٦  دی  ١٣٩٠ -  ٢٧  دسامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٨٩

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

اعتراض کارگران نورد لوله صفا به عدم پرداخت دستمزدهایشان
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٣٠ آذر منتشر كرده است، کارگران نورد لوله صفا از شب قبل تا ظهر ٣٠ آذر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود دست به اعتصاب زدند كه مدت چهار ماه است دستمزدی دریافت نکرده‌اند. در پی این اعتصاب مسئولین کارخانه با حضور در میان کارگران اعلام کردند وضعیت از اینهم بدتر خواهد شد و کارگران از این پس باید خود را برای عدم دریافت دستمزدهایشان تا مدت شش ماه آماده کنند. بدنبال این صحبتها از سوی یکی از مسئولین کارخانه یکی از کارگران با اعتراض فریاد کشید: من اینجا هر روز یک وعده ناهار گرم میخورم اما همسر و فرزندانم این ناهار نیز گیرشان نمیاید و با این وضعیت چاره‌ای جز خودکشی ندارم. یکی دیگر از کارگران نیز به یکی از مدیران کارخانه که اعلام کرد من نیز حقوقم را نگرفته ام با اعتراض اظهار داشت: تو حقوقت را میگیری تا ماشینت را دو تا کنی اما من دستمزدم را میخواهم تا بتوانم زنده بمانم. کارگران اعتصابی تصمیم داشتند در صورت مقاومت کارفرما در عدم پرداخت دستمزدهایشان در مقابل فرمانداری ساوه دست به تجمع بزنند اما نهایتا مسئولین کارخانه به کارگران اعلام کردند امشب نفری هفتاد هزار تومان به حساب شان واریز خواهد شد و باقی مانده دستمزد یکماه، فردا به کارگران پرداخت خواهد شد. در ادامه این خبر آمده است كه علیرغم اینکه کارگران ظهر ٣٠ آذر به اعتصاب خود پایان دادند اما از آنجا که تا لحظه مخابره خبر پولی به حساب آنان واریز نشده است و معلوم نیست که کارفرما به وعده خود مبنی بر پرداخت کامل یکماه از دستمزدهای معوقه کارگران عمل کند احتمال اعتصاب مجدد و اعتراضات گسترده‌تر از سوی کارگران این کارخانه وجود دارد.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٣ دی از ادامه اعتصاب این كارگران خبر داد. کارگران اعلام کرده‌اند که تا گرفتن مطالباتشان به اعتصاب ادامه خواهند داد. باز همین نهاد كارگری در روز ٤ دی خبر داد كه این کارگران کارفرما را مجبور به پرداخت حقوق کامل شهریور کردند. با وجود اینكه دستمزد شهریور خود را دریافت كرده بودند، اما همچنان تا آخر روز در اعتصاب بودند.
***
ادامه تجمع كارگران مخابرات راه دور شیراز
دور اخیر تجمع اعتراضی كارگران شركت مخابراتی راه دور شیراز كه از روز شنبه ٢٦ آذر شروع شده بود روز دوشنبه ٢٨ آذر با بستن خیابان شدت گرفت. یكی از عوامل انجمن اسلامی این شرکت گفته است: كارگران این شركت به علت عدم توجه مسئولان استانی و كشوری به اعتراضاتشان با بستن خیابان كه چند ساعتی به طول انجامید، شدت بخشیدند. او افزود: معاون فرماندار استان فارس با حضور در جمع معترصین وعده‌هایی مبنی بر تحقق خواسته‌های كارگران می‌دهند. كارگران گفته‌اند تا زمانی كه به مطالبات آنها رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند، چرا كه چیزی برای از دست دادن ندارند.
روز سه شنبه ٢٩ آذر نیز گزارش شد كه این كارگران در اعتراض به پرداخت نشدن ٢٤ ماه حقوق شان برای چهارمین روز متوالی در مقابل استانداری شیراز دست به تجمع اعتراضی زدند. كارگران با در دست داشتن پلاكاردهایی كه مطالبات و خواسته‌هایشان در آنها منعكس شده بود با سوت زدن جمعی و دادن شعارهایی كه در آنها حق و حقوق كارگران منعكس می‌شد از ساعات اول آنروز در مقابل ساختمان اداری اعتراض خود را بیان داشتند. مقامات استانداری مجددا وعده و وعید پیگیری مطالبات كارگران را دادند اما كارگران نسبت به وعده و وعیدهای پوشالی مقامات بی اعتماد هستند. به همین دلیل اعلام كرده‌اند كه تا زمانی كه مطالبات خود را نگیریم به این تجمع و اعتراض خود مقابل استانداری ادامه خواهیم داد.
***
اعتصاب کارگران شاغل در سد بنیر
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه کارگران شاغل در سد آزاد بنیر واقع در جاده سنندج ـ مریوان دست به اعتصاب زده و از روز ١ تا ٣ دی دست از كار كشیدند. اعتصاب این كارگران که زیر نظر شرکت جهاد توسعه مشغول به کار می‌باشند در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه دستمزدهای معوقه خود بود. در ادامه این خبر آمده است كه مقامات مربوطه در آبانماه سال جاری تعداد ٤٠٠ نفر و در ماه گذشته نیز ١٠٠ نفر از کارگران مشغول به کار در این واحد را از کار اخراج کرده‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه دورال
کارگران شرکت دورال در اعتراض به اخراج ناگهانی خود در مقابل ساختمان اداری این کارخانه تجمع کردند. یکی از این کارگران گفت: ٢٢ نفر از کارگران قراردادی کارخانه دورال به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی اخراج شدند. این كارخانه همچنین دو ماه حقوق كارگران را نپرداخته و حق سنوات را نیز به كارگران طلب دارد. کارگران می‌گویند كه مسئولیت وضعیت به وجود آمده را به عهده شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) می‌دانند چرا که از حدود سه سال پیش (زمان واگذاری کارخانه دورال به شستا) مشکلات کارگران شدت گرفته و مدیران هر از چندی با اخراج تعدادی از کارگران قصد تعطیلی کامل و استفاده از موقعیت ملکی و زمین پانزده هزار متری کارخانه را دارند.
