٢٢  شهریور  ١٣٩٠ -  ١٣ سپتامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٤

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهیاعتصاب و اعتراض

اعتصاب کارگران متروی اهواز ادامه دارد
خبرهای این هفته هم از اعتصاب كارگران متروی اهواز حكایت داشت. در پی گذشت ١٠ روز از اعتصاب کارگران پروژه متروی اهواز، حمید قناعتی مدیرکل سیاسی و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان اعلام کرد: شرکت کیسون (پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) به تعهد خود مبنی بر پرداخت ٢ ماه از حقوق معوق کارگران پروژه عمل نکرده است. ایسنا به نقل از قناعتی گفته است: پیمانکار پروژه با کارفرما مناقشاتی دارد و البته باید ادعاهای او اثبات شود. قناعتی هچمین گفته است: پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز برای رسیدن به خواسته‌های خود از روش اعمال فشار بر کارگران استفاده می‌کند. شرکت کیسون هم توان‌های پرداخت حقوق کارگران را دارد. کارگران پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به تاخیر ٦ ماهه در پرداخت حقوق، از روز پنجم شهریور دست از کار کشیده‌اند.
عباس هلاکویی، مدیر عامل سازمان قطار شهری اهواز در گفتگو با خبرگزاری ایسنا عنوان کرده است: منطقی نیست که پروژه‌‌ای بزرگ مانند قطار شهری اهواز به دلیل اینکه کارگران حقوق دریافت نکرده‌اند به حال خود رها شود. او اعتصاب کارگران را غیرواقعی دانسته و مدعی گردیده است: کارگری که در حال اعتصاب است در محل مشاهده نمی‌‌شود. اعتقاد بر این است که پیمانکار، کارگرها را مرخص کرده تا با اعمال فشار پول بیشتری دریافت کند.
***
دیگر هیچ چیزی را نمیشود كنترل كرد
حذف یارانه‌ها كارد به استخوان مردم و كارگران رسانده است
یكی از كارگران كارخانه ریخته گری ایران در ساوه گفته است: از زمان اجرایی شدن طرح حذف یارانه‌ها وضع مردم و كارگران بشدت بدتر شده است و فقیرتر شده‌ایم. قرار بود مثلا این طرح به نفع قشر ضعیف جامعه و كارگران باشد، الان قبضهای گاز و برق و تلفن چندین برابر شده است. میخواهیم یك كیلو میوه بخریم میبینیم قیمت آن چندین برابر شده است. كرایه‌های حمل و نقل دو برابر شده است. با این وضعیت مردم دیگر تحمل نمیكنند و وای به روزی كه مردم رودرروی اینها بدلیل این فشارها بیاستند. دیگر هیچ چیزی را نمیشود كنترل كرد.
***
اعتراض کارگران جهاد سازندگی
در خبرها آمده است كه روز سه شنبه ١٥ شهریور کارگران "جهاد سازندگی مشهد" در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود دست به یک حرکت اعتراضی زدند. کارگران معترض "جهاد سازندگی مشهد" واقع در ٥ کیلومتری شهر آبادان که ١١ ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند در یک حرکت اعتراضی جاده آبادان به شادگان را مسدود نمودند و خواستار دریافت دستمزدهای معوقه خود شدند.
***
تجمع كارگان نساجی بافت بلوچ مقابل اداره كار و دفتر نماینده مجلس اسلامی از ایرانشهر
در خبرها آمده است كه روز ١٥ شهریور كارگران بافت بلوچ در ادامه تجمعات خود مقابل تامین اجتماعی ایرانشهر تجمع كردند. این كارگران كه همگی با سابقه ٢٠ سال كار و اخراج شده از نساجی بافت بلوچ بودند به منظور پیگیری مطالبات خود و اعتراض به اجرا نشدن قانون بازنشستگی، مقابل تامین اجتماعی این شهر تجمع كردند. این كارگران روز قبل از آن در مقابل اداره كار و دفتر نماینده مجلس اسلامی تجمع كرده بودند و بنا به گفته كارگران قراربود كه یك هیئت از تهران برای حل مشكلات كارگران بیاید و در جمع كارگران حاضر شود اما این وعده هم عملی نشد.
***
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب فلزات ابهر
در اخبار آمده است کارگران کارخانه ذوب فلزات ابهر در اعتراض به عدم دریافت حق و حقوق خود طی دو سال گذشته بعد از ظهر روز ١٤ شهریور مقابل استانداری زنجان تجمع کردند. یکی از تجمع کنندگان گفته است: بارها به فرمانداری شهرستان ابهر مراجعه کرده‌اند، ولی هیچ جوابی دریافت نکرده‌اند. این تجمع کنندگان گفته‌اند كه کارگران کارخانه ذوب فلزات ابهر همه مراحل قانونی را طی کرده‌اند، ولی نتیجه‌ قابل محسوسی دریافت نشده است، چرا که مرتب به کارگران وعده حل مشکل داده می‌شود.
***
كارگران كارخانه تبد قزوین برای ادامه اعتراض خود به تهران می‌روند
طبق گزارشات منتشر شده، روز اول شهریور حدود ١٥٠ نفر از كارگران كارخانه تبد قزوین در اعتراض به ادامه تعطیلی كارخانه و پرداخت نشدن حقوق معوقه آنها، در این كارخانه تجمع اعتراضی داشتند. كارگران با شكایت از مدیریت و همچنین بنیاد مستضعفان كه زیر نظارت ولایت فقیه است به این بی توجهی به مشكلات كارگران و عدم دریافت ٤ ماه از حقوق معوقه خود اعتراض كردند. كارگران تهدید كردند در صورت عدم پاسخگویی به مطالبات خود به تهران خواهند رفت.
