١١  بهمن  ١٣٩٠ -  ٣١  ژانویه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٤

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

کارگران قائمشهر باز هم دست به تجمع و راهپیمائی زدند
طبق گزارشی که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، روز ٨ بهمن کارگران نساجی شماره ٣ در قائمشهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، از کارخانه تا فرمانداری راهپیمائی کردند و علیه مسئولین شعار دادند. کارگران که تعدادشان به ٢٠٠ نفر میرسید و بین ٩ تا ١٨ ماه دستمزد طلب دارند در ساعت ٨ صبح مقابل کارخانه جمع شدند و در حالیکه بطرف فرمانداری راهپیمائی میکردند از جمله علیه عسگری نماینده جمهوری اسلامی در مجلس، که به کارگران در راهپیمائی قبلی‌شان وعده‌های دروغ داده بود، شعار میدادند. کارگران حدود ٢ ساعت مقابل فرماندادی تجمع کردند اما خواست آنها بی جواب ماند و کارگران اعلام کردند که به اعتراض خود تا دریافت کلیه حقوق معوقه خود ادامه خواهیم داد.
***
تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه آبادان
در پی خلف وعده هیئت دولت و وزارت نفت در راستای ارتقای شغلی کارگران پیمانی شاغل در پالایشگاه‌های سراسر کشور، دهها تن از کارگران پیمانی شاغل در بخش خدمات اداری پالایشگاه آبادان در مقابل دفتر مدیرعامل این پالایشگاه تجمع اعتراضی برپا نمودند. در این تجمع که از ساعت ١٠ صبح روز یكشنبه ٩ بهمن شروع و تا چند ساعت ادامه یافت، کارگران در واکنش به عوامفریبی و وعده‌های که به آنان داده شده، اعتراض خود را ابراز داشتند و خواهان رسیدگی و پیگیری‌های لازم در این خصوص و نیز اجرایی شدن طرح ارتقای شغلی خود شدند.
***
اعتراض به عدم پرداخت دستمزد در هواپیمایی ایران ایر
بیش از ٨ هزار نفر از کارگران شرکت هواپیمایی ایران ایر دستمزدها و مبالغ اضافه کاری دی ماه خود را دریافت نکرده‌اند. در طی چند روز گذشته جمع کثیری از کارگران مستقر در فرودگاههای مهرآباد و خمینی تهران با مراجعه به کارفرما دریافت فوری دستمزدهایشان را خواستار شدند. اما کارفرما و عوامل حکومتی در ایران ایر چیزی جز تهدید و جواب‌های سر بالا و وعده‌های دروغین از جمله عدم وجود نقدینگی و افزایش سرسام آور هزینه‌های این شرکت به کارگران تحویل نداده‌اند.
***
تعیین ضرب الاجل تظاهرات توسط كارگران آرتاویل تایراردبیل
بدنبال اعتراض كارگران به كارفرما برای پرداخت نشدن ٦ ماه حقوقشان، كارفرما كارخانه را در هفته اول بهمن ماه تعطیل اعلام كرد و به كارگران اعلام كرد كه پولی برای پرداخت حقوق كارگران ندارد. این در حالی است كه كارخانه باتمام ظرفیت خود تا اول بهمن مشغول به كار بوده است. روز شنبه ٨ بهمن نمایندگان كارگران به استانداری رفته و طی جلسه‌ای با مقامات استانداری و كارفرمای كارخانه، كارفرما مجددا گفته است كه پولی برای پرداخت حقوق كارگران ندارد. در این جلسه كارگران به كارفرما اعتراض كرده‌اند كه تا بحال مبالغ كلانی وام بانكی از بانكها گرفته است و این همه روزانه تولید می‌شود، درآمد حاصله چه می‌شود؟ در این جلسه نمایندگان كارگران برای كارفرما و مقامات استانداری ضرب الاجل تعیین كرده و گفته‌اند تا چهارشنبه ١٢ بهمن اگر حقوق كارگران و حقوق معوقه آنها پرداخت نشود در مقابل استانداری اردبیل تظاهرات و تجمع برگزار خواهند كرد. در این جلسه همچنین نمایندگانی از سپاه نیز حضور داشته‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه شیشه ایمنی طوس مقابل استانداری خراسان‌
كارگران كارگران كارخانه شیشه ایمنی طوس در مشهد به علت عدم دریافت حقوقشان به مدت ١٨ ماه، روز یكشنبه ٩ بهمن مقابل استانداری خراسان تجمع كردند. تجمع‌كنندگان خواستار پیگیری مسئولان مربوطه جهت پرداخت حقوق معوقه خود شدند.
***
اعتصاب لوکوموتیورانان و تاخیر ٦ ساعته قطار مشهد
خبرگزاری رژیمی بازتاب خبر داد كه اعتصاب برخی لوکوموتیورانان در راه آهن شمال شرق در اعتراض به مشکلات خود طی یک هفته اخیر باعث ایجاد اختلال در حرکت قطارها و تاخیرهای چند ساعته قطارهای مسافربری شده است.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

کارگران کارخانه ریسندگی پرریس ٨ ماه حقوق نگرفته اند
بنا بر خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، بدنبال اعتصاب یک روزه کارگران کارخانه ریسندگی پرریس در اول آذر ماه، کارفرمای این کارخانه ناچار شد معادل یکماه دستمزد و عیدی و پاداش سال گذشته این کارگران را پرداخت کند اما با گذشت نزدیک به یک هفته از آغاز بهمن ماه و نزدیک شدن به ماه آخر سال، این کارگران همچنان با مشکل خانمان برانداز عدم پرداخت دستمزدهای خود مواجه هستند و کارفرمای این کارخانه همچنان از پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران خودداری میکند و در مقابل خواست آنان برای پرداخت دستمزدهایشان اعلام میدارد پولی برای پرداخت ندارد و هر کس که نمیخواهد کار کند، برود. کارفرمای کارخانه پرریس از اول سال تاکنون، فقط دستمزد فروردین ماه بعلاوه معادل یکماه از دستمزدهای این کارگران را به آنان پرداخت کرده است و کارگران این کارخانه در طول سال جاری، مدت ٨ ماه از دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند و در شرایط معیشتی وخیمی ناچار به ادامه کار در این کارخانه هستند.
***
كارگران شرکت آروین ارفع پارس در بانه ٦ ماه حقوق نگرفته اند
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه کارکنان شرکت آروین ارفع پارس در بانه كه حدود ١٨ كارگر، یك نظار و ٤ مهندس دارد، حدود ٦ ماه است حقوق و مطالبات خود را دریافت نكرده‌اند.
***
كارشكنی در بازنشسته شدن ٢٠٠٠ واجد شرایط در قزوین
ایلنا خبر داد كه ٢٠٠٠ كارگر واجد شرایط بازنشستگی در قزوین كه هر كدام ٢٥ سال سابقه شغلی دارند، در پی كارشكنی‌های سازمان تأمین اجتماعی، كماكان بلاتكلیف هستند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران شرکت دریل جابر
بیش از ٢٠ نفر از کارگران شرکت تولیدی دریل جابر واقع در رباط کریم، ٥ ماه است که دستمزدی دریافت نکرده‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران شرکت پی وی سی مهدیشهر
کارفرمای شرکت پی وی سی مهدیشهر سمنان مدت یکسال است که از پرداخت دستمزد کارگران این شرکت سر باز می‌زند.
***
تعطیلی كارخانه آرتاویل تایر اردبیل و دستمزدهای پرداخت نشده
كارگران كارخانه آرتاویل تایر اردبیل ٧ ماه است حقوق نگرفته‌اند. در روزهای نیز این كارخانه تعطیل اعلام شده است. یكی از كارگران در این كارخانه در این خصوص گفت: از ما یكسال پیش كارفرما تعهد گرفته است كه تحت هیچ شرایطی دست به اعتصاب و اعتراض و تجمع نزنیم.
***
صدها كارگر واجد شرایط بازنشستگی در كارخانه كیان تایر
٣٠٠ نفر از كارگران كارخانه كیان تایر واجد شرایط بازنشستگی بوده ولی مدیریت كارخانه و سازمان تامین اجتماعی از بازنشسه كردن آنها خودداری میكنند و علیرغم اینكه بارها ازجانب كارگران پیگیری شده ولی هیچ پاسخی داده نمیشود.
***
عدم پرداخت دستمزد در کارخانه آتش سو
کارفرمای کارخانه آ ش سو که از سال ١٣٨٦ تاکنون به ٤٧٠ کارگر شاغل در آن را اخراج کرده است، از پرداخت ٢ ماه دستمزد معوقه ٣٠ کارگر و پرسنل باقی مانده این شرکت خودداری می‌نماید.
***
خدمه کشتی نجات ماههاست حقوق نگرفته اند
خدمه كشتی نجات در منطقه هرمزگان در پی حادثه‌ای كه منجر به غرق شدن تعدادی از گردشگران شد، گفته‌اند كه ماههاست حقوق نگرفته‌اند.
***
سازمان تامین اجتماعی از بیمه کارگران ساختمانی خودداری می‌كند
دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم در شهرستان لارستان گفته است، سازمان تامین اجتماعی از بیمه کارگران ساختمانی با وجود داشتن شرایط قانونی خودداری می‌كند. او گفته است: سازمان تامین اجتماعی به بهانه کمبود سهمیه بیمه‌ای فقط ١٠٠ کارگر ساختمانی شهرستان لارستان استان فارس را بیمه می‌کند و از بیمه سایر کارگران که واجد شرایط قانونی هم هستند سر باز می‌زند.
***
وضعیت بحرانی كارخانه كالباس سازی كرج
در كارخانه كالباس سازی كرج حقوق ٢٤٠ كارگران آن با یكماه تاخیر پرداخت می‌شود. یكی از كارگران در این كارخانه گفته است كه در صورت ادامه وضعیت بحران اقتصادی و افزایش قیمت ارز و هزینه‌های تولید كارخانه در چند ماه آینده تعطیل خواهد شد.
***
اخراج و عدم پرداخت دستمزد دهها کارگر شاغل در شهرداری ملایر
شهرداری رژیم در شهر ملایر ٣٠ تن از کارگران شاغل در این اداره را اخراج نموده است. این کارگران در حالی کار خود را از دست داده‌اند که حقوق و دستمزدهای ٢ ماه گذشته را دریافت نکرده‌اند.

