٤  بهمن  ١٣٩٠ -  ٢٤  ژانویه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٣

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

اعتصاب كارگران پالایشگاه آبادان
هفته گذشته كلیه كارگران پالایشگاه نفت آبادان كه ٢٥٠٠ كارگر دارد، در اعتراض به ٦ ماه حقوق معوقه خود دم درب ورودی پالایشگاه دست به اعتصاب زدند و از رفتن سر كار خودداری كردند. مدیریت پالایشگاه از وحشت از گسترش اعتصاب كارگران مجبور به پرداخت ٣ ماه حقوق كارگران شد.
***
اعتراض كارگران شركت پایا هور در كرمانشاه به عدم پرداخت دستمزد
بر اساس خبر رسیده به حزب كمونیست كارگری، شرکت پایا هور در کرمانشاه که اجرای پروژه ٥ هزار واحدی مسکن مهر در کرمانشاه را برعهده دارد ٤ ماه است که به کارگران حقوق نداده است. کارفرمای اصلی این طرح تعاونی مسکن لشکر زرهی ٨١ کرمانشاه میباشد. در این محل حدود ٩٥٠ نفر کار میکنند كه ٤٥٠ نفر مستقیم زیر نظر کارفرمای اطی میباشد و ٥٠٠ کارگر دیگر هم پیمانکار کار میکنند. این کارگران در روزهای ٢٦، ٢٧ و ٢٨ دی دست به اعتصاب زدند و خواستار پرداخت حقوقشان شدند که ظهر روز ٢٨ دی با وعده کارفرما که روز ١ بهمن حقوق كارگران پرداخت میشود کارگران به سر کارشان برگشتند.
***
در پی جان باختن كارگری در كارخانه خمسه، كارگران دست به اعتصاب زدند
در پی حادثه جان باختن هومن بی آزار در عصر روز دوشنبه به دلیل نقص فنی در آسانسور كارخانه در دست احداث سیمان خمسه کارگران شاغل اقدام به برپایی اعتصاب اعتراضی نموده و خواستار تامین امنیت جانی در محل کار شدند.
***
عدم پرداخت حقوق و اخراج کارگران شرکت دنا
دستمزدهای آبان و آذر ٢٠ نفر از کارگران شرکت دنا پرداخت نشده است. اعتراض و پیگیری کارگران برای دریافت دستمزدها ادامه داشته اما در مقابل مدیر شرکت با توسل به حربه تهدید اخراج از کار از پرداخت دستمزدها طفره میرود. دستمزدهای ٣ ماه مرداد و شهریور و مهر نیز پس از کلی تاخیر و تعویق آن هم به دلیل فشار و اعتراضات کارگران در چند روز اخیر پرداخت شد. در ادامه اعتراضات کارگران برای دریافت و افزایش دستمزدها٬ برای ایجاد فضای وحشت و زهر چشم گرفتن از کارگران٬ در هفته‌های اخیر ٥ تن از کارگران باسابقه شرکت از کار اخراج شده‌اند. رئیس این شركت گفته است: من اجازه نمیدهم احدی در برابرم گستاخی و زبان درازی نمایند، شرایط کار همین است که هست، این مملکت صاحب داره، قانون داره و کارگر محتاج و ارزان آنقدر زیاد است که با یک سوت همین الان ١٠٠ نفر در اینجا به خط میشوند.
***
هر كارگر كارخانه نساجی خامنه ٢٥ میلیون طلب دارد
كارگران كارخانه نساجی خامنه كه در شهرستان شبستر آذربایجان غربی است و بیش از ١٦٠ كارگر، هر یك كارگر ٢٥ میلیون تومان مطالبات دارند كه هنوز دریافت نكرده‌اند. هر كدام از این كارگران دارای بیش از ٢٠ سال سابقه كار می‌باشند. یكی از این كارگران گفته است كه سه هفته پیش به اداره كار مراجعه كردیم قول دادند تا بهمن ماه مسئله بازنشستگی ما را حل كنند، اما تاكنون جز وعده و وعید و سرگردانی چیزی نشنیده‌ایم.
***
اعتصاب کارگران شرکت تکاب صنعت در منطقه پارس جنوبی
کارگران شرکت تکاب صنعت که تعداد آنها به ٢٠٠ نفر می‌رسد در اعتراض به کسری حقوق و عدم پرداخت ٣ ماه دستمزد خود، از روز شنبه ٢٤ دی دست از کار کشیده و با برپایی تجمع در مقابل اداره مرکزی مربوط به "مجموعه اجرایی نفت و گاز پارس خواستار افزایش حقوق و پرداخت دستمزدهای معوقه خود هستند. این اعتصاب و تجمع طی روز‌های گذشته نیز بطور متحدانه‌ای ادامه داشته و کارگران اعلام کرده‌اند تا رسیدن به خواست‌ها و مطالبات شان مبارزه و اعتصاب خود را ادامه خواهند داد.
***
اعتراضات و دستمزدهای پرداخت نشده و تعطیلی كارخانه آزمایش
كارگران كارخانه آزمایش مرودشت حدود ٨ ماه حقوق و عیدی طلب دارند. یكی از این كارگران در این رابطه گفته است كارگران به یمن اعتراضات و تجمعاتی كه داشتند عملا كارفرما و شركت را وادار كردند كه بخشی از حقوقشان را بدهند، اما هنوز ٦ ماه حقوق و یك عیدی كه معادل ٢ ماه میشود را طلب دارند. در ادامه آمده است: مهمترین مشكل كارگران كه موجب اعتراضات آنها گردید این است كه صاحب كارخانه به بهانه‌های مختلف همه دستگاه‌ها و تجهیزات و امكانات و دستگاه‌های مختلف كارخانه را به فروش میرساند و در پاسخ اعتراضات كارگران كه كارخانه را محل تامین مخارج زندگی خود و سرمایه مردم مرودشت و فارس میدانند، صاحب شركت به كارگران گفته است كه بخاطر تامین حقوق معوقه شما آنها را میفروشیم .
***
دستمزد كارگران كارخانه پروفیل ساوه و پروفیل صفا پرداخت نمی‌شود
كارخانه پروفیل ساوه با ٧٠٠ كارگر و كارخانه پروفیل صفا با بیش از ٥٠٠ كارگر ٥ ماه است حقوق كارگران را پرداخت نكرده‌اند. كارگران كارگران همچنان از اوضاع كنونی ناراضی و معترض هستند.
***
٣ ماه حقوق كارگران كارخانه پارس تابلو پرداخت نشده است
به ٣٥٠ تن از كارگران كارخانه پارس تابلو كه تولید كننده انواع تابلوهای الكترونیكی است و در شهرك صنعتی ساوه واقع است، ٣ ماه متوالی است كه حقوقی را پرداخت نكرده‌اند. یكی از كارگران گفته است كه كارگران كارخانه همه جا تا بحال رفتند از جمله به اراك یكماه پیش رفتند و در استانداری با كمیته بحران استانداری جلسه داشته‌اند. از وضعیت بد معیشتی و مطالباتشان گفتند و اعتراض كردند ولی تا بحال وضعیت هیچ تغییری نكرده است.
***
تجمع اعتراضی کارگران تولید‌دارو به كاهش ساعاتی كاری
بدنبال كاهش ساعات كار كارگران تولیددارو، این كارگران روز چهارشنبه ٢١ دی، بعد از صبحانه دست از كار كشیدند و در مقابل درب اداری شركت تجمع اعتراضی برپا كردند.
***
نامه اعتراضی کارگران شرکت ابزار مهدی دامغان به احمدی نژاد
خبرگزاری دولتی فارس روز اول بهمن گزارش داد كه جمعی از کارگران شرکت ابزار مهدی دامغان در نامه‏ای خطاب به محمود احمدی‏نژاد، به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.
دراین نامه آمده است: درباره موضوعات ذیل در سال‏های گذشته از سوی مسئولان استان سمنان و شهرستان دامغان پیگیری‏های لازم صورت گرفته اما نتیجه مطلوب حاصل نشده است.
درادامه این نامه ضمن جلب توجه مسئولان طراز اول حکومتی به وضع و مشکلات مالی و ... کارگران شرکت ابزار مهدی دامغان در استان سمنان، آمده است اگر تحقیق کرده، به این نتیجه خواهید رسید که فروش بی‏وقفه این کارخانه به شرکت خودروسازی قطع نشده و همچنان ادامه دارد.
این نامه در ١٠ بند تنظیم شده است که به شرح ذیل است:
* پرداخت حقوق و مزایایی ماهانه این شرکت حدود هشت سال است که به طور مستمر بیش از سه یا چهار ماه به تعویق می‏افتد و تبعات آن باعث تنگدستی و گریبان‏گیر شدن مسائل اقتصادی خانواده کارگران این شرکت شده است.
*مشکل بیمه سازمان تامین اجتماعی و درمان کارگران و خانواده آنان در طول سال
* عیدی و پاداش کارگران با یک سال تاخیر پرداخت می‏شود.
* جمع کثیری از پرسنل کارخانه در آستانه بازنشستگی قرار دارند و به عده‏ای از کارگران به محض اینکه رسیدگی به پرونده آنها از طریق سازمان تامین اجتماعی اعلام شده است، کارفرما از هر یک مبلغ ٦ میلیون تومان بابت حق سنوات به صورت سند حسابداری به صورت تحمیلی امضا گرفته که این کار شرکت در سال‏های گذشته اتفاق افتاده و برای کارخانه عادی و فرهنگ شده است.
* از طرف کارفرما اعلام می‏شود که صندوق شرکت خالی است و به کارگران تلقین شده که کارخانه در حال ورشکستی است؛ در حالی که این چنین نیست و کارخانه با تولید خوبی کار می‏کند.
* پرداخت نشدن حقوق مهر، آبان و آذر سال ٩٠
* پرداخت نشدن بیمه پرسنل در ماه‏های مرداد، شهریور و آبان سال ٩٠
* پرداخت نشدن بن شش ماهه دوم سال ١٣٨٦
* طلب دو روز تعطیلی عید فطر سال ١٣٨٦ که از سوی ریاست جمهوری اعلام شده که شرکت از مرخصی کارگران کسر کرده بود.
* بدهی شرکت به مبلغ ٢٤ میلیون تومان به صندوق قرض‏الحسنه پرسنل.
***
اعتصاب کارگران شاغل در پروژه مسکن مهر شهرستان بانه
بنابر خبری كه روز ٣ بهمن منتشر شده است، در پی خودداری کارفرما از پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه ١٨ کارگر شاغل در شرکت اروین ارفع پارس، مجری احداث پروژه مسكن مهر در شهرستان بانه، کارگران به نشانه اعتراض دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. در این شرکت کارگران شماری از شهرهای مختلف از جمله نقده، اشنویه، مهاباد، بانه و سنندج با شرایط نامناسب و عدم پرداخت دستمزد مشغول بکار می‌باشند.

