١٧  آبان  ١٣٩٠ -  ٨  نوامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٨٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

کارگران شرکت نتن پارسیان اعتصاب كردند
براساس خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، از صبح سه شنبه ١٠ آبان کارگران شرکت نتن پارسیان در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج در اعتراض به بتعویق افتادن حقوق مرداد و شهریور خود دست به اعتصاب زده‌اند. بنابه خبر دیگری كه اتحادیه آزاد كارگران ایران و انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه منتشر كرده‌اند، اعتصاب این كارگران روز ١١ آبان با پیوستن كارگران بیشتری وارد دومین روز خود شد. در روز دوم کارگران هنگام ناهار در مقابل ناهار خوری مدیران تجمع کردند و مانع ورود مسئولان شرکت به ناهارخوری شده و خواهان پاسخگویی آنان به خواست شان شدند. بدنبال آن مدیریت شرکت اصلی (شرکت متنا) طی صحبتهایی به کارگران گفت: مملکت دچار بحران است، پول نیست و ما نمیتوانیم دستمزد شما را تا ٤ ماه آینده نیز پرداخت کنیم، اگر دوست دارید کار کنید و دوست ندارید کار نکنید و بروید شکایت کنید. بدنبال این صحبتها از سوی مدیریت شرکت متنا، کارگران اعلام کردند تا رسیدن به خواست خود به اعتصاب ادامه خواهند داد و چنانچه به مطالبات آنها رسیدگی نشود طی روزهای آینده بر شدت و دامنه اعتراضات خود خواهند افزود. کارگران نتن پارسیان موقتا به سر کار رفتند
براساس خبر دیگری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه روز شنبه ١٤ آبان منتشر كرده است، این کارگران با وعده کارفرما مبنی بر پرداخت حقوقهای معوقه تا روز سه شنبه ١٧ آبان قبول کردند سر کار بروند.
***
كارگران نی بر شرکت کشت و صنعت کارون اعتراض خود را به تهران بردند
بنابه خبری كه اتحادیه آزاد كارگران ایران منتشر كرده است، حدود ٤٠٠ تن از كارگران نی بر شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان در پنجمین روز حضور اعتراضی خود در تهران، از صبح روز ١١ آبان در محوطه وزارت کار در خیابان آزادی در تهران دست به تجمع زدند. این کارگران از صبح روز شنبه هفتم آبان و طی چهار روز گذشته در مقابل مجلس شورای اسلامی و نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری دست به تجمع زده بودند. این کارگران قبل از رفتن به تهران با توجه به شروع فصل برداست دست به اعتصاب زده و از برداشت محصول خودداری کرده بودند اما از آنجا که به خواست آنان توجهی نشده بود در ادامه اعتصاب خود در مقابل اداره کار شوشتر دست به تجمع زده و طی درگیری پیش آمده، تمامی شیشه‌های این اداره فروریخته بود. در تجمع روز ١١ آبان که تا ساعت ٩ شب ادامه داشت نهایتا یکی از مسئولین وزارت تعاون كار طی صحبتهایی به کارگران اعلام کرد هزینه تحقق خواست شما مبلغ ٣٤٠ میلیارد تومان است. این پول هنگفتی است و زمان لازم است تا خواست شما تحقق پیدا کند. وی از کارگران چهار ماه فرصت خواست و قول داد در این مدت مشکلات آنان را حل خواهند کرد. این کارگران گفته‌اند كه در طول ٢٠ ـ ٣٠ سالی که آنان در این شرکت کار کرده‌اند بیمه از دستمزد آنان کسر شده است اما به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و به همین دلیل سوابق بیمه‌ای، سنوات و قانون مشاغل سخت و زیان آور در سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگی آنان محاسبه نمیشود و این سازمان حاضر به تقبل مطالبات قانونی این کارگران برای بازنشستگی نیست. بنا بر همین اظهارات به دلیل فصل برداشت و اعتصاب کارگران نی بر، کارخانه کشت و صنعت کارون در حالت تعطیل بسر میبرد و محصول همچنان بر زمین مانده است.
***
اعتراض بازنشستگان صنایع مس در رفسنجان
بازنشستگان صنایع مس ایران صبح روز ١٠ آبان در اعتراض به اهمیت ندادن مسئولان مربوطه به مسائل و مشکلاتشان در دوراهی سرچشمه رفسنجان مقابل یكی از مراكز دولتی اجتماع کردند.
***
علیرغم تهدیدات كارگران لوله سازی خوزستان همچنان در اعتراض هستند
كارگران لوله سازی خوزستان روز سه شنبه ١٠ آبان در ٢٤مین روز متوالی همچنان به تجمع اعتراضی خود مقابل استانداری ادامه دادند. اخبار در این خصوص حاكی است كه مدیركل سیاسی امنیتی خوزستان به منظور خاتمه دادن به این تجمعات، كارگران را تحت فشار قرار داده و آنها را تهدید كرده است كه مانع پرداخت بیمه مهر ماه و آبان ماه كارگران خواهد شد. كارگران اما به این تهدیدات توجهی نكرده وهمچنان به تجمع اعتراضی خود ادامه میدهند. اعتراض این كارگران روز ١١ آبان با تجمع بیش از ١٠٠ كارگر در ساعت ١٠ صبح در مقابل استانداری خوزستان وارد ٢٥مین روز خود شد. اعتراض این كارگران روز ١٤ آبان، با تجمع بیش از ١٠٠ تن از این كارگران در مقابل استانداری واقع در خیابان فلسطین اهواز، وارد ٥مین هفته خود شد.
***
بازنشستگان معادن زغال سنگ خواستار حل مشکاتشان شدند
نمایندگان بازنشستگان زغال‌سنگ طی دیدار در بخشداری طغرالجد با فرماندارکوهبنان، خواستار حل مشکلات خود در زمینه‌های مختلف از جمله حقوق پایین، عدم برقراری نظام هماهنگ پرداخت حقوق و کمبود امکانات بهداشتی شدند.
***
حقوق كارگران كارخانه آردل پرداخت نمی‌شود
كارگران تولید كننده وسایل برودتی كارخانه لوازم خانگی آردل ٢ ماه است حقوقی دریافت نكرده‌اند. همچنین بدلیل بدهی شركت به بیمه، دفترچه‌های بیمه كارگران تمدید نمیشود.
***
تجمع اعتراضی کارگران اداره خطوط راه آهن استان مرکزی
تعدادی از کارگران خطوط راه آهن استان مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دستمزد‌ها از ٢ تا ١١ ماه از ساعت ١٠ صبح شنبه ١٤ آبان ماه در مقابل ساختمان اداری راه آهن اراک اجتماع کردند. این کارگران که با حداقل ١٤ تا ٣٠ سال سابقه کار از دی سال ٨٩ پس از واگذاری بخشی از خدمات راه اهن به بخش خصوصی به شرکت تراورز که از زیر مجموعه‌های شرکت امیرآریا خسروی، به شمار می‌رود با دارا بودن حکم استخدام کشوری و بیمه تامین اجتماعی از زیر مجموعه شرکت راه آهن دولت به پرسنل شرکت تراورز تغییر وضعیت داده شده‌اند، هر یک از ٢ تا ١١ ماه است که حقوق، دستمزد و اضافه‌کاری دریافت نکرده‌اند. یكی از كارگران گفته است كه مدیریت شركت نه تنها حقوق و مزایا و اضافه‌کاریهای کارگران را به موقع پرداخت نکرده بلکه نزدیک ٢ سال است که از پرداخت حق صندوق که ذخیره مالی کارگران است و از تجمیع واریزی کارگران از حداقل یک تا ٣ میلیون تومان تشکیل شده است به کارگران امتناع ورزیده است.
***
تجمع اعتراضی در محوطه سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه
کارکنان شرکتهای خدماتی فنی مشاوره‌ای کشاورزی استان کرمانشاه در اعتراض به مشکلات خود در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تجمع کردند. این كاركنان در اعتراض به پایین بودن میزان حقوق و عدم حمایت مقامات سازمان جهاد کشاورزی از وضعیت کاریشان، اقدام به برپایی این تجمع اعتراضی کردند. استان کرمانشاه حدود ١٢٠٠ فارغ التحصیل بخش کشاورزی، عضو شرکتهای خدمات مشاوره‌ای کشاورزی دارد که حقوق ماهانه آنان حدود ١٠٠ هزار تومان است.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