***
اعتصاب کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر
٢٥٠٠ تن از کارگران فصلی و نی بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر از سه هفته پیش تاکنون در اعتراض به عدم محاسبه سوابق بیمه، سنوات و همچنین عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور دست از کار کشیده‌اند. این کارگران اعلام کرده‌اند دیگر حاضر نیستند تحت چنین شرایطی به کار ادامه دهند و تا دستیابی به مطالبات خود به کار باز نخواهند گشت.
***
اعتصاب کارگران سد ژاوه
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کارگران شاغل در سد ژاوه واقع در جاده سنندج ـ کامیاران از روز ١ تا ٣ دی در اعتصاب بودند. اعتصاب این كارگران در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه بود. کارگران معترض علاوه بر حقوق معوقه خواستار در یافت عیدی سال ٩٠ نیز می‌باشند که ٩ ماه از زمان پرداخت آن گذشته است.
***
تجمع اعتراضی کارگران در مقابل شهرداری روانسر
روز چهارشنبه ٣٠ آذر کارگران کارگاه صنعتی روانسر در مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع در اعتراض به اقدام شهرداری در نصب جداول در برابر اماکن کسب و کار و کارگاه‌های مربوطه که موجب محدودیتهای کاری برای صاحبان آنها میشود، رخ داد. در پی تجمع کارگران و درگیری لفظی با کارگزاران رژیم در شهرداری روانسر، شهردار این شهر نیروی انتظامی را به محل فراخواند.
***
وعده پرداخت حقوقهای معوقه کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان تا اول و دوم دی
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه خبر داد كه بعد از مدتها اعتراض و مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن برای دریافت حقوقهایشان، اداره تأمین اجتماعی اصفهان وعده پرداخت مطالبات آنها را در روزهای اول و دوم دی ٩٠ داده است. در خبری هم كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، گفته شده است كه از روز چهارشنبه ٢١ دسامبر، ١٢٥ هزار تومان از طلب بازنشستگان ذوب آهن پرداخت شد و مقامات رژیم و شركت گفته‌اند بخش دیگری را نیز خواهند پرداخت. همچنین آمده است كه تا ٥ دی حقوق ماه آذر كارگران پرداخت خواهد شد. كارگران همچنان بر پرداخت حقوق خود پافشاری می‌كنند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه سیمان ایلام
روز چهارشنبه ٣٠ آذر بیش از ٨٠ تن از كارگران كارخانه سیمان ایلام در اعتراض به اخاذیهای ارگانهای دولتی تحت عنوان مسكن مهر و بیمه تامین اجتماعی دست به تجمع اعتراضی زدند. یكی از كارگران در این رابطه گفت: به بهانه تامین مسكن، از هر كارگر به میزان ١٩ میلیون نقدی بابت هر واحد مسكونی دریافت كردند و در ادامه مسكن مهر به منظور پرداخت كرایه زمین محل مسكن كه از اول مجانی و رایگان بوده كارگران را تحت فشار گذاشته و همچنین به منظور باج خواهی و اخاذی بیشتر هنوز سند مسكن مد نظر را به كارگران نداده و آنرا به پرداخت ٥ میلیون تومان بابت بیمه تامین اجتماعی و همچنین حقوق كارگران پیمانكاری كه در ساختن خانه‌های مد نظر كاركرده بودند مشروط كردند وی گفت اگر كارگر این میزان حقوق و درآمد و پول داشت كه نیازی به مسكن مهر نداشتیم كه برای ما خانه بسازد. یكی دیگر از كارگران حاضر در این تجمع گفت ما یك درخواست داریم كه دولت بیاید پولهایی كه از ما گرفته را پس بدهد این مسكن‌های داده شده را از ما بگیرد پیشكش خودش.
***
بیكارسازی در ساریت مازندران و اعتراض كارگران
كارخانه ساریت مازندران تولید كننده ایرانیت واقع در شهر نكا یكی ازكارخانه‌های قدیمی استان مازندران میباشد كه كارگران رسمی این كارخانه بیش از ٢٥ سال است كه در این كارخانه مشغول بكار هستند. یكی از این كارگران گفته است در این كارخانه قبلا بیش از ٣٠٠ كارگر مشغول به كار بود ولی از شروع سال جدید كلیه كارگران قراردادی این كارخانه كه بیش از ٤٠ نفربودند اخراج شدند و در حال حاضر هم بیش از ٤٠ كارگر رسمی با بیش از ٢٥ سال سابقه كار در این كارخانه از كار بیكار و به سیل بیكاران پیوستند. در ادامه گفته است كه تا كنون حتی مسئله بازنشستگی كارگران هم علیرغم اینكه از موعد بازنشستگی شان گذشته است حل و فصل نشده است و این موضوع باعث نارضایتی شدید كارگران این كارخانه شده است.
***
اعتراض کارمندان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استانها
سایت كارمندنیوز نوشته است كه جمعی از کارمندان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استانها طی نامه‌ای اعتراضی، از وضعیت حقوق و مزایای خود اعتراض كرده‌اند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

نپرداختن دستمزدها، اخراج و كلاهبرداری از كارگران در شركت كاشی كسری
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در گزارشی نوشته است كه ٢٣٠ كارگر کارخانه کاشی کسری واقع در جاده سنندج - دهگلان كه اكثرا قراردادی هستند، همیشه ٢ الی ٣ ماه حقوق طلب دارند. در ادامه آمده است كه در مدت ٩ ماهه اول سال ٩٠ تعداد ٢٠ تن از کارگران با سابقه این شرکت اخراج شده‌اند. همچنین در تاریخ ٢٠ اسفند ١٣٨١ نیز حدود ١٢١ نفر از کارگران این شرکت مبلغ ٢ میلیون تومان بابت تهیه مسکن توسط هیئت مدیره کارخانه، به کارخانه پول داده‌اند اما هیئت مدیره در طول این چند سال آنها را در وضعیت بلاتکلیف نگه داشته و به گفته کارگران پول آنها را بالا کشیده و در عوض زمینی را به آنها نشان داده‌اند که در حال حاضر هم منابع طبیعی و هم زمین شهری مدعی آن بوده و مال غیر میباشد و علیرغم شکایت تعدادی از کارگران و گرفتن وکیل، هیئت مدیره هیچ مسئولیتی را نپذیرفته و کسی جوابگوی آنان نمیباشد.
