١٥  شهریور  ١٣٩٠ -  ٦   سپتامبر  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٣

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

ادامه اعتصاب در کارگاه‌های مترو اهواز
در خبرها آمده است كه کارگاه‌های مترو اهواز در اعتراض به ٧ ماه دستمزد پرداخت نشده، همچنان اعتصاب خود را ادامه داده‌اند. این اعتصاب از ٥ شهریور شروع شده است. در نتیجه اعتصاب کارگران تمامی كارگاه‌های متروی اهواز تعطیل می‌باشند. عباس هلاكویی مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفته است: شركت كیسون سعی دارد با پرداخت نكردن حقوق كارگران، تجهیزات مورد نیاز را تامین كند.
امروز پس از گذشت ١٠ روز از اعتصاب کارگران پروژه متروی اهواز، حمید قناعتی مدیر کل سیاسی و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان اعلام کرد: "شرکت کیسون (پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) به تعهد خود مبنی بر پرداخت ٢ ماه از حقوق معوق کارگران پروژه عمل نکرده است." او همچنین اعلام کرده که "پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز برای رسیدن به خواسته‌های خود از روش اعمال فشار بر کارگران استفاده می‌کند."
***
تجمع كارگران لوله سازی در مقابل ساختمان حراست شركت لوله سازی خوزستان
در خبرها آمده است كه بیش از ٦٠ نفر از كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان مقابل ساختمان حراست كارخانه تجمع كردند. خواست كارگران عبارتند از: راه اندازی مجدد شركت و یا تعیین تكلیف وضعیت شغلی، بازنشسته شدن كارگران واجد شرایط بازنشستگی، پرداخت حقوقهای پرداخت نشده كه از ٢٣ ماه تا ٢٦ ماه میباشد.
***
اعتراض کارگران شرکتی مقابل شهرداری ارومیه به بیکاری وعدم پرداخت مطالباتشان
در خبرهای این هفته آمده است كه کارگران شرکتی شهرداری ارومیه طی روزهای اخیر بار دیگر در اعتراض به اخراج سازی‌ها و عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود در مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمع زده‌اند. شهردار ارومیه در مصاحبه‌ای كه در این خصوص انجام داده است از شركتهائی كه كارگران را اخراج كرده و دستمزد و حقوق آنها را پرداخت نكرده‌اند، حمایت كرده است. این شهردار گفته است: اگر درگذشته شهرداری ٧ - ٨ ماه به نیروهای خود بدهی معوق داشت این مدت در حال حاضر به ٣ - ٤ ماه رسیده است. و هم اکنون نیز شهرداری بدهی دارد اما مقدار آن کمتر از ٤٠ میلیارد تومان است.
***
اعتصاب کارگران سد ژاوه به دلیل عدم پرداخت حقوق
بنابر خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است، کارگران سد مخزنی ژاوه واقع در استان کردستان به دلیل عدم پرداخت ٦ ماه حقوق از طرف کارفرما از تاریخ ٩ شهریور اعتصاب خود را شروع کرده و تا انتشار آن در روز ١٣ شهریور به اعتصاب خود ادامه داده‌اند. در ادامه خبر آمده است كه در پی این اعتصاب، کارفرما به آنها قول پرداخت ١ ماه حقوقشان را داده است اما کارگران پرداخت تمامی مطالبات خود را خواستار شده و اعلام کرده‌اند تا زمان دریافت تمام مطالبات به اعتصاب ادامه خواهند داد.
***
اعتصاب کارکنان شرکت به پخش در تبریز به دلیل پرداخت ناقص بیمه‌هایشان
در خبرها آمده است كه كارگران شرکت به پخش تبریز به دلیل پرداخت ناقص بیمه‌هایشان اعتصاب کرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه حدود ٢ ماه است بیمه آنان به جای ٣٠ روز ٢٦ روزه یا ٢٥ روزه پرداخت میشود و پول بیمه ٥ تا ٦ روز كارگران به جیب كارگزاران رژیم در این شركت میرود. به همین خاطر كارگران این شركت از هفته آخر مرداد دست به اعتصاب زدند و خواهان پرداخت حق بیمه كامل خود شده‌اند.
***
كارگران بافت بلوچ التیماتوم اعتراض دادند
در خبرهای این هفته درباره كارگران شركت بافت بلوچ آمده است كه به حدود ٦٤٠ كارگر این شركت از سال ١٣٨١ تاكنون به آنها حقوقی پرداخت نشده است و به منظور بازنشسته شدن از شركت بافت بلوچ در ایرانشهر در سال ١٣٨١ اخراج شده و تاكنون علیرغم دارا بودن شرایط بازنشستگی و علیرغم وعده‌های داده شده قبل از اخراج، تاكنون بازنشسته نشده و هیچ حقوق و مزایایی به آنها پرداخت نشده است. یكی از این كارگران گفت ما مستمرا موضوع عدم پرداخت حقوقمان و بازنشسته نكردنمان را پیگیری بوده‌ایم، كه نهایتا وعده دادند كه عید فطر خبرهای خوبی برای شما خواهیم داشت. اما چنانچه به این وعده عمل نكنند، مجددا اعتراضات و تجمع را بعد از عید فطر از سر خواهیم گرفت.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

