٢  اسفند  ١٣٩٠ -  ٢١  فوریه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٧

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

سركوب اعتراض کارگران پالایشگاه آبادان
خبر منتشره از آبادان از ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه آبادان و حمله مجدد نیروی انتظامی رژیم به صف کارگران معترض حکایت دارد. این خبر می‌گوید: از ساعات اولیه صبح روز چهارشنبه ٢٦ بهمن ماه شمار زیادی از کارگران اخراجی و بیکار پالایشگاه آبادان همراه با دهها تن از کارگران شاغل در فاز ٣ این پالایشگاه در مقابل دفتر مرکزی پالایشگاه اقدام به برپایی تجمع اعتراضی نمودند. کارگران اخراجی و بیکار خواستار رفتن به سر کار و کارگران شاغل در فاز ٣ خواستار پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه خود شدند. کارگران همصدا ضمن اعتراض به وضعیت نابسامان زندگی و معیشت خود با سردادن شعارهایی از جمله "مرگ بر سرمایه دار" خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. در این میان شمار زیادی از ماموران نیروی انتظامی همراه با ماموران حراست مرکزی پالایشگاه به صف اعتراضی کارگران حمله ور شدند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. کارگران به مقاومت پرداختند و درگیری‌هایی بین آنان روی داد و در ادامه درگیری نیروهای سرکوبگر رژیم با کارگران به خیابان روبروی دفتر مرکزی پالایشگاه کشیده شد. با اعزام شمار زیادتری از نیروهای رژیم به محل تمامی مسیرهای منتهی به این خیابان مسدود شدند و ماموران رژیم اقدام به دستگیری شماری از کارگران نمودند. تا لحظه انتشار این خبر، تجمع و اعتراض کارگران به صورت پراکنده ادامه داشته است و از سرنوشت دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست.
بنابه خبر دیگری روز شنبه ٢٩ بهمن نیز ١٣٠ تن از کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان همراه با افراد جویای کار، در مقابل دفتر مرکزی این پالایشگاه تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران ضمن نارضایتی به وضعیت نابسامان زندگی خود و خانواده‌های شان خواستاربازگشت به کار و تأمین شغل مناسب برای خود و کارگران بیکار شدند. کارگران در واکنش به بی توجهی مقامات رژیم و عدم رسیدگی به مشکلات آنان، اعتراض خود را شدت بخشیده و نرده‌های اطراف و موانع ایجاد شده توسط نیروی انتظامی را درهم شکسته و خود را به داخل ساختمان دفتر مرکزی رساندند. نیروهای انتظامی رژیم همراه با مأموران اداره حراست مرکزی پالایشگاه به کارگران معترض حمله نموده و شدیدا آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. تعدادی از کارگران توسط مأموران رژیم دستگیر و روانه پاسگاه نیروی انتظامی رژیم شدند. کارگران معترض مرعوب اقدامات سرکوبگرانه نیروهای رژیم نشده و با سردادن شعار علیه فقر و بیکاری و وضعیت فلاکتبار خود تجمع اعتراضی خویش را ادامه دادند. علیرغم اقدامات سرکوبگرانه نیروهای رژیم علیه کارگران اخراجی و بیکار پالایشگاه آبادان و افراد جویای کار در این شهر، روزانه دهها تن از این کارگران در مقابل درب اصلی پالایشگاه و یا دفتر مرکزی آن تجمع اعتراضی برپا کرده و خواستار برگشت به کار و تأمین شغلی مناسب برای خود می‌باشند.
***
راهپیمائی کارگران چینی اسپیدار در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢٦ بهمن خبر داد كه کارگران کارخانه چینی اسپیدار از ساعت ١ و نیم بعدازظهر روز دوشنبه همان هفته در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، از شهر صنعتی کاوه دست به راهپیمایی به سمت شهر ساوه زدند و در نتیجه این اقدام آنان جاده قدیم ساوه تهران مدتی مسدود شد. بدنبال این حرکت اعتراضی از سوی کارگران، فرمانده انتظامی شهرستان ساوه در میان آنان حاضر شد و با قول رسیدگی به خواستهای کارگران از آنها خواست نماینده‌های خود را به فرمانداری ساوه بفرستند. در ادامه این خبر آمده است صبح روز ٢٥ بهمن ١٦ نفر از نماینده‌های کارگران با حضور در فرمانداری شهر ساوه پیگیر مطالبات خود شدند اما بدلیل عدم حضور فرماندار به نتیجه‌ای نرسیدند و بار دیگر روز ٢٦ بهمن به فرمانداری مراجعه کردند و تا لحظه انتشار خبر در ساعت ٤ بعدازظهر همچنان در فرمانداری ساوه حضور داشتند.
در ادامه آمده است: این کارخانه ٢٩٠ کارگر رسمی و قرارداد موقت دارد که همگی کارگران قرارداد موقت آبانماه سالجاری از کار اخراج شدند.
***
اعتصاب گسترده در جزیره قشم
خبر منتشر از جزیره قشم از برپایی اعتصاب متحد و یکپارچه کارگران ساحلی، صاحبان قایق و بلم‌ها و خانواده‌های آنان در اعتراض به مصادره قایق‌های خود و مشکلات کاریشان، خبر می‌دهد. این خبر می‌گوید كه صبح روز ٢٢ بهمن هنگامی که مزدوران و کاربدستان رژیم به همراه عوامل شان در جزیره قشم خود را برای راهپیمایی فرمایشی حکومت آماده می‌کردند، با صف متحد و گسترده اعتصاب و اعتراض کارگران یاد شده توقیف شده و خدمه آنها، ناخدایان و ملوانان به همراه خانواده‌هایشان روبرو شدند. جمعیت انبوه معترضین در اسکله زاکری قشم تجمع کرده و اعتصاب خود را شروع کردند، درهای خروجی این اسکله را پلمپ و اجازه هیچگونه ترددی را به شناورها ندادند. مقامات رژیم تلاش کردند که با توسل به سرکوب و دخالت مزدوران خود جلو این اعتصاب را بگیرند، اما موفق به این کار نشدند. جمعیت معترض یک صدا بر علیه فقر و محرومیت، بیکاری و وضعیت نابسامان زندگی خود فریاد سرداده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. بعد از گذشت ٤ ساعت از این اعتصاب، استاندار هرمزگان، فرماندار و شماری دیگر از مقامات رژیم در قشم به میان معترضین آمده و وعده برطرف کردن مشکلات آنان را دادند. كارگران معترض اعلام کردند چنانچه رژیم اقدامات جدی به عمل نیاورد بار دیگر دست به اعتصاب خواهند زد.
***
سركوب اعتراض كارگران سد داریان پاوه
در پی عدم پرداخت حقوق معوقه ٧ ماهه تعدادی ازکارگران سد داریان پاوه، کارگران و اهالی روستای داریان، سه روز پی در پی اقدام به تجمعات اعتراضی در بخش اداری کارفرمای این سد کرده‌اند. در پی این اعتراضات، روز ٢٥ بهمن تعداد ١٥ نفر از معترضین توسط نیروهای نظامی بازداشت شدند.
***
درگیری بین کارگران سد داریان پاوه با مسئولین در اعتراض به ٧ ماه حقوق معوقه
کارگران سد داریان پاوه به دلیل بی تفاوتی مسئولان شرکت "کولهام" نسبت به حقوق معوقه ٧ ماهه کارگران با دفتر نظارت این سد درگیر شدند. مسئولین این شرکت مضاف بر اینکه ٧ ماه است که به کارگران حقوق پرداخت نکرده‌اند، تعدادی از كارگران را اخراج نیز كرده است.
***
اعتراضات هر روزه كارگران كارخانه قند بردسیر كرمان
كارگران كارخانه قند بردسیركرمان بدلیل تعطیلی این كارخانه دست به تجمع اعتراضی كارگران این كارخانه در هفته دو یا سه روز از ساعت ٨ الی ١٠ صبح جلوی این كارخانه تجمع می‌كنند تا اعتراض خودشان را نسبت به تعطیلی كارخانه ابراز كنند ولی دولت تاكنون هیچ اقدامی برای حل و فصل این مشكل انجام نداده است .
***
تجمع كارگران شركت رامكو در عسلویه
كلیه كارگران شركت رامكو و همچنین پیمانكاران پتروشیمی كاویان كه بیش از ٤٠٠ نفر می‌باشند روز پنجشنبه ٢٠ بهمن مقابل شركت كاویان در اعتراض به ٧ ماه مطالبات پیمانكاران و ٤ ماه حقوق معوقه كارگران شركت رامكو در یك همبستگی مشترك دست به تجمع اعتراضی زدند. كارگران اعلام كردند كه در صورتی كه تا هفته آینده مطالبات آنها پرداخت نشود مجددا دست به تجمع اعتراضی خواهند زد.
***
تجمع اعتراض‌آمیز کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد
٥١٠ كارگر بیكار شدند
