٩ خرداد  ١٣٩١ - ٢٩ مه   ٢٠١٢

کارگر کمونيست ٢١١

اخبار کارگری


ناصر اصغری- داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

تجمع کارگران کارخانجات پاک پي، برفاب، بابک متال و کاشي ارينگ
در پي اخراج تعداد زيادي از کارگران کارخانجات پاک پي، برفاب، بابک متال، کاشي ارينگ و عدم رسيدگي مسئولان اداره کار به مشكل این کارگران بيش از ٢٠٠ کارگر روز پنجشنبه ۴ خرداد در محوطه پارک ملت شهرکرد تجمع كردند. سركوبگران رژيم تجمع كارگران را با خشونت متفرق كردند.
***
اعتصاب کارگران پروژه اى پتروشيمى دماوند
کارگران پروژه ای پتروشیمی دماوند ۵ ماه حقوق و مزايا طلبکارند. این کارگران طى ٢ ماه گذشته در اعتراض به این موضوع چندین بار اعتراض سازمان دادند که مرتبا با هر بار با وعده های توخالى مدیریت روبرو شدند. بدنبال به نتيجه نرسيدن اين اعتراضات٬ کارگران تصميم گرفتند دسته جمعى وارد اعتصاب شوند و از روز جمعه دست از کار کشيده و وارد اعتصاب شدند. خواست فورى کارگران پرداخت حقوقها و مزاياى ۵ ماه گذشته٬ عيدى٬ پاداش و سنوات مربوط به سال گذشته است. کارگران اعتصابی روز دوشنبه ١ خرداد، سومين روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. کارگران اعلام کرده اند تا حقوقهایشان پرداخت نشود کماکان به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
***
اعتراض و راهپیمایی کارگران بخش خدمات شهرداری بوکان
روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۲۰ نفر از کارگران بخش خدمات و جمع آوری زباله شهرداری بوکان که تحت پوشش یک شرکت پیمانکاری قرار دارند در اعتراض به عدم پرداخت دستمزهای خود، از صبح روز چهارشنبه زباله ها را در خیابانها پخش و از اداره مخابرات به سوی فرمانداری بوکان راهپیمایی کردند و در آنجا به تحصن نشستند و خواستار دریافت دستمزهای معوقه خود شدند. این كارگران مدت ٢ تا ٣ ماه هست که دستمزدهای خود را دریافت نكرده اند.
***
تجمع کارگران شهرداری اهواز مقابل استانداري خوزستان
آقایار حسینی دبير اجرايي خانه كارگر خوزستان گفت: صبح يكشنبه ۷ خرداد کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ٣ ماه گذشته و همچنين ساير مطالبات صنفي‌شان در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. او در ادامه گفت: مشکلات کارگران شهرداری ریشه‌ای است و در سال‌های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است. وی با بیان اینکه بی‌توجهی مسئولین و عدم پاسخگویی آنان تاکنون حلال مشکلات کارگران شهرداری نبوده است افزود: در حال حاضر در استان خوزستان افزایش مشکلات کارگران باعث شده است تجمعات متعددی را شاهد باشیم.
***
عدم پرداخت حقوق كارگران شركت الداد مهر پارس سنندج
كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكلهاي كارگري روز ٦ خرداد از شركت الداد مهر پارس سنندج گزارشی را منتشر كرد. در بخشی از این گزارش آمده است: تا تاريخ ١ خرداد، ۵ ماه است هیچگونه حقوق و عیدی سال ۱۳۹۰ به کارگران پرداخت نشده و کارفرما با حیله و نیرنگ برگه تسویه حساب سال ۱۳۹۰ را از کارگران گرفته است. در ادامه آمده است: با شکایت چند نفر از کارگران برای حق و حقوقشان و پیگیریشان بازرسان اداره کار و تامین اجتماعی به کارگاه آمده و کارگران مشکلاتشان را مطرح نموده‌اند اما هیچگونه اقدامی از طرف این اداره و سایر ادارههای دیگر نشده است.
***
اعتصاب کارگران شرکت حمل و نقل ریلی هستیا
کارگران شرکت حمل و نقل ریلی هستیا در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه دستمزد معوقه خود، واریز نشدن ۵ ماه حق بیمه آنان به سازمان تامین اجتماعی، محیط نامناسب کار، بسته بودن فضای کار و عدم محاسبه سختی کار توسط مقامات این شرکت دست به اعتصاب زدند.
***
اخراج ۱۸۰ كارگر كارخانه نويد منگنه اصفهان
يكی از كارگران اصفهان روز شنبه ۳۰ ارديبهشت گفت: كارفرماي كارخانه نويد منگنه در شهرك صنعتي فولاد اصفهان، در اسفند ۹۰ كارخانه را تعطيل اعلام و كليه كارگران را اخراج كرده است. هم كارگران اخراجی بطور متوسط سابقه كاري ۱۵ ساله داشته اند. كارگران اخراجی در اعتراض به اين تصميم مديريت كارخانه در اسفند ۹۰ مقابل فرمانداري زرين شهر اصفهان دست به تجمع اعتراضي زدند.
***
اعتصاب رانندگان خودروهای حمل بار در مرز باشماق مریوان
روز دوشنبه اول خردادماه نزدیك به ۱۵۰ تن از رانندگان خودروهای حمل بار در مرز باشماق منطقه مریوان دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در اعتراض به تصمیم جدید اداره گمرک رژیم اسلامی مبنی بر کنترل غیر ضروری خودروهایی که بین کردستان ایران و عراق کالا حمل می کنند، صورت گرفته است.
***
ادامه اعتصاب كارگران شركت ساختماني صلب استيل كامياران
كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكلهاي كارگري روز ٧ خرداد خبر داد كه اعتصاب کارگران و استاد کاران شرکت ساختمان سازی صلب استیل هنوز ادامه دارد. در ادامه آمده است: این کارگران به علت عدم دريافت دستمزدهاي معوقه چند روز است که اعتصاب کرده‌اند و هر روز با وعده های پوچ و توخالی کارفرما مواجه می شوند.
***
تجمع اعتراضی کیوسک داران در مقابل شهرداری تبریز
خبرگزاری دولتی مهر نوشت كه کیوسک داران با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری تبریز نسبت به نداشتن اجازه برای برقرار کردن میز نمایش مطبوعات از سوی سازمان میادین، تداخل قوانین شهرداری با اداره ارشاد، بالا بودن اجاره بهای کیوسک ها و اخذ عوارض و مالیات هنگفت در ابتدای واگذاری کیوسک جهت بهره برداری و بیمه نبودن فعالان این بخش اعتراض کردند. کیوسک داران در واکنش به عملکرد سازمان میادین شهری شهرداری با بستن کیوسک های روزنامه فروشی دست به اعتراض زدند.
***
اعتراض کارگران معدن سنگ برادران آزغ میاندوآب
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد كه كارگران معدن سنگ برادران آزغ واقع در حومه شهرستان مياندوآب از روز ٢٩ اردیبهشت دست به اعتصاب زده و از رفتن به سر كار امتناع ورزيده اند. این کارگران دليل اعتصاب را فشارهاي بيش از حد و نبود نيروي كار كافي براي پيشبرد كارها و فشار كارفرما مبني بر كار در روزهاي تعطيل اعلام کرده اند.
***
تحصن رانندگان سواری های مسیر مریوان ـ سنندج
روز شنبه ۶ خرداد کلیه رانندگان سواریهای مسیر مریوان ـ سنندج در اعتراض به افزایش بیش از حد قطعات خودرو در ترمینال مریوان دست به تحصن زدند. رانندگان در تحصن خود از انتقال مسافرین خودداری کرده و خواستار افزایش کرایه حمل مسافر شده اند. این رانندگان اعلام کرده اند یا باید بهای قطعات و خدمات خودرو کاهش یابد و یا اجاره حمل مسافر همگام با افزایش خدمات و قطعات خودرو، افزایش یابد.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

