١٦  اسفند  ١٣٩٠ -  ٦  مارس  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٩

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

هزاران کارگر ذوب آهن دست به اعتصاب زدند
بنا به خبری که به حزب کمونیست کارگری ایران رسیده است ٤٠٠٠ کارگر از بخشهای مختلف ذوب آهن اصفهان از روز شنبه ١٣ اسفند دست به اعتصاب زده و روز ١٤ اسفند دومین روز اعتصاب را پشت سر گذاشتند. این کارگران بصورت قرارداد مستقیم کار میکنند و دولت در مقابل اعتراضات آنها، قول داده بود که آنها را استخدام کند اما کارگران میگویند دولت با پشت سر گذاشتن انتخابات نمایشی، زیر قول خود زده و گفته است که با آنها سالانه تسویه حساب میکند و این یعنی از استخدام رسمی آنها خودداری میکند. در مقابل این تصمیم، کارگران دست به اعتصاب زده‌اند. خواست کارگران ذوب آهن خواست میلیون‌ها کارگر و معلم و کارمندی است که بصورت قراردادی کار میکنند.
طبق گزارش دیگری که حزب كمونیست كارگری ایران در روز ١٥ اسفند منتشر كرده است، ٤٠٠٠ کارگر اعتصابی ذوب آهن اصفهان بعد از دو روز اعتصاب و بدنبال نوعی عقب نشینی از جانب مدیریت روز ١٥ اسفند به سر کار بازگشتند. مدیریرت پس از دو روز اعتصاب كارگران سراسیمه اطلاعیه‌ای را که بر روی تابلوهای مجتمع نصب کرده بود را توسط نیروهای حراست جمع آوری کرد و به کارگران اعلام کرد که این اطلاعیه واقعیت ندارد و شایعه بوده است! کارگران با این عقب نشینی به سر کارهای خود بازگشتند.
***
عقب نشینی فرمانداری در مقابل كارگران نساجی مازنداران
پس از تجمعات اعتراضی كارگران نساجی مازنداران حقوق ٢ ماه كارگران پرداخت شد. یكی از این كارگران در این باره گفت بعد از تجمع كارگران این كارخانه در روز یكشنبه ٧ اسفند كه در مقابل فرمانداری قائمشهر انجام شد، آنها متعهد شدند كه تمام حقوق ١٨ ماه پرداخت نشده كارگران را بپردازند و روز دوشنبه حقوق عقب افتاده ٢ ماه هر كارگر را پرداخت كردند. وی افزود چنانچه فرمانداری به وعده خود پایبند نباشد كارگران مجددا دست به تجمع اعتراضی خواهند زد.
***
تجمع صدها کارگر گروه صنعتی صفا
٤٠٠ نفر از کارگران گروه صنعتی صفا در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه حقوق خود، به احتساب ٢ ماه عیدی و پاداش در سالن استیرال کارخانه دست به تجمع زدند. مسئولین کارخانه از جمله قائم مقام گروه صنعتی و مدیریت کارخانجات صفا با حضور در این تجمع قولهایی در خصوص پرداخت یک ماه از حقوق معوقه کارگران تا پایان هفته داده‌اند.
***
اعتصاب کارگران شرکت پایندان در عسلویه
در اعتراض به عدم پرداخت ٥ ماه دستمزدهای معوقه خود دهها تن از کارگران شرکت پایندان، كه مجری طرح فازهای ١٥ و ١٦ گاز و انرژی پارس جنوبی عسلویه است، دو روز پی در پی دست به اعتصاب زدند. سرانجام کارگران در مقابل دریافت ٢ ماه از دستمزدهای معوقه خود، به صورت مشروط به این اعتصاب پایان دادند.
***
اعتراض كارگران تولید منگنه وابسته به ذوب آهن
طبق خبری كه حزب كمونیست كارگرای ایران منتشر كرده است، حکم اخراج ١٥٠ کارگر تولید منگنه وابسته به ذوب آهن که زیرمجموعه شرکت قائم رضا میباشد، به کارگران داده شده و کارگران در مقابل این تصمیم با برپا کردن چادر در محوطه کارخانه از یک هفته قبل اعتراض خود را شروع کرده‌اند. حدود ٥٠ نفر از این کارگران همراه با خانواده‌های خود و بصورت نوبتی در محوطه کارخانه تحصن کرده و خواهان لغو اخراج خود هستند. به این بخش از کارگران که سابقه کار ١٧- ١٨ ساله دارند، گفته شده بود در ازای هرسال کار معادل یک ماه حقوق به آنها داده میشود که با شروع اعتراض، سنوات کارگران را به چهار ماه افزایش داده‌اند اما کارگران خواهان ادامه کار خود هستند.
طبق گزارشی كه حزب كمونیست كارگری در روز ١٥ اسفند منتشر كرده است، تحصن کارگران و خانواده‌های آنها در کارخانه تولید منگنه همچنان ادامه دارد.
***
اعتصاب کارگران در فاز ١٥ پارس جنوبی سركوب شد
کارگران شرکت پناه ساز در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه حقوق و عیدی خود، در مقابل درب ورودی فاز ١٥ عسلویه دست به اجتماع و اعتراض زدند و مانع تردد به درون پالایشگاه شدند. اعتصاب و اعتراض کارگران از اول صبح شروع شد و تا ساعت ٢ بعداظهر طول کشید. کافرما و پیمانکار با کارگران وارد صحبت شدند و حوالی ساعت ١١ مأموران رژیم حدود ١٥ نفر از کارگران معترض را دستگیر و بازداشت کرد.
***
اعتصاب در سازمان آب اهواز
كاركنان سازمان آب اهواز در حركتی هماهنگ در اعتراض به حقوق پرداخت نشده خود دست از كار كشیدند. مسئولین امر به دنبال آن مجبور شدند كه حقوق‌ها را پرداخت كنند.
***
تجمع همزمان كارگران مخابرات راه دور در شیراز و تهران
بیش از ٣٠ نفر از کارگران صنایع مخابراتی راه شیراز به نمایندگی از ٣٨٢ کارگر این شرکت، از صبح روز سه شنبه ٩ اسفند در اعتراض به عدم دریافت بیش از ٢٤ ماه دستمزدهای معوقه خود در مقابل وزارت صنایع رژیم در تهران تجمع کرده‌اند. همزمان بخشی دیگر از کارگران مخابرات راه دور در مقابل استانداری رژیم در شیراز تجمع اعتراضی برگزار نموده‌اند. کارگران این شرکت اعلام داشته‌اند در صورت عدم تحقق خواست‌ها و مطالبات شان از روز شنبه هفته آینده به تجمع اعتراضی خود با تعدادی بیشتر در مقابل وزارت صنایع ادامه خواهند داد. ایلنا روز ١١ اسفند خبر داد كه نمایندگان كارگران از صبح روز ١٠ اسفند در اعتراض به عدم دریافت بیش از ٢٤ ماه حقوق معوقه خود در مقابل وزارت صنایع تجمع کرده‌اند.
***
اعتصاب کارگران ماشین سازی اراک شاغل در پروژه ساخت مخاذن عسلویه
کارگران ماشین سازی اراک که در پروژه عسلویه مشغول بکار هستند در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه حقوق خود، بمدت سه ساعت اعتصاب و دست از کار کشیدند. بدنبال این اعتصاب کارگران موفق به دریافت حقوق معوق ٢ ماه شدند و کارفرما وعده داد که تا ١٠ روز دیگر بقیه حقوق و مبالغ مربوط به عیدی را پرداخت کند.
***
با اعتراضات کارگران ٢١٠ نفر از کارگران فرنخ و مه نخ قزوین به كار بازگشتند
به گزارش ایلنا، بدلیل بحران موجود در کارخانه فرنخ و مه نخ قزوین کماکان ٢٤ ماه دستمزدهای معوقه ٤٤٥ کارگر این کارخانه پرداخت نشده است. این خبر می‌افزاید كه در نتیجه اعتراضات گسترده کارگران این کارخانه، رژیم مجبور به اقداماتی جهت آغاز بکار مجدد این محل گردیده، اما علیرغم این تلاشها همچنان بسیاری از کارگران قادر به بازگشت به کار نشده‌اند و ٢٤ ماه دستمزدهای معوقه آنان نیز پرداخت نشده است. اکنون ٢١٠ کارگر این کارخانه جهت بازگشت بکار، به این کارخانه فراخوانده شده‌اند.
***
ادامه تجمع اعتراضی لوله سازی خوزستان
كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان روز ٨ اسفند دومین روز تجمع اعتراضی خود را در مقابل استانداری خوزستان در اهواز برگزار كردند. اعتراض این كارگران برای پیگیری ٣٥ ماه حقوق معوقه كارگران قراردادی و ٣٠ ماه حقوق كارگران رسمی می‌باشد. ماموران انتظامی به بهانه امنیت و انتخابات از تجمع كارگران در مقابل استانداری ممانعت بعمل آوردند.
***
اعتراض کارگران پالایشگاه اصفهان
روز سه شنبه ٩ اسفند کارگران پالایشگاه اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حقوق بهمن ماه، پاداش وعده داده شده و عیدی خود، مقابل شرکت سنا اندیشه دست به تجمع و اعتراض زدند. مدیر شرکت و حراست فورا دخالت کردند و خواستند که با معرفی نماینده و قول پیگیری اعتصاب خاتمه پیدا کند. کارگران به شرط اینکه بلافاصله مطالبات پرداخت شود به اعتصاب خاتمه دادند. مطالبات کارگران روز بعد تماما پرداخت شد.
***
دستمزدهای معوقه کارگران شرکت مشاورین قدس نیرو
با گذشت بیش از یك هفته از ماه بهمن، ١٢٠ تن از كارگران شركت مشاورین قدس نیرو هنوز دستمزدهای این ماه را دریافت نكرده‌اند. مدیر شركت به كارگران گفته است كه فقط ٢٠ درصد دستمزدها قابل پرداخت است. كارگران به این گفته ایشان اعتراض كردند و سرانجام پس از چندین روز اعتراض و پیگیری عوامل کارفرما مجبور به عقب نشینی شده و اعلام داشته‌اند به دلیل ناتوانی و بحران مالی فعلا قادر به پرداخت همه دستمزدهای بهمن ماه کارگران نبوده و روز یکشنبه فقط بطور متوسط ٢٠ درصد از دستمزدهای بهمن ماه را یعنی مبالغی بین ٨٠ تا ١٠٠ هزار تومان را به حساب کارگران واریز نموده‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه چینی اسپیدار
بیش از ١٠٠ نفر از كارگران كارخانه چینی اسپیدار در ساوه در اعتراض به عدم پرداخت ٥ ماه حقوق معوقه خود در روز دوشنبه ٨ اسفند در جلو كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كرده و سپس با اقدام به راهپیمایی به سمت فرمانداری حركت كردند. كارگران در جلو فرمانداری تجمع كرده و خواهان پرداخت حقوق معوقه خود شدند.
***
٤ ماه حقوق پرداخت نشده كارگران لوله وپروفیل ساوه و كارخانه پروفیل صفا
كارگران كارخانه لوله و پروفیل ساوه و همچنین كارگران كارخانه پروفیل صفا نزدیك به ٤ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. كارخانه پروفیل صفا دارای ١٣٠٠ كارگر و كارخانه لوله وپروفیل ساوه بیش از ١١٠٠ كارگر دارد. كارگران این دو كارخانه در حال حاضر تحت فشار شدیدی از بابت عدم پرداخت حقوق شان مواجه هستند و علیرغم پیگیریهایی كه طی اینمدت داشته‌اند هنوز جوابی نگرفته‌اند در اعتراض به این وضعیت نزدیك به ١٠ روز پیش حدود ٢٠٠٠ نفر از كارگران این كارخانه‌ها تجمع اعتراضی داشتند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت حق بیمه کارگران مخابرات راه دور شیراز
عباس عباسی مدیر کل اداره رفاه اجتماعی استان فارس گفته است كه بدلیل عدم پرداخت بخشی از حق بیمه کارگران مخابرات راه دور، بازنشستگی این افراد در زمان مقرر انجام نشده است.
***
كارگران كارخانه پرریس سنندج در وضعیت بسیار بد معیشتی
كارگران كارخانه پرریس سنندج كه بمدت ٩ ماه است حقوق آنها پرداخت نشده است درووضعیت بسیار بدومعیشتی بسر می‌برند و بشدت تحت فشار هستند.
***
٥ ماه دستمزد معوق کارگران شرکت راهسازی صفین
کارگران شرکت راهسازی صفین مهاباد كه در پروژه ساخت اتوبان مهاباد سه راه دارلك مشغول بكار هستند، همراه با کل پرسنل اداری آن مت ٥ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.
***
دستمزد بهمن ماه کارگران شرکت آذین خودرو پرداخت نشده است
تا روز ١٠ اسفند بیش از ٦٠ نفر از کارگران شرکت تولیدی آذین خودرو كه در میدان ونك تهران قرار دارد، هنوز دستمزدها و مبالغ اضافه کاری مربوط به بهمن ماه را دریافت نكرده‌اند.
***
دستمزد ٣ ماه کارگران کارخانه نئوپان گیلان در صومعه سرا پرداخت نشده است
دستمزدهای ٣ ماه آذر، دی و بهمن بیش از ١٥٠ نفر از کارگران کارخانه نئوپان گیلان پرداخت نشده است.
***
٢ ماه حقوق كارگران كارخانه لوله و ماشین سازی ایران پرداخت نشده است
كارگران كارخانه لوله و ماشین سازی ایران واقع در جاده قدیم كرج كه یكی از كارخانه‌های باسابقه در امر تولید لوله‌های چدنی بزرگ میباشد، مدت ٢ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران در برازجان
به گفته کارگران جایگاه‌های سوخت در برازجان، کارگران شاغل در این جایگاه‌ها دستکم ١٢ ماه دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند. كارگران گفته‌اند علاوه بر عدم دریافت دستمزد، کارگران شاغل در جایگاه‌های سوخت در برازجان از هیچ مزایایی دیگری از قبیل حق مسکن، حق اولاد و سایر حقوق کارگری برخوردار نیستند.

