١٨  بهمن  ١٣٩٠ -  ٧  فوریه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهیاعتراض و اعتصاب كارگری

اعتصاب کارگران متروی مهرآباد
حدود ٢٠٠ تن از کارگران متروی مهرآباد از ساعات ٨ صبح روز ١٧ بهمن با خاموش کردن دستگاه‌ها دست به اعتصاب زدند. این کارگران که در ٥ ایستگاه مختلف مشغول ساخت تونل برای مترو هستند، در اعتراض به ٥ ماه حقوق معوقه‌ی خود دست از کار کشیدند. بعد از چند ساعت كارگران هر ٥ ایستگاه در یکی از ایستگاه‌ها جمع شدند و به اعتصاب خود ادامه دادند. در نهایت با دخالت حراست و نیروهای ضد‌‌شورش کارگران ایستگاه‌های مختلف را مجبور کردند که به ایستگاه‌های خود برگردند، اما کارگران همچنان در ایستگاه‌های خود به اعتصاب ادامه داده‌اند و خواهان دریافت ٥ ماه حقوق معوقه‌شان هستند. کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه در پایان ساعت اداری روز ١٧ بهمن کارفرمای متروی مهرآباد به کارگران اعتصابی اعلام کرد که باید به مرخصی اجباری بروند و تا تاریخ ٢٣ بهمن کارگاه‌ها تعطیل است.
***
تجمع اعتراضی كارگران شركت رامكو و پیمانكاران پتروشیمی
روز دوشنبه ١٠ بهمن بیش از ٣٠٠ نفر از كارگران شركت رامكو و پیمانكاران پتروشیمی كاویان در عسلویه مقابل كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كردند و خواستار ٧ ماه حقوق معوقه خود شدند. یكی از كارگران گفته است: ٣ ماه است كه به ما وعده وعید میدهند كه حقوق معوقه ما را میدهند. طی ماه گذشته چندین بار بخاطر عدم اجرای وعده‌هایشان تجمع و اعتراض كردیم، اما تاكنون به این وضعیت مارسیدگی نشده است و هر بار با این وعده‌های پوشالی ما را سر میدوانند. كارگران گفته‌اند كه تا رسیدن به مطالبات خود به تجمع واعتراض ادامه خواهند داد.
***
تجمع اعتراضی کارگران در مقابل پالایشگاه آبادان
از ساعات اولیه صبح روز دوشنبه صدها تن از کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان همراه با جوانان بیکار و افراد جویای کار در این شهر در مقابل درب ورودی پالایشگاه آبادان تجمع كرده و ضمن اعتراض به وضعیت نابسامان زندگی و معیشت خود و خانواده‌هایشان، خواستار بازگشت به سر کار و تامین شغل مناسب برای خود شدند.
***
كارگران كارخانه ویتانا ٤ ماه حقوق نگرفته اند
كارگران كارخانه ویتانا در تهران مدت ٤ ماه است كه حقوقی نگرفته‌اند. این كارخانه در حال حاضر بیش از ٤٠٠ كارگر دارد. این كارگران در اعتراض به این وضعیت دست به تجمع زده‌اند و خواهان دریافت حقوق خود می‌باشند.
***
كارگران نساجی بافت بلوچ معترض هستند
جمعی از كارگران بازخرید كارخانه نساجی بافت بلوچ در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مطالبات خود روز چهارشنبه گذشته در پارك مقابل اداره تامین اجتماعی ایرانشهر تجمع اعتراضی برگزار كردند. این كارگران پلاكاردهایی را حمل می‌كردند كه از جمله روی یكی از پلاكاردها نوشته شده بود: ١٠ سال وعده و وعید میان تهی كافی است. یكی از این كارگران گفت: تاكنون همه مسئولین از نماینده مجلس گرفته تا استانداری و فرمانداری و امام جمعه و بیمه تامین اجتماعی و اداره كار را رفته و درد و مشكل مان را گفته‌ایم ولی هیچ كس پاسخی نگرفتیم! وی افزود: ٨ - ٩ سال است كه بازخرید شده‌ایم ولی صاحب كارخانه بی مروت و مسئولین استانداری و فرمانداری و امام جمعه حق و حقوق مان را نداده‌اند.
***
اعتصاب شماری از رانندگان کامیون در تهران
برخی رانندگان کامیون‌های سنگین در تهران، از چند روز پیش با هدف بالا بردن دستمزدشان دست به اعتصاب زده‌اند. این رانندگان خواهان دو برابر كردن كرایه خود می‌باشند. این رانندگان در پی افزایش مبلغ حمل خاک از ٥٠ هزار تومان به ١٠٠ هزار تومان برای کامیون‌های بزرگ و از ٣٥ هزار تومان به ٧٠ هزار تومان برای کامیونهای کوچک می‌باشند.
***
اعتراض كارگران خطوط راه آهن به افزایش تورم و ثابت ماندن دستمزد
ایلنا روز ١٢ بهمن خبر داد: جمعی از کارگران رسمی خطوط راه آهن کشور در اعتراض به عدم افزایش حقوق و دستمزدها با توجه به تورم موجود نارضایتی خود را به مجمع کارکنان سیرو حرکت اعلام داشتند. كارگران معترض خواستار آن هستند که نسبت به احکام حقوقی و دستمزد آنان بازنگری صورت بگیرد.
***
تجمع اعتراضی کارگران اروند جنوب در آبادان
دهها تن از کارگران پیمانی بخش خدمات اداری اروند جنوب، شاغل در منطقه آزاد اروند در ادامه پیگیری مطالبات خود و در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه خود، طی روزهای شنبه و یکشنبه ١٥ و ١٦ بهمن در مقابل ساختمان دادگستری رژیم در این شهر تجمع نموده و خواستار رسیدگی فوری به مطالبات خود شدند.
***
گسترش دامنه اعتصابات در راه آهن تهران
همزمان با تداوم اعتصاب کارگران قطارها و شرکتهای خصوصی مسافربری راه آهن تهران، مهمانداران این قطارها نیز به این اعتصاب پیوستند. اعتصاب مذکور که در اعتراض به سطح نازل دستمزدها صورت گرفته موجب تاخیر چند ساعته در حرکت قطارها در مسیرهای تهران به شهرهای اهواز، ساری و مشهد، شده است. اعتصاب کارکنان و مهمانداران قطارها با بی توجهی مقامات رژیم اسلامی مواجه شده و هیچکدام از این مقامات تمایلی برای شنیدن خواست و مطالبات کارکنان و کارگران برای پایان دادن به این اعتصاب از خود نشان نداده‌اند. این بی توجهی باعث خشم و نارضایتی بیشتر کارکنان و مسافران شده است.
***
كارگران آجرماشینی گرمسار در اعتراض
روز شنبه گذشته كارگران كارخانه آجرماشینی گرمسار در اعتراض به پایین بودن قیمت كرایه حمل و نقل، جلو شهرك صنعتی گرمسار دست به تجمع اعتراضی زدند. با توجه به افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت لاستیك و قطعات یدكی و مواد مصرفی خودروها، رانندگان خواهان افزایش قیمت كرایه‌های خود بودند.
***
اعتصاب تعدادی از رانندگان تاکسی در سردشت
بنابه گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، دهها نفر از رانندگان تاکسی خط ربط به سردشت در روز یکشنبه ١٦ بهمن ماه اعتصاب کردند. برپایه این گزارش رانندگان خط مذکور در اعتراض به افزایش کمیسیون ماهانه آنان از ٢٦ هزار تومان به ٥٠ هزار تومان، از ساعت ٧ صبح تا ١٢ ظهر دست به اعتصاب زدند. این رانندگان اعلام نمودند اگر کار تاکسیرانی که به بخش پیمانکاری سپرده شده عملی گردد، در روزهای آینده به اعتصابات دیگری دست خواهند زد.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

١١٠٠ کارگر شرکت ریسندگی کاشان بیش از ٣٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند
ایلنا روز ٨ بهمن نوشت: یک ١١٠٠ نفر از کارگران شرکت ریسندگی کاشان هنوز بیش از ٣٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند. کارگران این شرکت علاوه برحقوق معوقه‌ای که طلب دارند با هفته‌ای پنجاه هزار تومان امرار معاش می‌کنند و همچنان با مشکل بازنشستگی و غیره مواجه هستند.
***
دستمزد کارگران کارخانه آب معدنی اردبیل ٤٦ ماه پرداخت نشده است
کارگران کارخانه آب معدنی اردبیل ٤٦ ماە است که از دریافت دستمزدها و مزایای خود محروم مانده‌اند. این کارگران در این مدت علاوە بر اینکه از کارفرمای مربوطه خواسته‌اند تا حقوق و مزایای آنان را پرداخت کند با شکایت به ادارات و مراکز مربوطە دولتی خواستار دریافت مطالبات خود شده اما در تمام موارد غیر از بی اعتنایی هیچ جوابی دریافت نکرده‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد و اخراج كارگران در شرکت ارزه گستر
كارگران شرکت ارزه گستر كه یکی از شرکتهای راه سازی در پروژه اتوبان اهر تبریز است، به مدت ٥ ماست كه هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. تعداد کارگران این شرکت ٦٥ نفر می‌باشد كه ١٥ نفر از آنها در طی ٢ ماه گذشته اخراج شده‌اند.
***
فروش زمین‌های كارخانه آزمایش تهران و پرداخت نشدن دستمزد كارگران
كارخانه آزمایش كه تولید كننده لوازم برودتی میباشد و حدود ١٥٠ پرسنل و كارگر دارد میخواهند دو كارخانه آزمایش تهران و مرودشت را با هم یكی كنند و كارخانه آزمایش تهران را تعطیل نمایند. كارگران این كارخانه گفته ان: این یك ترفند است. اینها میخواهند زمین كارخانه آزمایش را بفروشند. زمین این كارخانه كه در ابتدای جاده آبعلی قرار دارد و قیمت آن بسیار بالاست. كارگران این كارخانه همچنین بیش از ٤ ماه است كه حقوق دریافت نكرده‌اند.
***
شرکت آرم فرم دستمزدهای کارگران را پرداخت نمی‌كند
کارفرمای شرکت آرم فرم كه بیش از ١٥٠ كارگر قراردادی و سفیدامضاء دارد، از پرداخت دستمزدهای معوقه ٩ ماهه این کارگران شرکت خودداری می‌كند.
***
عدم پرداخت دستمزد در شرکت مهندسی مشاورین یکم
شرکت عمرانی مهندسین مشاور یکم با بیش از ٢٠٠٠ کارگر قراردادی، مجری و سازنده انواع پروژه‌های عمرانی و سد سازی است. این كارگران با گذشت بیش از ١٠ روز از پایان دی هنوز دستمزدهای خود را دریافت نكرده‌اند. بسیاری از کارگران در این مدت با مراجعه به کارفرما خواستار دریافت فوری دستمزدهایشان شده‌اند. اما مدیر شرکت از پرداخت دستمزد معوقه کارگران خودداری کرده است.
***
خودداری از پرداخت دستمزدهای معوقه در شرکت خط لوله ایران
کارفرمای شرکت خط لوله ایران از پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه ٣٥٠ کارگر شاغل در این شرکت خودداری می‌كند. بهانه کارفرما در عدم پرداخت دستمزدهای کارگران، عدم پرداخت طلبها و پولهای شرکت از جانب شهرداری و دولت است.
***
كارخانه پونل با ٣٠ درصد كاهش تولید
طی یك ماه گذشته كارخانه پونل بدلیل مشكل نقدینگی و تهیه مواد اولیه با ٣٠ درصد كاهش تولیدات خود روبرو بوده است. این كارخانه در پرداخت حقوق كارگران خود ناتوان است.
***
كارگران شركت بادبند ٣ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده اند
كارگران شركت تولید كننده اسكله‌های ساختمانی بادبند در استان گیلان ٣ ماه است از حقوق خود محروم شده‌اند. در طی ٣ ماه اخیر علیرغم این كه كارگران این شركت تمام وقت و بدون تعطیلی كار كرده‌اند، كارفرما با طرح این موضوع كه پولی برای پرداخت به كارگران وجود ندارد از پرداخت حقوق ماهیانه كارگران سرباز زده است.