بیش از ١٥٠ کارگر کارخانه پارسیلون خرم آباد در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان صبح روز ١ اسفند در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. این کارخانه دارای ٢٥٠ کارگر رسمی و ٢٦٠ کارگر قرار دادی است که همگی بیکار شده‌اند. كارگران گفته اند: ٢٠ میلیارد تومان تسهیلات برای احیاء کارخانه پارسیلون اختصاص یافته است که اداره کل نساجی‌های کشور با عنوان اینکه تولید نخ منسوخ شده است از پرداخت این مبلغ ممانعت می‌کند. كارگران همچنین گفته اند: اگر این کارخانه اگر بطور کامل احیاء شود گنجایش اشتغال ٢٥٠٠ کارگر را دارا می‌باشد. بیش از ١٢ ماه است که کارگران تولید نخ پارسیلون حقوق دریافت نکرده‌اند و همچنین عیدی و سایر مزایای قانونی آنان نیز پرداخت نشده است.
***
کارگران اخراجی قرارگاه سازندگی قائم برای احقاق حقوق تجمع می‌کنند
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٣٠ بهمن خبر داد كه ٣٥٠ تن از کارگران قرارگاه سازندگی قائم که در تاریخ ١٠ مهر ماه توسط کارفرما اخراج و از کار بیکار شده‌اند، در عین حال که عیدی و پاداش سال ٨٩ و ٩٠ و حق سنوات و نزدیک به دو ماه حقوق خود را دریافت نکرده‌اند، به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه آنها توسط کارفرما از دریافت بیمه بیکاری نیز محروم شده‌اند. این کارگران بارها به اداره کار و امور اجتماعی شهرری مراجعه و شکایت کرده‌اند ولی تا کنون هیچگونه جواب قانع کننده‌ای به آنها داده نشده است. آنها هم اکنون در شرایط سخت و ناگواری بسر می‌برند که بعضی از آنان از عهده مخارج بیمارستان، مسکن و مخارج روزانه خود بر نمی‌آیند. به همین دلیل و به نقل از یکی از نماینده‌های آنان، این کارگران قصد دارند در روز دوشنبه برای پیگیری و حقاق حقوق خود در جلوی درب قرارگاه واقع در خیابان سهروردی شمالی تجمع نمایند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شرکت ساپتا در تهران
به گزارش وبلاگ کارگران نیروگاههای ایران روز شنبه ٢٩ بهمن ماه کارگران شرکت مهندسی و ساخت پستهای فشار قوی و صنعتی ساپتا در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود در داخل ساختمان شرکت واقع در خیابان خرمشهر در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران این شرکت ٣ الی ١١ ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند.
***
كارگران مخابرات راه دور شیراز، حكومت اسلامی را تا حدودی عقب راندند
پس از ماهها اعتراض و تجمعهای پی درپی كارگران مخابرات راه دور شیراز در تهران و شیراز؛ سرانجام دولت مجبور به پاسخگویی بخشی از مطالبات كارگران شد و به بیمه تامین اجتماعی ابلاغ كرد كه برای بازنشستگی كلیه كارگران واجد شرایط اقدام كند. بیش از ٩٠ درصد كارگران مخابرات راه دور شیرازواجد شرایط بازنشستگی هستند. یكی از كارگران در این رابطه گفت: حقوقهای عقب مانده هنوز پرداخت نشده تا نگیریم دست از خواسته‌هایمان بر نمی‌داریم.
***
تجمع نیروهای شرکتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
ایلنا روز ٢٩ بهمن گزارش داد كه جمع کثیری از كارگران شرکتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در مقابل معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری اسلامی دست به تجمع اعتراض آمیز زدند. این کارگران به دلیل عدم اجرای مصوبه اخیر هیات وزیران مبنی بر تبدیل وضعیت قرارداد کارشان از حالت شرکتی به قرارداد مستقیم و نیز نارسایی‌هایی از قبیل تاخیر چند ماهه در دریافت حقوق مزایا روز شنبه ٢٩ بهمن ساعت ٩ صبح در محل معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری دست به تجمع زدند.
***
دور زدن مزورانه اعتراضات كارگری!
دبیر اجرایی نهاد دولتی خانه کارگر استان قزوین گفته است، رژیم جهت مقابله با اعتراضات کارگری در سفر اخیر احمدی نژاد به قزوین، یک شبه دستمزدهای معوقه کارگران چندین واحد مشکل دار را پرداخت کرده تا آنان همزمان با حضور او در این شهر اقدام به برپایی تجمع اعتراضی ننمایند.
***
سومین روز تجمع كارگران كارخانه ذوب آهن اردبیل در داخل كارخانه
بنابر خبر منتشر شده هر سه شیفت كارگران كارخانه ذوب آهن اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه حقوق معوقه خود از روز شنبه ٢٢ بهمن با حاضر نشدن سر كار در كارخانه تجمع كردند. كارگران به مقامات امنیتی اعلام كرده‌اند، در صورت عدم پاسخگویی به مطالباتشان در روزهای آینده تجمع و اعتراض خود را به مقابل استانداری خواهند كشاند و در مقابل استانداری به تجمع خود ادامه خواهند داد.
***
اعتراض كارگران كارخانه تبریز كف به عدم پرداخت ٧ ماه دستمزد
بیش از ٤٠٠ كارگر كارخانه تبریز كف در مرند كه كاشی تولید می‌كند، ٧ ماه است حقوق دریافت نكرده‌اند. این كارگران به عدم پرداخت حقوق شان و وضعیت بد معیشتی كه در آن بسر می‌برند بشدت ناراضی هستند. كارگران خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.
***
طومار اعتراضی ١٥٠٠ كارگر كارخانه آرتاویل تایر به وزارت كار
كارگران كارخانه آرتاویل تایر چهارشنبه ١٩ بهمن در اعتراض به پرداخت نشدن ٥ ماه حقوق شان طوماری را امضا كرده و به اداره كار رژیم در اردبیل داده‌اند.
***
پیروزی نسبی كارگران آرتاویل تایر اردبیل
بدنبال اوج گیری اعتراض و اعتصاب كارگران در هفته‌های اخیر سرانجام صاحب كارخانه آرتاویل تایر پنجشنبه گذشته در كارخانه حاضر شد و كارگران حضوری با وی صحبت كرده وخواستار ٦ ماه حقوق معوقه خود شدند. در این جلسه توافق شد كه یك ماه حقوق كارگران پرداخت شود. صاحب كارخانه متعهد شد تا پایان سال٩٠ مابقی حقوق كارگران را بپردازد. روز شنبه یكماه حقوق كارگران واریز شد و كارگران به اعتصاب خود پایان داده و مجددا شروع به كار كردند.
***
پول نداریم، اگر نمیخواهید كار نكنید!
تعداد ٧٠٠ كارگر كارخانه لواشك سازی مرند واقع در شهرك صنعتی این شهر مدت ٣ ماه است كه بدون حقوق زندگی می‌گذرانند. كارگران در این رابطه اعتراض كردند ولی صاحب كارخانه در جواب گفته است پول نداریم. هر كاری میخواهید بكنید! اگر نمیخواهید كار نكنید بروید بیرون. این واكنش كارفرمای كارخانه با خشم كارگران روبرو شده است .
***
اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه در سد داریان پاوه
شماری از کارگران شاغل در پروژه احداث سد داریان پاوه در اعتراض به عدم پرداخت ٧ ماه دستمزدهای معوقه خود، با عوامل کارفرما درگیر شدند. پیشتر نیز کارگران شاغل در سد داریان در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای توسط شرکت کولهام مسئول اجرای پروژه مذکور، چندین بار اقدام به برپایی تجمع و نوشتن نامه‌های اعتراضی با کارفرما و مقامات رژیم کرده بودند.
***
تجمع اعتراضی كارگران بافت بلوچ
كارگران بازخرید بافت بلوچ روز ٢٦ بهمن در پارك شهدای ایرانشهر و مقابل اداره تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران می‌گویند وعده و وعید و بی اعتنایی به حقوق كارگران دیگر بس است!
***
اعتراض كارگران گمرك بندردیلم
بیش از ٤٠ كامیون در بندردیلم هفته هاست بخاطر نبود بار و عدم فعالیت گمرك این شهر در كنار گمرك این بندر مانده و هیچ باری برای حمل وجود ندارد. دراین رابطه كامیونداران و كارگران گمرك بندردیلم به عدم تخیله كالا از گمرك اعتراض كردند. معترضین اعلام كرده‌اند اكنون ٤ ماه است اكثر لنج‌های این بندر خوابیده و كارگران و مغازه داران و رانندگان بطور كامل از كار بیكار شده‌اند. تاكنون بارها كارگران و مغازه داران نسبت به این موضوع اعتصاب كرده و یا تجمع اعتراضی داشته‌اند.
***
٤٠٠ كارگر دوچرخه سازی قوچان ٤ ماه حقوق نگرفته اند
كارگران كارخانه دوچرخه سازی قوچان ٤ ماه است حقوق شان پرداخت نمی‌شود. خط تولید كارخانه مدتها است خوابیده و كارگران بیكار هستند. یكی از كارگران این كارخانه گفت: بارها به فرمانداری و اداره كار مراجعه كردیم؛ شكایت كردیم كه ٤٠٠ كارگر و خانوارشان در وضعیت سخت معیشتی قرار گرفته‌اند اقدامی بكنید ولی تاكنون هیچ جوابی از اداره كار و فرمانداری نگرفته‌ایم. وی گفت: شب عید نزدیك است ولی ما هنوز ٥٠ درصد عیدی سال گذشته مان پرداخت نشده است.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

