١٠  آبان  ١٣٩٠ -  ١  نوامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٨١

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

تجمع جمعی از کارگران کشت و صنعت کارون مقابل مجلس اسلامی
خبرگزاری "خانه ملت" گفته است كه جمعی از کارگران نی بر و کشت و صنعت کارون که از سال ٦١ تا ٨٩ مشغول کار بودند و ٩ درصد از حقوق آن‌ها برای حق بیمه کسر می‌شد برای دریافت حق و حقوق بازنشستگی خود جلوی درب شمالی مجلس اسلامی تجمع کردند. در ادامه آمده است كه پس از ٢٨ سال کار به این کارگران گفته می‌شود که برای بازنشستگی باید تا ٦٠ سالگی کار کنید چون پول بیمه شما از ١٢ ماه سال فقط پول ٩ ماه آن به حساب تأمین اجتماعی واریز شده است.
آقایار حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان هم گفته است: در پی عدم محاسبه سنوات بیمه، کارگران کارخانه نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر دست از كار كشیدند و مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.
***
یورش ماموران رژیم به تجمع اعتراضی کارگران كارخانه موتورسیكلت سازی
روز سوم آبان تجمع اعتراضی کارگران کارخانه موتورسیکلت سازی واقع در شهرک صنعتی سمنان مورد هجوم نیروهای انتظامی رژیم در این شهر قرار گرفت. این كارگران كه شمار آنان به ٢٥٠ تن می‌رسید و طی هفته‌های اخیر در پی ورشکسته شدن و تعطیلی کارخانه، کار خود را از دست داده و بیکار شده‌اند، با تجمع در برابر دفتر مرکزی آن ضمن مطالبه ٤ ماه دستمزد معوقه، اعتراض خود را در واکنش به بلاتکلیفی و اوضاع نابسامانی که بر آنان تحمیل شده است ابراز داشتند.
***
تهدید به سركوب تجمع اعتراضی كارگران لوله سازی اهواز
روز ٣٠ مهرماه تجمع اعتراضی كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان وارد سومین هفته خود شد. این كارگران ١ آبان در مقابل استانداری در خیابان فلسطین تجمع كرده و با در دست داشتن پلاكاردهایی خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند. یكی از این كارگران گفته است كه مسؤلین استانداری به كارگران واجد شرایط بازنشستگی وعده داده‌اند كه مسئله بازنشستگی آنان را حل میكنند، اما ما مصمم هستیم تا تحقق تمامی خواسته‌هایمان به تجمع اعتراضی خود ادامه دهیم.
٤ آبان اعتراض این كارگران، بنابه خبری كه منتشر شده بود، وارد نوزدهین روز خود شد. همچنین در خبر دیگری كه روز ٧ آبان منتشر شده است، كارگران بار دیگر در مقابل استانداری خوزستان تجمع كرده و برای چهارمین هفته متوالی اعتصاب خود را ادامه دادند.
از طرف دیگر در یك جمع دولتی به نام "سی و یكمین نشست گروه اشتغال و سرمایه گذاری خوزستان" به اعتراض این كارگران اشاره شده است و استاندار خوزستان با "غیرعادی" قلمداد كردن این تجمع و اعتراضات كارگران، آنها را تهدید به سركوب كرده است.
***
تجمع كارگران شركت نازنخ و فرنخ مقابل دفتر ریاست جمهوری اسلامی
خبرگزاری رژیمی ایلنا روز اول آبان گزارش داد كه تعدادی از کارکنان و کارگران شرکت نازنخ و فرنخ از صبح دیروز برای چندمین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود در برابر دفتر ریاست جمهوری اسلامی تجمع کردند. یکی از کارگران گفته است ٢٠ ماه است که حقوقمان را دریافت نکرده‌ایم.
***
تجمع كارگران كشتی سازی اروندان خرمشهر
روز ٥ آبان كارگران كشتی سازی اروندان واقع در منطقه حفار شرقی خرمشهر، مقابل كشتی سازی، دست به تجمع اعتراضی زدند. این كارگران كه چند روز پیش هم دست به تجمع اعتراضی زده بودند خواستار ٦ ماه حقوق معوقه خود و هم چنین خواستار حل و فصل مشكل برق این كارخانه كه دو هفته است به طور كامل قطع میباشد و كارگران با بیكاری مواجه شده‌اند، هستند. یكی از كارگران معترض گفته است كه بر اثر پافشاری و اعتراضات كارگران فرماندار خرمشهر و مسئول اداره صنایع این شهر كه كارخانه كشتی سازی زیر نظر این اداره میباشد جهت مذاكره با كارگران به محل تجمع كارگران آمدند. وی افزود تا خواستهای این كارگران محقق نشود به اعتراضات خود ادامه میدهند.