اخراج و بیكارسازی ها

بزرگترین کارخانه تولیدكننده نخ آسیا تعطیل می‌شود
ایلنا گفت به علت پیشی گرفتن میزان بدهی كارخانه پارسیلون خرم آباد از سرمایه آن، این کارخانه در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است.
***
شیفتهای شب کارخانه‌های لوله نورد ساوه و لوله نورد صفا تعطیل شدند
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه خبر داد كه از روز شنبه ٨ بهمن بیش از ٩٠ درصد از تولید در شیفتهای شب کارخانه‌های لوله نورد ساوه و لوله نورد صفا متوقف شده‌اند. به علت تعطیلی شیفتهای شب، حدود ٤٠٠ کارگر از هر کارخانه خانه نشین شده‌اند. گرچه این کارگران هنوز اخراج نشده‌اند، ولی بیم آن می‌رود که کار خود را از دست بدهند. خبر مربوطه همچنین حاکی است که کارگران این دو کارخانه ٤ ماه یعنی از برج ٧ تا برج ١٠ حقوق معوقه دارند.
***
هزار كارگر بیكار شده در كارخانه نساجی كاشان
شرکت ریسندگی و بافندگی و نساجی کاشان كه یکی از بزرگترین مجموعه‌های نساجی ایران با قدمت بیش از ٨٠ سال كه زمانی ١١٠٠ كارگر داشت اكنون فقط ١٠٠ كارگر نیمه وقت كار دارد.
***
بیكارسازی وسیع در یک شرکت جانبی خودروسازی
"کارگران خودروسازی" روز ٦ بهمن، با انتشار خبری نوشت: سه شرکت نیک سان کار، اتحاد موتور و راهیان نور برای‌های خودروسازی بخاری خودرو تولید می‌کنند. دو شرکت اخیر در جاده قدیم کرج و شرکت نیک سان کار در کیلومتر ٩ جاده مخصوص کرج ضلع جنوبی شرکت بهنوش مقابل شرکت پارس خودرو قراردارد. در این شرکت ١٥٠ کارگر کار می‌کردند که طی دی امسال، ١٠٠ نفر از آنها با اتمام قراردادشان اخراج شدند و ٥٠ نفر دیگر با دریافت حداقل حقوق تا اسفند ماه موقتا بیکار شده‌اند. همچنین، شرکت پارس خودرو روز ٦ بهمن شیفتهای ٢ و ٣ خود را تعطیل کرد. قسمتهایی که به این ترتیب در این دو شیفت تعطیل شده‌اند عبارت‌اند از: سالن مونتاژ بدنه پراید ١٤١، سالن GTX مونتاژ کننده بدنه پراید ١٣١، سالن PK، خطهای شماره ١ و ٢ مونتاژ پراید.
***
كارخانه قطعه سازان در اشتهارد كرج تعطیل شد
كارخانه قطعه سازان تولید كننده قطعات آلومینیومی خودروهای پراید كه در شهر صنعتی عباس آباد در اشتهارد واقع شده است، به علت نقدینگی و مشكل مواد اولیه تعطیل شد. این كارخانه ٢٠٠ كارگر داشت كه اكنون فقط ٥ نگهبان از كارخانه نگهداری می‌كنند.
***
بیمارستان‌ها در آستانه ورشکستگی و تعطیلی
به اعتراف یک نماینده مجلس رژیم با توجه به افزایش حاملهای انرژی، قیمت مواد اولیه، دارو و اقلام پزشکی، بسیاری از بیمارستان‌ها بخصوص در شهرهای كوچك در آستانه تعطیلی و ورشکستگی قرار گرفته‌اند.
***
تعطیل موقت ایران تایر و احتمال افت تولید در ایران خودرو
"کارگران خودروسازی" خبر داد كه شرکت ایران تایر، تولیدکننده انواع لاستیک خودرو، از تاریخ ٢٩ دی تا ٩ بهمن هر سه شیفت تولید خود را تعطیل کرده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که تعطیل این کارخانه، که در کیلومتر ٤ جاده مخصوص کرج جنب شرکت ارج قرار دارد، ممکن است حتی پس از ٩ بهمن نیز ادامه پیدا کند یا دست کم ساعات کار و شیفت‌های تولید آن کاهش یابد.
***
كارخانه سوله سازی تعطیل می‌شود
در پی افزایش بی سابقه مواد اولیه و كمبود آن و نیز افزایش هزینه‌ها در بخش تولید؛ مدیریت كارخانه سوله سازی اخوان جم در تهران در نظر دارد تا پایان سال جاری كارخانه را تعطیل و همه ١٠٠ كارگر این كارخانه را نیز بیكار كند.
***
كارخانه نساجی مریم با ١٠٠ كارگر تعطیل شد
كارخانه نساجی مریم در جاده قم ـ كاشان، تا ٤ ماه قبل بیش از ١٠٠ كارگر داشته كه اخیرا به دلیل كمبود مواد اولیه و هزینه‌های بالا تعطیل شد و كلیه كارگران آن به خیل بیكاران پیوستند.
***
سیاست جدید بانکی دولت و ورشكستگی واحدهای تولیدی
ایلنا روز ٨ بهمن از قول محمد حسن اعتضادی كه او را كارشناس مسائل اقتصادی معرفی كرده است، گفته است افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی موجب ورشکستگی واحدهای تولیدی و بیکاری تعداد زیادی از کارگران فعال در بخش صنعت می‌گردد.

