٨  آذر  ١٣٩٠ -  ٢٩  نوامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٨٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی

اعتصاب و اعتراض

تظاهرات گسترده ی کارگران در تبریز
هزاران نفر از کارگران و بازنشستگان آذربایجان شرقی در تبریز در سالگرد تصویب قانون ضد کارگری کار اسلامی و در اعتراض به برده وارتر شدن قوانین حاكم بر كار، بر علیه این قانون اقدام به تظاهرات کردند. به گزارش آذوح این کارگران با سردادن شعارهایی نظیر "کارگر اویاخدی اوز حققینه دایاخدی" (كارگر بیدار است، از حق خود آگاه است) و "وزیر بی لیاقت استعفا استعفا" خواهان رسیدگی به ماه‌ها بیکاری و عدم دریافت حقوق خود شدند. این کارگران با در دست داشتن پارچه نوشته‌ها و سردادن شعار، اعتراض خود را نسبت به پیش نویس اصلاح قانون کار اعلام داشتند. یكی از این كارگران گفت: ما هر روز شاهد خالی ترشدن سفره‌های کارگران و بازنشستگان هستیم که وضعیت آنان با وجود تورم و کمتر شدن قدرت خرید هر روزبد‌تر می‌شود.
این تجمع پرشور در حالی برگزار گردید که نیروهای امنیتی از روزهای گذشته با تهدید فعالین کارگری آنان را نسبت به برخوردهای شدید هشدار داده بودند.
***
کارگران کارخانه ریسندگی پرریس دست به اعتصاب زدند
بنا برگزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز اول آذر منتشر كرده است، کارگران ریسندگی پرریس در شهر سنندج از صبح همان روز کلیه دستگاههای کارخانه را خاموش کردند و طی تماسی با کارفرما به وی اعلام کردند تا دریافت دستمزدهای معوقه خود درب کارخانه را خواهند بست. بنا براین گزارش حتی نگهبانان کارخانه نیز به اعتصاب پیوسته اند و در اقدامی متحدانه پس از خاموشی دستگاهها، همه کارگران به خانه های خود رفتند و فقط دو نفر نگهبان در کارخانه باقی ماند. این کارگران مدت ٨ ماه است دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند و علاوه بر آن کارفرما پس از گذشت ٨ ماه از سال ٩٠ عیدی و پاداش سال ٨٩ این کارگران را نیز پرداخت نکرده است.
بنا بر خبر دیگری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢ آذر منتشر كرد، این کارگران با دریافت یکماه از دستمزدهای معوقه خود به اعتصاب خود پایان دادند. کارفرمای این کارخانه همچنین به کارگران وعده داد تا دهم آذر ماه عیدی و پاداش سال ٨٩ آنان را نیز پرداخت خواهد کرد.
***
تجمع کارگران شهرداری خرمشهر
بیش از ٥٠٠ تن از کارگران شهرداری خرمشهر روز یکشنبه ۲۹ آبان هم در مقابل شهرداری خرمشهر دست به تجمع اعتراضی زدند. این كارگران از اولین ساعات صبح مقابل شهرداری تجمع کرده و خواستار ٦ ماه حقوق معوقه خود شدند.
***
تجمع اعتراضي كارگران آجر پزي شل مقابل اداره كار سنندج
بنابه خبری كه كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري منتشر كرده است، روز يكشنبه ٢٩ آبان، تعداد ٤٠ نفر از كارگران آجرپزي شل واقع در جاده سنندج - كامياران در اعتراض به اخراج و حقوق هاي معوقه خود در مقابل اداره كار سنندج دست به تجمع زدند. مسئولين اين نهاد طي تماس تلفني با حساب دار كارخانه شل از ايشان خواستند تا در جمع كارگران حضور پيدا كنند و در ادامه طي مذاكراتي كه بين كارگران و مسئولين اداره كار و حساب دار شركت صورت گرفت، به كارگران قول مساعد داده شد تا ١٥ روز آينده گزارش كاملي از حقوق معوقه كارگران به اداره كار ارائه داده شود تا اداره كار تصميمات لازم را در اين مورد اتخاذ نمايد.
***
كارگران فرش غرب کرمانشاه معترض به بیكارسازی هستند
بنابر خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری منتشر كرده است، ٨٠ نفر از کارگران قراردادی کارخانه فرش غرب واقع در محور کرمانشاه - بیستون اخراج شدند. این کارگران با راه اندازی مجدد کارخانه در سال ٨٨، بصورت قراردادی مشغول به کار شده بودند، اما مدیریت به بهانه تحریم اقتصادی و نبود الیاف، در تاریخ ٢٨ آبان آنها را اخراج کرده است. در ادامه این خبر آمده است كه کارگران بیکار شده، قصد دارند در اعتراض به این تصمیم مدیریت، روز اول آذر در مقابل اداره کار شهر کرمانشاه تجمع کنند.
***
تجمع اعتراضی کارگران بیكار در مقابل پالایشگاه آبادان
شمار زیادی از کارگران بیکار و جوانان جویای کار در شهر آبادان روز ٢٩ آبان در مقابل درب اصلی پالایشگاه آبادان تجمع اعتراضی برپا كردند. این جوانان خواهان رفتن به سر كار و تأمین شغل مناسب برای خود و دیگر بیكاران شهر شدند.
***
کارگران کارخانه نیرو رخش ٧ ماه است دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند
بنا بر خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است کارگران کارخانه نیرو رخش در شهر سنندج مدت ٧ ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند. این کارگران چندی پیش در این رابطه به اداره کار سنندج شکایت کردند و هیئت تشخیص این اداره کارفرما را مکلف به پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران کرد. در پی رای هیئت تشخیص اداره کار سنندج کارفرمای این کارخانه با شکایت به هیئت حل احتلاف اداره کار سنندج خواهان شکستن رای هیئت تشخیص این اداره شده است.
***
کارمندان ستاد بسیج اقتصادی جلوی وزارت صنعت تجمع کردند
کارمندان ستاد بسیج اقتصادی کل کشور صبح روز ٢ آذر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود در ماه های گذشته، جلوی ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع در خیابان سمیه تجمع کردند. تجمع كنندگان که از ساعت ٩ صبح جلوی ساختمان شهید مطهری تجمع کرده بودند، خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شرکت چینی اسپیدار ساوه
کارگران شرکت چینی اسپیدار ساوه در اعتراض به عدم دریافت ٧ ماه دستمزد، در مقابل این کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت کفش پویش
مدیریت شرکت کفش پویش واقع در کیلومتر ١٤ جاده مخصوص کرج از پرداخت دستمزدهای معوقه ٢ ماهه هشت نفر از کارگرانی که طی یکماه گذشته از کار اخراج شده اند، خودداری می ورزد. این کارگران اخراجی نیز با تجمع در برابر این شرکت خواهان دریافت دستمزدهای معوقه خود شدند.
***
اعتصاب کارگران شرکت معتبر اداره راه در جاده سنندج ـ مریوان
کارگران شرکت معتبر اداره راه شاغل در مسیر سنندج ـ مریوان که در پروژه احداث جاده گاران در گردنه هه مروله واقع در مسیر سنندج ـ مریوان مشغول بکار می باشند در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای خود، نبود سرویس بهداشتی، فقدان آب آشامیدنی، نامناسب بودن غذا، اخراج ٢ تن از همکاران خود و برخورد نامناسب با کارگران، دست به اعتصاب زده اند.
***
اعتراض کارگران شرکت صنایع هواپیمایی ایران
بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران شرکت صنایع هواپیمایی ایران به عدم پرداخت ٨ ماه دستمزدهای معوقه خود اعتراض نمودند.
***
ادامه تجمع كارگران لوله سازي اهواز در مقابل دفترحراست كارخانه
صبح روز سه شنبه اول آذرماه بيش از ١٠٠ تن از كارگران كارخانه لوله سازي اهواز در اعتراض به عدم دريافت ٢٧ ماه حقوق خود بار دیگر دست به تجمع اعتراضي زدند. كارگران از با تجمع در مقابل ساختمان حراست كارخانه بار ديگر به بي اعتنايي و عدم پاسخگويي مقامات به وضعيت خود اعتراض كرده و به ادامه تجمعات خود تا پاسخگويي مسئولين و گرفتن حقوق خود باز هم تاكيد كردند.
در خبر دیگری كه روز ٦ آذر منتشر شده است، از این خبر داده بود كه اعتراض این كارگران با تجمع در مقابل ساختمان حراست این شركت، وارد هفتمین هفته خود شده است.
***
مهلت خواستن از كارگران مخابرات راه دور
بدنبال اعتراضات و تجمعات مستمر كارگران شركت مخابرات راه دور طي ماههاي اخير مبني بر عدم پرداخت ٢ سال حقوق معوقه شان، سرانجام مقامات استانداري در وحشت از ادامه و گسترش اين اعتراضات در شيراز و تهران از كارگران معترض يكماه مهلت خواستند. كارگران يك ماه مهلت دادند تا حقوقشان بعد از اين زمانبندي پرداخت شود در غير اينصورت تجمعات و اعتراضات مجددا برگزار خواهد شد.