***
اعتراض كارگران كارخانه نشاسته یاسوج به مطالبات دریافت نشده
در خبرها آمده است كه كارگران كارخانه آرد و نشاسته یاسوج روز ١٥ شهریور در اعتراض عدم دریافت مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند. در ادامه این خبر همچنین آمده است كه این كارخانه تعطیل شده است.
***
تجمع كارگران مجتمع گوشت فارس
در خبرها آمده است كه روز شنبه ١٩ شهریور از ساعت ٩ صبح بیش از ٥٠ تن از كارگران مجتمع گوشت فارس كه در مرودشت واقع است در مقابل استانداری و اداره جهاد كشاورزی شیراز دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. كارگران معترض با در دست داشتن پلاكاردهایی خواستار مطالبات و حقوق‌های معوقه خود شدند.
***
تعطیلی بیش از دو ماه كارخانه فلاورجان اصفهان و اعتراض كارگران
در خبرها آمده است كه دو ماه است كارخانه بدلیل نداشتن موارد اولیه و ممانعت دولت از ورود آزبست تعطیل میباشد و ٤٠٠ كارگر آن در حالت بلاتكیلیفی میباشند. كارگران قبل از ماه رمضان دست به تجمع اعتراضی زدند كه در جواب آنها دولت و نماینده مجلس اسلامی از فلاورجان قول داد كه مسئله ورود مواد اولیه را حل خواهند كرد ولی تا همین لحظه هیچ كاری انجام نشده است و ادامه این وضعیت باعث تجمعات اعتراضی بیشتر كارگران خواهد شد.
***
تجمع ‌كارگران ایران خودرو دیزل در مقابل دیوان عدالت اداری
در خبرها آمده است كه كارگران شركت ایران خودرو دیزل در مقابل دیوان عدالت اداری بخاطر نبود امنیت شغلی دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
اعتراض كارگران كارخانه قند ورامین به عدم پرداخت بموقع حقوق‌ها وحذف مزایای
گزارش شده است كه كارگران كارخانه قند ورامین كه نزدیك به ٥٠٠ كارگر دارد و كمتر از نیمی از آن رسمی و بقیه قراردادی هستند یك ماه است كه حقوق معوقه دارند و حقوق آنها مستمر با تاخیر زیاد پرداخت میشود. یكی از كارگران گفت: برای گرفتن حقوق ما را جان به لب میكنند، علاوه براین امكانات و مزایایی مثل كفش، لباس، دستكش و ... كه قبلا به ما میدادند تماما حذف كرده‌اند و كلا به فراموشی سپرده‌اند. همچنین بن را كه قبلا داده میشد در حال حاضر با یك سال تاخیر داده میشود و هر میزان هم كه دلشان میخواهد میدهند. در حالیكه این‌ها حق و حقوق شناخته شده كارگربوده.
***
اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها در کارخانه گل پسند قزوین
در خبرها آمده است كه دستمزدهای تیر و مرداد بیش از ١٢٠ نفر از کارگران کارخانه گل پسند واقع در شهر صنعتی کاسپین قزوین پرداخت نشده است. کارگران این کارخانه ضمن اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه خود خواستار دریافت فوری مطالباتشان و افزایش دستمزدهای خود می‌باشند.
***
اعتراض كارگران شركت آبیاری شوش به ٦ ماه حقوق معوقه
گزارش شده است كه بیش از ٦٠ كارگر شركت آبیاری سیویل اكسین شوش كه با لوله‌های فشار قوی بین مناطق آب را منتقل میسازد از فروردین ماه سال جاری تاكنون هیچ حقوقی دریافت نكرده‌اند. شركت پیمانكاری مذبور از اول فروردین تعطیل گردیده و حدود ١٠ نفراز كارگران این شركت را بدون پرداخت حقوق و مزایا اخراج كرده است. این كارگران در روز اول شهریور در مقابل اداره كار شوش برای مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

نرخ خط فقر به دو میلیون تومان افزایش می‌‌یابد
در خبرها آمده است كه عباس وطن پرور، نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار‏‌ از افزایش ٢٠ درصدی نرخ خط فقر طی ٦ ماهه گذشته در ایران خبر داد و گفته است: نرخ خط فقر در شهرهای بزرگ یک میلیون و ششصد هزار تومان برآورد شد. او افزود:‌ پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری نرخ خط فقر به نرخ دو میلیون تومان افزایش یابد. در ادامه می‌گوید: ‌نرخ تورم در سبد ارزاق عمومی خانوار طی شش ماهه نخست سال جاری به میزان ٥٠ درصد افزایش یافته است. تورم در بخش ارزاق‎ و املاک و مشتغلات در سال جاری به میزان قابل توجهی افزایش یاقته است.
***
شیوه جدید بیگاری در كارخانجات ایران
در خبرها آمده است كه در برخی از كارخانه‌های مشهد، كارگران نه تنها استخدام نیستند بلكه به شیوه جدیدی به كار گرفته می‌شوند. یكی از كارگران كارخانه ایمن خودرو در مشهد در این رابطه گفته است: كارگران را نه حتی روزمزد بلكه بصورت كارمزد به خدمت میگیرند؛ كه كارفرما چنانچه همه مشكلات كارخانه اش حل باشد و كار و مواد اولیه كار داشته باشد و خلاصه اگر كارگر كار كند حقوق به او داده میشود و از هیچ مزایای دیگری برخوردار نیست. اما اگر به خاطر مشكلات كارخانه یا هر موضوع دیگر كه در كارخانه امكان كار نباشد به كارگر این كارخانه حقوقی تعلق نخواهد گرفت.