١٠٠٠ کارگر سد سیمره شش ماه حقوق دريافت نكرده‌اند
علی غیاثی دبير اجرايي خانه كارگر ايلام گفت: كارفرمايان کارگاه‌های مستقر در سد سیمره شهرستان دره‌شهر از توابع ایلام ٦ ماه مزایا و حقوق ۱۰۰۰ کارگر خو را به تعویق انداخته‌اند.
***
عدم پرداخت حقوق کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز
در پی تعطیلی کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز، کارگران این واحد تولیدی علاوه بر محرومیت از بیمه تامین اجتماعی، ۱۵ ماه دستمزد دریافت نکرده اند.

اخراج و بیكارسازی ها

موج جديد اخراج كارگران در آستانه اجراي فاز دوم هدفمندي
ايلنا از قول عید علی کریمی مأمور خانه كارگر قزوين نوشته است: در شرايط فعلي اقتصادي واحد‌های بحران زده راهي جز اخراج کارگران ندارند. او در ادامه می گوید: در پي عدم پرداخت يارانه بخش توليد با اجراي فاز اول هدفمندي توسط دولت، هم اکنون بخش‌هایی از صنعت و تولید با مشکلات عدیده‌ای از جمله بیمه، مالیات، تسهیلات بانکی، تأمین نقدینگی و تحریم‌ها مواجه‌اند که آن‌ها را درتنگنا قرار داده است.
***
خروج ناگهانی۵۰۰ هزار نفر از بازار کار
روزنامه دولتی مهر نوشت: با وجود ادعای دولت در مورد ایجاد ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار فرصت جدید شغلی در سال ۸۹ و همچنین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت جدید دیگر در سال ۹۰؛ آمارها در این بخش چیز دیگری را نشان می‌دهند. در این مدت از جمعیت فعال و شاغل کشور ۵۰۰ هزار نفر کاسته شد که با نسخه دولت در اشتغال‌زایی میلیونی تناقض دارد. در صورت تحقق اشتغالزایی میلیونی در کشور و ایجاد ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت جدید در ۲ سال گذشته؛ هم اکنون نرخ بیکاری کشور باید به طرز چشمگیری کاهش می‌یافت که بررسی آمارهای مربوط به نرخ بیکاری در سال‌های گذشته چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و حتی نرخ بیکاری سال گذشته نسبت به سال ۸۸ به میزان ۴ دهم درصد نیز بیشتر شده است.
***
تبعات ساخت تونل گلاب و بهشت آباد بيكاري ۷۵۰۰ كشاورز
طاهر نوربخش رئيس خانه كشاورز جمهوری اسلامی در چهارمحال و بختياري گفت: ساخت تونل گلاب موجب كاهش شديد آبدهي رودخانه زاينده‌رود و تغليظ آب را به دنبال خواهد داشت و موجب مي‌شود زاينده رود به يك مانداب تبديل شود. وی در ادامه گفت: با اجراي تونل بهشت آباد به طور متوسط ۲۱۷ رشته قنات به طول ۱۲۹ كيلومتر از قنات‌هاي استان خشك خواهد شد كه بيش از ۱۲ هزار هكتار از اراضي به طور مستقيم از اين قنات‌ها مشروب شده و ۷۵۰۰ خانوار شغل خود را از دست خواهند داد.
***
بیش از ۴۲ گاوداری در ورامین تعطیل و نزدیك به ٥٠٠ نفر بیكار شدند
طی دو ماه نخست سال ۹۱ حدود ۴۲ واحد گاوداری در شهرستان ورامین ورشکست و تعطیل شده اند. با تعطيل شدن این گاو داری ها ۵۰۰ تن از کارگران این واحدهای تولیدی از کار بیکار شده اند.
***
همه کارگران کارخانه سیمان طبس، جز ٢ نفر اخراج شده اند
مدیر داخلی کارخانه سیمان طبس از اخراج تعداد کثیری کارگر و ادامه روند اخراج سازی ها در این کارخانه خبر داد. به گفته وی این کارخانه شرکت سهامی خاص است که تا امروز نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان توسط سهامداران برای احداث آن هزینه شده، اما عدم تامین ۲ میلیارد تومان از سوی دولت، سبب اخراج کارگران، فسخ قراردادها و تعطیلی روند احداث کارخانه شده است. وی افزوده است تا هفته آینده از تعداد ۲۵ نفر کارگر ثابت کارخانه، تنها ۲ نفر باقی می مانند، این در حالی است که تعداد کارگران پیمانکاران که پیش از این از کار اخراج شدند، هر کدام نزدیک ۱۰۰ نفر هستند که بنا به تصویب هیات مدیره تا زمان رفع مشکلات مالی، قراردادشان فسخ شده است.
***
حدود ۲۰۰ نفر از شركتهای شیر ورامین اخراج شده اند
از ابتدای سال ۹۱ تا کنون شرکتهای شیر واقع در شهرستان ورامین حدود ۲۰۰ تن از کارگران خود را اخراج کرده اند.
***
اخراج در واحدهای تولیدی تاكستان
اسدالله محمد خانلو، دبير اجرايي خانه‌كارگر تاكستان گفت: اكثر واحدهاي توليدي اين شهرستان با اتمام قرارداد کارگران قرارداد جديد منعقد نمي‌كنند. او می گوید: بعضی از کارگران متخصص بیکار شده مجبور شده‌اند در واحد‌های کوچک‌تر بدون قرارداد و سایر مزایا با حداقل حقوق کار کنند.
***
كارخانه نساجي مازندران تعطيل شد
يكي از كارگران نساجي مازندران روز ۳۰ ارديبهشت گفت: تعداد ۴۰۰ نفر از كارگران قراردادي كارخانه نساجي مازندران اخراج شده و به خيل بيكاران پيوستند و۳۸۰ نفر از كارگران رسمي هم كه داراي سابقه هاي طولاني كارهستند در بلاتكليفي بسر ميبرند، چون كارخانه بطور كامل تعطيل شده است.
