٢٩  آذر  ١٣٩٠ -  ٣٠  دسامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٨٨

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراض و اعتصاب كارگری

كارگران بازنشسته چندین شهر مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند
طبق خبری كه از تهران به حزب كمونیست كارگری رسیده است، روز سه شنبه ٢٢ آذر تعدادی از کارگران بازنشسته فولاد ذوب فلز اصفهان و بازنشستگان دیگری از شهرهای شمالی و خراسان در مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند و خواهان پرداخت فوری ٢ ماه حقوق معوقه خود شدند. در این تجمع حدود ٥٠٠ نفر از کارگران بازنشسته شركت فولاد ذوب فلز اصفهان و تعدادی از بازنشستگان از شهرهای خراسان و شهرهای شمالی کشور که با چند اتوبوس خود را به این تجمع رسانیده بودند شرکت داشتند. مقامات مختلف به بازنشستگان گفته‌اند که صندوق بازنشستگی خالی است و پولی برای پرداخت به آنها وجود ندارد و این در حالی است که اخیرا وابستگان به حکومت طبق اعتراف مقامات جمهوری اسلامی، میلیاردها تومان از صندوق بازنشستگی سرقت کرده‌اند.
در حال حاضر حداقل ٨٠ هزار نفر از بازنشستگان با مشکل عدم پرداخت حقوق‌های خود مواجه هستند و بارها مقابل مجلس و یا مقابل ادارات دولتی در شهرستان‌ها دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند. در اصفهان حدود سه هفته است كارگران بازنشسته همراه با خانواده‌های خود در مقابل اداره بازنشستگی این شهر تجمع میکنند.
***
بازنشستگان ذوب‌آهن برای دریافت حقوق چهار راه نقاشی را مسدود كردند
بازنشستگان ذوب‌آهن با تجمع در مقابل کانون بازنشستگان استان اصفهان و مسدود كردن خیابان نشان و چهارراه نقاشی و عدم عبور و مرور به وسایل نقلیه، خواهان رسیدگی به مشكلات خود شدند. در ادامه این خبر آمده است كه هر لحظه به حضور آنها در مقابل کانون بازنشستگان استان اصفهان افزوده می‌شود.
***
تجمع كارگران ذوب آهن اصفهان مقابل مجلس
ایلنا خبر داد كه نزدیك به ١٠٠ نفر از كارگران شركت ذوب آهن اصفهان در مقابل مجلس اسلامی تجمع كردند. این تجمع كه از ساعات اولیه صبح ٢٢ آذر آغاز شد، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق كارگران ذوب آهن اصفهان انجام می‌شود. یكی از معترضین گفت: در حال حاضر نزدیك به ٢ ماه است كه حقوق‌مان را پرداخت نكرده‌اند و ما از اصفهان برای اعتراض به این شرایط در اینجا حاضر شدیم. او گفت: از طرفی می‌گویند صندوق بازنشستگی شما خالی شده است و ما اینجا هستیم تا ببینیم چطور این مسئاله اتفاق افتاده است.
***
تجمع اعتراضی کارگران اخراجی و بیکار در آبادان و درگیری با نیروهای سركوبگر
دهها نفر از کارگران اخراجی و بیکار با تجمع در مقابل پالایشگاه آبادان، ضمن اعتراض به وضعیت فلاکتبار خود، خواهان بازگشت به کار شدند. همزمان نیروی انتظامی رژیم با حضور در محل و توسل به اقدامات سرکوبگرانه، تلاش کردند تا کارگران معترض را پراکنده سازند. این خبر می‌افزاید، روز چهارشنبه ٢٣ آذر، نیروی انتظامی رژیم به همراه شماری از ماموران حراست پالایشگاه آبادان، به تجمع کارگران اخراجی و بیکار یورش برد که با مقاومت آنان روبرو گردید. کارگران معترض در دفاع از خود با ماموران سرکوبگر رژیم درگیر شدند و به زد و خورد با آنان پرداختند. در جریان این درگیری شماری از کارگران معترض بازداشت و به پاسگاه نیروی انتظامی منتقل شدند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شرکت هما در سمنان
به دنبال تعطیلی شرکت هما و عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه کارگران توسط کارفرما، بیش از ١٥٠ نفر از این کارگران در مقابل این شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند. كارگران با تجمع در مقابل این شرکت و سردادن شعار، خشم و اعتراض خود را علیه بی حقوقی و مصائبی که بر آنان تحمیل شده ابراز داشتند. در جریان این تجمع نیروهای انتظامی رژیم به منظور جلوگیری از گسترش این حرکت اعتراضی خود را به محل تجمع رسانده و با دستگیری شماری از كارگران، به مقابله با کارگران معترض پرداختند.
***
اعتصاب كارگران شركت ایران خودرو روانسر
با گذشت ٢٠ روز از ادامه اعتصاب و دست کشیدن از کار از سوی کارگران شرکت ایران خودرو روانسر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه ٧ ماهه خود، قسمت گارانتی این شرکت بطور کامل تعطیل شده است. این وضعیت کارفرما را وادار نموده تا به کارگران مراجعه و پرداخت دستمزدهای معوقه و حتی افزایش دستمزد را به آنان وعده بدهد و آنان را به سر کارشان باز گرداند. اما کارگران در مقابل اعلام کرده‌اند تا زمانی که دستمزدهای معوقه شان را دریافت نکنند به سر کار باز نخواهند گشت. کارفرما به کارگران هشدار داده است اگر تا ١٠ روز دیگر به سر کار باز نگردند، همه آنان رسما اخراج خواهند شد. کارگران نیز در مقابل اعلام داشته‌اند که اخراج را بر بیگاری و کار رایگان و بی دستمزد ترجیح می‌دهند.
***
پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران کارخانه فولاد یاسوج
روز یکشنبه ٢٠ آذر، در پی چهار روز اعتصاب متحدانه کارگران کارخانه فولاد یاسوج، کارفرمای این کارخانه ناگزیر از پذیرش خواست كارگران گردید و کارگران موفق به دریافت دستمزدهای معوقه خود شدند. کارگران کارخانه فولاد یاسوج (فولاد باقری) که تعداد آنان به ٤٠٠ نفر میرسد، از روز چهارشنبه ١٦ آذر در اعتراض به عدم پرداخت ٨ ماه دستمزدهای معوقه خود، دست از کار کشیدند و اقدام به اعتصاب نمودند. این کارگران برغم اقدامات فریبکارانه مدیریت و کارگزاران رژیم در استان کهکیلویه و بویراحمد، اعتصاب خود را متحدانه ادامه دادند و سرانجام پس از دریافت دستمزدهای معوقه خود، به کار بازگشتند.
***
تجمع كارگران سامیكو صنعت مقابل خانه كارگر همدان
کارگران شرکت سامیکو صنعت همدان پس از گذشت ١٠ سال از تعطیلی کارخانه و بلاتکلیفی خود، برای چندمین بار در مقابل خانه کارگر همدان تجمع کردند. این کارگران به سهل‌‏انگاری و عدم توجه مسئولان استان برای رفع مشکلات خود اعتراض كرده و خواستار رسیدگی به این مطالبات و ارائه جواب قانع‌ کننده‌ شدند.