اخراج و بیكارسازی ها

٥٠ درصد نیروی كار كشور بیكار هستند
ایلنا از قول محمد عطاردیان، نماینده کارفرمایان در شورای عالی جمهوری اسلامی، گفت در پی تداوم رکود در واحدهای تولیدی نرخ بیکاری به بیش از ٣١ درصد در پایان سال افزایش یافته است. وی خواستار اعلام نرخ بیکاری واقعی از سوی دولت شد و گفت: با وضعیت بحرانی که در واحدهای تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه بخش تولید ایجاد شده است، چطور می‌توان انتظار کاهش نرخ بیکاری را داشت. درخوش بینانه‌ترین حالت نرخ بیکاری ظرف یک سال گذشته دو برابر شده است، به گونه‌ای که بیش از ٥٠ درصد نیروی کار فعال کشور در شرایط بیکاری قرار دارند. او در ادامه گفت: به فردی که در هفته ٢ ساعت کار میکند را نمیتوان شاغل محسوب کرد. او گفت: برای پایین نشان دادن نرخ بیکاری از معیارهای غلط استفاده میشود و در نتیجه نرخ بیکاری اعلام شده غلط است.
***
اخراج دهها هزار کارگر پارس جنوبی
کاظم وزیری هامانه نخستین وزیر نفت کابینه محمود احمدی نژاد گفته است در زمان خروجش از وزرات نفت در سال ٨٦، تعداد کارگران شاغل در پارس جنوبی حدود ٣٦ هزار نفر بوده است که این رقم در حال حاضر به کمتر از ١٠ هزار نفر کاهش یافته است.
***
بیکاری ٣٣٠٠٠ نفر در صنعت توپ‌ دست‌ دوز
امانی، مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های تولید توپ‌دست‌دوز با اشاره به تعطیلی بیش از ٣٠ شرکت در این صنعت از بیکاری ٣٣ هزار شاغل فعال خبر داد. وی افزود: "بالغ بر ٣٠ شرکت تعاونی توپ دست‌دوز که حدود ٣٣ هزار شاغل مستقیم را شامل می‌شد در شرایطی به عضویت تعاون در آمدند که در ادامه به هیچ عنوان تحت حمایت‌های تسهیلاتی و سرمایه‌ای بانک‌های عامل قرار نگرفته و هر روز بیشتر از روز قبل تضعیف شدند." وی در ادامه گفت: " تنها یک تعاونی توپ دست‌دوز در منطقه پاوه بالغ بر ٢٠٠٠ عضو داشت که تعطیل شد."
***
كارخانه‌های ایران یكی بعد از دیگری ورشكست و تعطیل می‌شوند
چنگیز قاسمی عضو هیئت مدیره نهاد دولتی "كانون عالی شوراهای اسلامی كشور" بحران اقتصادی، تحریم، ناکارآمدی مدیران ارشد و اجرای قانون حذف یارانه‌ها توسط دولت را موجب رکود بیش از پیش بخش صنعت و تولید دانسته است؛ به گونه‌ای که کارخانه‌های تولیدی کشور یکی بعد از دیگری ورشکست و تعطیل میشوند. در هفته گذشته ٢ کارخانه دیگر، مجموع كارخانه‌های كبریت سازی تبریز و كارخانه قند خراسان جنوبی، به مجموع کارخانه‌های ورشکسته و تعطیل شده افزوده شدند. چنگیز قاسمی ورشکستگی و تعطیلی كارخانجات تولیدی كبریت تبریز را تائید کرده است.
استان آذربایجان‌شرقی دارای چندین واحد کبریت‌سازی از جمله ممتاز، تبریز، ٢٩ بهمن و ... است که در حال حاضر به جهت افزایش قیمت حاملهای انرژی و غیره این کارخانه‌ها تعطیل و یا در استانه تعطیلی قرار گرفته‌اند که ١٣٠٠ كارگر در این كارخانجات مشغول کار هستند که با تعطیلی این کارخانه‌ها این افراد کار خود را از دست می‌دهند.
محمد خسروی رئیس شورای اسلامی کارخانه قهستان خراسان جنوبی ضمن تائید تعطیلی كارخانه قند قهستان، وجود بحران در صنایع تولیدی ایران را تائید و بسیار جدی عنوان کرده است.
***
احتمال افزایش اخراج کارگران در پی ٥ برابر شدن هزینه تولید
ایلنا در گزارشی از احتمال افزایش اخراج کارگران در سال آینده در پی ٥ برابر شدن هزینه تولید در ایران خبر داد. در این گزارش دلیل گسترش موج اخراج سازی‌ها در سال آینده، افزایش نرخ تورم، عدم برنامه ریزی دولت برای مقابله با افزایش شکاف میان سطح هزینه و درآمدها، عدم حمایت یارانه‌ای از بخش تولید و صنعت و کاهش هزینه‌های اختصاص یافته به این بخش به دلیل تلاش برای تامین هزینه‌های مرتبط با طرح حذف یارانه‌ها ذکر شده است. علی دهقان کیا، یك از عوامل خانه كارگر می‌گوید: در صورت عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی سال آینده شاهد افزایش اخراج کارگران خواهیم بود. او یادآور شد: به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و عدم حمایت یارانه‌ای دولت از تولید، بسیاری از بنگاه‌ها به سمت بحران رفته‌اند.
***
حل مشكلات کارگری گیلان به بن بست رسیده است
ایلنا به نقل از حسن تامینی لیچاهی، نماینده جمهوری اسلامی از رشت نوشته است باید فکری اساسی برای وضعیت کارخانجات دارای مشکل، ورشکسته و تعطیل شده گیلان و نیز وضعیت کارگران این کارخانه‌ها داشت. او در ادامه می‌گوید: متاسفیم كه در حل مشكلات کارگری گیلان به بن بست رسیده‌ایم. لیچاهی از جمله این کارخانجات را فرش گیلان، فومنات، پوشش، پتروشیمی، فولاد، خاور، نخ پنگوئن، پارس کادوس، کنف کار، پارس دارو، ایران برک، پیشرو قاب و ایران پوپلین عنوان کرد.
***
پلمپ ١٥ فروشگاه لباس در تهران
به گفته مقامات دستگاه انتظامی رژیم در اجرای طرح سرکوبگرانه موسوم به "امنیت محله محور و برخورد با توزیع کنندگان محصولات ضد فرهنگی از جمله البسه و پوشاک با مارک‌های مبتذل و منحرف" در تهران، ١٥ فروشگاه لباس در این شهر پلمپ و صاحبان و فروشندگان آنها نیز بازداشت شده‌اند.
***
اخراج كارگران یزدپیچ
بیش از ٢٠ كارگر شركت یزدپیچ كه تولید كننده انواع پیچ و مهره میباشد، اخراج شده‌اند.
***
اخراج تمامی كارگران قراردادی كارخانه چینی اسپیدار
كارخانه چینی اسپیدار در كمتر از ٣ ماه گذشته تمام كارگران قراردادی خود را كه در مجموع ١٢٧ نفر میشدند از كار اخراج كرده است.

