٢٣  اسفند  ١٣٩٠ -  ١٣  مارس  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ٢٠٠

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

اعتصاب ٢٠٠٠ کارگر کشت و صنعت شوشتر
ایلنا روز ٢٢ اسفند از قول آقایار حسینی، دبیر نهاد دولتی خانه كارگر خوزستان خبر داد که کارگران شرکت کشت و صنعت نی بر شوشتر دست به اعتصاب زده اند. وی خاطر نشان می كند: به علت عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از دیروز تا کنون ٢٠٠٠ کارگر کشت و صنعت شوشتر اعتصاب کرده اند.
***
کارگران منگنه ذوب آهن علیه اقدام وزارت اطلاعات اعتصاب کردند
در اطلاعیه روز ١٨ اسفند حزب کمونیست کارگری آمده است: "قبلا به اطلاع رساندیم که ٥٠ کارگر اخراجی شرکت منگنه وابسته به ذوب آهن اصفهان در اعتراض به اخراج خود در محوطه کارخانه چادر زده و همراه با خانواده هایشان در تحصن بسر میبرند. طبق گزارش جدیدی که به ما رسیده است، روز ١٦ اسفند تعدادی از کارگران متحصن را به اطلاعات زرین شهر بردند و امروز ١٥٠ کارگر شاغل در اعتراض به این عمل سرکوبگرانه وزارت اطلاعات و در حمایت از رفقای خود، دست به اعتصاب زدند. طبق خبر کارگران احضار شده بعد از ساعاتی آزاد شدند."
***
کارگران ذوب آهن اسدآباد در مقابل استانداری همدان تجمع کردند
کارگران ذوب آهن اسدآباد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود در مقابل استانداری همدان تجمع کردند. این كارگران دلیل اعتراض خود را تحمیل قراردادی عنوان كردند كه بر اساس آن نه‌ تنها هیچگونه حقی نسبت به ٤ ماه حقوق معوقه خود نخواهند داشت، بلکه حقوق و مزایای عادلانه‌ای هم برای ادامه کار در آن قرارداد دیده نمی‌شود.
***
اعتراض كارگران قند ورامین به عدم پرداخت حقوق
كارگران كارخانه قند ورامین كه ٥٠٠ كارگر دارد، نسبت به عدم پرداخت حقوق های معوقه در چند روز مانده به عید اعتراض كرده اند. این كارگران بارها نسبت به پایین بودن میزان حقوق خود و همچنین عقب بودن حقوق ها و محروم بودن از یكسری مزایا منجمله دادن لباس كار، كفش، دستكش، دست به اعتراض زده و خواهان برسمیت شناختن حداقلهای حقوق خود بودند. یكی از این كارگران گفت: حقوق ما در این كارخانه بسیار پایین است. كارگرانی كه حتی بیش از ٢٠ سال سابقه كار در كارخانه دارند با همه اضافه كاری و غیره، در حال حاضر حدود ٥٠٠ هزار تومان میگیرند. وی افزود: دوستانمان انبوهی نامه نگاری داشته اند و به همه جا گفتیم و پیگیری كردیم ولی متاسفانه هیچ كسی نیست كه حتی یكبار از ما مشكل را سوال كند.
***
كارگران سیمان فیروز كوه برای حل مشكل خود به استانداری مراجعه كردند
یكی از كارگران سیمان فیروز كوه روز گفت: مدت ٨ سال است با حقوق و مزایای ناچیز مشغول به كار هستیم و هیچ تغییری در وضعیت كاری ما پیش نیامده است و امروز به همین خاطر به استانداری مراجعه كردیم كه پیگیر مشكلاتمان باشیم.
***
تعطیلی كارخانه چكیده صنعت ساوجبلاغ و بیكاری ١٠٠ كارگر
کرمعلی سامانی‌پور، دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم در ساوجبلاغ گفته است کارخانه چکیده صنعت تعطیل شده و بیش از ١٠٠ کارگر این کارخانه تولید کننده چرم دور شیشه اتومبیل، در حال حاضر در بلاتکلیفی بسر برده و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستند.
حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت دستمزد کارگران آذفر و غرب آساد در ارومیه
جمعی از کارگران دو واحد صنعتی بزرگ آذفر و غرب آساد در ارومیه كه تولید كننده میخهای درودگری و الكترود هستند، از تیرماه سالجاری تاکنون دستمزدها و مزایای خود را دریافت نکرده اند. عیدی و پاداش مربوط به سال ٨٩ و بن اضافه كاری و حق لباس شش ماه اول و دوم سالجاری این كارگران نیز پرداخت نشده است.
***
مطالبات کارگران فرنخ و مه‌نخ ٢٥ ماه است که پرداخت نشده است
بیش از ٢٥ ماه است که مطالبات معوقه ٥٥٧ کارگر فرنخ، مه نخ و ناز نخ پرداخت نشده است. تا هم اکنون کارگران فرنخ، مه نخ و نازنخ بیش از ٤٠ بار تجمع در ارگانهای مختلف از جمله مجلس، وزارت کار، وزارت صنایع و استانداری و غیره برای حل مشکلاتشان داشته‌اند.
***
عدم پرداخت حقوق در كارخانه رنگ سرو شهریار اصفهان
كارگران كارخانه رنگ سرو، كه در شهریار در استان اصفهان قرار دارد، مدت ٤ الی ٥ ماه است كه حقوق نگرفته اند. این كارخانه در حال حاضر نزدیك به ٣٥ نفر كارگر دارد و با توجه به نزدیك بودن عید هنوز علاوه بر حقوق معوقه، عیدی و پاداش كارگران داده نشده است. این كارخانه قبلا حدود ٧٠ كارگر داشت ولی بدلیل مشكلاتی كه در تهیه مواد اولیه و فروش مواجه است بیش از نیمی از كارگران خود را اخراج كرده است.
***
كارگران كارخانه ایركست ٥ ماه حقوق معوقه دارند
کرمعلی سامانی‌پور، دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم در ساوجبلاغ گفته است: کارخانه ایرکست که تولید کننده کوره‌های حرارتی است ٥ ماه حقوق ٩٠ کارگر خود را پرداخت نکرده است.

اخراج و بیكارسازی ها

تعطیلی ٧٦٠ واحد تولیدی در خیابان فدائیان اسلام
بر اساس آمار ارایه شده از سوی منابع رسمی، در اثر اجرای قانون حذف یارانه ها بیشتر واحدهای تولیدی واقع در خیابان فدائیان اسلام دچار بحران شده اند و طبق آمار از میان این واحدهای تولیدی بیش از هزار واحد تولیدی دچار بحران شده اند و از میان این هزار واحد بحران دار ٧٦٠ واحد به دلیل مشکلات ناشی از اجرای قانون حذف یارانه‌ها دچار ورشکستگی و تعطیلی شده اند. به دلیل بحران شدید، واحدهای تولیدی خیابان فدائیان اسلام ورشکست و تعطیل شده اند به گونه ای که می توان خیابان فدائیان اسلام را گورستان کارخانه‌های تعطیل شده نامید.
***
پنج هزار ملوان در معرض بیکاری
خبرگزاری دولتی فارس روز ١٥ اسفند بنقل از مدیر عامل تعاونی حمل و نقل دریایی بار بند دیلم، عبدالکریم خاکپور، گفت: محدود شدن فعالیتهای گمرکی پنج هزار ملوان را در معرض بیکاری قرار داده است. او گفت: وضعیت ملوانان و نیروهای شاغل در حوزه حمل و نقل دریایی بار به لحاظ معیشتی به شدت نامناسب است.
***
تعطیلی ١١٠٠ واحد خشکشویی ظرف ١٥ سال
ابوالفضل رجب زاده، رییس اتحادیه صنف خشکشویی و لباس شویی تهران در یك مصاحبه ای گفته است: طی ١٥ تا ١٦ سال گذشته، از ٢٠٠٠ واحد خشکشویی در تهران، در حال حاضر به ٩٠٠ واحد رسیدیم. روز به روز هم از این تعداد کاسته می شود. یعنی ٩٩ درصد واحدهای بزرگی که در صنف خشکشویی بودند، واحد های خود را جمع کردند. او درباره دستمزد به كارگران در این محیط كار هم می گوید: از آنجا هم که صاحب خشکشویی درآمد زیادی ندارد قاعدتا حقوق بالا هم به کارگر تعلق نمی گیرد.
***
٦٠ هزار خانوار چایکار در خطر نابودی
ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران ایران گفته است: چایکاران و هزاران کارگری که بر روی باغات چای شمال کشور کار می‌کنند در خطر نابودی قراردارند. او گفت: در هر هکتار ١٠ تن محصول برگ سبز چای برداشت می‌شود که در طول یکسال بیش از ٤٠٠ تا ٥٠٠ کارگر بطور متوسط از فصل شروع به کار تا برداشت و حمل چای و غیره بر روی آن کار می‌کنند تا چای تولید شود. در سطح کشور بیش از پنجاه هزار هکتار باغات چای وجود دارد که سهم استان گیلان از این مقدار ٣٢ هزار هکتار و استان مازندران دو هزارهکتار است. وی افزود: باوضعیت فعلی چای کشور هزاران کارگری که بر روی باغات یا در بخشهای ترابری و حمل چای و یا در کارخانه‌ها کار می‌کنند بیکار شده‌اند و عده‌ای برای تامین معاش خود به شغلهای کاذب روی آورده‌اند. بیش از ٦٠ هزار خانوار چای کار در گیلان و مازندران در خطر نابودی قرار دارند.
***
اخراج بیش از١٠٠ نفر از كارگران ماشین سازی پارس در كمتر از یك ماه
شركت ماشین سازی پارس كه قبلا بیش از ٢٤٠ كارگر داشت اخیرا طی چند ماه گذشته حداقل در سه نوبت تعداد زیادی از نیروهایش را اخراج كرده است. بطوریكه در حال حاضر چیزی نزدیك به ١٠٠ نفر از كارگران باقی مانده اند. یكی از كارگران در این زمینه گفت: مدیریت كارخانه ظاهر قصد دارد كه كارخانه را بطور كامل تعطیل كند و به همین دلیل هم اقدام به اخراج كارگران طی این مدت اخیر كرده است. اخیرا تنها در مجموعه تهرانپارس حدود ٣٠ كارگر اخراج شده اند.
***
نرخ بیکاری ٢٤ درصدی در کردستان
بایزید مردوخی مدیر طرح تدوین سند توسعه اشتغال کردستان از پیش بینی افزایش نرخ بیکاری استان كردستان به ٢٤ درصد تا پایان سال ٩٤ خبر داد. او می گوید كه دانش آموخته های دانشگاه ها، جوانان و زنان بیشترین آمار بیکاری در جامعه را به خود اختصاص داده اند. وی در ادامه می گوید: نرخ مشارکت زنان در اشتغال استان در سال ٨٥ حدود ١١ درصد بوده است که این میزان در سال ٨٩ به ١٣ درصد افزایش یافته است. او به پروسه افزایش نرخ بیکاری در استان اشاره کرد و افزود: این میزان در سال ٧٥ حدود ٩ درصد و در سال ٨٥ به ٢٠ درصد رسیده است که در سال ٨٩ نیز به ٢٣ درصد افزایش یافته است.
***
صنعت ریخته ‌گری در آستانه نابودی قرار دارد
داود میرزایی، رئیس شورای اسلامی کار صنایع ریخته‌گری ایران گفته است: به جهت عدم حمایت دولت از واحد‌های ریخته‌گری و قطعه‌سازی این صنعت با بحران شدید روبرو شده است. بالارفتن قیمت حامل‌های انرژی، قوانین مالی دست و پاگیر، بهره‌های زیاد بانکی، کمبود نقدینگی و عدم پرداخت مطالبات قطعه سازان از طرف كارخانه‌های خودرو سازی باعث شده است بعضی از خطوط این صنعت متوقف شوند. در ادامه می گوید: با وجود بحران در این صنعت بیشترین ضرر و زیان را قشر کارگر خواهد پرداخت.