***
كارگران اخراجی هزینه مسافرت به تهران برای اعتراض حق خود را ندارند
روز شنبه ٧ آبان كارگران اخراجی نساجی بافت بلوچ در مقابل دفتر نماینده مجلس اسلامی از ایرانشهر تجمع كرده و خواهان احقاق حقوقهای معوقه و همچنین اجرای قانون بازنشستگی در مورد خودشان شدند. یكی از این كارگران گفته است كارگران اخراجی امكان تامین هزینه مسافرت به تهران را ندارند به همین خاطر قرار است كه نمایندگان این كارگران جهت پیگیری مطالبات آنها به تهران بروند.
***
كارگران ریسندگی حقوق معوقه طلب دارند و به اخراج تهدید شده اند
٤٠ كارگر باقیمانده كارخانه پرریس سنندج از اسفند سال ٨٩ تا كنون هیچ حقوقی نگرفته‌اند. به این كارگران همچنین عیدی و پاداش سال ٩٠ نیز پرداخت نشده است. مضاف بر این، اخیرا پول بیمه كارگران نیز پرداخت نشده است. مدیریت كارخانه با اعتراض كارگران روبرو می‌شود كه او هم در برابر این اعتراض كارگران را تهدید به اخراج می‌و می‌گوید هر كس با همین وضعیت می‌خواهد كار كند بماند كه هر وقت پول داشتم می‌دهم، بقیه می‌توانند بروند.
***
اعتصاب مجدد رانندگان کامیون در مرز باشماق
بیش از ٣٠٠ تن از رانندگان خطوط ترانزیت مرزی مریوان به کردستان عراق در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت کامیونهای باری از ساعت ١١ صبح روز ١ آبان با متوقف کردن کامیونهای خود در ترمینال مرزی باشماق، اعتصاب نموده و از جابجایی هرگونه محموله و کالای صادره به آن سوی مرز خودداری کرده‌اند. ساعاتی پس از آغاز این اعتصاب فرماندار شهر مریوان خود را به محل مذکور رسانده و طی مذاکره و گفتگو با رانندگان اعتصابی و دادن وعده و وعید به آنان تلاش کرد تا به این اعتصاب پایان دهد. اما رانندگان اعلام کردند تا لغو دستور کاهش سهمیه سوخت خودروهای باری، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. در خبر دیگری آمده است كه بدنبال سه روز اعتصاب این رانندگان، این اعتصاب بدون دستیابی به خواسته اعلام شده به پایان رسید.
یادآور شویم كه این رانندگان در هفته گذشته این دومین اعتصاب رانندگان خطوط ترانزیت مزری باشماق طی یک ماه گذشته می‌باشد.
***
اخراج و اعتراض كارگران متروی اهواز
تعدادی از کارگران متروی اهواز اخراج شده‌اند و این کارگران ضمن اعتراض به اخراج خود، خواستار دریافت حقوق معوقه خود می‌باشند.
***
اعتراض كارگران گامرون صنعت خوزستان
کارگران گامرون صنعت خوزستان که مجری طرح‌های انتقال آب رودخانه کرخه است در اعتراضی خواستار دریافت حقوق معوقه ٥ ماهه خود هستند.
***
اعتصاب کارگران سد پاوه
طبق خبر منتشر شده از پاوه، کارگران بخش ماشین آلات سد پاوه از روز اول آبان در اعتصاب بسر می‌برند. این کارگران که از فروردین ماه امسال به بعد حقوق دریافت نکرده‌اند به عدم پرداخت دستمزدهای خود معترض هستند. روز ٤ آبان خبر دیگری منتشر شد كه از ادامه اعتصاب این كارگران حكایت داشت.
***
کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر دست از کار کشیدند
ایلنا خبر داد كه کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر که ٢ ماه از حقوق و شش ماه از حقوق اضافه کاری و مزایایشان به تعویق افتاده است روز ٤ آبان در یك اقدام اعتراضی دست از کار کشیده‌اند و در مقابل فرمانداری خرمشهر تجمع كردند.
