١  فروردین  ١٣٩١ -  ٢٠  مارس  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠١

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی

اعتراض و اعتصاب كارگری

٣٠٠٠ کارگر کشت و صنعت شوشتر با وعده های مسئولین به اعتصاب پایان دادند
طبق گزارشی که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، ٣٠٠٠ کارگر نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر که از روز یکشنبه ٢١ اسفند دست به اعتصاب زده بودند پس از دو روز اعتصاب و با وعده هائی که به آنها داده شد به اعتصاب خود پایان دادند، اما تاکید کردند در صورتی که خواست آنها مبنی بر اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اجرا نشود، اینبار ٥٠٠٠ کارگر این شرکت دست به اعتصاب و راهپیمائی خواهند زد. این كارگران روز دوم اعتصاب از کمپ نی برها به سمت شهرستان شوشتر دست به راهپیمائی زدند. نیروی انتظامی و گارد ویژه تلاش زیادی کرد که مانع راهپیمائی کارگران شود اما کارگران وقعی ننهادند و تا ساعت ٢ بعدازظهر جاده را در کنترل خود گرفتند. نیروی سرکوب با افزایش نفرات نهایتا جلو راهپیمائی کارگران به شهر شوشتر را گرفت اما نمایندگان کارگران به اداره کار شوشتر مراجعه کردند و پس از آنکه نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قول رسیدگی به خواست های کارگران داد، کارگران موقتا به اعتصاب پایان دادند. خواست های کارگران عبارت است از: اجرای فوری طرح طبقه بندی مشاغل، تعیین تكلیف بازنشستگی کارگرانی که ٣٠ سال سابقه کار دارند، اضافه حقوق، حق بهره وری و مزایای دیگر. از آنجا که کارگران نی بر بصورت فصلی شش ماه از سال کار میکنند در نتیجه مجبورند ٦٠ سال در این مرکز کار کنند تا شامل حق بازنشستگی شوند و این در حالی است که کار آنها حتی از نظر خود دولت سخت و زیان آور محسوب میشود. در ادامه این خبر آمده است: یاوری مدیر کل "دفتر حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری" با حضور در جمع کارگران گفت: "تا اواخر سال جاری بیش از ١٠٠ نفر از کارگران بازنشسته خواهند شد. شغل نی بر تماما سخت و زیان آور است و تمامی قوانین و امور کاری و بازنشستگی کارگران نیز بر اساس ضوابط شغل های سخت و زیان آور بررسی میشود. جلساتی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه و صندوق تامین اجتماعی برای پیگیری این موضوع تشکیل و مقرر شد که شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر ما به التفاوت و بار مالی هزینه ها را به حساب صندوق واریز کند تا سابقه کارگران تکمیل شود. شرکت کشت و صنعت کارون باید در اسرع وقت این هزینه ها را پرداخت کند تا کارگران دغدغه پیوستگی کاری نداشته باشند". وی در مورد طرح طبقه بندی مشاغل نیز قول داد که این طرح انجام میشود تا حقوق کارگران افزایش یابد. کارفرمایان نیز موظف به پرداخت حق بهره وری هستند که شامل دو سه ماه گذشته نیز خواهد شد.
***
اعتصاب کارگران سد گاوشان کامیاران
ساعت ٨ صبح روز چهارشنبه ٢٤ اسفند کلیه کارگران و پرسنل شاغل در پروژه سد گاوشان کامیاران در اعتراض به عدم دریافت ٦ ماه حقوق و دستمزد خود دست از کار کشیده و اعتصاب كردند. اعتصاب این کارگران بطور متحدانه و تا ساعت ١٦ عصر روز چهارشنبه ادامه داشت و سرانجام کارفرما و مدیریت پروژه احداث این سد وادار به عقب نشینی و قبول بخشی از مطالبات کارگران شد و به آنان اعلام گردید ظرف سه روز آینده مبالغ مربوط به ٣ ماه از حقوق و دستمزدهای آنان و همچنین عیدی و سنوات سال گذشته کارگران پرداخت خواهد شد. این کارگران اعلام کردند چنانچه در موعد مقرر این بخش از مطالبات آنان پرداخت نگردد مجددا دست به اعتصاب خواهند زد.
***
اعتراض کارگران مسکن مهر بانه به عدم دریافت بیش از ٣ ماه حقوق
بنابر خبری كه کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٢٥ اسفند منتشر كرده است، کارگران مسکن مهر بانه بیش از ٣ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. در این قسمت از پروژه‌ی مسکن مهر در مجموع سه گروه کارگر ساختمانی کار می‌کنند که دو گروه آنها در روز ٢٤ بهمن دست از کار کشیده و گروه سوم هم از روز ٢٥ اسفند در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد دست از کار کشیدند و همگی اعلام کرده‌اند که تا کلیه حقوق خود را دریافت نکنند، به کار باز نمی‌گردند.
***
تجمع کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز
ایلنا به نقل از ایرج امامی، رئیس شورای اسلامی كار کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز گفت: بیش از ٧٠ تن از کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز صبح روز ٢٤ اسفند به دلیل عدم دریافت حقوق و مزایای و سایر مطالبات یک سال گذشته خود در مقابل درب ورودی ساختمان استانداری اهواز تجمع کردند. او با اشاره به بلاتکلیفی این کارگران در یک سال گذشته و اینکه همه این کارگران با تعطیلی این کارخانه بیکار شده‌اند گفت: این کارگران از عدم پرداخت بیمه‌های درمانی خود از شهریور ماه امسال و اینکه دفترچه‌های درمانی آنان توسط تامین اجتماعی تمدید نمی‌شود نگران و معترض شده‌اند. به گفته وی کارگران متقاضی بازنشستگی این واحد تولیدی نیز به جهت اینکه لیست بیمه‌ای معوق و جاری این کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است در بازنشستگی خود دچار مشکل شده‌اند.
***
اخراج کارگران شرکت نو آرنده و عدم پرداخت دستمزدها
در آخرین روزهای پایانی سال بنا به دستور مدیرت شرکت وارداتی نو آرنده ١٩ نفر از کارگران از کار اخراج و بیکار شده اند. اخراج کارگران در حالیست که دستمزدها و پاداش پایان سال کارگران تا روز ٢١ اسفند پرداخت نشده بود. اعتراض و پیگیری کارگران برای بازگشت به کار تاکنون بی نتیجه بوده و مدیریت در جواب کارگران معترض و اخراجی گفته است: من که تعهد نداده ام تا شغل و هزینه های زندگی شما کارگران را تامین کنم٬ تا امروز به شماها نیاز کاری داشته ام از این به بعد نمیخواهم. کار ما واردات است٬ به دلیل محاصره اقتصادی و تحریمها دیگر به ما جنس نمیدهند. شرکت در حال ورشکستگی و رکود است. شما کارگران هم به سلامت.
***
١٥٠٠ کارگر به استخدام مستقیم شرکت مپنا در آمدند
بنا بر خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٢٣ اسفند منتشر كرده است، ١٥٠٠ کارگر قراردادی که از طریق شرکت واسطه ای نیکوسر برای کارخانه ترآکتورسازی مپنا واقع در شهر صنعتی "مورچه خورت" اصفهان کار می کردند، از یک ماه پبش به استخدام مستقیم شرکت مپنا در آمده اند. به گفته یکی از کارگران، این کارگران مدتها برای حذف شرکت واسطه ای و انعقاد قرارداد مستقیم با خود شرکت مپنا تلاش و مبارزه کرده بودند و حالا با حذف شرکت واسطه ای، میزان دریافتیهایشان افزایش یافته و همچنین احساس خوشحالی نسبت به نتیجه تلاششان دارند.
***
اعتصاب کارگران خدماتی بیمارستان بعثت سنندج
بنابه خبری كه کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٢٩ اسفند منتشر كرده است، تعداد ٣٢ نفر از کارگران خدماتی بیمارستان بعثت سنندج که با شرکت پیمانکاری "ارمغان جوانان کردستان" طرف قرارداد بودند به دلیل عدم دریافت حقوق ٢ ماه گذشته و عیدی خود، از تاریخ ٢٧ اسفند به مدت دو روز وارد اعتصاب شده و خواهان دریافت حقوق معوقه ی خود شدند.
***
اعتراض پرسنل نیروگاه رامین
به گزارش خبرگزاری رژیمی فارس از اهواز بتاریخ ٢٧ اسفند، تعدادی از کارکنان نیروگاه رامین، بزرگترین نیروگاه حرارتی (بخاری) ایران در کیلومتر ٢٠ جاده اهواز ـ مسجدسلیمان در نزدیکی رودخانه کارون و شمال شرقی اهواز، برای تحقق مطالبات خود اعتصاب غذای چند روزه ای در هفته گذشته داشتند. دلایل این اعتصاب غذا، عبارتنداز: ١- کسر ٣٠ تا ٤٠ درصد حقوق پرسنل بابت مالیات است که گاهی به ٤٠٠ هزار تومان هم میرسد و پرداخت آن از عهده کارکنان خارج است. ٢- اجرایی نشدن قانون تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری (به گفته اعتصابیون با وجود دستور اکید دولت، نیروگاه رامین به بهانه‌های مختلف از اجرای این قانون سر باز می‌زند. این در حالیست که این نیروگاه، مصوبه وزارت نیرو مبنی بر تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری با بیش از پنج سال سابقه را نیز نادیده می‌گیرد.) ٣- محقق نشدن مصوبه افزایش ٢٠ تا ٢٥ درصدی حقوق کارمندان خوزستانی به دلیل بدی شرایط آب و هوایی (در حالی که این مصوبه از بهمن ماه در تمام استان اجرا شده اما نیروگاه رامین به آن عمل نکرده است.) ٤-عدم نظارت صحیح بر عملکرد پیمانکاران به ویژه در محاسبه سوابق کارکنان و تبعیض در اعطای حقوق و مزایا و پاداش بین پرسنل رسمی و پیمانی.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