***
کارگران فضای سبز شهر سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است است کارگران فضای سبز شهر سنندج در اعتراض به اخراج سه ماهه خود در هر سال، از ساعت ١٠ صبح تا نزدیک ظهر روز ٦ آذر در مقابل دفتر فضای سبز این شهر در خیابان دیدگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. بنا بر این گزارش در ادامه این تجمع مسئولین فضای سبز شهر سنندج برای پاسخگویی به کارگران ناچار شدند با شهرداری مرکزی سنندج موضوع را در میان بگذارند که نهایتا قرار شد ٧ آذر برای رسیدگی به خواستهای کارگران، شهردار مرکزی سنندج با آنان ملاقات حضوری داشته باشد. در این تجمع، کارگران ناحیه ٣ فضای سبز شهر سنندج شرکت داشتند و قرار است ٧ آذر کارگران دو منطقه دیگر نیز در مقابل شهرداری مرکزی سنندج به این کارگران بپیوندند. مجموع کارگران فضای سبز شهر سنندج حدود ٢٠٠ نفر هستند که هر کدام از آنها تا ١٠ سال سابقه کار دارند و هر ساله از اول آذر تا اول اسفند ماه از کار خود اخراج میشوند. در این مدت، این کارگران هیچ حقوقی نمیگیرند و بیمه های آنان رد نمی شود تا اینکه بار دیگر از اول اسفند هر سال شروع بکار کنند. این کارگران از آنجا که مدت ٩ ماه از سال را در فضای سبز شهر سنندج کار میکنند خواهان برقراری دستمزد و بیمه های خود در طول سه ماه دیگر سال یعنی از اول آذر تا اول اسفند ماه هستند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

بیش از ۵۰ درصد از کارگران زیر خط فقر قراردارند
ایلنا از قول حسین كمالی، وزیر سابق کار رفسنجانی و خاتمی گفته است: "شاید بتوان گفت که اکثرکارگران کشور فقیرانه زندگی می‌کنند و کمبود فرصت‌های شغلی برای جوانان موجب شده است تا بسیاری از آن‌ها به رغم آمادگی برای کار در خانواده‌های خود سربار حقوق اندک خانواده باشند. ... در حال حاضر ادامه حضور ۷۰۰ هزار بازنشسته در بازار کار ایران بیانگر آن است که حقوق بازنشستگی تکاپوی معیشت آن‌ها را نمی‌کند و مجبور هستند که دوران سالخوردگی و استراحت خود را نیز کار کنند." در ادامه م گوید: "در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق واحدهای صنعتی کشور به دلیل غیر رقابتی بودن فعالیت‌های خود در صورتی که بازسازی نشوند و در چارچوب دانش روز دنیا فعالیت نکنند به سمت تعطیلی و ورشکستگی سوق خواهند یافت و در این حالت کارگران بیش از گذشته کار خود را از دست خواهند داد." در ادامه می گوید: "افزایش تعداد معتادان، ‎میزان طلاق، کاهش ازدواج و افزایش تعداد زندانیان بی‌ارتباط با بیکاری، ‎فقر و نداری نیست. ... در صورتی که نرخ خط فقر را در کشور حدود یک میلیون تومان دستمزد در نظر بگیریم به این نتیجه می‌رسیم که بیش از ۵۰ درصد از کارگران زیر خط فقر گذران معیشت می‌کنند."
***
فشار فزاینده بر كارگران شركت پرهون طرح در نیروگاه سیكل تركیبی سنندج
طبق خبری كه وبلاگ "کارگران نیروگاه های ایران" منتشر كرده است، در پی اعتراضات و اعتصابات مكرر كارگران شركت پرهون طرح در نیروگاه سیكل تركیبی سنندج، مدیران دفتر تهران با حضور در كارگاه سنندج با قصد فریب و توهم آفرینی با كارگران به گفتگو نشسته اند. آنان اظهار داشته اند كه شركت به دلیل كمبود نقدینگی مایل به فروش ماشین آلات سنگین هستند و از كارگران خواسته اند كه فعلا به صورت داوطلبانه یك ماه به مرخصی بروند تا وضعیت شان روشن شود. كارگران اما، دریافته اند كه صورت وضعیتهای میلیاردی واریز شده به حساب شركت در محلهای دیگر سرمایه گذاری شده است. و می دانند كه این بار سایه اخراج بر سر ٨٠ كارگر باقی مانده در دفتر مهندسی، اداری، خدمات و معدود كارگران فنی هر ساعت گسترده تر می شود و با شروع زودهنگام سرما و بیكاری گسترده، دیگر امیدی به یافتن كار ندارند. این كارگران كه ٣ ماه از شركت طلب دارند هر لحظه خود را در معرض اخراج می بینند و زندگی پر از رنج و استرسی را تحمل می كنند.
***
ساعت کار کارکنان صنعت نفت در تهران افزایش می یابد
وزارت نفت رژیم اسلامی طی بخشنامه ای مدت ١ ساعت و ٣٠ دقیقه به ساعات كاری کارکنان صنعت نفت شاغل در تهران افزود است. طبق این بخشنامه ساعت کاری همه این كارگران از ساعت ٢ و ٣٠ دقیقه بعدازظهر به ساعت ٤ تغییر می كند و از روز اول آذرماه لازم الاجرا گردیده است.
***
بیش از ٧٠٠ نفر از كارگران شركت پتروشیمی آبادان ٤ ماه حقوق طلب دارند
بيش از ٧٠٠ كارگر پتروشيمي پتروسینا آبادان ٤ ماه است كه حقوق نگرفته اند. این كارگران روز ٢ آذر براي دريافت حقوق شان به بانك مراجعه كردند ولي متوجه شدند كه هيچ پولي به حسابشان واريز نشده است.
***
كارگران شركت صنعتي مهرآباد ٧ ماه است بدون حقوق كار مي كنند
كارگران شركت صنعتي مهرآباد تهران از ارديبهشت ماه امسال تاكنون حقوقشان را دريافت نكرده اند. بنا بر اين گزارش از ارديبهشت ماه كارفرماي اين شركت به كارگران حقوق كامل نداده و فقط گاها ٥٠ درصد حقوق شان ماهيانه پرداخت مي شده است.
***
كارگران در پلاسكوكار تا ١٧ ساعت كار می كنند
مديريت كارخانه پلاسكوكار تهران كه ٧٥٠ نفر پرسنل دارد و از واحدهای تولیدی زیرمجموعه شركت خودروسازی ایران خودرو و سایپا می باشد، بسياري از روزها كارگران را وادار به ١٧ ساعت كار در كارخانه مي كند. يكی از كارگران اين كارخانه گفته است كه مديريت بيش از حد معمول كارگران را در كارخانه نگه مي دارد كه تا ١٢ ساعت كارگران مجبور هستند كار كنند. گاها از پرسنل كارخانه تا ١٦-١٧ ساعت كار مي كشد بدون پرداخت اضافه كاري. او افزود: مديريت اين كارخانه به كارگران اضافه كاري، هزينه اياب ذهاب و شيفت كاري نمي دهد. لازم به یادآوری است كه مديركارخانه پلاسكوكار امسال جزو ١٠ مدير برتر كشور شناخته شد.
***

اخراج و بیكارسازی ها

افزایش ٢٥ درصدی بیکاری
رئیس نهاد دولتی اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور گفته است بیکاری تا پایان سال جاری ٢٥ درصد افزایش می‌یابد. وی علت این افزایش جهشی بیکاری را وضعیت بحرانی دامنگیر واحدهای تولیدی در ایران دانسته است.
***
٩٠ درصد كارخانه ها و كارگاههاي توليدي در تهران فقط كارگر قراردادي مي پذيرند
بسياري از كارخانه هاي خودروسازي در تهران كارگران قراردادي مي گيرند و عمده كارگران اين كارخانه ها با قراردادهاي كوتاه مدت در حال كار هستند. در سطح تهران عمده كارگران كارخانه هاي بزرگ خودروسازي مانند سايپا و ايران خودرو را كارگران قراردادي تشكيل مي دهند. در حال حاضر كارخانه ايران خودرو با ٥٠٠٠ كارگر اساسا كارگران قراردادي دارد و با بستن قراردادهاي يكساله با كارگران بعد از يكسال كارگر را بيرون مي كنند. همچنين كارخانه خودروسازي سايپا نيز اكثر كارگرانش قراردادي شده اند و تنها ١٥ درصد پرسنل اين شركت رسمي هستند. اين كارخانه قرارداد كارگران را هر سه ماه يكبار تمديد مي كند. كارخانه ايران تاير نيز در تهران از زمره كارخانه هايي است كه قرارداد با كارگران قراردادي را كه قبلا يكساله بود در حال حاضر سه ماهه مي بندد. شركتهاي خودروسازي سايپا و گروه سايپا قراردادهاي موقت حتي يكماهه با كارگران قراردادي را بهم زده و از تمديد قرارداد خودداري مي كنند. بدين ترتيب كارفرما در اين شركتها كارگران را بصورت روزمرد بكار ميگيرند. كارگراني كه سابقه كار ٨-٩ ساله در اين شركتها دارند در ماههاي اخير قراردادشان به يكماه رسیده و ماه به ماه قراردادها تمديد میشود يا اساسا ديگر قرارداد آنها را تمديد نمي كنند. كارفرما در اين شركتها اكنون كارگران روزمزد را جايگزين كارگران قراردادي مي كنند.