اخراج و بیكارسازی ها

بیکاری ٣ میلیون کارگر خدماتی
ایلنا خبر داد كه انجمن صنفی کارفرمایان اعلام کرده است در صورت لغو قرارداد با شرکتهای پیمانکاری برای تامین نیروی انسانی که مصوبه جدید هئیت وزیران است، بیش از ٣ میلیون کارگر خدماتی از کار بیکار خواهند شد.
***
قدیمی‌ترین کارخانه قند ایران هم تعطیل شد
به گزارش روزنامه‌ دولتی خراسان، کارخانه‌ قند ورامین که در سال ١٣١٣ ساخته شد، بعلت نبود مواد اولیه تعطیل شده است. این کارخانه ٥٠٠ کارگر دارد كه این كارگران هم به جرگه بیكاران پیوستند.
***
طرح اخراج کارگران شرکت کالسیمین
طرح اخراج بیش از ١٧٠٠ نفر از کارگران شرکت حفاری کالسیمین مستقر در ٥ معدن سرب و روی در منطقه انگوران زنجان و مناطق بندرعباس و قشم ابلاغ گردید. برپایه خبر منتشره این طرح اخراج توسط هیئت مدیره شرکت تصویب و از طریق مدیر شرکت برای اجرا به امور اداری شرکت ابلاغ گردیده است. با این طرح از هم اکنون اخراج ٥٠ نفر دیگر از کارگرانی که در دفتر مرکزی شرکت در تهران مشغول به کارند در حال اجراست.
***
کارخانه مزدا همچنان کارگران را اخراج می‌كند
کارفرمای کارخانه مزدا طی روزهای گذشته ١٠ نفر از کارگران خطوط مختلف تولید این شرکت را از کار اخراج کرده است. پیش از این نیز در آذرماه ١١ نفر از کارگران این کارخانه از کار اخراج شده بودند.
***
تداوم عدم پرداخت دستمزد کارگران شرکت ارکان وزین
بیش از ٦٠٠ نفر از کارگران شرکت ارکان وزین قیامدشت کرج ٣ ماه دستمزدهای معوقه خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند.
***
كارخانه فارسیت درود تعطیل شد
كارخانه فارسیت شهرستان درود به علت نبود مود اولیه از روز شنبه ٨ بهمن ماه تعطیل شده است. اكنون ٧٠٠ كارگر (٤٥٠ كارگر پیمانكار و ١٥٠ كارگر رسمی) این كارخانه در بیكاری بسر می‌برند.
***
صنعت پنبه گرگان رو به نابودی
واردات پنبه به ایران موجب نابودی صنعت پنبه در گرگان و در نتیجه بیكاری هزاران كارگر شده است.
***
نساجی پانداباف تهران تعطیل شد
شرکت نساجی پانداباف تهران بدلیل گران شدن مواد اولیه و دو برابر شدن قیمت نخ و همچنین بدلیل مشكلاتی كه در زمینه فروش محصولاتش مواجه است در شرف تعطیل شدن كامل قرار گرفته است. خبر منتشر از این كارخانه این است كه تمام كارگران این كارخانه طی یكماه آینده از كار اخراج خواهند شد.
***
ركود صنایع نیشابور
یكی از عوامل نهاد دولتی خانه کارگر در نیشابور گفته است بسیاری از واحدهای این منطقه با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کنند. وی همچنین اعلام کرد امكان تعطیلی واحدهای صنعتی همچون کارخانه روغن نباتی سه گل با بیش از ٣٠٠ کارگر و واحد صنعتی جهان الکتریک نیز وجود دارد.
***
بیش از نیمی از كارخانه‌های گرمسار در تعطیلی كامل
یكی از كارگران كارخانه آجرماشینی گرمسار در مورد وضعیت كارخانجات در گرمسار گفته است در حال حاضر از هزار كارخانه صنعتی فقط ٩ كارخانه هستند كه مشكل جدی ندارند. بقیه كارخانه‌ها چندین ماه حقوق معوقه و اخراج نیرو داشته‌اند و بیش از نیمی از آنها در حالت تعطیلی می‌باشند. با ادامه این وضعیت تا دوماه آینده احتمالا از كارخانه‌ها دیگر چیزی باقی نماند و همه مجبور به تعطیلی بشوند. او علت چنین وضعیتی را گرانی مواد اولیه، هزینه سوخت و آب و برق و عدم فروش كالاها و مالیاتهای زیاد دولت دانسته است.

ناامنی محیط كار

خودكشی كارگری در اعتراض به اخراج سازی
مصطفی علیزاده، كارگر قسمت رنگ گروه بهمن (مزدا) بعد از ظهر روز ١٢ بهمن در محوطه كارخانه دست به خودكشی زد و جان باخت. یكی از كارگران این كارخانه گفته است: به نظر می‌رسد دلیل خودكشی مصطفی علیزاده قرار داشتن نام او به همراه تعداد دیگری از كارگران در لیست اخراج پایان سال بوده است.
***
جان باختن ٢ کارگر دیگر در مشهد
نشریه دولتی خراسان گفته است كه ریزش دیوار یک کانال حفر شده در نزدیکی شهر مشهد جان ٢ کارگر را گرفت. این واقعه در جاده میامی، واقع در ٤٥ کیلومتری شهر مشهد روی داد كه در جریان آن ٢ کارگر که در حال حفر کانال بودند به دلیل نبود امکانات ایمنی و ریزش دیوار کانال، در زیر انبوه خاک مدفون و جان خود را از دست دادند.
***
كارگران ساختمانی روی داربست دائم در خطر سقوط
ایلنا از قول محمد باقری كه او را "عضو کانون کارگران ساختمانی" معرفی کرده است، گفته است: تعداد کارگران شاغل ساختمانی روی داربست را ٥٠ هزار نفر اعلام کرد و گفت: سالیانه حدود ٢٠٠ نفر از کارگران فعال در این بخش به علت سقوط از روی داربست جان خود را از دست می‌دهند.
***
انفجار در پالایشگاه آبادان چندین كشته و مجروح بر جای گذاشت
بر اساس خبر منتشر شده، ساعت ٩ و سی دقیقه صبح روز دوشنبه ١٧ بهمن ماه، انفجار مهیبی در پالایشگاه آبادان به وقوع پیوست. بر اثر این انفجار که در واحد سیصد پالایشگاه روی داد، شماری از کارگران مجروح و دچار سوختگی شدید شده‌اند. هنوز از تعداد کشته شدگان این انفجار اطلاع دقیقی در دست نیست. اما به نقل از شاهدان عینی حداقل ٢ نفر از کارگران این بخش جان خود را از دست داده‌اند.

بازنشستگان

٧٠ درصد بازنشستگان زیر خط فقرند
یكی از عوامل خانه كارگر رژیم به نام پرویز احمدی پنجکی كه مطبوعات رژیم از او بعنوان "رئیس انجمن بازنشستگان جامعه اسلامی کارگران" اسم می‌برند گفته است: در حال حاضر با توجه به آمارهای موجود حدود ٧٠ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی ماهیانه حدود ٤٠٠ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند. او می‌گوید: با توجه به تورم فعلی و گرانیهای موجود در جامعه، بازنشستگان با مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیار زیادی روبرو هستند.
***
٣٥٠ هزار تومان عیدی مشکلی از بازنشستگان حل نمی‌کند
عیدعلی کریمی دبیر اجرایی نهاد رژیمی خانه کارگر قزوین اعتراف كرده است كه ٣٥٠ هزار تومان عیدی با توجه به تورم موجود و افزایش گرانی‌ها در آستانه عید نوروز مشکلی را از بازنشستگان حل نمی‌کند. او گفته است بازنشستگان خواستار افزایش حقوق و عیدی خود همانند کارگران شاغل هستند.