***
۲۰۰ کارگر از آغاز سال جديد در لارستان بيکار شده اند
محمد حسن قوامی، دبير اجرايی خانه کارگر لارستان گفت: به گفته مسئولان اداره کار شهرستان لارستان از ابتدای امسال۲۰۰ کارگر بيکار شده به جمع مقرری‌بگيران بيمه بيکاری افزوده شده‌اند. وی افزود: اين تعداد کارگر بيکار شده بيشتر در واحدهای کوچک زير ده نفر فعال بوده‌اند. آمار و ارقام نشان دهنده آن است که وضعيت اشتغال و بيکاری در اين شهرستان رضايت بخش نيست.
***
اخراج ۱۵۰ كارگر شهرداري خرمشهر در اوائل ارديبهشت امسال
يكی از كارگران از خرمشهر در روز ۳۰ ارديبهشت گفت: ۱۵۰ نفر از كارگران شهرداري خرمشهر كه هر كدام بطور متوسط ۸ سال سابقه كار داشتند اخراج شدند. يكي ديگر از كارگران گفت: مقامات دست اندر كار در يك اقدام بي سابقه بجاي پرداخت مطالبات كارگران همه ۱۵۰ كارگر معترض را اخراج كردند. درصورتيكه مطالبات ۹ ماهه كارگران دو و نيم ميليون تومان بيشتر نبوده است.
***
تعطيلي قارچ سینا و بيكاري دهها كارگری كه ٣ ماه است حقوق نگرفته اند
چنگيز اصلاني، دبیر اجرایی خانه کارگر همدان از تعطيلي شركت كشت و صنعت قارچ سينا و بيكاري ۶۷ كارگر اين واحد توليدي خبر داد. وی افزود: ۶۷ کارگر بیکار شده این واحد تولیدی بیش از سه ماه است که حقوقي دريافت نكرده‌اند.
***
تبديل قرارداد كارگران رسمي شهرداري ايلام به موقت
علی غیاسی، دبير اجرايي خانه كارگر ايلام گفت: شهرداری ایلام در اقدامی عجیب با ۱۰۰ کارگر خدماتی و فضای سبز که دارای سوابق ۱۵ تا ۱۸ سال هستند قراداد‌های کوتاه مدت سه تا شش ماهه امضاء کرده است.
***
سیمان طبس با اخراج ١٢٣ كارگر تعطیل می‌شود
ایلنا از قول مدیرداخلی کارخانه سیمان طبس نوشت كه تا هفته آینده از تعداد ۲۵ نفر کارگر ثابت کارخانه، تنها ۲ نفر باقی می‌مانند و این در حالی است که تعداد کارگران پیمانکاران که از کار اخراج شدند، هر کدام نزدیک ۱۰۰ نفر هستند که بنا به تصویب هیات مدیره تا زمان رفع مشکلات مالی، قراردادشان فسخ شده است. وی افزود: این کارخانه می‌تواند ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم به کار مشغول کند.
***
کارخانه تولید شکلات کاکائویی شهر خوی تعطیل و كارگران آن بیكار شدند
کارخانه شکلات سازی کاکائویی خوی، واقع در شهرک صنعتی این شهر به علت ناتوانی در پرداخت هزینه های سنگین آب و برق و گاز مصرفی اعلام ورشکستگی کرد و تمام ۱۸ کارگر شاغل در آن از کار اخراج شدند. کارفرمای این کارخانه دستمزد معوقه ۴ ماه گذشته کارگران را نیز پرداخت نکرده است.
***
كارخانه خاوردشت علی آباد كتول با اخراج تعدادی كارگر، دوباره شروع بكار كرد
کارخانه شرکت روغن کشی و پنبه پاک کنی خاوردشت علی آباد کتول كه چند ماه پیش به دلیل بدهی و عدم واردار سویا و پنبه و گرانی مواد الویه تعطیل شده بود، بصورت موقت دوباره بازگشایی شد. این كارخانه با تعدیل بیش از ۳۰ کارگر به طور موقت شروع به کار کرد. در این کارخانه ۱۲۲ کارگر مشغول به کار بودند که اکنون تنها ۸۲ نفر از آنان به سرکارهای خود بازگشته اند.
***
اخراج تعدادی از کارگران شرکت به پخش سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری روز ٢ خرداد خبر داد كه
شرکت "به پخش" که بزرگترین شرکت پخش و توزیع کالا در ایران میباشد، به منظور کاهش هزینه‌ها، با حذف تعدادی از گروههای کالایی، که به توزیع کننده سایر محصولات در این شرکت مشهورند، اقدام به تعدیل و اخراج یازده نفر از پرسنل فروشنده خود با سوابق بالا نمود.
***
پلمپ ۶ تالار عروسی و شماری آتیله عكاسی در تهران
فرمانده انتظامی رژیم از پلمپ ۶ تالار عروسی در تهران به بهانه بدحجابی خبر داد. وی همچنین از پلمپ شماری آتیله عكاسی نیز خبر داد.
***
بیکاری ۶۷ کارگر چدن پارس ساوه
در پی عدم تمدید قرارداد کارگران واحد صنعتی چدن پارس، ۶۷ تن از كارگران این واحد بیکار شدند. با بیکاری این ۶۷ کارگر قراردادی مجموع کارگرانی که در این واحد فعالند به ۱۳۵ نفر می‌رسد که از این تعداد فقط ۹ نفر دارای قرارداد رسمی هستند.
***
بلاتکلیفی ٥ نفر از کارگران شرکت پلاستیک صنعت روانسر
پس از اعلام ورشکستگی، کلیه ۱۳ کارگر خود را اخراج و اکنون پس از چهار ماه مجددا شروع به کار کرده است ولی تنها ۸ نفر از کارگران را به سر کار باز گردانده و ۵ نفر باقیمانده علیرغم اینکه هر کدام ۱۰ سال سابقه کار دارند و در این مدت نیز حق بیمه خود را پرداخت کرده اند، کماکان در بلاتکلیفی بسر می برند.
***
پلمپ یک کافی نت در استان تهران
رئیس پلیس تهران گفته است كه یك واحد کافي نت در تهران پلمپ شد.