***
گزارش كوتاهی از وضعیت كارگران كارخانه ماشین سازی پارس
بیش از ٣٥٠ نفر از كارگران كارخانه ماشین سازی پارس ٤ ماه است حقوق دریافت نكرده‌اند. این كارخانه دارای سه مجموعه جداگانه، تهرانپارس، جاده قدیم كرج و ماهشهر می‌باشد. علاوه بر حقوق، سایر مطالبات كارگران و حتی دادن ناهار به كارگران نیز قطع شده است. همچنین اضافه كاری آنها پرداخت نشده و حق بهروری و جذب آنها بمدت یكسال است كه داده نشده است. در اعتراض به این وضع كارگران كارخانه تهرانپارس بمدت ٦ روز در اعتصاب بودند و این اعتصاب و تجمع كارگران تا ٢٤ مهر ادامه داشت و كارگران مانع آمدن مدیر كارخانه به داخل كارخانه شدند. یكی از كارگران گفته است: سوال ما این است كه چرا حقوق كارگران را پرداخت نمیكنند در حالی كه همین اخیرا ١٥ پكیچ برای ونزوئلا فرستادیم و ٤٠٠ میلیون پول گرفتیم ولی نیمدانم چرا بیمه ما را پرداخت نمیكنند. ما مخازن برای فاز ١٠ و ١١ پارس جنوبی میسازیم با این وضعیت و با این درآمد هنگفت چرا حقوق كارگر را نمیدهند. چرا ناهار ما را قطع كردند. او در ادامه می‌گوید: بعد از ٢٥ سال كارگری در مخازن پتروشیمی آیا حقوق ٤٠٠ هزار تومان در ماه برای من كارگر رواست. یكی دیگر از كارگران گفت: در این ٦ سال همه مطالبات ما را قطع كردند. حتی جیره خشك در ماه رمضان را نداد و .... مدت ٩٠ روز كار كردیم، بدروغ گفتند پاداش میدهیم آن را هم ندادند. ١٠٠ ساعت اضافه كار داشتیم ٤٠ ساعت را ندادند. وقتی اعتراض كردیم و گفتیم چرا ٤٠ ساعت را نمیدهید، گفتند گردنمان كلفت است شما كم كاركردید. من كارگر پول ندارم كه بچه ام را ببرم دكتر، دفترچه ام را هم مهر نمیكنند تا بتوانم حداقل از تامین اجتماعی بگیرم. اگر این ظلم و دیكتاتوری نیست پس چیست؟ من كارگر از كجا بخورم ٦ ماه حقوق طلب دارم از كجا بیاورم، مستاصل شده‌ایم، بچه دانشجو داریم، به چه كسی بگوییم. به آقایان میگویم من را از طناب دار نترسانید. ... الان گلوی زن و بچه ما را بریدند و ٦ سال است كه خون كارگر را در شیشه كرده‌اند.
***
اعتصاب صدها کارگر بازارچه پرویزخان كرمانشاه
صدها کارگر بازارچه پرویزخان كرمانشاه صبح روز دوشنبه ٩ آبان دست از کار کشیدند. عدم واریز کامل ماهیانه بیمه کارگران و عدم افزایش سه ساله حقوق خود را علت اصلی اعتصاب اعلام کرده‌اند. یکی از کارگران گفته است: در زمان سفر احمدی نژاد به استان و حضور نماینده وی در قصرشیرین مراتب اعتراض خود را اعلام کردیم اما با وجود تمام مذاکرات انجام شده و گذشت ماهها انتظار هنوز هیچ نتیجه‌ای برای حل مشکل کارگران بازارچه حاصل نشده است. او افزود: ما خواستار واریز بیمه کامل ماهیانه و افزایش حقوق خود پس از سه سال هستیم.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

فاصله سه برابری حداقل دستمزد کارگران با نرخ خط فقر
ایلنا از قول علی دهقان كیا، یكی از عوامل شوراهای اسلامی، کار گفته است: حداقل دستمزد کارگران با نرخ خط فقر به میزان سه برابر فاصله دارد.
***
دستمزد ٦ ماه كارگران سد ژاوه پرداخت نشده است
كارگران سد ژاوه در سنندج ٦ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند و علیرغم پیگیریهایی كه این كارگران در این خصوص داشته‌اند اما هیچ پاسخی نگرفته‌اند و كسی پاسخگو نیست. كارگران گفته‌اند در صورتیكه نتوانیم مطالباتمان را بگیریم و حقوق ما پرداخت نشود دست به اعتصاب مجدد خواهیم زد.
***
٣٠ درصد از کارگران پیمانی تحت پوشش قراردادهای سفید امضا هستند
ایلنا از قول فتح الله بیات كه او را "رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور" معرفی كرده است، از افزایش تعداد اخراج کارگران در نیمه دوم هر سال خبر داد. او گفته است كه در حال حاضر بیش از ٣٠ درصد از کارگران قراردادی و پیمانی تحت پوشش قراردادهای سفید امضا هستند.
***
كارگران كارخانه ریسندگی كاشان فقط یك سوم حقوق خود را میگیرند
یكی ازكارگران كارخانه رسیندگی كاشان گفته است كه بعد از اعتراضات و تجمعات مختلف بالاخره كارخانه ریسندگی كاشان شروع به كار كرد ولی ماهانه فقط یك سوم حقوق ١٤٠٠ كارگران پرداخت میشود.
***
٣ ماه دستمزد معوقه کارگران شرکت ملی ساختمان
بیش از ٧٠٠ تن از کارگران شرکت ملی ساختمان دستمزدها و مبالغ اضافه کاری سه ماهه گذشته مرداد، شهریور و مهر خود را دریافت نكرده‌اند.
