٨  فروردین  ١٣٩١ -  ٢٧  مارس  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت دستمزد کارگران چند شرکت تولیدی و خدماتی
کارگران شرکتهای مهندسی مشاور یکم، توسعه و معادن، آرم فرم و سرو مشرق زمین از دریافت دستمزدها و مزایای معوقه خود محروم مانده اند. گزارشات حاکی است دستمزد اسفندماه بیش از ٢٠٠٠ کارگر شرکت مهندسین مشاور یکم پرداخت نشده است. ١٠٠ کارگر شرکت ساختمانی توسعه و معادن نیز از دریافت دستمزد اسفندماه، عیدی و پاداش پایان سال خود محروم مانده اند. همچنین ١١ ماه دستمزدهای بیش از ١٥٠ نفر از کارگران شرکت آرم فرم از اردیبهشت ماه سال گذشته تاکنون به اضافه عیدی و پاداش پایان سال و سنوات آنان همچنان معوق مانده است. تاکنون دستمزد اسفندماه، عیدی و پاداش کارگران شرکت سرو مشرق زمین نیز به آنان پرداخت نشده است.

اخراج و بیكارسازی ها

بیكارسازی و عدم پرداخت حقوق در کارخانه نئوپان گیلان
١٥٠ کارگر کارخانه نئوپان گیلان با تعطیلی این کارخانه مشاغل خود را از دست داده اند. کارگران اخراجی کارخانه چوب نئوپان گیلان واقع در صومعه سرا ٤ ماه دستمزد، عیدی، پاداش و سنوات پایان سال خود را نیز دریافت نکرده اند.

ناامنی محیط كار

خودکشی یک کارگر بر اثر فقر
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٥ فروردین خبر داد كه حسن وکیلی کارگر سنگ بر اهل شهر سنندج که حدود ٤٠ سال سن داشت و دارای زن و دو فرزند نیز می باشد در اولین روز از سال ٩١ بدلیل فشار زندگی در منزل خود واقع در محله عباس آباد این شهر خودکشی کرد و به زندگی دشوار خود پایان داد.

اطلاعیه

مستحکم باد صف مبارزه طبقاتی کارگران در سال ٩١!
کارگران و زحمت کشان و طبقه کارگر ایران، ما در حالی نوروز ١٣٩١ را شروع می کنیم که اخیرا شورای عالی کار با اعلام حداقل دستمزد ٣٩٠ هزار تومان برای امسال دوباره غم و اندوه را به سیمای کارگران هدیه کرد.
شکاف طبقاتی و فاصله عمیق میان فقر و ثروت و ترفندهای سرمایه داران در سال های گذشته در برابر کارگران برای دستیابی به سوددهی بیشتر، اخراج سازی ها، ناامنی محیط کار مسائلی نظیر عدم پرداخت حقوق معوقه، دستمزدهای کم و ناچیز و زیر خط فقر، سقوط از ارتفاع و ده ها مورد دیگر بر شانه کارگران سنگینی کرده است. سیستم سرمایه داری کنترل تمام رسانه ها اعم از تلویزیون، رادیو، روزنامه و اینترنت را در دست دارد و سعی می کند در این رسانه ما را به سکوت و توجیه قانونی کارهای ضد انسانی خود وادار کند چون نمی خواهند طبقه کارگر آگاه شود و برای دستیابی به منافع خود دست به اعتصاب و تشکل‌یابی بزند ولی ما کارگران رسانه خودمان خواهیم شد و همدیگر را آگاه و متحد خواهیم ساخت. کارگران خوب می دانند جز با اتحاد و تشکل های مستقل خودشان راهی برای رسیدن به خواسته ها و مطالباتشان و از جمله افزایش دستمزد وجود ندارد. طبقه کارگر ایران برای تغییر این شرایط و از بین بردن نقاط ضعف و ایجاد اعتماد و خودباوری در بین کارگران و زحمت کشان آینده روشنی را در پیش رو دارد. به امید اینکه سال جدید پر از موفقیتهای بزرگی برای کارگران و مردم زحمت کش باشد و دیگر نشانه ای از نابرابری و ستمکاری و استثمار انسان به دست انسان نباشد، سال جدید را شروع خواهیم کرد.
