٥  مهر  ١٣٩٠ -  ٢٧ سپتامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٦

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

کارگران پتروشیمی های ماهشهر اعتصاب خود را شروع کردند
بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام در ماهشهر در پایان مهلت توافق شده برای حذف شرکتهای پیمانکاری در این مجتمع و خلف وعده کارفرما در این مورد، از صبح روز یکشنبه سوم مهر دست به اعتصاب زده و اقدام به تجمع در مقابل دفتر مرکزی این پتروشیمی کرده اند.
بدنبال اعتصابات بزرگ هزاران کارگر چندین پتروشیمی ماهشهر در اواخر فروردین، میان کارگران، مدیرعامل شرکت و نماینده مجلس اسلامی در ماهشهر توافق شد که کارگران پیمانی مشمول برخی مزایای کارگران رسمی شدند و خواست اصلی آنها که برچیدن بساط شرکتهای پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم با کارفرما بود ظرف سه ماه متحقق شود. دو ماه قبل طرف مذاکره با کارگران برای اجرای خواست برچیدن بساط پیمانکاران تا آخر شهریور فرصت خواست. روز ٣٠ شهریور بار دیگر مدیریت پتروشیمی بندر امام ١٥ روز دیگر مهلت خواست و کارگران خشمگین از این وقت کشی ها از روز سوم بهمن دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.
بنا بر آخرین گزارشهای كه این اتحادیه منتشر كرده است روز ٣ مهر راس ساعت ٨ صبح و همراه با حضور کارگران روزکار و طبق روال اعتصابهای گذشته، کارگران شیفت شبکار از شب قبل در مجتمع مانده و با همراهی نفرات شیفت صبحکار و روزکار، پس از ثبت کارت ساعت خود، از مقابل اتاق ساعت به طرف ساختمان مرکزی مجتمع پتروشیمی بندرامام حرکت کرده و در میدان روبروی این ساختمان با تجمع ٦٠٠٠ نفره اعتصاب را آغاز کردند. این کارگران بطور یکپارچه و متحدانه ای در مقابل دفتر مرکزی این مجتمع پتروشمی دست به تجمع زدند و کلیه واحدهای مجمتع پتروشیمی بندر امام خالی از کارگران بود و تمامی کارهای تعمیراتی و سرویسهای جانبی نیز به طور کامل تعطیل بود. کارگران گفته اند در طول اعتصاب و تجمع و راهپیمایی ماموران حراست کارخانه کاملا خود را از کارگران کنار کشیده بودند و در حالی که کارگران اقدام به دادن شعار و راهپیمایی میکردند هیچگونه مداخله ای نکردند.
در ادامه این خبر آمده است كه علاوه بر کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام، کارگران سایر مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از جمله اروند، امیرکبیر و تندگویان نیز از ساعات اولیه صبح سوم مهر اعتصاب خود را همزمان با کارگران پتروشیمی بندرامام شروع کردند و قرار است چهارم مهر کارگران اعتصابی تمامی این پتروشیمی ها از مجتمع های خود خارج و به طرف پتروشیمی بندرامام حرکت کرده و به کارگران اعتصابی مجتمع پتروشیمی بندرامام بپیوندند.
***
پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران شهرداری قشم
در خبرها آمده است كه کارگران شهرداری قشم که در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه دستمزد معوقه خود دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند پس از گذشت یک هفته و با پیگری جدی در برابر کارفرمایان و مدیریت شهرداری رژیم در جزیره قشم، سرانجام آنان را مجبور به پرداخت دستمزدهای خود نمودند. این کارگران پس از دریافت کامل دستمزدهای معوقه خود به سر کارهای خود بازگشتند.
***
تجمع اعتراضی کارگران متروی کرج بدلیل تاخیر ٧ ماهه پرداخت حقوقشان
در خبرها آمده است كه كارگران شركت سابير (پيمانكار قطار شهري كرج) روز ٣٠ شهریور مقابل کارگاه متروی کرج در ميدان امام حسين تجمع كرده اند. يكي از این كارگران گفته است: مدت ٧ ماه هست كه حقوق خود را از شركت سابير دريافت نكرده ايم و در تأمين معشيت خود و خانواده هايمان دچار مشكل شده ايم. در ادامه این خبر آمده است: بيش از ١٢٠٠ كارگر براي شركت سابير در كارگاه هاي مختلف قطار شهري كرج در حال فعاليت هستند.
***
تجمع اعتراضی كارگران شركت آونگان اراک مقابل مجلس
