسازی بزرگ کشور مجبور شده است قرارداد ٤٢٤ نفر از کارگران مدت معین خود را که بعضی‌ از آنها تا ١٨ سال سابقه کار دارند تمدید نکند.
***
بیکاری پنج هزار فارغ التحصیل کشاورزی در آذربایجان شرقی
به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بالغ بر ١٢ هزار فارغ التحصیل کشاورزی در این استان وجود دارد که ٥ هزارنفر از آن‌ها بیکار هستند.
***
کارخانه شهاب در آستانه تعطیلی است
اسماعیل حق پرستی، دبیر اجرایی خانه کارگر تهران گفت: کارخانه شهاب با ٤٠٠ كارگر که مونتاژ کننده انواع تلویزیون و مانیتوراست هم اکنون تولیدی ندارد و در آستانه تعطیلی است. وی ضمن اشاره به اخراج ٥٠ کارگر این کارخانه در سال گذشته افزود: کارخانه شهاب هم اکنون٤٠٠ کارگر دارد که اکثر آنان به جهت اینکه به سن بازنشستگی رسیده‌اند به مرور از چرخه تولید این واحد تولیدی خارج شده و مدیران کارخانه نیروی جدیدی جایگزین نمی‌کنند.
***
٢٢٠ کارگر کارخانه کرمانیت بیکار می‌شوند
ایلنا از قول غلام‌رضا فلاح، عضو شورای اسلامی کار کارخانه کرمانیت نوشت: کارخانه کرمانیت تولید کننده ورق‌های ایرانیتی در استان کرمان در آستانه تعطیلی قرار گرفته و٢٢٠ کارگران آن در شرف بیکاری قرار دارند.
***
دهها هزار مامای بیکار در ایران
رئیس دانشکده پرستاری مامایی بهشتی رشت از وجود ٣٢ هزار مامای بیکار در سراسر ایران خبر داد. به گفته وی از ٥٠ هزار مامای فارغ التحصیل در کشور تنها ١٨ هزا نفر در مراکز درمانی مشغول کار هستند.
***
شركت پویا غرب تعطیل شد
انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه روز ٢٣ خرداد خبر داد كه شركت پویا غرب، بزرگترین تولید كننده كابلهای برق و تلفن در غرب كه در شهر صنعتی كرمانشاه قرار دارد، به دنبال چندین بار تعدیل نیرو و حذف شیفت شبانه از حدود دو هفته قبل به طور كلی تعطیل و ٢٠٠ نفر كارگر باقی مانده نیز از كار بیكار شدند. طبق این خبر، مدیریت شركت اعلام كرده كه موقتا به دلیل عدم توانائی بر ادامه تولید، كارخانه تعطیل می شود تا تصمیم نهائی گرفته شود.***
***
پلمپ دو کارخانه تولیدی متعلق به شهروندان بهایی در سمنان
در تاریخ ٧ خرداد ماه سال جاری دو کارخانه تولیدی بنامهای، «پویانوار» تولید پرده کرکره عمودی متعلق به فریبرز وحدت شعار و «فرزان لنز» تولید لنز متعلق به افراسیاب خانجانی، که از شهروندان بهایی ساکن سمنان می‌باشند تعطیل و پلمب شدند. در دو کارخانه مذکور حداقل ٧٠ کارگر در حال کار بوده‌اند که با تعطیلی کارخانه‌های مزبور همگی کارگران شاغل در آن بیکار شده‌اند.
***
١٣٠ تن از کارگران ایران تایر اخراج
مجتبی حسینی، دبیر شورای اسلامی کار کارخانه ایران تایر خبر داد: این کارخانه كه وابسته به بنیاد مستضعفان است، ٥٠ کارگر قراردادی دیگر خود را پیش از اتمام قرارداد کاریشان اخراج کرد. وی با اشاره به اخراج ٨٠ کارگر قراردادی ایران تایر در اوایل ماه جاری به ایلنا گفت: ایران تایر با اخراج ٥٠ کارگر خود در هفته جاری تعداد کارگران اخراج شده خود را به ١٣٠ نفر رسانده است.
***
تعطیلی دهها کارخانه و بیکاری کارگران در استان گلستان
به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر در سالهای اخیر ٢٨ کارخانه پنبه پاک کنی در استان گلستان تعطیل و کارگران شاغل در آنها بیکار شده اند. در این گزارش اذعان شده است که اکنون بسیاری از این کارخانه ها تعطیل و یا تبدیل به انبار مصالح ساختمانی و پارکینگ خودرو شده اند.
***
اخراج دهها کارگر تکنو پخت رفسنجان
کارخانه تکنو پخت رفسنجان با ادعای افزایش مشکلات مالی ٧٠ کارگر رسمی و قرارداد موقت خود را با سوابق ١٠ تا ٢٥ سال اخراج کرده است. ایلنا نوشته است كه ٤ ماه است حقوق تمامی کارگران کارخانه تکنو پخت به تعویق افتاده است.
***
خطر نابودی در کمین صنعت گلاب گیری در ایران
به گزارش خبرگزاری الجزیره، تحریم‌ های اقتصادی وضع شده توسط جامعه جهانی با هدف محدودسازی فعالیت ‌های هسته ‌ای رژیم ایران تاثیر مخربی بر صنعت تاریخی گلاب گیری داشته و روستائیان پرورش ‌دهنده "گل محمدی" را با خطر ورشکستگی و انصراف از ادامه حرفه روبه‌رو کرده است.
***
پلمپ ٦٣ چایخانه سنتی در کرج
پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان البرز با اجرای طرح بازدید از چایخانه‌های سنتی ٦٣ واحد صنفی را پلمپ و برای ٨٢ واحد نیز اخطاریه پلمپ صادر شد.
***
پلمپ دهها کافی شاپ و قهوه خانه سنتی در لرستان
رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی رژیم اسلامی در استان لرستان از پلمپ ٩٠ کافی شاپ و قهوه خانه سنتی در این استان خبر داد. وی اعلام کرد این تعداد واحد صنفی در مدت شش روز تعطیل شده اند. وی همچنین گفته که برای ١٠٦ واحد صنفی دیگر در استان اخطار پلمپ صادر شده است.
***
تعطیل واحدهای تولید كود شیمیایی
صیاد فرهادی رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان كود شیمیایی گفت: كود تولیدی داخل ایران از مرغوبیت بالایی برخوردار است اما دولت با واردات كودهای بی كیفیت روند تعطیلی واحدهای تولیدی كشور را در این بخش تسریع كرد.
***
پلمپ کلیه مغازه های فروشنده مرغ زنده در روانسر
براساس خبر منتشره از روانسر روز چهارشنبه ٢٤ خرداد کلیه مغازه های عرضه کننده مرغ زنده از سوی اداره اماکن رژیم در این شهر پلمپ شدند. این خبر حکایت از این دارد كه در اقدامی مشترک و تبانی بین کارفرمای کشتارگاه مرغ روانسر به نام محمدعلی بهرامی و کارگزاران رژیم در این شهر کلیه مغازه های عرضه کننده مرغ زنده از سوی ماموران اداره اماکن نیروی انتظامی رژیم تعطیل شدند.
***
پلمب ده‌ها رستوران و چایخانه در ارومیه
صبح روز ٢٥ خرداد صد‌ها مامور نیروی انتظامی در تفرجگاه بند ارومیه ده‌ها رستوران و چایخانه سنتی را به بهانه عرضه قلیان پلمب نمودند.
***
پلمپ ١٠٠ قهوه خانه در سنندج
مقامات اداره اماکن رژیم ضمن بازرسی از ٢٠٠ قهوه خانه در سطح شهر سنندج، یکصد تن از این واحدها را به بهانه نداشتن مجوز تعطیل و پلمب کرده اند.
***
پلمپ ١٥ کافی ‌نت در استان خراسان شمالی
رئیس پلیس فتای رژیم در استان خراسان شمالی، از پلمپ ١٥ کافی‌ نت از ابتدای سال جاری در این استان خبر داد.
***
سینما پردیس زندگی پلمب شد
به گزارش تارنمای سینماپرس، این سینما که تصمیم داشت بازی‌های فوتبال را در سالن نمایش دهد توسط نیروی انتظامی تعطیل شد.

ناامنی محیط كار

حوادث ناشی از كار در گیلان ٤٧ قربانی گرفت
فریبرز آیتی فیروز آبادی، مدیر کل پزشکی قانونی گیلان گفت: در سال ٩٠ تعداد كشته‌شدگان حوادث ناشی از کار ٤٧ نفر بوده است. او می گوید: تعداد مصدومین ناشی از حوادث کار در سال گذشته در استان گیلان ٥٥٠ نفر بوده که ٢١ نفر زن و ٥٢٩ نفر مرد بوده‌اند. او متذکر شد: آمار مصدومین حوادث ناشی از کار در استان گیلان نسبت به سال ٨٩ شش درصد افزایش داشته است. به گفته وی در سال ٨٩، گیلان از لحاظ متوفیات ناشی از حوادث کار در رتبه هفتم کشوری بعد از استانهای تهران، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، هرمزگان و کرمان قرار داشته است.
***
بحران صنایع ایمنی كار را كاهش داده است
کرمعلی سامانی‌پور، دبیر اجرایی خانه کارگر ساوجبلاغ گفت: بعضی از کارفرمایان تصور می‌کنند که تامین ایمنی پرهزینه است. می گوید: با پدید آمدن بحران صنایع در پی عدم پرداخت یارانه بخش تولید، تعداد واحدهایی كه ایمنی كارگر را به طور كامل رعایت می‌كنند در اقلیت‌ قرار گرفته‌اند و غالب كارفرمایان ترجیح می‌دهند سرمایه باقی مانده خود را جهت تامین مواد اولیه هزینه كنند. تعداد واحد‌های تولیدی و صنعتی مخصوصا واحدهای صنعتی حادثه سازی که به ایمنی کارگر توجه کنند بسیار کم‌اند.
***
کارگر جوان دیگری قربانی ریزش آوار شد
پایگاه خبری ١٢٥، از ریزش آوار در ظهر روز ٢٤ خرداد و جان باختن کارگر جوانی در نازی آباد، خیابان بوعلی شمالی، نبش كوچه هفتم خبرداد. او گفت: دو ساختمان در مجاورت یكدیگر در حال تخریب برای نوسازی ساختمان بودند که کارگر جوان که در حال كار كردن بود ناگهان در زیر انبوهی از آوار گیر کرده و كسی هم از بودن این وی در زیر آوار اطلاعی نداشته تا اینكه كه دوستان وی متوجه نبود این وی می شوند و احتمال زیر آوار ماندن وی را به اطلاع ستاد فرماندهی رساندند. پس از خارج کردن پیکر این کارگر جوان از زیر خروارها خاك، پزشكان اورژانس حاضر در محل مرگش را تایید کردند.
***
بر اثر ریزش دیوار در گرگان سه کارگر کشته و مجروح شدند
پیش از ظهر روز ٢٢ خرداد ٣ کارگر ایمنی به هنگام تخریب یک دستگاه ساختمان در گرگان دچار حادثه شدند. بر پایه گزارش مربوطه، در این حادثه ریزش دیوار ٢ تن از کارگران نجات یافتند و ریزش دیوار بر روی سر یکی از کارگران منجر به قطع سر وی و مرگش شد.
***
جانباختن ٣ کارگر در تهران و تنکابن
طبق گزارشات منتشره، ٣ کارگر در جریان بروز ٢ حادثه جداگانه در محل کار در شهرهای تهران و تنکابن جان خود را از دست دادند. در یك حادثه یک کارگر جوان در عمق ٢٠ متری یک چاه در خیابان پاسداران تهران جان سپرد. در منطقه کریم آباد شهرستان تنکابن در استان مازندران نیز دو کارگر به دلیل سقوط به درون چاه و گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند.
