١٣  دی  ١٣٩٠ -  ٣  ژانویه  ٢٠١٢

کارگر کمونيست  ١٩٠

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

کارگران صنایع فلزی شماره ١ دست به تجمع اعتراضی زدند
بنا خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، روز ١٠ دی حدود ٢٥٠ نفر از کارگران صنایع فلزی شماره یک (شرکت مصنوعات زرین تهران) با در دست داشتن پلاکاردی از ساعت ٨ صبح تا ٤ عصر در خیابان مجاور این کارخانه در منطقه شاد آباد دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران بر روی این پلاکارد نوشته بودند: ما خواهان هئیت مدیره، کار، دریافت سه ماه حقوق معوقه و واریز ٨ ماه بیمه خود هستیم. بدنبال این تجمع که باعث ترافیک سنگینی در خیابان منتهی به شاد آباد (بازار آهن) شده بود بازرسین اداره کار در میان کارگران حاضر شدند و با وعده پیگیری خواستهای کارگران از آنان خواستند به تجمع خود پایان دهند اما کارگران با اصرار بر تحقق فوری خواستهایشان تا ساعت ٤ عصر به تجمع خود ادامه دادند. این کارگران از مهر ماه امسال هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند و مدت ٨ ماه از بیمه‌های آنان واریز نشده است.
***
کارگران سد آزد بنیر و سد ژاوه همچنان در اعتصاب هستند
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٥ دی خبر داد كه کارگران مشغول بکار در شرکت پیمانکاری جهاد توسعه سد آزاد بنیر تا ٥ دی همچنان در اعتصاب بودند. این کارگران از روز ١ دی تا ٣ دی بدلیل عدم پرداخت ٤ ماه حقوق معوقه دست از کار کشیدند که به آنها قول پرداخت حقوق داده شد که متاسفانه به دلیل اجرایی نشدن این امر کارگران مجدد دست از کار کشیده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. همچنین این بار کارگران مشغول به کار در واحد‌های دیگر نیز به آنها پیوسته و از آنها حمایت کردند که این اعتصاب برای گرفتن حقوق معوقه خود همچنان پابرجا می‌باشد.
همچنین کارگران سد ژاوه نیز به دلیل اجرایی نشدن قول مسئولین مربوطه در شرکت پیمانکاری ژیان مبنی بر پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه مجدد دست از کار کشیده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. این كارگران نیز اخیرا در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه از روز ١ دی تا ٣ دی دست به اعتصاب زده که موجب متوقف شدن واحد حمل و نقل در این چند روز شده بود. اعتصاب این کارگران نیز همچنان ادامه دارد.
***
تجمع اعتراضی ٤٠٠ تن از كارگران شركت پیمانكاری رامسكو در عسلویه
كارگران شركت رامسكو در عسلویه حدود ٤٠٠ نفر از كارگران شركت پیمانكاری رامسكو كه تحت پوش شركت پتروشیمی كاویان است از روز شنبه ١٠ دی در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه حوقق معوقه شان دست به تجمع اعتراضی زدند. این اعتراض روز ١٠ دی نیز ادامه داشت.
***
ادامه تجمعات اعتراضی کارگران ریسندگی خاور رشت
دهها نفر از کارگران کارخانه ریسندگی خاور رشت در اعتراض در عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای خود اقدام به برپایی تجمع نموده‌اند. این کارگران صبح روز سه شنبه ٦ دی برای سومین بار طی دو هفته گذشته مقابل استانداری گیلان تجمع کردند. کارگران معترض با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
***
تهدید به اخراج کارگران شرکت پاپیروس
در اعتراض كارگران شركت پاپیروس به دستمزدهای پرداخت نشده آذر ماه، مدیریت این شرکت در جاده مخصوص کرج آنان را تهدید به اخراج نموده است.
***
سه روز اعتصاب كارگران كارخانه پوشاك چامینه تهران
كارگران كارخانه پوشاك جامینه كه ٢٤٠ كارگر دارد و در شهرك صنعتی عباس آباد تهران قرار دارد، در اعتراض به ٣ ماه حقوق معوقه خود در ٢٠ آذر دست از كار كشیده و اعتصاب كردند. كارگران اعتصابی به مدت سه روز اعتصاب خود را ادامه دادند. تاكنون بر اثر اعتصاب و اعتراض كارگران این كارخانه حقوق مهرماه را به كارگران پرداخت كرده‌اند.
***
دستمزد كارگران شرکت مشاورین ساختمانی فجر توسعه پرداخت نمی‌شود
