٢٩  فروردین  ١٣٩١ -  ١٧   آوریل   ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

گزارشی از اعتراض کارگران کارخانجات صنایع فلزی
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢٣ فروردین خبر داد كه اعتصاب كارگران كارخانجات صنایع فلزی شماره ١ و ٢ كه از روز شنبه آغاز شده بود، وارد پنجمن روز خود شد. این کارگران در دومین روز اعتصاب خود در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع زدند و فردای این تجمع طی جلسه ای در وزارت صنایع توافق نامه ای میان نماینده کارفرما، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و معاون سازمان در امور صنایع و اقتصاد برای تحقق خواستهای کارگران امضا شد. اما کارگران اطمینانی به اجرای این توافقنامه نداشتند و تصمیم به ادامه اعتصاب تا تحقق بند دوم توافقنامه که یک مهلت ٤٨ ساعته برای اجرای آن تعیین شده بود گرفتند.
علیرغم گذشت ٤٨ ساعت از مهلت مقرر، کارفرما حتی به این بند که حداکثر هزینه آن تا ٣٠ میلیون تومان بود نیز عمل نکرده است. این در حالی است که مطالبات معوقه هشتصد کارگر شاغل کارخانجات صنایع فلزی و کارگران بازنشسته این کارخانه بیش از ٣ میلیارد تومان است. در ادامه این خبر آمده است كه نماینده تام الاختیار کارفرما که ماههاست به کارخانه نیامده است پس از توافق در وزارت صنایع بار دیگر به منوال قبل عمل کرده و در کارخانه حاضر نشده است و فقط طی ملاقاتی در دفتر خود در بیرون از کارخانه با نماینده های کارگران اعلام کرد کارفرما مبلغ لازم برای برون رفت از وضعیت حاضر و پرداخت مطالبات مختلف کارگران را ٤ میلیارد و هشتصد میلیون تومان برآورد کرده است که هر زمان آنرا در اختیار من قرار دهد اقدام به اجرای توافق نامه خواهم کرد. کارگران کارخانجات صنایع فلزی اعلام کرده اند تا زمان تحقق خواستهایشان یا حداقل بخشهایی از آن، همچنان به اعتصاب و اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢٨ فروردین هم از تجمع اعتراضی کارگران صنایع فلزی ١ و ٢ در پی محقق نشدن یکی از بندهای صورتجلسه تنظیمی وزارت صنایع که مبلغ حدود ٣٠ میلیون لازم داشت در اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی خود و احقاق حقوقهای معوقه ی خود از ساعت ١٠ صبح همانروز در جلوی وزارت صنعت و معدن دست به تجمع زدند. کارگران در این تجمع با دادن شعارهایی مثل یا حجت ابن الحسن ریشه ی ظلومو بکن و یا مرگ بر سرمایه دار و وزارت صنایع، صنایع‌ها ویران است و یا جواب میخوایم یاالله و صالح نیا بیا پایین. معاون وزارت صنایع را خطاب قرار میدادند و خواهان پاسخگویی آنان شدند. در ادامه این خبر آمده است كه بلافاصله نیروهای امنیتی اطراف کارگران حلقه زدند و از کارگران خواستند تا نمایندگانشان را به دفتر معاون وزارت صنایع بفرستند تا جلسه ایی در این خصوص تشکیل دهند ولی کارگران موافقت نکردند و گفتند حرف دیگه بسه، ما از دادن وعده و وعید خسته شدیم و میخواهیم که جواب درست به ما داده شود. اگر آنان حرفی دارند به میان کارگران بیایند.
ساعت ١٢.٥ ظهر تمام کارگران را به مسجد وزارت صنایع بردند و صالح نیا معاون وزارت صنایع و صادقی مسئول صنایع استان تهران در جمع کارگران حاضر شدند و ادعا کردند که چون مالکین جدید را ندیدند و نماینده تام الاختیار آنان نیز نتوانسته به تعهدات داده شده عمل کند وزارت صنایع همان مالک قبلی را به رسمیت میشناسد و از کارگران خواست به تجمع پایان دهند تا آنان با نمایندگان کارگران جلسه ایی داشته باشد و نتایج را بعد از ١٠ روز اعلام نماید ولی کارگران گفتند در همان مسجد میمانند تا نتیجه جلسه معلوم شود.
ساعت ٣.٥ بعد از ظهر نمایندگان کارگران از جلسه بیرون آمدند و گفتند مسئولین وزارت صنایع با مالک قبلی به صورت تلفنی گفتگو کردند و وزارت صنایع متعهد گردیده ظرف ١٠ روز آینده مشکلات سرویس آیاب و ذهاب و ناهار و تامین اعتبار دفترچه های بیمه آنان را حل کند و نفری ٥٠٠ هزار تومان به کارگران پرداخت گردد و تکلیف مدیریت این کارخانه را معلوم نمایند. کارگران ساعت ٤ بعد از ظهر به تجمع خود پایان دادند.
***
اعتراض کارگران پتروشیمی تبریز به عدم عقد قرارداد مستقیم
خبرگزاری دولتی فارس روز ٢٥ فروردین خبر داد كه نهم بهمن ماه سال گذشته مصوبه‌ای از طرف هیئت وزیران مبنی بر حذف شرکت‌های پیمانکاری و الزام عقد قرارداد مستقیم کارگران قراردادی با شرکتهای مادر و دولتی صادر شد. برای اجرای این مصوبه در وزارت نفت، آییننامه دیگری از سوی وزیر نفت تصویب کرده‌اند که بر اساس آن کارگران دارای مدرک تحصیلی بالای دیپلم مطابق مصوبه هیئت دولت جذب ولی کارگران دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پایین‌تر و کمتر از ١٠ سال مقرر شده است تا این کارگران به تشکیل شرکتهای تعاونی پیمانکاری اقدام و از این طریق این بخشنامه در خصوص آنان اعمال شود. در ادامه آمده است كه در صورتی که این بخشنامه به شیوه اعلامی وزیر نفت عملی شود کمتر از ٣٥ درصد کارگران شرکت‌های پیمانکاری پتروشیمی تبریز مشمول این بخشنامه می‌شوند. سپس این خبرگزاری دولتی می نویسد: این دوگانگی باعث نارضایتی کارگران شده است و سئوال کارگران این است، چرا باید بعد از ١٥ سال و بیشتر بین کارگران تفاوت قایل شود آن هم در مورد کارگرانی که تماما در واحدهای عملیاتی و تولیدی کار می‌کنند. این خبرگزاری دولتی سپس در باره اعتراض كارگران پتروشیمی تبریز می گوید: اجرای دوگانه این مصوبه اعتراضاتی را در بین کارگران شرکت پتروشیمی تبریز داشته و کارگران با برپایی جلسات مختلفی اعتراضات خود را بنمایش گذاشتند.
***
تجمع کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون شوشتر
کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون شوشتر در اعتراض به عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای و افزایش نیافتن دستمزد خود در سال‌های گذشته، روز ٢٢ فروردین دست از کار کشیده و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کرده‌اند. آقایار حسینی، یكی از عوامل خانه كارگر خوزستان گفته است: این کارگران فصلی که به کار تخصصی بریدن نی اشتغال دارند خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین افزایش دستمزد ماهانه خود هستند. عده زیادی از کارگران نی بر کشت و صنعت به سن بازنشستگی رسیده اما به دلیل تعویق در پرداخت حق بیمه توسط كارفرما امکان بازنشسته شدن و استفاده از مزایای تامین اجتماعی را ندارند، علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی کار این کارگران را جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی‌كند.
***
تجمع اعتراضی کارگران نساجی مازندران
روز یکشنبه ٢٧ فروردین حدود ٥٠٠ کارگر نساجی مازنداران در مقابل فرمانداری رژیم اسلامی در قائمشهر در اعتراض به عدم تمدید قراردادهای کاری و اخراجشان، تجمع اعتراضی برپا کردند.
***
اعتراض كارگران تعطیل شده بزرگترین پروژه صنعتی كردستان
کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس که از سال ١٣٨٢ به بهره برداری رسید و بزرگترین پروژه صنعتی استان کردستان به شمار می‌رفت، با تولید سالیانه ٧ هزار تن چدن خام و اشتغال٣٥٠ کارگر از دو ماه گذشته تولید نداشته و یک ماه است که تعطیل شده است. جمعی از کارگران معترض کارخانه فولاد زاگرس با نوشتن نامه‌ای اعلام كرده اند: کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس که تولید کننده شمش چدن است از دو ماه قبل تولید خود را متوقف کرده و یک ماه است که مسئولان از ورود ٣٠٠ کارگر به محوطه کارخانه ممانعت می‌کند. كارگران این کارخانه روز شنبه ٢٦ فروردین در مقابل فرمانداری قروه تجمع کرده ولی کسی پاسخگو نبوده است. کارگران گفته اند: با وجود اینکه در سال جدید هیچ قرارداد کاری با کارگران منعقد نشده است، مدیران کارخانه کارگران را مجبور به تسویه حساب و دریافت سنوات سالهای گذشته کرده‌اند. کارگران بر حذف شرکت پیمانکار و انعقاد قرارداد مستقیم با کارفرمایان اصلی تاکید کردند و اظهار داشتند: با انعقاد قرارداد ٢ ماهه کارگران بعد از ١٠ سال کار هنوز امنیت شغلی ندارند.
***
اعتراض کارگران شرکت جهاد نصر کردستان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد كه در تاریخ ٢٢ فروردین کارگران شرکت جهاد نصر كردستان در کارگاه پروژه جاده جایگزین سقز بانه نسبت به وضعیت نامناسب کار از جمله دادن وعده و وعید دروغین به کارگران، شروع کار از ساعت ٧ صبح تا ١٩ بعد ظهر (و در صورت قبول نکردن تهدید به اخراج آنان)، غذای نامناسب و آب غیر آشامیدنی، تحمیل قراردادهای غیر قانونی با دستمزد کم و تصفیه حسابهای اجباری در پایان هر ماه دست به اعتراض زدند.
***
اعتراض رانندگان کامیون در مرز تمرچین پیرانشهر
جمعی از رانندگان کامیونهای بارکش در اعتراض به نبود فضای مناسب برای تخلیه و بارگیری در محوطه مرزی بازارچه تمرچین پیرانشهر روز ٢٤ فروردین برای دو ساعت تجمع اعتراضی برگزار كردند. این تجمع با حضور مدیر ترمینال و وعده پیگیری مشکلات کامیونداران پایان یافت.
***
تجمع اعتراضی رانندگان اخراجی ایران خودرو
در پی اخراج بیش از ١٥٠ نفر از رانندگان ایران خودرو در طی چند روز گذشته، کارگران اخراجی در اعتراض به بیکارسازیها و اخراجهای گسترده در مقابل ایران خودرو مرکزی تجمع اعتراضی برپا کردند. این کارگران معترض خواستار بازگشت بکار، امنیت شغلی و افزایش دستمزدها مطابق با هزینه های یک زندگی در شان انسان و پاسخگویی مقامات رژیم نسبت به سیاست های رژیم اسلامی بر این صنعت شدند.
***
اعتراض كارگران نساجی كردستان به عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه در روز یكشنبه ٢٧ فروردین حدود ٣٠ نفر از کارگران اخراجی نساجی کردستان در اعتراض به عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور در مقابل اداره کار و تامین اجتماعی سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
تجمع اعتراضی کارگران پروژه سد بنیر
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری خبر داد روز ٢٧ فروردین حدود ٧٠ نفر از کارگران اخراجی موسسه یونس وابسته به قرارگاه خاتم الانبیا که در پروژه سد بنیر در قسمت تونل توار مشغول به کار بوده‌اند از ساعت ٨ صبح در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران كه در تاریخ ١٥ فروردین از کار بیکار شده و به صورت قراردادی کار میکردند، ٥ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. كارگران از مسئولین اداره کار خواستند که به مشکلاتشان رسیدگی کند اما اداره کار پاسخ به آنان اعلام كرده که شکایت کنید تا رسیدگی شود. در پی این جواب، کارگران اعلام كرده اند كه در صورت عدم رسیدگی به خواسته هایشان در تاریخ ٢٨ فروردین مجددا در مقابل اداره كار تجمع خواهند نمود.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