اخراج و عدم پرداخت حقوق كارگران مرکز مخابراتی پیام نور
تا روز ٢٤ اسفند ٢٠ نفر از کارگران مرکز مخابراتی پیام نور از کار اخراج شده اند. کارگران اخراجی در این مرکز عیدی و پاداش پایان سال و سنوات را نیز دریافت نکرده اند. عوامل کارفرما با اخراج با تهدید و ایجاد فضای رعب و وحشت از طریق افزایش ساعت کار، کار کارگران اخراجی را هم به دیگر کارگران فعلا شاغل تحمیل نموده اند.
***
عدم پرداخت حقوق و طرح اخراج کارگران مرکز تحقیقات ساختمان و شهر سازی
دستمزدهای مربوط به اضافه کاری چندین ماه گذشته و همچنین مبالغ سنوات کارگران مرکز تحقیقات و شهرسازی تا روز پانزدهم اسفند همچنان پرداخت نشده است. یکی از مسئولین حسابداری این شرکت گفته است كه هر یک از کارگران علاوه بر حق سنوات بابت اضافه کاری مربوط به چندین ماه گذشته بطور متوسط مبلغ ٥٠٠ هزار تومان طلبکارند. یكی از عوامل مدیریت گفته است این تعداد نیرو برای شرکت زیاد است ما باید حداقل ٤٠ درصد تعدیل نیرو داشته باشیم. حداقل باید تا پایان سال ١٥٠ نفر از کارگران اخراج و تعدیل شوند تا شرکت چابک و سبک شود و به سود آوری برسیم.
***
عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت ساختمانی عمران نیرو
پرداخت دستمزدهای بیش از ٨٠ نفر از کارگران شرکت عمران نیرو به سال آینده حواله داده شده است. به دنبال مراجعات و پیگیریهای روزهای اخیر کارگران به کارفرما برای دریافت دستمزدها و طلبهایشان مدیر شرکت عمران نیرو با توسل به تهدید به اخراج و ارعاب خطاب به کارگران گفته است: من مطلقا پولی برای پرداخت دستمزدهای اسفند ماه شما ندارم. در این روزهای پایانی سال پول کجا بود؟
***
اخراج و عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت موج آسا
طی روزهای اخیر شرکت موج آسا حکم اخراج فوری ١٢ نفر از کارگران را صادر و به مرحله اجرا در آورده است. کارگران اخراجی که هر یک از ٢ تا ١٠ سال سابقه کار نیز دارند٬ عیدی و پاداش پایان سال و سنواتشان نیز بالا کشیده شده است.
***
عدم پرداخت حق بیمه كارگران پتروشیمی مهاباد
در پی بروز حادثه برای منصور رشیدی از کارگران شاغل در پتروشیمی مهاباد و پس از مراجعه جهت درمان و دریافت خسارت، مشخص شده این شركت از پرداخت حق بیمه وی خودداری کرده است. کارفرمای شرکت مزبور پیشتر اعلام کرده بود که در مدت یک سالی که وی مشغول بکار بوده حق بیمه اش پرداخت شده است.

اخراج و بیكارسازی ها

شرکت های صنعت برق ٥ تا ٣٠ درصد اخراج نیرو داشتند
وبلاگ کارگران نیروگاه های ایران روز ٢٨ اسفند خبر داد كه به گفته ابراهیم حکیمی نایب رئیس کمیته سازندگان پستهای فشار قوی سندیکای صنعت برق ایران، طی سالهای اخیر شرکتهای برقی ٥ تا ٣٠ درصد تعدیل نیرو داشتند. وی ضمن اعلام این خبر گفت: در سالهای اخیر، در میان شرکتهای سازنده، پیمانکار و فروشنده صنعت برق تا ٣٠ درصد تعدیل در نیروهای انسانی اتفاق افتاده که پیش بینی میشود با استمرار شرایط حاکم بر این صنعت، این روند به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند.
***
اخراج گسترده کارگران مراکز مخابراتی تهران
جمهوری اسلامی در دستور العملی از شرکتهای پیمانکار خواسته است تا پایان سال و در جهت کاهش هزینه ها تعداد زیادی از کارگران از کار را اخراج و بیکار كنند و با افزایش ساعات و حجم کار بیشتر بر شدت فشار و استثمار در حق دیگر کارگران شاغل بکوشند.
***
تعطیلی شرکت توربین سازی مپنا - توگا
بنابه خبری كه "کارگران نیروگاه های ایران" روز ٢٧ اسفند منتشر كرده است، برای اولین بار مدیران شرکت توگا کارخانه را در ١٥ روز اول فروردین تعطیل اعلام کرده و همه کارگرانش را به مرخصی فرستاده اند. این در حالی است که شرکت توگا بزرگترین کارخانه توربین سازی خاورمیانه و یکی از ١٠٠ شرکت برتر و سودده ایران می باشد. شرکت توگا با بیش از ١٢٠٠ کارگر تحصیل کرده و متخصص بزرگترین شرکت گروه مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران - مپنا است که در آن توربین های گازی و بخار برای نیروگاه های برق تولید می شود.
***
اخراج كلیه کارگران کارخانه داروپخش ساری
در چند روز گذشته عوامل کارفرما به کارگران کارخانه مواد اولیه دارو پخش ساری كه بیش از ٢٠٠ نفر هستند، اعلام داشته اند این کارخانه دیگر قادر به ادامه کار نیست و تا پایان سال همه کارگران از کار اخراج و بیکار خواهند شد. کارفرما به کارگران گفته است نگران نباشید٬ در زمان اخراج به هر یک از شماها دو برج حقوق اضافه هم پرداخت می کنیم!
***
بیكارسازی در مرکز مخابرات کاشانی
در چند روز گذشته ١٢ نفر از کارگران مرکز مخابرات خیابان کاشانی تهران از کار اخراج شده اند. کارگران اخراجی مبالغ عیدی و پاداش پایان سال و سنوات را نیز دریافت نكرده اند.
***
اخراج کارگران در شرکت تارا خاور پلاستیک
٢٠ نفر از کارگران شرکت تارا خاور پلاستیک قزوین در هفته های آخر سال از کار اخراج و بیکار شده اند. هر یک از این کارگران دارای بین ١ تا ٣ سال سابقه کار بوده و اعتراض و پیگیری و شکایت آنها به اداره کار و بیمه و دیگر مراکز حکومت اسلامی سرمایه داران برای بازگشت به کار بی نتیجه بوده است.
***
اخراج ٢٠ کارگر شرکت اطلس پارس و تعطیلی شركت
بنابه خبری كه کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٢٩ اسفند منتشر كرده است، ٢٠ تن از کارگران شرکت اطلس پارس که در زمینه ی واردات تجهیزات مربوط به جایگاه های سوخت بنزین و گاز فعالیت میکند بدون پرداخت بیمه و عیدی اخراج شدند و شرکت مذکور تعطیل شد
***
اخراج كارگران در كارخانه پولیمر بوشهر
یكی از عوامل خانه كارگر بوشهر گفته است كه کارخانه پولیمر بوشهر در آستانه پایان سال با عدم تمدید قرار دادكاری ٩ نفر از كارگران، عملا آنان را اخراج كرده‌اند.
***
اخراج کارگران شرکت وارداتی الیت
طی یكی دو هفته گذشته ٨ نفر از کارگران شرکت وارداتی الیت از کار اخراج شدند.