معلمان

جمعی از معلمان کرمانشاه دست به اعتصاب می‌زنند
جمعی از معلمان استان کرمانشاه، در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان نسبت به رفع مشکلات مالی‌شان در روز شنبه، ١٥ / ١١ / ١٣٩٠ دست به اعتصاب خواهند زد. این معلمان با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مدیر کل اداره‌ی آموزش و پرورش این استان اعلام کردند که روز، شنبه به نشانه اعتراض دست به اعتصاب زده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری خواهند کرد. در بخشی از این نامه آمده است: همانطور که مستحضر هستید حق التدریس همکاران شاغل فرهنگی مربوط به ماه‌های آذر و دی پرداخت نشده، با توجه به روند رو به رشد تورم که ساعتی در کشور ما رو به افزایش است و این امر موجب مشکلات عدیده مالی برای همکاران فرهنگی شده است، علارغم تماس‌های مکرری که همکاران با جناب عالی و دیگر روسای نواحی داشته‌اند چنین به نظر می‌رسد که گویا اراده‌ای از طرف مقام‌های بالا‌تر جهت رفع این مشکل وجود ندارد و هر روز با وعده و وعیدهای بی‌پشتوانه مواجه‌ایم. لذا ما جمعی از فرهنگیان کرمانشاه اعلام می‌داریم که به نشانه اعتراض به بی‌توجهی مسئولان نسبت به رفع مشکلات مالی فرهنگیان در مورخ شنبه از حضور در کلاس‌های درس خود داری خواهیم کرد و اعلام می‌داریم که اگر این روند بی‌توجهی به خواست‌ها ادامه پیدا کند در آینده هم چنین مشکلاتی همکاران مواجه گردند به حرکتهای اعتراضی خود با قاطعیت ادامه خواهیم داد.
***
انتخابات فرمایشی، مجوزی برای سركوب بیشتر مردم بوسیله ملایان
ما فرهنگیان و معلمین سالیان زیادی است كه شاهد پایمال شدن حقوق اولیه و محروم شدن از استخدام و كار مشروع و قانونی مان هستیم. در سال گذشته دهها بار همكاران ما جهت اعتراض نسبت به وضعیت موجود در مقابل مجلس دست به تحصن و اعتراض زدند ولی جوابی جز تهدید، فشار و سركوب بیشتر دریافت نكردند. در ماههای اخیر تعداد زیادی از معلمین سابقه دار و شناخته شده را از كار بركنار كرده و یا به سطوح پایین تری تنزل داده‌اند و هیچكس پاسخگوی این وضعیت نبوده و نیست. اكنون در آستانه انتخابات قلابی آنها كه به هیچ وجه منتخبین واقعی مردم نیستند چرا در پی كسب مشتری برای این نمایش فضاحت بار میباشند. بنظر ما این انتخابات فقط در جهت مشروعیت دادن به سركوب و جنایتی است كه ٣٣ سال به آن مشغول بوده و هستند. لذا ما نتنها خودمان را به این ننگ و ذلت آلوده نمی‌كنیم بلكه از عموم مردم میخواهیم كه صدای اعتراض خود را بر علیه این فریبكاری بزرگ بلند نمایند.
جمعی از معلمین منطقه ٨ تهران

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

مظفر صالح نیا برای آخرین دفاعیات به دادیاری شعبه ٤ احضار شد
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٢ بهمن خبر داد كه مظفر صالح نیا از اعضا هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران ساعت ١٠ صبح روز ١٢ بهمن و با احضاریه کتبی شعبه چهار دادیاری دادگاه انقلاب سنندج در این دادیاری حضور پیدا کرد و بعنوان آخرین دفاعیه در پرونده اش، اتهامات وارده توسط مامورین امنیتی بر خود را رد کرد و بر حق قانونی خود مبنی بر فعالیت صنفی و دفاع از حقوق انسانی و اجتماعی کارگران تاکید نمود. در ادامه آمده است: طبق روال قانونی پس از تکمیل پرونده و آخرین دفاعیات توسط مظفر، پرونده وی از شعبه ٤ دادیاری جهت رسیدگی در اختیار یکی از شعبات دادگاه انقلاب سنندج قرار خواهد گرفت.
***
عدم اجازه از مرخصی پزشكی علی نجاتی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری روز ١٣ بهمن خبر داد، علی نجاتی كارگر عضو هیات مدیره سندیكای كارگران نیشكر هفت تپه با وجود در دست داشتن تمام مدارك مرخصی پزشكی ماهانه و برغم گذشتن سه روز از زمان قانونی مرخصی كماكان در زندان نگه داشته شده است. در ادامه آمده است: دادستان شوش، پزشكی قانونی و مقامات زندان كه تمامی افرادی هستند كه باید مرخصی پزشكی را یك به یك تایید كنند،همگی مرخصی ماهانه نجاتی برای مراجعه به پزشك متخصص را تایید كرده‌اند اما معلوم نیست به چه علتی علی نجاتی با شرایط وخیم جسمی هنوز در زندان است. وی بعلت وخامت وضع قلبش چند بار در بهداری زندان معاینه شده است اما بهداری زندان به وی اعلام كرده هیچ كاری برای او نمیتوانند انجام دهند و مطابق دستور پزشك قانونی و دادستانی شوش وی باید به مرخصی پزشكی برود تا تحت معالجه پزشك متخصص‌اش قرار بگیرد. وی به هنگام خواب تنگی نفس دارد، هنگامی كه چند قدم بر میدارد چشمانش سیاهی میرود و سر درد و سینه درد میگیرد. انسداد رگ‌های قلب نجاتی و مشكلات در دریچه ی میترال قلب باعث میشود كه او نتواند حتا در شرایط عادی و استراحت مطلق و در منزل بدون درد و رنج روزگار بگذراند و ضرورت دارد برای جلوگیری از سكته مجدد قلبی و پیگیری معالجه اش هر چه سریعتر از زندان مرخص شود.
***
سندیكای كارگران واحد دستگیری فعالین كارگری را محكوم كرد
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در سه اطلاعیه جداگانه طی روزهای اخیر، دستگیری و اذیت و آزار فعالین كارگری شیث امانی، صدیق كریمی و علی اخوان را محكوم كرد.

