٢٧  دی  ١٣٩٠ -  ١٧  ژانویه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

اعتصاب و تجمع کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون شوشتر
بیش از هزار کارگر نی بُر كشت و صنعت كارون شوشتر در اعتراض به عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای و افزایش نیافتن دستمزد خود در سالهای گذشته، روز ٢٥ دی دست از کار کشیده و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کرده‌اند. خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین افزایش دستمزد ماهانه خود هستند. یكی از عوامل رژیم اعتراج كرده است: عده‌ی زیادی از کارگران نی بر کشت و صنعت به سن بازنشستگی رسیده اما امکان بازنشسته شدن و استفاده از مزایای تامین اجتماعی را ندارند، علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی کار این کارگران را جزء مشاغل سخت و زیان آور به حساب نمی‌آورد.
***
اعتراض کارگران نساجی مازندران به اخراج نمایندگانشان
روز پنجشنبه ٢٢ دیماه دهها تن از کارگران نساجی مازندران در اعتراض به اخراج نمایندگانشان، در مقابل دفتر امام جمعه قائم شهر تجمع کردند. کارگران معترض پس از دیدار با امام جمعه این شهر خواستار رفع مشکلات خود توسط مقامات دولت از جمله پرداخت ١٨ ماه دستمزدهای معوقه و سایر مطالباتشان شدند. مدیرعامل کارخانه نساجی مازندران بجای حل مشکلات کارگران، دو نفر از نمایندگان آنان را که پیگیر مطالبات بودند، به اتهام اخلال در نظم عمومی اخراج کرد.
***
كارگران نساجی در برابر نماینده خامنه‌ای دست به اعتراض زدند
هیأتی ٤٠ نفره از نمایندگان كارگران نساجی مازندران روز چهارشنبه ٢٠ دی، به نمایندگی از كارگران نساجی مازندران از ساعت ٩ صبح در حسینیه قائمشهر و جلو نماینده خامنه‌ای دست به تجمع اعتراضی زدند. این نمایندگان به نماینده خامنه‌ای و هیئت همراه او گفتند كه از دست وعده و وعیدهای پوشالی دیگر خسته شده‌اند و بایستی دولت جوابگوی مطالبات و وضعیت زندگی آنها باشد چرا كه ١٦ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند .
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه نساجی بافت بلوچ
روز سه شنبه ٢٠ دی جمعی از كارگران بازخرید شده كارخانه نساجی بافت بلوچ ایرانشهر در اعتراض به ٩ سال بلاتكلیفی و تعلق نگرفتن بازنشستگی به ٤٠٠ كارگران بازخرید شده در مقابل اداره تامین اجتماعی این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
اعتراض كارگران باطری نور ساوه
در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه حقوق كارگران باطری نور ساوه، این كارگران دست به اعتراض زده‌اند. کارگران معترض گفته‌اند که وجه بن کارگری ٦ ماهه دوم سال ٨٩ نیز تاکنون به آنان پرداخت نشده است. كارگران گفته‌اند كه حتی سهمیه کفش و لباس کاراشان هم مدت زیادی است که به آنان تحویل داده نشده است. اما در پی فشار و اعتراضات مکرر این کارگران، اخیرا یکدست لباس و کفش کار در اختیار کارگران قرارداده شده است. همچنین آمده است كه اگر چه کارفرما حق بیمه سهم کارگران را از حقوق و مزایای آنها کسر ‌می‌نماید اما اكنون به مدت ١٤ ماه است که حق بیمه به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است. كارگران همچنین در باره بیكارسازی‌های این كارخانه گفته‌اند كه در سالهای گذشته تعداد کارگران این واحد به ١٢٠ نفر ‌می‌رسید که هم اکنون به ٤٠ نفر کاهش یافته است.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه قطعه سازی كرج
جمعی از کارگران کارخانه قطعه‌سازی کرج در مقابل مجلس اسلامی تحصن کردند. كارگران با در دست داشتن پلاكاردی خطاب به مسئولین نوشته بودند: ما کارگران شرکت قطعه سازی فولادی کرج با بیش از ٢٠ سال سابقه کار به مدت ١٠ ماه است که حقوق نگرفته‌ایم و این در حالیست که با این سابقه کار اخراج شدیم.
***
تجمع کارگران نساجی مازندران مقابل فرمانداری قائم‌شهر
کارگران کارخانه نساجی مازندران كه بیش از ١٦ ماه است حقوق دریافت نكرده‌اند، در اعتراض به بی توجهی‌های مسئولان، مقابل فرمانداری قائم‌شهر تجمع کردند. نصرالله دریابیگی، یكی از مأموران دولتی در خانه كارگر گفته است: نساجی مازندران در گذشته نه چنان دور حدود ٧ هزار کارگر داشت که در اثر بی‌توجهی مسئولان به این صنعت مادر، اکنون کارگران این واحد به کمتر از ٧٠٠ نفر کاهش یافته است. او در ادامه گفت: دولت‌های سازندگی و اصلاحات قول‌های بسیاری برای بازسازی و نوسازی نساجی مازندارن دادند، اما هیچ خشتی بر خشت دیگر گذشته نشد و مشکلی را از این صنعت حل نکردند.
***
تجمع کارگران اخراجی کارخانه آجرپزی شل در مقابل استانداری کردستان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه ١٧ نفر از کارگران اخراجی کارخانه آجرپزی شل واقع در جاده سنندج – کامیاران روز یکشنبه ٢٥ دی در مقابل استانداری کردستان تجمع کردند. این کارگران در پی عدم نتیجه گیری از نامه نگاری با نهادهای دولتی برای پیگیری وضعیت خود و احقاق حقوقشان دست به این تجمع زدند. بعد از دقایقی از این تجمع مامورین انتظامی با حضور در محل خواستار متفرق شدن کارگران شدند. در پی این قضیه کارگران با انتخاب نماینده و فرستادن وی به داخل استانداری پیگیر وضعیت شغلی خود شدند که مسئولین مربوطه به نماینده این كارگران نیز جواب قانع کننده‌ای نداده و تنها خواستار آرامش کارگران شدند و کارگران بدون گرفتن نتیجه متفرق گشتند.
***
اعتراض كارگران واحدهای شن و ماسه منطقه شرق اصفهان
حدود ١٠٠ كارگر به نمایندگی از ١٠٠٠ كارگر واحد‌های شن و ماسه منطقه شرق اصفهان در مقابل اداره كار و امور اجتماعی تجمع كردند. این كارگران در اعتراض به تعطیلی واحد‌های شن و ماسه در این منطقه و بیكار شدن خود در مقابل اداره كل كار و امور اجتماعی اصفهان تجمع كردند و خواستار حمایت هر چه بیشتر مسئولان از وضعیت اشتغال و معیشت خود شدند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه‌های كاشی و سرامیك موچه خورت
کارگران دو کارخانه بزرگ کاشی و سرامیک شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان روز یكشنبه ١٨ مقابل اداره کل کار استان تجمع کردند. این کارگران بیش از ٦ ماه است که حقوق نگرفته‌اند و این در حالیست که شرکت در حال تولید است و محصولات خود را به خارج از کشور هم صادر میکند.
***
تجمع کارگران ویتانا در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه حقوق
کارگران شاغل در کارخانه ویتانا صبح روز ٢١ دی به علت عدم دریافت ٤ ماه حقوق معوقه خود در مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند. قبل از این تجمع این کارگران برای حل مشکلات خود به همه مقامات و ارگان‌ها مربوط نامه نوشته بودند اما هیچ پاسخی شنیده نگرفته‌اند. این كارگران اظهار داشته‌اند كه این کارخانه دارای فروش و تولید خوبی است و کارگران بصورت شبانه روزی در سه شیفت مشغول بکار هستند. كارگران همچنین گفته اند: در یک قسمت مخروبه کارخانه اتاقی ساخته شده است تحت عنوان بازداشتگاه، و كارگران معترض به این اتاقك فرستاده می‌شوند و حق خروج ندارند تا ساعت کارشان تمام شود.
***
اعتصاب و تجمع رانندگان خط ویژه در سنندج
روز سه شنبه ٢٠ دی جمعی از رانندگان خط ویژه مسیر حسن آباد ـ سنندج در یک حرکت اعتراضی دست به تجمع و اعتصاب زدند. ماموران اداره راهنمایی و رانندگی سنندج در حالی برای این گروه از رانندگان اقدام به صدور قبض‌های جریمه سنگین معادل ٥٠ الی ٨٠ هزار تومان نموده‌اند که کارگزاران رژیم در اداره مزبور هیچ جایگاه و محل ویژه‌ای جهت توقفگاه خودروهای رانندگان تعیین نکرده‌اند. در نتیجه این امر، رانندگان در واکنش به صدور جریمه‌های سنگین در این روز دست به اعتراض زدند و با تجمع در خیابان حسن آباد سنندج، دست از کار کشیدند. اعتراض این رانندگان باعد مسدود شدن جاده حسن آباد شده است.
***
تجمع کارگران صنعت مبلمان اردبیل
خبرگزاری دولتی مهر نوشت: صبح سه شنبه کارگران، تولید کنندگان و فروشندگان مبلمان در اردبیل با حمل پلاکاردهایی در جلو استانداری تجمع کرده و خواستار لغو مجوز نمایشگاه مبلمان شدند که قرار است از ٢٥ بهمن ماه برگزار شود. یکی از کارگران شرکت کننده در این تجمع با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه مبل بیکاری در اردبیل را تشدید می‌کند، اضافه کرد: کارگران شاغل در صنعت مبل اردبیل با برگزاری نمایشگاه و در نتیجه پایین آمدن سطح فروش مبل در شهر امنیت شغلی خود را از دست می‌دهند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

