٢ خرداد  ١٣٩١ - ٢٢ مه   ٢٠١٢

کارگر کمونيست٢١٠


اخبار کارگری


ناصر اصغری و داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

١٧ روز اعتراض كارگران پارس سرام
ایلنا روز ٢٥ اردیبهشت خبر داد كه ١٧ روز است ٤٥٠ کارگران کارخانه پارس سرام قرچک در اعتراض به قطع اضافه کاری شان دست از كار كشده‌اند و در طول این مدت با تجمع در داخل کارخانه خواستار محاسبه اضافه کاری خود هستند. همین رسانه دولتی روز ٢٦ اردیبهشت اعلام كرد با توافقاتی که مابین کارگران با مدیران کارخانه و سایر مسئولان استانی و شهرستانی انجام شده است از صبح سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت فعالیت این کارخانه از سر گرفته شد.
***
اعتراض كارگران کارخانه آرد آدمی و آزادی به دنبال اخراجشان
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٢٤ اردیبهشت خبر داد كه کارفرمای کارخانه آرد آدمی و آزادی، واقع در میدان مکریان سقز، مشهور به کارخانه آرد ٥ طبقه، مانع از ورود کارگران به محیط کارخانه شده است. در ادامه آمده است: مسئولان این کارخانه همیشه به اشکال مختلف حقوق کارگران را تضییع کرده اند و هر بار به بهانه های واهی دستمزد کارگران را ماه ها پرداخت نکرده اند. هر زمان کارگران درخواست حقوق کرده اند،‌ نماینده کارفرما به بهانه اینکه کارخانه در حال بحران بسر می برد از پرداخت حقوق کارگران خودداری کرده است و اظهار داشته است که پولی برای حقوق کارگران وجود ندارد تا آن را پرداخت کنیم. لازم به ذکر است که حدود ٣ ماه کارگران هیچ گونه پولی دریافت نکرده اند. کارفرما اظهار داشته است که نمی تواند کارخانه را اداره کند، او از کارگران خواسته است که کارخانه را ترک کنند. در پی این وضعیت، کارگران ٣ ماه است که هر روز به کارخانه مراجعه می کنند و تا ساعت ٢ بعد از ظهر در حیاط کارخانه تجمع کرده و سپس به خانه های خود برمیگردند. در تاریخ ٢٣ و ٢٤ اردیبهشت کارفرما دستور داده که درب کارخانه به روی کارگران بسته شود، متعاقبا کارگران هم در مقابل درب کارخانه تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار و حقوق معوقه خویش هستند. این کارگران هر کدام دارای ١٧ الی ٢٧ سال سابقه کار در این کارخانه می باشند.
***
تعطیلی کارخانه ذوب فلزات ابهر با ٣٠٠ کارگر و اعتراض آنها
کاظم خلجی، دبیر اجرایی خانه كارگر خرمدره به ایلنا گفته است: کارخانه ذوب فلزات ابهر که در زمینه تولید قطعات ماشین آلات و ریخته‌گری از سال ٧٣ فعال است، به علت تغییرات متعدد اعضای هیات مدیره و مسائل مالی این كارخانه از ٢ سال پیش با مشکلات مالی مواجه شده بود كه سرانجام تعطیل و ٣٠٠ کارگر آن بیکار شدند. وی به این موضوع اشاره كرده که کارگران این واحد تولیدی برای پی گیری و دریافت مطالبات خود به اداره کار شهرستان ابهر شکایت کرده‌اند و در دو سال گذشته، با عدم پرداخت حقوق کارگران این كارگران چندین بار برای دریافت حقوق و مزایا و مطالبات خود در مقابل فرمانداری تجمع كرده بودند.
***
اعتراض كارگران ایران برك به ٧ ماه حقوق معوقه
روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت تعدادی از كارگران كارخانه ایران برك، در اعتراض به پرداخت نشدن هفت ماه حقوق كارگران این كارخانه جلوی مجلس اسلامی تجمع اعتراضی داشتند. بدنبال این تجمع نهایتا از سوی دفتر مركزی این شركت در تهران و مدیریت كارخانه به آنها قول داده شد كه تا چند روز دیگر به مطالبات آنها رسیدگی میشود.
***
تجمع اعتراضی یابندگان گیاهان دارویی اشنویه
اخیرا پاسگاه مرزی منطقه تاله چهار اشنویه محدودیتی بر محدودیتها افزود و مانع این شد كه گیاه یابان دارویی بتوانند با وسایل نقلیه خود به ارتفاعات برای گیاه یابی بروند. این در حالیست كه اگر آنها ازگیاه یابی استفاده نكنند مجبور میشوند ٨ ساعت راه را با پای پیاده طی كنند. یك گیاه یاب دارویی ضمن دادن این خبر گفت: ما تجمع اعتراضی كردیم و گفتیم كه به چه حقی یك پاسگاه مرزی برای خودش قانون می تراشد اما رئیس دفتر سیاسی انتظامی فرمانداری اشنویه كه خود در همه ستمگری ها دست دارد فقط یك وعده توخالی رسیدگی به ماداد.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