گزارش

عضو مجلس اسلامی: كارگران در كشور ما وضعیت خوبی ندارند
ایلنا نوشته است كه داریوش قنبری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اسلامی از افزایش بحران بیکاری به دنبال ورشکستگی واحدهای تولیدی خبر داد. وی از بروز پدیده رکود تورمی در واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: همراه شدن تورم با رکود بی‌سابقه که پیامد آن کاهش سرمایه گذاری‌ها و رشد روزافزون ورشکستگی واحدهای تولیدی و بتبع افزایش نرخ بیکاری است، کشور را در تنگنای بی‌سابقه‌ای قرار داده است. می‌گوید: کارگران در کشور ما وضعیت خوبی ندارند و حقوق مناسبی به آنها داده نمی‌شود. روند رو به رشد نرخ بیکاری و فقر در جامعه تبعاتی همچون بروز بحران‌های اجتماعی و خشونت‌های افسار گسیخته را به دنبال دارد. با توجه به عدم توازن در عرضه و تقاضای بازار كار و به تبع بحران بیکاری، کارفرماها کارگران را استثمار می‌کنند و بیشترین کار را با کمترین دستمزد از این کارگران می‌خواهند.
او درباره بحث اصلاح قانون كار گفت: دولت با تدوین پیش نویس فعلی تنها به دنبال مسلط كردن كارفرما بر كارگر است و قصد دارد این حداقل حقوقی كه كارگران دارند را نیز از آنها بگیرد. در باره بیمه نیز گفت: قوانین مناسبی برای بیمه شدن کارگرانی که به شکل رسمی و غیر رسمی در واحدهای تولیدی فعالیت می‌کنند وجود ندارد.
***
فعالان اتحادیه‏ های کارگری را آزاد و احکام و محاکمه آنان را باطل اعلام کنید
(نیویورک، ٣٠ ژانویه ٢٠١٢) ­ دیده بان حقوق بشر امروز گفت که مقامات ایرانی باید ده‏ها فعال کارگری و اتحادیه‏های مستقل صنفی که به دلیل ابراز مسالمت آمیز حمایت از کارگران زندانی شده‌اند را فورا آزاد کنند. دیده بان حقوق بشر افزود که ایران باید احکام افرادی را که صرفا به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حق آزادی اجتماعات و گردهمایی‏ها محکوم شده‏اند لغو، و از محاکمه افرادی که به این دلایل در معرض پیگرد قرار دارند صرف نظر کند.
در اواسط ژانویه ٢٠١٢، مقامات چهار تن از فعالین را احضار کردند تا دوران حبس طولانی مدت خود‏ را، که حکم آن در سال ٢٠١١ علیه آنان صادر شده بود، آغاز کنند. در ٢٨ ژانویه، مقامات علی رضا اخوان، معلم و فعال کارگری، را در منزلش بازداشت کردند. در حال حاضر اطلاعی در باره مکان بازداشت وی در دست نیست. در ١٨ ژانویه، نیروهای امنیتی محمد جراحی را در خانه او در تبریز دستگیر کردند. سه روز قبل از آن، ماموارن اطلاعات دو تن از فعالان کارگری در تبریز را احضار و شاهرخ زمانی، از رهبران برجسته حقوق کارگری در آن شهر را دستگیر کردند. در ١٦ ژانویه، مقامات همچنین شیث امانی، یکی از فعالان برجسته و عضو هئیت مدیره یکی از اتحادیه‌های کارگری مستقل در سنندج، را دستگیر کردند. در اوایل ماه ژانویه مقامات مهدی شاندیز را بازداشت و به بند ٣٥٠ زندان اوین منتقل کردند. همه بازداشت شدگان فعالین کارگری و یا عضو اتحادیه‏های مستقل کارگری که از سوی دولت مجاز شمرده نمی‌شوند هستند.
جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: «اتحادیه‌های کارگری مستقل نقش حیاتی در حفاظت از حقوق کارگران در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد داشته‌اند. این موج جدید از دستگیری‏ها تداوم آن سنت زشت و طولانی مدت دولت ایران است که می‌خواهد با هدف قراردادن اتحادیه‌های مستقل کارگری تسلط کامل خود را بر آنان اعمال کند.»
طبق گزارش رسانه‏های ایرانی، امانی، فعال برجسته حقوق کارگری در سنندج (استان کردستان) و یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، بعد از آن که به دفتر دادستانی سنندج جهت پیگیری وضعیت دو فعال دیگر کارگری که در اوایل ژانویه بازداشت شده بودند می‌رود، دستگیر می‌شود. دیده بان حقوق بشر همچنین نگران وضعیت چندین فعال برجسته کارگری و اتحادیه‌های کارگری که دوران حکم زندان خود را سپری می‌کنند، ازجمله رضا شهابی، علی نجاتی، ابراهیم مددی و بهنام ابراهیم زاده، می‌باشد. مددی معاون و شهابی خزانه دار‏ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می‌باشند. مددی در حال حاضر حکم سه سال و نیم حبس خود را به اتهام تهدید امنیت ملی سپری می‏کند. شهابی در تاریخ ١٢ ژوئن ٢٠١٠ دستگیر شد. دادگاه انقلاب وی را به اتهام تهدید امنیت ملی و «تبلیغ علیه نظام» در ٢٥ مه ٢٠١١ محاکمه کرد، اما هنوز حکمی در مورد او صادر نکرده است.
علی نجاتی و بهنام ابراهیم زاده، دو فعال دیگر کارگری که اکنون در رابطه با اتهامات امنیت ملی به ترتیب دوران حبس یک ساله و پنج ساله خود را در زندان سپری می‌کنند، نیز از مشکلات جدی جسمی رنج می‌برند. این اتهامات به دلیل فعالیت‏های نجاتی و ابراهیم زاده در اتحادیه‏های مستقل کارگری بر آنان وارد شده است. طبق گزارش‏های رسیده به دیده بان حقوق بشر، نجاتی و ابراهیم زاده هر دو خواهان مرخصی طولانی مدت از زندان برای دریافت مراقبت‌های پزشکی شده‌اند، اما مسئولین قضایی به درخواست آنان پاسخ منفی داده‌اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از جمله بزرگترین اتحادیه‏های مستقل کارگری فعال در ایران می‏باشند. قانون کار ایران به اتحادیه‏های کارگری مستقل از گروه‏های تحت نظارت دولت اجازه فعالیت نمی‏دهد. از سال ٢٠٠٥ تاکنون، مقامات بارها با احضار، بازداشت، محاکمه و زندانی کردن کارگران مرتبط با اتحادیه‌های کارگری مستقل، آنان و خانواده‌های آنان را مورد اذیت و آزار قرار داده‌اند.
اکثر این بازداشت‏ها هنگام اجرای مراسم‏ بزرگداشت روز جهانی کارگر و یا اعتصاب‏هایی که به دعوت اتحادیه‏های کارگری و اغلب به دلیل عدم پرداخت چندین ماه دستمزد و یا مزایای عقب افتاده به راه انداخته شده بود صورت گرفته است. منصور اسانلو، رئیس فعلی اتحادیه کارگران اتوبوس رانی، بعد از چند بار دستگیری بین سال‏های ٢٠٠٥ و ٢٠٠٧، سرانجام به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، و «تبلیغ علیه نظام» به ٥ سال حبس محکوم شد. بعد از سپری کردن ٤ سال حبس، مقامات درماه ژوئن به وی اجازه دادند که از زندان اوین خارج شود. اما آنان هنوز می‌توانند او را برای سپری کردن مدت باقی‏مانده حبس دوباره به زندان احضار کنند. دیده بان حقوق بشر از مقامات قضایی ایران خواست که حکم زندان اسانلو را باطل اعلام کنند.
اتحادیه‏های کارگری مستقل علیه پیش نویس اصلاحیه قانون کار که توسط رئیس جمهور احمدی نژاد پیشنهاد شده است اعتراض کرده‌اند. این پیش نویس که در حال حاضر تحت بررسی مجلس قرار دارد، به کارفرمایان اجازه می‌دهد که کارگران را آسان‌تر برکنار کرده و مزایای آنان از جمله مدت تعطیلات سالانه را کاهش دهند.
جو استورک گفت: «فعالان کارگری در صف مقدم مبارزه برای آزادی سازمان‏ها و اجتماعات در ایران قرار داشته‌اند و در این راستا هزینه سنگینی را نیز پرداخته‌اند. قوانین ایران باید حق تشکیل اتحادیه‌های کارگری مستقل را به رسمیت بشناسد و فعالان کارگری را که مرتکب هیچ جرمی به غیر از دفاع از منافع کارگران نشده‌اند، آزاد کند.»
***
بیکاری ٣ میلیون کارگر با حذف شرکت‌های خدماتی و فسخ قرارداد
محمد انتظامی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی شرکت‌های خدماتی گفت:‌ در حال حاضر ٣ میلیون کارگر با این شرکت‌ها کار می‌کنند که دولت نمی‌تواند قرارداد مستقیم با آن‌ها منعقد کند. وی با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر حذف شرکت‌های خدماتی و نیز عقد قرارداد مستقیم کارگران خدماتی با دستگاه‌های دولتی اظهار داشت: در حال حاضر ٢٣ هزار شرکت زیر نظر ٤٧ انجمن مشغول به فعالیت‌ هستند که در مجموع ٣ میلیون کارگر در قالب این شرکت‌ها کار می‌کنند. وی ادامه داد:‌ از ٨ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی ٣ میلیون از این بیمه شدگان مربوط به شرکت‌های خدماتی هستند که حرف اول را از نظر ایجاد اشتغال در کشور می‌زنند.
محمد انتظامی با پرداختن به ابعاد مختلف مصوبه دولت تاکید کرد: امکان استخدام مستقیم این میزان کارگر از سوی دولت و دستگاه‌های مربوطه وجود ندارد و همچنین مراکز دولتی تا پایان سال با شرکت‌های خدماتی قرارداد منعقد کرده‌اند. به گفته انتظامی نزدیک به نیمی از مشاغل ایجاد شده توسط شرکت‌های خدماتی مربوط به اشتغال زنان است که ٧٠ درصد از آنها شوهر ندارند و ١٠ درصد شوهران این افراد در زندان و باقی مانده نیز زنان بی‌سرپرست هستند.
او با بیان اینکه در حال حاضر ٤٠٠ هزار نفر به صورت مستقیم در دفاتر شرکت‌های خدماتی مشغول به فعالیت هستند تصریح کرد: امکان استخدام مستقیم از سوی دولت با توجه به ضرب الاجل تعیین شده برای دستگاه‌ها و حذف شرکت‌های خدماتی این تعداد از کارگران فقط هزینه بیهوده برای دولت خواهند داشت چون بعد از آن مشمول بیمه بیکاری خواهند شد. انتظامی سیاست دولت مبنی بر حذف شرکت‌های خدماتی را مغایر با رویکرد ایجاد اشتغال در کشور دانست و خاطر نشان کرد: موضع دولت در این رابطه مشخص نیست و ما از آن خبر نداریم و نمی‌دانیم به چه علت این میزان اشتغال موجود باید نابود شود. وی با اشاره به حذف قرارداد یکی از شرکت‌های خدماتی با وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد: دولت با این کارگران قرارداد یکساله می‌بندد و هیچ فرقی با شرایط موجود برای کارگر نخواهد داشت و در حال حاضر نیز پس از حذف قرارداد با این وزارتخانه مسئولان امر هنوز نتوانستند برای کارگران خدماتی خود لباس کار بخرند و در حال حاضر لباس کار شرکت خدماتی بخش خصوصی برتن آنها است. وی با انتقاد از سیاست تکثرگرایی ایجاد تشکل‌ها در وزارت کار گفت: در حال حاضر توجهی به کیفیت در بحث ایجاد و وظایف تشکل‌ها و همچنین تعاونی‌ها نمی‌شود در صورتی که تشکل‌ها عنوان بازوان اجرایی و دبیرخانه قرارداد کار عمل می‌کند تا به تخلفات رسیدگی کند.
رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی شرکت‌های خدماتی هشدار داد با توجه به التیماتوم ١٥ روزه قطع قرارداد کارگران از سوی دستگاه‌ها حق سنوات کارگران با توجه به فصل قرارداد ضایع می‌شود چون قراردادها به صورت یک جانبه از سوی دستگاه‌ها لغو می‌شود و در این صورت چه کسی پاسخگوی ضرر و زیان کارگران خواهد شد. وی با بیان اینکه شرکت‌های بخش خصوصی بیش از ٥٠ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند گفت: بیشتر این طلب‌ها مربوط به شهرداری‌ها، وزارت نیرو و نفت است و در صورتی که این شرکت‌ها نتوانند به فعالیت‌ خود ادامه دهند این حجم از سرمایه در مسیرها دیگر سرمایه‌گذاری خواهد شد که در اقتصاد کشور تاثیرگذار است.
