٢٦  اردیبهشت  ١٣٩١ -  ١٥   مه   ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠٩

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا در پالایشگاه نفت اصفهان
روزهای ٢٨ و ٢٩ فروردین کارگران پالایشگاه نفت اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا دست به اعتراض زدند. با این اعتراض مسئولین به میان کارگران آمدند كه به کارگران قول دهند که حقوقهایشان را پرداخت میکنند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری تهران
حدود ٧٠ نفر از کارگران شهرداری که در نمایشگاه کتاب تهران کار میکنند در ضلع شرقی این نمایشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران به نازل بودن دستمزدها و ساعت طولانی کار معترض هستند. بسیاری از این کارگران شامل افراد میانسالی می گردند که به صورت قراردادی با شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد شهرداری همکاری می کنند.
***
اعتصاب کارگران شرکت صلب استیل
٤٠ نفر از کارگران شرکت ساختمانی صلب استیل واقع در جاده کامیاران – سنندج در پی عدم در یافت حقوق دست به اعتصاب زدند. این كارگران روز ٢١ اردیبهشت در پی عدم پرداخت ٤ ماه حقوق از طرف شرکت مذکور دست از کار کشیدند و اعلام نمودند تا زمانی که حقوق معوقه آن‌ها پرداخت نشود به سر کار‌هایشان باز نخواهند گشت.
***
موفقیت كارگران ماهشهر
"اتحادیه كارگران پروژه ای" روز ١٨ اردیبهشت نوشت كه آخرین خبرها از ماهشهر حاكی است كه كارگران مجتمع های پتروشیمی ماهشهر به بخشی از خواسته های خود رسیده اند و كارفرما موافقت كرده است كه بخشی از خواسته های كارگران را به اجرا در آورد. مطابق این موافقت كلیه كاركنان مجتمع های پتروشیمی ماهشهر كه بیش از ده سال سابقه كار دارند به صورت رسمی استخدام خواهند شد و از حالت قراردادی بیرون خواهند آمد و دست شركتهای پیمانكاری را در این زمینه كوتاه خواهد شد. بر طبق توافقات صورت گرفته، كارفرما پذیرفته است كه با كاركنان با سابقه زیر ده سال نیز در صورت تشكیل تعاونی قرارداد دسته جمعی منعقد كند. هم چنین در مورد افرادی كه در شركت های پیمانكاری مشغول به كار بوده و غیرمرتبط با تخصص هایشان به كار گرفته شده بودند در آینده تصمیم گیری شود.
***
اعتصاب كارگران کولبر در مرز حاج‌عمران استان آذربایجان‌غربی
جمعی از كارگران کولبر مناطق مرزی کردستان كه نزدیك به ٣٠٠ نفر بودند، در اعتراض به فشار و محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت اسلامی، در نزدیکی مرز حاج‌عمران شهرستان پیرانشهر دست به اعتصاب زده‌اند. اعتصاب این كارگران مسیر اصلی پیرانشهر به مرز حاج‌عمران واقع در نقطه‌ی صفر مرزی را مسدود کرد. یکی از این اعتصابیون گفته است: علت اصلی اعتصاب ما در مرز حاج‌عمران مربوط به دستورالعمل جدید فرمانداری شهرستان پیرانشهر است که طبق آن کولبران حق حمل برخی از اقلام و اشیاء نظیر پوشاک را ندارند.
***
تعطیلی كارخانه دوكا ساحل و اعتراض كارگران
بنابه خبر رسیده، صاحب كارخانه "دوكا ساحل" در مازندران، كه یك عنصر رژیمی است، بعلت تعارض ملکی با یکی از اشخاص محلی از تاریخ ٥/٩/٩٠ عملا تعطیل و کارگرانش را که همگی در قرارداد موقت بوده اند، بیکار نموده است. کارگران به فرمانداری شهرهای اطراف (فریدونکنار، محمودآباد و آمل) مراجعه نموده که ترتیب اثری داده نشده است. لذا کارگران شکایتی را تنظیم و به اداره کار تسلیم کردند که در دوندگی ها و پیگیری های مستمر کارگران و بررسی های اولیه، مقرر گردید که ٢٥ درصد مطالبات کارگران که بالغ بر ٤٨٠ میلیون تومان است تا ٢٠ اسفند ٩٠ پرداخت گردد که تا تنظیم این خبر فقط ٥٠ درصد مطالبات یادشده وصول و بین کارگران تقسیم شده است. به گفته یکی از نمایندگان کارگران بیکار شده، کارگران قصد دارند نامه اعتراضی خود را به جراید محلی بفرستند تا مسایل و مشکلات خود را به گوش مردم و مسئولین برسانند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

٨٠ درصد کارگران به دریافت حقوق خود در پایان ماه امید چندانی ندارند
علی طالبی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان قم گفته است: در برخی از کارخانه‌های قم قرارداد شش روزه با کارگران بسته می‌شود تا حقوق یک روز تعطیل هفته به کارگران داده نشود. وی با بیان اینکه وضعیت معیشتی کارگران در سطح جامعه بسیار بحرانی است، تصریح کرد: ٨٠ درصد نیروی کار جامعه، به دریافت حقوق خود در پایان ماه امید چندانی ندارد. او درباره كارگران بازنشسته هم گفت: کارگران بازنشسته حدود ٤٠ درصد هزینه‌های زندگی خود را دریافت نمی‌کنند و حقوق کمی می‌گیرند و به دلیل اینکه نمی‌توانند از حقوق خود دفاع کنند صدایشان هم به گوش مرجعی نمی‌رسد.
***
حقوق كارگران منطقه عسلویه و پارس جنوبی ضایع شود
سید موسی جوانمرد، سرپرست خانه کارگر بوشهر گفت: شرکتهای پیمانکاری تامین نیروی انسانی صنایع پتروشیمی منطقه عسلویه و پارس جنوبی از پرداخت حقوق و سایر مزایای کارگران خود طفره می‌روند.
***
عدم پرداخت ٦ ماه حقوق كارگران كارخانه رنگ سازی بوشهر
یكی از عوامل خانه كارگر بوشهر گفت: کارخانه رنگ سازی بوشهر به جهت ناتوانی در تهیه مواد اولیه و نداشتن بازار فروش محصولات تولیدی خود از پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه کارگران خود باز مانده است.
***
عدم پرداخت دستمزد و بلاتکلیفی کارگران کارخانه سیمان سمنگان
کارگران کارخانه سیمان سمنگان واقع در استان خراسان شمالی، ٢ ماه دستمزدهای معوقه خود را دریافت نکرده و در بلاتکلیفی بسر می برند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران اخراجی شرکت ایران خودرو روانسر
به دنبال اعلام ورشکستگی و تعطیلی شرکت ایران خودرو روانسر در سال گذشته، کلیه ١٨ کارگر این شرکت از کار اخراج و از دریافت دستمزدهای معوقه خود محروم مانده اند. از آن زمان تا به حال کارفرمای این شرکت تنها ٥ نفر از کارگران را به اداره کار معرفی کرده است و هنوز دستمزدهای معوقه ٦ ماهه کارگران را پرداخت نکرده است. علیرغم مراجعه مکرر کارگران به مراجع مختلف اما آنان هنوز به حقوق خود دست نیافته و با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند.
***
افزایش ساعت کار و کاهش دستمزدها كارگران شركت داروگستر یاسین
مدیریت شركت داروگستر یاسین با ٤٥ كارگر قراردادی و روزمزد، علاوه بر نپرداختن دستمزدها و عدم تمدید قراردادها با کارگران میزان ساعت کار را افزایش و از طرفی بخشی از دستمزدهای ماهیانه کارگران را کاهش داده است. به ساعت کاری قبلی که ظاهرا از ٨ صبح تا ٤ عصر بود یکساعت اضافه شده و کار اجباری بدون دستمزد تا ساعت ٥ عصر ادامه دارد. مبلغ ٢٨ هزار تومان پول نهار و ٣٠ تا ٥٠ هزار تومان بابت حق عائله مندی از دستمزدهای ماهیانه کارگران کسر شده است.
***
حق بیمه كارگران شهرداری بموقع پرداخت نمیشود
فرزند یكی از كارگران شهرداری می گوید: پدر من چندین سال در شهرداری دیر کار می کند. و با توجه به اینکه هر ماه از حقوق پدرم کسر میگردد، هنوز مارا بیمه تکمیلی ننموده اند.