ناامنی محیط كار

کشته و زخمی شدن ٣ کارگر معدن در بیرجند
٣ تن از کارگران معدن قلعه زری در بیرجند که قصد خروج از چاه را داشتند براثر گیر بالا بر به درون چاه سقوط کردند که به موجب آن، دو تن از آنان به نام های حسین اکبری و بهروز صمدی کشته و کارگر دیگری به نام سلیمان لطیفی نیز به شدت زخمی شد.
***
مرگ یك كارگر معدنچی در معدن زغال سنگ جو زرند
حادثه در معدن زغال‌سنگ جو شهرستان زرند موجب كشته شدن كارگر ٣٥ساله‌ای به نام مهدی سیف الدینی شد. وی عصر روز پنجشنبه بر اثر اصابت جك به وی از ناحیه سر به شدت مجروح شد و در حال انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.
***
زخمی شدن ٥ کارگر شرکت نفت در قصر شیرین
پنج نفر از کارگران شرکت نفت، در منطقه "نفت شهر" از توابع شهرستان قصر شیرین بر اثر انفجار مین زخمی شدند. خودرو این افراد که برای بررسی وضعیت چاه نفت "زره زرد" در حدفاصل "نفت شهر و سومار" رفته بودند با یک مین بجای مانده از دوران جنگ ایران و عراق برخورد کرد و همه آنان در نتیجه این انفجار زخمی شدند. دو نفر از این افراد به دلیل شدت وخامت حالشان به بیمارستانی در کرمانشاه منتقل شدند.

بازنشستگان

بازنشستگان صندوق هواپیمایی هما تجمع اعتراضی برپا كردند
دو هزار بازنشسته شرکت هواپیمایی‌ها صبح روز ٢٤ اسفند در مقابل ساختمان اداره مرکزی هما به جهت عدم دریافت مطالبات چند ساله اخیر خود دست به تجمع اعتراضی زدند. یکی از بازنشستگان گفت: به رغم اینکه صندوق بازنشستگی هواپیمایی یكی از بزرگترین صندوق‌های بازنشستگی كشور است متاسفانه به جهت خالی بودن صندوق از پرداخت سنوات و مطالبات چند ساله بازنشستگان خود خودداری می‌‌شود. صندوق بازنشستگی این شركت ١٤ هزار بازنشسته دارد و حقوق بهمن، اسفند و عیدی بازنشستگان را نپرداخته است.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

احضار و بازجویی تعدادی از کارگران شرکت کشت و صنعت نی‌بر
٨ تن از کارگران شرکت کشت و صنعت نی‌بر یک روز قبل از برگزاری اعتصاب در روز شنبه ٢٠ اسفند سال ٩٠ به اتهام برنامه ریزی برای برگزاری اعتصاب توسط اداره اطلاعات شوشتر احضار، بازجویی و با اخذ تعهد آزاد شده اند. برغم احضار برخی از کارگران به اداره اطلاعات، بیش از ٢٠٠٠ کارگر این شرکت در روزهای یکشنبه و دوشنبه به دلیل عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اعتصاب خود را در محوطه صنعتی این کارخانه آغاز کردند. پس از این اعتصاب تعداد دیگری از کارگران به اداره حراست و برخی به اداره اطلاعات شوشتر مجددا احضار شده اند.
کارگران شر کت کشت وصنعت نیشکر کارون در دیماه گذشته نیز به دلیل تاخیر در پرداخت دستمزدها و عدم پرداخت حق بیمه اعتصاب مشابهی برگزار کرده بودند.
***
برگزاری دادگاه شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا
بنابر خبری كه اتحادیه آزاد كارگران روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ساعت ٩ تا ١٠ و نیم صبح جلسه دادگاه شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برگزار گردید. در این جلسه وکیل شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا دفاعیه و مستندات خود را ارائه نمود. دادگاه اعلام کرد نتیجه تصمیم دادگاه بعدا به اطلاع شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا خواهد رسید.
***
فشار بر شاهرخ زمانی و همبندی‌هایش ادامه دارد
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی با انتشار بیانیه ای در روز ٢٣ اسفند، از فشار بیشتر بر زندانیان سیاسی و از جمله شاهرخ زمانی خبر داد. شاهرخ زمانی را از هم خرجیهایش که عبارتند از محمد جراحی ،جمهور اووزگون و نیهات تونچر به بهانه ی اینکه جمع شما تأثیر منفی بربقیه زندانیان می گذارد و باعث تحریک آنها می شوید جدا کرده و به طبقه پایین بند مالی منتقل کردند و تهدید کردند که اگر باز هم شما با هم ارتباط داشته باشید به بندهای بدتری انتقال داده می شوید.
***
مهرداد امین وزیری، صدیق كریمی و فرشاد فاتحی آزاد شدند
بنا به خبری كه به كمیته كردستان حزب كمونیست كارگری رسیده است روز یكشنبه ٢٨ اسفند دو تن از فعالین كارگری شهر سنندج به نامهای فرشاد فاتحی و مهراداد امین وزیری با قرار وصیقه ده میلیونی برای فرشاد و ١٥ میلیونی برای مهرداد از زندان مركزی شهر سنندج آزاد شدند.
همچنین کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ٢٩ اسفند با انتشار خبر دیگری از آزادی صدیق كریمی بعد از ٤٥ روز اسارت در زندان مركزی سنندج خبر داد.
***
فرشته و سرگل آزاد شدند
بنابر اخبار منتشر شده فرشته همسر فرزاد احمدی فعال کارگری بازداشت شده به همراه سرگل که روز سه شنبه در جریان حمله نیروهای انتظامی مستقر در کلانتری ١٢ سنندج بازداشت شده بودند، بعد از چندین ساعت اذیت و آزار و تهدید، شب سه شنبه آزاد شدند.
***
یک معلم ساکن شهریار بازداشت شد
امیر یقین لو، معلم ٣٦ ساله مدارس شهریار با ١٨ سال سابقه کار در آموزش و پرورش به دلیل نامعلومی اول اسفند از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و در بازداشت بسر می برد. وی دستکم دو هفته در انفرادیهای زندان رجایی شهر بسر برده و سپس به بند عمومی این زندان منتقل شده است. از اتهامات انتسابی به او اطلاعی در دست نیست.