منبع: تلخیص شده از "كارگرنیوز"
***
مبنای محاسبه دستمزدها باید خط تأمین رفاه اجتماعی باشد نه زیر خط بقاء
هرسال، در اسفندماه و روزهای آخر سال "نرخ حداقل دستمزد " اعلام می‌شود و سپس تعطیلات سال جدید از راه می‌رسد. این خود بر سلب دستمزد واقعی‌ها صحه می‌گذارد. زیرا که تعیین کنندگان "حداقل دستمزد" بهتر از همه می‌دانند، که افزایش نرخ دستمزدها غیرواقعی و بسیار اندک است. برای پیشگیری از هر عکسل العمل اعتراضی کارگران نسبت به نرخ تعیین شده "حداقل دستمزد" زمانی آن را اعلام می‌کنند که همه در تعطیلات به سر می‌برند. بازگشت از تعطیلات ، لبه تیز اعتراض عمومی کارگری را کند می‌کند. پس این امر یعنی اعلام میزان حداقل دستمزدها در زمانی نا به هنگام و شب تعطیلات، براین سلب حقوق واقعی دستمزد ما کارگران صحه می‌گذارد. نمایندگان دولت و وزارت کار.... و کارفرمایان و نمایندگان دروغین کارگران که به نام نماینده شورای عالی کارگران بر عدم واقعی بودن میزان "نرخ حداقل دستمزد" واقف هستند، با اطلاع و آگاهی کامل و کافی از فاصله هزینه سبد زندگی ما کارگران با "نرخ دستمزد" مصوب خود ،بربطلان نمایندگی شان از سوی ما کارگران، مهر تایید زدند. همچنین اساسا ماهیت اصل سه جانبه گرایی را به عنوان ابزاری در دست سرمایه داران و دولت حامی شان به نمایش میگذارند. ما کارگران تا زمانی که نمایندگان کارگران توسط دولت وحاکمیت منصوب میگردند و نسبت آراءکارفرمایان همراه و هم رای دولت است، هیچ مناسبت خردمندانه در اصل سه جانبه گرایی وجود ندارد که ما کارگران مجبور باشیم بر این اصل و مصوبات آن امیدوار باشیم و به آن گردن بگذاریم. منافع طبقاتی چنین حکم نمیکند. این اصل سه جانبه گرایی با وجود حاکمیت با آرای مشترک خود با کارفرمایان در شرایط سرکوبهای کارگری و عدم ازادی تشکیل تشلکلهای واقعی ماکارگران ، و وجود سیاست هویج و چماق دولت روی میز مذاکراتش، نه تنها فریبی بیش نیست بلکه این اصل سه جانبه گرایی خودش بخشی از سرکوب ما کارکران به شمار میرود.
طی آمار رسمی (روزنامه کارو کارگر ٢٨ دی) سال ٩٠ رکورددار کاهش قدرت خرید کارگران در ١٠ سال گذشته بود. البته با سیر نزولی تعیین "نرخ حداقل دستمزد" در ده سال گذشته طی آمار رسمی و ازسویی سیر افزایش بهای کالاها و سیر فزونی نرخ تورم هر دو این امر کاهش چشمگیر هر ساله حداقل دستمزد و از طرف دیگر افزایش نرخ تورم و گرانی و بیکاری ، همه این آمار و ارقام، واقعیت کاهش سطح زندگی ما کارگران را ثابت می‌کند. فقر و فلاکت و سقوط سطح زندگی کارگران از زیر "خط فقر" به "خط بقا" یک واقعیت انکارناپذیر است. چهره کریه فقر تمام عرصه و ارکان زندگی ما کارگران را فراگرفته است. این جنایتی آشکار و نسل کشی بی پرده طبقه ما کارگران به شمار می‌رود.
چنانکه وزیر کار و تعاون اجتماعی دولت اعلام کرده است که: "تعیین دستمزد امسال در شورای عالی کار به اندازه تورم نبود. " (روزنامه کار و کارگر یکم بهمن) مثال معروف اینجا مصداق پیدا می‌کند : " هر چه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک" "میزان نرخ دستمزد "چنان فاصله بزرگی با هزینه زندگی ما کارگران پیدا کرده است که خود وزیرکار به این امر اعتراف کرده است.
اجرای طرح " تحول اقتصادی " با قطع رایانه‌ها در سال جاری چنان زندگی را بر مردم و به ویژه ما کارگران سخت نموده که رئیس قوه قضائیه نیز اعتراف کرد. "پشت مردم زیر بار گرانی می‌شکند." روزنامه‌های رسمی ١/١٠/٩٠ این اعترافات چنان هشدارهایی را سرازیر کرده است که گویی خبر از وقوع حادثه بسیار خطرناکی میدهد. این امر نیز نشانه واقعی از زندگی نکبت باری است که بر مردم و ما کارگران تحمیل می‌شود. از کارشناسان اقتصادی تا نمایندگان منصوب دولت که به دروغ نام خود را نمایندگان کارگر گذاشته‌اند، مانند نمایندگان و مسئولان وزارت کار و دیگر مسئولین، همگی از این انفجار جنبش اجتماعی آماده، همچون آتش زیر خاکستر هشدار می‌دهند.
"کارگران تاوان سیاست غلط اقتصادی دولت را می‌پردازند" (کار و کارگر ٢٦ دی ) و یا "هزینه معیشتی کارگران ٧٠ درصد افزایش یافته است " (کار و کارگر ١ بهمن) و یا براساس گزارش مرکز آمار ایران : "میانگین نرخ بیکاری جوانان در کشور بیش از ٢٥درصد است." (کار و کارگر ٢٦ دی) این آمار فارغ التحصیلان و دیگر جوانانی است که با پا به سن ١٨ سالگی گذاشتن برآورد شده است. ازسوی دیگر این آمار بیکاری را براساس جنس مرد تعیین می‌کنند. فاکتور دیگر بیکاری ، تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تولید و خدمات و یا اخراج و بیکارسازی گروهی کارگران است که در این آمار محاسبه نشده است. باتوجه به اعلام مسئولان دولتی "بیش از ٨٠ درصد کارخانه‌ها تعطیل شده است." جمله فوق به این معناست که از هر صدنفر شاغل در جامعه با تعطیلی ٨٠ درصدی مراکز تولیدی و خدماتی ، یعنی ٨٠درصد نیز از کار خود بیکار شده‌اند. این ٢٠% شاغل در جامعه به نوعی باید هزینه زندگی ٨٠% بیکار را تأمین کنند. زیرا که این زنجیره محاسبات در جایی مانند خانواده و فامیل به هم گره می‌خورد. پس هزینه زندگی که در سالهای قبل بین ٣ یا ٤ نفر می‌توانست تقسیم شود. هم اکنون بر عهده یک نفر تحمیل شده است و این از فاکتورهایی است که عمق فاجعه را نشان می‌دهد. بازهم اندکی به عمق آمار و ارقام با محاسبه میانگین حقوق ٦٠٠ هزار تومانی برویم. البته حداقل دستمزدها جایی برای محاسبه ندارد. با احتساب آمار روزانه همشهری که افزایش حداقل ٢٥ درصدی از کرایه خانه‌ها، حداقل هزینه مسکن ٤٠٠ هزارتومان در کمترین سطح اجاره خانه‌ها محاسبه می‌شود. الباقی ٢٠٠ هزارتومان می‌ماند و فاکتورهای موجود زیر، خوراک ٥ نفر در روز که ضرب در ٣٠ روز ماه می‌شود، هزینه بهداشتی، آموزش، حوادث، ایاب و ذهاب، پوشاک و معضلات دیگری که گریبانگیر طبقه ما کارگران است. عدم امنیت شغلی ، زیر تهدید قراردادهای موقت موجب آن می‌گردد، تا تمام آن بی حقوقی و ستم‌های مضاعف را در مشاغل خود تحمل کنیم." قراردادهای موقت امان کارگران را بریده است": (کار و کارگر ٢٥ دی )، سوی دیگر فاجعه آن است که طبق آمار رسمی تأمین اجتماعی ٨٠% مستمری بگیران زیر ٥٠٠ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.
سازمان تأمین اجتماعی که براساس مبارزات و مطالبات چند دهه قبل برای کارگران تأسیس شده است، اما اکنون این سازمان به نهاد و صندوق تأمین بودجه‌های دولت تبدیل گشته است و ازسوی دیگر توسط مدیران و افراد با نفوذ حکومتی ، نقدینگی آن به غارت و چپاول رفته است. "تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی پایان یافت." ( ١٩ دی کار و کارگر) "دیوار" ما کارگران کوتاه‌ترین دیوار دنیاست. - مدیرکل تأمین اجتماعی: "٢٥ میلیارد دریافتی داریم ٣٢ میلیارد پرداختی" به این تیتر هم نگاه می‌کنیم - وزیر تعاون و کار: "جزئیات پرداخت طلب بیمه‌ای از کارفرمایان"!!؟ (٢٥ دی کار و کارگر)
همه این آمار و ارقام و نقل قول‌ها، اسناد و مکتوبات ، مستندی است بر اوضاع فلاکت بار ما کارگران که تنها تولیدکنندگان این جامعه، زحمتکشان و تأمین کنندگان آسایش برای طبقات سرمایه داران ، کارفرمایان ، مدیران، بازاریان ، تجار و بازرگانان ، نمایندگان مجلس (مدیران و معاونین سازمانها و ارگانهای عریض و طویل نظام حاکم هستیم. درعین حال که کار ما موجب آسایش و تأمین رفاه همه جانبه برای اقشار و طبقات مافوق ما هستند. خودمان در بدترین شرایط غیرانسانی عمرمان را به سر می‌آوریم.
کارگران، همکاران بیائید باهم، هم صدا فریاد بزنیم: "دستمزدهای ما باید حداقل به میزان افزایش نرخ سکه‌های طلا و ارزهای خارجی تان افزایش یابد. افزایش بهای طلا و ارز و دیگر محصولات در سال چند بار افزایش می‌یابد. اما دستمزدها سالی یک بار چرا؟ هزینه زندگی مان را که به ارزهای خارجی می‌پردازیم. دستمزدهایمان نیز باید با همان نرخ ارزهای خارجی محاسبه گردد. باید کارفرمایانی که حقوق‌ها را با ماهها تأخیر می‌پردازند به عنوان مجرمین به دادگاه احضار شوند نه کارگران اعتصابی که برای دریافت حقوق معوقه خود اعتراض می‌کنند. جایی که سخن از سود بانکی سرمایه‌ها به میان می‌آید. مبلغ ١٥ درصدی نرخ سود بانکی را به ٢١% افزایش می‌دهید. یعنی افزایش ٣٥ درصدی سود بانکی سرمایه‌ها. پس چرا باید افزایش دستمزد ما ٩% باشد.؟؟ چرا قیمت کالاهای تولیدی ما که صاحبانش سرمایه داران هستند درسال چندین بار وچندین درصد افزایش می‌یابد و دستمزد ما سالی یک بار و تنها ٩% سال گذشته را محاسبه می‌کنید؟؟
نرخ افزایش سوخت را از ٦٠٠ درصد تا ٩٠٠ درصد افزایش می‌دهید. نرخ دستمزد ما ٩%، چرا؟ و از همه بدتر آنکه با تن لرزه کار می‌کنیم که نکند سر ماه بگویند "برو دیگر احتیاجی به تو نداریم." و یا اینکه تمام نگرانی آن باشد که آیا حقوق مان را سر ماه می‌دهند؟ حقوق‌های عقب افتاده را پس کی پرداخت می‌کنند؟؟ از همه بدتر آنکه جمع کلاهبرداران و چپاول گران و اختلاس کنندگان سالی یک بار گرد هم می‌آیند که برای ما دستمزد به دلخواه خودشان تعیین کنند. اما وقتی حقوق‌هایمان ماهها به عقب می‌افتد و یا گروه گروه ما کارگران را از کار بیکار می‌کنند. هیچ کجا هیچیک از شرکت کنندگان در جمع "تعیین حداقل دستمزد" پیدایشان نمی‌شود. آنگاه تنها نیروی پلیس و انواع نیروی نظامی و انتظامی به ما یورش می‌آورند.
کارگران ، همکاران، تمامی مزد بگیران
بیائید با هم بگوئیم چرا؟ وقتی حرف از کارگر به میان می‌آید سخن از خط فقر و خط بقاء گفته و شنیده می‌شود. ما کارگران، تولید کنندگان ثروت‌های اجتماعی هستیم. پدید آورنده آسایش برای شماها، جایی که کمترین بهره‌ای از دنیای خلق شدمان نصیب مان نمی‌شود. چرا؟؟ بیائید یک صدا سرکارهایمان، در جمع‌های عمومی مان در سرویس‌ها و ناهارخوری‌ها، کنار خط تولید و هر جایی که جمع هستیم فریاد بزنیم. "ما انسانیم و شایسته زندگی انسانی هستیم". دستمزدهای مان باید تأمین کننده زندگی با رفاه و آسایش باشد. دستمزدهای ما باید به میزان دریافتی‌های مدیران و نمایندگان و وزیران باشد. ما حق داریم، زحمتکشان و خالقان جامعه کنونی هستیم. خط فقر به ما مربوط نیست. خط بقاء را با ما کاری نیست. خط تأمین رفاه اجتماعی باید مبنا باشد.
آیت نیافر
کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران
www.comitehpeygiri.com
komite.peygiri٢@gmail.com