***
وضعیت حقوق و ایمنی كارگران در كارخانه شیشه كاوه مراغه
كارگران شاغل در كارخانه شیشه كاوه در شهرك صنعتی مراغه، تولید كننده مواد شوینده و نیز شیشه است و ٧٠٠ كارگر و پرسنل دارد، حقوقی كه دریافت می‌كنند پایین‌تر از سطح حقوق رسمی كارگران است. هرگونه اعتراض به این وضعیت هم منجر به اخراج می‌شود. در ادامه این گزارش آمده است: كارگران بعلت كار با مواد شیمیایی دچار بیماریهای مختلف می‌شوند ولی مدیریت كارخانه هیج اقدام درمانی و تسهیلات لازم را در اختیار كارگران قرار نمی‌دهد.
***
دستمزد کارگران فضای سبز منطقه ٣ شهرداری اهواز پرداخت نمی‌شود
حدود ١٧٠ تن از کارگران قراردادی در فضای سبز منطقه ٣ شهرداری اهوار مشغول بکارند. دستمزدهای آنان بسیار کمتر از میزان تعیین شده توسط رژیم است و حتی در روزهای تعطیل نیز کار می‌کنند و دستمزدی اضافی بابت کار در روزهای تعطیل به آنان پرداخت نمی‌‌شود. این کارگران همین دستمزد كم را هم ٣ ماه است كه دریافت نکرده‌اند.
***
٤ ماه حقوق معوقه کارگران شرکت مشاورین شهر یاد
کارگران شرکت مشاورین شهر یاد دستمزدها و مبالغ اضافه کاری ٤ ماهه مرداد، شهریور و مهر و آبان را دریافت نکرده‌اند. در مراجعه کارگران به مدیریت شرکت و خلیلی مدیر شركت گفته است: برای این ٤ ماه گذشته که پولی ندارم هیچ، بی جهت به امید دستمزدهای آذر هم نباشید.
***
دستمزد کارگران شرکت ساز آب اندیش پرداخت نمی‌شود
کارگران شرکت ساز آب اندیش كه در پروژه‌های تصفیه و آب و فاضلاب شهرهای ایلام و کرمانشاه كار می‌كنند، ٥ ماه است دستمزدهای معوقه خود را دریافت نكرده‌اند.
***
كارگران كارخانه لوله سازی اهواز حقوق دریافت نمی‌كنند
علیرغم آنكه كارخانه لوله سازی اهواز شبانه روز كار كرده و لوله‌های گاز و نفت تولید می‌كند، به كارگران این كارخانه ٢ ماه است حقوقی پرداخت نشده است. این كارخانه بیش از ١٠٠٠ كارگر دارد.
***
عدم پرداخت حقوق و بیمه كارگران كارخانه هوكامه ابهر
كارگران كارخانه هوكامه در ابهر كه تولید كننده پنل برای استفاده در هواپیمایی و فروشگاهها میباشد حداقل ٦ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. بعضی از كارگران این كارخانه هم حداقل ٩ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. همچنین حدود یكسال است كه حق بیمه كارگران پرداخت نمیشود و به همین دلیل دفترچه كارگران نزدیك به یكسال است كه اعتبار ندارد. این كارخانه در حال حاضر حدود ٦٠ كارگر دارد كه تنها ٢ نفر از آنها رسمی هستند.
***
وضعیت بحرانی كارگران در خوزستان و عدم پرداخت حقوق كارگران
آقایار حسینی، یكی از عوامل خانه كارگر در خوزستان گفته است كه كارگران شركت لوله سازی خوزستان ٢٧ است كه در بلاتكلیفی به سر می‌برند. او همچنین وضعیت شركتهای آرسوی خرمشهر، لوله سازی سدید ماهشهر، خرم نوش اهواز، كارخانه قند دزفول و قند اهواز نیز در وضعیت بحرانی به سر می‌برند. او گفته است كه دلیل مشكلات كارگران بی توجهی مسئولان است.
این عامل رژیم همچنین از عدم پرداخت حقوق كارگران شهرداری‌ها به مدت ٤ ماه خبر داده است.
***

اخراج و بیكارسازیها

اخراج و تعطیلی كارخانه كاغذسازی مراغه
كارخانه كاغذ سازی مراغه مدت زیادی است تعطیل شده و كارگران كارخانه از بیكاری و بلاتكلیفی رنج می‌برند. این كارخانه كه قبلا بیش از ٤٠٠ كارگر داشت، طی یكسال اخیر ١٠٠ كارگر آن اخراج شدند. ١٠٠ كارگر باقیمانده در حال حاضر برغم وجود مواد اولیه و دستگاه و ابزار كار تولید از كار و تولید بازمانده‌اند.
***
ایران خودرو روانسر نیز تعطیل شد
صبح روز شنبه ٣ دی یک هیئت ٥ نفره از تهران به شرکت ایران خودرو روانسر رفته و کلیه امتیازات این شرکت را لغو و آنرا تعطیل کرده است. ایران خودرو روانسر دارای ١٣ کارگر و ٤ پرسنل اداری می‌باشد. از این تعداد تنها ٢ نفر که هر کدام دارای ٢٠ سال سابقه کار می‌باشند به اداره کار معرفی شده‌اند. بقیه کارگران که هنوز ٧ ماه حقوق معوقه شان را نیز دریافت نکرده‌اند، در بلاتکلیفی بسر می‌برند.
***
اخراج دهها هزار کارگر قراردادی
ایلنا از قول یكی از عوامل خانه كارگر، فتح الله بیات، كه از او بعنوان "رئیس اتحادیه کارگران قراردادی" اسم برده است گفته است با اتمام قراردادهای کار در پایان سال جاری بیش از ٥ درصد از کارگران قراردادی اخراج می‌شوند. او ضمن رد اظهارات محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد درباره نرخ بیکاری در ایران گفته است تعداد بیکاران در ایران بیش از ٤ میلیون نفر است و با نزدیک شدن به پایان سال جاری و اتمام قراردادهای موقت کاری جمع کثیر دیگر به آنان افزوده خواهد شد.