بیش از ٨٠ درصد از کارگران كشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند
ایلنا بنقل از محمدرضا عمادی كه وی را "یک کارشناس مسائل کارگری" خوانده است، نوشت: بیش از ٨٠ درصد از کارگران سراسر کشور زیر خط فقر گذران زندگی می‌کنند. او گفته است: با توجه به این که نرخ خط فقر در کلان شهرهای کشور یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان برآورد شده است، بیش از ٨٠ درصد از کارگران فعال در واحدهای تولیدی حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را دریافت می‌کنند. او افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری نرخ خط فقر روندی صعودی به خود بگیرد. به دلیل عدم پرداخت یارانه واحدهای تولیدی از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد زیادی از کارگران از واحدهای تولیدی اخراج شده‌اند.
***
"اخبار ناگوار کارگری برای مسئولان عادی شده است"
ایلنا از قول محمد یعقوبی، دبیر اجرایی نهاد دولتی خانه کارگر گیلان گفت: به جهت افزایش بحران‌ و تعدد اخبار ناگوار در خصوص کارگران، مشکلات این طبقه به مساله‌ای عادی برای مسوولان تبدیل شده است. در ادامه می‌گوید انعکاس اخبار کارگری مبنی بر تعطیلی کارخانه‌‌ها و بیكاری کارگران از نگاه خبرنگاران ارزش خبری ندارد. این موضوع به طرز بی رحمانه‌ای جذابیتش را از دست داده یعنی اینکه مشکل کارگران دیگر قابل طرح نیست چون به مساله‌ای تکراری تبدیل شده است.
***
اغلب بازنشستگان زیر خط فقر هستند
یكی از عوامل رژیم به نام احمدی پنجکی گفته است: در حال حاضر ٧٠ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند، یعنی حقوقی معادل ٤٠٠ هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند و این در حالی است که بر اساس اعلام مرکز آمار متوسط درآمد یک خانوار شهری ٨٣٢ هزار تومان محاسبه شده است به همین دلیل می‌توان گفت که اکثر بازنشستگان زیر خط فقر هستند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران شرکت پدرام در تبریز
كارفرمای بسیجی شرکت پدرام كه تولید كننده آبلیمو می‌باشد، واقع در شهرک سلیمی تبریز از پرداخت دستمزدهای معوقه ٤ ماهه کارگران شاغل در این شرکت خودداری می‌ورزد.
***
عدم پرداخت دستمزد در شرکت‌های تارک دژ و مه ریل
کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری تارک دژ و مه ریل فعال در راه آهن تهران از پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران خودداری می‌نماید. شرکت پیمانکاری تارک دژ با ٤٥٠ کارگر قراردادی در راه آهن تهران مشغول به فعالیت می‌باشد. اعتراضات تاکنونی کارگران این شرکت جهت دریافت ٤ ماه دستمزدهای معوقه با تهدید به اخراج و کارشکنی‌های عوامل کارفرما مواجه گردیده است. همچنین کارفرمای شرکت پیمانکاری مه ریل با ١٥٠ کارگر شاغل در راه آهن تهران نیز از پرداخت ١ ماه دستمزدهای معوقه کارگران خودداری می‌نماید.
***
كارگران كارخانه صنایع فلزی حقوق معوقه طلب دارند
كارگران كارخانه صنایع فلزی شماره یك كه مجموعا ٣٠٠ نفر هستند ٤ ماه و كارگران كارخانه صنایع فلزی شماره دو كه ٥٠٠ نفر هستند، مدت ٢ ماه است كه حقوق معوقه دارند. یكی از كارگران این كارخانه گفته است: علیرغم پیگیریهایی كه طی این مدت داشته‌ایم هیچكس پاسخگو نیست و مستمرا وعده و وعید داده میشود.
***
قراردادهای موقت و فقر بیشتر کارگران
یكی از عوامل جمهوری اسلامی در خانه كارگر گفته است "قراردادهای موقت امان کارگران را بریده است." او اذعان كرده است در حالی خصوصی سازی خود باعث گسترش بی عدالتی و منجر به اخراج کارگران و تعطیلی کارخانجات شده است که ٨٠ تا ٩٠ درصد کارگران استان مازندران با قراردادهای موقت امنیت شغلی ندارند و گسترش فقر در استان کاملا مشاهده می‌شود.
***

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج ٢٠٠ هزار تن از کارکنان دولت در ایران
لطف‌الله فروزنده، یکی از معاونان احمدی نژاد در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا از اخراج ٢٠٠ هزار تن از کارکنان دولت تا پایان برنامه پنجم توسعه رژیم خبر داد. وی گفته است: اگر بخواهیم دولتی كه اصل ٤٤ و قانون مدیریت خدمات كشوری مدنظر دارند را درست كنیم، تعداد كارمندان باید از آنچه امروز هست كمتر باشد و تا پایان برنامه توسعه باید ١٠ درصد از نیروی انسانی دولت را كم كنیم كه با احتساب دو میلیون كارمند امروز دولت، باید حدود ٢٠٠ هزار نفر از كارمندان دولت كاهش یابند.
***
بیش از ٤٠٠٠ كارگر در شهرك‌های صنعتی بیكار شدند
فخراله مولایی، معاون وزیر صنعت گفت: هم اکنون ٨٧ واحد صنعتی در شهرک‌ها با اشتغال یک هزار و ٤٠٣ واحد صنعتی به حالت راکد درآمده و تعداد ٢١٩ واحد در شرف تعطیلی قرار دارند. همچنین ٨٩٠ واحد نیز با کاهش حجم تولید در شهرک‌های صنعتی روبرو شده‌اند. می‌گوید: از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون تعداد ٤١٠٨ نفر در حوزه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بیکار شده‌اند.
***
اخراج سازی‌های گسترده در شرکت کولاک شرق تبریز
مدیریت شرکت کولاک شرق تبریز حدود ١٢٠ نفر از کارگر شاغل در این شرکت را از کار اخراج کرده است.
***
كارخانه كه سه شیفته كار می‌كرد تعطیل شد
كارخانه آذران اسید تولید كننده اسید سولفوریك و سولفات آلومینیوم در تبریز كه روزانه ٢٨ تن تولید داشت و كارگران در سه شیفت كار می‌كردند تعطیل شد و همه ٣٠ كارگر این واحد نیز به جمع كارگران بیكار پیوستند.
***
تداوم اخراج سازی‌ها در شرکت سرو مشرق زمین
دستکم ١٦ کارگر دیگر شاغل در شرکت سرو مشرق زمین فضای سبز شهرداری ٥ تهران، به بهانه هوای سرد زمستان و عدم نیاز کاری و ناتوانی مالی شرکت توسط کارفرمای این شرکت از کار اخراج شده‌اند. از سوی دیگر دستمزد معوقه یک ماه و نیم گذشته کارگران اخراجی به آنان پرداخت نشده است.
***
دستکم ٨٠ نفر از کارگران شرکت ماشین سازی تبریز اخراج شدند
طی روزهای اخیر مدیریت کارخانه ماشین سازی تبریز دستکم ٨٠ نفر از كارگران این کارخانه را اخراج كرده‌اند. کارگران احتمال می‌دهند روند اخراج کارگران این کارخانه در روزهای آینده ادامه دار باشد. هم چنین بر اساس این خبر نزدیك به ٣ ماه حقوق کارگران این كارخانه با تعویق همراه بوده است.
***
تعطیلی كارخانه كود شیمیایی و ضایعات كشاورز
كارخانه تولید كود شیمیایی كیمیا كود شهر قم بعد از اخراج ٣٠ تن از كارگران خود تعطیل شد. دلیل تعطیلی كارخانه عدم حمایت دولت و گرانی قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه گاز، برق و آب عنوان شده است.
***
اخراج كارگران در كارخانه سهند آذرین
كارخانه سهند آذرین كه قبلا در سه شیفت كار می‌كرد، بر اثر بحران اقتصادی دچار كمبود مواد اولیه شده است كه قبلا ٢٥٠ كارگر داشته اما به مرور كارگران خود را اخراج كرده است و در حال حاضر ٨٠ كارگر دارد.
***
اخراج دهها تن از کارگران شاغل در شهرداری نیکشهر
مقامات رژیم در شهرداری نیکشهر استان سیستان و بلوچستان علاوه بر عدم پرداخت مطالبات معوقه کارگران، اقدام به اخراج دهها تن از آنان نموده‌اند. مقامات رژیم بدون هیچ دلیل منطقی حکم اخراج دستکم ٥٢ کارگر را بدون پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه، عدم پرداخت ٢ سال و ٦ ماه اضافه کاری به علاوه عیدی و پاداش سال ٩٠ و هزینه لباس کار را به آنان ابلاغ کرده‌اند.
***
اخراج كارگران شركت مخابرات آبادان
شركت مخابرات آبادان اخیرا ٤ تن از كارگران خود را در حالی كه از اردیبهشت ٩٠ حقوق شان پرداخت نشده بود، اخراج كرده است. در بخشی كه این كارگران از كار اخراج شده‌اند، تاكنون ١٧ نفر اخراج شده‌اند.
***
رنگرزی شاه حسینی با ٤٠ سال سابقه كار ورشكست شد
بخاطر بالا رفتن قیمت گازوییل رنگرزی شاه حسینی كه سابقه‌ای بالغ بر ٤٠ سال داشت، ورشكست شد.
***
اخراج كارگران نساجی بابكان
كارخانه نساجی بابكان ٨٦ كارگر قراردادی كه بالای ١٠ سال سابقه كار داشتند را اخراج كرده است.
***