٨٥ درصد كارگران قراردادی هستند
تعداد کارگران قراردادی سالانه ٥ درصد افزایش می‌یابد
در خبرها آمده است كه فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور اعلام کرده است: ‌در برخی از واحدهای تولیدی مزد دریافتی کارگران قراردادی بین ٢٥٠ الی ٣٠٠ هزار تومان است. او در ادامه می‌گوید:‌ تعداد کارگران قراردادی به طور میانگین سالیانه ٥ درصد افزایش می‌یابد. در حال حاضر ٨٥ درصد از کارگران فعال در واحدهای تولیدی کشور را کارگران قراردادی و پیمانی تشکیل می‌دهند. كارگران روزمزد در سال جاری افزایش یافته‌اند. او همچنین گفته است: در حال حاضر بیش از ٥٠ درصد از کارگران حداقل مصوبه مزدی وزارت کار را دریافت می‌کنند.
***
وضعیت کار در شهر مرند
در اخبار این هفته آمده است كه در شهر مرند در بعضی کارخانه‌ها کارگران مجبورند روزانه ١٢ ساعت کار کنند و حقوق ماهیانه شان ٢٠٠ هزار تومان است، بیمه ندارند و مجبورند غذا را هم خودشان به محل کار ببرند.
***
كارگران پاژنگ خودرو ٨ ماه حقوق نگرفته و ٦ ماه هست گوشت نخورده اند
در خبرها آمده است كه كارگران پاژنگ كه تولید كننده قطعات یدكی خودرو میباشد و هم اكنون حدود ٦٠ كارگر دارد ٨ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران این كارخانه گفته است: در ایده آل‌ترین شكل اگر كار باشد و كارگر استخدام رسمی باشد و حتی حقوق و مزایا را به موقع بگیریم، باز مطابق قانون برای ما مقدر شده كه یك سوم زیر خط فقر باشیم. چه رسد به اینكه كارگر قراردادی هستیم، اگر حرف بزنیم بلافاصله حكم اخراج بالای سرمان هست. او می‌افزاید كه از بهمن ماه ٨٩ تاكنون هیچ حقوق و مزایا یی نگرفته‌ایم و در شرایط معیشتی بسیار سختی قرار داریم. از ٦ ماه گذشته گوشت نخورده‌ایم و ٤ ماه هست كه نتوانستم برای خانواده ام مرغ خرید كنم و گوشت مرغ نخورده‌ایم.
***
قطع كامل مزایای كارگران شركت مخابراتی زیمنس شیراز
در خبرهای این هفته آمده است كه حدود ٧٣٠ كارگر شركت مخابراتی زیمنس كه كارشان راه اندازی مراكز مخابراتی در همه شهرهای كشور بوده، اكنون نگران اخراج از كارهستند. یكی از كارگران گفته است: تحت تاثیر قراردادهای مخابراتی، دولت با طرف حسابهای چینی كه غالبا بخاطر پشتیبانی سیاسی در سطح بین‌المللی صورت میگیرد، شركت زیمنس در آستانه ورشكستگی كامل قرار گرفته و اكنون از ٤٥٠٠ پرسنلی كه داشت، تنها ٧٣٠ نفر باقی مانده‌اند و اكنون بیش از یكسال است كه حتی برای همین تعداد نیروی باقیمانده نیز كار وجود ندارد. حقوقهای پرسنل باقیمانده نیز به موقع پرداخت نمیشود و علاوه بر این همه مزایای كارگران بطور كامل قطع گردیده است. كه از جمله میتوان به قطع شدن سود ویژه و همچنین قطع شدن ١٠ درصد از درآمد كه هر ٣ ماه یكبار به حقوق كارگران اضافه میشد و یا حذف اضافه كاریهایی كه كمك هزینه زندگی كارگران بود نام برد.
***
عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران مرکز مخابراتی پیام نور
در خبرها آمده است كه کارفرمای شرکت مخابراتی پیام نور تهران از پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران این شركت سر باز می‌زند. این شرکت در تهران واقع است و با بیش از ٣٠ کارگر با قراردادهای سفید امضا و یکطرفه و دستمزدهای ٣٠٠ هزار تومانی و ساعت کاری از اول صبح تا ٧ عصر ارائه دهنده انواع خدمات مخابراتی است.
***
کارخانه پارسیلون از اسفند ٨٩ تعطیل و كارگران آن حقوق دریافت نكرده اند
در خبرها آمده است كه كارگران كارخانه بارسیلون در خرم آباد كه تولید كننده انواع نخهای نایلونی میباشد از اسفند ٨٩ تعطیل شده است و حقوقی به كارگران آن پرداخت نگردیده است. یكی از كارگران این كارخانه گفته است: کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوقهای معوقه خود بارها دست به تجمع اعتراضی زدند كه آخرین بار در ١٦ مرداد ٩٠ در مقابل استانداری لرستان واقع در خرم آباد تجمع كرده بودند.
کارخانه پارسیلون که پیش‌تر بالغ بر ٢٠٠٠ کارگر داشت در اثر بازخرید و اخراج، در اسفند ٨٩ فقط در حدود ٥٠٠ کارگر داشت.
***
عدم پرداخت دستمزدهای کارگران شرکت موج آسا
در خبرها آمده است كه مدیریت شرکت مخابراتی موج آسا واقع در تهران از پرداخت مطالبات کارگران این شرکت طفره می‌رود. این شرکت پیمانکاری خدمات مخابراتی با بیش از ٢٠ کارگر قراردادی با قراردادهای سفید امضا و یکطرفه با سوابق کاری ٢ تا ١٠ سال ارائه دهنده خدمات مخابراتی در منطقه ٥ تهران است.
***
دستمزدهای کارگران سد کارون پرداخت نمی‌شود
در خبرها آمده است كه بیش از ٤٠٠ نفر از کارگران سد کارون ٤ خوزستان کماکان از دریافت دستمزدهای معوقه دو ماهه خود محروم مانده‌اند. کارگران خواهان افزایش و دریافت فوری دستمزدهای معوقه خود هستند اما کارفرما همچنان با وعده و وعید و تهدید کارگران به اخراج از پرداخت دستمزد آنها طفره می‌رود.
***