***
ادامه بحران در ایران خودروی تبریز
خبرگزاری دولتی فارس روز ٢٩ آذر از "راه افتادن دوباره" ایران خودرو تبریز خبر داد. رضا رحمانی، نماینده رژیم از تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس اسلامی شان گفته بود كه "مشكل شماره گذاری وانت پیكان از سوی پلیس راهور حل شد و ایران خودروی تبریز به آغوش صنعت بازگشت." او در همچنین پرده از جنگ و دعوای داخلی با همدیگر پرده بر می‌دارد كه منجر به بیكار شدن دهها هزار نفر شد. می‌گوید: "انتظار از مسئولان این است که با تعامل و گفت‌و‌گو با یکدیگر مشکلات را حل کرده و کار را به جاهای باریک نکشانند." اخبار دیگری اما از ادامه بحران در این كارخانه خبر می‌دهد كه باعث عدم ثبات در آن شده و كارگران و پرسنل شاغل در آن را با مشكلات متعددی روبرو ساخته است. یكی از كارگران این كارخانه گفته است كه بحران همچنان باقی است.
***
بیش از ٤٠ درصد کارگاه‌های نساجی اصفهان تعطیل شده‌اند
ایسنا به نقل از مرتضی منصوری كه از او بعنوان معاون "اتحادیه نساجی استان اصفهان" یاد شده است، گفته است كه پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و افزایش قیمتهای حامل انرژی، عدم حمایتهای بیمه‌ای و...، ضربه‌های مهلکی به صنعت نساجی اصفهان وارد شده و بیش از ٤٠ درصد کارگاه‌های تولیدی ریسندگی، بافندگی، چاپ و تکمیل تعطیل شده‌اند.
***
کارخانه ریسندگی بول کوه تعطیل، كارگران آن دستمزد نگرفته بیکار شدند
کارخانه ریسندگی بول کوه در استان کهکیلویه و بویر احمد تعطیل و تمامی کارگران آن بیکار شدند. کارگران این کارخانه که تعداد آنان به ٥٠ نفر می‌رسد در حالی کار خود را از دست داده‌اند که طی ماه‌های اخیر دستمزدی به آنان پرداخت نشده است.
***
كارخانه دورال تهران در حال نابودی است
در گزارشی آمده است: كارخانه درب و پنجره آلومینیوم دورال سال ١٣٤٤ تاسیس شد. در این كارخانه تا چند سال پیش ٥٥٠ كارگر در ٣ شیفت كار می‌كردند. ولی سال به سال تعداد كارگران كم شد و در حال حاضر ١٣٨ كارگر در آن مشغول بكار هستند. مدیریت كارخانه قصد كوچك سازی و نهایتا بستن كارخانه را دارد. تخمین زده می‌شود كه تعداد كارگران در آینده نزدیك به نصف تعداد كنونی هم برسد. تولید این كارخانه در سال ٨٩ ماهیانه ٣٠ تن بود ه است؛ اما در حال حاضر ماهیانه ٣ الی ٤ تن تولید دارد. در ادامه این گزارش آمده است: كارگران باسابقه ٢٥ سال در حاضر در این كارخانه مشغول بكارهستند ولی حقوقشان بعد از ٢٥ سال كار از ٥٠٠ هزار تومان در ماه بالاتر نرفته است. همین حقوق هم با تاخیر پرداخته می‌شود.
***
اخراج كارگران بدنبال بالا رفتن هزینه‌های تولید در كارخانه فاران
هزینه‌های برق و گاز كارخانه فاران كرمانشاه كه تولید كننده انواع یو پی اس‌ها میباشد بیش از ٤ برابر شده است كه این موضوع و بالا رفتن هزنیه‌ها باعث افت تولید ٥٠ درصدی كارخانه شده است و به همین دلیل هر ماه تعدادی از كارگران اخراج میشوند.
***
كارخانه ایرانیت فلاورجان اصفهان تعطیل شد كه ٤ ماه هم حقوق به كارگران طلب دارد
یكی از كارگران كارخانه فلاورجان اصفهان كه تولید كننده ایرانیت میباشد، گفته است این كارخانه با بیش از ١٠٠ كارگر بطور كامل تعطیل شده است و كارگران آن ٤ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
بیكاری گسترده در ارگ دیزل و تعطیلی كارخانه شدند
محمدجعفر مجزوبی، عضو هیئت مدیره شرکت کرمان خودرو گفته است كه ٣٥٠ نفر از ٤٠٠ کارگر شرکت ارگ دیزل بیکار شدند و ٥٠ نفر باقیمانده در بخش خدمات، نگهبانی و اداری فعال هستند. شرکت ارگ دیزل در سال ٨٧ تاسیس شد و تولید آن ساخت اتوبوسهای دو كابین و تك كابین شهری بود كه هم اكنون این كارخانه تعطیل شده است.
***

ناامنی محیط كار

كارگر دیگری از ساختمان در دست احداث سقوط كرد
كارگر ٢٨ ساله بنام هادی علیرمایی در حالی که در طبقه پنجم یک ساختمان در دست ساخت در منطقه حسن آباد سنندج مشغول بکار بود، به دلیل فقدان امکانات مکفی ایمنی در محل کار دچار سانحه گردید. وی بعد از این حادثه توسط همکارانش به بیمارستان انتقال یافت. وضعیت عمومی وی وخیم گزارش شده است.
***
آتش سوزی در پالایشگاه اصفهان یك نفر را مجروح كرد
خبرگزاری حکومتی مهر روز سه شنبه ٢٩ آذر از مجروح شدن یک نفر در سانحه آتش سوزی در پالایشگاه اصفهان خبر داد. بر اثر این سانحه دود غلیظی آسمان و محوطه پالایشگاه اصفهان را فرا گرفت. مدارس، مهد كودکها، مراكز آموزش عالی و‌ آموزشگاه‌های خصوصی، دولتی و غیرانتفاعی این شهر به دلیل شدت و غلظت آلاینده‌های هوا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل شدند. علاوه بر شهر اصفهان، مدارس زرین شهر، فولادشهر، مباركه، شاهین شهر، خوراسگان، بهارستان، سگزی و نجف آباد و شهرستانهای برخوار، خمینی شهر و فلاورجان نیز در این دو روز تعطیل شدند.