ناامنی محیط كار

بر اثر ریزش دیوار در آزادشهر ٣ کارگر کشته و زخمی شدند
حسین شکی مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان آزادشهر گفت: بر اثر ریزش یک دیوار یک کارگر جان خود را از دست داد و ٢ نفر دیگر دچار مصدومیت شدید شدند. این اتفاق در ساعت ١٠ صبح روز ١٦ اسفند اتفاق افتاد.
***
٢ کارگر بر اثر ریزش دیوار ٨ متری در حال ساخت در مشهد جان باختند
روز ١٨ اسفند، آتش نشانی مشهد خبر داد كه ٢ كارگر ٣٣ و ٤٥ ساله در روستای طوفال در ٤٠ كیلومتری مشهد در حال بندكشی دیوار یك دیواریک کارخانه بودند که ناگاه دیوار بر روی آنان فرو ریخت و در زیر آوار دفن شدند.
***
دو كارگر در كارگاه شن شویی با فروریختن دیوار روی سرشان جان باختند
دو كارگر در كارگاه شن شویی واقع در روستای باغ سالار شهرستان فریمان خراسان رضوی، با فرو ریختن دیوار سنگی در حال ساخت در محوطه شن شویی جان باختند.
***
یک کارگر دیگر قربانی عدم ایمنی شغلی در محل کار شد
بنابه خبری كه کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران منتشر كرده است، روز یکشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٠ یکی از کارگران سد گاوشان به اسم اسماعیل فتحی بر اثر سرمای شدید در محل کارش جان باخت. این کارگر برای پیمانکاری به اسم شرکت فلک کار میکرد.
***
خودکشی یک کارگر نساجی به دلیل فقر
بنابر خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ١٦ اسفند منتشر كرده است، منصور زارعی کارگر اخراجی کارخانه نساجی کردستان که حدود ٤٢ سال سن داشت و بیش از ١٥ سال در شرایط سخت کارخانه نساجی در قسمت ریسندگی کار کرده بود، به علت بیکاری و فقر ناشی از آن، روز دوشنبه ١٥ اسفند خودکشی کرد و جان باخت.
***
سوختگی کامل یک کارگر در محل کار
خبرگزاری حکومتی مهر به نقل از سازمان آتش نشانی قم از سوختن کامل یک کارگر در جریان ایجاد حریق در یک کارگاه رنگ مبل در این شهر خبر داد. این کارگاه رنگ مبل واقع در بلوار خلیج فارس شهر قم به علت پخش بخارهای قابل اشتعال تینر در مجاورت منبع حرارتی هنگام رنگ آمیزی مبل ها دچار انفجار و حریق شد.

بازنشستگان

آلتیماتوم بازنشستگان ذوب آهن به اعتراض
بنابه خبری كه به حزب کمونیست کارگری ایران رسیده، کارگران بازنشسته ذوب آهن التیماتوم دادند که اگر ٢ ماه حقوق معوقه آنها فورا پرداخت نشود بار دیگر دست به تجمع خواهند زد. در مقابل این التیماتوم به کارگران قول داده شد که همین امروز حقوق آنها پرداخت شود.
***
تجمع و تظاهرات کارگران بازنشسته در مقابل وزارت تعاون ؛ کار و امور اجتماعی
روز چهارشنبه ١٧/١٢/٩٠ با اطلاع قبلی عده ای از بازنشستگان تحت پوشش تأمین اجتماعی از حدود ساعت ٩ در مقابل وزارت کار تجمع کردند و به بیان مشکلات و مطالبات خود پرداختند. بازنشستگان اقدام به نصب تراکت هایی نموده که برخی آنان بدین شرح بود :
سازمان تأمین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است
سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد عمومی و اجتماعی است نه دولتی
طبق قانون اساسی تأمین زندگی شرافتمندانه برای هر فرد از وظیفه حکومت است
طبق ماده ٩٦ قانون تأمین اجتماعی حقوق سالیانه می بایست به تناسب تورم واقعی سالیانه افزایش یابد
خواست ما همطرازی حقوق ها؛ تأمین درمان و بهداشت است
میزان عیدی نه ٣٥٠٠٠٠ تومان بلکه می بایست به میزان کارگران (٩٩٠٠٠٠) تومان باید باشد
همچنین یک اطلاعیه در خصوص مطالبات بازنشستگان منتشر شد که نسبت به کاهش واقعی حقوق خود و افزایش تورم و عدم افزایش حقوق به میزان تورم در چند سال اخیر اعتراض شده بود و بیان شده که این جز گسترش خط فقر و فلاکت در بین بازنشستگان مفهومی دیگر ندارد و تورم واقعی در سال ٩٠ بمیزان ٤٠% و طبق اعلام بانک مرکزی حدود ٢٢% است در حالیکه افزایش حقوق توسط دولت هنوز اعلام نشده است اما در سالهای گذشته حدود ده درصد بوده است. دولت اقشاری را که حق بیمه نپرداخته اند و مرتبط به صندوق سازمان تأمین اجتماعی نیستند را ضمیمه این سازمان نموده است. بعبارت دیگر منابع سازمان را قربانی کرده است؛ از طرف دیگر دولت بزرگترین بدهکار به سازمان تأمین اجتماعی است و این در حالی است که درآمد دولت حاصل از فروش نفت در تاریخ ایران بی سابقه بوده است .
همچنین وجود هیأت مدیره مورد قبول بازنشستگان و کارگران تأکید شد و نسبت به حضور سعید مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی که دارای پرونده متعدد جنایی و اختلاس است اعتراض شده است از جمله وی متهم اول در فروش سئوالات کنکور سراسری و عامل مهم در جنایات کهریزک بوده است. در این اطلاعیه آمده است برخی نماینده گان مستقل از دولت نیز نسبت به این انتصاب اعتراض کرده اند.
از طرف مسئولین وزارت چند نفر از بازنشستگان به عنوان نماینده به داخل وزارت کار فراخوانده شدند تا مطالبات خود را طرح کنند. پس از حضور عده ای بعنوان نماینده؛ مأمورین انتظامی و حراست و اطلاعات در بین تجمع کننده ها حضور یافته و تراکت ها را پاره کردند و شروع فیلمبرداری و تهدید حاضرین پرداختند تا محل را ترک نمایند. اما بازنشستگان منتظر نتبجه مذاکره بودند و همگی به تداوم تجمع در سه شنبه بعدی (٢٣/١٢) در محل کانون بازنشستگان و پیگیری مطالبات خود تأکید کردند. شنیده ها حاکیست که طی مذاکره یکی از مقامات وزارت کار با نماینده گان بازنشستگان قرار شده است که مسئولین وزیر کار طی یک جلسه در شنبه آینده با نماینده گان کانون و نماینده گان بازنشستگان؛ جلسه حضوری برقرار نموده؛ تا مطالبات آنها پیگیری شود
گروهی از بازنشستگان

معلمان

تجمع مربیان پیش دبستانی مقابل استانداری زنجان
جمعی از مربیان پیش دبستانی شهرستان زنجان روز ١٨ اسفند مقابل استانداری زنجان تجمع کرده و به استثنا شدن مربیان پیش دبستانی از قانون تبدیل وضعیت کارکنان دولتی اعتراض کردند. این مربیان که اغلب سابقه طولانی در این شغل داشتند، گفته اند که آموزش و پرورش فقط آنها را از قانون تبدیل وضعیت کارکنان دولتی استثنا کرده است. یکی از این معترضان گفته است: مدیران مدارس با مربیان پیش دبستانی قرارداد یک ساله بسته و آنها را بیمه ١٦ روز میکنند به طوریکه به ازای یکسال کار فقط چهار ماه برای آنها بیمه واریز می‌شود. معترضان گفتند که برای رساندن حرف خود به گوش مسئولان به مراجع مختلفی از جمله وزارت هم مراجعه کرده‌اند، ولی تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

