٥  اردیبهشت  ١٣٩١ -  ٢٤   آوریل   ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠٦

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

ثبت ٣٣٠٠ شکایت کارگری در خراسان رضوی
ایلنا از مشهد خبر داد كه علی اكبر لبافی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفته است: در سال گذشته ٣٣٠٠ شکایت کارگری از کارفرمایان در استان صورت گرفته است که بیشتر این موارد به علت اخراج این کارگران از واحدهای تولیدی استان بوده است. وی از برگه‌های سفید امضایی که توسط کارفرمایان از کارگران به جهت عدم هرگونه شکایت و استفاده از مزایا گرفته می شود خبر داد. او درباره بیكاری در این استان گفت: در استان ١٦٠ هزار جویای کار داریم که اگر بتوانیم وضعیت سخت تولید و شرایط را تحمل کنیم، هر سال ٧٠ تا ٨٠ هزار نفر نیز به این جمعیت اضافه می شود.
***
اخراج بیش از ٣٨٠ نفر از كارگران قراردادی ذوب آهن اصفهان
بیش از ٨٠ نفر از كارگران قراردادی ذوب آهن اصفهان که در شرکتهای وابسته کار میکردند روز دوشنبه هفته گذشته تسویه کار خود را دریافت نمودند. به گفته یکی از مسئولان کارگزینی ذوب آهن برخی از این اخراجی ها سابقه بیش از ٢٠ سال کار در ذوب آهن را داشته اند. به گفته همین منبع در ٢ ماه آتی بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران اخراج میگردند. چند تن از کارگران گفته اند در روزهای آتی تجمعهای اعتراضی در مقابل اداره کار و استانداری اصفهان خواهند داشت.
***
تحصن و تجمع کارگران شهرداری رشت مقابل استانداری
روز شنبه ١٩ فروردین حدود ٧٠ نفر از کارگران قراردادی خدمات شهری رشت که طرف قرارداد با شرکتهای بخش خصوصی و خدماتی هستند، در اعتراض به قرارداد موقت، در مقابل استانداری گیلان واقع در خیابان معلم رشت تجمع کردند. این كارگران بیش از ٢ ماه است كه درخواست لغو قرارداد موقت با شرکتهای خدماتی بخش خصوصی و استخدام شدن توسط سازمان شهرداری را دارند. در ادامه این خبر آمده است كه این سومین تجمع کارگران پس از تجمع در بهمن سال ٩٠ است. کارگران سه نماینده انتخاب و به استانداری فرستادند که نتیجه مذاکره مهلت یک هفته ای تا شنبه ٢ اردیبهشت کارگران به استانداری بود تا تکلیفشان روشن شود.
***
اعتصاب کارگران سوله سازی آکرین
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٣ اردیبهشت خبر داد: کارگران سوله سازی آکرین در جاده سنندج دهگلان در استان كردستان، از صبح روز ٢ اردیبهشت در اعتراض به نحوه پرداخت دستمزدها و عدم پرداخت عیدی و پاداش خود دست به اعتصاب زده و اقدام به تجمع در محوطه کارخانه کردند. این کارگران پنجم هر ماه دستمزدهای خود را دریافت میکردند اما از اواخر سال گذشته دستمزدهایشان با تاخیر پرداخت شده است. کارفرمای این کارخانه به کارگران وعده داده بود عیدی و پاداش سال گذشته آنان را بیستم فروردین ماه پرداخت کند اما روز بیستم فروردین به جای پرداخت عیدی و پاداش کارگران بار دیگر به آنان وعده داد یک هفته دیگر مطالبات آنان را پرداخت خواهد کرد اما باز هم از پرداخت عیدی و پاداش کارگران خبری نشد و آنان از صبح روز ٢ اردیبهشت دست به اعتصاب زدند. روز ٣ اردیبهشت نماینده های کارفرما در میان کارگران حاضر شدند و قول دادند بابت عیدی و پاداش کارگران به تاریخ دهم اردیبهشت ماه به آنان چک خواهند داد و مشکل تاخیر در پرداخت دستمزدها را حل خواهند کرد. علیرغم این وعده ها کارگران اعلام کردند تا لحظه دریافت چکها به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
***
تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان
خبرگزاری دولتی فارس گزارش داد كه به دنبال حل نشدن مشکلات کارخانه لوله‌سازی خوزستان، کارگران این کارخانه باز هم در مقابل استانداری تجمع کردند. مشکلات این شرکت که از تولید کننده‌های اصلی لوله‌های مورد نیاز کشور است، از سال ٨١ آغاز شد و کارگران این شرکت بار‌ها در اعتراض به وضعیت خود دست به تجمع زده‌اند.
***
پروژه خاتم الانبیاء متعلق به سپاه پاسداران در جنوب، هزاران كارگر را اخراج كرد
پروژه خاتم انبیا از ١٥ فروردین در تمامی پروژه هایش تا ٣١ فروردین ١٥٠٠ نفر را اخراج کرده است و قرار است تا پایان اردیبهشت ماه ٩٠٠ نفر دیگر را هم اخراج کند. شركت پارس جنوبی كه وابسته به این پروژه است برای اخراج كارگران از نیرو انتظامی کمک گرفته بود. در میان كارگران اخراجی كارگرانی بودند که از آذر ٩٠حقوق نگرفته بودند یعنی پنج ماه حقوق معوقه داشتند ولی با تهدید نیرو انتظامی روبرو شدند كه اعتراضی نكنند در نهایت به این كارگران اخراجی یک سوم حقوقشان را دادند و به آنها گفته اند كه در تاریخ ٥/٢/٩١ بقیه حقوقشان را میدهند. در تماس هایی كه كارگران با این شركت گرفته اند حسابداری خاتم الانبیاء گفته است كه صندوق پول ندارد.
***
پلی اكلیل اصفهان حقوق كارگران را پرداخت نمی كند
كارخانه پلی اكلیل اصفهان حقوق اسفند ماه و سنوات سال ٩٠ كارگران خود را پرداخت نكرده است. این كارخانه در اواخر اسفند، ١٥ نفر از كارگران را اخراج كرده است.
***
بازگشت به کار کارگران اخراجی فولاد زاگرس کردستان
به دنبال تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس کردستان در مقابل فرمانداری شهرستان قروه که توسط کارفرمای این کارخانه از کار اخراج شده بودند، كارفرما مجبور شد تمامی این كارگران را روز یکشنبه ٣ اردیبهشت به سرکارهای خود بازگرداند. منتها این بازگشت به کار در حالی است که قرارداد تمامی کارگران به طور موقت تمدید شده است. در همین خصوص ٢٣ تن از کارگران این کارخانه در اعتراض به تغییر وضعیت قراردادهای خود از دائمی به موقت به اداره کار رژیم در قروه مراجعه کرده اند، اما تاکنون هیچ پاسخی از سوی مقامات این اداره دریافت نکرده اند.