ناامنی محیط كار

مرگ ٣ كارگر دیگر در سنندج و عسلویه
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری روز ١١ اسفند از مرگ ٣ كارگر دیگر در طول هفته گذشته خبر داد. در ادامه آمده است یکشنبه هفته جاری یک کارگر جوشکار به نام عثمان اصلانی در روستای دوشانت واقع در اطراف سنندج، بر اثر برق گرفتگی از اسکلت ساختمانی به پایین پرتاب شد و جان خود را از دست داد. هم چنین بعد از ظهر روز چهارشنبه، دو کارگر شاغل در فاز یک عسلویه هنگام بازگشت از کار، در جاده بیدخون در عسلویه، با موتورسیکلت خود با یک دستگاه تریلر تصادف کردند و هر دو در دم جان سپردند.
***
جانباختن یک کارگر جوان در مشهد
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌ نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، شامگاه چهارشنبه ١٠ اسفند، کارگر جوان ١٦ ساله‌ای که در یک تالار عروسی مشغول بکار بوده به دلیل نامعلومی پس از گیرکردن به بالابر، به شیوه دلخراشی دچار مصدومیت شد و جان خود را از دست داده است.
***
ریزش معدن جان یک معدنچی در باب‌شگون زرند را گرفت
به گزارش خبرگزاری رژیمی فارس از زرند، یک معدنچی ٥١ ساله بنام محمد علیزاده در معدن باب‌شگون شهرستان زرند بر اثر ریزش زغال جان خود را از دست داد.
***
مخاطرات مختلفی کارگران ساختمانی را تهدید می‌کند
خبرگزاری رژیمی فارس از قول پروین نصیری دبیر نصیری "علمی نخستین همایش ملی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی" نوشت كه مخاطرات مختلفی کارگران ساختمانی در کشور را به دلیل رعایت نشدن بهداشت محیط کار تهدید می‌كند.
***
خودکشی یک کارگر به دلیل فقر در سد قشلاق سنندج
خبر منتشره از سنندج حكایت از این دارد كه یک کارگر اخراجی نساجی کردستان به نام منصور زارعی زیر فشار فقر و بیکاری روز یكشنبه ١٤ اسفند دست به خودکشی زد و جان خود را از دست داد.

بازنشستگان

اعتراض شدید بازنشستگان به کاهش حقوق خود
گزارش گردهمایی بازنشستگان در سه شنبه ٩ /١٢/٩٠
بر همگان آشکار است که وقتی تورم ٤٠% و قرار است حقوق ١٠% افزایش یابد مثل آنست که حقوق دریافتی به مقدار ٣٠% = ١٠- ٤٠ کاهش یافته است و اگر این کاهش را در پنج و یا ده سال دنبال کنیم معنی جز این ندارد که سطح زندگی بازنشستگان و یا شاغلان به زیر خط فقر انتقال یافته است و در مقابل آن تراکم ثروت افزایش یافته است. بعبارت دیگر :
تورم یعنی جابجایی ثروت از سمت اکثریت مردم زحمتکش اعم از بازنشستگان؛ کارگران؛ معلمان؛ پرستاران؛ کارمندان جزء و طبقات محروم به سمت اقلیت توانمند اعم از دولت؛ سرمایه داران؛ تجار؛ زمینداران و ملاکان؛ بانکداران؛ مدیران سطح بالا که بنا به تصمیم ثروتمندان این جابجایی ثروت و امکانات صورت می‌گیرد دولت چون خود یک کارفرمای بزرگ است در این منافع سهیم بوده و از افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلین جلوگیری می‌کند. بازنشستگان در سال‌های اخیر از کاهش حقوق خود رنج بسیار برده اند؛ و می‌بینند که پس از عمری کارکردن و تلاش؛ مجبور به تحمل فقر روزافزون هستند و لذا نسبت به دستبرد به حقوق خود در سال ٩١ با توجه به تورم سال ٩٠ و سال آینده بسیار نگران هستند. بجهت وجود تورم بالا و کاهش ارزش واقعی دستمزدها و حقوق‌ها هم اکنون هزینه یک خانوار شهری چهار برابر حداقل حقوق است در سال ٩٠ میزان هزینه یک خانوار شهری حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده است در حالیکه حداقل حوق کمتر از چهارصد هزار تومان است. این در حالی است که بر طبق اصل ٤٣ قانون اساسی و دیگر قوانین در خصوص حقوق و دستمزد و همچنین ماده ٢٣ میثاق جهانی حقوق بشر بصراحت مطرح شده که حقوق می‌بایست عادلانه و برای تأمین یک زندگی شرافتمندانه مکفی باشد و حقوق بتواند میزان نیازهای زندگی فرد را تأمین کرده و حقوق بگیران از تغذیه؛ مسکن؛ بهداشت و درمان مناسب بهره مند بوده و فرد بتواند در مسیر مدارج عالی انسانی؛ فرهنگی و هنری حرکت کند . بعلت همین موارد است در ماههای اخیر بازنشستگان بطور هفتگی در کانون بازنشستگان و دیگر مراکز به تجمع و سخنرانی پرداخته‌اند و اعتراض بازنشستگان نسبت به کاهش شدید حقوق و دیگر مطالبات خود بشدت بالا است و در این فضای ملتهب؛
یکی از سخنرانان در این روز به سیر نزولی توان سازمان تأمین اجتماعی بعنوان قوی‌ترین سازمان بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت که طی سالها و دهه‌های اخیر بجهت سیاست‌های غلط دولت به مرز ورشکستگی رسیده است دولت بزرگترین بدهکار به سازمان تأمین اجتماعی است و علی رغم آنکه صندوق بازنشستگی یک منبع عمومی و غیر دولتی است دولت هر دخل و تصرفی در این صندوق اعمال نموده و بدون آنکه منابع سازمان را افزایش دهد مصارف آنرا بشدت افزایش داده است از جمله بیش از ٦٠ هزار روحانی؛ همچنین خدام مساجد؛ مداحان و قاریان؛ برخی ورزشکاران و همچنین صندوق‌های بیمه‌ای که ورشکست شده‌اند از جمله صندوق بازنشستگی فولاد را به سازمان تأمین اجتماعی ملحق نمود. و این اقدامات بشدت سازمان تأمین اجتماعی را تضعیف نموده است. سخنران اضافه نمود که دولت از صندوق تأمین اجتماعی بدون داشتن حق مالکیت برداشت‌ها و هزینه‌های زیادی نموده است .
از طرف دیگر دولت از اجرای قانون نظام هماهنگ سازی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماع خودداری نموده و از اجرای ماده ٩٦ قانون تأمین اجتماعی که افزایش حقوق را حداقل برابر تورم می‌داند سرباز زده است؛ یعنی در جائی که پای منافع طبقات ثروتمند پیش می‌آید از اجرای قوانین مصوب سر باز می‌زند و هیچ مرجعی هم رسیدگی نمی‌کند .
یکی از سخنرانان به طرح وعده‌های دروغین و سرگرم کننده مسئولین پرداخت و اظهار نمود که حاکمیت نه تنها به تمامی مردم ایران بلکه به تمامی مردم جهان دروغ می‌گوید. وی در سخنان خود اشاره به جلسه مشترک با ٤٠ نفر از نماینده گان بخش اجتماعی در مورد طرح نظام هماهنگ حقوق پرداخت و اضافه نمود که تنها سه نماینده به آن رأی مثبت دادند و لذا طرح به تصویب نرسید. وی که بشدت ناراحت و برافروخته شده بود گفت: اگر نماینده گان به حل مشکلات و معضلات مردم اعم از بازنشستگان و کارگران نپردازند دیگر مجلس نیست؛ خانه فساد است و بازنشستگان حاضر که از عدم تصویب لایحه ناراحت بودند با کف زدن و صلوات به تأیید سخنران پرداختند. در نهایت به کارگران توصیه شد که به نماینده‌های کارگری برای ورود به مجلس رأی دهند. در جلسه توافق گردید که بازنشستگان طرح مطالبات خود از جمله افزایش حقوق و حل مشکلات بیمه تکمیلی خود را پس از ١٢ اسفند بشکل راه پیمایی و تجمع در مقابل اداره کار؛ سازمان تأمین اجتماعی و مجلس ادامه دهند و اظهار نمودند که در تحقق مطالبات خود بسیار جدی و مصرند .
ضعف عمده بازنشستگان و عدم توان مقابله با سیاست‌های خانمان برانداز دولت آنستکه از تشکل و سازمان سراسری خود بی بهره‌اند. تشکیلات و سازمانی که تمامی بدنه بازنشستگان را در بر بگیرد از بین بیش از یک و نیم میلیون بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی؛ و حدود هشتصد هزار در تهران؛ تنها با حدود ٣٠٠ نفر از آنها؛ چند نفر بعنوان نماینده که از جانب دولت هم تأیید می‌شوند؛ انتخاب شده و مسلم است که اگر بخواهند قدمی بردارند کاری از دستشان ساخته نیست. خود نماینده گان اظهار می‌کنند که تنها کاری که از دستشان بر می‌آید آنستکه نامه‌ای برای مقامات بنویسند. واضح است که دولت نیز در برابر صدها میلیارد در آمد خود و سرمایه داران؛ نامه را به پشیزی نخواهد گرفت. و لذا تنها راه تحقق حق واقعی بازنشستگان برای حقوق و مطالبات خود:
ایجاد تشکیلات دائمی و سراسری است
این تشکل‌ها لازمست در کلیه شهرهای کوچک و بزرگ و در هر منطقه تأمین اجتماعی برقرار گردد تا بتوانند بطور متحد جهت تحقق مطالبات خود متحدانه مشارکت و حضور یابند. در آن صورت است که دولت و طبقات کلان سرمایه دار و بانکداران و تجار و کارفرمایان دیگر یکه تاز نخواهند بود و مجبور به تن دادن به مطالبات بازنشستگان؛ کارگران و کلیه اقشار زحمتکش و تلاش گر می‌شوند .
جمعی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی
***
با حدس و گمان و وعده‌های توخالی نمی‌شود زندگی كرد
خبرگزاری دولتی فارس از قول مجید روستایی، مدیرعامل کانون بازنشستگان فرهنگی و وظیفه‌بگیران استان اصفهان نوشت: مطالبات بازنشستگان فرهنگی هنوز روی زمین مانده است و اخبار اعلام شده مبنی بر پرداخت این مطالبات همانند وعده‌های تو‌خالی می‌ماند. می‌گوید: دولت حدود یک هزار و ٨٣٠ میلیارد تومان به این افراد بدهکار است و در حال حاضر ٨٠٠ هزار فرهنگی بازنشسته در تمام کشور منتظر پرداخت از مطالبات خود از سوی دولت هستند. با حدس، گمان و وعده‌های تو‌خالی و تحقق نشدنی نمی‌شود زندگی کرد.
***
دستبرد به مستمری بازنشستگان به بهانه‌ی بیمه‌ی تکمیلی
در چند ماه اخیر سازمان تأمین اجتماعی به بهانه‌ی بیمه‌های تکمیلی از فیش حقوقی بازنشستگان به ازای هر نفر اعضای خانواده مبلغی در حدود ٦٧٠٠ تومان کسر نموده است. بخش زیادی از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حقوق ماهانه‌شان از ٤٣٠ هزار تومان فراتر نمی‌رود، حال از این مبلغ ناچیز مبلغی تحت عنوان بیمه‌ی تکمیلی بدون رضایت کارگر و در واقع به صورت اجباری کسر نموده‌اند. کارگری که ٢٠ تا ٣٠ سال به طور مستمر کار کرده و در این سال‌ها معادل ٣٠ درصد حقوق او به عنوان بیمه از حقوق ماهانه‌اش کسر گردیده است - که ٧ درصد آن از دستمزد کارگر و ٢٣ درصد آن از جانب کارفرما پرداخت گردیده است - باید در ایام بازنشستگی تمامی هزینه‌ی درمان‌اش از حساب حق بیمه‌های پرداختی او تامین گردد، نه این‌که افزون بر حق بیمه‌های برداشت شده طی سالیان اشتغال کارگر، بار دیگر به بهانه‌ی بیمه‌ی تکمیلی به حقوق ناچیز بازنشستگان دست‌برد زده شود.
دست‌برد به حقوق ناچیز مستمری‌بگیران به بهانه‌های واهی از قبیل بیمه‌ی تکمیلی، کلاه‌برداری است. ما کارگران بازنشسته ضمن محکوم کردن این اقدام سازمان تأمین اجتماعی، می‌گوئیم که طی دوران اشتغال‌مان ٣٠ درصد از حقوق‌مان به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است و برداشت مبلغ دیگری به بهانه‌ی واهی بیمه‌ی تکمیلی، دست‌برد به حداقل حقوق ماهانه‌ی ما است. ما کارگران بازنشسته خواستار آن هستیم که تمامی هزینه‌های درمانی ما توسط دولت و از طریق سازمان تأمین اجتماعی تأمین گردد.
جمعی از کارگران بازنشسته
***
کارگران و بازنشستگان برای دومین بار از سبد کالا محروم ماندند
ایلنا به نقل از اصغر برشان، دبیر اجرایی تشکل دولتی خانه کارگر در اصفهان خبر داد كه برای دومین بار متوالی كارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی از حق سبد كالا محروم مانده‌اند. پیش از این و در تابستان سال جاری توافق شده بود که این سبد حمایتی همچون بازنشستگان لشگری و کشوری به کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی هم تعلق گیرد، اما رژیم از اجرای این وعده خودداری کرده است.
***
عدم پرداخت حقوق بازنشستگان ذوب آهن
طبق خبری که به حزب کمونیست کارگری ایران رسیده است، بازنشستگان ذوب آهن ٢ ماه است حقوق نگرفته‌اند.
***
اعتراض بازنشستگان نفت
جمعی از اعضای تعاونی مسکن کانون بازنشستگان صنعت نفت در اعتراض به بلاتکلیفی ٣ ساله در اجرای پروژه ساخت مسکن توسط این تعاونی امروز در دفتر این کانون تجمع کردند. یکی از تجمع کنندگان گفته است: حدود ٣ سال پیش برای خرید مسکن از طریق کانون بازنشستگان صنعت نفت اقدام و مبلغ ١٨ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان به حساب این کانون واریز کردیم. پس از گذشت مدتی اعضای هیأت مدیره تعاونی مسکن کانون بازنشستگان نفت اعلام کردند که در تحویل زمین مورد نظر برای ساخت مسکن مشکل حقوقی ایجاد شده است. او در ادامه گفت: حقوق پایین بازنشستگی کفاف حل مشکلات زندگی و هزینه درمان ما را نمی‌دهد و این در حالی است که کانون بازنشستگان نفت نیز پول دریافتی را به ما باز نمی‌گرداند.
***
بازنشستگان سپاه ٤٠ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند
خبرگزاری دولتی فارس از قول مدیر کانون بازنشستگان سپاه پاسداران رژیم اسلامی از کردستان از ارائه تسهیلات ٤٠ میلیارد ریالی به بازنشستگان سپاه پاسداران کردستان خبر داد. این در حالی است كه رژیم اسلامی حقوق و دستمزد بقیه را چندین ماه نمی‌پردازد و زندگی آنها را به گرو گرفته است.
***
وعده توخالی دیگری از رژیم به بازنشستگان
خبرگزاری دولتی فارس بنقل از علی‌اکبر خبازها، رئیس "کانون بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی" نوشت: خبر عیدی ٣٥٠ هزار تومانی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی آب پاکی را بر دست تمامی بازنشستگان تأمین اجتماعی که انتظار عیدی حدود ٦٠٠ هزار تومانی داشتند ریخت. ولی متاسفانه همین عیدی ٣٥٠ هزار تومانی هم امروز به حساب آن‌ها واریز نشده است. او گفت: روز گذشته به کانون اعلام کردند که عیدی بازنشستگان واریز شده است این در حالی است که امروز بازنشستگان تأمین اجتماعی برای دریافت عیدی خود به شعبه بانک رفاه اسلامشهر که یکی از شعبات برای دریافت عیدی رفته‌ بودند که متوجه شدند پولی واریز نشده است.