ناامنی محیط كار

در باره حوادث محیط كار در بخش ساختمانی
ایلنا روز ٧ خرداد از قول اکبر شوکت، رئیس هیات مدیره "انجمن صنفی کارگران ساختمانی"، از روند رو به رشد حوادث ساختمانی در کشور به ویژه در شهرهای بزرگ خبر داد. وی گفت: متاسفانه هر روز شاهد حوادث ساختمانی هستیم، که به دلیل عدم نظارت کامل و مناسب شهرداری و سازمان نظام مهندسی بر روند ساختمان سازی روی می‌دهد. او همچنین با انتقاد از استفاده کارفرمایان از کارگران غیرمتخصص در امور تخریب بنا تصریح کرد: بسیاری از کارفرمایان با استفاده از نیروهای ارزان قیمت و غیر متخصص زمینه بروز حوادث را فراهم می‌کنند و این در حالی است که کمترین لوازم ایمنی لازم برای این کارگران را نیز تهیه نمی‌کنند که می‌تواند باعث بروز عوارض جسمي تا پايان عمر اين کارگران شود. وی می گوید: بسیاری از بازرسان نظام مهندسی و شهرداری‌ها به دلیل اینکه خود کارفرما بوده و در کار ساختمان سازی فعالیت می‌کنند، نمی‌توانند بازرسی مناسبی انجام دهند.
***
ثبت بیشترین مرگ ناشی از حوادث کار دهه گذشته در سال ٩٠
به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، در سال گذشته ١٥٠٧ نفر بر اثر حوادث كار در ایران جان خود را از دست دادند. بر اين اساس سال ۹۰ در مقايسه با ۱۰ سال گذشته بيشترين آمار مرگ ناشي از حوادث كار را به خود اختصاص مي دهد. اين رقم در مقايسه با سال ۸۹ كه تعداد فوتي هاي حوادث كار ١٢٩٠ نفر بود، ‌١٦.٨ درصد افزايش يافته است. از كل فوتي هاي حوادث كار در سال گذشته يكهزار و ۴۸۷ نفر مرد و ۲۰ نفر زن بودند. همچنين بر اساس آمارهاي پزشكي قانوني در سال گذشته به ترتيب استان هاي تهران با ۲۶۴ فوتي، اصفهان با ۱۷۷ فوتي و فارس با ۱۱۰ فوتي بيشترين و استان هاي كهگيلويه و بويراحمد با چهار فوتي،‌ خراسان شمالي ۱۰ فوتي و چهارمحال و بختياري با ۱۳ فوتي، به ترتیب كمترين موارد مرگ ناشي از حوادث كار را داشته‌اند. بر اساس اين گزارش در سال‌هاي متوالي عمده دلايل مرگ افراد در حوادث كار مربوط به سقوط از بلندي و پس از آن برخورد جسم سخت است به نحوي كه در سال گذشته ٣٧.٨ درصد مرگهاي ناشي از حوادث كار به دليل سقوط از بلندي و ٢٨.٥ درصد نيز به دليل برخورد جسم سخت بوده است. اين دو عامل در فاصله سال‌هاي ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ نيز به ترتيب با ٣٥.٨ ( سقوط از بلندي) و ٢٦.٩ (برخورد جسم سخت) در صدر دلايل مرگ ناشي از حوادث كار قرار داشتند. طي ۱۰ سال گذشته، كمترين ميزان مرگ ناشي از حوادث كار با ۴۶۱ فوتي در سال ۱۳۸۱ ثبت شد و پس از آن، مرگ های ناشي از حوادث كار سیر صعودی در پیش گرفت. مرگ ناشي از حوادث كار در سال گذشته در تمام استان ها نسبت به سال ۱۳۸۹ با افزايش مواجه بوده‌است و در هيچ استاني شاهد سير نزولي اين آمار نبوده‌ايم.
***
سال گذشته ٣٣ كارگر در لرستان قرباني حوادث محیط كار شدند
مدیرکل پزشکی قانونی لرستان گفت: آمار افراد فوت شده بر اثر حوادث کار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. وی افزود: در سال گذشته از کل فوتی‌های حوادث کار این استان، ۳۲ نفر از آنان مرد و یک نفر دیگر زن بودند.
***
مرگ یك كارگر ساختمانی دیگر در سنندج
كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكلهاي كارگري ظهر روز شنبه ۳۰ اردیبهشت، کارگر ٦٥ ساله ای به نام نبی میری به دلیل فقدان وسائل ایمنی لازم، از پشت بام ساختمانی واقع در شهرک زاگرس سنندج سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.
***
کارگر جوشکار بر اثر سقوط از ساختمان جان خود را از دست داد
کارگر ۴۵ ساله‌ای معروف به سید امین در حین انجام کار بر اثر سقوط از طبقه پنجم ساختمانی واقع در میدان شهدا، خیابان نادری تهران جان خود را از دست داد.
***
مرگ كارگر ساختماني دیگری بر اثر نبود وسايل ايمني
كميته‌ هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكلهاي كارگري از مرگ یك كارگر ساختمانی ٦٥ ساله ای به نام محمد احمدپور در روز ٣ خرداد خبر داد. در ادامه آمده است: وی در حین کار به دلیل عدم وجود وسائل ایمنی از ارتفاع ۷ متری ساختمانی در خیابان ۲۸ دی سنندج سقوط کرد و در دم جان داد.
***
احتمال قطع پاهای يك محیط‌بان بر اثر سانحه شغلي
يك كارگر محيط‌بان ٣٢ ساله ای در هرمزگان به نام رضا رحیمی‌نژاد در حین انتقال آب برای حیات وحش در اثر برخورد جرثقیل حامل تانکر آب با کابل‌های انتقال فشار قوی دچار برق گرفتگی شد که در اثر آن از ناحيه هر دو پا و انگشتان دست راست دچار سوختگی عمیق شده است. برادر وی گفته است: پزشک مشاور اورتوپدی و متخصص بیماری‌های عفونی که رضا را معاینه کرده‌اند اعلام کرده اند که دو پای وی از ساق دچار آسیب‌دیدگی شدیدی شده که به احتمال فراوان منجر به قطع عضو می‌شود.
***
مسموميت ده کارگر در طول سه ماه
در پی نشت دودی غلیظ، بدبو و اشك آور از یك پایگاه مربوط به نیروی زمینی سپاه در اطراف منطقه خمینی شهر، كه در فاصله یك كیلومتری یك كارگاه كوچك تراشكاری و ریخته گری قرار دارد، طی ٣ ماه گذشته، حداقل ١٠ كارگر كه در منطقه كار میكردند دچار مسمومیتهای شدید شده اند كه ناشی از استنشاق مستقیم این دود بوده است. تاولهای بزرگ، خارش چشم و لكه های قهوه ای روی پوست هم در كارگران دیده شده است.
***
هفت کارگر در ریزش ساختمان مجروح شدند
در نتیجه تخریب غیر اصولی یک ساختمان دو طبقه قدیمی در میدان قزوین تهران، هفت کارگر زیر آوار گرفتار و مجروح شدند. در ادامه این خبر آمده است: قبل از وقوع این حادثه عده‌ای از کارگران در داخل و بالای سقف این ساختمان سرگرم تخریب دیوار‌ها بودند که ناگهان با ریزش دیوار‌ها و سقف بر روی کارگران، تعداد ۷ نفر از آن‌ها زیر آوار ماندند.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