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

حقوق كارگران كارخانه قند ورامین پرداخت نمی‌شود
كارخانه قند ورامین كه در حال حاضر حدود ٤٢٠ كارگر دارد، نه تنها حقوق كارگران را بموقع پرداخت نمیكند بلكه بخشی زیادی از مزایا و امتیازاتی را كه كارگران قبلا دریافت میكردند منجمله بن حقوقی كارگران، كفش و لباس كار را نیز حذف كرده است.
***
کارگران شرکت بستاب بنا ٧ ماه دستمزد معوقه دارند
بیش از ١٥٠ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری و ساختمانی بستاب بنا ٧ ماه است که دستمزدی دریافت نکرده‌اند.
***
جلوگیری از بازنشسته شدن كارگران كارخانه نساجی ایران پوپلین
نزدیك به ٩٠ نفر از كارگران كارخانه نساجی ایران پوپلین در رشت بالای ٢٠ سال سابقه كار دارند و بازنشسته هستند ولی به بهانه‌های مختلف از بازنشسته شدن آنها جلوگیری میشود .این كارگران دررابطه با بیمه نیز مشكل دارند.
***
اعلام ورشكستگی کارخانه شرکت لوح ذرین در ملایر
شرکت صنعتی لوح ذرین در ملایر كه تولید کننده کاغذ از زباله‌ها و خمیر کاغذ میباشد در آستانه ورشكستگی قرار دارد. این شركت ٨ ماه است كه حقوق كارگران را پرداخت نكرده و ٣٠ نفر از ٧٠ نفر از كارگران این كارخانه را اخراج كرده است.
***
بازنشسته نكردن كارگران كارخانه لاستیك پارس ساوه
كارخانه لاستیك پارس در ساوه كه در حال حاضر بیش از ١٢٥٠ كارگر دارد طی مدت اخیر بیش از ٦٠ نفر از كارگران علیرغم اینكه مدتی از بازنشستگی شان گذشته ولی به بهانه‌های مختلف از بازنشسته شدن كارگران جلوگیری شده است. همچنین خودكارخانه مدتی است كه با كمتر از نصف ظرفیتش كار میكند.
***
هزینه معیشتی کارگران ٧٠ درصد افزایش یافته است
علیرضا محجوب گفته است: با توجه به افزایش قیمت کالاهای داخلی که به قیمت ارز گره خورده، هزینه معیشتی کارگران ٧٠ درصد افزایش یافته است.
***
عدم پرداخت دستمزدها در شرکت خارک طنین
کارگران شرکت پیمانی خارک طنین واقع در جزیره خارک كه تعداد آنها به ٥٠ نفر می‌رسد، مدت ٥ ماه است که حقوق و دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند.
***
حقوق كارگران نساجی فرش پارس پرداخت نمی‌شود
کارگران کاخانه نساجی و ریسندگی فرش پارس در قزوین که بیش از ٢٧٠ کارگر دارد ٥ ماه حقوق معوقه طلب دارند. علاوه بر حقوقهای معوقه كارگران واجد شرایط بازنشستگی را بازنشست نمیکنند و از مزایای بازنشستگی نمی‌توانند استفاه كنند. ٢٢٠ نفر از کارگران شرکت بالای ٢٠ سال بعضا بالای ٢٤ سال سابقه کار دارند و طبق قانون باید بازنشسته شوند. مشکل دیگر كارگران این هست که بیمه درمانی هم در دفاتر این کارگران واریز نمیشود و دفاتر بیمه کارگران فاقد اعتبار است.

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج ٦٠٠ كارگر با سابقه از كارخانه تاژ قزوین
كارخانه تاژ، تولید كننده مواد شوینده، با بیش از ١٠٠٠ كارگر شاغل طی یكسال اخیر ٦٠٠ كارگر باسابقه با بیش از ١٢ سال سابقه كار را كه ماهیانه بین ٤٠٠ تا ٥٠٠ هزار تومان حقوق می‌گرفتند به بهانه‌های مختلف اخراج كرده است. این كارخانه بدنبال این اقدام، كارگران پیمانكاری استخدام كرده است كه ماهیانه فقط ٣٠٠ هزار تومان حقوق به آنها می‌دهد.
***
كارخانه قند فریمان در معرض تعطیلی
كارخانه قند فریمان، از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین كارخانه‌های قند ایران كه بیش از ٢٠٠٠ كارگر دارد در شرایط بحرانی قرار گرفته و در معرض تعطیلی قرار گرفته است.
***
كفش بلا تعطیل می‌شود
صاحبان شركت كفش بلا قصد دارند تا پایان بهمن ماه ٢٠ فروشگاه كفش بلا را بسته و كارگران را نیز اخراج كنند. به گفته یكی از كارگران، در تهران قرار است فروشگاه‌های نمایندگی كفش بلا از جمله در خیابان خوش، خیابان رودكی، كوی نصر- گیشا، بسته شود. همچنین نمایندگی‌های كفش بلا در مشهد، گیلان، مازندران و اصفهان نیز تعطیل خواهد شد. او می‌گوید: از ٣٥٠ فروشگاه كفش بلا در سطح تهران و شهرستان‌ها اكنون فقط ٨٠ فروشگاه باقی مانده است.
***
كارگران كارخانه ابر صنعتی قزوین هم به سیل بیكاراران اضافه شدند
كارخانه ابر صنعتی قزوین تعطیل شد و كارگران آن بیكار شدند. صاحب كارخانه اخیرا كلیه امكانات این كارخانه را جمع آوری كرده و كارخانه را تخلیه كرده است. این كارخانه قبلا ١٠٠ كارگر داشته است. در حال حاضر ٣٠ كارگر باقیمانده این كارخانه بیكار شده‌اند. كارگران این كارخانه ٣ سال است حقوق نگرفته‌اند و هر كدام بین ٥ تا ٨ میلیون تومان دستمزد طلب دارند.
***
كارخانه اراك شیمی در آستانه تعطیلی
افزایش بی سابقه قیمت مواد اولیه باعث كمرشكن شدن تولید در اراك شیمی شده است و بیش از ٦٠ درصد افت تولید داشته است. در ادامه این خبر آمده است كه در حالی كه مواد تولید شده كارخانه قیمتش ثابت باقی مانده و این موضوع باعث كمرشكن شدن كارخانه و رفتن در آستانه تعطیلی است.
***
اخراج و كاهش دستمزد كارگران شركت مخابراتی موج آسا
معاون مخابرات تهران طی بخشنامه‌ای به شرکت مخابراتی موج آسا اعلام كرده بایستی تا پایان سال ٩٠، ١٥ نفر از کارگران موج آسا تعدیل و از کار اخراج و بیکار شوند. در این بخشنامه همچنین آمده است میزان دستمزدهای (٣٠٠هزار تومانی) پرداختی به کارگران بسیار بالاست و برای کاهش هرچه بیشتر دستمزدهای کارگران باید تصمیمات لازم اتخاذ شود .
***
تعطیل شدن یكی از خط‌های تولید كارخانه ماشین سازی سایپا
یكی ازخط‌های تولید كارخانه سایپا بطور كامل تعطیل شده و تعداد زیادی از كارگران نیز بیكار شده‌اند. یكی از كارگران علت را نداشتن پرچ برای مونتاژ ماشین دانست و گفت كه این پرچها قبلا از كره وارد میشده ولی بعد از جدی شدن تحریمها دیگر امكان وارد كردن این پرچها نیست و به همین دلیل یك خط تولید این كارخانه بطوركامل تعطیل شده است.

