٢٩  شهریور  ١٣٩٠ -  ٢٠ سپتامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی 


اعتصاب و اعتراض

کارگران متروی اهواز بدنبال تعهد کارفرما موقتا به سر کار بازگشتند.
بنا به گزارش یکی از خبرنگاران کانال جدید امروز، ٢٨ شهریور، بدنبال ٢٢ روز اعتصاب پیمانكار شركت مترو اهواز، شركت كیسون بنا به مذاكراتی كه در دو روز گذشته بین نمایندگان كارگران و مقامات مسئول صورت گرفت، كارفرما و پیمانكار هر كدام تعهد پرداخت یكماه از حقوق معوقه كارگران را دادند. بنا به این خبر كارگران سركارشان بازگشتند و اعلام داشتند اگر باقی طلبهایشان پرداخت نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد. كارگران مترو اهواز ٧ ماه حقوق طلب دارند.
***
اعتصاب کارگران متروی اهواز وارد بیستمین روز خود شد
بنا به خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، اعتصاب كارگران متروی اهواز روز ٢٧ شهریور وارد بیستمین و یكمین روز خود شد. این خبر می‌افزاید: این اعتصابات از ٥ شهریور شروع شده و تا ٢٧ شهریور ادامه داشته است. كارگران ٦ ماه حقوق معوقه خود را میخواهند. قرار بود كه شركت كیسون شركت پیمانكاری این كارگران دو ماه از حقوق آنها را بپردازد كه حتی آنهم پرداخت نشده است. كارگران خواهان حقوق خود هستند. مدیران و مقامات دولتی مرتب كارگران را دست بسر میكنند. كارگران میگویند در شروع سال تحصیلی با این مخارج سنگین چه بكنند. این اعتراضات ادامه دارد.
خبرگزاری رژیمی فارس از قول عباس هلاكویی، مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفته است: تاخیر چند ماهه در اینگونه پروژه‌ها عادی است و پیش از این نیز اتفاق افتاده اما منجر به تعطیلی پروژه نشده بود. او می‌گوید: پرداخت مطالبات معوقه کارگران از طریق اداره کار و با طرح در کمیسیون کارگری در حال پیگیری است و قرار است لیست کارگران و مطالبات آن‌ها در حضور نمایندگان دادستان، اداره کار و پیمانکار پرداخت شود تا بهانه‌ای برای تعطیلی کارگاه نباشد. و در ادامه می‌گوید: این مسئله به اطلاع تمام مسئولان استان اعم از استاندار خوزستان، نمایندگان مجلس و امام جمعه رسیده است تا راهی برای آن پیدا کنند.
در خبر دیگری آمده است كه یكی از این كارگران گفته است: ما تا حق خودمان را نگیریم به اعتصاب خود ادامه خواهیم داد و به كار برنمی‌گردیم.
***
اعتراض کارگران آهنگری تراکتورسازی به دستگیری و اخراج همکاران
بنا به گزارشی كه حزب كمونیست كارگری رسیده است، در پی دو هفته اعتصاب مرداد ماه ٨٠٠ كارگر رسمی و قراردادی شركت آهنگری تراکتورسازی تبریز در اعتراض به عدم دریافت چندین ماه دستمزد خود، ماموران انتظامی وارد كارخانه شده و بعد از درگیر شدن با كارگران تعدادی از آنان را بازداشت كردند. سركوبگران حكومت، كارگران بازداشتی را با اتهاماتی چون "توهین به مقدسات نظام"، "اقدام علیه امنیت ملی"، "حمایت از سوی بیگانگان"، مورد بازجویی قرار داده، موی سرشان را برای تحقیر آنها کوتاه کردند و سه روز در سلول انفرادی زندانی کردند. كارگران بازداشتی پس از سه روز به قید وثیقه آزاد شدند اما آنها را به جرم اعتراض از شغل خود اخراج و بیكار كردند. طبق این گزارش كارگران شركت آهنگری در اعتراض به این موضوع و در حمایت از كارگران اخراجی به فرمانداری و استانداری آذربایجان شرقی مراجعه كردند اما با بی اعتنایی آنان روبرو شدند. بعلاوه آنها را تهدید کرده‌اند که چنانچه این مساله رسانه‌ای شود، مجددا بازداشت و زندانی خواهید شد. اعتراض كارگران ادامه دارد. اعتصابات كارگران شركت آهنگری تراكتورسازی تبریز یكی از اعتراضات بزرگ كارگری در آذربایجان در چند ماه اخیر بوده است.
***
کارگران شرکتهای نتن پارسیان و گیل صنعت اعتصاب کردند
طبق گزارشی كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است از روز ١٩ تا ٢١ شهریور کلیه کارگران شرکتهای نتن پارسیان و گیل صنعت از پیمانکاران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج با خواست پرداخت حقوقهای معوقه ماههای سوم و چهارم امسال در اعتصاب بوده‌اند. طبق این گزارش، ساعاتی بعد از شروع به اعتصاب در روز نوزدهم، ساکی رئیس کارگاه شرکت مپنا (پیمانکار اصلی) به میان کارگران آمده و گفته شما به سر کارتان بروید، ما فکری خواهیم کرد، ولی کارگران به او اعتنائی نکرده و همچنان در اعتصاب باقی مانده‌اند. ساکی سپس تلاش می‌کند کارگران را بترساند، اما کارگران اعلام می‌کنند ما با شما محترمانه برخورد می‌کنیم ولی اگر به خواست ما توجه نکنید نیروگاه را بر سرتان خراب خواهیم کرد. بعد از سه روز اعتصاب با وعده پرداخت حقوقهای ماههای سوم و چهارم تا پایان روز ٢٤ شهریور از جانب کارفرما، کارگران از صبح روز ٢٣ شهریور به سر کار رفته، اما اعلام کرده‌اند در صورت محقق نشدن وعده پرداخت حقوقها، بلافاصه اعتصاب خواهند کرد.
***
تجمع كارگران شركت نساجی بافت بلوچ در مقابل منزل امام جمعه ایرانشهر
در خبرها آمده است كه كارگران نساجی بافت بلوچ در ادامه اعتراضهای خود مبنی بر عدم پرداخت مطالبات شان صبح روز ٢١ شهریور مقابل خانه امام جمعه ایرانشهر تجمع اعتراضی برپا كرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. ٥٤٠ تن از كارگران نساجی بافت بلوچ ٩ سال است كه حقوق بازنشستگی خود را دریافت نكرده‌اند.
***
اعتراض كارگران كارخانه نساجی مازنداران از سر گرفته می‌شود
یكی ازكارگران كارخانه نساجی مازندران گفته است: دولت به ما قول داده بود كه ١٥ماه حقوق معوقه ما تا پایان شهریور پرداخت می‌شود ولی تا بحال فقط دوماه از ١٥ماه حقوق معوقه ما را پرداخت كرده است كه كارگران این كارخانه نسبت به این موضوع معترض هستند و گفتند اگر دولت تا پایان شهریور به قول خود عمل نكند مجددا تجمعات اعتراضی خود را تا رسیدن به مطالباتشان شروع خواهند كرد.