***
مدیریت اداره آبفا آبادان: حقوق كارگران را نپرداخته ایم
رییس اداره آبفا آبادان كه ٢٠٠ كارگر رسمی و ١٠٠ نفر پیمانی دارد، گفته است: در حال حاضر کارگران پیمانکاری ما حدود ٥ ماه و کارکنان رسمی ما ٢ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.
***
کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی دستمزد خود را نگرفته اند
بیش از ٢٠٠ تن از کارکنان کتابخانه‌های عمومی تا ٦ آبان دستمزدهای مهر و بخشهایی از طلب شهریور خود را دریافت نکرده‌اند. مدیر نهاد کتابخانه‌های عمومی در چند روز اخیر در جواب کارکنانی که خواهان دریافت دستمزدهایشان بوده‌اند گفته است: قول روشن و سر راستی به شماها نمیدهم. حالا باید تا پانزدهم این ماه صبر کنید تا ببینیم چه میشود.
***
حقوق کارکنان شهرداری بوکان پرداخت نمی‌شود
کارکنان شهرداری بوکان علاوه بر عدم برخورداری از بیمه، مدتی است که دستمزدهای خود را نیز دریافت نکرده‌اند. این کارکنان که بصورت روزانه دستمزد دریافت می‌کنند برای برخورداری از حق بیمه مشغول مذاکره با کارگزاران مربوطه رژیم هستند اما هنوز به خواست آنان پاسخی داده نشده است.
***
كارگران شرکت توسعه نفت و انرژی قشم دستمزدهای مهرماه را دریافت نكرده اند
دستمزد مهر ماه بیش از ٥٠٠ تن از كارگران شركت توسعه نفت و انرژی قشم كه در پروژه‌های خوزستان و كرمانشان مستقر هستند، تا روز ٢ آبان پرداخت نشده بود. بسیاری از کارگران برای دریافت دستمزدهایشان به عوامل کارفرما مراجعه نموده، اما با وعده و تهدید به اخراج از کار روبرو شده‌اند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

بیش از٥٠ درصد جوانان ایران بیكارند
خبرگزاری ایلنا در گزارشی گفته است در حال حاضر بیش از ٥٠ درصد جوانان ایران بیکار هستند. این گزارش می‌گوید: در حال حاضر نرخ بیکاری بیش از ٢٦ درصد برآورد می‌شود و ٦٠ درصد افراد دارای تحصیلات عالیه در ایران بیکارند.
***
اصلاح قانون کار باعث تشدید روند بیکاری کارگران می‌شود
دبیر اجرایی خانه كارگر رژیم از مازندران گفته است اصلاح قانون كار موجب بیكاری بیشتر كارگران می‌شود.او گفته است آنچه که دولت به عنوان اصلاح قانون كار مطرح می‌کنند اصلاح نیست بلکه تغییر یکسویه قانون کار به نفع کارفرمایان است.
***
اخراج کارگران با سابقه مجتمع گاوداری شهرک حسن آباد روانسر
مدیریت مجتمع گاوداری شهرک حسن آباد شهر روانسر ٤ نفر از کارگران شاغل در این مجتمع را از کار اخراج کرد. این کارگران که قراردادی بودند در حالی از کار اخراج شدند که از ١٠ تا ١٥ سال سابقه کار داشتند.
***
٣٠٠ کارخانه در آستانه ورشکستگی در استان اردبیل
نماینده رژیم اسلامی در مجلس از اردبیل گزارش داد كه ٣٠٠ کارخانه در اردبیل در آستانه ورشکستگی هستند. در گزارش مزبور همچنین تصریح شده که در اردبیل ٥٠ هزار نیروی بیکار تحصیل کرده وجود دارد.
***
اخراج سیصد کارمند قراردادی وزارت راه و شهرسازی
پس از ادغام دو وزراتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، ٣٠٠ کارمند قراردادی یکی از زیر مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی بدون اطلاع قبلی از کار اخراج شدند. مدیریت این مجموعه با نصب یادداشتی در ورودی‌های این مجموعه، اخراج این ٣٠٠ نفر را بطور غیر مترقبه به اطلاع آنان رسانده است.
***
اخراج تمامی کارگران قارچ سینا
در نتیجه تشدید بحران اقتصادی كه دامنگیر صنایع تولیدی و صنعتی ایران شده است، شرکت تولید کننده قارچ، قارچ سینا در استان همدان تعطیل و تمامی ١٤٠ کارگر شاغل در آن اخراج شدند.
***
شرکت پرهون طرح در حال اخراج تدریجی کارگران خود است
طبق خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه منتشر كرده است، شرکت پرهون طرح در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج از اول آبان اقدام به اخراج تدریجی کارگران خود نموده است. بر اساس این گزارش تاکنون برگه تسویه حساب به ١٦ نفر داده شده که هر روز ٢ الی ٣ نفر باید تسویه حساب کنند.
***
وضعیت بحرانی صنعت نساجی کردستان
رئیس انجمن نساجی کردستان گفته است ٥٠ درصد واحدهای این بخش در بحران بسر می‌برند. وی بی توجهی دستگاه و کارگزاران رژیم را عامل این بحران اعلام كرده است.