اطلاعیه

صدیق كریمی چهره سرشناس و محبوب كارگری در شهر سنندج دستگیر شد
با كارزاری جهانی در مقابل اذیت و آزار و دستگیری فعالین كارگری بایستیم
امروز ١١ بهمن صدیق كریمی از چهره‌های محبوب و شناخته شده كارگری در شهر سنندج و یكی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد كارگران ایران بازداشت شد.
صدیق قبلا در اول مه سال ٨٦ در مراسمی كه به مناسبت گرامیداشت این روز در شهر سنندج فراخوان داده شده بود، به همراه دوازده نفر دیگر دستگیر شد. او بهمراه شیث امانی یكی دیگر از فعالین كارگری شناخته شده در شهر سنندج كه هم اكنون در زندان این شهر در بازداشت بسر میبرد، حدود دو ماه در زندان بودند و بعد از محاكمه به دو سال و نیم زندان محكوم شدند. این حكم در ٣١ فروردین ٨٧ به شش ماه تقلیل یافت. سپس بدنبال كمپینی وسیع و جهانی حكم زندان صدیق و شیث لغو شد و مقامات قضایی لغو آنرا رسما اعلام داشتند. اكنون پس از سه سال جمهوری اسلامی این پرونده را بهانه قرار داده و حكم بازداشت و زندانی كردن این دو فعال كارگری را صادر كرده است. متعاقب این تصمیم است كه جانیان اسلامی صدیق كریمی را دستگیر كرده‌اند. قبل از آن نیز در جریان پیگیری پرونده شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا در ٢٦ دی ماه شیث امانی دستگیر شد.
این دستگیریها در ادامه زنجیره‌ای از دستگیری و فشار بر روی فعالین كارگری صورت میگرد. جمهوری اسلامی وضعیت انفجاری جامعه را می‌بیند و از بیم گسترش اعتراضات كارگری فشار خود را بر فعالین و رهبران كارگری شدت داده است تا جلوی سازمانیابی مبارزات كارگران را بگیرد و كل جامعه را عقب بزند. پاسخ این تعرضات كارزاری گسترده و جهانی است.
مردم سنندج همانطور كه توانستند شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا را با دو هفته اعتراض پی در پی خود از زندان رها كنند، خواهند توانست شیث امانی و صدیق كریمی را نیز آزاد كنند و با این كار راه را برای آزادی همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی فراهم سازند. باید در سراسر ایران برای آزادی كارگران زندانی و زندانیان سیاسی تلاش كرد. با برپایی تجمعات اعتراضی، نوشتن طومارهای اعتراضی در مراكز كار و در محلات و چسباندن عكس كارگران زندانی و زندانیان سیاسی بر در و دیوار خواهان آزادی فوری آنان شد. باید با كارزاری جهانی مقابل این تعرضات ایستاد.
جدا از صدیق كریمی و شیث امانی، علی اخوان، مهدی شاندیز، بهنام ابراهیم زاده، ابراهیم مددی، رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی از جمله دیگر فعالین كارگری در زندانند. رسول بداغی عضو كانون صنفی معلمان نیز با ٦ سال حكم در بازداشت بسر میبرد. در همین مدت نیز نیما پوریعقوب و ساسان واهبی وش كه با شاهرخ زمانی و محمد جراحی در یك دادگاه محاكمه شده‌اند، حكم احضار گرفته و ٩ تن از معلمان در یزد به اسامی محمدعلی حسن شیرازی، منصور میرزایی، محمد جواد حسامی، احمد چنگیزی، محمدعلی شاهدی، رمضانعلی نجاتی، محمدمهدی صدیقی، محمدحسین دهقانپور و علی قوچانی به اتهام تبلیغ علیه نظام، فعالیت غیرقانونی از طریق سخنرانی و تشکیل جلسه، تجمع و صدور بیانیه و تحریک معلمان به اعتصاب و تعطیلی کلاس به ٤٢ ماه زندان محکوم شده‌اند كه حکم زندان آنان به مدت ٥ سال تعلیق شده است. امروز بیش از هر زمان نیاز به یك مبارزه سراسری و گسترده برای متوقف كردن این فشارها و گرفتن این سلاح سركوب از دست جمهوری اسلامی است.
صدیق كریمی، شیث امانی و تمامی كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١١ بهمن ٩٠، ٣١ ژانویه ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***
در مقابل بازداشت فعالین کارگری بایستیم
سیاست بازداشتهای گسترده رهبران و فعالین کارگری، تلاشی است برای به سکوت واداشتن طبقه کارگر و گردن گذاشتن به هر گونه تحقیر و بی حقوقی‌ای که به خاطر بحرانهای پی در پی اقتصادی به شدیدترین حد خود تا به امروز رسیده است. گرانی و تورم بی حد و حصر و غیر قابل کنترلی که بر اکثریت جامعه تحمیل گشته، کارگران را به واکنشهای جدی‌تر و اعتراضات گسترده‌تر در دفاع از موجودیت و بقای خود وادار ساخته و ادامه این شرایط بی تردید طبقه کارگر را به دفاع متحدانه و سراسری از زندگی و حق حیات خود رهنمون خواهد ساخت. بنابراین دلیل این بازداشتها غیر از مقابله با شکل گیری انسجام و اتحاد کارگران نیست و همه می‌دانند که بدون حضور فعالین و رهبرانشان به عنوان حلقه‌های اصلی وحدت و یگانگی بین بخشهای مختلف هستند، آن اتحاد نمی‌تواند شکل بگیرد. بازداشتهای وسیع فعالین کارگری هدفی جز به، به تمکین واداشتن میلیونها کارگر که پنج برابر زیر خط فقر زندگی می‌کنند، را دنبال نمی‌کند.
امروز سه شنبه ١١ بهمن ٩٠ صدیق کریمی عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت و روانه زندان سنندج نموده‌اند. صدیق کریمی سال ٨٦ به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در شهر سنندج به همراه ١١ نفر دیگر از جمله شیث امانی بازداشت و حدود دو ماه در زندان بوده است. بعد از گذشت دو ماه از مدت زندان صدیق کریمی و شیث امانی، احکام صادره برای بازداشت شدگان سال ٨٦ از سوی رئیس وقت قوه قضائیه لغو و این دو نفر آزاد شدند. اما با کمال تعجب بعد از گذشت ٤ سال مسؤلین قضائی شهر سنندج پرونده مختومه را دو باره به جریان انداخته و شیث امانی و صدیق کریمی را به فاصله کمتر از دو هفته بازداشت و روانه زندان کرده‌اند. غیر از این دو نفر طی دو ماه گذشته فعالین دیگری از جمله محمد جراحی، شاهرخ زمانی، علی اخوان، نیما پور یعقوب، ساسان واهبی وش، محمد حسینی، مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه بازداشت شده‌اند که شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا بعد از دو هفته تلاش و اعتراض خانواده‌ها، کارگران و مردم سنندج آزاد شده‌اند. این در حالی است که کسانی مانند ابراهیم مددی، رضا شهابی، بهنام ابراهیم زاده و علی نجاتی همچنان در زندان بسر می‌برند.
باید برای دفاع از زندگی و حق معیشت خود و خانواده‌هایمان از فعالین کارگری دفاع کرده و خواست آزادی بازداشت شدگان و پایان دادن به تعقیب و بازداشت و اذیت و آزار رهبران کارگری را در رأس هر مطالبه دیگر خود قرار دهیم.
ما ضمن محکوم نمودن بازداشت صدیق کریمی از همه کارگران، جمعها، تشکلها، احزاب و سازمانهای مدافع حقوق کارگر در داخل و خارج می‌خواهیم به بازداشت فعالین کارگری اعتراض نموده و خواهان آزادی فوری همه آنان شوند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
١١/١٢/١٣٩٠
***
عمل شهابی انجام نشد ـ وضعیت درمانی رضا پیچیده‌تر شده است
رضا شهابی ظهر روز سه شنبه ١١ بهمن ماه ٩٠ پس از انجام مراحل قبل از عمل به اتاق عمل برده شد اما ساعتی بعد دوباره به بخش بازگردانده شد.
علت انجام نشدن عمل، عدم آمادگی جسمی رضا شهابی و ریسک بالای عمل در شرایط کنونی بوده است تا جایی که تیم جراح اعلام کرده‌اند با توجه به آخرین وضعیت شهابی، نمیتوانند مسئولیت و عواقب این امر حساس و خطرناک را بر عهده بگیرند و نیاز به زمان دارند تا رضا به حالت عادی برگردد.
رضا شهابی که در ٢١ ماه اخیر تحت شرایط بسیار سخت روحی و جسمی و انواع آزار و اذیت در زندان اوقات گذرانده است باید تا آمادگی کامل برای انجام این عمل ضروری تحت نظر پزشکان باشد و دوره‌های تخصصی فیزیوتراپی را انجام دهد.
در این شرایط و برای جلوگیری از کار افتادن سیستم عصبی رضا و جلوگیری از فلج شدن وی لازم است شهابی به مدت حداقل ٣ ماه در منزل استراحت مطلق کند و روزانه از دوره‌های فیزیوتراپی و کنترل پزشکان متخصص استفاده کند تا نهایتن شرایط لازم برای عمل را به دست آورد.
اکنون اعضای خانواده ی رضا نیاز دارند که دستور سریع مقامات قضایی و پزشک قانونی را برای انجام مراحل انتقال رضا به منزل را داشته باشند.
کمیته دفاع از رضا شهابی – غروب سه شنبه ١١/١١/٩٠
***
به یاد یداله خسروشاهی در دومین سالگرد درگذشت او
چهارم فوریه ٢٠١٢ برابر است با دومین سالگرد خاموشی یداله خسروشاهی. دو سال پیش در پنجشبه ٤ فوریه ٢٠١٠ یداله خسروشاهی بر اثر سکته مغزی در سن ٦٨ سالگی در تبعید در بیمارستانی در لندن دیده از جهان فرو بست. با درگذشت یداله خسروشاهی جنبش کارگری ایران یکی از فعالین صدیق، سخت کوش، متفکر و مبارز خود را از دست داد.
یداله خسروشاهی به راستی فرزند کار بود؛ او در نوجوانی، بعد از گذراندن دوران کارآموزی، در جغرافیای داغ جنوب به اردوی کار پیوست و در پالایشگاه آبادان به عنوان کارگر فنی به کار پرداخت. در سال ١٣٤٧ هنگامی که بیش از ٢٧ سال سن نداشت به دلیل داشتن روحیه و سابقه مبارزه علیه استثمار، اجحاف و زورگویی کارفرما و اعتمادی که کارگران به او داشتند، از سوی آنان به عنوان نماینده کارگران انتخاب شد.