گزارش

حداقل دستمزد ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین شد
ایلنا روز ٢٤ اسفند خبر داد كه شورای عالی کار در چهارمین جلسه تعیین دستمزد، حداقل دستمزد سال ١٣٩١ کارگران را با ١٨ درصد افزایش نسبت به سال ٩٠، ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین کرد. بن نقدی کارگری نیز از ٢٨ به ٣٥ هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه پایه سنواتی روزانه ٢٥٠ تومان تعیین شد. حداقل دستمزد سال ٩٠ در اسفند سال ٨٩ به تصویب همین نهاد دولتی رسیده بود که میزان آن برای اجرا در سال جاری ٣٣٠ هزار و ٣٠٠ تومان بود.
***
کاهش ٥٠ درصدی سطح زندگی خانواده‌های کارگری
ایلنا به نقل از كمال اطهاری، كه وی را "كارشناس مسائل اقتصادی" معرفی كرده است، گفته است با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، کاهش ٥٠ درصدی ارزش پول ملی منجر به کاهش ٥٠ درصدی قدرت خرید جامعه کارگری کشور شده است. او با بیان این که مصوبه مزدی شورای عالی کار با تورم جامعه همخوانی ندارد یادآور شد: در صورتی که دستمزد کارگران بر مبنای ٤٠٠ هزار تومان تعیین شود، این میزان نیمی از نیازهای خانواده کارگری از قبیل تحصیل، بهداشت و مسکن را تامین نخواهد کرد. می گوید: سیاست های غلط اقتصادی موجب افزایش حجم نقدینگی و رکود تورمی و در نهایت افزایش نرخ خط فقر در بین جامعه کارگری کشور شد. او وضیت زندگی خانواده های کارگری را در کلان شهرهای کشور تاسف بار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کارگران بخش قابل توجهی از حقوق دریافتی خود را صرف افزایش هزینه حامل های انرژی می کنند. این در حالیست که نرخ تورم در کلان شهرهای کشور همچنان در حال افزایش است.
***
وعده های پوچ دولت صدای خودیهایشان را در آورده است
ایلنا روز ٢٣ اسفند به نقل از موسی جوانمرد، سرپرست نهاد دولتی خانه كارگر استان بوشهر نوشت: مسئولین شعار و وعده ایجاد اشتغال را در شرایطی سر می دهند كه واحدهای اشتغالزا یك به یك تعطیل می شوند و یبا با تشدید بحران در آستانه تعطیلی قرار می گیرند.
***
وزارت نفت با دیپلمه‌های١٠ سال سابقه کار قرارداد مستقیم امضا می‌کند
دکتر سلحشور، معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت از امضای قرارداد مستقیم با نیروهای پیمانکاری دارای مدرک دیپلم با حداقل ١٠ سال سابقه کاری خبر داد. وی با اشاره به امضای قرارداد مدت موقت با نیروهای پیمانکاری دیپلم با حداقل ١٠ سال سابقه کاری یادآوری کرد: در بخشنامه نخست مربوط به ساماندهی نیروهای پیمانکاری، حداقل مدرک مورد نیاز برای امضای قرارداد مستقیم، فوق دیپلم اعلام شده بود که پس از بررسی‌های انجام گرفته و بمنظور تقدیر از زحمات این همکاران، تصمیم فوق گرفته و ابلاغ شد. وی با تشریح جزئیات نحوه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری صنعت نفت، فعالیت‌های اصلی ـ تخصصی را شامل مشاغل مربوط به حوزه‌های اکتشاف، تولید نفت و گاز، پالایش نفت و گاز،‌ انتقال و توزیع، تولید محصولات پتروشیمی، توسعه و بازاریابی و فروش نفت، گازو پتروشیمی دانسته و تصریح کرده بود: این دسته از فعالیت‌های صنعت نفت شامل فعالیت‌هایی می‌شود که صنعت بدون وجود آن‌ها هویت اصلی خود را از دست می‌دهد. وی اولویت بعدی برای امضای قراردادهای مستقیم را مربوط به شاغلان در فعالیت‌های پشتیبانی تخصصی اعلام کرده و افزوده بود: فعالیت‌های این گروه در برگیرنده بخش‌های تعمیرات،‌ حسابرسی، مالی، حقوقی و قراردادها، درمان، ساختار، منابع انسانی،‌ ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ.اس.یی)، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات فنی، بازرسی و رسیدگی به شکایات، برنامه‌ریزی، روابط عمومی، تدارکات و عملیات کالا، امور پژوهشی، مدیریتا نرژی و خدمات اختصاصی است.