***
اخراج کارگران شرکت تهران کمپرسور
در اخبار این هفته آمده است كه در دو هفته گذشته ٣ نفر از کارگران شرکت تهران کمپروسور به دستور مدیر شرکت از کار اخراج شده‌اند. هر یک از این کارگران دارای ٢ تا ٣ سال سابقه کار بوده و دلیل اخراج این کارگران از کار اعتراض آنها به شرایط کار سنگین و دستمزدهای اندک و بسیار ناچیز بوده است.
***

ناامنی محیط كار

کشته و زخمی شدن ٤ کارگر در حریق چاه نفت بی بی حکیمه
روز جمعه ٦ آبان در پی انفجار کارگاه حفاری چاه نفت شماره ٧٦ منطقه بی بی حکیمه در دوگنبدان گچساران حداقل ٤ کارگر کشته و زخمی شدند. به گفته مسئولین، این انفجار به علت بالا آمدن گاز از این حلقه چاه و فشار زیاد به چاه در حال تعمیر و لایروبی روی داده است.
***
٣ كارگر قربانی گودبرداری شدند
خبرگزاریهای جمهوری اسلامی از مرگ ٣ كارگر و مجروح شدن یك تن دیگر در جریان گودبرداری و ریزش دیوار در شهرك سیداحمد شهرستان اسدآباد همدان خبر دادند. اسامی این ٣ نفر "میرزاآقا ص"، "مهدی ن" و "بختیار الف" اعلام شده است.
***
جان باختن ٣ کارگر دیگر در کرج و تهران
بنابر ٣ خبر جداگانه ٣ كارگر دیگر در كرج و تهران حین انجام كار جان خود را از دست دادند. مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی کرج گفته است: ریزش آوار دیوار در حال ساخت در ساعت ١٢ و ١٦ دقیقه روز اول آبان موجب مرگ یک کارگر ٦٠ ساله در کرج شد. برق گرفتگی در عمق چاه در روز ٢ آبان باعث جان باختن کارگر چاهکن در عمق چاه ١٢ متری در تهران شد. خبر دیگری از مرگ یك كارگر بر اثر سقوط از آسانسور در یك ساختمان ١٠ طبقه در دست احداث در تهران حكایت دارد.
***
عدم وجود ایمنی در محل کار قربانی دیگری گرفت
از روستای دززون كامیاران خبری منتشر شده كه روز پنجشنبه هفته گذشته ٢٨ مهر، کارگری به نام نادر کویک که در اداره برق تهران مشغول بکار بود به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داد.
***
سقوط كارگر از طبقه بالای ساختمان نیمه‌كاره
سقوط یك كارگر ١٧ ساله به نام حسام هنگام كار از بلندی یك ساختمان نیمه كاره در شهرستان آمل به مرگ وی منجر شد. گفته شده است كه این سقوط در پی درگیری بین دو كارگر ١٧ و ١٨ ساله بوده كه كارگر ١٧ ساله به پائین سقوط می‌كند و جان خود را از دست می‌دهد.
***
ترکیدن کوره ذوب در کارخانه آلیاژسازان صنعتی سمنان و سوختگی ٤ کارگر
روز یکشنبه ٢ آبان، در اثر ترکیدن کوره ذوب در کارخانه آلیاژسازان صنعتی سمنان واقع در شهر صنعتی سمنان، ٤ نفر از کارگران که فاقد تجهیزات ایمنی بودند دچار سوختگی شدید ناشی از پاشیده شدن چدن مذاب شده و با همکاری کارگران کارخانه مجاور به بیمارستان انتقال می‌یابند.
***
مصدومیت شدید یک کارگر در محیط کار
بنا به خبر منتشر شده از روانسر، کارگری بنام جوهر مظفری اهل خه‌راجیان از توابع روانسر به هنگام کار به دلیل سقوط از یک ساختمان سه طبقه از ناحیه دو دست و یک پا به شدت مصدوم شد.
***
حادثه در محیط کار بر اثر ریزش معدن
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری خبر داد كه کارگری بنام عبدالرحمان احمدی روز یكشنبه ١ آبان درحین كار و در اثر ریزش معدن در گردنه آریز در جاده سنندج ـ مریوان، دچار حادثه شد. وی هم اكنون در بیمارستان بستری بوده و از ناحیه پا به شدت دچار حادثه شده و بنا به گفته پزشكان احتمال دارد، پای وی قطع شود.