محرومیت كارگران زنبوردار از بیمه تامین اجتماعی و تعطیلی كارخانجات تولید ابزارآلات عسل
عفت رئیسی سرمدی، رئیس اتحادیه زنبور داران اعلام کرد: در حال حاضر ٢٠٠ هزار کارگر زنبور دار از بیمه سازمان تامین اجتماعی محروم شده‌اند. او افزود: همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت متعهد شد که از محل قانون هدفمندی ١٠ درصد حق بیمه زنبور داران را پرداخت کند اما همزمان با شروع اجرای این قانون در سال ٨٩ از سوی تامین اجتماعی اعلام شد که براساس ماده ٢٠ زنبور دارانی که قبلا تحت پوشش بیمه‌های دیگر بودند نمی‌توانند تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند. به گفته وی در حال حاضر ٦٠ هزار واحد زنبور داری با پروانه کار در ایران فعالیت می‌کنند که سازمان تامین اجتماعی از تحت پوشش قرار دادن كارگران شاغل در دو سوم آن‌ها سرباز می‌زند. او همچنین از تعطیلی ٥٠ تا ٦٠ درصد از کارخانجات تولید ابزار آلات عسل خبر داد.
***
١٥ هزار کارگر ساختمانی در مازندران در انتظار بیمه
نصرالله دریابیگی، دبیراجرایی خانه كارگر مازندران گفته است: ١٥ هزار کارگر ساختمانی در استان مازندران منتظر تحقق وعده بیمه كارگران ساختمانی هستند. او افزود: با وجودی که ١٥ هزار کارگر ساختمانی در استان مازندران وجود دارند اما طبق سهمیه سازمان تامین اجتماعی تنها ٢ هزار نفر از این کارگران تحت پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.
***
كارگران ریسندگی كاشان ٤٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند
کارگران شرکت ریسندگی، بافندگی و نساجی كاشان به رغم اینکه بالغ بر ٤٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند با دریافت ماهیانه ٢٠٠ هزارتومان با توجه به تورم موجود جهت تامین مخارج زندگی خود و مشکلات موجود به سختی امرار معاش می‌نمایند. کارگران این شرکت حتی بخشی از عیدی و بن سالهای قبل خود را نیز دریافت نکرده‌اند، این کارخانه با بدهی نزدیک به ١٣٠ میلیارد تومانی به کارگران شاغل، بازنشسته و سازمان تامین اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند.
***
دزدی و چپاول ١٠ ماه حقوق كارگران ساختمانی شركت كاویان درعسلویه
یكی از پیمانكاران ساختمانی شركت كاویان وابسته به سپاه ، روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت گفت: ده ماه است شركت كاویان وابسته به سپاه حقوق پیمانكاران و بیش از ٦٠٠ كارگر ساختمانی این شركت را پرداخت نكرده است؛ یعنی ازخرداد سال ٩٠ تا اردیبهشت سال ٩١. پیمانكاران و كارگران تا بحال چندین بار مقابل این شركت دست به تجمع اعتراضی زده اند ولی هیچ مرجعی پاسخگوی رسیدگی به وضعیت آنها و دزدی های صورت گرفته .
***
كارگران متروی اهواز ٥ ماه حقوق نگرفته اند
یکی از کارگران متروی اهواز گفت: ٨٠٠ نفر از کارگران قطار شهری اهواز ٥ ماه است که حقوق نگرفته‌اند. وی با اشاره به بیكاری ٢٠٠ كارگر قطارشهری اهواز در پی توقف كار به دلیل اعتراض كارگران در سال گذشته، افزود: مشکلات کارگران متروی اهواز دوباره در حال تکرار شدن است. همچنین دبیر اجرای خانه کارگر اهواز نیز با تایید گفته کارگران قطار شهری خاطر نشان کرد: کارگران متروی اهواز به خاطر ترس از اخراج جرات اعتراض ندارند.
***
عدم پرداخت حقوق كارگران شركت سامان كاشی
براساس گزارش یكی از كارگران از شهرستان بروجرد روز سه شنبه ٢٦ اردیبهشت، بیش از ٢٥٠ نفر از كارگران شركت سامان كاشی ٣ ماه حقوقشان پرداخت نشده و بیش از یكسال نیز پول بیمه آنان واریز نشده است.
***
کارگران کارخانه پلی اوتان ٢ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند
عید علی کریمی از اعضای خانه كارگر رژیم در قزوین گفته است: کارگران کارخانه پلی اوتان، واقع در شهرک صنعتی قزوین، ٢ ماه حقوق نگرفته‌اند. او افزود: کارخانه پلی اوتان که تولید کننده صندلی خودرو و تشک است در گذشته ٥٠٠ کارگر داشت که هم اکنون تعداد ٢٠٠ کارگر در این واحد تولیدی باقی مانده‌اند.
***
كارگران كارخانه پرریس سنندج بمدت یكسال هیچ حقوقی نگرفته اند
بیش از ٤٠ نفر از كارگران كارخانه پرریس سنندج كماكان ٩ ماه حقوق معوقه دارند و سنوات و عیدی سال ٩٠ نیز به آنها پرداخت نشده است.
***
كارگران اخراجی دانشگاه آزاد لارستان حقوق معوقه خود را نگرفته‌اند
یکی از کارگران قراردادی دانشگاه آزاد واحد لارستان از عدم پرداخت حقوق و معوقات خود و سایر كارگران خدماتی این دانشگاه یك سال پس از اخراج خبر داد. وی تعداد اخراج شدگان را ٦٠ نفر اعلام کرد. میانگین سوابق کاری این ٦٠ نفر از ده سال تا ١٥ سال بوده است.
***
بلاتکلیفی ده ساله کارگران سامیکو صنعت
چنگیز اصلانی، دبیر اجرایی خانه كارگر همدان گفت: کارخانه سامیکو صنعت همدان بمدت ١٠ سال است که به جهت مشکلات مالی و مدیریتی تعطیل و کارگران آن بلاتکلیف شده‌اند. او اظهار داشت: ١٨٠ کارگر رسمی و ٢٤٠ کارگر قراردادی این واحد تولید کننده لوازم خانگی از نیمه دوم سال ٨١ تا هم اکنون حقوق و سایر مزایای قانونی خود را طلب دارند.