ناامنی محیط كار

آتش سوزی در کجور نوشهر یک کارگر را قربانی گرفت
بخشدار کجور نوشهر روز ٢١ دی از مرگ یک کارگر ساختمانی بر اثر وقوع آتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی پسرانه امام خمینی شهر پول این بخش خبر داد. وی گفت: آتش‌سوزی بر اثر همجواری بخاری نفتی و مواد قابل اشتعال در اتاق کارگرانی رخ داد که در دبیرستان شبانه روزی در حال کار بودند.
***
جان باخت اپراتور چرثقیل
بنا به خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است یکی از کارگران کارخانه سیمان در حال ساخت "خمسه" در چهل كیلومتری زنجان و در جاده بیجار ـ زنجان، به نام هومن که اهل یکی از شهرهای شمال کشور بود غروب روز ٢٦ دی ساعت ٦ عصر همراه با چرثقیل سقوط کرد و در دم جان باخت.
***
مرگ كارگری در حین كار در یزد
كارگری به نام علی‌محمد حسین‌بیگی با ١٥ سال سابقه كار در نساجی یزد، در هنگام تعمیر دستگاه کاردینگ، دست خود را از ناحیه آرنج از دست میدهد كه پیرو این حادثه در بیمارستان مورد درمان و پیوند دست قرار می‌گیرد اما تلاش‌ها مثمر فایده نبوده و او جان خود را از دست می‌دهد.
***
یك كارگر دیگر ساختمانی در قم در حین كار جان خود را از دست داد
روز سه شنبه ٢٠ دی یک کارگر ساختمانی ٣٠ ساله به دلیل نبود ایمنی در هنگام کار با یک دستگاه بالابر در یك ساختمان در دست احداث در قم، دچار برق گرفتگی شدید شد و جان خود را از دست داد.
***
مرگ كارگر دیگری در حین كار در شركت كشت و صنعیت كارون شوشتر
آقایار حسینی، یكی از عوامل خانه كارگر خوزستان گفته است: در هفته اخیر یکی از کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر در حین سوزاندن ساقه‌های نیشکر دچار حریق شد و بر اثر جراحات وارده فوت كرده است.
***
جان باختن کارگر مقنی ٢٥ ساله
کارگر ٢٥ ساله‌ای روز ساعت ٦ بعدازظهر روز ٢٣ دی، در بلوار شهید لشگری، نرسیده به چهارراه ایران خودرو، بر اثر سقوط به عمق ١٥ متری چاه فاضلاب جان خودرا ازدست داد. وی به علت انتشار و استنشاق گازهای سمی، در حین پایین رفتن به چاه، ناگهان کنترل خود را از دست داد و به عمق ١٥ متری چاه و به درون فاضلاب آن فرو افتاد.
***
انفجار در تعمیرگاه چهار مجروح بر جای گذاشت
ایلنا روز ٢٤ دی خبر داد: انفجار مخزن گاز اسیتیلن (كاربیت) در یك تعمیرگاه خودرو در شهر ری منجر به مجروح شدن ٤ نفر از کارگران و مشتریان این كارگاه شد. این اتفاق روز ٢٣ دی افتاده بود.
***

پرستاران

امضای طوماری اعتراض آمیز توسط پرستاران استان زنجان
پرستاران شاغل در بیمارستان‌های استان زنجان با امضای طوماری خوستار اجرای طرح ارتقای بهره ‌وری پرسنل پرستاری که به تصویب مجلس رژیم رسیده است شدند. در این طومار که رونوشت آن به دفتر احمدی نژاد، دفتر وزیر بهداشت، رئیس سازمان نظام پرستاری کشور و رئیس سازمان نظام پرستاری استان زنجان ارسال گردیده، پرستاران خواستار پرداخت حقوق برابر و بهبود شرایط کاری خود مطابق قانون تصویب شده در این زمینه شده‌اند.
***

معلمان

٩ تن از معلمان در یزد به حبس تعیلقی محکوم شدند
بر اساس حکم صادره دادگاه اسلامی یزد، محمدعلی حسن شیرازی، منصور میرزایی، محمد جواد حسامی، احمد چنگیزی، محمدعلی شاهدی، رمضانعلی نجاتی، محمدمهدی صدیقی، محمدحسین دهقانپور و علی قوچانی كه همگی از اعضای كانون فرهنگیان یزد هستند، به اتهام تبلیغ علیه نظام، فعالیت غیرقانونی از طریق سخنرانی و تشکیل جلسه، تجمع و صدور بیانیه و تحریک معلمان به اعتصاب و تعطیلی کلاس به ٤٢ ماه زندان محکوم شدند. حکم زندان این معلمین به مدت ٥ سال تعلیق شده است.
***
احضار و تهدید تعدادی از اعضای تشكلهای معلمان توسط نهادهای امنیتی
در خبری كه روز ٢٠ دی منتشر شده است، آمده است كه تعدادی از معلمان طی چند روز اخیر توسط نهادهای امنیتی – اطلاعاتی رژیم اسلامی احضار و مورد تهدید و بازجویی قرار گرفتند. در ادامه آمده است كه این معلمان که بیشترشان از اعضای دو نهاد سازمان و کانون صنفی معلمان ایران هستند به علت تشکیل جلسات و خبر گرفتن از همکاران دربندشان توسط این نهاد‌ها بازجویی و تهدید شده‌اند. بازجوهای وزارت اطلاعات در جلسات بازجویی به این معلمان گفتند که حق برگزاری هیچگونه جلسه و یا گردهمایی را قبل از انتخابات مجلس که در اسفند ماه سال برگزار می‌شود ندارند. آن‌ها همچنین از ارتباط با خانواده معلمان زندانی همچون عبدالله مومنی، علی‌پور سلیمان، محمد داوری، رسول بداقی و … برحذر داشته شده و سر زدن به خانواده همکارانشان را مصداق برهم زدن امنیت ملی کشور برشمردند. همچنین به برخی از اعضای سازمان معلمان ایران در جلسات بازجویی گفته شد که در صورت بی‌توجهی به این تهدید‌ها پرونده‌های مفتوح آنان به دادگاه انقلاب ارسال خواهد شد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