اخراج و بیكارسازی ها

خطر ورشکستگی کامل صنعت نساجی کاشان
ایلنا از قول ماشاءالله زهتابی، دبیر اجرایی خانه کارگر کاشان گفت: صنعت نساجی کاشان به عنوان یكی از قطب‌های نساجی کشور در وضعیت بحرانی قرار دارد و زنگهای خطر ورشکستگی کامل صنعت نساجی این استان به صدا درآمده است. او افزود: ٩٠ درصد از واحدهای نساجی کاشان همانند ریسندگی و بافندگی کاشان، حریر و مخمل، کارخانه صنایع فرش ماشینی راوند و تعدادی دیگر از واحدهای تولیدی تعطیل و یا در شرف تعطیلی قرار دارند. می گوید: کارخانه حریر مخمل کاشان که زمانی چهار هزار و ٢٠٠ کارگر داشته با تخریب بخش شماره یک خود و تبدیل وضعیت این واحد تولیدی به ساخت واحد‌های مسکونی به طور کلی تعطیل شده و بخش شماره دو (ابریشم) این واحد تولیدی در محل جدید با ٢٩٦ کارگر مشغول به تولید است. صنایع نساجی راوند نیز که در گذشته با دو هزار کارگر فعال بود هم اکنون به طور کل تعطیل شده است.
***
اخراج دو کارگر زن سیمان لارستان پس از مرخصی زایمان
یکی از کارگران در لارستان از اخراج دو کارگر زن کارخانه سیمان لارستان پس از بازگشت از مرخصی زایمان خبر داد. او می گوید: کارخانه سیمان لارستان دو نفر از کارگران زن خود را با ٦ سال سابقه کار بعد از مرخصی زایمان اخراج کرده و نیروهای جدیدی جایگزین آنان کرده است.
***
افزایش اخراج كارگران و تعطیلی واحدهای تولیدی در سال جاری
حمزه درواری نماینده كارفرمایان در شورای عالی كار از افزایش اخراج و ورشكستگی واحدهای تولیدی در سال جاری خبر داد. او وضعیت واحدهای تولیدی كشور را بحرانی اعلام كرد و گفت: در صورتی كه اظهارات دولت در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی به مانند سالهای گذشته در حد شعار باقی بماند امسال روند بحران بیكاری و تعطیلی واحدهای تولیدی در مقایسه با سالهای گذشته افزایش خواهد یافت.
***
اخراج ٦٢٥ نفر از پرسنل شهاب خودرو
خبرگزاری دولتی ایسنا از قول محمد حیدری، مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت شهاب خودرو نوشته است كه چندی پیش سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی ٦٢٥ نفر از پرسنل این شرکت را اخراج کرد.
***
عدم پرداخت حقوق و اخراج ٥٠٠ تن از كارگران شركت نفت و گاز ایتوك ایران
از آغاز سال جدید تا كنون بیش از ٥٠٠ نفر از کارگران شرکت نفت و گاز ایتوک از کار اخراج و بیکار شده اند. اکثریت این کارگران قراردادهای کاریشان در پایان اسفند ماه سال گذشته به اتمام رسیده و مدیریت تاکنون با اجتناب از تمدید قراردادها این کارگران را كه هر یك دارای ٢ تا ١٠ سال سابقه كار هستند، از کار محرم است. كارگران علاوه بر اخراج از ٤ تا ٦ ماه دستمزد معوق نیز طلبکارند.
***
٢٠٠ كارگر نازگل كرمانشاه بیكار شدند
جواد اکبری دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه در رابطه با کارخانه ناز گل تولید کننده روغن خوراکی گفته است كه ٢٠٠ کارگر این واحد تولیدی در سال جاری به جهت نداشتن مواد اولیه و افزایش مشکلات مالی، در پی عدم تمدید قرارداد بیكار شده‌اند. وی با بیان اینکه قراداد بسیاری از این کارگران کوتاه مدت و یا سفید امضاء بوده است اذعان کرد: پیمانکاران هر وقت که صلاح بدانند با کارگران را استخدام و یا اخراج می‌کنند.
***
اخراج کارگران شركت پروژه ای چولاب و بیش از ٦ ماه حقوق معوقه
شرکت پروژه ای چولاب كه در زمینه راهسازی و پل سازی فعالیت می کند به بهانه کاهش حجم کار در اسفند ماه سال ١٣٩٠ حدود ١٠٠ کارگر ٤٠ نفر از کارگاه انزلی و ٦٠ نفر از کارگاه هشتپر را اخراج کرد. این کارگران بیشتر دارای حدود ٤ سال سابقه و در بین آنها کارگرانی بودند که بین ١٠- ١٥ سال سابقه کاری داشتند. ٦ ماه دستمزد عیدی و مزایای کارگران به تعویق افتاده که با احتساب اردیبهشت وارد هفتمین ماه گردیده است.
***
اخراج ٩٠ کارگر منطقه ویژه اقتصادی سیرجان
"اتحادیه آزاد کارگران ایران" روز ١٨ اردیبهشت خبر داد كه در روزهای آخر فروردین ماه واحد کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی سیرجان خبر اخراج ٩٠ کارگر کارخانه های متبوعش را منتشر کرد. در میان این كارگران اخراجی، كسانی هستند كه بالاتر از ١٠ سال سابقه كار دارند. در ادامه این خبر آمده است: به گفته یکی از فعالان کارگری یک شرکت راه سازی از روزهای آغازین سال ٩١ اخراج کارگران خود را آغاز کرده است. خبری که هنوز ابعاد آن مشخص نیست اما شایعه هایی از اخراج ٦٠٠ کارگر این شرکت وجود دارد. یکی از کارگران اخراج شده این شرکت می گوید سال ٨٦ در این شرکت مشغول به کار بوده اما پس از عید او و سایر کارگران را از کار اخراج کرده اند.