کارگران شرکت پویا غرب ٤ ماه حقوق نگرفته اند
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٢٧ فروردین خبر داد كه کارگران شرکت پویا غرب ماههای دی، بهمن و اسفند سال گذشته و فروردین امسال حقوق نگرفته اند. هم اکنون حدود ٢٥٠ نفر در این کارخانه به طور دو شیفته مشغول هستند. این کارخانه از ١٠ ماه قبل تا حالا وضعیت تولیدش بسیار بد و میزان آن ناچیز است.
***
کارگران کارخانه های پروفیل نورد صفا و ساوه ٤ ماه حقوق نگرفته اند
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٢٤ فروردین خبر داد كه کارگران کارخانه های پروفیل نورد صفا و ساوه ماههای دی، بهمن و اسفند سال ٩٠ و فروردین سال ٩١ هیچ حقوقی دریافت نکرده اند. در ادامه آمده است كه در این دو کارخانه به علت کمبود ورق آهن، از حدود ٥ ماه پیش شیفتهای شبانه تعطیل شده و کارگران به دو بخش تقسیم شده اند که هر هفته یک بخش در روز به سر کار می روند و بخش دیگر در خانه می مانند.
***
عدم پرداخت دستمزدها در راه آهن تهران
بیش از ١٠٠ نفر از کارگران شاغل در شرکت های پیمانکاری صنعت گستران ریلی و هجرت گستر كه در راه آهن تهران مشغول بكارند، دستمزدهای اسفند و عیدی و سنوات پایان سال خود را دریافت نكرده اند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران اداره برق توانیر تهران
دستمزدهای ٦ ماهه دوم سال ١٣٩٠ و عیدی و پاداش و سنوات بیش از ٣ هزار نفر از کارگران توانیر تهران تاکنون پرداخت نشده است.
***
حقوق كارگران شركت پخش مواد غذایی سیانا پرداخت نمی شود
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری روز ٢٦ فروردین خبر داد كه شرکت پخش مواد غذایی سیانا از پرداخت عیدی و پاداش کارگران خود امتناع كرده، و حقوق آنان را در سال جدید با تعرفه های نامتعارف به جای افزایش، کاهش داده است.
***
حق بیمه كارگران كارخانه دمافین پرداخت نمی شود
٤ ماه حق بیمه بیش از ١٢٠ نفر از کارگران توسط مدیریت کارخانه دمافین پرداخت نشده است. علاوه بر حق بیمه مبالغ مربوط به سنوات و مرخصی‌های استفاده نشده کارگران در پایان سال گذشته نیز پرداخت نشده است. مبالغ حق بیمه هر ماهه از جانب مدیریت بطور منظم از دستمزدهای کارگران کسر و برداشت میشود، مدیریت اما به جای واریز مبالغ به اداره بیمه این پولها را در حسابهای شخصی ریخته اند.
***
دستمزد و عیدی پایان سال كارگران سازمان انتقال خون تهران پرداخت نشده است
دستمزدهای اسفند ماه و عیدی و پاداش و سنوات بیش از ٦٠ نفر از کارگران بخش خدمات و تدارکات سازمان انتقال خون تهران و پایگاههای مربوطه آن که در سطح شهر تهران مستقرند پرداخت نشده است. مراجعات و پیگیریهای مکرر کارگران به عوامل حکومت اسلامی در سازمان انتقال خون در روزهای پایانی سال و همچنین در چند روز گذشته برای دریافت دستمزدهای پرداخت نشده به نتیجه ای نرسیده است.

اخراج و بیكارسازی ها

بیکاری مطلق حدود ٢٣ درصد از خانوارهای ایران
برپایه گزارش منتشره از سوی بانک مرکزی رژیم، ٢٢ و نیم درصد خانوارهای کشور در سال ١٣٨٩ "بدون فرد شاغل"، ٥٥٫٤ درصد دارای "یک فرد شاغل"، بوده اند. برپایه این گزارش که وضعیت اشتغال را برمبنای سنی افراد بالای ٦ سال در ایران در نظر گرفته است، بیکاری در ایران به شدت افزایش یافته و آمار بیکاری در میان زنان از مردان بسیار بیشتر شده است. انتشار این آمار در حالی صورت می گیرد که در پی اجرای قانون حذف یارانه ها در سال ٩٠ بیکار سازیهای گسترده در مراکز کار و تولید و اخراج کارگران به شدت افزایش یافته، اما رژیم اسلامی از انتشار آمار مربوط به سال گذشته خودداری می نماید.
***
اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بسیاری از كارگران صنعتی را بیكار می‌كند
حسن مصیب‌زاده مدیرعامل فولاد البرز با تاکید بر همراهی واحدهای صنعتی با دولت در فاز نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: طی سال گذشته و به تبع اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها و نبود حمایت‌های واقعی، کمر بسیاری از صنایع فولادی شکست. ضمن تاکید بر کاهش قابل توجه ظرفیت تولید کارخانجات صنعتی و قرار گرفتن بسیاری از واحد‌ها در آستانه ورشکستگی، گفت در شرایط کنونی اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها منجر به آن می‌شود که بخشی از کارخانجات صنعتی به طور کامل تعطیل شده و تعداد زیادی از کارگران بیکار شوند.
***
اخراج کارگران کارخانه فرآورده های گوشتی رباط
با عدم تمدید قراردادهای کاری در سال جدید با کارگران كارخانه فرآورده های گوشتی رباط، ٨ تن از كارگران ین كارخانه از كار بیكار شده اند. به كارگران اخراجی اعلام شده است كه نیازی به كار آنها نیست. كارگران هم پیگیریهایی و اعتراضاتی را كرده اند كه بی نتیجه مانده است.
***
کارخانه بازیافت زباله های الکترونیکی در مشهد تعطیل شد
علی نجفی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد گفت: با توجه به عدم تامین مواد اولیه و عدم همکاری تولید کنندگان ضایعات الکترونیکی کارخانه بازیافت زباله‌های الکترونیکی تعطیل شد.
***
اخراج کارگران کارخانه سیمان بوکان
طی دو هفته اخیر نزدیک به ١٥٠ تن از کارگران كارخانه سیمان بوكان از سوی مسئولان این کارخانه‌ی اخراج شده‌اند.
***
كارگران کارخانه آلومینیوم هرمزگان اخراج می شوند
ایلنا نوشته است كه در صورت كاهش مجدد مصرف انرژی و کاهش میزان تولید، تعدادی از کارگران کارخانه آلومینیوم هرمزگان مشاغل خود را از دست خواهند داد. این كارخانه از اواخر اسفند زیر فشار اداره برق سعی در کاهش مصرف انرژی داشته ولی اداره برق هرمزگان باز هم تاکید زیادی بر مصرف کمتر کارخانه کرده است كه این موضوع سبب کاهش قابل توجه تولید آلمینیوم و بیکاری تعداد زیادی از کارگران در طی سال جاری خواهد شد.
***
بیكارسازی در مرکز مخابرات ثابت قدم تهران
مدیریت مركز مخابرات ثابت قدم تهران در اولین روزهای كاری در سال جدید از تمدید قرارداد با كارگران خودداری كرده است.
***
بیكاری بسیاری از كشاورزان در سال ٩٠
به گفته رئیس اتحادیه صادركنندگان میوه و تره بار سال گذشته به دلیل سیاست وزارت جهاد كشاورزی رژیم در بخش واردات مركبات، بسیاری از كشاورزان بیكار شدند.
***
اخراج و بیکارسازی كارگران جنرال مكانیك در سال جدید
مدیریت شرکت جنرال مکانیک در اولین روزهای سال جدید بیش از ٥٠ نفر از کارگران این شركت را از کار اخراج و بیکار كرده است.
***
اخراج تعدادی از كارگران كارخانه آرد مهاباد
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری روز ٢٧ فروردین خبر داد كه طی چند روز گذشته مدیریت کارخانه آرد سنبل مهاباد واقع در ١٠ کیلومتری جاده مهاباد ـ ارومیه ٥ نفر از كارگران بخش تولید را اخراج كرده است.
***
اخراج تدریجی كارگران كارخانه پلاستیك شاهین
به دلیل اخراج تدریجی، کارگران كارخانه پلاستیك شاهین از ٣٥٠ نفر به تعداد ١١٥ کارگر کاهش یافته‌اند. یكی از كارگران گفته است این كارخانه برای رفع تبعات اخراج گسترده كارگران، روزانه نسبت به اخراج نیروی كار اقدام می‌کند.
***
کارخانه كیوان همدان تعطیل و ٢٣٠ كارگر آن بیكار شدند
کارخانه کیوان همدان با بیش از ٤ دهه فعالیت در حوزه تولید مواد غذایی در همدان تعطیل شده و ٢٣٠ کارگر آن بیكار شدند.