***
گودبرداری غیراصولی جان كارگر ١٧ ساله را گرفت
ایلنا نوشت: بر اثر حادثه‌ای كه بدلیل گودبرداری غیر اصولی در خیابان یخچال تهران اتفاق افتاد یك كارگر جوان ١٧ ساله كشته شد و دو نفر مصدوم توسط عوامل اورژانس به بیمارستانهای فیروزگر و شهداء تجریش منتقل شدند.
***
سقوط كارگر درون چاهك آسانسور
ایلنا نوشت: كارگر جوانی به نام وحید س، كه در ساختمان ٧ طبقه در حال ساخت مشول كار بود به علت نبود حفاظ مناسب در كنار اتاقك آسانسور از طبقه همكف به طبقه منفی دو سقوط كرد. وی پس از افتادن در ته چاهك آسانسور به سختی دچار مصدومیت و شكستگی اعضای بدن شد.
***
قطع انگشتان دست کارگر نجاری در سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه روز پنجشنبه ١٨ خرداد کارگری به نام احمد حبیبی، حین کار نجاری در روستای قار شهر سنندج، به دلیل نبود وسائل ایمنی، بر اثر برخورد دستگاه اره‌ نجاری، از ناحیه دست دچار جراحات جدی شده و پس از اعزام به بیمارستانی در تهران، ٢ انگشت دست وی پیوند و ٢ انگشت دیگرش قطع شده اند.
***
برق گرفتگی و سوختگی شدید یک کارگر در عسلویه
روز ٢٣ خرداد، کارگری بنام نیاکان از شرکت پترو پی بدلیل بی احتیاطی کارفرما در اتاق کنترل واحد دچار برق گرفتگی و سوختگی شد. نیاکان بعد از مدتی به بیمارستان شهر گناوه منتقل اما بدلیل سوختگی شدید مجددا به شیراز منتقل شد. میزان سوختگی نیاکان ٦٠ درصد و حال وی وخیم است.
***
باز هم كارگری به دلیل نبودن الزامات ایمنی كارمجروح شد
روز چهارشنبه ٢٤ خرداد یكی از كارگران شركت كیان صدرا كه یك شركت بارگیری در اسكله بندر عباس است، به نام مجتبی اسلامی از ارتفاع سقوط كرده و دچار شكستگی مهره های كمر گردید.

بازنشستگان

بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان با گذشت ٣ ماه از سال
خبرگزاری رژیمی مهر نوشت: هر ساله در ماههای ابتدایی سال اقشار مختلف جامعه اعم از کارمندان، کارگران و بازنشستگان در انتظار مشخص شدن میزان افزایش حقوق خود در لایحه بودجه و ابلاغ آن به دستگاههای مختلف توسط دولت هستند. امسال با گذشت ٣ ماه از سال هنوز میزان افزایش حقوقها از سوی دولت ابلاغ و اجرایی نشده و در لایحه بودجه نیز فقط برای کارمندان دولت افزایش ١٥ درصدی پیش بینی شده که البته آن نیز تاکنون اجرایی نشده است و هیچ صحبتی از افزایش مستمری بازنشستگان به میان نیامده است. علی اکبر خبازها، مدیرعامل کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی گفته است: هنوز هیچ خبری از افزایش میزان حقوق بازنشستگان نیست و تا زمانیکه دولت میزان افزایش حقوق کارکنان خود را اعلام نکند افزایش مستمری بازنشستگان مشخص نمی شود. وی با تاکید بر مشکلات بی شمار بازنشستگان اظهار داشت: با روند فعلی جامعه، از امروز به بعد بازنشستگان برای خرید نان هم مشکل دارند و از عهده تامین مخارج خود و خانواده شان بر نخواهند آمد.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

بیش از ٦٠ نفر از فعالین كارگری دستگیر شدند
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشكل‌های کارگری خبر داد كه روز ٢٦ خرداد ساعت ١٢ ظهر، "حدود ٦٠ نفر از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و تعدادی از فعالین کارگری" در شهر کرج توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت شدند. بنا بر آخرین اخبار، میترا همایونی، وفا قادری، ریحانه انصاری، خالد حسینی، محمود صالحی، سعید مقدم، سیروس فتحی، غالب حسینی، محمد عبدی‌پور، جلال حسینی، علیرضا عسگری، مسعود سلیم‌پور، عباس اندریانی، صدیق امجدی، فتاح سلیمانی، مازیار مهرپور، محمد مولانایی، واحد سیده، جلیل شریفیان، صدیق خسروی، یوسف آب‌خراباد، فرامرز فطرت‌نژاد، جلیل محمدی، نظام صادقی، افشین ندیمی، حسین پیلوتی، رحمان ابراهیم‌زاده، عباس هاشم‌پور، فردین میرکی، سعید مرزبان، شیرکو حسینی، جواد معصومی، جمیل راست‌خدیو، ریبوار عبداللهی، ابراهیم مصطفایی، علی آزادی و فرامرز احمدی در میان بازداشت شدگان هستند. در ادامه آمده است: بنا بر اخبار رسیده، بازداشت شدگان به اداره اطلاعات کرج مستقر در زندان رجایی شهر منتقل شده و تاکنون از وضعیت آن‌ها خبری در دست نیست. در خبر تكمیلی این نهاد كارگری آمده است: بر اساس گزارش رسیده، سیروس فتحی، علیرضا عسگری، جلیل محمدی، سعید مرزبان، مسعود سلیم‌پور، مازیار مهرپور، ریحانه انصاری، فرامرز فطرت نژاد و میترا همایونی همچنان در بازداشت به سر می‌برند و بقیه بازداشت شدگان آزاد شدند. بر اساس این گزارش، قرار ٢٠ روز بازداشت و همچنین١٠٠ میلیون تومان وثیقه را برای ریحانه انصاری تعیین کرده‌اند.
***
احضار فرزاد احمدی در سنندج
طبق گزارش منتشره از سنندج، روز یکشنبه ٢١ خردادماه فعال کارگری و عضو اتحادیه آزاد كارگران ایران، فرزاد احمدی از سوی شعبه یک دادگاه اسلامی رژیم در سنندج احضار شد تا آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد. وی در تاریخ ١٨ اسفندماه سال ١٣٩٠ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و به مدت ٤٨ روز تحت شکنجه و اذیت و آزار و بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات رژیم در سنندج قرار داشت و سپس به قید وثیقه آزاد گردید.
***
بازگشت به کار ٣ کارگر هفت تپه به شرط اخراج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در گزارشی نوشته است: کارفرما و مقامات امنیتی از ٣ تن از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه و از اعضای سندیکای کارگران این شرکت خواسته اند برای بازگشت به کار، از لغو حکم اخراج و درخواست بازگشت به کار به عنوان کارگر استخدامی بگذرند و تسویه حساب کنند؛ همچنین از آنان خواسته شده که ثابت کنند که دیگر فعالیتی نخواهند داشت و سپس به عنوان کارگر قراردادی به کار بازخواهند گشت. تا کنون ٣ تن از این کارگران به نامهای فریدون نیکوفرد، قربان علیپور و محمد حیدری مهر با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی و سه سال اخراج و بیحقوقی با این شرایط به کار بازگشته اند.
***
بازگشت به كار علی اكبر پیرهادی
"کارگران فلز کار مکانیک" طی انتشار خبری، از بازگشت به كار علی اكبر پیرهادی، دبیر سندیكای كارگران اتوبسرانی شركت واحد خبر داد. در این خبر آمده است: با توجه به زندانی بودن شمار زیادی از فعالان صنفی باخبر شدیم که علی اکبر پیرهادی دبیر سندیکای کارگران اتوبوسرانی شرکت واحد، پس از هفت سال پیگیری مستمر با رای دیوان عالی کشور به کار بازگشت. او در اولین اخراجی های شرکت واحد قرار داشت، با هفت سال شکایت به اداره کار وقوه قضاییه و سپس دیوان عالی کشور و با فشار سندیکای کارگران اتوبوسرانی شرکت واحد و جنبش سندیکایی ایران وجهان در روز ٢٠ اردیبهشت ٩١ در منطقه ٦ پایانه اتوبوسرانی مشغول به کار شد.
***
کمیته دفاع از شاهرخ زمانی خواهان فشار به جمهوری اسلامی برای آزادی وی شد
"کمیته دفاع از شاهرخ زمانی" با انتشار اطلاعیه ای به مناسبت سالگرد پرونده سازی علیه وی و دوستانش، خواستار آزادی فوری وی و دیگر زندانیان کارگری و سیاسی گردید. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: شاهرخ زمانی کارگر نقاش و عضو هیئت بازگشایی سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمانی و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری را بدون هیچ دلیل و مدرکی دستگیر و علیه او پرونده سازی کردند. علیرغم اینکه در پرونده ساخته شده نیز هیچ مدرک و دلیلی برای محاکمه او وجود ندارد، وی را با اتهامات دروغین به ١١ سال زندان محکوم نمودند. در زندان تبریز با ایجاد جو و فضای نامناسب و خطرناک برای او و دیگر زندانیان سیاسی و کارگری، زندان را به جهنم واقعی تبدیل و سپس او را به زندان یزد تبعید کرده اند. کمیته دفاع از شاهرخ زمانی در پایان تصریح نموده است که از تمامی کارگران، تشکل ها، نهادها و آزادیخواهان و جوانان می خواهیم از هر طریق ممکن بر جمهوری اسلامی جهت آزادی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی فشار بیاورند.

گزارش

٤٣ درصد كارگران حداقل دستمزد را هم نمی گیرند
غلامرضا خادمی‌زاده رئیس انجمن صنفی کارگران، افزایش بی‌رویه قیمت نان را یکی از تاثیرگذاری‌ترین عوامل در سخت شدن زندگی کارگران و خانواده‌های آن‌ها عنوان کرد. وی با بیان اینكه كارگران با ١٨ درصد افزایش حقوق نمی‌توانند افزایش ٣٠ درصدی نان را تحمل كنند، گفت: افزایش ٣٠ درصدی قمیت نان، با توجه به افزایش تنها ١٨ درصدی حقوق کارگران، بار زیادی بر زندگی آن‌ها وارد می‌کند که جبران آن برای کارگران امری سخت و دشوار است. وی افزود:‌ در ٢ سال اخیر و بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، زندگی بسیاری از کارگران ایران فلج شده است، و این قشر از جامعه توان رونق بخشیدن به زندگی خود را به دلایل افزایش بی‌رویه قمیت‌ها از دست داده‌اند. وی روال افزایش قیمت‌ها را، روندی غیر منطقی عنوان و تاکید کرد: ٤٣ درصد کارگران ایران از افزایش ١٨ درصدی حقوق محروم هستند و حتی این تعداد از کارگران دستمزدهایی کمتر از حداقل‌های تعیین شده دریافت می‌کند که نمی‌تواند تاثیری در زندگی و آینده آن‌ها داشته باشد. وی در ادامه گفت: سیاستهای غلط دولت در زمینه مسائل اقتصادی، کارخانجات را به سوی تعطیلی کشانده است که متاسفانه تا زمانی که این دولت بر سر کار است و یا در سیاست‌های خود در قبال کنترل قیمت‌ها تجدیدنظر نکرده است، نمی‌توان امیدی به بهبود اوضاع اقتصادی و به دنبال آن بهبود اوضاع کارگران داشت.
***
وضعیت گرانی و بیکاری و تحمیل بی حقوقی افسار گسیخته بر کارگران از زبان پروین محمدی

پروین محمدی در مصاحبه ای با سایت اتحاد، سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران می گوید: روزی نیست که در خبرگزاری های رسمی از زبان گردانندگان جامعه صحبت از اخراج سازی و بیکاری کارگران نشود و یا این بحث تکرار نشود که باید جلو افزایش قیمت ها گرفته شود. اما در این میان و در میان موج تبلیغات مبارزه با گرانفروشی آن چیزی که همه مردم میدانند این است که دولت گروههای مبارزه با گرانفروشی راه میاندازد و در همان حال خود راسا همه چیز را گران میکند و به یک مرتبه قیمت نان سی درصد بالا میرود. وی ادامه داد: قبل از شروع سال جدید به بهانه عید و خریدهای نوروزی افسار افزایش قیمت ها را ول کردند و وانمود کردند با گذشتن از تعطیلات، قیمت ها را به روز اول باز خواهند گرداند اما هر روز خبری جدید از افزایش قیمتها شوکی مرگبار بر زندگی زیر خط فقر میلیونها خانواده کارگری وارد میکند. یک روز مرغ و تخم مرغ گران میشود و فردا گوشت، لبنیات و میوه و سبزی و مسکن و اکنون نان.