***
كارخانه اسید ساز تعطیل و ٥٠ كارگر بیكار شدند
محمد زمانی دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه اعلام کرد: کارخانه اسید ساز تولید کننده اسید کلردریک و سولفات سدیم به جهت آلاینده بودن مواد تولیدی از سوی سازمان محیط زیست تعطیل و پلمپ شده است و٥٠ کارگر این واحد تولیدی نیز بیکار شده‌اند.
***
پلمپ دهها مغازه در تهران
روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ماه نیروی انتظامی رژیم در تهران اقدام به پلمپ ٦٠ مغازه در این شهر نمود.
***
تعطیلی ٤٠ واحد تولید قارچ و بیكاری كارگران
محمدرضا نوربخش رئیس تعاونی تولیدکنندگان قارچ از تعطیلی واحد تولید قارچ خوراکی و بیکاری کارگران فعال در این واحدهای تولیدی طی یک سال گذشته خبر داد. او تعداد مزارع قارچ خوراکی را در کشور ٣٥٤ مزرعه اعلام کرد و گفت: به دلیل عدم اعمال سیاستهای حمایتی تعداد مزارع قارچ به ٣٠٤ مزرعه کاهش یافته است.
***
اخراج ١٩٠ نفر از کارگران سد ژاوه
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه شرکت پیمان‌کاری معتبر به مدت ٤ ماه حقوق، عیدی، پاداش و سنوات کارگران این شرکت را پرداخت نکرده است. در ادامه آمده است: شرکت مذکور، از جمله پیمانکاران سد ژاوه است. لازم به ذکر است که ماه اردیبهشت سال جاری با وجود عدم پرداخت حقوق و مزایای ٤ ماه، حدود ١٩٠ نفر از کارگران را اخراج کرده است.
***
طی یک سال گذشته ٢٥ درصد از کارگران تولیدکنندگان گل و گیاه بیکار شده‌اند
غلامحسین سلطان محمدی، نایب رئیس اتحادیه تولیدكنندگان گل و گیاه اعلام كرد: طی یك سال گذشته ٢٥ درصد از كارگران فعال در این بخش بیكار شده‌اند.
***
پلمپ ١٠ کافی نت در استان خراسان شمالی
به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس رئیس پلیس رژیم در خراسان شمالی از پلمپ ١٠ کافی نت در این استان طی کمتر از دو ماه گذشته خبر داد.
***
نابودی فرصت‌های شغلی در پاكدشت
ایلنا از قول عوض سلطانی، دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت نوشت: نابودی فرصت‌های شغلی در شهرستان پاکدشت نگران کننده است و بسیاری از واحد‌های تولیدی تعدیل نیرو دارند. وی ضمن انتقاد از کم کاری دولت در بخش تولید، افزود: اکثر تولید کنندگان منطقه پاکدشت با مشکل عدم فروش محصولات تولیدی به دلیل فقدان بازارفروش مواجه هستند.
***
بیکارسازی در کارخانه مواد غذایی به تک و ٢ ماه دستمزد معوقه
از آغاز سال جدید تاکنون بتدریج و بطور متوالی بیش از ٥٠٠ نفر از کارگران کارخانه مواد غذایی به تک از کار اخراج و بیکار شده اند. اخراجها همچنان ادامه دارد. هم کارگران اخراجی و هم کارگران شاغل تاکنون دستمزدهای معوق شده ٢ ماه فروردین و اسفند ماه سال گذشته را نیز دریافت ننموده اند.
***
كشاورزان خود نیازمند شغل هستند
ایلنا از قول بهزاد قره‌یاضی كه وی را "یک کار‌شناس کشاورزی" معرفی كرده است، نوشت: دولت تنها می‌تواند با پیشگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی از نابودی این صنعت جلوگیری و به این ترتیب برای كشاورزان بیكار شده در سالهای اخیر، شغل ایجاد كنند.
***
عدم تمدید قراردادهای کارگران كارخانه دمافین
مدیریت كارخانه دمافین با ١٢٠ كارگر قراردادی با قراردادهای ٣ ماهه تا یكسال، به بهانه های واهی از تمدید قراردادهای کاری با کارگران طفره میرود.
***
پلمپ ٤٠ قهوه خانه و چایخانه در اسلام آباد غرب
سرهنگ خنجری، فرمانده انتظامی شهرستان اسلام آباد غرب، صبح روز یكشنبه ٢٤ اردیبهشت از پلمپ ٤٠ قهوه خانه و چایخانه متخلف در نقاط مختلف این شهرستان خبر داد.
***
کارخانه شیرین طعم تعطیل و ٦٠ کارگر بیکار شدند
محمدحسن قوامی، دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان اعلام کرد: کارخانه شیرین طعم لارستان تعطیل و ٦٠ کارگر آن اخراج شدند. وی گفت: این واحد با مجموع ٦٠ کارگر مشغول بکار بود که با پدیدآمدن بحران ٢٠ نفر از این کارگران اخراج شده بودند و با تعطیلی کامل کارخانه تعداد ٤٠ کارگر باقی مانده نیز اخراج شده‌اند.
***
اخراج یکی از کارگران شهرداری مهاباد
یکی از کارگران شهرداری مهاباد به نام عزیز سلطانی برغم داشتن ٧ سال سابقه كار توسط مقامات شهرداری مهاباد از کار اخراج گردیده است.