اطلاعیه

اعلامیه حزب کمونیست کارگری در مورد حداقل دستمزد سال ٩١
کارگران دستمزدهای خط بردگی را نخواهند پذیرفت
شورایعالی کار جمهوری اسلامی اعلام کرد که حداقل دستمزد کارگران در سال ٩١ با افزایش ١٨ درصد معادل ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان خواهد بود. برای همه از دولتی ها و شوراهای اسلامی شان تا کارگران و مردم محروم روشن است که این رقم چندین بار از خط فقر تعیین شده توسط حکومت هم کمتر است و با توجه به تورم لجام گسیخته این یعنی قدرت خرید کارگران از سال قبل نیز به مراتب پائین تر خواهد بود. این تصمیم بیشرمانه مشتی مفتخور و جنایتکار برای تحمیل یک بردگی مطلق به اکثریت جامعه است و کارگران آنرا نخواهند پذیرفت. دستمزدها باید چندین برابر شود، همانطور که قیمت نان و برق و گاز و سوخت چند برابر شده است.
در شرایطی که اعتراضات توده ای و قدرتمندی در سراسر دنیا علیه یک درصدی های حاکم و علیه تعرض آنها به سطح معیشت اکثریت مردم به راه افتاده است، در شرایطی که مبارزه برای افزایش دستمزد و سایر خواست های حق طلبانه در مراکز کلیدی و مهم کارگری در ایران گسترش یافته و کل جامعه در آستانه انفجار قرار دارد و جمهوری اسلامی در بحران همه جانبه ای دست و پا میزند، بیش از هر زمان زمینه برای ایجاد یک صف بندی قدرتمند علیه سرمایه داری و حکومت اسلامی آن مهیا شده است. امروز برای همه مردم ایران روشن است که تا جمهوری اسلامی هست، زندگی اکثریت مردم کارکن و زحمتکش بهبودی نخواهد یافت و هر نوع بهبودی در زندگی آنها به انقلاب و سرنگونی جمهوری اسلامی گره خورده است.
پاسخ کارگران، معلمان، پرستاران و کارمندان زحمتکش، بازنشستگان و جوانانی که از ابتدائی ترین نیازهای خود محروم شده اند، تلاش همه جانبه برای متشکل شدن و قد علم کردن علیه حکومت منحوس اسلامی سرمایه داران است. حزب کمونیست کارگری کارگران را به مبارزه ای گسترده و سراسری، به اعتصابات و تجمعات اعتراضی و برگزاری مجامع عمومی علیه تصمیم شورایعالی کار و با خواست چند برابر شدن دستمزدها فرا میخواند. اول مه، روز جهانی کارگر، فرصتی است که کارگران شاغل و بیکار، خانواده های کارگران، بازنشستگان، جوانان و زنان و همه مردم آزادیخواه، خود را برای برپائی تظاهرات های بزرگ و توده ای در سراسر کشور آماده کنند. حزب کلیه رهبران و تشکل های کارگری، کارگران پیشرو، کمونیست ها و فعالین جنبش های پیشرو و حق طلبانه را به تلاش برای یک اول مه تاریخی و شکوهمند در برابر مفتخوران حاکم فرامیخواند.
آزادی، برابری، حکومت کارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده باد جمهوری سوسیالیستی
حزب کمونیست کارگری ایران
٢٥ اسفند ١٣٩٠، ١٥ مارس ٢٠١٢
***
کارگران کشت و صنعت شوشتر دست به اعتصاب زدند
صحبتی با فعالین کارگری در جنوب کشور
طبق خبری که رسانه های جمهوری اسلامی منتشر کرده اند، ٢٠٠٠ کارگر کشت و صنعت شوشتر از روز یکشبه ٢١ اسفند دست به اعتصاب زده اند و طبق این خبر اعتصاب حداقل تا دوشنبه ٢٢ اسفند ادامه داشته است. خواست کارگران اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اعلام شده است. کارگران این مرکز همانطور که دو ماه قبل نیز دست به اعتصاب زده بودند، خواهان افزایش دستمزد خود میباشند.
حزب کمونیست کارگری از خواست های کارگران کشت و صنعت شوشتر قاطعانه دفاع میکند و از کارگران مراکز کارگری و مردم شوشتر میخواهد از کارگران به هر شکل که میتوانند حمایت کنند.
خطاب به کارگران پیشرو و رهبران کارگری در جنوب کشور
در ماههای اخیر دهها هزار کارگر در مراکز کلیدی و مهمی در جنوب کشور دست به اعتصاب و اعتراض زده اند و این اعتراضات به اشکال مختلف جریان دارد. خواست های میلیون ها نفر بی پاسخ مانده و اعتراض و اعتصاب هرروزه در جریان است. کارگران لوله سازی خوزستان، پارس جنوبی و پایندان و پتروشیمی کاویان در عسلویه، کارگران اخراجی و بخش خدمات پالایشگاه آبادان، کارگران شهرداری اهواز و شوشتر، اروند جنوب در آبادان، ملوانان بوشهر و اعتراضات هزاران کارگر پتروشیمی های ماهشهر از جمله مراکزی هستند که در ماههای اخیر برای افزایش دستمزدها، علیه نپرداختن دستمزدها، علیه اخراج و با خواست برچیدن شرکت های پیمانی و یا خواست های عادلانه دیگری دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زده اند. بیکاری وسیع، گرانی وحشتناک، دستمزدهای ناچیز و نپرداختن دستمزدها برای ماههای طولانی، فضائی انفجاری ایجاد کرده و شرایط تازه ای بوجود آورده است. این شرایط با گذشته متفاوت است و زمینه به حرکت درآمدن توده ای و وسیع مردم کارگر و زحمتکش علیه این شرایط بوجود آمده است. اینرا باید به یک گفتمان در مراکز و محلات کارگری تبدیل کرد. حمایت از اعتصابات و تجمعات مختلفی که در شهرها شکل میگیرد و شرکت وسیع خانواده های کارگری در این تجمعات را باید به یک روش معمول این مبارزات تبدیل کرد. خشم و اعتراض در میان کارگران، معلمان و سایر کارمندان زحمتکش، بازنشستگان، زنان و جوانان در حال شعله ور شدن است و این به عهده رهبران کارگری و کمونیست ها و آزادیخواهان است که با توجه به این شرایط آنها را برای حرکات بزرگ آماده کنند و سازمان بدهند. اول مه روز جهانی کارگر در راه است باید این نیروی عظیم را از هم اکنون آماده کرد و سازمان داد. اول مه امسال باید در تدارک به حرکت درآوردن میلیونی کارگران و مردم و سازماندهی این نیروی عظیم در سراسر کشور بود.
حزب کمونیست کارگری ایران
٢٣ اسفند ١٣٩٠، ١٣ مارس ٢٠١٢
***
ضرب و شتم شدید همسر فرزاد احمدی توسط مامورین امنیتی
ساعت ١١ صبح امروز و بدنبال حضور اعضای خانواده فرزاد احمدی در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج، مامورین امنیتی در مقابل خواست خانواده فرزاد مبنی بر آزادی و روشن شدن وضعیت وی، بدون ارائه جواب روشنی در مورد وضعیت فرزاد از آنان خواستند به خانه های خود برگردند اما همسر و دیگر اعضای خانواده بر خواست خود تاکید کردند. بدنبال این وضعیت گروهی از مامورین انتظامی در محل حاضر شدند و بلافاصله خانواده فرزاد را با خشونت مورد تعرض قرار دادند و با زدن گاز فلفل و ضرب و شتم همسر فرزاد وی را بازداشت و به کلانتری ١٢ سنندج منتقل کردند و به اجبار از وی تعهد گرفتند در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات حضور پیدا نکند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اقدام بی رحمانه مامورین انتظامی در ضرب و شتم شدید و اخذ تعهد اجباری از همسر فرزاد را قویا محکوم میکند و اعلام میدارد فرزاد احمدی همچون دیگر فعالین کارگری هیچ جرمی مرتکب نشده است. اعتراض به بازداشت فرزاد و تلاش برای روشن شدن وضعیت وی و آزادی اش حق مسلم خانواده فرزاد و اتحادیه آزاد کارگران ایران است و ما به عنوان اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در دفاع از حقوق انسانی فرزاد احمدی و خانواده اش کوتاه نخواهیم آمد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٣ اسفند ماه ١٣٩٠
www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com
***
حمله به خانواده های فعالین کارگری را محکوم می کنیم
امروز سه شنبه ٢٣ اسفند، نیروهای انتظامی کلانتری ١٢ سنندج به جمع خانواده های فرزاد احمدی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، پدرام نصرالهی و مهرداد امیروزیری از اعضاء کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و مردمی که در حمایت از این خانواده ها در تجمع شرکت داشته اند، حمله کرده و آنان را شدیدا مورد ضرب وشتم و بی احترامی قرار داده اند که در نتیجه تعدادی از جمعیت مجروح و تعدادی هم از جمله دو نفر به نامهای سرگل و فرشته بازداشت می شوند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، این حمله بی شرمانه نیروهای انتظامی به خانواده ها و جمعیتی که تنها جرمشان دفاع از فعالین کارگر و خواست آزادی آنان است را شدیدا محکوم می کند و ضمن خواست آزادی فوری این فعالین و بازداشت شدگان امروز از جمله سرگل و فرشته، اعلام می کند که فعالین کارگری نباید به هیچ بهانه ای مورد اذیت و آزار و تعقیب و بازداشت قرار گیرند. این بگیر و به بندهای فعالین کارگری در شرایطی رو به گسترش است که زمان زیادی به اول ماه "مه" روز جهانی کارگر باقی نمانده که بی تردید تلاشی برای ایجاد فضای رعب و وحشت جهت جلوگیری از برگزار این مراسم است. اما تجربه ثابت کرده است که هیچ یک از این تهدیدها و بازداشتها ما کارگران را از پیگیری مطالبات و حقوق خود از جمله حق برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، باز نداشته و امسال با قدرت بیشتری روز خود را جشن می گیریم.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