ناامنی محیط كار

مرگ چهار نفر از كاركنان شركت گاز شهرستان ایجرود
چهار نفر از كاركنان شركت گاز شهرستان ایجرود واقع در استان زنجان، بر اثر گازگرفتگی جان باختند. این جان باختگان به منظور ترمیم نشتی گاز به حوالی روستای اغول بیك اولیاء در شهرستان ایجرود اعزام شده بودند كه خود دچار گاز گرفتگی شدند.
***
مرگ یک کارگر دیگر ساختمانی در رشت
داود نوبهار آهنگر ٣٠ ساله اسکلت ساختمان كه در تاریخ ١٧ فروردین مشغول کار در ارتفاع بود بر اثر شکستن تخته زیر پا در شهر رشت سقوط کرده و دچار ضربه شدید مغزی می شود. وی كه بعد از سقوط و در ایام عید و مرخصی پزشكان به بیمارستان منتقل می شود پس از ٨ روز دست و پنجه نرم کردن با مرگ جان خود را از دست میدهد.
***
مرگ کارگر مقنی پس از سقوط در چاه ٥٠ متری
کارگر مقنی ٤٩ ساله ای به نام عبدالله س، روز ٢٨ فروردین، پس از سقوط در چاه ٥٠ متری در یک مجتمع مسکونی واقع در میدان تجریش، خیابان دربند، خیابان ناودانک جان خود را از دست داد.
***
مرگ یک کارگر بر اثر سقوط در اشنویه
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد كه كارگر متاهل ٣٥ ساله ای بنام صلاح قاسمی كه در پروژه احداث مسكن مهر شهرستان اشنویه مشغول بكار بود، بر اثر سقوط از طبقه سوم آپارتمان در حال ساخت جان باخت.
***
جان باختن یک کارگر در حال گودبرداری در تهران
روز پنجشنبه ٢٤ فروردین فقدان امکانات ایمنی در گودبرداری جان یک کارگر ساختمانی را در شمال تهران گرفت. در جریان این حادثه یکی از دیوارهای محل گودبرداری شده فرو ریخت و کارگری که در محل سرگرم کار بود در زیر خروارها خاک دفن شد و به دلیل خفگی جان خود را از دست داد.
***
مرگ كارگر جوان بر اثر سقوط در تهران
كارگر جوان ٢٥ ساله ای روز ٢٣ فروردین ماه بر اثر سقوط از طبقه منفی ٢ به طبقه منفی ٤ یك ساختمان در حال ساخت در میدان آرژانتین تهران جان خود را از دست داد.
***
آسیب دیدن دست كارگر ٦٠ ساله
روزنامه دولتی شرق خبر داد كه بعدازظهر روز شنبه در خیابان خاوران، دست كارگر ٦٠ ساله در دستگاه بافندگی گیر كرد كه باعث آسیب به آن شد.

بازنشستگان

تجمع اعتراضی بازنشستگان جلوی بانک رفاه
جمع کثیری از بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی که طی اسفند ٩٠ و فررودین امسال هنوز عیدی خود را دریافت نکرده اند اقدام به تجمع در برابر بانکهای رفاه کردند. تامین اجتماعی عنوان کرده است که این پول ها به حساب بازنشستگان در بانک رفاه واریز شده است اما مراجعه بازنشستگان به بانکهای رفاه گویای آنست که عیدی و بخشی از مطالبات بازنشستگان هنوز از سوی تامین اجتماعی واریز نشده است. این مساله موجب اعتراض و تجمع بازنشستگان جلوی بانکهای رفاه شده است. این تجمع ها تقریبا روزانه در برابر شعبه های بانک رفاه برگزار می شود.
***
بازنشستگان زیر تورم کمر خم کرده اند
سید جواد زمانی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اسلامی با اشاره به مشکلات معیشتی بازنشستگان، گفت:‌ معیشت بازنشستگان با توجه به هزینه‌های بالای زندگی، سخت شده است. وی ضمن یادآوری مشکلات بازنشستگان گفت: بدون شک وضعیت معیشتی بازنشستگان با کارمندان متفاوت است. آنها هزینه‌های زیادی را برای تهیه مایحتاج شان پرداخت می‌کنند که این مساله باید مورد توجه باشد.
***
پرداخت بخشی از مطالبات ٨٣٠ هزار بازنشسته كشوری
ایراندخت عطاریان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفته است بخشی از مطالبات ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مربوط به مهرماه سال ٨٦ تا مهرماه ٨٧ به حساب بانکی ٨٣٠ هزار بازنشسته كشوری واریز شد.

معلمان

تجمع معلمان پرورشی آمل مقابل مجلس
حدود ١٥٠ معلم پرورشی شهرستان آمل با در دست داشتن پلاکارد و پارچه نوشته‌هایی با تجمع مقابل مجلس اسلامی خواستار استخدام در وزارت آموزش و پرورش شدند. این معلمان پلاکاردهایی همچون "کودکان و فرزندان این کشور به چه جرمی در اقصی نقاط محروم و روستایی و حتی شهری از داشتن مربی پرورشی محروم شوند"، "در آموزش و پرورش تزکیه مقدم است یا تعلیم" و پلاکاردی با این مضمون که "جرم نیروهای متعهد و گزینش شده پرورشی چیست و چه عاملی سبب اولویت استخدام نیروهای آمورشی، بهداشت پیش دبستانی بعد از نیروهای پرورشی شده است" با خود حمل می‌کنند. در ادامه آمده است كه عزت الله یوسفیان ملا نماینده رژیم از آمل با حضور در جمع این معلمان جهت رسیدگی به مشکلات آنان وعد و وعید داد.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

اعتصاب غذای رضا شهابی
در پی وخامت حال رضا شهابی و در اعتراض به عدم رسیدگی پزشكی و تحقق نیافتن وعده های مقامات جمهوری اسلامی، از روز شنبه ٢٦ فروردین دست به اعتصاب غذا زده است. رضا شهابی اعلام کرده است تا آزادی و اجازه ی صدور درمان در بیرون از زندان اوین به اعتصاب خود ادامه می دهد.
***
وضعیت بهنام ابراهیم زاده
رحمان ابراهیم زاده، پدر فعال كارگری بهنام ابراهیم زاده، در خصوص وضعیت بهنام گفته است: دو و سه بار در همین ماه فروردین دنبال کارهایش رفتم اما فقط می گویند رسیدگی می کنند. معلوم نیست چه زمانی می خواهند رسیدگی کنند؟ هیچ جواب مشخصی نمی دهند. بهنام از نظر جسمانی حال خوبی ندارد و گوش درد و سر درد دارد. کلیه هایش هم ناراحت است و درد می کشد. با پیگیری زیادی که کردم یکبار او را به بهداری زندان اوین بردند و با وجودیکه پزشک اوین گفته باید تحت درمان قرار بگیرد، نه اجازه می دهند ما او را دکتر ببریم و نه خودشان او را به بیمارستان منتقل می کنند. همسر بهنام هم گفته است:"خیلی پیگیری کردیم که به مرخصی بیاید و دکتر برود اما اصلا جواب نمی دهند و موافقت نمی کنند. همسرم سردرد و گوش درد دارد علتش هم بخاطر همان فشارهایی است که به او آوردند. من ساکن تهران هستم و با پسرم ملاقات کابینی هفتگی داریم اما پدر و مادرش از راه دور می آیند و نمی توانند هر هفته به ملاقاتش بروند. بعد از عید یک ملاقات حضوری دادند اما فقط به پدر بهنام اجازه دادند او را حضوری ملاقات کند. حتی قبل از عید هم بعضی از بچه ها را گذاشتند بروند آنطرف شیشه اما گفتند پسر من بزرگ است و نمی شود برود. پسرم سیزده سالش است و خیلی هم ناراحت شد. پدر بهنام هم در خصوص آن ملاقات حضوری می گوید: نگذاشتند مادر و همسر و فرزند بهنام در این ملاقات باشند. تمام قصدشان شکنجه بهنام و ما است و گرنه اگر مادر و همسر و فرزند بهنام او را حضوری ملاقات کنند چه اشکالی دارد؟ فقط می خواهند ما را اذیت کنند. هر چه خواهش کردم که حداقل بگذارند پسر بهنام در این ملاقات باشد و پدرش را از نزدیک ببیند و در آغوش بگیرد اجازه ندادند. مادرش هم خیلی ناراحت بود اما چکاری از دستش بر می آید خود بهنام هم ناراحت شد. دستمان به جایی بند نیست و کسی به حرفمان گوش نمی کند. ماهی یکبار به تهران می آیم و به تمام ارگانهایی که به ذهنم می رسد از دادستانی تا رئیس زندان اوین مراجعه می کنم اما هیچ جوابی نمی دهند. مسئولین در حالی مادر بهنام را از آغوش کشیدن وی محروم کرده اند که مسیر طولانی اشنویه تا تهران را به سختی برای دیدن روی فرزندش طی می کند تا او را از پشت شیشه های کدر برای دقایقی ببیند. عایشه مدرسی مادر بهنام در نوشته ای خطاب به بهنام نوشته است: "تو که اکنون پشت میله های زندانی و ماه‌هاست حتی در آغوش کشیدن تو از ما دریغ شده است. من نمی دانم چرا و به چه جرمی تو پشت میله های زندان هستی در حالی که تنها گناهت این بوده که نتوانسته ای نسبت به جامعه و سرنوشت انسانها بی تفاوت بمانی. آنها من و تو را از کوچکترین حقوق خود محروم کرده اند، تو حتی نمی توانی به مرخصی بیایی و من نمی توانم به عنوان یک مادر به جز از پشت میله ها تو را ببینم. اما با همه اینها به همه کسانی که چنین سرنوشتی را برای تو رقم زده اند اعلام می کنم که من به فرزندم افتخار می کنم و از خداوند شاکرم که فرزندی به من داده که تنها به وظایف انسانی خود عمل کرده است.
رحمان ابراهیم زاده می گوید: "من فقط برای پسر خودم که فعال کودک و کارگری است ناراحت نیستم، بلکه برای همه کارگران و فعالان کارگری که در زندان هستند ناراحت هستم. امروز از حکم شش سال آقای رضا شهابی باخبر شدم و واقعا شوکه شدم. او هم مثل پسر خودم فعال کارگری است و اینگونه روزهایش را در زندان می گذراند. واقعا تاسف آور است که جمهوری اسلامی با فعالین کارگری چنین برخوردهایی می کنند. خدا شاهد است هیچوقت از یادم نمی رود که بهنام چقدر برای کارگران و کودکان خیابانی رنج می کشید و همیشه دغدغه آنها را داشت و از وضعیت آنها ناراحت بود. آخر هم بخاطر همین دلسوزی ها و دغدغه هایش به جای پاداش، با زندان از او تجلیل کردند." در ادامه می گوید: "من روز جهانی کارگر را به تمامی کارگران زحمتکش دنیا تبریک می گویم و امیدوارم روزی برسد که همه قدردان زحمات آنها باشند."
***
فشار بر پدرام نصراللهی بخاطر عضویت در كمیته پیگیری
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری اعلام كرد كه خانواده پدرام نصراللهی روز ٢١ فروردین موفق به تماس تلفنی با وی شدند. وی در این تماس گفته است كه تنها اتهام وی عضویت در کمیته‌ی هماهنگی بوده و طبق اظهارات مأموران اداراه اطلاعات رژیم اسلامی، با استعفا از کمیته‌ی مزبور پرونده‌ی وی مختومه و متعاقباً آزاد می‌گردد!
***
محمد صفر لفوتی از کار معلق شد
محمد صفر لفوتی كه او وی بعنوان فعالین کارگری و روزنامه‌نگار یاد شده است، که به تازگی از زندان آزاد شده است، تحت فشار ماموران وزارت اطلاعات قرار دارد و به تازگی از کار خود معلق شده‌ است. وی در ٢٢ آذرماه ١٣٩٠ به اتهاماتی نظیر نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی در مقابل محل کارش شرکت نفت چالوس توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و پس از تفتیش منزل مسکونی و ضبط برخی وسایل شخصی‌اش، به بازداشتگاه شهید کچوئی اداره‌ی کل اطلاعات استان مازندران واقع در شهرستان ساری منتقل شد. وی ٢٢ دی ماه ٩٠ پس از تحمل ٣٥ روز حبس در سلول انفرادی، با قرار وثیقه‌ی ٥٠ میلیون تومانی، تا زمان تشکیل دادگاه و صدور حکم موقتاً آزاد شد. وی باتوجه به اینکه نماینده‌ی منتخب ٢٠٠ تن از کارگران قراردادی شرکت نفت غرب مازندران بوده، بخاطر پیگیری مطالبات کارگران از شهریور ٩٠ حقوق و مزایایش توسط مسئولین این اداره مسدود و محل کارش را عوض نموده بودند و شخص دیگری را به صورت انتصابی به عنوان نماینده منصوب می‌کنند.
***
علیرغم وعده‌های قبلی رسول بداقی به مرخصی نیامد
از مدت ها قبل قرار بود كه معلم زندانی رسول بداقی به مرخصی برود. اما وی که از ابتدای حبس‌اش تا‌کنون به مرخصی نیامده همچنان در زندان باقی ماند و خانواده‌اش چشم انتظار نگاه به در دوختند. وی مدتی پیش نیز پس از ٢١ سال خدمت در آموزش و پرورش و در حالی كه زندان بود، با حکمی قطعی رسما از آموزش و پرورش اخراج شد. گفته می‌شود یکی از علل مخالفت با مرخصی این معلم زندانی هراس احتمالی از استقبال از وی در آستانه روز معلم بوده است.