ناامنی محیط كار

مرگ ٢٦ نفر از کارکنان شرکتهای آب و فاضلاب روستایی
عبدالرضا زرنگ، معاون منابع انسانی آبفار از فوت ٢٦ نفر در شرکتهای آب و فاضلاب روستایی خبر داد و گفت: در سال گذشته همچنین بیش از ٥٠ نفر گزارش مصدومیت داشتیم.
***
کارگر ساختمانی دیگری جان خود را حین کار از دست داد
ایلنا نوشت: یک کارگر ساختمانی بنام غلام ق ٤٥ ساله در حین انجام کار در یک ساختمان در محله ١٨٠ دستگاه دهدشت بر اثر سقوط یک تیرآهن از پشت بام و اثابت به سرش در دم جان باخت. ایلنا در ادامه می نویسد: گفتنی است طبق آمارها به طور متوسط در هر روز کاری ٤ کارگر در کشور جان می‌دهند. طبق آخرین آمار دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی صندوق تأمین اجتماعی طی سال گذشته ١٥ هزار کارگر در حوادث ناشی از کار دچار آسیب دیدگی شده بودند.
***
مرگ دو کارگر در اثر ریزش تونل
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه خبر داد كه ساعت ١١ شب ٢١ اردیبهشت در اثر ریزش تونلی در جاده سنندج مریوان که در نزدیکی روستای تیژ تیژ در حال ساخت است، دو کارگر اهل روستای لاین کامیاران به نامهای عادل بهرامی ٢٥ ساله و حبیب امانی ٣٣ ساله متأهل و دارای دو فرزند، به شدت مجروح می شوند. کارگران مسدوم به بیمارستان روستای شوشه در ٣ کیلومتری محل حادثه منتقل می شوند اما به علت شدت جراحات بعد از یک ساعت جان خود را از دست می دهند.
***
کشته و زخمی شدن ٣ کارگر در تهران
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز اورژانس تهران در نتیجه برخورد یک دستگاه کامیون با کارگران در حاشیه اتوبان صیاد شیرازی دو کارگر جان باختند و یک تن دیگر مصدوم گردید. این واقعه در عصر چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ماه هنگامی اتفاق افتاد که جمعی از کارگران جهت فروش خدمات صافکاری و نقاشی سیار در حاشیه اتوبان مذکور در انتظار نشسته بودند.
***
مرگ كارگری متعاقب حمله پلیس
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری خبر داد كه یك كارگر ٢٢ ساله اهل افغانستان در اثر سقوط از ساختمانی در تهران و در محل كار جان خود را از دست داد. "نصیب"، كارگر ٢٢ ساله اهل ولایت كابل، كه در پروژه مجتمع سازی وابسته به شركت تعاونی كاركنان مخابرات در نزدیكی میدان آزادی و ابتدای جاده مخصوص در خیابان ریاحی، كه موسوم به پروژه ی ریاحی است كار میكرد، از ارتفاع سقوط كرده و بلافاصله در اثر ضربه ی وارد شده جان خود را از دست داد. در ادامه آمده است: علت وقوع این حادثه حمله نیرو های پلیس برای دستگیر كردن مهاجرین بدون مدرك و به اصطلاح غیر قانونی بوده است. نبودن حفاظ های لازم برای جلوگیری از سقوط و كمبود موارد ایمنی نیز از دیگر عوامل این حادثه ی ناگوار بوده است.
***
جان‌باختن یک کارگر در محل کار در سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد روز دوشنبه ١٨ اردیبهشت غالب زارعی کارگر سازمان آب سنندج در محل کار بر اثر نبود امکانات ایمنی جان خود را از دست داد. وی در حین کار در تالار پردیس سنندج بر اثر ریزش چاه، زیر آوار ماند و جان باخت.
***
مرگ یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط و نبودن ایمنی ساختمان
سایت اتحادیه آزاد كارگران ایران خبر داد كه روز چهارشنبه ١٣ اردیبهشت یک کارگر ساختمانی به اسم صدیق قربانی از ساختمان ١٠ طبقه در کرمانشاه افتاده پایین و جان خود را از دست داده است.
***
جان باختن کارگر جوانی در زرند
خبرگزاری رژیمی فارس روز ٢٤ اردیبهشت خبر داد كه کارگر جوانی به نام محمد مهدی زاده بر اثر سقوط از طبقه سوم ساختمانی در حال احداث در شهرستان زرند جان خود را از دست داد. محمد در طبقه سوم ساختمانی تجاری در بلوار فردوس شهر زرند در حال جوشکاری پنجره مشرف بر کوچه بود که ناگهان به داخل کوچه سقوط کرد.
***
انفجار دیگ بخار کارگری را به کام مرگ فرستاد
خبرگزاری رژیمی فارس روز ١٨ اردیبهشت خبر داد كه در یك واحد تولیدی در شهرستان مهریز، انفجار یك دیگ بخار، باعث كشته شدن یك كارگر به نام حسین دهقانی زاده شد.
***
كارگر مصدوم حادثه آتش‌سوزی شرکت اُرساگاز اصفهان جان باخت
به گزارش ایلنا، پنجشنبه ٢١ اردیبهشت ماه در پی انفجار تانكر حامل سوخت در هنگام تخلیه، غلامعلی باقری، كارگر ٤٥ ساله این شركت دچار سوختگی ٩٥ درصدی شد و پس از یك روز مقاومت، روز شنبه ٢٣ اردیبهشت در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان جان باخت.
***
احتمال مرگ یک کارگر در حادثه "هایپر استار"
عصر روز ١٧ اردیبهشت در حادثه‌ای چند عدد از تیر‌آهنهای مربوط به اسکلت فلزی ساختمان هایپراستار در هنگام بالا بردن به وسیله جرثقیل از ارتفاع بیش از ٥٠ متر سقوط و منجر به ایجاد صدا و لرزش مهیبی در این منطقه از تهران شد. در این حادثه یکی از کارگران بر اثر سقوط این تیرآهن‌ها به طبقه منفی ٣ سقوط کرد و بنابر اظهارات حاضران در صحنه، احتمال مرگ وی نیز وجود دارد.
***
تب کریمه کنگو جان کارگر کشتارگاه را گرفت
یک کارگر کشتارگاه در مشهد بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو جان باخت. او بصورت مستقیم با گوشت دامهای ذبح شده در تماس بوده است و از سوی دیگر تمامی علایم ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در وی ظاهر و در حال تشدید بود به نحوی که دچار خونریزی های شدید از نقاط مختلف بدن شده و در نهایت ٢ روز پس از ورود به یك مرکز درمانی در مشهد جان باخت.
***
مصدومیت ١٢ كارگر كارخانه چایسازی در چابكسر
بخشدار چابكسر از توابع شهرستان رودسر در شرق استان گیلان گفت: بر اثر نقص فنی در سیستم تأسیسات آبگرمكن یك كارخانه چایسازی، ١٢ كارگر این كارخانه مجروح شدند. وی در ادامه گفت: بر اثر این حادثه علاوه بر تخریب ساختمان خانه كارگری، دو دستگاه خودرو نیز كه در حاشیه این خانه پارك شده بود، دچار خسارت شد.
***
مصدومیت ٦ تن از کارکنان آتش نشانی تهران
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی تهران، در پی وقوع آتش سوزی مهیب در بازار مبل یافت آباد در جنوب تهران، دستکم ٦ تن از کارکنان این سازمان دچار مصدومیت شدند.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

