٩  اسفند  ١٣٩٠ -  ٢٨  فوریه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٨

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

کنترل کارخانه شهاب خودرو توسط کارگران معترض
كارگران کارخانه شهاب خودرو کنترل کارخانه و اداره امورات آن بدست گرفتند. برپایه گزارش منتشره از کارخانه شهاب خودرو واقع در کيلومتر ٩ جاده مخصوص تهران کرج و دارای كه دارای ٧٠٠ کارگر می باشد کارگران شاغل در این کارخانه ٢ ماه دستمزدهای معوقه خود را دریافت نکرده اند. به دلیل عدم پرداخت دستمزدها، بیمه کارگران نیز قطع شده و دفترچه های آنان فاقد اعتبار است. اضافه کاری، هزینه ایاب و ذهاب و نهار کارگران نیز قطع شده است. مدیریت جدید این کارخانه ٢٠٠ تن از آشنایان و اقوام خود را با حقوق و دستمزدهای بالا در این کارخانه استخدام کرده است. اما کارگران در مقابل اقدامات مذکور ساکت ننشسته و اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کرده اند. در پی این اقدام کارگران، نیروهای حراست در حمایت از کارفرما به مقابله به کارگران پرداخته اند اما در نهایت کارگران با اتحاد خود توانسته اند کارفرما و عواملش را از کارخانه اخراج کرده و امورات این مکان را برعهده بگیرند. کارگران امورات مربوط به نگهبانی این کارخانه را نیز برعهده گرفته اند.
***
کارگران چینی اسپیدار بار دیگر در فرمانداری شهرستان ساوه تجمع کردند
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٦ اسفند منتشر كرده است بدنبال راهپیمایی کارگران چینی اسپیدار در روز ٢٤ بهمن ماه و وعده فرمانده انتظامی شهرستان ساوه برای پیگیری خواستهای این کارگران در فرمانداری این شهر، نماینده های کارگران این کارخانه روزهای ٢٩ و ٣٠ بهمن با حضور در ساختمان فرمانداری پیگیر مطالبات خود شدند و نهایتا به آنان وعده داده شد به مطالبات شان رسیدگی خواهد شد. بنا بر این گزارش علیرغم وعده ای که به این کارگران داده شده بود بار دیگر در روز دوم اسفند ماه کارفرما از دادن سرویس ایاب و ذهاب به کارگران خودداری کرد و همین امر موجب شد تا آنان با پای پیاده از شهر صنعتی کاوه به سمت شهر ساوه دست به راهپیمایی بزنند. بدنبال این حرکت از سوی کارگران در نیمه راه سرویسها خود را به کارگران رسانده و آنان را سوار کردند اما کارگران به جای رفتن به خانه هایشان مستقیم به فرمانداری ساوه رفتند و خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند و نهایتا در فرمانداری به کارگران اعلام شد مطالبات آنان از طریق وصول محصولات چینی از کارفرما و دادن آن به کارگران تسویه خواهد شد که این پیشنهاد اعتراض کارگران را بر انگیخت. به دنبال این خبر آمده است كه قرار است طی هفته جاری مطالبات کارگران چینی اسپیدار بار دیگر در فرمانداری شهرستان ساوه مورد مذاکره و رسیدگی قرار بگیرد.
از سوی دیگر بدنبال شکایت کارگران اخراجی قرارداد موقت کارخانه اسپیدار به اداره کار شهرستان ساوه، دادستانی این شهر حکم توقیف اموال کارفرما را برای پرداخت مطالبات این کارگران صادر کرد اما زمانی که کارگران اخراجی با حکم توقیف اموال به مقابل کارخانه رفتند دادستانی شهر ساوه در اقدامی غیر منتظره این حکم را لغو کرد و به کارگران پیشنهاد شد محصولات تولیدی کارخانه به ازا مطالبات آنان در اختیار این کارگران قرار بگیرد. کارگران شاکی به این مسئله معترض هستند و قرار است یکشنبه هفتم اسفند ماه این مسئله در فرمانداری شهرستان ساوه مورد رسیدگی قرار بگیرد.
***
کارگران اخراجی قرار گاه سازندگی خاتم دست به تجمع زدند
بنا بر كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، روز اول اسفند از ساعت ٩ تا ١١ صبح، حدود ٧٠ نفر از کارگران اخراجی قرارگاه سازندگی خاتم در مقابل درب این قرارگاه دست به تجمع زدند و خواهان دریافت مطالبات خود شدند. بدنبال این تجمع چند نفر از مسئولین قرارگاه به میان کارگران آمدند و با تهدید آنان مبنی بر اینکه اینکار شما اغتشاش است تلاش کردند کارگران را متفرق کنند اما کارگران با ادامه تجمع خواهان پرداخت مطالبات خود شدند. در ادامه این کشمکش به کارگران اعلام شد شما قانونا به جایی نمیتوانید شکایت کنید بروید و ١٥ روز دیگر بیائید. ما تا آنموقع پیگیری میکنیم و در قبال دریافت رضایتنامه از شما، اگر توانستیم نصف مطالبات تان را پرداخت خواهیم کرد.
***
٨٠٠٠ ملوان معترض در بوشهر
امرالله رهنما، كه ایلنا او را "رئیس انجمن صنفی ملوانان استان بوشهر" معرفی كرده است، گفته است: هشت هزار ملوان بوشهری نسبت ثابت ماندن دستمزد خود در طول پنج سال اخیر معترض هستند. اعتراض ملوانان بوشهری علاوه بر ثابت ماندن دستمزد به نحوه پرداخت و محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی نیز وارد است چرا كه با محاسبه و پرداخت حق بیمه چند ماه در سال كه در حال مسافرت هستند آنان هیچ‌گاه امكان بازنشستگی ندارند. او افزود: حداقل دریافتی ملوانان بوشهری بعد ار یك سفر ٢ ماهه ٣٠٠ تا ٤٠٠ هزار تومان است و هیچ ارگانی به جهت سختی كارشان از آنها حمایت نمی‌كند.
***
اعتصاب کارگران نورد لوله صفا در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٨ اسفند منتشر كرده است، کارگران نورد لوله صفا در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه از دستمزدهایشان بمدت ٢ ساعت در روز شنبه ٦ اسفند و سپس ٧ اسفند دست به اعتصاب در شیفت صبح زدند. همچنین شیفت شب این کارخانه نیز شب ٧ اسفند در قسمت پوشش(کوتینگ) کار را خواباند. اعتصاب شیفت صبح بطور متحدانه ای در هر سه سالن فعال این کارخانه شامل سالنهای ار بی- اسپیرال و کوتینگ رخ داد و همین امر باعث شد مدیریت کارخانه با دادن وعده و وعید به کارگران، آنان را از ادامه اعتصاب منصرف کند اما کارگران بر خواست خود مبنی بر پرداخت دستمزدهای معوقه پای فشردند و نهایتا کارفرما ناچار شد دستمزد آبان این کارگران را به حسابهای آنان واریز کند. در ادامه آمده است كه بر اساس وعده ای که کارفرما داده است قرار است تا پایان سال یکماه دیگر از دستمزدهای معوقه کارگران به همراه عیدی و پاداش آنان پرداخت شود. در ادامه این خبر آمده است: از آنجا که بخشی از ٤ ماه دستمزد معوقه کارگران این کارخانه بعنوان مساعده در طی ماههای گذشته به آنان پرداخت شده است، وعده تصفیه حساب دستمزد ماههای آبان و آذر به همراه پرداخت عیدی و پاداش این کارگران گره گشای احتیاجات اولیه آنان در آستانه سال جدید نیست و وعده کارفرما مورد اعتراض کارگران است، به همین دلیل احتمال اعتصاب مجددی از سوی ١٢٠٠ کارگر این کارخانه وجود دارد.
***
اعتراض كارگران نساجي ساری در مقابل ساختمان رياست جمهوري
كارگران نساجي ساری در اعتراض به وضعيت وخيم شغلي و حقوق معوقه ٦ ماهه در مقابل ساختمان رياست جمهوري در پاستور دست به تجمع اعتراضی زدند. اين كارگران طي يك ساعتي كه در مقابل ساختمان رياست جمهوري بودند، تلاش كردند صداي خود را به مقامات دولتی برسانند.
***
اعتراض کارکنان ١١٨ کرمان باعث تعطیلی این مرکز شد
ایلنا خبر داد كه ٨٢ نفر از کارمندان مرکز اطلاعات تلفنی ١١٨ کرمان به علت عدم پرداخت حقوق و عیدی و مزایای سال گذشته دست از كار كشیدند و در محوطه مرکز مخابرات تجمع کردند. یكی از كارگران گفته است: فقط ١٦ روز بیمه برای ما رد می‌شود و باید بقیه بیمه را از حقوق ٢٠٠ هزار تومانی خودمان پرداخت کنیم و در نتیجه ١٥٠ تومان برایمان می ماند که باید با آن هزینه ‌های سرسام‌آور زندگی و کرایه رفت و آمد را بپردازیم. وی ادامه داد: تنها نصف حقوق شهریور و مهرماه را به ما پرداخت کرده‌اند، حقوق آبان و آذر را پرداخت نکرده‌اند و عیدی و سنوات پارسال را نیز به حسابمان نریخته‌اند.