***
وضعیت نپرداختن دستمزدها و بیگاری كشیدن از كارگران شهرداری مشهد
در خبرها آمده است كه كارگران شهرداری مشهد ٣ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این كارگران گفته‌اند كه حتی از پرداخت كرایه خانه هم مانده‌اند. كارگران گفته‌اند كه هر زمان به عنوان اعتراض به مسئولمان مراجعه می‌كنیم به ما می‌گویند از این وضعیت ناراحت هستید بروید تسویه حساب كنید. یكی از كارگران گفته است: ما هیچگونه تعطیلی نداریم و بابت كار كردن در تعطیلات مبلغی به عنوان اضافه كاری پرداخت نمی‌شود و اگر روزی هم بخاطر مشكلی مرخصی بگیریم به ازای هر ١ روز مرخصی باید ٣ روز به مدت چهار ساعت كار بدون حقوق انجام دهیم . این كارگران گفته‌اند كه به اداره كار و شورای شهر هم مراجعه كردیم و اعتراض خود را به آقای ارغیانی گفته‌ایم ولی ایشان درجواب به ما گفت ما فقط میتوانیم به شهرداری نامه بدهیم.
***
٤ ماه حقوق معوقه كارگران قراردادی و پیمانی در پالایشگاه آبادان
گزارش شده است كه حدود ٣٠٠٠ كارگر قراردادی و پیمانی در قسمتهای مختلف پالایشگاه آبادان مشغول به كار هستند اما پیمانكاران شركتهای مربوطه از پرداخت ٤ ماه حقوق معوقه این كارگران امتناع میكنند. یكی از كارگران در خصوص اینكه آیا در این رابطه پیگیری و اعتراضی از جانب كارگران صورت نگرفته؟ گفت: از آنجا كه تا كنون هر كارگری كه حق و حقوق خود را مطالبه كرد و یا دست به تجمع اعتراضی زده، بلافاصله اخراج گردید، با توجه به بحران بیكاری در كشور، كارگران از ترس اخراج شدن و اینكه از كار و شغلی كه دارند محروم نشوند به فشارهای سخت معیشتی نیز تن داده‌اند و البته بارها در مقابل درب پالایشگاه و یا ساختمان اداری پالایشگاه تجمع كرده بودند اما متاسفانه غالبا جانب كارفرما گرفته شد تا اینكه مشكلی از كارگران حل شود.
***
با ٢٠ سال سابقه تنها ٣٠٠ هزار تومان حقوق میگیریم
در خبرها آمده است كه رئیس "اتحادیه کارگران پیمانی و قراردادی سراسر کشور" گفته است: کارگران پیمانی با ٢٠ سال سابقه کار تنها ٣٠٠ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند. در ادامه می‌گوید: در حال حاضر کارگران روزمزد با ٢ تا ٣ سال سابقه فعالیت در واحدهای تولیدی کشور تحت پوشش بیمه نیستند.‌ در حال حاضر کمتر از ٥٠ درصد از کارگران روز مزد تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند. او در ادامه می‌گوید: به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها کارگران در تامین معیشت خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.
***
كارگران و پرسنل مخابرات دزفول ٨ ماه حقوق طلب دارند
در خبرها آمده است كه كارگران مخابرات دزفول از بهمن ماه سال ٨٩ تاكنون حقوق و مزایای خود را دریافت نكرده‌اند.
***
٢ ماه دستمزد معوقه کارگران شرکت نفت و گاز ایتوک ایران
در خبرها آمده است كه بیش از ١٥٠٠ نفر از کارگران شرکت نفت و گاز مستقر در پروژه‌های اصفهان، قم، تبریز و دارخوین خرمشهر بعلت کارشکنی عوامل کارفرما دستمزدها و مبالغ اضافه کاری مربوط به تیر و مرداد ماه را دریافت ننموده‌اند.
***
كارگران تاسیسات دریایی خرمشهر ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند
گزارش شده استكه بیش از ١٧٠ كارگر شركت تاسیسات دریایی خرمشهر كه از كارگران شركت‌های پیمانكاری می‌باشند ٣ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
٢ ماه دستمزد معوقه کارگران کارخانه گل پسند قزوین
در خبرها آمده است كه دستمزدهای تیر و مرداد ماه بیش از ١٢٠ نفر از کارگران کارخانه گل پسند واقع در شهر صنعتی کاسپین قزوین پرداخت نشده است.
***
تعطیلی كارخانه كارتن كار و عدم پرداخت ٦ ماه حقوق به كارگران
در خبرها آمده است كه كارخانه تولیدی كارتن به نام شركت كارتن كار كه در ابتدا حدود ٧٠٠ كارگر داشت، از فروردین ماه جاری بطور كامل تعطیل گردید و كارگران این شركت از فروردین ماه تاكنون حقوق و مزایای خود را دریافت نكرده‌اند. این كارخانه در مقطع تعطیلی حدود ١٠٠ كارگر داشت.
***
مطالبات معوقه کارگران لوله سازی خوزستان هنوز پرداخت نشده است
در خبرها آمده است كه مقامات رژیم و کارفرمای کارخانه لوله سازی خوزستان از پرداخت ٢٣ ماه دستمزدهای معوقه کارگران این کارخانه خودداری می‌نمایند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

دولت و جوانان و فارغ التحصیلان بیکار
در خبرهای این هفته آمده است كه نرخ بیكاری در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ١٠ برابر كسانی است كه در كشور تحصیلات دیپلم و زیردیپلم دارند. در عین حال دولت هم از مسئولیت در برابر اینها شانه خالی می‌كند. وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی رژیم اسلامی روز ١٧ شهریور گفته است: برخی وزارت کار را با وزارت اشتغال اشتباه گرفته‌اند در حالی که وظیفه این وزارت خانه اشتغال نیست. او با انتقاد از سیاست‌های وزارت علوم، و با اشاره به نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها خواستار بازنگری در سیاستهای پذیرش دانشجو و نظام آموزشی دانشگاه‌ها شده است.