***
انفجار، کارگر موکت کار را سوزاند
انفجار ناشی از بخار چسب و تینر در یک واحد مسکونی عصر ٤ آبان در حوالی میدان امام حسین در تهران، باعث سوختگی کارگر موکت کار ٢٥ ساله شد
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

حکم ٥ سال زندان بهنام ابراهیم زاده تایید شد
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، حکم ٥ ساله زندان برای بهنام ابراهیم زاده توسط شعبه ٣٦ دادگاه تجدید نظر در تهران تایید شد. در ادامه این خبر آمده است كه بهنام ابراهیم زاده بیش از ١٦ ماه است که به دلایل واهی دستگیر و متهم شده در حالی که هنوز هیچ ادله‌ای مبنی بر اتهام وی به او و وکیلش ارائه نشده است.
لازم به یادآوری است كه بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق كودك و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری است.
***
دادگاهی غیر حضوری کوروش بخشنده
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری خبر داد كه كوروش بخشنده عضو این نهاد كارگری كه در تاریخ ٥ شهریور در منزل خود بازداشت شد ه و در روز ٢٩ شهریور با قرار وثیقه ٧٥ میلیونی از زندان آزاد شده بود، طی دادگاهی كه بدون حضور وی برگزار شد به یک سال حبس که در طول ٥ سال تعلیق شده، محكوم گردید. روز دوشنبه ٢ آبان از طریق پیامی كوتاه به ضامن وی اطلاع داده شده بود که به دلیل عدم حضور نامبرده در جلسه دادگاهی، حکم وی صادر شده كه در پی مراجعه و اعتراض كوروش بخشنده به قاضی مربوطه، به وی اعلام شد که احضاریه برای شما ارسال شده اما مامورین آدرس شما را پیدا نکرده‌اند. این در حالی است که وی را در تاریخ ٥ شهریور در همان منزل بازداشت کرده بودند. در ادامه این خبر آمده است كه طی احضاریه‌ای دیگر که در تاریخ ٥ مهر به وی ابلاغ شده بود، زمان دادگاهی وی را ٢٠ مهر اعلام کرده بودند که پس از مدتی و بدلایل نامعلوم جلسه دادگاهی وی را به روز ٢٠ آذر تغییر دادند.
***
تبرئه هفت نفر از اعضای كمیته هماهنگی
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری روز ٢ آبان منتشر كرده است، بنا بر حکم صادره از شعبه ٤ دادگاه تجدید‌نظر انقلاب اسلامی در ارومیه، ٧ تن از اعضای این نهاد كارگری به اسامی: رحمان ابراهیم زاده، عباس هاشم پور، رحمان تنها، فتاح سلیمانی، حسین پیروتی، عیسی ابراهیم زاده و صمد احمد‌پور که در اسفند ٨٨ دستگیر شده بودند تبرئه گردیدند. افراد مذكور در تاریخ ٨ اسفند ٨٨ به مدت ١٢ روز در بازداشت زندان سپاه پاسداران شهر ارومیه بودند كه هر كدام با وثیقه ١٠ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.
لازم به یادآوری است كه صمد احمدپور در تاریخ ٣٠ مهر ٨٩ درگذشت.
***
اتهام‌های شش عضو سندیکای کارگران واحد مختومه شد
دادگاه اسلامی رژیم در تهران اتهامهای وارد شده به شش عضو سندیکای کارگران واحد، داود رضوی، عباس نژند کودکی، سعید ترابیان، ناصر غلامی، ابراهیم گوهری و یعقوب سلیمی، را مختومه اعلام کرد و آنها را از اتهام‌ها مبری دانست. این اعضای سندیكای واحد حدود پنج سال پیش بازداشت و متهم به اخلال در امنیت ملی شده بودند. این تصمیم دادگاه اسلامی روز دوم آبان به این كارگران ابلاغ شد.
***
داوود رضوی تبرئه شد
داوود رضوی عضو هیات مدیره سندیكای كارگران شركت واحد كه به دادگاه احضار شده بود، روز ٢ آبان در شعبه شش بازپرسی مقدس اوین حضور پیدا كرد و نهایتا برای وی و چند تن دیگر از همكارانش در هیات مدیره سندیكا كارگران شركت واحد حكم برائت صادر شد.
***

اطلاعیه

تایید ٥ سال حكم زندان برای فعال كارگری بهنام ابراهیم زاده توسط دادگاه تجدید نظر جانیان اسلامی

٥ نوامبر در اعتراض به احكام جنایتكارانه جمهوری اسلامی علیه فعالین كارگری و برای آزادی همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی از زندان به خیابانها بیاییم
بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و عضو كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری و فعال دفاع از حقوق كودك، ١٦ ماه است كه در زندان است. جانیان اسلامی ابتدا او را به ٢٠ سال زندان و ده سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محكوم كردند، اما زیر فشار اعتراضات عقب نشستند و حكم او به ٥ سال زندان تبدیل شد. بعد از آن بدنبال اعتراض خانواده او، پرونده به دادگاه تجدید نظر داده شد. اكنون خبر میرسد كه جانیان اسلامی، حكم ٥ سال زندان را برای او تایید كرده‌اند.