حکم زندان برای کارگران معترض ذوب‌آهن اصفهان
در تاریخ ٢٦ اردیبهشت ١٣٨٩ پس از روز کارگر، اداره اطلاعات اصفهان ١١ تن از کارگران ذوب آهن را كه در روز جهانی كارگر شركت كرده بودند، بازداشت کرد. بازداشت شدگان پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند و سپس به بند الف ط زندان اصفهان اعزام شدند. برخی از آنها مدت بیست و سه روز و برخی نیز مدت پنجاه روز در سلول انفرادی بوده و از داشتن وکیل مدافع و ملاقات با خانواده خود محروم بودند. قوه قضائیه رژیم اسلامی برای این دستگیر شدگان حکم حبس تعزیری صادر کرده است. این كارگران یوسف مهرپویا، جمشید عسکریان، علی هاشم پور، حیدر علی علیرضایی، غلامرضا رحمانی، علیرضا رضایی، مجتبی شریفی، حسین سرشومی، بهزاد باقری و علیرضا ریاحی نام دارند که به تبلیغ علیه نظام، تبانی و اقدام علیه امنیت داخلی کشور، مشارکت در تشکیل گروه دژبان زاینده رود به قصد اقدام علیه امنیت کشور و بر هم زدن امنیت کشور، و همچنین نگهداری و استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای متهم شده‌اند. وبسایت مدافع نوشته است كه پس از آنکه ماموران وزارت اطلاعات تحت شکنجه‌های جسمی و روحی از متهمان اقرار به همکاری با جریانات مخالف رژیم اسلامی اخذ کرد، هر یک از آنان با قرار وثیقه سنگین پانصد میلیون ریالی آزاد شدند. بر اساس رای این دادگاه، متهمان برای تبلغ علیه نظام به پنج ماه حبس تعزیری، برای اقدام علیه امنیت کشور به دو سال حبس تعزیری، برای مشارکت در تشکیل گروه دژبان زاینده رود به دو سال حبس تعزیری و به اتهام نگهداری ماهواره، هر یک به پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.
علت اصلی بازداشت متهمین این بوده است که دو روز پیش از روز کارگر، علی هاشم پور و مجتبی شریفی که هر دو در کارخانه ذوب آهن اصفهان مشغول به کار بوده‌اند به دلیل وضعیت بغرنج شغلی خود از دیگر کارگران شرکت ذوب آهن دعوت به عمل می‌آورند که در روز کارگر گردهایی را تشکیل داده و اعتراض خود را نسبت به شرایط کار در این روز بیان کنند. این دو اعلامیه‌ای تنظیم و مشغول پخش اعلامیه در محل کار خود می‌شوند. در اولین روز پخش اعلامیه این دو در اصفهان بازداشت می‌شوند و متعاقب آن ماموران وزارت اطلاعات اقدام به بازداشت افراد دیگر می‌کنند.
***
شیث امانی بازداشت شد
اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢٦ دی خبر داد كه شیث امانی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در حالی که ظهر امروز در دادگستری سنندج پیگیر پرونده کارگران زندانی، شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا بود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. در حالی که خانواده‌های شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا به همراه دیگر خانواده‌های کارگری در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات تجمع کرده و خواهان آزادی این دو کارگر زندانی بودند شیث امانی به همراه تعدادی از اعضای اتحادیه ازاد کارگران ایران به دادگستری سنندج رفتند و شیث امانی در آنجا خواهان ملاقات با دادستان و رویت پرونده‌های شریف ساعدپناه و روشن شدن اتهامات وارده بر آنها شد. اما نه تنها هیچ پاسخی در این مورد به شیث امانی داده نشد بلکه ایشان بلافاصله دستگیر و حدود ساعت ٢ بعدازظهر به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. در ادامه آمده است كه شیث امانی حدود سه هفته پیش عمل جراحی سنگینی را به علت دیسک کمر انجام داده بود بطوری که به علت وخامت وضعیت جسمانی اش پس از عمل جراحی به بخش‌ای سی یو منتقل شده بود.
***
شاهرخ زمانی بازداشت شد، محمد جراحی، ساسان واهبی وش و نیما پوریعقوب احضار شدند
"کمیته حمایت از شاهرخ زمانی" خبر داد كه روز یکشنبه ٢٥ دی شاهرخ زمانی در محل کارش در تبریز دستگیر شده است. در ادامه آمده است: هنوز از جزئیات دستگیری وی و همچنین محل نگهداری وی خبری در دست نیست. همچنین محمد جراحی، ساسان واهبی وش و نیما پوریعقوب نیز بصورت تلفنی به اتاق ٣٧ وزارت اطلاعات كه جنب زندان تبریز است، احضار شدند. جمهوری اسلامی برای این ٤ فعال کارگری در مجموع ٢٢ سال و ٦ ماه حبس تعزیری صادر كرده است که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تایید شده و فرجام‌خواهی آن به نتیجه نرسیده است.
***
کارگران سنندج خواهان آزادی شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا شدند
اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد كه کارگران بازنشسته کارخانه شاهو، کارگران اخراجی ریسندگی پرریس، نساجی کردستان، کارگران فلزکار و ساختمانی و کارگران دست فروش سنندج هر کدام با امضای طوماری خواهان آزادی شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا شدند. در ادامه این خبر آمده است كه جمع آوری این امضاها در میان کارگران سنندج همچنان ادامه دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین روز ٢٦ دی خبر داد كه همچون روزهای گذشته خانواده‌های شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا به همراه جمعی از خانواده‌های کارگری در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات دست به تجمع زدند و خواهان آزادی این فعالین كارگری شدند. اما مسئولین این ستاد از دادن پاسخ روشن به خانواده‌ها خودداری میکردند که این امر باعث اعتراض شدید این خانواده‌ها شد. در ادامه این کشمکش یکی از مسئولین ستاد خبری اداره اطلاعات طی صحبتی با خانواده‌ها به آنان اعلام کرد نگران کارگران بازداشتی نباشند و به آنان گفت چنانچه تا روز پنج شنبه تکلیف شریف و مظفر را روشن نکردیم شما هر اعتراضی که خواستید بکنید. همچنین شریف ساعد پناه نیز طی تماسی با خانواده اش به آنان اعلام کرد وضعیت شان تا روز پنجشنبه روشن خواهد شود که در پی آن خانواده‌ها به تجمع خود پایان دادند.
***
به ابراهیم مددی برای شرکت در مراسم تدفین برادرش مرخصی داده نشد
دادستان تهران با مرخصی چند ساعته ابراهیم مددی، نایب رئیس زندانی سندیکای اتوبوسرانی برای شرکت در مراسم تدفین برادرش مخالفت کرد.
***