***
كارگران شركت مخابرات راه دور شیراز تجمع اعتراضی بر كردند
بیش از ٢٠٠ تن از كارگران شركت مخابرات راه دور شیراز روز شنبه ٢٦ آذر از ساعت ٩ صبح در محوطه شركت تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران در این تجمع خواستار ٢٧ ماه حقوق معوقه و پاسخ به وعده‌هایی كه دولت به كارگران شركت داده ولی تا كنون عملی نشده گردیدند.
***
تجمع کارگران ریسندگی خاور رشت در مقابل استانداری گیلان
کارگران کارخانه ریسندگی خاور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و عدم پرداخت دستمزدهای معوقه شان، بر دامنه مشکلات معیشتی آنان افزوده است. جمعی از این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه ٦ ماهه خود در مقابل استانداری گیلان تجمع اعتراضی برپا کردند.
***
تجمع اعتراضی كارگران كارخانه ایران برك رشت
در پایان روز پنجشبه ١٧ آذر كارگران كارخانه ایران برك رشت كه تولید كننده نخ فاستونی می‌باشد، در داخل كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كردند و خواهان پرداخت حقوق معوقه خود شدند و تاكید كردند در صورتیكه حقوق معوقه آنها پرداخت نشود مجددا دست به اعتراض و تجمع خواهند زد. این كارخانه ٣٠٠ كارگر دارد كه ٨ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران گفت: ٨ ماه است كه حقوق مان پرداخت نشده و علیرغم پیگیریهای مستمری هم كه طی اینمدت داشته‌ایم هیچ كس پاسخگو نیست و مستمرا وعده و وعید داده میشود.
***
كارگران كارخانه ذوب آهن اردبیل ٦ ماه حقوق دریافت نكرده اند
كارخانه ذوب آهن اردبیل كه ظرفیت بكارگیری ٥٠٠٠ كارگر را داشته و كار آن تولید شمش و میله گرد و آهن و ... میباشد اكنون با بحران جدی مواجه میباشد و كارگران این كارخانه حداقل ٦ ماه هست كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران این كارخانه در اعتراض به وضعیتی كه كارگران ذوب آهن دارند گفت در این رابطه به هر ارگان و مقامی مراجعه میكنیم اما پاسخی به ما داده نمیشود. یكی از كارگران گفته است كارخانه ذوب آهن اردبیل كه در سال ١٣٨١ آغاز به كار كرد و زمانی بیش از ١٥٠٠ كارگر داشت اكنون فقط ٥٢٠ كارگر دارد.
***
كارگران كارخانه آزمایش اعتراض خواهند كرد
كارگران در اعتراض به ٦ ماه حقوق معوقه و اخراج كارگران و فروش دستگاه‌ها و مواد كارخانه توسط سهامداران كارخانه آزمایش شكایت كرده‌اند اما تا كنون جوابی به خواسته‌های كارگران داده نشده است. در همین رابطه كارگران تهدید كردند كه چنانچه طی روزهای آینده به وعده داده شده عمل نشود برای پیگیری خواسته‌های خود به شیراز رفته و مقابل استانداری استان فارس تجمع خواهند نمود. لازم به یادآوری است كه شركت تولیدی لوازم خانگی آزمایش كه تحت پوشش شركت پیام میباشد بیش از ١٤٠٠ كارگر داشت كه اكنون تنها ٣٨٠ كارگر دارد و بقیه كارگران اخراج شده‌اند. كارگران باقیمانده از خرداد ماه تاكنون حقوقی دریافت نكرده‌اند.
در خبر دیگری گزارش شده است كه مدیریت كارخانه در وحشت از اعتراض گسترده كارگران، ناچار به عقب نشینی گردیده است.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

کارگر شرکت پیمانکار ساختمان اقدام به خودكشی در ساختمان استانداری تهران كرد
ساختمان جدید استانداری تهران که سال‌هاست در حال ساخته شدن است و تاکنون بعضی طبقات آن آماده شده است و تنها معاونت امور عمرانی استانداری در این مکان فعالیت می‌کند هفته گذشته شاهد خودکشی کارگر شرکت پیمانکار ساختمان‌سازی استانداری بود که بدلیل عدم دریافت حقوق خود به مدت ٨ ماه، به طبقه چهاردهم ساختمان در حال ساخت استانداری رفت تا اقدام به خودکشی کند.
***
٢٠٠٠ كارگر كارخانه لاستیك سازی آرتاویل ٤ ماه حقوق طلب دارند
كارگران كارخانه لاستیك سازی آرتاویل تایر در اردبیل كه از مهمترین كارخانه‌های لاستیك سازی در ایران محسوب میشود ٤ ماه گذشته حقوقی دریافت نكرده‌اند و تنها به صورت علی الحساب مبلغ بسیار ناچیزی آنهم به خاطر مقابله با اعتراضات كارگران به آنها داده میشود. كارگران این شركت بارها به عدم دریافت حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد كارگران كارخانه آتا ماشین
٣٠٠ كارگر كارخانه آتا ماشین، تولید كننده ابزار آلات در اردبیل ٢ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند.
***
عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران کشتارگاه مهاباد
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری خبر داد كه ٤٥ نفر از كارگران كشتارگاه مهاباد كه در تاریخ ١٧ مهر بدلیل عدم پرداخت ١٣ ماه حقوق دست به اعتصاب زده بودند تنها موفق به دریافت یك ماه از حقوق معوقه خود شدند. از این تعداد كارگر در حال حاضر ٣٢ نفر در داخل شركت باقی مانده‌اند كه آنها نیز در وضعیت بلاتكلیف به سر می‌برند و باقی كارگران را به بخش‌های مختلف از جمله كشت و صنعت مهاباد ،هما مرغ و سردخانه منتقل كردند.
***
كارگران كارخانه ریسندگی تبریز ١٣ ماه حقوق طلب دارند
كارخانه نساجی تبریز كه در سال ١٣٥٩ شروع به كار كرده و ٤٥٠ كارگر بصورت مستقیم در قسمتهای مختلف این كارخانه به كار اشتغال داشتند اكنون تنها با ١٠ درصد ظرفیت خود كار میكند. یكی از كارگران گفته است كه قسمت تولید پتوی این كارخانه بطور كامل خوابیده و تنها قسمت ریسندگی و آنهم فقط با ٧٥ كارگر با ١٠ درصد ظرفیت كار میكنند. كارگران این كارخانه ١٣ ماه حقوق معوقه دارند كه بارها به اشكال مختلف اعتراض كرده‌اند اما تا كنون جز وعده‌های عمل نشده چیزی عاید آنها نگردیده است.
***
از حقوق پرداخت نشده كارگر مالیات كسر میكند
كارخانه گونه بافی تبریز در شهرك سلیمی ١٦٠ كارگر دارد كه ٤ ماه است حقوق و بن كارگری طلب دارند. یكی از این كارگران در اعتراض به وضعیت معیشتی كارگران خبر داد كه از ٢٨ هزار تومان بن كارگری كه میگیریم، دارایی ده درصد را بعنوان مالیات كسر میكند یعنی كه ٢٨٠٠ تومان به حساب دارایی ریخته میشود و ٢٥٢٠٠ تومان به كارگر داده میشود.