***
کارگران کارخانجات قطب صنعتی مورچه خورت آماده اعتراضند
٢٥٠ تن از کارگران اخراجی شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان خود را برای تجمع در مقابل نهادهای دولتی در روز کارگر آماده میکنند.
***
تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان مقابل استانداری
صبح روز ٤ اردیبهشت تعدادی از کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان به دلیل عدم دریافت ٢٥ ماه حقوق معوقه و سایر مزایای خود برای چندمین بار در مقابل استانداری تجمع کردند. آقایار حسینی از خانه كارگر گفته است: هر چند که تعدادی از کارگران این شرکت بازنشسته شدند، اما تعداد زیادی از کارگران و بازنشستگان بیش از ٢٥ ماه حقوق طلب دارند و سنوات خدمتی آنها نیز پرداخت نشده است.
***
تجمع کارگران شرکت تراورس مقابل فرمانداری طبس
جمعی از كارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن موسوم به تراورس در اعتراض به جابجایی اجباری کارکنان به شرکتی خصوصی، دست از کار کشیده و مقابل فرمانداری طبس تجمع کردند. با این جابجایی قراردادهای كار این كارگران، كه حدود ٦ تا ٨ سال سابقه كار دارند، تمدید نخواهد شد. مقامات دولتی در جمع كارگران معترض حاضر شده و گفته اند: "حضور شما مقابل فرمانداری به ضررتان تمام می‌شود. در ادامه ٥ نفر از كارگران به نمایندگی از سایرین، با فرماندار شهرستان طبس دیدار کردند که در این جلسه فرماندار برای بررسی و پیگیری فوری موضوع قول مساعدت داد.
***
تجمع اعتراضی کارگران نساجی مازندران مقابل فرمانداری قائمشهر
صبح روز ٢ اردیبهشت بیش از ١٥٠ کارگر قراردای نساجی مازندران در مقابل فرمانداری قائم شهر تجمع كرده و خواستار پاسخگوئی وضعیت شغلی خود در مقابل بی توجهی کارفرما و مسئولان استان شدند. این سومین باری است كه کارگران قراردادی نساجی مازندران در سال جاری در مقابل فرمانداری شهرستان قائم شهر تجمع می كنند. این کارگران گفته اند: با توجه به وعده‌های فرماندار قائمشهر و شورای تامین این شهر که وعده داده بودند پس از ١٥ روز به خواسته آنان پاسخی داده می شود امروز متاسفانه هیچ پاسخ منطقی از سوی مسئولین به ما داده نشده است. وضعیت نابسامان کارگران رسمی این شرکت نیز بر مشکلات کارگران این کارخانه افزوده است و بالغ بر ١٤ ماه است كه کارگران رسمی این شرکت نیز حقوق دریافت نکرده اند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

٦٠ درصد از كارگران در محدوده خط مرگ زندگی می‌كنند
فرامرز توفیقی كه ایلنا او را "فعال كارگری" معرفی كرده است، گفته است: در حال حاضر با تصویب دستمزد ٣٩٠ هزار تومانی كارگرانی كه پایه دستمزد دریافت می‌كنند زیر خط بقاء (خط مرگ) قرار دارند. او در ادامه می گوید: بیش از ٦٠ درصد از كارگران قانونی كشور پایه دستمزد دریافت می‌كنند. كارگران برای فاصله گرفتن از خط بقا و رسیدن به خط فقر شدید به شغلی های دوم و سوم روی آورده‌اند. او با اشاره به افزایش نرخ خط فقر تصریح كرد: به دلیل افزایش نرخ اقلام مصرفی سبد هزینه خانوار كارگری، نرخ خط فقر از یك میلیون و ٢٥٠ هزار تومان در سال ٩٠ به یك میلیون و ٤٠٠ هزار تومان افزایش یافته است و با توجه به این كه نرخ خط فقر شدید ٧٠٠ هزار تومان برآورد می شود طبق مصوبه مزدی در سال ٩١ كارگرانی كه پایه دستمزد دریافت می‌كنند زیر خط فقر شدید در محدوده خط بقاء (خط مرگ) گذران معیشت می‌كنند.
***
فروش بن کارگری برای تامین هزینه ی قبض ها
در گزارشهای این هفته آمده است: کارگران برای تامین بخشی از هزینه های قبوض آب، برق، گاز و شارژ ماهیانه محل سکونت مجبور به فروش بن‌های کارگری خود شده‌اند. در ادامه آمده است: بر سر چهارراه‌ها و کوچه‌ها تعداد زیادی از کارگران دیده می شوند که بن کالاهای اساسی خود را به صورت جنسی و یا نقدی به فروش می رسانند. علت این امر هم کمبود نقدینگی برای پرداخت هزینه های قبوض آب، برق، تلفن و گاز است. مبلغ این بن ها معمولا بین ٥٠ تا ١٠٠ هزار تومان است.
***
کارگران نساجی مازندران ١٨ ماه حقوق طلبکارند
یکی از کارگران نساجی مازندران با اشاره به ١٨ ماه تعویق در پرداخت حقوق کارگران نساجی مازندران، گفت: کارگران نساجی مازندران در بد‌ترین شرایط معیشتی به سر می‌برند.
***
عدم پرداخت عیدی به كارگران كارخانه پارس فنر
كارخانه پارس فنر در شهر صنعتی كاوه در جاده ساوه، قبل از عید به ٢٠٠ نفر از كارگران وعده دادن عیدی را داده بود كه با فرارسیدن سال جدید هیچ مبلغی به این كارگران پرداخت نگردید. تا كنون كه كارگران بارها این موضوع را پیگیری كرده اند وعده داده اند كه عیدی را به شما میدهیم ولی تاكنون هیچ مبلغی تحت عنوان عیدی به این كارگران زحمتكش پرداخت نشده است.
***
كارگران سازنده سد گتوند بدون حقوق اخراج شدند
شركت سازنده سد گتوند در خوزستان در نزدیكی شوشتر در آذر ماه ٩٠ بعد از اتمام كار ساخت سد گتوند به كارگران گفت بروید خانه هایتان بعد با شما تماس میگیریم. این كارگران تا هفته چهارم فروردین ماه بدون حقوق و حق بیمه در انتظار این بودند كه با آنها تماس گرفته شود. كارگران بارها جهت گرفتن حقوق شان مراجعه كردند كه به آنها پاسخی داده نمی شد. در نهایت در این ماه به آنها مبلغ ناچیزی به عنوان عیدی و حقوق یك ماه تحت عنوان حقوق اردیبهشت ماه پرداخت گردید و به آنها نیز گفته شد همین است. اگر میخواهید بخواهید و اگر هم نمی خواهید برگردانید و به این صورت ٨ ماه حقوق این كارگران بالا كشیده شد.
***
حقوق كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان پرداخت نمی شود
کارخانه لوله‌سازی خوزستان كه حدود ٤٠٠ کارگر رسمی و قراردادی دارد حقوق آن‌ها را چندین ماه است که نپرداخته است. آقایار حسینی، یكی از عوامل خانه كارگر گفته است: هر چند تعدادی از کارگران این شرکت بازنشسته شدند، اما تعداد زیادی از کارگران بیش از ٢٥ ماه حقوق طلب دارند و سنوات خدمتی آن‌ها نیز پرداخت نشده است.