گزارش

گفتگو با تنها بازمانده حادثه فولاد غدیر یزد؛
كوره نفس نداشت، منفجر شد
چنان بدیهی می‌گوید «کوره نفس نداشت» که خجالت می‌کشیم بپرسیم یعنی چی که نفس نداشت. سکوت خنگ و نافهمیده‌مان را از راه دور حس می‌کند که خودش به صرافت توضیح می‌افتد: "کوره کیپ شده بود، فولاد مذاب سرد شده داخلش ریخته بودند. دهنه‌ی کوره بسته بود. راهی نداشت که گاز خارج شود. گاز زیر مواد مذاب جمع شده بود و فولاد هم که داشت می‌جوشید. پنج ثانیه هم طول نکشید."
برای صحبت با محمدعلی مکاری، نوزدهمین کارگری که از انفجار کوره کارخانه نورد فولاد غدیر یزد زنده مانده است، ناچار شدیم یک ماه صبر کنیم تا کمی بهبود پیدا کند. امروز او چشم آن ١٨ کارگری است که انفجار را دیدند اما زنده نماندند تا برای ما تعریف‌اش کنند.
می‌گوید همه‌ی مصدومیت‌اش این ٤٥ درصد سوختگی نیست. لحظه حادثه را که توصیف می‌کند می‌شود فهمید دردهای دیگری هم هست که به سبک آن جمله دستمالی شده ـ اما تا ابد به شدت صادق ـ روح را مثل خوره از درون و این حرفها..
می گوید: "پنج ثانیه هم طول نکشید. من آن روز در قسمت دیگری، دورتر از کوره کار می‌کردم. از کارگرها شنیدم که فولاد بالای کوره ذوب نمی‌شود. رفتم نگاهی به کوره انداختم و بعد هم رفتم با پدرم (جلیل مکاری) حال و احوالی کنم که آن روز کنار کوره کار می‌کرد. من و پدرم حدوداً ٩٠ متری کوره ذوب فولاد ایستاده بودیم. من پشت به کوره داشتم و پدرم روبروی من ایستاده بود. همینطور که داشتیم حرف می‌زدیم، پنج ثانیه هم طول نکشید. کوره منفجر شد و فولاد مذاب را مثل شلیک گلوله تا شعاع ١٠٠ متری پرتاب کرد. من که پشت به کوره بودم آن لحظه دردی حس نکردم چون پدرم را دیدم که فولاد مذاب صورت و بدنش را پوشانده. در عرض پنج ثانیه همه‌ی رفقایم با بدن‌های پاره شده و سوخته روی زمین افتاده بودند. گیج شده بودم. تا وقتی از پشت گوشت سوخته بدن‌های‌شان جنازه‌ها را از زنده‌ها تشخیص بدهیم و زنده‌ها را به بیمارستان منتقل کنیم اصلا نفهمیدم چه بلایی سر خودم آمده. توی بیمارستان متوجه نشدم چطوری، چند وقت بعد، دیدم خودم هم روی یکی از تخت‌ها افتاده‌ام. دکترها گفتند ٤٥ درصد سوختگی داری. سراغ پدرم را که گرفتم گفتند کشته شده است. اگر او جای من، پشت به کوره ایستاده بود الان زنده بود."
از برادرش شنیده‌ایم که پزشکی قانونی محمدعلی را جهت کنترل صدمات روحی این حادثه به روانپزشک معرفی کرده است. پس سعی می‌کنیم موضوع صحبت را به شرایط کارشان در کارخانه فولاد غدیر بکشنایم. می‌گوید "از ساعت ٨ صبح تا ٨ شب کار می‌کردیم. ١٢ ساعت کار و ٢٤ ساعت استراحت داشتیم." با اینکه سعی می‌کنیم از ماجرا دور شویم و سئوالی نمی‌پرسیم، خودش طاقت نمی‌آورد و ادامه می‌دهد: "کوره ساعت یک ربع به ٧ شب بود که منفجر شد. من کمک کردم مجروحان را به بیمارستان برسانیم. بدنم گرم بود، متوجه سوختگی خودم نشده بودم. فلز مذاب گوشت صورت پدرم را سوراخ کرده بود. بدن دوستانم تکه پاره شده بود."
می خواهیم بدانیم حادثه‌ای که چنین تلفاتی داشته هیچ وقت مورد نظارت بازرسان کار که بابت جلوگیری از این قبیل حوادث حقوق می‌گیرند قرار داشته؟
می‌گوید: بازرس‌ها از اداره کار می‌آمدند اما به درستی کار خود را انجام نمی‌دادند. چرا که در سالهای گذشته هم چنین اتفاقاتی (البته نه در این سطح با ١٨ کشته) داشتیم. اگر آنها کارشان را به درستی انجام می‌دادند ما فقط برای کار کردن به کارخانه می‌رفتیم. نمی‌رفتیم که ندانیم امروز زنده بر می‌گردیم یا نه.
در بهمن ماه سال ٨٧ برای خود من و ٦ نفر از همکارانم که دوستان صمیمی بودیم چنین اتفاقی افتاد و کوره منفجر شد که یکی از دوستانم به نام حسین سلطانی از ناحیه یک چشم آسیب دید و نابینا شد و الان به مدت ٣ سال است که تحت درمان است.
بله بازرسین می‌آمدند و می‌رفتند ولی پیگیری نمی‌کردند. بازرس‌ها غیر از اینکه باید وضعیت ایمنی کوره را بررسی می‌کردند باید به تجهیزاتی که کارفرما به ما می‌داد هم نظارت می‌کردند. ما باید لباسهای ایمنی می‌داشتیم اما روز حادثه لباس پلاستیکی بر تن ما بوده که از کارخانه به ما داده بودند. همین لباس پلاستیکی باعث شدت سوختگی ما شد.
ما می‌دانستیم که لباس پلاستیکی هیچ محافظتی از ما نمی‌کند. اما از ترس اخراج حرفی نمی‌زدیم و تحمل می‌کردم. دولت... همین بازرس‌های کار باید صاحب کارخانه را مجبور می‌کردند که به کارگرانش لباس ایمنی بدهد. ما که کارگر بودیم و قراردادمان کف دستمان بود. می‌گفتند این کوره ذوب فولاد و این هم لباس، نمی‌خواهید: هری."
در پایان، کنجکاویم بدانیم حقوق این «کار» که نه؛ قیمت این معامله‌ی جان، این خون‌بازی چقدر بوده. می‌گوید: «با اضافه کار مبلغ دریافتی من ٥٥٠ هزار تومان می‌شد."
چهارشنبه ٢١ دی ١٣٩٠
منبع: ایلنا
***
سازمان تامین اجتماعی را به ما کارگران بازگردانید
اختلاس و عدم تعهد دولت و سازمانها و شرکتها به سازمان تامین اجتماعی (١) چپاول بزرگی از کارگران است. در شرایطی که دستمزدها اصلا مناسبتی با هزینه زندگی کارگران شاغل و بازنشسته ندارد، صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی از یک سو و اختلاس از منابع مالی تامین اجتماعی، همچنین عدم پرداخت بدهی به تامین اجتماعی، به تاراج بردن اندوخته کارگران از دستمزدهای ناچیزشان، ظلم مضاعفی است که اکنون بیش از هر زمانی در جامعه به طبقه کارگر تحمیل می‌شود. استثمار برده وار کارگران در این چند سال اخیر توسط کارفرمایان و سرمایه داران کوچک و بزرگ، دولتی و خصوصی، طبقه کارگر را به سوی سقوط، به خط بقا و مرگ رسانده‌اند. از هر سو طبقه کارگر در بدترین شرایط به سر می‌برد، کارگرانی که کار میکنند دستمزدهایشان پرداخت نمی‌شود، کارگران موقت که اکنون ٩٠% کارگران شاغل را شامل می‌شود، با دستمزدهای زیر خط فقر و عدم امنیت شغلی آنان، تهدید آنان به شمار میرود. اخراج و بیکارسازی کارگران نیز تهدید جدی است که بر علیه این طبقه اجتماعی به کار برده می‌شود. هزینه زندگی که هیچ مناسبت منطقی و خردمندانه‌ای با دستمزدهای رایج کارگران شاغل و بازنشسته ندارد. گرانی و تورم افسار گسیخته طبقه کارگر و مزدبگیران و دیگر اقشار فرودست جامعه را تهدید می‌کند (٤) چنانکه فروپاشی خانواده‌های این طبقه اجتماعی، غیر قابل انکار است. تغییر و اصلاح قانون کار (٥) از دیگر اعمال ضد انسانی بر علیه کارگران است. دولت به چنین وضعیت بحرانی طبقه کارگر رضایت نداده است و مدتهاست که در پی اصلاح قانون کار، آن اندک مزایا و حقوق حقه کارگران را نیز نشانه رفته است تا کارگران را حقیقتا به بردگان عصر جدید تبدیل کند. به چه قیمت و برای چه؟ تنها نتیجه‌ای که از چنین رفتاری با طبقه کارگر می‌شود، فقط افزایش سود سرمایه داران است و بس. نظام سرمایه داری جهت تداوم و تضمین بقای خود و انباشت سرمایه از هیچ رفتار غیرانسانی فروگذار نیست. ما کارگران می‌پرسیم حقوق ما انسانها که ٩٩% جامعه را تشکیل می‌دهیم، تمام تولید، خدمات، پروژه‌های عمرانی و استخراج از معادن زیر زمینی، و تمامی ثروت جامعه را تولید می‌کنیم و تمام سختی زندگی کنونی جامعه را بر دوش می‌کشیم چرا باید متحمل زندگی زیر خط فقر باشیم، چرا؟؟؟ از دیگر سو این روزها شاهد سرقت، اختلاس، عدم پرداخت بدهی‌های دولت و سازمانهایش و دیگر شرکتها به صندوق و منابع مالی تامین اجتماعی هستیم. چرا؟؟ ... ما کارگران از همه همکاران شاغل و بازنشسته می‌خواهیم که در مقابل به تاراج بردن اندوخته‌ها و پس اندازهای مان سکوت نکنند. ما کارگران باید یکصدا بگوییم که سکوت نخواهیم کرد. تحمل چنین اعمال سارقانه و گردن کشی به حقوقمان که حاصل انباشت دستمزدهای ناچیزمان است بیکار نخواهیم نشست. هجوم به صندوق و منابع مالی تامین اجتماعی که تنها ممر تامین زندگی بعد از سالها زحمت است، دست روی دست نمی‌گذاریم که در روز روشن جلو چشمان میلیونها صاحب تامین اجتماعی دارایی مان را به سرقت ببرید. در اوضاعی که هر روز شاهد بیکاری هزاران نفر از همکاران کارگر خود هستیم (٢) باید از این منابع مالی، بیمه بیکاری با دستمزد کافی برخوردار شوند. دستمزدهای معوقه بازنشستگان، که در این ماه‌های اخیر بارها تکرار شده است، امری مسخره و توهین آمیز بر علیه همکاران بازنشسته خود میدانیم (٣) مهمترین مساله سازمان تامین اجتماعی یکی از دستاوردهای جنبش طبقه کارگر است که در دهه هزار و سیصد و سی (١٣٣٠) بدنبال اعتراضات گسترده ایجاد شد و این دستاورد را ما کارگران نباید از دست بدهیم و یا اجازه ندهیم اندک اندک از مزایای آن بکاهند. خالی کردن منابع و صندوق مالی سازمان تامین اجتماعی، هم اکنون مانع از آن است که هزاران کارگر می‌توانند با قانون ٢٥ سال سابقه کار بازنشسته شوند. به دلیل عدم موجودی و بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، از این موقعیت بی بهره می‌شوند و کار، بیگاری بردگی را باید متحمل شوند. از سویی دیگر نیز خود سازمان تامین اجتماعی نیز روز بروز از تعهدات خود نسبت به بیمه شده اش، کارگران، سرباز می‌زند. به گونه‌ای که ٨٠% بازنشستگان زیر ٤٠٠ هزار تومان حقوق مستمری میگیرند، هزینه خدمات را کاهش می‌دهد، مانند عدم تامین هزینه درمان و دارو که نسبت به سالها پیش فوق العاده کاهش داده شده است و یا کاهش مدت بیمه بیکاری، این امر نیز از آن نوع دستاوردهایی است که دولت همواره تلاش میکند به سود خود آنرا تصرف نماید.
کارگران، همکاران زحمت کش سازمان تامین اجتماعی باید با اراده و آرای ما کارگران از طریق تغییر ساختار مدیریتی آن ایجاد شود. تنها نمایندگان واقعی ما کارگران که از طریق مجامع عمومی انتخاب می‌شوند. صلاحیت مدیریت و مجری این سازمان کارگری است. این مطالبه را باید به پرچم خود تبدیل کنیم. این حق ماست که به سازمانی که از اندوخته‌های سهام ما بوجود آمده است مدیریت نماییم. سهم کارفرما نیز از همان استثمار و تصاحب ارزش اضافه تولید شده (ثروت تولید شده توسط کار کردن ما) ما کارگران به سازمان می‌پردازد. پس اساسا، تاسیس این سازمان با مبارزات همکاران گذشته ما ایجاد گردید و منابع مالی آن نیز حاصل زحمت و رنج ما تامین میگردد.
(١) تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی صنعت فولاد. کار و کارگر ١٠ دی. - تجمع کارگران ذوب آهن اصفهان مقابل مجلس. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه. - پرداخت هزار میلیارد تومانی شستا به تامین اجتماعی. کار و کارگر ٢٤ آذر ماه. - بدهی ١٧ میلیاردی کارخانه‌ها و ادارات دولتی بروجرد به تامین اجتماعی. کار و کارگر ١٠ دی ماه - ارسال پرونده اعمال نفوذ یکی از نمایندگان به دادگاه و مجلس. کار و کارگر ١٩ آذر ماه - وزیر بهداشت به دنبال گرفتن درمان تامین اجتماعی است. کار و کارگر ٥ دی ماه - قانون بازنشستگی بیش از تامین منابع مالی اجرایی می‌شود. کار و کارگر ١٣ آذر
(٢) بیکاران از حداقل‌های معیشتی بهره مند میشوند. کار و کارگر ١٠ دی ماه. - جوانان پیشتاز بیکاری. کار و کارگر ١٠ دی ماه - تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس برای بیمه بیکاری. کار و کارگر ٢٢ آذر ماه.- ٣٥٠ کارگر "ارگ دیزل" بیکار شدند. کار و کارگر ٥ دی ماه - شهرداری خرم آباد تعهدی در قبال کارگران پیمانکاری ندارد. کار و کارگر ٢٦ آذر ماه - سالانه ٧٠٠هزار فرصت شغلی در کشور از بین میرود. کار و کارگر ١٢ آذر ماه - اخراج ٣٠ نفر از کارگران سازمان پارکها و فضای سبز اهواز. کار و کارگر ١١ دی ماه - بیکاری ٥ هزار کارگر ایران خودرو تبریز. کار و کارگر ١٢ آذر ماه - روند تعطیلی واحدهای تولیدی نگران کننده است. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه - بازدهی تولید افزایش نیابد واحدهای تولیدی تعطیل می‌شوند. کار و کارگر ٧دی ماه - کارگران شرکت صنعتی شیر گاه ساوه بیکار شدند. کار و کارگر ٧ دی ماه - کارگران ایرانیت شهر ری بیکار شدند. کار و کارگر ٧ دی ماه - نرخ بیکاری زنان به ٤٠% افزایش می‌یابد. کار و کارگر ١٩ آذر ماه - در هر خانه‌ای جوان تحصیل کرده بیکاری وجود دارد. کار و کارگر ١٣ آذر ماه - دولت نمیخواهد آمار بیکاران مشخص شود. کار وکارگر ٦ دی ماه
(٣) پرداخت حقوق معوقه بازنشستگان. روزنامه کار و کارگر ٢٤ آذر ماه - تجمع کارگران ذوب آهن اصفهان مقابل مجلس. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه
(٤) ٤٠% از کارگران پیمانی کمتر از پایه دستمزد دریافت میکنند. کار و کارگر ٢٢ آذر - کاهش قدرت خرید کارگران در پی هدفمندی یارانه‌ها. کار و کارگر ٢٦ آذر ماه - افزایش شکاف معیشت و تورم. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه - سبد معیشتی و مزد کارگران هیچ تناسبی با هم ندارند. کار و کارگر ٧ دی ماه - رکود تورمی گریبانگیر جامعه کارگری شده است. کار و کارگر ٢٤ آذر ماه
(٥) حق اخراج کارگر، دستمزد و عیدی چالشی‌ترین مواد اصلاح قانون کار. کار و کارگر ٢٧ آذر - آغاز جمع بندی اصلاح قانون کار با کارفرمایان. کار و کارگر ٢٢ آذر ماه - هدف نظام استاد و شاگردی، دور زدن قانون کار است. کار و کارگر ٢١ آذر ماه - آغاز مزاکره برای اصلاح قراردادها. کار و کارگر ٧ دی ماه - با تصویب پیش نویس اصلاحیه قانون کار مخالفیم. کار و کارگر ٨ دی ماه - آغاز دور جدید چانه زنی‌های اصلاح قانون کار. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه - ضمانتی برای پرداخت حداقل دستمزد هم به کارگران وجود ندارد. کار و کارگر ٢٣ آذر ماه - دستمزد و شکل قرارداد شاه بیت تفاهم کارگران و کارفرمایان در اصلاح قانون کار. کار و کارگر ٢٤ آذر ماه - اختلاف میان نمایندگان کارگری در کمیته اصلاح قانون کار. کار و کارگر ٥ دی ماه - نمایندگان کارگری و کارفرمایی در باره اصلاح قانون کار. کار و کارگر ٦ دی ماه - کارگران پیش از ارائه پیش نویس اصلاح قانون کار به مجلس نظر خود را نهایی کنند. کار و کارگر ١٢ دی ماه
کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران
٢١ دی ١٣٩٠
***
كارگران تاوان سیاست‌های اقتصادی دولت را می‌پردازند
ایلنا از قول حسین قاسمی كه او را یك كارشناس اقتصادی معرفی كرده است، نوشت: هم اكنون برخی از كارخانجات با ٢٠ درصد از ظرفیت كار می‌كنند و كارگران فعال در این واحدهای تولیدی در تامین نیازهای اساسی خود با مشكلات فراوانی مواجه شده‌اند. او با اشاره به عدم منطقی بودن فرایندهای اقتصادی یادآور شد: هم اكنون بسیاری از كارخانجات نمیتوانند خود را با تحولات قیمتی بازار تطبیق دهند و به دلیل كاهش حجم تولیدات، با تقاضای بیش از حد كاذب نرخ تورم مواجه شده‌ایم. وی سیاست‌های اقتصادی دولت را موجب افزایش بی‌رویه نرخ تورم عنوان كرد و افزود: بحران‌های پولی و بانكی موجب شده است كه نرخ تورم به بیش از ٥٠ درصد افزایش یابد و همین امر موجب شده است كه كارگران به دلیل دریافت دستمزد اندك فشار این سیاست‌های غلط دولت را متحمل شوند.
***
تعطیلی تعدادی کارخانه تولید قطعات خودرو در پی نوسان شدید نرخ ارز
خبرگزاری دولتی فارس نوشت: محمد‌رضا نجفی‌منش، عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه خودروی ایران گفت: نوسان شدید نرخ ارز اثر منفی در تولید قطعات خودرو گذاشته و برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. او می‌گوید: ظرف سه روز گذشته دو سه کارخانه تولید قطعات خودرو یا به کاهش تولید و یا تعطیلی خط تولید روی آورده‌اند و علت اصلی آن نوسان شدید نرخ ارز و افزایش هزینه تولید بوده است. وی افزود: وقتی یک سازنده قطعه خودرو دچار کمبود تولید شود و یا خط تولید را تعطیل کند، چون قطعه سازان به صورت مجموعه به هم پیوسته عمل می‌کنند، بقیه سازندگان نیز دچار مشکل می‌شوند. نجفی‌منش گفت: قطعه‌ساز نمی‌تواند مواد اولیه را با یورو آزاد را به نرخ ٢ هزار و ٢٠٠ تومان خریداری و وارد کرده و قطعات خود را به یوروی نرخ رسمی به قیمت هزار و ٤٠٠ تومان بفروشد، در این زمینه دچار زیان می‌شود. در ادامه می‌گوید: نوسان نرخ ارز برای بازرگانان و دلالان هیچ تفاوتی ندارد، زیرا فروشندگان کالاهای وارداتی هر روز نرخ ارز را از بازار جویا می‌شوند و براساس آن قیمت کالاهای فروشگاه را محاسبه می‌کنند، مثلا اگر امروز نرخ دلار هزار و ٥٠٠ تومان باشد همه کالاها را بر حسب دلار ضربدر آن می‌کنند و قیمت جدید ارائه می‌کنند و فردا که هزار و ٦٠٠ تومان بود قیمت همه کالاها را براساس نرخ جدید دلار حساب می‌کنند. گرچه آن کالاها از قبل و با نرخ دلار ارزان وارد شده باشد.
***