بنا بر آخرین خبرها بهنام ابراهیم زاده هم اكنون در بند ٣٥٠ زندان اوین است. وضع جسمی او خوب نیست و از چندین بیماری رنج میبرد. این درحالی است كه نگهبانان زندانهای جمهوری اسلامی حتی این زندانیان را از آب گرم برای استحمام محروم کرده‌اند. صدای اعتراض خود را علیه سیاستهای جنایتكارانه جمهوری اسلامی در قبال زندانیان سیاسی بلند كنیم.
٥ نوامبر روز جهانی اعتراض برای آزادی كارگران زندانی و زندانیان سیاسی از زندان است. تا كنون در سی شهر جهان آكسیونهایی به این مناسبت سازمانیافته است، با پیوستن به این حركت سراسری، خواستار آزادی فوری بهنام ابراهیم زاده و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی در بند بشویم.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٨ آبان ١٣٩٠، ٣٠ اكتبر ٢٠١١
***
پشتیبانی حزب کارگران نروژ و اتحادیه کمون کونگسوینگر از کارزار پنجم نوامبر
حزب کارگران نروژ و اتحادیه کمون واحد کونگسوینگر، در پیامی پشتیبانی خود را از کارزار ٥ نوامبر برای آزادی کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی در ایران اعلام داشتند.
حزب کارگران نروژ واحد کونگسوینگر و نیز اتحادیه کمون واحد کونگسوینگر با ارسال پیامی به تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست ایران واحد نروژ اعلام نموده‌اند که از کارزار جهانی برای آزادی فوری فعالین کارگری و همه زندانیانی سیاسی در ایران حمایت می‌کنند.
***

اخبار بین المللی

برزیل: تهدید کارگران نفت به اعتصاب
به گزارش رویترز اتحادیه کارگران نفت (FUP) اعلام کرد چنانچه مدیریت شرکت نفت دولتی Petrobrass به خواست‌های آنها بی‌توجه بماند از روز ١٦ نوامبر دست به اعتصاب خواهند زد. این کارگران خواهان افزایش دستمزد معادل ١٠ درصد بیش از نرخ تورم، شرایط کار و بیمه درمانی بهتر هستند. کارگران اعلام کرده‌اند که کارفرمایان تا تاریخ ١٠ نوامبر مهلت دارند تا به مطالبات آنها پاسخ مثبت بدهند، در غیر اینصورت اعتصاب از ١٦ نوامبر آغاز خواهد شد. هم اکنون مذاکرات برای منصرف کردن کارگران از اعتصاب جریان دارد.
***
کلمبیا: اعتصاب ٤٠٠٠ کارگر شرکت نفت
به گزارش Colombia Reports روز دوشنبه ٢٤ اکتبر حدود ٤٠٠٠ کارگر شرکت نفت Pacific Rubiales بعد از شکست مذاکرات با کارفرمایان دست به اعتصاب زدند. German Osma نائب رئیس اتحادیه کارگران نفت (USO) گفته است، مذاکرات به این دلیل شکست خورد که کارفرمایان حرفی برای گفتن نداشتند و فقط انتظار داشتند که کارگران به دستمزد‌های پائین رضایت دهند. خواست عمده این کارگران دریافت دستمزد بالاتر است. کارفرمایان گفته‌اند که آنها با کارگران به توافق رسیده‌اند که اشاره آنها به توافق با اتحادیه UTEN است. کارگران می‌گویند این اتحادیه فقط بخش کوچکی از کل کارگران را نمایندگی می‌کند و دست نشانده کارفرمایان است. لازم به ذکر است که اتحادیه دست نشانده UTEN دارای ٧٠٠ عضو، در حالیکه در اتحادیه USO ٥٠٠٠ کارگر عضویت دارند.
***
کویت: اعتصاب کارمندان شرکت هواپیمایی
به گزارش العربیه روز دوشنبه ٢٤ اکتبر بیش از ٢٥٠٠ کارمند شرکت هواپیمایی کویت در اعتراض به عدم افزایش دستمزد و مزایای خود دست به اعتصاب زدند. عبد الله هاجری یکی از مسولین خطوط هوایی کویت گفته است: "اعتصاب تا زمان اجرای خواسته‌های ما توسط دولت ادامه خواهد داشت." تا کنون ٣ پرواز که قرار بود به دبی، دوحه و جده انجام شود، لغو شده است. هاجری همچنین می‌‌گوید: "اتحادیه کارمندان خطوط هوایی در اول اکتبر جاری قصد داشت اعلام اعتصاب کند، اما در پی توافق با حکومت برای افزایش ٣٠ درصد حقوق کارمندان این اعتصاب لغو شد ولی دولت پس از آن به وعده خود عمل نکرد." اتحادیه کارمندان شرکت هواپیمایی کویت ٤ هزار عضو دارد. دولت از این بیم دارد که لغو پروازها بر پروازهایی که قرار است حجاج را به عربستان سعودی منتقل کنند، تاثیر بگذارد. بر اساس آخرین گزارش، مدیر اتحادیه کارگران شرکت هواپیمایی اعلام کرده است که دولت با خواست ٣٠ در صد افزایش دستمزد موافقت کرده و آنها به دولت یک ماه فرصت میدهند تا به قول خود عمل کند. در غیر این صورت اعتصاب از سر گرفته خواهد شد.