***
اعتصاب کارگران شهرداری جزیره قشم
گزارش شده است كه کارگران شهرداری جزیره قشم روزهای ٢١ و ٢٢ شهریور در اعتراض به عدم دریافت ٤ ماه دستمزدهای معوقه خود، دست به اعتصاب زدند. این کارگران با تجمع در مقابل فرمانداری این جزیره خواستار دریافت دستمزدهای معوقه خود شدند اما مقامات رژیم هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند. این کارگران اعلام کرده‌اند تا زمان دستیابی به خواست و مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد. ٢ ماه قبل نیز این کارگران در اعتراض به عدم دریافت ٢ ماه دستمزدهای معوقه خود اعتصاب کرده بودند اما با وعده‌های دروغین به سرکارهای خود بازگشتند.
خبر دیگری كه دو روز بعد از انتشار اولیه خبر منتشر شده، می‌افزاید: صاحبکاران و کارفرمایان در واکنش به اعتصاب کارگران حقوق یکماه را به کارگران پرداخت کرده‌اند. آنان وعده داده‌اند که سه ماه حقوق باقیمانده کارگران را بعد از بازگشت آنان بکار پرداخت خواهند کرد، اما اکثر کارگران این وعده دروغین را قبول نكرده‌اند و اعلام کرده‌اند که تا حقوقشان را بطور کامل دریافت نکنند به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
گفته می‌شود كه در پی این اعتصاب انبوهی از زباله در معابر و خیابانها انباشته شده است.
***
تجمع كارگران معترض مجتمع گوشت فارس در مقابل دفتر امام جمعه شیراز و استانداری فارس
در خبرها آمده است كه روز شنبه ٢٦ شهریور كارگران مجتمع گوشت فارس، در مقابل دفتر امام جمعه شیراز تجمع اعتراضی برپا كردند. كارگران معترض خواهان بازنشسته شدن كارگران واجد شرایط بازنشستگی، احقاق حقوق معوقه كارگران این شركت و همچنین راه اندازی شركت و برگشت به كار بودند. كارگران با دادن شعار مطالبات خود را در مقابل دفترامام جمعه مطرح كردند، اما حدود ساعت ١٠ و نیم صبح كه هیچ پاسخ و واكنشی از این نهاد نگرفتند به سمت استانداری فارس حركت كردند و سپس با سر دادن شعارهایی در مقابل استانداری فارس، مطالبات خود را پیگیر شدند.
***
كارگران پارس متال: در صورت پرداخت نشدن حقوق خود وارد خیابانها می‌شویم
گزارش شده است كه كارگران شركت پارس متال واقع در خیابان نگین تهران كه در سال گذشته به نیروی هوایی سپاه پاسداران واگذار شده بود ١١ ماه حقوق معوقه طلب دارند. قرار بود كه تا انتهای مرداد ماه حقوقهای عقب مانده كه از ٢ میلیون تا ٧ میلیون تومان برای هر كارگر میباشد را به آنها پرداخت كنند اما قول داده شده در انتهای مرداد ماه عملی نشد و در اعتراض كارگران در همین خصوص به كارگران وعده آخر شهریور برای پرداخت مطالبات كارگران به آنها داده شد. این كارگران تهدید كردند كه چنانچه تا روز ٣١ شهریور مطابق قرار قبلی حقوق آنها را ندهند دست به اعتراض زده و وارد خیابان خواهند شد.
***
اخراج کارگران معترض شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس
در خبرها آمده است كه ٧٥ نفر از کارگران دکل پدکس ١٠١ که در حال حاضر بر روی ٢١ چاه نفت کار می‌کند، بعد از ٧ روز اعتصاب توسط کارفرما اخراج شدند. این افراد که در اعتراض به عدم دریافت ٦ ماه حقوق و مزایا دست به اعتصاب زده بودند، توسط سرویس شرکت پس از اخراج از محل دکل به اهواز منتقل شدند تا به منازل خود بروند. شرکت مزبور سازنده دکل‌های نفتی، از شرکت‌های حفاری خصوصی وابسته به بنیاد مستضعفان است.
***
اعتصاب کارگران قطعات توربین شهریار
در خبرها آمده است كه روز دوشنبه ١٤ شهریور تعدادی از کارگران بخشهای مختلف تولیدی در شرکت قطعات توربین شهریار در اعتراض به حقوق معوقه خود دست به اعتصاب و اعتراض زدند. کارگران اعتصابی جلو مسجد کارخانه تجمع کردند و خواهان گفتگو با مدیر شرکت شدند. در ادامه این خبر آمده است كه شخص مدیر در دوسه ساعتی که کارگران تجمع اعتراضی داشتند از رو به رو شدن با کارگران خودداری کرد، اما این اعتصاب و اعتراض مدیریت را وادار کرد تا به خواست کارگران گردن نهد و بخشی از حقوق معوقه کارگران را پرداخت کند.
***
نامه شرکتی‌های شرکت نگارنصر شاغل در بازرگانی به احمدی نژاد
سایت كارمندنیوز نوشته است كه جمعی از شرکتی‌های شرکت نگارنصر در نامه‌ای به احمدی نژاد از عدم تبدیل وضعیت خود گله کردند. در بخشی از این نامه آمده است: "آقای رئیس جمهور از شما خیلی دلخور و گله داریم چرا که چون از سال ١٣٨٨ انتظار میکشیم که به حرفتان عمل کنید وما نیروهای شرکتی شرکت نگار نصر شاغل در سازمان بازرگانی علی الخصوص معاونت نظارت وبازرسی و همچنین سایر نیروهای شرکتی دستگاههای دولتی به قرارداد کار معین تغییر وضعیت شویم ، اما افسوس که فقط در حرف دیدیم نه در عمل." در بخش دیگری از این نامه آمده است: "آقای رئیس جمهور به خدا از این همه بی عدالتی خسته شدیم ،امیدواریم این نامه را بخوانید شاید که به درد دل ما نیروهای شرکتی شرکت نگار نصر شاغل در سازمان بازرگانی که مجددا قرارداد سال ٩٠ را سفید امضاء از ما تحویل گرفتند برسید."
***
حقوق کارگران راه‌آهن سیرجان ٤٠ درصد کاهش یافت
به گزارش خبرگزاری فارس از سیرجان، با واگذاری شرکت خدمات مهندسی تراورس به بخش خصوصی حقوق کارگران راه آهن سیرجان ٤٠ درصد کاهش یافت. این كارگران با برگزاری تجمع اعتراضی، به این مسئله اعتراض كرده‌اند. كارگران در این خصوص گفته‌اند كه تا به حال به هر مرجع یا مسئولی مراجعه کرده‌ایم، جوابی نشنیدیم و یک بار نیز اسفند ماه سال ٨٩ دست به اعتراض و اعتصاب در محل محوطه راه‌آهن زدیم و قول دادند که رسیدگی شود.