محاکمه دستگیر شدگان مراسم ۸ مارس امسال در سنندج
آرمان، سنور حبیبی زاده، ارسطو آخرتی، ادیب سوره بومه ای، کیوان گویلی، اشرف مجیدی نیا، کیومرث بهشتی و سوسن رازانی که هرکدام با قرار وثیقه های ۳ میلیون تومانی ،۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بودند، روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه به دادگاه اسلامی رژیم در این شهر احضار و محاکمه شدند. این دادگاه هیچگونه رای صادر نکرده و آنان نیز کماکان با قرار وثیقه قبلی آزاد می باشند.
***
انتقال شاهرخ زمانی از زندان تبریز به محلی نامعلوم
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی روز ٧ خرداد از انتقلا شاهرخ زمانی از زندان تبریز به یك محل نامعلوم خبر داد. در بخشی از اطلاعیه این كمیته آمده است: مطابق اخبار دریافتی از زندان تبریز ساعت ٢ بعد از ظهر امروز هفتم خرداد ماه ماموران اداره اطلاعات شاهرخ زمانی را با دست بند و پابند از زندان تبریز خارج کرده و به مکان نامعلومی انتقال داده اند. این انتقال بدون هیچ گونه توضیح و دلیل قانونی انجام گرفته و موجب نگرانی شدیدی در بین خانواده و دوستان شاهرخ زمانی شده است.
***
حامد چمنی، فعال کارگری به دادگاه احضار شد
صبح روز پنج شنبه، چهارم خرداد "حامد چمنی وانق علیا" از فعالین کارگری بندرعباس از سوی دادگاه انقلاب این شهر احضار شد. حامد ۳۱ ساله، از کارکنان بخش ترخیص کالا در گمرک بندرعباس، پیشتر در حمایت از همکاران خود به دلیل تعویق ۱۱ ماهه حقوق در تجمعی اعتراضی کارگران شرکت کرده بود. وی صبح روز ٤ خرداد به همراه چند تن از همکاران خود بنا به شکایت اداره اطلاعات مبنی بر ارتباط با گروه های "ضد انقلاب"، از سوی دادگاه انقلاب بندرعباس احضار شد.
***
علی پور سلیمان، عضو سازمان معلمان ایران آزاد شد

علی پورسلیمان، عضو سازمان معلمان ایران، پس از تحمل یک سال حبس تعزیری عصر پنجشنبه، ٤ خرداد از زندان اوین آزاد شد. وی روز یازدهم خرداد سال ٩٠، پس از بازگشت از یک کوه نوردی هفتگی، در بیرون از منزل بازداشت شد. وی که پس از بازداشت به منزل خود برده شده بود کلیه وسایل شخصی اش توسط ماموران ضبط شده و سپس به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در زندان اوین منتقل شد.
***
پایان اعتصاب غذای محمد جراحی
كمیته حمایت از شاهرخ زمانی طی اطلاعیه كه در رابطه با انتقال شاهرخ زمانی از زندان تبریز به محلی نامعلوم منتشر كرده است، در بخشی از این اطلاعیه همچنین آمده است: صبح امروز محمد جراحی با انتقال به بند خود و رسیدن به خواسته هایش (حق تلفن، ملاقات، هواخوری و...) به اعتصاب غذای خود پایان داده است.
***
فريبرز رئيس دانا بازداشت شد
"کانون مدافعان حقوق کارگر" از بازداشت فریبرز رئیس دانا، عضو این نهاد كارگری در صبح روز دوشنبه اول خرداد۱۳۹۱ خبر داد. در ادامه آمده است: فريبرز رئيس دانا براي اجراي حكم يك سال زندان خود بازداشت و به اوين منتقل شد.

بازنشستگان

بازنشستگان و مستمری بگیران یزد خواهان افزاش حقوق بر مبنای نرخ تورم شدند
ایلنا نوشته است كه کارگران بازنشسته و مستمری بگیر استان یزد در نامه ای به سازمان تامین اجتماعی خواستار افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای نرخ واقعی تورم شدند. به گزارش ایلنا در این نامه که از سوی کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی به مدیرعامل این سازمان ارسال شده، آمده است: افزایش حقوق سالهای گذشته با تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی همخوانی نداشته است. این کانون همچنین در این نامه با توجه به تورم ناشی از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها خواسته است تا افزایش حقوق مطابق با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد و در جهت اعمال آن با توجه به سپری شدن دو ماه از سال تسریع صورت گیرد.

معلمان

تجمع جمعی ازمعلمان پیش دبستانی استان گیلان مقابل مجلس اسلامی
جمعی از معلمان پیش دبستانی مجلس شورای اسلامی بار دیگر مقابل مجلس اسلامی تجمع کرده خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