***
پنجمين روز اعتراض كارگران قند ورامين
صبح روز شنبه ٦اسفند بيش از ٣٠٠ نفر از كارگران كارخانه قند ورامين در اعتراض به عدم پرداخت حقوق هاي معوق خود و همچنين تعطيل شدن كارخانه در برابر كارخانه تجمع كردند. این كارگران بيش از ٣ ماه است كه بدون حقوق هستند. عيدي و پاداشهاي آنها هم از سال ٨٩ پرداخت نشده است. این كارخانه از ٢٤ بهمن تعطيل شده است و كارگران آن براي پنجمين روز است كه تجمع شان را ادامه داده اند. اما تابحال پاسخي به آنها داده نشده است.
***
اعتصاب کارگران خط ٣ مترو تهران
روز سه شنبه ٢ اسفندماه کارگران شرکت پیمانکار خط ٣ مترو تهران كه حدودا ٢٠٠ نفر هستند در اعتراض به عدم دریافت دستمزدهای معوقه ٦ ماهه خود در مقابل شركت سابیر بین الملل كه پیمانكار حفای خط ٣ می باشد، دست به اعتصاب زدند. کارگران اعلام کرده اند تا پرداخت نشدن حقوق و مزایای ٦ ماه گذشته خود به سر کار باز نخواهند گشت.
***
تجمع نيروهاي پيماني هواپيمايي كشور
ایلنا روز ٦ اسفند خبر داد كه ٧٠ نفر از نيروهاي خدماتي شركت خدماتي "هاس" كه تحت نظارت هواپيمايي ايران فعاليت مي‌كنند، صبح همانروز در اعتراض به عقد قرارداد پيماني در مقابل دفتر معاونت نيروي انساني رياست جمهوري دست به تجمع اعتراضي زدند. اين كارگران ظهر همانروز نيز در مقابل وزارت راه و شهرسازي تجمعي برگزار كردند. كارگران گفته اند كه با نامه نگاري‌هاي بسيار به نهادهاي مربوطه در خصوص تبديل وضعيت قراردادهاي‌مان به نتيجه‌اي نرسيده‌ايم.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه نساجی خاوررشت
از ساعت ٩ صبح روز سه شنبه ٢ اسفند شماري از كارگران كارخانه نساجي خاوررشت در مقابل استانداري شهر تجمع اعتراضي برگزار كردند. آنها نسبت به عدم دريافت ٦ ماه حقوق خود شكايت داشتند.
***
امسال نه از عيدي خبري است، نه از حقوق
بنا به خبر منتشره از آبادان، امسال تا ماه آخر نه عيدي به كارگران پرداخت شده و نه حقوق شان! كارگران پالايشگاه آبادان و شهرداري گفته اند كه در صورت ادامه اين وضعيت، اعتصاب خواهند كرد.
***
تجمع كارگران قند و تصفیه شكر اهواز
یكی از عوامل خانه كارگر در استان خوزستان گفته است: جمعی از کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز صبح روز ٣ اسفند در مقابل استانداری تجمع اعتراض‌آمیزی برگزار کردند. این کارگران از آذرماه سال گذشته تاکنون حقوق، عیدی و پاداش خودرا دریافت نکرده‌اند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اهواز
روز سه شنبه ٢ اسفند، کارگران شرکت تعاونی اعتبار شهرداری منطقه ٨ اهواز در مقابل استانداری خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این کارگران نسبت به وضعیت تبدیل نیروهای پیمانی، نداشتن اضافه کار، عدم برخورداری از حق بیمه، دستمزدهای نازل و تاخیر در دریافت حقوق خود معترض هستند.
***
كارگران شهرداری خرم آباد ٣ ماه است حقوق نگرفته اند
بيش از ١٥٠ كارگر پيمانكاري در شهرداري خرم آباد كه در قسمت فضاي سبز مشغول بكارند ٣ ماه است حقوق دريافت نكرده اند. يكي از اين كارگران گفته است: با نزديك شدن به عيد جيب مان خالي است و شرمنده زن و بچه هايمان هستيم. اعتراض خود را بيان كرده ايم اما جوابي نمي دهند!
***
كارگران پتروشیمی كاویان عسلویه تجمع اعتراضی برپا كردند
كارگران پتروشيمي كاویان عسلويه سه شنبه ٢ اسفند در مقابل شركت پتروشيمي تجمع كردند. اين كارگران ٧ ماه است كه حقوق دريافت نكرده اند. آنها در اعتراض شان اذعان داشتند كه در اين ٧ ماه بارها شكايت خود را نسبت به عدم دريافت حقوق بيان كرده اند اما گوش شنوايي براي حرف هايشان وجود نداشته است.
***
اعتصاب کارگران شرکت راهسازی و معدنی مبین شهربابک
خبری از شهربابك در استان كرمان منتشر شده كه حكایت از این دارد كه کارگران شرکت راهسازی و معدنی مبین، در واکنش به عدم پرداخت اضافه دستمزدهای خود در حرکتی اعتراضی به وسیله واگن‌های حمل مواد معدنی جاده منتهی به معدن را مسدود نموده اند. این برای چندمین بار است که کارگران این شرکت در اعتراض به تضییع حق و حقوق خود با بستن جاده و برپایی چادر به همراه خانواده های خویش در این معدن اقدام به تحصن می نمایند.
***
اعتصاب رانندگان سرویس های مدارس استثنائی
پرداخت نشدن حقوق رانندگان سرویس‌های مدارس استثنایی موجب تعطیلی برخی از این مدارس شد. رانندگانی که بیش از ٤ ماه است حقوق نگرفته‌اند در اعتراض به این امر صبح روز ٦ اسفند از سرویس‌دهی به دانش‌آموزان معلول برخی مدارس استثنایی در جنوب تهران خودداری کردند و خواستار رسیدگی آموزش و پرورش به مشکل خود شدند. مدیر یک مدرسه استثنایی در جنوب تهران نیز گفته است از ابتدای سال تحصیلی جاری تنها حقوق مهر و آبان رانندگان واریز شده است و بیش از ٤ ماه است که حقوق آن‌ها به تعویق افتاده است.
***
تجمع اعتراضی كارگران نساجي مازندران مقابل فرمانداري قائمشهر
بيش از٥٠ نفر از كارگران نساجي مازندران در اعتراض به پرداخت نشدن ١ ماه حقوق معوقه و مشكلات بيمه و بازنشستگي شان از صبح شنبه ٦ اسفند در مقابل فرمانداري قائمشهر تجمع اعتراضي برگزار كردند. اين كارگران تاكيد كرده اند كه تا رسيدن به حقوق شان به اعتراض خود ادامه مي دهند.
***
اعتراض کارگران شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز
تعدادی از کارگران شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز در یک حرکت اعتراضی با حضور در دفتر رئیس "شورای اسلامی کار" خواستار رسیدگی به مشکلاتشان از جمله پرداخت ٤ ماه حقوق معوقه خود شدند. در این میان رئیس حراست شرکت با حضور در محل و با گرفتن عکس از کارگران و نوشتن نام آنان، کارگران را به اخلال در نظم عمومی و اقدام علیه نظام متهم و اخراج از کارخانه تهدید نمود. در حالی کارگران این شرکت از دریافت دستمزدهای معوقه خود محروم مانده که طی ٢٠ روز گذشته به بهانه ورشکستگی حدود ٨٠ کارگر از این شرکت اخراج شده ند.
***
دستمزد به کارگران راه سازی تیراژ پرداخت نمی شود
بیش از ١٠٠٠ نفر از کارگران شرکت راه سازی تیراژ دستمزدهای ٣ ماهه آذر، دی و بهمن خود را دریافت نکرده اند. همچنین طی هفته گذشته ٢ نفر از کارگران معترضی که خواهان دریافت دستمزدهای پرداخت نشده و بهبود شرایط کار و زندگیشان بودند پس از درگیری با عوامل کارفرما بلافاصله به دستور مدیر شرکت از کار اخراج شده اند.
***
پایان اعتصاب مشروط کارگران شهرداری شوشتر
اعتصاب کارگران شهرداری شوشتر که در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه آنان از روز چهارشنبه ٣ اسفند برپا شده بود، در پی وعده مقامات رژیم جهت پرداخت مطالبات آنان عصر روز شنبه ٦ اسفند بطور مشروط پایان یافت.
***
اعتصاب کارگران شرکت نقش و نمای محیط شهر سنندج
بنا به خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری منتشر كرده است، تعداد هفت نفر از کارگران جوشکار شرکت نقش و نمای محیط شهر سنندج در اعتراض به حقوق معوقه ٣ تا ٤ ماه، از روز شنبه ٢٩ بهمن دست به اعتصاب زده‌اند. این کارگران گفته ان تا وصول حقوق معوقه خود بر سر کار بر نخواهند گشت.
***
كارگران آجرسازي گرمسار اعتراض ميكنند
كارگران كارخانه هاي آجرسازي در گرمسار بدليل اعلام افزايش نرخ سوخت در سال جديد و نگرانی از تخته شدن منبع درآمدشان، معترض هستند.
***
اعتصاب کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد
روز یکشنبه ٧ اسفندماه در اعتراض به عدم پرداخت ٩ ماه دستمزدهای معوقه خود، كارگران مجتمع كشت و صنعت مهاباد ضمن تجمع در مقابل درب این مجتمع اعتصاب کرده و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود شدند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