اخراج و بیكارسازی ها

موج جدید اخراج كارگران به راه افتاده است
اسماعیل حق پرستی، دبیر اجرایی خانه کارگر تهران نسبت به عواقب روی آوردن برخی بنگاه‌های بزرگ کشور به اخراج نیروهای کار هشدار داد. وی با بیان اینکه موج جدیدی از اخراج کارگران به راه افتاده است اظهار داشت: اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی با افزایش مشکلاتشان ناچارند با بخش اعظمی از نیروی کار خود تمدید قرارداد نكنند یا نسبت به اخراج آنان اقدام می‌کنند. او افزود: به دنبال تشدید بحران و رکود اقتصادی در کشور و اینکه عرضه نیروی کار فراوان با ایجاد فرصت‌های جدید شغلی همخوانی ندارد باعث شده است جمع کثیری از کارگران به راحتی اخراج شوند.
***
بیکاری ٢٥٠٠ کارگر کارخانه پلی اکریل
در پی قطع گاز کارخانه پلی اکریل ایران شهرستان مبارکه در استان اصفهان، ٢٥٠٠ کارگر این کارخانه بیکار شدند. دلیل تعطیلی این کارخانه عدم وجود نقدینگی جهت پرداخت بدهی چند میلیارد ریالی به اداره گاز شهرستان مبارکه و افزایش شدید بهای حامل های انرژی در پی حذف سوبسیدها، کاهش میزان تولید در پی تحریم های بین المللی عنوان شده است.
***
بیکاری زنان دو برابر مردان است
علیرضا محجوب، دبیر خانه كارگر اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اسلامی با بیان این که آمارها حاکی از افزایش شدید بیکاری در بین زنان است، گفت: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میزان بیکاری زنان در سال ٩٠ نسبت به سال ٨٥ بیش از دوبرابر شده است. او در ادامه گفت: تا چند سال پیش بیکاری در میان زنان نسبت به مردان بسیار کمتر بود اما آمارهای رسمی حاکی از این است که آمار بیکاری با توجه به افزایش فارغ‌التحصیلان رشد چشمگیری داشته است. او گفت: در مقابل میزان تقاضایی که زنان برای شغل دارند، میزان تقاضا یعنی فرصت های اشتغال برای این قشر بسیار اندک است.
***
مجتمع گوشت زیاران به طور كامل تعطیل شد
عیدعلی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفته است مجتمع گوشت زیاران به عنوان بزرگترین مجموعه کشتارگاهی و تولید گوشت قرمز کشور كه زمانی ٧٠٠ کارگر داشت و در گذشته به صورت نیمه تعطیل درآمده بود هم اکنون به طور کامل تعطیل شده است.
***
اخراج ٤٠٠ كارگر در كاشان
ایلنا خبر داد كه از ابتدای سال تاكنون بالغ بر ٤٠٠ نفر از كارگران واحدهای تولیدی شهرستان كاشان بیكار شده‌اند. در ادامه این خبر همچنین آمده است: در بعضی از واحدهای تولیدی شهرستانهای كاشان و آران و بیدگل كارگران از مزایای قانون كار برخوردار نیستند به طوری كه اگر كارگری قصد مرخصی رفتن داشته باشد كارگر شیفت بعدی را ملزم می كنند ١٦ ساعت كاری به جای فرد مورد نظر كار كند.
***
٢٠٠ كارگر زاگرس خودرو بیكار شدند
محمد گودرزی دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد اعلام کرد: ٢٠٠ کارگر کارخانه زاگرس خودرو واقع در بروجرد به دلیل عدم تمدید قراردادهای‌كاری‌شان، طی یک ماه اخیر بیكار شده‌اند.
***
بیكاری ١٥٠ كارگر شیر وارنا
حیدر مظاهری، دبیر اجرایی خانه كارگر ورامین اعلام کرد: ١٥٠ كارگر کارخانه شیر وارنا در پی تمدید نشدن قرارداد كاری‌شان بیكار شده‌اند.
***
اخراج سازی در کارخانه ساخت دوچرخه آساک
طی دو ماه اخیر ٤٠ تن از کارگران کارخانه بزرگ دوچرخه سازی آساک در شهرستان قوچان از کار اخراج شده اند. در میان اخراج شده گان کارگرانی هستند که ١٦ سال سابقه کار در این کارخانه را دارند.
***
تعداد بیکاران لیسانس در کشور ده برابر زیر دیپلم‌ها است
عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تعداد بیکاران لیسانس در کشور ده برابر زیر دیپلم‌ها است.
***
اخراج ١٤٠ کارگر از دو کارخانه زنجان با ٥ ماه حقوق عقب افتاده
کاظم خلجی دبیر اجرایی خانه کارگر خرمدره گفت: کارخانه نخ ایران که تولید کننده انواع نخ نساجی است به جهت مشکلات مالی ٧٠ کارگر خود را با پایان یافتن قراردادشان تعدیل کرده است. می گوید: نخ ایران در گذشته حدود ٢٠٠ کارگر داشت که اکثر آنان با قراردادهای کوتاه مدت به مرور اخراج شدند. او در ادامه در خصوص کارخانه الیاف هامون نیز خاطر نشان کرد: به دلیل مشکلات بوجود آمده مالی در حال حاضر کارخانه الیاف هامون نیز با ٧٠ کارگر تعطیل شده است. وی با اشاره به بیکاری کارگران واحد تولیدی در پی تعطیلی کارخانه‌ها، گفت: این ٧٠ کارگر ٥ ماه حقوق طلب دارند.
***
پلمب یکی از واحدهای شهر کتاب
هفته گذشته پلیس، شهرکتاب مرکز خرید بوستان را بست و پرونده آن را به دادگاه فرستاد. این موضوع باعث شد تا بسیاری از شعب دیگر شهر کتاب هم در انتظار برخورد پلیس باشند و کارکنان آن نگران از دست‌دادن شغل خود هستند.
***
پلمپ کلیه فروشگاههای عرضه کننده مرغ زنده در روانسر
اخیرا کلیه فروشگاههای عرضه کننده مرغ زنده از سوی اداره اماکن و شبکه بهداشت رژیم در شهر روانسر تعطیل و پلمپ شده اند.
***
تعطیلی ٣٢٥ واحد تولید كود شیمیایی و بیكاری ١٥ هزار كارگر
صیاد فرهادی رئیس انجمن صنفی تولید كنندگان كود شیمیایی می گوید: طی پنج سال گذشته تا كنون ٣٢٥ واحد تولیدی در كشور تعطیل شده‌اند. او از بیكاری ١٥ هزار كارگر فعال در این واحدها به دلیل عدم خرید كود توسط دولت خبر داد.
***
بیش از ٣٠ درصد از كارخانجات تولید چای در كشور تعطیل شده‌اند
پرویز شعبانی نایب رئیس اتحادیه چایکاران از کاهش میزان تولیدات چای طی هفت سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر ٤٠ درصد از کشاورزان باغ‌های چای سبز را‌‌ رها کرده‌اند و به مشاغل دیگر روی آورده‌اند. او اعلام کرد: به دلیل عدم اعمال سیاست‌های حمایتی بیش از ٣٠ درصد از کارخانجات تولید چای در کشور تعطیل شده‌اند.
***
بیكاری ٤٠ هزار نیروی كار آموزش‌دیده در بروجرد
محمد گودرزی، دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد از بیکاری به عنوان بزرگترین چالش استان لرستان یاد کرد و گفت: استان لرستان رتبه نخست بیکاری کشور و شهر بروجرد نیز مقام اول بیکاری در این استان را داراست. وی افزود: علی‌رغم اینکه بیش از ٤٠ هزار نیروی آماده به کار و تحصیل کرده در بروجرد وجود دارند متاسفانه نیمی از واحد‌های تولیدی شهرکهای صنعتی بروجرد تعطیل شده و یا در شرف تعطیلی هستند.
***
بیكاری ٩٠ کارگر نورد ذوب فلزات خلیج فارس
کاظم خلجی از خرمدره اعلام کرد: ٩٠ کارگر کارخانه ذوب فلزات نورد خلیج فارس واقع در شهرك صنعتی ابهر، در پی عدم تمدید قراردادشان بیکار شدند. وی در ادامه می گوید: هم اکنون ٣٠ کارگر از مجموع ١٢٠ کارگری که در این واحد تولیدی فعال بودند باقی مانده‌اند.
***
تشدید روند نابودی صنعت تولید تخم مرغ
رئیس "کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار ایران" اعلام کرد صنعت تولید تخم مرغ کشور در حال نابودی است. وی همچنین تصریح کرده است صنعت مرغداری که بزرگترین صنعت کشور بعد از نفت بشمار می رود در هاله ای از ابهام و تهدید قرار گرفته است. نامبرده که با خبرگزاری حکومتی فارس گفتگو می کرد، اضافه کرده است: بی تدبیری و انفعال مقامات دولتی به زودی ریشه صنعت تولید تخم مرغ را می سوزاند.
***
كارخانه زامیاد در آستانه تعطیلی
ایسنا بتاریخ ٢٧ اردیبهشت بنقل از داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران از تعطیلی قریب‌الوقوع كارخانه زامیاد به دلیل عملكرد پلیس در توقف شماره‌گذاری وانت نیسان خبر داد. وی اظهار كرد: با توجه به دپو شدن حدود ١٨ هزار دستگاه وانت نیسان تولیدی و عدم شماره‌گذاری آن‌ها، زامیاد ظرف چند روز آینده تعطیل خواهد شد.
***
تعطیلی و بیکاری کارگران کارخانه الیاف هامون
به گفته رئیس خانه کارگر شهرستان خرم دره استان زنجان، به دلیل بحران اقتصادی و مشکلات مالی کارخانه الیاف هامون تعطیل و تمامی کارگران آن اخراج شده اند. برپایه این خبر به دلیل مشکلات مالی بوجود آمده در حال حاضر کارخانه الیاف هامون با ٧٠ کارگر تعطیل و این کارگران علیرغم عدم دریافت ٥ ماه دستمزدهای معوقه خود از کار اخراج شده اند.
***
پلمب ٩ کافی نت به خاطر استفاده از فیلترشکن
سرهنگ یلی رئیس پلیس فتا استان خراسان شمالی گفت: ٩ کافی نت در خراسان شمالی به دلیل استفاده از فیلتر شکن پلمب شدند.
***
تعطیلی صدها كوره آجرپزی استان كرمانشاه و بیكاری هزاران نفر
سایت "كرمانشاه پست" روز ٣١ اردیبهشت از تعطیلی صدها كوره آجرپزی در استان كرمانشاه خبر داد. در این خبر آمده است: هزاران کارگر کوره های آجرپزی استان کرمانشاه و بخصوص شهرستان کنگاور بیکار شده اند . خبرها از بیکاری بیش از ٥٠٠٠ کارگر حکایت دارد . این موج گسترده و کم سابقه بیکاری در نتیجه تعطیلی صدها کوره آجرپزی سنتی طی دو سال اخیر است .در ادامه آمده است: کوره داران و کارگران بیکار ، آغاز هدفمند شدن یارانه ها و افزایش قیمت سوخت را عامل اصلی وضعیت ناامیدکننده خود عنوان کرده اند .