عباس وطن پور، نماینده سابق ایران در اجلاس بین المللی کار گفته است: "به عنوان یک فعال اقتصادی نرخ بیکاری کل کشور را در حال حاضر بالای ٣٠ درصد می‌دانم و معتقدم این نرخ در بین جوانان بالای ٤٠ درصد و در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی هم بیش از ٦٠ درصد است." او آمار بیکاری در ایران را بیشتر از آن چه که نهاد‌های دولتی و بین المللی اعلام کرده‌اند می‌داند.
***
تعطیلی ٧٥ درصد از واحدهای تولیدی پس از اصلاح قانون کار
در خبرهای روز ٢٠ شهریور آمده است كه داوود اخوان، یكی از عوامل خانه كارگر رژیم در هیات‌های حل اختلاف ادارت کار از تعطیلی ٧٥ درصد از واحدهای تولیدی کشور پس از اصلاح قانون کار خبر داد. او در ادامه افزود: با اصلاح قانون کار امینت شغلی کارگران از بین خواهد رفت و ما شاهد افزایش تعداد کارگران اخراجی از واحدهای تولیدی کشور خواهیم بود.
***
خداحافظ كارگر استخدامی
در خبرها آمده است كه ناصر برهانی، دبیر کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور‎‌ از افزایش تعداد کارگران قراردادی در کشور خبر داد و گفت: تا دو سال آینده کارگر استخدامی نخواهیم داشت.
***
اتفاق خاصی نیافته است كه اشتغال ایجاد شود
در خبرها آمده است كه نماینده رژیم در مجلس اسلامی از آستانه اشرفیه گفته است: وضعیت اشتغال و بیکاری در کشور به ویژه گیلان بسیار نگران کننده است. او می‌گوید: "وعده رئیس جمهوری برای ایجاد ٢ میلیون و ٥٠٠ شغل در سال جاری، به هیچ وجه شدنی نیست." وی مهم‌ترین دلایل عدم تحقق این وعده را فراهم نکردن زیرساخت‌های لازم و گذشت نیمی از سال و روی ندادن اتفاقی خاص عنوان کرد.
***
اخراج سازی‌ها در شرکت جنرال مکانیک
گزارش شده است كه کارفرمای شرکت راه و ساختمان جنرال مکانیک در غرب تهران، ٢٠ نفر دیگر از کارگران شاغل در بخش‌های مختلف این کارخانه را به بهانه‌های واهی از کار اخراج کرده است. این شرکت تحت پوشش بنیاد مستضعفان رژیم هم اکنون با بیش از ١١٠ کارگر با قراردادهای سفید امضا، در حال حاضر طرف قرارداد شهرداری تهران و مجری و سازنده انواع اتوبان و پل‌های روگذر در غرب این شهر است.
***
اخراج ١٧ كارگر شركت سراب بافت به خاطر اعتراض
در اخبار این هفته آمده است كه ٢٥ نفر از كارگران معترض شركت ریسندگی و بافتندگی سراب بافت به مدیریت شركت به خاطر مشكلاتی كه داشتند و در رابطه با عدم دریافت مطالبات خود شكایت كرده بودند كه مدیریت مزبور آنها را وادار كرد یا شكایت خود را پس بگیرند و یا اخراج خواهند شد. یكی از كارگران معترض گفت كه ١٧ كارگر مقاومت كرده و شكایت خود را پس نگرفته بودند از شهریور از طرف مدیریت كارخانه بطور كامل اخراج گردیدند.
***
تعطیلی قسمت اعظم كارخانه‌های شهرك صنعتی ساوه
شهرك صنعتی ساوه یكی از بزرگترین شهركهای صنعتی ایران است و بیش از ٤٠٠ كارخانه بزرگ با تعداد زیادی كارگر در آن مشغول به كارهستند. در خبرها آمده است كه طی چند سال اخیر و بطور خاص از شروع سال جدید بدلیل موضوع یارانه‌ها و گران شدن حاملهای انرژی بخش زیادی از این كارخانجات تعطیل شده‌اند و بخش دیگری هم كه با مشكلات بسیار مشغول بكار هستند بدلیل همین مشكلات بعضا كارگران حقوقهای معوقه چند ماهه دارند یا موارد اخراج كارگران بشدت بالا رفته است.
***
بیكار شدن بیش از ٢٠٠ كارگر كارخانه فرش مخمل كاشان
در خبرها آمده است كه از شروع ماه رمضان دستور انتقال نیمی از كارخانه فرش مخمل كاشان به بیرون از شهر كاشان داده شد. در ادامه آمده است كه انتقال دستگاهها و راه اندازی مجدد كارخانه تا پایان سال جاری طول خواهد كشید و به همین دلیل بیش از ٢٠٠ كارگر این كارخانه از كار بیكار شده‌اند.
***
وضعیت بحرانی كارخانه‌های مواد لبنی سراب
به دنبال بحث اجرایی شدن حذف یارانه‌های شیر و بحرانی كه همه كارخانه‌های لبنی را در نوردیده، در سراب كارخانه مواد لنی امروز كه بیش از ١٠٠ كارگر داشت تعطیل گردید و كارخانه مواد لبنی آلاچیق، كارخانه مواد لبنی هنر و ... با یك سوم ظرفیت كار میكنند. كارخانه آلاچیق بیش از ٨٠ نفر كارگر داشت كه بعد از بحث یارانه‌ها بیش از نصف كارگران اخراج شده و تنها ٤٠ نفر مشغول بكارند كه به آنها هم گفته شده كه اگر دولت به خواسته‌های كارخانه دارها رسیدنگی نكند بقیه كارگران را اخراج خواهند كرد.