رضا شهابی جراحی می شود
با وخیم شدن حال رضا شهابی و فلج شدن قسمت چپ بدنش، وی صبح روز دوشنبه ١١ اردبیهشت ماه از زندان اوین به بیمارستان امام خمینی منتقل شده است. همسر وی با اظهار اینکه هفته آینده او تحت عمل جراحی قرار می گیرد گفت: "دکترها گفته اند که هفته دیگر باید گردنش عمل شود و الان درد شدید دارد. اما مهمتر از این داشتن حق مرخصی پس از عمل جراحی است که دکترها همگی گفته اند رضا نباید دوباره به زندان برگردد اما حالا نمی دانیم که با این امر موافقت می شود یا نه. اما باید به رضا فرصت خوب شدن داده شود اگر او به پس از عمل دوباره به زندان برگردد هیچ فایده ای عملش نخواهد داشت."
***
اخراج ٦ نفر از کارگران معترض شرکت فرش نفیس کردستان
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگرای خبر داد كه به دنبال شکایت و درخواست كارگران شركت فرش نفیس كردستان برای استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور، این كارگران از طرف کارفرمای این شرکت تهدید به اخراج شدند و به دنبال آن ٦ نفر از کارگران قدیمی و معترض را اخراج و دستور داد که از روز ١٧/٢/٩١ به بعد این افراد حق ورود به کارخانه را ندارند. اسامی کارگران اخراجی به شرح ذیل می باشد: ١- حبیب اله خانی ٢- وریا زارع رمشتی کارگر بافنده و دارای ١٣ سال سابقه کاری. ٣- تیمور فرج الهی بافنده ٤- ستار گنجی ٥- جمشید جعفری کمک بافنده ٦- نعمت زندی رفوگر که هر کدام دارای ٨ الی ١٠ سال سابقه کاری می باشند.
***
وضعیت علی نجاتی بحرانی شده است
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری نوشته است: با وجود صدور نامه مرخصی پزشكی برای مراجعه نجاتی به پزشكان متخصص و انجام آنژیوگرافی و قرار گرفتن تحت مداوا و با وجود اینكه دادستان شوش نیز نامه مربوطه را امضا و تایید كرده است، از آزادی موقت نجاتی برای مرخصی پزشكی و پی گرفتن مداوا، بدلایل نامشخصی جلوگیری شده و نجاتی در شرایط بسیار بحرانی در زندان دزفول درد می‌كشد و هر لحظه بیم سكته ی قلبی وی می‌رود. اكنون فشار خون وی در هر روز چند بار به بالای ١٦ می‌رسد، تنگی نفس و درد در قفسه سینه دارد، به هنگام راه رفتن چشمش سیاهی می‌رود و تپش قلب شدید می‌گیرد.
***
احضار یک معلم در اهر به دادگاه انقلاب
عباس نظری، دبیر مدارس اهر، بر پایه‌ی احضاریه‌ای، ملزم شده است که ٢٤ خرداد ماه سال جاری در شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب تبریز حضور یابد. وی در تاریخ ٣١ اردیبهشت ١٣٨٦ توسط مأموران امنیتی در منزلش دستگیر و پس از یک ماه بازداشت موقت در خرداد همان سال با قرار وثیقه‌ی ده میلیون تومانی از زندان اهر آزاد شد. احضاریه اخیر مربوط به این پرونده می‌باشد که بعد از گذشت پنج سال کماکان مفتوح است.
***
آزادی بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر در سنندج
بر اساس اخبار منتشره از سنندج کلیه بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر در شهر سنندج از زندان آزاد شدند. این اخبار تعداد افراد آزاد شده را ٦ نفر ذکر نموده است که در ساعت ١٢ ظهر پنجشنبه ٢١ اردیبهشت ماه با تودیع جواز کسب از زندان سنندج آزاد شده اند.

بازنشستگان

تاثیر مضاعف بحران‌ اقتصادی بر کارگران بازنشسته
ایلنا از قول جواد اکبری، عضو هیئت مدیره "کانون عالی بازنشستگان کشور" نوشت: تنها عامل تصمیم‌گیرنده برای حل مشکلات بازنشستگان، دولت است که هنوز در جهت رفع مشکلات بازنشستگان اقدام جدی انجام نداده است. وی با اشاره به نابسامانی‌های حوزه درمان تامین اجتماعی گفت: با وجود اینكه كارگران در طول زمان كارشان هر ماه ٣٠ درصد از حقوق‌شان را در صندوق تامین اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌كنند اما در زمان بازنشستگی با مراجعه به هر یک از بیمارستانهای تحت پوشش از کمترین خدمات درمانی برخوردار می‌شوند. كارگران بازنشسته که عمر خود را در جهت خدمت به کشور و مردم صرف کرده‌اند هم اکنون در تامین مخارج زندگی روز مره خود در مانده شده‌اند.

معلمان

معلمان شرکتی مقابل مجلس تجمع کردند
تعدادی از معلمان و آموزشیاران شرکتی آموزش و پرورش و مربیان پیش دبستانی صبح روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت مقابل مجلس شورای اسلامی، برای چندمین بار دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع‌کنندگان با سر دادن شعار خواستار رسیدگی به حق و حقوق خود شدند.
***
معلمان شرکتی بار دیگر مقابل مجلس تجمع كردند
ایلنا خبر داد كه جمعی از معلمان شرکتی و حق التدریسی آموزش و پرورش صبح روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت در مقابل مجلس تجمع كرده و خواستار رسیدگی به مشكلات خود شدند. این معلمین برای چندمین بار است كه در مقابل مجلس تجمع می‌كنند. همچنین جمعی از معلمان شرکتی آموزش و پرورش سراسر کشور به دلیل قطع همکاری با آنها، مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و خواستار ادامه همکاری با آموزش و پرورش شدند.
***
می‌خواهند پولی كه به حساب معلمین ریخته‌اند، پس بگیرند
ایلنا به نقل از اقبال محمدی، نماینده رژیم اسلامی از مریوان در مجلس اسلامی نوشت: وزارت آموزش و پرورش می‌خواهد پولی كه به حساب معلمین ریخته است، پس بگیرد. وی می گوید كه این مبلغ چند ماه پیش به حساب معلمان در مناطق محروم ریخته شده و دولت امروز می خواهد كه از حقوقشان كسر كند.