نوروزتان پیروز
جمعی از جوشکاران شهر سنندج – ١/١/٩١
***
شب هبستگی در تورنتو با کارگران زندانی در ایران لغو شد
مراسم شب همبستگی با کارگران ایران که بنا بود در تاریخ یکشنبه اول آوریل ٢٠١٢ در سالن کتابخانه مرکزی نورت یورک در شهر تورنتو برگزار گردد به دلیل اعتصاب کارکنان کتابخانه های تورنتو (اعضای اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، کیوپی لوکال ٤٩٤٨) لغو گردیده است.
برگزار کنندگان مراسم همبستگی با کارگران زندانی حمایت و همبستگی عمیق خود را با اعتصاب کنندگان اعلام میدارند و از عموم مدافعین جنبش کارگری درخواست میکنند از این اعتصاب حمایت نموده و در پیکت لاینهای اعلام شده و اکسیونهای کارگران اعتصابی شرکت نمایند. این اعتصاب جزیی از مبارزات کارگران در برابر سیاستهای ریاضت اقتصادی دولتهای سرمایه داری از جمله در کانادا می باشد. دولت محافظه کار فدرال، دولت لیبرال استان انتاریو و شهرداری تورنتو که توسط نئوکانهایی همچون راب فورد اداره میشود همگی بر حمله به دستاوردهای کارگران و تشکلات کارگری، خصوصی سازی و قطع برنامه ها و خدمات عمومی و اجتماعی متحد هستند. ما شاهد دور جدیدی از حملات همه جانبه و سیاستهای ریاضت اقتصادی علیه کارگران و مردم محروم هستیم. تنها یک مبارزه و مقاومت همه جانبه، متحد و بین المللی میتواند این حملات را به عقب بنشاند.
برگزار کنندگان مراسم همبستگی با کارگران زندانی در ایران ضمن درود بیکران به تمامی کارگران زندانی در ایران اعلام میدارند که تلاش ما در حمایت از کارگران زندانی و جنبش کارگری در ایران به انحای مختلف ادامه خواهد داشت و در مورد برنامه های آتی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد. ضمن پوزش از کنسل شدن این مراسم، از تمامی دوستان در تورنتو میخواهیم که در حمایت از کارگران اعتصابی کتابخانه های تورنتو به هر شکلی که میتوانند کوتاهی نکنند.
زنده باد همبستگی جهانی طبقه کارگر
برای آگاهی بیشتر پیرامون اعتصاب کارگران کتابخانه های تورنتو به سایتهای زیر مراجعه نمایید. برای شرکت در پیکت لاینهای کارگران به اطلاعات زیر توجه کنید.
http://www.local4948.org
http://ourpubliclibrary.to
تشكیلات خارج كشور حزب كمونیست ایران ـ کانادا
تشكیلات خارج كشور حزب كمونیست كارگری ایران ـ شرق كانادا
شورای پشتیبانی از مبارزات مردم در ایران - تورنتو- كانادا
اتحاد بین المللی در حمایت از كارگران در ایران ــ كانادا
برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن و ایمیل زیر تماس بگیرید.
Phone: 647- 298-0409 / E-mail: shora.poshtibani@yahoo.com
***
کمپین دفاع از مطالبات سازمان کارگران بخش ساختمان کردستان برای آزادی تشکل
حکومت اقلیم کردستان باید سازمان کارگران ساختمانسازی کردستان را به رسمیت بشناسد
کارگران بخش ساختمان به عنوان بخشی از طبقه کارگر در کردستان از بدیهی ترین حقوق محروم اند و هیچ بخشی از حکومت، خود را در قبال معیشت، بهداشت و آینده آنان مسئول نمی داند. بدیهی است که سندیکاهای کارگری وابسته به دولت، نهادهایی هستند که توسط احزاب حاکم تأسیس شده و کارگران هیچ نقشی در ایجاد و انتخاب مسئولین ندارند. چنین نهادهایی نتوانسته و نمی توانند به ابزاری تبدیل شوند که کارگران برای تأمین مطالبات خود بدان نیاز دارند. به همین علت کارگران ناگزیر به تأسیس سازمانی اقدام کرده اند که از آن خود بوده و خود رهبر آن باشند.
سازمان کارگران بخش ساختمان در یک مجمع عمومی در تاریخ ٢٩ ژوئن ٢٠١١ از سوی کارگران تأسیس شد و کارگران طی انتخاباتی دموکراتیک هیأت اجرایی را انتخاب نموده اند. این سازمان مستقل از احزاب و جریانات، به مثابه نماینده واقعی مطالبات و آرزوهای کارگران پا در میدان فعالیت و کار سازماندهی نهاده است. این سازمان هم اکنون در شهر سلیمانیه و حومه و نیز در شهر اربیل بیش از ١٠٠٠ عضو دارد و مرتب اعضای جدیدی به آن می پیوندند.