***
اخراج کارگران نیک پارس قزوین
در خبرها آمده است كه در یکماه گذشته به دستور مدیر کارخانه نیک پارس قزوین بیش از ١٠٠ نفر از کارگران از کار اخراج شده‌اند. عوامل مدیریت گفته‌اند تا ٣ ماه آینده بطور متوسط هر ماه بایستی ١٠ نفر از کارگران از کار اخراج شوند تا کارخانه به شرایط متعادل مالی برسد!
***
تعطیلی گاوداریها در شهرستان سراب
در خبرها آمده است كه بدنبال حذف یارانه از شیر حداقل ١٠ گاوداری در شهرستان سراب آذربایجان شرقی تعطیل گردیده‌اند.
***

ناامنی محیط كار

اعتراض به عدم مداوای یک کارگر مصدوم در پالایشگاه آبادان
روز ١٤ شهریور محمد بقلانی از کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان به دلیل عدم وجود امکانات ایمنی در محیط کار دچار سانحه برق گرفتگی شده و به شدت مصدوم می‌گردد. پرسنل آمبولانس اعزامی به دلیل پیمانی بودن وضعیت کاری نامبرده از رسیدگی به وضعیت او امتناع می‌نمایند. این اقدام موجب خشم و اعتراض سایر کارگران می‌گردد. گفته می‌شود این کارگر مصدوم در نهایت با تلاش همکاران و سایر کارگران به بیمارستان منتقل گردیده است.
***
آتش‌سوزی در پالایشگاه آبادان‌
در خبرها آمده است كه نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس اسلامی از آتش سوزی در واحد کت‌کراکر قدیم پالایشگاه آبادان خبر داد و گفت: این حادثه ٤ مجروح بر جای گذاشته است. واحد کت‌کراکر جدید پالایشگاه آبادان نیز در سوم خرداد امسال همزمان با افتتاح توسط احمدی نژاد دچار آتش‌سوزی شد که یک کشته و ٢٤ مجروح بر جای گذاشت.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

بازداشت و اعمال فشار بر کارگران اعتصابی تراکتورسازی تبریز
در خبرها آمده است كه در پی اعتصاب کارگران رسمی و قراردادی شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز كه حدود دو هفته پیش در اعتراض به وضعیت اقتصادی خانواده‌های خود و عدم دریافت چندین ماه حقوق، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند، جمعی از این كارگران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با اتهامات سنگینی روبه رو شده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه نیروهای امنیتی- اطلاعاتی وارد کارخانه شده و عده‌ای از معترضان را با تهدید و بی حرمتی دستگیر نموده و به اداره اطلاعات تبریز انتقال دادند. این کارگران در حین بازجویی با اتهاماتی چون "فعالیتهای ضد نظام"، "اقدام علیه امنیت ملی"، "حمایت از سوی بیگانگان"، "اختلال در امنیت ملی"، "توهین به مقدسات نظام" و... مواجه شدند. ماموران همچنین اقدام به کوتاه کردن موی سر این كارگران به طرز بسیار تحقیرآمیزی نمودند. بازداشت شدگان پس از سه روز بازداشت در سلولهای انفرادی، تا زمان تشکیل دادگاه به طور موقت و به قید وثیقه آزاد شدند. این کارگران تا روز تشکیل دادگاه از كار خود اخراج شده‌اند.
در ادامه آمده است كه مسئولان فرمانداری و استانداری آذربایجان شرقی در مقابل مراجعه و اعتراض کارگران به چنین رفتارهایی با بی‌اعتنائی برخورد کرده و بازداشت شدگان را ملزم به سکوت رسانه‌ای در این زمینه نموده و تهدید کردند در صورت انتشار اخبار مجددا بازداشت خواهند شد.
***
محکومیت دو فعال حقوق کودک به زندان
در خبرها آمده است كه دو فعال حقوق کودک ساكن شهر مشهد، ضیائیه اسحاقی و فرهاد امری، از سوی دادگاه اسلامی به اتهام احداث مهد کودک غیر قانونی به یک سال حبس تعزیری در طی ٥ سال محکوم شدند. دو فعال فوق الذکر در ١٢ بهمن ماه سال ٨٩ بازداشت و پس از ٦٥ روز به قید وثیقه آزاد شدند. دلیل دستگیری این دو نفر کمک به تحصیل کودکان روستای حاجی آباد از توابع مشهد بود.
***
بازداشت فرانک فرید فعال حقوق زنان در تبریز
در خبرها آمده است كه فرانک فرید فعال حقوق زنان روز شنبه ١٢ شهریور همزمان با تجمعی که از سوی فعالین محیط زیست در اعتراض به خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه برگزار شده بود، توسط ماموران امنیتی در سه راه امین تبریز بازداشت شد.
خبر دیگری از ضرب و شتم شدید فرانك توسط مأموران زندان حكایت دارد. در نتیجه این ضرب و شتم بازوی وی به شدت آسیب دیده و همچنین پرده گوش چپ وی نیز صدمه جدی دیده است. به طوری که گفته می‌شود وی شنوایی خود را از دست داده است. براساس اخبار منتشر شده فرانک فرید در چند روز اول بازداشت ساعات زیادی را توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز مورد بازجویی قرار گرفته است و اتهامات "توهین به رهبری"، "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" و "اقدام علیه امنیت ملی" به وی تفهیم شده است.