كارگران كارخانه قند قهستان ماههاست حقوق نگرفته اند، كارخانه در حال تعطیلی است
كارخانه قند قهستان در خراسان كه قدمت ٥٠ ساله دارد بعلت افزايش هزينه هاي توليد و كمبود نقدينگي و نيز نداشتن مشتري در شرايط بحراني قرار گرفته و در حال تعطيلي كامل مي باشد. همچنین ٣٠٠ كارگر اين كارخانه ٦ ماه حقوق معوقه دارند.
***
مخابرات راه دور شيراز ٢٨ماه حقوقی به كارگران نداده است
كارگران مخابرات راه دور كه در شیراز واقع است، هنوز ٢٨ ماه حقوق طلبكارند و تاكنون هيچ پاسخي در اين رابطه به پيگيري هاي مستمر آنها داده نشده است.
***
كارگران شركت فراساحل بهشهر ٢ ماه حقوق نگرفته اند
يكي از كارگران شركت ٥٠٠ نفره فراساحل در بهشهر كه سازنده سكوهاي نفتي است گفته است بيش از ٢ ماه است كه حقوق كارگران اين كارخانه عليرغم كار فعال شركت پرداخت نشده است. از طرفي مديران كارخانه كارگران را تهديد كرده اند كه در صورتي كه اقدام به تجمع اعتراضي كنند آنها را اخراج خواهند كرد!
***
حق‌الزحمه پرسنل بخش پیوند از ابتدای سال پرداخت نشده است
دکتر اردشیر قوام‌زاده رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و آنکولوژی گفت: حق الزحمه اضافی پرسنلی که عمل پیوند را انجام میدهند از ابتدای سال تاکنون پرداخت نشده و این امر بی‌انگیزگی نیرو‌ها را در پی داشته و کیفیت کار را کاهش می‌دهد. وی گفت: وزارت بهداشت از ابتدای سال ٩٠ تاکنون حق الزحمه اضافی پیوند را که هر ساله به پرسنل پرداخت می‌شد را امسال پرداخت نکرده است.
***
تنها ٧٥ درصد از نیازهای خوراکی کارگران تامین می‌شود
ایلنا به نقل از علی دهقان کیا، عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نوشت: دستمزد ٤٠٠ هزار تومانی تنها ٧٥ درصد از نیازهای خوراکی کارگران را تامین می‌کند. وی گفت: نرخ مسکن در مقایسه با سال گذشته بیش از ٤٠ درصد افزایش یافته است، این در حالیست که کمیته مزد نرخ اقلام مصرفی سبد هزینه خانوار را با در نظر نگرفتن بسیاری از اقلام مورد نیاز محاسبه کرده است.

اخراج و بیكارسازی ها

کاهش ٨٠٠‌ هزار نفری فرصت های شغلی
به گزارش مرکز آمار رژیم شمار شاغلان در ایران از پائیز سال ٨٩ تا پائیز سال ٩٠ بیش از ٨٠٠‌ هزار نفر کاهش یافته است. این میزان ریزش مشاغل را مرکز آمار ایران با مقایسه وضعیت بیکاری در دو پائیز اخیر نشان داده است. طبق اعلام مرکز آمار ایران در پائیز سال ٩٠ میزان شاغلان کشور به ٢٠‌ میلیون و یکصد هزار نفر رسید در حالی که تعداد شاغلان در پائیز سال گذشته ٢٠‌ میلیون و ٩٠٠‌ هزار نفر بوده است.
***
اخراج ١٧٠ کارگر در دو کارخانه بهینه تکنیک و چدن پارس
وضعیت كارگران شهرك صنعتی كاوه
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٦ اسفند خبر داد كه طی روزهای گذشته و با نزدیک شدن به پایان سال کارخانه بهینه تکنیک ١٠٠ نفر از کارگران خود را اخراج کرد. مسئولین این کارخانه به کارگران اعلام کرده اند بدلیل اینکه کارخانه سایپا قطعات تولید شده را تحویل نمیگیرد علاوه بر این صد کارگر، کارگران دیگری نیز اخراج خواهند شد. در ادامه آمده است در کارخانه چدن پارس نیز ٧٠ کارگر از کار خود اخراج شده اند. این کارگران بدلیل داشتن قرارداد موقت و اخراج پیش از موعد یکساله، قادر به دریافت بیمه بیکاری نمی باشند. همچنین صدها کارگر شرکت گروه کاوه که مشتمل بر ١١ شرکت و کارخانه میباشد بدون کمترین امنیت شغلی در این کارخانه ها مشغول بکار هستند. اکثر این کارگران با دادن تعهد محضری و دریافت سفته از سوی کارفرما با قرارداد یکماهه در این کارخانه ها کار میکنند. اغلب کارخانه های شهر صنعتی کاوه که یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی کشور است کارگران خود را با دریافت تعهد محضری و سفته و قرار داد سفید امضا بکار میگیرند و از اواخر بهمن ماه شروع به اخراج آنان میکنند تا عیدی و پاداش مشمول این کارگران نشود .
***
کارخانه قند قهستان در آستانه تعطیلی است
با تعطيلي كارخانه بطور مستقیم و غیر مستقیم زندگی ٥ هزار کارگر با بحران روبرو خواهد شد
ایلنا از قول محمد خسروی، رئیس شورای اسلامی کارخانه قند قهستان در استان خراسان جنوبی اعلام كرد: کارخانه قند بهستان با ١٠٠ کارگر رسمی، ٣٠ کارگر قراردادی و ١٤٠ کارگر فصلی به جهت کم بودن ورودی چغندر قند و کمبود نقدینگی از پرداخت ٧ ماه حقوق و بیمه معوقه کارگران خود بازمانده است. او افزود: اگر این واحد تولیدی با مشکلات پیش روی خود تعطیل شود قطعا بطور مستقیم و غیر مستقیم زندگی ٥ هزار کارگر با بحران روبرو خواهد شد. او گفت از مرداد ماه گذشته تا هم اکنون کارگران قند قهستان حتی یک ریال هم دریافت نکرده اند.
***
كارخانجات توليد كبريت تبريز در شرف تعطيلي
ایلنا از قول چنگيز قاسمي، كه او را "عضو هيئت مديره كانون‌عالي شوراهاي اسلامي كشور" معرفی كرده است، گفته است كارخانجات توليدي كبريت تبريز در شرف تعطيلي قرار دارند. او در ادامه می گوید: استان آذربایجان‌شرقی دارای چندين واحد کبریت‌سازی از جمله ممتاز، تبريز، ٢٩ بهمن و... است که در حال حاضر به جهت افزايش قيمت حاملهاي انرژي و قاچاق كبريت‌هاي غيراستاندارد در شرف تعطيلي قرار دارند. ١٣٠٠ كارگر در اين كارخانجات فعالند.
***
تعطیلی بیش از نیمی از واحدهای تولیدی در دماوند
حدود ٦٠ درصد از واحدهای تولیدی موجود در شهرستان دماوند تعطیل شده اند. از سوی دیگر تمامی کارگران شاغل در این مراکز علاوه بر عدم دریافت دستمزدهای معوقه با خطر بیکاری گسترده مواجه بوده و در بلاتکلیفی بسر می برند.
***
١٤ كارخانه شن و ماسه خوزستان در تعطيلي كامل
با افزايش نرخ تورم كار ساخت و ساز در انديمشك افت زيادي پيدا كرده است. در حال حاضر بي ثباتي قيمت ها خود را به عيان ترين شكل بارز كرده و تعطيلي ١٤كارخانه شن و ماسه خوزستان آخرين نمونه آن بوده است. يكي از كارگران اين كارخانه ها گفته است كه نتيجه چنين وضعيتي علاوه بر ركود توليد، افت شرايط زندگي كارگران و محروم بودن آنها از حداقلهاي شغلي و زندگي نيز بوده است.
***
البرز و کرمانشاه در جايگاه اول و دوم بیکاری در ایران
مركز آمار ایران میزان بیکاری استان‌های ایران اعلام کرد. طبق گزارش این مرکز، کرمانشاه با ٢٠ ١ درصد پس از استان البرز دومین رتبه نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است. برپایه این آمار به ترتیب استان البرز با ٢٠ و ٧ دهم درصد، کرمانشاه با ٢٠ و ١ دهم درصد، لرستان با ١٨ و ٨ دهم درصد، گیلان با ١٧ و ٧ دهم درصد رده های اول تا چهارم میزان بالای نرخ بیکاری در ٣ ماهه سوم سال جاری را به خود اختصاص داده اند. این گزارش می افزاید بسیاری از کارخانه ها، مراکز تولید و صنعتی به دلیل بحران مالی در سال جاری تعطیل و یا در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.
***
نساجی الیاف پروپیلن اراك تعطیل و همه كارگران بیكار شدند
شركت نساجی الياف پروپيلن كه در اراك و متعلق به بنیاد مستضعفان می باشد تعطيل و كارگران آن تماما اخراج و بيكار شده اند. اين كارخانه در اراك مي باشد و قبلا بيش از١٠٠كارگر داشت.
***
اخراج و اجبار در كارخانه پاك وش شهر صنعتی كاوه
اتحادیه آزاد كارگران ایران گزارش داد كه کارخانه پاک وش تولید کننده محصولات شوینده در شهرك صنعتی كاوه از یکسال گذشته تا کنون در بحران فرو رفته است بطوریکه در طول اینمدت کارگران موقت این کارخانه از کار خود اخراج شده اند و کارفرما برای وادار کردن کارگران رسمی به استعفا، آنان را پس از ١٥ الی ٢٠ سال سابقه کار در بخش بارگیری مجبور به کار میکند. این کارگران اغلب با مشکلات تنفسی و ریوی حادی دست به گریبان هستند و تهدیدات کارفرما به بستن کارخانه آنان را وادار به تحمل شرایط بسیار مشقت بار در این کارخانه کرده است.
***
تخریب بقایای بزرگترین کارخانه نساجی کرمانشاه
طبق خبر منتشره از کرمانشاه، خریداران کارخانه نساجی کرمانشاه که زمانی از بزرگترین کارخانه های نساجی ایران بود، پس از اخراج هزاران کارگر شاغل در آن، اقدام به تخریب بقایای آن نموده اند.
***
كارخانه پرستو بعد از ٣٠ سال در آستانه تعطیلی است
يكي از كارگران كارخانه سراميك پرستو در ساوه گفت بدليل ندادن سوخت يارانه اي به اين كارخانه و همچنين مالياتهاي سنگين دولت اين كارخانه عليرغم اينكه از سال ١٣٦٠ تاكنون مشغول به كار بوده در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