گزارش

چندشغلی در بین كارگران ایران به یك نرم تبدیل شده است
خبرگزاری دولتی مهر نوشت: هم اکنون حداقل ۳۵ درصد مشمولان قانون کار نیز به دلایل مشکلات معیشتی دارای بیش از یک شغل هستند.
***
یك مقام ایرانی خواستار جلوگیری از اشتغال و تحصیل زنان در ایران شد
یك آخوند به نام حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی صبح روز ۳۱ اردیبهشت ماه در خصوص راهکار‌های حفظ حجاب در ایران گفت: جلوگیری از اشتغال و تحصیل زنان بی‌حجاب در ادارات دولتی و دانشگاه‌ها یکی از راهکارهای پیشنهاد شده است.
***
یورش مامورین انتظامی و شهرداری به منزل مسکونی یک کارگر اخراجی در سنندج
روز ٣ خرداد ماموران شهرداری منطقه ۳ سنندج با همکاری ماموران انتظامی رژیم به منزل مسکونی یک کارگر اخراجی نساجی کردستان بنام سیدعلی احمدی یورش برده و اعضای خانواده وی را به زور از منزل خارج کردند و منزل ۷۰ متری او را بوسیله بولدوزر با خاک یکسان کردند. همچنین گزارش شده است كه ماموران رژیم تمامی اثاث و وسائل منزل وی را به سرقت برده و یا از بین برده اند. مامور شاکی این کارگر بنام ابراهیم عباسی یکی از مزدوران مورد تنفر مردم سنندج می باشد که در اذیت و آزار دستفروشان و مردم زحمتکش این شهر نقش زیادی دارد. منزل تخریب شده سیدعلی احمدی دارای سند ثبتی می باشد و صاحب آن و خانواده اش مدت ۴ سال است که در آن سکونت دارند.
***
حق و حقوق بازنشستگان نفت در سفره ديگران
محمد فرهادي كه از وی بعنوان "رييس هيات مديره كانون بازنشستگان استان فارس" و "سخنگوي كانون‌هاي بازنشستگي صنعت نفت كشور" یاد شده است، گفته است: آنچه به تازگي تحت‌عنوان «تاديه ديون شركت‌هاي اصلي و فرعي وزارت نفت به صندوق بازنشستگي» به مثابه يك تصميم‌سازي و تصميم‌‌گيري درون‌سازماني و در چارچوب يك تسويه‌حساب قانوني اعلام و عنوان شده، بحث‌ها و گفت‌وگوهاي فراواني در محافل مالي و سرمايه‌گذاري خارج از سازمان پديد آورده كه با ورود و دخالت سازمان خصوصي‌سازي در اين مقوله، نياز به توضيحات و اشاراتي را ضروري کرده است. موضوع تاديه ديون، صرفا برآمده از خواست و اراده درون‌سازماني در صنعت نفت است و بر همين پايه، به روشني مي‌توان گفت و دريافت كه حل و فصل آن نيز درون‌سازماني است و نيازي به دخالت عوامل بيروني نيست. اما اگر نيازي به توضيح و توجيه مساله در ميان باشد يادآوري نكاتي در اين زمينه ضروري مي‌نمايد. بديهي است صندوق بازنشستگي صنعت نفت، همانند هر صندوق بيمه‌اي ديگر، افزون بر ارايه خدمات قانوني به مشتريان و اعضاي تحت‌پوشش خود، داراي ساز و كار ويژه و كاركرد مورد انتظار يك بنگاه اقتصادي است. آنچه حيات صندوق و تداوم خدمات‌رساني به آن را تضمين مي‌كند پيروي از مناسبات اجتماعي ـ اقتصادي در چارچوب ماموريت‌ها و وظايف تعريف شده است. صندوق بازنشستگي صنعت نفت، يك نهاد مشاركتي و برآمده از خواست و اراده جمعي كساني است كه طي چند دهه آن را شكل داده، موجوديت بخشيده و براي دوام و بقايش كوشيده‌اند. آنچه تاكنون از سرمايه و نقدينگي موجود – به اضافه ديون و مطالبات معوقه – در اين صندوق گرد آمده، تنها متعلق به همان‌هايي است كه در طول حيات صندوق، عضو و شريكش خوانده شده‌اند ولاغير. در اين موقعيت به لحاظ قانوني، امكان ورود كوچك‌ترين خدشه‌اي موجود نيست. بنيه مالي و اقتصادي صندوق بازنشستگي صنعت نفت، با تفاوت‌هايي، با بهره‌گيري از همان شيوه و مكانيسمي فراهم آمده است كه در ديگر صندوق‌ها و سازمان‌هاي بيمه‌اي. اين تفاوت را شايد بتوان تنها در چگونگي مشاركت و تعهد پرداخت حق‌‌السهم شركا (بيمه‌شده و كارفرما) جست‌وجو كرد كه همواره از اصول قانوني و شناخته شده پيروي كرده و به تجميع سرمايه صندوق‌ها منجر شده است. آنچه امروز تحت عنوان ديون شركتهاي وزارت نفت (اصلي و فرعي) از آن ياد مي‌شود، در واقع مطالبات قانوني صندوق از يكي از شركا (كارفرما) است كه گفته مي‌شود طي سال‌هاي متمادي از رقم چشمگير حدود دوهزار ميليارد تومان فراتر رفته است. بدهي است تا ديه اين ميزان بدهي، مي‌تواند تسهيلات عمده‌اي در كيفيت و كميت ارايه خدمات بيمه‌اي و پاسخ‌گويي به مطالبات قانوني و معوقه بيمه‌شدگان زير پوشش صندوق فراهم کند. دفاع از موجوديت صندوق- كه بر يك‌يك اعضاي آن فرض است- در واقع دفاع از توانمندي و استقلال آن است. صندوقي كه اگر در مناسبات مالي-اقتصادي خود با شركايش به تنگناهايي برمي‌خورد، لازم است صرفا با درايت و مديريت سازماني و به مثابه يك حركت درون‌سازماني حل و فصل شود كه مصوبه هيات محترم دولت در اين واپسين روزهاي سال ۱۳۹۰، در زمينه تاديه بخشي از ديون شركت‌هاي اصلي به صندوق بازنشستگي در قالب واگذاري سهام هلدينگ پتروشيمي خليج‌فارس در واقع نمونه‌اي از روش‌هاي اجرايي و تمهيداتي است كه عقلاني و درون‌سازماني است. با چنين شيوه‌اي به نظر نمي‌رسد ديگر جايي يا بهانه‌اي براي ورود عوامل بيروني با هدف نظارت يا دخالت در چنين مقوله‌اي باقي بماند. به ويژه براي سازمان خصوصي‌سازي كه به نظر ميرسد بي‌التفات به كاركرد يك صندوق بيمه‌اي، صرفا بانگاه اقتصادي، موضوع تاديه ديون صندوق بازنشستگي صنعت نفت را رصد مي‌كند. در جايي كه بازنشستگان صنعت نفت خود به اين سهام (هلدينگ خليج‌فارس) احتياج دارند منطقي به نظر نمي‌رسد كه اموال خود را به بانك‌ها يا صندوق تامين اجتماعي واگذار كرده يا آنها را در مال خود شريك كنند.
***
شیوع ایدز بین کودکان کار ۴۵ برابر متوسط کشوری است
فرشید یزدانی، كه ایلنا وی را "یک مددکار اجتماعی" معرفی كرده است، از نتایج تحقیقی در خصوص فراگیری بیماری ایدز در میان کودکان کار خبر داد که بر اساس این تحقیق میزان ابتلای کودکان زباله‌گرد و دستفروش به بیماری ایدز برابر با زنانی است كه ایشان آنها را "ویژه" نامیده است. او می گوید: حدود ۴/۵ درصد کودکان کار و خیابان به ویروسHIV آلوده هستند که این رقم ۴۵ برابر متوسط کشوری است و می‌تواند با شیوع این بیماری در میان زنان ویژه برابری کند. کودکان در سنین بین ۱۰ الی ۱۴ سال و ۱۵ الی ۱۸ سال بدلیل عدم توجه والدین شروع به استفاده مواد مخدر و مشروبات الکلی می کنند که بررسی‌ها نشان داده ۶۰ درصد از کودکان کار استعمال دخانیات را تجربه کرده‌اند که سیگار و سایر مواد دخانی را شامل می‌شود. طبق این پژوهش ۲۰ درصد از کودکان کار تجربه استفاده از مواد مخدر را دارند و ۴۰ درصد نیز مشروبات الکلی را تجربه کرده‌اند. وی در ادامه گفت: رشد تورم و بحران‌های اقتصادی باعث فقیرتر شدن خانواده‌های ضعیف می‌شوند و این روند از مهمترین عوامل ورود کودکان به بازار کار به شمار می‌روند.
***
بيكاري در مناطق مرزی بيشتر از ساير نقاط كشور است
نرخ بیكاری ٢٣ درصد است
حسن اعتضادی، كه ایلنا او را "یک کار‌شناس اقتصادی" معرفی كرده است، گفته است: به دلیل كوتاهي در اعمال سیاست‌های حمایتی مخصوصا در مناطق مرزي، نرخ بيكاري در مناطق سني‌نشين بيشتر از ساير نقاط ايران است. وی ضمن اعلام اين خبر كه ۴۰ درصد از مردم مناطق به اصطلاح سنی‌نشین بیکار هستند افزود: هم اکنون مردمی که در مناطق مرزی کشور زندگی می‌کنند به دلیل عدم وجود فرصت‌های شغلی مجبور به قاچاق کالا هستند.
وي همچنین گفت: با در نظر گرفتن بيكاري پنهان مي توان آمار را در كشور بيش از ۲۳ درصد اعلام كرد.
***
قراردادهاي سفيد امضاء و وضعیت اعتراضي كارگران
علی راستگو دبير اجرايي خانه كارگر شيراز در گفتگوئی با ایلنا با تاكيد بر فقدان امنيت شغلي كارگران قراردادي، می گوید: با مرور مشكلات فعلي كارگران در مي‌يابيم امروز كارگران ايران بيش از هر چيز نيازمند امنيت شغلي هستند و تنها در سايه تضمين حداقل امنيت شغلي است كه آنها مي‌توانند حقوق خود را بشناسند و در مقابل تضييع حق مقاومت كنند. میگوید: کارفرمایان با گرفتن چک و سفته و قرارداد سفید امضاء پيش از استخدام كارگران، قدرت اعتراض در مقابل تضييع حداقل‌ حقوق‌هاي قانوني‌ را از آنها مي‌گيرد.