ناامنی محیط كار

یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمان جان باخت
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه خبر داد كه روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت کارگر ٢٢ ساله ای به نام زانیار رمضانی از ساختمان در حال احداثی در شهرک ساحلی سنندج سقوط کرد و جان خود را از دست داد. در ادامه این خبر آمده است: طی دو هفته گذشته چهار نفر در جریان ناامنی محیط کار در استان کردستان جان خود را از دست داده اند.
***
کارگر ١٦ ساله زیر آوار كشته شد
ایلنا روز ٢٥ اردیبهشت خبر داد كه در یك ساختمان دو طبقه در حال تخریب دو کارگر جوان در حال تخریب قسمتی از دیواره های خر پشتک ساختمان بودند که قسمتی از دیوار و سقف خر پشته ریزش کرد مرگ یك كارگر ١٦ ساله را در جنت آباد جنوبی در پی داشت.
***
کشته و زخمی شدن دو کارگر
به گزارش مقامات آتش نشانی شهر آران و بیدگل در نزدیکی کاشان، دو کارگر در حین حفاری کانال گاز در یکی از خیابان های این شهر کشته و زخمی شدند. برپایه این گزارش، یکی از کارگران که در حال حفاری بود که بر اثر برخورد قطعات آسفالت خیابان برسر وی، جان خود را از دست داد و کارگر دیگری نیز زخمی شد.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