***
اخراج ٥ تن از کارگران زرین بنا پارسیان
طبق خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است به دنبال اعتراض کارگران شرکت زرین بنا پارسیان به عدم پرداخت ٤ ماه حقوق معوقعه خود، کارفرمای این شرکت اقدام به اخراج ٥ تن از این کارگران نمود. این کارخانه واقع در جاده دهگلان سنندج تولید کننده پروفیل UPVC می‌باشد و دارای بیش از ٦٠ کارگر زن و مرد است. کارفرمای این کارخانه کارگران را قبل از شروع به کار، مجبور به امضای قراردادهای سفید و نیز استعفانامه می‌کند تا در هر زمان که خود اراده کرد برای اخراج آنان با مانعی روبرو نباشد.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

كارگران مخابرات راه دور شیراز به مرخصی اجباری فرستاده شدند
كارگران مخابرات راه دور برغم چندین رشته تجمعات و اعتراضات متعدد در تهران برای دریافت ٢٢ ماه حقوق معوقه خود؛ همچنان در بلاتكلیفی قرار دارند. به گفته كارگران این شركت عمده كارگران شركت مخابرات راه دور شیراز از ١٧ تا ٢٠ سال سابقه كار دارند و بسیاری از آنها واجد شرایط بازنشستگی می‌باشند. كارگران به مدیریت كارخانه اعلام كرده‌اند كه یا ما را باز نشست كنید یا حقوق معوقه مان را بپردازید. یكی از كارگران این شركت گفت: الان ما ٢٢ ماه حقوق معوقه داریم. بدنبال تجمع‌های اعتراضی متعددی كه داشته‌ایم بالاخره برای ساكت كردن كارگران به ما یك میلیون حقوق دادند و همه كارگران را به مرخصی اجباری فرستادند.
***
عیدی كارگران كاهش می‌یابد
علی دهقان کیا، یكی از عوامل شوراهای اسلامی كار گفته است: طبق پیش نویس کنونی اصلاح قانون كار اسلامی پیش بینی می‌شود در صورتی که میزان عیدی کارگران در اختیار شورای عالی کار قرار گیرد مطابق عیدی کارمندان تعیین خواهد شد كه كاهشی در عیدی كارگران است.
***
حقوق معوقه كارگران شركت روكش لاستیك قزوین
در خبرها آمده است كه كارگران شركت روكش لاستیك قزوین ٩ ماه حقوق نگرفته‌اند. كارگران گفته اند: علیرغم این كه تولید در این كارخانه هست و الان لاستیكهای فوق سنگین تولید می‌شود؛ كارفرما ٩ ماه است كه حقوق كارگران را پرداخت نكرده است. كارگران پاداش و عیدی هم نگرفته‌اند.
***
كارخانه‌های تولید كاشی سرامیك و چینی قزوین در شرایط بحرانی و تعطیلی قرار دارند
در خبرها آمده است كه كارخانه‌های تولیدی كاشی سرامیك و چینی در قزوین در وضعیت بحرانی و احتضار قرار گرفته‌اند. كارخانه كاشی الوند، كارخانه آپادانا سرام، كارخانه سرام آرا، كارخانه سرامیك البرز، چینی مرجان، چینی البرز و كارخانه كنتور سازی قزوین در حال حاضر یا بحال تعطیل درآمده و یا در احتضار قرار دارند. كلیه كارگران این كارخانه‌ها چند ماه حقوق معوقه دارند و در وضعیت بد معیشتی بسر می‌برند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج و بیکاری حداقل١٥٠ هزار نفر در یک سال گذشته
علیرضا محجوب، از عوامل خانه كارگر رژیم و یكی از نمایندگان رژیم در مجلس اسلامی می‌گوید: بر اساس داده‌های تأمین اجتماعی، سال گذشته حداقل ١٥٠هزار نفر ریزش شغلی داشته‌ایم. یعنی ١٥٠ هزار نفر برای بیمه بیکاری به تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند. حال آنکه بیمه بیکاری قانون سخت‌گیرانه‌ای دارد و همه افراد بیکار شده را پوشش نمی‌دهد. او در ادامه می‌گوید: در بررسی‌های مربوط به دو طرح اشتغال‌زایی کشور در سال‌های گذشته ما بررسی کردیم و دیدیم که در طرح "ایجاد ضربتی اشتغال" از ٣٠٠ هزار شغل وعده داده شده تنها ٢٠ هزار شغل ایجاد شده، یعنی تنها هشت درصد این طرح تحقق پیدا کرده است. در طرح بنگاه‌های زود بازده هم ما بررسی کردیم و با توجه به داده‌های تأمین اجتماعی دیدیم بر خلاف آمارهایی که اعلام می‌شود، فرصت شغلی آن‌چنانی ایجاد نشده است. وی وضعیت اشتغال و بیکاری را نگران‌کننده توصیف کرده و گفته است که وعده احمدی‌نژاد برای ایجاد دو میلیون و ٥٠٠ شغل در سال جاری، به‌هیچ‌وجه شدنی نیست.
***
هشتاد درصد از كارخانه‌های شهرك صنعتی سنندج به حالت تعطیل در آمده‌اند
یكی از كارگران در سنندج گفته است: بیش از ٨٠ درصد از كارخانه‌های شهرك صنعتی ناحیه یك سنندج، از جمله كارخانه صنعت گستر سنندج، كارخانه تولیدی قطعات پلاستیكی و كارخانه درب و پنجره سازی آریا بصورت كامل تعطیل هستند.
***
اخراج كارگران كارخانه ریخته گری فولادین گداز قم
گزارش شده است كه كارخانه ریخته گری فولادین گداز در قم بعد از حذف یارانه‌ها و چندین برابر شدن قیمت حامل‌های انرژی، مانند بسیاری از كارخانه‌های ریخته گری بحرانی گردیده و در طی ماههای اخیر ٢٥ كارگر را اخراج كرده است. یكی از پرسنل این شركت گفت، چنانچه شرایط به همین صورت بخواهد ادامه پیدا كند چاره‌ای جز تعطیلی كامل این كارخانه و اخراج كلیه كارگرانش نیست.
***
از ١٠٠٠ واحد صنعتی در شهرك صنعتی شكوهیه قم ٥٠٠ واحد تعطیل هستند
گزارش شده است كه شهرك صنعتی قم كه تا سال گذشته بیش از ١٠٠٠ واحد صنعتی در آن مشغول به كار بوده‌اند، در حال حاضر ٥٠٠ واحد مشغول به كار می‌باشند. یكی از مسئولین از واحدهای صنعتی این شهرك می‌گوید: از ١٠٠٠ واحد صنعتی الان اگر نگاه كنید فقط ٥٠٠ واحد آن هم نیم بند مشغول كار هستند. بقیه واحدهای صنعتی كه مانده‌اند الان دارند زیر ظرفیت شان كار می‌كنند.
***
كارخانه‌های تولیدی لوازم خانگی درتهران در بحران تعطیلی
در خبرها آمده است كه كارخانه تولید لوازم خانگی پارس الكتریك و آزمایش بعلت نداشتن مواد اولیه و قطعات تعطیل شدند. كارخانه الكتریك صنام نیز در تهران با تولید بسیار محدود در حال كار است و در حالت احتضار بسر می‌برد. بنابر این گزارش كارخانه تولید تلویزیون شهاب نیز با داشتن ٥٠٠ كارگر كه اكثر آنها قراردادی هستند در حال حاضر بدلیل مشكل در تامین قطعات و مواد اولیه بسختی توان پرداخت حقوق كارگران را دارد.