***
بازداشت دو تن از فعالین جنبش زنان
بنا بر خبر منتشر شده دو تن از فعالین جنبش زنان در شهر آمل با نامهای فرشته شیرازی و الهام محسنی توسط ماموران دستگاه امنیتی رژیم در این شهر بازداشت شدند. ماموران امنیتی رژیم علاوه بر بازداشت این دو، ٦ نفر دیگر را که تاكنون اطلاعی از هویت و علت بازداشت آنان منتشر نشده است، دستگیر و روانه زندان آمل کرده‌اند.
***
محکومیت مهرنوش اعتمادی و‌هایده تابش به ٩ ماه حبس تعلیقی
در خبرها آمده است صبح روز هفتم شهریور ماه، دادگاه نهایی مهرنوش اعتمادی و‌هایده تابش از فعالان کمپین یک میلیون امضا، در اصفهان برگزار شد که طی آن اتهام این دو تن تبلیغ علیه نظام عنوان شد. در ادامه این خبر آمده است كه قاضی شعبه ١١ دادگاه رژیم در اصفهان آن‌ها را مجرم شناخت و دفاعیاتشان را خالی از حقیقت دانست و به موجب همین، این دو نفر به ٩ ماه حبس تعلیقی به مدت سه سال محکوم شدند. لازم به یادآوری است كه مهرنوش اعتمادی در آذر ماه ٨٨ در منزل خود دستگیر شد و پس از ١٥ روز به قید وثیقه ١٠٠ میلیون تومانی آزاد شد.‌هایده تابش نیز آذر ماه‌‌ همان سال به مدت ٤٨ ساعت بازداشت و به قید وکالت آزاد شده بود.
***

معلمان

وزارت آموزش وپرورش: هیچ تعهدی برای استخدام معلمان شرکتی نداریم
در خبرها آمده است كه مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به اعتراضات معلمان شرکتی طی هفته‌های گذشته مقابل مجلس، نهاد ریاست جمهوری و ... گفته است: تمامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی تعیین تکلیف شده‌اند و این وزارتخانه هیچ تعهد استخدامی در قبال نیروهای شرکتی ندارد. در ادامه آمده است: هیچ آموزشیاری از نهضت سوادآموزی در کشور وجود ندارد که براساس مصوبه‌های مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف نشده باشد. مقرر بود طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، ٧٠٠٠ نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی در یک برنامه پنج ساله استخدام شوند که در همین راستا در سال ١٣٨٩ بیش از ٣٠٠٠ نفر از این آموزشیاران استخدام شدند و در مهر ماه سال جاری نیز ٧٠٠٠ نفر دیگر از این گروه استخدام خواهند شد که اسامی آنها نیز پیش از این اعلام شده است.
***

اطلاعیه

داوود رضوی به شعبه شش دادسرای زندان اوین احضار شد
طبق اخبار رسیده برابر تماس تلفنی آقای داوود رضوی عضو هیئت مدیره کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، جهت پاسخ به پاره‌ای سوالات باید خود را در اولین فرصت به شعبه شش دادسرای زندان اوین معرفی کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
١٩ شهریور ١٣٩٠
***
بازداشت کوروش بخشنده را محکوم می‌کنیم
کورش بخشنده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری بیش از دو هفته است که در بازداشت نیروهای امنیتی شهر سنندج بسر می‌برد. اتهام وارده به این فعال کارگری، نشر اکاذیب عنوان شده است. این اتهام به هیچ وجه واقعی نیست، چون ظاهرا هر افشاگری‌ای از فشار و اعمال بی حقوقی از جانب کارفرمایان بر کارگران از نظر کارفرمایان و مدافعین آنها، نشر اکاذیب محسوب شده و هر کارگر و فعال کارگری‌ای که دست به چنین اقدامی بزنند باید بازداشت و شکنجه گردد.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، بازداشت کوروش بخشنده را شدیدا محکوم نموده و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط وی می‌باشد.
١٩ شهریور ١٣٩٠
***
آیا باید کارگران در زیر چرخ‌های صنعت قربانی شوند؟
بنا بر گزارش خبرگزاریها طی هفته‌های اخیر کارگران شرکت فولاد کاویان شاهد وقوع حادثه‌ای بوده‌اند که گویا هنگام پاک کردن حوضچه حاوی پس مانده‌های فاضلاب در دهانه لوله ورودی آن سه تن از کارگران تحت تأثیر فشار گاز متان قرار گرفته و در نهایت تنها یکی از آنها جان سالم به در برده است.
گزارش‌ها حاکی است حوضچه‌ای که در مجتمع تولیدی شرکت فولاد کاویان قرار دارد در روزهای اخیر روزانه پذیرای ٩ تن از کارگران این شرکت بوده که به دستور ریاست خدمات، باید در عمق ٨ متری آن نسبت به گرفتگی مسیر دفع فاضلاب اقدام و دهانه لوله ورودی این حوضچه را پاکسازی کنند.
در این بین نبود حداقلهای ممکن در زمینه رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت صنعتی و با علم به اینکه فعالیت در مکانی که توام با حجم متراکمی از روغن‌های صنعتی و گاز کشنده متان می‌باشد باعث مرگ دلخراش و نیز مصدومیت تعدادی از کارگرانی شده که نه تنها اجازه بیان مشکلات مذکور را به مدیران ندارند بلکه در صورت هر گونه اعتراضی با تهدید اخراج از شرکت مواجه می‌شوند.