***
اخراج ٤٠ نفر از کارگران سد ژاوه
بنا بر خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری منتشر كرده است روز ٢٥ آبان حدود ٤٠ نفر از کارگران قسمت خاک رس سد مخزنی ژاوه واقع در استان کردستان اخراج شدند. اخراج این کارگران در شرایطی صورت گرفته که آنها ٤ ماه حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.
***
تعطيلي كارخانجات ايرانيت تهران بدليل عدم ورود مواد آزبست
كارخانجات ايرانيت تهران بدليل اينكه مدتي از ورود مواد آزبست جلوگيري ميشد عملا دچار مشكلات زيادي بودند بطوريكه منجر به تعطيلي موقت برخي از كارخانجات و همچنين اخراج تعداد زيادي از كارگران قراردادي اين كارخانجات شد. يكي از كارگران گفت: بدليل اعتراض و فشار مستمر كارگران طي اين مدت بالاخره دولت عقب نشيني كرد و مجبور شد كه ورود مواد آزبست را براي يك تا دو سال ديگر تمديد كند ولي درحال حاضرشركت ايرانيت تهران، كارفرما خودش اصراردارد كه براي تغيير ساختار شركت كارخانه رابمدت ١٧ ماه تعطيل كند.
***
بيكاري كارگران كارخانه فارسيت
کارگران کارخانه فارسیت دورود مدتی است که بیکار فقط در محل کاری خود حاضر می شوند و بعلت تحریم ها و نرسیدن مواد خام به این کارخانه در حال از دست دادن شغل خود هستند. برخی از کارگران این کارخانه معتقدند تا قبل از سال جدید از کار بیکار خواهند شد.
***
اخراج ٣٥ نفر از كارگران فصلي در سنندج
كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري خبر داد كه روز يكشنبه ٢٩ آبان سازمان پاركها و فضاي سبز سنندج كه زير نظر شهرداري این شهر اداره می‌شود، ٣٥ نفر از كارگران فصلي‌اش را پس از تسويه‌حساب اخراج كرد. اين كارگران فصلی، بدون هيچ‌گونه مزايايي تا بهار سال آينده بي كار مي باشند.
***
اخراج اکثر کارگران شاغل در پروژه راهگشا واقع در منطقه جوانرود
کارفرمای پروژه راهگشا که شامل حفر تونلی به مسافت ٤٠ کیلومتر در منطقه جوانرود می باشد، علیرغم اینکه هنوز کار به پایان نرسیده و ٢ کیلومتر تا پایان کار باقی مانده، به بهانه های مختلف اقدام به اخراج اکثر کارگران شاغل در این پروژه کرده است.
***
اخراج حدود ٤٠٠ نفر از كارگران سد بن ير
بنا به گزارشتي كه كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل‌هاي كارگري منتشر كرده است ‌كارفرماي سد بن ير واقع در جاده سنندج ـ مريوان بطور گسترده و دسته جمعي حدود ٤٠٠ نفر از كارگران مشغول به كار در اين واحد را از كار اخراج كرده است. اين اخراجهای جمعی که مربوط به شرکت استراتوس و جهاد توسعه می باشد از تاریخ ١٨ آبان شروع و تا اکنون هم ادامه دارد به طوری که از ١٨ آبان تا ٢ آذر نزديك به ٤٠٠ نفر از این کارگران اخراج شدند که شامل ١٤ نفرراننده، ١٥٠ نفر از عملیات خاک رس و ٥ نفراز كارگران جهاد توسعه همچنين ٢٠٠ نفر كارگران مشغول به كار در شرکت استراتوس مي باشند. در ادامه آمده است كه كارگران اخراجي حدود ٣ ماه حقوق معوقه دارند كه به صورت چك هاي سه و چهار ماهه به آنان پرداخت گرديد و از هيچگونه مزايايي هم برخوردار نمي باشند. همچنين حدود ٥٠ راننده كه با ماشينهاي شخصي خود در اين واحدها مشغول بكار بودند از كار اخراج شدند و قسمت سنگ شكن نيز بطور كامل تعطيل شد و در حال حاضر حدود ٧٣٠ كارگر در سد آزاد بن ير در حال كار هستند كه هر لحظه احتمال اخراج اين كارگران وجود دارد.
***
اخراج کارگران شرکت نساجی بابکان در آمل
خبرگزاری رژیمی فارس خبر داد كه، مدیریت شرکت نساجی بابکان در آمل ٨٠ کارگر را اخراج کرد.
***
كارخانه هاي در آستانه تعطیلی نوشابه سازي و شير پاستوريزه در خرمشهر
كارخانه هاي نوشابه سازي خرم نوش و زمزم در خرمشهر بعلت نبود مواد اوليه و افزايش هزينه ها در معرض تعطيلي قرار گرفته اند. در خرمشهر عمده كارخانه‌ها در بحران و رو به احتضار قرار دارند. حقوق كارگران اين كارخانه ها پرداخت نمي شود و كمتر كارخانه اي را مي توان يافت كه كارگرانش چندين ماه حقوق معوقه نداشته باشند. پيش از اين كارخانه هاي شير پاستوريزه و كارخانه كشتي سازي اروندان از زمره كارخانه هاي بحراني در این شهر گزارش شده بودند.
***
كارخانه سام كابل تنها با ٥ درصد ظرفیت كار می كند
كارخانه سام كابل توليد كننده كابل و سيم، كه در سالهاي ١٣٨٦ تا ١٣٨٨ بعنوان يكي از واحدهاي توليدي نمونه تهران محسوب ميشد و توليداتش را به خارج از ايران هم صادر ميكرد و نزديك به ٣٠ سال سابقه كار دارد، در حال حاضر تنها با ٥ درصد ظرفيت كار ميكند و چيزي نمانده است كه بطور كامل تعطيل شود. اين كارخانه قبلا نزديك به ٩٠ كارگر داشت ولي در حال حاضر تعداد كارگران تنها به ١٨ نفر رسيده است.
***
تعطيلي پروژه‌ی سدهاي كاني گويژان و چومان بانه
بنا بر گزارش منتشر شده کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، پروژه‌هاي مطالعاتي دو سد به نام‌هاي كاني گويژان و چومان واقع در منطقه مرزي بانه، از روز ٤ آذر تعطيل شده است. اين پروژه‌ها از سه سال پيش شروع شده بود و شركت‌هاي پيمان‌كاري ساحل و گمانه كاو مسئولیت مطالعات اين سدها را بر عهده داشتند. مسئولين مربوطه اعلام كرده‌اند كه به دليل عدم پرداخت بودجه‌ی كافي از طرف دولت، اين پروژه‌ها تا اطلاع ثانوي تعطيل است و از چند ماه پيش حقوق و مزاياي كارگران را پرداخت نكرده‌اند. با تعطيلي اين دو پروژه، تعداد ٣٠ كارگر شاغل در آن‌ها و همچنین كاركنان نظارت بر پروژه هاي مذكور بيكار شده‌اند.
***
افزایش نرخ بیکاری در استان قزوین
ایلناطی گزارشی به افزایش نرخ شدید بیکاری به بالاتر از ٢٠ درصد در استان قزوین اعتراف كرده است. در این گزارش علت افزایش بیکاری در استان قزوین، وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی و کارخانجات عنوان شده است. این گزارش همچنین تاکید میکند که تعداد واحدهای تولیدی که در استان قزوین دچار بحران شده اند در حال افزایش است که بیکاری کارگران بیشتری را به دنبال خواهد داشت. این در حالی است که ٨٠ درصد كارگران فعال در واحدهای تولیدی قزوین قراردادی هستند.
***
افزایش روزافزون نرخ بیکاری در تهران
ایلنا از قول دبیر اجرایی خانه کارگر استان تهران گفته است كه به دلیل افزایش تعداد واحدهای تولیدی دچار بحران، نرخ بیکاری در استان تهران به صورت روزانه در حال افزایش است. او اظهارات معاون توسعه اشتغال را در خصوص ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی در استان تهران تکذیب کرد. به گفته وی در حال حاضر کارخانجات تولید کننده لوازم خانگی و خودروسازی در استان تهران بیش از واحدهای تولیدی دیگر با بحران نقدینگی مواجه هستند.
***

ناامنی محیط كار

مرگ ۲۲ نفر بر اثر حوادث کار در استان گلستان
در ٦ ماهه نخست امسال ۲۲ نفر در استان گلستان به دنبال وقوع حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند. این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل که تعداد مرگهای ناشی از حوادث کار ۱۵ نفر بود، ۷. ۴۶ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، استان گلستان از نظر آمار تلفات ناشی از حوادث کار جایگاه یازدهم در بین استان‌ها داراست. تعداد کل مرگهای ناشی از حوادث کار این استان در سال گذشته ۲۰ نفر ثبت شده است.