***
سی درصد از واحدهای صنعتی در شهرك صنعتی البرز مشغول بكارند
گزارش شده است كه در شهرك صنعتی البرز بعلت بحران و ركود اقتصادی در حال حاضر از ١٢٠٠ واحد صنعتی در شهرك صنعتی البرز كنون فقط ٣٠٠ واحد صنعتی مشغول بكار هستند و هزاران كارگر بیكارو دربه درشده‌اند.
***
تعطیلی كارخانه‌های آجرسازی گرمسار
یكی از كارگران كارخانه سرمیل گرمسار كه تولید آنها ساخت آجرهای ماشینی میباشد گفته است به دلیل گران شدن حاملهای انرژی هر هفته تعدادی از كارخانه‌های ساخت آجرماشینی و سفال و كارخانه‌های دیگری كه مصرف اصلی آنها سوخت است تعطیل میشوند. بعنوان مثال كارخانه ایران سولفات كه تولید كننده مواد شیمایی است هم در ورامین و هم در گرمسار هفته پیش به همین دلیل تعطیل شد یا تعداد دیگری از كارخانه‌های آجرسازی تعطیل گردیدند و دولت هم هیچگونه حمایتی نمی‌كند و این روند باعث تعطیلی اكثركارخانه‌ها میشود.
***
كارخانجات مواد لبنی خرم آباد در بحران بسر می‌برند
در خبرهای مربوط به بحران كارخانجات این هفته آمده است كه كارخانه‌های تولید و توزیع مواد لبنی در خرم آباد نیز بعلت حذف یارانه شیر و عدم پرداخت مطالبات كارخانجات توسط دولت دچار بحران و كاهش تولید شده‌اند.
***
تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران در اصفهان
در خبرها آمده است كه یكی از عوامل خانه كارگر اصفهان گفته است به دلیل عدم اجرای بسته‌های حمایتی پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها توسط دولت احمدی نژاد، بسیاری از واحدهای تولیدی حتی برغم افزایش قیمت محصولات خود با بحران كمبود نقدینگی مواجه شده‌اند. وی گفت ٦٠٠ واحد تولیدی صنعتی نساجی تعطیل شده‌اند. او در ادامه به تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی از جمله آجر و بیکاری کارگران به دلیل افزایش نرخ سوخت اشاره كرد.
***
تعطیلی بیش از ٥٠ درصد از واحدهای بزرگ تولیدی استان اردبیل
یک نماینده مجلس اسلامی رژیم از اردبیل گفته است: بیش از ٥٠ درصد واحدهای بزرگ صنعتی استان اردبیل تعطیل و هزاران کارگر بیکار شده‌اند. وی که در جلسه مشترک صنعتگران، معدنکاران و بازرگانان استان اردبیل با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی رژیم سخن می‌گفت، همچنین اذعان نمود که ٥٠ هزار تحصیلکرده در این استان بیکار هستند.
***
اخراج کارگران شهرداری امیرآباد بوکان
طبق خبر منتشر شده از بوکان، شهرداری شهرک امیرآباد بوکان، ٢٠ نفر از کارگران خود را از کار اخراج کرده است. علت اخراج کارگران عدم عضویت آنها در نیروی بسیج مشاغل عنوان شده است.
***
تعطیلی مجتمع‌های گلخانه‌ای و بیکاری کارگران در سنندج
بنابه خبر منتشر شده از سنندج، در پی افزایش بهای قبض گاز، ١٥ مجتمع از مجموع هجده مجتمع گلخانه‌ای واقع در حوالی روستای باوریز از توابع سنندج تعطیل و کارگران آنها بیکار شده‌اند و ١٦ کارگر شاغل خود را از دست داده‌اند.
***

ناامنی محیط كار

جانباختن دهها کارگر چاهکن به علت گازگرفتگی
سایت پزشکی قانونی ایران اخیرا در سایت خود درج كرده است كه در سال گذشته ٥٦ کارگر چاهکن بر اثر مسمومیت به علت گازگرفتگی به هنگام کار در اعماق چاهها جان باخته‌اند. این رقم در مقایسه با ٤٧ نفری که در سال ١٣٨٨ به همین دلیل جان باخته‌اند، ١٩ درصد رشد داشته است.
***
كارگر دیگری در ته چاه جان باخت
بنابر خبر منتشر شده در روز ١٥ سپتامبر، ریزش دیواره انباری چاه در طبقه منفی ٣ بنای در حال ساخت در تهران در عمق ١٥ متری کارگر چاهکن ٤٠ ساله را زیر خرواری خاک گرفتار کرد و مرگ او را رقم زد. این حادثه در بنای ٧ طبقه در حال ساخت که سه طبقه آن زیرزمین قرار دارد رخ داد.
***
جانباختن یک کارگر در جزیره قشم بر اثر برق گرفتگی
در خبرها آمده است كه روز ٢١ شهریور یک کارگر نوجوان به نام هژیر اهل شهر روانسر که به همراه خانواده اش در جزیره قشم کار و زندگی می‌کرد در حین شستوی یک دستگاه خودرو دچار برق گرفتگی شد و جان سپرد.
***
جانباختن یک کارگر دیگر بر اثر برق گرفتگی
در خبرها آمده است كه بعد از ظهر روز ٢٤ شهریور یکی از کارگران شرکت سد سازی ورا، امین سید کریمی، اهل روستای شمشیر از توابع شهر پاوه كه متاهل و دارای چهار فرزند بود، بر اثر عدم امکانات ایمنی در محل کار دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست داده است.
***
جان باختن یک کارگر ساختمانی در اثر سقوط
بنابر خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، روز پنجشنبه ٢٤ شهریور ساعت ١٠ صبح، کارگری با نام صباح فاتحی کرجو ٢٥ ساله ساکن شهر سنندج از طبقه پنجم ساختمان در حال احداث سقوط کرد و جان باخت. نامبرده در پروژه مسکن مهر بهاران کار می‌کرد و بر اساس شواهد موجود کارگران شاغل در این پروژه فاقد هرگونه وسائل و امکانات ایمنی بوده و به گفته کارگران دیگر این اولین بار نیست که کارگران شاغل در این واحد به خاطر نبود وسائل و امکانات ایمنی در محیط کار جان خود را از دست میدهند .
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

احضار سه تن از فعالان صنفی معلمان کردستان به دادگاه
در خبرها آمده است كه ٣ تن از فعالان صنفی معلمان کردستان، پیمان نودینیان، رامین زندنیا و بهار ملكی روز چهارشنبه ٢٣ شهریور به صورت تلفنی به دادگاه انقلاب احضار شدند. این ٣ نفر روز شنبه ٢٦ شهریور ماه ساعت هشت صبح می‌بایست خود را به شعبهٔ چهارم بازپرسی دادگاه انقلاب سنندج معرفی کنند.