معلمان

نامه سرگشاده کانون صنفی معلمان به دادستان تهران
کانون صنفی معلمان ایران روز ١٠ اسفند، با انتشار نامه سرگشاده‌ای به جعفری دولت آبادی، دادستان تهران با شرح وضعیت رسول بداقی عضو دربند این انجمن و اشاره به وضعیت سایر معلمان زندانی خواهان آزادی آنها تا پیش از آغاز تعطیلات نوروز جهت بررسی مجدد پرونده آنها شد. در بخشی از این نامه آمده است: "احتراما، کانون صنفی معلمان ایران به آگاهی می‌رساند که رسول بداقی کارشناس مدیریت آموزشی، معلم علوم اجتماعی و عضو هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان ایران، روز دهم شهریور ١٣٨٨ به دنبال فراخوان حراست آموزش و پرورش اسلامشهر بازداشت و پس از ده ماه! بلاتکلیفی در زندان، سیزدهم تیرماه ٨٩، در دادگاهی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه گردید. دوازدهم مردادماه همان سال، رای دادگاه ابلاغ شد که در آن به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی محکوم و دادگاه تجدید نظر هم، همان رای را تایید کرد، و هم اکنون دو سال و نیم است که در زندان بسر می‌برد."، "(بداقی) با برگزیدن پیشه ی معلمی، در پی سیرآب کردن حس نوع دوستی و فداکاری درونی خویش، یکی از محروم‌ترین نقاط کشور- استان لرستان- را برای کار و تدریس برگزید. به گواه بستگان، دوستان، دانش آموزان وهمکارنش، او معلمی دلسوز، پیگیر، درست کردار و راست گفتار بوده است. همچنین دغدغه‌های انسانی و اخلاقی، او را واداشت تا تنها به آموزش آینده سازان کشور بسنده نکند و برای پیگیری دل مشغولی‌های صنفی وفرهنگی– که به باورش تنها راه بالندگی و سرافرازی کشور است- به کانون صنفی معلمان ایران بپیوندد."، "یازدهم خرداد ١٣٩٠، مادر بداقی در بیمارستانی در شهر خرم آباد درگذشت و این در حالی بود که تا آخرین لحظه، چشم به راه دیدار فرزند بزرگ خویش یعنی رسول بود. با وجود تلاش‌های بسیار خانواده، به وی اجازه حضور در مراسم خاکسپاری و ختم مادر داده نشد."، "جناب دادستان، اما هم اکنون که سی ماه از بازداشت بداقی می‌گذرد، ایشان حتی یک روز هم نتوانسته از مرخصی، که حق همه ی زندانیان است استفاده کند– حتی برای درگذشت مادرش– و این در حالی است که بیشتر زندانیان سیاسی بازداشت شده در یکی- دو سال گذشته – که برخی از رسول بداقی، بسیار شناخته شده‌تر هم هستند، از این حق برخوردار گشته‌اند – گویا برخی از زندانیان، از سوی قوه ی قضائیه و شما به عنوان دادستان تهران فراموش گشته اند!" در بخش دیگری از این نامه آمده است: "اما جناب دولت آبادی، افزون بر بداقی، فرهنگیان دیگری نیز هستند که هم اکنون در زندان به سر می‌برند و حال و روزشان، به از بداقی نیست. علی پورسلیمان، محمد داوری و عبداله مومنی از آن میان‌اند. دختر عبداله مومنی در حالی به خانه ی بخت رفت که پدر نتوانست در جشن عروسی اش شرکت کند. کهن سالی و بیماری، چنان توانی از مادردلتنگ و چشم براه محمد داوری ستانده که حتی از دیدارهای دو هفتگی نیز بازمانده است. همسر تنهای علی پورسلیمان، این روزها، چرخ زندگی را به دشواری می‌چرخاند." "کانون صنفی معلمان ایران از شما به عنوان دادستان تهران درخواست دارد که درباره این فرهنگیان، تجدید نظر کرده و خانواده‌هایشان را که از زمان بازداشت، هزینه‌های مادی و روحی فراوانی داده‌اند، از نگرانی و دلواپسی برهانید. دست کم تا آماده سازی زمینه‌های لازم، برای بررسی دوباره پرونده ی آنها، از شما می‌خواهیم شرایطی را فراهم کنید تا این فرهنگیان، روزهای نخستین سال را در کنار خانواده خود بگذرانند. باشد خرسندی و شادی فرزندان و خانواده ی آنها، اندوخته ی نیکی برای شما باشد."