پروین محمدی با طرح سوالی افزود: پرسش من از مسئولینی که خود نمیدانند چگونه سر من کارگر را شیره بمالند و اعلام میکنند که همه چیز آرام و خوب است، این است که تا کجا پیش خواهید رفت . سفره ام را تا کجا خالی خواهید کرد و عمر خانواده ام را تا کجا خواهید گرفت.
روزنامه ها دیگر آب از سرشان گذشته و آمارهای اقتصادی خود را با ٣٠، ٦٠ و یا ٢٤٠ درصدی گرانی های بازار اعلام میکنند و یادشان می رود زیر این ارقام بزرگ، جان کارگران شاغل و بیکار و آخرین نفسهای آنان و خانواده هایشان در حال گرفته شدن است. در اخبار امروز خواندم که مسئولین گفته اند گرانی نان ربطی به فاز دوم قطع سوبسیدها ندارد و ستاد تنظیم بازار آن را تعیین نموده و با گران شدن تمام ملزومات تهیه ی نان مثل گندم و برق و آب وغیره، نان در آینده هم گران خواهد شد. این در حالی است که قیمت تضمینی خرید گندم را از کشاورزان فقط ٦ درصد افزایش داده اند و با مستمسک قرار دادن آن ٣٠ درصد بر قیمت نان افزوده اند.
وی در باره ادامه روند کنونی افزایش قیمتها اظهار داشت: دولت و بازار تصمیم گرفته اند تا مردم و میلیونها خانواده کارگری از تامین حداقل مواد برای زنده ماندن، یعنی تهیه نان هم مستاصل و درمانده شوند. آیا این بازار قرار است آنچنان بچرخد که دارایی جیب های صاحب پول را تنظیم کند یا زندگی انسانهایی که در آن جامعه گرد هم آمده اند را سر وسامان دهد. بازاری که من را بیکار میکند، حقوقم را پایین می آورد، اجناس را گران میکند و بیماریم را به مرگ تبدیل میکند به درد زباله دان میخورد.
برگرفته از سایت: اتحاد
***
قدرت خرید کارگران ١٥ درصد كاهش یافت
مهدی تقوی، كه ایلنا او را "یک کار‌شناس اقتصادی" معرفی كرده است، می گوید: با افزایش ٣٠ درصدی قیمت نان قدرت خرید جامعه کارگری ١٥ درصد كاهش یافته است. می گوید: با توجه به اینکه نان ٥٠ درصد اقلام مصرفی خانوارهای کارگری کشور را تشکیل می‌دهد، در پی افزایش ٣٠ درصدی قیمت نان، قدرت خرید جامعه کارگری ١٥ درصد کاهش می‌یابد. وی گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از کارگران بر مبنای پایه دستمزد، یعنی ٣٨٩ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند از این رو می‌توان گفت که عمده کارگران ایران هم‌اکنون زیر نرخ خط فقر گذران معیشت می‌کنند. تقوی با اشاره به ارایه آمارهای دروغ اشتغالزایی از سوی دولت گفت: تمامی آمار‌ها و علایم و شواهد نشان میدهد که دولت با ادعای واهی سعی دارد سیاستهای اقتصادی کشور را مثبت نمایش دهد.
***
افزایش قیمت نان متناسب با افزایش حقوق کارگران نیست
اصغر برشان، دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان اعلام کرد: افزایش قیمت نان متناسب با افزایش حقوق کارگران نیست. او گفت: تاوان افزایش قیمت بعضی از اقلام مصرفی همانند مواد پروتئینی و میوه و سبزیجات که نقش بسزایی در تغذیه و سلامت نیروی کار دارد را کارگران پرداخت می‌کنند. وی در ادامه گفت: قیمت افزوده شده به هر قرص نان در حال حاضر معادل قیمت یک قرص نان قبل ازاجرای طرح هدفمند کردن یارانه هاست.
***
گرانی برای خانواده های كارگری یك كابوس است

جعفر عظیم زاده در گفتگو با سایت اتحاد گفت: هر چند بطور رسمی صحبتی از تاریخ دقیق شروع اجرای فاز دوم قطع سوبسید کالاهای اساسی نشده است اما با توجه به افزایش قیمت نان به نظر میاید مرحله دوم قطع سوبسید کالاهای اساسی بدون اعلام رسمی آن آغاز شده است و بار دیگر در روزهای پایانی سومین ماه سال، کارگران و عموم مردم با افزایش سرسام آور قیمتها مواجه خواهند شد. وی در زمینه تاثیر افزایش مجدد قیمت کالاهای اساسی بر زندگی کارگران گفت: این مسئله بویژه برای میلیونها خانواده کارگری که هم اکنون با دستمزدهای زیر خط فقر در بدترین شرایط زندگی میکنند یک کابوس است. آماری که بانک مرکزی از تورم موجود نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ارائه کرده است حاکی از افزایش ٤٠ تا صد درصدی هزینه های زندگی است. این در حالی است که امسال دستمزد کارگران ١٨ درصد افزایش پیدا کرد و حال ما شاهد افزایش سی درصدی قیمت نان هستیم که بالطبع در ادامه افزایش قیمت نان، قیمت سایر کالاهای اساسی نیز به همین مقدار و چه بسا بیشتر افزایش پیدا خواهند کرد.
وی در ادامه اظهار داشت: مسئولین مملکتی اعلام میکنند همه چیز خوبست اما کسی نیست بگوید با شروع فاز جدید قطع سوبسید کالاهای اساسی، نسبت به سال گذشته با افزایش صد درصدی قیمتها مواجه خواهیم بود و آنوقت میلیونها خانواده کارگری با افزایش فقط ١٨ درصدی دستمزد نان آورانشان چگونه ادامه حیات خواهند داد. وی در ادامه گفت: گذران زندگی میلیونها خانواده کارگری در سطح کشور فقط به همین مقدار دستمزدی بستگی دارد که میگیرند. در بسیاری از مناطق کشور کارفرمایان حتی همین دستمزد زیر خط فقر مصوب شورایعالی کار را نیز پرداخت نمیکنند بیکاری، نا امنی شغلی و عدم پرداخت دستمزدها بیداد میکند و آنوقت اداره کنندگان جامعه بی توجه به حق حیات کارگران، بطور مداوم در پی تحمیل شدیدترین طرح ریاضت کشی اقتصادی هستند.
وی در ادامه این مصاحبه اظهار داشت: آن چیزی که ما کارگران طی سالهای گذشته و بویژه این چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم این بوده است که تعرض به معیشت و سفره خالی کارگران پایانی نداشته است. هر سال قدرت خرید کارگران به نحو بسیار بارز و چشمگیری کاهش پیدا کرده است، هر سال بر ناامنی شغلی افزوده شده و هر سال عدم پرداخت بموقع دستمزد کارگران ابعاد هر چه وسیعتری پیدا کرده است.
جعفر عظیم زاده در پایان این گفتگو، عموم کارگران در سراسر کشور را به پیوستن به "طومار اعتراض به سطح دستمزدها" فرا خواند و اعلام کرد: اداره کنندگان جامعه هیچ خط پایانی را در تحمیل فقر بیش از پیش بر میلیونها خانواده کارگری برای خود قائل نیستند از این رو، این خود ما کارگران هستیم که می باید در سراسر کشور دست در دست هم بگذاریم و مصرانه و متحدانه خواهان افزایش چندین برابری دستمزدها و تامین امنیت شغلی خود شویم.
***
شكایت از كارفرمای متخلف امنیت شغلی کارگران را به خطر می‌اندازد
عبدالله مختاری، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان تهران، علت گسترش قراردادهای سفید امضای كارگران و همچنین پرداخت حقوق کمتر از حداقل قانونی را، عدم وجود امنیت شغلی آن‌ها دانست. وی افزود: در این شرایط کارگران نیز به دلیل عدم وجود امنیت شغلی و همچنین داشتن قراردادهای موقت با کارفرما، نمی‌توانند به راحتی مطالبات خود را پیگیری و شکایت خود از کارفرمای متخلف را دنبال کند، چرا که کارفرما به راحتی می‌تواند فرصت شغلی را از وی بازپس گیرد. هنگامی کارگر به دلیل تخلف کارفرما شکایتی را تنظیم می‌کند، به دلیل قراردادهای موقت و به هم ریختگی بازار کار، کارفرما به راحتی می‌تواند وی را از کار بیکار کند، لذا کارگران به دلیل این خلا در اجرای قانون و نظارت مناسب برآن، نمی‌توانند پیگیر حقوق خود باشند.
***
دستمزد كارگران با تورم موجود همخوانی ندارد
علی ترکاشوند، دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری گفت: افزایش ٣٠ درصدی قیمت نان نگرانی کارگران و سایر اقشار کم در آمد جامعه را افزایش داده است. مردم تنها نگران این نیستند که قیمت کالاهای مورد نیازشان چند برابر می‌شود و قدرت خریدشان چند برابر کاهش یافته است، بلكه عمیقاً نگران این هستند که اگر وضع به همین روال پیش برود، بزودی گرسنگی مفرط را هم تجربه خواهند کرد. او گفت: افزایش ناگهانی قیمت نان که در میان خانوارهای کم در آمد یکی از اساسی‌ترین كالاها و قوت غالب‌ است باعث نگرانی بیش از پیش جامعه كارگری شده است. مسئولان باید در خصوص افزایش قیمت نان وسایر کالا‌ها پاسخگو باشند.
***
هشدار در مورد بحران بیکاری
علی دهقان‌کیا، عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان تهران می‌گوید، در بهترین حالت دولت در سال ٩٠ حداکثر ٤٠٠ هزار و سال قبل از آن به همین میزان فرصت شغلی پایدار ایجاد کرده است. او روز سه شنبه، ٢٣ خرداد به خبرگزاری مهر گفت، اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و طرح اجرای مرحله دوم آن بدون حمایت از تولید و واحدهای تولیدی کشور به ویژه واحدهای بحرانی، ممکن است به شدت به ایجاد شرایط ریزش نیروی کار و بحران بیکاری دامن بزند.
***
روند بیکاری در کرمانشاه بسیار خطرناک شده است
سید فتح الله حسینی، نماینده رژیم اسلامی از شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس اسلامی در خصوص روند خطرناک بیکاری در استان کرمانشاه هشدار داد. وی گفت: ما درد و رنج مردم کرمانشاه را می‌بینیم. روند بیکاری استان کرمانشاه خطرناک است. مشکل اصلی کرمانشاه بیکاری است.

اطلاعیه

صدای بهنام ابراهیم زاده باش تا صدایش خاموش نشود
کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری روز ٢٦ خرداد اطلاعیه ای در باره وضعیت بهنام ابراهیم زاده منتشر كرده است. در این اطلاعیه آمده است: دستگیری وبلاگ نویس و فعال حقوق کودکان و کارگری بار اول در بهار ١٣٨٨ روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران بود. بعد از سیزده ماه برای بار دوم در ٢٢ خرادا ١٣٨٩ در تهران همراه با ضرب و شتم شدید به صورتیکه قفسه سینه و پای چپ این فعال حقوق کودکان به شدت آسیب دید. متعافب ضرب شتم او به سلولهای انفرادی بند ٢٠٩ وزارت اطلاعات انتقال داده شد. وی چهار ماه را در سلولهای انفرادی ٢٠٩ به همراه ١٥ روز اعتصاب غذا در بدترین شرایط نگهداری سپری کرد. بهنام ابراهیم زاده در تمامی مراحل بازجویی به شدت زیر ضرب و شتم و فشار و توهین و بی حرمتی قرار گرفت. این فعال کارگری به مدت چهار ماه در سلولهای انفرادی ٢٠٩ سلول کوچک، نمدار، غیر بهداشتی و پر از مورچه و سوسک و دیگر حشرات و محروم از تلفن و ملاقات با خانواده اش گذراند.