اطلاعیه
تجمع خانواده كارگران زندانی مظفر صالح نیا و شریف ساعد پناه و تعدادی از مردم شهر سنندج در مقابل ستاد خبری جمهوری اسلامی در سنندج
امروز ٢٥ دی ماه همانند روزهای قبل خانواده‌های كارگران زندانی مظفر صالح نیا و شریف ساعدپناه به همراه تعدادی از مردم شهر سنندج در اعتراض به دستگیری این كارگران و برای آزادی فوری آنها از زندان از ساعت نه و نیم صبح در مقابل ستاد خبری جمهوری اسلامی در این شهر تجمع داشتند. تحت فشار این حركت اعتراضی نیروهای ستاد خبری تقاضای نیروی كمكی كردند و نیروهای سركوبگر رژیم ابتدا تلاش داستند با تهدید به دستگیری تجمع كنندگان را متفرق كنند. اما در مقابل اعتراض یكپارچه و متحد آنان ناگزیر به عقب نشینی شده و یكی از مسئولین خود را به میان مردمی معترضی كه در آنجا گرد آمده بودند فرستادند و وعده دادند كه روز دوشنبه ٢٦ دی ماه به آنها جواب قطعی دهند. بدین ترتیب خانواده كارگران و مردم معترضی كه آنجا تجمع داشتند، پس از چندین ساعت اعتراض در ساعت سه و نیم عصر محل را ترك كردند و تاكید كردند كه تا آزادی فوری و بی قید و شرط كارگران زندانی به تجمعات خود ادامه خواهند داد. و برای گرفتن پاسخ فردا دوشنبه ٢٦ دی با نیروی بیشتری در محل جمع خواهند شد.
لازم به یادآوری است كه شریف ساعد پناه در ١٨ دیماه و مظفر صالح نیا در ١٥ دی ماه دستگیر شده‌اند.
تنها با تجمعات اعتراضی و فشار بر حكومت اسلامی است كه میتوان كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی را از زندان رها كرد. ما مردم سنندج را به حمایت گسترده از تجماعت اعتراضی خانواده‌های كارگران زندانی و مردم معترضی كه هر روزه در این شهر برای آزادی مظفر صالح نیا، شریف ساعد پناه و كارگران زندانی از زندان بر پا میشود فرا میخوانیم. به هر شكل كه میتوانیم باید كارگران زندانی و زندانیان سیاسی را مورد حمایت قرار دهیم. عكس آنها را بر همه جا نصب كنیم و در و دیوار را از شعار كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد پر كنیم. طومارهای اعتراضی جمع كنیم و برای جلب وسیعترین حمایت جهانی تلاش نماییم. مظفر صالح نیا، شریف ساعدپناه و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٥ دی ٩٠، ١٥ ژانویه ٢٠١٢
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***