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

آیت نیا فر، سخنگوی کمیته پیگیری به دادگاه احضار شد
آیت نیافر عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری و سخنگوی کمیته به دادگاه انقلاب احضار شد.
آیت نیافر كه در مورخه ٢٥ مهر سال جاری توسط مأموران اطلاعات دستگیر و به زندان اوین منتقل شده بود، پس از گذراندن یكماه بازداشت در زندان اوین با وثیقه صد میلیون تومانی موقتا آزاد شد و اکنون برای برگزاری دادگاه احضار شده است .
کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری
١٠/١٢/١٣٩٠
***
تجمع در مقابل ستاد خبری اطلاعات سنندج در اعتراض به دستگیری مهرداد امین وزیری
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه در پی تجمع روز ٩ اسفند در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج، روز چهار شنبه ١٠ اسفند هم جمع کثیری به همراه خانواده مهرداد امین وزیری، عضو این نهاد كارگری، در جلو اداره اطلاعات دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع از ساعت ٩ شروع و تا ساعت ١٢ ظهر به طول انجامید. تجمع کنندگان به همراه خانواده مهرداد امین وزیری خواستار آزادی بی قید و شرط وی شدند. در ادامه مامورین با وعده‌های توخالی از جمعیت حاضر خواستند به این تجمع پایا ن دهند.
***
خبر مربوط به دادگاهی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٨ اسفند خبر داد كه شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران روز دوشنبه ٨ اسفند از طریق تماس تلفنی به دادگاه شعبه یک انقلاب سنندج احضار شدند. پس از حضور آنها در دادگاه به آنان اعلام شد پرونده‌هایشان روز ٧ اسفند از شعبه چهار دادیاری به این دادگاه رسیده است و همان روز پرونده آنان باید مورد رسیدگی قرار گیرد که این امر با اعتراض شریف و مظفر مواجه شد و آنان خواهان احضاریه کتبی برای حضور در دادگاه شدند. پس از این اعتراض همانجا احضاریه کتبی به شریف و مظفر ابلاغ شد. بر اساس این احضاریه آنان روز دوشنبه هفته آینده باید در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج حضور پیدا کنند.
همین نهاد كارگری، در خبر دیگری روز ١٥ اسفندماه اعلام كرد كه قرار بود امروز امروز دادگاه شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا برگزار شود اما با اعتراض آقای محمد قوامی وکیل این کارگران مبنی بر محدودیت زمانی برای مطالعه پرونده، دادگاه شعبه یک انقلاب با تمدید زمان برای برگزاری دادگاه موافقت کرد و قرار شد جلسه دادگاهی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا در روز ٢٥ اسفند ماه برگزار شود.
***
پیام تبریک به مناسبت آزادی منیژه صادقی
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و جمعهائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران آزادی منیژه صادقی، فعال کارگری و زنان بعد از ٣ ماه تحمل زندان به جرم فعالیت‌های کارگری و زنان كه روز سه شنبه ٢ اسفند ٩٠ از زندان سنندج آزاد شد را به وی، خانواده اش و دوستدارانش تبریک گفتند.

گزارش

گزارشی از كشتارگاه مرغ پرنده پر
كشتارگاه مرغ پرنده پر كه مدیرعامل آن برادران نظری است، در ٥ کیلومتری شهرک رازیاباد از توابع شهرستان شهریار کرج قرار دارد. در این كشتارگاه حدود ١٠٠ کارگر که در دو شیفت شب و روز مشغول به کار هستند، ١٢ ساعت کار میکنند که حدود ٨٠ درصد کارگران شیفت شب کار میکنند و شروع کار آنها از ساعت ٩ شب الی ٩ صبح میباشد. اکثر کارگرانی که ٥ سال به بالا در این کارگاه مشغول به کار هستند بدلیل طولانی بودن ساعت کار که ١٢ ساعت میباشد و بجزء ١ ساعت استراحت کلا سر پا هستند و همچنین به دلیل مرطوب بودن محل کار کارگران دچار دیسک کمر و همچنین روماتیسم هستند.
در این کارگاه کارگران فقط یک شب در هفته آن هم شب پنجشنبه تعطیل میباشند. این كشتارگاه حدود ١٠ درصد کارگران بصورت دائم قرارداد دارد و قرارداد بقیه کارگران ٣ ماهه میباشد.
حقوق کارگران بر اساس پایه حقوق اداره کار یعنی ٣٣٣٠٠ تومان میباشد که از پرداختی حقوق کارگران از آبان ماه تا به كنون که ١٥ اسفند میباشد بجزء ١٠٠ هزار تومان مساعده حقوقی به کارگران پرداخت نشده است. کارگران برای دریافت حقوقشان چندین با اعتصاب کرده‌اند که در حین اعتصاب به اداره کار شهرستان شهریار هم خبر داده‌اند و بعد از حضور نماینده اداره کار و گفتگوهای که مابین کارگران و اداره کار و کارفرما صورت گرفته نماینده اداره کار جانب کارفرما را گرفته و با استناد به وضعیت بد اقتصادی کشور خواستار تامل بیشتر کارگران شده و همچنین اگر کار را از دست بدهید پیدا کردن کار آسان نیست. که بقول کارگران هر بار نماینده اداره کار با گرفتن رشوه از جانب کارفرما در مقابل کارگران قرار میگیرد و آخرین اعتصاب کارگران این کشتارگاه در هفته گذشته که ٢ روز به طول انجامید که کار فرما با وعده پرداخت دستمزد در پایان اسفند کارگران به سرکار بازگشتند.
در مورد وضعیت غذای کارگران، کارفرما به کارگران نهار میدهد ولی پول نهار را از حقوق کارگران کم میکند.
***
گزارشی از کارخانه کارتون سازی و بسته بندی شفاف
کارخانه کارتون سازی و بسته بندی شفاف كه زیر نظر مدیر عامل سعید كربلائی است، در شهرستان شهریار کرج قرار دارد، دارای ٧٠ كارگر می‌باشد. كارگران این كارخانه از آبان ماه به بعد حقوق در یافت نکرده‌اند. كارگران این کارخانه روزانه کارگران ١٢ ساعت کار میکنند که ساعت شروع کار از ٨ صبح و تا ٨ عصر میباشد و فقط ٤٠ دقیقه بابت نهار استراحت دارند.
آخرین اعتصاب در این کارخانه ١١ اسفند ماه بوده که کارگران خواهان پرداخت دستمزدهای معوقه خود بودند. این اعتصاب از صبح همان روز شروع و تا ظهر به طول انجامید که با تهدید کارفرما و اخراج ٤ تن از کارگران و با حمایت کارگران از همكاران اخراجی خود، کارفرما مجبور شد این کارگران را به سر کار برگرداند که با برگشت این کارگران به کار، اعتصاب پایان یافت. وضعیت قرارداد در این کارخانه یک ماهه میباشد.
***
بلاتکلیفی و بیکاری صدها کارگر ساحلی در قشم ادامه دارد
بیش از ٧٠٠ تن از کارگران ساحلی، ملوانان، ناخدایان و خدمه قایق‌ها و اتوبوس‌های دریایی در جزیره ی قشم و هرمز همچنان در بیکاری و بلاتکلیفی بسر می‌برند. این افراد که اکثر آنان تنها نان آور و سرپرست خانواده خود هستند و سالهاست از طریق مسافرکشی و باربری دریایی امرار معاش کرده و زندگی شان را به طور بخور و نمیر ادامه داده‌اند، اینک بیش از یکماه است به دستور استانداری رژیم در هرمزگان قایقها و اتوبوسهای دریایی آنها مصادره و اجازه کسب و کار در این زمینه به آنها داده نمیشود. علیرغم اعتراضات و تجمعات مکرر کارگران در مقابل استانداری و فرمانداری رژیم در بندرعباس و قشم و نیز وعده‌های مسئولین و کارگزاران حکومتی به آنان، تاکنون هیچ یک از قایقها و اتوبوسهای دریایی مصادره شده به آنان بازگردانده نشده و تمامی کارگران همچنان در بیکاری و بلاتکلیفی به سر میبرند. این افراد پیش از این در روز ٢٢ بهمن در اسکله ذاکری اعتصاب بزرگی برپا کردند که با وعده‌های دروغین مقامات رژیم پایان یافت.
***
وضعیت ناگوار یک کارگر مصدوم کارخانه سقز سازی ون کردستان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه جلال ذوالفقاری، یکی از کارگران شرکت سقز سازی کردستان (ون)، که در تیر ماه سال ٨٩ به دلیل فقدان شرایط مناسب، نبود استانداردهای لازم در محیط کار و همچنین به دلیل عدم برخورداری دستگاه‌های کارخانه از حفاظ ایمنی دچار سانحه شدید و نقص عضو دائم از ناحیه دست شده بود، مورد تهدید و تعرض کارفرمایان شرکت قرار گرفته است. کارفرمایان تمامی مشکلات پیش آمده را متوجه خود وی دانسته و از پذیرش هر گونه مسئولیتی سرباز می‌زنند. آنان با طرح این مسئله که مصدومیت کارگر مذکور، نتیجه سهل انگاری خود وی می‌باشد او را موظف به جبران خسارات وارده و باز پرداخت هزینه‌های انجام شده (٦ میلیون تومان هزینه پزشکی و ٧ میلیون تومان جریمه ی نداشتن حفاظ ایمنی دستگاه ها) نموده‌اند.
***
بایکوت نمایش انتخاباتی رژیم از سوی کارگران عسلویه
در عسلویه ٤ حوزه رای گیری تعیین شده بود كه هزاران کارگر شاغل، یکصدا نمایش انتخابات رژیم را بایکوت کردند و فقط تعدادی انگشت شماری شامل ٤ تا ٥ نفر در پای صندوق‌ها حضور داشته‌اند.