آزادی ٥ نفر از بازداشت‌شده‌گان اول ماه مه سنندج
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری اعلام كرد كه روز ٢١ اردیبهشت تعداد ٥ نفر از بازداشت‌شده‌گان مراسم اول ماه مه سنندج، به اسامی زاهد بنفشی، محمد لطیفی، حمید طاریمرادی، شیرکو کردی و فرزاد حسن‌پناهی پس از ٩ روز بازداشت در اداره اطلاعات شهر سنندج، با قرار وثیقه آزاد شدند اما از سایر بازداشت‌شده‌گان اطلاعی در دست نیست.
***
وضعیت بد جسمانی بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری در بند
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری خبر داد كه بهنام ابراهیم زاده از ناراحتی شدید جسمانی رنج می‌برد. وی مدتهاست كه از درد در ناحیه گوش رنج برده و دچار عفونت شدید گوش شده است. علیرغم تقاضاهای مكرر وی و خانواده اش مبنی بر رسیدگی پزشكی و مداوا، تاكنون مسئولین زندان به وضعیت وی رسیدگی نكرده اند.
***
٥ سال حكم تعزیری و تعلیقی برای مهرداد امین وزیری
روز ٢٥ اردیبهشت، ساعت ٩ و نیم صبح آخرین دادگاه مهرداد امین وزیری برگزار شد. وی به دلیل اتهامات واهی در تاریخ ٣٠ مهر ٩٠ در شعبه ١ دادگاه اسلامی سنندج به ١ سال حبس که به مدت ٥ سال تعلیق است، محکوم شده بود. او در آخرین بازداشتش، پس از تحمل حدود ٣٢ روز بازداشت در اداره اطلاعات سنندج با وثیقه ١٥ میلیون تومانی آزاد شد و در تاریخ ٢٥ اردیبهشت ٩١ اخرین دادگاه مهرداد امین وزیری برگزار شد كه طی حكمی به ٥ سال حكم تعزیری و تعلیقی محكوم شد.
***
جوانمیر مرادی به پلیس فتا احضار شد
طبق خبر منتشر شده از سوی انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه، روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ٩١ جوانمیر مرادی رئیس این انجمن و از فعالین جنبش كارگری طی تماسی تلفنی از طرف پلیس فتا كرمانشاه احضار و از او خواسته شده است كه روز شنبه ٣٠ اردیبهشت خود را به این اداره معرفی كند.
***
احضار پدرام نصرالهی برای ارائه آخرین دفاعیات خود در دادگاه
روز شنبه ٣٠ اردیبهشت پدرام نصرالهی (نه به ز) از سوی شعبه ٤ دادگاه سنندج احضار شد تا آخرین دفاعیات خود را ارائه دهد. وی به دفاع از خود برخاست و کلیه اتهامات وارده را مردود اعلام کرد. پدرام نصرالهی به اتهام عضویت در کمیته هماهنگی و تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفت.
***
جرم ابوالفضل عابدینی حمایت از کارگران و معلمان است
مهراب عابدینی برادر ابوالفضل عابدینی در خصوص آخرین وضعیت برادرش می گوید: طی سال گذشته ابوالفضل تنها یکبار ملاقات حضوری داشته و در طی دوران محکومیت از حق مرخصی هم بی بهره بوده است. این در حالی است که ابوالفضل افتادگی میترال دریچه قلب دارد و دارو مصرف می کند و فشارهایی که در این مدت کم هم نبوده است وضعیت جسمانی او را وخیم تر کرده است. ابوالفضل عابدینی نصر در ١١ اسفند سال ٨٨ در منزلش توسط اطلاعات بازداشت و به بند دو الف زندان اوین منتقل شد. وی از سوی دادگاه انقلاب اهواز به ١١ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی پس از محکومیت به زندان کارون اهواز منتقل و مدتی را در این زندان با شرایط بسیار دشوار به سر برده و بعد از آن به بند ٣٥٠ زندان اوین منتقل شد. مهراب عابدینی می گوید: "ابوالفضل در سال ٨٤ هم به جرم حمایت از سندیکای کارگری هفت تپه توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و ماهها در زندان بود و در مجموع چهار نوبت تا قبل از انتخابات ٨٨ توسط وزارت اطلاعات اهواز بازداشت شد اما از همه اتهامات تبرئه شد، تا اینکه در بعد از انتخابات به حکم سنگین زندان محکوم شد. اگر بیانیه های برادرم را در گوگل سرچ کنید و یا نوشته ها و گفته های ایشان را بخوانید، می بینید که جرم برادرم دغدغه حقوق بشر و دفاع از حقوق معلمان و کارگران بوده است. سارا عیوضی، مادر ابوالفضل عبادینی می گوید: "آخر به کدامین گناه مستحق این شکنجه ها است به گناه دفاع از کارگران نیشکر هفت تپه خوزستان و دفاع از سندیکای معلمان ایران و دفاع از سندیکای کارگران شرکت اتوبوس رانی و اصناف دیگر و یا گناه بیان حقایق روز کشورمان؟"
***
مرخصی ١٠ روزه علی نجاتی به دلیل شرایط بد جسمانی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد كه علی نجاتی، عضو هیات مدیره ی سندیكای كارگران نیشكر هفت تپه به دلیل وضعیت بد جسمانی روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت جهت مراجعه به پزشک و پیگیری معالجات به مدت ١٠ روز به مرخصی فرستاده شده است. شرایط جسمانی علی نجاتی به گونه ای است که هر روز زندان برای وی خطر جسمانی و سکته را در بر دارد، اما مسئولین علیرغم تایید پزشکی قانونی و پزشک معالج وی از آزادی کامل وی جلوگیری کرده اند.
***
شاهرخ زمانی را به انفرادی فرستاده اند
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی خبر داد كه مسئولین زندان تبریز برای جلوگیری از اعتراض زندانیان، شاهرخ زمانی و تعدادی از زندانیان را از تسهیلات عمومی زندان محروم کرده اند. همچنین شایعه است که شاهرخ زمانی را نیز به انفرادی فرستاده اند .
***
اعتصاب غذا محمد جراحی در زندان مرکزی تبریز
محمد جراحی به همراه سه نفر دیگر از همبندانش در اعتراض به وضعیت نامناسب موجود در بند متادون و همچنین احكام غیر عادلانه خود دست به اعتصاب غذا زده اند.

پرستاران

پرستاران بخش خصوصی با نیمی از دستمزد رسمی کارمیکنند
زینب طاهری، عضو هیئت مدیره اتحادیه كاركنان بیمارستانها و مراكز درمانی كشور و دبیر انجمن پرستاری گفته است: عدم انسجام در موضوع پرداخت دستمزد به پرستاران باعث از دست رفتن حقوق و كاهش انگیزه‌ها شده است. وی ادامه داد: پرستارانی كه در مراكز تامین اجتماعی كار می كنند تقریبا دو برابر پرستارانی كه در بخش خصوصی مشغول خدمت‌ هستند حقوق دریافت می‌كنند و این درحالی است كه ما همگی در دانشگاه‌های واحدی درس خوانده‌ایم و سپس جذب نهادهای مختلف درمانی كشور شدیم. او با اشاره به مشكلات پرستاران در بیمارستان‌های بخش خصوصی افزود: پرستاران در مراكز خصوصی با ساعت كاری و مسئولیت پذیری بسیار، نیمی از دستمزد پرستاران بخش دولتی و تامین اجتماعی را دریافت می‌كنند كه بدون در نظر گرفتن تخصص و تحصیلات و عوارض شغلی، رقمی نزدیك به پایه دستمزد كارگران را دریافت می‌كنیم.

معلمان

افزایش حقوق معلمان جنبه تبلیغاتی داشت
مهدی بهلولی، عضو کانون صنفی معلمان در گفت‌و‌گویی در مورد افزایش حقوق معلمان در شهرستان‌ها که درچند ماه گذشته صورت گرفت گفت: افزایش حقوق معلمان از دوسه ماه قبل از عید نوروز آغاز شد به این شكل که در دی ماه در طول مدت حدود بیست روز سه حکم کارگزینی متفاوت برای معلمان در شهرستان‌ها صادر شد. وی افزود: ‌ در این بیست روز چند بار مبالغی به حقوق معلمان اضافه شد اما در ‌‌نهایت به صورت میانگین ١٠٠ هزارتومان به حقوق معلمان در شهرستان‌ها افزوده شد. وی با بیان اینکه افزایش حقوق معلمان در بهمن و اسفند اعمال شد تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش ‌می‌خواهد پولی را که به حساب معلمان ریخته است یا این پول را می‌خواهند از معلمان پس بگیرند یا دیگر این افزایش حقوق معلمان را اعمال نکند. او این مسئله را بهرحال یك اقدام تبلیغاتی می داند.
***
تجمع اعتراضی آموزگاران و مربیان پیش دبستانی در مقابل مجلس
حدود ٤٠٠ نفر از آموزگاران و مربیان پیش دبستانی ضمن تجمع در مقابل درب مجلس اسلامی، خواستار تغییر وضعیت شغلی خود شدند. تجمع این افراد که در اعتراض به عدم تغییر موقعیت شغلی از پیمانی به قراردادی صورت گرفت، موجب ترافیکی سنگین در اطراف مجلس رژیم گردید.