کار روزانه ١٥ ساعته در معادن طبس بدون حقوق و مزایا
به گزارش سایت قانون کارگران شاغل در معادن ذغال سنگ طبس روزانه بیش از ١٥ ساعت کار می‌کنند، در حالی که کار در اعماق معدن به عنوان کار سخت و زیان‌آور تعریف شده و کارگر شاغل در معادن باید روزی ٦ ساعت کار کند. یكی از عوامل خانه كارگر در طبس به نام غلامرضا محمدی این کارگران را به بیماران در حال مرگ تشبیه کرد و گفت که آنان میدانند ٩٩ درصد احتمال مرگشان وجود دارد و تنها به امید یک درصد دیگر هر روز سر کار خود حاضر میشوند، اما درمورد آن نیز مطمئن نیستند. به گفته وی در حال حاضر ٢٥٠٠ کارگر در معادن ذغال سنگ طبس کار می‌کنند که با توقف خرید ذغال این کارگران به صورت گروهی اخراج می‌شوند.
***
اخراج و عدم پرداخت دستمزد کارگران متروی تهران
طبق خبر منتشره، بیش از ٥٠٠ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری ایستاب که در خط ٧ متروی تهران مشغول بکار هستند از دریافت ٢ ماه دستمزدهای معوقه خود محروم مانده‌اند. علاوه بر عدم پرداخت دستمزدها، طی ٢ هفته گذشته نیز ١٥ نفر از کارگرانی که نسبت به عدم پرداخت دستمزدها و شرایط کار خود معترض بودند از کار بیکار و اخراج شده‌اند.
***
اخراج سازی و عدم پرداخت دستمزد در شركت شیرین طعم لارستان
محمد حسن قوامی، دبیر اجرایی خانه کارگر رژیمی لارستان گفته است: واحد تولیدی شیرین طعم لارستان وابسته به کارخانه ویتانا به علت گرانی و کمبود مواد اولیه دچار بحران شده است به طوری كه این كارخانه از مجموع ٦٠ كارگر، ١٠ كارگر خود را اخراج كرده است. او گفت: این واحد حقوق ٣٩ نفر از کارگران خود را ٤ ماه به تعویق انداخته است.
***
عدم پرداخت حقوق کارگران و کارکنان در بهبهان
خبرگزاری حکومتی مهر به نقل از فرماندار رژیم در بهبهان از عدم پرداخت چندین ماه دستمزدهای معوقه صدها کارگر شاغل در ١٥ پروژه عمرانی و تولیدی واقع در این شهرستان خبر داد.
***
کارکنان سازمان میراث فرهنگی ١ ماه دستمزد طلب دارند
٢٥٠ نفر از کارکنان و کارگران بخش خدمات سازمان میراث فرهنگی با اینکه ٢٤ روز هم از پایان دیماه گذشته است و علیرغم همه مراجعات و پیگیری تاکنونی موفق به دریافت دستمزدهای دیماه نشده‌اند. یکی از کارگران گفت: آخر این چه بهبود شرایط کار و استخدامی است که با نپرداختن دستمزدها کلید میخورد؟ دزدی میکنند آنوقت میخواهند با خیال پلو و وعده‌های دروغ سرمان را هم شیره بمالند. ما خوب باخبریم که مدیران ارشد و رئیس و روسا و جاسوسها و همه آن ارازلی که در میراث فرهنگی یک جورایی دمشان به حکومت وصل است هم از توبره میخورند هم از آخور. ما باخبریم که ماهیانه هر یک از این پادوهای حکومت پولهای چند میلیونی به جیب میزنند و حالا که به ما کارگران میرسند میخواهند با بالا کشیدن همین دستمزدهای ناچیزمان به فکر بهبود شرایط کاری و استخداممان باشند!
***
عدم پرداخت ماهها حقوق كارگران شركت صنعتی مهرآباد تهران
شرکت صنعتی مهرآباد تهران از اوایل سال ٩٠ شش ماه حقوق پرسنل خود را بصورت ناقص پرداخت كرده و ٤ ماه اخیر هم حقوق کامل به پرسنل بدهکار می‌باشد. دلیل آن بدهی وزارت نیرو به این شرکت عنوان شده است. گفته می‌شود كه بدهی دولت به این شرکت و شرکتهای وابسته به آن بالغ بر ٤٠ میلیار تومان می‌باشد که وزارت نیرو از پرداخت آن امتناع می‌كند. همچنین پرسنل نزدیک به بازنشستگی با دریافت ٥٠ درصد از حقوق خود از شرکت خارج شده و حقوقی به آنان پرداخت نگردیده است.
***
عدم پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه کارگران قند بهستان
یكی از عوامل خانه كارگر به نام علی سالاری، رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی خراسان جنوبی اعلام کرد: کارخانه قند بهستان با ١٠٠ کارگر رسمی و ٦٠ کارگر فصلی به جهت کم بودن ورودی چغندر قند و کمبود نقدینگی از پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه کارگران خود درمانده است.
***
كارگران كارخانه چسب تهران ٣ ماه حقوق طلب دارند
كارگران كارخانه چسب تهران كه تعداد آنها ٧٠ نفر می‌باشد، مدت ٣ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
عدم پرداخت مطالبات کارگران کارخانه‌ قند بردسیر
کارگران کارخانه قند بردسیر در استان کرمان کماکان از دریافت دستمزد، مزایا و مطالبات طویل المدت خود محروم مانده‌اند. از سویی این کارخانه در زمره واحدهای تولیدی، تعطیل شده به شمار نمیرود و در نتیجه کارگران آن مشمول دریافت حق بیمه بیکاری نمیشوند و از طرف دیگر به رغم آنکه کارخانه تعطیل نیست و کارگران آن شاغل محسوب میشوند ولی حقوق و مزایا دریافت نمیکنند.
***
كارگران مناطق مختلف شركت مخابرات آبادان ٧ ماه حقوق طلب دارند
كارگران مناطق مختلف شركت مخابرات آبادان بدلیل عدم دریافت حقوقشان در ٧ ماه اخیر در وضعیت وخیم معیشتی بسر میبرند. یكی از كارگران مخابرات در این رابطه گفت: الان به ما كارگران ٤ ماه است حقوقی پرداخت نشده است. پیمانكار جدید سر كار آمده و تمام حقوق كارگران را ماهیانه میگیرد ولی به ما فقط مساعده میدهد و حقوق كامل مان را نمی‌پردازد. وی افزود: كارگران مخابرات در مناطق دیگری از آبادان هستند كه ٧ ماه است حقوق نگرفته‌اند. فقر و نداری واقعا فشار می‌آورد. وی افزود: یكی از كارگران چند شب پیش بدلیل همین فشارهای مالی و بی پولی موقعی كه شب كار بودیم تا صبح نخوابید و بر اثر فشار و مشكلات زندگی آن قدر قلبش درد گرفت كه وی را به بیمارستان منتقل كردیم.
***
كارگران ایرانیت فلاورجان اصفهان ٣ ماه حقوق طلب دارند
خبر منتشره از كارخانه ایرانیت فلاورجان اصفهان در تاریخ ٢٩ بهمن از این حكایت دارد كه كارگران این كارخانه ٣ ماه حقوق معوقه دارند.