***
کارگران شرکتهای پروفیل نورد و پروفیل صفا ساوه ٤ ماه حقوق معوقه دارند
طبق خبر منتشر شده از سوی انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، کارگران شرکتهای پروفیل نورد و پروفیل صفا ساوه حقوق ماه‌های شهریور، مهر، آبان و آذر را دریافت نكرده‌اند.
***
دوماه حقوق معوقه كارگران كارخانه نكا چوب
كارخانه نكا چوب تولید كننده انواع نئوپان در نكا كه بیش از ٧٠٠ كارگر دارد ٢ ماه است كه حقوق كارگران را پرداخت نكرده است.
***
عدم پرداخت حقوق كارگران كارخانه لوله سازی اردبیل
همه ٨٠ تن از کارگران کارخانه دولتی لوله سازی اردبیل از اردیبهشت ماه گذشته تا بحال حقوق نگرفته‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزدهای کارگران راه آهن تهران
بیش از ٤٥٠ نفر از کارگران فنی و بخش خدمات راه آهن تهران تحت پوشش شرکت پیمانکاری تارک دژ از دریافت ٣ ماه دستمزدهای معوقه خود محروم مانده‌اند. این شرکت پیمانکاری با بیش از ٤٥٠ نفر کارگر قراردادی با قراردادهای یکساله و دستمزدهای ٣٠٠ هزار تومانی و ساعت کاری از ٧ صبح تا ٦ عصر و اضافه کاری اجباری در همه ایام تعطیل و غیرتعطیل تا پاسی از شب٬ ارائه دهنده انواع سرویس‌های خدماتی و فنی در راه آهن تهران می‌باشد.
***
عدم پرداخت دستمزدهای معوقه در کارخانه گدوک
بیش از ٤٥ نفر از کارگران صنایع غذایی گدوک واقع در شهر فیروزکوه دستمزدها و مبالغ اضافه کاری مربوط به ٢ ماه گذشته خود را دریافت نکرده‌اند. کارخانه صنایع غذایی گدوک با بیش از ٤٥ نفر کارگر قراردادی تولید کننده انواع محصولات لبنی می‌باشد.
***
كارگران كارخانه پارس پلاستیك قزوین، ٣ ماه حقوق عقب مانده
كارگران كارخانه پارس پلاستیك قزوین ٣ ماه است كه حقوق ماهیانه خود را دریافت نكرده‌اند. این كارخانه كه تولید كننده پلاستیك و مواد اولیه، همچنین خمیردندان نیز می‌باشد بیش از ٣٠٠ كارگر دارد.
***
شهرداری خرم آباد از پرداخت مطالبات معوقه کارگران خود را مبرا دانست
در پی اعتراضات و مراجعه کارگران یک شرکت پیمانکاری سازمان فضای سبز شهرداری خرم آباد برای دریافت مطالبات معوقه خود به شهرداری، شهردار رژیم در این شهر از پاسخ دادن به آنان طفره می‌رود. وی اعلام کرد شهرداری خود را در خصوص پرداخت دستمزد کارگران شرکتی و طرف قرارداد پیمانکاران متعهد نمی‌داند.
***
اخراج سازی و عدم پرداخت دستمزد کارگران شرکت داروک سنندج
مدیریت شرکت داروک سنندج، از پرداخت دستمزدهای معوقه ٤ ماهه کارگران شعبه این شرکت در موچش کامیاران سر باز می‌زند. همچنین اخیرا این مدیریت ٢٠٠ نفر از کارگران این شرکت را به بهانه‌های متعدد از کار اخراج کرده است. شعبه تازه تاسیس موچش شرکت داروک ظرفیت پرورش یک میلیون قطعه جوجه گوشتی و تخم گذار را داراست.
***
عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران شرکت گوشتیران
شرکت گوشتیران شامل دو کارخانه تهیه، تولید و بسته بندی انواع سوسیس، کالباس، همبرگر و برخی دیگر غذاهای آماده می‌باشد که یکی در کرج و دیگری در جاده ساوه واقع هستند. این شرکت زیر پوشش بنیاد مستضعفان رژیم اسلامی است كه مدیریت آن از پرداخت دستمزدهای معوقه ٢ ماه بیش از ١٠٠٠ نفر از كارگران شاغل در این شركت خودداری می‌كند.
***
عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران پیمانی شهرداری امیدیه
اخبار از عدم پرداخت دستکم ٥ ماه دستمزدهای معوقه کارگران پیمانی شاغل در شهرداری شهر امیدیه استان خوزستان حکایت دارد. در واکنش به این موضوع شهردار امیدیه در گفتگو با خبرگزاری فارس مدعی شده که شهرداری با مشکلات مالی مواجه است و توانایی پرداخت دستمزدهای کارگران را ندارد.
***

اخراج و بیكارسازیها

ایران خودرو تبریز رسما تعطیل شد
در خبرهای روز ٢٧ آذر آمده است كه قائم مقام شرکت ایران خودرو تبریز غلامرضا صادقیان در گفت و گویی، گفت: پس از گذشت سه ماه از توقف شماره گذاری وانت پیكان باردو (تنها خودرو تولیدی این شركت) مجبور به توقف هر سه خط تولید شركت شدیم. وی افزود: با توجه به اینكه نزدیك به ٤٠ هزار دستگاه وانت در حال حاضر در پاركینگهای این شركت بدون مجوز شماره گذاری باقی مانده و پلیس نیز هیچ رغبتی برای اجرای دستور هیات دولت مبنی بر شماره گذاری ندارد، مدیران این شركت برای جلوگیری از ضرردهی بیشتر مجبور به توقف تولید شدند. با توقف تولید در این شركت ١٥٠٠ كارگر در خط مونتاژ و ده‌ها هزار نفر دیگر در شركتهای تولید قطعات وانت باردو بیكار میشوند.
***
اخراج ٧٠٠ كارگر كارخانه تاژ
مدیریت كارخانه تاژ كه تولید كننده مواد شوینده است، دریك اقدام بی سابقه ٧٠٠ تن از كارگران قراردادی و باسابقه این كارخانه را از كاراخراج كرد. كارگران می‌گویند مدیریت این كارخانه برای خلاصی از كارگران قراردادی و به كار گرفتن پیمانكاری دست به این اقدام زده است. در میان كارگران اخراجی تعداد زیادی كارگران باسابقه ١٦ و ١٧ سال هستند كه سالها در این كارخانه كارمی كردند.
***
اخراج دهها نفر از کارکنان شهرداری قائم شهر
شمال فردا گزارش داد كه شهردار شهر قائمشهر بیش از ٦٠ نفر از کارکنان شهرداری را در کمتر از یک ساعت اخراج کرد. براساس این گزارش، پس از پایان ساعت اداری، او از کارکنان این اداره را به سالن اجتماعات شهرداری فراخوانده و با پرسیدن چند سوال و جواب کوتاه و بی ربط اقدام به اخراج آنها کرد.