ناامنی محیط كار

نشت گاز جان كارگری را گرفت
نشت و انتشار گاز CO جان كارگری را كه در یك کارگاه نجاری در بولوار اشرافی اصفهانی منطقه باغ فیض كار می‌كرد، گرفت. مقامات آتش نشانی گفته اند: حادثه در یک اتاقک ١٠ متری که محل استراحت کارگران نجاری بود رخ داده است.
***
سه کارگر در آتش‌سوزی چاه نفت سه‌راه بی‌بی حکیمه سوختند
فرمانده انتظامی گچساران گفت: روز ٤ بهمن، بر اثر تعمیر و جوشكاری در خط انتقال لوله گاز در سه راه بی بی حكیمه، چاه نفت شماره ١٥ در سه راه بی‌بی حکیمه در گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد آتش گرفت و ٣ كارگر در آتش سوختند. وی گفت: ٢ كارگر كه بطور کامل در آتش سوخته‌اند، به مرکز درمانی در شهرستان گناوه انتقال یافتند که حال عمومی آنها مطلوب نیست و یک نفر دیگر بصورت سطحی تحت مداوا قرار گرفت.
***
مرگ ٣ کارگر نقاش ساختمانی در محل کار در مهاباد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه ٣ کارگر نقاش ساختمان به نام‌های خسرو جان، لقمان مسعودی و سوران کوماسی روز یکشنبه ٢ بهمن پس از اتمام کار خود، شب را در محل کار میمانند و به دلیل گاز گرفتگی هر ٣ نفر جان خود را از دست می‌دهند.
***

بازنشستگان

بازنشستگان كارخانه شیشه ایمنی طوس حقوق خود را دریافت نكرده اند
تعدادی از بازنشستگان كارخانه شیشه ایمنی طوس، در جریان اعتراض كارگران این كارخانه در مقابل استانداری خراسان به عدم دریافت حقوقهای خود به مدت ١٨ ماه، گفته‌اند كه حقوق بازنشستگی خود را دریافت نكرده‌اند.
***

معلمان

فرهنگیان بازنشسته ١٨٠٠ میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند
مجید روستایی، مدیرعامل کانون بازنشستگان فرهنگی و وظیفه‌بگیران استان اصفهان گفت: بازنشستگان فرهنگی موجود در سطح کشور یک هزار و ٨٣٠ میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و این بدهی دولت به سال‌های ١٣٧٦ و ٧٧ باز می‌گردد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ٨٠ هزار بازنشسته فرهنگی در سطح کشور وجود دارد، گفت: در سراسر اصفهان نیز حدود ٥٠ هزار فرهنگی بازنشسته وجود دارد و این افراد در زمان پیری و سال‌خوردگی خود به حمایت‌های مسئولان نیازمند هستند. عدم افزایش حقوق این افراد بر مبنای افزایش نرخ تورم نیز مشکلات آنها را چند برابر کرده است. وی بیان داشت: بر اساس اعلام بانک مرکزی افزایش نرخ تورم در سالجاری حدود ٢٠ درصد بوده اما حقوق فرهنگیان بازنشسته ١٠ درصد افزایش یافته است و افزایش حقوق این افراد بر مبنای افزایش نرخ تورم نیست.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

صدیق کریمی بازداشت شد
بنابر اخبار منتشر شده، روز دوشنبه ١٠ بهمن صدیق کریمی فعال کارگری و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از مراجعه به دادگستری سنندج، بازداشت و روانه زندان شد. وی در تاریخ ١١ اردیبهشت ٨٦ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، بازداشت و به ٦ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.
***
***
علی اخوان بازداشت شد
کانون مدافعان حقوق کارگر خبر داد كه ساعت نه و نیم شب، شنبه هشتم دی ماموران پلیس امنیت، به خانه علی اخوان رفتند و وی را بازداشت کردند. ماموران پلیس امنیت، برای بازداشت اخوان، به حکم یک سال و نیم حبس تعزیری وی اشاره کردند و مدعی شدند که اخوان، متواری است! ماموران گفتند که اخوان را به زندان اوین خواهند برد.
***
بهنام ابراهیم زاده تقاضای عفو مشروط را رد کرد
کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده روز ٣ بهمن خبر داد كه مسئولان زندان از بهنام خواسته‌اند که با توجه به اینکه یک سوم از دوره محکومیتش را در زندان گذرانده است از مسئولین قضائی تقاضای عفو مشروط نماید؛ اما بهنام در پاسخ به مسئولین زندان گفته است که من هیچ جرمی مرتکب نشده ام تا تقاضای عقو نمایم.
***
شاهرخ زمانی و محمد جراحی در بند قرنطینه زندان تبریز نگهداری می‌شوند
کانون مدافعان حقوق کارگر خبر داد كه شاهرخ زمانی و محمد جراحی در بند قرنطینه بدون لباس گرم و وسائل گرم كننده در شرائط سختی به سر می‌برند. همچنان پس از ده روز، زندانبانان از ملاقات خانواده و دریافت لباس گرم برای این دو زندانی جلوگیری می‌كنند.
***