بیش از ٢٣٠ کارگر شاغل در شرکت مشاورین ساختمانی فجر توسعه كه از زیرمجموعه‌های جهاد دانشگاهی دانشگاه علم و صنعت است، دستمزدهای ٥ ماه گذشته خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند. کارفرمای این شرکت در پاسخ به اعتراض کارگران مدعی شده است به دلیل عدم وصول طلبهایشان از سوی دولت، آنان نیز قادر به پرداخت مطالبات معوقه کارگران نیستند.
***
اعتصاب کارگران و رانندگان ماشینهای حمل آهن در شهر سنندج
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه از روز سه شنبه ٢٢ آذر رانندگان و کارگران مشغول به کار در آهن فروشی‌های واقع در کمربندی بهشت محمدی سنندج و همچنین شهر سنندج به دلیل ممانعت راهنمایی و رانندگی از ورود آنها با بار آهن آلات به درون شهر و قرار دادن جریمه‌های سنگین و متوقف کردن ماشینها دست از کار کشیدند. در ادامه آمده است كه این اعتصاب تا روز پنجشنبه ١ دی ادامه داشته که این امر موجب بیکاری کارگران در بخش صنعت و ساختمان و بخصوص جوشکاران و آرماتوربندها شد.
***
اخراج ١٠٠ نفر از کارگران سد رامول در دهگلان و اعتراض كارگران
بنابه خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است، پیمانکار سد رامول در منطقه دهگلان، در تاریخ ٢ دی ١٠٠ نفر از کارگران شاغل در این سد را اخراج کرده است. در اعتراض به این اخراج سازی، کارگران در مقابل شرکت نمایان غرب پیمانکار سد تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار شدند. کارفرما در جواب به این کارگران کمبود بودجه را بهانه کرده و اعلام کرده که حتی بودجه کافی جهت پرداخت حقوق‌های معوق آنان را هم ندارد. در پی این جواب کارگران روز ٣ دی دست به تجمع مقابل امور آب استان زدند و خواستار دریافت حقوق و مزایای معوقه و همچنین بازگشت به کار شدند اما پاسخی به آنان داده نشده است.
***
دستمزد کارگران شرکت اسلکه سازی کران دریا پرداخت نمی‌شود
کارگران شرکت اسکله سازی کران دریا واقع در عسلویه كه تعداد آنها ٤٠٠ نفر است، مدت ٨ ماه است که دستمزد دریافت نکرده‌اند. این کارگران به منظور دریافت دستمزدهای معوقه خود تاکنون چندین بار علیه کارفرما و مدیریت این شرکت به اعتراض برخاسته‌اند اما همواره با اقدامات فریبکارانه آنان و نیز اعمال فشار و تهدید به اخراج روبرو بوده‌اند.
***
كارگران مخابرات راه دور در صورت عدم تحقق وعده، اعتراض خود را از سر خواهند گرفت
بیش از ٣٠٠ تن از كارگران معترض شركت مخابرات راه دور شیراز كه ١٠ روز پیاپی در مقابل استانداری تجمع اعتراضی داشتند، با درخواست استانداری این شهر و قول حل مشكل پرداخت معوقه كارگران تا آخر هفته، اعلام كردند موقتا تجمع خود را تا آخر هفته متوقف می‌كنند. نماینده كارگران شركت مخابرات در جلسه با مسئولین استانداری اعلام كردند كه تا آخر این هفته به مقامات مهلت می‌دهند تا برای پرداخت حقوق‌های معوقه شان اقدام كنند. كارگران تاكید كردند كه از این قولها و وعده و وعدیدها زیاد شنیده‌ایم ولی در صورت نرسیدن به خواسته مان مجددا از شنبه تجمع خود را شروع می‌كنیم. این كارگران ٢٤ ماه است حقوق نگرفته‌اند.
***
اعتصاب طولانی مدت کارگران مخابرات آبادان
در خبرهای روز ١١ دی آمده است كه کارگران مخابرات کوی ذوالفقاری آبادان به دلیل عدم دریافت حقوق، ٧ ماه است که در اعتصاب به سر می‌برند. اداره‌ی مخابرات علاوه بر در نظر نگرفتن مطالبات کارگران، تا کنون از پاسخ به مردم هم برای قطع تلفنهای آنها سر باز میزند.
***
تجمع كارگران لوله سازی خوزستان در مقابل ساختمان حراست
كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان روز چهارشنبه ٧ دی در فلكه مقابل ساختمان حراست تجمع كرده و خواهان ٢٧ ماه حقوق معوقه و همچنین بازگشایی كارخانه و یا تعیین تكلیف وضعیت بازنشستگی خود گردیدند. تا كنون هیچ پاسخ روشنی به كارگران معترض داده نشده است.
***
اعتراض كارگران دوچرخه سازی قوچان
كارگران معترض كارخانه دوچرخه سازی قوچان در اعتراض به اینكه به مطالبات كارگران توجهی نمیشود دست به تجمع اعتراضی زدند. مطالبات این كارگران شامل ٣ ماه حقوق عقب افتاده، ١٥ ماه بیمه تامین اجتماعی معوقه، عیدی و پاداش سال ٨٩ میباشد و همچنین تولید به صفر رسیده و كارخانه تعطیل گردید روز چهارشنبه مورخ ٧ دی تعداد ١١٠ كارگر این كارخانه برای احقاق مطالبات خود تجمع و اعتراض كردند .