***
مریم بهرمن، فعال جنبش زنان در شیراز با قید وثیقه آزاد شد
در خبرهای این هفته آمده است كه مریم بهرمن، فعال جنبش زنان در شیراز پس از ١٢٦ روز بازداشت موقت، با قید وثیقه به مبلغ ٢٥٠ میلیون تومان آزاد شد. وی صبح روز ٢١ اردیبهشت ماه امسال در شیراز توسط چند تن از ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. ماموران امنیتی پس از سه ساعت بازرسی منزل و ضبط اموال شخصی وی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت کردند. او ابتدا به بازداشتگاه اطلاعات شیراز برده شد و ٥٥ روز را در سلول انفرادی گذراند. بعد از این مدت او در تاریخ ١٣ تیرماه ١٣٩٠ به کانون اصلاح و تربیت بند زنان زندان شیراز منتقل می‌كنند. او پس از انتقال به کانون اصلاح و تربیت، از سایر زندانیان جدا و همراه با یک زندانی دیگر در سلولی جداگانه نگهداری شد. مریم بهرمن در مرداد ماه ١٣٩٠ از انتقال خود به شهر تهران و بند ٢٠٩ وزارت اطلاعات خبر داد که طی چند روز پیش به شیراز برگردانده شد.
***

معلمان

تجمع اعتراضی معلمان شركتی در مقابل مجلس اسلامی
در خبرها آمده است كه تعدادی از معلمان شركتی آموزش و پرورش با تجمع مقابل مجلس اسلامی، خواستار تعیین تكلیف وضعیت شغلی و حقوقی خود و استخدام در آموزش و پرورش شدند. تجمع كنندگان با سر دادن شعار خواستار رفع مشكلات استخدامی خود در آموزش و پرورش شدند.
***

اطلاعیه

جمهوری اسلامی فعالین کارگری را به حبس‌های سنگین محکوم کرد
باید با تمام قوا مقابل این جنایت ایستاد
دادگاه جمهوری اسلامی در تبریز اخیرا محمد جراحی و شاهرخ زمانی دو فعال كارگری و از اعضای "کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های کارگری" را به یازده سال و پنج سال زندان محکوم کرد. در همین دادگاه دو فعال دانشجوئی نیما پوریعقوب به شش سال و ساسان واهبی وش به شش ماه زندان محکوم شدند. جمهوری اسلامی آنها را به تشکیل گروه مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام متهم کرده است. این محکومیت‌ها جنایتکارانه است و باید با اعتراض وسیع کارگران و مردم در ایران و در سراسر جهان پاسخ بگیرد.
جمهوری اسلامی در همین روزها در اقدام جنایتکارانه دیگری تعدادی از کارگران اعتصابی شركت آهنگری تراکتورسازی تبریز را پس از دو هفته اعتصاب بخاطر عدم دریافت چندین ماه دستمزد، دستگیر کرد، آنها را در سلولهای انفرادی نگه داشت، موی سرشان را برای تحقیر کوتاه کرد و آنها را از کار اخراج نمود. چند نفر دیگر از فعالین تشکل‌های کارگری را نیز در همین روزها احضار کرده است.
این اقدامات گوشه کوچکی از سیاست سرکوبگرانه حکومت است و به حد کافی ماهیت پلید و ضدانسانیش را به همگان نشان میدهد. کجای دنیا کارگری که به زندگی فقیرانه خود، به دستمزدهائی که بنا به آمار خود رژیم کمتر از یک پنجم خط فقر است و به بالاکشیدن همین دستمزدهای ناچیز اعتراض میکند، به یازده سال و پنج سال زندان محکوم میشود؟ این احکام و این رفتارها باید دنیا را تکان بدهد.
اما این جنایات، ناشی از وحشت حکومت از روند تعمیق و رو به اعتلای اعتصابات و اعتراضات کارگری و توده‌ای است که نمونه‌ای از آنرا همین روزها در تبریز و برخی دیگر از شهرهای آذربایجان شاهد بودیم. با سرنگونی هر دیکتاتوری در منطقه، زمینه برای انفجار توده‌ای در ایران بیشتر میشود و جمهوری اسلامی که در بحران خردکننده‌ای بسر میبرد، چاره را در شکار فعالین کارگری و دانشجوئی و فعالین سایر جنبش‌های اعتراضی و بویژه در کوبیدن تشکل‌های آنها میبیند.
باید با تمام قوا مقابل این جنایات ایستاد و خواهان آزادی فوری کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی شد. کلیه احکام زندان و جریمه و وثیقه علیه کارگران و فعالین سیاسی باید لغو شود و به اذیت و آزار و دستگیری رهبران اعتصابات و اعتراضات باید فورا پایان داده شود. در مقابل این سرکوب‌ها باید هرچه وسیعتر به تشکل‌های کارگری و سایر تشکل‌های مبارزاتی پیوست و آنها را تقویت کرد.
حزب کمونیست کارگری، کلیه کارگران، دانشجویان و مردم آزاده در سراسر کشور و سازمانهای کارگری، نهادهای مدافع حقوق انسان و کلیه مردم شرافتمند جهان را فرامیخواند که به این احکام جنایتکارانه اعتراض کنند و خواهان آزادی فوری کلیه کارگران زندانی، دانشجویان، معلمان، فعالین زنان و کلیه زندانیان سیاسی از زندان‌های جمهوری اسلامی شوند. حزب کمونیست کارگری به سهم خود از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذاری نخواهد کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
٢٥ شهریور ١٣٩٠، ١٦ سپتامبر ٢٠١١
***
صدور احكام سنگین زندان برای شاهرخ زمانی و محمد جراحی دو فعال كارگری در شهر تبریز
شاهرخ زمانی به یازده سال زندان محكوم شده است
روز ٢٧ مرداد محمد جراحی و شاهرخ زمانی دو فعال كارگری از شهر تبریز و از اعضای كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری به همراه دو فعال دانشجویی نیما پوریعقوب و ساسان واهبی وش به اتهاماتی چون تشكیل گروه مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام به احكام سنگین زندان محكوم شدند. بر طبق این حكم که توسط شعبه یك دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در تبریز صادر شد، شاهرخ زمانی بعنوان متهم ردیف اول، به تحمل ده سال حبس تعزیری به اتهام تشكیل گروه مخالف نظام و یك سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام، محمد جراحی متهم ردیف دوم به تحمل ٥ سال حبس تعزیری به اتهام تشكیل گروه مخالف نظام و دانشجویان نیما پوریعقوب به تحمل ٦ سال حبس تعزیری و ساسان واهبی وش به تحمل ٩١ روز حبس تعزیری محكوم گردیده‌اند. در این محاكمه تنها بیوك سیدلر کارگر شرکت مسافربری قطارهای صبا از اتهامات وارده تبرئه شده و قبلا با قرار وثیقه سی میلیون تومان از زندان آزاد شده است.
جمهوری اسلامی با صدور چنین احكام سنگین و كم سابقه‌ای میكوشد، مقابل سازمانیابی مبارزات مردم و رشد اعتراضات در جامعه بایستد. باید وسیعا به این احكام جنایتكارانه اعتراض كنیم. شاهرخ زمانی، محمد جراحی، نیما پوریعقوق و ساسان واهبی وش و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
گفتنی است كه شاهرخ زمانی كارگر ساختمانی و عضو كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری از ١٧ خرداد ماه در زندان بسر میبرد و محمد جراحی كارگر اخراجی عسلویه و یكی دیگر از اعضای كمیته پیگیری روز٣٠ خرداد بدنبال احضار به شعبه ١١ اجرای احكام دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی دستگیر و روانه زندان شد. محمد جراحی قبلا نیز در سال ٨٦ به جرم مبارزاتش در دفاع از حقوق كارگران دستگیر و در پی آن از كار اخراج گردیده بود. او در سال گذشته نیز به خاطر همین اتهامات واهی دستگیر و ٤ روز در بازداشت بود و سپس در قبال وثیقه از زندان آزاد گردید.