***
مقرری بیمه بیكاری کارگران اخراجی شهاب خودرو پرداخت نمی‌شود
كارگران اخراجی شهاب خودرو با برگزاری تجمعی اعتراض‌آمیز مقابل نهاد ریاست جمهوری اسلامی در تاریخ ١٦ فروردین و تجمعی دیگر در ١٩ فروردین مقابل ساختمان وزارت كار، خواستار تمدید قرارداد و بازگشت به كار شده بودند اما با وجود وعده‌های بخش‌های مختلف دولتی تاكنون تغییری در وضعیت كارگران اخراجی شهاب خودرو به وجود نیامده و كارگران اخراجی بلاتكلیف هستند. مسئولان کارخانه همچنان از ورود این کارگران به محوطه کارخانه ممانعت می‌کنند. یكی از كارگران گفته است: با وجود اینكه ٤ روز از اردیبهشت گذشته است اما تا این لحظه شکایت کارگران مبنی بر دریافت بیمه بیکاری نیز مورد پذیرش اداره کار شمال غرب تهران قرار نگرفته است و مسئولین این اداره اعلام كرده‌اند تا زمانی که نتیجه جلسه شورای تامین در خصوص وضعیت این کارگران مشخص نشود، کارگران حق شکایت ندارند.
***
كارگران فرش پارس قزوین ٣ ماه حقوق دریافت نكرده اند
یكی از كارگران فرش پارس قزوین گفته است كه به كارگران این كارخانه ٣ ماه حقوق سال ٩٠ و یك ماه عیدی سال ٨٩ به آنها پرداخت نشده است. وی افزود: ٥ ماه پول بیمه كارگران نیز به آنها پرداخت نشده. وی در ادامه گفته است: برای پیگیری این مطالباتمان به همه ارگانهای زیربط در شهرستان قزوین و تهران مراجعه كردیم اما كسی پاسخگو نیست.
***
عدم پرداخت حقوق، پاداش و عیدی کارگران شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی
کارگران شرکت سهامی ـ زراعی بهکده رضوی خراسان شمالی حقوق ٤ ماه و ٢ ماه عیدی و پاداش سال ٨٩ خود را دریافت نکرده اند. همچنین حقوق اسفند و عیدی و پاداش سال ٩٠ را هم طلبکارند.

اخراج و بیكارسازی ها

نابودی ٢ میلیون فرصت شغلی ظرف سال گذشته در ایران
محمد عطاریان، نماینده کارفرمایان در شورای عالی اشتغال، در خصوص ایجاد اشتغال در ایران در سال گذشته، گفته است كه ٢ میلیون فرصت شغلی از بین رفته است. وی گفت: "نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زنان و مردان به ترتیب بیش از ٥٠ و ٣٠ درصد برآورد میشود. این در حالیست که روند بیکاری در میان این قشر همچنان روبه افزایش است و نرخ بیکاری در کل کشور هم اکنون بیش از ٢٣ درصد است. برعکس ادعاهای دولت در اعلام ایجاد ٢ میلیون شغل در سال گذشته، این آمار معکوس است، نه تنها ٢ میلیون فرصت شغلی ایجاد نشده، بلکه ٢ میلیون فرصت شغلی نابود شده است."
***
بیكاری ده‌ها هزار نفر در پی واردات گسترده قند و شكر
بهزاد قره‌یاضی كه ایلنا وی را "یك كارشناس كشاوری" معرفی كرده است، گفته است: وزرای جهاد کشاورزی در دولت‌های نهم و دهم با واردات گسترده قند و شکر موجب افزایش بیکاری تعداد زیادی از کارگران فعال در این صنعت شدند.
***
اعتراف به افزایش صدها هزار نفری جمعیت بیکاران ایران
مرکز آمار ایران از بیکاری ٢٠٠ هزار نفر تنها در زمستان گذشته خبر داد. بر پایه این گزارش، نرخ بیکاری در زمستان سال گذشته با ٢ و سه دهم درصد افزایش به ١٤ و یک دهم درصد رسیده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان به شیوه محاسبه و انتشار آمار مذکور انتقاد دارند و معتقدند کسی که تنها ٢ ساعت در هفته کار داشته باشد، نباید شاغل محسوب شود. اما دولت با این تعریف، سال گذشته ادعای نرخ بیکاری تک رقمی را مطرح کرد که گزارش مرکز آمار نشان دهنده کذب بودن آن نیز هست.
ایلنا روز ٤ اردیبهشت از قول علیرضا محجوب، دبیركل خانه كارگر رژیم نوشت كه وضعیت واحدهای تولیدی کشور است. او در ادامه می گوید: طبق آمارهای رسمی طی سال گذشته ١٠٠ هزار کارگر در بیش از یک هزار واحد تولیدی اخراج شده‌اند. وی نرخ بیکاری زنان را دو برابر نرخ بیکاری مردان اعلام کرد.
***
بزرگترین کارخانه فولاد غرب کشور با ١٥٠٠ كارگر تعطیل شد
کارخانه فولادویان همدان که به عنوان بزرگترین کارخانه فولاد غرب کشور مطرح بود و در دولت احمدی نژاد با شوی بزرگ تبلیغاتی افتتاح شد از ابتدای امسال به طور کامل ورشکسته و تعطیل شد و همه ١٥٠٠ نفر نیروی کارش را اخراج كرد.
***
اخراج دسته جمعی کارگران شرکت اسنوا
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٢ اردیبهشت خبر داد كه شرکت اسنوا در اصفهان سازنده و مونتاژ كننده ماشین لباسشویی، اجاق گاز، یخچال و غیره، از روز اول بعد از تعطیلات نوروز ١٢٠٠ نفر از کارگران را اخراج کرده و قصد اخراج تدریجی ٧٠٠ نفر دیگر را دارد.
***
اخراج و عدم پرداخت دستمزدهای کارگران معدن آق دربند
کارگران معدن آق دربند و میان کوهی شهرستان سرخس ٤ ماه است دستمزد دریافت نکرده و ٥٠ نفر از کارگران این معدن نیز از کار اخراج شده اند.
***
شهرک صنعتی ایذه کاملاً متروکه شده است
شهرک صنعتی ایذه كه در ١٠ کیلومتری ایذه قرار دارد با هدف ایجاد کارگاهها و کارخانه های مختلف ایجاد شد. تعدادی کارگاه های این شهرك، مثل كارگاههای تولید ایزوگام و مرباسازی کاملاً ورشکسته شده ند و از دور خارج هستند.
***
شركت های صنعتی در زنجان نصف ظرفیت تولید می كنند
شركت ها و كارخانجات و كارگاهای صنعتی در زنجان یا تولید را نصف کرده اند یا تغییر ریل ساخت داده اند.