نیاز فوری بهنام ابراهیم زاده به معالجه پزشکی در خارج از زندان
اعضای خانواده بهنام ابراهیم زاده، فعال كارگری و فعال حقوق كودكان و عضو كمیته پیگیری تشكلهای آزاد كارگری، گفته اند كه وی به معالجه پزشكی فوری در خارج از زندان نیاز دارد. بر پایه این گزارش، علیرغم احتیاج فوری بهنام ابراهیم زاده به مداوای پزشکی، مقامات زندان از معالجه وی در مراکز درمانی خارج از زندان ممانعت می نمایند و اعلام کرده اند که به بیماری وی در بهداری زندان رسیدگی خواهد شد. در حال حاضر گوش میانی و خارجی بهنام به شدت دچار عفونت و تورم شدید شده، اما مداوایی برای وی صورت نگرفته است.
***
شیث امانی پس از ٥٢ روز تحمل حبس آزاد شد
بنا به خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، ساعت ٣٠/٤ بعد از ظهر روز ١٧ اسفند در حالی که شیث امانی در زندان مرکزی سنندج و بی خبر از آزادی اش، در کنار صدیق کریمی نشسته بود، بعد از ٥٢ روز تحمل حبس، زندانبان خبر داد وی آزاد شده است. ساعتی بعد خبر مسرت بخش آزادی شیث در میان اعضا اتحادیه و کارگران سنندج منتشر شد و آنان رهسپار منزل شیث شدند. لازم به یادآوری است كه ٢٦ دی ماه امسال در حالی که شیث جهت کسب اطلاع از پرونده شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا، به دادستانی سنندج مراجعه کرده بود همانجا بازداشت و در زندان مرکزی سنندج محبوس شد.
***
علی نجاتی به مرخصی اضطراری فرستاده شد
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری روز ١٦ اسفند خبر داد كه علی نجاتی عضو زندانی هیات مدیره ی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه صبح روز سه شنبه ١٦ اسفند به دلیل وخامت اوضاع جسمی به پزشک قانونی منتقل شد تا برای بررسی ضرورت آزادی موقت وی به دلیل عدم تحمل حبس معاینات لازم انجام پذیرد. وی به دلیل مشکلات قلبی در وضعیت خطرناک به سر میبرد. مقامات پزشکی اعلام کرده اند حداقل برای جلوگیری از سکته قلبی و با توجه به نیاز ضروری او برای استراحت مطلق در منزل، باید توسط مقامات قضایی مرخصی پزشکی برای او صادر گردد.
بنابه خبری كه دیگری كه همین نهاد كارگری روز ١٧ اسفند منتشر كرده است، ظهر روز چهارشنبه ١٧ اسفند، علی نجاتی به دلیل وخامت اوضاع جسمی و مشکلات عدیده قلبی و با تایید پزشکی قانونی برای مدت ١٠ روز به مرخصی پزشکی استعلاجی فرستاده شد. نجاتی باید در این ١٠ روز تحت مداوا و بررسی و آزمایشات تخصصی قرار گیرد تا متخصصان بتوانند آخرین تشخیص و درجه ی پیشرفت مشکلات قلبی اش را شناسایی کرده و دستورات جدید درمانی را صادر کنند. در ادامه آمده است که مقامات پزشکی و حتا برخی مقامات قضایی اعلام تعجب کرده اند که نجاتی با توجه به اوضاع جسمی اش باید مشمول عدم تحمل کیفر شده و به طور کلی آزاد شود نه اینکه فقط برای ١٠ روز به مرخصی فرستاده شود.
***
دستگیری پدرام نصرالهی
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل­های کارگری روز ١٩ اسفند خبر داد كه پدرام نصرالهی (نه به ز) از اعضای این نهاد كارگری پنجشنبه ١٨ اسفند ساعت ١٤ به اداره‌ی اطلاعات ستاد خبری سنندج احضار و بازداشت شده است.
***
بازداشت فرزاد احمدی از فعالین کارگری در شهر سنندج
اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار اطلاعیه ای از دستگیری فرزاد احمدی از اعضای این نهاد كارگری در ساعت ١١ صبح روز پنجشنبه ١٨ اسفند در محل کارش توسط مامورین امنیتی خبر داد این كار رژیم را محكوم كرد. فرزاد احمدی در ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج تحت بازداشت قرار دارد. وی از زمان دستگیری تاکنون هیچ تماسی با خانواده خود نگرفته است. همین نهاد كارگری روز ٢٢ اسفند خبر داد كه از ساعت ١٠ صبح تا ١٢ ظهر خانواده و تعدادی از دوستان فرزاد احمدی در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج دست به تجمع زدند و خواهان آزادی وی شدند. بدنبال این تجمع مامورین این ستاد تلاش کردند معترضین را آرام کنند، اما تجمع کنندگان خواهان کسب خبر از وضعیت فرزاد و آزادی وی شدند و به تجمع خود ادامه دادند و نهایتا پس از ارتباط تلفنی فرزاد با خانواده اش آنان به تجمع خود پایان دادند و اعلام کردند چنانچه تا آخر هفته وضعیت فرزاد روشن نشود و وی آزاد نگردد بار دیگر و با تعداد بیشتری دست به تجمع در مقابل ستاد خبری خواهند زد.

گزارش

الزام قرارداد مستقیم با تمام کارگران شرکتی استان البرز
ایلنا روز ٢٢ اسفند خبر داد كه بر اساس مصوبه جدید دولت، دستگاه های اجرایی در استان البرز موظفند با تمام کارگران شرکتی در این استان قرارداد مستقیم منعقد کنند. در ادامه آمده است: بر اساس این مصوبه، شرایط حداقل یک سال سابقه کار شرکتی مستمر با پرداخت بیمه، برای انعقاد قرارداد مستقیم با کارگران شرکتی در استان البرز حذف شد.
***
مخالفت کارفرمایان با افزایش دستمزد سال ٩١
ایلنا روز ٢٢ اسفند خبر داد كه نمایندگان شوراهای اسلامی كار در شورایعالی كار پیشنهاد ٤٢ درصد افزایش دستمزد داده اند، اما نمایندگان كارفرمایان آن را نپذیرفته و گفته اند: با توجه به شرایط موجود کارفرمایان با افزایش یک درصدی دستمزد هم موافقت نخواهند کرد. ایلنا در ادامه می نویسد: پیشنهاد نمایندگان شوراهای اسلامی با توجه به اثرات تورمی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ٩١ مطرح شده است اما نمایندگان کارفرمایان شرایط بحرانی واحدهای تولیدی (در پی عدم دریافت یارانه بخش تولید در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها) را دلیل ناتوانی و مخالفت خود با افزایش پیشنهادی نمایندگان کارگری عنوان کرده‌اند. سید حمزه درواری، نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار اعلام کرد: کارفرمایان در سال آینده حتی توان افزایش یک درصدی حقوق را هم در سال ٩١ ندارند. وی با اشاره به دلایل عدم توانایی کارفرمایان در پرداخت افزایش دستمزد کارگران در سال آینده یاد آور شد: به دلایلی از قبیل نوسانات قیمت ارز، مشکلات تحریم، عدم پرداخت یارانه از سوی دولت به واحدهای تولیدی و قفل شدن تسهیلات بانکی، کارفرمایان توان پرداخت دستمزد کارگران را بر مبنای تورم ندارند.
لازم به یادآوری است كه همین ایلنا هفته گذشته از قول یكی دیگر از اعضای شورای اسلامی كار در شورایعالی كار نوشته بود كه نماینده این نهاد دولتی پیشنهاد ٢٨ درصدی افزایش دستمزد را داده اند كه دولت توافق نكرده و خود پیشنهاد عدد ٢٣ درصد را داده بود.
***
كارخانه های ساوجبلاغ دچار مشكلات فروان هستند
کرمعلی سامانی‌پور، دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم در ساوجبلاغ گفته است: شهرستان ساوجبلاغ با داشتن بیش از ٦٠٠ واحد تولیدی مهم، با وجود مشکلات فراوان روبروست. می گوید: بخش عظیمی از صنایع تولیدی این شهرستان به دلیل عدم حمایت دولت از بخش صنعت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دچار مشکل شده است.