اطلاعیه

نامه سرگشاده شیث امانی از زندان مرکزی سنندج در باره حداقل دستمزدها
ریاست محترم شورایعالی کار جمهوری اسلامی ایران
با سلام
احتراما به استحضار میرساند، نمایندگان انتصابی کارگران در شورای عالی کار مقبولیت و مشروعیت ندارند و آن نمایندگان انتصابی حق دخالت در سرنوشت طبقه کارگر ایران بویژه از طریق تعیین حداقل دستمزدها که در پایان هر سال براساس ماده ٤١ قانون کار به شکل سه جانبه گرایی که تمامی نمایندگان کارگران منتخب و منتصب دولت هستند تشکیل میشود و تعیین چنین حداقل‌های مزد توسط آن نمایندگان محکوم است و سزاوار و شایسته کارگران و خانواده‌های کارگری کشور نبوده و نیست و تعیین حداقل دستمزدها میبایست توسط نمایندگان واقعی کارگران که در مراکز کارگری با شرکت در مجامع عمومی و با رای مستقیم کارگران از طریق کاندیداتوری بدون دخالت دولت به عنوان منتخب نمایندگان کارگران بوده و حق تعیین حداقل دستمزدها را برای تمامی مزدبگیران دارند.
متاسفانه در دهه‌های گذشته فقدان نمایندگان کارگران در شورایعالی کار سبب شده به جای افزایش حداقل دستمزدها شاهد کاهش دستمزدها بوده‌ایم و در شرایط کنونی و سال پیش رو با توجه به تحریم‌های اقتصادی و سیاست‌های مالی و پولی و پرداخت ننمودن یارانه‌های تولید و سایر عواملی که منشاء همه ی آنها در یک استراتژی اقتصادی نامناسب بوجود آمده و موجب اخراج سازی وسیع کارگران شده است و در این راستا دولت به جای آنکه با رویکرد منطقی و با تغییراتی در استراتژی اقتصادی موجب حفظ تولید و نیروی کار و مانع اخراج سازیها شود، هیچ تلاشی ننموده است و با هجمه به قانون کار بنام اصلاحیه قانون کار تمدیدات و مخفی کاریهای که انجام داده است، زمینه‌های لازم را برای نئولیبرالیزه کردن قانون کار را فراهم نموده و در ماده ٤١ قانون کار، شرایط اقتصادی نامناسب را اضافه نموده‌اند تا به استناد به آن مانع دیگری بر سر راه افزایش دستمزدها بوجود آورده باشند، هر چند در گذشته هم اعمال شده بود و در چنین شرایطی که کارگران با تورم بالای ٦٥% و تحریم‌های شدید اقتصادی و با آزادسازی قیمت‌های پیش رو، در حال حاضر یک کارگر نمیتواند با دستمزد یک روزش یک کیلو گوشت بخرد و با توجه به افزایش سرسام آور قیمتها نمیتوان خط فقر واقعی را برای مدت زمان کوتاهی هم تعریف نمود، احتمال میرود تصمیماتی که در آن شورایعالی کار در مورد حداقل دستمزدها همانند سالیان گذشته تحمیل شود، جوابگوی نیازهای معیشتی ما کارگران و خانواده‌هایمان نخواهد بود.
ما کارگران که خود بیشترین و زحمتکش‌ترین طبقه اجتماعی را تشکیل میدهیم و همه چیز ساخته ی دست ماست، ولی هر ساله دستمزدهای زیر خط فقر به ما کارگران تحمیل میشود، اما چرا ما کارگران حق یک زندگی انسانی همانند سایر انسانهای جامعه نداریم و هر ساله اقداماتی جهت هر چه بیشتر استثمار کارگران فراهم میشود.
دیگر صبر ما از این همه تبعیض و نابرابری و بردگی به سر آمده و جهت تعیین سرنوشت خودمان در پیمانهای دسته جمعی، متشکل و اعتراضات میلیونی خود را شروع و جهت حفظ و کرامت و حرمت انسانی خود و خانواده‌هایمان به اقدامات منطقی که در قوانین پیش بینی شده است دست خواهیم زد و این حق مسلم ما تمامی کارگران است.
شیث امانی - زندان مرکزی سنندج ٣٠/١١/٩٠
***
شرکت در انتخابات حمایت از مخالفین آزادی
٣٣ سال است که جمهوری اسلامی اعمال ضدکارگری و ضد انسانی خود را با پز انتخابات می‌پوشاند. سالهاست که برای رنگارنگ کردن ویترین تبلیغاتیش دست به انتخاباتی که نتیجه اش از قبل مهندسی شده است می‌زند و توده‌ها بخصوص طبقه کارگر را فریب می‌دهد و این روند انتصابات با ظاهر انتخابات از اولین آنها با نام همه پرسی که توده‌ها و آزادی خواهان را در بدو پیروزی با گزینش محدود به آری یا نه سر دو راهی گذاشتند، شروع شد.
و طی ٣٣ سال روند هر چه بیشتر افتضاحی، به خود گرفته است. طی ٣٣ سال گذشته هرگز یک انتخابات بدون تقلب و فریب حتی در حد معمولی کشورهای سرمایه داری نیز صورت نگرفته است. اوایل چون در میان جناح‌های درونی جمهوری اسلامی تقسیم غنایم تا حدودی بصورت مساوی انجام می‌شد، بدون افشا شدن، فریب انسانها را پیش می‌بردند و اسامی که از قبل بین خود به توافق رسیده بودند از درون صندوق‌ها بیرون می‌آوردند اما به مرور زمان تمام جناح‌ها توانایی خود را از دست داده و اکنون هیچ انتصاب یا انتخابی را بدون افشا شدن و باز شدن مچ خود نمی‌تواند پیش ببرند و هر روز تشت رسوایی شان از بام به زیر می‌افتد.
هیچ انسانی وجود ندارد که زندگی اش تحت فشار طرح‌های ضد انسانی که توسط نمایندگان مجلس و دولت که حاصل مثلا انتخاباتهای مختلف هستند هر روز بدتر از دیروز نشود. این انتخاباتها نه تنها تأثیر مثبتی برای طبقه کارگر و هیچ کدام از مردم ندارد که البته صدها زیان دارد و در واقع تأیید همه ی عملکردهای ضدکارگری و ضدانسانی مجلس نشینان، دولتها و تمامی نهادهایی است که به بهانه انتخابات قدرت را در دست دارند، چرا باید در طرح‌ها و انتخاباتی که جهت فریب و ضدیت و دشمنی با ما است شرکت کنیم و با دست خویش به خودمان خنجر بزنیم.
بدین جهت از تمامی کارگران، دانشجویان و جوانان و تمامی انسانهایی که حقوق خود و دیگران را درک می‌کنند می‌خواهم در نمایش انتخاباتی شرکت نکنند و فعالانه دیگران را نیز اغنا کنند که شرکت کردن در این نمایشات به زیان طبقه کارگر و تمامی آزادیخواهان است.
به امید روزی که زندان وجود نداشته باشد و همه انسانها آزاد باشند.
محمد جراحی
٨/١٢/١٣٩٠
زندان مرکزی تبریز
***
برگزاری دادگاه شهابی و یک تکذیبیه
پس از ماه‌ها بلاتکلیفی و برای بار چندم بالاخره در ساعت ١٠ صبح روز چهارشنبه ١٠ اسفند ٩٠ دادگاه رضا شهابی کارگر زندانی، عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیکای کارگران شرکت واحد برگزار شد.
این دادگاه در حالی برگزار شد که شهابی در بدترین شرایط جسمی به سر میبرد تا جایی که در این روزها از شدت وخامت اوضاع جسمی کاملا به یک طرف خم میشود، به هنگام راه رفتن میلنگد و نیمه ی چپ بدنش بی حس شده و از ناحیه ی گردن و کمر به شدت درد میکشد.
جلسه ی دادگاه با حضور نماینده ی دادستان، و پس از حدود یک ساعت و نیم و با دفاع وکیل مدافع و رضا شهابی به پایان رسید. همچنین شرایط وخیم جسمی شهابی نیز مورد بحث قرار گرفت. اعضای خانواده ی رضا، همکاران و فعالین کارگری بسیاری،از جمله اعضای کمیته دفاع از رضا شهابی منتظرند تا بالاخره پس از ٢٢ ماه فشار و سرگردانی که برای این کارگر زندانی به وجود آورده‌اند حکم آزادی وی صادر گردد.
به نظر میرسد اکنون علاوه بر مراجع پزشکی، بسیاری از مقامات قضایی نیز از وضعیت وخیم شهابی و نیاز فوری وی برای استراحت مطلق تا رسیدن به شرایط لازم برای عمل اگاهی دارند.
فرزندان، همسر و دیگر اعضای خانواده ی شهابی با نگرانی در انتظار اقدام فوری برای آزادی رضا شهابی به سر میبرند.
همچنین لازم به توضیح است که بیانیه‌ای که اخیرا به نام چند زندانی سیاسی درباره ی انتخابات منتشر شده و متاسفانه از نام رضا شهابی نیز در آن سو استفاده شده به هیچ وجه به اطلاع و امضای شهابی نرسیده است. شهابی در فرصتی که به دادگاه برده میشد از این موضوع باخبر شد و با ناراحتی از این اقدام اعلام کرد "به کلی از این موضوع و بیانیه بیخبر هستم و هیچ گونه اظهار نظری و به هیچ شکلی درباره ی انتخابات نکرده ام". وی همچنین اعلام کرد در صورتی که حرف‌ها و یا مواضع مختلفی به نام من اعلام میشود، نظریه ی اعلام شده از سوی کمیته دفاع مورد تایید من خواهد بود.
کمیته دفاع از رضا شهابی اقدام انتشار بیانیه ی فوق الذکر و استفاده از نام رضا شهابی را محکوم میکند.
همچنین این کمیته ضمن اعلام خطر درباره ی وضعیت جسمی این کارگر زندانی، خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری وی و پایان دادن به پرونده ی قضایی وی میباشد.
کمیته دفاع از رضا شهابی
ظهر روز چهارشنبه ١٠/١٢/٩٠
www.k-d-shahabi.blogspot.com
k.d.shahabi@gmail.com
***
نامه اعتراضی اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگلبانی، معادن و انرژی استرالیا
به مقامات جمهوری اسلامی ایران
اول مارس ٢٠١٢
به مقامات ذیربط؛
اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگلبانی، معادن و انرژی استرالیا به این وسیله اعتراض خود را نسبت به نوع رفتار با فعالین کارگری در ایران که بطور مداوم توسط مقامات حکومت ایران مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند، اخراج و دستگیر می‌شوند، اعلام می‌دارد. جزئیات آخرین نمونه‌ها از این گونه رفتارها که اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگلبانی، معادن و انرژی استرالیا از آن آگاه شده است به قرار زیر است:
١- رضا شهابی، خزانه دار و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران و حومه، بیش از بیست ماه است که در زندان بد نام اوین در بازداشت بسر می‌برد. او در ١٢ ژوئن ٢٠١٠ بدون هیج اتهامی دستگیر شد. رضا بعد از حدود یک سال در ٢٥ ماه مه ٢٠١١ در دادگاهی در تهران به "تبلیغ علیه حکومت اسلامی" و توطئه علیه امنیت ملی" متهم شد. در نتیجه بدرفتاری با رضا شهابی در زندان، وضع سلامتی او وخیم شده است. این نگرانی وجود دارد که او در نتیجه بدتر شدن وضع سلامتی اش فلج شود. رضا هم اکنون زیر نظر گارد محافظ برای عمل جراحی سخت در بیمارستان بسر می‌برد.
٢- آقای ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ٣ سال است که در زندان بسر می‌برد. او در ٣٠ نوامبر ٢٠١١ از زندان آزاد شد، اما در ٧ دسامبر همان سال بطور غیرمنصفانه دوباره بازداشت شد. آقای مددی از ناراحتی چشم و دیابت رنج می‌برد.