ناامنی محیط كار

جان باختن سه کارگر در تهران در شعله های آتش
صبح روز دوشنبه اول اسفندماه وقوع آتش سوزی در یک کارخانه مبل سازی در منطقه علی آباد واقع در بزرگراه آزادگان سبب محبوس شدن سه کارگر در این کارخانه و زنده زنده در میان شعله های آتش جان سپردند.
***
سقوط بالابر در كرمان موجب كشته شدن سه کارگر شد
رییس اورژانس ١١٥ كرمان گفت: سقوط بالابر روز شنبه ٦ اسفند، ساعت هشت و ده دقیقه صبح در بلوار پزشك شهر كرمان موجب كشته شدن سه كارگر و بستری شدن یك مهندس ساختمان در بخش آی. سی. یو شد. وی گفت: سه كارگر به همراه یك مهندس ساختمان، از طبقه ششم یك ساختمان ١٠ طبقه در دست ساخت، به پایین سقوط كردند.
***
جان باختن یک کارگر در مهاباد
روز دوشنبه اول اسفند کارگری به نام قادر مامند کارخانه سنگبری تعاونی ٤١ زیرمجموعه شرکت کانی گستر پویان واقع در جاده مهاباد ـ میاندوآب مشغول به كار بود، در فقدان امکانات اولیه ایمنی در محل کار بر اثر سقوط از ارتفاع و به دلیل صدمات جدی، جان خود را از دست داد.
***
خودکشی یک کارگر جوان در سنندج
روز سه شنبه ٢ اسفندماه، کارگر ٢٢ ساله ای بنام صباح محمدی از روستاهای توابع سنندج زیر فشار فقر دست به خودکشی زد و جان خود را از دست داد.
***
مرگ یک کارگر ساختمانی در تهران
ایلنا از مرگ کارگر ٢٣ ساله‌ ای بنام ابراهیم ع خبر داد که در یک پروژه ساختمانی مشغول اسکلت بندی بود كه به دلیل عدم وجود امکانات ایمنی در محیط کار به پایین سقوط کرد و جان خود را از دست داد. محل جانباختن وی شهرک گلستان (راه آهن)، میدان ساحل اعلام شده است.

بازنشستگان

تجمع اعضای کانون بازنشستگی کشوری مقابل دفتر ریاست جمهوری
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٢ اسفند خبر داد كه صبح روز همانروز حدود ٣٠٠ نفر از اعضای کانون بازنشستگی کشوری که اکثر آنان از معلمان بازنشسته و بازنشسته‌گان اداره‌ی راه‌آهن بودند، در مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند و نسبت به حقوق‌های معوقه‌ی خود که از سال ٨٦ پرداخت نشده و همچنین عدم افزایش پله‌کانی حقوق خود اعتراض کردند. این تجمع که ساعت ١٠ صبح شروع شد تا حدود ١٢ و نیم بعدازظهر ادامه یافت و در نهایت ٢ نفر از تجمع کنندگان را به عنوان نماینده به درون خواستند اما در نهایت جوابی به آنان ندادند.
***
تضییع حقوق بازنشستگان
حقوق یک میلیون و ٥٠٠ هزار بازنشسته سازمان تامین اجتماعی در پایان سالجاری از سوی نهادهای مربوطه حکومتی تضییع می شود. بازنشستگان نسبت به این موضوع اعتراض دارند و می گویند عیدی آنان باید معادل عیدی کارگران باشد. بازنشستگان در طول سال به عنوان کارگر حقوق می گیرند به همین دلیل می خواهند که در پایان سال نیز همانند کارگران به عنوان عیدی، حقوقی معادل دو برابر حقوقشان دریافت کنند اما اینگونه نیست و حق و حقوق آنان پرداخت نمی شود.
***
كارگران بازنشسته مقره سازی پس از ١٥ ماه حقوق خود را دریافت كردند
بنا بر گزارشی که اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده از شهر صنعتی کاوه منتشر كرده است کارگران بازنشسته مقره سازی در شهر صنعتی کاوه پس از ١٥ ماه بازنشستگی، موفق به دریافت حقوق و مطالبات خود نشده اند.

معلمان

دستمزد و سنوات پرداخت نشده کارکنان آموزش و پرورش منطقه ٥ تهران
بیش از ٩٠٠ نفر از کارکنان قراردادی بخشهای مختلف آموزشی و خدماتی آموزش و پرورش منطقه ٥ تهران مبالغ اضافه کاری و دستمزدهای ماههای آخر سال را دریافت ننموده و علاوه بر اين مبالغ مربوط به پرداخت حق سنوات ٤ سال گذشته تاکنون یعنی از سال ١٣٨٧ تا پایان امسال نیز پرداخت نشده است. طی چند روز اخیر معلمین و نیروهای خدماتی آموزش و پرورش مدارس مختلف منطقه ٥ با مراجعات مکرر به اداره آموزش و پرورش منطقه ٥ با اعتراض در اشکال جمعی و فردی خواهان دریافت فوری دستمزدها و مبالغ پرداخت نشده ٤ ساله سنوات شده اند.
***
اطلاعیه اعضای کانون صنفی معلمان ایران در مورد انتخابات اسلامی
اعضای کانون صنفی معلمان ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کردند رژیم با وعده های دروغین به معلمان تلاش می کند که آنان را به پای صندوق های رای بکشاند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "یکبار دیگر جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به انتخابات برای کشاندن مردم به پای صندوقهای رأی شروع به فریب دادن مردم با وعده و وعیدهای توخالی، دروغین و غیرعملی نموده است. طی چند هفته گذشته مسئولان آموزش و پرورش رژیم مدام از افزایش ٢٥ درصدی حقوق معلمان در دیدار با آنان سخن می گویند، این در حالی است که همگان میدانند رژیم در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارد و قادر به انجام اینکار نیست." در ادامه اضافه می کند "در واقع تنها هدف رژیم گول زدن مردم و کشاندن آنان به پای صندوق های رأی می باشد و در این میان می خواهد از معلمان نیز نهایت سوء استفاده را به عمل آورد و با وعده های دروغین آنان را به پای صندوق بکشاند."