ناامنی محیط كار

مرگ کارگر ٢٤ ساله زیر غلطک دستگاه بافندگی کارخانه فرش
روز ٢٧ دی، فریادهای دلخراش کارگری در زیر غلطک دستگاه بافندگی فرش یکی از کارخانه‌های فرش اصفهان بی نتیجه ماند و او را به کام مرگ برد.
***
انفجار در ایستگاه انتقال گاز رشت حداقل یك كشته بر جای گذاشت
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه حوالی ساعت ١٢ ظهر روز پنجشنبه ٢٩ دی صدای انفجار مهیبی شهر صنعتی رشت را لرزاند. همه جا را دود فرا گرفته بود، زمین به شدت داغ بود، تعداد زخمی‌ها و کشته شده‌ها مشخص نبود، آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش نشانی در رفت و آمد بودند، مرد رنگ پریده‌ای که از ضلع شرقی به طرف جمعیت می‌آمد خبر از جنازه ی سوخته همکارش اسدالله مهمان نواز که نگهبان شرکت بود داد، جمعیت هراسان به آن سمت دویدند، صحنه ی تکان دهنده‌ای بود، جنازه ی کاملا سوخته‌ای درکانال موجود در محوطه ی داخل شرکت به چشم می‌خورد.
***
دو کارگر در پالایشگاه نفت بندرعباس سوختند
ساعت ٦ عصر روز سه شنبه ٢٠ دی کارگران پالایشگاه نفت بندرعباس کار خود را به پایان رسانده و مشغول تعویض لباس کار خود بودند به امید اینکه راهی خانه شوند که کارفرما دو مکانیک از واحد ٧١ پالایشی را به نامهای رضا کشاورز و ابراهیم مریدی برای انجام رفع نشتی گاز فراخواند. ایلنا نوشت با وجود اتمام ساعت کاری و حضور کارگران تازه نفس شیفت بعدی به اصرار کارفرما این دو کارگر دست از تعویض لباس برداشته و برای رفع نشتی از لاین گاز که پایین یکی از دستگاهها (تلمبه) در حال کار بوده، دو کارگر مزبور با لباس غیر ایمن از پله‌ها تا ارتفاع ٤، ٥ متری بالا می‌روند. ساعت حدود ٦ با پیشروی نشتی گاز مواد از بالا به روی تلمبه می‌ریزد و آتش سوزی رخ می‌دهد و به ارتفاع سرایت می‌کند، کارگران اسیر زبانه‌های آتش می‌شوند. ابراهیم مریدی با ٣٥ درصد سوختگی و رضا کشاورز با بیش از ٨٥ درصد سوختگی از نوع درجه ٣ طبق تشخیص بخش سوختگی بیمارستان بندرعباس پس از چند روز بستری شدن به بیمارستان شهرستان یزد منتقل می‌شوند و روز ٢٩ دی رضا کشاورز جان خود را از دست داد. یكی از کارگرانی که خود شاهد ماجرا بود می‌گوید: به دلیل وجود گازهای خطرناک و نبود اقدامات پیشگیرانه‌ای چون حضور آتش نشان و بازرسی قبل از ادامه کار و مدیریت عجولانه باعث بروز چنین حادثه‌ای شد.
***
افزایش آسیب‌های شغلی
ایلنا از قول مرتضی ریحانیان دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان گفته است: افزایش سن در مشاغلی که به حکم حساسیت سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند احتمال حوادث و خطرات جانی برای کارگران این مشاغل را افزایش خواهد داد.
***
ریزش دیوار ساختمان کارگری را زیر آوار محبوس کرد
بعد از ظهر روز اول بهمن ریزش بخشی از دیوار ساختمان در حال بازسازی موجب گرفتاری و آسیب دیدن یکی از کارگران شد که مشغول کار بودند.
***
پای راست یكی از‎ ‎كارگران متروی اهواز قطع شد
عباس هلاکویی، مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز از قطع پای یکی از کارگران این پروژه بر اثر سقوط یک قطعه فلزی خبر داد. ‏او گفت: طی روزهای گذشته و هنگام مونتاژ دستگاه جرثقیل اجراکننده‌ دیواره‌های ایستگاه میدان ساعت، یکی از قطعات این جرثقیل روی پای یکی از کارگران سقوط کرد و پای راست ایشان را از ناحیه بالای زانو قطع كرد.

بازنشستگان

مستمری ناچیز بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی
محمد عمادی كه ایلنا ایشان را بعنوان یک کارشناس مسائل کارگری معرفی كرده، گفته است: مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی پاسخگوی نیازهای اساسی آن‌ها نیست. بیش از ٥٠ درصد از بازنشستگان تامین اجتماعی پس از بازنشستگی به مشاغل کاذب روی می‌آورند.

معلمان

نامه رسول بداقی به بهانه اخراج از آموزش و پرورش
رسول بداقی، معلم زندانی در زندان رجایی شهر از آموزش و پرورش اخراج شده است. وی به همین مناسبت روز ٢٦ دی نامه‌ای نوشته است كه متن این نامه به شرح زیر است:
در طول ٢١ سالی که از پیشینه من در کار معلمی گذشته است، از دورترین روستاهای کشور گرفته تا پایتخت ایران در سالهای نخست کارم پی برده ام که این سیستم راه به ویرانه دارد و روح و روان و جسم و جان جوانان این مرز و بوم را به نابودی بیشتر خواهد کشاند از این رو از همان آغاز کار معلمی، کمر به بدهیات بستم و مبارزه با گردانندگان این سیستم را پیشه خود ساختم از طرفی حاکمیت زورگویان و بی خِردان جز سرکوبی و کشتار و شکنجه و زندانی کردن، راه دیگری را نمی‌دانند و در پیش نمی‌گیرند.
همواره منطق و زور، دروغ و راستی، خدمت و خیانت، مهر و کین، روشنایی و تاریکی، نادانی و دانایی هیچ هماهنگی و سازشی با هم ندارند. متاسفانه کینه حاکمان بی خرد و زورگو در همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی، بین المللی و... رایج است و همه این بخش‌ها، رو به نابودی هستند. لذا راهی جز مبارزه تا از میان برداشتن این بی خردان زورگو و مستبد در پیش نیست. هیچ عقل سلیمی نمیخواهد انسانها زندانی و شکنجه شوند اما عزت و سربلندی نیز رایگان به دست نخواهد آمد و هر چه بیشتر زمان بگذرد بر این دشواری‌ها و خفت و خواری‌ها افزوده خواهد شد.
اینجانب ضمن محکوم کردن ارعاب، تهدید و احضار معلمان کشور بویژه اعضای کانون صنفی معلمان، از همکاران خود در سراسر کشور امید پشتیبانی داریم تا با همبستگی میان معلمان و سایر اقشار جامعه بتوانیم به یک حاکمیت مردمی دست یابیم.