***
دستگاه چله پيچی کارگر ۲۲ ساله را به کام مرگ برد
مدير روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ايمنی شهرداری کاشان گفت: گرفتار شدن يک کارگر کارخانه ۲۲ ساله کاشانی به نام محمدرضا آقائی زاده محمدآبادی در حال کار با دستگاه چله پيچی در شهرک صنعتی راوند منجر به مرگ وی شد.
***
كارگر جوان ساختمانی جان خود را حین كار از دست داد
معاون عملیات سازمان آتش نشانی قم گفته است عدم وجود امكانات ایمنی در بتن ریزی ساختمانی ٨ طبقه در قم در شهرک پردیسان موجب کشته شدن یک کارگر۲۰ ساله شد. کارگر دیگر از ناحیه لگن و کمر در میان بتن قرار داشت که با تلاش ماموران توانست از مرگ نجات پیدا کند.
***
جان باختن ٣ كارگر حین كار
بنابه خبری كه كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري روز ٣٠ آبان منتشر كرده است، كارگر جوانی به نام حمید اسماعیلی كه در سد داریان در چند كیلومتری پاوه، مشغول بكار بود، بر اثر ریزش تونل جان باخت.
این نهاد كارگری در خبر دیگری نوشته است كه اجرای گودبرداری غیراصولی در یک ساختمان نیمه ساز در شهرک غرب، خیابان فلامک شمالی در تهران، موجب ریزش دیوارهای ساختمان شد که مرگ دو کارگر را به دنبال داشت.
***
جانباختن کارگر ٢٤ ساله بر اثر سقوط از یك ساختمان
كارگر ٢٤ ساله ای به نام نجیب الله بر اثر سقوط از یک ساختمان در مجموعه پروژه مسکن مهر نائین جان خود را از دست دادند.
***
٧ كارگر در تصادف رانندگی جاده شهر صنعتي رشت زخمی شدند
بنابر خبری كه كميته هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل‌هاي كارگري منتشر كرده است، صبح پنجشنبه ٣ آذر سرویس کارخانه اشی مشی در جاده لاکان - رشت با کامیونی تصادف کرد كه در این حادثه هفت نفر از کارگران زخمی و به بیمارستان اعزام شدند.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

علی نجاتی را با غل و زنجیر به پزشک قانونی بردند
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، روز چهارشنبه ٢ آذر علی نجاتی کارگر نیشکر هفت‌تپه و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران این شرکت را برای بررسیهای پزشکی به پزشک قانونی شهر شوش منتقل کردند. در ادامه این خبر آمده است: وی که از اوضاع وخیم جسمی رنج میبرد در زندان دچار مشکلات جدی شده است و برای تایید و در حالی که دست و پای او را دستبند و زنجیر زده بودند به پزشک قانونی بردند. پزشک زندان و پزشکان معالج وی همگی از اوضاع وخیم قلبی علی نجاتی گزارش داده‌اند و همگی خواهان آزادی علی نجاتی شده‌اند. در خبر دیگری كه این نهاد كارگری روز ٣ آذر منتشر كرده است، پاسخ رسمی پزشكی قانونی شوش مبنی بر وضعیت بد جسمانی علی نجاتی به دادستانی شوش این بوده است كه احتمال سكته قلبی بسیار زیاد است و وی باید از محیطهایی مانند زندان دور نگه داشته شود.
***
آغاز اعتصاب غذای رضا شهابی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه رضا شهابی عضو هیأت مدیره سندیكای كارگران شركت واحد كه از ٢٢ خرداد ٨٩ در بازداشت موقت به سر می‌برد و در آخرین تماس تلفنی که با خانواده خود داشت، اعلام کرد که دیگر توان تحمل این شرایط را ندارد و از ابتدای آذرماه دست به اعتصاب غذا خواهد زد، اعتصاب غذای خود را در شرایطی آغاز کرده است که وضعیت جسمانی‌اش بسیار وخیم است.
***
همسر علی نجاتي بازداشت شد
كميته ي هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري خبر اساس خبر داد كه مامورين امنيتي ظهر روز يكشنبه ٦ آذر براي دستگيري شهناز نجاتي (سگوند)، همسر علي نجاتي به منزل وي در روستاي عمله سيف در شهر شوش مراجعه كردند و همچنين اعضاي خانواده ي وي را تحت فشار قرار دادند. مامورين امنيتي اعلام كرده اند كه شهناز نجاتي تا ٢٤ ساعت تحت بازداشت اطلاعات نيروي انتظامي خواهد بود. فرزندان وي كه تلاش كردند از بازداشت مادرشان كه دچار بيماري هايي مانند سردرد شديد و ميگرن است ممانعت به عمل آورند، توسط يكي از مامورين تهديد به بازداشت شدند.
***
شکنجه با کابل افشین اسانلو را از اوین به بیمارستان فرستاد
افشین اسانلو بر اثر شکنجه برای عمل جراحی صبح روز شنبه ۵ آذر از زندان اوین راهی بیمارستان شد. بر اساس این گزارش، ضربات متعدد کابل بر بدن وی، باعث پارگی در کف پا و ایجاد غده در کتف او شده است. عمل جراحی قرار است روی کتف وی انجام شود. افشین اسانلو، از یک سال پیش و به دنبال بازداشت در ترمینال اتوبوسرانی در زندان اوین به سر میبرد. در این مدت ۴ ماه را در بند ٢٠٩ زندان اوین و یک ماه را نیز در بازداشتگاه اطلاعات کرج بوده است. وی ازسوی قاضی صلواتی به ۵ سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع و تبانی محکوم شده و دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز این حکم را تایید کرده است.
***

اطلاعیه

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای واحد در زندان جمهوری اسلامی در خطر فلج شدن است
رضا شهابی باید فورا از زندان آزاد شود
بنا بر خبر منتشر شده از سوی سندیكای شركت واحد، رضا شهابی عضو هیات مدیره این سندیكا روز یكشنبه ٢٩ آبان در تماس با خانواده اش اعلام كرده است كه در انتقال وی به بیمارستان، پزشكان متخصص اعلام كرده‌اند كه باید وی تحت عمل جراحی قرار گیرد. اما رضا شهابی گفته است كه تا تعیین تكلیف پرونده اش اجازه جراحی را نخواهد داد. رضا شهابی در اعتراض به این وضعیت از روز اول آذر ماه دست به اعتصاب غذا زده است. این درحالیست كه به گفته پزشكان غضروف مابین مهره‌های ٣، ٤، ٥، ٦ و ٧ ستون فقرات وی از بین رفته و احتمال پاره شدن اعصاب و در نتیجه از کار افتادن دست و پای چپ اوست و بدین شكل خطر فلج شدن وی را تهدید میكند.
وضعیت وخیم جسمی رضا خانواده او و دوستان و همكارانش را بشدت نگران كرده است. وضعیت او اضطراری است. جمهوری اسلامی باید بخاطر این جنایاتش در سطح جهانی محكوم شود.
رضا شهابی از ٢٢ خرداد ٨٩ در زندان است و زیر شكنجه و آزار قرار دارد. جرم رضا شهابی مبارزات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد تشكل خود، سندیكای شركت واحد است. با اعتراضی جهانی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی از زندان شویم .
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٥ آذر ١٣٩٠، ٢٦ نوامبر ٢٠١١
***
گزارشی از کنفرانس بین المللی کارگری در استانبول ترکیه
دومین کنفرانس بین المللی کارگری سالیانه سایت لیبر استارت در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. در روز اول این کنفرانس و قبل از شروع آن، نمایندگان و فعالین کارگران کشورهای مختلف شرکت کننده در کنفرانس به مقابل شرکت آلمانی "جی، ای، یی" رفتند و با حضور در تجمع کارگران اعتصابی این شرکت، صحنه پرشوری از همبستگی بین المللی کارگری را به نمایش گذاشتند. سپس کنفرانس در محل ساختمان اتحادیه کارگران نفت - مواد شیمیایی و لاستیک ترکیه و با سخنرانی مصطفی اوزتاسکین رئیس این اتحادیه آغاز بکار کرد. در این کنفرانس نمایندگان و فعالینی از صد تشکل کارگری از سی کشور جهان حضور داشتند و کنفرانس بمدت سه روز از ٢٧ الی ٢٨ آبانماه ادامه داشت. اتحادیه آزاد کارگران ایران یکی از شرکت کنندگان در این کنفرانس بود. در این کنفرانس پیام هایی از دو فدراسیون جهانی آی سی ای ام (فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگران صنایع شیمیایی، انرژی و معادن) و آی تی اف (فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل) قرائت شد. در روز دوم و سوم این کنفرانس ٢١ کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف برگزار شد که از سوی شرکت کنندگان در کنفرانس مورد استقبال قرار گرفت.