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

تاخیر چند ماهه در پرداخت دستمزد هزاران کارگر در عسلویه
خبرگزاری پانا نیوز گفته است كه در حال حاضر ٧ تا ٩ هزار نفر از کارگران و کارکنان پیمانکاری طرحهای مختلف صنعت نفت در فازهای مختلف عسلویه چندین ماه دستمزدهای معوقه خود را دریافت نکرده‌اند. در این گزارش آمده است، پرداخت دستمزدهای برخی از کارکنان پیمانکاری طرح‌های مختلف در دست اجرای صنعت نفت در فازهای ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی به دلیل مشکلات مالی شرکت‌های پیمانکاری دو تا ٣ ماه به تعویق افتاده است.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران واحدهای تولیدی در نیشابور
محمد عمارلو دبیراجرایی نهاد دولتی خانه كارگر نیشابور گفت: اكثر واحد‌های تولیدی نیشابور حقوق كارگران خود را نمی‌پردازند. او می‌گوید: كارخانه یخچال سازی البرز در نیشابور با وجود تولید خوب، به جهت نبود نقدینگی از پرداخت ٦ ماه حقوق ٧٦ كارگر خود خودداری كرده است. كارخانه پالود كه تولید كننده محصولات لبنی است و شركت جهان الكتریك كه تولید كننده كلید و پریزهای ساختمانی است نیز هر كدام به ترتیب با ٨٠ و ٣٠٠ كارگر، بمدت ٤ ماه است كه حقوق نپرداخته‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد در کارخانه ساخت قطعات خودرو خیرخواه
کارخانه ساخت قطعات خودرو خیرخواه واقع در باقرآباد شهر ورامین ٣ ماه دستمزد کارگران را پرداخت نكرده است. مدیریت این کارخانه با استفاده از ترفند و شیوه‌های مختلف، وعده‌های دروغین و تهدید کارگران ناراضی به اخراج، از پرداخت دستمزدهای معوقه آنان خودداری می‌نماید.
***
٤ ماه حقوق پرداخت نشده كارگران كارخانه اروندان و مرخصی اجباری
مدیریت كارخانه كشتی سازی اروندان مرخصی كارگران و تعطیلی كارخانه را مجددا تمدید كرد و به كارگران نیز اعلام كرد كه فعلا در مرخصی بمانند. این وضعیت در حالی است كه كارگران كارخانه ٤ ماه است حقوق نگرفته‌اند.
***
دستمزد پرداخت نشده و اخراج وسیع كارگران كارخانه چینی سازی اسپیدار
مدیریت كارخانه چینی سازی اسپیدار از تاریخ اول آذر تا كنون ١٣٠ كارگر قراردادی این كارخانه را اخراج كرده است. همچنین كارگران این كارخانه از تیرماه تا كنون بمدت ٦ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. یك كارگر اخراجی این كارخانه گفت: هیچ مرجعی وجود ندارد كه به شكایت ما بخاطر اخراجمان از كارخانه رسیدگی كند. هر كارفرمایی هر كار دلش بخواهد با كارگر می‌كند هیچ قانونی هم نیست جلویشان را بگیرد. وی افزود: كارگران اخراجی به خانه كارگر ساوه مراجعه كردند ولی هیچ كمكی به ما نشد. كارخانه اسپیدار ساوه بیش از ٢٠٠ كارگر داشته و تولید كننده ظروف و انواع چینی آلات می‌باشد.
***
عدم پرداخت دستمزد كارگران شركت پروفیل ساوه
كارگران شركت پروفیل ساوه در حال حاضر ٥ ماه است هیچ حقوقی دریافت نكرده‌اند.
***
اخراج و عدم پرداخت ٦ دستمزد کارگران خط سوم متروی تهران
ایلنا روز ١١ دی خبر داد كه کارگران شرکت پیمانکاری بلندپایه كه در خط سوم متروی تهران فعالیت می‌كنند، به مدت شش ماه است که حقوق ماهیانه خود را دریافت نکرده‌اند. یکی از كارگران این شرکت گفته است: مترو تهران جهت پرداخت حقوق كارگران تامین اعتبار كرده است امااین شرکت پیمانکاری به رغم دریافت اعتبارات از پرداخت حقوق ٦٠ کارگر فعال خودداری می‌کند. به گفته این كارگر، شرکت پیمانکاری بلندپایه از سال گذشته تا كنون ٤٠٠ كارگر را اخراج كرده است.
***
دستمزد كارگران پتروشیمی كاویان در عسلویه پرداخت نمی‌شود
روز شنبه تعدادی از پیمانكاران شركت پتروشیمی كاویان در عسلویه كه تحت پوش سپاه میباشد در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه حقوق كارگران و پیمانكاران در جلوی شركت پتروشیمی كاویان تجمع اعتراضی داشتند و خواست مطالبات خود را برا اساس گزارش دریافتی مدیریت شركت وعده داده بود كه تا روز سه شنبه بخشی از مطالباتشان را پرداخت خواهد كرد. پیمانكاران گفتند در صورت عدم پرداخت مجددا به اعراض دست خواهند زد.