گزارش

گزارشات ایلنا از بگو و مگوهای عوامل رژیم از مجوز برای راهپیمایی ١١ اردیبهشت
خبرگزاری دولتی ایلنا روز ٢١ بهمن نوشت رجبعلی شهسواری، "رئیس سابق اتحادیه كارگران قراردادی كشور" دولت به منظور تحقق هدفگذاری سال جاری باید به كارگران اجازه برگزاری راهپیمایی و تجمع را بدهد تا بتواند صدای اعتراض نیروی كار را بشنود. می گوید كه دولت با توجه به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از كار و تولید ملی، نباید مانع برگزاری راهیپیمایی روز كارگر شود. او می گوید: دولت طی سه سال گذشته با ممانعت از برگزاری راهپیمایی روز كارگر برخلاف اصل ٢٧ قانون اساسی عمل كرده است. این در حالیست كه برگزاری هر گونه مراسم صنفی در روز ١١ اردیبهشت حق طبیعی كارگران است و طبق اصل ٢٧ مخل مبانی اسلام نیست. وی در ادامه می گوید: دولت به دلیل عدم توجه كافی به معیشت و امنیت شغلی كارگران انگیزه فعالیت آنها را در واحدهای تولیدی كاهش داده و به كارگران حتی اجازه نمی‌دهد كه در روز جهانی كارگر كه برای تمامی كارگران جهان یك روز صنفی است نسبت به برگزاری تجمع اقدام كنند.
همین خبرگزاری روز ٢٢ بهمن نوشت كه محسن رضائی، دبیر مجمع تشخیصل مصلحت رژیم اسلامی، خواستار صدور مجوز روز كارگر شده است. این رسانه دولتی در همین روز نوشت كه محمدرضا عمادی، كه آن را "كارشناس مسائل كارگری" معرفی كرده است، گفته است، در شرایطی كه دولت به نیازهای كارگران در طول ٣٦٥ روز سال پاسخ نمی‌دهد، طبیعی است كه حق راهپیمایی اعتراضی در روز جهانی كارگر را هم به رسمیت نشناسد. فتح الله بیات، "رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی كشور" هم در همین روز می گوید: سال حمایت از كار با مجوز برگزاری راهپیمایی روز كارگر معنا می‌یابد. می گوید: كارگران در دوران دولت اصلاحات هر سال در روز جهانی كارگر نسبت به برگزاری راهپیمایی اقدام می كردند.
همین خبرگزاری، روز ٢٣ فروردین هم از قول علی دهقان‌كیا، "عضو هیات مدیره كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران" می گوید: ١١ اردیبهشت یك روز جهانی برای كارگران به شمار می‌رود كه طبق قانون اساسی كارگران می‌توانند در این روز خواسته های صنفی خود را به گوش مسئولین برسانند. اما دولت به مدت هفت سال است كه براساس دلایل سیاسی از برگزاری تجمع در این روز خودداری می‌كند. بعد از دوران ریاست جمهوری خاتمی، كارگران به سختی مجوز قانونی برگزاری تجمع را هم گرفته اند. او می گوید: در صورتی كه دولت اجازه برگزاری راهپیمایی را به كارگران در روز جهانی كارگر بدهد كارگران مشكلات ایجاد شده در پی اجرای قانون هدفنمدی یارانه‌ها را یكصدا به گوش مسئولین خواهند رساند. باز همان روز ایلنا خبر می دهد كه عبدالله مختاری، یكی دیگر از "عضو هیات مدیره كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران" گفته است: دولت موظف است حق راهپیمایی كارگران را به رسمیت بشناسد. او در ادامه می گوید: كارگران نه تنها در روز كارگر كه در تمامی روزهای سال در سراسر كشور برای بیان خواسته‌های صنفی خود نیازی به مجوز ندارند و ممانعت دولت غیر قانونی است.
حسین طاهرزاده نیز، كه ایلنا وی را "فعال كارگری" معرفی كرده است، روز ٢٥ فروردین و به دنبال انتشار اخباری مبنی بر اعطای مجوز تظاهرات روز جهانی کارگر به کارگران تهران در بیابان‌های اطراف بهشت زهرای تهران، گفت: مجوز راهپیمایی در بیابان‌های بهشت‌زهرا به قصد انصراف كارگران است. و در ادامه گفته است: اعطای مجوز برگزاری راهپیمایی روز كارگر در بیابان‌های اطراف بهشت زهرا برای منصرف کردن کارگران از برگزاری راهپیمایی و مطالبه حقوق صنفی‌شان صورت می‌گیرد و كار عبث و بیهوده‌ای است.
روز ٢٦ فروردین نعمت احمدی كه ایلنا ایشان را "یك حقوقدان" معرفی می كند، می گوید: "راهپیمایی اعتراضی روز جهانی كارگر نیازی به مجوز دولت ندارد." او می گوید: منظور از راهپیمایی در اصل ٢٧ قانون اساسی، راهپیمایی‌های اعتراضی است چرا كه راهپیمایی‌های عادی صرفا پیاده‌روی محسوب می‌شود و انجام پیاده‌روی نیازی به ذكر در قانون اساسی ندارد. واژه راهپیمایی در این اصل قانون اساسی به معنای راهپیمایی اعتراضی و صنفی است و در غیر این صورت وجود این اصل در قانون اساسی بی‌معنا بود. وی اخطار می دهد كه در قانون اساسی تصریح شده که راهپیمایی نباید مخل مبانی اسلام باشد و در آن سلاح حمل شود و مبانی اسلام نیز تشریح شده است. او می گوید به صورت کلی راهپیمایی تنها نیاز به اعلام دارد و نیاز به مجوز ندارد. اینکه به كارگران حتی در روز جهانی كارگر اجازه برگزاری راهپیمایی نمی‌دهند مخالفت صریح با قانون اساسی است.
روز ٢٧ فروردین نیز همین خبرگزاری دولتی نوشت بهمن محمدیاری، نماینده رژیم از تالش، رضوانشهر و ماسال با ابراز ناخرسندی از عدم صدور مجوز طی چهار سال گذشته برای راهپیمایی روز كارگر گفت: هرتشکل صنفی و سیاسی حق دارد به صورت قانونی مطالبات خود را مطرح کند. وی گفت: اعطای مجوز راهپیمایی به تشکلهای قانونی جای هیچگونه نگرانی ندارد.
ایلنا روز ٢٨ فروردین اعلام كرده كه علیرضا محجوب، دبیر كل خانه كارگر اسلامی گفته است: درخواست برگزاری مجوز راهپیمایی روز كارگر را در راستای حمایت از تولید ملی و فرمایشات خامنه ای به وزارت كشور ارائه كردیم ولی تا كنون در خصوص كلیات آن نظری ارائه نشده است. علی اكبر عیوضی عضو هیات مدیره كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا برگزاری راهپیمایی را جزء خواسته‌های صنفی كارگران در سال جاری اعلام كرد و گفت: وزارت كشور به منظور تحقق شعار رهبری در خصوص حمایت از كار و تولید باید مجوز برگزاری راهپیمایی را به كارگران سراسر كشور بدهد.
***
حمایت شوراهای اسلامی كار از سعید مرتضوی، قاتل كهریزك
ایلنا روز ٢٢ فروردین با انتشار خبری از حمایت "شوراهای اسلامی كار" و "كانون عالی بازنشستگان" خبر داد. این دو نهاد دولتی با انتشار بیانیه ای مشترك از شیخ الاسلام و مرتضوی "حمایت قاطع" خود را اعلام كرده اند. در بخشی از این بیانیه آمده است: در پایان ضمن قدردانی از هیات دولت و خصوصاً رئیس جمهوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تقدیر و تشکر از عنایت و مساعدت و توجه ویژه‌ای که به حل و فصل مسائل و مشکلات این سازمان از خود ابراز داشته‌اند پشتکار و درایتی که از آقای سعید مرتضوی سراغ داریم و با حمایت‌های ویژه هیات امنای محترم سازمان قادرند با تدبیر و رهنمودهای سازنده خود این مجموعه عظیم را به سرمنزل مقصود هدایت و اصل سه جانبه گرایی را هرچه زودتر در سازمان محقق کنند. همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خصوصاً رئیس مجلس و هیات رئیسه انتظار داریم با ایجاد فضایی آرام و به‌دور از تنش و با هماهنگی و همدلی با دولت عدالت محور فرصت خدمتگزاری را برای این عنصر خدوم و زحمتکش فراهم آورند تا ایشان در محیطی عاری از دغدغه و تنش بتوانند هر چه بیشتر زمینه‌های رشد و توسعه این سازمان عظیم را فراهم کرده تا نتیجه آن عاید اقشار وسیع بیمه شدگان، بازنشستگان، مستمری بگیران و اعضای سازمان تأمین اجتماعی کشور شود.
***
اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از هر بخشی كارگران زن را بیكار كرده است
پروین محمدی گفته است كه بخش عمده‌ای از زنان شاغل را كسانی تشكیل می‌دهند كه سفارش كار را از تولیدی‌ها دریافت و در خانه تولید می‌كنند كه متاسفانه با این كارگران قرار كار قانونی منعقد نمی‌شود. وی گفت با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بسیاری از كارگاه‌های تولیدی كوچك كه عمده كارگران‌شان را زنان تشكیل می‌دادند ناچار به كاهش تولید شدند و به این ترتیب بسیاری از زنان كارگر شغل‌شان را از دست دادند. او ادامه داد: حتی موارد بسیاری از زنان شاغل در كارگاه‌ها وجود دارد كه صرفا به دلیل زن بودن پیش از شروع كار مجبورند فرم‌هایی را امضا كنند و خود را از تمامی مزایا و حمایت‌های قانون كار محروم كنند. وی افزود: به دلیل فراوانی تقاضای نیروی كار به نسبت عرضه فرصت‌های شغلی، به خصوص برای زنان، این كارگران نمی‌تواند حقوق خود را از طریق مراجع قانونی پیگیری كنند.
***
کودکان کار و مشکلات آنان
پریسا کاکایی، فعال حقوق کودکان می گوید: کودکان خیابانی و کودکان کار، هر یک، تعریف خودشان را دارند. اما در ایران، کودکان کار و خیابانی، تقریبا کسانی هستند که کارهای مختلفی انجام می دهند؛ از دست فروشی گرفته تا کارهای داخل خانه ها و کارگاه هایی مانند قالی بافی. این کودکان برای اینکه بتوانند زندگی روزانه خود و خانواده شان را بگذرانند، مجبور به کسب درآمد هستند و عملا دوران کودکی شان را از دست می دهند و ناخودآگاه وارد دوران بزرگسالی می شوند. کودک کار، کودکی است که برای رفع نیازهای روزانه زندگی اش باید کار کند و مورد بهره کشی نیز قرار می گیرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از کودکان در خود خانواده به کار گرفته می شوند و از سن ٤ تا ١٧سالگی انجام انواع مسئولیت، از جمله نگهداری از خواهر و برادرهای کوچک‌ تر گرفته تا کار بر روی زمین کشاورزی به آنان سپرده می شود.