در کارگاه آموزشی ایران که در روز سوم این کنفرانس برگزار شد، پروین محمدی به نمایندگی از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران پیام اتحادیه را به کنفرانس قرائت کرد. از آنجا که در این دو روز کارگاههای آموزشی چند کشور مختلف بطور همزمان برگزار میشد امکان حضور همه شرکت کنندگان در تمامی کارگاهها مقدور نبود به همین دلیل پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران از روز دوم کنفرانس پس از ترجمه به زبان انگلیسی در میان همه شرکت کنندگان در کنفرانس توزیع و مورد استقبال آنان قرار گرفت. این پیام که مربوط به انقلابات کشورهای خاورمیانه و جنبش اشغال وال استریت بود بویژه از سوی نمایندگان و فعالین اتحادیه های کارگری فلسطین، اتحادیه های کارگری کردستان عراق، مالزی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کنیا و یکی از فدراسیونهای سراسری ترکیه مورد استقبال قرار گرفت و پروین محمدی ضمن توضیحاتی در مورد پیام، با نمایندگان این تشکلها و برخی دیگر از شرکت کنندگان در کنفرانس به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
بخش پایانی این کنفرانس شامل ارائه گزارش از کارگاههای انجام شده و سخنرانی یکی از فعالین کارگری مصر و پیام هایی از فدراسیون جهانی کارگران متال، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل و نیز اتحادیه کارگران غذایی ترکیه بود.
این کنفرانس بین المللی کارگری در بعد از ظهر روز یکشنبه ٢٩ آبانماه با سرود انترناسیونال که به زبانهای مختلف و بطور همزمان توسط شرکت کنندگان خوانده می شد، به پایان رسید.
زنده باد همبستگی بین المللی طبقه کارگر
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ٥ آذر ١٣٩٠
***
گزارش شرکت در دومین کنفرانس بین ‌المللی سایت لیبر استارت در استانبول- ترکیه
دومین کنفرانس سالانه سایت بین المللی لیبر استارت در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. این کنفرانس سه روزه از جمعه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ آغاز شد و روز یکشنبه ۲۰ نوامبر به پایان رسید.
فعالین و نمایندگانی از صد تشکل‌، اتحادیه های کارگری و فدراسیونهای جهانی کارگری از حدود سی کشور در این کنفرانس شرکت کرده بودند. کنفرانس در ساختمان اتحادیه کارگران نفت، مواد شیمیایی و لاستیک ترکیه برگزار شد و فدراسیون ها و تشکلات کارگری بزرگ ترکیه مانند دیسک، کسک، سندیکا، حق ایش و هیکس و کنفدراسیون ترک-آی اس، از شرکت کنندگان و حمایت کنندگان این کنفرانس بودند.
سه نماینده از طرف "اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران" (اتحاد بین‌المللی) نیز به دعوت لیبر استارت در این کنفرانس شرکت کردند. کلیه هزینه سفر نمایندگان اتحاد بین المللی توسط خود آنها و یاری اعضای اتحاد بین المللی تامین شد. اتحادیه های کارگری ترکیه برای شرکت کنندگان در این کنفرانس مکان اقامت فراهم کرده بودند.
پیش از آغاز رسمی کنفرانس، شرکت کنندگان در یک تظاهرات اعتراضی در حمایت از کارگران اعتصابی جی، ای، یی، شرکت کردند. کنفرانس رسما با سخنرانی مصطفی اوزتاسکین، رئیس اتحادیه کارگران نفت، مواد شیمیایی و لاستیک ترکیه که میزبان کنفرانس بود آغاز شد. فوزی بن مراح، نائب رئیس کل فدراسیون سراسری کارگران نساجی، پوشاک و چرم تونس و اریک لی، از مسئولین سایت لیبر استارت، از دیگر سخنرانان افتتاحیه بودند. پیام هایی از جانب دو فدراسیون جهانی، آی سی ای ام (فدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگران صنایع شیمیایی، انرژی و معادن) و آی تی اف (فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل) خوانده شد و نیز یک پیام ویدئویی از شارون بارو، دبیر کل کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری، به کنفرانس لیبر استارت نمایش داده شد.
در این کنفرانس ۲۱ کارگاه آموزشی با موضوعات متنوع طی روزهای ۱۹ و ۲۰ نوامبر برگزار شد. کارگاه ها بنا به درخواست گروه های شرکت کننده از کشورهای مختلف سازمان داده شده بودند. هر چهار یا پنج کارگاه همزمان برگزار می شد و امکان شرکت در همه کارگاه ها میسر نبود. کارگاه آموزشی مربوط به مسائل جنبش کارگری ایران را رفقا فرخنده آشنا، صدیق اسماعیلی و امید رضایی به نمایندگی از اتحاد بین‌المللی سازمان دادند و شرکت کنندگان دیگری نیز در مباحث این کارگاه فعالانه حضور داشتند. بحث‌های کارگاه آموزشی مربوط به ایران در سه بخش مختلف ارائه شد: در بخش اول امید رضایی ابتدا به معرفی اتحاد بین‌المللی پرداخت و سپس سر فصل هایی از تاریخچه مبارزات جنبش کارگری از دوران انقلاب ۱۳۵۷ تا امروز را بطور خلاصه بر شمرد. بخش دوم به وضعیت کنونی جنبش کارگری ایران اختصاص داشت که توسط فرخنده آشنا ارائه شد؛ ناامنی و سوانح در محیط کار، قراردادهای سفید امضا، پیمانکاری، نقض حق ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری، سرکوب جنبش کارگری و دستگیر و زندانی کردن فعالین کارگری، قانون کار ضد کارگری جمهوری اسلامی و تلاش برای اصلاح همین قانون کار به زیان کارگران، بیکاری فزاینده، وضعیت کودکان کار و اهمیت استقلال طبقاتی کارگران از نکات برجسته این سخنرانی بود. در بخش سوم، صدیق اسماعیلی بر اهمیت استقلال طبقاتی جنبش کارگری و بطور مشخص بر اصل استقلال مالی تشکلات کارگری تاکید کرد، و خطر نفوذ نهادهای ضد کارگری و وابسته به سرمایه‌داری مانند سولیدارتی سنتر را در درون جنبش کارگری جهانی توضیح داد.
در این کنفرانس نمایندگانی از جانب بخش بین المللی فدراسیون کار آمریکا -"مرکز آمریکایی برای همبستگی بين المللى کارگری" (سوليداريتى سنتر) - نیز شرکت کرده بودند و کارگاه مربوط به بحرین و نیز دو کارگاه با عنوان "بهار عرب و اتحادیه های کارگری" که شامل چندین سخنران از تشکل‌های کارگری کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا (مصر، تونس، مراکش، اردن، عراق، الجزایر) بود را بعنوان مجری جلسه اداره می کردند و مترجم نیز همراه داشتند. در مواجهه با این مسئله و با هدف برجسته کردن و حمایت از استقلال طبقاتی کارگران و تشکلات کارگری، بخش عمده ای از فعالیت های نمایندگان اتحاد بین المللی در این کنفرانس به موضع گیری صریح علیه حمایتهای مالی از دولتها و نهادهای سرمایه داری، از جمله سولیداریتی سنتر، و تشریح نقش ضد کارگری چنین نهادهایی، اختصاص یافت. نمایندگان اتحاد بین المللی در تمام سه روز کنفرانس در این زمینه با فعالین شرکت کننده از تشکلات مختلف در کارگاه ها و خارج از آن به بحث و گفتگو پرداختند. در این مورد اختلاف نظر بسیار جدی نیز با اریک لی، که یکی از مسئولین لیبر استارت می باشد، برجسته شد. بطور مثال باید به این نکته اشاره کرد که وی ضمن تاکید به اینکه لیبراستارت از هیچ دولت و یا نهادهای وابسته ای همچون سولیداریتی سنتر کمک مالی دریافت نمی‌کند، در عین حال، از منظر شخصی ایشان سولیداریتی سنتر، به عنوان بخش بین المللی کنگره کار آمریکا، در دوره اخیر در کشورهای عربی فعالیت های مفید در زمینه آموزش حقوق کارگری و دیگر موارد مشابه داشته است. اتحاد بین المللی ضمن مخالفت شدید با این دیدگاه، همواره بخشی از وظیفه خود دانسته که در هر فرصت لازم نظرات خود را در مورد سولیداریتی سنتر و نقش استراتژیک ضد کارگری نهادهایی از این قبیل با فعالین و تشکلات کارگری در عرصه جهانی و نیز داواطلبانی که در سایت لیبراستارت خبر و گزارش درج می کنند در میان بگذارد.
در این کنفرانس در نتیجه تلاش‌های روشنگرانه توسط رفقای اتحاد بین المللی، تعداد زیادی از نمایندگان تشکل‌های شرکت کننده از ماهیت و نقش مخرب سولیداریتی سنتر آگاهی یافتند. لازم به تاکید است که این مباحث به زبانهای انگلیسی، فرانسه... توسط فعالین اتحاد بین المللی ادامه خواهد یافت، و در این زمینه اطلاعیه های دیگری منتشر خواهد شد.