علاوه بر شاهرخ زمانی و محمد جراحی از فعالین كارگری در شهر تبریز، ابراهیم مددی و رضا شهابی از اعضای هیات مدیره سندیكای واحد و بهنام ابراهیم زاده عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك در زندانند. منصور اسانلو را هم تحت عنوان مرخصی از زندان آزاد كرده‌اند تا همچنان چماق دستگیری و زندان را بر روی سر وی نگاهدارند.
همچنین طبق خبر منتشر شده از سوی سندیكای شركت واحد، جنایتكاران جمهوری اسلامی داوود رضوی یكی دیگر از اعضای هیات مدیره این سندیكا را در تماسی تلفنی به شعبه شش دادسرای زندان اوین احضار شده است و بنا به خبر كمیته هماهنگی برای ایجاد تشكلهای كارگری روز ٨ شهریور نیز كورش بخشنده عضو این كمیته و از فعالین كارگری در شهر سنندج دوباره دادگاهی شده و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات انتقال داده شده است.
مجموعه این خبرها حاكی از تهاجمی گسترده‌تر بر فعالین كارگری برای عقب راندن جنبش اعتراضی كارگران و كل جامعه است. با كارزاری جهانی با تمام قوا در برابر این تهاجم بایستیم.
فشار بر روی فعالین كارگری و فعالین سیاسی باید فورا متوقف شود. پرونده‌های تشكیل شده برای فعالین كارگری و فعالین سیاسی در عرصه‌های مختلف اجتماعی باید فورا لغو شود. همه فعالین كارگری زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
shahla_daneshfar@yahoo.com
bahram.soroush@gmail.com
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٢ شهریور١٣٩٠، ١٣ سپتامبر ٢٠١١
***
علیه صدور احکام سنگین زندان برای فعالین کارگری اعتراض کنیم
شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی تبریز به دنبال محاکمه شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش و محمد جراحی در روز پنج شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٠، این فعالین را به زندانهای طویل المدت محکوم و احکام صادره را در تاریخ ٦ شهریور ابلاغ کرده است. لازم به ذکر است که در جلسه دادگاه، سه تن از متهمان، وکیل نداشتند و از ورود کلیه افراد خانواده و دوستان این فعالان به جلسه دادگاه، ممانعت به عمل آمده است. این افراد از خرداد ٩٠ تاکنون بازداشت و به مدت یک ماه در سلولهای انفرادی بسر برده‌اند.
احکام صادره علیه این فعالین به شرح زیر است:
١ - شاهرخ زمانی: ده سال حبس تعزیری به اتهام تشکیل گروه مخالف نظام و یک سال حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام
٢ - محمد جراحی: پنج سال حبس تعزیری
٣ - نیما پور یعقوب: پنج سال حبس تعزیری به اتهام تشکیل گروه مخالف نظام و یک سال حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام
٤ - ساسان واهبی وش: نود و یک روز حبس تعزیری به اتهام عضویت در گروه مخالف نظام و نود و یک روز حبس تعزیری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام
معلوم است چنین اتهاماتی کاملا بی اساسند. برای هر فعال و معترضی به شرایط موجود، چسباندن این نوع اتهامات کاری معمول و همیشگی دستگاه قضائی برای ایجاد رعب و وحشت و به سکوت کشاندن عموم است.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، احکام صادره علیه فعالین کارگری، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، نیما پوریعقوب و ساسان واهبی وش را شدیدا محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان می‌باشد.
انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشان
٢٥ شهریور ١٣٩٠
***
احکام صادره علیه شاهرخ زمانی و دیگر فعالین کارگران را محکوم می‌کنیم
شاهرخ زمانی عضو "هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش" و "کمیته‌ی پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری"، محمد جراحی و تنی چند از فعالین کارگری دیگر در مجموع به ٢٢.٥ سال (شاهرخ زمانی: ١١ سال، نیما پوریعقوب: ٦ سال، محمد جراحی: ٥ سال و ساسان واهبی‌وش: ٦ ماه حبس تعزیری) زندان محکوم شدند. این احکام بخشی از فشار فزاینده‌ به فعالین کارگری در جهت ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های آنان است.
کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن محکوم نمودن این احکام ضد کارگری، خواهان آزادی بی قید و شرط همه‌ی فعالین کارگری و کارگران زندانی است.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٦ شهریور ١٣٩٠
***
بیانیه شورای پرستاران خوزستان
با سلام بر همه ی كارگران بخصوص زنان و جامعه ی پرستاران كشورودرود بی پایان بر تمام كسانی كه برای حقوق بر حق خود مبارزه میكنند
این بیانیه ی اعلام موجودیت شورای پرستاران خوزستان میباشد. پرستاران رنجبری كه سالها غمخوار بیماران بوده‌اند و به نحو احسن به ملت بزرگ و دربند ایران خدمت كرده‌اند اما متاسفانه عده‌ای از ما در همین اواخر صرفا با بهانه ی بدحجابی از كار اخراج شده‌ایم. اما این اخراجها در واقع به بهانه بدحجابی بوده است و علت واقعی آن مطالبه ی حق و حقوق پرستاران و رفع تبعیض از انان بوده است. چرا یك انسان باید صرفا به خاطر زن بودنش مورد تبعیض و ستم قرار بگیرد. ما متاسفیم كه امروز باید تحت لوای چنین حكومت جباری زندگی كنیم و از این اوضاع خسته شده‌ایم. لذا ما خستگان از ستم: دست در دست هم نهاده و بر علیه ستم و تبعیض و اخراج از كار مبارزه خواهیم كرد. ما خواستار حمایت همه ی آزادگان عالم و فعالین كارگری و نهادهای بین المللی كارگری و حقوق بشری هستیم. ما ندای مظلومیت خود را بر بام جهان سرخواهیم داد و دست یاری گر همه ی نهادهای حقوق بشری و كارگری بین المللی و فعالین حقوق زنان را بگرمی خواهیم فشرد.
٢٧ شهریور ١٣٩٠
با تشكر فراوان منتظر اعلام همبستگی همه ی عزیزان برای مبارزه بر حقمان هستیم.
شورای زنان پرستار اخراجی خوزستان
***
برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق العاده انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران
اعضای گرامی انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران
مجمع عمومی عادی و فوق العاده انجمن در تاریخ ٢١ مهر ٩٠ ساعت ١٠ صبح به نشانی خیابان مطهری روبه روی خیابان میر عماد، پلاک ٢٦٤ طبقه ٤ برگزار می‌شود.
بی تردید حضور پرشور شما در این مجمع عمق تعهد و اعتقاد اعضای انجمن را به کار صنفی و ارج نهادن به جایگاه والای حرفه ی روزنامه نگاری برای ناظران دولتی و نهادهای غیردولتی هویدا می‌سازد. هیات مدیره، مسولان و اعضای کمیته‌ها به همراه رابطان صنفی از شما می‌خواهند با در دست داشتن کارت عضویت معتبر انجمن و با حضوری پر شور، برگی دیگراز تاریخ صنفی مطبوعات ایران را رقم زنید.