اطلاعیه

پیام محمود صالحی به کنگره جهانی اتومبیل سازی
محمود صالحی از فعالین شناخته شده جنبش کارگری ایران طی پیامی به کنفرانس بین المللی کارگران اتومبیل سازی جهان، خواستار دفاع از حقوق و مطالبات کارگران ایران گردید. در این پیام از جمله آمده است: "در شرایطی شما در حال برگزاری چنین کنفرانسی درباره کارگران جهان هستید که طبقه کارگر در این سوی کره خاکی، در بدترین شرایط از نظر کار و زیست، روزگار را سپری و با مصائب بی شماری دست و پنجه نرم می کند. در چنین اوضاعی، سرمایه داران با در اختیار داشتن تمامی ابزارهای قانونی و انواع تشکل هایی که حامی منافع آنهاست، حقوق کارگران را پایمال کرده و اعتراض های شان را سرکوب می کنند. در ایران اعتصاب غیر قانونی است و کارگران به این دلیل، مجرم شناخته و برابر قانون مجازات اسلامی محاکمه خواهند شد. علاوه بر این تظاهرات و تجمع اعتراضی کارگری ممنوع بوده و تلاش برای ایجاد تشکل خود ساخته به نیروی خود کارگران، اقدام علیه امنیت ملی قلمداد می شود و به این دلیل، رهبران و فعالین کارگری زندانی می شوند." وی در پایان از برگزارکنندگان این کنفرانس می خواهد: "از هر طریق ممکن برای دفاع از مطالبات کارگران ایران از جمله داشتن حق ایجاد تشکل مستقل، حق اعتصاب و راهپیمایی و حق برگزاری مراسم اول ماه مه و آزادی فعالین و نماینده های کارگری تلاش و کوشش نمایند."