اخراج و بیكارسازیها

دولت آمار بیکاری را پنهان می‌كند
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس رژیم گفته است كه دولت احمدی نژاد تلاش می‌کند تا آمار دقیق بیكاران مشخص نشود.
***
تعطیلی کارخانجات گیلان
خبرگزاری حکومتی ایلنا طی گزارشی اعلام کرد بیشتر کارخانجات صنعتی گیلان در پی خصوصی سازی، تعطیل شده‌اند. در این گزارش ضمن اشاره به اینکه بیشتر کارگران شاغل در این کارگاهها در بلاتکلیفی به سر می‌برند، از کارخانجات فرش گیلان، چینی سازی پارس، نختاز، فومنات، کاشی گیلان، کفش گنجه، ریسندگی و بافندگی فومنات، الکتریک ایران رشت، ایران برک و دهها واحد تولیدی دیگر نام برده شده است که بر اثر خصوصی ‌سازی تعطیل و بعضا با کمبود مالی مواجه هستند.
***
اخراج صدها کارگر کارخانه‌ی روغن نباتی نازگل کرمانشاه
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ٨ دی منتشر كرده است در روزهای اخیر، حدود ٦٠٠ نفر از کارگران روغن نباتی نازگل، یکی از مراکز وابسته به گروه صنعتی مدلل، از کار بیکار شدند.
***
اخراج صدها کارگر شاغل در کارخانه ماموت كه دستمزد هم نگرفته اند
از اوایل هفته گذشته تا روز ٣ دی دستکم ٦٠٠ کارگر شاغل در کارخانه ماموت در منطقه اشتهارد اتوبان کرج – قزوین از کار اخراج شده‌اند. اخراج کارگران کارخانه ماموت در حالی صورت گرفته است که تاکنون حتی قراردادهای کاری بسیاری از آنان به اتمام نرسیده و علاوه بر این، تعداد کثیری از کارگران اخراجی مقادیری از دستمزدهای معوقه و سایر مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.
***
ورشکستگی واحدهای تولیدی در پی اجرای هدفمندسازی یارانه ها
ایلنا در گزارشی اذعان نمود ورشکستگی واحدهای تولیدی در پی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از بحران اقتصادی در کشور خبر می‌دهد. در این گزارش همچنین گفته شده که سیاستهای اقتصادی دولت از قبیل اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نه تنها منجر به حفظ اشتغال نشد، بلکه سبب گردید که میلیون‌ها شغل پایدار از میان برود.
***
تداوم اخراج سازی‌ها در کارخانه مزدا
مدیریت کارخانه خودروسازی مزدا در جاده قدیم کرج، ٣٠ تن دیگر از کارگران بخشهای مختلف خط تولید را از کار اخراج كرده است. پیش از این نیز مدیریت کارخانه مزدا ١١ کارگر شاغل در بخشهای مختلف این کارخانه را در حالیکه مقادیری از دستمزدهای معوقه خود را نیز دریافت نکرده بودند، از کار اخراج کرده بود.
***
تمام کارگران شرکت تولید شیر پاستوریزه کالوش یاسوج بیكار شدند
به دنبال تعطیلی شرکت تولید شیر پاستوریزه کالوش واقع در شهرستان یاسوج تمامی ٢٣ کارگران شاغل در آن بیکار شدند. این کارگران دستمزدها ماههای اخیر خود دریافت نكرده‌اند.
***
تعطیلی یکصد کتابفروشی در تهران
ظرف یکسال گذشته حدود یکصد کتابفروشی در تهران به تعطیلی کشیده شده‌اند.
***
اخراج ٣٠ نفر از کارگران سازمان پارکها و فضای سبز اهواز
دبیر اجرایی نهاد دولتی خانه کارگر اهواز اعلام كرد: ٣٠ نفر از کارگران سازمان پارکها و فضای سبز اهواز اخراج شدند. در ادامه گفته است كه این کارگران که بمدت ٨ سال است به صورت قراردادی در سازمان پارک‌ها و فضای سبز اهواز اشتغال داشتند به دلایل نامعلومی از ادامه فعالیت باز ماندند.
***
بیش از ٣٥٠ کارگر ایرانیت شهر ری بیکار شدند
كارخانه ایرانیت شهر ری كه با بیش از ٣٥٠ کارگر فعالیت می‌کرد تعطیل شد و همه كارگران آن بیكار شده و در بلا تکلیفی به سر می‌برند.
***
پلمپ شرکت صنعتی شیرگاه ساوه و بیکاری کارگران آن
گروه صنعتی شیرگاه ساوه که تولید کننده انواع سیم خاردار، شبکه‌های فولادی و انواع تورو پیچ است، به علت بدهی‌های مالیاتی تعطیل شد. این شركت ٤٠ کارگر رسمی و قراردادی دارد كه با تعطیلی آن، همه این كارگران بیکار شدند.
***
اخراج كارگران شركت كاوه جوش
بیش از ٢٠ كارگر كارخانه كاوه جوش ساوه از ابتدای آذر تا ٢٠ آذر از این كارخانه اخراج شده‌اند. این كارخانه تولید كننده پودر ریز جوشی بیش از ٧٥ كارگر داشته است.
***
تعطیلی گسترده دامداری‌ها در ایران
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اسلامی گفته است كه ٣٠ درصد دامداری‌ها در ایران به تعطیلی کشیده شده‌اند. او دلیل تعطیلی این تعداد از دامداری‌ها را گرانی علوفه و عدم صرفه اقتصادی اعلام کرده است.
***
تنها ٣٠ درصد از واحدهای تولیدی خراسان رضوی فعال هستند
دبیر اجرایی خانه کارگر مشهد، حسین رسولی گفته است: دولت با ارائه آمار متناقض دربخش اشتغال نمی‌تواند شغل ایجاد کند، چرا كه با وجود ادعای اشتغالزایی دولت، بازار بیکاری در خراسان رضوی پر رونق اما بازار اشتغال همچنان کساد است. او با اشاره به اینکه تنها ٣٠ درصد واحد‌های تولیدی در خراسان رضوی فعال هستند، افزود: این رقم در دولتهای گذشته ٧٠ درصد بوده است.
***
تهدید بیكاری ٥٥٠٠ كارگر در تهران
رئیس كارخانه وانت پیكان گفته است كه جلوگیری از شماره گذاری ماشین‌ها باعث بیكاری ٥٥٠٠ كارگر خواهد شد. او موش دوانی‌های سیاسی را در این جریان دخیل می‌داند. وی مثال كارخانه‌های ساپیا و ایران خودرو را زده و گفته است مگر محصولات این كارخانه‌ها در استاندارد بالا می‌باشد كه اجازه فعالیت دارند حتی با آتش گرفتن خودروهای ٤٠٥ پژوه در تمامی استانها و شهرها، ما حتی شاهد نبودیم یك تذكر جدی به آنها داده شود چه رسد به تعطیلی كارخانه!
***
موج اخراج سازی در واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی ابهر و خرمدره
کاظم خلجی دبیر اجرایی نهاد دولتی خانه کارگر خرمدره گفته است: نرخ بیکاری در مناطق ابهر و خرمدره بالاست و اگر امکانات مالی واحدهای تولیدی تامین نشود، مسلما مشکل اشتغال نیز بهبود نمی‌یابد. او در خصوص افزایش تعطیلی واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی ابهر، خرمدره، هیدج و صائین‌قلعه خبر داد و افزود: شرکت ذوب فلزات نبرد خلیج فارس با ١٠٠ کارگر تا ٥٠ درصد تعدیل نیرو داشته است و اگر این واحد به اخراج کارگران خود به جهت مشکلات مالی ادامه دهد، در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهد شد. کارخانه فولاد سیادن با ١٤٠ کارگر و واحد تولیدی پوشش چاپ با ٣٥ کارگر هر کدام به جهت نداشتن نقدینگی در ماه‌های اخیر تعطیل شده‌اند. کارخانجات نساجی نخ ایران، فرتاب و الیاف هامون نیز به دلیل فقدان نقدینگی و کمبود مواد اولیه با ظرفیت ٥٠ درصدی فعالیت دارند. واحد تولیدی ابهردانه که تولید کننده مواد غذایی و دانه طیور است با ٢٠ کارگر بیش از ٥ ماه است که تعطیل شده است. وی در خاتمه از تعطیلی کارخانه سوخت فلزات ابهر با ٢٠٠ کارگر خبر داد.