بررسی ها نشان می دهد که آمار رسمی در زمینه تعداد كودكان كار وجود ندارد. روزنامه ابتکار حدود دو سال پیش به نقل از گزارش مرکز آمار نوشت که تعداد کودکان کار در کشور دو میلیون و ٥٠٠ هزار نفر است.
پریسا کاکایی با اشاره به این موضوع که آمار مشخصی در مورد تعداد کودکان کار در ایران در سال های ٩٠ و ٩١ دیده نشده است، می گوید: در سال ٨٥، مرکز آمار ایران از وجود یک میلیون و ١٦٠ هزار کودک کار سخن گفته و اضافه کرده که علاوه بر این تعداد، ٩١٥ هزار کودک خانه دار که بیشتر آنها دختر هستند، وجود دارند. یعنی در سال ٨٥، حدود دو میلیون کودک کار وجود داشته اند. با توجه به افزایش نرخ تورم و مشکلات اقتصادی در جامعه ایران، این احتمال که آمار خیلی بیشتری در مورد کودکان کار وجود داشته باشد، زیاد است و شاید بتوان گفت که تعداد کودکان کار به حدود ٣ میلیون نفر رسیده باشد.
حدود ٥ سال پیش، بر اساس تصمیم دولت، ٢٣ شغل برای افراد ١٥ تا ١٨ ساله جوشکار و یا مشغول کار با وسایل با ارتعاش بالا ممنوع شد. همچنین بر اساس این قانون، استفاده از نیروی کار کودکان و نوجوانان در مشاغل سخت و زیان بار مانند حفر قنات، دامداری‌ها، کشتارگاه‌ها، کارگاه‌های قالی‌بافی و زیلوبافی، کوره ‌پزخانه‌ها و نانوایی‌ها ممنوع شد. این تصمیم ها با توجه به مواد ٨٢ تا ٨٤ قانون کار انجام شد که البته برای سال‌ها به اجرا در نیامده بودند. با همه اینها، بر اساس ماده ١٨٨ قانون کار، کار کودکان در کارهای خانگی و به موجب ماده ١٩٦، کار آنها در کارگاه‌های کوچک زیر ١٠ نفر ممنوعیت ندارد.
پریسا کاکایی در این مورد می گوید: ماده ٧٩ قانون کار می گوید کار برای کودک زیر ١٥ سال ممنوع است. ماده ٨٢ همین قانون می گوید ساعت کار نوجوان ١٥ تا ١٨ سال، نیم ساعت کمتر از کارگر بزرگسال است. این در حالی است که تفاوت کار یک کودک یا آنگونه که در این قانون به عنوان نوجوان ذکر شده، با کار یک فرد بزرگسال، نباید فقط نیم ساعت باشد. او با اشاره به بحث آزمایش های پزشکی در مورد کودکان و مسایلی از این قبیل در قانون کار می گوید: در عمل، چنین نظارتهایی در خیابانها و به ویژه در کارگاه های کوچک و زیرزمینی وجود ندارد و حتی در برخی موارد، شاهد کار کودکان ٨ و ٩ ساله هم هستیم.
در این میان، به گفته برخی از کارشناسان اجتماعی، کار کردن کودک نه تنها تاثیری منفی بر سلامتی جسمی او بر جای می‌گذارد، بلکه بیش از آن، رشد روحی و روانی او را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
منبع: رادیو فردا
***
بسیاری از فرزندان خانواده‌های فقیر به جمع كودكان كار پیوسته‌اند
ثریا عزیزپناه عضو هیات مدیره "انجمن حمایت از حقوق کودکان" گفت: به دلیل تورم دو سال اخیر‌ و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی خانواده‌های فقیر، بسیاری از کودکانی که تا پیش از این مشغول تحصیل بودند اکنون به جمعیت کودکان کار پیوسته‌اند. بحث حضور کودکان در خیابان‌ها یک بحث انسانی است که اگر از بین کودکان حتی یک نفر به کودکان خیابانی اضافه شود در واقع یک مساله انسانی اتفاق افتاده و اگر هم از جمعیت آنان یك نفر کم شود یک پیشرفت انسانی ایجاد شده است. او درباره مشاغل کاذب کودکان گفت: دوران کودکی دارای مشخصات خاصی است و کودک در این دوران باید از فرصت‌های آموزشی برخوردار شود تا بتواند در جامعه به عنوان یک انسان اجتماعی شناخته شود و فعالیت کند. او ادامه داد: یکی از مهم‌ترین آیتم‌های آموزشی برخورداری از آموزش‌های رسمی کشورهاست ... و کودکان ایران باید از حق آموزش به طور رایگان تا ١٨ سالگی برخوردار باشند. او در ادامه می گوید: متاسفانه بخش قابل توجهی از جمعیت کودکان ایرانی در ساعاتی که باید در مدارس در حال آموزش دیدن باشند، در مکان‌هایی به غیر از اماکن آموزشی به سر می‌برند. عزیز پناه در مورد پیامدهای عدم آموزش در کودکان گفت: زمانی که یک کودک از آموزش محروم می‌شود در واقع او از سوادآموزی و اجتماعی شدن و بازی کردن و از سلامت و بهداشت محروم می‌شود و محکوم به اینکه در سنین کودکی شرایط بزرگسالی را متحمل شود و تحمل این شرایط خود پیامدهایی از قبیل بیماری‌های گوناگون و ناهنجاری‌های رفتاری را به دنبال دارد.
***
یکی از بزرگترین مشکلات اجتماعی وجود کودکان خیابانی است
ایلنا از مشهد خبر می دهد كه عباس نیاوند، معاون برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی، گفته است: در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اجتماعی وجود همین کودکان خیابانی به دلایل مختلف است که هر روز نیز شاهد رشد آن هستیم. او البته "همت و فداكاری آحاد ملت" را امری در راستای برداشتن این مشكل اجتماعی دانسته است. وی افزود: استانداری خراسان رضوی نیز تاکنون برنامه ریزی‌های جامعی را برای رفع مشکلات اجتماعی به ویژه کودکان بی‌سرپرست داشته است. اما این "برنامه ریزیهای جامع" اعلام نشده اند كه چه هستند.
***
٧٠ درصد از كارگران بخش درمان قرارداد موقت هستند
مسعود نیازی، كه از وی بعنوان "رئیس انجمن صنفی کارگری پرستاران تهران" یاد شده است، از افزایش شمار کارگران قراردادی در بخش درمان خبر داد و گفت: ٧٠ درصد از این کارگران با قراردادهای موقت مشغول بکار هستند. به گفته وی تنها ٣٠ درصد از کارگران شاغل در بخش درمان دارای قراردادهای دائم مشغول بکار می باشد و طی سال های پس از تصویب قانون کار، الحاقات و تفاسیر ماده هفت این قانون باعث به خطر افتادن امنیت شغلی کارگران درمانی و پرستاران شده است.
***
وعده‌های دروغینی كه هیچوقت محقق نمی شوند، بلاتكلیفی كارگران اخراجی فولاد غرب
کارگران اخراجی کارخانه تولید شمش چدن شرکت ذوب آهن غرب کشور، کوره بلند، که در نخستین روز کاری سال ٩١ اخراج شدند گفته اند: پس از تعطیلی کامل کارخانه و بیکار شدن تمامی کارگران ذوب آهن غرب کشور، مسئولان وعده بازگشایی مجدد كارخانه را دادند اما تا كنون اتفاقی رخ نداده و کارگران همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. در ادامه گفته اند: مراجعه کارگران به جهت آگاهی از علت اخراج به اداره کار استان و سایر ارگان‌ها نتیجه‌ای نداشته و هنوز جواب قانع کننده‌ای از طرف مسئولین داده نشده و تنها به كارگران گفته می‌شود که دلیل اخراجتان از این کارخانه پایان قرارداد کاریتان است.
***
گزارش جزئیات بیکاری سال ٩٠ در ٣١ استان
نرخ بیکاری سال ٩٠ در ٣١ استان منتشر شد که بر اساس آن این نرخ در ٨ استان تک رقمی و ٢٣ استان دو رقمی است. یزد با ٦ درصد کمترین و استانهای البرز و لرستان به ترتیب با ١٩.٣ و ١٩.٢ درصد بالاترین نرخ بیکاری را دارند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مرکز آمار ایران در گزارش طرح آمارگیری نیروی کار در سال ٩٠ ، نرخ بیکاری تمام استان‌ها را منتشر کرد که نرخ بیکاری ٨ استان تک رقمی و ٢٣ استان دو رقمی شده است. بنابراین گزارش، نرخ بیکاری در کل این سال ١٢.٣ درصد اعلام شده است.
براساس این گزارش کمترین نرخ بیکاری در کشور به ترتیب مربوط به استانهای یزد با نرخ ٦ درصد، خراسان جنوبی و زنجان ٨.٤ درصد، گلستان ٨.٧ درصد، آذربایجان شرقی ٨.٨ درصد، خراسان رضوی ٩.١ درصد، قم ٩.٨ درصد و سیستان و بلوچستان ٩.٩ درصد بوده است.
همچنین بیشترین نرخ بیکاری در کشور به ترتیب در استان‌های البرز ١٩.٣ درصد، لرستان ١٩.٢ درصد، فارس ١٨.٥ درصد، گیلان ١٦.٦ درصد، ایلام و کرمانشاه ١٥.٧ درصد، کهکیلویه و بویراحمد ١٤.١ درصد، کردستان ١٤ درصد، چهارمحال و بختیاری ١٣.٣ درصد، اصفهان ١٣.٢ درصد، آذربایجان غربی ١٣ درصد، اردبیل ١٢.٧ درصد، قزوین و همدان ١٢.٤ درصد، خراسان شمالی و کرمان ١٢.١ درصد، تهران ١١.٣ درصد، بوشهر، مرکزی و هرمزگان ١١ درصد، خوزستان ١٠.٥ درصد، سمنان ١٠.٣ درصد و مازندران ١٠.٢ درصد به ثبت رسید.
در حالی نرخ بیکاری از مجموع ٣١ استان در سال ٩٠ در ٢٣ استان دو رقمی و ٨ استان تک رقمی شد که این نرخ در سال ٨٩ از بین ٣٠ استان کشور در ٢٤ استان دورقمی و ٦ استان تک رقمی بوده است.
بنابراین گزارش، نرخ بیکاری در سال ٩٠ در مقایسه با سال ٨٩ در ٢١ استان آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کردستان، گیلان، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد کاهش یافته است.
نرخ بیکاری در سال ٩٠ در مقایسه با سال ٨٩ در استانهای آذربایجان غربی، خراسان شمالی، قزوین، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مرکزی افزایش داشته است.
منبع: خبرگزاری رژیمی فارس