اخراج و بیكارسازی ها

تعطیلی و نیمه فعال بودن ٦٢ درصد واحدهای صنعتی
خبرگزاری حكومتی مهر به نقل از دبیر "انجمن صاحبان صنایع استان تهران" نوشت: ٢١ درصد کارخانجات در ایران نیمه فعال، ١٦ درصد رو به تعطیلی هستند و ٢٥ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند. او همچنین گفته است: در حال حاضر تنها ٣٨ درصد کارخانجات داخلی فعال هستند.
***
سال ١٣٩١، سال اخراج گسترده کارگران
محمد طحانپور كه از او بعنوان "رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی" نام برده شده، گفته است: بسیاری از کارخانجات تولیدی بزرگ که کارگران آنها نیز کم نیستند، اعلام کرده‌اند که از ابتدای سال ٩١، قادر به حفظ کارگران و اشتغال موجود کارخانه خود نیستند و تعدیل نیرو خواهند داشت. مهدی میرعبداللهیان دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران نیز در دومین جشنواره تجلیل از مدیران برتر و اشتغالزا گفت: ٢١ درصد کارخانجات نیمه فعال و ١٦ درصد رو به تعطیلی هستند و ٢٥ درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند و تنها ٣٨ درصد از کارخانجات داخلی فعال هستند.
***
تعطیلی و ورشكستگی بیش از ٦٠ واحد تولیدی در بوشهر
ایلنا از قول محمد اسماعیل دشمن زیاری، یكی از عوامل رژیم كه رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار بوشهر است، از تعطیلی بیش از ٦٠ واحد تولیدی در چند سال اخیر در این استان خبر داد. او افزود: ٨ واحد بزرگ تعطیل و نیمه تعطیل در بوشهر وجود دارد. وی افزود: تعطیلی واحد‌ها در همه سال‌ها وجود داشته اما از سال ٨٩ به بعد این تعطیلی‌ها بیشتر از گذشته شده است. او با اشاره به اینکه این تعداد تعطیلی واحد‌ها به غیر از منطقه عسلویه برآورد شده است، ادامه داد: بعضی از شهرداری‌های استان از جمله شهرداری گناوه، بوشهر، برازجان به اخراج تعداد زیادی از کارگران خدماتی خود پرداخته‌اند. او در ادامه به تعدادی از واحد‌های بحران‌زده و تعطیل و نیمه تعطیل اشاره کرد و گفت: واحد‌های تولیدی چون نساجی اعتمادیه با حدود ١٠٠ کارگر، رنگ سازی قهر با بیش از ٥٠ کارگر، مجموعه پولیمر با واحد‌های زیر مجموعه خود با بیش از ٧٠٠ کارگر، صنایع دریایی صدرا که زمانی ٣٥٠٠ کارگر داشت (در حال حاضر در شرف تغییر کاربری است) و گونی بافی شفق با ٢٠٠ کارگر... همگی یا تعطیل شده و یا در شرف تعطیلی هستند. و اظهار داشت: ١٥٠٠ نفر از باغداران و تولید کنندگان خرما به دلیل نبود بازار خوب داخلی و خارجی با مشکلات فروش محصولات خود مواجه شده‌اند.
***
١٨٠٠ كارگر از كارخانه قند دشت مغان بیكار شده اند
كارخانه قند دشت مغان بعلت واردات شكر از خارج و بالا رفتن هزینه‌های تولید و همینطور كمبود مشتری توان ادامه كار ندارد و رو به تعطیلی میرود. این كارخانه پیشتر ٢٠٠٠ كارگر داشته است، ولی امروز تنها ٢٠٠ تن پرسنل اداری و نگهبان و تعدادی كارگر در آن هستند. تاكنون ١٨٠٠ كارگر این كارخانه اخراج و به خیل بیكاران پیوسته‌اند.
***
٣٠٠ كارگر از ایرانشهر به خیل بیكاران پیوستند
كارخانه آجر آهكی ایرانشهر با بیش از ٣٠٠ كارگر بعلت افزایش هزینه‌های گازوییل و سوخت و نیز مشكل نقدینگی تعطیل شد. به این ترتیب بیش از ٣٠٠ كارگر این كارخانه به خیل بیكاران پیوستند.
***
كارخانه ماشین سازی پارس بیش از نیمی از كارگران خود را اخراج كرده است
كارخانه ماشین سازی پارس بیش از نیمی از كارگران خود را اخراج كرده است. این كارخانه كه تولیدكننده مخازن ذخیره‌ای، مخازن تحت فشار و انواع اسكلت فلزی می‌باشد در سه مجموعه شامل تهرانپارس، جاده قدیم كرج و ماهشهر فعالیت می‌كند. این كارخانه تا چند ماه پیش حدود ٢٤٠ كارگر داشت اما در حال حاضر تنها ١١٠ تن از آنها باقی مانده‌اند.
***
تعطیلی ٤٠ واحد كوره آجرپزی نیمه صنعتی در رشتخوار خراسان
خبر منتشره از از خراسان حكایت از این دارد كه طی ١١ ماه گذشته بدلیل افزایش قیمت حاملهای انرژی نظیر بنزین و گازوئیل و عدم توان اداره واحدها توسط صاحبان كوره ها؛ تا كنون ٤٩ واحد صنعتی در این شهر تعطیل شده است. این خبر می‌افزاید: كوره پزخانه‌های بزرگتر این شهر نیز در حال احتضار هستند و در آینده نزدیكی تمامی واحدهای تولیدی بدلیل تورم و نقدینگی تعطیل خواهند شد.
***
كارخانه تزئینات سازان زرندیه هم تعطیل شد
یكی از كارگران كارخانه تزئینات سازان زرندیه كه كارتودوری خودروهای مربوط به سایپا را در شهر زرندیه در استان مركزی انجام میدادند و بیش از ٣٠ كارگر در آن مشغول به كار بودند گفت: از چند ماه پیش با توجه به بالا رفتن قیمت مواد اولیه و عدم پرداخت به موقع مطالباتمان تولیداتمان با مشكل مواجه شد. در ادامه این وضعیت با بالا رفتن نرخ ارز و گرانتر شدن مواد اولیه و عدم خرید تولیداتمان در حال حاضر این كارخانه تعطیل شده است.
***
كارخانه غنچه هم تعطیل شد
ایلنا روز ٢٥ بهمن خبر داد كه رمضان شجاعی كیاسری، عضو کمسیون تلفیق مجلس اسلامی گفته است: مشکلات و تنگناهای شخصی یک کارفرما نباید به آسانی کارگران و تولید یک کارخانه تولیدی را تحت الشعاع قرار دهد. او گفت: تعطیلی کارخانه غنچه از مازندران نشان می‌دهد که هنوز قانون مدون و محکم در جامعه کارگری کشور حاکم نیست. شجاعی اضافه کرد: کارفرما در جای دیگری دچار مشکل شده بود و کارخانه غنچه هیچ مشکلی نداشت.
***
اخراج كارگران كارخانه كاوش جوش ساوه
٢٧ تن از كارگران كارخانه كاوش جوش در ساوه كه تولید كننده مواد شیمیایی به كار رفته در جوشكاری، لحیم كاری و آبكاری است، طی یك ماه از كار اخراج شده‌اند.
***
٣٠ نفر از کارگران شرکتی دانشگاه آزاد لارستان اخراج شدند
٣٠ نفر از کارگران شرکت خصوصی وابسته به دانشگاه آزاد واحد لارستان كه ١٠ تا ١٥ سال سابقه كار دارند، به جهت منحل شدن این شرکت اخراج شده‌اند. از آنجا كه حق بیمه ٣ ماه این كارگران پرداخت نشده است، بیمه بیكاری نیز به این كارگران اخراجی تعلق نمی‌گیرد.
***
٤٠ درصد كارخانه‌های بابلسر تعطیل شده اند
یكی از كارگران كارخانه داروسازی میرود روز ٢٤ بهمن گفت: بیش از٤٠ درصد ازكارخانه‌های شهرك صنعتی بابلسر تعطیل و بقیه كارخانه‌ها نیز با مشكل نقدینگی و فروش روبرو هستند.
***
شهرك فراموش شده فومن گیلان
در حال حاضر بیش از ٨٠ درصد از كارخانه‌های شهرك صنعتی فومن در استان گیلان تعطیل شده‌اند. در دنباله این خبر آمده است: از شروع سال ٩٠ با گران شدن حاملهای انرژی هزینه تولید كارخانه‌های مختلف ٢٠ درصد افزایش داشته و با بالا رفتن نرخ ارز و موضوع تحریمها دیگر تولیدگران امكان و توان تولید را ندارند. در عین حال دولت هم هیچ كاری در قبال آنها انجام نمیدهد. به همین دلیل كارخانه‌ها بصورت گسترده و یكی پس از دیگری تعطیل میشوند.
***
ادامه اخراج کارگران کارخانه آجرپزی شل سنندج
بنابه خبر منتشره از سنندج، کارفرمای کارخانه آجرپزی شل واقع در جاده سنندج ـ کامیاران كه فرماندار رژیم در سروآباد نیز می‌باشد، اخیرا ١٨ نفر از کارگران این کارخانه را از کار اخراج کرده است. وی پیش از این نیز ٤١ نفر از کارگران کارخانه مذکور را اخراج کرده بود. علاوه بر این کارگران این کارخانه از دریافت تقریبا ٢ سال دستمزدهای معوقه خود محروم مانده‌اند.