ناامنی محیط كار

گرفتار شدن ١١ کارگر در حوادث محل کار در شهر تبریز
به گزارش خبرگزاری دولتی مهر، بر اثر ریزش یک ساختمان در حال ساخت در خیابان بهار شهر تبریز ٦ نفر از کارگران در زیر آوار گرفتار شدند. ماموران آتش نشانی موفق به نجات جان ٢ تن از آنان شدند ولی از وضعیت ٤ تن دیگر اطلاعی در دست نیست. ٣ روز بعد از واقعه، جسد بی جان یكی دیگر از این كارگران از زیر آوار بیرون آورده شد. روز یکشنبه ٤ دی نیز یک ساختمان در حال ساخت در تبریز فرو ریخت و منجر به مرگ ٢ تن از کارگران و مصدومیت ٣ کارگر دیگر شد.
***
انفجار در پالایشگاه نفت شازند ٢ كارگر را مجروح كرد
روز سه شنبه ٦ دی یکی از مخازن نگهداری و ذخیره نفت خام پالایشگاه نفت خمینی واقع در شهرستان شازند در استان مرکزی که در دست تعمیر بوده است منفجر می‌شود که در این حادثه دو کارگر دچار سوختگی می‌شوند.
***
حریق در یک کارگاه تولید پوشاک در تهران جان یك كارگر را گرفت و ٦ تن مجروح شدند
در پی وقوع آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان انقلاب تقاطع پل چوبی در تهران، یک کارگر ٤٠ ساله بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست داد و ٦ تن دیگر مصدوم شدند.
***
کارگر دیگری که در ریزش چاه گرفتار شده بود جانش را از دست داد
پس از ساعت‌ها تلاش آتش نشانان و نجاتگران آتش نشانی سرانجام جسم بی‌جان کارگر جوانی که روز ٦ دی هنگام حفر چاه با ریزش دیواره چاه در حاشیه بزرگراه همت تهران زیر خرواری خاک گرفتار شده بود از زیر آوار خاک بیرون آورده شد.
***
جان باختن ٣ کارگر در شیراز
مقامات آتش نشانی شیراز اعلام کردند روز شنبه ١٠ دی بر اثر سقوط کابین آسانسور از طبقه دوازدهم یک مجتمع مسکونی در حال ساخت، ٣ کارگر جان باختند. این کارگران از آسانسور برای جابجایی وسایل استفاده می‌کردند.
***
مرگ غم انگیز ٢ کارگر دیگر حین كار
در پی ریزش آوار در قطعه زمینی در خیابان آیت اله مدنی شرقی در قزوین که برای احداث بنای جدید حدود ٦ متر گودبرداری شده بود دو کارگر زیر آوار گرفتار شدند كه یکی از آنها به طور سطحی در زیر آوار قرار داشت كه توسط مامورین آتش نشانی نجات یافت، اما یکی دیگر از کارگران که کاملا در زیر آوار به دام اقتاده بود جان خود را از دست داد.
در حادثه دیگری در خیابان عبید زاکانی قزوین نیز سقوط یک کارگر به درون چاه موجب مرگ وی شد. در این سانحه‌ که صبح ٥ دی کارگری به عمق چاه ٢٥ متری سقوط کرده بود، پس از ٣٥ دقیقه توسط ماموران آتش‌نشانی از چاه زنده بیرون آورده شد و به بیمارستان شهیدرجایی منتقل شد، اما به علت خونریزی مغزی جان سپرد.
***
مرگ ٤ نفر در انفجار کارگاه تولیدی پوشاک
در پی انفجاری در یک کارگاه تولیدی پوشاک صبح روز چهارم دی در منطقه پل چوبی تهران، صاحب کارگاه به نام حسن ٣ پسر جوان او به نام‌های علی، ایمان و اشکان بر اثر آتش سوزی این انفجار، دچار سوختگی شده و جان خود را از دست دادند.
***
كارگر دیگری زیر آوار جان باخت
به گزارش خبرگزاری دولتی فارس، روز جمعه ٩ دی در زمینی به مساحت ٢٥٠ مترمربع در قنات كوثر، خیابان شكوفه تهران كه برای ساخت بنا گودبرداری شده بود حادثه‌ای رخ داد و بخشی از دیواره محل گود‌برداری شده روی سه نفر از كارگران فرو ریخت. بعد از زیر آوار در آوردن این كارگران، امدادگران مرگ یكی از آنان را تائید و اعلام و دو كارگر دیگر را به مركز درمانی منتقل كردند.

اذیت و آزار فعالین كارگری

شکنجه و اذیت و آزار کارگری كه به احمدی نژاد كفش پرتاب كرد
رشید شهبندی، کارگر معترضی كه در حین سخنرانی احمدی نژاد در ساری بسوی وی كفش پرتاب كرد زیر شكنجه و اذیت و آزار قرار دارد. همچنین احتمال صدور حکم سنگین از سوی رژیم اسلامی علیه وی وجود دارد. رشید شهبندی چند سال پیش نیز به اتهام توهین به خامنه‌ای بازداشت و روانه زندان اوین گردید. او همچنین به خاطر اعتراض به خاتمی و پرتاب تخم مرغ به سمت وی، مورد اذیت و آزار دم و دستگاه رژیم قرار گرفت.
***
علی نجاتی در شرایط وخیم جسمی باز هم زندانی شد
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با وجود تاکید پزشکان مختلف در روز سه شنبه ششم دی باز هم به زندان منتقل شد. وی که در زندان دچار مشکلات جسمی شده بود به طور اورژانسی به مرخصی پزشکی فرستاده شد و پزشکان معالج دستور اکید استراحت مطلق در منزل به وی دادند. پزشک قانونی شوش، نظریه پزشکان معالج را تایید کرد و دادستان شوش نیز اعلام کرده بود با مرخصی علی نجاتی موافق است، اما به هنگام مراجعه ی علی نجاتی به زندان، ماموران اعلام کردند که با مرخصی پزشکی وی موافقت نشده است.
***
بهنام ابراهیم زاده به اعتصاب غذای خود پایان داد
کمیته‌ی دفاع از رضا شهابی روز ٩ دی خبر داد كه بهنام ابراهیم زاده كه در حمایت از رضا شهابی دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از ١٨ روز و با اطلاع یافتن از پایان یافتن اعتصاب غذای رضا شهابی، به اعتصاب غذای خود پایان داد. در این گزارش آمده است كه رضا شهابی هنگامی که از اعتصاب غذای حمایتی بهنام با‌خبر شده بود، بارها مراتب تشکر خود را از این اقدام اعلام کرده بود و پس از پایان یافتن اعتصاب غذای خودش، خواسته بود تا به هر شکل ممکن بهنام را مطلع سازند که او نیز به اعتصاب خود پایان دهد.
***
اخراج یک معلم در کامیاران
شورای مرکزی آموزش و پرورش رژیم اسلامی خلیل فاتحی، معلمی از کامیاران را از کار اخراج کرد. خلیل فاتحی ٤ سال پیش به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف رژیم بازداشت و از سوی دستگاه قضایی به ٣ سال و نیم زندان تعزیری محکوم شده بود. وی پس از گذراندن دوران حبس به شغل معلمی خود ادامه داد.