***
اخراج و عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت شمیم پژوهش
کارفرمای شرکت شمیم پژوهش، به بهانه های مختلف اقدام به اخراج ٢٠٠ کارگر شاغل در این کارخانه نموده و اکنون با ٥٠ کارگر باقی مانده نیز قرارداد یک ماهه بسته است، که در صورت ادامه تولید ماه به ماه آن را تمدید می کند و کارگران باید هر ٣ ماه یکبار دستمزدهای خود را دریافت نمایند.
***
تعدیل نیرو در تعدادی از کارخانه های رشت
کارخانه های اشی مشی، زمزم و پگاه و پارس خزر از جمله کارخانه هایی از شهر رشت هستند که بنا بر نبود مواد اولیه کافی اقدام به شیفتی کردن کار کارگران و تعدیل نیرو کرده اند. یكی از کارگران حمل و نقل کارخانه اشی مشی در همین رابطه می گوید چند ماهیست به ما گفته اند ٣ روز در هفته به کارخانه بیایید. لذا ما ٣ روز کار با حقوق نصفه داریم و گروهی دیگر با شرایطی مشابه و ٣ روز بعدی.
***
یك كارگاه تولید دیش ماهواره در تبریز پلمپ شد
ابوالفضل رضایی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی استان آذربایجانشرقی گفت: کارگاه بزرگ ساخت دیش ماهواره در تبریز شناسایی و پلمب شد.

ناامنی محیط كار

مرگ كارگر ٦٠ ساله در چاه فاضلاب
ریزش بخشی از دیوار ساختمان مسکونی جان کارگر ٦٠ ساله ای به نام عبدالحمید ق را در شهرك كیانشهر خیابان مینایی گرفت. وی كه ایلنا او را "از اتباع افغانستان" معرفی كرده است، در كانال فاضلاب مشغول به كار بود كه ناگهان بر اثر ریزش دیوار سازختمان مجاور كانال در زیر آوار گرفتار شد.
***
مرگ کارگر ساختمانی ٦٠ بر اثر حادثه در محیط کار در سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری گزارش داد كه روز چهارشنبه ٢٣ فروردین، کارگری ساختمانی ٦٠ ساله ای بنام فتح الله سهرابی بر اثر فرو ریزی دیوار در محله تپه کرباسی سنندج مجروح و پس از سه روز مبارزه با مرگ سرانجام روز شنبه ٢٦ فروردین در بیمارستان درگذشت.
***
مرگ یک کارگر دیگر به دلیل نبود امنیت در محل کار در پاوه
روز شنبه دوم اردیبهشت ماه، یک کارگر ٥٠ ساله چوب بری بنام توفیق رحمانی به دلیل نبود ایمنی در محل کار در روستای دوریسان از توابع شهرستان پاوه دچار حادثه گردید و جان خود را از دست داد.
***
کشته و زخمی شدن دو کولبر در مرز اشنویه
ظهر روز ٣ اردیبهشت تعدادی از کولبران مرزی که در حال عبور از روستای مرزی تاچی‌ناوی از توابع اشنویه بودند هدف تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی قرار گرفته که یک جوان ١٧ ساله به نام فیصل تمویی اهل روستای تاچی ناوی کشته شده و یک نفر دیگر به نام بهزاد زخمی می‌گردد. جنازه فیصل تا کنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده و از سوی نیروی انتظامی به خانواده‌ی وی ابلاغ گردیده که عصر روز ٤ اردیبهشت مشروط به اینکه هیچ تجمعی صورت نگیرد جنازه فرزندشان به آنان پس داده می‌شود. همچنین به خانواده فیصل اخطار داده‌اند که مراسم به‌خاکسپاری وی باید به صورت کاملا آرام صورت گیرد.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

تهدید به اخراج و تعقیب تعدادی از كارگران پتروشیمی ماهشهر
"جمعی از کارگران پتروشیمی ماهشهر" روز ٣ اردیبهشت خبر دادند كه "بعد از اعلام ده دقیقه سکوت که از طرف جمعی از کارگران پتروشیمی ماهشهر اعلام شد، مسئولین با احضار بعضی از کارگران که به زعم آنها رهبران شورشی کارگران هستند آنان را تهدید به اخراج و تعقیب توسط نیروهای حراست کرده اند."
***
احضار و تهدید فعالان کارگری در آستانه روز جهانی کارگر
در گزارشات این هفته آمده است كه با نزدیک شدن به یازدهم اردیبهشت نهادهای امنیتی شماری از فعالان کارگری را احضار و تهدید کرده‌اند که در آن روز هیچ فعالیتی نداشته باشند. گروهی از فعالان کارگری نیز از تماس‌های تهدیدآمیز ماموران امنیتی خبر داده‌اند و می‌گویند رژیم اسلامی نگران است که گسترش اعتراضات کارگری در روزهای آینده به نوعی تقابل با رژیم در روز جهانی کارگر منتهی شود. وزیر کشور رژیم اسلامی از درخواست خانه كارگر برای تجمع در روز جهانی کارگر ابراز بی‌اطلاعی کرد.
***
ابراهیم مددی آزاد شد
كمیته‌ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری خبر داد كه ابراهیم مددی، عضو هیأت مدیره و نایب رئیس سندیكای كارگران شركت واحد، ساعت ٢ بعدازهر روز ٣٠ فروردین پس از تحمل ٣ و نیم سال حبس، آزاد شد. در ادامه این خبر آمده است كه جمعی از اعضای خانواده، آشنایان و كارگران شركت واحد با حضور در مقابل زندان اوین به استقبال ایشان رفته و با انداختن حلقه گل در گردن‌ وی به تبریك و شادباش آزادی وی پرداختند.
***
فرزاد احمدی آزاد شد
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه خبر داد كه فرزاد احمدی، عضو "اتحادیه آزاد كارگران ایران، بعد از دو ماه حبس، بعدازظهر روز دوشنبه ٤ اردیبهشت با قرار وثیقه ٣٠ میلیون تومانی از زندان سنندج آزاد گردید. مأمورین اطلاعاتی از خانواده فرزاد تعهد گرفته بودند که هنگام آزاد شدن وی هیچ گونه مراسم استقبالی از وی به عمل نیاورند و بویژه از انداختن حلقه گل بر گردنش خودداری نمایند. در ادامه این خبر آمده است، برای پدرام نصرالهی (نه به ز) نیز وثیقه ٧٠ میلیون تومانی تعیین گردیده است.
***
كمپین فدراسیون آموزش بین الملل بر علیه حكم اعدام عبدالرضا قنبری
فدراسیون آموزش بین الملل که مقرش در بروکسل است، خواستار لغو حکم اعدام عبدالرضا قنبری، فعال حقوق معلمان در ایران، شده است. سایت لیبر استارت نیز که مقرش در لندن است و اخبار اتحادیه های کارگری را منتشر می کند، به حکم اعدام آقای قنبری اعتراض کرده است. دومینیک مارله، حقوق اتحادیه‌ای فدراسیون آموزش بین‌الملل، می گوید: فدراسیون آموزش بین الملل نه تنها مخالف صدور حکم اعدام است، بلکه اعتقاد دارد هر شهروند و به خصوص، اعضا و رهبران تشکل های صنفی باید در دادگاه عادلانه و علنی و بر اساس موازین بین المللی محاکمه شوند. به همین دلیل، فدراسیون آموزش بین الملل، کمپینی را برای لغو حکم اعدام و آزادی آقای قنبری آغاز کرده است.