دستگیری اعضای کمیته دفاع از رضا شهابی محکوم است
شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای کمیته دفاع از رضا شهابی، کارگر و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج برای چندمین روز در بازداشت به سر میبرند و دستگاه قضایی برای آزادی موقت آنها قرار وثیقه ی ٨٠ میلیونی صادر کرده است.
تنها جرم شریف ساعد پناه که یکی از فعالان کارگری خوشنام و زحمت کش در شهر سنندج می‌باشد و نیز تنها گناه مظفر صالح نیا دفاع از حق و حقوق انسانی و ابتدایی برای خود و دیگر هم طبقه ای‌هایشان می‌باشد. ادامه ی بازداشت ساعد پناه و صالح نیا به هر بهانه و انگ واهی از سوی تمامی اعضای کمیته دفاع از رضا شهابی محکوم میباشد و ما خواستار آزادی ایشان و پایان دادن به پرونده ی قضایی ایشان هستیم.
همچنین لازم به ذکر است که رضا شهابی کاملا بلاتکلیف در بخش جراحی اعصاب در بیمارستان امام خمینی به حال خود رها شده است و چندین بار دچار خونریزی از بینی شده است. پزشکان متوجه شده‌اند که این خونریزی‌ها در اثر صدمه دیدن رضا در دوران بازجویی در اوین میباشد. و مشخص شده که در اثر ضربات شدیدی که به سر او وارد آورده‌اند ضایعات و صدمات جبران ناپذیری در ناحیه ی سر و در اعصاب و مغز او به جا گذاشته‌اند.
پزشکان اعلام کرده‌اند که اکنون متوجه شده‌اند برای آمادگی برای عمل جراحی ضروری است علاوه بر دیگر بهبودی‌ها، این ضایعات مغزی ایجاد شده در اثر ضربه زدن به سر رضا نیز بهبود یابد.
بدین ترتیب هر روزه مشکل جسمی حاد جدیدی توسط پزشکان کشف میشود که همگی مربوط به آزار و اذیت‌هایی است که در بازجویی‌ها و در زندان بر سر رضا شهابی آورده‌اند.
کمیته دفاع از رضا شهابی – چهارشنبه ٢١ دیماه ٩٠
شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، آقای محمود صالحی : ٠٩١٨٨٧٤٧١٠٤
k.d.shahabi@gmail.com
www.k-d-shahabi.blogspot.com
***
تداوم دستگیری و اذیت و آزار فعالین کارگری
بنا به گزارش‌ها، اخیرا تعداد دیگری از فعالین کارگری توسط رژیم ضد کارگر جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده‌اند. در ١٨ دی ماه ١٣٩٠، شریف ساعد پناه از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، توسط چهارمامور لباس شخصی که به منزل او هجوم برده بودند، دستگیر شد. ماموران با آزار و اذیت اعضای خانواده، برخی از کتاب‌های موجود در خانه را ضبط و با خود بردند. شریف ساعد پناه هم اکنون با قرار وثیقه ٨٠ میلیون تومانی در زندان مرکزی سنندج محبوس است.
همچنین در ١٥ دی ماه، مظفر صالح نیا یکی دیگرازاعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط ماموران حکومتی دستگیر شد وهم اکنون در زندان مرکزی سنندج زندانی است. بعلاوه در همین زمان محمد حسینی از فعالین کارگری در فیروزکوه توسط ماموران دستگیر شد و اینک در زندان محبوس است.
بنا به منابع خبری، همچنین آقای میثم نجاتی عارف، دانشجوی دانشگاه آزاد و فعال کارگری شرکت سایپا، روز سه شنبه ١٣ دی ماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شد. ماموران بعد از دستگیری میثم نجاتی عارف او را با دستبند به منزلش می‌برند و با توهین و اذیت و آزار اعضای خانواده، کامپیوتر و مقداری از وسایل شخصی اورا ضبط می‌کنند و با خود می‌برند.
بنا به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، مجید حمیدی، از فعالین کارگری شهر سنندج، نیز به دادگاه احضار شده و مورد سئوال و بازپرسی قرار گرفته است.
طبق گزارش سندیكای كارگران شركت واحد تهران و حومه "اقایان علی اكبر نظری و مرتضی كمساری از اعضای سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه كه در مورخه ٨٩/٩/٢ از طرف بازپرسی شعبه دوم امنیت مستقر در اوین احضار و بازداشت شدند و پس از ٣٦ روز با قید كفالت ازاد شده بودند، پس از رسیدگی در دادگاه ویژه كاركنان دولت با محكومیت سه میلیون ریال جزای نقدی مواجه شده كه بعد از اعتراض اقایان نظری و كمساری در دادگاه تجدید نظراین حكم تایید و با حضور نامبردگان اجرا شد."
دستگیری‌های اخیر و احکام ضد انسانی علیه فعالین کارگری نشانگر آن است که جمهوری اسلامی قصد دارد باز هم دور دیگری از دستگیری و سرکوب علیه کارگران و فعالین کارگری به راه اندازد. اتحاد بین المللی بار دیگر این اقدامات سرکوب گرانه رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی را شدیدا محکوم می‌کند و خواهان آزادی بدون قید و شرط همه فعالین کارگری در بند و همه زندانیان سیاسی می‌باشد.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
١٠ ژانویه ٢٠١٢
***
پیام تبریک به کارگران پتروشیمیهای بندر امام و منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر
همکاران مبارز!
شما با مبارزات ١٠ ماهه اخیرخود برا ی حذف شرکتهای دلالی (پیمانکاری) و تحقق برخی مطالبات دیگرتان امروز به جائی رسیده‌اید که بخشی از خواسته‌ها را مانند افزایش ١٠٠ هزار تومان به پایه حقوقها و حق استفاده از خدمات بیمارستانی، بر مدیریت پتروشیمی‌های منطقه تحمیل کنید. هر چند هنوز تا رسیدن به خواست اصلی یعنی حذف شرکتهای پیمانکاری باید تلاشهای جدی و متحدانه را ادامه دهید، اما تا همین جا شما موفق بوده‌اید و با اتکا به تجربه موفقیت تا به امروزتان می‌توانید به دستاوردهای بیشتری برسید. مبارزات بر حق شما طی این مدت مورد حمایت بخشها و تشکلهای کارگری در داخل و خارج قرار گرفته‌اند و در این پیروزی نقش داشته‌اند، بی تردید در ادامه تلاش شما برای رسیدن به بقیه خواسته‌ها، حمایتها و پشتیبانیهای بیشتری را خواهد طلبید.
ما این دستاورد و موفقیت را به شما کارگران منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بندر امام تبریک می‌گوئیم و تا تحقق کامل خواسته‌های شما در کنارتان خواهیم بود.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
٢٠/١٠/١٣٩٠
***