در خبرها آمده است كه كارگران شركت آونگان اراك در اعتراض به عدم پرداخت ١٨ ماه حقوق و دستمزد خود صبح روز ٢٩ شهریور در مقابل مجلس اسلامی تجمع اعتراضی برپا كردند. در این خبر آمده است که شرکت آونگان چند سال پیش به بخش خصوصی واگذار شده است و از آن تاریخ تاکنون کارگران در رابطه با دریافت حقوقشان با مشکل مواجه هستند. کارگران شرکت آونگان طی این چند سال حرکات اعتراضی متعددی را در همین رابطه سازمان داده اند.
***
ابراز نارضایتی کارگران شرکت زراعی دشت ناز مازندران
در خبرها آمده است كه جمعی از کارگران شرکت زراعی دشت ناز میاندرود از وضعیت شغلی خود ابراز نارضایتی کرده و از مسئولان استان و کشور تقاضای توجه و رسیدگی کردند. این کارگران که به دلیل نداشتن امنیت شغلی نخواستند نام آنها ذکر شود عمده‌ترین مشکل خود را نداشتن قرارداد با این شرکت و کار به صورت روزمزدی عنوان کردند.
یکی از کارگران گفته است: ١٢ سال است که در این شرکت کار می‌کنم و زندگی من از این شغل تامین می‌شود اما مدیران این شرکت طوری با من و دیگر کارگران برخورد می‌کنند که انگار ما این شغل را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کرده‌ایم. وی افزود: هر وقت که کار شرکت عقب باشد ما باید به صورت فشرده کار کنیم و حتی در مواقعی که مقتضیات شرکت ایجاب کرده ٣٨ ساعت بدون استراحت و وقفه کار کرده‌ایم اما بلافاصله بعد از آن به ما گفته شده که فعلا با شما کار نداریم و به شما اطلاع می‌دهیم و این شغل ١٢ ساله ماست. کارگر دیگری در این زمینه بیان داشت: هر وقت که به ما اعلام شود باید در شرکت حاضر باشیم و در غیر اینصورت همین موقعیت پاره وقت نیز از ما سلب می‌شود و با توجه به بیکاری در منطقه سریعا شخص دیگری بدون عقد قرارداد جایگزین می‌شود.
***
طومار اعتراضی هزاران کارگر شرکت واحد به اصلاحیه قانون کار
در خبرها آمده است كه هزاران کارگر شرکت واحد اتوبوسرانی با امضای طوماری روز ٢ شهریور خطاب به وزیر کار و امور اجتماعی رژیم اسلامی اعتراض خود را نسبت به اصلاحیه قانون کار اعلام کردند. در این نامه از جمله آمده است: آقای وزیر، در پی نظرخواهی پیرامون تغییرات قانون کار اینجانبان کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام میداریم سالهاست قرار بود که فصل ششم قانون کار تغییر کند و حق آزادی تشکیل تشکلهای مستقل کارگری به رسمیت شناخته شود اما متاسفانه طرح پیشنهادی موادی از قانون کار که قرار است جایگزین مواد فعلی کار شود تمامی حمایتهای قانونی کار از کارگر را نشانه گرفته و عملا امنیت شغلی کارگران را به خطر می اندازد.
***
كارگران كشت و صنعت نيشكر كارون خواستار حل مشكلات خود شدند
در خبرها آمده است كه عليرغم برگزاري جلسات فوق العاده كميسيون كارگري استان خوزستان و جلسه كميسيون كارگري در شهرستان شوشتر در آخرين جلسه‌اي كه در محل فرمانداري شوشتر تشكيل شد كه ظاهرا برای حل مشكلات كارگران كشت و صنعیت نیشكر كارون بود، به علت عدم رسيدگي و ادامه مشكلات، گروهي از كارگران كه بين ٤٠٠ تا ٥٠٠ نفر بودند با اجتماع در دفتر مركزي بار ديگر خواستار حل مشكلات خود شدند.
***
كارگران شركت ساردو، ٩ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند
در خبرها آمده است كه شرکت راه سازی ساردو واقع درجاده سنندج – ديواندره، مدت ٩ ماه است که حقوق کارگران این شرکت را پرداخت نکرده است. در اين شركت ٥٠ كارگر مشغول بكار مي باشند. در ادامه این خبر آمده است: کارگران شرکت مذکور جهت رسیدگی به مشکلاتشان، به مراکز دولتی مراجعه کرده اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
***
اعتراض كارگران كارخانه كشمش سازي درقوچان
در شهرستان قوچان كارگران دو كارخانه مهم كشمش سازي گل وش و قرباني ٣ ماه است حقوق دريافت نكرده و بجاي پرداخت حقوق ماهيانه به كارگران ماهيانه ١٠٠ هزار تومان علي الحساب پرداخت مي شود. كارگران اين كارخانه ها از اين شيوه كار مديران كارخانه ناراضي و معترض هستند و خواستار پرداخت حقوق كامل معوقه خود مي باشند. همچنين بخشي از كارگران كارخانه هاي كشمش سازي اين شهر را زنان كارگر تشكيل مي دهند. صاحبان كارخانه در ازاي ١٢ ساعت كار آنها در اين كارخانه ماهيانه فقط ١٥٠ هزار تومان به آنها پرداخت مي كنند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت دستمزد کارگران پرریس و شرایط مشقت بار زندگی