گزارش

فرماندار آمل: افغانی ها باید از مازندران اخراج شوند
شمال نیوز از قول اکبرزاده، فرماندار آمل در باره پناهندگان افغانستانی در ایران نوشت: "این میهمانان ناخوانده فرصت‌های اقتصادی ایرانی‌ها را سلب کردند." او می گوید این افراد معضلات اجتماعی بسیاری در منطقه ایجاد کردند و انتظار داریم با همکاری مردم و دستگاه‌های اجرایی این مشکلات برطرف شود. می گوید: در سال گذشته ٥٦٢ تبعه افغانی در آمل شناسایی و اخراج شدند. در سال جاری نیز ٢٢ نفر از شهرستان آمل اخراج شدند. او می گوید كه "این اتباع بیشتر در مرغداری‌ها و شالیکوبی‌ها مشغول به فعالیت هستند. این افراد کارگران فصلی هستند." در ادامه می گوید: این افراد با ازدواج‌های غیرمجاز بخشی دیگر از معضلات اجتماعی را در شهرستان ایجاد کردند. مباحث امنیتی که این اتباع خارجی ایجاد می‌کنند هزینه‌های زیادی برای کشور دارد." شفیعی، مدیرکل مهاجران و اتباع خارجی استانداری مازندران رژیم اسلامی می گوید: "٣٥٠٠ دانش‌آموز افغانی از سرانه آموزشی دانش‌آموزان مازندرانی استفاده می‌کنند. ٤٥ دانشجوی افغانی نیز در مازندران شناسایی شدند که در حال تحصیل در دانشگاه‌های استان هستند." در ادامه می گوید: "هیچ کارفرمایی حق بکارگیری این اتباع را ندارد. هیچ دفترخانه‌ای نیز نمی‌تواند نسبت به ثبت ازدواج این اتباع اقدام کند و به دلیل اجرای این طرح با متخلفان برخوردهای شدیدی صورت می‌گیرد." او ادامه می دهد: "از ١٠ تیر امسال هیچ افغانی نباید در مازندران حضور داشته باشد. "
***
جرائم بكارگماری اتباع افغانستان خراسان‌جنوبی افزایش یافت
عبدالله احراری، رییس بازرسی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی از افزایش جرایم بكارگماری پناهندگان افغانستانی از ابتدای امسال خبر داد. وی گفت: "بگارگماری اتباع خارجی از جمله اتباع افغانی فاقد پروانه كار، حتی بصورت روزمزد و موقت غیرقانونی و ممنوع است. در این ارتباط متخلفان به ازای هر روز اشتغال هر كارگر خارجی غیرمجاز روزانه ٦٤٩ هزار و ٥٠٠ ریال جریمه می‌شوند. چنانچه كارفرمایی برای نوبت دوم به بكارگماری اتباع خارجی فاقد پروانه كار اقدام كند مبلغ جریمه دو برابر می‌شود."
***
نیمی از چایكاران به كارگر روز مزد ساختمانی تبدیل شده‌اند
ایلنا از قول پرویز شعبانی، نایب رئیس اتحادیه چایکاران کشور، نوشت: عدم پرداخت مطالبات و واردات بی‌رویه چای توسط مافیای دولتی موجب شده است که بیش از ٥٠ درصد از کارگران باغات چای کشور را‌‌ رها کنند و در غالب کارگر ساختمانی و به صورت روز مزد گذران معیشت کنند.
***
جیره خوار خانه كارگر كارگران را می ترساند
هادی ابوی، سخنگوی كانون عالی انجمن‌های صنفی كارگران كشور گفته است: این خطر وجود دارد كه كارگران در صورت برگزاری راهپیمایی و تجمع روز جهانی كارگر اخراج ‌شوند.

اطلاعیه

نهادهای كارگری خواستار صدور مجوز راهپیمایی در شهر سنندج شدند
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٣ اردیبهشت طی اطلاعیه ای خبر داد: "اتحادیه آزاد کارگران ایران روز سی ام فروردین ماه، طی نامه ای به فرمانداری شهر سنندج خواستار صدور مجوز و تامین امنیت راهپیمایی کارگران به مناسبت اول ماه مه در خیابان فردوسی این شهر شد. این نامه به امضای جمعی از فعالین کارگری و کمیته هماهنگی نیز رسیده است." در ادامه آمده است: "اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام میدارد کارگران ایران حق دارند همچون میلیونها کارگر در سرتاسر جهان و با تامین امنیت راهپیمایی، در روز جهانی کارگر به خیابانها بیایند و خواستهای خود را اعلام کنند." این اطلاعیه در ادامه آورده است: "کارگران ایران با توجه به موج گرانی های سرسام آور، بیکارسازی ها، دستمزدهای بشدت زیر خط فقر، عدم پرداخت دستمزدها و دهها تعرض دیگر به شرایط کار و زیست خود و در همبستگی جهانی با کارگران سراسر دنیا به خیابانها خواهند آمد و مطالبات خود را فریاد خواهند زد."
***
پاسخ بخشی از كارگران ایران به فراخوان جهانی امسال اول مه
"انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه"، "جمعی از فعالین کارگری سنندج"، "جمعی از فعالین کارگری کامیاران"، "جمعی از فعالین کارگری سقز" و "جمعی از فعالین کارگری اصفهان" طی انتشار بیانیه ای در روز ٣ اردیبهشت اعلام كرده اند كه به فراخوان "جنبش اشغال لس آنجلس" و "اشغال لانگ بیچ" و جنبش "وال استریت" می پیوندند. در بخشی از این بیانیه آمده است: "همانگونه که در بیانیه جنبش جهانی برای تسخیر خبایانها، بر تعطلیلی و اعتصاب عمومی و تصرف خیابانها در روز اول مه ٢٠١٢ توسط ٩٩ درصدیها تأکید شده است، ما هم بر این ضرورت پای می فشاریم و اعلام می کنیم تنها راه رهائی از این شرایط ضد انسانی که در سراسر جهان و در ایران به درجات بسیار بیشتری کارگران و اکثریت عظیم ٩٩ درصد جامعه را به فقر و فلاکت کشانده و به نابودی سوق می دهد، مبارزه ای جهانی و بین المللی، سازمان یافته و متحدانه است. کارگران ایران سالهاست برای دفاع از حداقلهای نیاز زندگی و بقاء خود، علیه سرمایه داری مبارزه می کنند. در طی این سالها مبارزات کارگران ایران، همواره مورد حمایت و پشتیبانی جنبش جهانی کارگری قرار گرفته اند و با اتکا به این حمایتهای جهانی، ما روز به روز قدرتمندتر در برابر یورش سرمایه داران و مدافعان آنان ظاهر گشته و مبارزه کرده ایم. امروز که در سراسر دنیا اقلیت یک درصدی برای برون رفت از بحرانهایش اقدام به یک یورش جهانی علیه زندگی ٩٩ درصد مردم دنیا کرده است، در مقابلش جنبشی جهانی شکل گرفته که خلع ید از یک درصد مفتخور و تأمین رفاه و آسایش و زندگی انسانی برای اکثریت را هدف خود قرار داده است. این جنبش، فقط محدود به کارگران نیست. جنبش ٩٩ درصد مردم دنیاست که کارگران بخش عظیمی از آن را شامل می شوند. به همین رو طبیعی است که کارگران در رأس آن قرار داشته باشند."