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

سلامتی شیث امانی در خطر است
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٨ اسفند خبر داد كه شیث امانی فعال کارگری در بند و عضو هیئت‌مدیره "اتحادیه‌ی آزاد کارگران ایران"»، که مدتی است در حال سپری کردن دوره‌ی محکومیت خود در زندان مرکزی شهر سنندج است، در شرایط بسیار وخیم جسمی به سر میبرد. در ادامه آمده است: بنابر اخبار رسیده از درون زندان سنندج، وی به دلیل مشکلات و ناراحتی‌های جسمی از ناحیه‌ی ستون فقرات، نیاز به مراقبت‌های ویژه در مراکز تخصصی درمانی دارد. به دلیل عدم رسیدگی مسئولین زندان سنندج به وضعیت بحرانی شیث، عفونت شدیدی سراسر بدن وی را فرا گرفته و شرایط خطرناکی برای‌اش به‌وجود آمده است. با این وجود مسئولین زندان کارشکنی کرده و با رسیدگی نکردن به وضعیت خطرناک وی و عدم انتقال وی به مراکز درمانی خارج از زندان، جان وی را در معرض خطرات جدی‌تری قرار داده‌‌اند.
***
معلم زندانی در معرض اجرای حکم اعدام
با رد درخواست عفو عبدالرضا قنبری، در کمیسیون عفو و بخشودگی دادگستری کل استان تهران، این معلم زندانی در معرض اجرای حکم اعدام قرار گرفت. عبدالرضا قنبری معلم ادبیات فارسی یکی از مدارس پاکدشت، استاد دانشگاه و از بازداشت شدگان اعتراضات ششم دی ماه سال ٨٨ است که به اتهام محاربه از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به به اعدام محکوم شد. وی که در حال حاضر در بند ٣٥٠ زندان اوین محبوس است، و به اتهام ارتباط با سازمانهای اپوزیسیون رژیم به اعدام محکوم شده است. وی در زمان بازداشت و بازجویی مورد ضرب و شتم، بدرفتاری و اخذ اقرار غیر واقعی قرار گرفته بود و از دسترسی به وکیل و تماس با خانواده محروم مانده بود.
***
شاهرخ زمانی و محمد جراحی به مجامع عمومی از جمهوری اسلامی شكایت دارند
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی روز ٣ اسفند خبر داد كه در تاریخ ٢٧ بهمن شعبه ٢٩ دادگاه دیوان عالی کشور حکم ١١ سال زندان برای شاهرخ زمانی را که شعبه ١ دادگاه انقلاب تبریز بر مبنای اتهامات دروغین که در پرونده ساختگی بدون وجود مدرک صادر کرده بود تأیید کرد. در ادامه آمده است: لازم به ذکر است که شاهرخ زمانی و محمد جراحی تصمیم دارند به تأیید رأی فوق توسط شعبه ٢٩ دادگاه دیوانعالی کشور اعتراض نمایند. آنها تصمیم دارند از کلیه دستگاههای قضایی و پلیسی به دلیل اینکه بدون وجود هر گونه مدرک در پرونده حکم زندانی صادر کرده اند و باز بدون وجود هر گونه مدرک در پرونده سطوح دیگر دادگاهها، حکم صادر شده بی پایه را تأیید کردند به مجامع بین المللی شکایت نمایند .آنها از کسانی که می توانند وکالتشان را به عهده گرفته و شکایت فوق را به جریان بیندازند تقاضای کمک و همکاری دارند .