این سازمان در مدتی کوتاه پس از تأسیس خود یعنی در ماه اوت ٢٠١١، به منظور ثبت و به رسمیت شناخته شدن، از ادارات مرتبط تقاضا نموده اما تاکنون جوابی دریافت نشده است. معضل عدم پاسخگویی به تقاضای سازمان، ارتباط مستقیم با قوانینی دارد که در حال حاضر در کردستان جاری است. در حالیکه در قلمرو هر بخش از سیستم دموکراسی، کارگران حق تشکل را کسب نموده اند و هر جمعی از کارگران می توانند ایجاد تشکل نمایند و تشکل خود را ثبت نمایند. با این وجود در کردستان قوانینی بر کارگران حاکم است که روند ثبت قانونی تشکل را بطور مطلق در اختیار دولت نهاده و دولت مختار است هر گاه بخواهد این تشکلها را ملغی نماید.
بدیهی است که این معضل فقط مختص کارگران نیست بلکه هر جمع و نهادی که تأسیس می شود باید بر اساس ماده ١٨ قانون سال ١٩٩٣ درخواست اجازه نموده و در دام پروسه ای طولانی بیفتد تا رضایت وزارت کشور را جلب نماید. طبق همان ماده از قانون، وزیر کشور می تواند به بهانه های مختلف تشکلات را ملغی نماید. همین قوانین موجب شده که تاکنون هیچ سندیکا و مجمعی که مستقل از احزاب حاکم باشند، تأسیس نشده و وجود نداشته باشند. این وضعیت به طور عملی زیر پا نهادن آزادی و حق تشکل می باشد که یکی از حقوق اولیه بشر و حقوق اساسی شهروندان در کردستان می باشد.
کارگران و انسانهای آزادیخواه
فقدان آزادی تشکل مختص به کارگران نیست بلکه احزاب از طریق قوانین موجود، بطور عملی مانع هرگونه تلاش برای تأسیس نهادهای اجتماعی هستند و اجازه رشد فعالیت و مبارزه اجتماعی اقشار مختلف در کردستان نمی دهند. در کردستان هر گونه سندیکا و مجمعی فقط در صورتی حق فعالیت پیدا می کند که یکی از احزاب حاکم از آن حمایت نماید و بدین ترتیب از نقش و وظیفه خود به عنوان یک نهاد اجتماعی باز مانده و تنها در خدمت حکومت خواهد ماند. این وضعیت باید دگرگون شود و باید ایجاد نهادها و سازمانها در اقلیم کردستان آزاد باشد. دموکراسی و آزادی بدون آزادی تشکلات کارگری و آزادی ایجاد سندیکاهای کارگری و تجمعات هیچ مفهومی ندارد.
لذا ما شما را فرا می خوانیم که از مطالبات زیر حمایت کنید:
اول: باید سازمان کارگران بخش ساختمان کردستان به عنوان یک سازمان مستقل از سوی حکومت برسمیت شناخته شود.
دوم: قانون نهادها و مجامع به شیوه ای تسهیل گردد که اقشار مختلف جامعه در تأسیس نهادهای دلخواه خود آزاد باشند و به جای کسب اجازه از حکومت فقط ثبت آنها ضروری باشد.
ما همه افراد و جریانات را فرا می خوانیم که از این مطالبات پشتیبانی کنند و به کمپینی بپیوندند که به همین مناسبت در کردستان شروع شده است. در هر کشوری که زندگی می کنید، تشکلات کارگری و انسانهای آزادیخواه را برای حمایت از این کمپین و همبستگی با کارگران کردستان فراخوانید.
سازمان کارگران بخش ساختمان کردستان
نمایندگی خارج از کشور
١٥ مارس ٢٠١٢
--------------------------------------------------------------------------
به منظور پیوستن به این کمپین لطفا متن زیر را امضا کنید:
کمپین برای آزادی تشکل در کردستان
آزادی تشکل و تجمع حق مسلم انسان و در عین حال ضامن رشد فعالیت اجتماعی و متمدنانه در جامعه است، بدون آزادی ایجاد تشکل، سندیکا و مجامع عمومی آزادی و دموکراسی مفهومی نخواهد داشت.