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

فشار مسئولان زندان بر بهنام ابراهیم زاده
طبق خبری كه كمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده منتشر كرده است، وی به علت اذیت و آزار و فشارهای دوران زندان، از انواع ناراحتی‌ها رنج میبرد و احتیاج به مداوا در مراکز پزشکی بیرون از زندان دارد. ولی مسئولان زندان از اعزام او به بیرون از زندان جلوگیری میکنند. در ملاقاتی که بهنام ابراهیم زاده با اعضای خانواده اش داشته است از ناحیه گوش و سر ابراز ناراحتی کرده است و گفته که پزشک زندان به او گفته است تا پایان دوران محکومیت نخواهیم گذاشت که به مراکز درمانی در بیرون از زندان منتقل بشوی و باید با همین حال دوران محکومیتت را سپری کنی.
***
احضار هاشم خواستار و همسرش به دادگاه اسلامی
هاشم خواستار و همسرش صدیقه مالکی، به اتهام تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب باید در تاریخ ١٠ بهمن در دادگاه اسلامی رژیم در مشهد برای رسیدگی به پرونده خود حاضر باشند. هاشم خواستار معلم بازنشسته است که پس از گذشت دو سال حبس، با قرار وثیقه صد میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شده بود.
***
علی نجاتی با غل و زنجیر به دادگاه برده شد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری خبر داد كه علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در روز ٢٠ دی در حالی که دست و پای او به غل و زنجیر کشیده شده بود به شعبه ٢ دادیاری دزفول برده شد و مورد بازپرسی قرار گرفت. وی که با تایید دادستان شوش و نظر پزشک قانونی افزون بر ٥ روز مرخصی، ١٠ روز استراحت پزشکی در منزل به وی داده شده بوده برای تسلیم مدارکش به زندان فجر دزفول رفته بود که با وجود تمام نشدن استراحت پزشکی مورد تایید دادستان شوش، بازداشت و پیش از موعد دوباره محبوس شد. سپس مقامات زندان و مقامات قضایی دزفول به بهانه واهی غیبت بعد از اتمام مرخصی برای او تشکیل پرونده داده و وی را در شعبه ٢ دادیاری مورد بازجویی قرار داده و برای او پرونده سازی کرده‌‌اند. مقامات قضایی دزفول اعلام کرده‌اند كه از دستور دادستان شوش بیخبرند. در حالی که کلیه مدارک قضایی مربوطه از سوی دادستان شوش و از جمله یک نسخه توسط علی نجاتی به زندان تحویل داده شده است.
***
مهدی شاندیز برای تحمل حبس ٣ ساله در اوین محبوس شده است
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری روز ٢٧ دی خبر داد كه مهدی فراحی شاندیز، معلم و فعال کارگری که به اتهامات واهی به ٣ سال حبس تعزیری محکوم شده بود حدود دو هفته پیش در زندان اوین و در بند ٣٥٠ محبوس شده است. وی به جز ملاقاتهای کابینی تنها حق دارد در ماه یک مرتبه تلفنی و آنهم به طور محدود و کوتاه مدت با خانواده اش صحبت کند.
***
محمد جراحی بازداشت شد
کانون مدافعان حقوق کارگر روز ٢٩ دی خبر داد كه به دنبال دستگیری شاهرخ زمانی، محمدد جراحی نیز در منزلش بازداشت شد. محمد جراحی طی تماس تلفنی از بند قرنطینه زندان تبریز اطلاع داده كه او و شاهرخ زمانی برای اجرای حكم به زندان برده شده‌اند. او گفته است كه هیچ احضاریه برای این دو نفر ارسال نشده است و آنها به صورت ناگهانی و غافلگیرانه برای اجرای حكم بازداشت شده‌اند.

گزارش

رسمی شدن در اداره به شرط كم شدن حقوق
یكی از كارگران در نامه‌ای به یكی از سایتهای انترنتی نوشته است: چندی پیش با یکی از کارمندان پیمانی شرکت ملی گاز می‌باشد گفتگو می‌کردم و از شرایط و اوضاع کارش صحبت می‌کردم. مطلب جالبی را عنوان می‌کرد وی میگفت: همیشه پیمانی بودن کارم مرا دچار تشویش و ترس از آینده می‌کرد و من و همکارانم به دنبال راهی برای رسمی شدن استخداممان بودیم چرا که کارمندان پیمانی هر سال باید نگران تمدید قراردادشان باشند. اکثرا بیمه نمیشوند و آنان هم که بیمه می‌شوند نمی‌توانند از بیمه‌های تکمیلی و سایر خدمات شرکت یا سازمان متبوع خود بهره مند شوند. به طور مثال شرکتهای نفت و گاز تقربیا بهترین خدمات را برای کارکنان خود ارائه می‌کنند نظیر استفاده از مجتمع‌های رفاهی تخفیفات خرید و یا خانه‌های سازمانی و غیره. ولی کارمندان پیمانی از این خدمات نمی‌توانند استفاده کنند. اخیرا بعد از تلاشی تقریبا ١٠ ساله موفق به اخذ مجوز لازم برای تبدیل استخدامی خود از پیمانی به رسمی شده‌ایم با دو شرط که اول کم شدن حقوق به میزان ٢٠٠ هزار تومان و دوم منتقل شدن به شهری کوچکتر مثلا از مشهد به سرخس. به نظر شما من با زن و سه فرزند که پسر بزرگترم هم دانشجوست و تازه عقد کرده با کسر این حقوق توان ادامه داریم؟! جابجایمان از این شهر هم بماند.
***
فعالان کارگری را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با بازداشت‌های اخیر فعالان کارگری در ایران خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آن‌ها شد.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، در بیانیه خود نوشته است که از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) از دستگیری‌های اخیر و آزار و تعقیب چندین فعال سندیکایی مطلع شده است.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در این بیانیه به بازداشت شاهرخ زمانی، محمد جراحی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی‌وش، شیث امانی، صدیق کریمی، شریف ساعدپناه، مظفر صالح‌نیا، میثم نجاتی عارف، ابراهیم مددی، رضا شهابی، محمد حسینی و مهدی فراحی شاندیز که بیشتر آنان در دی‌ماه سال جاری بازداشت شده‌‌اند اشاره کرده است.
در هفته اخیر به‌ویژه در استان‌های آذربایجان شرقی و کردستان چند تن از فعالان کارگری بازداشت شدند. شاهرخ زمانی و محمد جراحی، دو عضو کمیته پی‌گیری ایجاد تشکل‌های کارگری در تبریز، در روزهای ٢٥ و ٢٨ دی‌ماه و شیث امانی، شریف ساعدپناه و مظفر صالح‌نیا ار فعالان سندیکایی نیز به‌ترتیب در روزهای ٢٦، ١٨ و ١٥ دی‌ماه در سنندج بازداشت شدند.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر گفته است مسئولان قضائی ایران تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی بازداشت‌شدگان و تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده‌هایشان را در ایران تضمین کنند.
این نهاد مدافع حقوق بشر همچنین بازداشت این فعالان را "خودسرانه و به قصد تنبیه فعالیت حقوق بشری" دانسته و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آن‌ها شده است.
در این بیانیه افزوده شده است که مقام‌های قضائی ایران باید به هر گونه آزار و اذیت این بازداشت‌شدگان و تمام مدافعان حقوق بشر پایان دهند.