٣- آقای بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های کارگری و مدافع حقوق کودکان، در یک "دادگاه تجدید نظر" به ٥ سال زندان محکوم شد. آقای ابراهیم زاده با اتهامات واهی اکنون ١٨ ماه است که در زندان اوین مجبوس است. او تحت شدیدترین فشارهای روانی و جسمی قرارگرفته است.
٤- اقای علی نجاتی در ١٢ نوامبر با اتهام واهی به زندان فجر دزفول منتقل شد. آقای نجاتی، عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، پیش‌تر بر مبنای همین اتهام بی پایه، شش ماه را در زندان گذرانده بود. زمانی که او در زندان بسر می‌برد، اتهامات دیگری علیه او اعلام شد و با اینکه او در دادگاه اولیه ازهمه اتهامات تبرئه شد اما سپس به یک سال زندان محکوم شد. آقای نجاتی در حالی به زندان محکوم شده که از ناراحتی شدید قلبی رنج می‌برد. او به تازگی عمل جراحی قلب داشته است.
٥ – شاهرخ زمانی در یکشنبه ١٥ ژانویه ٢٠١١ دستگیر شد. او در تبریز، شمال غربی ایران و در محل کار دستگیر شد. شاهرخ زمانی عضو هیئت بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان است. تا کنون از جزئیات، دلیل دستگیری و ارگانی که او را دستگیر کرده اطلاعی در دست نیست. همچنین مشخص نیست که او در کجا بسر می‌برد. (در حال حاضر شاهرخ زمانی و محمد جراحی در زندان مرکزی تبریز محبوس می‌باشند- توضیح مترجم)
اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگلبانی، معادن و انرژی استرالیا از جامعه جهانی می‌خواهد که از این فعالین حمایت نماید و نقض حقوق انسانی آنان را محکوم کند. تنها جرم این فعالین، حمایت از کارگران و تلاش برای بهروزی کارگران ایران است.
با احترام
ریتا مالیا،
رئیس ایالتی، اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگلبانی، معادن و انرژی استرالیا-نیو ساوث ویلز
ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
***
گرامی باد ٨ مارس
٨ مارس روز جهانی زن، روز مارش اعتراضی به نابرابری و زیردستگی زن در سراسر دنیاست. ٨ مارس روز اعتراض به حق نیمی از انسانهای این دنیاست به تبعیضاتی که علیه آنان اعمال می‌شود و در جایگاه انسان درجه دوم قرارشان داده است. اعتراض نه به مردان جامعه، آن طور که فمنیسم می‌اندیشد، بلکه به سیستمهای حاکم بر جوامع که بر مبنای نابرابری و بهره کشی انسان از انسان و به منظور کسب سود شکل گرفته اند! در این دنیای وارونه نه تنها زنان، بلکه اکثریت عظیم مردان نیز از شأن انسانی تقلیل داده شده و به کارگر تنزل یافته‌اند که باید به سرمایه دار سود برسانند. از اینرو تنها زنان نیستند که از نابرابری و ستم در دنیای موجود رنج می‌برند، کارگران و همه انسانهای زحمتکش دنیا هم مشمول ستمگری اقلیت یک درصدیها هستند و به این خاطر سرنوشتی بسیار نزدیک از نظر اجتماعی به هم و راه حلی واحد دارند. گرچه اکثریت زنان جوامع متعلق به طبقه کارگر هستند و وضعیتشان بدتر از مردان کارگر است، اما بقیه زنان از طبقات دیگر اجتماعی به خاطر تبعیض جنسیتی در مقام پست تری نسبت به مردانشان قرار دارند و از اینجاست که با طبقه کارگر وضعیتی اجتماعا مشابه دارند. در نتیجه، هر اعتراض اجتماعی به نابرابریها منافع اکثریت انسانها شامل کارگران، زنان، جوانان، کودکان و همه زحمتکشان را در خود دارد. این واقعیت در طول تاریخ جوامع طبقاتی همواره در جربان اعتراضات در کشورهای مختلف تکرار گشته است. و در دوره جدید از یک سال قبل در گستره‌ای جهانی و شدتی بی نظیر خود را نمایان کرده است. این مقطع تاریخی مهم برای طرح و پیگیری مطالبات زنان ایران می‌تواند نقطه امید باشد.
ما کارگران از مطالبات زنان دفاع می‌کنیم و در راه رسیدن به خواسته‌های مشترک متحد و هم پیمان با جنبش زنان هستیم.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهایی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
١٣/١٢/١٣٩٠
***
گرامی باد ٨ مارس، روز جهانی زن!
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ١٥ مارس بیانیه‌ای به مناسبت ٨ مارس صادر كرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:
شرایط حاکم بر نیمی از جامعه یعنی ‌زنان ناشی از یک سیستم اجتماعی است که نابرابری‌ها و فرودستی‌های بی‌شماری را به وجود آورده و پرورانده است. این شرایط ریشه در نظام طبقاتی و مالکیت خصوصی داشته و هر بار با تقسیم کار و جامعه به طبقات متخاصم جدید (برده و برده‌دار، رعیت و فئودال، کارگر و سرمایه‌دار) اشکال تازه‌تر و فریبنده‌تری به خود گرفت و به‌ویژه در نظام سلطه و استثمار سرمایه به‌مراتب پیچیده‌تر و مزورانه‌تر شده است. زنان و به‌ویژه زنان کارگر هر لحظه و هر روز با ستم‌ها و نابرابری‌های بی‌شماری دست‌به‌گریبان هستند: ستم‌ها و تبعیض‌های جنسیتی در محیط خانه، در باورها و سنت‌ها و فرهنگ‌ها، ستم‌های جنسیتی در مدرسه، دانشگاه، اجتماع و محیط‌های کار و فعالیت؛ این ستم‌ها و تبعیض‌ها از لحظه‌ی تولد با زنان همراه است و وضعیتی غیر‌انسانی را در جامعه به وجود آورده است.
...
«کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» متشکل از زنان و مردان کارگر و فعال کارگری، نیز اعتقاد دارد که تا زمان سلطه‌ی مناسبات سرمایه‌داری و حاکمیت سرمایه بر تمامی ارکان جامعه، قوانین و فرهنگ مردسالارانه از جامعه رخت بر نخواهد بست و لذا برابری زن و مرد به‌طور کامل و در همه‌ی ابعاد زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، جنسیتی و ... تأمین نخواهد شد. به باور ما در این شرایط ضروری است که هم‌زمان با پیگیری مطالبات طبقاتی عموم کارگران از مسیر مبارزه و تلاش برای سازمان‌یابی و تشکل‌یابی خودساخته‌ی کارگران، مطالبات ویژه و خاص زنان و به‌ویژه زنان کارگر نیز به طور مداوم، مؤکدانه و ویژه پیگیری شده و هر روزه بیش از پیش این خواسته­ها و مطالبات را به کرسی نشاند؛ برخی از این خواست‌ها و مطالبات به شرح زیر است:
١ــ برابری کامل حقوق زنان و مردان در تمامی عرصه‌های زندگی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و جنسیتی و هم‌چنین لغو هر نوع قوانین زن‌ستیزانه و جنسیت‌محور که زنان را از دست‌یابی به حقوق خویش در عرصه‌های مختلف محروم می‌کند.
٢ــ برخورداری از حق اعتصاب، اعتراض، تشکل‌ و هم‌چنین تمامی آزادی‌های دموکراتیک.
٣ــ لغو قرار‌دادهای موقت کار که بیش‌ترین فشارها و پیامدهای آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم متوجه زنان محروم و تحت ستم جامعه است.
٤ــ از میان رفتن بازداشت، محاکمه، تهدید و تعقیب فعالان جنبش‌های آزادی‌خواهانه و برابری‌طلبانه‌ی زنان.
٥ــ برخورداری زنان از حق طلاق، حق عائله‌مندی‌، حق حضانت از فرزندان، حق انتخاب پوشش و محل زندگی، حق انتخاب همسر، حق تحصیل، حق آزادانه‌ی سفر به مناطق مختلف و . . .
٦ــ برداشتن کار تکراری و طاقت‌فرسای خانگی از دوش زنان و واگذاری آن به خدمات عمومی اجتماعی؛ تا زنان بتوانند به جای بردگی و کارگری در خانه به صحنه‌ی اجتماع وارد شوند.
٧ــ با توجه به کار طاقت‌فرسا و مسئولیت سنگین ِ شغل پرستاری که اکثریت آن را زنان تشکیل می‌دهند، این حرفه می‌بایست جزو مشاغل و حرفه‌های سخت و زیان‌آور محسوب شده و پرستاران باید بتوانند از بازنشستگی پیش‌از‌موعد با حقوق کامل برخوردار شوند.
٨ــ حقوق زنان کارگری که در طول مدت کار، درصد حق بیمه‌ی آنان از حقوق‌شان کسر شده است، در صورت فوت باید بدون هیچ قید و شرطی و دقیقاً به مانند مردان به بازماندگان‌شان تعلق گیرد.
٩ ــ از میان برداشتن و لغو هر نوع خشونت علیه زنان، از جمله سنگ‌سار آنان.
١٠ــ از میان رفتن پدیده‌ی شوم و نامیمون چند‌همسری و ازدواج موقت که چیزی جز تن‌فروشی به شکلی رسمی نیست.
١١ــ تأسیس خانه‌های امن برای زنان آسیب‌دیده در جامعه و حمایت‌های ویژه‌ی بهداشتی، روانی، آموزشی و حرفه‌ای از آنان.
و...
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
١٥ اسفندماه ١٣٩٠
***
فراخوان كارگران پیمانكاری پتروشیمی به تحریم نمایش انتخابات
فقر و بدبختی گریبان كارگران این میهن را گرفته و هر روز كه میگذرد وضعیت كارگران بدتر و بدتر از روز قبل میشود. متاسفانه هیچ حمایت و پشتیبانی در جهت احقاق حقوق اولیه كارگران و بطور خاص كارگرانی كه سالهاست تحت عنوان نیروی پیمانكاری بكار گرفته میشویم وجود ندارد. در پاسخ به خواست سایر همكارانمان ما نیز این انتخابات را نامشروع و آنرا چیزی جز یك بازی مسخره و پوشالی نمیدانیم و در آن شركت نخواهیم كرد. از سایر كارگران نیز خواسته مان این است كه در این زمینه به ما بپیوندند.
جمعی از كارگران پتروشیمی در بندرامام
***
هرچه باشكوهتر مراسم چهارشنبه سوری را جشن میگیریم
یكی از دیرپاترین سنت‌های باستانی آیین چهارشنبه سوری است كه با برپایی آتش در نقاط مختلف به جنگ با تاریكی‌ها و ظمت میرویم .
ما كارگران كارخانه‌های شهرك صنعتی اردبیل در حالیكه امسال در شرایط بسیار نامناسبی بسر میبریم و در آستانه عید مقابل خانواده‌های خود تهیدستیم و فقر بیداد میكند و ناچاریم كه دستمزد سه روز كارمان را جهت تهیه یك كیلو آجیل چهارشنبه سوری بدهیم با این حال بخاطر اهمیت این سنت ملی و بخاطر مقابله با همه تبلیغات و محدودیتهایی كه علیه برگزاری مراسم چهارشنبه سوری اعمال میشود ما امسال هر چه با شكوهتر مراسم چهارشنبه سوری را برگزار خواهیم كرد و به این وسیله از همه هموطنان بویژه از كارگران و اقشار كم درآمد میخواهیم كه با برافروختن آتش در همه نقاط و با جشن و پایكوبی هر چه بیشتر به مقابله با غم و اندوه و تاریكی‌ها و بیدادگری‌ها و به استقبال بهار برویم.
جمعی از كارگران كارخانه‌های شهرك صنعتی اردبیل
 