ناامنی محیط كار

کشته و مصدوم شدن دو کارگر در تهران
به گفته کارکنان ایستگاه شماره ٤٥ آتش نشانی تهران، نیمه شب جمعه ٢٨ بهمن ماه وقوع یک فقره آتش سوزی در یک اتاقک کارگری واقع در خیابان چیتگر شمالی، که محل سکونت کارگران شاغل در پروژه احداث یک مجتمع ساختمانی است، کارگر ٢٧ ساله‌ای با نام محسن جان خود را از دست داد و کارگر ٢٣ ساله‌ای با نام کاوه به شدت مصدوم شده است.
***
جان باختن یک کارگر در محل کار در ایلام
یک کارگر جوان ٢٥ ساله به نام محمدحسین صفری به دلیل سقوط از بالای یک ساختمان در دست احداث در شهر آبدانان واقع در استان ایلام جان خود را از دست داد.
***
دو کارگر ساختمانی در تهران دچار گازگرفتگی شدند
ایسنا خبر داد كه نشت گاز منوکسیدکربن در منطقه خانی‌آباد نو تهران، در یک اتاقک کارگری دو کارگر ساختمانی را مسموم کرد.
***
دست یک کارگر در تهران زیر دستگاه پرس له شد
طبق خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است روز ٢٢ بهمن دست کارگری به نام افشین قادری حین کار با دستگاه پرس در کارگاه تزریق پلاستیکی کریمی واقع در تهرانپارس تهران زیر دستگاه رفته و چهار انگشت دست چپش کاملا له شده‌اند. شدت آسیب دیدگی به حدی بوده که انگشتان له شده از دستش جدا شده‌اند. علت این حادثه، معیوب بودن سوییچ خاموش و روشن نمودن دستگاه بوده و کارگر مصدوم قبل از حادثه، خرابی سوییچ دستگاه را به کریمی صاحب کارخانه اطلاع داده بود.
***
چهار انگشت دست یک کارگر مرغداری در كرمانشاه حین کار قطع شد
بنا بر خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٣٠ بهمن منتشر كرده است، سه انگشت دست اشرف وفائی كارگر ١٩ ساله، حین کار با دستگاه خردکن دان در مرغداری قطع شد. پس از این سانحه اشرف را به بیمارستان بیستون کرمانشاه منتقل کردند اما درمان مناسب در مورد وی انجام نشد و پس از عفونت یک انگشت دیگرش به تهران منتقل گردید که متاسفانه این انگشت وی نیز باید قطع شود. وی ماهیانه فقط ٢٠٠ هزار تومان دستمزد می‌گرفت و از هیچگونه بیمه‌ای برخوردار نیست. کارفرمای این مرغداری که در جاده کامیاران کرمانشاه قرار دارد در رابطه با قطع انگشتان دست اشرف هیچ مسئولیتی بر عهده نگرفته و وی را به حال خودش رها کرده است.
***

بازنشستگان

وضعیت بازنشستگان بافت بلوچ
كارگران نساجی بافت بلوچ كه اخیرا بازنشسته شده‌اند از ٣ ماه پیش تاكنون حقوقی دریافت نكرده‌اند. یكی از این كارگران بازنشسته گفت: حقوق بازنشستگی ما ماهانه ٨٠ هزار تومان است اما همین حقوق ناچیز را هم الان سه ماه است كه نداده‌اند. او گفت: از بی پولی برق خانه ام قطع شده است و پولی برای پرداخت قبض ندارم. بعد از یك عمر كار كردن برای كارخانه حالا در بازنشستگی هیچ پشت و پناهی ندارم.

پرستاران

تجمع پرستاران مرکز قلب تهران
خبرگزاری دولتی ایلنا روز ٢٩ بهمن گزارش داد كه حدود ٢٠٠ تن از پرستاران بیمارستان قلب تهران صبح آنروز در اعتراض به نحوه محاسبات عیدی خود مقابل درب بیمارستان تجمع کردند. این پرستاران گفته‌اند از خرداد ماه نحوه انعقاد قرارداد بیمارستان با پرستاران طبق مصوبه هیئت دولت مبنی بر حذف شرکتهای واسطه‌ای پیمانکاری تغییر کرده است و با ما پرستاران شرکتی به عنوان پرسنل دولتی عقد قرار داد شده است که متاسفانه این قرارداد فقط جنبه اسمی دولتی دارد و در آن هیچ عنوانی مبنی بر دولتی بودنمان نیست. پرستاران اعلام کردند: ما پرستاران به جهت اینکه هنوز به صورت شرکتی فعالیم و همانند پرستاران دولتی از حقوق مزایای دولتی برخوردار نیستیم در نتیجه نسبت به پرداخت عیدی خود بر مبنای دولتی ٣٥٠ هزار تومان معترض بوده و خواستار دریافت عیدی همانند سالهای گذشته بر مبنای دو پایه حقوق هستیم. در ادامه آمده است: این جمع معترض همراه با مسئولین و انتظامات بیمارستان جهت برسی مشکلاتشان به سالن آمفی تئا‌تر هدایت شدند که مسئولین مالی بیمارستان با عنوان بحث‌های کلی مبنی بر اینکه ما مجری دولت بوده و امکان پرداخت عیدی با محاسبه ٢ ماه پایه حقوق مقدور نمی‌باشد به ایراد سخنرانی پرداختند.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

بازداشت مهرداد امین وزیری فعال کارگری در سنندج

بنا به گزارشی كه از سنندج منتشر شده است، ساعت ١١ صبح روز سه شنبه ٢٥ بهمن، مهرداد امین وزیری فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در محل کارش در سنندج بازداشت شد. وی به ستاد خبری اداره اطلاعات رژیم در این شهر منتقل و کامپیوتر و دوربین شخصیش نیز توسط افراد رژیم ضبط گردید. علت بازداشت وی مشخص نشده است.
***
شاهرخ زمانی و محمد جراحی به بند مالی منتقل شدند
به دنبال اعتراضات و شکایتهای مکرر شاهرخ زمانی و محمد جراحی یکشنبه ٢٣ بهمن آنها از بند قرنطینه به بند مالی انتقال داده شدند. منتها وضعیت در بند مالی نیز بسیار ناهنجار است از جمله چهار نفر یک پتو برای گرم کردن خود دارند و سیستم گرمایشی زندان نیز در این مجموعه کم و فرسوده است.