گزارش

٢.٥ میلیون کودک در معرض خیابانی شدن قرار دارند
دکتر محمدتقی سبزه‌ای، عضو هیات علمی دانشگاه رازی با اعلام این‌که در حال حاضر حدود ٥٨٠ هزار کودک خیابانی در کشور وجود دارد، گفت: ٢.٥ میلیون کودک هم در معرض خیابانی شدن قرار دارند. وی ادامه داد: ٨٠ درصد کودکان کار مهاجرند و از روستاها به شهر آمده‌اند و اکثر آنها نیز متعلق به خانواده‌های پرجمعیت، بی‌سرپرست و بدسرپرست هستند. وی فقر، بیکاری و حاشیه نشینی را از جمله مهم‌ترین دلایل روی آوردن کودکان به شغل‌های خیابانی دانست و افزود: باید برای رفع این مشکل، برنامه‌ریزی طولانی مدت داشته باشیم.
***
كارگری كه هزینه‌های درمانش را همكارانش می‌پردازند
ایلنا نوشت: ٢٧ شهریور ماه سال ٩٠ کیهان نیاز بخش، كارگر ٣٨ ساله، یکی از کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی از توابع شهرستان رودبار هنگام كار در عمق ٢٥٠٠ متری زمین، از ارتفاع چهار متری سقوط می‌كند و از ناحیه دو دست و گردن دچار شکستگی ‌می‌شود که به جهت شدت صدمات هم اکنون براثر ضایعه نخاعی قادر به حرکت نیست. او از فاصله شهریور ماه سال گذشته تا هم اکنون تحت نظارت و درمان پزشکان است و به طور مرتب فیزیوتراپی ‌می‌شود اما می‌گوید كه این روزها خود را سربار زن و فرزندش ‌می‌داند. می‌گوید: با وجود ضایعه نخاعی‌ام بیشتر از آنكه مشكلات جسمی آزارم بدهد، مشكلات روحی روانی اذیتم می‌كنند. اینجا، گوشه خانه كه افتاده‌ام مدام به آینده زن و دو بچه‌ام فكر می‌كنم. من پیش از حادثه بچه‌هایم را كم می‌دیدم. معمولا وقت رفتن و آمدن من به خانه خواب بودند، ایرادی هم نداشت. لااقل می‌دانستم كه دارم برای آینده آنها كار می‌كنم. اما حالا همیشه جلوی چشمم هستند و كاری هم از من برای‌شان ساخته نیست. نمی‌دانم چه بر سر آنها می‌آید. درباره هزینه‌های درمانش می‌گوید: مسئولان معدن نه تنها تا امروز هزینه‌های درمان من را تامین نكرده‌اند، بلكه حتی به ملاقاتم هم نیامده‌اند. بیشتر هزینه‌های درمانم را همكارانم در معدن با روی هم گذاشتن ماهانه ١٠ هزار تومان از درآمدشان تامین می‌كنند. خانواده‌ام هم تا حالا هر چه داشته‌اند خرج درمانم كرده‌اند.
***
سیاست ضدانسانی در برخورد به كارگران افغان و نگاه به بیكاری
رژیم اسلامی در تداوم سیاستهای ضد کارگری خود، از صدور حکم زندان علیه کارفرمایانی که بدون مجوز کار کارگر خارجی استخدام می کنند، خبر داد. عیسی موسوی، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری رژیم در تهران "کاهش فرصتهای شغلی در ایران و معضل بیکاری را اشتغال فرصتهای شغلی توسط اتباع خارجی" عنوان کرد. وی مدعی گردید "این اقدام جهت افزایش فرصت های شغلی در کشور و برای قانونمند کردن اشتغال است".
***
"ایران نیروی كار اضافی دارد"
عزیز اكبریان، عضو كمیسون صنایع مجلس گفت: متاسفانه در كشور دچار مشكل ازدیاد كاركنان دولت هستیم،‌ در حال حاضر در اداره‌ها كار هر یك نفر را چهار نفر انجام می دهد،‌ نتیجه هم این می شود كه حقوق یك نفر هم بین چهار نفر تقسیم می شود و به همین دلیل است كه در ایران دسمتزدها پایین است.
***
كودكان زباله‌گرد ٤٥ درصد بیشتر از سایر كودكان كار در معرض ایدز قرار دارند
طیبه شریف پور، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان کار و خیابان گفت: با اوج‌گیری بحران‌های اقتصادی و افزایش تورم، روند جذب كودكان به ویژه كودكان مهاجر افغان به بازار كار سرعت گرفته است. و با تشدید برخوردها برای بازگشت مهاجرین افغان پس از دهه ٧٠ با پدیده بازگشت فرزندان مهاجرین افغان مواجه شدیم. او در تشریح این پدیده گفت: بسیاری از کودکان زیر ١٨ سال که ممکن است یکی از بستگان آنها در ایران باشند به شکل غیر قانونی وارد ایران می‌شوند و به دور از خانواده به صورت گروهی در مناطق حاشیه‌ای تهران کار و زندگی کار می‌کنند. او ادامه داد: در بازدیدهایی که از طریق انجمن ایشان به طور نامحسوس در باغها و اماكن حاشیه‌ای شهر تهران صورت گرفته مشاهده شده است که کودکان زباله‌گرد در گروه‌هایی با یکی از بستگان بزرگ‌سال بدون امکانات اولیه بهداشتی به کار تفکیک زباله مشغول هستند و در محیط‌های آلوده بدون حداقل امکانات همچون دستكش و ماسك، سرنگ و تیغ‌های مصرف‌شده‌ی داخل زباله‌ها را لمس می‌كنند بی آنكه از روش‌های انتقال بیماری‌های عفونی اطلاعی داشته باشند.
***
تحقق وعده‌های اشتغالزایی در خراسان رضوی غیر ممكن است
محمد عمارلو، دبیراجرایی خانه كارگر نیشابور گفت: بیش از ٣٠ هزار بیکار جویای کار در شهرستان نیشابور منتظر تحقق وعده‌های اشتغال زایی دولت هستند. او می گوید: وعد‌های احمدی نژاد برای ریشه‌کنی بیکاری در استان خراسان رضوی تا پایان سال غیر ممکن بنظر می‌رسد.