گزارش

شاپور احسانی راد در گفتگو با سایت اتحاد
کارگران باید در یک بعد سراسری دست بدست هم دهند
سایت اتحاد: ماه آخر سال برای کارگران ایران و آنهم پس از ١١ ماه کار و زحمت و فشارهای کمرشکن زندگی، به جای اینکه ماه استقبال از تعطیلات آخر سال و استراحت و بودن در کنار خانواده و شادی و تفریح باشد، ماهی پر از استرس و فشار و خطر از دست دادن شغل و مواجه با هزینه های کمرشکن سال نو است. هر سال دو ماه مانده به سال نو بسیاری از کارگران بدون دریافت عیدی و پاداش از کار اخراج میشوند، عدم پرداخت دستمزدها بیداد میکند و تا حدودی بر ابعاد اعتراضات کارگری نسبت به بقیه ماههای سال افزوده میشود. شاپور احسانی راد از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در گفتگو با سایت اتحاد در زمینه عدم پرداخت بموقع دستمزدها در سال جاری میگوید:
واقعا این دیر پرداخت حقوق کارگران از دو ماه تا بیش از ده ماه یک معضل جدی برای زندگی کارگران و خانواده هایشان شده است. این تهاجم و تعرض به حقوق کارگران در سی سال اخیر بی سابقه بوده است. چیزی که مشخص است اینست که نه کارفرمایان و نه نماینده دولت بعنوان اداره کار و فرمانداری و نه نمایندگان مجلس با این قضیه به طور جدی برخورد نمی کنند و واکنش مناسبی نشان نمی دهند.
وی در ادامه در رابطه با اعتراضات کارگران به عدم پرداخت دستمزدها اظهار داشت:
حقیقت این است که کارگران همین الان در اکثر کارخانجات که حقوق معوقه دارند، دست به اعتراض و اعتصاب و تجمع و راه پیمایی میزنند. از تجمع کارگران در جلو فرمانداری در چند سال پیش تا اعتصاب و تجمع کارگران در کارخانجات پروفیل ساوه و نورد و لوله صفا تا راه پیمایی کارگران چینی سازی اسپیدار در چند روز اخیر. با دهها و صدها تجمع و اعتراض کارگری دیگر، فریاد اعتراض و مطالبات خود را به گوش مسئولین رساندند. ولی به نتیجه مشخص و قابل قبولی دست پیدا نکردند. به نظرم میرسد اگر کارگران می خواهند موفق شوند به مطالبات خود برسند باید کارگران همه کارخانجات دست در دست هم بگذارند. این درد مشترک است و راه حل مشترک می طلبد. مثل روز روشن است تا زمانی که دولت به عنوان قوه مجریه و مجلس به عنوان قوه مقننه به مطالبات کارگران بی توجه باشند، بخشی از کارفرمایان با شدت تمام نسبت به مطالبات قانونی کارگران دهن کجی میکنند.
شاپور احسانی راد در مورد راههای دست یابی کارگران به مطالبات شان افزود:
باید کارگران کارخانجات مختلف برای مطالبه حقوق صنفی و اجتماعی خود، دست به دست هم بدهند و کارگران در اقصی نقاط ایران یکی شوند تا بتوانند در یک بعد سراسری به حقوق خود دست یابند. واقعیت این است که در حال حاضر در یک بعد ملی به حقوق کارگران تعرض و تجاوز میشود. تعیین حداقل مزد در آخر سال، قرارداد موقت، عدم برچیده شدن شرکتهای پیمانکاری، وجود پیمانکاران نیروی انسانی، عدم اجرای طرح های بازنشستگی ٢٠ ساله و ٢٥ ساله، مربوط به یک شهر و یک کارخانه نیست، بلکه تصمیماتی است که در بعد ملی گرفته میشود و طبعا کارگران نیز باید در یک بعد ملی و سراسری به مقابله با این شرایط بپردازند.
وی در رابطه با این سوال که آیا دولت و مجلس مقصر هستند یا کارفرمایان اظهار داشت:
ببینید من به عنوان نماینده کارگران نورد پروفیل ساوه که چند سال پیش اخراج شدم، بیکار شدم و زندگیم را از دست دادم واقعا دوست ندارم اعتراف کنم که حداقل بخشی از کارفرمایان شاید هم چندان مقصر نباشند. ما کارگران سی سال است در یک گرداب و در یک بحران اقتصادی تمام عیار گرفتار آمده ایم. هشت سال جنگ بیشترین مصیبت را بر ما وارد کرد. در طی این هشت سال یک ریال به دستمزدهای ما اضافه نشد و زندگیمان با رنج و مشقت گذشت. در دوران پس از جنگ بطور شبانه روزی در شیفتهای بیش از ١٢ ساعته با کارهای سخت و زیان آور و با کمترین حقوق و مزایا جان کندیم. کار کردیم و ساختیم. مصیبت های ما با اضافه شدن قرارداد موقت کار از سال ٦٧ به این طرف و خارج شدن کارگاه های زیر ده نفر از شمول قانون کار ابعاد تازه ای پیدا کرد و با سیاستهای دولت وقت از سال ٨٦، باعث اخراج و بیکاری و تعدیل نیرو، رشد پیمانکاری ها و کارهای پروژه ای و بطور کلی تجاوز و تعرض به نیروی کار وارد فاز تازه ای شد. اکنون بیکاری خیلی بیش از ١٤ درصد و تورم بیش از ٥٠-٤٠ درصد زندگی ما کارگران را تیره و تار کرده است.
دولت در سال ٨٩ اعلام کرد یک میلیون شغل ایجاد میکند. ولی به طور واقعی یک میلیون کارگر بیکار شدند. دولت اوایل سال ٩٠ اعلام کرد ٢ و نیم میلیون شغل ایجاد میکند ولی نه در بودجه کشور و نه در سیمای اقتصاد و جامعه این موضوع اصلا دیده نمی شود. مجلس تغییر قانون کار را بررسی می کند اما به جای لغو قرارداد موقت کار، لغو پیمانکاری های نیروی انسانی و برچیده شدن کارهای پیمانی و غیره یا تصویب قوانین حمایتی برای کارگران، موادی از قانون کار پیشنهادی به بیرون درز میکند که حتی از قانون کار موجود که اصلا شایسته کارگران نیست خیلی بدتر است. به نظرم تصویب قوانین حمایتی برای کارگران مثل لغو قراردادهای موقت کار و داشتن حق تشکل و اعتصاب و تجمع، مشارکت نمایندگان واقعی کارگران در تعیین حداقل دستمزد و بطور کلی مشارکت تشکل ها و نمایندگان حقیقی کارگران در تصویب قانون کار جدید و اجرای تمام و کمال آن توسط دولت، می تواند بخشی از مشکلات و معضلات کارگران را حل نماید.
شاپور احسانی راد در مورد دیگر مشکلات کارگران شهرستان ساوه و شهر صنعتی کاوه به سایت اتحاد گفت:
به غیر از حقوق های معوقه که مسئله و مشکل حاد کارگران ساوه است، کارگران اینجا نیز مثل تمام کارگران ایران از پیمانکاری های نیروی انسانی، از قراردادهای موقت و سفید امضا، از عدم اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد ٢٥ ساله، از عدم اجرای طرح کارهای سخت و زیان آور و بازنشستگی ٢٠ ساله، از نداشتن تشکل مستقل کارگری در کارخانه، از نپرداختن حق بیمه از یک تا چند ماه در طول سال که کارگران را از دریافت بیمه بیکاری محروم میکند، از نداشتن وسایل و امکانات و تجهیزات ایمنی و بهداشتی و عدم ایمنی محیط کار، از مجروح و کشته شدن در حوادث ناشی از کار، از نداشتن مشارکت در تعییین حداقل حقوق و دستمزد آخر سال بعنوان کسانی که در یک طرف این معامله قرارداد قرار دارند و این قرارداد به زندگی و معیشت و جانشان مربوط است و در نهایت از تحقیر و توهین و نداشتن موقعیت اجتماعی، از بیکاری، اخراج، گرانی و تورم ناشی از قطع یارانه ها در رنج هستند. اما من یقین دارم کارگرانی که با مبارزه و سرسختی، طبیعت را مقهور خود می کنند تا تمام نعمات مادی زندگی و آسایش را تولید کنند همواره برای فردای بهتر هرگز دست از مبارزه و تلاش بر نمی دارند.
شاپور احسانی راد در پایان این مصاحبه اظهار داشت:
بعنوان کارگری که سالها درد و رنج و استثمار را لمس کرده ام آرزو دارم کارمزدی و استثمار کارگران نه تنها برای طبقه کارگر ایران بلکه در سطح جهانی برچیده شود و انسان ها بدون قید و بند استثمار و با رهایی کامل و با برخورداری از یک زندگی انسانی در رفاه و آسایش و آزادی و صلح و شادی به سر ببرند.
برگرفته از: سایت اتحاد - اسفند ١٣٩٠
***
کودکان کار قربانی وضعیت اقتصادی
سایت "قانون" در مطلبی كه درباره كودكان كار نوشته است، نوشته است: روزبه‌روز آمارهای کودکان کار در ایران بیشتر می‌شوند. افزایش مهاجر‌ان ورودی به ایران از کشورهای همسایه به خصوص افغانستان به کشورمان به افزایش بیش از پیش کار کودکان دامن زده است. اما بیش از هر چیزی عوامل داخلی است که می‌تواند آمار ناخوشایند کودکان کار را بالا و یا پایین ببرد. یکی از این عوامل اقتصاد هر جامعه است. در چند سال اخیر و تلاطمی که به جان اقتصاد افتاده موجی از کودکان جدید را روانه خیابان‌ها کرده تا نان‌آور خانواده باشند. اگرچه آمارهای اقتصادی دولت خوش آب‌و‌رنگ و دل‌گرم‌کننده هستند اما چیزی که خیابان‌ها و دست‌ها و چشم‌های کوچک و ملتمس این بچه‌ها می‌گویند نشان از آماری دیگر دارد. در ادامه آمده است: دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی و عضو شورای آسیب‌های اجتماعی شهر تهران درباره علل رشد جمعیت کودکان کار در ایران میگوید: "رشد تورم و فقر و بیکاری از علل مهم رشد جمعیت کودکان کار در ایران و به خصوص کلان‌شهرهاست. وقتی تورم رشد چشمگیری داشته باشد و درآمد سرپرست خانواده کم باشد علی‌رغم میل باطنی‌اش مجبور می‌شود کودکان خود را به کارهایی همچون دست‌فروشی و یا مشاغلی با درآمد اندک وادار کند. اگر در جامعه‌ای تورم هر ساله بین ٣٠ تا ٤٠ درصد بالا رود و از طرف دیگر درآمد اقشار مختلف جامعه کاهش پیدا کند، مسائلی همچون فقر و بیکاری بوجود می‌آید." وی در ادامه میگوید: "عده دیگری از این کودکان در کارگاه‌های کوچک با حقوق بسیار ناچیز مشغول به کار هستند و اغلب این کودکان زیر سن قانون کار، یعنی زیر ١٥ سال هستند و عمدتا ٥ تا ١٠ ساله هستند و گاهی متاسفانه شاهد آن هستیم که از این گروه سنی برای انجام کارهای سخت ساختمانی استفاده می‌شود."
***
٨٠ درصد از كارگران كمتر از پايه دستمزد قانونى دريافت مي‌كنند
ايلنا روز ٦ اسفند به نقل از چنگيز قاسمی، عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان آذربايجان شرقی از افزايش بی رويه نرخ تورم متاثر از اجرای قانون هدفمندی يارانه ها خبر داد و گفت: هم اکنون بيش از ٦٠ درصد از کارگران فعال در واحدهای توليدی به دليل عدم تامين نيازهای اساسی زير خط فقر گذران معيشت می کنند. وی گفت: کارگران در ٨٠ درصد از واحدهای توليدی زير نرخ مصوب شورای عالی کار دستمزد دريافت مي‌کنند. وی از تعطيلی و ورشکستگی بسياری از واحدهای توليدی پس از اجرای قانون هدفمندی يارانه ها خبر داد و گفت: به علت افزايش قيمت حامل‌های انرژی کارفرمايان قادر به پرداخت حقوق کارگران بر اساس سبد هزينه واقعی خانوار نيستند.
***
دستمزد ٩٠٠ هزار توماني هم پاسخگوي هزينه‌هاي مسكن و پوشاك كارگران نيست
ایلنا نوشته است كه فتح الله بیات، رئيس نهاد خانه كارگری "اتحاديه كارگران قراردادي" در واكنش به شايعه تصويب دستمزد ٤٠٠ هزار توماني براي سال آينده گفت: تعيين دستمزد كارگران بر مبناي نرخ خط فقر (٩٠٠ هزار تومان) هم پاسخگوي هزينه‌هاي مسكن و پوشاك نيست. او اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و در پي آن افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را موجب افزايش بي رويه قيمت اقلام خوراكي اعلام كرد و گفت: در سال آينده با اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها كمر كارگران زير بار تورم بالا مي‌شكند. او با اعلام افزايش تعداد كارگران قراردادي گفت:‌ تعداد كارگران قراردادي به طور ميانگين ساليانه ٥ درصد افزايش مي‌يابد. اين در حاليست كه ٨٥ درصد از كارگران فعال در واحدهاي توليدي كشور را كارگران قراردادي و پيماني تشكيل مي‌دهند.
***
سیر نزولی سطح زندگی خانواده‌هاي کارگری
کمال اطهاری یكی از كارشناسان اقتصادی در ایران گفته است همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در پی افزایش قیمت انرژی واحدهای تولیدی کشور با مشکلات عدیده‌ای در تامین نقدینگی مواجه شده‌اند. او با بیان این که مصوبه مزدي شورای عالی کار با تورم جامعه همخوانی ندارد یاد آور شد: در صورتی که دستمزد کارگران بر مبنای ٤٠٠ هزار تومان تعیین شود، این میزان نيمي از نیازهای خانوار کارگری از قبیل تحصیل، بهداشت و مسکن را تامین نخواهد کرد. وی در ادامه می گوید: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، کاهش ٥٠ درصدی ارزش پول ملی منجر به کاهش ٥٠ درصدی قدرت خرید جامعه کارگری کشور شد. وی وضیت زندگی خانواده های کارگری را در شهرهای بزرگ تاسف بار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر کارگران بخش قابل توجهی از حقوق دریافتی خود را صرف افزایش هزینه حامل های انرژی می کنند. این در حالیست که نرخ تورم در کلان شهرهای کشور همچنان در حال افزایش است.