قسمت پایانی برنامه شامل ارائه گزارش از کارگاههای انجام شده و ارائه سخنرانی یکی از فعالین کارگری مصر و پیام هایی از فدراسیون جهانی کارگران متال، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل و نیز اتحادیه کارگران غذایی ترکیه بود.
دومین کنفرانس جهانی لیبراستارت، در بعد از ظهر روز یکشنبه با سرود انترناسیونال که به زبانهای مختلف همزمان توسط شرکت کنندگان خوانده می شد، به پایان رسید.
کنفرانس لیبر استارت نقاط قوت و ضعف زیادی داشت که در یک گزارش کوتاه نمی توان در جزییات به آن پرداخت. فعالین اتحاد بین المللی که در کنفرانس شرکت کردند در آینده نزدیک در نوشته ها و مصاحبه های جداگانه اطلاعات بیشتری از این کنفرانس و نیز ارزیابی خود را از آن ارائه خواهند داد. در اینجا بطور اختصار می توان گفت که آشنایی مستقیم با تعداد زیادی از فعالین کارگری از کشورهای مختلف، و اطلاع دقیق تر از موقعیت سیاسی، تشکیلاتی و مواضع برخی از تشکلات کارگری در منطقه، و همچنین در شرق آسیا، آفریقا، اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی، برای ما بسیار آموزنده بود. ده ها بولتن انگلیسی اتحاد بین المللی، با مضامینی مشابه سخنرانی ها، در میان شرکت کنندگان در کنفرانس پخش شد و ارتباطات جدیدی با فعالین کارگری که از کشورهای مختلف در این کنفرانس شرکت کرده بودند برقرار شد.
تجارب فعالین کارگری ترکیه بسیار ارزنده و آموزنده بود. همچنین، حضور فعالین ترکیه ای کارزار بین المللی بایکوت اسرائیل و حمایت از مبارزات حق طلبانه مردم فلسطین در این کنفرانس چشم گیر و موثر بود. آنها بارها در کارگاه های مختلف در مورد وضعیت مردم فلسطین و ضرورت بایکوت رژیم اسرائیل جدل های جدی راه انداختند و بارها یکی از مسئولین لیبراستارت، اریک لی، را به خاطر مخالفت فردی اش با بایکوت اسرائیل به چالش کشیدند. گفتنی است که اخبار کمپین های بایکوت دولت اسرائیل در سایت لیبراستارت درج می شود.
نمایندگان تشکلات کارگری کشورهای عرب زبان شمال آفریقا و خاورمیانه که در کنفرانس شرکت کرده بودند طیف گوناگونی را تشکیل میدادند. اگر چه بخشی از این فعالین علیه سرکوب گری های دولت اسرائیل به درستی واکنش نشان می دادند، اما بعضا در زمینه هایی نظیر استقلال طبقاتی کارگران از نهادهای بین المللی سرمایه، بطور مثال نقش کنترل کننده و مخرب نهادهایی همچون سولیداریتی سنتر، حساسیت کمتری نشان می دانند. متاسفانه به نظر می رسد که بطور مشخص سولیداریتی سنتر با استفاده از شرایط ویژه سیاسی در منطقه و با اتکاء به امکانات وسیع خود توانسته نظر برخی از این فعالین را به خود جلب کند؛ بخصوص که این نهاد در تمامی این کشورها دفاتر و کلاسهای آموزشی و غیره برقرار کرده است. فعالین اتحاد بین المللی با مشاهده این رویکرد نگران کننده تصمیم گرفتند که در کنفرانس همزمان با اطلاع رسانی در مورد مبارزات کارگران در ایران به سهم خود سخنگوی پیگیر استقلال طبقاتی، تشکیلاتی و مالی برای جنبش کارگری در منطقه نیز باشند. در همین رابطه گفتگو و بحث های مفیدی با تعدادی از فعالین منطقه صورت گرفت که مؤثر نیز واقع شد. ما تلاش خواهیم کرد که این بحث ها و گفتگوها و ارتباط مستقیم با فعالین کارگری در منطقه همچنان ادامه و نیز گسترش یابد.
در مجموع، نمایندگان اتحاد بین المللی دو وظیفه را بطور همزمان در این کنفرانس به عهده گرفتند و پیش بردند: انعکاس وضعیت کارگران در ایران و جلب توجه جهانی به موقعیت جنبش کارگری ایران بویژه فشار روزافزون به فعالین کارگری، وظیفه نخست بود. و دومین وظیفه عبارت بود از تقویت هوشیاری در میان فعالین کارگری بین المللی نسبت به نفوذ نهادهای وابسته به دولتهای سرمایه داری و تاکید بر حفظ استقلال تشکلهای کارگری و ضرورت همبستگی بین المللی کارگری، بویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا که انقلابات نان و آزادی نیز در جریان است. رفیق امید رضایی در بخش پایانی کنفرانس یک بار دیگر به زبان انگلیسی بطور مشخص بر این نکات تاکید کرد.
علاوه بر این، قطعنامه ای نیز در حمایت از مبارزات جنبش کارگری ایران و علیه تهدیدهای جنگی و تحریم اقتصادی، توسط فعالین اتحاد بین المللی در کنفرانس پخش شد، که در بولتن انگلیسی اتحاد بین المللی موجود است.
اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران
۲۵ نوامبر ۲۰۱۱
***
پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به دومین کنفرانس بین المللی کارگری سایت لیبر استارت در استانبول ترکیه
با درودهای گرم و فراوان به دوستان شرکت کننده در کنفرانس
دوستان و یاران! ما از اینکه در این کنفرانس حضور داریم بسیار خوشحالیم. از نظر ما و بدون تردید، برگزاری هر چه بیشتر چنین کنفرانس هایی برای قرار گرفتن طبقه کارگر جهانی بر بستر تحولات اجتماعی موجود در سطح جهان، بسیار موثر و تعیین کننده است. ما دست دوستان برگزار کننده این کنفرانس را صمیمانه می فشاریم.
امروز دنیا، دنیای دهکده کوچک جهانی، دنیای انفجار اطلاعات و دنیای جهانی شدن زندگی و تکنولوژی است. پدید آمدن چنین شرایط شعف انگیزی در تاریخ بشر، در عین حال بطور عینی دینامیزمهای اعمال فشار از پائین به بالا را بیش از همیشه‌ی تاریخ معاصر در اختیار طبقه کارگر و بشریت محروم از تصمیم گیری و تصمیم سازی قرار داده است. انقلابات در منطقه خاورمیانه و جنبش اشغال وال استریت برآمد این واقعیات عینی و طلیعه های جهانی دیگر است. جهانی که چه در خاورمیانه و چه در دنیای صنعتی و پیشرفته غرب، اقلیت یک درصدی حاکم بر زندگی و سرنوشت ٩٩ درصد انسانها، دیگر به سبک و سیاق تاکنونی قادر به حفظ پایه های حکومتی خود نخواهند بود. از نظر ما مقاومت حاکمان سیستم سرمایه داری شبه ارباب رعیتی در منطقه خاورمیانه همانقدر میتواند از مشروعیت برخوردار باشد و در مقابل سیل آزادیخواهی و برابری طلبی مردم این منطقه دوام بیاورد که مقاومت دول غربی در برابر موج برابری خواهی جمعیت ٩٩ درصدی این کشورها. هر دوی این پدیده ها، هم انقلابات در منطقه خاورمیانه و هم جنبش اشغال وال استریت در غرب برآمد یک شرایط تاریخی نوین در سرنوشت و حیات بشر در دنیای پس از جهان دو قطبی است. هشتاد سال پس از انقلاب اکتبر و شکست آن، در مقطعی دیگر و در جهانی بسیار متمدن تر و پیشرفته تر، بار دیگر نسل بشر در یک بعد جهانی کنش گر برپایی دنیایی بهتر شده است. دنیا بار دیگر در مقطعی از چرخه تحولات بزرگ اجتماعی سیاسی قرار گرفته است. در کشاکش این تحولات، اما مولفه هایی که امروز، هم در برابر نظامهای سرمایه داری و هم در برابر کارگران و میلیاردها انسان محروم قرار دارند بسیار متفاوت تر از دوره های دیگر در تاریخ معاصر هستند. در سایه پیشرفتهای غول آسای تکنولوژیکی در دو دهه گذشته، جهان بیش از پیش در مسیر دهکده ای کوچک و بیش از همیشه تاریخ، در مسیر نسبتا موزونی از همگونی تحولات اقتصادی و سیاسی اجتماعی قرار گرفته است، در سایه این پیشرفتها امروز هر کشور عقب مانده ای به اندازه پیشرفته ترین کشورها و هر انسان محرومی به اندازه با امکانات ترین انسان در برابر امواج توفنده انفجار اطلاعات قرار گرفته است و کاملا طبیعی است که در چنین جهانی، شیوه های اداره زندگی انسانها نمیتواند بر اساس آن اشکال اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ایی دوام بیاورد که پایه های آن از بیش از دو قرن پیش بنیان نهاده شده است. امروز سیستم سرمایه داری در تمامی اشکال عقب مانده و پیشرفته خود، زندگی را به جهنمی برای کل بشریت چه در منطقه خاورمیانه و چه در جهان پیشرفته غرب بدل کرده است. اکثریت عظیمی از انسانها احساسی از بهروزی و خوشبختی و امنیتی برای یک زندگی انسانی ندارند، تعرض به زندگی و معیشت میلیاردها انسان توسط اقلیتی ناچیز و یک درصدی در جای جای جهان هر روز و بیش از پیش اشکال هر چه سبعانه تری بخود میگیرد، هزینه های سرسام آور نظامی در حالی که میلیونها میلیون انسان با درصدی از این هزینه ها میتوانند احساس سعادت کنند پایانی ندارد. تحت سیطره نظام سرمایه داری، نظامی که پایه های آن بر سود و سودآوری سرمایه بنا شده است، نابودی حیات در کره زمین هر روز و هر لحظه در حال تبدیل شدن به یک تراژدی و خودکشی نسل بشر بدست خویش است، در جهانی که پیشرفتهای غول آسای تکنولوژیکی و وفور نعمت و تسلط بر طبیعت، لحظات شکوهمندی را برای یک زندگی امن و شاد و مرفه و آزاد و رها برای بشریت رقم زده است بشریت بیش از هر دوره تاریخی دیگر در حال دست و پنجه نرم کردن با بیشترین ناامنی های معیشتی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی است، در نتیجه تسلط اقلیتی ناچیز و یک درصدی بر ثروتهای اجتماعی همه دستاوردهای تاکنونی علمی و تکنولوژیکی بشر که می باید و میتوانست در خدمت رفاه و امنیت و آسایش انسانها قرار بگیرد به غولی علیه نسل بشر تبدیل شده است، هم اکنون میلیونها انسان از یک سرماخوردگی ساده تا دهها بیماری قابل علاج در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ و زندگی هستند. کلیه فروشی، مافیای مواد مخدر، تن فروشی برای برخوداری از لقمه نانی، بیرون راندن صدها هزار انسان از سرپناه هایشان، مرگ تدریجی میلیونها کودک و انسان بزرگسال بر اثر سوء تغذیه و تبدیل فروش اعضا بدن کودکان آفریقایی به یک تجارت سودآور در برخی کشورهای پیشرفته غربی، ننگ جامعه بشری و مقاومت دول منطقه خاورمیانه در برابر برابری طلبی و آزادیخواهی مردمان این کشورها، همه و همه جنایتی علیه بشریت است.