بازجویان از همان لحظه اول به وی می گفتند که نظام ترک بر داشته و آسیب دیده و تو بزودی اعدام خواهی شد. ماموران و بازجویان دست بردار نبودند با کینه و دشمنی چنان وی را زیر مشت و لگد قرار می دادند و وادارش می کردند، دمپایی خود را به گوش خود به چسباند، به فرض اینکه دمپایی گوشی تلفن بوده وبا مادرش گفتگو کند. آنها بارها وی را وادار به تک نویسی علیه دوستان و دیگر رفقایش کردند. آنها فکر می کردند مقاومت بهنام بر مبنای شخصیت کذایی است و با تک نویسی شخصیت کذای اش خرد خواهد شد. بر اثر همین فشارها و شکنجه ها گوش سمت چپ وی به شدت آسیب دید و همچنین آسیب دیدگی قفسه سینه اش بار دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفت شدیدتر شد. آنها در طول بازجوی ها مادر و خواهر و نوامیس را با بدترین وجه ممکن مورد فحش و ناسزا و الفاظ بد و رکیک قرار می دادند و یا وی را تهدید به آزار جنسی می کردند. بهنام ابراهیم زاده در تمام طول بازداشت در سلولهای انفرادی همواره چه در لحظه بازجویی و چه هنگامی که به سلولش منتقل می کردند، توسط افراد دیگری غیر از بازجو و شکنجه گر مورد ضرب و شتم قرار می گرفت. این زندانی سیاسی در بند هنگامی که بعد از ١٥ روز اعتصاب غذا که در اعتراض به وضعیت موجود و نگهداری در بلاتکلیفی از بند ٢٠٩ به بند ٣٥٠ انتقال یافت به شدت مورد بازرسی بدنی و توهین قرار گرفت، به گونه ای که مجبورش کردند که لباس از تن در آورد و لخت شود و در حضور دیگران مخرج خود را در برابر چشم زندانیان قرار دهد تا بازدید شود و زندانبان انگشت خود را داخل مخرج وی کرده و به قول خود آنجا را مورد بازدید و بازرسی قرار دهد. فشارها و تهدیدها پس از ٨٠ روز انفرادی و محروم از تلفن و ملاقات در مجموع چهار ماه ماندن در بند ٢٠٩ و بی خبری مطلق و عدم دسترسی به تلفن و تماس با خانواده منجر به طرح این پرسش در رسانه ها شده بود که آیا بهنام ابراهیم زاده زنده است. سرانجام بهنام زیر نظر بازجویان برای اعتراف علیه خود و مصاحبه با رسانه حکومتی آماده و فرستاده شد، در مصاحبه بازجویان تاکید داشتند که فقط گفته های دیکته شده آنان را جلو دوربین بگوید . اما بهنام از این نوع مصاحبه خود داری کرد و زیر بار خواست بازجویان نرفت.
سرانجام بعد از ٦ ماه بلاتکلیفی در تاریخ ٢٢ آذر ١٣٨٩ روانه دادگاه انقلاب شعبه ١٥ به سرپرستی قاضی صلواتی شد. اما با وجود برخورداری از وکیل، نه بهنام و نه وکیل وی اجازه دفاع نداشتند. بهنام در یک دادگاه غیرعلنی و چند دقیقه ای و فرمایشی با اتهامات واهی و ساختگی هواداری از مجاهدین خلق محارب شناخته شد و به ٢٠ سال حبس و ١٠ سال تبعید و محروم از هرگونه فعالیت محکوم شد. وی در دادگاه اول در شعبه ١٥ با قاضی صلواتی به شدت درگیری لفظی پیدا کرذد و به همین خاطر قاضی صلواتی اجازه ملاقات و دیدار وی با خانواده اش را نداد، با توجه به اینکه خانواده بهنام از راه دور و شهرستان به دادگاه آمده بودند.
بازجویان به دروغ حتی در روزهای آخر بازجویی برای اینکه به نیت پلیدشان برسند به وی می گفتند به زودی اعدام می شوی. اما بهنام در دادگاه به دنبال آن نبود که با اعتراف علیه خود از زندان آزاد شود بلکه تنها به دنبال آن بود که از فشار روحی و روانی و جسمی شبانه روزی بازجوها و مشت آهنین و توهین های انها خلاصی یابد، تا لااقل هر روز فحش های ناموسی و رکیک و تهدید به آزار جنسی خطاب به خود و خانواده اش مواجه نشود و برای پذیرش یک اعتراف دروغ مورد ضرب و شتم های پیاپی و سیلی و مشت قرار نگیرد تا مدام تهدید به اعدام و اعمال روشهای کثیف نشود. بهنام ابراهیم زاده بیش از دو سال است به اتهام آشکار کردن بی عدالتی ها و دفاع جانانه از کودکان و کارگران دوران حبس خود را سپری می کند. در طول دو سال وی تنها دو بار از ملاقات حضوری با خانواده اش بر خوردار بوده است. خانواده این فعال کارگری و کودکان به علت دوری راه و هزینه های راه و دیگر مشکلات کمتر موفق به ملاقات و دیدار با فرزندشان می شوند. دوری راه و سختی ها مشکلات زیادی را برای این خانواده به وجود آورده به طوری که خانواده این زندانی یکبار در طول مسیر شهرستان او به سمت تهران خودروشان تصادف و چپ کرده و ...
بهنام در حال حاضر در بند ٣٥٠ محروم از تلفن و ملاقات حضوری و با دردهای کلیه و گوش دوران حبس خود را طی می کند وی در ٢٢ خرداد ١٣٩٠ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به سرپرستی قاضی مقیسه در یک دادگاهی مجدد و چند دقیقه ای به ٥ سال حبس تعزیری و محروم از فعالیت محکوم شد. تشکل ها و اتحادیه های کارگری و حقوق بشری و دانشجوی ... به شدت حکم و حبس ٥ ساله بهنام را محکوم کردند و بارها خواهان آزادی وی و دیگر فعالین کارگری از جمله رضا شهابی شده اند.
***
حزب کمونیست کارگری در باره گرانی نان:
نان، آزادی، برابری!
نان منبع اصلی غذایی در ایران بشدت گران شده است. کارگران و توده های عظیم مردم که تا همینجا زندگی شان تحت حاکمیت آیت الله های میلیاردر و تحریم های اقتصادی و حذف یارانه ها به ورطه نابودی کشید شده، اکنون با نفس بقای فیزیکی روبرو هستند. گرانی نان در شرایط داخلی و بین المللی ایران مبارزه برای مرگ و زندگی را در دستور جامعه قرار میدهد و فی الحال جو نارضایتی را بشدت دامن زده و اعتراضات شروع شده است. رژیم اسلامی بخوبی حساسیت اوضاع را میداند و به اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با اعتراض و خیزش مردم، از جمله حمله وحشیانه به زنان و جوانان در پارک و خیابان و دانشگاه روی آورده است. جناح مغضوب رژیم و شارلتانهایی که تحت عنوان "راه سبز امید" در پی اصلاح و در واقع ابقاء جمهوری اسلامی هستند نیز به تکاپو افتاده اند و میکوشند از پیش افسار "سکوت" را بر گردن اعتراضات محتمل مردم آویزان کنند. اما به گزارش یکی از فعالین حزب مردم با نوشتن شعار "نان، آزادی، برابری" بر دیوار نانوائیها از هم اکنون اعتراض علیه گرانی نان را آغاز کرده اند.
حزب همه کارگران و مردم ایران را فرامیخواند تا به گرانی نان اعتراض کنند و علیه بیکاری و فقر و فلاکت، علیه کل حکومت آدمکش اسلامی و برای بدست گرفتن اختیار زندگی خود به میدان بیایند. حزب همه اعضا و دوستداران خود، همه سوسیالیستها و فعالین آزادی و برابری را فرا میخواند تا فعالانه در اعتراض مردم به گرانی نان شرکت و دخالت کنند. اعتراض به گرانی نان باید هرچه وسیعتر و گسترده تر شود و تکیه گاهی برای تعرض بیشتر بر جمهوری اسلامی گردد. همچنان که شعار خود مردم نیز تاکید دارد نان را بدون آزادی و برابری نمی توان به معنای واقعی تامین کرد. و شرط اول همه اینها این است که رژیم اسلامی و کل بساط جنایت آیت الله های میلیاردر را همراه با همه مدافعان رنگارنگ آن به گور سپرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
٢٣ خرداد ١٣٩١ – ١٢ ژوئن ٢٠١٢
***
کنوانسیون اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو قطعنامه در محکومیت سرکوب فعالین کارگری در ایران، در حمایت از جنبش کارگری ایران و علیه تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی تصویب کرد
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران - واحد کانادا طی اطلاعیه ای از تصویب قطعنامه ای در محكومیت جمهوری اسلامی بخاطر سركوب فعالین كارگری و در حمایت از جنبش كارگری و علیه تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی خبر داد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: کنوانسیون سالیانه اتحادیه کارگران خدمت عمومی کانادا( کیوپی)- انتاریو با شرکت بیش از هزار فعال کارگری که شامل حدود ٩٠٠ نماینده منتخب از سراسر انتاریو میشد در روزهای ٢٣ تا ٢٦ مه ٢٠١٢ در شهر ویندزور برگزار گردید. این مجمع که بالاترین ارگان تصمیم گیری اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در انتاریو با بیش از ٢٠٠ هزار عضو است هر سال یک بار در آخر ماه مه برگزار میگردد. کنوانسیون سراسری اتحادیه با بیش از ٦٠٠ هزار عضو هر دو سال یکبار برگزار میگردد. قطعنامه اصلی بخش بین المللی در کنوانسیون امسال قطعنامه شماره ٢١، در مورد ایران، بود که بطور همزمان در محکومیت سرکوب فعالین کارگری در ایران، در حمایت از جنبش کارگری و تشکلات مستقل کارگری در ایران و علیه تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی تنظیم شده بود. تاکید ویژه این قطعنامه بر ضرورت همبستگی بین المللی کارگری با جنبش کارگری ایران بود. قطعنامه ایران در مجمع عمومی کنوانسیون در ٢٤ مه مورد بحث همه جانبه قرار گرفت و در واقع تنها قطعنامه بین المللی امسال بود که در مجمع عمومی به بحث گذاشته شد. پس از بحث توسط نمایندگان، قطعنامه به رای کنوانسیون گذاشته شد و مورد تصویب اکثریت نمایندگان قرار گرفت. فعالین اتحاد بین المللی، امیر پیام و فرید پرتوی، از اعضای اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا که به عنوان نماینده در کنوانسیون شرکت داشتند، تلاش نمودند با سخنرانی و همکاری با دیگر فعالین کارگری حمایت گسترده ای را از این قطعنامه جلب نمایند که منجر شد این قطعنامه با اکثریت قابل توجه ای در مجمع عمومی مورد تصویب قرار گیرد. علاوه بر تصویب قطعنامه ی ایران در مجمع عمومی کنوانسیون، در پانل بخش همبستگی بین المللی کیوپی سخنرانی ای در مورد ایران توسط فرید پرتوی ارائه داده شد که جوانب مختلف این قطعنامه، ماهیت ضدکارگری، سرکوبگرانه و کاپیتالیستی جمهوری اسلامی، تاثیرات مخرب تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی بر زندگی کارگران و مبارزات کارگری و اهمیت و ضرورت همبستگی بین المللی کارگری با جنبش کارگری ایران توضیح داده شد.
متن این قطعنامه چنین است:
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا- انتاریو:
آزار و اذیت فعالین کارگری در ایران توسط حکومت ایران را محکوم میکند و از حق کارگران ایران برای ایجاد آزادانه تشکلهای مستقل کارگری حمایت میکند.