بنار گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، کارگران کارخانه ریسندگی پرریس از اول سال جاری تاکنون فقط دستمزد فروردین ماه خود را دریافت کرده اند و مدت ٥ ماه است دستمزدهای آنان باضافه عیدی سال گذشته آنها پرداخت نشده است. در ادامه این خبر آمده است كه کارفرمای این کارخانه از پرداخت بیمه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی خودداری کرده و همین امر باعث عدم تمدید دفترچه های درمانی آنان از سوی سازمان تامین اجتماعی شده است و این کارگران در حال حاضر با مشکلات عدیده درمانی مواجه هستند. بنابراین گزارش کارگران این کارخانه در شرایط حاضر به دلیل عدم پرداخت دستمزدهایشان از سوی کارفرما با مشکل مالی ثبت نام فرزندان خود در مقطع پیش دبستانی مواجه شده اند و تاکنون نتوانسته اند فرزندان خود را در این مقطع تحصیلی ثبت نام کنند. در صورت ادامه این وضعیت و بدلیل اجباری بودن طی دوره پیش دبستان برای ثبت نام در سال اول دبستان، فرزندان این کارگران در همین اوان کودکی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند.
***
اخراج و تضییع حقوق کارگران کارخانه آجرپزی شل
طبق خبر منتشر شده، کارفرمای کارخانه آجرپزی شل واقع در جاده سنندج ـ کرمانشاه علاوه بر تضییع حقوق کارگران، اقدام به اخراج ٨ تن از آنان نموده است. در ادامه این خبر آمده است كه مدیریت این کارخانه همچنین از پرداخت ٨ ماه دستمزدهای معوقه و حق بیمه کارگران شاغل خودداری ورزیده است. از سوی دیگر این مدیریت به کارگران اعلام كرده که کارخانه ورشکست شده است و در آینده نزدیک تعطیل خواهد شد.
***
۸۰ درصد از کارگران پیمانکاری زیر خط فقر هستند
ایلنا نوشته است كه: " فتح الله بيات، رئيس اتحاديه كارگران قراردادي و پيماني سراسر كشور گفت: در حال حاضر ٨٠ درصد از كارگران پيماني زير خط فقر گذران معيشت می‌کنند." او گفته است كه خط فقط ٨٠٠ هزار تومان است اما ٨٠ درصد از كارگران قراردادی زیر ٤٠٠ هزار تومان دستمزد دریافت می كنند.
***
قریب به اتفاق كارگران كارخانه ماشین سازی اراك قراردادی هستند
در خبرها آمده است كه از ١٧٣٠ كارگر كارخانه ماشين سازي اراك فقط ١٣٠ نفر كارگر رسمي و بقيه با سابقه هاي طولاني قراردادي هستند.
***
وضعيت كارگران در شهرك اشتهارد كرج
در خبرها آمده است كه كارگران كارخانه پيچ و مهره صنعتي در شهرك اشتهارد كرج مدت ٢ ماه است حقوق خود را دريافت نكردند و در وضعيت معيشتي بدي قرار دارند. در شهرك صنعتي اشتهارد در حال حاضراغلب كارخانه ها و واحدهاي توليدي تعطيل يا در حال احتضار و بحراني بسر مي برند و كارخانه پيچ و مهره صنعتي نيز يكي از اين كارخانه هاست كه در وضعيت بحراني بسر ميبرد.
***
هيچ قانوني براي حمايت از كارگران وجود ندارد!
يكي از كارگران كارخانه ماشين سازي اراك كه از كارخانه هاي قديمي و بزرگ اراك با حدود بيش از ١٧٠٠ كارگر ميباشد گفته است: حقوقي كه من الان دريافت ميكنم كفاف پول تلفن و برق من را هم نميدهد و هر ماه بدهكارهستم و دارم مستمر قرض ميگيرم. هيچ قانوني براي حمايت از كارگر وجود ندارد. من تازه رسمي هستم. در شركت حادثه ديده ٤٥ درصدي هستم. به هيچ جايي هم نميشود شكايت كرد، چون قانوني وجود ندارد. بدليل اينكه من حرفم را ميزنم چندين بار كميته انضباطي مرا خواسته و تهديد كردند و زور ميگويند كه ساكت باشم و اعتراض نكنم. بقيه كارگران را هم چون قراردادي هستند به محض اعتراض اخراج ميكنند.
***
وضعيت معيشتي نامناسب كارگران كارخانه نساجي پاكريس
در خبرها آمده است كه كارخانه نساجي پاكریس بدليل بحراني كه صنعت نساجي را فرا گرفته در حال حاضر فقط با ١٠ درصد ظرفيت خود كار مي كند. به همين علت كارخانه از مدتي پيش دست به اخراج كارگران خود زده است. اين كارخانه قبلا ٨٠٠ كارگر داشته است ولي در حال حاضر با ١٤٠ كارگر كار مي كند و از پرداخت حقوق كارگران به بهانه هاي مختلف امتناع مي شود.
***