اطلاعیه

به اتحادیه های كارگری در سراسر جهان
وضعیت كارگران زندانی در ایران اضطراری است
دوستان!
جمهوری اسلامی بخاطر گسترش اعتراضات كارگران و وضعیت انفجاری جامعه، فشار و تهدیداتش را بر روی رهبران كارگران هر روز بیشتر میكند. اخبار آنرا حتما تا كنون شنیده اید. وضعیت اكنون اضطراری است و كارگران زندانی و كارگران و مردم ایران بیش از هر وقت به حمایت سازمانهای كارگری و انساندوست در سراسر جهان نیاز دارند. تا جائی که كارگران زندانی مربوط میشود توجه شما را به موارد اضطراری زیر جلب میكنیم.
١- شاهرخ زمانی و محمد جراحی دو فعال كارگری سرشناس در شهر تبریز و از اعضای كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری هستند. شاهرخ به ١١ سال زندان و محمد جراحی به ٥ سال محكوم شده است. صدور چنین احكامی برای فعالین كارگری بخاطر اعتراضاتشان برای حقوق بر حق خود در سالهای اخیر بیسابقه است. این احكام اكنون در دادگاه فرجام جمهوری اسلامی نیز تایید شده است. در این رابطه شاهرخ زمانی و محمد جراحی اعلام كرده اند كه در اعتراض به این اقدام به مراجع جهانی شكایت خواهند كرد و خواسته اند كه كسی وكالتشان را بر عهده گیرد. امیدواریم اتحادیه شما بتواند این وکالت را بعهده بگیرد.
٢ ـ رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای شركت واحد در بند ٣٥٠ اوین بسر میبرد و بخاطر دیسك گردن و دیسك كمر در خطر فلج شدن است.
بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق کودک بخاطر شكنجه های فراوان دچار درد گوش شدید و سر دردهای طاقت فرسا شده است.
علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه را نیز با وجودیکه اخیرا بر روی او عمل جراحی قلب صورت گرفته بود زندانی کرده بودند، تا اینکه بعد از فشارهای بسیار و بدلیل وخامت وضعیت جسمی اش و نیاز فوری او به کنترل پزشکی سرانجام در این هفته وی را مرخص کردند.
نگاهداشتن كارگران زندانی و زندانیان سیاسی در این وضعیت بخشی از شكنجه مستمر بر روی آنان است. سلامتی این كارگران در خطر جدی قرار دارد و باید فورا از زندان آزاد شوند و تحت معالجه و درمان مناسب قرار گیرند. این كارگران نیاز به حمایتی اضطراری دارند.
٣- با گسترش اعتراض كارگران و خصوصا نزدیك شدن اول ماه مه روز جهانی كارگر فشار و تهدید بر روی كارگران افزوده میشود. هم اكنون شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد كارگران ایران كه در ژانویه امسال در زندان بودند و با اعتراضات خانواده و مردم شهر از زندان آزاد شدند، مجددا برای ١٥ مارس به دادگاه احضار شده اند.
٤- آخرین مورد و تكاندهنده ترین موضوع خبر تایید حكم اعدام عبدالرضا قنبری معلم زندانی است. جرم او شركت در تظاهرات روز ٢٧ دسامبر ٢٠٠٩ در جریان اعتراضات گسترده مردم علیه این رژیم است. میخواهند او را به اتهام ارتباط با سازمانهای "ضد انقلاب" اعدام كنند.
علاوه بر این موارد ابراهیم مددی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد، صدیق کریمی عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، مهدی شاندیز فراهانی و علی اخوان از فعالین کارگری در تهران، حسین محمدی از فعالین کارگری در شهر دماوند در شمال ایران، رسول بداغی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان و بسیاری از فعالین سیاسی در عرصه های مختلف مبارزه در سطح جامعه در زندانهای جمهوری اسلامی بسر میبرند.
موارد فوق به روشنی اضطراری بودن اوضاع را نشان میدهد. این در حالیست كه امروز در ایران حداقل دستمزد طبق آمار خود رژیم حداقل چهار بار کمتر از خط فقر است و همین دستمزد را در بخش عظیمی از مراكز كارگری بموقع نمی پردازند و بعضا تا دو سال به تعویق می افتد، بیكارسازیها ابعاد وسیع و هزاران نفره دارد، ٩٠ درصد استخدام‌ها در مراكز كارگری به صورت پیمانی و حتی با دستمزدی كمتر از دستمزد تعیین شده دولت است. گرانی بیسابقه و افزایش هر روزه قیمتها زندگی كارگران و كل جامعه را به تباهی كشانده است و در برابر این وضعیت محیط های كارگری و کل جامعه شكلی انفجاری بخود گرفته است. كارگران نیز از حق تشكل، اعتصاب و حقوق پایه ای خود محرومند و برای دفاع از زندگی و معیشتشان درگیر جنگی هر روزه با این حكومتند.
سازمانهای کارگری در سراسر جهان میتوانند نقش مهمی در فشار به جمهوری اسلامی و بهبود وضعیت کارگران زندانی و همینطور جلوگیری از تشدید دستگیری و فشار بر روی رهبران کارگری داشته باشند و امیدواریم که با تمام قوا به جمهوری اسلامی فشار بیاورید كه كارگران زندانی و کلا زندانیان سیاسی را فورا از زندان آزاد كند. ما از همه سازمانهای كارگری و نهادهای انساندوست در سراسر جهان انتظار داریم كه خود مبتكر اقدامی در همبستگی با كارگران زندانی و مبارزات كارگران و مردم ایران باشند و به هر شكلی كه میتوانند، با نوشتن نامه تا اعلام روزی در همبستگی با كارگران ایران به وضعیت اضطراری كارگران در ایران پاسخ دهند.
کارگران ایران بویژه از اینکه میبینند مزدوران حکومت، از جمله کسانی که زبان اسانلو را بریدند، به نمایندگی از آنان در سازمان جهانی کار حضور می یابند، بشدت عصبانی میشوند و خواهان اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی از این سازمان هستند. کارگران خواهان همان رفتاری با رژیم سركوبگر جمهوری اسلامی هستند كه جهان در قبال دولت نژادپرست آفریقای جنوبی داشت. ما انتظار بیشترین حمایت جهانی از خواستهای كارگران ایران را داریم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٦ مارس ٢٠١٢
شهلا دانشفر
Shahla_daneshfar@yahoo.com
بهرام سروش
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.co
***
نامه شاهرخ زمانی به سندیکاهای کارگری فرانسه
از: شاهرخ زمانی
به: سندیکا های کارگری فرانسه
موضوع: گزارش وضعیت و تقاضای کمک
کارگران سندیکاهای فرانسه درود بر شما
من شاهرخ زمانی این نامه را از زندان مرکزی تبریز برای شما دوستان سندیکایی خود می نویسم. من عضو هیئت مؤسس سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمان در تهران هستم که در تاریخ ٨/٦/٢٠١١ توسط مأموران وزارت اطلاعات در تبریز دستگیر شدم، مدت ٤ ماه در بدترین شرایط تحت فشار، تهدید و شکنجه قرار داشتم و ٣٢ روز به خاطر بلاتکلیفی اعتصاب غذا کردم. دادگاه اقدام به صدور ١١ سال زندان برای من کرد به دلیل اینکه همراه دیگر نقاشان تلاش می کردم سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان را تشکیل بدهم.
اکنون در بند مالی زندان مرکزی تبریز مجبور به گذراندن ١١ سال زندان شده ام.
دوستان، کارگران فرانسه، شما توانسته اید با فعالیت و فداکاری سندیکاهای خود را تشکیل بدهید و امروز کم و بیش می توانید از حقوق خود دفاع کنید، ولی در ایران تمامی فعالیتهای ما را برای ایجاد تشکل و سندیکا در نطفه خفه می کنند. علی رغم اینکه دولت جمهوری اسلامی مقاوله نامه ها ٨٧ و ٩٨ را امضاء کرده است اما تمامی کارگران و فعالین کارگری که تلاش می کنند حقوق خود را بدست آورند از جمله سندیکا بسازند را با تهدیدهای گوناگون، دستگیری و محاکمه به اتهامات رنگارنگ و دروغین زندانی می کند، در این رابطه می توان لیست بلند بالایی از کارگران زندانی و سرکوب شده را نام برد از جمله ی آنها می توان به صدها نفر از کارگران سندیکای شرکت واحد تهران و حمله ای که در یک شب هفتصد نفر از آنها را به دلیل ساختن سندیکای خود و اعلام اعتصاب برای دریافت حقوق دستگیر و روانه زندان ساختند، اشاره کرد. بارها و بارها تعداد زیادی از آنها مانند منصور اسانلو، ابراهیم مددی، رضا شهابی، سعید ترابیان، داود رضوی و گوهری، غلامرضا غلامحسینی، همایون جابری، غلامرضا خانی، مرتضی کمساری، علی اکبری، سلیمی و ... دستگیر و مدتهای طولانی