با تشکلهای مستقل کارگری در ایران به منظور تقویت همبستگی کارگر با کارگر، به عنوان بخشی از مبارزه ای جهانی علیه برنامه عمل سرمایه داری و نئولیبرالی، همکاری خواهد کرد.
موضعی روشن در مخالفت با تحریم های اقتصادی و هر گونه تلاش های ایالات متحده آمریکا و متحدان آن، از جمله کانادا، که به دنبال مداخلات نظامی علیه ایران باشند، اتخاذ می نماید.
زیرا که:
سیاست‌های ضدکارگری و سرکوبگرانه ی حکومتی همواره به شدت بر کارگران در ایران تحمیل شده اند.
کارگران ایران از حق سازماندهی یا اعتصاب برخوردار نیستند و بکرات تحت آزار و اذیت، بازداشت و زندان هستند.
تحریم های اقتصادی و مداخله نظامی علیه ایران فاجعه آمیز و تحت هر بهانه ای غیر قابل قبول است و قربانیان اصلی آن قطعا مردم کارگر و عادی ایران هستند.
تهدیدات ایالات متحده آمریکا و متحدان آن به جنگ علیه ایران بهانه ای برای افزایش حملات به حقوق کارگری و انسانی توسط هر دو طرف مناقشه کنونی شده است.
***
بیانیه ٢ فعال سندیکایی شرکت واحد تهران
دو فعال عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، حبیب رضا پور و همایون جابری، بیانیه ای در خصوص وضعیت رضا شهابی و وضعیت كارگران علی العموم صادر كردند. در بخشی از بیانیه آمده است: رضا شهابی در شرایطی سخت و طاقت فرسا دومین سال زندان را سپری میکند. این در حالیست که فشار اقتصادی و امنیتی بر دوش کارگران سندیکایی افزایش یافته بطوری حق هرگونه اعتراض از آنها گرفته شده و یا به دلایل گوناگون از فعالیت باز داشته گشتند. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: آزادی تشکلهای مستقل کارگری بدون هیچ گونه محدودیتی حق مسلم همه کارگران و زحمتکشان است. اعتصاب، آزادی اندیشه و بیان، آزادی تجمع، آزادی احزاب از حقوق مسلم انسان هاست که در ایران نادیده گرفته می شود. ما خواهان به رسمیت شناخته شدن این حقوق هستیم و تا به دست آوردن آنها به مبارزه ادامه خواهیم داد. ما بعنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ سندیکا اعتراض خود را نسبت به تمامی فشارها بر کارگران ایران اعلام می داریم و خواهان آزادی بی قید و شرط تمام کارگران زندانی و فعالین اجتماعی هستیم.
***
بیانیه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک
جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان روز ١٢ژوئن به مناسبت روز جهانی مبارزه با كار كودك، بیانیه ای صادر كرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: در دهمین سالروز جهانی مبارزه با کار کودک به سر می بریم. نخستین بار در سال ٢٠٠٢، دوازدهم ژوئن توسط سازمان جهانی کار به این نام برگزیده شد. امروز در حالی به استقبال روز جهانی مبارزه با کار کودکان می‌رویم، که وضعیت کودکان در سطح بین المللی و داخلی دستخوش تغییرات بسیاری گشته است. گستردگی فقر، حاد شدن مسئله غذا، افزایش جنگهای داخلی، خشونت و تبعیض علیه کودکان مهاجر و اقلیتها بیش از پیش شدت گرفته است. در ایران، کشوری با پیشینه ١٥٠ ساله آموزش جدید، تاریخ صد ساله تصویب قانون تعلیمات عمومی ‌و اجباری و نیز درآمد نفتی کلان، هنوز میلیونها نفر نمیتوانند از آموزش عمومی تا سن ١٨ سالگی برخوردار شوند و بسیاری بدون کسب مهارت خاصی کلاس درس را پیش از ١٨ سالگی ترک می‌کنند. رسانه‌های ایران در حالی از عدد هفت میلیون نوجوان خارج از چرخه آموزشی سخن به میان می‌آورند که وزارت آموزش و پرورش از انتشار آمار دقیق شمار دانش‌آموزان خودداری کرده و داده‌های مسئولین با یکدیگر ‌گاه تناقض داشته و گاه بسیار متفاوت است.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در ایران با توجه به افزایش سطح مالی خط فقر و اختلاف فاحش آن با حداقل دستمزد رسمی‌ ارائه شده از سوی وزارت کار، ورود کودکان طبقات و اقشار تهی دست به بازار کار شتابی خطرناک یافته است. هم چنین بر اثر هدفمند‌سازی یارانه ها و سخت‌تر شدن شرایط تولید روز به روز اشتیاق کارفرمایان برای به خدمت گرفتن کودکان بیشتر می‌شود و قانون ممنوعیت کار افراد زیر پانزده سال (در ایران سن کودکی زیر پانزده سال است) با جدیت اجرا نمی شود. قوانین مهاجرتی کودکان خانواده‌های مهاجر را همسطح مجرمین میشناسد و این حرکتی ضدانسانی است.
در بخش آخر این بیانیه آمده است: وظیفه ی نه تنها فعالین حقوق کودکان، بلکه همه انسانها در این مقطع بحرانی، تلاش برای هدف قرار دادن و فشار آوردن به این مناسبات بی رحمانه است. زیر فشار قرار دادن ارگانهای مسئول و هشدار تبعات رویکردهای کودک ستیز به مسئولین و کسب دست آوردهای حقوقی برای کودکان از یک سو و پیگیری و اجرای این دستاوردها از طریق حساس کردن بخش های مختلف جامعه از سوی دیگر می تواند ضامن ادامه حرکت در راستای لغو کار کودکان باشد. این خواست ها تنها قدمی کوتاه برای از میان بردن استثمار و تبعیض علیه کودکان است.
***
فراخوان عفو بین الملل برای آزادی فعالان کارگری
به مناسبت صد ویکمین نشست سالانه سازمان جهانی کار که از روز ٣٠ ماه می تا ١٥ ژوئن در ژنو برگزار شد، سازمان عفو بین الملل بار دیگر در فراخوانی خواستار آزادی فوری و بی قید شرط کارگران زندانی شد که به خاطر فعالیتهایشان در زندان به سرمی برند. در این فراخوان آمده است كه در حالی که جمهوری اسلامی هم اکنون هم بعنوان عضو هیئت مدیره سازمان جهانی کار و نیز رئیس کمیته گزینش این سازمان برای سال ٢٠١٢ انتخاب شده است با این حال مقامهای این رژیم همچنان به سرکوب و نقض حق آزادی بیان، و برگزاری تجمع ها و انجمن ها و فعالیت های اتحادیه ای و صنفی ادامه می دهد. در این فراخوان نام كارگران دربندی که به خاطر فعالیتهایشان در حال حاضر زندانی هستند چنین ذکر شده است: ١-علی نجاتی، رییس پیشین سندیكای کارگران هفت تپه، محکوم به یک سال زندان که پس از جراحی قلب دوباره به زندان بازگردانده شد. ٢ـ رضا شهابی، خزانه دار سندیكای کارگران اتوبوس رانی واحد تهران و حومه، محکوم به شش سال زندان، ٣ـ رسول بداغی، عضو انجمن صنفی معلمان با ٢٠ سال سابقه، محکوم به شش سال زندان، ٤ و ٥ـ شاهرخ زمانی و محمد جراحی، اعضای کمیته پیگیری تشكلهای کارگری با محکومیت به ترتیب ١١ و ٧ سال زندان، ٦ـ بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته پیگیری و فعال حقوق کودکان محکوم به پنج سال زندان که براثر ضرب و شتم دو دنده او شکسته است، ٧ـ فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و استاد دانشگاه و از اعضای كانون دفاع از حقوق کارگران و کانون نویسندگان ایران محکوم به یک سال زندان، ٨ـ علی اخوان عضو كانون دفاع از حقوق کارگران با محکومیت یک سال و نیم زندان. عفو بین الملل ضمن محکوم کردن حکم زندان برای این زندانیان، خواستار آزادی فوری و بی قید شرط همه زندانیان سیاسی در ایران شده است.
***
در هم شکستن غول امپراطوری شرکتهای پیمانکاری
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢٣ خرداد، پیام تبریکی به کارگران پیمانکاری مجتمع های پتروشیمی در منطقه ماهشهر فرستاد. در بخشی از این پیام آمده است: شما پس از دو اعتصاب بزرگ و بیش از یکسال کشمکش و ایستادگی برای رسیدن به خواستهایتان در یک قدمی تحقق کامل مطالبات خود هستید و اینک بخشنامه انعقاد قرارداد مستقیم، بدون اما و اگرهایی که در یکسال گذشته پیشاروی شما قرار داده شد بر روی میز مدیران پتروشیمی هاست. شما کاری بزرگ را پیش بردید و تا به همینجا موفق به در هم شکستن غول امپراطوری شرکتهای پیمانکاری از چرخه شرایط کار خود شدید. این یک پیروزی برای شما و برای طبقه کارگران ایران است.
***
نامه اعتراضی فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث ژ ت در رابطه با کارگران زندانی در ایران
"اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" ترجمه نامه اعتراضی دبیر کل فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث ژ ت به مقامات جمهوری اسلامی را در اختیار سایتهای اینترتی قرار داده است. در بخشی از این نامه آمده است: برای فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث ژ ت، رضا شهابی صرفا به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز سندیکایی و به عنوان یک سندیکالیست محکوم شده است. بدین جهت سندیکای ما، او را به عنوان یک زندانی عقیدتی در نظر می گیرد. ٢٤ آوریل ٢٠١٢ یا حدودا در این تاریخ یک سندیکالیست دیگر به نام ذبیح الله باقری توسط سه نفر لباس شخصی هنگام خروج اش از مجتمع فولاد مبارکه در نزدیکی اصفهان دستگیر می شود. ما از محل نگاه داری او بی اطلاع هستیم و هیچ اطلاعی از وضیعت پرونده او و اتهاماتش تا به امروز نداریم. ما از شما قاطعانه تقاضا می کنیم که به ما بگوئید او هم اکنون در کجا بسر می برد.
فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث.ژ.ت با توجه به شواهد ی که در بالا توضیح داده شد و طبق قوانین بین المللی و تضمین اعمال آزاد حقوق اتحادیه های کارگری، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این دو سندیکالیست می باشد.
در غیر اینصورت، از اهمیتی ویژه برخوردار است که این دو سندیکالیست اجازه داشته باشند که با خانواده های خود تماس بگیرند و با یک وکیل مشورت کنند. ما به اصرار از شما می خواهیم که در این جهت مداخله کنید.
علاوه بر این، ما از مقامات ایران می خواهیم که از شکنجه و سایر بد رفتاریهای دیگر بر رضا شهابی و ذبیح الله باقری پرهیز کنند و اجازه بدهند که از تمام امکانات و مراقبت های پزشکی که نیاز دارند، بهره مند شوند."
***
پیام کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت روز جهانی مبارزه با بهره کشی از کودکان
کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت ١٢ ژوئن روز جهانی مبارزه با بهره کشی از کودکان پیام کوتاهی را منتشر ساخت. در بخشی از این پیام با اشاره به وضعیت کودکان کار و خیابان آمده است: "معلمان در جرگه نخستین کسانی هستند که با این دشواری جامعه‌های توسعه یابنده و به ویژه پیامدهای گریزناپذیر آن درگیرند. دیدن دانش آموزان با سیمایی آشفته، چشمانی گود رفته و خواب آلود و روحی خسته و پریشان که واژه‌ای به نام افت آموزشی را با خود یدک می‌کشند دل و جان هر انسانی را می‌آزارد."
***
برگزاری مراسم اول ما مه در محل انجمن صنفی کارگران خباز سقز
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری از برگزاری مراسم اول ماه مه در محل انجمن صنفی كارگران خباز سقز خبر داد. در این خبر آمده است: عصر روز دوازدهم اردیبهشت مراسمی به مناسبت اول ماه مه در محل انجمن صنفی کارگران خباز سقز (معروف به سندیکای کارگران خباز سقز) با شرکت حدود ٥٠ نفر برگزار شد.