از ٢ ماه پیش اعتصابا ت متعددی در کویت جریان دارد. در ١٢ اکتبر جاری حدود ٣ هزار کارگر گمرک دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب که صادرات نفت کویت را تهدید کرده بود پس از توافق حکومت با اعتصاب کنندگان پایان یافت.
***
فرانسه: آغاز اعتصاب ٥ روزه کارکنان ایرفرانس
به گزارش AFP کارکنان شرکت هواپیمایی ایرفرانس از روز شنبه ٢٩ اکتبر دست به اعتصاب زدند و اعلام کردند این اعتصاب بمدت ٥ روز ادامه خواهد یافت. اعتراض این کارگران به تصمیم مدیریت این شرکت به کاهش تعداد خدمه‌های هواپیما در هر پرواز است. در اثر این اعتصاب تنها در روز شنبه ٢٩ اکتبر یعنی روز اول اعتصاب، ٢٠٠ پرواز لغو شد و اتحادیه‌ها اعلام کرده‌اند قدرت واقعی خود را از روز یکشنبه ٣٠ اکتبر به نمایش خواهند گذشت. تصمیم به کاهش تعداد خدمه‌های هواپیما، زمانی اتخاذ شد که شرکت Air France - KLM اعلام کرد در سه ماهه اول سال ١٩٧ میلیون یورو ضرر کرده است و چشم انداز برای ماههای باقیمانده سال نیز امیدوار کننده نیست.
***
لبنان: مهلت ٩ روزه کارگران برق به دولت
به گزارش The Daily Star کارگران مؤسسات تولید برق لبنان که قرار بود از روز سه شنبه ٢٥ اکتبر دست به اعتصاب بزنند، اعتصاب خود را با تعیین یک مهلت ٩ روزه به دولت به تعویق انداختند. در پی مذاکراتی که روز دوشنبه ٢٤ اکتبر بین نمایندگان کارگران و نخست وزیر لبنان صورت گرفت، وی از کارگران خواست یک هفته فرصت بدهند تا مسائل آنها در کابینه مورد بررسی قرار بگیرد. کارگران اعلام کرده‌اند چنانچه این مهلت ٩ روزه پایان یابد و پاسخ مثبتی از جانب دولت دریافت نشود ، اعتصاب نامحدود خود را آغاز خواهند کرد. خواست عمده این کارگران تامین اجتماعی و پوشش درمانی بهتر است.
***
آمریکا: اخراج ٥٠٠٠ کارگر از شرکت Whirpool
به گزارش گاردین روز جمعه ٢٨ اکتبر شرکت Whirpool بزرگترین شرکت تولید کنند لوازم الکتریکی (از قبیل یخچال و ماشین لباسشویی) اعلام کرد که ٥٠٠٠ تن از کارگران خود یعنی حدود ١٠ درصد از تعدا کل نیروی کار خود را اخراج می‌کند. این شرکت علت اینکار را افت فروش و افزایش قیمت مواد اولیه اعلام کرده است. مدیر عامل این شرکت Jeff Fettig که در ایالت میشیگان واقع شده، گفته است آنها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت کالاهای خود را افزایش داده‌اند، ولی این افزایش قیمت باعث افت فروش کالاهای آنها شده است.
***
چین: شمار کشته شدگان انفجار معدن زغال سنگ
خبرگزاری شین هوا خبر داده است كه بر اثر انفجار گاز در یک معدن زغال سنگ در مرکز چین ٢٩ معدنچی كشته و شماری نیز زخمی شدند. هنگام وقوع انفجار ٣٥ معدنچی مشغول کار در معدن بوده‌اند كه ٦ تن از آنان نجات یافته و به بیمارستان اعزام شده‌‌اند. طی ماه گذشته به نبود امنیت در معادن چین و بر اثر انفجار در دو معدن دیگر دستكم ١٩ کارگر معدن کشته شده‌اند.
***
استرالیا: تداوم اعتصاب در خطوط هوایی
اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا در اعتراض به کاهش میزان دستمزدهایشان و مخالفت با طرح این شرکت برای کاهش هزینه‌ها همچنان ادامه دارد. شرکت هواپیمایی کانتاس طی بیانیه‌ای اعلام کرد به علت اختلاف پیش آمده با اتحادیه‌ها از آغاز بکار مجدد کارکنان معترض این شرکت جلوگیری خواهد کرد. اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی کانتاس موجب بوجود آمدن اختلال در برخی پروازها و سرگردانی هزاران مسافر گردیده است.*