اخراج و بیكارسازی ها

با اصلاح قانون كار، كارگران بیشتری اخراج خواهند شد
علی راستگو، دبير اجرايی خانه کارگر رژیم از شيراز گفته است: با تاييد و تصويب پيش نويس قانون کار مشکلات واحدهای صنعتی حل نمي‌شود. با اجرای قانون هدفمندی يارانه‌ها بخش زيادی از واحدهای توليدی کشور با بحران تامين نقدينگی مواجه شده‌اند. وی همچنین گفته است: با تصويب اين پيش نويس شاهد اخراج بی رويه کارگران به خصوص کارگران قراردادی از واحدهای توليدی خواهيم بود.
***
صنايع ريخته‌گری ايران در آستانه تعطيلی قرار دارد
ایلنا نوشته است كه یكی از عوامل شورای اسلامي کار صنايع ريخته‌گری ايران از قطع برق اين شرکت از ساعت ۱۱ صبح روز ٢٩ شهریور خبر داده است. او گفته است: به دليل عدم حمايت دولت از توليد کنندگان قطعات خودرو و مشکلات ناشی از افزايش قيمت عامل‌های انرژی برای سومين بار برق اين شرکت که وابسته به گروه بهمن است قطع شد. او گفته است شركت فوق كه حدود ٦٠٠ كارگر دارد، یك میلیارد و دویست میلیون تومان به شركت برق بدهكار است. او گفته است: مديريت کارخانه تصميم گرفته است تا زمان وصل برق شرکت را تعطيل کند.
***
اخراج کارگران شرکت آنتن سازی کیهان
در خبرها آمده است كه شرکت کیهان واقع در شهر صنعتی رشت که از چند سال قبل درحال تولید آنتن تلویزیون و آیفون تصویری است و اخیرا هم تصمیم گرفته که لامپ روشنایی تولید کند و خط تولید آن هم در حال راه اندازی است، ١٥ تن از کارگران را بدون پرداخت حق سنوات و سایر مزایا که از ١٨ ماه تا ٣ سال سابقه کاری دارند، اخراج نموده است.
***
بیکاری در خرمشهر و وارونه سازی رسانه های رژیمی
در خبرها آمده است كه وضعیت بیكاری در شهرستان خرمشهر به درجه انفجاری رسیده است. رسانه های رژیمی و همچنین نمایندگان رژیم در مجلس شورای اسلامی این مشكل را به بكار گرفتن "نیروهای غیربومی" ربط داده اند.
***
اغلب شركتهای تولید پتو با تعطيلي مواجه هستند
در خبرها آمده است كه مشكلات زیادی باعث ادامه كاری كارخانجات توليدكننده پتو در ایران می شوند كه اينموضوع باعث شده كارخانه ها و واحدهاي توليدي پتو با مشكل ادامه كاری روبرو شوند.
***

ناامنی محیط كار

جانباختن یک زن کارگر در سنندج
در خبرها آمده است كه زن كارگر متاهلی به نام خاور كه دارای ٤ فرزند و در محله کانی کوزه له شهر سنندج زندگی می کرد، روز دوشنبه ٢٨ شهریور هنگام پاک کردن شیشه های یک ساختمان ٣ طبقه که در آن مشغول بکار بود، از بلندی سقوط کرد و جان خود را از دست داد.
***
مرگ يک کارگر در پی سقوط دکل جرتقيل
رسانه های جمهوری اسلامی روز ٣٠ شهریور خبر دادند كه عصر روز ٢٩ شهریور هنگام افزودن يک قطعه به دکل جرثقيل، که بعلت آزاد شدن ترمز جرثقيل اين قطعه همراه با کابل بالابر آن سقوط کرد و روی يکی از کارگران جوان افتاد که در محل گودبرداری شده در خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی، پشت بیمارستان حضرت فاطمه در تهران مشغول کار بودند. این كارگر در جا جان خود را از دست می دهد.
***
کارگر ٢٢ ساله در آمل بر اثر سقوط از ساختمان جان باخت
ایلنا خبر داد كه ساعت ١٠ صبح روز ٢ مهر كارگر ٢٢ ساله ای در آمل كه مشغول بالا كشیدن مصالح ساختمانی به طبقات از طریق دستگاه بالابر بود، با گیر كردن سیم بوكلس، بالابر واژگون شد و این كارگر از طبقه سوم ساختمان به به پائین پرتاب شد و جان باخت.
***

پرستاران

اعتصاب چند ساعته پرستاران بخش دیالیز بیمارستان امام
در خبرها آمده است كه محمد شريفي مقدم دبیركل "خانه پرستار" گفته است: پرستاران بخش دياليز بيمارستان امام روز گذشته (٢٨ شهریور) و به دنبال اعتراضاتي که نسبت به کمبود نيرو در اين بخش داشتند، دست از کار کشيدند. او می افزاید: استاندارد نيروي پرستاري در کشورهاي توسعه يافته به ازاي هر پرستار ٢ بيمار دياليزي است. در حالي که اين وضعيت در بيمارستان امام يک پرستار براي ٥ الي ٦ بيمار دياليزي است.
او می گوید: پرستاران بخش دياليز بيمارستان امام به مدت حدود ٢ و نیم ساعت دست از کار کشيدند و با وعده مسئولين بيمارستان به پايان رسيد.
***