وضعیت كار زنان در نیشابور از زبان عامل رژیم
دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم در نیشابور گفته است کارگران به ویژه کارگران زن در کارخانجات این شهرستان در مقابل ١٢ ساعت کار تنها ١٨٠ هزار تومان دستمزد میگیرند و از بسیاری مزایای قانونی محروم هستند. او در ادامه می‌گوید: هنگامی که در برابر یک فرصت شغلی دهها متقاضی کار داشته باشیم، کارفرمایان از این فرصت استفاده می‌کنند و هرگونه که بخواهند شرایط خود را به کارگران تحمیل می‌کنند. وی با اعلام اینکه همین حقوق ناچیز را هم با تأخیر به کارگران می‌پردازند، گفت: در حال حاضر اکثر کارگران نیشابوری ٣ تا ٤ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
عدم دریافت حقوق كارگران كارخانه تولید كابل برق
كارگران كارخانه تولید كابل برق و كلید و پریز مدت ٤ تا ٦ ماه است كه حقوق دریافت نكرده‌اند. كارگران مرد كارخانه ٤ ماه حقوق معوقه و كارگران زن تا ٦ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند. همچنین كارگران زن این كارخانه از مزایای بیمه و روزهای تعطیلی نیز محروم هستند. این كارخانه دارای ٣٥٠ كارگر است.
***
عدم پرداخت دستمزد كارگران كارتن سازی جمیل
كارگران كارخانه كارتن سازی جمیل در شهرك صنعتی اشتهارد در حال حاضر ٧ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند. در این كارخانه تا یكسال پیش ١٠٠ كارگر مشغول به كار بودند اكنون با ٢٥ كارگر اداره می‌شود.
***
اخراج، عدم پرداخت دستمزد و نگرانی كارگران كارخانه فرحان
كارگران كارخانه تولیدی فرحان صنایع فیلم و عكس آریا در فیروز كوه ٤ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این شركت همچنین اخیرا ٤ نفر از كارگران خود را اخراج كرده است. یكی از كارگران گفته است: مدت زیادی است كه بیمه كارگران پرداخت نشده است و از این بابت كارگران بشدت تحت فشار هستند.
***
به كارگران شركت مرآت نیرو گستر تهران ٦ ماه حقوق پرداخت نشده است
كارگران شركت مرآت نیرو گستر تولید كننده تابلوهای برق در تهران ٦ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این كارخانه كه در گذشته ١٣٠ كارگر داشت بیش از ٨٠ درصد كارگران خود را اخراج كرده است.
***
كارگران كارخانه آرارات ٦ ماه بدون حقوق
كارگران كارخانه آرارات، سازنده درب و پنجره در تهران، مدت ٦ ماه است كه بدون حقوق مشغول كار هستند. یكی از كارگران این كارخانه گفته است. هر ماه فقط وعده و وعید می‌شنویم.
***
گسترش فقر و تنگدستی در میان خانواده‌های کارگران
دبیر اجرایی خانه کارگر رژیم از خراسان رضوی گفته است كه دستمزد فعلی کارگران حتی کفاف یک سوم هزینه‌های زندگی خانواده‌های آنان را نمی‌دهد.او همچنین اذعان كرد عدم امنیت شغلی، بیکاری و کمبود شغل از جمله مشکلات عمده کارگران ایران است.
***
كارگران حقوق نگرفته كارخانه نساجی پارسیلون تهدید به اخراج شدند
كارگران كارخانه نساجی پارسیلون خرم آباد ٦ ماه است حقوق ماهیانه خود را دریافت نكرده‌اند. این كارگران همچنین عیدی سال ٩٠ را هم دریافت نكرده‌اند. این كارگران تهدید شده‌اند كه در صورت هرگونه اعتراض و تجمع از كارخانه اخراج خواهند شد.
***
تخلف هزار میلیارد تومانی در سازمان بازنشستگی و شستا
روزنامه رژیمی همشهری خبر داد كه سلیمان جعفرزاده، عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس از تأمین اجتماعی، از اختلاس یکهزار میلیارد تومانی در ١٥٠ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا خبر داده است. او همچنین گفته است: اگر هیأت رئیسه مجلس از ادامه کار ایشان جلوگیری نمی‌کرد می‌توانست بیش از ٣ هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کند.
***
كارخانه دوچرخه سازی قوچان در شرایط بحرانی
كارخانه دوچرخه سازی قوچان در شرایط بشدت بحرانی قرار دارد و درحال حاضر فقط با ٥ درصد ظرفیت تولید كار می‌كند. یكی از كارگران كارخانه گفته است كه كارفرما به جای پرداخت حقوق به ما ماهیانه ٧٠ - ٨٠ تومان علی الحساب به ما پرداخت میكند و برای حقوق‌های معوقه ما كسی پاسخگو نیست.
***