اطلاعیه

رضا شهابی به ٦ سال حبس و شكنجه و ٥ سال خاموشی محكوم شد
پس از بیش از ٢٢ ماه حبس و آزار و اذیت برای رضا شهابی، شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی، حكم ٦ سال حبس تعزیری برای رضا شهابی صادر كرد.
این حكم شامل یك سال زندان به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و پنج سال زندان به اتهام واهی "تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" میباشد كه با توجه به اینكه اساسا این اتهامات پوچ و واهی بوده است چیزی جز ماهیت ضد كارگری دادگاه را نشان نمیدهد. زیرا رضا شهابی تنها و تنها در راستای دفاع از حقوق كارگری خود و همكارانش فعالیت كرده است. با توجه به وضعیت بسیار وخیم شهابی در زندان كه حتا مقامات پزشك قانونی را نیز وادار به اعتراض و هشدار كرده است، هر روز زندان برای رضا شهابی چیزی جز شكنجه ی جسمی نیست.
همچنین در این حكم، رضا شهابی، كارگر و عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیكای كارگران شركت واحد تهران، به ٥ سال ممنوعیت از فعالیت نیز محكوم شده است كه به معنای تلاش برای خاموش كردن این انسان تلاشگر و شریف است.
در ادامه این حكم ضد كارگری، رضا شهابی محكوم به بازگرداندن ٧ میلیون تومان پول به صندوق حاكمیت شده است. پولی از سوی تعداد زیادی كارگر (كه لیست نام آنها در سایت ها موجود است) جمع آوری شده است و رضا به عنوان امین این كارگران، این مبلغ را به خانواده ی كارگران زندانی داده است.
در چنین شرایطی كه احكام ضد انسانی اینچنینی علیه كارگران و فعالان كارگری صادر میشود دولت ایران با حضور در مراجع جهانی، از جمله سازمان جهانی كار، وانمود میكند كه هیچ كارگر و فعال كارگری در ایران در بند نیست!
كمیته دفاع از رضا شهابی ضمن محكوم كردن این حكم ضد كارگری، به نمایندگی از ٥٠٠ نفر عضو خود مشتمل بر اعضای خانواده رضا شهابی، و كارگران و فعالان كارگری عضو خود، از تمامی كارگران، فعالان كارگری و تشكل‌های و نهادهای داخلی و جهانی كارگری اكیدا درخواست میكند كه برای لغو احكام صادره علیه رضا شهابی، به صورتی متحد و یكپارچه اقدام و اعتراض كنند و برنامه ها و اقدامات پیشنهادی خود را برای هماهنگی و اجرا به این كمیته اعلام نمایند.
كمیته دفاع از رضا شهابی – ٩١/١/٢٦
www.k-d-shahabi.blogspot.com
k.d.shahabi@gmail.com
***
رضا شهابی به ٦ سال حبس تعزیری محكوم گردید
بنا به اخبار رسیده، رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه كه از ٢٢ خرداد ١٣٨٩ و به مدت ٢٢ ماه در بازداشت بسر می برد، طبق حكم شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به ٦ سال حبس تعزیری، ٥ سال محروم از فعالیتهای سندیكایی و پرداخت ٧ میلیون تومان جریمه نقدی محكوم گردید.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محكوم نمودن این حكم خواستار آزادی فوری رضا شهابی و دیگر كارگران در بند است.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
فروردین ١٣٩١
***
دعوت به اتحاد عمل برای روز جهانی کارگر
تشکل‌های کارگری و فعالان کارگری ایران
امسال، کارگران مراسم اول ماه مه را در شرایطی برگزار می‌کنند که در سال ٩١ اخراج و بیكارسازی‌های گسترده‌ی كارگران و عدم امنیت شغلی ابعاد بیش‌تری به خود گرفته است و كارگران با مبارزات برحق خود، هر روز بیش از پیش با اعتراضات دسته‌جمعی سعی در مقابله با این موج اخراج و بیكارسازی می‌كنند. تورم و گرانی بی‌سابقه، توان كارگران برای خرید مایحتاج اولیه خود را به‌كلی از بین برده است. حداقل دستمزد تعیین‌شده توسط نهاد سرمایه‌داری شورای‌عالی كار، به مبلغ ٣٨٩٧٥٤ تومان در ماه به هیچ‌وجه تناسبی با مخارج حداقل‌های زندگی كارگران ندارد. این مقدار دست‌مزد، تنها و تنها نابودی كارگران و خانواده‌های‌شان را باعث شده و نتیجه‌ای جز بدبختی، فقر، فلاكت و خانه‌خرابی برای این اكثریت مولد جامعه به بار نخواهد آورد.
اقدام به حذف یارانه‌ها كه باعث ایجاد تورم و بی‌كاری و ایجاد گرانی در هزینه‌های زندگی كارگران شده است، اكنون ماهیت اصلی خود را برای عموم كارگران نشان داده است. رواج بیش‌تر شركت‌های پیمان‌كاری و رواج كارهای با قراردادهای یك‌ماهه، موقت و سفید امضا و عدم امنیت شغلی از جمله دیگر اقدامات سرمایه‌داری برای ایجاد فشار بیش‌تر بر كارگران و تضمین منافع خودشان است. اقدامات و مبارزات پیروزمندانه‌ی كارگران در پتروشیمی‌های ماهشهر و تبریز علیه شركت‌های پیمان‌كاری از موفقیت‌های قابل تكرار توسط دیگر كارگران ایران است. هم‌چنین اقدام برای تغییرات در قانون كار برای نفع هر چه بیش‌تر سرمایه‌داران از جمله اقداماتی است كه قطعاً بیش از پیش باعث اعتراض‌های كارگران خواهد شد. این سیاست‌ها كه تنها برای تأمین منافع سرمایه‌داری داخل و همراه شدن با نسخه‌ها و روش‌های سرمایه‌داری جهانی است اكنون علاوه بر ایران در دیگر نقاط جهان با عناوینی چون «ریاضت اقتصادی» اجرا می‌شود و باعث اعتراضات روزافزون كارگران شده است.
در سطح جهان از جمله در آمریكا و اروپا شاهد اعتراضات گسترده‌ی طبقه‌ی كارگر علیه سرمایه‌داری با عناوینی چون «اشغال وال استریت»، «اشغال خیابان‌ها»، «جنبش ٩٩ درصد» و اعتصاب‌ها و اعتراض‌های گسترده‌ی دیگری علیه نظام سرمایه‌داری بوده‌ایم. كارگران این كشورها به درستی اعلام می‌كنند كه آن‌ها اكثریت افراد جامعه هستند كه تمامی ثروت‌های جامعه را تولید می‌كنند و خواهان این هستند كه به حق و حقوق و مطالبات خود دست یابند. این اقدامات نوید‌بخش و پرشور طبقه‌ی كارگر در این كشورها باید با تقویت و یا ایجاد تشكل‌های مستقل و طبقاتی كارگران همراه شود و بیش‌تر و بیش‌تر از حالت اعتراضات بدون نقشه و هدف بیرون بی‌آید.
نکته‌ی اساسی و محوری برای مبارزه با مناسبات استثمارگرایانه‌ی سرمایه‌داری اتحاد و هم‌دلی، چه در سطح داخلی و چه جهانی، در این راه پر‌ پیچ و خم است. به همین منظور ما ضمن تبریک این روز بزرگ، از تمامی کارگران، فعالان کارگری و تشکل‌های مستقل کارگری در ایران و جهان می‌خواهیم که روز جهانی کارگر امسال را با اتحاد و هم‌دلی بیش‌تر به روزی با‌شکوه برای نمایش قدرت طبقاتی خود و نشان دادن اتحاد کارگری بدل کنند.
همچنین این کمیته از فعالان و تشکل‌های مستقل جنبش کارگری ایران برای اعلام مشترک خواسته‌های کارگری امسال و برای برگزاری مشترک، متحدانه و با شکوه مراسم‌های اول ماه مه (١٢ اردیبهشت ١٣٩١) دعوت به همکاری و اتحاد می‌کند.
زنده باد هم‌بستگی بین‌المللی طبقه‌ی کارگر
زنده باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٦ فروردین‌ماه ١٣٩١
***
رضا شهابی عضو هیات مدیریه سندیكای واحد به ٦ سال زندان، ٥ سال محرومیت از فعالیت و پرداخت ٧ میلیون تومان به صندوق جمهوری اسلامی محكوم شد
بنا بر خبر منتشر شده از سوی كمیته دفاع از رضا شهابی، شعبه ١٥ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی رضا شهابی فعال سرشناس كارگری و عضو هیات مدیره سندیكای شركت واحد را به ٦ سال زندان محكوم كرد. این درحالیست كه رضا از خرداد ٨٩ یعنی ٢٢ ماه است كه در زندان و زیر شكنجه و فشار جانیان اسلامی قرار دارد و آخر بار در حالیكه پزشكان معالج وی اعلام كردند كه بدلیل وضعیت بد جسمانی وی نمیتوانند عمل جراحی گردن وی را انجام دهند، او را مستقیما از بیمارستان به زندان انتقال دادند و خبرهای بعدی حاكیست كه او نه تنها از درد گردن بلكه درد كمر نیز رنج میبرد و خطر فلج شدن وی را تهدید میكند.
رضا شهابی بخاطر مبارزات شكوهمند كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاششان برای ایجاد سندیكای خود و دفاع وی از حق و حقوق كارگران در زندان است. مبارزات رضا شهابی از نظر جمهوری اسلامی جرم محسوب میشود و تحت عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی او را به زندان و محرومیت از فعالیت محکوم کرده اند. بعلاوه در حكم صادر شده از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی، رضا شهابی محكوم به پرداخت ٧ میلیون تومان پول به صندوق جانیان اسلامی شده است. بنا بر گزارش كمیته دفاع از رضا شهابی این پول از سوی تعداد زیادی كارگر (كه لیست نام آنها در سایت ها موجود است) جمع آوری شده و رضا به عنوان مسئول مالی سندیكای كارگران شركت واحد تهران و معتمد كارگران، این مبلغ را به خانواده های كارگران زندانی داده است.