***
بیکاری مهمترین علت ارتکاب جرم توسط جوانان زیر ٢٥سال
سرهنگ فریدون محمد بیگی، معاون اجتماعی پلیس پیشگیری گفت: بیکاری مهمترین دلیل ارتکاب جرایم توسط جوانان زیر ٢٥ سال است. ارتکاب جرایم توسط جوانان زیر ٢٥ سال به دلایل مختلفی روی می دهد که باعث می شود جوانان که نیروی کار محسوب می شوند به سمت ارتکاب جرم پیش روند. بیکاری و درآمد اقتصادی پایین باعث می شود که افراد به ارتکاب جرایمی مانند سرقت، زورگیری و نزاع روی آورند.
***
کار انتخاب آگاهانه کودک نیست
یاشار خامنه، عضو انجمن دفاع از حقوق كودكان كار و خیابان می گوید: به دلیل آنكه دستمزد كودكان یك چهارم افراد بزرگسال است و آنان امكان اعتراض صنفی و تشكل‌یابی ندارند بهره‌كشی از كودكان روز به روز افزایش می‌یابد. هر كشوری كه كودكانش مجبور به كار كردن هستند باید احساس خطر كند چرا كه این پدیده به معنی تامین نبودن خانواده‌های آنان بلحاظ معیشتی است. وی با تاكید بر اینكه اصطلاح "كودكان كار" با نفس كودكی در تناقض‌ است، افزود: دولت نباید بگذارد كار به جایی برسد كه لازم باشد به کودک کار آموزش دهد که چطور هنگام كار بیمار نشود بلكه اساسا نباید اجازه بهره‌كشی از كودكان را بدهد. وی با بیان اینكه "كار انتخاب آگاهانه كودكان نیست" افزود: جامعه باید حقوق کودک را فارغ از ملیت، قومیت و مذهب به رسمیت بشناسد و به عنوان یک انسان برایش ارزش قایل شود.
***
تضییع حقوق صدها کارگر شاغل در معدن سنگرود
علیرغم مصوبه دولت جهت حذف شرکتهای پیمانکاری، ٥٠٠ کارگر شاغل در معدن سنگرود واقع در کوههای البرز غربی که شرکتی وابسته به دولت می باشد، شامل مصوبه مذکور نشده اند.
به گزارش ایلنا، ٥٠٠ کارگر این واحد تولیدی ١٤ سال است که نه تنها با شرکت دولتی البرز غربی قراردادی امضاء نکرده ‌اند، بلكه پیمانكاران این معادن نیز از امضای قرارداد كاری طفره می‌ روند. معدن سنگرود در فاصله ١٢٨ کیلومتری جنوب شهرستان رشت و حدود ٣٠ کیلومتری شمال شرقی در دل کوه‌ های البرز غربی قرار دارد.
***
گسترش قراردادهای سفیدامضا در پی قطع یارانه ها
پروین محمدی، عضو اتحادیه آزاد كارگران ایران، در گفتگو با ایلنا گفته است كه قراردادهای سفید امضا پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گسترش یافته‌اند. او در ادامه می گوید: به دلیل فشار بیش از حدی كه در پی هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر بخش تولید وارد شد، كارفرمایان كه از عهده پرداخت هزینه انرژی واحدهای تولیدی بر نمی‌آمدند این زیان را با انعقاد قراردادهای سفید امضا از طریق حقوق كارگران جبران می‌كنند. وی با بیان اینكه ٧٠ درصد از زنان كارگر با قراردادهای سفید امضاء مشغول به كار هستند، درباره پیشینه‌ی این نوع قرارداد گفت: پس از تفسیر تبصره دوم ماده هفت قانون كار قراردادهای موقت در روابط كار ایران گسترش یافت و این قراردادهای ناعادلانه چنان جای‌پایش را محكم كرد كه دیگر استخدام رسمی كارگر به ندرت اتفاق می‌افتاد اما اینك قراردادهای سفید امضاء دارد جای پایش را در روابط كار ایران محكم می‌كند. وی یكی دیگر از دلایل رواج قراردادهای سفید امضا را گسترش بیكاری دانست و توضیح داد: در شرایطی كه بیكاری چنان گسترش یافته كه كارگر به دلیل فقدان امنیت شغلی و برای دستیابی به حق كار كردن حاضر است هر شرایطی را بپذیرد، زیر بار خفت پذیرش تسویه حساب قبل از شروع به كار هم می‌رود. او وزارت كار را مسئول مستقیم تضییع حقوق كارگران در قالب انعقاد قراردادهای سفیدامضاء دانست و ادامه داد: وزارت كار مسئول بازرسی از واحد‌های تولیدی را به عهده دارد اما با كوتاهی آنها و شانه خالی كردن از زیر بار مسئولیت، دست كارفرما هم برای انعقاد قرارداد سفید امضا با كارگر باز می‌شود. پروین محمدی با اشاره به محدودیت‌های اشتغال زنان در ایران، بیان كرد: به دلیل اینكه مردان امكان بیشتری برای انتخاب شغل‌ دارند امكان مقاومت بیشتری هم در مقابل این قراردادها می‌توانند داشته باشند اما با محدودیت‌هایی كه برای اشتغال زنان وجود دارد توان مقاومت آنان در مقابل قراردادهای سفیدامضاء هم كمتر است و به همین دلیل شاهد شیوع ٧٠ درصدی این نوع قرارداد در میان زنان كارگر هستیم. این فعال كارگری یكی دیگر از دلایل رواج قراردادهای سفید امضا در میان زنان كارگر را حضور اكثر آنان در كارگاه‌های كوچك دانست و گفت: در كارگاه‌های بزرگ كمتر شاهد چنین تخلفاتی هستیم اما در كارگاه‌های كوچك و متوسط به دلیل كم‌كاری بازرسی كار قراردادهای سفید امضا گسترده‌تر است.