معلمان

تجمع اعتراضی معلمان اخراجی در مناطق مختلف تهران
خبرگزاری موج گفته است كه در آستانه سال تحصیلی هزاران نفر از معلمانی که سال ۸۹ به دستور وزارت آموزش و پرورش رژیم اخراج شده اند، طی روزهای اخیر در نقاط مختلف تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند. این اعتراضات ابتدا در مقابل مجلس رژیم برگزار گردید، اما با بی اعتنایی مقامات رژیم مواجه شد. پس از آن گروهی از معلمان در مقابل دفتر احمدی نژاد اجتماع کردند که با تهدید کارگزاران رژیم مواجه شده بودند. این اعتراضات که با حضور معلمان سایر شهرها برگزار شده بود به نمایندگی از ٢٠ هزار معلم اخراجی که تحت عنوان شرکتی در وزارت آموزش و پرورش مشغول بکار بودند، صورت گرفته است.
***
تجمع اعتراضی معلمان سوادآموزی در مشهد
در خبرها آمده است كه معلمان نهضت سوادآموزی مشهد که پس از منحل شدن این سازمان با برگزاری یک آزمون به استخدام آموزش و پرورش درآمده اند، تجمع اعتراضی برپا کردند. این معلمان در تاریخ ٢٨ شهریور به نشانه اعتراض به احکام مربوطه در محل اداره آموزش و پرورش مشهد تجمع کردند.
***
تجمعات اعتراضی معلمان درآستانه بازگشایی مدارس
خبرگزاری رژیمی فارس گزارش داده است كه جمعی از معلمان شرکتی وزارت آموزش و پرورش صبح روز سه‌شنبه ٢٩ شهریور در مقابل ساختمان مجلس اسلامی تجمع کردند. در ادامه این خبر آمده است: معلمان شرکتی که پیش از این ده‌ها بار در مقابل مجلس تجمع کرده بودند، امروز نیز با تجمع مجدد حل مشکلات خود را خواستار شدند. به گزارش همین خبرگزاری تعدادی از معلمان شرکتی آموزش و پرورش نیز دوشنبه ٢٨ شهریور در اعتراض به اخراج شدنشان و عدم استخدام آن‌ها در آموزش و پرورش مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. یکی از این معلمان تجمع کنندگان را نماینده معلمان سراسر کشور دانست و گفت: ما خواستار رسیدگی به حق و حقوق خود هستیم. آموزش و پرورش باید ما را استخدام می‌کرد نه اینکه ما را اخراج کند.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

رضا شهابى تحت فشار بازجو و دچارمشكلات جسمى جديد
بر اساس خبر جدیدى از وضعیت رضا شهابى، فعال كارگری و عضو هیأت مدیره سندیكای كارگران شركت واحد، وی به دليل نامه نگاریهای خانواده او به مقامات قضايی از سوى مامورين اطلاعات تحت فشار قرار گرفته و همچنين به دليل ايجاد اختلالات عصبی در اوضاع جسمى وى مشكلات جديدى برای وی درست شده اند. در این خبر آمده است كه يك مامور اطلاعات كه از نامه نگارى هاى رضا شهابى و خانواده اش به مقامات قضايى ناراضى بوده است با مراجعه به وی و براى تضعيف روحيه او به وى گفته است اين نامه نگارىها هيچ فايده اى ندارد. قاضى و مراجع قضايى هيچ كاره اند و ما تعيين مى كنيم كه سرنوشت و احكام افراد به چه شكل باشد. در ادامه این خبر آمده است: در اثر ايجاد فشارهاى گوناگون توسط مامورين اطلاعات رضا شهابی از نظر اعصاب دچار مشكلات و اختلالاتى شده است و يك پزشك متخصص در زندان براى وى داروهاى اعصاب تجويز كرده و به وی گفته است "نبايد زياد فكر كنى! تحمل كن، انشاءالله درست مى شود" او همچنين در قسمت سمت چپ گردنش دچار عوارضى از جمله آسيب ديدگى اعصاب و درد شده است كه بعد از عكس بردارى هنوز علت اين مشكلات به وى اعلام نشده است. رضا شهابى كماكان در ناحيه كمر و گردن، كبد و كليه اش دچار درد و نارسايى است و به شدت از اين موارد رنج مى برد.
***
بازداشت سه عضوانجمن صنفی معلمان کردستان
در خبرها آمده است كه بدنبال احضار سه تن از اعضای انجمن صنفعی معلمان كردستان، پیمان نودینیان، رامین زندنیا و بها ملكی، ظهر روز دوشنبه ٢٨ شهریور این سه تن پس از مراجعه به دادگاه، دستگیر و به زندان منتقل شدند. در این خبر آمده است كه گفته می شود تنی چند از فعالان فرهنگی این شهر در مقابل دادگاه حاضر و پیگیر وضعیت همکاران بازداشتی خود شده اند.
در خبر دیگری كه روز ٣٠ شهریور منتشر شده است، این سه نفر با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی، از زندان آزاد شدند.
***
برگزاری دادگاه علی پور‌سلیمان، معلم زندانی
در خبرها آمده است كه نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی پورسلیمان، مدیر وبلاگ سخن معلم و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران، روز دوشنبه ٢١ شهریور در شعبه ۲۸ دادگاه رژیم با حضور مینا جعفری وکیل مدافع وی برگزار شد. اتهام وی، تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطلب در وبلاگ سخن معلم و ارسال نامه محمد داوری به دبیرکل سازمان ملل متحد، عنوان شده است. بر اساس این خبر، قاضی دادگاه به مادر و همسر ایشان اجازه نداد در جلسه دادگاه حضور یابند و آنها پشت درهای بسته‌ی دادگاه به انتظار نشستند. در پایان جلسه نیز علی پورسلیمان ضمن تشریح وضع شغلی و نزدیک بودن آغاز سال تحصیلی و وضع وخیم جسمی و روحی پدرش، درخواست صدور قرار کفالت را مطرح کرد که با مخالفت قاضی مقیسه روبه‌رو شد.
***
آزادی كورش بخشنده
در خبرها آمده است كه كورش بخشنده عضو كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری كه به مدت ٢٢ روز در اداره اطلاعات سنندج در بازداشت بود در تاریخ ٢٧ شهریور با قرار وثیقه ٧٠ میلیون تومانی آزاد شد. كورش بخشنده در طول بازداشت در زندان انفرادی و در شرایط نامناسب زاندانی بوده و مأمورین امنیتی ساعت ١ و ٣٠ دقیقه بعداظهر و بدون اطلاع دادن به خانواده ایشان، وی را از در بیرون از شهر سنندج رها كرده بودند.
***
غالب حسینی تبرئه شد
طبق خبر منتشر شده از سنندج، غالب حسینی كه به دلیل عضویت در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و فعالیت های کارگری از سوی نیروهای امنیتی رژیم در سنندج بازداشت شده بود سرانجام تبرئه شد.
***