این نهاد آورده است مسئولان قضائی ایران "در هر شرایطی" باید اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، رعایت کنند.
این اعلامیه در تاریخ ١٨ آذر ١٣٧٧ (٩ دسامبر ١٩٩٨) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده و در آن آمده است: "همه افراد حق دارند به‌صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین‌المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی‌ها فعالیت کنند."
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشردر پایان متذکر شده است که ایران باید به پیمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و موازین بین‌المللی که به آن‌ها متعهد است پایبند بماند و رعایت آن‌ها را تضمین کند.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.
***
گزارشی از یك كارگر بازنشسته ذوب آهن
ما موفق شدیم سه ماه طلب دستمزدمان را بگیریم
سرانجام بعد از مدتی تلاش و مبارزه و جمع شدن و پیكت كردن، چهارشنبه گذشته ٢٨ دی ماه توانستیم ٣ ماه دستمزدی كه طلب داشتیم را بگیریم. ٢٠ روز قبل بود كه باز از اصفهان و شهرهای مختلف اصفهان مقابل مجلس جمع شدیم و بر خواستهایمان تاكید كردیم. تا اینكه دولت زیر فشار ٨٠ هزار كارگر بازنشسته ذوب آهن اصفهان بخش صنعت و معدن ناگزیر شد ٣٠٠ میلیاد بودجه اختصاص دهد. قول دادند، وعده دادند، قبول نكردیم و گفتیم باید بخشنامه كتبی بدهید و بالاخره قبولاندیم. البته این را بگویم كه طب‌های دیگرمان از جمله افزایش دستمزد ما برای سال جاری از ماه ٦ پرداخت شده است و ٥ ماه اول سال را طلب داریم. همچنین تعدادی از ما قبل از سال ٨٨ بازنشسته شده‌اند و اكنون خواهان همسان سازی حقوقشان برابر كارگرانی هستند كه بعد از این سال بازنشسته شده‌اند، و نه تنها این بلكه سطح دستمزد ما خیلی پایین است. ما یك زندگی درخور انسان میخواهیم. حقوق كارگران بازنشسته فوقش ٤٠٠ تا ٤٥٠ هزار تومان است و با این پول هیچ كاری نمیشود كرد. و كفاف اولیه‌ترین نیاز ما را نمیدهد. ما نیازهای درمانی داریم. ما مسكن مناسب میخواهیم. ما نوه و فامیل داریم و بالاخره برای اینكه سری به ما بزنند و جمع باشیم خرج و مخارج داریم. باید من بتوانم برای نوه ام یك بستنی بخرم. یك شكلات ناقابل بخرم. اما از كجا. همیشه باید شرمنده باشم. عمری هم كار كرده ام.
وقتی این سه ماه حقوق را گرفتیم همه خوشحال شدیم. احساس موفقیت میكردیم. راهمان را با اعتراضاتمان پیدا كردیم. اما این خوشحالی چند روز بیشتر دوام نداشت. بعدش تماما همان جهنم همیشگی. گرانی بیداد میكند. هر روز دوبار قیمت عمده فروشی‌ها تغییر میكنند. تورم بیداد میكند. گرانی وحشتناك است. قیمت مواد غذایی ٣٠ تا ٤٠ درصد افزایش یافته است. برنج، قند، شكر، روغن و غیره همه گران شده است. طلاق و جدایی زیاد شده. جنگ و جدال خانوادگی زیاد شده. امروز سكه را یك میلیون و صد و پنجاه تومان میفروختند. میخواهم بگویم فشار اقتصادی و نابسامانی اقتصادی همه گیر شده است. اقتصاد به كلی فلج شده است. خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد. حتی در بانكها پول نیست و مردم جلوی بانكها صف میكشند كه پولشان را بگیرند. همین امروز در بانك محل ما دوستی میگفت كه رفته پولش را بگیرد و در بانك پول نبوده. خیلی‌ها پولشان را میدهند سكه و ارز و دلار میخرند كه بعدا گرانتر بفروشند. كارخانجات بحال تعطیل درآمده است. حقوق كارگر را نمیدهند و با پولش ارز میخرند. هر روز دلار گرانتر میشود و مردم از این وضعیت وحشت زده‌تر شده و وضعیت انفجاری است. همه میگویند وضع چنین نمی‌مانند. من یك چیزی میگویم، برای هیچكس این وضعیت قابل تصور نیست. فقط اینرا بگویم اوضاع انفجاری است. در هر حال خبرم را فراموش نكنم خبر این بود كه ما با اعتراضاتمان موفق شدیم سه ماه حقوق معوقه مان را در چنین اوضاعی بگیریم.
منبع: كانال جدید
***
وضعیت حساس کار و تولید در شرکت‌های خودروسازی ایران
در هفته آخر دی ماه و اوایل هفته اول بهمن ماه ١٣٩٠ وضعیت کار و تولید در شرکت‌های خودروسازی به صورت زیر بود:
١ - کارخانجات گروه بهمن از صنایع خودروسازی وابسته به سپاه که اتومبیل‌های مزدا ٣ را مونتاژ می‌کند، کارگران خود را تا پایان اسفند ماه بیکار و اعلام کرده است که خط تولید خوابیده و در این مدت کارگران حداقل حقوق را دریافت خواهند کرد.
٢ - در سالن ال ٩٠ شرکت ایران خودرو، که اتومبیل‌های شرکت رنو فرانسه مونتاژ می‌شود، به علت نرسیدن موتور از شرکت مگاموتور، که موتور ال ٩٠ را مونتاژ می‌کند، به جای ال ٩٠ وانت پیکان تولید شده است. همچنین خط تولید پژو ٢٠٦ در شرکت ایران خودرو با کمبود برخی قطعات کامپیوتری این خودرو روبروست اما ظاهرا برای جلوگیری از تعطیل خط تولید آن فعلا این قطعات را از خودروهای تولید شده را باز می‌کنند و روی خودروهای در حال تولید می‌بندند.
٣ - شرکت مگاموتور بخشی از نیروهای خود را تعطیل کرده و به منزل فرستاده و پیشنهاد بازخریدی داده است. به کارگران گفته شده تا پایان اسفند ماه تنها حقوق پایه پرداخت خواهد شد.
٤ - شرکت سایپا آذین، تولیدکننده صندلی‌های پراید و ال ٩٠ (خودروهای تولیدی گروه سایپا)، به کارگران طرح بازخرید را برای کارگران قدیمی ٤٥ روز و کارگران جدید دو ماه حق سنوات ارائه داده است. این شرک به حالت نیمه تعطیل در آمده است.
٥ - شرکت سایپا طی هفته آخر دی ماه با یک سوم ظرفیت تولیدی خود و با تعطیل کامل شیفت‌های ٢ و ٣ و تنها حضور شیفت ١ فعالیت داشته است.
٦ - در شرکت پارس خودرو (زیرمجموعه سایپا) سالن ١٤١، که بدنه پراید را تولید می‌کند، تعطیل بود. در سالن مونتاژ پراید تنها شیفت ١ در محل کار خود حاضر شده و شیفت‌های ٢ و ٣ تعطیل بودند. سالن ال ٩٠ که خودروهای فرانسوی را مونتاژ می‌کند تعطیل است و تنها یک شیفت از نیروهای مونتاژ پارس خودرو در محل کار خود حاضر می‌شوند که آن هم با نبود قطعات مورد نیاز جهت مونتاژ، در حالت نیمه تعطیل هستند. سالن‌های ماکسیما و سواری بر روی هم طی هفته گذشته تنها بیست دستگاه تولید داشتند.
سالن ال ٩٠ هم تنها ١٧ دستگاه مگان تولید کرده است.
شرکت‌های سایپا و پارس خودرو دو شرکت عمده تولید کننده خودرو با بیش از ٢٠٠٠٠ نیرو احتمال دارد که طی هفته اول بهمن ماه تعطیل باشند. به طور کلی فضایی از اضطراب و وحشت از بیکاری توام با انزجار فضای این شرکت‌های خودروساز را فراگرفته است. در شرکت‌های خودروساز همچون ایران خودرو و سایپا بیش از ٣٠٠٠٠٠ کارگر در بخش ساخت قطعات و مونتاژ فعال هستند و تنها در پنج شرکت عمده مونتاژ (ایران خودرو، سایپا، سایپا دیزل، ایران خودرودیزل و پارس خودرو)حدود ٦٠٠٠٠ کارگر مونتاژکار مشغول فعالیت‌اند.
کارگران شرکت‌های خودروسازی
٢ بهمن ١٣٩٠