٢٣/١٢/١٣٩٠
***
حداقل دستمزد برای سال ١٣٩١ تعیین شد
در آخرین روزهای سال ١٣٩٠ كمیته ی مصنوعی تعیین دستمزد كه در آن حتا صدای نمایندگان پیش ساخته ی كارگری هم شنیده نشد، میزان حداقل دستمزد كارگری برای سال ١٣٩١ مبلغ ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین كرد و برای سایر رده های دستمزدی افزایش ٧ درصدی به علاوه روزی ١٢٠٠ تومان در نظر گرفت كه حتا برای حقوق های یك میلیون تومانی این افزایش حدود یك صد هزار تومان خواهد بود.
این كمیته كه هر ساله خود را متولی تعیین حداقل دستمزدها می داند، بر طبق قانون كار و قوانین رسمی و جاری و هم چنین قانون مدیریتی موظف است افزایش دستمزد را متناسب با تورم و برای تامین یك زندگی شرافتمندانه تصویب كند. اما تمام قوانین موضوعه در این زمینه نادیده گرفته می شود و در حقیقت تعیین كنندگان این حداقل دستمزد هیچ ارزشی برای فریاد كارگران قایل نیستند. فریادی كه در برابر فقر، گرسنگی، بیكاری و بی خانمانی هر روز در جامعه رساتر می شود.
حداقل دستمزد برای سال آینده تعیین شده است؛ اما با توجه به حساسیت موضوع و تبعاتی كه این دستمزد ٣٨٩ هزار تومانی بر زندگی كارگران خواهد داشت، آن هم هنگامی كه تورم به گفته ی نمایندگان پیش ساخته ی كارگری عضو این كمیته دستمزد در بسیاری زمینه ها بالای ٥٠ درصد است، لازم است باز هم به با این هم به این موضوع پرداخته شود.
كانون مدافعان حقوق كارگر ضمن محكوم كردن این اجحاف بزرگ به كارگران و زحمتكشان، از همه ی دست اندركاران دفاع از حقوق كارگران می خواهد كه برای مقابله با این ستم آشكار، نظرات و پیشنهادات و مقالات خود را برای ما ارسال كنند.
كانون مدافعان حقوق كارگر
١٦ مارس ٢٠١٢
***
پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت فرا رسیدن سال نو
کارگران و مردم آزادیخواه ایران
سال١٣٩٠ را در حالی به پایان میرسانیم که جنبش باشکوه ٩٩ درصدی وال استریت، تسلط نظام سرمایه داری حاکم بر جهان را که مسبب و عامل بقای تمامی مصائب، مشکلات و مشقات انسان امروز است، به چالش جدی کشیده است. همچنین پدیده پرشکوه تحول خواهی و اراده توده های میلیونی مردم خاورمیانه برای تحقق آرمانهای انسانی، سال ١٣٩١ را به سالی نوید بخش بدل کرده است. اما در ایران با همه عمق و گستردگی بی نظیراشتیاق به تحول و آزادیخواهی، تنگناهای کمرشکن اقتصادی و فشارهای هردم افزون هزینه های زندگی، ادامه یک شرایط زیست طبیعی را برای ما و خانواده مان به مخاطره انداخته است. علاوه بر آن دورنمای تاثیرگذاری تحریم های اقتصادی بر زندگیمان در فضای شبح هولناک جنگ و ویرانی، آینده تاریک و مبهمی را برایمان ترسیم کرده است. هجوم گسترده و بی سابقه به سطح زندگی و معیشت کارگران و مزدبگیران جامعه با پاسخ تحقیرآمیز افزایش ٧ درصدی حقوق از طرف دولت، افق تیره تری را پیش رویمان نهاده است. بدیهی است این شرایط برای کارگران غیرقابل تحمل بوده و در مقابل آن خواهند ایستاد. و ما همدوش با کارگران سراسر کشور سال نو را به سال اعتراض به حداقل دستمزد تصویب شده توسط شورای عالی کار و ایستادگی در مقابل فشارهای روزافزون به زندگی طبقه کارگر، بدل خواهیم کرد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
٢٨ اسفند ماه ١٣٩٠
***
حداقل دستمزد کارگران ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین شد!
«ایلنا: شورای عالی کار در چهارمین جلسه‌ی تعیین دستمزد، حداقل دستمزد سال آینده‌ی کارگران را با ١٨ درصد افزایش نسبت به سال جاری، ٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان تعیین کرد! بن نقدی کارگری از ٢٨ به ٣٥ هزار تومان افزایش یافت. پایه سنواتی روزانه ٢٥٠ تومان تعیین شد.»
اسفندماه امسال نیز همانند سال‌های گذشته حداقل دستمزد کارگران از سوی «شورای عالی کار» تعیین شد و این یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که زنده‌گی و معیشت کارگران ایران را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
در سراسر دنیا تمامی مزد‌بگیران، چه آن‌ها که کار یدی می‌کنند و چه آن‌ها که کار فکری انجام می‌دهند - کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، معلمان، پرستاران و همه‌ی آن‌هایی که از فروش نیروی کارشان زنده‌گی خود را تأمین می‌کنند - درگیر مسئله‌ای به نام دستمزد هستند. دستمزد مقدار پولی است که کارفرما - اعم از کارفرمای بخش دولتی یا خصوصی - در ازای زمان یا میزان معینی از کار، به فروشنده‌ی نیروی کار (کارگر) پرداخت می‌کند. کارگر که جز فروش نیروی کارش چاره‌ی دیگری برای گذران زنده‌گی خود و خانواده‌اش ندارد، مجبور است به این شرایط تن در دهد تا بتواند با این حداقل مزد تنها خود را برای کار فردا و سودرسانی مجدد به سرمایه‌دار آماده کند. واقعیت اما این است که تمامی ثروت‌های جامعه که به صورت کالا نمایان‌گر می‌شوند و تمامی خدمات عمومی و رفاهی از محل کار کارگران است و سرمایه‌داران تنها بخش بسیار ناچیزی از آن‌ها را به عنوان مزد به کارگر می‌پردازند و بقیه‌ی آن را به جیب می‌زنند و روز به روز بر سودهای سرشارشان اضافه می‌شود.
همان‌طور که اشاره شد، «شورای عالی کار» كه در حقیقت شورای عالی استثمار كارگران است، مرجعی است که بر اساس ماده‌ی ٤١ قانون کار، حداقل دستمزد كارگران را تعیین می‌کند. اما شورای عالی کار چه کسانی هستند که برای ما دستمزد تعیین می‌کنند. شورای عالی کار از سه گروه زیر تشکیل شده:
١– دولت که خود بزرگ‌ترین کارفرما است و هم‌چنین همواره منافع سرمایه‌داران بخش خصوصی را نیز نماینده‌گی می‌کند و بنابراین تلاش می‌کند دستمزد در کم‌ترین مقدار ممکن تصویب شود.
٢ – کارفرمایان که تکلیف‌شان روشن است و استثمارگر طبقه‌ی کارگر هستند و نقش آنان بر کسی پوشیده نیست و بنا بر ماهیت‌شان باید تلاش کنند که دستمزد کم‌تر شود تا به سود بیش‌تری برسند.
٣ – به اصطلاح نماینده‌گان کارگران که از جانب تشکل‌های ضدکارگری و وابسته به سرمایه‌داری‌یِ خانه‌ی كارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی كار تعیین می‌شوند و بنابراین آن‌ها نیز در نهایت منافع سرمایه‌داری را لحاظ می‌کنند.
با یک نگاه به این ترکیب می‌توان دریافت هیچ‌کدام از سه جنبه‌ای كه در این شورا برای تعیین دستمزد كارگران دور هم جمع می‌شوند، حامی منافع و هم‌منفعت با کارگران نیستند تا بخواهند که در تعیین دستمزد، منافع کارگران را لحاظ کنند. حتا اگر به جای نماینده‌گان خانه‌ی کارگر و شورای اسلامی كار، نماینده‌گانی به انتخاب خود كارگران در این شورا حضور داشته باشند، باز هم كاری از دست آن‌ها بر نمی‌آید زیرا واضح است که ٢ رای سرمایه‌داران (نماینده‌گان دولت و كارفرمایان) بر یك رای فرضی (چرا که در واقع همین یک رای هم وجود ندارد) کارگران ارجحیت دارد. پس می‌توان دریافت که شیوه‌ی سه‌جانبه‌گرایی در تعیین دستمزد و دیگر مطالبات کارگری همیشه به ضرر کارگران و کاملاً در خدمت سرمایه‌داران و کارفرمایان است.
یک خانواده‌ی کارگری برای زنده ماندن و زنده‌گی کردن نیاز به خوراک، پوشاک، مسکن، سوخت، رفت‌و‌آمد، تحصیل، تفریح و ورزش دارد و اگر بخواهیم حداقل دستمزد را محاسبه کنیم در واقع باید تمامی این هزینه‌ها را برای یک ماه محاسبه کنیم. در شرایطی که نرخ تورم بین٣٠ تا ٤٠ درصد پیش‌بینی شده است و در شرایطی که خط فقر بنا بر گزارش‌ها و آمارهای رسمی نزدیک به یک میلیون تومان برآورد شده است، دستمزد کارگران را تنها با ١٨ درصد افزایش حدود ٣٩٠ هزار تومان اعلام کرده‌اند که کم‌تر از نصف خط فقر اعلام شده است! می‌بینیم که چگونه کارگران هرچه بیش‌تر به زیر خط فقر رانده می‌شوند. در نظر داشته باشیم که نرخ تورم مطمئناً در سال٩١ از نرخ فعلی آن بالاتر خواهد رفت. جدول زیر که توسط یک کارگر (محمود صالحی) تهیه شده است، حداقل هزینه برای زنده‌گی یک خانواده‌ی کارگری چهار نفره را در شهرهای کوچک و تازه بدون در نظر گرفتن هزینه‌ی سفر، تفریح، ورزش و . . . نشان می‌دهد.