اطلاعیه

کارگران پتروشیمی بندر امام در ماهشهر اعتصاب خود را شروع کردند
بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام در ماهشهر در پایان مهلت توافق شده برای حذف شرکتهای پیمانکاری در این مجتمع و خلف وعده کارفرما در این مورد، از صبح امروز یکشنبه سوم مهر ماه دست به اعتصاب زده و اقدام به تجمع در مقابل دفتر مرکزی این پتروشیمی کرده‌اند.
بدنبال اعتصابات بزرگ هزاران کارگر چندین پتروشیمی ماهشهر در اواخر فروردین امسال، میان کارگران، مدیر عامل شرکت و نماینده مجلس اسلامی در ماهشهر توافق شد که کارگران پیمانی مشمول برخی مزایای کارگران رسمی شدند و خواست اصلی آنها که برچیدن بساط شرکت‌های پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم با کارفرما بود ظرف سه ماه متحقق شود. دو ماه قبل طرف مذاکره با کارگران برای اجرای خواست برچیدن بساط پیمانکاران تا آخر شهریور فرصت خواست. طبق گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز ٣٠ شهریور بار دیگر مدیریت پتروشیمی بندر امام ١٥ روز دیگر مهلت خواست و کارگران خشمگین از این وقت کشی‌ها از امروز دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.
یادآوری میکنیم که در اواخر فروردین ماه، هزاران کارگر چندین پتروشیمی ماهشهر دست به یک اعتصاب متحد مدت زدند که یازده روز به طول انجامید و توافق بعمل آمد که پس از سه ماه بساط شرکت‌های پیمانکار از همه این مراکز جمع شود.
حزب کمونیست کارگری قاطعانه از خواست کارگران پتروشیمی‌های ماهشهر مبنی بر جمع کردن بساط شرکت‌های پیمانکار و سایر خواست‌های کارگران حمایت میکند و کارگران کلیه مراکز کارگری را به پیوستن به این مبارزه برای جمع کردن بساط شرکت‌های پیمانکار در سراسر کشور و سایر مطالبات بحق خود فرامیخواند.
حزب کمونیست کارگری ایران
٣ مهرماه ١٣٩٠، ٢٥ سپتامبر ٢٠١١
***
پیام معلمان زندانی عبدالله مومنی، محمد داوری و علی پورسلیمان به مناسبت اول ماه مهر
بار دیگر شمیم مهر ورزیدن گرفت و به یادمان آورد خاطرات روز آغازین آموختن را. روز گشوده شدن دروازه های دانش آموزی و مهرورزی را. روز برافراشته شدن پرچم آگاهی و نواخته شدن پرچم آگاهی و نواخته شدن سرور و محبت.
گام نهادن به مسیر آموزش برای رهروان و راهبرانش ضرورتی است و مداومت در آن موهبتی است که به دست نمی آید جز آنکه عاشق باشی. اگر اینگونه باشی می توانی عمری شاگردی کنی بی آنکه در مدرسه باشی و معلمی کنی اگر به جبر حکم حاکم از مدرسه رانده شوی و ما اینگونه ایم.
چه باک که اکنون برای سومین سال پیاپی زنگ آغاز مهرماه را از پشت دیوارهای بلند زندان اوین می شنویم که ما شیفتگان آموزگاری مان هستیم. چه کنیم که امیدمان در ساختن ایرانی آزاد و آباد بر بنیان معرفت و آگاهی کم رمق شده است که ما سنت آموختن را هنوز در خاطر داریم. ما کوشیدیم رویای فردای بهتر برای میهنمان را از پشت صندلی های مدرسه به شاگردانمان بیاموزیم و همگام با آرمانهای سبز ملت به ظلم اعتراض کردیم و امروز تاوان آشفتن خواب دشمنان خردورزی و نیک اندیشی را را به دردآورترین وجه اش که فراغت از معلمی است می پردازیم.
اما خشنودیم که هم ما و هم شاگردانمان پس از خلق حماسه های عظیم و جنبش سبز ملت ایران بر سر عهدی که در پیشگاه آموزگار بشریت بسته ایم پایداریم. امروز آحاد ملت بزرگ ایران در مسیر آگاهی تا رهایی گام بر می دارند و ما مفتخریم که در این مسیر همگام هموطنان مان هستیم.
آغاز ماه مهر را گرامی می داریم و برای همکاران و دانش آموزان عزیز میهنمان مان آرزوی سالی پر ثمر را داریم.
عبدالله داوری، محمد داوری و علی پورسلیمان
بند ۳۵۰ زندان اوین
***