***
تحمیل فشارهای غیرانسانی به کارگران کارخانه ون
گزارش منتشره در سایت کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری از تشدید فشارهای غیرانسانی بر کارگران شاغل در کارخانه سقز سازی ون از طریق دخالت کارفرما در امورات شخصی آنان خبر می دهد. در بخش هایی از این گزارش آمده است، کارگران جدا ازمحدودیت های شدید در محیط کارخانه، خارج از فضای شرکت نیز تا اندازه ای تحت نظارت کارفرمایان می باشند. به صورتی که کارفرمایان با استناد به ضوابط شرکت حق دخالت در زندگی شخصی کارگران را مشروع می شمارند. هیچ کارگری پس از اتمام ساعات کاری یا در مواقع دیگر حق اشتغال به کارهای دیگر را ندارد. هیچ یک از کارگران شرکت حق ارتباط و نزدیکی با کارگران اخراجی را ندارد. همچنین از جمله مسائلی که همواره از طرف کارفرمایان شرکت نادیده گرفته می شود و موجبات ناراحتی کارگران را فراهم می نماید عدم رعایت مسائل ایمنی و بهداشت جسمی و روانی کارگران است که در این گزارش به نمونه هایی از آنها نیز اشاره شده است.

اطلاعیه

بهنام ابراهیم زاده به معالجه فوری نیاز دارد
طی هفته گذشته خانواده بهنام ابراهیم زاده در تماسی که با او داشتند مطلع شدند که بهنام درخواست کرده بود به او اجازه داده شود برای معالجه به خارج از زندان برود اما مسئولین زندان همچنان در آزار دادن و اذیت کردن زندانیان با درخواست بهنام ابراهیم زاده مخالفت کرده و اعلام کردند در بهداری زندان رسیدگی خواهند کرد. اما همه می دانیم که نه تنها بهداری زندان امکانات معالجه را ندارد بلکه به طور قطع قصد معالجه هم ندارند. در حال حاضر گوش و بناگوش بهنام به شدت دچار عفونت و تورم شده است و آنقدر شدت دارد که او به طور دائم دچار سردرد است، برخی اوقات شدت درد به اوج می رسد و تاب و تحمل بهنام را از بین می برد.
تنها جرم بهنام حمایت از کودکان کار و خیابان و عضویت در شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری در جهت کسب حقوق کارگران است، او را به بهانه‌های واهی و دروغین دستگیر، محاکمه و زندانی کرده اند.
ما خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط او و تمامی کارگران زندانی هستیم. می خواهیم هر چه زودتر بهنام برای معالجه به یکی از بیمارستانهای بیرون زندان اعزام گردد.
اعلام می داریم مسئولیت ادامه ی آزار و اذیت و وارد شدن هر گونه ضایعه ی جسمی و روحی به بهنام ابراهیم زاده بر عهده ی مسئولین زندان و قضائی مربوطه است.
کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری
٤/١٢/١٣٩٠
***
سندیكاهای فرانسه در دفاع از كارگران ایران
برای دفاع از حقوق کارگران و آزادی های سندیکائی در ایران
در ایران کارگران از حقوق اساسی محرومند:
- حق اعتصاب
- حق تظاهرات
- حق ایجاد تشکلات سندیکائی
هزاران حقوق بگیر به اتهام نقض این موارد ممنوع، دستگیر شده و شماری از آنها در زندان به سر می برند.
سندیکاهای فرانسوی CFDT، CGT، FSU، Solidaires و UNSA، در حمایت از آنها در پاریس یک نشست همگانی برگزار می کنند:
جمعه ١٦ مارس ٢٠١٢، بورس دو تراوای، پاریس
از ساعت ١٨ تا ٢١
Bourse de Travail, Salle Croizat
3, Rue du Château d’eau – 75010 Paris (métro République)
هدف از برگزاری این نشست، شناخت بهتر از شرایط ایران از طریق شرکت مستقیم فعالان کارگری ایران است و فرصتی است برای اعلام همبستگی سندیکالیست های فرانسه با کارگران در ایران
La CFDT, la CGT , la FSU , Solidaires et l'UNSA
CFDT : Philippe Réau, preau@cfdt.fr
CGT : Jean-François Courbe, jf.courbe@cgt.fr
FSU : Dominique Gianotti, dominique.gianotti@fsu.fr
Solidaires : Alain Baron, contact@solidaires.
UNSA : Saïd Darwane, darwane@unsa.
***
بالاگرفتن مشکل جدید جسمی برای بهنام ابراهیم زاده و عدم اقدام مقامات زندان
بر اساس خبر دریافتی، بهنام(اسعد) ابراهیم زاده، کارگر زندانی در بند ٣٥٠ زندان اوین علاوه بر درد شدید در گوش، اخیرا به خاطر مشکل جدی در کلیه دچار درد و ناراحتی شده است.
علیرغم اعلام کتبی بهنام به مقامات پزشکی و اداری زندان، و نیز نامه نگاری هایی که اعضای خانواده اش با مقامات زندان و اداره کل زندان داشته اند هنوز برای مداوای بهنام و اعزام او به بیمارستان اقدامی انجام نگرفته است و بهنام هر روز بیشتر از پیش از ناراحتی جسمی رنج میبرد.
بنابر شواهد و اخبار موثق، لازم است مسئولین قضایی به دلیل شدت مشکلات جسمی بهنام وی را آزاد کنند؛ به علاوه اکنون بهنام با احتساب ایام طولانی مدت انفرادی، بیش از نیمی از محکومیت خود را طی کرده و مقامات قضایی حتا به لحاظ قوانین موجود نیز امکان این را دارند که دستور آزادی کامل وی را صادر نمایند.
بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و عضو "کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری" و فعال حقوق کودک و عضو "جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان"، در تاریخ ٢٢ خرداد ٨٩ به دلایل واهی دستگیر شد و سرانجام بعد از چند مرحله دادگاه و مراحل قضایی و فقط به دلیل دفاع از حقوق کارگران و فعالیت در عرصه ی لغو کار کودک به پنچ سال حبس محکوم شد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکومیت این اقدام خواهان مداوای هر چه سریعتر بهنام ابراهیم زاده و همچنین آزادی بی قید و شرط وی می باشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری
٢ اسفند ١٣٩٠
***
منیژه صادقی فعال کارگری و حقوق زنان امروز از زندان سنندج آزاد شد
بنا به خبر دریافتی روز سه شنبه ٢ اسفند ماه منیژه صادقی فعال کارگری و فعال حقوق زنان با سپری کردن سه ماه و یک روز از حکمی که به وی داده شده بود از زندان سنندج آزاد شد.
منیژه صادقی قبل از گرفتن حکم زندان یکبار دستگیر شده بود و بنا به اعتراضی که به پرونده او شده بود بازداشت او معلق ماند اما مجددا پرونده او را به جریان انداختند و حکم سه ماه و یک روز زندان گرفت.
روز سه شنبه منیژه صادقی در میان استقبال گرم خانواده، فعالین کارگری، و فعالین زنان و مردم از زندان سنندج آزاد شد. علاوه بر این مردم دسته دسته برای دیدار با او به منزلش رفتند و آزادی او را تبریک گفتند.
ما نیز آزادی منیژه صادقی را به او و خانواده اش صمیمانه تبریک می گوییم.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢ اسفند ٩٠

اخبار بین المللی

انگلستان: اعتصاب کارگران نظافتچی ایستگاه‌های قطار در لندن
به گزارش گاردین کارگران مسئول نظافت ایستگاه‌های قطار در لندن در اعتراض به دستمزد پائین، چیزی که آنها آن را دستمزد زیر خط فقر می‌نامند دست به اعتصاب ٤٨ ساعته زدند. آنها می‌گویند در چهار سال اخیر هیچ اضافه دستمزدی دریافت نکرده اند. دستمزد این کارگران ٦.٥ پوند در ساعت است که به گفته آنها بسیار پائین تر از دستمزد ٨.٥ پوند در ساعت است که به عنوان دستمزد معمولی زندگی در لندن به حساب میاید. کارفرمایان پیشنهاد ٢ درصد اضافه دستمزد داده اند که این فقط ١٣ پنس به دستمزد آنها اضافه میکنند. یکی از کارگران که نخواسته اسمش فاش شود، میگوید: ما در هفته ٣٠ تا ٣٥ ساعت با حقوق حداقل کار میکنیم و بعضی مواقع تا ٤٠ ساعت بدون دریافت هیچ اضافه دستمزدی. او میگوید ما مصمم هستیم تا به اعتصاب خود ادامه دهیم، چه ١٠ روز چه ٢٠ روز، اصلا مهم نیست چند روز طول بکشد. ما دستمزد عادلانه میخواهیم.
***
بحرین: اعتصاب ١٢٠٠ کارگر با خواست افزایش دستمزد
به گزارش Daily Tribune ١٢٠٠ کارگر یک شرکت پیمانکاری ساختمان در ٣ کمپ عسکر، خمیس و سلماباد در اعتراض به عدم افزایش دستمزدی که از ماه ژانویه به آنها وعده داده شده بود، دست از کار کشیدند. بلافاصله بعد از این واقعه نمایندگان کارفرمایان به همراه پلیس به کمپ‌ها وارد شده و از کارگران خواستند تا تعدادی نماینده برای مذاکره انتخاب بکنند. کارگران از مذاکره نتیجه‌ای نگرفتند و متعاقب آن از طرف کارفرمایان اطلاعیه‌ای در کمپ‌ها نصب شد که همه کارگران باید تا ١٩ فوریه به سر کار برگردند و در غیر این صورت از کار اخراج میشوند. ٩٠ در صد این کارگران از هند و ١٠ در صد از بنگلادش هستند. کارگران با دیدن این اطلاعیه برای دریافت کمک به سفارت هند مراجعه کردند که آنها نیز از کارگران خواستند تا به مراجع مسئول شکایت بکنند. دستمزد این کارگران در حال حاضر ٦٥ دینار (١٧٣ دلار) است و آنها خواهان افزایش این دستمزد به ٩٥ دینار (٢٥٣ دلار) در ماه هستند.
***
مصر: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران اسکله العین السخنه
به گزارش Egypt Independent کارگران اسکله العین السخنه که بمدت ٥ روز دست به اعتصاب زده بودند روز پنجشنبه ١٦ فوریه اعلام کردند که کارشان را از سر خواهند گرفت. این تصمیم هنگامی اتخاذ شد که مدیریت این اسکله به خواست کارگران تن داد و موافقت کرد که سهم بیشتری از سود این شرکت را به عنوان پاداش به کارگران بپردازد. بر طبق این گزارش وزارت کار و مهاجرت مصر مسئولیت به اجرا در آمدن این موافقت نامه را عهده دار شده است. اسکله العین السخنه یکی‌از بزرگترین اسکله‌های مصر بشمار می‌‌آید که توسط شرکت عظیم آمارتی بنام DP world اداره میشود. دفتر مرکزی این شرکت در دبی واقع شده است.
***
آلمان: اعتصاب کارگران خدمات حمل و نقل عمومی در برلین
به گزار The Local روز شنبه ١٨ فوریه کارگران بخش خدمات حمل و نقل عمومی در برلین با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زدند و باعث سرگردانی ١.٨ میلیون استفاده کننده از این وسیله نقلیه شدند؛ خصوصا که آخر هفته‌ها برلین همواره شاهد حضور چشمگیر توریست از نقاط مختلف است. در اثر این اعتصاب تمامی‌قطار‌ها، اتوبوسها، ترموا‌ها و قطار‌های زیرزمینی از حرکت باز ایستادند. Andreas Splanemann سخنگوی اتحادیه کارگری Verdi گفته است: این فقط یک اخطاریه کوچک است و چنانچه خواست افزایش دستمزد آنها مطابق با نرخ تورم نادیده گرفته شود، اعتصاب و اعتراضات گسترده تر خواهد شد. این هفته در فرانکفورت نیز کارکنان فرودگاه این شهر با خواست مشابه دست به اعتصاب زدند که به مدت ٢ روز بطول انجامید.
***
آلمان: پایان موقت اعتصاب کارکنان فرودگاه فرانکفورت
کارکنان فرودگاه فرانکفورت آلمان، چهارشنبه ٢٢ فوریه ساعت ده شب به وقت محلی به اعتصاب خود پایان خواهند داد. این تصمیم از سوی اتحادیه کارگری موسوم به GDF و در پی موافقت کارفرما با از سرگیری مذاکرات بر سر دستمزدها اتخاذ شده است. کارکنان بخشهای مختلف فرودگاه فرانکفورت از هفته گذشته در اعتراض به میزان دستمزد و مرخصی، دست از کار کشیدند. قرار بود این اعتصاب تا جمعه ادامه داشته باشد. مارکوس زیبر، سخنگوی اتحادیه کنترل ترافیک هوایی می گوید: "پیشنهادهای شرکت کارفرما به دست ما رسیده است. اوضاع تقریبا آرام شده است. مسلماً همه قدری عصبی هستند. اعتصاب هرگز برای هیچ کدام از ما آسان نیست. در نهایت، هدف یک اعتصاب رسیدن به توافقی کوتاه مدت است و نه این که ما تا پانزده هفته دیگر این جا بنشینیم. ما به دنبال نتیجه هستیم".
از هفته گذشته تا کنون، صدها پرواز این فرودگاه به دلیل اعتصاب لغو شده است. فرودگاه فرانکفورت، سومین فرودگاه پرتردد اروپا است.
***
فرانسه: اشغال دفتر مدیر کارخانه توسط کارگران
به گزارش یورونیوز روز دوشنبه ٢٠ فوریه حدود ٢٠٠ تن از کارگران کارخانه آرسلور میتال با اشغال دفتر مدیر این کارخانه در فلورانژ در شمال شرق فرانسه، به تصمیم این شرکت برای اخراج آنها اعتراض کردند. سندیکاهای كارگری می گویند مصمم به گرفتن تعهدات لازم از دولت برای باقی ماندن این کارخانه هستند. سندیکای کارگران این شرکت در فرانسه می‌گوید نگران تعطیلی این کارخانه‌ و بیکار شدن بیش از ٥٠٠٠ کارگر است. این شرکت که بزرگترین شرکت تولید کننده استیل در دنیا بشمار میرود، سال گذشته ٢ تا از کوره‌های خود در اسپانیا و بلژیک را به دلیل آنچه آنها کمبود تقاضا برای استیل عنوان کرده اند را به تعطیلی کشاند و باعث بیکار شدن هزاران کارگر شد.
***
چین: موفقیت کارگران شرکت Foxconn
به گزارش The Inquisitr شرکت تولید کننده لوازم یدکی تلفن‌های موبیل و کامپیوتر Foxconn بعد از ماه‌ها اعتراض کارگران موافقت کرد دستمزد کارگران را ٢٥ درصد افزایش بدهد. همچنین کارفرمایان مجبور به پذیرش کاهش ساعتهای اضافه کاری این کارگران شدند. کارگران این شرکت که تولید کننده قطعات برای شرکت بین المللی اپل است، ماههاست برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کارشان دست به اعتراض میزنند. تا به حال چندین اعتصاب بزرگ در این شرکت صورت گرفته است. سال قبل چند تن از کارگران در اعتراض به وضعیت کارشان دست به خودکشی زدند. چند ماه پیش نیز تعدادی از این کارگران خود را به پشت بام این شرکت رسانده و تهدید کردند که خودکشی خواهند کرد. این موضوع باعث پخش اخبار وضعیت کار و زندگی این کارگران در این موسسه شد و روزنامه‌های بسیاری در این رابطه گزارش تهیه کردند.*