اطلاعیه

اطلاع جهت پیوستن فعالین و مدافعان به کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده - از طرف خانواده
با سلام خدمت همه فعالین و کارگران ضمن معرفی لیست جدید دوستان و فعالین به کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده همگان را فرا می‌خوانیم جهت پیوستن و همچنین به وجود آوردن کمیته‌های دفاع از فعالین کارگری و زندانیان سیاسی اقدام نمایند.
اسامی افراد جدیدی که به عضویت کمیته دفاع ازاسعد( بهنام) ابراهیم زاده درآمده اند:
محمود صالحی - سید علی حسینی - ناصر کمانگر - رحمان سلیمانی – ابراهیم رحمانپور- واحد سیده - یوسف آبخرابات- محمد مولانایی -افشین ندیمی
کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده :
kd.behnam@yahoo.com
www.kd-behnam.blogsky.com
***
بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون آزادی کارگران زندانی
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا با قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی آزاد شدند
مظفر صالح نیا و شریف ساعدپناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، پس از بیش از دو هفته بازداشت در میان استقبال پرشور خانواده‌های خود، اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعضا کمیته هماهنگی و دیگر فعالین و کارگران در شهر سنندج از زندان آزاد شدند.
امروز ٢٩ دی ماه از ساعات اولیه صبح، مقابل دادگاه و سپس زندان مرکزی سنندج شاهد جنب و جوشی پرشور در میان خانواده‌های کارگری، اعضا اتحایه و دیگر فعالین کارگری بود. دیروز اعلام کرده بودند برای روشن شدن وضعیت شریف و مظفر قاضی حضور ندارد، صبح امروز نیز وضعیت روشن نبود تا اینکه اعلام شد کارگران زندانی با قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی میتوانند آزاد شوند و همین امر باعث تلاشی صد چندان در میان دوستداران شریف و مظفر شد. در مدت کوتاهی وثیقه‌ها حاضر و بلافاصله به دادگاه آورده شد و حکم آزادی اعضای هیئت مدیره اتحادیه صادر گردید و جمعیت حاضر در مقابل دادگاه بسوی زندان مرکزی سنندج رهسپار شدند و پس از ساعتی انتظار، در ساعت ٣٠/١٤ با خارج شدن مظفر و سپس نزدیک ساعت ١٦ شریف ساعدپناه از زندان با دسته‌های گل به استقبال آنان شتافتند و مظفر و شریف را به آغوش کشیدند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا را به خانواده‌های این عزیزان، اعضا اتحادیه، و تمامی کسانی که از روز اول بازداشت این کارگران، تلاش بی وقفه‌ای را برای آزادی آنان آغاز کردند صمیمانه تبریک میگوید و مراتب قدردانی خود را از اعضا کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و دیگر فعالین کارگری در شهر سنندج که همدوش با خانواده‌ها و اعضا اتحادیه آزاد کارگران ایران برای آزادی شریف و مظفر کوشیدند اعلام میدارد و بیش از هر زمان دیگری بر اتحاد و همبستگی کارگران تاکید میکند.
ما همچنین مراتب سپاس و قدردانی خود را از مردم شریف سنندج که هیچگاه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران را تنها نگذاشته‌اند و هر زمان که لازم شده، دار و ندار خود را برای آزادی کارگران زندانی به وثیقه گذاشته‌اند اعلام میداریم و درودهای گرم خود را نثار این عزیزان و همبستگی پرشور آنان با کارگران زندانی میکنیم.
شریف و مظفر آزاد شدند. اما هنوز رضا شهابی، ابراهیم مددی، بهنام ابراهیم زاده، علی نجاتی، شاهرخ زمانی، مهدی شاندیز، محمد جراحی، شیث امانی و دهها و صدها انسان آزادیخواه و برابری طلب در زندانها بسر می‌برند و قرارهای وثیقه بر بالای سر کارگرانی همچون شریف و مظفر و دیگر کارگرانی که از زندان آزاد شده‌اند، قرار دارد. به این وضعیت باید خاتمه داده شود. کارگران حق دارند نسبت به شرایط کار و زیست خود معترض باشند، حق دارند تشکلهای خود را برای دفاع از حقوق انسانیشان برپا دارند، حق دارند هر زمان که بر حسب منافع خود لازم دیدند دست به اعتصاب بزنند. زندان و دادگاه و محاکمه و صدور وثیقه برای بر خورداری از حق آزادی از زندان، نه شایسته کارگران و رهبران کارگری معترض و انسانهای عدالت خواه، بلکه از نظر ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران، تمامی اینها می‌باید در حق کسانی اعمال شود که هیچگونه حق بقا و برخوردار ی از یک زندگی انسانی را برای میلیونها کارگر قائل نیستند و با قانون و بدون قانون، هر روزه در حال تحمیل شرایط مشقت بارتری بر طبقه کارگر ایران می‌باشند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ٢٩ دی ماه ١٣٩٠
www.etehadyh.com
k.ekhraji@gmail.com
***
تبریک به مناسبت آزادی شریف ساعد‌پناه و مظفر صالح‌نیا
شریف ساعد‌پناه و مظفر صالح‌نیا، از اعضای هیئت‌مدیره‌ی اتحادیه‌ی آزاد کارگران ایران، سرانجام پس از دو هفته بازداشت، در روز پنج‌شنبه ٢٩ دی‌ماه در میان استقبال خانواده‌های این عزیزان، اعضا و فعالین این اتحادیه و «کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» و تعدادی از کارگران و فعالان کارگری شهر سنندج، از زندان مرکزی این شهر آزاد شدند. عوامل سرمایه این دو عزیز را تنها به جرم دفاع از حقوق انسانی خود و هم طبقه‌ایهای‌شان، بیش از دو هفته در بازداشت نگه داشتند و سرانجام نیز با قرار وثیقه‌ی ٨٠ میلیون تومانی آزاد کردند.
بدون تردید پیگیری‌های مستمر خانواده‌های این عزیزان و اتحاد و هم‌دلی آگاهانه‌ی کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج و مردم بیدار و فهیم این شهر در آزادی این دو عزیز تأثیر به‌سزایی داشته است؛ امری که به باور ما باید بیش از این‌ها جدی گرفته شده و مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن تبریک آزادی این عزیزان، بار دیگر بر اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران، فعالان کارگری و مردم تحت ستم و استثمار جامعه برای پیشبرد امر مبارزه‌ی طبقاتی و همچنین آزادی تمامی کارگران، فعالان کارگری و اجتماعی دربند تأکید نموده و تمامی تلاش خود را به‌کار می‌برد تا در کنار دیگر تشکل‌ها و فعالان کارگری و تمامی مردم آزادی‌خواه و عدالت‌طلب جامعه، در این مسیر حرکت نماید.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
١ بهمن ماه ١٣٩٠
***
اهدای جایزه حقوق بشر كانادا به رضا شهابی
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در گزارشی خبر داد كه مركز بین المللی حقوق بشر در كانادا روز یكشنبه ١١ دسامبر ٢٠١١ طی مراسمی در تورنتو كانادا، چند جایزه حقوق بشر در حوزه‌های مختلف به تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران اهدا كرد. این مركز، جایزه حقوق بشر در حوزه كارگری را به رضا شهابی اهدا كرد و لوح رضا شهابی به مهدی كوهستانی، عضو كنگره كار كانادا تحویل داده شد.
***
اطلاعیه رضا شهابی درباره ی جایزه ی حقوق بشر
شنیده ام جایزه‌ای با عنوان حقوق بشر در حوزه ی کارگری به نام من اعلام و به شخصی به نام «مهدی کوهستانی» تحویل شده است. لازم میبینم به اطلاع عموم برسانم که نه بنده و نه هیچ یک از اعضای خانواده و نیز دوستانم که باور به استقلال کارگری دارند، در جریان این اتفاق نبوده‌ایم.
همچنین لازم به توضیح است که «مهدی کوهستانی» نه نماینده و نه همفکر من است.
در پایان از دوستان و عموم کارگران و تشکل‌های کارگری درخواست دارم که هر موردی را تنها با کمیته دفاع از اینجانب مطرح نمایند.
رضا شهابی – کارگر دربند
٣٠ دیماه ١٣٩٠
شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، آقای محمود صالحی: ٠٩١٨٨٧٤٧١٠٤
k.d.shahabi@gmail.com
www.k-d-shahabi.blogspot.com
***
توضیح در رابطه با جایزه حقوق بشر به رضا شهابی در كانادا
مركز بین المللی حقوق بشر در كانادا به رسم قدردانی از مبارزات این فعال سندیكایی قبل از آمدن رضا شهابی به بیمارستان و در دوره اعتصاب غذای این فعال كارگری در زندان كه برای رسیدگی به وضعیت بلاتكلیفی خود مبادرت به آن كرده بود، جایزه حقوق بشر را به وی اهدا كردند.
این لوح تقدیر به نماینده كنگره كار كانادا حاضر در جلسه داده شد تا آنكه به رسم امانت آن را به سندیكای كارگران شركت واحد برساند.
این موضوع پس از آمدن رضا شهابی به بیمارستان به اطلاع ایشان و خانواده رسانده شد و آقای شهابی از این امر استقبال كرده و از كلیه دست اندركاران فعالیت برای آزادی ایشان تشكر كردند و در دفعات بعد در ملاقات، ایشان اصرار فرمودند كه حتما این مسئله از طرف سندیكای كارگران شركت واحد اطلاع رسانی شود. سندیكا این وظیفه اطلاع رسانی را انجام داده و امیدوار است هر چه زودتر رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیكا بهبودی كامل یافته و از زندان آزاد شود.