***
مرگ کارگر جوان با دستگاه پرس درقم
خبرگزاری دولتی فارس اول دی نوشت: در یک کارخانه سبدسازی در جاده قدیم قم ـ کاشان کارگر جوانی كه یكی از دستگاههای پرس كارخانه را تعمیر می‌كرد، دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
***
پای یک کارگر شرکت سوله سازی حائری در کرمانشاه لای دستگاه قطع شد
براساس خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز ٣٠ آذر منتشر كرده است، حدود ١٠ روز قبل کارگری به نام محمود میری در شرکت سوله سازی حائری به دستور پسر کارفرما برای انجام تعمیرات داخل دستگاه شافت غلاف در حال کار رفته و پایش لای دستگاه گیر کرده و تقریبا قطع می‌شود؛ به طوری که فقط رگ پشت پایش مانع جدا شدن مچ پا از ساق او می‌شود. شدت آسیب دیدگی به حدی بوده که پزشکان بیمارستان طالقانی از پیوند خوردن آن ناامید شده و ناچار او را به یک بیمارستان خصوصی منتقل می‌کنند تا عمل پیوند را انجام دهند. به گفته همکاران محمد میری، این شرکت جز شرکتهای با آمار بالای تلفات و مصدومیت کارگری به علت استاندارد نبودن محیط کار در کرمانشاه است.
***
جانباختن یک معلم در سانحه رانندگی در مریوان
روز پنجشنبه اول دی معلمی به نام سروه تاجیک اهل روستای وله ژیر مریوان، بر اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست داد. وی در نتیجه تصادف خودرویش با یک دستگاه خودروی دیگر در جاده وله ژیر ـ مریوان جان سپرد.
***
در پی خاکبرداری و ریزش آوار ٤ کارگر در تبریز کشته و مجروح شدند
حبیب حسینقلی‌زاده، مسئول روابط عمومی مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: روز ٤ دی در پی خاکبرداری در محله نظام پزشکی تبریز در ساختمانی در حال ساخت ٢ کارگر مشغول این ساختمان در دم جان باخته و ٢ کارگر دیگر مجروح شدند. وی افزود: ٢ کارگر جان باخته حدود ٥٠ سال سن داشتند و مجروحان این حادثه ٤٦ و ٤٨ ساله هستند.
***
كشته شدن کارگر جوانی زیر خرواری از خاک در چاه
صبح روز ٣ دی هنگامی که چند کارگر برای وصل کردن ٢ حلقه چاه به یکدیگر مشغول حفر تونل بودند، ریزش خاک تونل یکی از کارگران را زیر خرواری خاک گرفتار کرد كه روز ٤ دی جسد بی جان وی از زیر آوار بیرون آورده شد. این حادثه در مسیر شرق به غرب بزرگراه همت، نرسیده به پل بزرگراه یادگار امام رخ داد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

کارشکنی در روند معالجه رضا شهابی
کمیته دفاع از رضا شهابی در اطلاعیه شماره خود متذکر گردیده است، پزشک متخصص بیهوشی بیمارستان خمینی پس از انجام معاینات و بررسی وضعیت جسمانی رضا شهابی گفته است وی به هیچ وجه صلاح نمی‌‌داند که رضا را بیهوش کنند، زیرا پس از ٢٨ روز اعتصاب غذا اصلا وضعیت طبیعی ندارد و فشار خون او نرمال نیست. از سوی دیگر رضا شهابی را به بهانه خصوصی بودن بخشی که در آن بستری بوده، بدون اطلاع پزشک معالج به بخش دیگر بیمارستان که شرایط نامناسبی دارد منتقل کرده‌اند.
***
مادر علی پورسلیمان: پسرم را کتک زده، به توالت انداخته اند
علی پورسلیمان، عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران كه روز ١١ خرداد ١٣٩٠ بازداشت شده بود و هنگام بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد بطوریکه از پیشانی او خون جاری شده و به بیمارستان منتقل شده است. علی پورسلیمان بعد از درمان به بند دو الف سپاه و سپس به بند ٣٥٠ زندان اوین منتقل شد. وی پس از مدتی توسط شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی مقیسه به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد.
مادر وی می‌گوید: "وقتی رفتم لباسهایش را تحویل بگیرم دیدم لباسهایش خونی است، خودش بعد برایم تعریف کرد که او را کتک زده‌اند و در توالت انداخته‌اند. دیگر حال یک مادر را که لباس خونی بچه اش را می‌بیند خودتان تصور کنید. به ما گفتند اعتراض نکنید تا عفو بخورد، ما اعتراض نکردیم اما تاثیری نداشت."
***
دستگیری کارگری كه بسوی احمدی نژاد كفش پرتاب كرد
محسنی ‌اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی رژیم اسلامی از دستگیری کارگری که به سمت احمدی ‌نژاد کفش پرتاب کرده بود خبر داد. او گفته است كه ضرورتی برای شکایت دولت وجود نداشت و این مسئله جزو مسایل مدعی‌ العموم است زیرا توهین به مقامات رسمی در حین انجام وظیفه جرم است.
***
٣ نهاد كارگری در ایران خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی شدند
٣ نهاد كارگری در ایران، "کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری"، "اتحادیه آزاد کارگران ایران" و "کانون مدافعان حقوق کارگر"، بدنبال پایان اعتصاب غذای رضا شهابی، ضمن ابراز خوشحالی از همبستگی بین المللی با رضا شهابی، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی شدند.
***

اطلاعیه

نامه اعتراضی سندیکاهای کارگری فرانسه به رئیس قوه قضائیه برای آزادی رضا شهابی
سازمانهای اتحادیه‌ای فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، همبستگی ـ سود، و اونسا توجه شما را به وضعیت رضا شهابی، عضو هئیت مدیره "سندیکای واحد اتوبوسرانی تهران و حومه" که از ١٩ ماه پیش در زندان به سر میبرد، جلب میکنند.