گفتنی است طی گزارش خبرنگار بورس نیوز طی تماس با دفتر علی اصغر گنجیان مدیر عامل شرکت فولاد کاویان خواستار ارایه پاسخ در خصوص کم و کیف اتفاقات رخ داده برآمد که به دلیل نامساعد بودن شرایط جسمی وی، طناب ترکی مدیرکل فروش این شرکت به عنوان سخنگو معرفی و ضمن اعلام بی خبری از وقوع چنین حادثه‌ای اظهار داشت: اگر چه بروز حادثه در واحدهای صنعتی پر مخاطره اجتناب ناپذیر می‌نماید اما قطعاً مسائل ایمنی در فرایند تولید شرکت رعایت شده است.
وی با اعلام اینکه هنوز هیچ مدرکی از بابت چنین حادثه‌ای در کارخانه فولاد کاویان شهر اهواز منتشر نشده است افزود: در صورت واقعیت این موضوع از منظر انسانی تنها می‌توان ابراز تأسف کرد که به هر حال برای حصول نتیجه نهایی باید مدارک و اسناد این حادثه به رویت مدیریت شرکت برسد.
در عین حال خاوری، معاونت مالی و اقتصادی شرکت فولاد کاویان نیز با بیان اینکه پاسخگویی در زمینه علت وقوع این حادثه تنها در حیطه مدیر عامل این شرکت قرار دارد تنها به ابراز تأسف و همدردی با بازماندگان این حادثه پرداخت.
این مقام مسئول از تداوم روند سود آوری شرکت فولاد کاویان در سال مالی جاری نیز سخن گفت و افزود: شرکت بنا دارد در آینده‌ای نزدیک ضمن خروج از شمولیت ماده ١٤١ قانون تجارت، اجرای برنامه افزایش سرمایه را نیز در دستور کار قرار دهد.
پیگیری‌های بورس نیوز در شهر اهواز نشان می‌دهد در پی بروز سانحه گاز گرفتگی در شرکت فولاد کاویان تا کنون دوتن از کارکنان جان خود را از دست داده و نفر سوم نیز پس از انتقال به بیمارستان پس از درمان مرخص شده است .
پر واضح است که پیگیری این موضوع تا روشن شدن کامل ابعاد آن بر عهده سازمانهای نظارتی است و مردم حق دارند که در جریان جزییات این امر قرار گیرند .
این یک نمونه از جنایت سرمایه داران نو کیسه تازه به قدرت رسیده هستند که کارگران رابه کام مرگ می‌فرستنند وحاضر به جوابگوئی هم نیستند.
کارگران شرکت فولاد کاویان شرایط خود را توضیح داده و از همه مردم کمک خواسته‌اند تا صدای آنها را به گوش همه برسد و ما ضمن اعلام همدردی با کارگران فولاد کاویان از همه کارگران آگاه و فعالین کارگری می‌خواهیم فریاد رسای کارگران فولاد کاویان را به گوش همه کارگران برسانند تا با اعتراض علیه نا امنینی‌های شغلی وجانی اجازه ندهند هر روز کارگری در فولاد کاویان به کام مرگ فرستاده شوند
نامه کارگران شرکت فولاد کاویان را منتشر کنید و بر علیه شرایط غیر انسانی آن اعتراض کنید.
جمعی از کارگران ایران خودرو
***

اخبار بین المللی

زامبیا: اعتصاب کارگران شرکت سازنده معدن مس Muliashi
به گزارش رویترز حدود ١٢٠٠ کارگر یک شرکت پیمانکاری که در حال ساخت معدن مس Muliashi هستند، با خواست دریافت پول بابت حق ناهار و دریافت وسایط نقلیه مناسب دست به اعتصاب زدند. این کارگران می‌گویند ناهاری که با آنها تعلق می‌‌گیرد کیفیت مناسبی ندارد و خواهان دریافت پول بجای ناهار هستند. همچنین برای ایاب و ذهابشان از کامیون استفاده می‌‌شود که آنها خواهان دریافت اتوبوس‌های مناسب بابت انتقالشان هستند. این معدن که توسط یک شرکت چینی در دست ساخت است، قرار است با ظرفیت ٣٠ هزار تن در سال، پایان امسال میلادی شروع به کار بکند.
***
ایتالیا: اعلام اعتصاب عمومی یک روزه
به گزارش گاردین به دعوت بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا CGIL روز سه شنبه ٦ سپتامبر میلیونها نفر در اعتراض به سیاست‌های ریاضت کشی اقتصادی دولت دست به اعتصاب زدند. در اثر این اعتصاب فرود گاه‌ها، قطار‌ها و اتوبوس‌ها تعطیل شدند و اغلب ادارات و مؤسسات دولتی بسته ماندند. پارلمان ایتالیا قرار است این هفته برنامه جدید دولت برای صرفه جویی اقتصادی به تصویب برساند. بر طبق یکی از مواد این برنامه اخراج کارگران با سهولت بیشتری امکان پذیر خواهد بود. دولت قصد دارد تا پایان سال ٢٠١٣ میلادی مبلغ ٤٥.٥ میلیارد یورو صرفه جویی بکند.
***
مصر: اعلام اعتصاب کارگران پار چه و بافندگی محله
به گزارش اهرام آنلاین ٢٢٠٠٠ کارگر پار چه و بافندگی محله در بیانیه‌ای ‌اعلام کرده‌اند که برای دستیابی به مطالباتشان از روز شنبه ١٠ سپتامبر دست به اعتصاب نامحدود خواهند زد. این کارگران خواهان دریافت دستمزد معوقه، افزایش دستمزد‌ها و بهبود شرایط کار هستند. در اطلاعیه‌ای ‌که توسط این کارگران منتشر شده آمده است که آنها فقط خواهان بهبود وضعیت کاری خود نیستند، بلکه میخواهند شرایط و دستمزد کارگران در سراسر مصر بهبود یابد. این کارگران با مبارزت مداوم خود چه در دوره مبارک و چه بعد از آن از اعتبار خاصی در جامعه برخوردار هستند و نقش بسیار مهمی در سرنگونی حکومت حسنی مبارک ایفا کرده‌اند.