گزارش

عامل خانه كارگر: دستمزد افزایش یابد شاهد افزایش بیکاری کارگران در سال آینده خواهیم بود
ایلنا به نقل از كرمعلی سامانی پور، یكی از عوامل خانه كارگر ساوجبلاغ گفته است: اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باعث ایجاد اوج گیری تورم شده و به تبع در وضعیت معیشتی کارگران نیز تاثیر گذاشته است به طوری كه قدرت خرید کارگران روز به روز ضعیف‌تر ‌می‌شود. او گفته است: اگر امسال افزایش حقوق کارگران طبق قانون بر اساس تورم‌ افزایش یابد، بیکاری افزایش پیدا می‌کند. بخشی از صنایع در حال رکود هستند و قادر به پرداخت حقوق افزایشی سال ٩١ کارگران نخواهند بود، در نتیجه ما شاهد افزایش بیکاری کارگران در سال آینده خواهیم بود.
***
شهرک‌های صنعتی، پادگانهایی برای استثمار بی حد و حصر کارگران
امروزه در حاشیه و در چند کیلومتری اطراف شهرهای بزرگ ایران شهرکهای صنعتی بسیاری ساخته شده‌اند که شرایط کار و زیست هزاران کارگر زن و مرد شاغل در آنها بدور از چشم جامعه و افکار عمومی نگهداشته شده است. برای اینکه براین تاریکخانه‌های برده داری که عرصه سودآوری و تاخت و تاز کارفرمایان حریص و سیری ناپذیراست اندک نوری بیفکنیم به یکی از این مجموعه‌های صنعتی در شهرستان اصفهان و شهرهای توابع این استان نظری می‌اندازیم:
شهرستان اصفهان و شهرهای دیگر این استان دارای شهرکهای صنعتی زیادی است که هر کدام ده‌ها کارخانه بزرگ و کوچک را در خود جای داده است از جمله:
شهرک صنعتی مورچه خورت با ٥ فازکاری و ٦٠ کارخانه تولیدی. شهرک صنعتی محمودآباد با ده‌ها کارخانه مختلف تولیدی. شهرک صنعتی دولت آباد با حدود ٧٠ کارخانه قطب مهم سنگبری منطقه است. شهرک صنعتی مبارکه که بخش اعظم آن به تولید پروفیل اختصاص دارد. شهرک صنعتی تازه تاسیس سگزی (با ٥٠%کارخانه‌های فعال). شهرک صنعتی جی (واقع در کوهپایه‌های اطراف جاده فرودگاه اصفهان). و تعدادی کارخانه‌های ریز و درشت پراکنده.
در این مجموعه‌ها که هزاران کارگر زن و مرد در آنها مشغول بکارهستند شرایط و مناسباتی حاکم است که بیشتر به دوران قرن هیجده و استثمار بی حد و حصر آن دوران شبیه است. کارفرمایان در این مجموعه‌ها عملا همین قانون کار فعلی را هم آشکارا زیر پا گذاشته‌اند و با قرار دادن شبح هولناک اخراج و بیکاری بر بالای سر کارگران جرئت شکایت کردن یا اعتراض را از آنان گرفته‌اند.
قراردادهای موقت سفید امضاء در این شهرکها بصورت نرمال تنها شکل قرارداد فی مابین کارگران و کارفرمایان است. در بسیاری از این کارخانه‌ها از سرویس ایاب و ذهاب و دادن یک وعده غذای گرم خبری نیست و تامین این هزینه‌ها بعهده خود کارگران است. پرداخت حقوق در بسیاری از آنها نیز بموقع صورت نمیگیرد و پرداخت حقوق و مطالبات معوقه همواره یکی از دغدغه‌ها و کشمکشهای کارگران است. فشردگی و حجم بالای کار و نگهداشتن اجباری کارگران به اضافه کاری یک روش معمول در این شهرکها است. در بسیاری از این کارخانجات کارگران با سواد و تحطیل‌کرده را به عنوان کارگر ساده با حداقل دستمزد استخدام کرده‌اند. این موضوع بویژه درمورد دختران تحصیل‌کرده جوان بیشتر است. به این قبیل کارگران با توجه به توانائی و سطح سوادشان وظایف متعدد و چندگانه را با همان دستمزد تحمیل میکنند.
شرایط و مناسبات حاکم براین کارخانجات با مراکز بزرگ صنعتی در همین منطقه اصفهان مانند کارخانه ذوب آهن، مجتمع فولادمبارکه، پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان یا مراکز بزرگ دیگر مانند کارخانه پلی اکریل یا نیروگاه متفاوت است.
شرایط کاری و حقوق کارگران شاغل در کارخانجات شهرکهای صنعتی در پائین‌ترین حد ممکن است. محیط این کارخانه‌ها از نظر بکارگیری موازین و ضوابط و مقررات ایمنی و بهداشت شغلی در پائین‌ترین سطح است و اصولا بودجه‌ای از این بابت اختصاص یا هزینه نمیشود. اکثر کارگران فاقد وسائل و تجهیزات لازم ایمنی و بهداشت مرتبط با شغل خود هستند. بنا به ماهیت برخی از این کارخانجات چه از نظر تولید یا بکارگیری مواد شیمیائی و سایر آلاینده‌ها و یا تولید سر و صدا، همچنین کار در معرض سرما یا در گرمای مستقیم آفتاب، آلودگی و شرایط بسیار بد زیست محیطی امری عادی است و بسیاری از کارگران را دچارآسیب‌های جدی تنفسی، شنوائی، بینائی و سایر نارسائیهای جسمی وروحی کرده است. در این شهرکها صاحبان کارخانه با هدف بالا بردن درصد سود حاصل از تلاش برده وار نیروی کار، روز به روز به بالا رفتن نمودارهای سود خود خرسندند و در مقابل وضعیت هر روزه در حال سقوط به بدترین شرایط کاری و معیشتی است.
١٢ الی ١٤ ساعت کار فشرده، در فضا و شرایط نامناسب و کنترل شده (در بعضی از این مراکز دوربین‌های مداربسته نصب و جهت کنترل دائم به دفتر مدیریت متصل است). همراه با زیر پا گذاشتن آشکار قوانین کار موجود از طرف صاحبان کارخانه بدون نگرانی از بازخواست یا بازرسی و جوابگوئی به مرجعی، همچنین شرایط کاری بدون امکانات لازم از نظر نیازهای جسمی کارگران (الزامات ارگونومی مطابق با استاندارهای بهداشت مشاغل)، همه اینها و بیشتر، همراه با ایجاد فضای پلیسی و رعب و دغدغه و پائین آوردن کرامت انسانی، شرایط طاقت فرسا و برده واری را در این مراکز تولیدی حاکم کرده و این مکانها را برای تضمین سوداوری بیشتر سرمایه به پادگانی برای کارگران تبدیل کرده است.
چنانکه میدانیم طی ماههای اخیر با تهیه پیش نویس اصلاح قانون کار و تلاش برای تصویب آن، دولت و سرمایه داران در صدد تعرضی هر چه گسترده‌تر به شرایط کار و زیست کارگران در کلیه مراکز کارگری و در سطوح تمامی کارخانجات هستند اما در رابطه با شهرکهای صنعتی باید گفت مفاد این اصلاحیه از سالها پیش در شهرکهای صنعتی اعمال شده است تا جایی که در این شهرکها نه تنها در رابطه با نوع قرارداد و اخراج و دستمزد کارگر، کارفرمایان دارای اختیارات تام هستند بلکه هنگام استخدام کارگران علاوه بر قرارداد سفید امضا، در برخی از کارخانه‌ها از کارگران سفته نیز میگیرند و آنان را به پرداخت جرایم نقدی نیز مجبور میکنند.
باید شرایط و وضعیت این پادگانهای کارگری که محیطی امن برای تضمین سوداوری لجام گسیخته صاحبان کارخانه‌های این شهرکها وشرایطی فلاکتبار و غیرانسانی برای هزاران کارگر زن و مرد این کارخانه هاست، در معرض توجه و دید آشکار و بدون سانسور جامعه قرار گیرد. چرا که در این مراکز انسان و انسانیت با همه ابعادش در حال له شدن و زوال تدریجی است.
تهیه و تنظیم جمعی از کارگران اصفهان
***
گزارشی از كارگری از گروه مبنا پارس
من كارگر با سابقه گروه مبنا پارس هستم كه وابسته به وزارت نیرو است و یك بخش آن برق تهران را تامین میكند. این مركز مجموعا حدود ٦٠٠٠ كارگر دارد. اما چون بخشی كلیدی است و برق پایتخت را تامین میكند آنرا مثل یك دژ حفاظت میكنند و زیر نظر سپاه است. تمام شركت پر از دوربین‌های مداربسته است و ٣ نفر كه جمع شوند فورا تذكر میگیرند. حراست همه جا را در كنترل دارد. البته این فقط وضعیت ما نیست. كلا در مراكز بزرگ و كلیدی رژیم همین وضعیت را برای كارگران ایجاد كرده است. چون از این مراكز و نقش كلیدی آن وحشت دارند چنین میكنند. بطور مثال در محیط كار من بخشی از كارگران از خودی‌هایشان هستند با حقوق بالای یك میلیون. مهندسین كه دو میلیون هم میگیرند. باقی ما كه چند هزار میشویم نهایتا چیزی حدود ٣٥٠ هزار تومان پول میگیریم. من خودم همین حدود میگیرم كه با ٨٠ ساعت اضافه كاری در ماه میشود مبلغی حدود ٥٥٠ هزار تومان. كسانی كه نزدیك سن بازنشستگی هستند صدایش را در نمی‌آورند چون همین پولی را هم كه در میاورند از دست میدهند و معلوم نیست چه حق و حقوقی نصیبشان میشود. سال گذشته بابت اضافه كاری ٢٧٠٠ تومان میگرفتیم امسال ١٨٠٠ تومان. حرف بزنی میگویند اخراجی. اما فضا همه جا اعتراضی است. همه میگویند بشار اسد برود كار این رژیم تمام است. خبر دارم كه اینها ٥٠٠٠ نیرو به سوریه فرستاده‌اند برای سركوب مردم آنجا.
بگذارید از وضعیت دادگاهها بگویم. وارد كه میشوی، میبینیی تعدادی از جوانان را آورده بودند كه دستشان را به هم زنجیر كرده بودند تحت عنوان اوباش و اراذل. مسئله هم در واقع این است كه یا لباسشان اسلامی نیست و یا به دختری نگاه بد!! كرده‌اند. جمعیتی كه به دادگاه آمده‌اند عمدتا به خاطر مساله طلاق است. طلاق، دزدی، همین. نمیدانید چه خبر است. خلاصه قیامتی است. از گرانی هم كه نگو. به روشنی احتكار میكنند و عملا اینحا هستند كه خوراك و غذا را به مردم بسته‌اند. مردم عمدتا فقیرند. همه جا پارتی بازی و رشوه است و منشا آن هم از همان بالای حكومت است. خلاصه اینكه هر جا كه میروی اعتراض را در چشم مردم می‌بینی.
الان سر انتخاباتشان بحث زیاد است. از یارانه نقدی كه گفتند میدهند بخشی از مردم را حذف كردند. ولی روستاها را نگاه داشته‌اند چون میخواهند به رای بكشانند. شك ندارم این كوه آتشفشان به زودی شعله خواهد كشید. كانال جدید را می‌بینیم. خیلی‌ها می‌بینند. لطفا برنامه تان را زیاد كنید.
رحیم كارگر، برای كارگر كمونیست