***
فرزندان كارگر ما را از زندان آزاد كنید
شماری از خانواده های كارگران زندانی در آستانه روز جهانی كارگر با انتشار بیانیه ای، خواستار آزاد شدن فرزندان خود شده اند. در بخشی از این بیانیه آمده است: "در شرایطی كه كارگران كشورمان با حقوق های ناچیزشان حتی توان تامین حداقل های زندگی را ندارند با زندانی كردن آنها خانواده هایشان را به روز سیاه نشاندید، آیا عاقبت ستمكاران در گذشته را فراموش كردید؟ پس بترسید از روزی كه گریبان شما را نیز بگیرد."
***
نامه شاهرخ زمانی در رابطه با اول مه
شاهرخ زمانی، كارگر دربند در زندان مركزی تبریز، ضمن انتشار نامه ای در رابطه با اول مه امسال، خواهان اتحاد عملهای هر چه گسترده تر در میان كارگران شده است. در بخشی از نامه وی آمده است: "چرا با وجود اینکه اعتراضات داخلی و جهانی کارگران هر روز گسترده تر و بیشتر می شود ولی دشمن (سرمایه داری و دولتهای آن) نه تنها عقب نشینی نمی کند بلکه با سرعت و گستردگی بیشتر طرحهای ضدکارگری مانند اخراجها، قراردادهای موقت، دستمزدهای معوقه، حذف یارانه‌ها، خصوصی کردن بهداشت و درمان، خصوصی کردن آموزش و ... را اعمال میکند؟ پاسخ این سئوال نیز این است که چون دشمن طی ٢٠٠ سال گذشته از مبارزات میان دو طبقه تجربه کرده است که مبارزات خود به خودی و پراکنده و بدون برنامه مشخص انقلابی و بدون سازماندهی سراسری هر چقدر هم گستردگی و شدت داشته باشد نه تنها هیچ پیروزی را به دست نمی آورد بلکه بیشتر باعث یأس و ناامیدی طبقه کارگر می شود."، "با دست روی دست گذاشتن و منتظر عروج تشکل های زیبای کارگری ماندن و دست و پا زدن در درون جو خود به خودی جز خدمت به سرمایه داری هیچ به دست نخواهیم آورد، که فقط به درد آرایش ویترین سرمایه داری می خورند. باید آستین ها را بالا بزنیم و طبقه کارگر را برای مبارزه سازمان یافته، دوری جستن از هر گونه خود به خودیسم، دوری جستن از شعارهای زیبا ولی پوچ، مسیر سازمان یابی انقلابی طبقه کارگر را هموار کنیم." در بخش دیگری از نامه وی آمده است: "من اعتقاد دارم آن چیزی که سرمایه داری می ترسد متشکل شدن کارگران در جهت همبستگی طبقاتی و سراسری کردن مبارزات خود است (یعنی وحدت و تشکیلات)، باید به پذیریم که سرمایه داری و دولت محبوبش، جمهوری اسلامی وظیفه طبقاتی خود را برای حفظ منافع طبقاتی خود، از طریق سرکوب سیستماتیک و عریان انجام می دهند."
***
سازمانهای كارگری فرانسه حكم صادره بر علیه رضا شهابی را محكوم كردند
سازمان های سندیکائی فرانسه، CFDT، CGT، FSU، Solidaires و UNSA حكم اخیر رژیم اسلامی بر علیه رضا شهابی را محکوم می کنند. در بخشی از نامه این نهادهای كارگری آمده است: "ما خواهان آزادی فوری او هستیم و بر این باوریم که حبس این فعال سندیکائی از ٢٢ ماه پیش و هم چنین این محکومیت، ناقض حقوق انسانی و سندیکائی است. سندیکاهای فرانسه، علاوه بر آزادی رضا شهابی، خواهان آزادی فوری کلیه سندیکالیست های زندانی از جمله ابراهیم مددی از سندیکای واحد، علی نجاتی از سندیکای نیشکر هفت تپه، بهنام ابراهیم زاده، علی اخوان، محمد جراحی، شاهرخ زمانی، مهرداد امین وزیری، عبدالرضا قنبری (معلم محکوم به اعدام)، رسول بداغی (معلم) و ... هستند."
***
اعتراض به حکم زندان و جریمه رضا شهابی
"انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه"، "جمعی از فعالین کارگری سنندج" و "جمعی از فعالین کارگری کامیاران" طی اطلاعیه مشتركی روز ٢٩ فروردین، حكم زندان علیه رضا شهابی را محكوم كردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "محکومیت رضا شهابی نمونه ای دیگر از اعمال سیاستهای ضد کارگری و سرکوبگرانه به منظور ممانعت از هرگونه حق طلبی و هر تلاشی از جانب کارگران برای به دستیابی به شرایطی انسانی است. این اقدام ضد کارگری باید توسط همه کارگران ایران و هر انسان آزادیخواهی مورد اعتراض شدید قرار گیرد. ما ضمن محکوم نمودن حکم صادره علیه رضا شهابی، از همه کارگران، تشکلها و سازمانها و احزاب مدافع حقوق کارگر می خواهیم به هر شکل ممکن برای لغو این حکم و آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری متحدانه اقدام کنیم."
***
فراخوان جمعی از كارگران بیكار سنندج برای شركت در مراسم اول مه
جمعی از كارگران بیكار سنندج طی اطلاعیه ای كه روز ٢٩ فروردین منتشر شده است، از فراخوان بین المللی برای اعتصاب در روز اول ماه مه حمایت كرده اند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "ما جمعی از كارگران بیكار سنندج ضمن حمایت از این فراخوان، خواست و مطالبات خودمان را با شركت در مراسم اول ماه مه هم صدا با هم طبقه ای هایمان در سراسر جهان فریاد خواهیم زد."
***
كارگران پتروشیمی بندر ماهشهر روز اول مه را گرامی خواهند داشت
جمعی از کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر با انتشار اطلاعیه ای، اعلام كرده اند كه "ما جمعی از کارگران منطقه ویژه ماهشهر همگام و هم پیمان با دیگر کارگران به خصوص کارگران نفت و گاز جنوب با اعلام حمایت از کلیه تلاشها جهت برگزاری مراسم روز کارگر، در مراکز کار خود با ١٠ دقیه سکوت به یاد تمامی کارگران و فعالین کارگری دربند در ابتدای ساعت کاری این روز را گرامی خواهیم داشت."