زندانی شدند که هم اکنون ابراهیم مددی و رضا شهابی از سندیکای شرکت واحد هم چنان در زندان به سر می برند. دهها نفر از سندیکای نیشکر هفت تپه طی چهار سال گذشته بارها و بارها دستگیر و زندانی شدند از جمله رضا رخشان، فریدون نیکوفر، قربان علی پور، جلیل احمدی، محمد حیدری، علی نجانی و ... در حال حاضر علی نجاتی برای سومین بار است که در زندانی شده است. همچنین طی ٧ سال گذشته به طور مستمر اعضاء کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری مانند آیت نیافر، سعید یوزی، محمد اشرفی، رضا اقدسی، زهرا خزائی، محمد جراحی، مهدی فراحی شاندیز، فرهاد پور و بهنام ابراهیم زاده که هم اکنون در زندان اوین است و محمد جراحی که اکنون در زندان تبریز است، دستگیر و زندانی شده اند. همین طور اعضاء کمیته هماهنگی را نیز طی ٧ سال گذشته بارها و بارها دستگیر و محاکمه و زندانی کرده اند که می توان به نام برخی از این دوستان مانند غالب حسینی، یدالله قطبی، محمد صالحی، حسین مرادی، وفا قادری، بهزاد سهرابی، بهروز خباز، محسن حکیمی، پدرام نصراللهی، کورش بخشنده، عبدالرحمان ابراهیم زاده، عیسی ابراهیم زاده و ... اشاره کرد. همین طور طی ٥ سال گذشته بارها و بارها اعضای اتحادیه کارگران آزاد ایران را مانند فواد کیخسروی، جعفر عظیم زاده، شاپور احسانی راد خلیل کریمی، شریف ساعد پناه، ... شیث امانی و صدیق کریمی که اکنون هر دو زندانی هستند را نام برد.
همچنین اعضاء کانون مدافعان حقوق کارگر را که از جمله اند فریبرز رئیس دانا، علیرضا ثقفی، محسن ثقفی، هاله صفرزاده، ناصر زرافشان، ... و علی اخوان که اکنون در زندان به سر می برد نام برد.
در همین حال ١١ نفر از کارگران ذوب آهن اصفهان به نامهای یوسف مهرپویا، جمشید عسکریان، علی هاشم پور، حیدر علی علیرضایی، غلامرضا رحمانی، علیرضا رضایی، مجتبی شریفی، حسین سرشومی، بهزاد باقری، علیرضا ریاحی در زندان به سر می برند. همین طور بارها کارگران عضو سندیکای برق و فلز کرمانشاه را دستگیر و زندانی کردند که از جمله می توان به جوانمیر مرادی و فرامرز قربانی اشاره کرد.
همچنان دستگیری ١٦ تن از کارگران عضو هییت باز گشایی سندیکائی فلزکار _ مکانیک در اول ماه می ٢٠٠٩ و دستگیری ١٥٠ تن از کارگران شرکت کننده در مراسم اول ماه می ٢٠٠٩ تهران و تعدادی نیز در شهرهای دیگر اشاره کرد.
همین طور دستگیری و محاکمه تعدادی از اعضا هیئت مؤسس سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان از جمله رضا دهقان، صالح کیاماری، ... و من (شاهرخ زمانی) که اکنون در زندان مرکزی تبریز برای تحمل ١١ سال زندان بخاطر تلاش برای ایجاد سندیکا محکوم شده ام.
دوستان سندیکایی، من در زندان دسترسی به آمار و پیدا کردن اسامی تمامی کارگران زندانی را ندارم. آنچه نوشته ام بر مبنای حافظه خود و کمک گرفتن از اطرافیان که در زندان هستند نوشته ام. می دانم که هزاران کارگر در ایران به خاطر تلاش برای به دست آوردن حقوق خود و ایجاد تشکل دستگیر، شکنجه، محاکمه و زندانی شده اند و از کارشان اخراج شده اند... اما اگر شما لازم می دانید، می توانید از دیگر فعالین کارگری که خوشبختانه برخی از آنها فعلا آزاد هستند، و سندیکاهای موجود که از نظر جمهوری اسلامی غیرقانونی می باشند و همیشه تحت فشار و اذیت و آزار هستند، بخواهید لیست کامل کارگران زندانی یا دستگیر شده و سرکوب شده را برای شما تهیه کنند. آنگاه خواهید دید که هزاران نفر از کارگران در ایران به دست جمهوری اسلامی چگونه اخراج، سرکوب، محاکمه، زندانی و اعدام شده اند.
آنگاه خواهید دید که ما کارگران ایران از هیچ حقی برخوردار نیستیم و جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی و حتی به قوانین مصوب خود عمل نمی کند. من از شما می خواهم:
١- نمایندگانی از میان خود انتخاب کنید تا در رابطه با سرکوب کارگران توسط جمهوری اسلامی تحقیق کنند تا شما به عمق فاجعه پی ببرید.
٢- نمایندگانی از بین خود انتخاب کنید تا مأمور شوند در رابطه با خانه کارگر که همدست پلیس برای سرکوب و فریب کارگران است و طی ٣٣ سال در تمامی کارهای ضدکارگری دست در دست جمهوری اسلامی شریک جرم بوده است تحقیق نمایند. پس از کشف حقایق نسبت به خانه کارگر رابطه خود را با آن قطع کنید و از تمامی تشکل های کارگری جهان بخواهید که از ورود خانه کارگر و نمایندگان آن به جوامع کارگری و تحمیل خود به عنوان نماینده کارگران ایران جلوگیری نمایند.
٣- پس از تحقیقات لازم، کشف حقایق در مورد سرکوب سندیکاها و تشکل های کارگری و مخالفین آنها در ایرا ن با اتحاد میان تشکل های کارگری به صورت جهانی دولت ایران را وادار نماید تعهدات خود را در قبال کارگران عملی نماید.
٤- در نهایت از شما می خواهم اگر پی به حقایق بردید و اگر قبول کردید که ما کارگران ایران بی گناه در زندانها عمر خود را از دست می دهیم به ما کمک کنید تا آزادی خود را به دست آوریم.
٥- اگر ممکن است برای من وکلایی را تعیین کنید، تا بتوانند شکایت مرا به خاطر شکنجه، محاکمه و زندان بدون هیچ دلیل و سندی به مراجع قضایی صلاحیت دار ارایه و ادامه بدهند.
در کجای دنیا دیده شده که برای یک کارگر عضو سندیکا به خاطر تلاش برای ایجاد سندیکا حکم ١١ سال زندان صادر کنند.
زنده باد همبستگی جهانی کارگران
درود بر کارگران سندیکاهای فرانسه
شاهرخ زمانی
عضو هیئت مؤسس سندیکای نقاشان و تزئینات ساختمان در ایران
***
بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون تعیین حداقل دستمزد، قطع یارانه ها و سیر صعودی فاجعه بار تورم
کارگران و همکاران در سراسر ایران
بار دیگر اسفند ماه از راه رسید. ماه اسفند برای ما کارگران، ماه اخراج سازیها، ماه انباشته شدن دستمزدهای معوقه، ماه تحمیل دستمزد زیر خط فقر و ماه افزایش فشارهای مالی و اضطرابهای روحی روانی است. هر سال چنین بوده و امسال بدتر از سالهای پیش چنین است. اسفند سال ٨٩ حداقل دستمزد را بطور بسیار توهین آمیزی فقط ٩ درصد افزایش دادند. این در حالی است که از اول سال تاکنون بسیاری از نیازهای اولیه زندگی تا چندین برابر افزایش قیمت داشته اند. اگر این حقیقت را از طریق آمارهای رسمی اعلام نکنند ما کارگران خود به خوبی بر این مسئله واقفیم و هر روز و هر لحظه با آن دست بگریبانیم.
میگویند یارانه ها را هدفمند کرده ایم تا عدالت جاری شود و برخورداری از ثروت ملی شکل عادلانه ای به خود گیرد. اما اگر افزایش چندین برابری قیمت بنزین مورد نظرشان است ما کارگران به دلیل نیاز به مسافرکشی برای گذران زندگی و استفاده از ماشینهای ارزان قیمت و فرسوده با مصرف بالا، قربانیان اصلی اجرای قطع یارانه بنزین هستیم. اگر مصرف برق و آب و گاز مورد نظرشان است ما بدلیل فقر و سکونت در منازل غیر استاندارد و هرز رفتن انرژی، باز هم متضررترین طبقه جامعه به لحاظ قطع یارانه های آب و برق و گاز هستیم، اگر افزایش پنج برابری قیمت بربری و سنگك و لواش برای به اصطلاح هدفمند کردن یارانه ها و اجرای عدالت مورد نظرشان است اینها قوت لایموت ما کارگران هستند و نه سرمایه داران. اگر چهار برابر شدن قیمت گوجه فرنگی و تخم مرغ مورد نظرشان است این اقلام در کمال تاسف غذای روزمره ما و همسر و فرندانمان هستند و نه سرمایه داران. اگر افزایش چند برابری قیمت فراورده های لبنی مورد نظرشان است ما بدلیل کار شاق بدنی و کار در محیطهای آلوده و داشتن خانواده ای پر جمعیت با کودکان خردسال، نیازمندترین انسانها به شیر و ماست و پنیر هستیم و افزایش چندین برابری قیمت این فراورده ها توام با به خطر افتادن سلامتی ما کارگران و خانواده هایمان است و نه سرمایه داران و رانت خواران و مفتخوران.