اخبار بین المللی

بحرین: بازگشت به کار ۱۳۶ کارگر اعتصاب کننده
به گزارش رویترز شرکت هواپیمایی بحرین Gulf Air روز چهارشنبه ۷ سپتامبر اعلام کرد ۱۳۶ تن از کارگران این شرکت که در جریان اعتراضات اخیر از کار اخراج شده بودند را به سر کار باز گردانده است. در جریان اعتراضات چند ماه پیش که بحرین شاهد تظاهرات و راه پیمایی‌های وسیع بود، بیش از ۲۰۰۰ تن، از شرکتهای مختلف دولتی از کار اخراج شدند. بهانه این شرکت‌ها برای اخراج، حاضر نشدن کارگران بر سر کار خود بوده است. از این تعداد ۲۰۰ تن از شرکت هواپیمایی این کشور Gulf Airهستند که در اثر فشار‌های داخلی و بین المللی، تعداد ۱۳۶ تن از آنان به کار باز گردانده شده اند.
***
لهستان: اعتراض کارگران همزمان با جلسه وزرای مالی اتحادیه اروپا
به گزارش Associated Press حدود ٥٠ هزار تن همزمان با جلسه وزرای مالی اتحادیه اروپا در شهر Wroclaw در جنوب لهستان در اعتراض به اخراج سازی‌ها و دستمزد‌های ناکافی دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. این فعالین از کشورهای اسپانیا، پرتقال، ایتالیا، آلمان، نروژ، مجارستان، لیتونی و اسلونی خودشان را به محل برگذاری این جلسه رسانده بودند تا اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های ریاضت کشی‌اقتصادی اتحادیه اروپا اعلام بکنند. سیاست‌های جدید کشورهای عضو این اتحادیه که مبتنی بر ریاضت کشی اقتصادی است، باعث فشار‌های روزافزون بر کارگران در این کشور‌ها شده است و به همین دلیل کارگران بطور مداوم در حال اعتراض بسر میبرند. در ماههای اخیر تقریبا هیچ کشور عضو این اتحادیه از اعتراضات کارگران در امان نبوده است.
***
هلند: اعلام اعتصاب وسایط نقلیه عمومی‌
به گزارش Radio Netherlands Worldwide روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر کارگران وسایط نقلیه عمومی در بزرگترین شهرهای هلند یعنی آمستردام، روتردام و لاهه اعلام کردند در ماه اکتبر دست به اعتصاب یکروزه میزنند. اتحادیه کارگران حمل و نقل Abvakabo گفته است با توجه به اینکه اکسیون قبلی نتیجه ای ‌ببار نیاورده و دولت حاضر به بازبینی اقدامات خود نشده است، آنها راهی جز اعتصاب برایشان نمانده است. آنها خواهان متوقف ساختن برنامه اخراج سازی‌های دولت هستند و می‌گویند اعتصاب تنها راه برای تحمیل مطالبات خود به دولت است. تاریخ دقیق روز اعتصاب هنوز اعلام نشده است.
***
لبنان: اعلام اعتصاب عمومی‌کارگران برای افزایش حدآقل دستمزد
به گزارش The Daily Star کنفدراسیون عمومی کارگران لبنان اعلام کرده است که روز ۱۲ اکتبر با خواست افزایش حدآقل دستمزد به یک میلیون و دویست هزار لیره در ماه دست به اعتصاب عمومی خواهند زد. سعدالدین حمیدی سکر رئیس هیأت مدیره این کنفدرسیون گفته است فقط رقم ۱.۲ میلیون پذیرفته میشود و ما به هیچ مبلغ دیگری رضایت نخواهیم داد. وی گفته است: ما بیش از این نمیتوانیم به دلیل شرایط کشور دهانمان را ببندیم و مطالباتمان را مطرح نکنیم. آنها در نظر دارند تا با تمامی اتحادیه‌های کارگری در این مورد مذاکره کنند و آنان را تشویق کنند تا به این حرکت اعتراضی به پیوندند.
***
مصر: اعلام تظاهرات ۱ میلیونی توسط معلمان