بنابراین ما خواهانیم که:
اولا: قوانین موجود کردستان به طرزی تسهیل گردند که نیازی به کسب اجازه نداشته باشد و هر سندیکا و مجمع و اتحادیه ای از تاریخ ثبت خود به رسمی شناخته شوند.
ثانیا: از سازمان کارگران بخش ساختمان در کردستان حمایت می کنیم و خواهانیم که حکومت اقلیم این سازمان را به رسمیت بشناسد.
اسم محل زندگی شماره تلفن یا ای میل امضا
***

اخبار بین المللی


گزارشهای بین المللی این هفته از حبیب بکتاش
کارگران اعتصابی اتوبوسرانی قاهره اعتراض خود را به پارلمان میبرند
این گزارش بتاریخ ٢٣ مارس در سایت "شبکه همبستگی خاورمیانه و شمال آفریقا"، MENA، بچاپ رسیده است.
هزاران کارگر وزارت حمل و نقل قاهره به اعتصاب خود ادامه میدهند. کارگران اتوبوس علیه فساد، برای دستمزد و شرایط کار بهتر، و برای سرمایه گذاری در بخش عمومی حمل و نقل مبارزه میکنند. آنها سوال میکنند که چرا وزارت حمل و نقل میلیونها پوند مصری سود میبرد در حالیکه کارگران برای ١٠ ساعت کار در روز، که از ساعت چهار صبح شروع میشود، تنها ٥٠٠ پوند در ماه حاصلشان میشود (معادل ٨٣ دلار آمریکا در ماه).
فریادهای کارگران اعتصابی، بهمراه دانشجویان دانشگاه "عین شمس" که به آنها پیوسته بودند، ثروتمندان و سیاستمداران از خود راضی را هدف گرفته بود: "گوش کنید خانها و اربابان – یک کیلو گوشت ١٠ پوند است"، "آنها کی هستند و ما کی هستیم؟ آنها کسانی هستند که با هواپیما مسافرت میکنند، در حالیکه ما در اتوبوس می میریم"، "آنها آخرین مدلهای لباس را میپوشند، در حالیکه ما ١٠ نفر به یک اتاق چپانده میشویم"، "گوش کنید پولداران - شما یک عده دزد هستید!"
کارگران حمل و نقل در صف مقدم اعتلا در اعتصابات اخیر بوده اند، و چندین اعتصاب بزرگ توسط کارگران اتوبوسرانی خواستار ملی کردن دوباره خدمات حمل و نقل شده اند که قبل از انقلاب نیمه خصوصی شده بود. کارگران حمل و نقل قاهره همچنین خواستار آن هستند که بجای تحت نظارت استاندار قاهره بودن، تحت نظارت وزارت حمل و نقل قرار بگیرند.
٢٤ مارس ٢٠١٢
***
با بالا گرفتن اعتصاب کارگران اتوبوسرانی، فعالین اتحادیه های مستقل کارگری مورد حمله قرار گرفتند
این گزارش بتاریخ ٤ مارس ٢٠١٢ در سایت "شبکه همبستگی با خاورمیانه و شمال آفریقا"، MENA، به چاپ رسیده است.
در ٢٩ فوریه، رهبران اتحادیه مستقل کارگری وزارت حمل و نقل، که دهها هزار کارگر اتوبوسرانی را نمایندگی میکند، در قاهره، در مرکز وزارت حمل و نقل در "شهر ناصر"، مورد حمله ناگهانی قرار گرفتند و بطور جدی مجروح شدند.
عادل الشازلی، رئیس اتحادیه مستقل، محمد عبدالستار، خزانه دار اتحادیه، و طارق محمد السعید، سخنگوی اتحادیه در میان زخمی شدگان توسط اوباشان چاقوکش "اتحادیه حمل و نقل زمینی" تحت کنترل رژیم سابق بودند که به موقع ارائه خواستهای کارگران اتوبوس به مونا مصطفی، رئیس وزارت حمل و نقل، مورد یورش قرار گرفتند.
اتحادیه مستقل چندین اعتصاب را در سال ٢٠١١ به پیش برد، از جمله یک اعتصاب عمده در ماه سپتامبر، که طی آن خواستار بهبود دستمزدها و شرایط کار، پایان دادن به فساد در وزارت حمل و نقل، و سرمایه گذاری واحد اتوبوسرانی برای بهبود خدمات به مسافرین شد. این اتحادیه اخیرا شماری از اعتراضات بزرگ در مقابل وزارت حمل و نقل سازمان داده است و در صورت جواب نگرفتن خواستهایش برای یک اعتصاب آماده میشود.