اطلاعیه

متن نامه رضا شهابی در اعتراض به وضعیت اش در بیمارستان
این جانب کارگر زندانی رضا شهابی ذکریا عضو هیئت مدیره و خزانه‌دار سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی که به دلیل دفاع از حق و حقوق کارگران همکارم و فعالیت صنفی قریب به ٢٠ ماه است که بدون محاکمه در بازداشت موقت به سر می‌برم، اکنون بیش از ١٠ روز است که به اعتصاب غذای ٣١ روزه خود پایان دادم اما برخلاف گفته‌ی مسئولین هیچ تغییری در روند پرونده و وضعیت درمانی‌ام مشاهده نکرده‌ام. دکتر معالج من با توجه به وضعیت بحرانی مهره‌های کمر و گردن‌ام دستور داده که همواره باید یک همراه در کنارم باشد و همچنین دستور داده تا یک قطعه پلاتینی و مقادیری دارو برای عمل جراحی تهیه شود، اما مسئولین زندان که قانوناً موظف به تهیه‌ی این موارد و دیگر ملزومات درمانی من هستند، نه تنها از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می‌کنند، بلکه فشارهای روانی و عصبی بر من و خانواده‌ام را افزایش داده و از ملاقات خانواده و نزدیکانم با من جلوگیری می‌کنند.
با توجه به وضعیتی که برای من پیش آمده، اعلام می‌کنم که تا موارد زیر برای من فراهم نشود، اجازه‌ی هیچ‌گونه درمانی را نخواهم داد:
١ـ باید با من به عنوان یک مریض رفتار شود و نه یک زندانی، زیرا این جا بیمارستان است و نه زندان اوین.
٢ـ ملاقات و همراه من باید کاملا آزاد و به مانند دیگر بیماران باشد و نباید خانواده من مجبور باشند برای گرفتن مجوز ملاقات و همراه، هر ٣ روز یکبار، ساعتها و روزها در راهروهای دادستانی انتظار بکشند.
٣ـ مسئولین زندان باید سریعا نسبت به تهیه‌ی اقلام دارویی و کلیه‌ی ملزومات مورد نیاز عمل جراحی من اقدام کنند و کلیه‌ی آثار سوء ناشی از دیرکرد در روند معالجه متوجه مسئولین زندان است.
٤ـ به جهت آمادگی برای عمل سنگینی که در پیش دارم، من به محیطی آرام و بدون دغدغه نیاز دارم. مسئولین امر موظف به ایجاد چنین فضایی هستند و باید شرایطی فراهم کنند که سربازان و دژبانان وظیفه‌ای که همراه من هستند، برخوردی شایسته با من و خانواده‌ام داشته باشند.
رضاشهابی ذکریا، کارگر زندانی
بیمارستان امام خمینی تهران
١١ دی ٩٠
***
از رضا شهابی، کارگرزندانی، حمایت می‌کنیم
می دانیم ، رضا شهابی راننده و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه به جرم خودآگاهی و دفاع از منافع طبقاتی خود و همکارانش حدود بیست ماه است که در زندان اوین بدون محکومیت و دربلاتکلیفی به بند کشیده شده است. این کارگر مبارز و آگاه در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و آزاد نشدنش، به رغم تعیین قرار وثیقه، یک ماه دست به اعتصاب غذا زد و جانش را بیش از پیش به خطر انداخت، و هم اکنون نیز در بیمارستان بستری می‌باشد
حاکمان زور و سرمایه قادر نخواهند بود کارگران آگاه به منافع طبقاتی خود را با اسارت و زندان به سکوت بکشانند. ما اعضای وبلاگ کارگران نیروگاه‌های ایران ضمن فراخواندن همه کارگران نیروگاه‌ها به حمایت از رضا شهابی ، خواستار آزادی و فراهم آوردن زمینه‌های مداوای کامل ایشان توسط حاکمان و عوامل سرمایه هستیم. دفاع از هم طبقه‌ای مان، دفاع از خودمان است.
کارگران نیروگاه‌های ایران
***
جان رضا شهابی در خطر است
رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد بخاطر دفاع از کارگران بخاطر عضویت در سندیکای شرکت واحد بیش از ١٩ ماه است بدون هیچگونه اتهامی در زندانهای جمهوری اسلامی در بازداشت بسر می‌برد. اکنون سلامت جسمی او به علت فشارهای بازجویان سرکوب و شکنجه به مخاطره افتاده است. دولت مهرورز تنها قدرتش به کارگران و دانشجویان و دیگر اقشار جامعه که حاضر نیستند تن به خواست آنها بدهند می‌رسد زندانی کردن فعالین کارگری و حامیان آنان تنها و تنها در جهت حمایت از سرمایه داران صورت می‌گیرد. با زندانی کردن فعالین کارگری و آزار و اذیت کردن خانواده آنان و زهرچشم گرفتن از بقیه کارگران می‌خواهد صدای هر اعتراضی را بر علیه بی حقوقیها بر علیه معترضین اصلاحیه قانون کاررا از بین ببرد.