قابل ذكر است در ملاقاتی كه روز شنبه اول بهمن ماه با رضا داشتیم، ایشان انتشار هر گونه بیانیه در خصوص این جایزه از طرف خود را منتفی اعلام كرده است.
به امید پیروزی مبارزات كارگران سراسر كشور و همبستگی بیشتر آنان
سندیكای كارگران شركت واجد اتوبوسرانی تهران و حومه
سوم بهمن ماه
***
موج دستگیری روزنامه نگاران و کارگران و کنترل مردم در جمهوری اسلامی
جمهوری اسلامی، همواره با سرکوب و دستگیری و زندان و شکنجه و اعدام روزگار گذرانده و تداوم حیاتش بسته به همین سیاست‌های تبه کارانه و پلید است.
در شرایط کنونی نیز که جمهوری اسلامی از یک سو، با سیاست‌های نابکارانه اقتصادیش فقر و فاقه را برای مردم جامعه ما سبب شده و در تنگنای تنهائی جهانی گرفتار آمده است و از سوی دیگر، در آستانه نمایش انتخابات مجلسش قرار دارد با تمام قوا می‌کوشد؛ هر ندای حق طلبی و افشاگرانه را خفه کند، هرگونه شکل گیری اعتراضات همگانی را از میان بردارد و یک فضای امن و آرام را در منظر جهانی به نمایش بگذارد.
جمهوری اسلامی، در شرایط تنهائی کنونی جهانیش، از این هراس دارد که ناخشنودی‌های مردم جامعه ما، متاثر از فضای جهانی، پشتیبانی کافی را برای بدل شدن به شورش‌های برانداز پیدا کند و بساط ننگین این حکومت زجر و چپاول را در هم بریزد.
دستگیری پی در پی روزنامه نگاران مستقل، دانش جویی، زنان، محیط زیست، فرهنگی و هنری و فعالین کارگری، که توانائی هدایت مبارزات کارگری را دارند، شدت بخشیدن به موج اعدام‌های علنی، اعلام افزایش صددرصدی پرونده‌های قضائی از سوی مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از ٨ میلیون به ١٦ میلیون در امسال، بستن خانه سینما و چشم الکترونیک گذاشتن در کافه‌های اینترنتی و کنترل شدید کسانی که وارد اینترنت می‌شوند و بسیاری کنترل‌ها و جاسوسی‌های دیگر، همگی در خدمت چنین سیاستی ست.
جمهوری اسلامی، از این همه سرکوب طرفی نخواهد بست. همان گونه که در این سی و سه سال حاکمیت ضد انسانیش از این سیاست‌ها طرفی نبسته است.
صدای مردم را نمی‌شود با بستن دهان در گلو خفه کرد.
کانون نویسندگان ایران در تبعید، بنا به وظیفه همیشگی اش، مانند همه آزادی خواهان و مدافعان آزادی اندیشه و بیان در بازتاب صدای مردم ایران سهم خود را به انجام می‌رساند.
آزادی پیروز است
کانون نویسندگان ایران در تبعید
٢٢ ژانویه ٢٠١٢
***
جنبش طبقه کارگرایران گام به گام با جنبش وال استریت
بیش ازچند ماه است که جنبش ضد سرمایه داری از پشت درهای مرکز انباشت سرمایه داری جهان شروع شد. این جنبش زودتر از آن که به فکرشان برسد سراسر جهان را فرا گرفت. شعار اصلی این جنبش "ما٩٩%هستیم". بر علیه سرمایه داری جهان، که یک درصد از جمعیت سراسرکشورها را تشکیل داده، حلقه مشترک حقیقی و واقعی این جنبش اعتراضی، و آن نه بزرگی است به مناسبات تولید اجتماعی سرمایه داری موجود در تمامی کشورها، اعتراض بی همتایی که بر علیه مناسبات غیر انسانی رایج نظام سرمایه داری جهانی، مطالبه زندگی انسانی که شایسته همه انسانهاست را در همه جا فریاد زدند. سرمایه داری که بیست سال پیش هلهله کنان و پای کوبان، فرو ریختن نظام سوسیالیستی در بلوک شرق (به ضم خودشان) را جشن گرفتند.
صدای شیپور پیروزی سرمایه داری با نظم نوین جهانی بر نظام سوسیالیستی موجود در بلوک شرق بلند شد چنان که امواج آمیخته به سرور و شادی در منظومه شمسی توسط ماهواره‌های کهکشان پیمایشان سراسر جهان شنیده شد. سالها با شادی و سرور از فروریختن نظام سوسیالیستی بلوک شرق سرمست بودند. هلهله سرمایه داران موازی با قحطی و گرسنگی، فقر و تن فروشی مردم بلوک شرق همراه بود. و چه بی شرمانه دنیای بزک کرده جهان آزاد سرمایه داری را به رخ مردم گرسنه و قحطی زده می‌کشیدند. و با برپایی جنگ قومی و ناسیونالیستی که از ابزارهای منحوس شان است، به استقبال مردم رها شده از نظام سوسیالیستی به (ضم خودشان) شتافتند. جنگ در یوگسلاوی! غافل از آنکه اساسا سوسیالیسم در بلوک شرق ایجاد نشد و شکست سرمایه داری دولتی ناسیونالیستی را همان نظام سوسیالیستی قلمداد شد، تا بر حقانیت جهان وارونه نظام سرمایه داری شان اصرار ورزند و تنها نظم نوین جهانی سرمایه داری را محق بدانند، اما بر حسب ویژگی سرمایه داری، بحران اقتصادی اش اینک از راه رسیده است و آن زمان شکوفایی شان، که مقارن با برچیده شدن دیوارهای برلین بود، گذشته است. اکنون سرمایه داران، همان کارفرمایان کارتل‌ها و تراستها، غولهای جهان خوار انحصاری با متخصصان و کارشناسان به خلوت گاه خود خزیده‌اند و کتاب "کاپیتال" کارل مارکس را جلوی خود گشوده‌اند تا عاقبت نظم نوین جهانی شان را از معادلات و مجهولات سرمایه داری را که مارکس بر آن آگاه بود و آنها را کشف کرد و نگاشت، راه برون رفت شان را بیابند. به گفته مارکس، تاریخ دو بار تکرار می‌شود، یکبار به صورت کمدی و بار دیگر به صورت تراژدی. این جنبش اعتراضی ٩٩% درصدی مردم، آبستن تحولاتی بزرگ است که اینک برای سرمایه دارن تراژدی شده است. رشد تکنولوژی که از مشخصه‌های زندگی اجتماعی جامعه انسانی است، قبل از هر چیز جهت تامین و تضمین منافع سرمایه داران پدید می‌آید اما این نظام سرمایه داری کریه و ضد انسانی همواره محو کنندگان خویش را نیز بهره مند می‌سازد. اذهان عمومی جهان درست پا به پای انقلاب صنعتی این قرن تکنولوژی ارتباطات از رشد به سزایی برخوردار شده است و این جنبش اعتراض سراسری نیز مدیون این انقلاب تکنولوژی است. طبقه کارگر که پیش روی این جنبش اعتراضی ضد وال استریت است، زیرا که بر حسب تجربه به درک درستی دست یافته است و آن این است که جهان از نیروی کار آنان است که موجودیت دارد پس حق زندگی انسانیشان را مطالبه می‌کنند. از پس لرزه‌های جنبش اعتراضی طبقه کارگر، روزی نیست که خواب را بر چشمان دریده کارفرمایان راحت بگذارد، از پشت دیوارهای وال استریت تا خیابانهای پترزبورگ و مسکو و از شمالی‌ترین کشور اروپایی تا میادین یونان و ایتالیا و از شمال آفریقا تا انتهای آسیای شرقی این جنبش را در می‌نوردد. مردم بلوک شرق که در همان اولین سالهای آزاد شدنشان مجددا به کاندیدای سوسیالیسهای سابق رای مثبت دادند. از بهار نیکویشان که سرمایه داران غرب نویدشان داده بودند سالشان را دریافتند. حال آنچه در بلوک شرق اتفاق افتاده بود تنها شبیه سوسیالیسم بود نه خود نظام سوسیالیزم. در آن تن فروشی یافت نمی‌شد، کودکان به کار گمارده نمی‌شدند کارگران دغدغه خانه و کرایه خانه و خانه به دوشی سال به سال را نداشتند آزادی زنان، رشد و توسعه فرهنگی در عرصه ادبیات و سینما و دیگر هنرها از دست آوردهای یک انقلاب ضد سرمایه داری منتج شده بود اما سوسیالیسم اصلا ایجاد نشد، در هر صورت ترس و وحشت سرمایه داری از" تنها شبیه و نام خالی سوسیالیسم" آشکارا پیدا بود و این جنبش اعتراضی علیه وال استریت نشینها (سرمایه داران) روزی به محو کامل مناسبات تولید اجتماعی منجر خواهد شد، و تنها جایگزین آن حاکمیت ٩٩% درصدی مردم، همانا طبقه کارگر و مزد بگیر است. افق پیش روی این جنبش اعتراضی ٩٩% درصدی که پرچم آن از هم اکنون به دست کارگران است، نوید یک زندگی شایسته انسانی است. کارگران ایران نیز به نوبه خود سهم خود را در جنبش ضد وال استریت بارها تجربه کرده‌اند، از اعتراضات کارگران معادن باب نیروز، سرچشمه کرمان گرفته تا معادن سنگ آهن شمال، از نساجی‌های یزد و کاشان گرفته تا کارخانه نساجی بارش اصفهان. رشد اعتراضات و اعتصابات کارگران ایران، خصوصیت و ویژگی جنبش اعتراضی بر علیه نظام اقتصادی و سیاسی سرمایه داری موجود در ایران را نیز پرچمداری می‌کنند. چنانکه از راهپیمایی کیلومترهای کارگران تا ارگان‌های دولتی، تجمع در مقابل وزارتخانه‌ها گرفته تا استانداریها و نهاد ریاست جمهوری و مجلس به بستن خیابانها و اشتغال دفاتر کار فرمایان، همه اینها نیز به همان جنبش ضد سرمایه داری جهان تعلق دارد. طبقه کارگر جهانی که ٩٩% درصد مردم جهان را تشکیل می‌دهند، با افق روشنی حرکت می‌کنند و آن "نه" بزرگی به این جهان وارونه سرمایه داری موجود در جهان است، که انسانها عاری از اختیار خود هستند. انسانهای بیگانه، ساخته و پرداخته نظام اجتماعی سرمایه داری ست که از خود بیگانه‌اند. و این جنبش به آنها تعلق دارد. تنها طبقه کارگر است که قادر به محو نظام سرمایه داری است. طبقه کارگر جهان پرچم دار این جنبش‌های اعتراضی در جهان است. این جنبش بازگرداندن اختیار به انسان است. طبقه کارگر نیز سالهاست که درگیر این جنبش است، راه دیگری وجود ندارد. تنها چاره برون رفت از این زندگی تحت سلطه سرمایه داری، حاکمیت ٩٩% درصدی مردم کشورهاست. افق این جنبش محو نظام سرمایه داری است، زیرا که خلاصی همه انسانها از این وضعیت کریه غیر انسانی، واژگونی نظام سرمایه داری است و بس.
كمیته پیگیری ایجاد تشكل‌های مستقل كارگری
شنبه ٢٤ دی ماه ١٣٩٠