«جدول هزینه‌ی یک خانواده‌ی ٤ نفره‌ی کارگری در شهرهای کوچک زیر ١٠٠ هزار نفر ایران»
حال اگر فرض کنیم این خانواده‌ی ٤ نفره، ماهیانه ١٦٠هزار تومان هم یارانه دریافت کند، رقم ٥٥٠ هزار تومان (١٦٠+٣٩٠) به دست می‌آید که باز هم نصف خط فقر است و در مقایسه با جدول بالا ٣٨٠ هزار تومان کمتر از حداقل هزینه‌ها خواهد بود. درنظر داشته باشید که در شهرهای بزرگ هزینه‌ها به مراتب بیش‌تر است و برای محاسبه‌ی حداقل دستمزد می‌بایست میانگین هزینه‌های فوق در شهرهای کوچک، متوسط و بزرگ را در نظر گرفت، آن هم با احتساب تمامی هزینه‌ها و نه فقط خورد و خوراک و رفت و آمد.
طبق ماده‌ی ٤١ قانون کار، دو مؤلفه‌ی میزان تورم و حداقل مورد نیاز برای تأمین معیشت خانوار می‌بایست مبنای افزایش دستمزدها باشد. اما اگر به حداقل دستمزد سال‌های گذشته نگاهی بی‌اندازیم، خواهیم دید که هیچ‌یک از این مؤلفه‌ها مبنا قرار نگرفته و در واقع سال‌به‌سال قدرت خرید کارگران کاهش یافته است.هم‌چنین سرمایه‌دارن که در دوران رونق، سودشان را زاییده‌ی برنامه‌ریزی و خلاقیت خود و نه حاصل دست‌رنج کارگر می‌دانند، هرگاه که بحران گریبان‌شان را می‌گیرد به منظور حفظ منافع و گذر از این بحران به سراغ کارگران می‌آیند، قوانین کار و بازنشستگی و بیمه‌ی بیکاری را تغییر می‌دهند، یارانه‌ها را حذف می‌کنند و با انواع روش‌ها سعی در پایین آوردن دستمزدها می‌کنند تا بتوانند بحران را از سر بگذرانند و یا از شدت آن بکاهند و البته تمامی این‌ها به دلیل آن است كه دستمزد كمتری به کارگران تعلق گیرد و سود بیشتری نصیب سرمایه‌داران شود.
با توجه به مطالب ذکر شده، موارد زیر باور کارگران و فعالان کارگری متشکل در کمیته‌ی هماهنگی است:
ـ حداقل دستمزد اعلام شده برای سال ٩١ (٣٨٩ هزار و ٧٥٤ تومان) به هیچ‌وجه کفاف حتا یک زنده‌گی بسیار ابتدایی را نمی‌دهد و در حقیقت برای ١ نفر هم کافی نیست.
ـ انتظار دستمزدی متناسب با یک زنده‌گی متعارف از سرمایه‌داری و شورای عالی کارش، انتظاری بیهوده و عبث است چرا که آن‌ها بنابر ماهیت طبقاتی‌شان هرگز چنین نخواهند کرد.
ـ با فرض اعلام نرخ واقعی تورم و لحاظ کردن آن در تعیین دستمزد، هم‌چنان بخش کوچکی از حاصل کار و دسترنج كارگران به آنان پرداخت می‌شود، چرا که در واقع دستمزد در مقایسه با ثروت‌های تولید شده توسط طبقه‌ی کارگر بسیار ناچیز است؛ حال آن‌ که در حال حاضر همین نرخ تورم نیز به دروغ و بسیار کم‌تر از مقدار واقعی آن اعلام می‌شود.
ـ ما كارگران باید بدانیم جز با ‌اتحاد و تشكل‌های مستقل و كارگری خودمان راهی برای رسیدن به حقوق، خواست‌ها و مطالبات‌مان در تمامی عرصه‌ها و از جمله افزایش دستمزد وجود ندارد. به بیان دیگر افزایش دستمزد و دیگر خواسته‌های انسانی ما چیزی نیست که سرمایه‌داری و ساز و کارهای‌اش مانند «شورای عالی کار» آن را به ما اهدا کند، ما باید آن را با مبارزه‌های‌ متشکل‌مان به دست آوریم.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٥ اسفندماه ١٣٩٠