تعرض به بدیهی ترین و تثبیت شده ترین حقوق انسانی کارگران در جهان که موج اول آن به موازات فروپاشی جهان دو قطبی آغاز شد هم اینک با بروز بحران اقتصادی و افت سود سرمایه موج دوم و غیر انسانی تری را طی میکند. از ٢٠ سال گذشته تاکنون علیرغم پیشرفتهای غول آسای تکنولوژیکی و تسلط حیرت آور بشر بر طبیعت، کارگران در سرتاسر جهان نه تنها شاهد بهبودی در زندگی خود نبوده اند بلکه در طول این سالها و بویژه با بحران اقتصادی چند سال اخیر به بدترین شرایط کار و زیست خود در چندین دهه گذشته رانده شده اند، چنین وضعیتی بدون ذره ای تردید ناشی از عقب ماندگی تکنولوژیکی و عدم توانایی نسل بشر برای فراهم کردن بالاترین درجه های استاندارد زندگی اقتصادی و اجتماعی و رفاهی و بهداشتی نیست. بلکه این امر اساسا ناشی از بنیادهای مالکیتی سیستم سرمایه داری و چنگ انداختن اقلیت یک درصدی انسانها بر سرنوشت و زندگی و معیشت میلیاردها انسان در کره زمین است. دیگر میلیاردها انسان هیچ منفعتی در حفظ بنیادهای مالکیت سرمایه داری بر ثروتهای اجتماعی ندارند، هزینه های بقای این سیستم از قبیل هزینه های نظامی و پلیس و زندان و دادگاه و نگهبان، و سیستم های حفاظت الکترونیکی و نیروهای امنیتی و گاردهای ویژه و مدیای مهندسی افکار تا اتاقهای فکر و فرماندهی و ریاست و سازمانهای جاسوسی تا دالانهای بخور و بچاپ بوروکراسی های موجود و مافیای قدرت، چنان در حال بلعیدن ثروتهای اجتماعی هستند که بطور واقعی چیزی برای رفاه و آسایش انسانها و ما میلیاردها انسان تولید کننده ثروت و نعمت باقی نمی گذارد.
دوستان این دنیا، دنیا وارونه ای است و باید این دنیای وارونه را بر روی پاهایش قرار داد. این در ید قدرت ما کارگران است. جهان بیش از همیشه تاریخ معاصر به روندی همگون از تحولات اقتصادی سیاسی و فرهنگی اجتماعی وارد شده است، سرمایه بطور مطلق و تمام عیاری همه مرزهای جغرافیای سیاسی، قومی و قبیله ای، و فرهنگی و خانوادگی دست ساز بشر را بطور حیرت آوری درنوردیده است. امروز زندگی و تکنولوژی، شاد بودن و گریستن، فجایع طبیعی، احساس درد و رهایی و آزادی و محنت، و هر پدیده مادی و ذهنی انسان همه و همه امری جهانی اند. دیگر هیچ بحران اقتصادی همچون بحران بزرگ اقتصادی آمریکا در اوایل دهه سی در چهارچوب مرزهای جغرافیای سیاسی محبوس نمی ماند و بسرعت خود را به پدیده ای جهانی تبدیل میکند، تعرض به زندگی و معیشت میلیونها کارگر به نحو کاملا بی سابقه ای خصلتی جهانی پیدا کرده است، دیگر مرز چندان قابل تشخیصی را نمیتوان در شرایط کار و زیست کارگر آمریکایی و اروپایی و آفریقایی و خاورمیانه ای مشاهده کرد. تحت موجودیت عینی چنین دنیایی، وارد شدن بیش از پیش طبقه کارگر به کارزاری جهانی، دیگر نه یک تئوری و ایده ی پیشبرنده، بلکه به طور عینی به بخش لاینفکی از زندگی و بقا و نفس کشیدن کارگران در سرتاسر جهان بدل شده است. به این معنا و بدون تردید کارگران در سراسر جهان، دیگر به شیوه ها و با ابزارهای تاکنونی حتی قادر به حفظ شرایط کار و زیست فی الحال موجود خود نیز نخواهند بود. مولفه های این ناتوانی را در بسیاری از کشورهای پیشرفته غربی و منجمله در اعتراضات کارگران فرانسه به افزایش سن بازنشستگی میتوان نشان داد.
دوستان! جهان معاصر و کل شرایط عینی حاکم بر آن راههای عینی شعف انگیزی در برابر ما کارگران برای ایستادگی در مقابل تعرض نظامهای سرمایه داری به بدیهی ترین حقوق انسانی مان و رهایی تاریخی از رنج و محنت و قید و بند سرمایه گشوده است. از نظر ما گسترش آگاهانه و بیش از پیش کارزارهای متشکل و به هم پیوسته متحدانه کارگری در یک بعد جهانی، قرار گرفتن بیش از پیش بر بستر شبکه های به هم پیوسته کارگری و اجتماعی در سرتاسر جهان و تصمیم گیری و تصمیم سازی در ابعادی ورای ساختار هرمی احزاب و اتحادیه های موجود، آن ابزارهای عینی زیر و رو کننده ای هستند که می باید طبقه کارگر جهانی بر مدار آنها خود را سازماندهی و متشکل کند. از نظر ما این ابزارها و تبدیل آنها به مداری برای سازماندهی نوین طبقاتی، نقطه اتکاهایی عینی برای ما کارگران بر دوش جهانی هستند که نطفه های رهایی انسان در آن با موج انقلابات خاورمیانه و جنبش اشغال وال استریت در حال بسته شدن است.
زنده باد انقلابات مردم خاورمیانه - زنده باد جنبش اشغال وال استریت
زنده باد همبستگی بین المللی طبقه کارگر
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٨ نوامبر ٢٠١١
***
هشدار درباره افزایش فشار بر کارگران و فعالان کارگری
در ماه گذشته، چندین مورد از افزایش فشار بر فعالان کارگری به اجرا در آمده است:
علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، که به تازگی از عمل جراحی قلب مرخص شده بود، هنگامی که جهت ارائه مدارک پزشکی به دادسرا مراجعه کرده بود، برای گذراندن یک سال محکومیت، به زندان فرستاده شد. این در حالی است که نجاتی، برای همین اتهام قبلا به شش ماه زندان محکوم شده و دوران محکومیتش را سپری کرده است.
هم زمان، حکم بیست و دو سال و شش ماه حبس برای فعالان کارگری و دانشجویی تبریز، شاهرخ زمانی (عضو هیات بازگشایی سندیکای نقاشان)، نیما پور یعقوب، محمد جراحی و ساسان واهبی وش، توسط شعبه تجدید نظر تایید گردید.