اخراج و بیكارسازی ها

تعطیلی کارخانه خورشید زریبار و بیکاری کارگران
روز چهارشنبه ١١ آبان کارفرمای کارخانه خورشید زریبار ـ ایستک سنندج با اعلام تعطیلی این کارخانه، کلیه کارگران را به اجبار به مرخصی سالیانه فرستاد. او ادعا می‌كند که محصولات کارخانه به فروش نمی‌رسد. در همین حال کارگران رسمی در واکنش به تعطیلی کارخانه، دست به اعتراض زده‌اند. ٢٠٠ کارگر که اکثر آنها با قراردادهای یکماهه استخدام شده، در شرایط سخت و شاق از جمله در فصول بهار و تابستان نزدیک به ١٣ ساعت بدون استفاده از روز تعطیل جمعه در این کارخانه مشغول بکار بوده‌اند.
***
مبارزه کارگران شرکت قطعات توربین شهریار با اخراج سازی
مدیریت شركت قطعات توربین شهریار در طی ٢ ماه گذشته رسما مساله اخراج کارگران این شرکت را مطرح و برای عملی کردن این موضوع سه گزینه به کارگران پیشنهاد كرده است. اول اینکه کارگران یک روز در میان به سر کار بیایند، دوم اینکه همه کارگران تا ساعت ٢ بعدازظهر کار کنند و غذا قطع شود و گزینه سوم نیز اخراج نیمی از کارگران است. کارگران این شرکت در مقابل هر سه گزینه ایستاده و حاضر به پذیرش هیچکدام از آنها نشده‌اند، و یک صدا و متحد خواستار مقابله با اخراج سازی‌ها هستند.
***
اخراج شماری دیگر از کارگران شرکت گاوداری روانسر
در ادامه سیاست اخراج سازی در شرکت گاوداری شهرک حسن آباد روانسر، ٤ کارگر دیگر با اسامی مرتضی محمودی، عبدالله احمدزاده، مجید رحیمی و بابک شهسورای که دارای سوابق کاری ٥ تا ١٥ سال می‌باشند، بدون هیچ دلیلی از کار اخراج شدند. در پی اخراج این کارگران، کارفرما ٥ کارگر با اسامی عثمان رحیمی، حسن مظفری، رمضان ویژه، علی زنگنه و حمید صفدری را که پیش از این از کار اخراج شده بودند با قراردادهای موقت ٨٠ تا ٨٥ روزه استخدام نموده است.
***
كارخانه قند بردسیر دو سال است تعطیل شده است و كارگران آن ماهها حقوق طلب دارند
كارگران كارخانه قند بردسیر كرمان كه حدود ٢٢٠ كارگر دارد، بعضا تا ١٨ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این كارخانه اكنون حدود ٢ سالی است كه تعطیل شده است.
***
شرکت نیمه تعطیل کلر پارس واحد نمونه کیفی استان آذربایجان شرقی شد
شرکت کلر پارس وابسته به شرکت سرمایه گذاری شستا اخیرا بعد از اتمام اجرای پروژه‌های PNCB و MCB و PNP و PAP و با صرف ٣٢٥ میلیارد ریال به صورت خصوصی اعلان تعطیلی در این بخشها را نموده و اخراج کارگران و کارشناسان آنها با عدم تمدید قرار داد، موجب بیکاری ده‌ها نفر شده است و این در حالی است که در روزهای گذشته به عنوان واحد نمونه کیفی معرفی گردید.
***
كارخانه لنت تعطیل میشود و ٣٠٠ كارگر به سیل بیكاران اضافه میشود
كارخانه لنت ایران، یكی از كارخانه‌های تولید لنت ترمز و كلاچ در تهران، كه بیش از ٣٠٠ كارگر در آن در حال كار هستند، در معرض تعطیلی قرار دارد و ٣٠٠ كارگر آن به سیل بیكاران جامعه اضافه خواهند شد.
***

ناامنی محیط كار

محمد صدیق شاه نظری از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران بر اثر سانحه شغلی جان باخت
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، محمدصدیق شاه نظری از کارگران اخراجی فرش غرب بافت و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران روز چهارشنبه ١١ آبان بر اثر برق گرفتگی در حین کار جان باخت. وی پس از اخراج از کارخانه فرش غرب بافت برای تامین هزینه‌های زندگی خود به شغل چاه کنی روی آورده بود و روز ١١ آبان در روستای برازان سنندج حین کندن چاه بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.
***
کارگر جوانی در پالایشگاه شازند اراک جان خود را از دست داد
بنا به خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، روز پنجشنبه ١٢ آبان کارگر جوانی که برای اولین بار به محیط کار آمده بود و تنها چند روز از تجربه کار کردنش می‌گذشته، به علت عدم آشنائیش با خطرات کار در ارتفاع، از بلندی بیش از ٣٠ متر سقوط می‌کند و بعد از ٣ روز دست و پنجه نرم کردن با مرگ، جانش را از دست می‌دهد.
***

پرستاران

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان کاشانی اصفهان
پرستاران بیمارستان کاشانی اصفهان ضمن برپایی تجمع به نحوه عملکرد مقامات دانشگاه علوم پزشکی رژیم در اصفهان اعتراض کردند. اعتراض این پرستاران در پی عدم اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان نظام سلامت (کاهش ساعت کاری) در این بیمارستان، بوده است.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