دستگیری کارگران و فعالین کارگری صدور احکام سنگین و بلاتکلیفی گذاشتن آنان بخشی از انتقام حامیان سرمایه از کارگران است رضا شهابی یکی از این کارگران است که ١٩ ماه بلاتکلیف در زندان بسر می‌برد با وجود تائید وخامت سلامتی او از طرف پزشک مقامات زندان حاضر نیستند برای سلامتی او کاری انجام بدهند. رضا شهابی مجبور شده است برای رسیدگی به وضعیت سلامتی خود دست به اعتصاب بزند. تلاشهای خانواده و یاران او هیچگونه نتیجه‌ای نداده است.
برای همین خانواده و یاران او برای رساندن صدای رضا شهابی مجبور شدند دست به تشکیل کمیته‌ای برای حفظ سلامتی و برای دفاع از او بزنند ما جمعی از کارگران ایران خودرو ضمن حمایت از کمیته دفاع از رضا شهابی خواهان آزادی فوری وی هستیم. صدای رضا شهابی را و علت بازداشت او را به گوش همه کارگران برسانید.
و به کارگران بگوئید که جرم رضا شهابی دفاع از کارگران و عضویت در سندیکا می‌باشد که هیچ کدام از اینها در هیچ قانونی جرم نیستند. زندان جائی کارگران نیست زندان جای دزدان و غارتگران اموال کارگران است.
ما به کمیته دفاع از رضا شهابی اعلام می‌داریم که کارگران ایران خودرو ضمن اعلام همبستگی با کمیته دفاع برای آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی در کنار شما برای آزادی همه زندانیان ایستاده‌اند.
جمعی از کارگران ایران خودرو - آذر ماه ٩٠
***
اطلاعیه شماره ی ٢ نیروی كار پروژه ای
موضوع: انتخاب سه نفر از نیروی كار پروژه‌ای برای پیگیری ساعات كار بازنشستگی در اطلاعیه شماره ی ١
پیرو اطلاعیه شماره ی یك، نیروی كار پروژه‌ای (منظور از نیروی پروژه‌ای، مهندسان، تكنسین‌ها، كارگران فنی و غیرفنی می‌باشد كه در ساخت پروژه‌های صنعتی ـ نفتی اشتغال دارند) كه در روزنامه ی اعتماد به شماره ی ٢٢٥٢ به تاریخ ١٤/٦/٩٠ رویه ١٢ به چاپ رسیده است.
نیروی كار پروژه‌ای با رای خود افراد ذیل را برای پیگیری وضعیت بازنشستگی كارگران انتخاب نموده است:
١ـ داریوش خلیل آباد، مدیریت شورا
٢ـ بیژن دوستانی، نایب مدیریت
٣ـ ناصر آغاجری، مسئول روابط عمومی
این شورای سه نفره موظف است، با توجه به حق قانونی نیروی كار پروژه‌ای كه با روزانه ١٢ ساعت كار همیشگی و بدون استفاده از تعطیلات رسمی كه دیگر كارگران از آن استفاده می‌كنند، ٣٠ سال ساعت كاری برای بازنشستگی را طی ١٩ سال و ٢ ماه كار روزانه ١٢ ساعته، به انجام می‌رسانند. با توجه به سختی كار پروژه‌ای،‌ كار در ارتفاع و خطر سقوط همراه با آلودگی‌های گازی، صوتی، شیمیایی در محیط كار و با توجه به این واقعیت كه این نیروی كار هر ماه مدت ٢٣ الی ٢٥ روز را باید دور از خانواده، دور از شهر و در خوابگاه‌ها زندگی كنند، آن هم با همه ی كاستی‌ها و دشواری‌هایش. با توجه به اینكه این شرایط صدمات روانی و جسمی فراوانی به او و خانواده اش وارد می‌نماید، با در نظر گرفتن این واقعیت كه حتا بدون احتساب این شرایط دشوار، نیروی كار پروژه‌ای طی ١٩ سال و ٢ ماه، مدت ٣٠ سال ساعات كاری انجام می‌دهد، ‌از شورای سه نفره انتخابی می‌خواهد با مراجعه به مراجع قانونی كشور چون دفتر مقام معظم رهبری، دفتر ریاست جمهوری، كمسیون كار مجلس و تامین اجتماعی و رسانه‌های كشور خواهان اجرای قانون درباره ی این وضعیت نیروی كار پروژه‌ای بشوند.
این متن در چندین نسخه برای جمع آوری امضا نیروی كار در شركت‌های مختلف تهیه گردیده است.