در اواخر دهه ٤٠ یداله خسروشاهی به همراه تعداد دیگری از کارگران جوان و متخصص پالایشگاه آبادان برای راه اندازی پالایشگاه تهران و کار در آنجا به تهران انتقال یافت. در پالایشگاه تهران نیز او به عنوان فعال کارگری به مبارزه خود برای بهبود شرایط کار و سازمان یابی کارگران ادامه داد. او در کنار دیگر فعالین کارگری نقشی مهم در سازماندهی و هدایت اعتصاب دوهفته‌ای کارگران پالایشگاه تهران در سال ١٣٥٢ داشت. در جریان این اعتصاب رژیم شاه در برابر عزم و اراده کارگران متشکل مجبور به عقب نشینی شد و به بخشی از خواسته‌های کارگران اعتصابی تن داد؛ از جمله ساعات کار کاهش و دستمزد برای اضافه کاری‌ها ٢٥ درصد افزایش یافت. اما رژیم تصمیم گرفت که انتقام پیروزی کارگران را از رهبران اعتصاب بگیرد. بعد از اعتصاب یداله خسروشاهی توسط ساواک شاه دستگیر و در دادگاه فرمایشی ابتدا به دو سال و سپس در دادگاه تجدید نظر، به ده سال زندان محکوم شد.
در پاییز ١٣٥٧ با اوج گرفتن انقلاب ایران، یداله خسروشاهی پس از سپری کردن چهار سال و نیم در زندان رژیم سلطنتی به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی آزاد شد. کارگران پالایشگاه تهران با دسته‌های گل از او و دیگر کارگران آزاد شده استقبال کردند. هنگامی که در جریان انقلاب ایران، کارگران نفت، دست به اعتصاب زدند و شیرهای نفت را بستند، شعار "کارگر نفت ما، رهبر سرسخت ما" به یکی از شعارهای انقلاب تبدیل شد. یداله خسروشاهی به راستی نمونه برجسته‌ای از آن رهبران سرسخت بود.
او که در نتیجه انقلاب مردم از زندان آزاد شده بود، به دنبال مبارزه کارگران نفت برای برگشت به کار کارگران زندانی، به سر کار برگشت. در این زمان کارگران نفت موفق شدند شورای کارکنان صنعت نفت را ایجاد کنند. یداله پرشورتر از همیشه به مبارزه خویش برای دست یابی کارگران به خواسته‌هایی که برایش انقلاب کرده بودند، ادامه داد. اما پاسداری از حاکمیت سرمایه، که رژیم اسلامی آن را وظیفه خود قرار داده بود برایشان ایجاب می‌کرد که انقلاب در خون فرو نشانده شود. انقلاب شکست خورد و کارگران سرکوب شدند. در جریان سرکوب، بگیر و ببندها و کشتار سال ٦٠، یداله خسروشاهی یک بار دیگر دستگیر و زندانی شد.
یداله خسروشاهی بعد از تحمل چهار سال حبس و شکنجه در زندان جمهوری اسلامی، با قرار وثیقه پانصد هزار تومانی از زندان آزاد و سپس مجبور شد که کشور را ترک کند.
خارج از کشور اما برای او پایان کار نبود. او در تمام مدتی که در تبعید زیست با فعالین کارگری در ایران و کشورهای مختلف ارتباط داشت. مبارزات کارگران در ایران و جهان را به دقت دنبال می‌کرد و تا آنجا که توان داشت می‌کوشید که به کارگران در مبارزه شان یاری رساند. کوشش دایمی برای متشکل کردن فعالین کارگری در خارج از کشور، کوشش مدام در تاثیر گذاری فکری بر سیر مبارزات کارگری و انتقال تجربه بسیار پر بار خود به کارگران در ایران از راه نوشتن، سخنرانی و گقتگو با رسانه‌های عمومی، بخشی از فعالیت‌های او در این عرصه بود.
اما شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین کارهای او در خارج از ایران، کوشش برای شناساندن جنبش کارگری ایران به تشکلات کارگری در کشورهای مختلف جهان بود. او سهم ارزنده‌ای در بازتاب مبارزه کارگران ایران در خارج از کشور و کسب حمایت تشکل‌های کارگری از مبارزه کارگران و فعالین کارگری در ایران داشت. باور او بر این ضرورت آنچنان ژرف و استوار بود که هیچ موانع زبانی، فرهنگی و ملی نمی‌توانست سد راه کوشش‌های مداوم و خستگی ناپذیر او در این راه باشد. او این کار را وظیفه نمی‌دانست بلکه این فعالیت جزیی بسیار مهم از زندگی اش بود. بطور کلی زندگی و مبارزه در نزد یداله از هم جدا نبودند. او نمی‌توانست باشد اما علیه سرمایه، استثمار، سرکوب و بی حقوقی مبارزه نکند. او براستی یک فعال و رهبر سوسیالیست در جنبش کارگری بود.
یداله از نخستین فعالین "اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" بود و تا واپسین لحظات زندگی در راه پیش برد وظایف و اهداف آن با تمام نیرو تلاش کرد. اما فعالیت‌ها و تاثیر گذاری‌های یداله گستره بسیار فراتری را در بر می‌گرفت. او به کل طبقه کارگر ایران و جهان تعلق داشت و قلبش با ضرب آهنگ جنبش کارگری، با افت و خیزهای ‌آن و امید به پیروزی این جنبش علیه سرمایه داری در جهان می‌طپید. نام یداله در تاریخ جنبش کارگری ایران و جهان پایدار خواهد ماند.
یادش همواره گرامی و راهش پر رهرو باد.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
٤ فوریه ٢٠١٢
info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com
***
ما كارگران سراب در انتخابات شركت نخواهیم كرد
هم میهنان عزیز، كارگران زحمتكش، ما جمعی از كارگران سراب در این انتخابات شركت نخواهیم كرد. از آنجا كه در این سالیان جز وعده‌های دروغ نشنیده‌ایم و از آنجا كه همه سرمایه‌های مملكت بجای اینكه شكوفایی و رشد بیشتری داشته باشند روز به روز بیشتر نابود شده‌اند و كارخانه‌هایی مانند سراب بافت با ٥٠٠ كارگر اكنون فقط ٣٠ نفر بیشتر كارگر و نگهبان ندارد و كارگرانش نیز بطور متوسط هر كدام ٢٠ میلیون تومان حقوق طلب دارند و از آنجا كه كسی در این مملكت به داد قشر ضعیف نمی‌رسد لذا شركت در انتخابات و یا انتصابات را نه تنها بی فایده می‌دانیم بلكه صحه گذاشتن به این روند نابودی مملكت خودمان میدانیم. همچنین همه مردم سراب و هموطنان خودمان را به شركت نكردن در انتخابات دعوت میكنیم.
جمعی از كارگران سراب
***
به فراخوان شاهرخ زمانی و محمد جراحی وسیعا پاسخ دهیم
به گزارش ١٠ بهمن منتشر شده از سوی كمیته حمایت از شاهرخ زمانی، شاهرخ و محمد جراحی دو فعال كارگری عضو كمیته پیگیری برای ایجاد تشكل‌های كارگری و از فعالین شناخته شده در شهر تبریز پس از ده روز بازداشت اكنون به بند قرنطینه زندان این شهر منتقل شده‌اند. زندانبانان جمهوری اسلامی این دو فعال كارگری را زیر فشار شدید قرار داده و اعلام كرده‌اند چون در دور قبلی زندانی بودنتان و همچنین در زمان آزادی موقت، موضوع دستگیری، زندان و شکنجه شما توسط برادران اداره اطلاعات (بازجوها)، رسانه‌ای، از رادیوها، کانالها و سایت‌های مختلف ضدنظام پخش و در آن خبرها به برادران ما توهین شده است، شما را در قرنطینه نگه می‌داریم تا تنبیه شوید.
بنا بر همین گزارش شاهرخ زمانی و محمد جراحی ضمن اعتراض به مسئولین زندان از بابت آزار و اذیت و نگهداریشان در میان زندانیان مبتلا به ایدز و معتادان به شیشه، از تمامی کارگران، فعالین، تشکل‌ها و نهادهای کارگری و انقلابی و مردم آزادیخواه تقاضای حمایت و حتی گسترش اعتراضات را در جهت شکست این حربه ماموران، بیشتر از قبل را داشته و اعلام کرده‌اند در صورتی که مسئولین زندان و بند به درخواست‌شان مبنی بر انتقال به بندهای عمومی جواب مثبت ندهند، تا چند روز دیگر اقدام به اعتصاب غذا خواهند کرد.
جمهوری اسلامی از رسانه‌ای شدن صدای اعتراض كارگران زندانی و جهانی شدن این اعتراض وحشت دارد. كارگران و فعالین كارگری را مورد اذیب و آزار و دستگیری قرار میدهد تا كل كارگران و كل جامعه را عقب بزند. با كمپینی جهانی صدای اعتراض كارگران زندانی باشیم و در برابر فشارهای جمهوری اسلامی بر فعالین و رهبران كارگری قاطعانه بایستیم. از خواست شاهرخ زمانی و محمد جراحی وسیعا حمایت كنیم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٢ بهمن ٩٠، ١ فوریه ٢٠١٢
***
این انتخابات را كه چیزی جز یك نمایش و ترفند نیست محكوم میكنیم
ما جمعی از كارگران شركتهای تولیدی داروسازی در تهران اعلام میداریم در شرایطی كه وضعیت كارگران و اقشار كم درآمد هر روز كه میگذرد بدتر و بدترمیشود و حتی برای گذران حداقلهای زندگی با مشكلات بسیار جدی مواجه‌اند. در شرایطی كه خط فقر بنابر گفته مقامات دولتی بالای یك میلیون و دویست هزار تومان است ولی كارگر بایستی در بدترین شرایط ممكن با حقوق پایه ٣٣٠ هزار تومان زندگی كند و از مینیمم‌ها و حداقل‌های حقوق خود محروم است و هیچگونه امنیت شغلی وجود ندارد و این همه ظلم و نابرابری به كارگر تحت عنوان قانون رسمیت داده میشود ما همراه با بقیه اقشار و طبقات مردم وظیفه خود میدانیم كه این انتخابات را كه چیزی جز یك ترفند و نمایش نیست را محكوم میكنیم و همه هموطنانمان را به تحریم آن فرامیخوانیم.
جمعی از كارگران شركت‌های تولیدی داروسازی در تهران