اطلاعیه

رهبران کارگری شایسته حمایت همه مردمند
روزی نیست که جمهوری اسلامی فعالین و رهبران کارگری را مورد حمله قرار ندهد و توطئه‌ای علیه آنها سازمان ندهد. محمد جراحی، رضا شهابی، ابراهیم مددی، علی نجاتی، بهنام ابراهیم زاده، مظفر صالح نیا، شیث امانی، شریف ساعدپناه، شاهرخ زمانی، آیت نیافر، محمد بوداغی، منصور اسانلو و عده دیگری از فعالین کارگری یا در زندانند و یا با وثیقه‌های سنگین آزاد شده و خطر دستگیری هر لحظه آنها را تهدید میکند. به این لیست هر روز اضافه میشود. باید با تمام قوا به دفاع از رهبران کارگری برخاست و جمهوری اسلامی را چنان تحت فشار قرار داد که دست از سر فعالین کارگری بردارد.
دستگیری و تحت فشار قرار دادن و اذیت و آزار فعالین کارگری یک رکن همیشگی سیاست‌های جمهوری اسلامی بوده است، همچنانکه اعدام و شکنجه فعالین سیاسی هیچگاه از عملکرد این حکومت کنار نرفته است. اما در شرایط کنونی جمهوری اسلامی دلایل ویژه‌تری برای این اقدامات جنایتکارانه خود دارد. حمله بیسابقه‌ای که به سطح معیشت کارگران جریان دارد بدون محدود کردن و دستگیری و اذیت و آزار فعالین کارگری غیر ممکن است. جمهوری اسلامی میداند که اگر سه ماه دست از سرکوب فعالین کارگری بردارد جنبش کارگری دست به اعتراضات و اعتصابات بزرگ و سراسری خواهد زد و بسرعت متشکل خواهد شد.
تجربه اعتراض هر روزه مردم آزادیخواه سنندج و خانواده‌های شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران حاوی درس‌های مهمی برای همه مردم است. از روزی که این دو فعال محبوب کارگری را دستگیر کردند تجمعات اعتراضی شروع شد. مردم کوتاه نیامدند و بالاخره ارگان‌های سرکوب را مجبور به آزادی آنها کردند. ارسال خبر به سایت‌ها و رسانه‌ها و پخش خبر در شهر و استقبال پرشور مردم موقع آزادی آنها و انداختن حلقه‌های گل به گردن آنها گوشه‌های دیگری از فعالیت جوانان و مردم سنندج در دفاع از کارگران زندانی بود. تک تک این اقدامات برای آزادی شریف و مظفر ضروری بود و این باید به الگوئی در مبارزه مردم در سراسر کشور تبدیل شود.
هرجا جمهوری اسلامی فعالین و رهبران کارگران را دستگیر میکند باید بلافاصله همه را خبر کرد، تجمع کرد، دست به اعتراض زد و رژیم را وادار به آزادی آنها کرد. اما این یک بخش مساله است. شرط موفقیت ما در تعرض ما است. باید کرور کرور به تشکل‌های کارگری پیوست و صدها رهبر و فعال جوان کارگری به جلو صحنه بیایند تا جمهوری اسلامی هرچه بیشتر در منگنه قرار گیرد. رهبران کارگری و تشکل‌های کارگری متعلق به کارگران و همه مردم محروم و زحمتکش و متعلق به همه مردم آزادیخواهند. باید در مقابل هر تعرضی به آنها، همه مردم را خبر کرد. خانواده‌ها، مراکز کارگری، جوانان و مردم شهر و منطقه و رسانه‌ها را باید مطلع کرد و به حرکت درآورد. باید به همه مردم توضیح داد که هر درجه آزادی عمل فعالین کارگری به معنی یک قدم موفقیت برای همه مردم و هر درجه سرکوب اعتراضات کارگری و رهبران کارگری ضربه‌ای به همه مردم است.
بیکاری چندین میلیونی، گرانی و کاهش هر روزه قدرت خرید کارگران و اکثریت مردم، دستمزدهای پرداخت نشده و نقشه رژیم برای نپرداختن یارانه‌های نقدی، جامعه را در آستانه انفجار قرار داده است. در مقابل، صفوف رژیم را بحران عمیقی فراگرفته و فشار به فعالین کارگری بر متن استیصال و وحشت رژیم از خیزش بزرگ کارگران و مردم صورت میگیرد. این وضعیت وظایف مهمی بر دوش رهبران کارگری، بر دوش کارگران کمونیست و پیشرو و بر دوش کل بخش پیشرو جامعه قرار داده است. باید خود را برای تحولات زیر و رو کننده‌ای که در راه است آماده کنیم.
حزب کمونیست کارگری کلیه کارگران و خانواده‌های کارگری را به تلاش هرچه بیشتر برای متشکل شدن، دفاع جانانه از رهبران خود و ایجاد آمادگی برای اعتصابات بزرگ و سراسری فرامیخواند. حزب دانشجویان و جوانان، معلمان و زنان و همه مردم آزادیخواه را به دفاع هرچه محکمتر از رهبران کارگری، تشکل‌های کارگری و اعتراضات کارگری فرامیخواند.
حزب کمونیست کارگری ایران
٦ بهمن ١٣٩٠، ٢٦ ژانویه ٢٠١٢
***
علی اخوان از فعالین كارگری در تهران دستگیر شد
بنا بر گزارشات منتشر شده ساعت نه و نیم شب ٨ دی ماه علی اخوان از فعالین كارگری در تهران توسط پلیس امنیت جمهوری اسلامی بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. به گزارش منتشر شده از سوی كانون مدافعان حقوق كارگر ماموران پلیس امنیت، برای بازداشت اخوان، به حکم یک سال و نیم حبس تعزیری وی اشاره کرده‌اند و مدعی شده‌اند که اخوان، متواری بوده است!
علی اخوان قبلا نیز توسط ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی نیمه شب سیزدهم خرداد ١٣٨٩ در همین خانه و در حضور همسر و کودکش بازداشت و سپس در ٨ تیر با قرار وثیقه ٧٠ میلیون تومان از زندان آزاد گردید. پس از آن علی از سوی دادگاه به تحمل ٣ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظرجمهوری اسلامی به یکسال و نیم کاهش یافت.
فشار بر روی زندگی و معیشت كارگران و مردم، جامعه را به حد انفجار رسانده است. اعتراضات كارگری به صحنه دائمی اعتراض علیه این رژیم و تعرضات تبدیل شده است. جمهوری اسلامی از وحشت گسترش این اعتراضات فشارش را بر روی رهبران و فعالین كارگری شدت داده است. از جمله طی یكماه اخیر تعداد زیادی از فعالین كارگری دستگیر و زندانی شده و هم اكنون دهها نفر از رهبران كارگری و معلمان معترض در زندانند. با كارزاری گسترده و جهانی باید در مقابل این فشارها و تهدیدات ایستاد. علی اخوان و تمامی كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٠ بهمن ٩٠، ٣٠ ژانویه ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***
نگذاریم بهنام ابراهیم زاده و زندانیان دیگر را با بیماری شکنجه کنند
بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری و فعال حقوق کودک حدود دو سال است که در زندان بسر می‌برد و به دلیل اسیب دیدگی ناشی از شکنجه زمان بازداشت و بازجوئی و همچنین شرایط وحشتناک زندان و عدم امکانات مناسب بهداشتی، پزشکی و داروئی، اکنون از درد گوش، دندان و سر به شدت رنج می‌برد. مسؤلین و پزشک زندان از اعزام وی به بیرون از زندان برای مداوا ممانعت می‌کنند و عملا از درد و بیماری او به عنوان روشی دیگر برای شکنجه اش استفاده می‌کنند. این حربه علیه رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی بارها به کار گرفته شده است. بهنام مجرم نیست، او مدافع حقوق کودک است. برای ایجاد شرایطی که کودکان بتوانند در آن از شادی و رفاه و آسایش برخودار باشند، تلاش کرده و به عنوان یک فعال کارگری که خواهان زندگی انسانی برای خود و هم سرنوشتانش است مبارزه کرده. او باید فوری آزاد شده و تحت مداوا قرار گیرد.