***
اخراج ٣٢ نفر از كارگران شركت شن سا در ساوه
شركت شن سا كه یك شركت راهسازی یعنی تولید كننده بتون آماده وآسفالت میباشد مدت شش ماه است كه حقوق كارگرانش را پرداخت نكرده است و همچنین طی ٣ الی ٤ ماه گذشته ٣٢ نفر از كارگران این شركت از كار اخراج شده‌اند. این شركت در سال گذشته حدود ١٢٠ كارگر داشت كه نیمی از آنها طی سال گذشته اخراج شدند.
***
٣٠٠ لیسانس و فوق لیسانس بیكار در سنندج
آمار گرفته شده از بیكاران در شهر سنندج از ٣٠٠ لیسانس و فوق لیسانس بیكار حكایت دارد. دانشجوهایی كه فارغ التحصیل میشوند اصلا كاری پیدا نمیكنند. حتی یك مغازه خالی هم برای شروع كار وجود ندارد.
***
اخراج كارگران شركت ایمن خودرو
شركت ایمن خودرو تولید كننده كمربندهای ایمنی و وسایل ایمنی برای كارخانه‌های خودروسازی ایران خودرو و سهند اخیرا ٨٠ كارگر را اخراج كرده است. در ادامه آمده است كه كارگران با ١٥٠ ساعت اضافه كاری و شب بیداری فقط ماهیانه ٤٥٠ هزار تومان حقوق دریافت می‌كنند. همین مبلغ نیز با تاخیر زیاد و پس از گذشت ٢٠ روز تا یكماه به كارگران پرداخت می‌شود.
***
اخراج كارگران كارخانه چینی مقصود در مشهد
كارخانه چینی مقصود كه تولید كننده انواع ظروف چینی میباشد و شامل ٤ كارخانه و در هر كارخانه حدود ٥٠٠ كارگر به كار اشتغال دارند، طی یكماه اخیر ٥٠ كارگر را اخراج كرده است.
***
اكثر کارخانه‌های نساجی در آذربایجان غربی ورشکسته و تعطیل شده اند
به دلیل شرایط سخت واردات نخ و پنبه و مالیات گمرکی، اكثر کارخانه‌های نساجی در آذربایجان غربی ورشکسته و تعطیل شده‌اند و در نتیجه هزاران نفر با این وضعیت بیکار می‌شوند.
***
از تعداد ٢٠٠٠ كارگر فقط ٢٧٠ كارگر مانده
كارخانه فرش پارس در شهرك صنعتی قزوین كه قبلا ٢٠٠٠ كارگر داشته و در قسمتهای مختلف این كارخانه به كار اشتغال داشتند اكنون تنها ٢٧٠ كارگر دارد. این كارخانه دارای ٢٧ دستگاه تولید فرش ماشینی میباشد اما اكنون همه قسمتهای تولیدی فرش، تولیدی پتو و ریسندگی و ... خوابیده و این كارگران تنها در قسمت گونی بافی آنهم بصورت نیمه وقت كار میكنند.
***
تشدید روند تعطیلی واحدهای تولیدی در استان زنجان
رئیس خانه صنعت و معدن استان زنجان در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا از تشدید روند تعطیلی واحدهای تولیدی در این استان خبر داد. وی همچنین افزوده است این تعطیلی‌ها صرفا مختص واحدهای کوچک نیست بلکه برخی شرکتهای بزرگ استان نیز برای ادامه فعالیت خود با مشکل مواجه شده‌اند. او در مورد دلایل این امر به تحریم بانکهای ایران اشاره میکند و میگوید: برخی واحدهای تولیدی صرفا به دلیل نبود ارتباط بین بانکی، نمیتوانند نسبت به خرید مواد اولیه از خارج کشور اقدام کنند.
***
احتمال تعطیلی و ورشستگی کارخانه تولید قند در یاسوج
کارخانه تولید قند شهر یاسوج با ورشکستگی روبرو شده و در آستانه تعطیلی کامل قرار دارد. کارگران این کارخانه که تعداد آنان به ٢٠٠ نفر می‌رسد چندین ماه است که دستمزدی دریافت نکرده و در حال حاضر در بیکاری و بلاتکلیفی بسر می‌برند. این کارگران که به صورت رسمی و قراردادی در دو شیفت ١٢ ساعته مشغول به کار بودند علاوه بر دستمزدهای معوقه از مزایای بیمه نیز محروم می‌باشند.
***
اخراج صدها کارگر فصلی شاغل در پروژه سد آزاد رود
کارفرمای سد آزاد رود واقع در اطراف روستای زونج واقع در منطقه کلاترزان از توابع شهر مریوان، در ماههای اخیر اقدام به اخراج بیش از ٥٠٠ نفر از کارگران شاغل در این سد کرده است. اغلب این کارگران که از اهالی روستاهای زونج، باقل آباد، خانقاه جچو، بوریه‌ر، میانه و نگل هستند، حدود ٤ تا ٥ سال است که بطور متناوب و در فصول مختلف در این پروژه کار کرده‌اند و از هرگونه مزایا و حقوقی نظیر بیمه و بیمه بیکاری محروم بوده‌اند.
***
عدم پرداخت ٤ میلیارد تومان دستمزد ماموران سرشماری
محسن کنعانی یکی از ماموران سرشماری که در تهران با مرکز آمار ایران همکاری کرده است گفته است: در سال ٨٥ دو روز بعد از پایان سرشماری دستمزد افراد به حساب آنها واریز شد ولی امسال هنوز خبری از پرداخت‌ها نیست. وی گفت: بنا به اظهاراتی که در فرمانداری تهران مطرح شده است در حوزه سرشماری تهران هنوز دستمزد حدود ١٠ هزار نفر از افراد پرداخت نشده است و فرمانداری تعداد زیاد افراد سرشماری را یکی از دلایل مشکلات پیش‌آمده عنوان می‌کند. به افرادی که برای دریافت دستمزد خود مراجعه کرده‌اند اظهار شده که این مشکل محدود به تهران است در حالی که بعد از انتشار خبرهایی مانند «سرشماری از ٤٠٠ خانوار با دستمزد ٤٠٠ هزار تومان» در تاریخ ١٦ آبان ماه و «دستمزد ماموران سرشماری پرداخت خواهد شد؟» در تاریخ ششم آذرماه، در ذیل این اخبار پیام‌های بسیاری از سوی خوانندگان منعکس شد که اظهارت مشابهی را از سوی سرشماران در شهرستان‌های کشور مطرح می‌کرد. نکته قابل تامل آن که در سال جاری ٥٤ هزار نفر بنا بر اظهارات مرکز آمار در سرشماری به عنوان مامورسرشماری حضور پیدا کرده‌اند و از این تعداد حداقل ١٠ هزار نفر در تهران هنوز امکان دریافت دستمزد اندک خود را پیدا نکرده‌اند، یعنی ٢٠ درصد از افراد طرف قرارداد با مرکز آمار ایران و وزارت کشور که کل دستمزد این افراد در حدود ٤ میلیارد تومان می‌شود.