گزارش

افزایش ٢٠ درصدی مشاغل كاذب طی یك سال گذشته
ایلنا از غلامرضا خادمی‌زاده رئیس هیات مدیره كانون عالی كارگری كشور از افزایش ٢٠ درصدی مشاغل كاذب در سال ٩٠ و جاری خبر داد. او ایجاد ركود در واحدهای تولیدی را عامل افزایش نرخ بیكاری دانست و خاطرنشان كرد: به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی مشاغل كاذب در كلان شهرهای كشور افزایش یافته‌اند. او میزان اشتغال ایجاد شده از سوی دولت را تكذیب كرد و گفت: به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی روند اخراج كارگران در ایران همچنان رو به افزایش است. وی گفت: در حال حاضر دولت مدعی است كه از طریق اجرای طرح هایی از قبیل مسكن مهر اشتغال ایجاد كرده است و این در حالیست كه كارگران كه هم اكنون در بخش ساخت و ساز مسكن مهر فعالیت می‌كنند همان كارگرانی بودند كه قبلا در امور ساختمانی فعالیت می‌كردند.
***
٤٠ درصد درآمد کارگران خرج مسکن می‌شود
خبرگزاری رژیمی مهر نوشت: رشد یکباره قیمت‌ها در سالجاری شکاف بین درآمد و هزینه خانوار کارگری را افزایش داده است به طوری که ٤٠ درصد درآمد ماهیانه کارگران فقط به مسکن اختصاص می‌یابد. در ادامه می نویسد: هر ساله در ماه‌های پایانی سال از سوی جامعه کارگری کشور سبد جدید معیشت خانوار که حدود ٣٥ قلم کالای مهم را در بر می گیرد، استخراج و برای طرح در مباحث تعیین حداقل دستمزد سال جدید تحویل شورای عالی کار می شود. البته در برخی موارد مقامات کارگری از تدوین سبد ٦٠ قلمی نیز سخن می گویند اما اقلام اصلی سبد معیشت خانوار که بیشترین تاثیر و سهم را در جدول هزینه های ماهیانه کارگران دارد، مسکن (هزینه اجاره و خرید)، خوراکی ها، حمل و نقل، بهداشت و درمان، تحصیل و حوادث غیرمترقبه است.
***
گسترش قراردادهای سفید امضا در واحدهای کوچک تولیدی
علی دهقان کیا عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: بیش از ٥٥ درصد کل قرارداد‌ها بین کارگران و کارفرمایان سفید امضا منعقد می‌شود. او ضمن بیان اینکه بیش از ٨٠ درصد کل بنگاه‌های کشور خرد و کوچک هستند یادآور شد: گسترش قراردادهای سفید امضا در این بنگاه‌های اقتصادی نشان از بی‌اعتبار شدن قراردادهای كاری و فقدان امنیت شغلی كارگران دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است.
***
بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است
خبرگزاری فارس از قول علی همت محمود ‌نژاد رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران نوشت: با بیان اینکه بهزیستی باید تعداد فرصت‌های شغلی معلولان را افزایش دهد در حال حاضر بیکاری مهمترین مشکل و دغدغه معلولان است. وی گفت: در سال گذشته تعداد فرصت شغلی که از سوی بهزیستی برای معلولان در نظر گرفته شده بود نتواست رضایت آنها را جلب کند به طوری که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از معلولان بیکار هستند. این در حالی است که تعداد بسیاری از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند و نیازمند حمایت از بهزیستی هستند.
***
معیشت و نبود امنیت شغلی دغدغه اصلی كارگران است
غلامرضا خادمی زاده، رییس هیات مدیره "کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری" کشور گفت: در سال ٩١ هفته كارگر را در حالی پشت سر می گذاریم كه یكی از بدترین دوران معیشتی و كاری كارگران در ٣٣ سال اخیر است هر چند تلاش كردیم تا همچون سنوات گذشته مطالبات و خواسته‌های بحق و قانونی كارگران را در جلسات با نمایندگان مجلس و دولت و وزارتخانه مطرح كنیم و دغدغه‌های كارگران را در هم اندیشی‌ها به گوش مسئولان امر برسانیم ولی با توجه به تجربه و سابقه‌ای كه از مسئولان داریم هیچ كاری انجام نخواهد شد. وی مساله معیشت و نبود امنیت شغلی را مهمترین دغدغه كارگران دانست و افزود: در بحث مشكلات و مسایل كارگری حقوق و دستمزدها، امنیت شغلی، امید به آینده كاری و رابطه بین كارگر و كارفرما مورد توجه است وقتی رابطه كاری مشخصی بین كارگر و كارفرما تعریف شده باشد كارگر دیگر نگران بیمه‌اش نیست چون بیمه اصلی ترین مورد قرارداد قانونی بین كارگر و كارفرماست. وی با بیان اینكه تعیین دستمزد و بالابردن آن برای یك كارگر مهم نیست، ادامه داد: در حال حاضر بیش از٤٠ درصد كارگران كمتر از پایه و دستمزد تعیین شده حقوق می گیرند، بسیاری از خانمها هستند كه به عنوان منشی شركتها، سازمانها و پزشكان كار میكنند ولی عملا یك دوم دستمزد تعیین شده را می گیرند. وی در عین حال بسته شدن كارگاهها، اخراج بی رویه و غیرقانونی كارگران، عدم پرداخت به موقع حقوق كارگران، نبود امنیت شغلی، بستن قراردادهای نامناسب و غیرقانونی با كارگران و وجود شركتهای تامین نیروی غیرقانونی را از جمله معضلات و دغدغه‌های كارگران برشمرد.
***
دغدغه اشتغال بحران دهه آینده ایران است
علی ربیعی، عضو "شورای مركزی خانه كارگر و دبیر علمی همایش تولید ملی، حمایت از كار و كارگر ایرانی" گفت: اگر به دغدغه‌ كار و تولید در دهه آینده پاسخ‌‌ گفته نشود، جامعه‌ی ایران در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دچار سقوط برگشت‌ناپذیری خواهد شد.
***
بودجه ‌به نفع ثروتمندان تنظیم شده است
خبرگزاری فارس از قول یكی نماینده های رژیم در مجلس اسلامی به نام نادر قاضی‌پور نوشت: بودجه سال ٩١ به نفع ثروتمندان وضع شده است و ضرباتی که از اجرای این قانون بر دوش ضعفا وارد خواهد شد، گوش عالم را کر خواهد کرد.
***
لایحه اصلاح قانون کار با تایید احمدی نژاد به مجلس نهم می‌رود
خبرگزاری فارس به نقل از سید ابراهیم ابراهیمی، معاون امور تقنینی معاون مجلس رئیس جمهور گفت: لایحه اصلاح قانون کار با تایید رئیس جمهور به مجلس نهم ارسال می‌شود. وی ادامه داد: هنوز رئیس جمهور لایحه اصلاح قانون کار را امضاء نکرده است و بعد از آن برای ارسال به مجلس در اختیار این معاونت قرار می‌گیرد.
***
نرخ اعلامی بیکاری مرکز آمار ایران منطبق با واقعیت‌های بازار ایران نیست
ایلنا از قول فتح الله بیات، رئیس "اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور" نوشت: ٨٥ درصد از جامعه کارگری کشور با قراردادی سه ماهه در واحدهای تولیدی فعالیت می‌کنند. وی ادامه داد: به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی کارگران مجبور هستند که با قراردادهای کوتاه مدت در واحدهای تولیدی کشور فعالیت کنند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کارگران روزمزد بیمه نمیشوند، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر تنها کارگران قراردادی از بیمه برخوردار هستند و بسیاری از شرکتها حتی از ارسال لیست بیمه کارگران خود خودداری می‌کنند. وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ٥٠ درصد از اشتغال کشور ناپایدار است، یاد آور شد: نرخ اعلامی بیکاری مرکز آمار ایران منطبق با واقعیت‌های بازار ایران نیست. او افزود: در حال حاضر بیش از ٥٠ درصد از کارگران قراردادی حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند.
***
کارگران در بدترین وضعیت ممکن به سر می‌برند
ایلنا از قول امیر طاهر خانی، عضو فراكسیون كارگری مجلس اسلامی نوشت: به دلیل وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی كارگران هر روز فقیرتر از گذشته می‌شوند. او گفت كه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هزینه‌های زندگی كارگران را افزایش داده است. وی با اشاره به این كه بخش زیادی از کارگران ما در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌کنند خاطرنشان ساخت: در صورتی که افزایش دستمزد كارگران در دستور کار قرار نگیرد آنان وضعیت بدتری پیدا خواهند کرد. او با بیان این كه کارگران ما در بدترین وضعیت ممکن به سر می‌برند و هیچ پناه و پناهگاهی نداشته و مورد تحقیر قرار می‌گیرند خاطرنشان ساخت: هیچ نوع امنیت شغلی برای آنها متصور نیست. همه این مشکلات به نواقص قانون کار و ضوابط ظالمانه‌ای که در ارتباط با کارگران وجود دارد، باز می‌گردد.
***
كودكان كار افغان در معرض آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی
دکتر محمد زاهدی اصل كه ایلنا وی را "استاد گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی" معرفی كرده است، گفته است: به دلیل اینكه اكثر كودكان كار ایرانی در كشور خود زندگی و كار می‌كنند و نسبتا از جانب خانواده‌های‌شان حمایت می‌شوند، در مقایسه با كودكان كار افغان از پشتیبانی بیشتری برخوردارند. وی در ادامه با تشریح شرایط كار و زندگی كودكان كار افغان در ایران افزود: بسیاری از كودكان كار افغان به دور از خانواده‌های‌شان زندگی می‌كنند و به همین دلیل آسیب‌پذیری‌شان نیز بیشتر می‌شود چرا كه در معرض سوءاستفاده‌های اقتصادی همچون بیگاری و دستمزد كم و فروش مواد مخدر قرار می‌گیرند و از جانب دیگر بلحاظ اجتماعی نیز در معرض سوءاستفاده‌های جنسی هستند.