کارفرمای کارخانه ساسان دو نفر از کاندیداهای نمایندگی کارگران را اخراج کرد
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، مجمع انتخاباتی شورای شرکت ساسان پس از یکسال و نیم کارشکنی توسط مدیریت در تاریخ ٩ آبان برگزار شد. اما با توجه به ایجاد فضای رعب و وحشت در میان کارگران، بویژه کارگران قراردادی، مجمع انتخاباتی به حد نصاب لازم نرسید و طبق قانون، این کارگران می‌باید پس از گذشت یک سال برای بار دوم اقدام به برگزاری انتخابات بنمایند. مدیریت شرکت برای جلوگیری از شکل گیری حد نصاب لازم برای برگزاری مجمع انتخاباتی نماینده‌های کارگران، چند روز قبل اقدام به اخراج دو نفر از کاندیداهای کارگران به نامهای جعفر اسودی و سیدرضا شریفی که از میان کارگران قراردادی بودند نمود و در ادامه چندین نفر از کارکنان قراردادی با سابقه بالای ١٥ سال را نیز اخراج کرد. مدیریت شرکت این دو کارگر را تهدید به این نموده بود که چنانچه از کاندیداتوری خود استعفا ندهند اخراج خواهند شد اما این کارگران در برابر این تهدید ایستادگی کرده و از کاندیداتوری خود استعفا نکردند و قبل از برگزاری انتخابات اخراج شدند. همچنین مدیریت این شرکت علاوه بر ایجاد ناامنی در میان کارگران با استفاده از ابزار اخراج، اعلام کرده بود به کارگرانی که در مجمع انتخاباتی شرکت نکنند حواله خرید هاکوپیان و بن خرید شهروندی خواهد داد.
***
گزارشی از حسن شهابی درباره وضعیت رضا شهابی
حسن شهابی، برادر رضا شهابی گفته است كه بازجوی برادرش گفته است هر مقام کشور برای آزادی ایشان نامه بنویسد فایده ندارد، چرا كه فعلا او تصمیم می‌گیرد. حسن شهابی گفته است كه از زمان دستگیری، رضا تا یکماه پیش در سلول انفرادی بوده و یا تنها با یک نفر دیگر هم بند بود است. او ماه قبل به اتاق ١٢ نفره‌ای در بند ٢٠٩ منتقل شد ولی پس از گذشت ١٨ ماه هنوز به بند عمومی منتقل نشده است. حسن شهابی در ادامه گفته است كه اوضاع روحی رضا در ماه‌های اخیر نامناسب بوده است.
حسن شهابی درباره علت صحبت‌های بازجوی برادرش گفته است: بالاخره بازجویش چیزهای از رضا شهابی خواسته است که ایشان هم نپذیرفتند. ایشان مصر بودند که رضا شهابی برعلیه خودش به دروغ اعتراف کند که مثلا ارتباط با بیگانگان داشته و یا در اخلال در نظم و امنیت عمومی نقش داشته که او هم به گردن نگرفته است و به همین دلیل بازجویش ظاهرا از این موضوع ناراحت است. حسن شهابی با اشاره به اینکه آخرین دادگاه برادرش در تاریخ ٤ خرداد ماه امسال برگزار شده است، گفت: طبق نظر قاضی، برادرم باید به بند عمومی زندان منتقل می‌شده و همچنین با قرار وثیقه آزاد می‌شده است اما فعلا از آزادی ایشان ممانعت می‌شود و جواب درست و حسابی هم به ما نمی‌دهند که علت چیست، اصلا جرمش چیست، به چه چیزی محکوم است و مجازاتش چیست. نه به ما چیزی گفته‌اند و نه به وکیلش. حسن شهابی درباره وضعیت روحی رضا گفت: از لحاظ روحیه از دو، سه ماه پیش وضعیت خوبی ندارد. دو فرزندش یکسال تحصیلی را بدون پدر گذرانده‌اند. مخارج خانواده اش را دیگران تامین می‌کنند. خانواده رضا مستاجر هستند، همسرش خانه دار است و تا به حال فامیل و دوستان رضا به چرخش زندگی این خانواده کمک کرده‌اند.
***
پشیمانی رژیم اسلامی از لغو احكام صادره بر علیه شیث امانی و صدیق کریمی
بنابه خبری كه اتحادیه آزاد كارگران ایران منتشر كرده است، دادگاه اجرای احکام قوه قضائیه در شهر سنندج پس از گذشت حدود ٤ سال از لغو احکام صادره در مورد صدیق کریمی و شیث امانی بار دیگر این احکام را جهت اجرا به این دو نفر ابلاغ کرد. شیث امانی و صدیق کریمی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در مراسم اول ماه مه سال ١٣٨٦ در شهر سنندج به همراه یازده نفر دیگر از کارگران شرکت کننده دستگیر و پس از تحمل حدود ٥٠ روز زندان آزاد شدند. سپس دادگاه انقلاب شهر سنندج برای این ١٣ نفر احکام زندان و شلاق صادر کرد که بدنبال اعتراضات جهانی به این حكم قرون وسطائی این احکام از سوی رئیس قوه قضائیه وقت لغو شد. اما اینک پس از گذشت حدود ٤ سال از آنزمان دادگاه اجرای احکام قوه قضائیه در شهر سنندج، بار دیگر این احکام را جهت اجرا به شیث امانی و صدیق کریمی ابلاغ و روز یکشنبه ٨ آبان به قصد دستگیری صدیق کریمی به منزل پدری وی هجوم آوردند اما صدیق در منزل نبود.
***
خالد اسدی آزاد شد
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، خالد اسدی از اعضای این نهاد كارگری روز چهارشنبه ١١ آبان پس از گذراندن دوران محكومیت خود از زندان آزد شد. خالد اسدی روز ١٨ بهمن ١٣٨٧ پس از ٤ ماه بازداشت، از سوی دادگاه انقلاب رژیم در مریوان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال و ١٠ ماه زندان محكوم شد كه با اعتراض به دادگاه تجدید نظر، حكم وی به دو سال و ٨ ماه زندان تعزیزی تغییر یافت.
***