اخبار بین المللی

اسپانیا: صد‌ها هزار نفر دست به اعتراض زدند
به گزارش رویترز روز یکشنبه ١١ مارس بیش از ٥٠٠ هزار نفر در ٦٠ شهر در اسپانیا در اعتراض به تغییر در قانون کار دست به راهپیمایی و اعتراض زدند. بر اساس تغییرات جدید در قانون کار که به تصویب مجلس اسپانیا رسیده است، کارفرمایان میتوانند به راحتی کارگران را از کار اخراج بکنند و دستمزد آنها را بطور یکجانبه کاهش بدهند. دولت با اعلام اینکه این قانون میتواند به کاهش بیکاری در کشور کمک بکند، سعی دارد کارگران را متقاعد کند که در مقابل آن ایستادگی نکنند. کارگران می‌گویند این قانون فقط در خدمت کارفرمایان است. بر اساس آخرین آمار ٧٥ درصد از مردم معتقد هستند که این قانون هیچ کمکی به کاهش بیکاری نخواهد کرد بلکه چون دست کارفرمایان را در اخراج کارگران باز گذاشته است، بر تعداد بیکاران خواهد افزود.
***
پاراگوئه: اعتصاب ٢٨٠٠٠ کارمند خدمات بهداشتی
به گزارش Prensa Latina کارمندان بخش خدمات بهداشت و درمان اعلام کرده بودند که روز سه شنبه ١٣ مارس دست به اعتصاب خواهند زد. گفته میشود که ٢٨٠٠٠ کارمند از بخش دولتی و خصوصی در این اعتصاب شرکت خواهند کرد. آنها خواهان تغییر در ساعات کاری، دریافت دستمزد بابت اضافه کاری و بازگشت بکار حدود ٦٠٠ کارمند اخراج شده، هستند. Cesar Pimienta یکی از اعضای فدراسیون ملی کارگران بهداشت میگوید: ما وقتمان را بیشتر از این تلف نمیکنیم، دو بار مذاکراتمان بی‌نتیجه مانده است و این بار قصد نداریم باز منتظر مذاکره بمانیم، اگر قرار است مذاکره‌ای صورت بگیرد میتواند در هنگام اعتصاب انجام شود.
***
اسپانیا: اعلام ٢٩ مارس برای اعتصاب عمومی‌
به گزارش Europe Online روز جمعه ٩ مارس ٢ تا از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری در اسپانیا اعلام کردند که روز پنجشنبه ٢٩ مارس دست به اعتصاب عمومی خواهند زد. این تصمیم بدنبال تصویب تغییر در قانون کار در مجلس گرفته میشود که بر طبق آن کارفرمایان میتوانند به راحتی کارگران را از کار اخراج بکنند و دستمزد آنان را بطور یکجانبه کاهش بدهند. آنها همچنین از سیاستهای ریاضت کشی اقتصادی دولت خشمگین هستند که کارگران را مجبور به تحمل بار بحرانی که حکومت و سرمایه دارن مسول آن هستند، کرده است.
اسپانیا با ٢٣ درصد بیکار از تعداد کل نیروی کار آن کشور، از بالاترین نرخ بیکاری در میان کشورهای منطقه یورو برخوردار است.
***
کویت: اعتصاب بزرگ کارمندان گمرک
به گزارش بلومبرگ روز سه شنبه ١٣ مارس بیش از ٣٦٠٠ کارمند گمرک در کویت دست به اعتصاب زدند و باعث بوجود آمدن مشكلات در بنادر، فرودگاه و مرز‌های زمینی شدند. آنها اعلام کرده اند که تا هنگامی که نخست وزیر با آنان مذاکره نکند و به مطالباتشان ترتیب اثر ندهد، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. فهد ال عجمی یکی از آعضا هیأت مدیره اتحادیه کارگران گمرک گفته است که این اعتصاب برای افزایش دستمزد و مزایای بهتر است. این دومین اعتراض بزرگ کارگران گمرک در کویت است. در ماه اکتبر سال گذشته این کارگران با خواست مشابه دست از کار کشیدند که بعد از گرفتن قول مساعد از مسئولین دولتی موافقت کردند تا به سر کار باز گردند.
***
لهستان: تهدید اتحادیه‌های کارگری به اعتصاب و اعتراض
به گزارش Warsaw Voice اتحادیه‌های کارگری در لهستان تهدید کردند که چنانچه دولت بدون در نظر گرفتن رای مردم برنامه افزایش سن بازنشستگی را تصویب کند، آنها دست به اعتصاب و اعتراض خواهند زد. دولت در نظر دارد سن بازنشستگی را به ٦٧ سال افزایش بدهد. آنها خواهان به رای گذاشتن این موضوع هستند و میگویند باید با یک رفراندوم سرنوشت این طرح تعیین شود. در حال حاضر سن بازنشستگی برای مردان ٦٥ و برای زنان ٦٠ سال است.
***
کویت: اعلام اعتصاب ٢ ساعت در روز
به گزارش Kuwait Times عجمی المتللقم معاون رئیس اتحادیه ملی کارگران کویت اعلام کرد که در اعتراض به عدم پرداخت پاداشهای پرداخت نشده توسط حکومت، کارگران بخش خدمات دولتی از دوشنبه ١٩ مارس هر روز به مدت ٢ ساعت کار را متوقف خواهند کرد. فدراسیون اتحادیه‌های کارگری کویت (KTUF) نیز چهارشنبه گذشته با وجود قول دولت برای افزایش دستمزد‌ها از ٢٠ تا ٤٠ درصد دست به تحصن زد. آنها میگویند این مقدار با انتظارت آنان خوانای ندارد و آنها خواهان افزایش دستمزد بیش از این هستند. دوشنبه آینده قرار است کمیسیون دولتی خدمات مدنی تشکیل جلسه بدهد و موضوع خواست کارگران را بررسی بکند. کارگران اعلام کرده اند که چنانچه مطالباتشان مورد توجه قرار نگیرد، تهدیدشان را عملی و هر روز بمدت ٢ ساعت دست از کار خواهند کشید.
***
ایتالیا: اعتصاب کارگران بخش حمل و نقل
رانندگان بخش حمل و نقل عمومی در شهر رم پایتخت ایتالیا در اعتراض به سیاست ریاضت اقتصادی دولت این کشور اعتصاب کردند. اعتصاب رانندگان اتوبوس ها و متروها در شهر رم که در اعتراض به طرح ریاضت اقتصادی دولت این کشور که موقعیت شغلی کارگران را بیش از گذشته به مخاطره می اندازد صورت گرفت.
***
چین: جان باختن ١٣ کارگر
به گزارش شین هوا روز پنجشنبه ٢٥ اسفند بر اثر وقوع انفجار در یک معدن سنگ آهن در استان شاندونگ چین ١٣ کارگر جان خود را از دست دادند. مقامات محلی گفته اند کار جستجوی قربانیان این حادثه به پایان رسیده و خبر کشته شدن سیزده معدنچی تائید شده است. گفته می شود این حادثه بر اثر انفجار یک کپسول در داخل معدن روی داده است.
***
فرانسه: تظاهرات کارگران فلزکار
به گزارش یورونیوز کارگران فلزکار در پاریس با برپایی تظاهرات به احتمال تعطیلی کارخانه آرسل متال و از دست دادن مشاغل خود اعتراض کردند. کارگران معترض روز پنجشنبه ٢٥ اسفند با برگزاری این تظاهرات در برنامه کمپین انتخاباتی نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه مشكل ایجاد کردند.
***
امارت متحده عربی: اعلام بانك Emirates NBD برای اخراج ٧٠٠ کارمند
به گزارش Gulf News بانك Emirates NBD که مرکز آن در دبی واقع شده است اعلام کرده که تعداد ٧٠٠ کارمند خود را اخراج خواهد کرد. این بانک دلیل این کار را کاهش هزینه‌های خود اعلام کرده است. این بانک حدود ٤٦٠٠ کارمند دارد که تعداد اخراجیها ١٥ درصد کل نیروی کار آن را شامل میشود. این بانک بزرگترین بانک در امارت است و در سراسر این کشور بیش از ٩٠ شعبه دارد.
***
دو خبر از اعتراضات كارگری از مصر
حبیب بكتاش
کارگران اعتصابی مصر در معرض شکنجه
پنج کارگر بندر شرکت سومید، در شهر عین سوخنا، در خلیج سوئز، که ٧ مارس در اعتراض به کار کنتراتی دست به اعتصاب زده بودند، دستگیر و تحت شکنجه قرار گرفته اند. اسامی این کارگران عبارت است از: محمد عسام سیام، محمد فاروک الجندی، ابو الیزید عبدالایات، احمد محمد تلعت، و حسن محمد القارموتی.
چندین تن از مدیران این کارخانه ارتباطات و نسبتهای نزدیک با اعضای شورای عالی نظامی مصر دارند. این مسئله اشاره به همدستی سرمایه داران صاحب کارخانه و دستگاه دولتی مصر در سرکوب و شکنجه کارگران و نشاندهنده فساد در دستگاه دولتی و کارخانه ها و دستگاه پلیس میباشد.
فدراسیون اتحادیه های کارگری مصر طی بیانیه ای به دستگیری و شکنجه کارگران اعتراض کرده و از مجلس مصر خواسته است هر چه سریعتر برای آزادی این کارگران اعتراض کنند. این فدراسیون همچنین تمام احزاب سیاسی و اتحادیه های کارگری را به همبستگی با کارگران اعتصابی بندر شرکت سومید فراخوانده و از آنها خواسته اند که به هر وسیله ممکن از کارگران اعتصابی حمایت کنند.
منبع خبر: http://socialistworker.org/ ١٥ مارس ٢٠١٢.
***
یک پیروزی برای انقلاب: با اعتصاب ٩ روزه کارگران مدیران نظامی شرم الشیخ به زیر کشیده شدند
تمام کارگران شورای شهر در شهر شرم الشیخ دست به یک اعتصاب نامحدود زده و خواستار این شدند که مدیران نظامی پایین کشیده شده و تمام روسای ادارات (دپارتمانها) و روسای خود شورای شهر از میان افراد غیر نظامی انتخاب شوند. پس از ٩ روز اعتصاب مداوم و شجاعانه کارگران پیروز شدند و یک پیروزی برای انقلاب در مسیر پایین کشیدن حکومت نظامیان حاصل شد. استانداری سینای جنوبی در تاریخ ١٤ مارس ٢٠١٢ تسلیم کارگران اعتصابی شد و تمام مدیران نظامی ادارات و شورای شهر شرم الشیخ پایین کشیده شدند.
منبع خبر: وبلاگ حسام الحملاوی، ١٧ مارس ٢٠١٢