اخبار بین المللی

لیبی‌: اعتصاب کارگران اسکله بندر تریپولی (طرابلس)
به گزارش رویترز روز یکشنبه ١ ژانویه کارگران بندر تریپولی پایتخت لیبی، در اعتراض به وضعیت نامناسب کاری، دست به اعتصاب زدند. این اسکله در مدت جنگ ناتو با رژیم قذافی دچار خسارت شده و همچنین مدیریت این اسکله سالیان سال توجهی برای بهبود و نوسازی آن بعمل نیاورد است. روز ١ ژانویه ٣٠٠ کارگر از تعداد کل ١٨٠٠ کارگر شاغل در این اسکله، مقابل درب اصلی تجمع کردند تا برای دستیابی به مطالباتشان اعتراض بکنند. کارگر ٤٣ ساله‌ای که بمدت ١٥ سال در آنجا شاغل است می‌‌گوید: ما میخواهیم که مدیریت توجه بیشتری به اسکله بکند، ما بعنوان کارگر حق و حقوقی داریم، ما میخواهیم از مکانی برای پوشش خودمان از گرما و سرما برخوردار باشیم. کارگران اعلام کرده‌اند که اعتصاب خود را تا زمانی که تاریخ مشخصی برای بازسازی اسکله و بهبود وضعیت کاری اعلام شود، ادامه خواهند داد.
***
مصر: ٨٩ اعتراض توسط معلمان در ماه دسامبر
به گزارش Al Masry Al Youm بر طبق گزارشی که روز یکشنبه ٢٥ دسامبر از جانب مرکز اقتصادی و تامین اجتماعی مصر انتشار یافته، در ماه دسامبر مصر شاهد ٨٩ اعتراض توسط معلمان بوده است. این اعتراضات شامل اعتصاب، تحصن، راهپیمایی، راه‌بندان و اعتصاب غذا بوده است. بر اساس این گزارش خواست اکثر این اعتراضات تلاش برای دریافت دستمزد بالاتر و استخدام دائم یا لغو قرارداد‌های موقت بوده است.
***
چین: اعتصاب ٨٠٠٠ کارگر کارخانه LG
به گزارش Korea Herald روز دوشنبه ٢٦ دسامبر ٨٠٠٠ کارگر کارخانه کره‌ای تولید تلویزیون LG در شهر Nanjing چین دست از کار کشیدند و در خیابانهای اطراف به راهپیمایی پرداختند. اعتصاب موقعی آغاز شد که کارگران متوجه شدند که پاداش آخر سال به آنها تعلق نگرفته است. این کارگران می‌گویند در مقایسه با کارگران کره‌ای شاغل در کارخانه، دستمزد و مزایای آنها بسیار کمتر است. آنها خواهان یکدست شدن دستمزد و مزایا برای همه کارگران هستند. شرکت LG سه کارخانه در سه شهر مختلف چین دارد و هزاران کارگر در این سه کارخانه مشغول بکار هستند.
***
اردن: اعتراض کارکنان دانشگاه اردن در عمان
به گزارش Ammon News روز دوشنبه ٢٦ دسامبر صد‌ها کارمند دانشگاه اردن (UJ) در عمان پایتخت در مقابل ساختمان مدیریت دانشگاه با خواست افزایش دستمزد مساوی دست به تحصن زدند. مدیریت دانشگاه یکروز قبل از آن اعلام کرده بود که برای استادان و مدرسین ٣٥ درصد و برای بقیه کارمندان که تعدادشان به صد‌ها نفر می‌رسد ٧.٥ درصد افزایش دستمزد در نظر گرفته است. معترضین خواهان افزایش ٢٠ درصد حقوق برای همه کارمندان بلا استثنا هستند.
***
یمن: اعتراض و اعتصاب صد‌ها سرباز به فساد و سرکوب
به گزارش The National روز دوشنبه ٢٦ دسامبر صد‌ها سرباز با خواست برکناری ژنرال ارتش علی ال‌شاطر دست به اعتراض زدند. این ژنرال از دستیاران نزدیک علی‌ عبدالله صالح رئیس جمهور بشمار میرود که ٢٥ سال است فرماندهی ارتش را به عهده دارد و از جانب سربازان به فساد و ارتشا متهم شده است. یکی‌از سربازان بنام هاشم می‌‌گوید: این شورش بر علیه فساد و سرکوب است. این شخص هر ماه از حقوق ما می‌کاهد و به جیب خود میزند، غذاهای ما را بفروش می‌‌رساند و ما را در پادگان به زندان می‌‌اندازد. سربازان می‌‌گویند که افراد وابسته به رئیس جمهور باید از مقامشان برکنار بشوند. حدود ١٠٠٠ سربا ز راه ورودی به دفتر ژنرال را بستند و با سر دادن شعار مانع ورود او به دفتر کارش شدند و خواهان اخراج وی شدند. نیروهای پلیس با باتون و تیر اندازی هوایی با سربازان مواجه شدند. در این درگیریها ٢ تن از سربازان مجروح شدند.
***
کامبوج: مرگ ٨ معدنچی در یک معدن استخراج طلا
به گزارش Penompenh Post روز جمعه ٢٣ دسامبر بر اثر انفجار در یک معدن طلا در ایالت Kratie و سرازیر شدن آب و گل به این معدن که ٣٠٠ متر عمق دارد، ٨ تن از معدنچیان جان خود را از دست دادند. سن این کارگران که برای یک شرکت چینی کار میکنند بین ١٩ تا ٣٥ سال است. از این ٨ تن‌، ٣ برادر از یک خانواده و ٢ برادر از خانواده‌ای دیگر هستند. پلیس اعلام کرده است که این یک اتفاق بوده است، ولی با توجه به رویداد روزمره اینگونه "اتفاقات" پر واضح است که این دقیقا چیزی است که بعنوان ناامنی محیط کار شناخته شده است و کارفرمایان برای کمتر هزینه کردن و بدست آوردن بیشتر سود، به ایمنی محیط کارتوجهی نمیکنند.
***
پرتغال: اتحادیه کارکنان راه آهن خود را برای اعتصاب آماده می‌كند
به گزارش خبرگزاری فرانسه رهبران اتحادیه راه‌ آهن پرتغال اعلام کرده‌اند که برنامه جدیدی را جهت برگزاری اعتصاب در دستور کار دارند. طبق تصمیم این اتحادیه اول ژانویه برابر مجددا اعتصابی گسترده در این کشور برگزار خواهد شد. پیش از این رانندگان قطار در پرتغال در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و افزایش مالیاتها که بخشی از سیاست ریاضت اقتصادی دولت این کشور است، اعتصاب کرده بودند.
***
اروپا: موج بیکاری در کشورهای بحران زده
یورونیوز طی گزارشی از مهاجرت گسترده جویندگان کار از کشورهای بحران زده منطقه یورو خبر داد. در این گزارش آمده است با افزایش نرخ بیکاری در اسپانیا و یونان، افراد جویای کار به امید یافتن شغل، ترک خانه و کاشانه کرده و در سایر کشورها به خصوص آلمان برای یافتن شغل تلاش می‌کنند. در حال حاضر نرخ بیکاری در اسپانیا ٢١.٥ درصد، یعنی بیش از دو برابر متوسط نرخ بیکاری در منطقه یورو است. این رقم در یونان ١٧.٧ درصد، در پرتغال ١٢.٩ درصد و در قویترین اقتصاد منطقه یورو، آلمان ٦.٩ درصد می‌باشد. در همین حال در نیمه نخست سال میلادی جاری تعداد مهاجران یونانی که برای یافتن کار به آلمان رفته‌اند ٨٤ درصد و متقاضیان اسپانیایی ٤٩ درصد افزایش یافت.