این حمله زمانی صورت میگیرد که اعتصابات کارگران اتوبوسرانی در سرتاسر مصر گسترش می یابد. صدها راننده اتوبوس در شرکت "دلتای غربی و مرکزی" در اسکندریه از ٢٠ فوریه در اعتصاب بوده اند و خواستار دوباره ملی کردن کامل شرکت و برداشتن آن از شرکت مرکزی "حمل و نقل دریائی و زمینی" نیمه ملی می باشند. مدیر شرکت مرکزی ژنرال بازنشسته محمد یوسف میباشد که کارگران میگویند به دزدی از اموال شرکت و قراردادهای مخفی برای فروختن املاک شرکت متهم است. کارگران همچنین خواستار افزایش دستمزدها و بهبود شرایط کار هستند.
یکی از کارگران در یک کلیپ ویدیوئی توضیح میدهد که دستمزد پایه ٣٤٣ پوند مصری در ماه است (یک دلار آمریکا کمی بیشتر از ٦ پوند مصری هست). او می گوید: "با ٣٤٣ پوند چکار میتوان کرد؟"، "اجاره ماهانه ٢٠٠ پوند است، ١٥٠ پوند باقی می ماند. چگونه میشود با آن برای یک خانواده غذا تهیه کرد؟ رئیس شرکت مرکزی به کانالهای تلویزیونی می گوید که ما ١٢٠٠ پوند در ماه حقوق میگیریم. من دوست دارم بدانم که این پول کجا رفته است."
در ضمن، کارگران اتوبوسرانی "شرکت مصر بالا برای مسافرت و توریسم"، در امتداد ساحل دریای سرخ، در ٣ مارس وارد روز دهم اعتصاب خود شدند. همانند کارگران اتوبوسرانی دلتای غرب، آنها خواستار این هستند که تحت نظارت مستقیم "وزارت حمل و نقل" قرار گیرند؛ و همچنین خواستار افزایش دستمزدها و سرمایه گذاری در واحد اتوبوسرانی هستند.
٢٤ مارس ٢٠١٢
***
١٥٠ کارگر صنعت پوشاک در بنگلادش زخمی شدند
این گزارش بتاریخ یکشنبه ٢٥ مارس ٢٠١٢ در سایت بیکیاماسر درج شده است و ترجمه آن در اختیار خوانندگان قرار میگیرد.
بنا به اظهارات مقامات رسمی، در درگیریهای بین کارگران پوشاک ناحیه شمالی پنبه بنگلادش، که خواستار افزایش دستمزد بودند، با پلیس، در روز یکشنبه، حداقل ١٥٠ نفر زخمی شدند.
این درگیریها زمانی صورت گرفت که پلیس میخواست به تجمع چند صد کارگر از دو کارخانه پوشاک متعلق به سرمایه گذاران چینی در "ناحیه تولید صادراتی ایسوارد"، در ١٢٥ کیلومتری داکا، پایان دهد.
افسر پلیس، شمیم حسین، اظهار داشت که با از کنترل خارج شدن کارگران، پلیس گلوله های پلاستیکی و گاز اشگ آور شلیک کرد و این درگیریها برای سه ساعت ادامه یافت. حسین گفت که ٧٥ کارگر بخاطر خرابکاری و ممانعت از کار پلیس دستگیر شدند.
کارگران گفتند که آنها خواستار افزایش دستمزد به ازاء ساختن هر بلوز از ١٠٠ تاکا به ١٥٠ تاکا (١.٨٣ دلار) بوده اند.
٢٥ مارس ٢٠١٢
***
اعتصاب کارگران در عربستان
روز یکشنبه ٦ فروردین ماه کارگران شرکت ساهر واقع در منطقه تبوک در عربستان سعودی در اعتراض به شرایط دشوار و ناامنی محیط کار دست از کار کشیدند. این کارگران خواهان افزایش دستمزدها و بهبود شرایط سخت و طاقتفرسای کار و تامین امنیت جانی خود در محیط کار توسط کارفرمایان هستند. اعتصاب کارگران در حالی صورت گرفت که مدیران این شرکت، آنان را به اخراج تهدید کرده بودند. گفتنی است در عربستان برگزاری هرگونه تجمع اعتراض آمیز و اعتصاب ممنوع است.