او در روز ١٢ ژوئن ٢٠١١ بدون اینکه هیچ اتهامی به او نسبت داده شود بازداشت شد. رضا شهابی مبارزی است که از منافع کارگران دفاع میکند. او در ٢٥ ماه مه گذشته در برابر "دادگاه انقلاب" حضور یافت. ایشان به همراه وکیل خود در دادگاه دلایلی دال بر اینکه او به هیچ اقدام غیر قانونی دست نزده است ارائه دادند.
رضا شهابی از مشکلات سلامتی متعددی (نارسائی کلیوی و آرتروز شدید ناشی از آسیب خوردن چهار مهره گردن) رنج می‌برد. سلامتی او از چند ماه پیش نقصان بیشتری پیدا کرده است و خطر این وجود دارد که در غیاب مداوای لازم فلج شود. بنابراین او باید هر چه سریعتر به یک بیمارستان در خارج از محیط زندان انتقال یابد.
رضا شهابی، علیرغم مشکلات جسمی، از روز ٢٢ نوامبر گذشته دست به اعتصاب غذائی زده که جان او را به خطر انداخته است.
ما به شما یادآور میشویم که شما به عنوان نماینده قدرت قضائی جمهوری اسلامی ایران مسئول سلامتی و حفظ جان رضا شهابی هستید.
بازداشت اقای شهابی نقض حقوق پایه‌ای انسانی و سندیکائی است. از این رو از شما خواستار آزادی بلادرنگ او می‌باشیم .
از این گذشته به دلیل زیر پا گذاشته شدن همین حقوق ما خواستار آزادی دیگر سندیکالیستهای زندانی در ایران، از جمله آقای ابراهیم مددی متعلق به همان سندیکای شرکت واحد، علی نجاتی از سندیکای نیشکر هفت تپه، بهنام ابراهیم زاده و ... هستیم.
با احترامات فائقه
امضاکنندگان :
از طرف س اف د ت: فیلیپ رئو
از طرف س ژ ت: ژان فرانسوا کورب
از طرف اف اس او: دومینیک ژیانوتی
از طرف همبستگی ـ سود: آلن بارون
از طرف اونسا: سعید دروان
***
رضا شهابی به خواسته ی جنبش کارگری اعتصابش را پایان داد
غروب روز پنجشنبه یکم دیماه ٩٠ رضا شهابی پس از ٣٠ روز اعتصاب غذا، درخواست خیل کثیری از کارگران و فعالان کارگری و تشکل‌ها و نهادهای مختلف را که به کمیته دفاع از رضا شهابی واصل شده بود را پذیرفت و قبول کرد که اعتصاب غذایش را پایان دهد.
رضا اعلام کرد من به درخواست‌های اینهمه کارگر و فعال کارگری و نهادهای مختلف که به کمیته دفاع از من پیام فرستاده‌اند و خواستار پایان دادن به اعتصاب شده بودند احترام قائلم. اگرچه بنا داشتم تا پای مرگ به اعتصاب ادامه دهم، اما اکنون بیش از این نمیتوانم قبول کنم که به این همه درخواست کماکان پاسخ منفی دهم. من بین انتخاب خودم و خواسته‌ی جنبش کارگری دومی را میپذیرم و به احترام همه‌ی آنها از تصمیم خودم مبنی بر ادامه‌ی اعتصاب میگذرم.
پزشکان رضا اعلام کرده‌اند علائم حیاتی رضا شهابی در وضعیت بحرانی قرار دارد و او علاوه بر ضعف مفرط دچار کم خونی شدید نیز شده است.
اعضای خانواده‌ی شهابی نیز اعلام کرده‌اند که اکنون مسئولان قضایی که اینهمه قول مساعد داده‌اند که برای آزادی رضا سریعا اقدام کنند لازم است بعد از ٢٠ ماه سرگردانی و فشار و بلاتکلیفی و فشارهای روحی و جسمی برای آزادی این کارگر دربند اقدام نمایند.
کمیته دفاع از رضا شهابی با اعلام هشدار نسبت به وضعیت جسمی بحرانی رضا، خواستار سرعت دادن به روند معالجه‌ی وی و حرکت مسئولان قضایی برای فراهم کردن آزادی بی قید و شرط این کارگر دربند میباشد.
کمیته دفاع از رضا شهابی ــ ساعت ٥ عصر پنجشنبه ١ دیماه ٩٠
***
به فضای امنیتی حاکم خاتمه دهید
بدون تردید شان و جایگاه معلم بسی فرا‌تر از آن است که در پیچ و خم مشکلات ناشی از بی‌تدبیری‌ها گم شود. مهم‌تر از آن نحوه برخورد و تعامل دولت با این موقعیت است که میزان صداقت و درستی در گفتار و تطابق آن با کردار را ثابت می‌کند. مدت مدیدی است که تعدادی از معلمان فعال و دلسوز این مرز و بوم، زندانی اندیشه‌های تنگ نظرانه و مستبدانه عده‌ای کوته بین و فاقد تدبیر شده‌اند.
محمد داوری، مسوول آموزش و اطلاع رسانی سازمان معلمان ایران از شهریور ماه سال ٨٨ تاکنون بدون یک روز مرخصی و استفاده از حقوق قانونی در زندان اوین به سر می‌برد. علی‌پور سلیمان، مسئول تشکیلات و برنامه ریزی همین سازمان نیز از خرداد ماه امسال، تاکنون درهمین زندان به سر می‌برد. عبدالله مومنی، دبیر منطقه دو آموزش و پرورش تهران نیز پس از حوادث انتخابات ٨٨ تاکنون در زندان به سر می‌برد. نبی الله باستان، معلم کردستانی و عضو کانون صنفی معلمان نیز زندانی است. مهندس هاشم خواستار، معلم بازنشسته مشهدی با وجود شرایط جسمی نامناسب پس از انتخابات سال ٨٨ در زندان به سر می‌برد. رسول بداقی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان نیز از سال ٨٨ زندانی است و اکنون در زندان رجایی شهر به سر می‌برد. علیرضا هاشمی، از سازمان معلمان ایران، علی اکبر باغانی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران و تعدادی دیگر از اعضای تشکل‌های صنفی – مدنی معلمان دارای پرونده‌های مفتوح قضایی هستند ودر انتظار برگزای دادگاه‌شان به سر می‌برند. همچنین تعداد زیادی از معلمان در سراسر کشور پس از انتخابات سال ٨٨ بازداشت، محاکمه و زندانی شده‌اند که با توجه به حضور گسترده و نقش معلمان در همه انتخابات‌هایی که تاکنون برگزار شده این برخورد‌ها غیر شایسته و غیر مدبرانه است.