حكم صادر شده برای رضا شهابی، حكم محاكمه كل كارگران بخاطر مبارزاتشان و بخاطر اتحاد و همبستگی شان است، به این حكم باید وسیعا اعتراض كرد.
علاوه بر رضا شهابی ابراهیم مددی عضو دیگر هیات مدیره سندیكای شركت واحد، علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه، شاهرخ زمانی، محمد جراحی و بهنام ابراهیم زاده از اعضای كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری، رسول بداغی عضو كانون صنفی معلمان و صدها انسان آزادیخواه دیگر نیز تحت عنوان همین اتهامات پوچ هم اكنون در اسارت جمهوری اسلامی و زیر فشار و تهدید مامورین اطلاعاتی رژیم قرار دارند.
با كارزاری جهانی علیه احكام جنایتكارانه رژیم علیه فعالین كارگری و زندانیان سیاسی به اعتراض برخیزیم. رضا شهابی و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٧فروردین ١٣٩١، ١٥ آپریل ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***
به چه زبانی بگویند که مستبد و ضد کارگرند؟
سر انجام رضا شهابی پس از تحمل نزدیک به دو سال زندان، توسط دادگاه اسلامی به ٦ سال حبس تعزیری و ٥ سال ممنوعیت از فعالیت محکوم شد. در جمهوری اسلامی ایران، کارگری که توسط همکاران خود به عضویت هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، انتخاب می شود را ٢٢ ماه در سخت ترین شرایط زندانی می کنند. به فعال کارگری که برای دفاع از حقوق کارگران، تصمیم می گیرد که شبانه درس حقوق بخواند و با هزینه کردن از اوقات فراغت خود و خانواده، مشکلات و مسائل حقوقی کارگر با کارفرما و وزارت کار را پیگیری کند، اتهام های نخ نمای "فعالیت علیه نظام و امنیت ملی" می زنند. اما حقیقت این است که از قاضی دادگاه تا رئیس قوه قضائیه، از مسئولین وزارت خارجه تا وزارت اطلاعات، و تمام بازجوها و شکنجه گران رضا شهابی می دانند که این اتهامات ساختگی، پوچ و واهی است.
جمهوری اسلامی رضا شهابی را با اتهامات بی پایه محکوم می کند تا از کارگران مبارز زهر چشم بگیرد. به او ٦ سال زندان می دهد تا بقیه کارگران را مرعوب کند. اما کارگران می دانند که جرم رضا شهابی، این فرزند شجاع طبقه کارگر، فقط دفاع از حقوق کارگری است. رضا شهابی در زندان است اما خواست های برحق کارگران هنوز پاسخی نگرفته است. به همین دلیل مبارزات کارگران علیرغم زندانی بودن بسیاری از فعالین کارگری کماکان ادامه دارد؛ در همان روزهایی که دادگاه رضا شهابی برگزار می شد کارگران شهاب خودرو و صنایع فلزی در خیابانهای تهران به تحصن، راهپیمایی و اعتراض پرداختند. صدور حکم زندان برای رضا شهابی نه تنها کارگران را مرعوب نمی کند بلکه عزم آنان را در مبارزه برای کسب حقوق خویش صد چندان می کند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ضمن محکوم کردن حکم زندان و ممنوعیت فعالیت برای رضا شهابی، همراه با کمیته دفاع از رضا شهابی و سندیکای کارگران شرکت واحد به این حکم شدیدا اعتراض داشته و به مبارزه برای دفاع از حقوق رضا شهابی و آزادی ایشان ادامه می دهد.
اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران
١٥ آوریل ٢٠١٢
info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com
***
پیش به سوی اول ماه مه روز جهانی کارگر
ما کارگران پروژه ای نفت و گاز همچون دیگر کارگران امسال را در حالی آغاز کرده ایم که فقر و تنگدستی زندگی ما را هر چه بیشتر تحت فشار قرار داده است. از ابتدای سال کارگران بسیاری از کار اخراج شده اند کارگران شهاب خودرو نمونه بارز آن است. تورم بالای بیست درصد کمر ما را شکسته است، در طی سال گذشته نرخ برابری ارز با ریال به شدت تغییر کرده و قدرت خرید ما را نصف کرده است.
سال گذشته همچون سالهای گذشته فعالین کارگری و کارگران آگاه تحت فشار بوده و زندان خانه دوم آنان گردیده است. هرگونه اعتراض کارگران به شدید ترین وجه سرکوب شده است.
در آستانه اول ماه مه روز جهانی کارگر اخبار بدی را نیز میشنویم. رضا شهابی یکی از فعالین خوش نام کارگری به شش سال زندان محکوم شده است. فقط به جرم دفاع از حقوق همکاران خود بایستی بهترین سال های عمر خود را در زندان سپری کند.
سایه بیکارسازی حتی ما را نیز که شالوده اقتصاد ایران که وابستگی شدید به نفت دارد را می سازیم تهدید میکند.
هم رزمان عزیز بیایید مبارزه ای متحدانه را برای گرفتن حقوق اولیه انسانی که همانا کار و دستمزد متناسب با یک زندگی انسانی است به پیش ببریم. تنها با اتحاد بین همه کارگران ایران و جهان است که می توانیم حقوق اولیه خود را بدست آوریم.
مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر را امسال هرچه باشکوه تر در سراسر ایران برگذار کنیم.
پیش به سوی ایجاد تشکل های مستقل کارگری
٢٨ فروردین ٩١
جمعی از کارگران عسلویه، کنگان و کارگران پروژه ای نفت و گاز
***
فراخوان به بزرگداشت ١١ اردیبهشت
ما جمعی از كارگران جنوب تهران با بزرگداشت ١١ اردیبهشت روز كارگر، برای احقاق حقوق پایمال شده سالیان خودمان اعلام می كنیم كه روزكارگر را به روز بازخواست از مسئولین در قبال تمامی اعتراضات كارگری یكسال گذشته و تمامی حق و حقوق به یغما رفته كارگران تبدیل خواهیم كرد.
در سالی كه گذشت، ما كارگران محروم در مواجهه با گرانی طاقت فرسا و هزینه های كمرشكن زندگی در حالی دست و پنجه نرم می كردیم كه سیاست‌های غلط دولت به تعطیلی بیش از پیش كارخانه ها و امكانات شغلی ما منجر شده بود و علاوه بر همه دوره ها به پرداخت نشدن حقوق چندین ماهه به طور مستمر با اخراج و بیكاری هم دست به گریبان بودیم و فریادها و اعتراضاتمان جز در جمع دردمند خودمان بازتابی نداشت و كسی در نظام حاكم حتی در حد شنیدن دردهای ما هم با ما همراهی نشان نداد. به همین دلیل، ما كارگران اعلام می‌كنیم كه با تلاش جمعی در اعتراض به فشارهای طاقت فرسایی كه سراسر زندگی ما را درنوردیده و مینیمم های معیشت انسانی را از ما دریغ كرده و سایه فقر و فلاكت و استیصال را همراه هر لحظه و هر ساعت ما و خانواده و فرزندانمان كرده است، روزكارگر را به روز دادخواهی كارگران ستم كشیده و محكوم به ماندن در ستم زیر خط فقر تبدیل می كنیم و بر مطالبات و حقوق به ناحق تضییع شده خودمان پای خواهیم فشرد و از آن كوتاه نخواهیم آمد.
جمعی از كارگران جنوب تهران
***
اطلاعیه جمعی از فعالین کارگری و دوستان پدرام نصراللهی
جمعی از فعالین کارگری و دوستان فعال کارگری دربند پدرام نصراللهی با انتشار اطلاعیه شماره یک خود خطاب به مردم زحمتکش و آزادیخواه سنندج خواستار تلاش آنان جهت آزادی پدرام نصراللهی شدند. در بخشی از این اطلاعیه ضمن اشاره به شرایط سخت و دشوار معیشتی کارگران، بی اعتنایی کارگزاران رژیم به مشکلات و مطالبات کارگران و روند بازداشت و سرکوب فعالین کارگری تاکید گردیده که کارگران در برابر این شرایط سکوت نمی کنند و از مردم سنندج خواسته شده است که جهت آزادی فعالین کارگری دربند از جمله پدرام نصراللهی که در تاریخ ١٨ اسفند سال گذشته بعد از احضار به اداره اطلاعات رژیم در سنندج بازداشت گردید تلاش کنند.
***
فراخوان جمعی از كارگران شرق تهران به مناسبت روزكارگر
ما جمعی از كارگران شرق تهران روز ١١ اردیبهشت، روز كارگر را گرامی می داریم و در این روز تمامی حقوق از دست رفته سالیان و اعتراضات بی پاسخ را در برابر مسئولین نظام قرار می دهیم و آنها را به پرسش می كشیم و می گوییم، كجاست كمترین حقوق ما و خانواده مان؟ و چگونه است كه ناداری و فقر و درد، پاسخ شما به ماست؟
جمعی از كارگران شرق تهران
***
حقوق كارگران حقوق ماست، وعده ما ١١ اردیبهشت
روز كارگر، روز اتحاد و روز به كرسی نشاندن عدالت است. روزی است كه باید در كنار مظلومان ایستاد و صدا و ندای آنها شد. روزی كه در آن، سراسر جهان، یكپارچه فریاد می شود و در كنار مظلومان می ایستد و مقابل زورگویان صف می كشد. ما جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران قصد داریم كه ١١ اردیبهشت امسال، روز جهانی كارگر را به روزی برای رساندن صدای حق و طلب حقوقی كه در تمامی سال از جامعه كارگری دریغ شده، تبدیل كنیم.
حقوق كارگران، همان حقوق ماست و مظلومیت و درد جامعه كارگری هم همان داغ زندان و محرومیت از تحصیل و اخراج دانشجویان كه هر روز شاهد افزایش اش بوده ایم.
پس، باید كه در كنار هم و همراه هم، روزی بسازیم از فریاد آن چه در این یك سالها بر ما رفت و آن جان ها كه هزینه زورگویی ها و بی تدبیری های این حاكمان شد...
وعده ما: ١١اردیبهشت ماه
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران

اخبار بین المللی

یونان: تشییع پیکر شهروند معترض یونانی
به گزارش یورونیوز مراسم تشییع جنازه دیمیتریس کریستولاس، بازنشسته ٧٧ ساله‌ای که روز چهارشنبه ٤ آوریل در برابر ساختمان پارلمان یونان در اعتراض به وضعیت اسفبار مالی خود با شلیک گلوله خودکشی کرده بود با حضور دو هزار تن برگزار شد. این مراسم در شهر آتن، روز شنبه ٧ آوریل به صورت غیرمذهبی برگزار شد و طی آن امی، دختر وی به سخنرانی پرداخت. وی در جمع شرکت کنندگان در این مراسم تشییع جنازه گفت: "پدر! تو نمیتوانستی درک کنی که آنان دموکراسی، آزادی و یکپارچگی را از ما گرفته‌اند. تو نمی‌توانستی درک کنی که آنان ما را با تبعیض اقتصادی و شرایط ناگوار اجتماعی محاصره کرده‌اند."
گروهی از شهروندان در این مراسم به سردادن شعارهایی علیه دولت پرداختند. آنان یکصدا فریاد می‌زدند: "نان، آموزش، آزادی". جسد وی به بلغارستان منتقل و در آنجا سوزانده خواهد شد.
***
اردن: اعتصاب کارگران کارخانه تولید برق اردن
به گزارش Al Bawabah روز یکشنبه ٨ آوریل کارگران کارخانه تولید برق اردن كه ٦٦ درصد برق اردن را تأمین می كند، دست به اعتصاب نامحدود زدند و اعلام کردند تا دستیابی به مطالباتشان به سر کار باز نخواهند گشت. آنها همچنین اعلام کرده اند که چنانچه به خواستهایشان بی‌توجهی شود برق کشور را قطع خواهند کرد. احمد مری مدیر اتحادیه کارگران برق گفته است که تعداد کارگران شرکت کننده در اعتصاب به ١٣٠٠ تن میرسد و مصمم هستند تا برای دستیابی به مطالباتشان پافشاری بکنند. خواست این کارگران دریافت پاداش پایان سال معادل ٤ ماه دستمزد، پاداش پایان خدمت، بیمه درمانی مناسب تر و تامین وسایط نقلیه برای تمامی‌کارگران عنوان شده است.
همچنین اعتصاب کارگران شرکت تولید برق مرکزی اردن با خواست بهبود وضعیت کار، وارد ششمین روز خود شد و قرار است جلسه‌ای با شرکت نمایندگان کارگران و وزیر انرژی و وزیر کار برای دستیابی به یک راه حل انجام شود. کارگران اعلام کرده اند که چنانچه این جلسه نتایج ملموسی نداشته باشد آنها به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
***
فرانسه: راهپیمایی ٣٠٠ کیلومتری کارگران ارسلور میتال
جمعی از کارگران کارخانه "آرسلورمیتال" فرانسه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، در اقدامی نمادین و پس از یک راهپیمایی ٣٠٠ کیلومتری ١٠ روزه، خود را به برج ایفل رساندند. به گزارش یورونیوز، این کارگران معترض هدف از این اقدام را حمایت از حرفه خود و نجات این کارخانه و کارگران آن اعلام کردند که چندی است در پی مشکلات اقتصادی اروپا، در معرض تهدید جدی قرار گرفته‌اند. از چند ماه پیش تاکنون و در پی بحران اقتصادی اروپا، دو کوره این کارخانه عظیم فعالیت خود را به طور موقت متوقف کرده‌اند و تلاش برای بازگشایی آنها تاکنون به نتیجه نرسیده است. یکی از این کارگران معترض در اینباره گفت: "این اقدام برای این است که بگوییم، سیستم ناکارآمد است چرا که حتی داشتن کارخانه‌ای که درآمدزا است دیگر به معنای تضمین شغل کارگران آن نیست."
صدها کارگر پاریسی هم در یک اقدام حمایتی در پای برج ایفل به این کارگران پیوستند و با آنها هم‌ صدا شدند.
***
برزیل: اعتصاب کارگران سازنده استادیوم جام جهانی‌ ٢٠١٤
به گزارش Daily Commercial News کارگران ٢ شرکت سازنده استادیوم فوتبال جام جهانی ‌٢٠١٤ از روز چهارشنبه ٤ آوریل با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. این استادیوم در شهر Fortaleza در شمال شرقی برزیل واقع شده است. این ٢ شرکت پیمانکاری تاکنون افزایش دستمزدی معادل ١٤ تا ٢١ درصد را به کارگران پیشنهاد داده اند ولی کارگران میگویند این مقدار ناکافی است و خواهان دستمزد‌های بیشتر هستند. همچنین آنها خواهان این هستند که سهمی از سود شرکت به آنان تعلق بگیرد.
این استادیوم قرار است تا پایان سال میلادی ٢٠١٣ تحویل داده شود، ولی مسئولین شرکتهای پیمانکاری گفته اند چنانچه این اعتصاب ادامه یابد قادر نخواهند شد سر موعد کارشان را به اتمام برسانند.
***
ژاپن: شرکت سونی ١٠٠٠٠ کارمند را اخراج می‌کند
به گزارش Fox Business شرکت سونی روز دوشنبه ٩ آوریل اعلام کرد که ١٠٠٠٠ کارمند خود را به منظور کاهش هزینه‌ها اخراج می‌کند. سونی اعلام کرده است که به منظور رقابت با شرکتهای بزرگی چون پاناسونیک و ان‌ای سی و برای جلوگیری از زیانهای بیشتر که شرکت در ٤ سال اخیر متحمل شده است این تنها راه است و شرکت فقط با حذف نیروی کار خود قادر به انجام این کار خواهد شد. این شرکت ١٦٨٠٠٠ کارمند دارد و این تعداد ٦ درصد از کل نیروی کار این شرکت را شامل میشود. این شرکت در سال ٢٠٠٨ نیز همزمان با آغاز بحران اقتصادی ١٦٠٠٠ تن از نیروی کار خود را اخراج کرد.
***
اسپانیا: اعتصاب خلبانان شرکت هواپیمایی ایبریا
به گزارش رویترز روز دوشنبه ٩ آوریل خلبانان شرکت هواپیمایی ایبریا دست به اعتصاب زده و باعث لغو ١٥٦ پرواز شدند. آنها تصمیم گرفته اند که تا تاریخ ٢٠ ژوییه هر دوشنبه و جمعه دست از کار بکشند. آنها می‌گویند با شروع بکار شركت جدید هواپیمایی ایبریا اكسپرس به احتمال زیاد تعدادی از کار اخراج میشوند و شرکت در پی تغییر شرایط کار برای سودآوری بیشتر، قوانین جدیدی را اعلام خواهد کرد. ناظران می‌گویند هر روز اعتصاب این کارمندان حدود ٣ میلیون یورو به این شرکت ضرر خواهد زد.
***
مصر: اعتصاب رانندگان قطار
به گزارش Ahram Online روز دوشنبه ٩ آوریل رانندگان قطار در ایستگاه مرکزی قطار باب الحدید بمدت ٧ ساعت دست از کار کشیدند و حرکت قطار‌ها در سراسر مصر را متوقف کردند. خواست آنها دریافت اضافه دستمزد بابت کار در روزهای شنبه، افزایش پاداشها و دریافت اضافه دستمزد بابت ریسک کاری عنوان شده است. بعد از این اعتراض، مقامات راه آهن مصر به کارگران پیشنهاد ١٠٠ لیره اضافه دستمزد را دادند ولی کارگران میگویند این ناکافی است و آنها خواهان دریافت همه مطالبات خود هستند. کارگران تهدید کرده‌اند که چناچه مدیریت به خواستهایشان در اسرع وقت توجه نکند، آنها اعتصاب ‌شان را از سر خواهند گرفت.
***
فنلاند: اعتصاب کارمندان بخش فنی‌شرکت هواپیمایی Finair
به گزارش رویترز حدود ٣٠٠ تن از کارمندان بخش فنی شرکت Finairاز روز چهارشنبه ١٠ آوریل بمدت ٢ روز اعلام اعتصاب کردند. این اعتصاب زمانی اعلام شد که کارمندان متوجه شدند شرکت در نظر دارد ٢٨٠ نفر را اخراج بکند. شرکت مزبور گفته است که اثرات این اعتصاب ناچیز بوده است كه معمولا کارفرمایان برای ناامید کردن کارگران و بی‌اثر جلوه دادن اعتراضات آنها به این شیوه دست میزنند. در اغلب مورد تعداد معترضین را به مراتب کمتر از تعداد واقعی‌اعلام میکنند.
***
پرو: بدام افتادن و نجات ٩ معدنچی در زیر آوار
به گزارش AFP روز ٥ آوریل بر اثر انفجار در معدنی در پرو، راه ورودی معدن بند آمد و ٩ معدنچی زیر آوار افتاده و گرفتار شده اند. ماموران نجات و همکاران این معدنچیان در صدد هستند تا این ٩ معدن چی در معدن مس به را نجات دهند. تا کنون ماموران توانسته اند که از طریق فرستادن لوله با آنها ارتباط برقرار کرده و آشامیدنی برایشان ارسال بکند. این معدن در منطقه ای کوهستانی در ٢٨٠ کیلومتری جنوب شرقی لیما، پایتخت واقع شده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها خوشبختانه این ٩ معدنچی بعد از ٦ روز از عمق ٦٥٦ فوتی زمین بیرون کشیده شدند و نجات یافتند. همه آنها عموما سالم هستند و فقط حالت سرگیجه و عادت نداشتن به نور هنوز آنها را رنج میدهد.
معادن در پرو از کمترین امکانات ایمنی برخوردار هستند. بر طبق گزارشات رسمی سال گذشته ٥٢ کارگر در حوادث محل کار جان باخته اند که از این تعداد ٧٥ درصد آنها مربوط به معدنچیان میشود.*