با این حال و در شرایطی که اجرای مرحله دوم قطع یارانه ها در راه است، اخباری که در مورد تعیین دستمزدها منتشر میشود حاکی از آن است که امسال نیز حداقل دستمزد، آنهم در خوشبینانه ترین حالت، طبق روال سالهای گذشته و با درصدی بسیار ناچیز افزایش پیدا خواهد کرد. در این راستا از بهمن ماه به این سو خانه کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی همچون سالهای پیش در کنار دولت و کارفرمایان دست اندر کار مهندسی تحمیل دستمزد زیر خط فقر بر ما کارگران بوده اند. آنان از دو ماه پیش تاکنون و با نزدیک شدن به پایان سال، هر روز به شکلی، دم از افزایش حداقل دستمزد کارگران زده اند. اما شکی نیست که اینان همانطور که در سال گذشته امضای خود را بر افزایش بسیار ناچیز و حقیرانه ٩ درصدی حداقل دستمزد گذاشتند امسال نیز چنین خواهند.
کارگران و همکاران در سراسر کشور
نباید چشم انتظار افزایش دستمزدها در شورایعالی کار بود. اعضای این شورا متشکل از نمایندگان دولت و کارفرمایان و کسانی هستند که به نام کارگران و با یدک کشیدن عنوان خود خوانده نمایندگی از سوی ما، ماموریتی جز تحمیل دستمزد زیر خط فقر بر ما کارگران ندارند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام میدارد تصمیاتی که شورایعالی کار در مورد حداقل دستمزد میگیرد نه ربطی به نیازهای معیشتی ما دارد و نه از ذره ای مشروعیت برخوردار است. چرا که نه ما کارگران در این شورا برای تعیین دستمزدهایمان حضور داریم و نه این شورا بر اساس تورم واقعا موجود و سبد هزینه یک خانوار چهار نفره، حداقل دستمزد را تعیین میکند.
ما اعلام میداریم روال تاکنونی تعیین حداقل دستمزد باید بر چیده شود. حداقل دستمزد باید با دخالت و رای و نظر مستقیم ما کارگران و باید بر اساس تورم واقعا موجود و سبد هزینه یک خانوار چهار نفره مطابق با بالاترین استاندارهای رفاهی تعیین شود.
برخورداری از یک زندگی شرافتمندانه و انسانی حق مسلم ما کارگران است و ما متحد و یکپارچه برای دستیابی به آن، لحظه ای از پای نخواهیم نشست.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٧ اسفند ماه ١٣٩٠
www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com
***
محاکمه کارگران را متوقف کنید
آیت نیافر عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری که طی هفته قبل جهت محاکمه در دادگاه مربوط به پرونده مورخ ٢٥/٧/١٣٩٠ که بر علیه او تشکیل داده بودند و به مدت یک ماه در اوین بازداشت شده بود و با وثیقه ١٠٠ میلیون تومان موقتا آزاد شده است احضار شده بود .
روز شنبه ١٣/١٢/١٣٩٠ همراه وکیل خود در دادگاه حضور یافت، در مقابل اتهامات واهی وارده در دادگاه از خود دفاع کرد. پایان جلسه دادگاه به آنها گفته شد طی یک ماه آینده نتیجه ی دادگاه به آنها ابلاغ خواهد شد .
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری
١٦/١٢/١٣٩٠
***
سوسن رازانی از دستگیر شدگان روز جهانی زن در سنندج آزاد شد
تجمع خانواده فرزاد احمدی در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج
در اطلاعیه روز یکشنبه به اطلاع رساندیم که ٨ نفر از دستگیر شدگان روز جهانی زن از زندان سنندج آزاد شدند و مورد استقبال گرم خانواده ها، دوستان، فعالین جنبش آزادی زن و فعالین کارگری قرار گرفتند.
بنا به خبر دریافتی، امروز دوشنبه نیز سوسن رازانی یکی دیگر از دستگیر شدگان روز جهانی زن در میان استقبال گرم و پرشور خانواده، دوستان و فعالین جنبش زنان و فعالین جنبش کارگری با قرار وثیقه ده میلیون تومانی از زندان آزاد شد. ما آزادی سوسن رازانی را به او، خانواده و همه مردم آزادیخواه تبریک می گوییم.
همچنین بنا به خبر دیگری که به کمیته کردستان حزب رسیده است امروز دوشنبه ٢٢ اسفند ماه خانواده فرزاد احمدی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران همراه با جمعی از زنان در مقابل ستاد خبری سنندج از ساعت ٩ و ٣٠ دقیقه صبح تجمع کردند و خواستار روشن شدن وضعیت و آزادی بی قید و شرط او شدند. مسئولین ستاد خبری اطلاعات در مقابل این خواسته سعی کردند که جمعیت حاضر را پراکنده کنند و از دادن هر گونه پاسخی در مورد وضعیت او خودداری کردند. اما با وجود تهدید و فشار نیروهای امنیتی، تجمع کنندگان همچنان بر خواسته خود پافشاری کردند. این فشارها سبب شد که نیروهای امنیتی و مسئولین ستاد خبری عقب نشینی کنند و امکان تماس تلفنی فرزاد با خانواده اش را فراهم کردند. فرزاد در این تماس ضمن تشکر از تجمع کنندگان بر بی گناهی خود تاکید کرد. مسئولین ستاد خبری اعلام کردند که پرونده فرزاد را روز سه شنبه ٢٣ اسفند به دادگستری انتقال دهند. در پایان تجمع کنندگان اعلام کردند چنانچه تا آخر هفته وضعیت فرزاد روشن نشود و از زندان آزاد نشود با تعداد بیشتری در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات تجمع خواهند کرد.
لازم به ذکر است که فرزاد احمدی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران صبح روز پنجشنبه ١٨ اسفند در محل کار خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری به تجمع کنندگان در جلو ستاد خبری درود می فرستد و خواهان آزادی بی قید و شرط فرزاد احمدی، کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی می باشد.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢٢ اسفند ٩٠
***
زنده باد ٨ مارس، زنده باد برابری
بیش از یکصد سال از ٨ مارس و سر آغاز مبارزه ای جهانی در مقابله با ستم و تبعیض بر علیه زنان میگذرد و این مبارزه همچنان زنده و جاری است. علیرغم اینکه این مبارزات تا هم اکنون، دستاوردهای بسیار پر شکوهی را در راستای تامین برابری حقوق زنان و مردان رقم زده است اما تبعیض بر زنان از اشکالی بسیار ستمگرانه و شنیع تا اشکالی به ظاهر قابل تحمل و متمدنانه، همچنان بخشی از واقعیت زندگی بشر امروز است.
وجود چنین ستمی آنهم پس از گذشت یکصد سال از فریاد برابری خواهی زنان و در شرایطی که بشریت به بالاترین درجات پیشرفتهای فرهنگی اجتماعی دست پیدا کرده است قبل از هر چیز بیانگر این واقعیت است که سیستم سرمایه داری بمثابه سیستم حاکم بر زندگی و سرنوشت بشر امروز، قادر به تحقق هیچ سطحی از برابری در روابط و مناسبات میان انسانها نیست. بی تردید در سیستمی که درصد بسیار کوچکی از جمعیت جهان، تمامی ثروتها و حاکمیت و سرنوشت میلیاردها انسان را در تملک خود داشته باشند کاملا روشن است که در چهارچوب چنین سیستمی هیچ شکلی از برابری واقعی نیز نمیتواند به بخشی از زندگی و حیات نهادینه شده و طبیعی انسانها تبدیل بشود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با جنبش زنان، فرا رسیدن ٨ مارس را به همه انسانهای برابری طلب تبریک میگوید، خود را متعلق به این جنبش و برابری خواهی زنان میداند و تمامی کارگران و اعضا خود را به گرامیداشت ٨ مارس فرا میخواند و مصرانه بر محو فوری و بی اما و اگر هر گونه تبعیض جنسیتی نسبت به زنان در تمامی عرصه های زندگی خانوادگی، اقتصادی سیاسی و فرهنگی اجتماعی پای میفشارد.
زنده باد ٨ مارس – زنده باد برابری
اتحادیه آزاد کارگران ایران ١٧ اسفند ماه ١٣٩٠
***
تبعیض جنسی در قرن بیست و یکم شرم آور است!