فشار رژیم اسلامی بر علی نجاتی و ضامن وی
بر اساس خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری روز ١٥ آبان منتشر كرده است مأموران قضایی-امنیتی رژیم اسلامی با مراجعه‌ به كس كه ضامن علی نجاتی شده است او را تهدید كرده و خواستار آن شده‌اند كه علی نجاتی را به زندان معرفی كند. وی تهدید شده است كه دستگیر و مغازه اش نیز پلمپ خواهد شد.
علی نجاتی چندی پیش عمل جراحی قلب انجام داد. او با استناد به گواهی پزشكان متخصص، به دلیل استرس بالا و فشار وارد شده بر او دچار التهاب دریچه‌ی میترال قلب شده است و مطابق آنژیوگرافی انجام گرفته دچار ٧٠ درصد گرفتگی عروق قلبی است و مطابق دستور اكید پزشكان، باید ماهانه برای بررسی پزشكی به پزشك معالج خود مراجعه كند. او همچنین روزانه برای بیماری‌اش از ٨ نمونه قرص مخصوص استفاده می‌كند و بنا به دستور پزشك از رژیم غذایی مخصوص پیروی می‌كند.
***

علی اخوان برای اجرای حکم زندان احضار شد
کانون مدافعان حقوق کارگر خبر داد كه علی اخوان، كه از وی بعنوان "از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر" اسم برده است، برای اجرای حکم زندان احضار شد. دادگاه بدوی، اخوان را به سه سال حبس محکوم کرده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر، به یک سال و نیم حبس تعزیری به اضافه یک سال و نیم حبس تعلیقی تبدیل شد. بر طبق اخطاریه‌ای که به ضامن اخوان داده شده است، وی موظف است ظرف بیست روز از تاریخ ١٢ آبان (تاریخ ابلاغ حکم به وکیلش) خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کند. در ادامه آمده است: ساعت دو نیمه شب سیزدهم خرداد ١٣٨٩، ماموران امنیتی به منزل شخصی علی اخوان وارد شده بودند و پس از جست و جوی کامل منزل که بیش از دو ساعت به طول انجامیده بود، وی را دستگیر کرده و با خود برده بودند. اخوان تا هشتم تیر ١٣٨٩ در بند ٢٠٩ زندان اوین محبوس و تحت بازجویی بود. وی با وثیقه هفتاد میلیون تومانی، آزاد شده بود.
***