اخبار بین المللی

آلمان: موفقیت کارگران برای دستیابی به افزایش دستمزد چشمگیر
به گزارش رویترز روز شنبه ۱۹ مه اتحادیه کارگری IG Metal اعلام کار که پس از پنجمین دور مذاکره خود با کارفرمایان موفق به دریافت ۴.۳ درصد اضافهٔ دستمزد شده است. این اتحادیه که صدها هزار کارگر معادن و فلزات در آن عضو هستند درخواست ۶.۵ در صد اضافهٔ دستمزد کرده بود. این افزایش دستمزد ۳.۶ میلیون کارگر را در بر می‌گیرد. این کارگران که در بخش‌های مختلف اقتصاد از صنایع ماشین سازی تا صنایع تولید لوازم الکتریکی شاغل هستند ماهاست که به اشکال مختلف برای افزایش دستمزد خود مبارزه میکنند. این بزرگترین اضافهٔ دستمزد در ۲۰ سال اخیر یعنی از سال ۱۹۹۲ بشمار میاید، هنگامی که کارگران موفق به دریافت ۵.۴ درصد افزایش دستمزد شدند. گفته میشود این اضافهٔ دستمزد برای ۳.۶ میلیون کارگر، چیزی حدود ۷ میلیارد یورو در سال برای کارفرمایان آب می‌خورد.
***
آمریکا: تصمیم شرکت HP به اخراج ۳۰ هزار تن‌
به گزارش خبرگزاریها رئیس هیأت مدیره شرکت HP یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده لوازم الکترونیکی اعلام کرد که در نظر دارد ۳۰ هزار تن از نیروی کار خود را اخراج کند. این شرکت حدود ۳۲۴ هزار نفر را در سراسر دنیا در استخدام خود دارد که این تعداد اخراجی بیش از ۱۰ درصد نیروی کار این شرکت بشمار می‌‌آید. اخراج ۳۰ هزار نفر از یک شرکت یکی از بزرگترین بیکارسازیهای آمریکا از سال ۲۰۰۸ میلادی است؛ یعنی هنگامی که بحران اقتصادی آغاز شد. چند تا از بیکارسازیهای بزرگ سالهای اخیر شامل اخراج ۵۰ هزار نفر از شرکت سیتی گروپ در نوامبر ۲۰۰۸، اخراج ۴۷ هزار نفر از شرکت جنرال موتورز در فوریه ۲۰۰۹، اخراج ۳۴ هزار نفر از شرکت Circuit City Stores در ژانویه ۲۰۰۹ و ۳۰ هزار نفر از بانک اوف آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۱ میشود.
***
اسپانیا: اعتصاب معدن کاران در اعتراض به کاهش یارانه ها
به گزارش یورونیوزکارگران معادن ذغال سنگ اسپانیا از روز چهارشنبه ۲۳ مه‌ اعتصابی چهار روزه را آغاز کردند. کاهش حدود دو سوم از کمک هزینه های دولتی به معادن ذغال سنگ این کشور توسط دولت ماریانو راخوی، دلیل این اعتصاب اعلام شده است. بنا به گزارشها، دولت اسپانیا بودجه ۳۰۱ میلیون یورویی سال گذشته در کمک به معادن را به ۱۱۱ میلیون یورو کاهش داده است. معدن کاران معتقدند این میزان از کاهش یارانه دولتی به تعطیلی معادن و بیکاری آنها خواهد انجامید. این اعتصاب چهار روزه به دعوت دو اتحادیه بزرگ اسپانیا، "او.خه.ته" و "سه.سه.او" در دو بخش انجام میشود. بخش اول روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و بخش دوم روزهای ۳۰ و ۳۱ ماه مه که همراه با تظاهراتی بزرگ خواهد بود.
***
قزاقستان: راهپیمایی کارگران برای ۳۰ درصد دستمزد بیشتر
به گزارش واشنگتن پست روز شنبه ۱۹ مه کارگران شرکت آرسلر میتال با خواست ۳۰ در صد افزایش دستمزد دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی در شهر صنعتی Temirtau اتفاق افتد. جایی که این شرکت در آن واقع شده است. بیش از ۳ هزار کارگر در این حرکت اعتراضی شرکت داشتند. مدیریت شرکت بلافاصله یکی از مسئولین خود را برای مذاکره با کارگران به محل راهپیمایی فرستاد. کارگران می‌گویند دستمزد آنها باید حدآقل ۳۰ درصد افزایش یابد ولی مدیریت شرکت میگوید این درصد افزایش قابل قبول نیست و باید بر سر افزایش دستمزد توافق حاصل بشود.
شرکت آرسلر میتال یکی از بزرگترین شرکتهای تولید و استخراج فلزات در دنیا بشمار میرود. این شرکت در ۶۰ کشور دنیا حدود ۲۶۰ هزار نفر را در استخدام خود دارد.
***
اسپانیا: اعتراض در مادرید به افزایش قیمت مترو
در اعتراض به سی درصد افزایش قیمت بلیط مترو در مادرید، چند صد نفر از اهالی با پوشیدن لباسهای شیک و گران قیمت در ایستگاه پوئرتو دل سول یکی از ایستگاههای اصلی شهر تجمع کردند. این روش اعتراضی کنایه از مشکلات اقتصادی مردم اسپانیا است. آنها می گویند با توجه به گرانی بلیط، استفاده از مترو یک نوع رفاه و تجمل است و کارکنان معمولی و کارگران دیگر نمی توانند بلیط بخرند. یکی از شرکت کنندگان در این اعتراض می گوید: "میخواهیم به آنها بگویم که حقوق ما کافی نیست. نمیشود با حداقل دستمزد زندگی کرد بعلاوه قیمت بلیط مترو هم اضافه شود. چطور باید حقوق مان را تا آخر ماه برسانیم." دیگری در توضیح شیوه اعتراض میگوید: "در حالیکه قیمت بلیط مترو بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرده، استفاده از مترو مانند سفر با قطار ویژه "اورینت اکسپرس" است. ما طوری لباس پوشیدیم که گویی می خوهیم سوار این گونه قطارها بشویم." قیمت ده بلیط مترو از ۹ یورو و ۳۰ سنت به دوازده یورو افزایش پیدا کرده است. این بیشترین میزان افزایش قیمت بلیط مترو در ده سال گذشته است.
***
ایتالیا: هو شدن نخست وزیر ایتالیا در جمع زلزله زدگان
به گزارش یورونیوز حضور ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا در بین زلزله زدگان امیلیا رومانیا، مورد استقبال ساکنان این منطقه قرار نگرفت. او که با هدف ابراز همبستگی با زلزله زدگان سفر خود به شیکاگو را نیمه کاره رها کرده بود، با اعتراضات شدید ساکنان محلی روبرو شد. زلزله زدگان با سوت زدن و سر دادن شعارهایی نسبت به سیاستهای ریاضتی دولت اعتراض و خواستار معافیت مالیاتی خود شدند. یکی از زلزله زدگان میگوید: "مونتی آمده بود اینجا به دوتا چادر سرکشی کرد، چرخی دور و بر چادرها زد بعدش هم رفت تا کفشهای قشنگش یک وقت خراب نشوند. بعدش هم با پنجاه تا از دلقکهای دور و برش میرود تا در یک رستوران زیبا در مودنا یک نهار عالی ۲۰۰ ـ ۳۰۰ یورویی بخورد. آنوقت ما بیخبر از همه جا اینجاییم. این چهره واقعی دولت ایتالیاست." دیگری میگوید: "فکر میکنید چیزی برای من عوض شده؟ به من نگاه کنید. آیا چیزی تغییر کرده؟ امروز صبح به کارخانه رفته بودم تا درباره کارم بپرسم. به من جواب دادند که احتمالا باید برای ۱۳ هفته خانه نشین بشوم. میدانید این یعنی چه؟ پرداخت کرایه و سیر کردن شکم خانواده؟ آیا چیزی برای من عوض شده؟ مونتی با لباسهای شیکش برمیگردد خانه اش و ما اینجاییم."
کشاورزی یکی از ارکان اصلی اقتصاد منطقه زلزله زده امیلیا رومانیا بشمار میرود. این در حالیست که تخمین های اولیه نشان میدهد خسارات وارده به اقتصاد منطقه مبلغی در حدود پانصد میلیون یوروست. از هر چهارمجموعه تولیدی منطقه حداقل یکی آسیب دیده و برای بازگرداندن شرایط بحالت اولیه به کمک و اعتبارات بانکی فوری نیاز دارد.
چهار تن ازهفت قربانی زمین لرزه مزبور کارگران یک تولیدی و در زمان حادثه در شیفت شب مشغول فعالیت بوده اند.
***
اسپانیا: اعتصاب گسترده معلمان و دانش آموزان
به گزارش یورونیوز هزاران تن از معلمان و دانش آموزان این كشور در اعتراض به سیاستهای ریاضتی دولت، روز سه شنبه ۲۲ مه‌ دست به اعتراض زده و در مادرید، بارسلون و بسیاری از شهرهای اسپانیا، به راهپیمایی پرداختند. به گفتۀ اتحادیه های این کشور، کاهش بودجۀ آموزش و پرورش به منظور مبارزه با بحران مالی منجر به تعدیل شغل صد هزار معلم در نظام آموزشی خواهد شد. نیکلاس فرناندز یکی از رهبران اتحادیه معلمان میگوید: "باید به تمام جوانانی که از نظام آموزشی خارج شده اند، کمک کنیم. نرخ بیکاری در این کشور نباید به پنجاه درصد برسد و این امر فقط به کمک آموزش و سرمایه گذاری در آموزش های حرفه ای امکان پذیر است اما آنچه اکنون با تدابیر دولت مشاهده می کنیم، دقیقا مخالف آن است." خولیو، استاد ریاضیات میگوید: "اوضاع مدارس دولتی بسیار وخیم است. افزایش تعداد دانش آموزان در هر کلاس غیر ممکن است. به جای ارتقای کیفیت و نوآوری در آموزش، مدارس ما تبدیل به مکانی فقط برای نگهداری از کودکان خواهد شد." دولت قصد دارد هر ساله سه میلیارد یورو از بودجۀ آموزش و پروش بکاهد و شهریه ها را نیز افزایش دهد. یک دانشجوی آلمانی معترض میگوید: "من یک دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد هستم. گفته میشود هزینۀ تحصیل شصت یا حتی صد درصد افزایش مییابد. در این صورت بسیاری از دانشجویان قادر به اتمام تحصیلات خود نخواهند بود." اتحادیه های مختلف این کشور، اعلام کرده اند هشتاد درصد از معلمان دست به اعتصاب زده اند.