از هشت مارس ١٨٥٧ که اعتراض و تظاهرات زنان کارگر نیویورک آمریکا با خواست افرایش دستمزد و کاهش ساعات کار و بهبود شرایط کار با یورش پلیس آمریکا روبرو شد نزدیک به ١٦٠ سال می گذرد و از تصویب روز هشت مارس به عنوان روز جهانی زن در سال ١٩٢١ بیش از ٩٠ سال میگذرد. به یمن مبارزات طولانی زنان، طبقه کارگر و بشریت آزادیخواه خواست برابری زن و مرد در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به حقی انکار ناپذیر تبدیل شده است. با این وجود در آستانه بزرگداشت ٨ مارس امسال نه تنها برابری زن و مرد در پیشرفته ترین کشورهای جهان تامین نشده است بلکه در سطح بین المللی موقعیت تبعیض آمیز زنان یکی از شاخص های نظام سرمایه داری است. با اینکه بیش از دو سوم ثروت و نعمات مادی جهان توسط زنان کارگر تامین میشود اما این زنان از پایین ترین استانداردهای زندگی برخوردار بوده و زیر خط فقر بسر میبرند. با اینکه در سالهای اخیر بر تعداد زنان شاغل در مراکز تولیدی در سطح جهان بطور گسترده ای افزوده شده است اما تفاوت میان دستمزد مردان و زنان فاحش است. اگر چه تبعیض علیه زنان قدمت طولانی دارد اما سرمایه داری قرن بیست و یکم با نهادینه کردن هر چه بیشتر این تبعیض و پایین نگه داشتن دستمزد زنان و بدین وسیله کاهش هزینه تولید سود هر چه بیشتری کسب می کند. گسترش فحشای سازمان یافته بر اثر فقر، گسترش سرسام آور صنعت کار خانگی، دستمزد پایین و شرایط غیر انسانی کار در پیشرفته ترین مراکز تولیدی، بخشی از تصویر نابرابر موقعیت زنان در جهان امروز است.
علاوه بر چالشهای عظیم فوق، متاسفانه مردسالاری توسط جنبش های منتقد نظام سرمایه داری بطور شایسته به چالش کشیده نمی شود. علائق و منافع زنان کارگر حتی در تشکلهای کارگری در سطح بین المللی بطور شایسته ای نمایندگی نمی شود.
در ایران تحت حکومت اسلامی در آستانه بزرگداشت ٨ مارس ٢٠١٢ موقعیت زنان بسیار دردناک است. زنان در ایران نه تنها از ابتدایی ترین حقوق برسمیت شناخته شده در سطح بین المللی برخوردار نیستند بلکه خصوصی ترین حوزه زندگی آنان از تعرض حکومت و قوانین و عوامل رژیم اسلامی در امان نیست. با دستگیری و تبعید اجباری بسیاری از فعالین جنبش برابری طلب زنان در سالهای اخیر، رژیم اسلامی تلاش دارد قوانین ارتجاعی همه جانبه تری را بر علیه حقوق اولیه زنان به تصویب برساند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران نه تنها نسبت به معیارهای مردانه و فرهنگ حاکم مردسالارانه بر جامعه معترض می باشد بلکه منتقد آن در میان تشکلهای کارگری بوده و برای برابری کامل حقوق زنان با مردان در عرصه های اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی مبارزه میکند. ما خود را جزیی از جنبش جهانی برای تامین حقوق برابر میان زنان و مردان در تمام شئون زندگی و کار دانسته و در آستانه بزرگداشت ٨ مارس بر تعهد خود در این مبارزه پای میفشاریم.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
٨ مارس ٢٠١٢
info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com
***
تاثیر افزایش قیمت ها و فشار اقتصادی بر زندگی زنان
در آستانه ی سالگرد روز زن مسایل مهمی وجود دارد كه امروزه در پیش روی زنان در جامعه ی ما وجود دارد. امسال در حالی به پیشواز روز زن می رویم كه حقوق زنان در جامعه ما نه تنها ارتقا نیافته بلكه در بسیاری زمینه ها شاهد عقب گرد هستیم. فقر، سیه روزی، بیكاری و خارج شدن زنان از گردونه اقتصادی هر روز ابعاد گسترده تری می یابد. ورشكستگی اقتصادی در نتیجه ی بیكاری فزاینده و تعطیلی بسیاری از مراكر اقتصادی بیش از هر چیز فشار و سنگینی خود را بر دوش زنان وارد می كند. بنگاه های اقتصادی با كوچكترین مشكل ابتدا تلاش می كنند تا حقوق اولیه زنان را در محیط كار نادیده بگیرند. گزارش های مختلفی از اخراج كارگران زن در بخش های مختلف وجود دارد و در نتیجه پایین آمدن دستمزد زنان درعرصه های مختلف قابل مشاهده است. حقوق كارگران زن اولین مساله ای است كه گویا برگردن كارفرمایان سنگینی می كند كه در خلاص شدن از نیروی كار زنان، مرخصی های سالانه، زایمان و... خود را نشان می دهد.
در همین سقوط سطح زندگی و گرانی و فشار فزاینده كه هر روز جامعه ی ایران را تحت فشار قرار می دهد و سبد زندگی خانواده را روز به روز خالی تر می كند. بیش از همه فشار خود را بر زندگی زنان و وظایف آنان به عنوان ستون اصلی خانواده و تامین غذا، زندگی مناسب برای اعضای خانواده نشان می دهد.
بیشترین فشار اقتصادی بر دوش زنان خانه داری است كه اكنون باید با مواد غذایی كمتر و فقر و تنگدستی و كسر درآمد خانواده همچنان غذای مناسب برای اعضای خانواده را تهیه كنند.
گرانی و بیكاری اولین قربانیان خود را از میان زنان و به خصوص كودكان دختر انتخاب می كند. زیرا در این جامعه مردسالار غذای خوب و امكانات بیشتر برای مردان است و زنان اولین قربانیان كمبودها هستند.
با توجه به مسایل فوق بر این شدیم كه سوالات زیر را با گروه ها و اقشار مختلفی مطرح كنیم كه علاقه مند به مسایل زنان هستند تا با نظرات گوناگونی آشنا شویم كه در این زمینه مطرح است.
١- به نظر شما تاثیر هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی قیمت ها بر زندگی زنان جامعه ی ما چگونه است؟ (بر اشتغال زنان و بر زنان خانه دار)
٢- تاثیر خصوصی سازی ها و اخراج كارگران و تعدیل نیروی كار بر زنان چیست؟
٣- به نظر شما بیكارسازی و گسترش بیكاری چه تاثیری بر زندگی زنان دارد و آیا زنان بیشتر در معرض آسیب بیكاری هستند؟
٤- چرا كارفرمایان ترجیح می دهند ابتدا برای كاهش هزینه ها زنان را اخراج كنند؟
٥- تاثیر گرانی بر زندگی خانوادگی وزنان وکودکان چیست؟
٦- وضعیت حقوق و دستمزد زنان نسبت به چند سال قبل چیست؟
كانون مدافعان حقوق كارگر -٨ مارس ٢٠١٢
***
نامه رسول بداقی به دخترانش
نامه‌ای به دختران دلیرم شبنم، شکیبا و ستایش
رسول بداقی، یكی از معلمان و از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، از درون زندان دلنوشته‌ای برای دختران خود شنبم، شکیبا و ستایش نگاشته است.
متن این نامه چنین است:
فرزندان دلبندم، هرگز نمیخواهم بار سنگینِ اندوهم را به دوش کوچک و بی گناه شما بیندازم، اما چه کنم که بیش از این، تاب اندوه ندارم.
فرزندان دلبندم، آنگاه که از لذت مهرورزیِ هم بازی‌هایتان با پدرانشان، کودکانه سخن می گویید زنده بودن برایم بسان ریختن لیوانی آب در کنار چشمه‌ای جوشان است و بی ارزش می‌نماید و به روان شاعر درود می فرستم که گفته است:
جو بینی یتیمی سر افکنده پیش
منه بوسه بر روی فرزند خویش
هنگامی که از امیدواری‌های خود برای آزادی من، قصه‌های کودکانه می‌سرایید، نمی‌دانید که چگونه مرا بر آتش اندوه، کباب می‌کنید و چگونه زندان برایم جهنمی هولناک می‌سازد.
اما فرزندان دلیر من، با این همه، برای آزادی مردم وطنم آماده‌ی جانفشانی‌ام. بدانید قله‌هایی، شایسته‌‌ی بهاری سرسبزند که رنج سرما و یخبندان زمستان را به دوش کشیده‌اند.
عزیزان دلبندم، پدر راستین شما، آزادی و امنیت جامعه‌ی شماست. پدر شما روزی خواهد مُرد اما وطن شما هرگز، پس وطن را آگاهانه از پدر دوست‌تر بدارید. قلب من سزاوار گلوله‌های دشمنان باد اگر ستم را بپذیرم. ننگ برای مردمی خواهد ماند که از ترس نان و جان، فرمان نابخردان برند و خاموشی را جان پناه خویش پندارند.
رسول بداقی
پنجشنبه هجدهم اسفند ماه هزارو سیصدو نود
***
اطلاعیه کمیته هماهنگی در محکومیت دستگیری تعدادی از تجمع کنندگان هشت مارس سنندج
به دنبال فراخوان "کمیته برگزار کننده ٨ مارس در سنندج" روز پنجشنبه ١٨ اسفند ماه برابر با ٨ مارس تجمعی در گرامی داشت این روز در شهر سنندج برگزار گردید که با یورش نیروی انتظامی به شرکت کنندگان مواجه شد و تعدادی از آن‌ها دستگیر و به بازداشتگاه منتقل گردیدند. این در شرایطی است که این گونه مراسم، هر سال در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله چند کشور منطقه بدون هیچ گونه محدودیتی برگزار می گردد و اساسن جزو حقوق بدیهی و پذیرفته شده زنان و مردانی است که خواهان دنیای بهتری هستند. کمیته هماهنگی سرکوب و تعرض به این مراسم را به شدت محکوم کرده، خواهان آزادی بی قید و شرط دستگیرشدگان می باشد و هم سو با سایر افراد و تشکل های موجود در شهر سنندج به تلاش خود جهت رهایی این یاران دربند ادامه خواهد داد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
٢١ اسفند ١٣٩٠
 