***
اطلاعیه جمعی از کارگران کردستان به مناسبت اول ماه مه
جمعی از کارگران کردستان در پشتیبانی از فراخوان جنبش ضد سرمایه داری و گرامیداشت اول ماه مه اطلاعیه ای منتشر ساختند. در بخشی از اطلاعیه مزبور آمده است: "کارگران، پرستاران، معلمان، زنان و مردان فرودست؛ بیائید به منظور اعتراض به بیکاری، فقر، گرانی و ناتوانی های اجتماعی، مطالباتمان را فریاد بزنیم، بیائید دست در دست همدیگر برای اعتراض به این وضعیت فلاکتبار، در روز اول ماه مه برابر با ١٢ اردیبهشت همصدا با هم طبقه ای های خود در سرتاسر دنیا، دست از کار بکشیم و به فراخوان جنبش ضد سرمایه داری جهانی بپیوندیم."
***
اطلاعیه "برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" در مورد رضا شهابی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه ای صدور حکم ٦ سال زندان علیه "رضا شهابی" را جهت خاموش کردن مدافعان حقوق کارگران عنوان کرده است. این نهاد که شامل برنامه مشترک "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" می شود نگرانی خود را از محکومیت رضا شهابی به ٦ سال زندان ابراز کرده است. به علاوه برنامه نظارت یادآوری می کند که دولتمردان جمهوری اسلامی به حمله به فعالان سندیکایی مستقل و آزار و تعقیب و صدور حکم های ناعادلانه زندان علیه آنان ادامه می دهند تا از تعداد کسانی که حاضرند از حقوق کارگران دفاع کنند، بکاهند.
***
محكوم كردن سیاست ضدكارگری از طرف جمعی از كارگران اصفهان
جمعی از كارگران اصفهان با انتشار بیانیه ای بمناسبت روز جهانی كارگر، گفته اند: "همه میدانید كه هر روز كه میگذرد بار سنگین زندگی با افزایش روزافزون و سرسام آور قیمتهای مواد اولیه كمر ما را خم كرده و با حداقل حقوق كه كمتر از یك چهارم خط فقراست روز را به شب میرسانیم و شب خجل به خانه برمیگردیم. ما دسترنج و حقوق خودمان را میخواهیم. اما بجای آن بافشارهای روزافزون و اخراج روبرومیشویم. علیرغم همه این مشكلات ما روز جهانی كارگر را گرامی میداریم و همبستگی خودمان را با سایر همكاران خود اعلام میداریم و از همه هم‌میهنان خود میخواهیم با حمایت و شركت خود در تجمعات كارگری به این سیاست كارگركشی خاتمه دهند."
***
پیام تبریك نهادهای كارگری به مناسبت آزادی ابراهیم مددی
با آزادی ابراهیم مددی بعد از سالها حبس و زندان و اذیت و آزار، نهادهای كارگری زیادی و از "جمله سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه"، "اتحادیه آزاد کارگران ایران" و "کانون مدافعان حقوق کارگر" هر یك با انتشار پیامی آزادی وی را به رفقا و خانواده وی تبریك گفتند. در همه این پیامها، خواست آزادی دیگر فعالین كارگری قید شده است.
***
اطلاعیه كمیته هماهنگی به مناسبت اول مه
کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به مناسبت روز جهانی كارگر اطلاعیه ای منتشر كرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "برای مقابله با اخراج و بیکاری باید اعتراضات دسته جمعی با دیگر بیکاران را در مقابل ادارات کار، مجلس، فرمانداری ها، ریاست جمهوری و هر گونه ارگان دولتی سازمان دهیم. کمیته ها و جمع های بیکاران را سازمان دهیم. ما نیازمند ایجاد تشکل کارگران بیکار هستیم. محلات کارگری را با دیگر کارگران و خانواده‌هایمان تبدیل به محل اعتراضات و تظاهرات علیه هر گونه گرانی و بیکاری کنیم."
***
بیانیه حمایت جمعی از كارگران كارخانه پرریس سنندج بمناسبت روز كارگر
جمعی از كارگران كارخانه پرریس سنندج با انتشار بیانیه ای در روز ٤ اردیبهشت، از اعتراض در روز اول مه حمایت كرده اند. در بخشی از این بیانیه آمده است: "در شرایطی كه گرانی روزافزون مایحتاج اولیه زندگی، كمر ما را خم كرده و شرمنده زن و بچه هایمان هستیم، و از وضعیت همكاران دیگرمان نیز باخبریم كه ماهها حقوق نگرفته اند و با فقر دست و پنجه نرم میكنند. تنها راه برون رفت از وضعیت كنونی را همبستگی میدانیم و روز كارگر را مناسب ترین شرایط برای بیان خواسته های برحق خود در برابر ستمگران دانسته و حمایت و همبستگی خود را با سایر كارگران میهن اعلام میداریم."


اخبار بین المللی
 

هند: اعتصاب ٥٠٠ هزار کارگر تولید سیگار
به گزارش The Hindu بیش از ٥٠٠ هزار کارگر تولید و تهیه سیگار هندی معروف به Beedi (که با برگ درخت مخصوص پیچیده میشوند) در ایالت تامیل نادو در اعتراض به عمل نکردن دولت به قول خود دست از کار کشیدند. در ١٢ اکتبر ٢٠١٠ نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران به توافق رسیدند که دستمزد این کارگران روزانه ١٢١ روپیه تعیین شود و این امر از تاریخی که دولت بخشنامه رسمی صادر کند قابل اجرا باشد. این کارگران می‌گویند دولت هنوز هیچ بخشنامه‌ای در این خصوص صادر نکرده و به همین دلیل هم کارفرمایان از پرداخت دستمزد تعیین شده سر باز میزنند. قرار است نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در ١٨ آوریل نشستی برای بررسی ‌موضوع داشته باشند. کارگران اعلام کرده اند که چنانچه دولت به قول خود مبنی بر اجرائی کردن حدآقل دستمزد پایبند نباشد، آنها اعتراضات خود را گسترش خواهند داد.
***
فرانسه: اعتصاب کارگران شرکت عظیم GDF Sues
به گزارش رویترز روز سه شنبه ١٧ آوریل کارگران شرکت GDF Sues با خواست دریافت سهم بیشتر از سود شرکت دست از کار کشیدند. آنها از تخلیه کشتیهای حامل گاز طبیعی خود داری کردند. ناظران می‌گویند چنانچه این اعتصاب ادامه پیدا کند باعث اختلال جدی در توذیع گاز طبیعی در فرانسه خواهد شد. گاز طبیعی یک سوم کل سوخت در فرانسه به حساب میاید. ٣٦ درصد سهم این شرکت متعلق به دولت فرانسه است و این شرکت در ٧٠ کشور دنیا حدود ٢٢٠ هزار کارگر دارد. این کارگران خواهان دریافت پاداش آخر سال به میزان به مراتب بیشتر از قبل هستند که در واقع شامل دریافت سهمی از سود شرکت نیز بشود. کارگران این شرکت در سال ٢٠١٠ نیز در اعتراض به تغییر در قانون باز نشستگی بمدت ٢ هفته دست از کار کشیدند.