گزارش

٨٠ درصد از خانواده‌های کارگری در ایران زیر خط فقر
فتح الله بیات كه ایلنا ایشان را رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معرفی كرده، اعلام کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نهاد ایشان نرخ سبد هزینه خانوار کارگری امسال ٩٠٠ هزار تومان برآورد شد. وی همچنین خبر داد که در حال حاضر، ٨٠ درصد از جامعه کارگری کشور زیر خط فقر گذران معیشت می‌کنند.
***
افزایش ٤٤.٧ درصدی تورم مسكن و خوراك در سال جاری
یكی از عوامل رژی به نام فرامرز توفیقی گفته است سهم خانوارهای كم درآمد در زمینه مسكن و خوراك در سبد هزینه خانوار كارگری به ترتیب ٤٦.٥ و ٦٢.٥ درصد برآورد شده است. میگوید: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و در پی آن افزایش نرخ تورم كارگران در تامین معیشت خود با مشكلات فراوانی مواجه شده‌اند اما شورای عالی كار هر ساله طبق مصلحت واحدهای تولیدی تورم و سبد معیشت واقعی را در تعیین دستمزد كارگران لحاظ نمیكند.
***
اگر دستمزد ٣٣٠ هزار تومانی سه برابر هم شود دردی از ما کارگران دوا نخواهد شد
ماه پایان سال است و از یکی دوماه پیش بحث افزایش دستمزدها مطرح است. پروین محمدی نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران در این زمینه به سایت اتحاد اظهار داشت:
واقعیت این است که این بحث به عنوان یک مسئله در زندگی ما کارگران هر لحظه و هر روز که با هزینه‌های کمرشکن زندگی سر و کار داریم و با آن میجنگیم بسیار مهم و مربوط به هستی ما است. بخصوص امسال که با قطع یارانه‌ها، شاهد افزایش روزانه قیمت‌ها بودیم و حتی اقلامی که قیمت گذاری آنها در دست دولت بود، همانند میوه و تره بار و لبنیات و گوشت و مرغ و تخم مرغ و بلیط اتوبوس و مترو چندین بار افزایش یافت چرا که تمام کالاها یک متولی دارند که مطابق با تورم بازار نرخشان را بالا ببرند ولی ما کارگران هستیم که برای تعیین نرخ نیروی کارمان باید کسان دیگری غیر از خودمان تصمیم بگیرند.
متاسفانه آنان که در مسند تصمیم گیری قرار گرفته‌اند در ماه‌های پایانی سال تورم یادشان میافتد تا این تورم را ملاک افزایش دستمزد قرار دهند، انگار تا کنون مزد واقعی را تعیین کرده‌اند و در طول سال افسار تورم و افزایش قیمت‌ها را توانستند کنترل کنند و اکنون دغدغه افزایش هزینه‌ها در همین ماههای پایانی سال را دارند. این در حالی است که در طی سالیان گذشته آنچنان سطح دستمزد با هزینه‌های زندگی فاصله گرفته که اعلام هر درصدی آن را جبران را نمیکند، حتی اگر ٣٣٠ هزار تومان حداقل دستمزد به سه برابر نیز افزایش پیدا کند دردی از ما کارگران دوا نخواهد شد.
وی در رابطه با نظر خود در مورد میزان افزایش دستمزدها افزود:
سال گذشته کمیته مزد تهران با اینکه از افراد مورد اعتماد وزارت کار تعیین شده‌اند و همیشه برای سخن گفتن منافع کارفرمایان و دولت را در نظر میگیرند با تحقیقاتش رقم یک میلیون و پانصد هزار تومان را متناسب برای هزینه‌های یک خانواده ی کارگری اعلام کرد.
امسال همانطور که گفتم با این روند افزایش قیمتی که در طول سال با آن مواجه بودیم و چهار درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که برای تمام خریدهایی که انجام میدهیم باید پرداخت کنیم، رقمی کمتر از دو میلیون تومان جوابگوی هزینه‌ها نخواهد بود البته با استانداردهای زندگی در ایران نه سطح توقع یک زندگی در خور آدمیزاد.
پروین محمدی تاکید کرد: البته این رقم برای شرایط کنونی نسبتا مناسب است نه برای سال آینده که هیچ تصوری از افزایش قیمت‌ها در آن نیست.
وی در رابطه با این سوال که آیا شورای عالی کار چنین رقمهایی را به عنوان حداقل دستمزد کارگران اعلام میکند یا نه، اظهار داشت:
مسلما خیر، چرا که این شورا تعیین شده است تا مواظب سود بازار و کارفرماها باشد و میل و انگیزه صاحب سرمایه برای آنکه سرمایه اش را به کار گیرد کم نشود. بنابر این تمام توانش را به کار خواهد بست تا مزد کمتری برای ما کارگران در نظر بگیرد. همانطوری که در دوران جنگ هیچ افزایشی برای دستمزد قایل نشدند و در سالهای بعد با اعلام تورمهای غیر واقعی مبلغی غیر واقعی برای دستمزد تعیین نمودند.
به همین دلیل کارشناسانشان در مواجه با نارضایتی ما کارگران از دستمزدهای تعیین شده توسط شورای عالی کار، حین همدردی با ما کارگران و اعلام نارضایتی از چنین سطح دستمزدی، اعلام میکنند که باید رقمی برای دستمزد تعیین شود که کارفرماها توان پرداخت آن را داشته باشند و هشدار میدهند که اگر حقوق کارگران متناسب با هزینه‌ها تعیین شود دیگر هیچ کارفرمایی قادر به ادامه تولید نیست و بنابر این از همین اعلام میکنند که میخواهند ورشکستگی و بحران اقتصادی شان را بیشتر از گذشته بر سر سفره خالی ما کارگران خراب کنند.
برگرفته از: سایت اتحاد ١٣٩٠/١١/٢٩
***
ادامه كاری كارخانجات تولید رنگ با مشكل روبرو شده است
به دلیل بالارفتن قیمت مواد اولیه كارخانجات تولیدی رنگ صنعتی این كارخانه‌ها در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند. در حال حاضر با بالارفتن قیمت مواد اولیه كه بعد از افزایش نرخ دلار در بازار نمایان شده است كارخانجات با مشكلاتی در زمینه تولید و فروش روبرو شده‌اند. در نتیجه این وضعیت هم بخشی از كارخانجات در خطر تعطیلی كامل قرار گرفته‌اند. بعنوان نمونه پودر زرد و قرمز كه در گذشته كیلویی ٥ هزار تومان بوده است در حال حاضر به ١٦ هزار تومان افزایش رسیده است. پودر رنگ آبی كه پیشتر به قیمت ٧ هزار تومان فروخته میشد به ١٠ هزار رسیده است و در نتیجه وضعیت قیمتها كارخانجات را با مشكلاتی روبرو ساخته كه ادامه كار برایشان غیرممكن شده است.
***
جزئیات قرارداد مستقیم دستگاه‌های اجرایی با کارکنان شرکتی
ایلنا روز ٢٨ بهمن گزارش داد كه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی احمدی نژاد، پس از ابلاغ مصوبه اول بهمن هیئت وزیران مبنی بر حذف قرارداد دستگاههای اجرایی با شرکتهای پیمانکاری نیروی انسانی، طی بخشنامه‌ای جزئیات انعقاد قرارداد مستقیم با کارکنان شرکتی را اعلام کرد. در ادامه آمده است: با استناد به مصوبه هیئت وزیران و در جهت ساماندهی نیروهای شرکتی شاغل در دستگاه‌ها، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند در خصوص نیروهای شرکتی خود که تاکنون از طریق انعقاد قرارداد با شرکتهای پیمانکاری برای تامین نیروی انسانی بکار گرفته‌اند، از جمله مشاغل مورد نظر در بند «الف» ماده یک مصوبه هیئت وزیران عبارتند از: پیشخدمت، سرایدار، نظافتچی، آبدارچی، آشپز، نامه رسان، نگهبان، تلفنچی، متصدی تاسیسات، راننده (در صورت استفاده از وسیله نقلیه دولتی) و متصدی چاپ و تکثیر اقدام کنند. براساس این مصوبه، با متصدیان اینگونه مشاغل در صورتی که همانند سایر کارکنان دولت به مدت ٢٤ ساعت در هفته یا به صورت شیفتی در دستگاه اجرایی فعالیت میکنند، قرارداد منعقد میشود. سایر عناوین شغلی که از نظر دستگاه اجرایی لازم است در زمره اینگونه مشاغل قرار گیرد، به پیشنهاد دستگاه و تایید این معاونت تعیین خواهد شد.
بر این اساس، شرایط احراز مشاغل مورد نظر در بند «ب» ماده یک مصوبه فوق الذکر در مشاغل متصدی امور دفتری،‌ ماشین نویسی، تکنسین هواپیما، کارآموز حرفه و فن، ‌متصدی نجات، مسئول ابلاغ و اجرا، متصدی امور مالیاتی، متصدی تخلیه و بارگیری، کمک کارشناس خدمات فرودگاهی، مامور اجرایی محیط زیست، ‌تکنیسین دامپزشکی، بهیار، کمک بهیار، مسئول امور ارتوپدی،‌ مددیار معلولین، بهورز، مامور سالن تشریح، مراقب اقدامات تامینی و تربیتی، ‌تحویلدار، راننده مقامات (در صورت استفاده از وسیله نقلیه دولتی) و مامور گارد و انتظامات حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است و شرایط احراز سایر مشاغل، بر اساس مدارک تحصیلی عنوان شده در رشته‌های شغلی مندرج در طرح طبقه بندی و ارزشایبی مشاغل کارمندان دستگاه‌های اجرایی است.
همچنین بالاترین مقام دستگاه اجرایی مسئول اجرای این بخشنامه بوده و ذیحساب دستگاه بر حسن اجرای آن نظارت خواهد داشت.