***
بیکاری هزاران پزشک عمومی در ایران
قائم مقام سازمان نظام پزشکی رژیم اسلامی از وجود ٨ هزار پزشک عمومی بیکار در ایران خبر داد. وی گفت: تعداد زیادی پزشک عمومی داریم که به خاطر مشکلات فراوان حرفه‌ای و معیشتی به مشاغل غیرپزشکی روی آورده‌اند و علاوه بر این وضعیت پزشکان عمومی به لحاظ شغلی و امنیت کاری ناهنجار است.
***

ناامنی محیط كار

با مرگ هجدهمین كارگر فولاد غدیر یزد؛ تنها یك نفر باقی مانده است
ایلنا روز ٢٧ آذر گزارشی منتشر كرد كه در آمده بود: با گذشت شش روز از حادثه انفجار کوه ذوب کارخانه فولاد غدیر یزد، تنها یك نفر از مصدومین این حادثه در حال حاضر در بیمارستان سوانح و سوختگی یزد بستری است. در این گزارش آمده است: مدیركل پزشكی قانونی استان یزد از فوت هجدهمین مصدوم حادثه كوره فولاد غدیر یزد خبر داد. دکتر علی سلیمانپور با بیان افزایش آمار تلفات حادثه كارخانه فولاد غدیر یزد یادآور شد: هجدهمین مصدوم بنام احسان صالحی نژاد فرزند داد محمد كه بعلت مشكل حاد تنفسی به بیمارستان گودرز یزد منتقل شده بود شب گذشته فوت كرد.
***
آمار حوادث ناشی از کار در ایران ٢٠ درصد بیشتر از کشورهای توسعه یافته است
خبرگزاری حکومتی ایلنا گفته است كه بر اساس بررسی‌های انجام شده آمار حوادث ناشی از کار در ایران ٢٠ درصد بیشتر از کشورهای توسعه یافته است. در گزارش مذکور با اشاره به اینکه در برخی از کارگاهها حوادث ناشی از کار زیاد اتفاق می‌افتد، همچنین اذعان شده است در حال حاضر شرکتهای ساختمانی، شرکتهای استخراج معادن به علت عدم رعایت نکات ایمنی از سوی کارفرمایان از بالا‌ترین حوادث ناشی از کار برخوردار هستند.
***

اطلاعیه

اطلاعیه شماره ٨ كمیته دفاع از رضا شهابی
رضا شهابی در حالی كه در بخش ضایعات نخاعی و با اوضاع سخت جسمی بستری شده است كماكان در اعتصاب غذا به سر میبرد و بعد از ٢٧ روز اعتصاب هنوز نپذیرفته است كه از هیچ گونه تغذیه‌ای استفاده كند.
رضا در حالی كه گردنش بسته شده و بیحال روی تخت افتاده است دائما تكرار میكند كه "من میخواهم كه زودتر آزاد شوم. این دست بند و پا بند و زنجیر و اینهمه مامور برای چیست؟ مگر من جنایتكار هستم؟ من باید در شرایط مناسبی و با آسودگی خاطر و در حالی كه اعضای خانواده ام در كنارم هستند عمل جراحی انجام دهم."
رضا تاكید دارد كه باید بدون قید و شرط آزاد شود.
از سویی تمامی دوستانی كه رضا را ملاقات كرده‌اند، تاكید میكنند رضا از روحیه‌ی بسیار بالایی برخوردار است اما از نظر جسمی در شرایط خطرناكی قرار دارد و باید به زودی آزاد شود و اعتصاب غذایش پایان یابد.
رضا از تمام افراد و تشكل‌هایی كه از او و خانواده اش حمایت كرده‌اند تشكر كرده و گفته "دست شما را میبوسم، تا وقتی قلب شما می‌تپد قلب من هم می‌تپد.من از همه شما تشكر میكنم".
كمیته دفاع از رضا شهابی خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری رضا شهابی است و از اعضا و نیز افراد و تشكل‌های حامی درخواست میكند از انجام هیچ‌گونه تلاشی در این راستا فروگذار نكنند.
همچنین از اعضای این كمیته درخواست میشود برنامه‌ها و نظرات پیشنهادی خود را به این كمیته ارسال نمایند.
كمیته دفاع از رضا شهابی- ٢٧ آذر ٩٠
***
رضا شهابی به بیمارستان منتقل شد
رضا شهابی همچنان در اعتصاب غذا بسر میبرد
بنا بر خبر منتشر شده از سوی سندیكای كارگران شركت واحد رضا شهابی عضو هیات مدیره این سندیكا با پیگیری خانواده اش جهت معالجه بیماری آرتروز خود روز سه شنبه ٢٢ آذر به بیمارستانی در تهران منتقل گردید و در آنجا توسط پزشكان متخصص معاینه و ادامه رسیدگی كامل به بیماری وی روزهای بعد موكول گردید. رضا در اعتراض به ادامه بازداشت خود در زندان از اول آذر ماه در اعتصاب غذا به سر میبرد و وضعیت جسمی او وخیم است. در این رابطه سندیكای شركت واحد ضمن اعلام حمایت از رضا شهابی همكار خود، از او خواستار پایان دادن به اعتصاب غذایش شده است. در این بخش از اطلاعیه شركت واحد آمده است:
"اعضای سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از عضو بازداشتی خود از رضا می‌خواهد برای حفظ سلامتی خود اعتصاب غذای خود را بشكند تا پزشكان بتوانند رسیدگی‌های تكمیلی را با آرامش خیال به نتیجه برسانند."
همچنین بهنام ابراهیم زاده یكی دیگر از كارگران زندانی كه به ٥ سال زندان محكوم شده و همچون رضا شهابی از ٢٢ خرداد ٨٩ تا كنون در زندان است، طی پیامی در همبستگی با رضا ضمن درخواست از او به پایان دادن به اعتصاب غذ، خواهان رسیدگی به وضعیت وخیم جسمی رضا شده و اعلام میكند كه در صورتیكه به وضع رضا رسیدگی نشود، او نیز به اعتصاب غذایش كه از ٢٣ آذر آغاز كرده است ادامه خواهد داد.
کمپین برای آزادی کارگران زندانی همچون همكاران، همچون بهنام ابراهیم زاده و دیگر دوستداران رضا شهابی از او میخواهد که به اعتصاب غذای خود خاتمه دهد. ما از همه كارگران و همگان میخواهیم كه رضا شهابی و كارگران زندانی را مورد وسیعترین حمایت خود قرار دهند. اعتراض خود را به فشارهای جمهوری اسلامی بر زندانیان سیاسی اعلام دارند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه كارگران زندانی، رضا شهابی، بهنام ابراهیم زاده، ابراهیم مددی، علی نجاتی، رسول بداغی و همه زندانیان سیاسی از زندان شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٤ آذر ١٣٩٠، ١٥ دسامبر ٢٠١١
***
حمایت سندیكای شركت واحد از اعتراضات صنفی سندیکای شرکت اتوبوس رانی میلر شهر یورك استان انتاریو كانادا
با خبر شدیم در پیکار برای زندگی بهتر و رسیدن به زندگی شرافتمندانه که لایق همه کارگران می‌باشد همکاران ما درسندیکای کارگران شرکت اتوبوس رانی میلر شعبه ١٥٨٧ شهر یورک استان انتاریو در اعتصاب به سر می‌برند و كارفرمای چند ملیتی خود را با ضرر بیشماری روبرو كرده‌اند در حالی كه كارفرمای مزبور اعلام داشته این اعتراضات هیچگونه ثمری نخواهد داشت.