ما از همه تشکلها، جمعها و سازمانها و احزاب مدافع حقوق کارگر می‌خواهیم متحدانه به ادامه زندان و شکنجه زندانیان اعتراض کرده و خواهوان آزادی فوری آنها شویم.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهایی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
٧/١١/١٣٩٠
***
در باره شیث امانی، کارگر زندانی عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران
شیث امانی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و از کارگران اخراجی نساجی کردستان است که با تعطیلی کارخانه در سال ١٣٨٤ به همراه دیگر کارگران این کارخانه از کار اخراج شد. وی در نساجی کردستان ٤ سال نماینده کارگران این کارخانه و در همین مدت، یعنی بمدت چهار سال، نماینده کارگران شهر سنندج در هیئت تشخیص اداره کار این شهر بود. شیث امانی پس از تعطیلی کارخانه و در پیگیری وصل کارگران کارخانه نساجی به بیمه بیکاری نیز نماینده کارگران این کارخانه بود. وی در سال ١٣٨١ به عنوان رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن کارگران نساجی کردستان انتخاب شد که تا هم اکنون در این سمت قرار دارد.
شیث امانی از اعضای هیئت موسس اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار بود که پس از مجمع اول این اتحادیه در ٣٠ فروردین ماه سال ١٣٨٦ به عنوان رئیس هیئت مدیره اتحادیه انتخاب شد و در اول ماه مه همانسال در مراسمی که اتحادیه به مناسبت این روز در شهر سنندج فراخوان داده بود به همراه ١٢ کارگر دیگر، دستگیر و بیش از ٥٠ روز را به همراه یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره اتحادیه به نام صدیق کریمی در زندان بسر برد. کارگران دستگیر شده در مراسم اول ماه مه ١٣٨٦، پس از محاکمه در همانسال هر کدام به سه ماه و یک روز زندان و ١٠ ضربه شلاق محکوم شدند. اما شیث امانی و صدیق کریمی هر کدام به دو سال و نیم زندان محکوم و سپس این حکم در تاریخ ٣١/١/٨٧ در دادگاه تجدید نظر به شش ماه زندان تقلیل پیدا کرد. بدنبال این محکومیت‌ها و بویژه صدور حکم قرون وسطایی شلاق بر علیه کارگران شرکت کننده در مراسم اول ماه مه، اتحادیه کمپین وسیعی را در مقابله با این احکام در سطح داخلی و از طریق نامه نگاری با سازمانهای کارگری از قبیل ITUC در سطح جهانی آغاز کرد. این کمپین آنچنان وسیع بود که در آنزمان حتی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به احکام صادره اعتراض کردند. ادامه این اعتراضات زمانی به بار نشست که آیت الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه به شهر سنندج سفر کرد و همین امر فرصتی شد تا اعضای اتحادیه در شهر سنندج در حضور وی و در حضور رسانه‌ها دست به اعتراض بر علیه احکام صادره بزنند. این اعتراض در ادامه اعتراضات قبلی اتحادیه، نهایتا منجر به ملاقات حضوری صدیق کریمی با آیت الله شاهرودی و موافقت وی با لغو کلیه احکام صادره بر علیه تمامی کارگران دستگیر شده در مراسم اول ماه مه شد. حکم لغو احکام توسط آیت الله شاهرودی در مورخه ٢/٣/١٣٨٧ صادر شد. این ملاقات و دستور آیت الله شاهرودی مبنی بر لغو احکام، همان زمان از تلویزیون محلی استان کردستان پخش گردید. توضیح اینکه تا زمان لغو احکام، متاسفانه حکم شلاق در مورد چهار کارگر به اجرا در آمده بود.
لازم به یاد آوری است اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار در مجمع عمومی دوم خود در ٣٠ فروردین ماه ١٣٨٧ از "اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار" به "اتحادیه آزاد کارگران ایران" تغییر نام داد و از آن تاریخ تا کنون، با نام اتحادیه آزاد کارگران ایران مشغول فعالیت است.
علیرغم لغو کلیه احکام صادره بر علیه ١٣ کارگر دستگیر شده در اول ماه مه ١٣٨٦ در تاریخ ٢/٣/١٣٨٧، و پس از گذشت بیش از سه سال از لغو این احکام، اوایل امسال، دادگاه اجرای احکام شهر سنندج طی ابلاغیه‌ای به شیث امانی و صدیق کریمی دو عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، به آنان اعلام کرد حکم شش ماه زندان صادره بر علیه آنان لغو نشده است و این دو کارگر می‌باید روانه زندان شوند. شیث و صدیق از اول سال جاری تلاش کردند زیر بار این ابلاغیه غیرقانونی نروند اما دادگاه اجرای احکام، با اصرار بر اجرای حکم شش ماه زندان این کارگران، نهایتا دستور مصادره حقوق ماهیانه ضامنین این دو کارگر را صادر کرد. با این حال شیث و صدیق به مقاومت و اعتراض خود ادامه دادند تا اینکه در تاریخ ٢٦ دی ماه ١٣٩٠، هنگامی که شیث امانی قصد ملاقات با دادستانی شهر سنندج در مورد بازداشت غیرقانونی شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا، دو تن از اعضای هیئت مدیره اتحادیه را داشت توسط مامورین بازداشت و بلافاصله به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.
شیث امانی هنگام بازداشت مدت ٤٢ روز بود که از بیمارستان بعثت سنندج و از عمل ناموفق سنگین جراحی ستون فقرات مرخص شده بود. شیث علیرغم وضعیت جسمانی بسیار وخیم و با همراهی و کمک اعضای اتحادیه و در دفاع از دو عضو بازداشت شده هیئت مدیره اتحادیه، به دادستانی سنندج مراجعه کرده بود.
عمل جراحی شیث امانی در بخش مغز و اعصاب بیمارستان بعثت شهر شهر سنندج ناموفق بود و حین عمل، مهره چهارم و پنجم ستون فقرات وی شکسته شد. شیث با وجود گذراندن یک عمل جراحی سنگین و ناموفق در ٤٢ روز پیش و با دو مهره شکسته در ستون فقراتش، در حال حاضر در زندان مرکزی سنندج محبوس می‌باشد. شیث دارای همسر و یک فرزند خردسال و مادر کهنسالی است که با آنان زندگی میکند. شیث امانی از پزشک جراح بیمارستان بعثت سنندج که حین عمل جراحی مهره چهارم و پنجم ستون فقرات وی را شکسته، به پزشکی قانونی شهر سنندج شکایت کرده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ـ هفتم بهمن ماه ١٣٩٠
www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com
***
رضا شهابی در انتظار عمل جراحی سختی در بیمارستان بسر میبرد
بنا به اطلاعیه شماره ١٨ كمیته دفاع از رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای شركت واحد و از چهره‌های شناخته شده كارگری در ایران، او اكنون بدلیل وضعیت وخیم جسمی اش در بیمارستان بستری است. او از درد مهره‌های گردن و كمر رنج میبرد و فشار درد دیسك بر شدت این دردها افزوده است. مصرف بالای داروهای مسكن نیز بر روی كبد او تاثیر گذاشته است. او با همه این درد‌ها بیست ماه است كه در زندان جمهوری اسلامی بسر میبرد و به لحاظ جسمی و روحی زیر فشار و شكنجه است. رضا در روزهای اخیر عمل سختی بر روی مهره‌های گردن و دیسكش خواهد داشت. خطر فلج شدن او را تهدید میكند. به گفته پزشكان او باید بعد از عمل ٢٥ روز تحت نظر پزشك باشد و حداقل دو ماه مرخصی كامل داشته باشد. پس از آن نیز چندین ماه تحت امكانات درمانی‌ای چون فیزیوتراپی و غیره قرار گیرد. بدین ترتیب آزادی فوری رضا شهابی برای سلامت جسمی و جانی او ضروری و فوری است.