اطلاعیه

رضا شهابی به‌جای منزل به زندان اوین منتقل شد!
رضا شهابی کارگر زندانی، عضو هیئت مدیره و مسئول مالی سندیکای کارگران شرکت واحد در حالی که معالجه‌اش ناتمام ماند، به زندان اوین منتقل شد.
انتقال رضا شهابی به زندان اوین در حالی انجام شد که پزشکان متخصص بر لزوم استراحت مطلق در منزل به مدت حداقل ٣ ماه و به جهت آماده شدن رضا برای عمل جراحی تأکید داشتند.
شهابی که نیاز مبرم به عمل جراحی دارد، بار قبل که به اتاق عمل برده شد به دلیل عدم آمادگی وضعیت جسمانی برای یک ساعت مورد بررسی تیم پزشکی عمل جراحی قرار گرفت و در نهایت با تشخیص این که آمادگی عمل را ندارد به بخش بازگردانده شد.
مقامات قضایی ـ امنیتی به جای تسریع در روند معاینه‌ی رضا توسط پزشکی قانونی برای تأیید مرخصی پزشکی و اعزام او به منزل، مقامات بیمارستان را تحت فشار گذاشتند که هر چه زوتر شهابی را ترخیص کنند!
قابل ذکر است که نامه‌ی اعلام نظریه‌ی پزشکی قانونی برای استراحت مطلق بعد از ارسال به قاضی پرونده، هنوز به پزشکی قانونی ارسال نشده است.
شهابی در حالی به زندان برده شد که از نظر جسمانی در شرایط وخیم و بسیار خطرناکی به سر می‌برد و مطابق آخرین بررسی‌ها علاوه بر دیسک گردن، دیسک کمر نیز دارد.
کمیته‌ی دفاع از رضا شهابی
***
رضا شهابی به جای مرخصی پزشكی از بیمارستان به زندان اوین انتقال یافت
بنابر گزارشهای منتشر شده، جانیان اسلامی روز ٢٥ بهمن رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای شركت واحد را که بنا به تشخیص تیم پزشکی بیمارستان لازم بود به مدت سه ماه در منزل استراحت مطلق کند تا آمادگی لازم برای عمل جراحی را کسب نماید، به زندان انتقال داده و اكنون خانواده و دوستان و همبندی‌های رضا شهابی بخاطر خطر فلج شدن او نگران وضعیت وی هستند.
به گزارش كمیته دفاع از رضا شهابی، رضا ظهر روز سه شنبه ١١ بهمن جهت عمل دیسك گردن به اتاق عمل برده شد، اما بدلیل عدم آمادگی جسمانی ساعتی بعد دوباره به بخش بازگردانده شد. به گفته پزشگان رضا نیاز به حداقل سه ماه استراحت و فیزیوتراپی روزانه و کنترل پزشکان متخصص دارد تا برای عمل جراحی |آمادگی لازم را پیدا كند. اما بدنبال انجام نگرفتن عمل جراحی رضا شهابی مقامات قضایی جمهوری اسلامی٬ مقامات بیمارستان را تحت فشار گذاشتند که هر چه زوتر شهابی را ترخیص کنند تا به زندان برگردانده شود. رضا شهابی در حالی به زندان برده شد که از نظر جسمانی در شرایط وخیم و بسیار خطرناکی به سر میبرد و مطابق آخرین بررسیها علاوه بر دیسک گردن، دیسک کمر نیز دارد.
جمهوری اسلامی در قبال جان رضا شهابی و همه زندانیان سیاسی مسئول است. رضا شهابی باید فورا از زندان آزاد شود و از امكانات درمانی لازم برخوردار شود.
رضا شهابی در ٢٢ خرداد ٨٩ دستگیر و اكنون نزدیك دو سال است كه در زندان است. جرم رضا شهابی شرکت در اعتصابات با شكوه كارگران شركت و احد و تلاش برای ایجاد تشكل خود سندیكای واحد است. علاوه بر رضا شهابی ، ابراهیم مددی یكی دیگر از اعضای این سندیكا در زندان بسر میبرد. رضا شهابی، ابراهیم مددی و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١ اسفند ٩٠، ٢٠ فوریه ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***
هشدار پزشکان و مقامات زندان درباره ی وضعیت وخیم رضا شهابی
رضا شهابی عضو هیات مدیره و مسوول مالی سندیکای کارگران شرکت واحد و کارگر زندانی در بند ٣٥٠ زندان اوین دوباره از نظر جسمی دچار وخامت اوضاع شده است و مقامات پزشکی زندان و مسوولان زندان اوین اعلام کرده‌اند مسوولیت وضعیت رضا و ریسک جانی شهابی را بر عهده نمیگیرند و این کارگر زندانی باید فورا از زندان بیرون برده شود.
رضا شهابی که به دلیل وخامت اوضاع جسمی اش آمادگی برای عمل جراحی نداشت به دستور تیم پزشکی لازم بود به مدت سه ماه استراحت مطلق در منزل کند تا آمادگی لازم برای عمل جراحی را کسب کند، اما به زندان اعزام شد.
اکنون هم بندی‌های شهابی با نگرانی و در حد توان از وی مراقبت میکنند اما با اینحال نیمه ی بدن رضا سست و بیحس شده، زیر چشمش کبود شده، درد کمر و دست‌هایش آنچنان شدت گرفته که از شدت درد نمیتواند بخوابد و داروهای لازم برای او در بهداری زندان موجود نیست.
همچنین شرایط سر و صدا و بالا پایین رفتن برای اعزام وی به بهداری زندان برای شرایط وخیم او بسیار خطرناک است.
مسئولین زندان و مسئولین پزشکی زندان اعلام کرده‌اند امکانات فیزیوتراپی موجود در زندان به هیچ وجه مناسب وضعیت شهابی نیست و لازم است او به صورت مداوم زیر نظر متخصص جراح اعصاب مداوا شود تا برای عمل جراحی آماده شود.
کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن اعلام خطر در مورد وضعیت جسمی رضا شهابی، خواهان دستور فوری مقامات قضایی برای اعزام سریع رضا به منزل و نیز خواهان بسته شدن چه فوری پرونده ی قضایی و اعمال فشار و رنج بر این کارگر زندانی و اعضای خانواده اش میباشد.
کمیته دفاع از رضا شهابی
٣٠/١١/٩٠
www.k-d-shahabi.blogspot.com
k.d.shahabi@gmail.com
***
در مورد تحریمهای اقتصادی و تهدیدات جنگی
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران سیاست‌های توسعه طلبانه و جنگ طلبانه سرمایه داری جهانی را شدیدا محکوم می‌کند و خود را در جبهه جهانی طبقه کارگر، در کنار جنبش ضد سرمایه داری و ٩٩ درصد مردم جهان، برای صلح واقعی و پایدار برمبنای آزادی، برابری، عدالت اجتماعی و اقتصادی و محو استثمار می‌داند.
اتحاد بین المللی تهدید به دخالت نظامی و جنگ علیه ایران از سوی آمریکا و متحدینش و نیز فراهم کردن شرایط نظامی از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب شدیدتر مبارزات کارگران و دیگر اقشار زحمتکش جامعه برای حقوق انسانی خود را به شدت محکوم می‌کند. اتحاد بین المللی، از موضع استقلال طبقاتی كارگران، هر دو سوی این نزاع را بورژوایی، سركوبگر و ضدكارگر میداند. ما همه جا علیه سیاست‌های میلیتاریستی، ویرانگر و ضدبشری آمریكا و متحدینش مبارزه خواهیم کرد و همزمان از منظر استقلال طبقاتی کارگران به تلاش‌ها و فعالیت‌های خود برای کسب حمایت‌های بین المللی طبقاتی و مترقی از مبارزات كارگران علیه كلیت سرمایه داری و رژیم ضدكارگر جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهیم داد.
اتحاد بین المللی مخالف قاطع سیاست‌های تحریم اقتصادی است. تحریم اقتصادی ایران توسط قدرت‌های سرمایه داری غرب و متحدین آن باعث تشدید و گسترش باز هم بیشتر فقر و فلاکت و بیکاری در ایران خواهد شد. عوارض این تحریم‌ها هم اکنون خود را در افزایش شدید قیمت‌ها، کمبود مواد اولیه و بیکار شدن گسترده‌تر کارگران نشان داده است. تحریم اقتصادی بیش از آنکه فشاری علیه رژیم حاکم در ایران باشد بار سهمگینی است بر گرده کارگران و اکثریت مردم ایران. در واقع، تحریم اقتصادی همچون تهدیدات جنگی، ابزاری است ضدانسانی علیه کارگران و مردم محروم و در خدمت اهداف و سیاست‌های سرمایه داری جهانی. از سوی دیگر، تحریم اقتصادی و تهدیدات جنگی وسیله‌ای است در دست حکومت سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران برای تشدید سرکوب اعتراضات کارگری و حق طلبانه و گسترش فضای ترس و اختناق در جامعه.
بنابراین، اتحاد بین المللی از کارگران و جنبشهای کارگری و مترقی در سراسر جهان می‌خواهد که با برافراشتن پرچم همبستگی طبقاتی:
- تحریم اقتصادی و سیاستهای میلیتاریستی و جنگ طلبانه آمریکا و متحدینش در مورد ایران را محکوم کنند.
- از مبارزات طبقه کارگر و دیگر اقشار زحمتکش در ایران برای حق تشکل مستقل، آزادی بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و حضور طبقاتی در جامعه حمایت نمایند.
- برای ایجاد کارزارهای بین المللی بر مبنای محور مبارزه علیه تحریم اقتصادی و تهدیدهای نظامی، اعتراض به سرکوب مبارزات کارگران و مردم توسط رژیم جمهوری اسلامی و حمایت از مبارزات کارگری و مترقی در ایران اقدام نمایند.
زنده باد همبستگی جهانی طبقه کارگر
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
٢٥ بهمن ١٣٩٠- چهارده فوریه ٢٠١٢
info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com
***
فراخوان كارگران شبستر برای تحریم نمایش انتخابات
نباید جواز فقر و غارت بیشتر سرمایه‌های مان را صادر كنیم هموطنان عزیز و كارگران خطه آذربایجان
ما كارگران شبستر سالیان هست كه از كار اخراج شده‌ایم و حق و حقوقمان را نیز علیرغم همه پیگیری‌ها بعد از سالیان متوالی هنوز نتوانسته‌ایم بگیریم. بارها برای پیگیری همین مطالبات علیرغم اینكه آهی در بساط نداشتیم اما رنج سفر را بجان خریده و به تهران مقابل مجلس رفتیم تا شاید مدعیان نمایندگی ما، دردی از ما دوا كنند. اما مایوس و سرخورده برگشتیم، و باز هم تجربه كردیم كه در این سالیان هر كسی كه بعنوان نماینده به كرسی و مقامش رسید بعد از مدتی صاحب شركتها و سرمایه‌های باد آورده شد و مردم و دردهای مردم خودش را فراموش كرد.
به این وسیله ما ضمن اعلام تحریم این نمایش انتخابات اعلام میكنیم كه نتیجه این انتخابات از قبل تعیین تكلیف است. لذا شركت در این نمایش و رای دادن آنهم در چنین نظامی در واقع رای دادن به فقر و غارت بیشتر سرمایه‌های مملكت خودمان است. و معادل خیانت به مردم میهنمان میدانیم.
جمعی از كارگران كارخانه‌های شبستر