ما اعضای این سازمان تاسف عمیق خود را از این وضعیت و همچنین بی‌توجهی وزیر آموزش و پروش، حاجی بابایی نسبت به وضعیت معلمان دربند اعلام می‌داریم عملکرد آقای حاجی بابایی به گونه‌ای بوده است که تاکنون نه نماینده معلمان در آموزش و پرورش که نماینده دولت دروزارت آموزش و پرورش قلمداد شده است. این وزیر تاکنون هیچ اشاره‌ای به معلمان زندانی هم نکرده است.
این در حالی است که زمانی این وزیر خود و زیر مجموعه‌اش را با امیر کبیر و دوران او مقایسه می‌کرد، اما این وزیر حتی از پذیرفتن خانواده‌های معلمان دربند خودداری می‌کند؟ نمی‌دانیم آقای حاجی بابایی چه پاسخی در برابر این عملکرد خود دارد؟
سازمان معلمان ایران به عنوان یک تشکل صنفی – مدنی که همواره خود را متعهد به پی گیری حقوق به حق فرهنگیان دانسته و می‌داند به طور جدی از همه مسئولان به ویژه مسئولان حوزه قضایی می‌خواهد که در اسرع وقت به وضعیت این معلمان زندانی رسیدگی و شرایط آزادی آنان را فراهم آورد. هر چند همیشه رویکرد وزارت آموزش و پرورش به تشکلهای معلمان تهاجمی و امنیتی بوده است و این امر موجب شده امروز در کشور از فعالیت تشکل‌های مستقل و منتقد خبری نباشد اما با این وجود سازمان معلمان ایران از زمان تاسیس تاکنون فعالیتهای قانونی خود را با وجود بی‌مهری‌ها، مشکلات و کارشکنی‌های فراوان استمرار بخشیده است و بار دیگر با قاطعیت و صراحت از وزیر آموزش و پرورش انتظار دارد تا ‌‌نهایت تلاش خود را برای آزادی معلمان دربند به کار بندد و امنیت روانی و فکری خانواده‌های این معلمان را تامین کند.
همچنین سازمان معلمان ایران مخالف صریح وضع امنیتی موجود در آموزش و پرورش است چرا که این شرایط مانع پویایی و خلاقیت در عرصهٔ تعلیم و تربیت است بنابراین این سازمان به طور جدی از مسوولان می‌خواهد به برخورد امنیتی و قضایی با فعالان مستقل، منتقد و تشکل‌ها پایان دهد.
آذر ماه ١٣٩٠
سازمان معلمان ایران
***
رضا شهابی به اعتصاب غذای خود خاتمه داد
رضا شهابی باید فورا از زندان آزاد شود
بنا بر اخبار منتشر شده روز ١ دی رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای واحد به درخواست خانواده و دوستدارانش در حالیكه در بخش ICU بیمارستان هزار تخت خوابی بستری است، به اعتصاب غذای سی روزه خود خاتمه داد. رضا شهابی از روز اول آذر در اعتراض به ادامه بازداشت خود و وضعیت وخیم جسمانی اش دست به اعتصاب زده بود. او اعلام كرد كه بنا به درخواست فعالان و تشكلهای كارگری اكنون كه به بیمارستان منتقل شده است و قرار شده زیر نظارت خانواده تحت عمل جراحی قرار گیرد، به اعتصاب غذایش خاتمه میدهد.
رضا شهابی از ٢٢ خرداد ٨٩ در زندان است. جرم او شرکت در مبارزات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد تشكل خود یعنی سندیكای واحد است. او در طول یكسال بازداشتش زیر فشار فراوان قرار گرفت و اكنون در وضعیت جسمی بدی بسر میبرد و از ناحیه مهره‌های گردن، دچار آسیب‌های جدی شده و خطر فلج شدن او را تهدید میكند. و از همین رو نیاز به جراحی فوری دارد. جمهوری اسلامی در قبال وضعیت وخیم جسمی‌ای كه رضا در زندان پیدا كرده است مسئول است. رضا شهابی باید فورا و بدون قید و شرط از زندان آزاد شده و تا بهبودی كامل باید تحت پوشش پزشکی و درمان لازم قرار گیرد.
علاوه بر رضا شهابی، ابراهیم مددی یك عضو دیگر سندیكای واحد، بهنام ابراهیم زاده عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك، رسول بداغی عضو كانون صنفی معلمان و علی نجاتی از اعضای هیات مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه در زندانند. همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢ دی ٩٠، ٢٣ دسامبر ٢٠١١
***
اعلام حمایت از کمیته دفاع از رضا شهابی
رضا شهابی از فعالین سرشناس جنبش طبقه کارگر، بیش از ١٩ ماه است که فقط به خاطر دفاع از ابتدائی‌ترین حقوق خود و هم طبقه‌ای‌هایش در زندان به سر می‌برد. رضا شهابی در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده‌اش به مدت یک ماه اعتصاب غذا کرد که با درخواست فعالین جنبش کارگری، به اعتصاب غدای خود پایان داد اما وضعیت جسمی او همچنان وخیم است.
در حمایت از رضا شهابی کمیته‌ایی با ابتکار خانواده‌اش و همچنین جمعی از فعالین کارگری تشکیل شد و محمود صالحی را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد.
ما جمعی از کارگران عسلویه ضمن محکوم کردن ادامه بازداشت رضا شهابی و عدم رسیدگی به وضعیت جسمی او، خواستار آزادی بدون قید و شرط وی و دیگر فعالین کارگری زندانی هستیم.
ما خود را بخشی از کمیته دفاع از رضا شهابی می‌دانیم و در حد توان برای آزادی رضا شهابی و معالجه فوری او تلاش خواهیم کرد.