همانطور كه خود رضا شهابی قبلا طی نامه‌ای از بیمارستان اعلام كرده بود، برای سپری كردن این دوره سخت معالجه او باید در آرامش كامل باشد. تا همین جا فشارهای جمهوری اسلامی به رضا باعث شده است كه وضعیت وی تا چنین حدی به وخامت كشیده شود. جمهوری اسلامی در قبال جان رضا شهابی و همه زندانیان سیاسی مسئول است.
رضا شهابی باید فورا از زندان آزاد شود و این فشار زندان و شكنجه از روی او برداشته شود.
رضا شهابی بخاطر مبارزات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ در زندان است. با كارزاری جهانی برای آزادی رضا شهابی و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی تلاش كنیم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٧ بهمن ٩٠، ٢٧ ژانویه ٢٠١٢
***
پیام قدردانی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به کارگران سنندج و عموم کسانی که از آنان حمایت کردند
ما به عنوان اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و به عنوان یک کارگر، در طول سالهای گذشته و همین امروز، کاری جز دفاع از حقوق انسانی خود و هم طبقه ای‌هایمان انجام نداده‌ایم. اما همچون دیگر کارگران معترض، به ناحق دستگیر و روانه زندان شدیم و در طول مدت کوتاهی که در زندان بودیم مورد حمایت پرشور و بی دریغی از سوی کارگران سنندج و دیگر کارگران در سایر نقاط قرار گرفتیم.
این حمایتها مایه دلگرمی فراوانی برای خانواده‌هایمان و برای ما در داخل زندان بود. ما دست یکایک کارگران و عموم انسانهای شریفی که لحظه‌ای ما و خانواده‌هایمان را تنها نگذاشتند می‌فشاریم و با اعلام سپاس و قدردانی فراوان از این حمایتها، بر اهمیت اتحاد و همبستگی کارگران بیش از هر زمان دیگری تاکید می‌کنیم.
شریف ساعد پناه – مظفر صالح نیا
٧/١١/١٣٩٠
***
تكذیبیه شهابی درباره ی مطلب مندرج در سایت سندیكا و تایید مجدد بیانیه قبلی اش
پس از انتشار بیانیه مورخه ٣٠-١٠-٩٠ رضا شهابی توسط كمیته دفاع، در سایت سندیكای واحد مطلبی منتشر شد که محتوی این مطلب كذب، در راستای تخریب اعتبار پیام رضا شهابی و وارونه کردن محتوی آن، قابل ارزیابی است. درمطلب مندرج در سایت سندیكا مطالبی دروغ از جانب رضا شهابی طرح گردیده است. رضا شهابی پس از اینكه از درج این مطلب در سایت سندیكا با خبر شده نامه‌ای را نوشته كه مطلب سایت سندیكا كه احتمالا به دست یك فرد و با اهداف و انگیزه‌های خاص تهیه شده را تكذیب كرده و اعتراض خود را به سایت سندیكا اعلام میكند.
به نظر میرسد مطلب مندرج در سایت سندیکا که آمیزه‌ای از تخیل، دروغ و انگیزه‌های تخریب شخصیتی و کمک کننده به منافع فرد یا افراد خاص و بر ضد منافع جنبش کارگری و نیز بر خلاف باورهای رضا شهابی و احتمالا در راستای تخریب وی و ایجاد مشکلاتی برای او میباشد، به توسط قلم یک "نویسنده" نوشته شده است که یادآور این واقعیت است که گویا دروغ هر چه بزرگ‌تر باور پذیرتر!
و اما رضا شهابی در نامه ی دوم خود در ارتباط با جایزه ی حقوق بشر، بار دیگر اعلام كرده كه مهدی كوهستانی نه نماینده وی و نه همفكر او و نه نماینده هیچ كدام از تشكل‌های كارگری می‌باشد.
متن نامه‌ی رضا شهابی در تكذیب مطلب سایت سندیكا به شرح ذیل است. در اینجا ما تصویر اصل نامه ی اول رضا شهابی (بیانیه ٣٠-١٠-٩٠ ) كه با خط خود وی و امضای اوست و نیز تصویر نامه ی دوم وی كه در آن مطلب سایت سندیكا را تكذیب كرده، جهت رویت همگان پیوست كرده‌ایم.
نامه‌ی رضا شهابی در تكذیب مطلب سایت سندیكا:
با دروود و عرض ادب به اعضای هیات مدیره و فعالین سندیكای كارگران شركت واحد و با عرض ادب به اعضای كمیته دفاع از اینجانب و تمامی فعالین و تشكل‌های كارگری.
احتراما معروض میدارم، دوشنبه شب از محتوی مطلبی كه در سایت سندیكا درج شده، با خبر شدم كه در این مطلب ادعا شده اینجانب رضا شهابی بیانیه خودم كه در تاریخ ٣٠-١٠-٩٠ توسط كمیته دفاع از اینجانب منتشر شده است را تكذیب كرده ام! بیانیه‌ای كه در آن دریافت یك جایزه ی حقوق بشری كه توسط فردی به نام مهدی كوهستانی دریافت شده و اعضای خانواده و بنده و كمیته دفاع از اینجانب در جریان واقعیات و ماوقع آن نبوده‌اند توسط اینجانب تكذیب شده است. در حالی كه بر عكس كاملا مورد تایید من است. واقعیت این است كه مهدی كوهستانی نه نماینده و نه همفكر من است و هیچ نمایندگی نیز از سوی سندیكای كارگران شركت واحد و یا هیچ یك از تشكل‌های كارگری ایران نداشته و ندارد.
بعد از انتشار بیانیه ٣٠-١٠-٩٠ [نامه ی اول] بنده توسط كمیته دفاع، یكی از اعضای سندیكا كه از انتشار این بیانیه ناراحت شده بود، صبح روز شنبه ١-١١-٩٠ اعلام كرد كه با این بیانیه هم مهدی كوهستانی و هم سندیكای كارگران شركت واحد زیر سوال میرود.
البته من اعتقاد دارم این بیانیه علاوه بر اینكه موضع من را نشان میدهد استقلال سندیكای واحد از افرادی كه مسائل ضد كارگری را دنبال میكنند را نیز اعلام میكند.
این عضو سندیكا مكررا از من خواهش كرد كه این بیانیه را تكذیب كنم. من اعلام كردم آن چیزی كه نوشته ام جز واقعیت چیز دیگری نبوده است. اما جهت اطمینان از اینكه مبادا در انتقال نوشته ام و یا در مراحل دیگر به صورت غیرعمد، تفاوتی در متن منتشر شده توسط كمیته دفاع با نوشته من ایجاد شده باشد، گفتم نوشته و بیانیه را مقایسه خواهم كرد؛ وقتی مقایسه كردم دیدم زحمت دوستان كمیته دفاع بی نقص بوده و بیانیه منتشر شده مو به مو و دقیقا مطابق نوشته من است.
بدینوسیله بار دیگر اعلام میكنم بیانیه منتشر شده توسط كمیته دفاع مورخه ٣٠-١٠-٩٠ كاملا مورد تایید و مواد و مطالب آن صد درصد مورد تاكید بنده است.
اظهار تاسف من از این است كه در مطلب مندرج در سایت سندیكا از این جمله‌ی من كه گفته ام: "بیانیه را با نوشته خودم مقایسه خواهم كرد" سو استفاده كامل شده و متاسفانه كل مطلب مندرج در سایت سندیكا با انگیزه و دلایلی، كلا كذب و خیالبافی است.
دوستان عزیز!
من اعتراض خودم را به سایت سندیكا اعلام میكنم و سپس اعتراضم را به نهاد اهدا كننده جایزه اعلام میكنم.
بنده به واسطه عدم دسترسی به اطلاعات كافی نمیدانم آیا آن نهاد مشخص از چه منبعی تامین مالی میشود و افراد آن چه كسانی هستند؟ شایسته است دوستان دیگر این موارد را تحقیق كنند.
بنده تنها ارتباط با تشكل‌ها و نهادهایی را قبول دارم كه در راستای منافع جنبش كارگری باشد.
اما اعتراض قطعی ام حداقل به این دلیل هست كه چرا و به چه علت و با معرفی چه كسی مهدی كوهستانی را برای دریافت چیزی به نام من انتخاب كرده‌اند.
مهدی كوهستانی نه نماینده و نه همفكر من و نه نماینده هیچ كدام از تشكل‌های كارگری ایران است.
در پایان و بار دیگر از همگان درخواست دارم مطالب منتشره توسط كمیته دفاع را نظریات من قلمداد كنند و برای هر گونه تماس، با این كمیته در ارتباط باشند.
رضا شهابی كارگر دربند-عضو هیات مدیره و خزانه دار سندیكای كارگران شركت واحد تهران
٣-١٠-٩٠ – دوشنبه ساعت ٢٣ شب
***