اطلاعیه

عفو بین الملل اقدام فوری: فعال سندیکایی، رضا شهابی، شش سال حکم زندان گرفته است
سازمان عفو بین الملل در اطلاعیه ای در مورد رضا شهابی و ذبی الله باقی نوشته است: "لطفا فوری به زبانهای فارسی، انگلیسی و یا زبانهای دیگر اقدام کنید و از مقامات حکومت ایران بخواهید که فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی را آزاد کنند چرا که ایشان فقط به خاطر فعالیتهای سندیکایی و مسالمت آمیز خود در بازداشت هستند. همچنین بخواهید محل بازداشت و وضعیت قانونی ذبیح الله باقری را روشن نمایند."
***
برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در یکی از مناطق گیلان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری نوشت: در تاریخ ٨ اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر مراسمی با حضور بیش از یکصد نفر از کارگران، فعالین کارگری و خانواده های آنان و همچنین اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، در یکی از مناطق گیلان برگزار گردید.

اخبار بین المللی

انگلستان: اعتصاب بیش از ٤٠٠ هزار کارکنان بخش خدمات دولتی
به گزارش بی‌ بی‌ سی‌ روز پنجشنبه، ١٠ مه صدها هزار نفر از کارمندان دولت و کارکنان بخش عمومی در اعتراض به سیاست دولت بریتانیا برای تغییر در شرایط و مزایای بازنشستگی در یک اعتصاب ٢٤ ساعته شرکت کردند. دولت معتقد است که شرایط بازنشستگی در بخش عمومی غیرمنصفانه و به دلیل افزایش امید به زندگی در این کشور، تامین بودجه لازم برای ادامه آن ناممکن است. در مقابل، اتحادیه های کارکنان بخش عمومی، دولت ائتلافی را به سرقت آشکار حقوق کارکنان دولتی متهم کرده و گفته اند که با اجرای سیاست جدید، این کارکنان باید بیشتر کار کنند، حق بیمه بیشتری بپردازند و مستمری کمتری بگیرند. در اعتصاب روز پنجشنبه، چند هزار تن از کارمندان ادارات دولتی، معلمان، استادان دانشگاه ها، بخش درمان و بهداشت، و ماموران اداره امور مهاجرت شرکت داشتند و هزاران نفر با راهپیمایی در مرکز لندن، علیه رهبران دولتی شعار دادند و سیاست آنان را محکوم کردند. به تخمین سازمان پلیس لندن، حدود سی و دو هزار مامور پلیس نیز در راهپیمایی اعتراضی علیه سیاست دولت شرکت کرده اند. رهبران اتحادیه های کارگری تعداد اعتصاب کنندگان را تا چهارصد هزار نفر اعلام کرده اند اما دولت این تعداد را به مراتب کمتر دانسته اند. بخشی از برنامه دولت برای تغییر در شرایط بازنشستگی شامل افزایش تدریجی سن بازنشستگی کارکنان دولت به ٦٨ سال است که به منزله کار بیشتر و پرداخت حق بیمه بیشتر است. در حال حاضر، سن بازنشستگی برای زنان شصت سال و برای مردان شصت و پنج سال است و مدافعان برنامه دولت گفته اند که این ارقام در زمانی تعیین شد که عمر متوسط مردم به مراتب کمتر از حال حاضر بود و در حال حاضر، لازم است این سن افزایش یابد.
وزارت دادگستری اقدام ماموران زندان در ترک پست آنان را غیرقانونی خوانده و گفته است که این افراد حق پیوستن به اعتصاب را نداشته اند و دولت میتواند آنان را مجبور به بازگشت به سر کار خود کند، هر چند هنوز معلوم نیست که این تهدید عملی شده است یا نه. در یک مورد، برگزاری جلسه دادگاهی امکان‌پذیر نشد زیرا به گفته قاضی، ماموران زندان که قرار بود متهم را به محل دادگاه بیاورند در اعتصاب بودند. از جمله اخبار جالب در مورد اعتصاب روز پنجشنبه، خودداری نمایندگان پارلمان محلی ولز از دو حزب مخالف دولت بود که به تقاضای کسانی که در مقابل در ورودی پارلمان ولز اجتماع کرده و خواستار اعتصاب نمایندگان شده بودند، از ورود به این ساختمان خودداری ورزیدند.
***
آرژانتین: اعتصاب رانندگان کامیون‌های حمل مواد سوختی
به گزارش Buenos Aires Heral رانندگان کامیونهای حمل مواد سوختی به نقاط مختلف کشور از نیمه شب سه شنبه ٩ مه دست از کار کشیدند. آنها میگویند ٨٠ درصد از رانندگان در استخدام رسمی نیستند و دستمزدشان بسیار کمتر از حقوق حداقل است. آنها خواهان رسمی شدن و دریافت دستمزد و مزایای برابر با رانندگانی که در استخدام رسمی‌هستند، شده اند. این رانندگان اعلام کرده اند که مصمم هستند تا برای متحقق کردن مطالبات خود به مبارزه ادامه دهند.
***
مصر: مسدود کردن اتوبان قاهره - اسکندریه توسط کارگران
به گزارش ahram Online روز سه شنبه ٨ مه‌٢٠٠٠ کارگر شرکت تولید استیل Beshay با خواست دستمزد بیشتر اتوبان حیاتی قاهره - اسکندریه را بمدت چندین ساعت مسدود کردند. آنها می‌گویند خواهان دریافت دستمزد مشابه با گاراگرن شرکت استیل Ezz هستند. به گفته یکی از اعضای سندیکای کارگران، دستمزد کارگران در شرکت استیل Ezz ١٨٠٠ لیره است در صورتی که آنها فقط ٥٠٠ لیره در ماه دریافت میکنند. وی میگوید به جز این آنها خواهان حق غذا و ایاب و ذهاب هم هستند، همچنین آنها خواهان دریافت سهمی از سود شرکت هستند. کارگران بعد از گرفتن قول مساعد از مسئولین و پلیس حاضر به باز کردن اتوبان شدند.