اخبار بین المللی

هلند: بزرگترین اعتصاب معلمان در ٣٠ سال اخیر
به گزارش Radio Netherlands Worldwide روز سه شنبه ٦ مارس در حالیکه دولت مشغول بحث بر سر اینکه کاهش و یا قطع بودجه رفاهی بعدی در کدام بخش باید صورت بگیرد بود، آمستردام با مارش ٥٠ هزار معلم معترض به سیاستهای ریاضت اقتصادی دولت، روز را آغاز کرد. معلمان بیش از ٣٠٠٠ مدرسه در این اعتراض شرکت داشتند و بیش از ١٧٠٠ مدرسه به تعطیلی کشیده شدند. بر اساس همین گزارش این بزرگترین حرکت اعتراضی معلمان در ٣٠ سال اخیر است. معلمان به کاهش بودجه برای دانش آموزانی که احتیاج به کمکهای ویژه دارند، منجمد کردن دستمزد‌ها و افزایش ساعت کاری‌شان اعتراض دارند. دولت میخواهد به منظور کاهش بودجه تعداد هر چه بیشتری از این دانش آموزان بعنوان شاگردان معمولی پذیرفته شوند. آنها میگویند چنانچه به این دانش آموزان بی‌توجهی شود، آنها از حمایت کافی برخوردار نخواهند شد و تاثیر مستقیم بر یادگیری آنها خواهد گذشت. بعلاوه این باعث بیکاری تعداد زیادی از معلمان نیز خواهد شد.
***
ایتالیا: تظاهرات ٥٠ هزار تن در رم
به گزارش یورونیوز روز جمعه ٩ مارس ٥٠ هزار تن از کارگران در شهر رم، پایتخت ایتالیا به دعوت اتحادیه‌های کارگری به خیابانها آمده و علیه برنامه اصلاح قوانین کار تظاهرات کردند. کارگران به سیاستهای ریاضت اقتصادی دولت که بخشی از آن مربوط به اصلاح قوانین کارگر و کارفرما می‌شود معترض هستند. یکی از تظاهرکنندگان می‌گوید: "بر سر ما همانی دارد می‌آید که پیشتر دولت برلوسکونی انجام میداد. این نخست وزیر کار نمیکند و از ما میخواهد که بیشتر و بیشتر فداکاری کنیم؛ حتی هیچ امنیت شغلی هم وجود ندارد؛ چیزی که یک حق بنیانی است." موریتسیو لاندینی، دبیرکل اتحادیه کارگران فلزکار و از سازماندهندگان این تظاهرات میگوید: "ما ادامه میدهیم. این آخرین تظاهرات ما نیست. امروز میخواهیم کشور را به مرحله تازه‌ای وارد کنیم. چرا که مشکلی که ما داریم اشتغالزایی است و اینکه کسانی که کار میکنند، ‌‌‌همان کسانی هستند که این کشور را حفظ کرده‌اند."
پس از برکناری سیلویو برلوسکونی در ماه نوامبر سال گذشته، ماریو مونتی به جایگاه نخست وزیری تکیه زده و سعی دارد تا بحران رکود اقتصادی را با اجرایی ساختن هر چه بیشتر سیاستهای ریاضت اقتصادی پشت سر بگذارد.
***
استونی: اعتصاب ٣ روزه ١٦ هزار معلم
به گزارش یورونیوز روز چهارشنبه ٧ مارس حدود ١٦٠٠٠ معلم در استونی با خواست ٢٠ درصد افزایش دستمزد و ١٥ درصد اضافه بر آن طی ‌٢ سال آینده، دست به اعتصاب ٣ روزه زدند. یکروز بعد از آن یعنی ‌٨ مارس کارکنان راه آهن و رانندگان وسایط نقلیه شهری در حمایت از معلمان دست از کار کشیدند. روز جمعه یعنی یکروز بعد از آن کارگران شرکت دولتی تولید برق Narva در حمایت از این معلمان دست به اعتصاب زدند و تولید برق را به حدآقل کاهش دادند. بر اساس همین گزارش این بزرگترین اعتراض از زمان جنگ جهانی دوم در کشور کوچک استونی بشمار می‌آید. معلمان اعلام کرده اند که اعتراضات خود را تا دستیابی به مطالبتشان ادامه خواهند داد.
دستمزد معلمان در استونی بین ٦٠٠ تا ٨٠٠ یورو در ماه است. معلمان می‌گویند این دستمزد به هیچ وجه جوابگوی یک زندگی شرافتمندانه نیست.
***
آفریقای جنوبی: اعلام اعتصاب عمومی‌توسط اتحادیه کارگری Cosatu
به گزارش Daily Monitor کنگره اتحادیه‌های کارگری آفریقای جنوبی (Cosatu) در بیانیه‌ای از کارگران خواسته است که روز ٧ مارس دست به اعتصاب و تظاهرات بزنند. آنها خواهان پایان یافتن استخدام کارگران بوسیله دلالان کاریابی و لغو تصمیم دولت برای دریافت پول بابت استفاده از جاده‌های کشور هستند که قرار است از اواخر آوریل به اجرا در آید. این بیانیه میگوید که قرار است ٣٢ راهپیمایی نیز در همان روز صورت بگیرد که از جمله آنها در کیپ تاون راهپیمایی به سمت پارلمان، در ژوهنسبورگ به سمت دفتر نخست وزیری و وزارت راه و ترابری و در دوربان بسمت شهرداری صورت خواهد گرفت.
رهبران کارگری معتقدند که این بزرگترین اعتراض در کشور آفریقای جنوبی در سالهای اخیر خواهد بود.
***
آلمان: اعتراض کارگران سراسر کشور را فرا گرفت
به گزارش یورونیوز تظاهرات و اعتصاب کارگران بخش خدمات دولتی روز چهارشنبه ٧ مارس به سراسر آلمان گسترش یافت. این اعتصاب با فراخوان وردی، به عنوان بزرگترین اتحادیه کارگران بخش دولتی آلمان برپا شده است. گزارش‌ها حاکی است که اعتصاب کارگران و کارمندان خدمات دولتی در شرق ایالت بادن بورگ و نیز ایالت نورت راین وست فالن چشمگیر است. فراخوان به اعتصاب و تظاهرات پس از آن صورت گرفت که نمایندگان وردی هفته گذشته با مقامات دولت، مذاکراتی بی‌نتیجه را پشت سر گذاشتند. کارگران خواستار افزایش شش و نیم درصدی دستمزد‌ها یا حداقل افزایش ماهانه ٢٠٠ یورو به میزان درآمدشان شده‌اند. یکی از کارگران در شهر کلن می‌گوید: "آری، ما خشمگینیم چرا که همیشه کار میکنیم و اکنون هم مجبوریم که بیشتر و با تعداد همکاران کمتری کار کنیم بنابراین پول بیشتری می‌خواهیم." کارگر دیگری که در تظاهرات شرکت کرده است میگوید: "کسانی که کار میکنند پولی دریافت نمیکنند اما آنهایی که در راس قرار دارند، همه پولها را به جیب میزنند. من مخالف این مساله هستم."
احتمال می‌رود که این اعتصاب تا پایان هفته به طول انجامد.
***
آلمان: هشدار کارگران به دولت: تمام هفته اعتصاب می‌کنیم
به گزارش یورونیوز در پی اعتصاب نزدیک به ١٠ هزار تن از کارگران و کارمندان مشاغل بخش عمومی روز دوشنبه ٥ مارس در سه ایالت آلمان، اعتراضات كارگری به دیگر نقاط این کشور کشیده شد. اتحادیه‌های کارگری در آلمان هشدار داده‌اند که اعتصاب و تظاهرات تمام هفته به طول خواهد انجامید. آنان هدف از این اعتراض را افزایش شش و نیم درصدی دستمزد یا دست کم افزایش ماهانه ٢٠٠ یورو به حقوق نزدیک به دو میلیون کارگر عنوان کرده کرده اند. یکی از کارگران میگوید: "کارفرمایان همواره به ما از بحران اقتصادی میگویند. کارمندان متاهلی هستند که دو فرزند دارند و مجبورند پس از پرداخت مالیات با ١٤٠٠ یورو در ماه زندگی کنند. این غیرقابل تحمل است." وی تصریح کرد: "حتی اگر بحران هم باشد ما همچنان در حال پرداخت مالیات بر درآمد قابل توجهی هستیم. پس چه وقت باید خواهان دستمزد بیشتر باشیم؟" معترض دیگری در شهر هامبورگ میگوید: "خیلی ناراحت کننده است که آنها هیچ پیشنهادی به ما ندادند. تنها می‌گویند که مطالبات شما بسیار زیاد است و ما مذاکره نخواهیم کرد." هانس پتر فردریش، وزیر کشور آلمان هفته گذشته مذاکراه با اتحادیه‌های کارگری را سخت توصیف کرد و گفت که مطالبات کارگران بر اساس واقعیت نیست. توماس بول، نماینده مذاکره کننده از سوی شهرداریها نیز گفته است که با بدهی ١٢٩ میلیارد یورویی، دولتهای ایالتی با بیشترین کمبود رو برو شده‌اند. وی بر این اساس نتیجه گرفته است که مطالبات اتحادیه‌های کارگری تحقق پذیر نیست.
***
مصر: اعتصاب ٩٠٠ کارگر معدن طلا
به گزارش Al Masry Al Youm روز پنجشنبه ١ مارس ٩٠٠ کارگر معدن استخراج طلا Sukari در منطقه مرسی علم با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. آنها جاده ‌منتهی به معدن را مسدود کرده و تعدادی از آنها دست به اعتصاب غذا زدند. این کارگران گفته اند که اعتراضشان را تا دستیابی به مطالباتشان ادامه خواهند داد. این کارگران طی‌ ٢ ماه اخیر چندین بار دست به اعتراض زده اند و کارفرمایان را متهم کرده اند که به خواستشان بی‌توجهی میکند. آنها از حکومت نظامیان خواسته اند که در این امر دخالت کنند و کارفرمایان را مجبور به پذیرش خواست‌هایشان بکند.
این معدن طلا در سال ٢٠١٠ بیش از ٧ تن طلا تولید کرده است و گفته میشود که بزودی به یکی از ١٠ معدن بزرگ طلا در دنیا تبدیل خواهد شد.
***
اروپا - افزایش بیسابقه نرخ بیکاری در اروپا
به گزارش بی‌بی‌سی نرخ بیکاری در ١٧ کشور عضو واحد پولی یورو رکورد زد و به بالاترین حد یعنی ‌١٠،٧ درصد در ماه ژانویه رسید. بر طبق این گزارش در حال حاضر ١٦،٩ میلیون نفر در این ١٧ کشور بیکار هستند. در میان این کشور‌ها اسپانیا با ٢٣،٣ درصد بالاترین و اتریش با ٤ درصد پائینترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص می‌‌دهند. این آمارها در حالی انتشار مییابد که چند روز پیش بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که مبلغ ٥٣٠ میلیارد یورو را به ٨٠٠ بانک اروپایی قرض میدهد تا این مؤسسات مالی بتواند از پس مشکلات خود بر آیند.
***
عمان: اعتصاب ٢٠٠٠ کارگر یک شرکت پیمان کاری ساختمان
به گزارش Gulf news روز یکشنبه ٢٠٠٠ کارگر یک شرکت پیمانکاری ساختمان بنام Nagarjuna در اعتراض به عدم دریافت ٢ ماه دستمزد دست به اعتصاب زدند. این کارگران که مشغول ساختن یک پروژه مسکونی در منطقه Quriat هستند، بطور دست جمعی به اداره پلیس آن منطقه مراجعه کرده اند تا صدای اعتراض خود را به مقامات دولتی برسانند. اغلب این کارگران از هند هستند. یکی از این کارگران که نخواست نامش فاش شود میگوید: ما ٢ ماه دستمزد دریافت نکرده ایم. بدون دستمزد چگونه زندگی بکنیم. هر کدام از ما بیش از ٢٠٠٠٠ روپیه به دلالان کاریابی پرداخت کرده ایم تا به ما کار بدهند، ولی حالا ما از دستمزد بی‌بهره هستیم.
بر اساس این گزارش هیچکس از مسئولین شرکت در هنگام اعتصاب در آنجا حضور نداشت تا به سوالات خبر نگار این روزنامه پاسخگو باشد.
***
اردن: درگیری نیروهای امنیتی با کارگران بیکار
به گزارش Ammon News روز دوشنبه ٥ مارس ده‌ها نفر که دولت به آنها وعده کار داده بود در اعتراض به عدم دریافت کار در مقابل استانداری شهر Tafilah دست به تحصن زدند. آنها خواهان مذاکره با مقامات استانداری شدند ولی چون با بی توجهی آنها مواجه شدند، دست به حمله به ساختمان استانداری و شکستن شیشه‌های آن زدند. نیروهای ژاندارمری وارد عمل شده و با باتون و گاز اشک آور به معترضین حمله کرده و تعدادی از آنها را بازداشت کردند. این کارگران اعلام کرده اند که تا زمانی که دولت به قول خود برای یافتن کار عمل نکند به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
***
تركیه: مرگ ١١ کارگر ساختمانی در آتش‌سوزی استانبول
بی بی سی گزارش داد كه دست کم ١١ کارگر ساختمانی پس از آتش سوزی در چادر محل زندگی آنها در یک محوطه ساختمان سازی در شهر استانبول ترکیه کشته شده اند. این آتشسوزی در محل ساخت یک مرکز خرید در محله اسنیورت روی داد. شهردار اسنیورت گفت که ظن آن می رود آتشسوزی در اثر استفاده از یک بخاری برقی روی داده باشد. نجمی کدی اقلو به تلویزیون دولتی تی آر تی گفت که تصور می شود ١١ تا ١٤ کارگر جان باخته باشند.
***
یونان: حمله کارگر یونانی با اسلحه به مدیرش
به گزارش یورونیوز مردی در یونان که از کار برکنار شده بود، روز پنجشنبه اول مارس، با شلیک گلوله، رئیس سابق خود و کارگری را زخمی کرد و دو تن دیگر را به گروگان گرفت. در روز حادثه، این مرد ٦١ ساله و پدر دو فرزند که از تنگناهای اقتصادی و بیکاری به تنگ آمده بود با اسلحه‌ای شکاری به سراغ کارخانه ای کوچک در شهر کوموتینی رفت تا خشم خود را با شلیک به مدیرش فرو نشاند. سیاستهای ریاضت اقتصادی روزافزون دولت یونان، شرایط زندگی را بر مرد یونان سختتر کرده و بعضا بیکاران و ناراضیان را به راه حلهای خشن واداشته است.