اخبار بین المللی

رومانی: اعتراضات وسیع و مداوم بر علیه ریاضت کشی اقتصادی
به گزارش CNN روز دوشنبه ١٦ ژانویه اعتراضات وسیع مردم در بخارست پایتخت رومانی و ٤٠ شهر دیگر وارد چهارمین روز خود شد. در بخارست بیش از ٢٠٠٠ نیروی پلیس با سپر و باتون و گاز اشک آور به مقابله با معترضین پرداختند. روز شنبه ١٤ ژانویه در میدان دانشگاه بخارست پلیس با معترضین درگیر شد که باعث مجروح شدن ده‌ها نفر گردید. روز‌های شنبه و یکشنبه معترضین خیابانها را مسدود کردند و شعار می‌‌دادند "آزادی" و "مرگ بر رئیس جمهور". روز دوشنبه وزیر کشور جلسه اضطراری تشکیل داد تا موضوع را بر رسی‌ بکند. این اعتراضات روز پنجشنبه گذشته موقعی آغاز شد که جانشین وزیر بهداشت که مخالف اصلاحات ریاضتی دولت بود، از سمت خود استعفا داد. یکروز بعد از آن رئیس جمهور اعلام کرد که هیچ تغییری در این وزارتخانه اتفاق نمی‌‌افتد و طرح را ملغی اعلام کرد. منتقدین این اصلاحات در وزارت بهداشت گفته‌اند که این اصلاحات فقط برای سوددهی به بخش خصوصی بوده و در صورت به اجرا در آمدن آن بیمارستانهای دولتی به شدت از آن زیان میدیدند. معترضین اعلام کرده‌اند که اعتراضات گسترده تری در راه است و آنها در تدارک آن هستند.
به دنبال دریافت ٢٠ میلیارد یورو وام از صندوق بین المللی پول (IMF) در سال ٢٠٠٩، دولت بر طبق سیاست این سازمان تصمیم به کاهش دستمزد کارمندان دولت به میزان ٢٥ در صد گرفت. معترضین می‌‌گویند اعتراض آنها به وضعیت نامناسب زندگی آنهاست. خانم بازنشسته‌ای به نام Rodica Ganea میگوید: ما تامین مالی نداریم. من و همسرم بازنشسته هستیم و درآمد ناچیزمان را با فرزندانمان تقسیم می‌‌کنیم چون آنها بیکار هستند. وی میگوید: وقتی به بیمارستان رفته بودم از من خواسته شد تا بابت دارو، سرنگ، پانسمان و همه چیز بپردازم. ما توانائی این را نداریم. Marilena Salan ٦٤ ساله میگوید: فرزندان من فارغ التحصیل دانشگاه ولی بیکار هستند. آنها مجبور هستند که همسر و فرزندانشان را تنها گذاشته و برای یافتن کار به خارج از کشور بروند. نوه‌های من بدون والدین بزرگ میشوند و این قابل قبول نیست.
بر طبق آخرین گزارشها، با وجود عقب نشینی دولت از طرح کاهش هزینه بخش خدمات درمانی، بازگرداندن جانشین وزیر بهداشت به پست خود و تهدید مداوم به اینکه "اجازه نمیدهیم که گروه کوچکی کشور را زیر و رو بکنند" اعتراضات همچنان ادامه یافته و وارد ششمین روز خود شده است. معترضین همچنان بر لغو برنامه ریاضت اقتصادی، استعفای رئیس جمهور و نخست وزیر تاکید دارند.
***
اندونزی: موفقیت کارگران تولید کفش Nike
به گزارش روزنامه گاردین، کارگران کارخانه تولید کفش Nike در ایالت Banten در اندونزی موفق شدند بعد از یکسال مبارزه پیگیر پرداخت ١ میلیون دلار بابت اضافهٔ کاری را به این شرکت تحمیل کنند. این کارگران در ٢ سال اخیر حدود ٦٠٠ هزار ساعت اضافه کاری کرده بودند بدون اینکه هیچ دستمزد اضافه‌ای دریافت کنند. Bambang Wirahyoso رئیس هیأت مدره اتحادیه ملی‌کارگری Serikat Pekerja گفته است: این موفقیت پتانسیل آن را دارد که یک تکان به جنبش کارگری بدهد و این حرکت، ما را برای اقدامات بعدی آماده‌تر می‌‌کند. وی ادامه می‌‌دهد که : این تازه شروع کار ماست. این اتحادیه می‌گوید که تحمیل اضافه کاری بدون پرداخت اضافه دستمزد، یک اقدام عادی است که بطور مداوم توسط کارفرمایان اجرا میشود و حتی برای بکار گرفتن کارگران، کارفرمایان از آنها رشوه میگیرند.
***
بلغارستان: اعتصاب کارگران معدن Maritsa Iztok
به گزارش Sofia Echo روز یکشنبه ١٥ ژانویه بدنبال شکست مذاکره بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان، کارگران معدن Maritsa Iztok تصمیم به اعتصاب نامحدود گرفتند. آنها خواهان استخدام بیشتر نیروی کار بدلیل فشار کار و دریافت پاداش هستند. کارگران می‌‌گویند بدلیل سال مالی خوب، شرکت از سود بالائی برخوردار بوده است. این معدن ذغال سنگ سهم عمده‌ای از تولید سوخت کارخانه‌‌‌های تولید برق بلغارستان را به عهده دارد. وزیر انرژی بلغارستان گفته است که ما اجازه نخواهیم داد تا تولید برق در کشور دچار مشکل بشود.
***
عمان: اعتصاب کارگران سازنده فرودگاه بین المللی مسقط
به گزارش Gulf News بیش از ٣٠٠٠ کارگر که در حال ساختن فرودگاه بین المللی مسقط هستند از روز پنجشنبه ١٢ ژانویه دست از کار کشیدند. این کارگران می‌گویند آنها همچنان ٦ روز در هفته کار میکنند، بدون اینکه هیچ اضافه دستمزدی دریافت بکنند. این کارگران که اغلب آنان از هند هستند، شکایت خود را به سفارت هند نیز برده‌اند. روز شنبه ١٤ ژانویه نماینده این سفارتخانه به مدت ٧ ساعت با کارگران و کارفرمایان به مذاکره پرداخت و در نهایت گفت که قرار است کارفرمایان موضوع را بررسی کرده و به آنان اطلاع بدهند. دو خبرنگار که برای روزنامه محلی Muscat Daily کار می‌‌کنند، هنگامی که قصد عکس برداری و مصاحبه با کارگران را داشتند بازداشت شدند و با چند لباس شخصی به ایستگاه پلیس برده شدند. بر اساس این گزارش آنها بعد از بازجویی طولانی و خسته کننده آزاد شده‌اند. اعتصاب کارگران همچنان ادامه دارد.
بر طبق قانون جدید کار که اخیرا تحت تاثیر اعتراضات کارگران به تصویب دولت رسیده، کارگران فقط ٥ روز در هفته کار می‌‌کنند و چنانچه بر طبق قانون سابق ٦ روز کار بکنند، شامل دریافت اضافه کاری می‌‌شوند.
***
پاناما: اعتصاب ٦٠٠٠ کارگر پروژه کانال پاناما
به گزارش AP حدود ٦٠٠٠ کارگر پروژه وسیع سازی کانال پاناما روز سه شنبه ١٧ ژانویه با خواست افزایش دستمزد و در اعتراض به عدم دریافت دستمزد بابت اضافه کاری و پول تعطیلات، دست از کار کشیدند. Rolando Gonzales یکی از نمایندگان کارگران گفته است که آنها خواهان افزایش دستمزد کارگران غیر متخصص از ٢،٩٠ دلار در ساعت به ٤،٩٠ دلار و دستمزد کارگران متخصص از ٣،٥٢ دلار به ٧،١٠ دلار در ساعت هستند. این پروژه با هزینه ٥،٢٥ میلیارد دلار توسط کنسرتیوم بین المللی Canal el por Grupo Unidos در دست اجرا است و قرار است تا سال ٢٠١٤ به اتمام برسد. کارگران اعلام کرده‌اند اعتصاب بصورت نامحدود ادامه خواهد یافت.
***
کویت: حمله پلیس به متقاضیان دریافت ملیت
به گزارش العربیه روز جمعه ١٣ ژانویه پلیس به صدها نفر که در اعتراض به عدم دریافت ملیت کویتی دست به اعتراض زده بودند، با گاز اشک آور و تانکر‌های آب پاش حمله کرد و آنان را متفرق کرد. دولت اعلام کرده است که کسانی که از ملیت آن کشور برخوردار نیستند، حق اعتراض ندارند. این افراد که اغلب آنها متولد کویت هستند و یا ده‌ها سال است در آن کشور زندگی می‌‌کنند با اصطلاح "بدون" (بدون شناسنامه یا ملیت) شناخته شده هستند و سالیان سال است که برای دریافت شناسنامه اعتراض میکنند. حتی شرکت تعداد زیادی از آنان در جنگ خلیج بر علیه عراق باعث نشد که آنان شناسنامه دریافت بکنند. Sarah Leah Whitson مدیر خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است: اقدام دولت کویت برای ممانعت از تجمع و اعتراض این افراد شرم آور است. این حق جهانشمول همگان صرف نظر از اینکه صاحب ملیت باشند یا نه، است که برای دستیابی به حقوق خود تلاش بکنند.
در کویت حدود ١٨٠ هزار نفر زندگی میکنند که سالیان سال است برای بدست آوردن حق و حقوق شهروندی خود تلاش میکنند. اخیرا تحت فشار معترضین و بخصوص تحت تاثیر انقلابات در منطقه، دولت رضایت داده است که به حدود ٣٠ هزار نفر ملیت یا شناسنامه کویتی بدهد.