***
اعتراض سازمان جهانی کار به آزار بهاییان
به گفته نهاد "جامعه جهانی بهاییان" مسئولان استان سمنان در سال ٢٠٠٨ میلادی تصمیم گرفتند که دیگر به بهاییان اجازه کسب و کار داده نشود و مجوزهای قبلا صادر شده برای آنها نیز تمدید نشود. بر این اساس در کمتر از چهار سال گذشته دست‌کم ١٥ مؤسسه، کارخانه و کارگاه متعلق به بهاییان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بسته شده‌اند. این محدودیتها از جمله در نشست سال ٢٠١٢، با اعتراض شدید سازمان جهانی کار روبرو شده است. این سازمان از جمهوری اسلامی خواسته است كه به آزار و تعقیب اقلیت‌های مذهبی، به ویژه بهاییان، خاتمه دهد و معیشت آنها را به خطر نیندازد.
***
تجمع و اعتراض برای برخورداری از یک زندگی انسانی حق مسلم کارگران است
اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت بازداشتهای فعالین كارگری در شهر كرج بیانیه ای صادر كرده است. در ابخشی از بیانیه آمده است: اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن تعرض به نشست اعضا کمیته هماهنگی و دیگر شرکت کنندگان در این نشست، بر آزادی فوری و بی قید و شرط ریحانه انصاری و سایر دستگیر شدگانی که هنوز در بازداشت بسر میبرند اعلام میدارد در شرایطی که هر روزه زندگی و معیشت ما کارگران ایران بیش از پیش در معرض یورش و رانده شدن به جهنمی از مصائب قرار دارد این حق خدشه ناپذیر عموم کارگران است تا نه تنها دور هم جمع شوند بلکه این حق آنان است تا با اتکا به قدرت سراسری خود دست به اعتراضات تعیین کننده تری نیز بزنند.
***
اعضای کمیته هماهنگی در زندان کرج را آزاد کنید!
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به مناسبت دستگیری فعالین كارگری در كرج بیانیه ای مطبوعاتی منتشر كرده است. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در حالی این کارگران و فعالین کارگری مورد ضرب و شتم مامورین مسلح قرار گرفتند که آنها در حال برگزاری مجمع عمومی سالیانه کمیته هماهنگی بودند. ... اگر چه این اولین بار نیست که اعضای کمیته هماهنگی بازداشت می شوند و در سال های اخیر بسیاری از آنها به جرم دفاع از حقوق کارگران، در شهرهای مختلف احضار، بازداشت و محکوم به زندان و یا جریمه و شلاق شده اند. اما آنچه که در روز جمعه گذشته و در برابر چشمان ساکنین یکی از محله های شهر کرج اتفاق افتاد، ورود بدون حکم رسمی و تیراندازی هوائی و حمله نیروهای امنیتی و انتظامی مسلح به تعدادی کارگر بود که در حال گفتگو در باره ی مشکلات خود و دیگر هم طبقه ای های شان بودند. شدت ضرب و شتم به حدی بوده که برخی از آنها مانند محمد مولانایی، حسن عزتی، رحمان ابراهیم زاده، غالب حسینی، خالد حسینی و نظام صادقی هنوز آثار مصدومیت و کوفتگی دارند. ... مگر آنها چه چیزی جز بیان مطالبات و خواسته های کارگران و اعلام حق وصول آن از صاحبان سرمایه، گفته اند؟ ... آیا فعالین کارگری حق ندارند مدافع حقوق کارگران در برابر تعرض گسترده سرمایه داری به کار و زندگی آنها باشند؟ چگونه است که سرمایه داران بی هیچ دغدغه ای کارگران را استثمار کرده و حقوق آنها را پایمال می کنند، اما فعالین کارگری حق افشای این نابرابری را نداشته باشند؟ بدون شک این از وظایف اعضای کمیته هماهنگی است که علی رغم فشار و سرکوب پلیسی، کارگران را به عمل متحدانه در مقابل مناسبات تبعیض آمیز نظام سرمایه داری فراخوان دهند. در پایان این بیانیه آمده است: ما ضمن محکوم کردن هجوم نیروهای امنیتی به نشست اعضای کمیته هماهنگی و بازداشت ٦٠ نفر از آنها، از همه کارگران، تشکل‌های کارگری و نهادهای مدافع حقوق بشر داخلی و بین المللی می خواهیم که از هر طریق ممکن خواستار آزادی دیگر اعضای کمیته هماهنگی در کرج باشند. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست و ارعاب و سرکوب پلیسی علیه آنها و جنبش کارگری نمی تواند مانع گسترش روزافزوان مبارزه کارگران برای دستیابی به مطالبات شان و رسیدن به دنیایی عاری از نابرابری و تبعیض باشد.
***
بازداشت فعالین كارگری محكوم است
به دنبال خبر دستگیری ٦٠ تن از فعالین كارگری و اعضای كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، "انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه" و "جمعهائی از فعالین كارگری سنندج و كامیاران" اطلاعیه ای در محكومیت این عمل سركوبگرانه جمهوری اسلامی صادر كردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "بازداشت وسیع روز گذشته و بازداشتها و اذیت و آزارهای كارگران معترض و فعالین در چند ماه اخیر، نمودی از یك تلاش وسیع برای ممانعت از شكل گیری اعتراضات گسترده از جانب میلیونها كارگر به خط مرگ سوق یافته است كه این شرایط مهلك زمینه هایش را فراهم كرده است. گرانی افسار گسیخته در جامعه میلیونها انسان را به ورطه نابودی كشانده و در مقابل، این دامنه اعتراضات و مبارزات علیه بی حقوقی، بیكاری و فقر است كه هر روز وسیعتر می شود. ما اعلام می كنیم كه بازداشتهای وسیعتر از این هم، مردم و طبقه كارگر را منكوب و تسلیم نخواهد كرد. طبقه كارگر مجبور و مصمم است برای دفاع از زندگی خود مبارزه كند، همچنانكه تا به امروز كرده است. ما خود را در كنار خانواده های بازداشت شده می دانیم و برای آزادی آنها همراه و همدوش خانواده ها خواهیم بود."
***
دستگیری ٦٠ نفر از فعالین كارگری در شهر كرج
بنا بر خبر منتشر شده از سوی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٢٦ خرداد با هجوم نیروهای امنیتی به خانه ای در کرج، بیش از ٦٠ تن از فعالین کارگری بازداشت شدند. در این روز نیروهای امنیتی، مسلحانه به خانه مزبور هجوم آورده و حاضران در خانه را دستگیر کردند. دستگیری این افراد همراه با ایجاد رعب و وحشت در میان همسایگان صورت گرفت.
طبق آخرین گزارش از همین تشكل كارگری، به جز ٩ نفر از این كارگران به اسامی سیروس فتحی، علیرضا عسگری، جلیل محمدی، سعید مرزبان، مسعود سلیم‌پور، مازیار مهرپور، ریحانه انصاری، فرامرز فطرت نژاد و میترا همایونی كه همچنان در بازداشت به سر می‌برند، باقی آنها از بازداشت آزاد شدند. بنا بر همین خبر برای ریحانه انصاری قرار ٢٠ روز بازداشت و ١٠٠ میلیون تومان وثیقه تعیین شده است.
در شرایطی كه كارگران در سطحی گسترده و با طومارهای اعتراضی خود حول خواستهایشان گرد می آیند و اعتراضات كارگری هر روز گسترش بیشتر می یابد، جمهوری اسلامی با دستگیری و تهدید و فشار بر روی فعالین كارگری میكوشد تا این اعتراضات را عقب براند. باید وسیعا به دستگیری فعالین كارگری در كرج اعتراض كرد. به همراه خانواده های دستگیر شدگان در مقابل مراكز بازداشت آنان جمع شد و فشار آورد تا فورا از زندان آزاد شوند.
تمامی كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند. ٢٠ ژوین روز حمایت جهانی از زندانیان سیاسی در ایران، بهترین فرصت برای مبارزه برای آزادی كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی از زندان است، با تمام قدرت به استقبال این روز اعتراض جهانی برویم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٧ خرداد ٩١، ١٦ ژوئن٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***
متن نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی
شاپور احسانی راد، شریف ساعد پناه، جمیل محمدی، شیث امانی، پروین محمدی و جعفر عظیم زاده "متن نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی به وزیر کار، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جناب شیخ الاسلامی منتشر كردند. متن این نامه چنین است: "همانطوریکه جنابعالی و عموم مردم ایران آگاهند با اجرای مرحله اول قطع سوبسید کالاهای اساسی هزینه های زندگی به چندین برابر افزایش پیدا کرده اند. این در حالی است که میزان دریافتی اکثریت ما کارگران با اضافه کاری و...، از ٣٠٠ تا ٧٠٠ هزار تومان در ماه است که در مراکز استانها حتی کفاف اجاره بهای سر پناهی را نیز نمیدهد. فاصله بسیار زیاد تورم و گرانی موجود با حداقل دستمزدها در حال سوق دادن زندگی ما کارگران از خط فقر به خط مرگ است. از سوی دیگر با قطع سوبسید حاملهای انرژی بسیاری از کارخانه ها تعطیل و یا در معرض تعطیلی قرار گرفته اند و به همین دلیل هزاران کارگر از کار بیکار شده اند و یا در معرض اخراج و بی خانمانی قرار دارند. بدون تردید وضعیت موجود نه تنها برای ما کارگران غیر قابل قبول است بلکه هیچ انسان شریف و منصفی تحمیل چنین شرایطی را بر میلیونها کارگر و خانواده های آنان بر نمی تابد.
جناب وزیر!
میلیونها کارگر در سراسر کشور معترض به وضعیت موجود هستند و در این راستا اقدام به جمع آوری طومار اعتراضی برای صیانت از زندگی خود و خانواده هایشان کرده اند. لذا بدینوسیله طومار مرحله اول کارگران نقاط مختلف کشور به تعداد ده هزار امضا در اعتراض به سطح دستمزدها، عدم پرداخت دستمزدها، بیکار سازی کارگران و ناامنی شغلی، نحوه بیمه کارگران ساختمانی، اصلاحیه وزارت کار به قانون کار، تداوم موجودیت شرکتهای پیمانکاری، قراردادهای موقت و سفید امضا، اعمال ٥ درصدی ارزش افزوده بر کلیه مایحتاج زندگی، توقف اجرای ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع و تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی به ضمیمه این نامه تقدیم میگردد. بدون تردید خواستهای کارگران کشور فراتر از آن چیزی است که در متن طومار اعتراضی آمده است اما کارگران امضا کننده طومار و ما به عنوان هماهنگ کنندگان این طومار انتظار داریم و تاکید میکنیم در قدم اول برای رسیدگی به مطالبات میلیونها کارگر در سطح کشور، می باید خواست های مطرح شده در این طومار فورا مورد رسیدگی قرار بگیرند.
از طرف هماهنگ کنندگان اعتراض به حداقل دستمزدها:
شاپور احسانی راد، شریف ساعد پناه، جمیل محمدی، شیث امانی، پروین محمدی، جعفر عظیم زاده
تماس با هماهنگ کنندگان طومار: ٠٩١٢٣٣٦٨٧٧٢ -٠٩١٢٢٤٤٩٩٠١ - ٠٩١٩٢٥٥٠٧٣٧
رونوشت به نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی"
***
به طومار اعتراض به حداقل دستمزدها بپیوندیم
مرحله اول طومار اعتراض به حداقل دستمزدها به تعداد ده هزار امضا تحویل وزارت کار شد
امروز شنبه ٢٧ خرداد ماه، تعداد ده هزار امضای مرحله اول طومار اعتراض به حداقل دستمزدها، توسط هماهنگ کنندگان این اعتراض تحویل وزارت کار شد. همزمان رونوشت این طومار به نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی نیز تحویل داده شد.