اطلاعیه

کارگر زندانی زندانی سیاسی آزاد باید گردد
حمایت کارگران ایران خودرو از کمپین جهانی برای آزادی کارگران زندانی در ایران
آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی را خواهانیم!
کارگران در ایران همچنان برای کسب ابتدایی‌ترین حقوق کارگری هزینه‌های سنگین می‌پردازند. تهدید و ارعاب با صدور احکام معلق، گروگان گیری، بازداشت‌های طولانی مدت و بدون محاکمه، محکوم کردن کارگران به زندان‌های طولانی و نقض حقوق اولیه زندانیان سیاسی، همواره بخشی جدایی ناپذیر از سیاست رژیم ضد کارگری ایران بوده است. جمهوری اسلامی اکنون بیش از پیش می‌کوشد این اقدامات ضد انسانی را به امری عادی و روزمره تبدیل کند. کارگران ایران خودرو هرگونه تعرض به آزادی‌های فردی و اجتماعی را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط همه‌ی فعالین کارگری و کارگران زندانی است.
کارگران ایران خودرو ضمن جمایت ازكمپین برای آزادی كارگران زندانی و کارزار بین المللی و در حمایت از جنبش کارگری و فعالین کارگری در ایران اعلام پشتیبانی کرده و همزمان با آنان علیه هرگونه سرکوب و دستگیری و زندانی کارگران اعتراض و خواهان آزادی فوری کارگران زندانی می‌باشند.
زنده باد هبستگی جهانی کارگران
جمعی از کارگران ایران خودرو
١ نوامبر ٢٠١١
***
شیث امانی و صدیق كریمی دو عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد كارگران ایران در خطر دستگیری
 به گزارش منتشر شده از سوی اتحادیه آزاد كارگران ایران دادگاه اجرای احکام سنندج احکام لغو شده شیث امانی و صدیق کریمی را پس از چهار سال جهت اجرا به آنان ابلاغ کرده است.
شیث امانی و صدیق کریمی از چهره‌های شناخته شده كارگری و اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در مراسم اول ماه مه سال ١٣٨٦ در شهر سنندج به همراه یازده نفر دیگر از کارگران شرکت کننده دستگیر و پس از تحمل حدود ٥٠ روز زندان آزاد شدند. سپس دادگاه انقلاب شهر سنندج برای این ١٣ نفر احکام زندان و شلاق صادر کرد که مورد اعتراضات وسیعی در ایران ودر سطح جهان قرار گرفت و بدنبال آن با حركت اعتراضی‌ای که از سوی دستگیر شدگان و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، هنگام سفر رئیس قوه قضائیه وقت به شهر سنندج صورت گرفته بود، این احکام از سوی رئیس قوه قضائیه وقت لغو شدند.
اكنون دادگاه اجرای احکام قوه قضائیه جمهوری اسلامی در شهر سنندج بار دیگر این احکام را جهت اجرا به شیث امانی و صدیق کریمی ابلاغ كرده است. در همین رابطه جانیان اسلامی روز یکشنبه هشتم آبانماه به قصد دستگیری صدیق کریمی به منزل پدری وی هجوم آوردند اما صدیق در منزل نبود.
باید وسیعا به این احضار‌ها و دستگیری فعالین كارگری اعتراض كرد. باید پرونده‌های قضایی تشكیل شده برای فعالین كارگری لغو و از آنها رفع اتهام شود. باید همه كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی بدون قید و شرط از زندان آزاد شوند. ٥ نوامبر روز اعتراض جهانی برای آزادی کارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی در ایران است. وسیعا به این اعتراض بپیوندیم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٢ آبان ١٣٩٠، ٣ نوامبر ٢٠١١
***
شاخه استکهلم حزب چپ و شعبه ٣٠ اتحادیه کارگران خدمات اجتماعی در سوئد از اعتراض جهانی ٥ نوامبر برای آزادی کارگران زندانی در ایران حمایت کردند!
حزب چپ سوئد شاحه استکهلم و همچنین شعبه ٣٠ کارگران خدمات اجتماعی در استکهلم، به گروهها و سازمانهای حامی حرکت جهانی ٥ نوامبر در پشتیبانی از کارگران رندانی و رندانیان سیاسی در ایران پیوستند.