اخبار بین المللی

بلژیک: اعتصاب عمومی کشور را فلج کرد
به گزارش رویترز روز دوشنبه ٣٠ ژانویه اعتصاب کارگران در اعتراض به سیاستهای ریاضت اقتصادی دولت همزمان با جلسه سران کشور‌های اروپایی، باعث فلج شدن کشور شد. قطار‌ها، اتوبوس و ترمواها از حرکت باز ایستادند و مدارس و مغازه‌ها تعطیل شدند. همچنین کارگران تعدادی از شرکتهای بزرگ مثل آئودی، ولوو و کوکاکولا به اعتصاب پیوستند. قطار‌های یورو استار از کار افتادند و تعدادی از پرواز‌های هواپیما‌ها نیز لغو شد. این کارگران به سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت معترض هستند. هدف اصلی این سیاستها، صرف جویی در هزینه‌های دولت با توسل به کاستن از بودجه خدمات اجتماعی، منجمد کردن دستمزدها، کاهش مزایای بازنشستگی، بالا بردن سن بازنشستگی و غیره است. یکی از کارگران راه آهن می‌گوید: ما عصبانی هستیم چون آنها بازنشستگی ما را هدف قرار داده‌اند.
***
اردن: حمله پلیس به متقاضیان کار
به گزارش Ammon News روز یکشنبه ٢٩ ژانویه صد‌ها تن در اعتراض به بیکاری، با بستن ورودی اصلی شهر جنوبی Tafilah و آتش زدن لاستیک دست به اعتراض زدند. نیروهای پلیس و ژاندارمری بلافاصله وارد عمل شدند و با گاز اشک آور به مقابله با معترضین پرداختند. معترضین می‌گفتند ما کار میخواهیم و اگر به ما کار بدهید از اینجا می‌رویم.
***
مصر: به گروگان گرفتن فرماندار توسط کارگران
به گزارش Al Masry AL Youm بیش از ٥٠٠ کارگر نظافتچی روز سه شنبه ٣١ ژانویه در شهر Luxor خیابان کورنیش و ساختمان فرمانداری را به محاصره خود در آوردند و فرماندار را به گرو گرفتند. این کارگران خواهان دستمزد بالاتر و استخدام دائم خود هستند. فرماندار، عزت سعد در سخنان خود گفت که من به شما قول داده‌ام که مطالبات شما را به وزارت خزانه داری ببرم، ولی من شخصا نمیتوانم تصمیم بگیرم که دستمزد شما افزایش یابد، چن من این اختیار را ندارم. معاون همین فرماندار، هفته پیش با لحن توهین آمیز، کارگران را "حشرات" خطاب کرده بود. این دومین اعتراض کارگران با خواست اضافهٔ دستمزد و استخدام دائم در یک هفته است. کارگران علاوه بر این، خواهان استعفای فرماندار و معاون او هستند.
***
زامبیا: کارگران افزایش ١٢ درصد دستمزد را رد کردند
به گزارش Fox Business کارگران معدن مس Mopani تصمیم مدیریت معدن برای افزایش ١٢ درصد دستمزد را نپذیرفتند. آنها اعلام کرده بودند که خواهان حدآقل ٢٠ درصد اضافه دستمزد هستند تا بتوانند با تورم فزاینده کالاهای مورد نیاز خود مقابله بکنند. روز شنبه ٢٨ ژانویه ٣٠٠٠ کارگر این معدن که بزرگترین معدن مس در زامبیا بشمار میاید، به مدت ١٢ ساعت دست از کار کشیدند و دست به تحصن زدند. این اعتراض تنها چند روز بعد از موفقیت کارگران معدن Konkola صورت می‌گیرد که موفق شدند ١٧ درصد اضافه دستمزد را به کارفرمایان تحمیل بکنند. بعد از میانجیگری وزیر کار، کارگران موافقت کردند تا به سر کار برگردند و به مذاکره برای دست یافتن به توافق بر سر دستمزد، ادامه دهند.
***
زیمبابوه: راهپیمایی کارمندان دولت برای افزایش دستمزد
به گزارش VOA روز جمعه ٢٧ ژانویه کارمندان دولت در هرراره پایتخت این کشور دست به راهپیمایی زدند. آنها خواهان افزایش حدآقل دستمزد از ٢٥٣ دلار به ٥٣٨ دلار در ماه هستند. این اعتراض بدنبال شکست مذاکره بین اتحادیه کارمندان و دولت صورت گرفت. اتحادیه کارمندان دولت را متهم کرده است که بجای پاسخ به مطالبات کارگران، آنها را تهدید به اخراج کرده‌اند. اتحادیه معلمان پیشرو اعلام کرده است که اغلب کارمندان دولت در حرکت اعتراضی برای افزایش دستمزد شرکت دارند.
***
اروپا: نرخ بیکاری در منطقه یورو بالاترین رکورد را زد
به گزارش یورو نیوز، نرخ بیکاری در منطقه یورو در ماه دسامبر سال ٢٠١١ میلادی به بالاترین حد از زمان بکارگیری پول واحد یورو رسید. ٢٠ هزار نفر بر تعداد بیکاران در این ماه افزوده و تعداد بیکاران در ١٧ کشور عضو یورو به ١٦ و نیم میلیون نفر رسید.
میانگین نرخ بیکاری در منطقه یورو در ماه دسامبر به ١٠.٤ درصد رسید. این در حالیست كه نرخ بیکاری در آلمان،قدرتمندترین اقتصاد منطقه یورو، روند کاهشی را طی می‌کند و در این ماه به ٦.٨ درصد رسید. اما با اجرای برنامه‌های ریاضتی انتظار میرود که کاهش بیشتر بودجه باعث افزایش تعداد بیکاران شود. با افزایش نرخ بیکاری در اسپانیا و یونان، شهروندان جویای کار این دو کشور به امید یافتن شغل، کشور خود را ترک کرده و در سایر کشورها بخصوص آلمان برای یافتن شغل تلاش می‌کنند. یک فرد جویای کار اسپانیایی می‌گوید: "من از ماه ژوئیه سال ٢٠١٠ تاکنون بیکارم. فکر کنم برای پیدا کردن کار از اسپانیا به آمریکا مهاجرت کنم. چون اینجا شغلی نیست و کل اعضاء خانواده من بیکارند و پولی نداریم."
***
سریلانکا: اعتصاب کارگران راه آهن هزاران نفر را غافلگیر کرد
به گزارش Sunday Times روز چهارشنبه ١ فوریه کارگران راه آهن در سریلانکا با خواست افزایش دستمزد به مدت ٤ ساعت دست از کار کشیدند و باعث سرگردان ماندن هزاران نفر که از سرویس حمل و نقل قطار استفاده میکنند، شدند. این کارگران میگویند که تلاش برای افزایش دستمزد مدتهاست ادامه دارد ولی مذاکرات تاکنون هیچ نتیجه‌ای ببار نیاورده است. آنها می‌گویند اعتصاب تنها راه دستیابی به مطالباتشان است. اعتصاب ٤ ساعته این کارگران هنگامی پایان یافت که وزیر حمل و نقل سریلانکا Kumar Welgama قول داد که مطالبات آنان را مورد بر رسی قرار دهد.*