از دوستانی که خواستار کاندید شدن در انتخابات هیات مدیره و بازرسان انجمن هستند تقاضا می‌شود درخواست کتبی خود را تا تاریخ ١٥ مهر ٩٠ به مسوول دبیر خانه به تلفن ٠٩١٩١١٢٦٥٦٢- یا ٠٩١٢١٣٢٧٧٧٧ تحویل دهند.
دستور جلسه مجمع عادی:
گزارش هیات مدیره و بازرسان - تایید تراز مالی- انتخابات هیات مدیره و بازرسان - تعیین روزنامه رسمی
دستور جلسه مجمع فوق العاده:
اصلاح اساسنامه - پیوستن به دیگر تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاری برای تشکیل کانون سراسری روزنامه نگاران ایران (فدراسیون روزنامه نگاران ایران) - تعیین حق عضویت
دبیر خانه برگزاری انتخابات
***
دل‌نوشته مادر بهنام ابراهیم زاده برای فرزندش
پسر عزیزم، بهنام
بیش از یک سال است که سایه ات در خانه مان نیست. نمی‌توانم میزان دلتنگی ام را برایت بگویم چرا که نمی‌توان محبت هیچ مادری به فرزندش را با کلمات به تصویر کشید. تنها می‌توانم بگویم که من، همسر و تنها فرزندت به شدت دلتنگ تو هستیم. تو که اکنون پشت میله‌های زندانی و ماه هاست حتی در آغوش کشیدن تو از ما دریغ شده است.
فرزندم
من نمی‌دانم چرا و به چه جرمی تو پشت میله‌های زندان هستی در حالی که تنها گناهت این بوده که نتوانسته‌ای نسبت به جامعه و سرنوشت انسانها بی تفاوت بمانی. تو کودکان کار و خیابان، کودکان بد سرپرست و بی سرپرست را همچون فرزند خود دانسته و آنها را همچون فرزند خود دوست داشتی، آیا این است سزای کسی که کودکان سرزمینش را همچون فرزندان خود دوست دارد؟ آیا سزای او میله‌های زندان و دیوارهای بلند و سیم‌های خاردار است؟
آنها من و تو را از کوچکترین حقوق خود محروم کرده‌اند، تو حتی نمی‌توانی به مرخصی بیایی و من نمی‌توانم به عنوان یک مادر به جز از پشت میله‌ها تو را ببینم. اما با همه اینها به همه کسانی که چنین سرنوشتی را برای تو رقم زده‌اند اعلام می‌کنم که من به فرزندم افتخار می‌کنم و از خداوند شاکرم که فرزندی به من داده که تنها به وظایف انسانی خود عمل کرده است. من در دعاهای شبانه ام همواره رو به خداوند متعال گفته ام که تو تنها پناه مظلومان و ستمدیدگانی، پس فرزند من و دیگر فرزندان این سرزمین را که تنها به جرم دوست داشتن همنوعان و وطنشان اکنون در بند هستند، در سایه حمایت خود قرار بده. و فرزندم، بدان که پایان این شب سیاه به زودی سپید خواهد بود.
مادر دردمندت
عایشه مدرسی
شهریور ماه سال ٩٠
***

اخبار بین المللی


مصر: فدراسیون اتحادیه‌های مستقل مصر سرکوبگری علیه اتحادیه‌های مستقل را محکوم میکند
فدراسیون اتحادیه‌های مستقل مصر طی اطلاعیه‌ای در روز ١٣ سپتامبر، از افزایش اقدامات سركوبگرانه و خوشنتباری علیه رهبران اتحادیه‌ها و فعالین كارگری خبر داده است. در ادامه آمده است كه مدیریت بعضی از شركتها، از جمله شركت سوزوكی و شركت عام تجارت شتر، در روزهای گذشته، فعالین کارگری را از کار اخراج کرده و به کمیته‌های تحقیق و حتی نیروهای امنیتی و قضائی تحویل داده‌اند و اتهامات واهی و عاری از حقیقت به آنها نسبت داده‌اند. بعلاوه عده دیگری از رهبران اتحادیه‌ها را نیز با همان اتهامات واهی به همان مقامات حواله کرده‌اند. این اقدامات در زمانی صورت میگیرد که نیروهای حاکم جدید در مصر در تلاش تحمیل عقبگرد به جنبش کارگری‌ای هستند که از سرکوبگری مبارک خلاصی یافته و در صدد است این پیروزی را به تغییرات حقیقی و واقعی در زندگی طبقه کارگر و شرایط مبارزاتی اش ترجمه کند. این اطلاعیه می‌افزاید: مقامات نظامی در مصر قوانینی صادر کرده‌اند که به موجب آنها اعتصاب و تحصن کارگری ممنوع است. واضح است که اعتصاب و تحصن کارگری چیزی جز ابزارهای مشروع و قانونی موافق با ساده‌ترین استانداردهای بین المللی نیستند. حتی کار به جائی رسیده که قوانین فوق العاده را مجددا برقرار کرده‌اند كه ابزار دست حاکمیت مبارك در راستای سرکوب و ساکت کردن صدای مخالفانش بود. در این شرایط عجیب نیست اگر شاهد باشیم که نیروهای ارتش و پلیس به مردم معترض هجوم کنند و آنها را با اتهامات جعلی "چماقداران" و نظیر اینها به دادگاههای نظامی تحویل دهند.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است: ما تمام آگاهیم که این قبیل رفتارها از طرف کارفرمایان (خواه دولت و خواه تجار) با هدف ایجاد ترس و رعب در صفوف کارگران صورت میگیرد تا از این راه آنها را از پراتیک کردن حقوق خود و تعقیب مطالباتشان منصرف کنند. حق اعتصاب و تشکیل آزادانه اتحادیه‌ها حق کارگران است و ممانعت از این حق ادامه عملکرد سرکوبگرانه نظام سابق است که به منظور خاموش کردن صدای کارگران تلاش میکرد رهبران کارگری را با قطع مایحتاج زندگی زیر فشار بگذارد و به این ترتیب از برپائی اعتصاب و تحصن و تظاهرات مسالمت آمیز آنها جلوگیری کند اما هیچگاه هم به این هدف نمیرسید.
اطلاعیه نتیجه می‌گیرد: بنابراین ما میگوئیم کارگران از پافشاری بر حقوق خود و پراتیک کردن حق اعتصاب و تحصن و تظاهرات مسالمت آمیز دست نکشیده‌اند و دست نخواهند کشید. همچنانکه از تشکیل آزادانه و بی قید و شرط اتحادیه‌هایشان کوتاه نخواهند آمد. فدراسیون اتحادیه‌های مستقل مصر این اقدامات سرکوبگران را محکوم میکند و خواهان موارد زیر است: ١- سرعت بخشیدن به صدور قانون آزادیهای اتحادیه‌ای. ٢- توقف فوری هرگونه اقدام سرکوبگرانه علیه رهبران اتحادیه‌ای. ٣- لغو كلیه مقررات و قید و بندهایی که حق اعتصاب و تحصن و تظاهرات مسالمت آمیز را جنائی میکند. ٤- سرعت عمل در تحقق مطالبات کارگران.