اخبار بین المللی

یمن: اعتصاب کارگران شرکت استخراج نفت در حضرموت
به گزارش Gulf News روز دوشنبه ١٣ فوریه اعتصاب بیش از ١٠٠٠ کارگر نفت ایالت شرقی‌ حضرموت وارد چهارمین روز خود شد. این کارگران برای شرکت نفت پترو مسیلا کار میکنند. در ماه نوامبر سال گذشته پس از اینکه شرکت کانادایی Nexen تعطیل شد، این شرکت با هدف جایگزینی آن شروع به کار کرد. همان موقع به کارگران وعده داده شد که خدمات پایان کار خود را دریافت خواهند کرد ولی تا بحال این کارگران هیچ چیز را دریافت نکرده‌اند. کارگران اعلام کرده‌اند که تا هنگامی که این پول را دریافت نکنند به سر کار باز نخواهند گشت. دولت می‌گوید این مبلغ حدود ٦٠ میلیون دلار میشود و دولت در حال حاضر نمی‌تواند این مبلغ را بپردازد. ابوبکر بوسیمر از مسئولین اتحادیه کارگران نفت می‌گوید هنگامی که شرکت Nexen تعطیل شد دولت قول داد که خدمات پایان کار را به کارگران بپردازد. همچنین دولت وعده داد که دستمزد این کارگران را برابر با دستمزد کارگران نفت در شرکتهای مشابه همانند Dove، Total و DNO بپردازد. ولی دولت به وعده خود عمل نکرد و ما هم راهی جز دست زدن به اعتصاب برای گرفتن حقمان نداریم.
***
مصر: اعتصاب کارگران اسکله العین السخنه
به گزارش الاهرام آنلاین بیش از ٧٠٠ کارگر اسکله العین السخنه که در قسمت جنوبی کانال سوئز واقع شده است روز یکشنبه ١٢ فوریه از ساعت ٤ بعد از ظهر با خواست دریافت سهم بیشتر از سود شرکت دست از کار کشیدند. این اعتصاب از قبل برنامه ریزی و اعلام شده بود. کارگران می‌گویند شرکت در سالهای اخیر از سود بالائی برخوردار بوده است ولی آنها فقط سهم ناچیزی دریافت کرده‌اند. اعتصاب این کارگران باعث متوقف شدن کامل عملیات در این اسکله شده است. در سپتامبر سال گذشته نیز این کارگران با خواست مشابه دست از کار کشیدند که در نتیجه آن این شرکت اعلام کار که بیش از ٥ میلیون دلار خسارت دیده است.
این اسکله توسط شرکت عظیم اداره کننده بنادر بنام DP World اداره میشود که یک شرکت آمارتی است و دفتر مرکزی آن در دبی واقع شده است. این شرکت ١٢٠٠ کارگر دائم و ٤٠٠٠ کارگر موقت در استخدام خود دارد.
***
استرالیا: اعتصاب ٣٥٠٠ کارگر معادن استخراج ذغال سنگ
به گزارش AFP روز چهارشنبه ١٥ فوریه بیش از ٣٥٠٠ کارگر معادن تولید ذغال سنگ BHP Billiton در ٧ معدن مختلف دست از کار کشیدند و اعلام کردند که اعتصاب را به مدت ١ هفته ادامه خواهند داد. این اعتصاب بزرگترین اعتصاب از سال ١٩٩٠ میلادی بشمار می‌‌آید. خواسته‌های عمده این کارگران بهبود شرایط کار، حق مسکن مناسب، ایمنی محیط کار و دخالت بیشتر نمایندگانشان در تصمیم گیریها هستند. این شرکت که یکی از بزرگترین شرکتهای تولید ذغال سنگ در دنیا بشمار میرود، سال گذشته بیش از ٢٣ میلیارد دلار سود خالص بدست آورد. کارگران می‌گویند آنها حق دارند که از این سود سهمی ببرند. نماینده این شرکت گفته است از اینکه کارگران تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند، ناامید شده است ولی هر وقت کارگران اراده بکنند، آنها حاضر هستند تا به سر میز مذاکره باز گردند. کارگران اعلام کرده‌اند که در یکسال اخیر مذاکره آنها با کارفرمایان بی‌نتیجه بوده است.
***
تونس: اعلام اعتصاب کارمندان شهرداری ها
به گزارش Tunisia Live کارمندان شهرداری‌ها اعلام کرده‌اند که از روز ٢٠ فوریه بمدت ٤ روز دست به اعتصاب خواهند زد. خواست عمده آنها دریافت پاداش است که شهرداری‌ها وعده داده بودند که به این کارمندان بپردازند ولی تا بحال به وعده خود عمل نکرده‌اند. علاوه بر آن، آنها خواهان بهبود شرایط کار، بهبود شرایط ترفیع و تقسیم عادلانه‌تر پاداش‌ها هستند. ١٥ شهرداری در تونس، پایتخت و همچنین شهرداری‌ها در شهر‌های دیگر قرار است به این اعتصاب بپیوندند.
***
سوئد: اعتصاب ٤٠٠ کارمند ٣ شرکت هواپیمایی
به گزارش Business Week روز سه شنبه ١٤ فوریه ٤٠٠ کارمند ٣ شرکت هواپیمایی TUIfly Nordic، Novair و Primera Air در اعتراض به افزایش ساعت کاریشان دست از کار کشیدند. این اعتصاب پس از شکست مذاکرات و دست نیافتن به توافق بین کارگران و مدیریت این ٣ شرکت، صورت گرفت. اتحادیه کارگری Unionen که این کارگران را نمایندگی میکند، گفته است که آنها خواهان حداکثر ٤٢ ساعت کار در هفته برای اعضا خود هستند در صورتیکه کارفرمایان در نظر دارند ساعت کار آنها را تا ٦٠ ساعت در هفته افزایش دهند.
***
عمان: تحصن کارگران مهاجر هندی در سفارتخانه هند
به گزارش Muscat Daily روز دوشنبه ١٣ فوریه ٧٠ کارگر مهاجر هندی که در یک شرکت پیمانکاری ساختمان بنام "مشهور" در عمان کار میکنند، در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه دستمزد وارد محوطه سفارت هند شده و دست به تحصن زدند. این کارگران که دستمزدشان بین ١٥٥ تا ٢٣٢ دلار در ماه است میگویند طی این مدت برای گذران زندگی تعدادی به شستن ماشین و تعدادی از آنها به جمع آوری بطری و قوطی خالی در خیابانها مشغول بوده‌اند. آنها میگویند که حاضر به ترک سفارت نخواهند شد مگر اینکه راه حل برای مشکلشان پیدا شود. گفته‌اند که به هر جا مراجعه کرده‌اند کسی به دادشان نرسیده است. حتی خواسته‌اند که پاسپورتشان که در اختیار کارفرما است به آنها پس داده شود تا بتوانند به هند برگردند ولی با خواستشان موافقت نشده است. تعدادی از این کارگران از سلامت کامل برخوردار نیستند و برای درمان احتیاج فوری به پزشک دارند. این شرکت پیمانکاری اعلام کرده است که چون آنها پیمانکار چند موسسه دولتی هستند و دولت به آنها پولی بابت کارشان پرداخت نکرده است، قادر به پرداخت دستمزد کارگران نیستند.
***
بحرین: اعتراض کارگران اخراجی در جلوی وزارت کار
به گزارش Gulf Daily News روز دوشنبه ١٣ ژانویه صدها تن که در جریان اعتراضات سال گذشته از کار اخراج شده بودند، در جلوی وزارت کار دست به اعتراض زدند و خواهان بازگشتن بلافاصله خود به کار شدند. این اعتراض یکروز بعد از بیانیه دولت شکل میگیرد که دولت در آن از شرکتهایی که کارمندان خود را اخراج کرده‌اند، خواسته است که این کارمندان را به کار باز گردانند. این بیانیه دولت تحت فشار اعتراضات مداوم این کارگران و همچنین سازمانهای بین ال المللی صادر شده است. گفته میشود در جریان اعتراضات سال گذشته بیش از ٢٠٠٠ تن که عمدتاً از شرکتهای دولتی هستند، اخراج شده بودند. در اثر اعتراضات مداوم کارگران و همچنین سازمان‌های بین ال المللی بخش عمده‌ای از این کارگران به کار بازگشته‌اند ولی هنوز تعدادی هستند که همچنان برای باز گشت به کار تلاش میکنند.