هماهنگ کنندگان اعتراض به حداقل دستمزدها در نامه ای که ضمیمه امضای ده هزار کارگر، تحویل وزارت کار دادند نوشته اند: میلیونها کارگر در سراسر کشور معترض به وضعیت موجود هستند و در این راستا اقدام به جمع آوری طومار اعتراضی برای صیانت از زندگی خود و خانواده هایشان کرده اند.
امضای این طومار به مناسبت روز جهانی کارگر آغاز شد و تا کنون هزاران کارگر بطور متحدانه ای آن را امضا کرده اند. امروز تعداد ده هزار امضا در یکجا گردآوری و تحویل وزارت کار شد. امضای این طومار در سراسر کشور ادامه دارد و هزاران امضای دیگر در راه است. این امضاها بصورت مرحله ای و در هر مرحله ده هزار امضا تحویل نهادهای مربوطه خواهد شد.
ده هزار امضایی که امروز تحویل وزارت کار شد توسط کارگران استانهای تهران، قزوین، خوزستان، مرکزی و یزد از کارخانه ها و شرکتهای مختلفی از جمله: فرش پارس، ایرساکو، کاشی کویر یزد، لاستیک البرز، فرنخ و ناز نخ، شرکت ایران چوب، پروفیل یزد، صنایع فلزی شماره ١، کارخانجات شهید قندی، شرکت ایران ریسه، تک تاز موتور، کارخانه صنایع فلزی شماره ٢، کارگران ساختمانی، پرسنل و پرستاران برخی بیمارستانهای تهران، شرکت راه آهن یزد، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، ریسندگی یزد باف، مجتمع های پتروشیمی در جنوب کشور از جمله پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی کارون و...، نخ البرز، شرکت فراوری نسوز پارس و کارخانه های دیگری در شهرستان ساوه جمع آوری شده اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٧ خرداد ماه ١٣٩١
www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com
***
آیا برای کارگران دفاع از زندگی و زنده ماندن جرم است؟
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری به مناسبت دستگیری فعالین كارگری در كرج بیانیه ای منتشر كرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:
هنوز بسیاری از کارگران بی گناهی که تنها "جرم شان" پی گیری حق تشکل، دریافت حقوق معوقه، جلوگیری از اخراج سازی ها، افزایش دستمزدها متناسب با تورم و گرانی، لغو قرارداد های موقت، برقراری استخدام رسمی و ... است، که در واقع مقابله با افزایش شدت استثمار سرمایه داری می باشد، در زندان به سر می برند. از جمله کارگران زندانی شاهرخ زمانی، علی نجاتی، بهنام ابراهیم زاده، رضا شهابی، محمد جراحی، علی اخوان، رسول بداغی و دها نفر دیگر را می توان نام برد. حمله، دستگیری، محاکمه و زندانی کردن کارگران، فعالین کارگری و بازداشت آنها ولو به مدت زمان بسیار کوتاه، مصداق صد درصد سلب آزادی است. در ایران انسانهای بی گناه بخصوص کارگران و فعالین کارگری را همیشه بدون دلیل و مدرک، بلکه برای دفاع و خدمت گذاری به سرمایه داری از حقوق طبقاتی و انسانی محروم می کنند. ما می پرسیم :
این ٩ نفری که هنوز در بازداشت به سر می برند جزء دفاع از کسب حقوق کارگری چه گناهی مرتکب شده اند؟ آیا خواست مقابله با گران شدن نیازهای اولیه زندگی انسان ها مانند نان، آب و برق، گاز، گوشت و حبوبات، کرایه خانه، کرایه ماشین و ... که غارت کارگران به سود سرمایه داران است جرم محسوب می شود؟ آیا مقابله با سرازیر شدن سودهای هنگفتی که بر اثر گرانی سوخت و ارزاق و تمامی اجناس و از عدم افزایش دستمزدهای متناسب با گرانی و تورم از جیب کارگران دزدیده شده به جیب سرمایه داران واریز می شود و خانواده کارگران را به فلاکت می کشد، جرم است؟ آیا خواست ایجاد تشکل، افزایش دستمزد، آزادی زندانیان کارگری، استخدام رسمی، جلو گیری از اخراج سازی ها، فعالیت علیه کار کودک، دفاع از کودکان کارو خیابان، خواست رایگان شدن آموزش و بهداشت، برابری حقوق زن و مرد، جلو گیری از گرانی و تورم و ... جرم است؟ سرکوب و زندانی کردن کارگران به خاطر داشتن چنین مطالباتی، اگر حمایت از سرمایه داری نیست، پس چه نام دارد؟ در کجای دنیا کارگران را به دلیل چنین مطالباتی دستگیر و زندانی می کنند؟ آیا برای کارگران دفاع از زندگی و زنده ماندن جرم است؟
طی ٣٣ سال گذشته تمامی مسیرهای کسب مطالبات کارگری محدودتر و محدودتر شده است و در مقابل هر روز دست سرمایه داران برای حمله به حقوق و سفره خالی کارگران بازتر و بازتر شده است. و همه امکانات از جمله حمایتهای قانونی و غیرقانونی و عملی برای حمله به حقوق کارگران توسط دولت در اختیار سرمایه داران گذاشته شده است و به دنبال آن تمامی نهادها و دستگاه های دولتی مانند انواع پلیس، قوه قضائیه، سازمان زندانها، تمامی دستگاه های تبلیغاتی، وزارت کار، قوه مقننه، بازوهای اجرایی، به عوامل اجرایی حملات سرمایه داران علیه کارگران تبدیل شده اند از جمله همین حملات اخیر به کارگران و فعالین کارگری دلایل غیر قابل انکار هستند.
***
یورش نیروهای امنیتی به جمع فعالان کارگری و دستگیری آنان محکوم است!
به دنبال یورش نیروهای امنیتی رژیم اسلامی به جمع فعالان كارگری در كرج، کمیته دفاع از رضا شهابی در محكومیت این سبعیت بیانیه ای صادر كرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: برخورد نیروهای امنیتی به گونه ای بوده است که انگار عده ای سارق مسلح و جانی را دستگیر می کنند و این رفتار به همراه ضرب و شتم شدید و بی حرمتی های فراوان بوده است به نحوی که چند تن در هنگام دستگیری مجروح می شوند و تقریبا تمامی افراد مورد ضرب و شتم و بی حرمتی قرار می گیرند. سوال این جا است که آیا دور هم جمع شدن تعدادی فعال کارگری و سخن گفتن از رنج و آلام طبقه کارگر جرم است که با چنین برخوردهای خشنی روبرو می شود؟ برخوردی که حتا با جانیان نیز نمی شود! آیا کارگران و فعالان کارگری حق ندارند که در مکانی دور هم جمع شوند و برای رها شدن از ستم هایی که بر آنان وارد می شود صحبت کنند و چاره ای بیاندیشند!؟ کمیته دفاع از رضا شهابی به شدت این اقدام نیروهای امنیتی را محکوم می کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط باقی افراد بازداشت شده و همچنین پوزش رسمی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی از این انسان های شریف و مدافعان حقوق کارگران و ستمدیده گان جامعه است.

اخبار بین المللی

استرالیا: اعتصاب ١١ هزار معلم برای افزایش دستمزد
به گزارش The Australian روز پنجشنبه ٧ ژوئن بیش از ١١ هزار معلم در استان ویکتوریا دست از کار کشیدند و در شهر ملبورن مرکز این استان، به سمت پارلمان دست به راهپیمایی زدند. آنها خواهان افزایش ٣٠ درصد دستمزد در طی‌ سه‌ سال آینده هستند. این اعتصاب باعث تعطیلی‌ حداقل ١٥٠ مدرسه در این استان شد. معلمان اعلام کرده اند که چنانچه دولت به خواست آنها تن‌ ندهد، فشار خود را بمنظور دستیابی به مطالباتشان گسترده تر خواهند کرد. دولت ویکتوریا موافقت خود را با افزایشی معادل ٢.٥ درصد اعلام کرده است ولی‌ معلمان این را نوعی توهین به خود تلقی‌ میکنند.
***
کلمبیا: جنایات بی پایان بر علیه فعالین كارگری
بر اساس گزارش فعالین کارگری كه كنفدارسیون بین المللی اتحادیه های كارگری به آن اشاره كرده است، در سال ٢٠١١ در کلمبیا ٢٩ فعال کارگری ربوده و به قتل رسیده اند. اطلاع رسانی در این موارد اغلب اوقات بی‌نتیجه بوده است. دولت قتل این تعداد از فعالین کارگری را تأیید کرده است ولی هیچ اقدام عملی برای پیدا کردن و مجازات عاملین و آمرین این قتل‌ها انجام نداده است.
***
فرانسه: رکوردی تازه برای بیکاری جوانان
به گزارش یورونیوز بیکاری در فرانسه به ١٠ درصد یعنی بالاترین میزان از سال ١٩٩٩ تا کنون رسیده است. وزیر کار دولت فرانسوا اولاند، پس از اعلام این شاخص جدید گفت درصدد است تا ضمن اختصاص بخش بیشتری از بودجه برای کارآفرینی، هزینه بیکار کردن شاغلان را برای شرکتها بالا ببرد. در شاخصهای جدید اعلام شده مربوط به شهروندان فاقد شغل در فرانسه، ٢٢.٥ درصد آن متعلق به جوانان است. یک جوان جویای کار در مرکز کاریابی می گوید: "من وقتی واقعا ناامید و درمانده می شوم به اینجا می آیم و در فهرستها به جستجوی کار می پردازم، ولی اغلب پاسخی دریافت نمی کنم." و یک شهروند دیگر: "مدت زیادی است که به اینجا می آیم. همیشه به من قول مصاحبه برای یافتن شغل داده می شود، اما چنین اتفاقی نمی افتد. همچنان صبر می کنم و انتظار می کشم." گزارشگر یورونیوز در این زمینه می گوید: "شاخص بیکاری در فرانسه به سطح هشدار دهنده ١٣ سال قبل رسیده و دولت جدید این کشور دفاع از حق کار برای شهروندان را یکی از اولویتهای خود قرار داده است. در حقیقت بحران اقتصادی کنونی آزمونی برای اعتبار برنامه های مقامات اجرایی کشور است." کارشناسان، معضل بیکاری در فرانسه را نسبت به سال های ٢٠٠٩ - ٢٠٠٨ یعنی مقطع آغاز بحران اقتصادی نیز حادتر ارزیابی می کنند.
***
بنگلادش: اعتصاب نامحدود کارگران بندر Benapole
به گزارش دیلی استار روز شنبه ٣ ژوئن کارگران تخلیه و برگیریگ بندر Benapole در اعتراض به اجرایی نشدن دستمزد حداقل که به تصویب دولت رسیده است، دست به یک اعتصاب نامحدود زدند. کارگران می‌گویند دولت با به اجرا نگذاشتن دستمزد حداقل کارها را به چهار شرکت پیمان کاری سپرده است و آنها بر طبق قانون متعهد به اجرایی کردن دستمزد حداقل نیستند. کارگران اعلام کرده اند که اینکه کارفرمای آنها چه کسانی باشند در اجرایی کردن این امر نمی‌تواند تاثیر داشته باشد و آنها اعتصاب‌شان را تا دستیابی به مطالباتشان ادامه خواهند داد.
***
میانمار (برمه): موفقیت کارگران کارخانه تولید موی مصنوعی
به گزارش The Irrawaddy کارگران کارخانه تولید موی مصنوعی هوشیمین در رانگون که از چند روز پیش برای احقاق مطالباتشان دست به اعتصاب زده بودند موفق به دستیابی به بخش مهمی از مطالبات خود شدند. بر اساس موافقتنامه‌ای که روز سه شنبه ٥ ژوئن به امضا دو تن از نمایندگان کارگران، مدیر شرکت و نماینده وزارت کار رسید، دستمزد پایه کارگران ساده و متخصص افزایش می‌یابد. بعلاوه آنها میتواند از اضافه کاری سر باز بزنند و روز‌های تعطیل‌شان را استراحت بکنند. همچنین هیچ مسئولی حق استفاده از کلمات توهین آمیر نسبت به کارگران را نخواهد داشت. کارگران گفته اند این شروع کار است و آنها برای دستیابی به دستمزد حدآقل سراسری به مبارزه خود ادامه میدهند.