اخبار بین المللی


پاناما: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران کانال پاناما
به گزارش بی‌بی‌سی‌٦٠٠٠ کارگران کانال پاناما بعد از یک هفته اعتصاب موافقت کردند کار خود را از سر بگیرند. این موافقت هنگامی حاصل شد که کنسرتیوم پیمانکار این کانال پذیرفت تا به بخشی از مطالبات این کارگران پاسخ مثبت دهد و دستمزد پایه کارگران را ١٣ درصد افزایش بدهد. همچنین شرکت پیمانکار مجبور به پذیرش پرداخت اضافه کاریها و کار در روز‌های یکشنبه شد. این کارگران با بدست آوردن نسبی مطالباتشان قرار است روز دوشنبه ٢٣ ژانویه به سر کار بازگردند. با توجه به افزایش دستمزد، حقوق این کارگران از ٢،٩٠ دلار در ساعت به ٣،٣٤ دلار افزایش می‌یابد.
کار پهن کردن و عمیق کردن این کانال با هزینه ٥،٢٥ میلیارد دلار در دست انجام است و قرار است تا سال ٢٠١٤ به اتمام برسد.
***
آفریقای جنوبی: اعتصاب ٥٠٠٠ کارگر معدن Implats
به گزارش رویترز روز جمعه ٢٠ ژانویه ٥٠٠٠ کارگر معدن تولید پلاتین Implats در Rustenburg با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زدند. دادگاه با اعلام حکمی گفته است که این اقدام کارگران غیرقانونی است و چنانچه کارگران تا روز سه شنبه به کار باز نگردنند، دست به اقدام قانونی بر علیه آنان خواهد زد. این کارخانه‌ سالیانه ١.٧ میلیون انس پلاتین تولید میکند و حدود ٢٥ درصد تولید پلاتین دنیا را بعهده دارد. مسولین این شرکت گفته‌اند که با توجه به اعتصاب این شرکت روزانه ٣٠٠٠ انس تولید پلاتین را از دست میدهد.
روز یکشنبه ٢٢ ژانویه نیز کارگران همین شرکت با نام Zimplats که در زیمبابوه واقع شده است دست از کار کشیدند و خواهان پرداخت قبض‌های برق خود توسط شرکت شدند.
***
ایتالیا: اعتصاب کامیون دارن و رانندگان تاکسی
به گزارش یورونیوز کامیون داران ایتالیایی در اعتراض به افزایش بهای سوخت و در حمایت از اعتراض عمومی در این کشور دست به اعتصاب زدند. بر این اساس روز دوشنبه ٢٣ ژانویه در جاده‌های منتهی به شهر تورین واقع در شمال ایتالیا کامیون داران خودروهای خود را متوقف کردند. کاهش بودجه عمومی و نیز افزایش مالیاتها که در ماه دسامبر به تصویب پارلمان ایتالیا رسید بر بهای سوخت و به ویژه گازوئیل اثر گذاشته است. یکی از کامیون داران می‌گوید: "یک کامیون تقریبا٧٠٠ لیتر در مسیر رفت و آمد به میلان سوخت مصرف می‌کند که حدود ١١٠ تا ١٢٠ یورو هزینه در بر دارد. شش سفر در هر ماه برابر با ٦٠٠ یورو هزینه دارد. قانونگذاران از این هزینه‌ها خبر ندارند آن‌ها فقط در تلویزیون می‌بینند که هر لیتر گازوئیل چه قیمتی دارد و آن‌ها چیزی پرداخت نمی‌کنند."
پیوستن رانندگان کامیون به اعتصابیون در ایتالیا در ترافیک جاده‌ای این کشور اختلال ایجاد کرده است با این همه به نظر می‌رسد که این اقدام از سوی شهروندان نارضایتی را در بر نداشته است. یکی از شهروندان که در خودروی شخصی خود در ترافیک معطل مانده است می‌گوید: "آن‌ها خیلی کار خوبی می‌کنند. ما باید همه ایتالیا را به همین صورت درآوریم. چراکه نود درصد حمل و نقل در ایتالیا جاده‌ای است اگر حمل و نقل مختل شود همه چیز فلج خواهد شد." شهروند دیگری می‌گوید: "خوب است آنها کار خوبی می‌کنند. حق دارند. حتی اگر برایمان مشکل ایجاد کنند اما حق دارند. با وجود این ترافیک ما همه با چنین کاری موافق هستیم."
همزمان در رم، پایتخت ایتالیا نیز اعتصاب رانندگان تاکسی ادامه دارد. تاکسی‏داران علاوه بر اعتراض به شرایط اقتصادی، مخالف تسهیل شرایط اعطای مجوز تاکسی‏داری در این کشور هستند. اعتصاب تاکسی‏داران در رم از هفته گذشته آغاز شده است.
***
هند: اعتصاب ٢٠٠٠ کارگر کارخانه ARC
به گزارش IBN Live روز دوشنبه ٢٣ ژانویه ٢٠٠٠ کارگر کارخانه تولید چرم Arasu در ایالت تامیل نادو با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زدند. این کارگران هر ٣ سال یکبار قرارداد دسته جمعی امضا میکنند و بر سر میزان دستمزد با کارفرمایان به توافق میرسند، ولی هم اکنون ١٣ ماه است که قرارداد آنها تجدید نشده و همچنان دستمزدشان بر طبق قرارداد قبلی بنا شده است. Valsa Kumar مدیر اتحادیه کارگران این موسسه می‌گوید: برای دستیابی به توافق برای افزایش دستمزد چندین بار با حکومت محلی به مذاکره نشسته‌ایم ولی تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است، به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا دست از کار بکشیم.
***
اسپانیا: اعتصاب خلبانان شرکت هواپیمایی Iberia
به گزارش Monsters &Critics روز چهارشنبه ٢٥ ژانویه خلبانان شرکت هواپیمایی Iberia دست به اعتصاب زدند و باعث لغو ١٠٠ پرواز از ٢٨٦ پرواز که قرار بود همان روز صورت بگیرد، شدند. این شرکت در نظر دارد برای پائین آوردن هزینه‌های خود، با احداث شرکتی دیگر بنام Iberia Express که به شرکتهای "بودجت" (کم هزینه) معروف هستند، عملیات شرکت اصلی‌را متوقف بکند. اتحادیه کارگران این شرکت معتقد است که این کار باعث بیکار شدن هزاران کارمند این شرکت خواهد شد. این پنجمین حرکت اعتراضی به اقدام این شرکت است. اتحادیه این کارگران اعلام کرده است که روزهای جمعه و دوشنبه آینده نیز دست از کار خواهند کشید.
***