***
اسلوونی: اعتصاب و اعتراض گسترده مردم به ریاضت کشی اقتصادی
به گزارش رویترز روز چهارشنبه ١٨ آوریل بیش از ٨٠ هزار کارمند بخش خدمات دولتی در اعتراض به برنامه دولت برای کاهش دستمزدها دست از کار کشیده و به راهپیمایی پرداختند. ناظران میگویند که این بزرگترین حرکت اعتراضی مردم در ٢٠ سال اخیر یعنی بعد از جدا شدن از یوگسلاوی سابق است. دولت در نظر دارد برای کاهش هزینه‌ها و جبران کسری بودجه خود، دستمزد کارمندان خود را ٧.٥ در صد کاهش بدهد. رئیس کنفدراسیون اتحادیه‌های خدمات دولتی Branimir Strukeij در سخنرانی‌اش در میان معترضین می‌گوید: "ما خواهان همکاری و تعاون هستیم تا رقابت. ما سرماداری بیرحم نمیخواهیم که برایمان فقط اجساد کشته شدگان، بیکاری و فقر به ارمغان می‌‌آورد." این اعتصاب که باعث تعطیلی‌مدارس، کودکستان‌ها و کتابخانه‌ها شده است برای یک روز در نظر گرفته شده است، ولی کارگران گفته اند که ممکن است این اعتصاب ادامه پیدا بکند. گفته میشود که درصد بیکاری در کشور ٢ میلیونی اسلوونی به ١٢.٦ در صد می‌رسد.
***
فنلاند: رانندگان اتوبوس دست به اعتصاب میزنند
به گزارش اتحادیه کارگری JHL رانندگان اتوبوس در هلسینکی پایتخت فنلاند قصد دارند روز چهارشنبه ٢ مه دست به اعتصاب ٢٤ ساعته بزنند. این کارگران می‌گویند دلیل اعتصاب آنها پایبند نبودن مدیریت اتوبوسرانی به توافقات بعمل آمده در قراردادهای دسته جمعی است و آنها در نظر دارند تا شرایط کاری سخت تری را به رانندگان تحمیل بکنند. قرارداد دسته جمعی قبلی‌در تاریخ ٣٠ آوریل اعتبار خود را از دست میدهد.
***
اردن: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران تولید برق
به گزارش رویترز کارگران شرکت تولید نیرو در اردن که از دو هفته قبل با خواست افزایش دستمزد دست از کار کشیده بودند، روز دوشنبه ١٦ آوریل با موفقیت به پایان رسید. علی‌الحدید مدیر سندیکای شرکت تولید برق اردن به خبرگزاری رویترز گفته است که این شرکت موافقت کرده است دستمزد کارگران را به مقدار ١٣٠ دلار در ماه افزایش بدهد و همچنین شرایط کار آنها را بهبود ببخشد و به این دلیل آنها تصمیم گرفته اند که به سر کار باز گردند. این افزایش دستمزد شامل ١٢٠٠ کارگر این شرکت میشود. ناظران معتقد هستند که چنانچه این شرکت به خواست کارگران تن نداده بود، تولید برق در اردن به مشکل جدی بر میخورد چون کارگران هیچ قصد عقب نشینی از مطالباتشان را نداشتند.
***
برزیل: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران سازنده استادیوم جام جهانی‌
به گزارش Newser روز چهارشنبه ١٨ آوریل کارگران شرکت پیمانکاری که مشغول ساختن استادیوم ورزشی برای جام جهانی در شهر سالوادور است بعد از موافقت کارفرمایان به افزایش دستمزد‌ها به مقدار ١٠.٥ درصد و بهبود شرایط کار به اعتصاب پایان دادند. این اعتصاب که یک هفته بطول انجامید باعث توقف کامل کار ساخت استادیوم شد. روز دوشنبه ١٦ آوریل نیز کارگران سازنده استادیوم مشابهی در شهر فرتالزا پس از دریافت اضافه دستمزد به سر کار باز گشتند. اعتصاب متحدانه و متشکل کارگران نتیجه داد و آنها پس از اعتصاب چند روزه خود موفق به تحمیل مطالباتشان به کارفرمایان شدند.
***
اسپانیا: افزایش تعداد بی‌خانمان‌ها
به گزارش یورونیوز اوضاع نابسامان اقتصادی و افزایش روزافزون نرخ بیکاری در اسپانیا، تراژدی افزایش بی خانمانها را در این کشور رقم زده است. مردمی که توان پرداخت هزینه های زندگی در آپارتمان را ندارند، محل زندگی خود را به خودروهای خود در خیابان منتقل کرده اند. این تصویر تکراری این روزها در اسپانیاست. یک شهروند اسپانیایی میگوید: "من از شهرداری تقاضای کمک کردم. اما آنها هیچ کمکی به من نکردند. با از دست دادن شغلم تنها برای یکسال کمک هزینه مسکن به ما تعلق گرفت. شغلی پیدا نکردم و امکان پرداخت هزینه های آپارتمان را نداشتم. زندگی در خیابان تنها گزینه ما بود. این شرایط بسیاری دیگر در اسپانیاست." به نظر می رسد، آنچه در کشورهای بحران زده اروپا می گذرد، باعث تغییر مفهوم بی خانمانی شده است. دیگر فرد بی خانمان الزاما مرد الکلی و سرگردان نیست. بی خانمان می تواند شامل خانواده هایی شود که توان مالی داشتن یک خانه متعارف راهم ندارند.
اجرای برنامه های سختگیرانه از سوی دولت اسپانیا برای کاهش هزینه ها و جبران کسری بودجه جاری کشور، عرصه را بر مردم این کشور تنگتر کرده است.
***
انگلستان: عکس بزرگ رضا شهابی در صفحه اول لیبر استارت
سایت معروف لیبر استارت (Labour Start) که اخبار کارگری از سراسر دنیا بطور روزمره منتشر می‌کند، عکس بزرگی از رضا شهابی را در صفحه اول سایت خود به نمایش گذاشته است. در زیر این عکس بزرگ آمده است: "رضا شهابی کارگر اتوبوسرانی، عضو هیأت مدیره و خزانه دار سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، هفته گذشته به اتهام فعالیت علیه نظام، بخاطر فعالیت سندیکایی اش محکوم شد. حکم او شامل تحمل ٦ سال زندان (او تا کنون ٢٢ ماه در زندان در انتظار حکم سپری کرده است)، ٥ سال ممنوعیت از فعالیت علنی و جریمه نقدی معادل ٦٠،٠٠٠ دلار میشود که این مبلغ بسیار سنگینی برای یک کارگر ایرانی بشمار میرود."