***
مصر: اعتصاب وسیع کارکنان اداره پست
به گزارش اهرام آنلاین به فراخوان اتحادیه جدید التاسیس کارگران پست از روز شنبه ٣ سپتامبر، هزاران کارگر اداره پست با خواست افزایش دستمزد و تغییر مدیریت دست از کار کشیدند. ٥٠ درصد ادارات پست در منطقه‌های غربیه، غنا، اسماعیلیه، سینای شمالی، شرقیه، بنی سویف، ال فیوم، لکسور و اسوان در اثر اعتصاب تعطیل شدند و قرار است که ایالات اسکندریه و کفر الشیخ نیز به اعتصاب بپیوندند. کارگران خواهان ٧ درصد اضافه دستمزد و ٢٠٠ درصد پاداش سالیانه هستند. کارگران یک هیأت ٦ نفره انتخاب کرده‌اند که با دولت راجع به مطالباتشان مذاکره بکنند.
بعد از سقوط مبارک کارگران پست با برپایی چندین اعتراض خواهان برکناری مدیران فاسد از راس ادارات خود شدند.
***
برزیل: اعتصاب یکروزه کارگران شرکت جنرال موتورز
به گزارش Fox Business روز سه شنبه ٦ سپتامبر کارگران کارخانه‌ تولید کننده اتومبیل جنرال موتورز در San Paulo پایتخت این کشور دست به اعتصاب یکروزه زدند. خواست آنها افزایش دستمزد معدل ١٧.٤٥ درصد بود که کارفرمایان فقط با ٩.٤ درصد موافقت کردند، به همین دلیل بعد از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات، کارگران دست از کار کشیدند. این کارخانه‌ ‌٩٠٠٠ کارگر دارد و تولید کننده چندین مدل اتومبیل جنرال موتورز برای مصرف داخلی و صادرات به کشور‌های دیگر است.
***
ایالات متحده آمریكا: اعتصاب كارگران هتلها
بنابه خبری كه سایت Peoples’ World منتشر كرده است، بیش از ٩٠ درصد از كارگران عضو اتحادیه Unite Here مشغول بكار در هتلهای شركت Hyatt در چند شهر آمریكا، از جمله لوس آنجلس، سانفرانسیسكو، هانولو و شیكاگو در اعتراض به نداشتن قرارداد تازه، دست به اعتصاب زده‌اند. این كارگران اكنون حدود ٢ سال است كه قرارداد دسته جمعی شان به سر آمده و بدون یك قرارداد جمعی تازه هستند. هتلهای Hyatt تنها در شهر شیكاگو بیش از هزار كارگر را در خود مشغول بكار دارند. Annemarie Strassel نماینده كارگران اعتصابی گفته است كه شرایط مدیریت برای كارگران غیرقابل قبول است و این هتل بدترین ركورد را نسبت به دیگر هتلها در برخورد به كارگران خود دارد. یكی از كارگران یكی از هتلهای مزبور در سانفراسیسكو گفته است كه روزی ١٤ اتاق را تمیز می‌كند. در ادامه این خبر آمده است كه در بعضی از شهرها، كارگران هتل مزبور روزی بیش از ٣٠ اتاق را مجبورند كه تمیز و آماده كنند. اتحادیه كارگران همچنین از وضعیت بد ناامنی محیط كار ابراز نارضایتی كرده و گفته است كه شكایتی را در این خصوص در حال تدارك دیدن است.
***
مكزیك: مفقود شدن چندین کارگر یک سکوی نفتی
بر اثر وقوع حادثه در یکی از سکوهای نفتی خلیج مکزیک دستکم ١٠ کارگر شاغل در این مکان ناپدید شده‌اند. شرکت نفتی بیمکس وابسته به دولت مکزیک اعلام کرد که بر اثر سرنگون شدن یکی از سکوهای نفتی در خلیج مکزیک که در نتیجه امواج شدید این منطقه رخ داد ده تن از کارگران این شرکت ناپدید شدند. به دنبال وقوع این حادثه چند کشتی برای جستجوی کارگران ناپدید شده به محل حادثه اعزام شدند اما به سبب شرایط دشوار آب و هوایی در این منطقه هنوز این کارگران پیدا نشده‌اند.
***
یونان: تظاهراتهای گسترده
دهها هزار نفر از کارگران و کارکنان بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی و آموزشی کشور یونان در تظاهرات ضد حکومتی شرکت کردند. این تظاهرات به فراخوان و با حضور فعال اعضای اتحادیه‌ها و سندیکاههای دانشجویی و کارگری، احزاب سیاسی و اقشار مختلف مردم یونان علیه سیاست ریاضت اقتصادی دولت این کشور برگزار شد. این تظاهرات در آستانه مراسم گشایش نمایشگاه بین المللی اقتصادی که قرار است در شهر تسالونیک واقع در شمال یونان بر پا شود، برپا گردید.
***
استرالیا: تظاهرات در اعتراض به كاهش خدمات اجتماعی
در اخبار آمده بود كه روز پنجشنبه ٨ سپتامبر تظاهرات گسترده‌ای در مرکز شهر سیدنی با حضور دهها هزار نفر برگزار شد. در این خبر آمده است كه به فراخوان اتحادیه‌‌های کارگری دهها هزار نفر در مرکز شهر سیدنی و سایر شهرهای ایالت نیوساوت ولز در اعتراض به کاهش بودجه خدمات اجتماعی، کاهش دستمزدها و بیکاری هزاران کارگر برگزار گردید.*