***
قزاقستان: اعتصاب موفقیت آمیز ٣٠٠ کارگر معدن مس
به گزارش رویترز ٣٠٠ کارگر معدن مس که از روز جمعه ٤ مه با خواست افزایش دستمزد دست از کار کشیده بودند، پس از ٣ روز اعتصاب کارشان را از سر گرفتند. این کارگران در زیر زمین مانده و حاضر به خارج شدن از معدن نشده بودند. کارگران هنگامی تصمیم به پایان اعتصاب گرفتند که مدیریت قول داد دستمزد آنها را افزایش دهد و بر علیه کارگران اعتصابی دست به اقدامات قانونی نزند. این کارگران پس از گرفتن قول مساعد، به سر کار بازگشتند.
***
اردن: اعتصاب کارکنان آژانس کار و امداد سازمان ملل متحد
به گزارش بی‌بی‌سی‌ براساس گزارش های دریافتی از اردن، کارکنان سازمان ملل که وظیفه ارائه خدمات اولیه به بیش از ٢ میلیون پناهنده فلسطینی در این منطقه را برعهده دارند، در اعتراض به دستمزدهای پرداختی و برای به دست آوردن شرایط زندگی بهتر از روز یکشنبه ٦ مه‌ دست به اعتصاب زده اند. گفته شده اکثر ٧ هزار نفری که در این آژانس کار میکنند، دست به اعتصابی نامحدود زده اند. به گفته خبرنگاران این اعتصاب به شدت بر ارائه خدمات بهداشتی، آموزشی و سایر کمکهای سازمان ملل به پناهندگان فلسطینی که در اردوگاههای اردن مستقر هستند تاثیر خواهد گذاشت.
***
بولیوی: لغو افزایش کار پزشکان و پرستاران
به گزارش یورونیوز اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی در پی اعتراضهای گسترده، دستور افزایش ساعتهای کاری پزشکان و پرستاران این کشور را لغو کرد. او در نطقی تلویزیونی این خبر را اعلام کرد. وی افزود که این دستور را تا زمان برگزاری نشست ملی بهداشت در این کشور ظرف کم تر از سه ماه آینده، لغو کرده است. از چند هفته پیش پزشکان، کارکنان بیمارستانها و دانشجویان پزشکی در بولیوی نسبت به افزایش ساعتهای کاری از شش به هشت ساعت در بخش درمانی، اعتراض کرده‌اند. اعتراضهای خیابانی در برخی نقاط منجر به درگیری با پلیس شده اند. رئیس جمهوری بولیوی به بهانه عدم دریافت افراد فقیر به خدمات درمانی اصلاحاتی را در نظر گرفته بود که افزایش ساعتهای کاری کارکنان مراکز درمانی بخشی از آن بود. در مقابل معترضان به افزایش ساعتهای کاری میگویند این روند با افزایش حقوق کافی برای آن از سوی دولت صورت نگرفته است.
***
آفریقای جنوبی: بیمارستان اضافه کاریها را میپردازد
به گزارش Sowetan Live پرستاران بیمارستان Polokwane WFKnobel پس از ٣ هفته اعتراض مداوم در هنگام ناهار موفق شدند از مدیریت قول مساعد بگیرند. آنها با خواست دریافت دستمزد بابت اضافه کاری عقب افتاده خود به مدت ٣ هفته هر روز هنگام ناهار بطور دست جمعی دست به اعتراض میزدند و از دادن خدمات سر باز میزدند. این پرستاران روز سه شنبه ٨ مه تصمیم گرفتند به حرکت اعتراضی خود خاتمه دهند چون مدیریت در جلسه‌ای که با نمایندگان پرستاران برگزار شده بود متعهد شد که آخر همین ماه دستمزد بابت اضافه کاری‌ها را بپردازد. پرستاران اعلام کرده اند که چنانچه مدیریت به قول خود عمل نکند مصمم هستند تا دست به حرکت اعتراضی شدیدتری بزنند. در حال حاضر حرکت اعتراضی پرستاران تا آخر ماه به حالت تعلیق در آمده است.
***
روسیه: راهپیمایی گسترده اعتراضی در مسکو
به گزارش یورونیوز در آستانه شروع رسمی دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، روز یکشنبه ٦ مه‌ راهپیمایی اعتراضی بزرگی در مسکو برگزار شد. این تظاهرات که ده‌ها هزار نفر در آن شرکت داشتند به خشونت گرایید و پلیس ٤٥٠ نفر را دستگیر کرد. گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج جهان و یکی از رهبران مخالفان که در راهپیمایی شرکت کرده بود گفت: "ما برای این در اینجا جمع شده ایم که بگوییم مقامات هیچ مشروعیتی ندارند. پوتین هیچ حقی ندارد که برای سومین بار رییس جمهور بشود. این راهپیمایی ثابت می کند که ده ها بلکه صدها هزار نفر نتیجه این انتخابات اخیر و ریاست جمهوری پوتین را به رسمیت نمی شناسند." سرگئی اودالتسوف رهبر جناح چپ نیز در این راهپیمایی به خبرنگار یورونیوز گفت: "به نظر من حرکت امروز با وجود همه موانع موفقیت آمیز بود. پلیس مانع سفر مردم به مسکو شد، مقامات مجوز را تا آخرین روز صادر نکردند و شایعاتی پخش شده بود که ارتش مردم را دستگیر میکند. حتی در تقابل یک راهپیمایی طرفداران پوتین را سازماندهی کرده بودند."
***
جانباختن ٥ کارگر معدن در چین
به گزارش خبرگزاری شین هوا روز جمعه ١١ مه در پی بروز حادثه در یک معدن زغال سنگ در چین ٥ کارگر جان خود را از دست دادند. مقامات محلی ضمن اعلام این مطلب افزوده اند این معدن زغال سنگ در منطقه جین شینگ در شمال چین قرار دارد. معادن چین در زمره مرگبارترین معادن جهان هستند.