***
مصر: معلمان مصر مقامات دولت جدید مصر را هو میکنند و شعار سرنگونی میدهند
در ارتباط با باز شدن مدارس معلمین مصر در نقاط مختلف دست به اعتصاب، راهپیمایی و اعتراض زدند. این اعتراضات بخشی‌ از جنبش اعتراضی عظیمی‌ است که در حال حاضر توسط کارگران بخش‌های تولیدات و خدمات جریان دارد. معلمین مصر جزء فقیر‌ترین کارگران بخش خدمات مصر هستند. در یک ملاقات بین مشاورین وزیر علوم مصر با معلمین اعتصابی در شهر سوئز ، اعتصابیون با شعار مردم "سرنگونی" وزیر را میخواهند از وزیر علوم مصر استقبال کردند.
***
اندونزی: هزاران معدنچی شاغل درشرکت آمریکایی فری پورت کردند
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس هزاران کارگر معادن طلا و مس شرکت آمریکایی فری پورت - مک موران در اندونزی از روز ١٥ سپتامبر در اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزد، اعتصابی یک ماهه آغاز کردند. سخنگوی اتحادیه معدنچیان اندونزی گفته است:‌ حدود ٩٠ درصد از ١٢ هزار کارگر این معادن در این اعتصاب یک ماهه شرکت کرده‌اند. آنها تقاضا دارند حقوق و دستمزدها افزایش یابد و از رقم کنونی دو دلار و ده سنت در ساعت به سه دلار و پنجاه و سنت در ساعت برسد. دستمزد معدنچیان در سطح جهان از این ارقام بسیار بالاتر و از هفده دلار و پنجاه سنت تا چهل و سه دلار در ساعت متغیر است. این خبر می‌افزاید كه این دومین اعتصاب معدنچیان این شرکت از ابتدای سال ٢٠١١ تاکنون محسوب می‌شود. اعتصاب هشت روزه ماه ژوییه نیز که در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و اخراج رهبران اتحادیه کارگران معدن برگزار شد، فعالیت این معادن را بطور کلی مختل کرد، ولی در پی موافقت مدیران با بازگرداندن رهبران اتحادیه و ازسرگیری مذاکرات درباره حقوق و مزایا معدنچیان به سرکارهای خود بازگشتند. معادن فری پورت - مک موران اندونزی یکی از بزرگترین معادن طلا و مس در جهان بشمار می‌رود.
***
كویت: اعتصاب‌ها آغاز می‌شوند
به گزارش روزنامه كویتی القبس، دولت كویت روز ١٨ سپتامبر با اعتصاب‌های گسترده‌ای از سوی بخش‌های مختلف دولتی روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش، شاغلان در دستگاه‌های دولتی با تجمع در ساختمان وزارتخانه‌های خود در اعتراض به شرایط مالی این اعتصاب را آغاز می‌كنند. كاركنان سازمان آتش‌نشانی كویت نیز از اولین گروه‌هایی هستند كه به این اعتصاب می‌پیوندند. در همین حال با وجود اینكه سندیكاهای كارگری انتظار داشتند، شورای خدمات مدنی در چند روز آینده نشستی را برای رسیدگی به مشكلات آنها برگزار كند، منابع آگاه دولتی در كویت اعلام كردند كه این نشست فعلا برگزار نخواهد شد و هنوز تصمیمی برای برگزاری آن گرفته نشده است. منابع دولتی كویت دلیل به تعویق افتادن نشست شورای خدمات مدنی و مشخص نبودن دستوركار این شورا را، افزایش كاركنان بخش نفت و هزینه‌های آنها و نیز تهدیدهای آنها برای برگزاری اعتصاب عمومی اعلام كردند.
***
بریتانیا: مرگ ٤ کارگر معدن در ولز
به گزارش یرورونیوز جسد چهارمین و آخرین کارگر به دام افتاده در یک معدن ذغال سنگ در ولز پیدا شد. این حادثه روز ١٥ سپتامبر در معدن کوچکی بنام گلیسن نزدیک به شهر سوانسی رخ داد. ریزش یکی از دیوارها و آبگرفتگی معدن موجب این حادثه شد. مقامهای دولتی اعلام کردند با کمک امدادگران تمام اجساد به سطح زمین انتقال یافته‌اند. سه تن از معدنچیان قادر به فرار شدند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است ولی چهار تن دیگر که در عمق ٩٠ متری گرفتار شده بودند جان سالم بدر نبردند.
***
ایتالیا: حمله پلیس ضد شورش به معترضان طرح ریاضت اقتصادی
پلیس ضد شورش ایتالیا روز ١٤ سپتامبر به جمعیت معترض به طرح ریاضت اقتصادی دولت سیلویو برلوسکونی در مقابل مجلس نمایندگان این کشور حمله کرد. صدها شهروند ایتالیایی پیش از تصویب طرح ریاضت اقتصادی دولت ایتالیا در مجلس نمایندگان، در مقابل پارلمان تجمع اعتراضی برپا کردند، اما پلیس با باتوم به جمع معترضان حمله و با زخمی کردن دهها نفر، آنها را متفرق کرد. از تعداد مجروحان گزارشی در دست نیست، اما با حمله ناگهانی پلیس ضد شورش، شماری زیادی از معترضان در خیابانهای بن بست منتهی به مجلس به ضرب باتوم و زیر دست و پا دچار جراحت و آسیب دیدگی شدند.
***
اسپانیا: اعتراض معلمان به كاهش بودجه
سندیکاهای معلمان اسپانیا، روز ١٤ سپتامبر معلمان مقاطع دبستان تا دبیرستانها را برای تجمع در مقابل وزارت آموزش و پرورش و تظاهرات به منظور اعتراض به کاهش بودجه آموزشی و افزایش ساعتهای کاری فراخواند. دولتهای ایالت مادرید، کاتالونیا، گالیسیا، ناوارا و کاستیالا مانچا اعلام کرده‌اند که در سال تحصیلی‌ جدید بودجه آموزشی را کاهش داده و افزون بر اینکه پرسنل معلمان را کاهش می‌دهند، ساعتهای کاری معلمان را افزایش خواهند داد. در این امر صدها تن از معلمان ، همزمان با برگزاری کنفرانس آموزش و پرورش که با حضور آنخل گابیلوندو و رئیسان آموزش و پرورش همه ایالتهای اسپانیا انجام شد، بیانیه‌ای مشترک و اعتراض آمیز را به این گروه ارائه دادند.
تظاهر کنندگان با پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود "آموزش و پرورش خرج نیست سرمایه گذاری است" و "کاهش نه"، شعار "امید ما را قطع نکنید" را سر دادند. بنابراین گزارش این اولین تجمع معلمان در سطح کشور و بر علیه اقدامات این ایالتها می‌باشد زیرا آنها قصد دارند که روز ٢٠ اکتبر سال جاری با برگزاری "روز مقاومت" در سراسر اسپانیا و همچنین تظاهرات گسترده روز ٢٢ اکتبر در مادرید اعتراضات خود را افزایش دهند.