جمعی‌ از کارگران عسلویه
پنچشنبه ٢٨ آذر ١٣٩
***

اخبار بین المللی

اسپانیا: اعتصاب کارکنان یک شرکت هواپیمایی
خلبانان شرکت هواپیمایی ایبریا اسپانیا در اعتراض به احتمال از دست رفتن مشاغل و شرایط کاری خود، اعتصاب کرده‌اند. این اعتصاب در پی آن صورت گرفت که مدیریت این شرکت از تاسیس یک شرکت هواپیمایی دیگر که به گفته آنان هزینه‌های فعلی این شرکت را کاهش می‌دهد، خبر داده‌اند. خلبانان این شرکت معتقدند این تصمیم جدید احتمالا موجب اخراج شماری از آنان و تغییر وضعیت کاریشان خواهد شد.
***
بلژیك: قطارها بر اثر اعتصاب كارگری از حركت بازایستادند
یورونیوز روز چهارشنبه ٢١ دسامبر گزارش داد كه یک روز مانده به آغاز اعتصاب سراسری کارکنان بخش خدمات عمومی در بلژیک، کارکنان خط آهن منطقه والونی روز چهارشنبه از کار دست کشیدند. بروکسل و منطقه والونی در جنوب این کشور روز چهارشنبه با مشکل توقف کار قطارهای بین شهری روبرو بودند. در ادامه آمده است: اعتصاب سراسری روز پنجشنبه، در مخالفت با برنامه‌های اصلاحی دولت بلژیک از جمله در افزایش آستانه سن بازنشستگی از ٦٠ به ٦٢ سالگی در این کشور بوده است. اعتصاب سراسری کارکنان بخش عمومی در بلژیک که شامل پروازهای هوایی و حرکت قطار‌ها نیز می‌شود، قرار است چهارشنبه از ساعت ده شب به وقت محلی به سراسر این کشور گسترش یابد و از آغاز روز پنجشنبه برای ٢٤ ساعت ادامه داشته باشد.
***
آمریكا: اعتصاب هزاران پرستار در ایالت کالیفرنیا
بیش از شش هزار نفر از پرستاران ایالت كالیفرنیای آمریکایی در اعتراض به سیاست‌‌های اقتصادی این کشور دست به اعتصاب یک روزه زدند. این پرستاران در اعتراض به سطح نازل دستمزدها، کاهش خدمات درمانی و کاهش مراقبت‌های پزشکی از بیماران، دست به اعتصاب گسترده زده‌اند. همچنین در منطقه خلیج سانفرانسیسکو نیز حدود ٤ هزار پرستار در ٩ بیمارستان اعتصاب کردند و خواستار احیای حق امتیازاتی شدند که مرتبط با مراقبت پزشکی از بیماران می‌باشد.
***
لبنان: موافقت کابینه با افزایش دستمزد ها
به گزارش The Daily Star کنفدراسیون عمومی‌کارگران لبنان GLC روز جمعه ٢٣ دسامبر اعلام کرد که چون کابینه با خواست آنها مبنی بر افزایش دستمزد‌ها موافقت کرده است، اعتصاب عمومی که قرار بود روز ٢٧ دسامبر آغاز شود را به تعویق می‌‌اندازند. بر اساس این گزارش کارگران با دستمزد کمتر از ١.٥ میلیون لیره ١٨ درصد و از ١.٥ تا ٢.٥ میلیون لیره ١٠ در صد اضافهٔ دستمزد میگیرند. همچنین دولت متعهد شده است که هزینه‌های بیماری و زایمان که توسط کارگران پرداخته میشد را به عهده بگیرد. در صورتیکه مجلس شورا این قانون را به تصویب برساند، از اول دسامبر ٢٠١١ قابل اجرا خواهد بود. کارگران تهدید کرده‌اند که چنانچه این قانون به تصویب نهأیی نرسد دست به اعتصاب و راه پیمایی خواهند زد.
***
اندونزی: اعتصاب موفقیت آمیز کارگران Free Port
به گزارش Jakarat Globe کارگران معادن طلا و مس Free Port در اندونزی تصمیم گرفتند از ٢٣ دسامبر بعد از سه ماه اعتصاب مداوم به سر کار بازگرداند. این تصمیم بدنبال تحمیل نوشیدن جام زهر به کارفرمایان برای افزایش ٤٠ درصد دستمزد صورت می‌گیرد. کارگران قرار بود روز ١٧ دسامبر کارشان را شروع کنند ولی منتظر دریافت ضمانت برای عدم مجازات و یا اخراج کارگران شرکت کننده در اعتصاب مانده بودند. کارگران قرار است بعد از برپایی یک جشن بزرگ به مناسبت پیروزی شان به سر کار بازگردند. این اعتصاب طولانی‌‌ترین اعتصاب در تاریخ معاصر اندونزی بشمار میرود.
***
افغانستان: جانباختن ١١ کارگر در معدن
به گفته مقامات دولتی افغانستان بر اثر فروریختن سقف یک معدن زغال سنگ در ولایت بغلان در شمال افغانستان، حداقل یازده کارگر جان باختند. این رویداد در تاریخ سوم دیماه در یک معدن زغال سنگ در شهرک نهرین ولایت مزبور رخ داده است. همین منابع افزوده‌اند که استخراج زغال سنگ از این معدن از مدت‌ها پیش به صورت غیرفنی و در فقدان ایمنی سازی محیط کار آغاز شده بود.
***
بریتانیا: اعتصاب کارکنان مترو لندن
کارکنان مترو لندن روز دوشنبه ٢٦ دسامبر در روز "باكسین دی" حراجی بزرگ در اروپا در اعتراض به سطح نازل دستمزد و حقوق‌های دریافتی خود اعتصاب کردند. با توجه به اعتصاب مذکور که بنا به فراخوان اتحادیه کارگری آسلف صورت گرفت، شبکه متروی لندن شاهد اختلالات گسترده‌ای بود و دهها هزار مسافر در ایستگاه‌های مختلف آن سرگردان شدند. کارکنان و رانندگان مترو خواستار افزایش سه برابری دستمزدها و حقوق خود و برخورداری از حق مرخصی یک روزه بجای یک روز کار در روزهای تعطیل هستند.*