ما در کنار شما هستیم و میدانیم که بسیاری از رانندگان این سندیکا زنان و مردان هموطن ما میباشند که در طول سالیان گذشته در کنار سندیکای واحد بوده‌اند. امید داریم که این اعتصاب هر چه زودتر با دستیابی شما برای حقوق و مزایای بیشتر و به نفع كارگران به پایان برسد.
اعتصاب آزمایشگاهی است که از دل آن نیروی واقعی جنبش کارگری تربیت میشود و کارگران رهبران واقعی خود را میشناسند.
در حالی كه ما عقیده داریم با هم بودن رمز واقعی موفقیت می‌باشد، امیدواریم ساکنان ایرانی منطقه یورک و دیگر شهرهای نزدیک به اعتصابیون با کمک‌های مادی و معنوی خود نگذارند هم میهنانشان در نزدیکی ایام کریسمس خود را تنها احساس کنند.
با امید به گسترش صلح و عدالت در همه جهان
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
آذر ماه ١٣٩٠
***
کشته شدن کارگران در اثر وقوع انفجار در کوره‌ی کارخانه‌ی نورد غدیر یزد
بنا بر گزارش ایلنا، ساعت بیست روز یکشنبه بیستم آذرماه و در شیفت پایانی کارخانه‌ی نورد فولاد غدیر یزد که در آن هنگام ٢٣ کارگر مشغول به کار بودند، انفجار مهیبی رخ داد و تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش ١٠ کارگر از ٢٣ کارگر مشغول به کار، جان خود را از دست داده‌اند و بنا بر همین گزارش بقیه‌ی کارگران نیز بین ٤٥ تا ٨٥ درصد سوختگی دارند. این پنجمین انفجاری است که از زمان شروع به کار کارخانه در سال ٨٦ اتفاق می‌افتد و تا کنون هیچ نهادی پاسخ‌گوی این فجایع نبوده است.
پنج انفجار و هر بار کشته و زخمی شدن تعدادی از کارگران برای کارفرما و مسئولین اداره‌ی کار و بازرسی و سایر نهاد‌های ذی‌صلاح که ظاهرن مسئولیت حفظ جان انسان‌ها را برعهده دارند، دلیل کافی برای مجازات عامل یا عاملان این سهل‌انگاری نیست؛ این در حالی است که باز هم بنا بر همان گزارش: «بررسی‌های انجام شده در خصوص انفجار در کارخانه‌ی غدیر، تا این لحظه از نقض آشکار اصول ایمنی در هنگام ذوب ضایعات فولادی حکایت می‌کنند.»
این نمونه‌ای عینی از کارکرد واقعی مناسباتی است که حفظ و تداوم سودآوری، اولویت مهم و دغدغه‌ی اصلی آن است و آن چه در این میان پشیزی ارزش ندارد جان هزاران کارگری است که بنا بر آمارهای رسمی، سالیانه بر اثر حوادث ناشی از کار کشته و مصدوم می‌شوند.
کمیته‌ی هماهنگی ضمن اظهار تأسف عمیق از این حادثه و عرض تسلیت به خانواده‌ی این کارگران، خواهان مجازات عامل یا عاملان این فاجعه‌ی دردناک است.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٢ آذرماه ١٣٩٠
***
پیام الکس گوردون، از اتحادیه کارگران قطار، کشتیرانی و حمل ونقل بریتانیا به رضا شهابی
رفیق عزیز، رضا شهابی
این پیام را بنا به درخواست دوستان و رفقای "اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" برایتان می‌نویسم. من ریاست اتحادیه کارگران کشتی رانی و حمل نقل را به عهده دارم که از هشتاد هزار کارگر حمل و نقل عمومی در بریتانیا، شامل کارگران قطار، مترو، اتوبوس و تاکسی، تشکیل شده است.
امروز کارگران در سراسر جهان در حال آماده شدن برای مهم‌ترین مصاف احتمالی با سرمایه داری جهانی در طول تاریخ هستند. ما بطور مرتب در جریان مبارزه شما برای آزادی سیاسی و در راه کسب حقوق کارگری، و سرکوب آشکار و بی شرمانه شما و دیگر رفقای کارگر که توسط رژیم ضد طبقه کارگر ایران صورت می‌گیرد، قرار داریم.
در ماه اوت سال ٢٠١٠ در کنگره فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل (آی تی اف) در مکزیکوسیتی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، من توانستم قطنعامه‌ای در حمایت از سندیکای کارگران شرکت واحد و نمایندگان زندانی این سندیکا از جمله خود شما ارائه دهم. در آن قطعنامه بطور مشخص از شما نام برده شده بود. ما امسال در همکاری با نمایندگان سوسیالیست و نمایندگان مدافع طبقه کارگر در پارلمان بریتانیا، کوشیده‌ایم که موضوع شما را برجسته و آزادی شما را درخواست کنیم.
ما به استقلال و حق حاکمیت مردم و جنبش کارگران در ایران احترام می‌گذاریم و آماده هر گونه یاری به شما هستیم تا آزادی خود را بدست آورید و به مبارزه خود برای کسب حقوق کارگران در ایران ادامه دهید.
به همین دلیل من بنا به درخواست رفقای خود در جنبش کارگری ایران، از شما تقاضا می‌کنم که اعتصاب غذای خود را که اکنون ٢١ روز از آن می‌گذرد، بشکنید. ما از قاطعیت شما علیه شکنجه و سرکوب توسط رژیم ایران آگاهیم. هیچ کس، حتی دشمنان شما نمی‌توانند نسبت به شهامت و اراده شما برای مبارزه در راه باورها و کسب حقوق خود، تردید داشته باشد. از شما تقاضا می‌کنم که اعتصاب غذای خود را بشکنید؛ زیرا جنبش کارگری، نیازمند است که رهبرانی چون شما زنده بمانند و نمیرند. دردی که شما از نخوردن غذا متحمل شده‌اید از این به بعد منجر به صدمات بیشتر و شاید نابود کننده در کارکرد اندام شما (کبد، کلیه، قلب و ...) خواهد شد.
من صمیمانه از شما تقاضا می‌کنم که اقدام شجاعانه و از جان گذشته‌ی اعتصاب غذای خود را بشکنید؛ اعتصابی که اگر ادامه یابد مردم ایران را از یکی از رهبران خود محروم خواهد کرد، همان گونه که رژیم ضد طبقه کارگر ایران تلاش می‌کند با ربودن، به ناحق زندانی کردن و اعدام رهبران جنبش شما انجام دهد.
لطفا به خانواده و رفقای خود در سراسر جهان اعلام کنید که اعتصاب غذای خود را می‌شکنید تا باور خود به توانایی جنبش ما در رسیدن به پیروزی را نشان دهید.