اخبار بین المللی

اسپانیا: اعتراض هزاران نفر برای زندگی بهتر
به گزارش خبرگزاری‌های مختلف روز شنبه ١٢ مه بمناسبت اولین سالگرد جنبش خشمگینان هزاران نفر در بیش از ٨٠ شهر اسپانیا دست به تظاهرات و اعتراض زدند. هزاران نفر در مادرید پایتخت اسپانیا با سر دادن شعار و زدن طبل از نقاط مختلف شهر بسوی میدان اصلی شهر، میدان خورشید، حرکت کردند. آنها با در دست داشتن شعار‌هایی همچون "رژیم ١ درصدی‌ها، بحران ٩٩ درصدی‌ها" قصد ماندن و چادر زدن در میدان را داشتن که با ممانعت پلیس روبرو شدند. یک دانشجوی ٢١ ساله به خبرنگار AFP میگوید "ما اینجا هستیم چون از سیاستهایی که یک الیت خاص دارد به ما تحمیل میکند، خشمگین هستیم." یک معترض دیگر میگوید: "این مهم است که بگوییم ما همچنان در میدان هستیم." در حال حاضر نرخ بیکاری در اسپانیا ٢٥ در صد اعلام شده که این رقم در بین جوانان زیر ٢٥ سال به ٥٠ درصد میرسد.

صحنه‌ای از تظاهرات شنبه ١٢ مه در میدان خورشید مادرید - اسپانیا
***
جمهوری چک: اعلام اعتراض وسیع برای روز ٢٢ مه‌
به گزارش ICEM تعداد ٣٠ اتحادیه کارگری اعلام کردند که روز ٢٢ مه در میدان اصلی شهر پراگ جمع میشوند و پس از آن به راهپیمایی در سطح شهر می‌پردازند. آنها میگویند که مصمم هستند تا مانع از اجرایی شدن قانون جدید دولت مبنی بر کاهش حقوق بازنشستگی بشوند. حرکت اعتراضی وسیع ٢١ آوریل در پراگ که بیش از ١٢٠ هزار نفر در آن شرکت داشتند، به کارگران اعتماد به نفس داده است که میتوانند با نیروی عظیم خود دست به هرگونه حرکتی‌ بزنند و باعث تغییر بشوند. کارگران همچنین قصد اشغال وزارتخانه‌هایی را دارند که پیشنهاد کاهش دستمزد‌ها را داده اند.
***
ایتالیا: کارگران ٢ بانک را به تصرف خود در آوردند
به گزارش رویترز روز دوشنبه ١٤ مه حدود ٣٠٠ تن از کارگران سابق شرکت اتومبیل سازی فیات در اعتراض به بیکاری و نداشتن امکانات رفاهی‌ ٢ شعبه بانك Unicredit و Intesa San Paolo در سیسیل را به اشغال خود در آوردند. آنها خواهان از سرگیری کار این شرکت شدند که در نوامبر سال گذشته تعطیل شد و به اخراج ٢٢٠٠ کارگر انجامید. این حرکت اعتراضی حدود یک هفته بعد از اشغال اداره مالیات Termini Imerese توسط ٢٠٠ کارگر اتفاق می‌افتد.
***
برمه: موفقیت چشمگیر کارگران کارخانه تولید موی مصنوعی
به گزارش Myanmar Times کارگران کارخانه کره‌ای تولید موی مصنوعی در Hlaing Tharyar پس از ٢ روز اعتصاب در روزهای ٩ و ١٠ مه به پیروزی چشمگیری دست یافتند. این کارگران معترض که تعداد آنها به بیش از هزار نفر میرسید، موفق شدند دستمزد پایه خود را از ٨٠٠٠ Kyat در ماه به ٣٠٠٠٠ Kyat افزایش دهند. بدلیل بی‌اعتمادی کارگران به کارفرمایان، آنها اعلام کرده اند تا ببینند از اول ماه این توافق نامه به اجرا در میاید یا خیر. آنها اعلام کرده اند که چنانچه کارفرمایان به تعهد خود عمل نکنند دست به اقدامات اعتراضی شدید تری خواهند زد.
این کارخانه تولید کننده موی مصنوعی ١٨٠٠٠ کارگر دارد و بیشتر محصولات خود را به چین، کره جنوبی و ژاپن صادر می‌کند.
***
روسیه: تظاهرات بر ضد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
به گزارش یورونیوز درست یک هفته پس از بازگشت دوباره ولادیمیر پوتین به کاخ ریاست جمهوری روسیه، هزاران نفر از مخالفان او روز یکشنبه ١٣ مه‌ به خیابانهای مسکو آمدند. بر خلاف تظاهرات چند ماه گذشته در روسیه که به دعوت مخالفان سیاسی برگزار میشد، تجمع روز یکشنبه را چند نویسنده مشهور سازماندهی کرده بودند. این نویسندگان نام تجمع اعتراضی خود را به جای راهپیمایی یا تظاهرات، «پیاده‌روی» گذاشتند تا بتوانند قوانین محدودکننده برای اعتراضهای سیاسی را دور بزنند. بوریس آکونین، نویسنده روس میگوید: «مفهوم این پیاده روی این است که به مقامها نشان بدهیم ما از طرز برخورد آنها در نخستین روزهای دوره جدید ریاست جمهوری پوتین راضی نیستیم. اگر این نسخه جدید ولادیمیر پوتین است که از مدتها قبل به ما وعده آن را داده اند ما به آن نیازی نداریم. اگر او رفتارش را عوض نکند، ما هم خیابانها را ترک نمی کنیم." اعتراضهای سیاسی روسیه از ماه دسامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به نتیجه انتخابات پارلمانی آغاز شد. اعتراضهای مخالفان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس و پس از آن ادامه داشته است.
هوای بهاری در یک روز تعطیل انگیزه مضاعفی به مخالفان پوتین داد که به خیابانها بیایند. مخالفانی که البته در زمستان سرد مسکو هم خیابانها را خالی نگذاشتند.
***
پرو: موفقیت کارگران معادن فلز
فدراسیون کارگران معادن فلز در پرو روز ١٢ مه اعلام کرد که موفق به تحمیل خواست خود مبنی بر تاسیس صندوق بازنشستگی برای کارگران شده است. این موفقیت ٢ روز مانده به اعتصاب سراسری ٢ روزه اتفاق می‌افتد که قبلا از طرف این فدرسیون اعلام شده بود. بر اساس این توافق نامه نیم درصد از سود معادن و نیم درصد از دستمزد ناخالص کارگران در صندوقی جمع آوری میشود و این مبالغ به بازنشستگی کارگران اختصاص می‌یابد. این قانون جدید ده‌ها هزار کارگر را شامل میشود. لازم به ذکر است که کشور پرو دومین تولید کننده مس و نقره در دنیا و یکی‌از مهمترین کشورهای تولید طلا، روی و قلع در جهان بشمار میرود.