اخبار بین المللی

هند: اعتصاب میلیونها نفر برای زندگی بهتر
به گزارش خبرگزاری‌ها روز سه شنبه ٢٨ فوریه میلیون‌ها نفر در هند در اعتراض به وضعیت زندگی خود دست به اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. این اعتصاب به دعوت یازده سندیکای اصلی و پنج هزار نهاد کارگری کوچک انجام می‌شود. اتحادیه‌ها تهدید کرده‌اند که در صورت بی تفاوتی دولت به خواسته‌هایشان مدت اعتصاب را تمدید کنند. معترضان خواستار تعیین دستمزد حداقلی برای کارگران، تبدیل قراردادهای موقت به دایمی و نیز وضع مقرراتی برای حمایت از حقوق کارگران در مقابل صاحبان صنایع هستند. در مقابل دولت از اتحادیه‌ها خواسته است تا اعتصاب خود را که منجر به تعطیلی بانکها، مغازه‌ها و دفاتر در این کشور یک میلیارد و دویست میلیون نفری شده است پایان دهند.
***
انگلستان: احتمال اعتصابات کارگری همزمان با بازی‌های المپیک
به گزارش یورونیوز لن مک کلاسکی، دبیر کل اتحادیه "یونایت"، در بریتانیا اعلام کرد کارگران این کشور باید در فکر اعتصابی همزمان با برگزاری بازی‌های المپیک در سال جاری باشند. دبیر کل یکی از بزرگترین اتحادیه‌های كارگری در مصاحبه‌ای با روزنامه "گاردین" گفت علت چنین تصمیمی مخالفت با سیاستهای صرفه جویی اقتصادی دولت و اعتراض به کاهش بودجه خدمات عمومی و رفاهی است. یکی از مقامهای حزب محافظه کار بریتانیا از اد میلیبند، رهبر "حزب کارگر" این کشور خواسته است که از برگزاری این اعتصاب احتمالی جلوگیری کند. نزدیک چهار ماه قبل نیز یکی از بزرگترین اعتصابهای کارگری در بریتانیا با مشارکت هزاران نفر به انجام رسید.
لندن از روز جمعه ٦ مرداد تا یکشنبه ٢٢ مرداد سال آینده میزبان، بازیهای المپیک تابستانی سال ٢٠١٢ خواهد بود.
***
آرژانتین: اعلام اعتصاب معلمان برای افزایش دستمزد
به گزارش Buenos Aires Herald اتحادیه معلمان ایالت بوئنوس آیرس اعلام کردند که روز سه شنبه ٢٨ فوریه دست به اعتصاب ٢٤ ساعته خواهند زد. این اعلام اعتصاب بدنبال به توافق نرسیدن اتحادیه معلمان و نمایندگان دولت صورت می‌گیرد. این اتحادیه خواهان افزایش دستمزدی معادل ٣١٠٠ پزو یا ٢٩.٢ در صد در ماه است، ولی دولت تاکنون با افزایش ١٦.٧ درصد موافقت کرده و گفته است که ممکن است تا ٢٠ در صد افزایش یابد. معلمان اعلام کرده‌اند که با توجه به سطح زندگی و نرخ تورم به کمتر از آن چیزی که خواستار شده‌اند رضایت نخواهند داد. اتحادیه معلمان قرار است در جلسه‌ای راجع به طولانی‌تر کردن مدت اعتصاب تصمیم بگیرد.
***
اسرائیل: اعتصاب ٢٤ ساعته پرستاران
به گزارش Haaretz روز دوشنبه ٢٦ فوریه پرستاران در بیمارستان‌ها و مرکز درمانی دست به اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. آنها به کمبود امکانات درمانی و پرستار اعتراض دارند. این اعتصاب هنگامی آغاز شد که مذاکره طولانی مدت نماینده پرستاران و وزارت بهداشت بی‌نتیجه ماند. Ilana Cohen رئیس هیأت مدیره اتحادیه پرستاران می‌گوید: بخش‌ها شبیه پارکینگ شده‌اند، کودکان در کوریدر‌ها نزدیک توالت بستری هستند. آنها میخواهند در بخشی که ظرفیت ٣٨ بیمار دارد، ٨٠ مریض را جا بدهیم و ساکت بمانیم. بیماران فقط عدد نیستند، آنها انسان هستند. پرستاران اعلام کرده‌اند که این فقط یک اعتصاب اخطاری است و چنانچه به مطالباتشان بی‌توجهی شود، ممکن است این اعتصاب گسترش یابد.
***
الجزایر: بازداشت ٤٠ معلم قراردادی
به گزارش فدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری ITUC ٤٠ معلم قراردادی که روز ٢٦ فوریه در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در اعتراض به اقدامات سختگیرانه‌ای که وزارت آموزش اعلام کرده، دست به تحصن زده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. بر طبق این گزارش ITUCخواهان آزادی فوری این معلمان شده است. شارون بارو دبیر کل این اتحادیه گفته است: این قابل قبول نیست که اعضای اتحادیه‌ها بخاطر دست زدن به حق مشروع اعتراض صلح آمیز، بازداشت بشوند. ما از دولت الجزایر میخواهیم که اقدامات لازم برای آزادی فوری آنها به عمل آورد. لازم به ذکر است که ITUC١٧٥ میلیون کارگر را در ١٥٣ کشور که در ٣٠٨ اتحادیه متشکل هستند را نمایندگی می‌کند.
***
مصر: معلولین در شهر اسیوت دست به اعتراض زدند
به گزاش Egypt Independent روز یکشنبه ٢٦ فوریه معلولین در شهر اسیوت دست به اعتراض زدند و اعلام کردند که چنانچه به مطالباتشان بی‌توجهی بشود دست به اعتصاب غذا خواهند زد. آنها میخواهند که دولت به آنها کار بدهد. آنها خواهان این هستند که دولت ٥ درصد از کارهای دولتی را برای معلولین در نظر بگیرد. پلیس دو نفر از معلولین که ریل قطار را مسدود کرده بودند را بازداشت کرد و تهدید کرد که چنانچه به اعتراض خاتمه ندهند، همه آنها را بازداشت خواهند کرد. سال گذشته شورای ملی معلولین شروع به کار کرد که هدف خود را دفاع از خواست معلولین اعلام کرده است.*