در همبستگی با شما،
الکس گوردون (Alex Gordon)
رئیس اتحادیه کارگران قطار، کشتیرانی و حمل و نقل بریتانیا (RMT)
١٢ دسامبر ٢٠١١
ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
***
پیام تسلیت و همدردی به خانواده‌های کارگران جان باخته کارخانه نورد فولاد غدیر یزد
شب یکشنبه ٢٠ آذر ٩٠ ساعت ٨ شب کوره کارخانه نورد فولاد غدیر یزد بر اثر اهمیت ندادن مدیران کارخانه به ایمنی محل کار و حفظ جان کارگران، منفجر گردید و علاوه بر اینکه ١٥ کارگر را به شدت مجروح و مصدوم نمود، (درصد سوختگیها بین ٤٥ تا ٨٥ درصد اعلام شده) جان ٨ نفر را نیز گرفت. آسیب دیدن و جان باختن کارگران در محیطهای کار در ایران در کنار استثمار و چپاول کارگران و نپرداختن ماهها و سالها دستمزد اندکشان به نرم و عرف سیستم سرمایه داری تبدیل گشته است. روزی نیست که در محیطهای کاری به خاطر سودپرستیهای جنونانه کارفرمایان که حاضر نیستند کمترین هزینه‌ای جهت کاهش خطرات ناشی از کار صرف بکنند، کارگرانی دچار آسیبهای جبران ناپذیری مانند نقص عضو و از کار افتادگی نشوند یا جانشان را از دست ندهند. اما عوامل این جنایات یعنی کارفرمایان بدون هیچ دغدغه‌ای به زندگی عادی خود و وظیفه بهره کشی از کارگران ادامه می‌دهند. از نظر ما کارگران، کارفرما و عوامل او در کارخانه نورد غدیر یزد مسئول مستقیم آسیب دیدگی و جان باختن کارگران هستند و باید به این جرم محاکمه و مجازات شوند.
ما ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های کارگران جان باخته کارخانه نورد فولاد غدیر یزد، خواهان محاکمه و مجازات کارفرما و همه کسانی هستیم که در جلوگیری از این فاجعه قصور کرده‌اند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
٢٣/٩/١٣٩٠
***
ترجمه نامه جین نلیست به مقامات جمهوری اسلامی ایران
رضا شهابی را آزاد کنید!
من این نامه را در محکومیت دستگیری و اذیت و آزار فعالان کارگری در ایران می‌نویسم. فعالان کارگری در ایران مورد حملات پی درپی و دستگیری توسط مقامات حکومت ایران قرار دارند. بطور مشخص، این نامه را برای این نوشتم که نگرانی شدید خود را نسبت به سلامتی و تندرستی رضا شهابی که برای دومین بار از تاریخ ٢٢ نوامبر ٢٠١١ در اعتصاب بسر می‌برد را ابراز کنم.
رضا شهابی عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، در زندان بدنام اوین به مدت بیش از ١٨ ماه است که مبحوس می‌باشد. او در تاریخ ١٢ جون ٢٠١٠ بدون هیچ دلیلی دستگیر شد. بعد از تقریبا یک سال در تاریخ ٢٥ ماه مه ٢٠١١ وی به اتهام “تبلیغات علیه نظام جمهوری اسلامی” و ” توطعه علیه امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفت. شهابی با موقعیتی ناروشن هنوز در زندان بسر می‌برد. بر طبق آخرین خبرها سلامتی او در خطر جدی است. بر اثر شرایط بسیار نامساعدی که رضا بسر می‌برد و همچنین بدتر شدن اوضاع جسمی او ترس بسیار است که قسمت‌هائی از بدن رضا از کار بیافتد. رضا از ٢٢ نوامبر ٢٠١١ در اعتراض به ناعادلانه بودن دستگیری خود دست به اعتصاب غذا زده است.
من حملات مداوم و آشکار به حقوق کارگران در ایران را محکوم می‌کنم و خواستار آزادی فوری و بی قید شرط رضا شهابی و همه فعالین کاگری در بند هستم. من از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم که حقوق کارگران برای سازماندهی و داشتن تشکل مستقل ،تجمع، و آزدی بیان را به رسمیت بشناسد.
جین نلیست (Jane Nellist)
اتحادیه سراسری معلمان بریتانیا در شهر کاونتری
مقام: دبیر اتحادیه
ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
***

اخبار بین المللی

قزاقستان: پلیس با تیراندازی ١٠ تن از كارگران را به قتل رساند
بی بی سی فارسی در خبری گزارش داد كه روز جمعه ١٦ دسامبر درگیری پلیس با کارگرانی که از بیش از شش ماه قبل در تقاضا برای بالارفتن دستمزدشان میدان اصلی شهر نفت خیز جانائوزن را اشغال کرده بودند، ده کشته و ده‌ها مجروح بر جای گذاشتند. به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی به سوی چند هزار کارگر صنعت نفت که در اعتراض به اخراج و کمبود دستمزد در میدان مرکزی شهر اجتماع کرده بودند، آتش گشودند. براساس گزارشها، ساختمانهای اطراف میدان به آتش کشیده شد و دولت قزاقستان نیروهای ویژه را برای مقابله با نا آرامی به این شهر اعزام کرد.
***
قزاقستان: اعلام وضعیت اضطراری در یک شهر به دنبال اعتراض کارگران
به دنبال درگیری‌های روز جمعه میان کارکنان اعتصابی شرکت نفت و پلیس در شهر «ژانا اوزِن» قزاقستان و کشته شدن دستکم ١٠ تن، رئیس جمهور قزاقستان در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وبسایت ریاست جمهوری قزاقستان، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور این کشور، روز شنبه اعلام کرد که به منظور «کسب اطمینان از امنیت عمومی، برقراری دوباره نظم و حمایت از حقوق و آزادی‌های شهروندان»، تا ١٥ دی‌ماه، در شهر «ژانا اوزِن» وضعیت اضطراری برقرار می‌شود.
بر این اساس در تاریخ تعیین شده، دست زدن به اعتصاب و برگزاری هرگونه اعتراض عمومی ممنوع اعلام شده و رفت و آمد درون شهری و برون شهری نیز در این شهر با محدودیت همراه خواهد بود.
این محدودیت‌ها پس از آن اعمال شد که روز جمعه، درگیری میان مأموران امنیتی و کارگران اعتصاب کننده شرکت نفت «کازمونای‌گاز» در شهر غربی «ژانا اوزِن»، موجی از ناآرامی و خشونت را در این شهر به راه انداخت و برخی مناطق، از جمله تالار شهر به آتش کشیده شد.
در جریان این ناآرامی‌ها دستکم ١٠ تن کشته‌ و ٧٥ تن زخمی شده‌اند. خبرگزاری اینترفکس نیز از بازداشت حدود ٧٠ تن خبر داده است.
پلیس کارگران اخراجی شرکت نفت «کازمونای‌گاز» را عامل این تشنج اعلام کرده، حال آن‌که معترضان و همچنین شبکه تلویزیونی متعلق به اپوزیسیون قزاقستان تأکید دارند که پلیس ضد شورش شلیک به سوی جمعیت را آغاز کرده است.