***
چین: اذیت و آزار فعالین كارگری و تبعیض بر علیه كارگران مهاجر
كنفدراسیون بین المللی اتحادیه های كارگری، به نقل از فعالین کارگری در چین اعلام کرده است که آنها بطور مداوم تحت فشار و اذیت و آزار هستند، نسبت به کارگران مهاجر تبعیض اعمال میشود و کار کودکان بدلیل کاهش رشد اقتصادی و ضرورت استفاده از کار ارزان در حال افزایش است. ولی با وجود فشار به فعالین کارگری و ممنوعیت حق تشکل و اعتصاب، کارگران بطور بی‌وقفه برای دستیابی به دستمزد بالاتر و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب و اعتراض میزنند.
***
کانادا: تداوم اعتراضات دانشجویی در مونترال
به گزارش یورونیوز برگزاری راهپیمایی از سوی دانشجویان در شهر مونترال کانادا با وجود به بن بست رسیدن مذاکرات نمایندگان آنان با دولت بر سر کاهش شهریه‌ها همچنان ادامه دارد. یکی از سازمان دهندگان راهپیمایی دانشجویان می‌گوید: "هدف ما فرستادن پیام به دولت بوده است. این فقط یک اعتصاب دانشجویی نیست بلکه مبارزه‌ای مردمی است. ما بسیاری از مردم را می‌بینیم که هر شب در مونترال به خیابان‌ها می‌آیند و اکنون نیز این اقدام را در سراسر کبک می‌بینیم." دولت کبک درخواست دانشجویان را مبنی بر ثابت نگه داشتن شهریه دانشگاه‌ها در سطح ٢١٦٨ دلار رد کرده است با این همه دانشجویان کانادایی دست از اعتراض برنداشته‌اند. دانشجویان با طرح کاهش ٢٥٤ دلاری شهریه سالانه دانشگاه ها مخالفت ورزیده‌اند. نمایندگان دانشجویان معترض با دولت درباره کاهش ٢٠ درصدی مالیات پرداخت کنندگان شهریه دانشگاه‌ها و نیز کاهش سطح شهریه‌هایی که طی هفت سال گذشته رشدی قابل توجه داشته است مذاکراتی بی‌نتیجه داشته‌اند.
***
عمان: بازداشت ٤١٠ کارگر غیر قانونی ظرف یک هفته
به گزارش روزنامه گلف نیوز از قول وزارت کار عمان از ٢٦ مه تا اول ژوئن ٤١٠ کارگر که بدون در دست داشتن مدرک قانونی مشغول کار بوده اند بازداشت شده اند. وزارت کار با همکاری پلیس به محل کار و مناطق مسکونی سر زده وارد میشوند و با کنترل مدارک، کارگرانی که از مدارک معتبر برخوردار نیستند را بازداشت میکنند. آنها دلیل این کار را "پاکسازی کشور از کارگران غیر قانونی" اعلام کرده اند که به قول آنها باعث افزایش دزدی و جرم و جنایات در جامعه شده اند. این کارگران مدتی در بازداشتگاه نگهداری میشوند و سرانجام دست بسته با هواپیما یا کشتی به کشور محل تولدشان باز گردانده میشوند. از آغار این کمپین که چند ماه پیش شروع شده است هزاران نفر در عمان بازداشت و دیپورت شده اند.
***
زامبیا: اعتصاب ٣ هزار کارگر کارخانه تولید شکر
به گزارش Zambian watchdog روز سه‌شنبه ١٢ ژوئن ٣ هزار کارگر کارخانه تولید شکر در زامبیا با خواست افزایش ٣٥ درصد دستمزد دست از کار کشیدند. مالک این کارخانه‌‌، شرکت ایلوو از آفریقای جنوبی است که ٨١ درصد از سهام این کارخانه را در اختیار دارد. مذاکره برای افزایش دستمزد از ژانویه آغاز شد ولی بدلیل عدم موافقت کارفرمایان در ماه مه به شکست انجامید. کارگران اعلام کرده اند که افزایش دستمزد با توجه به هزینه‌های زندگی حق آنهاست و گفته اند که مصمم هستند تا به اعتراض خود ادامه بدهند. مدیریت این کارخانه کارگران را تهدید به اخراج در صورت ادامه اعتصاب و عدم بازگشت به کار کرده است، ولی بنظر می‌رسد که کارگران مصمم تر از آن هستند که با این تهدیدات عقب نشینی بکنند.
***
اسپانیا: درگیری معدنچیان با نیروهای پلیس
به گزارش یورونیوز اعتراض معدنچیان اسپانیایی به سیاست‌های ریاضتی دولت و قطع یارانه‌های بخش معادن، روز سه شنبه ١٢ ژوئن شدید‌تر از روزهای پیش بود. آنان با آتش زدن لاستیک، جاده‌ها و خط آهن را مسدود کردند و با پلیس درگیر شدند. بانکهای اسپانیا ١٠٠ میلیارد یورو وام دریافت می‌کنند، اما از این وام به معدنچیان منطقه «آستوریاس» در شمالغرب این کشور چیزی نمی‌رسد. همسر یکی از معدنچیان می‌پرسد: «چه آینده‌ای در انتظار ماست؟ کسی در اسپانیا پشتیبانی مان نمی‌کند." در اعتراض و اعتصاب به شرایط موجود، هفت معدنچی منطقه «آستوریاس» بیش از ٢٠ روز است که از عمق ٨٠٠ متری معدن بیرون نمی‌آیند. در واکنش به استفادۀ پلیس از گلوله‌های پلاستیکی، معدنچیان با اسباب دست ساز و آتش بازی و فشفشه به مقابله با پلیس پرداختند، صحنه‌ای که بی شباهت به میدان نبرد نبود.
***
اسپانیا: بیکاران خطاب به دولت: اولویت با نجات شهروندان است نه بانک ها
به گزارش یورونیوز درخواست کمک دولت اسپانیا از اتحادیه اروپا برای نجات بانکهای این کشورعده‌ای از بیکاران اسپانیا را برآن داشت تا روز دوشنبه ١١ ژوئن مقابل دفتر استخدامات دولتی در پایتخت تجمع کنند. به زعم آن‌ها دولت بیش از آنکه به فکر بانک‌ها باشد باید به فکر شهروندان باشد. یکی از جویندگان کار در مورد شرایط خود می‌گوید: «من خوشبین نیستم. هر روز شرایط بد‌تر می‌شود… من بیکارم، با دو فرزند و از همسرم هم جدا شده‌ام. من نمی‌توانم هزینه آن‌ها را بپردازم. ٣٣ درصد معلولیت دارم و شرکت‌ها هم در واقع ما را تا آنجا که می‌توانند استثمار می‌کنند." اسپانیا چهارمین اقتصاد بر‌تر منطقه پولی یورو بشمار می‌رود و در همین حال با ٤ میلیون و ٧٠٠ هزار بیکار مقام نخست را از این حیث در میان کشورهای اروپایی داراست.
***
چین: شورش کارگران شرکت فاکسکان
به گزارش بی‌بی‌سی‌ حدود ١٠٠ کارگر شرکت فاکسکان، تولیدکننده عمده قطعات اپل در چین، در پی نزاع در یک رستوران دست به شورش زدند. بنا به بیانیه‌ای رسمی که پنجشنبه ٧ ژوئن در وبسایت دولت محلی ایالت سیچوان انتشار یافته است، هفت کارگر این شرکت، که از مجادله صاحب رستوران با همسرش آزرده شده بودند، به دعوا با او پرداختند. صاحب رستوران از پلیس کمک خواسته است و کارگران پس از حضور پلیس با فریاد "دارند ما را می‌زنند" به سمت خوابگاهشان گریخته‌اند. به این ترتیب نزدیک به صد نفر از همکارانشان به آنان پیوسته و با پرتاب بطری با پلیس درگیر شدند. چهار نفر از کارگرانی كه به داد همسر صاحب رستوران رسیده بودند، که به گفته پلیس "مست بوده‌اند" در بازداشت پلیس به سر می‌برند.
شرایط کاری در شرکت فاکسکان، سال گذشته و در پی موجی از خودکشی کارگران در کانون توجه‌ها قرار گرفته بود. فاکسکان پس از آن با کاهش ساعات کاری، تضمین دستمزد و بهبود شرایط کاری توافق کرده بود.
***
عمان: بازداشت مخالفان حکومت در این کشور
نیروهای امنیتی عمان در روزهای اخیر، اقدام به دستگیری گسترده فعالان مخالف دولت این کشور به اتهام تحریک به اغتشاش کرده‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از فعالان سیاسی در این كشور گزارش داده است که نیروهای امنیتی عمان، در میان نارضایتی رو به گسترش که در این کشور مشاهده می‌شود، دستگیری معترضان را آغاز کرده است. بنا بر این گزارش، تنها شامگاه جمعه ٨ ژوئن، ٦ تن از فعالان دستگیر شده‌اند که در میان آنها، حسن القریشی وبلاگ نویس، حمد الخروصی شاعر، حمود الراشدی و نبهان الحنشی دو نویسنده عمانی دیده می‌شوند. این گزارش می‌افزاید که در روزهای پایانی هفته گذشته نیز، ٤ تن دیگر از فعالان دستگیر شده بودند. در صفحه‌ای که در فیسبوکی که گروهی از فعالان حقوق بشر در منطقه خلیج فارس آن را راه اندازی کرده‌اند، آمده که این دستگیریها، تنها چند روز پس از تهدید دادستان عمان به بازداشت معترضان صورت گرفته است. در این صفحه آمده است که دادستان هشدار داده بود که "با تمام کسانی که اقدام به نشر مطالب توهین آمیز و تحریک آمیز به بهانه آزادی بیان می‌کنند" برخورد قانونی خواهد کرد. مقام‌های عمانی هنوز موضعی در خصوص این گزارش‌ها اعلام نکرده‌اند. یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است که شش بازداشت شده در روز جمعه، متهم به «تحریک به اغتشاش» هستند و در این باره از آنها تحقیق می‌شود. این منبع از بیان جزئیات بیشتر خودداری کرده است. سال گذشته، اعتراضهای متفرقی در کشور عمان با الگو گرفتن از انقلابهای تونس و مصر در گرفت. معترضان خواهان مبارزه با فساد و محو پدیده بیکاری شده بودند. نیروهای امنیتی با این اعتراضها مقابله کردند. سرانجام اعتراضها با وعده اصلاحات مقامهای عمانی، خاتمه یافت. فعالان سیاسی در عمان می‌گویند تنها بخش اندکی از اصلاحاتی که حکومت وعده اجرای آن را داده بود، محقق شد. سلیم الطویخ وبلاگ نویس عمانی که در یک روزنامه محلی کار می‌کند، می‌گوید که همه روزه بر خشم عمومی در میان عمانی‌ها افزوده می‌شود چرا که مردم شکست حکومت را در عمل به وعده‌های خود در بهبود وضعیت معیشتی شاهد هستند.
در ماه‌های اخیر، عمان شاهد سلسله‌ای از اعتصاب‌های کارگری بود. رسانه‌های این كشور گزارش داده‌اند که کارگران بخشهای نفت، بهداشت و آموزش، در هفته‌های گذشته، با خواست افزایش حقوق و بهبود وضعیت معیشتیشان، تظاهرات کردند. این گزارش‌ها می‌افزاید که نیروهای امنیتی ماه گذشته سه تن از فعالان را که قصد پیگیری وضعیت کارگران بخش نفت را داشتند، دستگیر کردند. دو تن از این فعالان دستگیر شده که حبیبه النهائی بازیکن سابق تیم ملی والیبال بانوان عمان و یعقوب الخصوصی حقوقدان هستند، سرانجام با قید وثیقه آزاد شدند. آن‌ها متهم به «تحریک به اغتشاش» شده‌اند.