حزب چپ سوئد با صدور بیانیه ‌ای در تاریخ ٣ نوامبر اعلام کرد که از اعتراض جهانی برای آزادی کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی در ایران قویا حمایت می‌کند. آمینه کاکه باوه عضو پارلمان سوئد به نمایندگی از حزب چپ در تظاهرات مقابل سفارتخانه جمهوری اسلامی که قرار است طی آن اتحادیه‌های کارگری نامه‌ای اعتراضی تسلیم سفارتخانه کنند سخنرانی خواهد کرد و سپس در مراسم دیگری به همین مناسبت در میدان سرگل استکهلم حضور خواهد یافت. هئیت مدیره شعبه ٣٠ اتحادیه کارگران خدمات اجتماعی در استکهلم نیز اعلام کرد که به حرکت اعتراضی ٥ نوامبر در حمایت از کارگران ایران می‌پیوندد.
حزب چپ و شعبه ٣٠ اتحادیه کارگران خدمات اجتماعی در استکهلم اعلام کرده اند:
١- ما با کارگران ایران اعلام همبستگی می‌کنیم و خواهان آزادی فوری رهبران کارگری، فعالین اتحادیه‌ای و زندانیان سیاسی هستیم.
٢- ما رژیم ایران را به خاطر سرکوب سازمانهای آزاد و مستقل کارگری و همچنین دستگیری، محاکمه و تحقیر کسانی که برای بهبود شرایط کار و زندگی مبارزه می‌کنند، محکوم می‌کنیم.
٣- ما قویا از خواستهای کارگران و مردم ایران برای برقرای آزادیها و حقوق سیاسی، آزادی تشکل و تجمع و ابراز عقیده و همچنین عدالت ، برابری و رفاه و برخورداری از یک جامعه انسانی حمایت می‌کنیم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١١ آبان ١٣٩٠، ٣ نوامبر ٢٠١١
***
احضار شیث امانی و صدیق کریمی از سوی دادگاه شعبه اجرای احکام سنندج محکوم می‌کنیم
احضار شیث امانی و صدیق کریمی از اعضاء هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در حالی از سوی دادگاه اجرای احکام برای گذراندن دوره محکومیت صورت گرفته که احکام مربوطه چهار سال قبل از سوی رئیس قوه قضائیه وقت لغو گردیده است. این گونه اقدامات ضد کارگری علیه فعالین کارگری در شرایطی شکل می‌گیرد که طبقه کارگر علیه فقر و فلاکت و شرایط غیر انسانی متحمل شده گسترده‌تر و فراگیرتر از گذشته به مبارزه ادامه می‌دهد. مطمئنا اقدامات این چنینی هدفی جز سرکوب و ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران را دنبال نمی‌کند.
ما ضمن محکوم نمودن احضار شیث امانی و صدیق کریمی از اعضاء هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و ادامه بازداشت و زندان آیت نیافر و بهنام ابراهیم زاده اعضاء کمیته پیگیری و فعال حقوق کودک، از همه تشکلها، جمعها، نهادها و احزاب مدافع حقوق کارگر در ایران و در سطح بین المللی می‌خواهیم به احضار و ادامه بازداشت و زندانی کردن فعالین کارگری اعتراض کنند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
جمعهائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران
***
صدور حکم پنج سال زندان برای بهنام ابراهیم زاده و یکسال حبس تعلیقی برای کورش ببخشنده را محکوم میکنیم
شعبه ٣٦ دادگاه تجدید نظر تهران حکم ٥ سال زندان تعزیری برای بهنام ابراهیم زاده را تایید کرد. همچنین طی حکم دیگری که در سنندج صادر شد کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری به یک سال زندان تعلیقی محکوم شد.
بهنام و کوروش بخشنده هیچ جرمی جز دفاع از حقوق کارگران مرتکب نشده‌اند. بهنام ابراهیم زاده بیش از ١٦ ماه است که در زندان بسر میبرد. وی قبلا توسط دادگاه بدوی به ٢٠ سال زندان محکوم شده بود. هر چند این حکم توسط شعبه ٣٦ دادگاه تجدید نظر شکسته شد اما صدور حتی یک روز حکم زندان برای انسانهایی که هیچ فعالیتی جز دفاع از حقوق کودکان و کارگران نداشته‌اند قبل از اینکه حکمی بر علیه این افراد باشد حکمی است بر علیه هرگونه حق خواهی از سوی کارگران.
اتحادیه آزاد کارگرا ن ایران با محکوم کردن صدور این احکام بر علیه بهنام ابراهیم زاده و کوروش بخشنده خواهان لغو این احکام و آزادی بی قید و شرط تمامی فعالین کارگری از زندان است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٤ آبانماه ١٣٩٠
***