در حال حاضر به دستور دولت، نیروهای امنیتی تقویتی به «ژانا اوزِن» اعزام شده‌اند و وزیر کشور قزاقستان نیز روز شنبه وضعیت در این شهر را آرام اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران تن از کارگران شرکت نفتی «کازمونای‌گاز» از ماه مه دست به اعتصاب زده و خواستار بهبود وضعیت کار خود و افزایش دستمزدشان شده‌اند.
این شرکت نفتی تعداد کارگران اعتصاب کننده را دو هزار و ٥٠٠ تن اعلام کرده، حال آن‌که نمایندگان این کارگران این رقم را تا ١٦ هزار تن خوانده‌اند.
شرکت نفتی «کازمونای‌گاز»، در واکنش به اعتراض‌ها، اعتصاب کارگران را غیرقانونی اعلام و در این مدت «٩٨٩ کارگر» را اخراج کرده است.
قزاقستان دارای ذخایر عظیم انرژی است و از همین جهت در کانون توجه چین و همچنین غرب، که خواهان کاهش وابستگی‌اش به منابع روسیه است، قرار دارد.
منبع: رادیو فردا
***
عمان: اعتراض ٢٥٠ کارگر به عدم دریافت دستمزد
به گزارش Muscat Daily روز سه شنبه ٦ دسامبر بیش از ٢٥٠ کارگر پروژه Amjaad Modern Projects در منطقه Shatti Al Qurm دست به تجمع زدند و خواهان دریافت ٣ ماه دستمزد معوقه خود شدند. یکی از کارگران معترض می‌‌گوید: با وجود اینکه دستمزد‌های ما بین ٤٠ تا ٥٠ ریال عمانی (١٠٤ تا ١٢٩ دلار) در ماه است، مدیریت دستمزد‌های ما را بموقع پرداخت نمی‌کند. حتا غذائی که در کمپ به ما میدهند بهداشتی نیست. این منبع می‌نویسد موقعی که آنها برای اطلاع از موضوع قصد گفتگو با مدیریت پروژه را داشتند، به وسیله چند نفر لباس شخصی که مدعی بودند از نیروهای امنیتی هستند، از ورود آنها ممانعت بعمل آمد و به آنها گفته شد که این موضوع نباید به بیرون درز پیدا بکند.
***
بحرین: بازگشت به کار ٤٨٠ اخراجی
به گزارش آژانس خبر گذاری کویت وزارت بهداشت و درمان بحرین روز دوشنبه ١٢ دسامبر اعلام کرد که ٤٨٠ نفر که در جریان اعتراضات اخیر از کار اخراج شده بودند، به کار باز گردانده شده‌اند. بیشتر آنها از کارمندان بیمارستان و پرستاران هستند که در جریان اعتراضات فوریه - مارس به یاری مجروحین و معترضین شتافته بودند. حکومت بحرین که قبلا اعلام کرده بود که این اخراجی‌ها همه اغتشاشگر هستند، هم اکنون در اثر فشار‌های داخلی و بین‌المللی مجبور به باز گرداندن اخراجی‌ها میشود و به روی خود هم نمی‌آورد. تعدادی از پزشکان و پرستاران قبلا در دادگاه نظامی به زندانهای طولانی مدت محکوم شده بودند. آنها در مصاحبه‌های متعدد اعلام کرده‌اند که تحت شکنجه بوده‌اند و آنها را تهدید به تجاوز کرده‌اند.
***
یونان: حمایت کارگران معترض از کارگران اعتصابی صنعت فولاد
به گزارش خبرگزاری فرانسه هزاران تن از اعضای اتحادیه‌های کارگری و دانشجویان یونان در حمایت از اعتصاب سراسری کارگران کارخانه تولید فولاد هلنیک هالیوورگیا، در شهر آتن تظاهرات کردند. کارگران کارخانه مذکور از روز ٣١ اکتبر امسال در اعتراض به اخراج ٥٠ نفر از همکاران خود و طرح کاهش دستمزدها در اعتصاب بسر می‌برند. شرکت مزبور که یکی از سه شرکت اصلی تولیدکننده فولاد در یونان است، اعلام کرد که در حال زیاندهی است. اتحادیه‌های کارگری با اشاره به افزایش تولید این کارخانه، این ادعا را رد می‌کنند. اتحادیه‌های کارگری گفته‌اند كه حدود ١٨٠ کارگر دیگر این کارخانه نیز تهدید به اخراج شده‌اند.
***
بلغارستان پایان اعتصاب کارکنان شرکت راه آهن دولتی
کارکنان شرکت راه آهن دولتی بلغارستان روز شنبه ١٢ دسامبر به اعتصاب سراسری سه هفته‌ای خود در اعتراض به طرح اخراج نیروی کار از این شرکت، پایان دادند. اتحادیه‌های کارگری بلغارستان و مدیریت شرکت راه آهن دولتی این کشور از توافق بر سر یک قرارداد جدید کاری خبر دادند. این قرارداد، پرداخت دستمزد کارگران و امکان اصلاحات در ناوگان ریلی این کشور را تضمین میکند. قرار است توافق نهایی روز دوشنبه منعقد شود. اعتصاب سراسری کارکنان شرکت راه آهن دولتی بلغارستان که برای ٨ ساعت در روز اجرا می‌شد ضرری به مبلغ یک میلیون و ٦٧٠ هزار دلار به شرکت یاد شده وارد ساخت.
***
دانمارک: اعتصاب کارگران راه آهن
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حدود ١٠٠٠ کارگر بخش نگهداری شرکت دی اس بی راه آهن دانمارک از اوایل هفته جاری دست به اعتصاب زده‌اند. بنا به گفته مقامات خطوط راه آهن دولتی دانمارک، ادامه اعتصاب کارگران راه آهن که از یک هفته پیش در اعتراض به کاهش دستمزد و مزایای بازنشستگی آغاز گردیده، باعث لغو حرکت حدود نیمی از قطارها شده است. دی اس بی بزرگترین شرکت راه آهن دانمارک و دارای حدود ٩٣٠٠ پرسنل است و حدود ١٩٥ میلیون مسافر در سال جابجا می‌کند.
***
فرانسه: اعتصاب عمومی کارکنان فرودگاهها در آستانه سال نو میلادی
خبرگزاری یورونیوز خبر داد كه در آستانه سال نو میلادی کارمندان بخشهای امنیتی فرودگاههای سه شهر فرانسه در اعتراض به حقوق و مزایای پایین اعتصاب عمومی کرده‌اند. میانگین حقوق این افراد بین ١٠٠٠ تا ١٤٠٠ یورو در ماه است که از سقف میانگین پایین‌ترین حقوق در فرانسه پایین‌تر است. این میانگین حقوق، در وافع نصف پول بلیطی است که برخی از مسافران برای سفرهای سال نو می‌پردازند. اعتصاب این كاركنان در آستانه سفرهای سال نو بسیاری از مسافران را که بعد از یکسال قصد سفر داشته‌اند با مشكل جدی روبرو كرده است.
در اسپانیا نیز بخشی از خدمه پرواز و خلبانان شرکت ایبریا نیز اعتصاب کرده‌اند.