اخبار بین المللی


نیجریه: نمایندگان اتحادیه صنعت نفت با دولت مذاکره می‏کنند
یورونیوز روز ١٣ ژانویه در خبری گفت: در پی تصمیم نمایندگان اتحادیه کارگران صنعت نفت نیجریه و مقامات دولت برای مذاکره بر سر تصمیم اخیر رئیس جمهوری این کشور درباره حذف یارانه‌های سوخت، اعتصاب سراسری در نیجریه به حال تعلیق در آمد. نیجریه با تولید روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت خام، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در آفریقا و دومین تولید کننده در میان کشورهای عضو اوپک به شمار می‌آید. رئیس‏جمهور این کشور به تازگی از تصمیم به حذف یارانه‌های سوخت خبر داده است. اعلام این خبر اعتراض گسترده شهروندان و نیز اعتصاب عمومی در پالایشگاه‌ها و فرودگاه‌ها و برخی از مراکز خدماتی را در پی‏داشت. قرار است که روز شنبه نمایندگان اتحادیه کارگران صنعت نفت نیجریه با مقامات ارشد دولت در این باره مذاکره کنند و به همین دلیل پس از ٤ روز اعتصاب سراسری، روز جمعه اعتصاب و راهپیمایی‌های اعتراضی به حال تعلیق درآمد.
***
چین: تهدید کارگران به خودکشی‌ دسته جمعی‌ در شرکت Foxconn
به گزارش روزنامه تلگراف حدود ١٥٠ کارگر شرکت Foxconn که یکی‌ از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده لوازم الکترونیکی‌ جهان بشمار میرود، با رساندن خود به پشت بام یکی‌ از ساختمان‌های این موسسه، تهدید به خودکشی‌ دسته جمعی‌ کردند. این کارگران اعلام کردند که چنانچه کارفرمایان به وضعیت کاری و معیشتی آنان بی‌توجه بماند، با پرت کردن خود از بلندی ساختمان دست به خودکشی‌ خواهند زد. سابقه‌ خودکشی‌ کارگران در اعتراض به وضعیت معیشتی خود به سال ٢٠١٠ بر میگردد که ١٨ کارگر با پرتاب خود از ساختمان دست به خودکشی‌ زدند كه ١٤ تن‌ جان باختند. تصمیم به خودکشی‌ دسته جعمی زمانی‌ اتفاق افتاد که کارفرمایان روز ٢ ژانویه ٦٠٠ کارگر را به کارخانه‌‌ دیگری منتقل کردند. یکی‌ از کارگرانی که نخواست نامش فاش شود گفته است که: ما را بدون هیچگونه آموزش و تجربه به کار گماردند. دستگاه‌ها اینقدر سریع حرکت میکردند که بعد از یک صبح کار کردن دستانمان تاول زده و سیاه شده بود. محیط کار پر از خاک و غبار خفه کننده‌ای بود و هیچکس تحمل استنشاق در آن محیط را نداشت.
این شرکت تولید کننده بازی‌های الکترونیکی‌ برای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی میکروسافت، سونی، نینتندو، اچ پی‌ و غیرو است. آسوسیتد پرس به نقل از شرکت میکروسافت گفته است که در این رابطه تحقیق می‌کند و وضعیت کارگرانی که تولید کننده لوازم برای این شرکت هستند، برای آنها حائز اهمیت است.
***
پرتغال: اعتصاب ٥ روزه کارگران بنادر
به گزارش رویترز کارگران بنادر در پرتغال اعتصاب ٥ روزه خود را از دوشنبه ٩ ژانویه آغاز کردند. این کارگران نگران از دست دادن کار بدلیل سیاست صرف جویی اقتصادی دولت و خواهان تامین امنیت شغلی خود هستند. Victor Dias جانشین رئیس هیأت مدیره اتحادیه FESMARPOR می‌‌گوید: من امیدی به دستیابی به توافقی با دولت ندارم ولی اگر دولت حاضر باشد به خواستهای ما توجه بکند، ما حاضریم اعتصابمان را لغو بکنیم. گفته میشود در اثر این اعتصاب حداقل ٨٠ تا ١٠٠ کشتی قادر به بارگیری و بار اندازی نخواهند بود.
***
زامبیا: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران معدن مس
به گزارش ICEM اعتصاب ٢٠٠٠ کارگر معدن مس Kansanshi که روز سه شنبه ٣ ژانویه آغاز شده بود با موفقیت پایان یافت. بر اساس توافقات به عمل آمده بین کارگران و کارفرمایان و با میانجی گری وزیر کار زامبیا، تمامی کارگران قراردادی به کارگران دائم تبدیل میشوند و حق و حقوق بازنشستگی به آنها تعلق میگیرد. آنها همچنین موفق شدند خواست دریافت ١ دستمزد اضافه در سال بعنوان پاداش را به کارفرمایان تحمیل بکنند. مذاکره برای کاهش ساعات کار و افزایش دستمزد این هفته ادامه پیدا می‌کند. کارگران خواهان ٢٠ درصد اضافه دستمزد هستند ولی کارفرمایان تاکنون اعلام کرده‌اند که بیش از ٩ درصد اضافه نمیتوانند بپردازند. ***
کره جنوبی: اعتصاب کارگران در اعتراض به بد رفتاری با همکارشان
به گزارش AFP روز سه شنبه ١٠ ژانویه کارگران ٥ کارخانه تولید اتومبیل هیوندای در کره جنوبی در اعتراض به بدرفتاری مدیریت کارخانه با یکی از همکارانشان، دست از کار کشیدند. این کارگر در اعتراض به بدرفتاری با خود، خودش را به آتش کشید که گفته میشود بعد از انتقال به بیمارستان در وضعیت بسیار نامناسبی بسر میبرد. کارگران خواهان معذرت خواهی و تنبیه مدیریت بخاطر بدرفتاری با این کارگر شدند ولی چون مدیریت به این خواست کارگران توجهی نکرد، کارگران تصمیم به اعتصاب گرفتند. این کارگران هنوز اعلام نکرده‌اند که تا چه مدت اعتصاب را ادامه خواهند داد. شرکت اتومبیل سازی هیوندای به همراه شرکت کیا که وابسته به آن است، پنجمین کارخانه بزرگ اتومبیل سازی جهان بشمار میرود.
***
هلند: اعلام اعتصاب ٣ روزه معلمان
به گزارش RNW ٢ اتحادیه کارگری LIA و FNV اعلام کرده‌اند که از روز دوشنبه ٩ ژانویه به مدت ٣ روز دست از کار خواهند کشید. این اعتصاب در اعتراض به تصمیم دولت برای افزایش ساعات تدریس معلمان دبیرستان‌ها فراخوان داده شده است. قرار است این معلمان روز دوشنبه ٩ ژانویه در لاهه دست به راهپیمایی بزنند. انتظار میرود بیش از ١٥٠٠ معلم در این حرکت اعتراضی شرکت بکنند. بر اساس تصمیم جدید دولت، ساعات تدریس این معلمان از ١٠٠٠ ساعت در سال به ١٠٤٠ ساعت افزایش می‌‌یابد.
***
زیمبابوه: اعتصاب معلمان برای افزایش دستمزد
به گزارش NEWS٢٤ معلمان مدارس دولتی در زیمبابوه در اعتراض به دستمزد ناچیز خود دست به اعتصاب زدند. گفته میشود بیش از نیمی از معلمان هراره پایتخت زیمبابوه در این اعتصاب شرکت کرده‌اند. دستمزد متوسط معلمان ٣٠٠ دلار در ماه است و آنها خواهان افزایش آن به ٥٤٠ دلار در ماه هستند. دولت قرار است روز چهارشنبه ١١ ژانویه موضوع را با نمایندگان معلمان بررسی بکند. یکی از معلمان دبستان در یک مدرسه در شهر Highfield گفته است: ما امروز درس نمیدهیم چون گرسنه هستیم. Raymond Majongwe رئیس هیأت مدیره اتحادیه معلمان پیشرو میگوید: وزرا و مقامات عالیرتبه دولت مشغول رانندگی با آخرین مدلهای ماشین هستند در حالیکه معلمان از بی‌حقوقی رنج میبرند. صندوق بین‌المللی پول سال گذشته گفته بود چون زیمبابوه بیش از ٧ میلیارد دلار بدهی خارجی‌ دارد، نباید دستمزد کارمندان دولت را افزایش بدهد.
***
الجزایر: تظاهرات علیه افزایش میزان بیکاری
در جریان تظاهرات علیه افزایش بیکاری در الجزایر دستکم ١٠ نفر مجروح و ١٣ تن دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این اعتراضات در شهر لاقوات واقع در جنوب الجزایر و در نزدیک میدانهای گازی علیه افزایش آمار بیکاری برگزار شد. بر اساس آخرین آمار صندوق بین المللی پول، میزان بیکاری در الجزایر نسبت به ١٠ سال پیش که ٥٠ درصد بوده، ٢١ درصد افزایش داشته و این امر موجی از اعتراضات کارگری و توده‌ای را به دنبال داشته است.
***
هند: اعتصاب پرستاران بیمارستان Manipal
به گزارش The Hindu روز سه شنبه ١٠ ژانویه بیش از ٥٠٠ پرستار بیمارستان Manipal در استان Karnataka که یکی از بزرگترین بیمارستانها در هند بشمار می‌‌آید، دست از کار کشیدند. آنها خواهان افزایش دستمزد، دریافت مزایا و بهبود شرایط کار خود هستند. این پرستاران عصر همان روز به سر کار بازگشتند و مهلت یک هفته‌ای به مدیریت دادند که به مطالباتشان پاسخ مثبت بدهد. آنها اعلام کردند در صورتیکه جواب مناسبی از مدیریت دریافت نشود، از صبح روز دوشنبه ١٦ ژانویه دست به اعتصاب نامحدود خواهند زد. یکی از پرستاران گفته است: بر طبق قرار داد کار ما موظف به ٨ ساعت کار در روز هستیم ولی‌در اغلب مواقع حتی تا ١٢ ساعت کار به ما تحمیل میشود بدون اینکه دستمزد اضافه‌ای دریافت بکنیم.
***
رومانی: تظاهرات مخالفان سیاست ریاضت اقتصادی
به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران تن از مخالفان دولت رومانی علیه سیاستهای ریاضت اقتصادی در این کشور در شهر بخارست تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان در این جریان اعتراضات خود با پلیس ضد شورش که در محل مستقر بود درگیر شدند که در این درگیری چند تظاهرکننده زخمی شدند. پلیس به منظور متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد و چند نفر از آنان را بازداشت کرد. بر اساس این طرح دولت رومانی قصد دارد تا به منظور کاهش هزینه‌های بخش بهداشت و درمان، ارائه برخی خدمات را حذف کند.
***
اسکاتلند: اخراج هزاران نفر از کارکنان رویال بانک
به گزارش یورونیوز روز پنجشنبه ١٢ ژانویه مدیران رویال بانک اسکاتلند از اخراج ٣٥٠٠ نفر از کارکنان خود خبر دادند. این بانک در برنامه‌ای سه ساله سعی در ادغام شرکتها و کوچک سازی مجموعه اش دارد. ٨٣ درصد سهام این بانک در تصاحب دولت انگلیس می‌باشد.
***
آمریكا: اخراج هزاران تن از کارکنان شرکت داروسازی
به گزارش یورونیوز مدیران شرکت داروسازی نووارتیس سوئیس از اخراج ٢٠٠٠ نفر از کارکنان خود در آمریکا خبر دادند. این شرکت به این بهانه که موفق نشده برای داروی فشار خون تولیدی خود مجوز دریافت کند و از این طریق متحمل ضرر شده، تصمیم به اخراج این تعداد از کارکنان گرفته است.
***