اخبار بین المللی

آی‌ال‌او: هشدار ILO به خطر نا آرامیهای اجتماعی
سازمان بین المللی کار ILOدر "گزارش ٢٠١١ جهان کار" که هر ساله منتشر می‌کند، هشدار داده است که اقتصاد جهانی در آستانه یک رکود تازه قرار گرفته و ممکن است به ناآرامیهای اجتماعی دامن بزند. این سازمان می‌گوید ٥ سال طول میکشد تا اقتصاد‌های پیشرفته از نظر اشتغال به میزان پیش از بحران بازگردند. این گزارش می‌‌گوید که در ٤٥ کشور از ١١٨ کشوری که در آنها تحقیقات صورت گرفته، خطر ناآرامیهای اجتماعی در حال افزایش است. در این گزارش آمده است که تقریبا ٨٠ میلیون شغل تازه طی ٢ سال آینده لازم است تا جهان از نظر اشتغال به میزان پیش از بحران بازگردد، اما آهنگ رشد اقتصادی نشانگر آنست که فقط نیمی از شغل‌های مورد نیاز ایجاد خواهد شد. این گزارش می‌گوید ده‌ها کشور با احتمال ناآرامیهای اجتماعی روبرو هستند، به خصوص کشورهایی که در اتحادیه اروپا و منطقه عرب واقع شده‌اند. ریموند تورس یکی‌از مسئولین ILO گفته است: "به لحظه سرنوشت ساز رسیده‌ایم. فرصت محدودی برای پرهیز از یک رکود دوباره در زمینه اشتغال داریم."
***
ژاپن: اخراج ١١٠٠٠ کارگر شرکت TDK
به گزارشBloomberg شرکت ژاپنی TDK Corporation که بزرگترین شرکت سازنده هسته مغناطیسی دیسک دریو (گرده چرخان) کامپیوتر به حساب می‌‌آید، روز دوشنبه ٣١ اکتبر اعلام کرد که قصد دارد ١١٠٠٠ کارگر یا حدود ١٢ درصد از تعداد کل نیروی کار خود را اخراج بکند. این شرکت اعلام کرده است که فروش ٦ ماهه اول امسال ٧٤ درصد افت داشته است. می‌گویند افت مقدار فروش محصولات شرکت، آنها را مجبور به این تصمیم گیری کرده است و برای باز گرداندن شرکت به سود آوری راهی‌جز این ندارند.*