به گزارش The Daily News Egypt روز سه شنبه ۲۰ سپتامبر اتحادیه مستقل معلمان اعلام کرد که در تدارک تظاهرات ۱ میلیون نفره در روز شنبه ۲۴ سپتامبر است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که اعتصاب معلمان وارد چهارمین روز خود شده و هر روز بر تعداد معلمان اعتصاب کننده افزود میشود. معلمان خواهان برکناری وزیر آموزش، افزایش دستمزد‌ها و بهبود شرایط کار خود هستند. در بعضی‌از مدارس آفیش‌هایی پخش شده مبنی بر اینکه معلمانی که دست از کار بکشند ممکن است تا سه ماه زندانی شوند. این بر طبق قانون جدید ممنوعیت اعتصاب است که اخیرا توسط حاکمین نظامی مصر به تصویب رسیده است. ولی مردم همچنان بر خواست پایه ای‌ خود برای دستیابی به یک زندگی بهتر پافشاری میکنند و حتا یک ذره هم از مطالباتشان عقب ننشسته اند. اعتصابات و اعتراضات مردم در ابعاد وسیع برای دستیابی به مطالباتشان بی‌وقفه ادامه دارد. هم اکنون پزشکان در بیمارستان بنی سویف در اعتصاب هستند و پرستاران و کارمندان بیمارستان بنها نیز به اعتصاب خود ادامه میدهند. کارگران شرکت ایتالیایی - مصری حمل کانتینر در حال تحصن هستند که تا به حال ۸ کارگر اخراج شده اند. همچنین کارگران شرکت Olympic Group در تحصن بسر میبرند و خواهان دریافت سهم بیشتری از شرکت هستند.
***
ترکیه: تظاهرات معلمان در اعتراض به دستمزد‌های پائین
به گزارش خبرگزاری شینه‌وا، روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر تعدادی از معلمان ترکیه تظاهراتی را در استانبول بزرگترین شهر این کشور در اعتراض به دستمزدهای پایین خود برگزار کردند. به نقل از این خبرگذاری، معترضین در خیابان "استقلال" شهر استانبول گردهم آمده و سه نفر از اعضای حزب مردمی جمهوری ترکیه (CHP) در میان تظاهرات کنندگان به چشم می خوردند. معترضین در بیانیه ای اعلام کردند که دولت به وعده های خود عمل نکرده و درآمد آنها به اندازه ای نیست که به راحتی بتوانند امرار معاش کرده و با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند. این تظاهرات در حالی برگزار می شود که دوشنبه ۱۹ سپتامبر حدود ۱۶ میلیون دانش آموز و ۷۰۰ هزار معلم پس از پایان تعطیلات تابستانی باید راهی کلاسهای درس شوند و سال تحصیلی جدید را آغاز کنند.
***
مصر: اطلاعیه اتحادیه مستقل کارگران بندر عین ال‌سخنی 
٢٤ سپتامبر ٢٠١١
اطلاعیه زیر از سوی رهبری اتحادیه مستقل کارگران بندر عین ال‌سخنی منتشر شده است.
بندر توسط شرکت خلیجی (دوبی اینترناشنال) اداره میشود که کاملا با حکومت نظامی همدست است.
تعداد کارگران ۳۸۰۰ نفر است و خواهان بهبود شرایط کار و افزایش دستمزد هستند.
رهبران را در یک توطئه مشترک مدیریت شرکت و حکومت برای مذاکره به دفتر فرماندهی ارتش فرا میخوانند و دست به تهدید و بدرفتاری و حتی کتک زدن یکی‌ از نمایندگان میزنند اما پس از مقاومت نمایندگان مجبور به آزادی همه آنها میشوند.
خواسته های کارگران به این شرح است:
١- تضمین بیمه‌ سوانح مشابه بندر شرق پورت سعید
٢- قبول رسمی‌ مزایای پایان خدمت معادل ۲۵ ماه کامل که مبنی آن آخرین ماه است.
٣- به رسمیت شناخته شدن اتحادیه از سوی کارفرما به عنوان نماینده کارگران.
٤- تدوین رسمی‌ مناسبات مالی‌ و حقوقی بین کارفرما و کارگران.
کارفرما ورود کارگران را به محوطه بندر ممنوع کرده و کارگران در حال حاضر دست به تحصن نامحدود زده اند.