همچنین حکم یک سال و نیم حبس تعزیری علی اخوان، از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر، تایید گردید. اخوان را برای اجرای حکم، به زندان فرا خوانده اند.
در همین حال، رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، به دلیل وضعیت جسمی وخیم، از زندان به بیمارستان منتقل شده و بعد از معاینات، پزشکان متخصص اعلام کرده اند که باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. شهابی اعلام کرده تا تعیین تکلیف پرونده، اجازه جراحی نخواهد داد. وی پس از هفده ماه "بازداشت موقت"، همچنان زندانی و بلاتکلیف است.
ابراهیم مددی، نایب رییس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، بدون حتی یک روز مرخصی، در حال سپری کردن سومین سال زندان خود است.
حکم پنج سال حبس تعزیری بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری و از دستگیر شدگان مراسم روز جهانی کارگر در پارک لاله (اردیبهشت ٨٨)، به تایید شعبه تجدید نظر رسیده است. ابراهیم زاده از خرداد ١٣٨٩ زندانی است.
تعداد دیگری از فعالان کارگری نیز، در زیر احکام سنگین قرار دارند.
در کنار این فشارها، پیش نویس اصلاحیه قانون کار به مجلس ارائه شده است که در صورت تصویب و اجرای آن، همین حداقل امنیت شغلی باقی مانده برای کارگران نیز از بین خواهد رفت و فشار بیشتری بر زندگی همه کارگران و حقوق بگیران وارد خواهد شد.
سوال این است:
چرا در حالی که برخی از مسئولان، در ظاهر از مبارزات ضدسرمایه داری در کشورهای دیگر حمایت می کنند، در ایران فعالان کارگری که جرمی جز دفاع از حقوق کارگران در برابر سرمایه داران و متجاوزان به حقوق کار و مردم ندارند، این گونه مورد آزار و تعقیب و زندان قرار می گیرند؟
کانون مدافعان حقوق کارگر، که دفاع از حقوق کارگران، زحمتکشان و حقوق بگیران را در همه زمینه ها، وجهه همت خود قرار داده است، این احکام زندان و بگیر و ببندها و اجحافات در حق کارگران و فعالان کارگری را محکوم کرده و خواهان پایان دادن فوری این اعمال و طرح های ضد کارگری است.
کانون مدافعان حقوق کارگر/ پنجم آذر ١٣٩٠
***

اخبار بین المللی


ایتالیا: تعطیلی دهها هزار شرکت تجاری و افزایش بیکاری
به گزارش پایگاه خبرگزاری آنسا بحران اقتصادی موجب تعطیلی چهل درصد از شرکتها،‌ کاهش تولید ناخالص ملی و افزایش بیکاری در ایتالیا شده است. در این خبر آمده است كه در ٩ ماه اول سال ٢٠١١ در ثبت شرکتها در ایتالیا، بیش از ٤١ هزار شرکت تجاری و خدماتی به دلیل بحران فراگیر اقتصادی فعالیت های خود را متوقف ساخته اند. از این تعداد بیش از ١٦ هزار شرکت در جنوب ایتالیا تعطیل شده اند که جزیره های کامپانیا،‌ سیسیل و پولیا سه چهارم از تعداد کل تعطیلی شرکتها در جنوب ایتالیا را به خود اختصاص داده اند.
***
عمان: اعلام ۵ روز کار در هفته
به گزارش Gulf News روز سه شنبه ۱۵ نوامبر رئیس اتاق تجارت و صنایع عمان (اتاق بازرگانی) خلیل بن عبدالله الخنجی اعلام کرد که ۵ روز کار در هفته اجباری است و هیچ شرکت و موسسه خصوصی حق سرپیچی از آن را ندارد. ایشان با اعلام اینکه ۵ روز کار در هفته یکی از خواسته‌های سازمان جهانی‌کار است، اقرار کرد که در اعتراضات گسترده فوریه - مارس سال گذشته که باعث تعویض حدآقل ۸ وزیر شد، این خواست بعنوان یکی از مطالبات معترضین مطرح شده بود. لازم به ذکر است که در کشور عمان تا کنون ۶ روز کار در هفته مرسوم بوده و فقط روز‌های جمعه روز تعطیل بحساب می‌آمده است.
***
قطر: تهدید ITUC به بر هم زدن جام جهانی فوتبال
به گزارش فدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) در ملاقاتی که روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر بین نمایندگان ITUC و چند اتحادیه کارگری دیگر با Jerome Valcke مدیرعامل فدراسیون بین المللی فوتبال (FIFA) برگزار شد، نمایندگان ITUC به صراحت اعلام کردند که چنانچه FIFA از دولت قطر نخواهد که وضعیت کارگران را بهبود ببخشد، آنها با بسیج کارگران و دوستداران فوتبال تمام سعی ‌شان را خواهند کرد که برنامه جام جهانی فوتبال را بر هم بزنند. آنها گفته اند از نظر دستمزد، این کارگران بشدت استثمار میشوند و همچنین از ایمنی محیط کار برخوردار نیستند. هم اکنون ده‌ها هزار کارگر در قطر مشغول ساخت و آماده سازی ۹ استادیوم بزرگ، ده‌ها هتل، جاده‌، مترو و غیرو برای جام جهانی‌۲۰۲۲ هستند. در این ملاقات مدیرعامل FIFA آقای Jerome Valcke موافقت کرد که موضوع پایمال شدن حقوق کارگران را با حکومت قطر در میان بگذرد.
***
یونان: اعلام اول دسامبر بعنوان روز اعتصاب عمومی‌
به گزارش AP اتحادیه‌های کارگری در یونان اعلام کرده اند که روز اول دسامبر دست به اعتصاب ۲۴ ساعته خواهند زد. بزرگترین اتحادیه کارگری بخش خصوصی GSEE و بزرگترین اتحادیه کارگری بخش دولتی ADEDY اعلام کرده اند که بر علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت برای سال ۲۰۱۲ هستند و در مقابل آن خواهند ایستاد. کارگران در یونان در ۲ سال اخیر دست به اعتصابات و اعتراضات متعددی بر علیه سیاستهای تحمیل فقر و بیکاری دولت زده اند. یکی از بزرگترین این اعتصابات، در ماه اکتبر بود که کشور را فلج کرد و باعث درگیری معترضین با پلیس و مجروح شدن تعداد زیادی از معترضین شد. اعتصاب عمومی روز اول دسامبر، در واقع اولین اعتراض عمده بر علیه دولت ائتلافی جدید یونان است که اعلام کرده می‌خواهد کشور را از ورشکستگی نجات بدهد.
***
چین - اعتصاب ۴۰۰ کارگر در کارخانه تولید پوشاک
به گزارش China Labour Watch روز دوشنبه ۲۱ نوامبر ۴۰۰ کارگر کارخانه ‌تولید لباس زیر Top Form Underwear Co. در شهر Shenzhen در ایالت Guangdong دست از کار کشیدند. آنها عمدتا به دستمزد پائین، ساعات کار طولانی و عدم دریافت اضافه کاری اعتراض دارند. آنها می‌گویند در ماه هایی از سال که تعداد سفارشات افزایش می‌‌یابند، آنها ۳۰۰ ساعت در ماه کار میکنند ولی دستمزد‌شان از ۲۰۰۰ RMB (٣١٤ دلار) تجاوز نمی‌کند. Li Qiang مدیر این نهاد می‌‌گوید کارگران بطور فزاینده‌ای به حقوق خود پی میبرند و این به معنای اعتصابات بیشتر و گسترده تر کارگران در آینده خواهد بود.
***
الجزایر: اعتصاب کارگران شرکت مخابرات Huawei
به گزارش AFP روز سه شنبه ۲۲ نوامبر ۹۰ کارگر از تعداد کل کارگران شرکت مخابرات Huawei که تعدادشان به ۱۲۰ نفر می‌‌رسد، با خواست افزایش دستمزد، ارتقا رتبه کاری و قرارداد دسته جمعی‌، دست از کار کشیدند. سلیم خلیفتی از اعضای اتحادیه ملی UGTA گفته است که اعتصاب این کارگران نامحدود است و قصد ندارند تا هنگامی که مطالبتشان پاسخ مثبت بگیرد، به سر کار بازگرداند.
***
جمهوری چک: تظاهرات اتحادیه های کارگری
بی بی سی خبر داد كه اتحادیه های کارگری در جمهوری چک قصد دارند علیه وضعیت نامناسب اقتصادی و فساد مالی موجود در دولت حاکم تظاهرات برپا کنند. تظاهرکنندگان با متوقف ساختن فعالیت در بخشهایی از کشور، به وضعیت وخیم معیشتی کارگران و مزدبگیران اعتراض میکنند. همچنین تظاهرکنندگان قصد دارند به نشانه اعتراض به سوی پارلمان این کشور حرکت کنند و با امضا نامه ای، خواستار تشکیل کمیته ای برای مقابله با فساد مالی شوند.*