اخراج و بیكارسازی ها

هشدار حسن صادقی درباره احتمال بیکاری یک و نیم میلیون کارگر
حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر رژیم به ایلنا گفته است، در صورتی که منابع ایجاد اشتغال درست مدیریت نشود طی ٢ سال آینده با بحران بیکاری یک میلیون و ٥٠٠ هزار کارگر مواجه خواهیم شد.
***
٢٠ هزار کارخانه تولیدی در رکود
دکتر حسین قاسمی یک تحلیلگر اقتصادی رژیم اسلامی می‌گوید: سیاست‌های ارزی ما سیاست‌های قابل توجه و قبولی نبوده است و اگر سیاست‌های ارزی ما سیاست‌های قوی بود قطعا تولید کنندگانمان مشکل نداشتند و الان ما چیزی حدود قریب به ٢٠ هزار کارخانه تولیدی در حال رکود نداشتیم. اینها تبعات واردات نظارت نشده یا مدیریت نشده بر پیکره اقتصاد کشور است.
***
اخراج هزاران کارگر شاغل در پروژه احداث پالایشگاه تولید بنزین خلیج‌ فارس
وزیر سابق نفت، کاظم وزیری ماهانه گفته است كه در نتیجه عدم بهره برداری و توقف پروژه ساخت پالایشگاه بنزین ستاره خلیج فارس بیش از ٦٠٠٠ کارگر اخراج شده‌اند.
***
تعطیلی شركت مخابرات راه دور شیراز
در خبرهای این هفته آمده است كه شركت مخابرات راه دور شیراز از روز ٦ شهریور به دلیل بحران مالی تعطیل شده است. این شركت دارای ٦٠٠ پرسنل و كارگر بود و ٢٧ ماه دستمزد معوقه به كارگران بدهی دارد.
***
تعطیلی كارخانه تولید ایرانیت فارسیت درود
در خبرهای این هفته آمده است كه كارخانه فارسیت درود كه از كارخانه‌های بزرگ و قدیمی تولید ایرانیت است حدود ٧٠ روز است با بیش از ٥٠٠ كارگر بدلیل نداشتن مواد اولیه و عدم اجازه ورود آزبست از خارج از كشور كارخانه تعطیل میباشد.
***
تعطیلی كارخانه ساریت مازنداران بدلیل نداشتن مواد اولیه
در خبرها آمده است كه كارخانه ساریت مازنداران یكی از كارخانجات قدیمی تولید ایرانیت میباشد كه با ١٠٠ كارگر مشغول به كاربود ولی حدود ١٥ روز است كه بدلیل عدم ورود مواد اولیه این كارخانه تعطیل شده است.
***
١٥ کارخانه لبنی مازندران در آستانه تعطیلی قرار دارند
مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع لبنی مازندران گفته است كه ١٥ کارخانه از ٤٨ كارخانه لبنی این استان در معرض تعطیلی قرار گرفتند.
***
آغاز تعطیلی گروه صنعتی خوتکا
در خبرها آمده است كه تعطیلی گروه صنعتی خوتکا با واگذاری آن آغاز شد و تمام اموال آن به بخشی خصوصی واگذار شده است.
***

ناامنی محیط كار

بیش از ٢٢٠٠٠ بیمه شده تامین اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند
خبرگزاری ایلنا در خبری كه روز ١٣ شهریور منتشر كرده است، گفته است كه استفاده از وسایل معیوب، نور ناقص، تهویه نامطلوب، فقدان اطلاعات، عدم آموزش، لباس خطرناک و ازدحام و بی‌نظمی تجهیزات، باعث شده است كه در سال ١٣٨٩، ٢٢٥٥٩ بیمه شده تأمین اجتماعی دچار حادثه ناشی از كار شدند. علاوه بر این حوادث ناشی از كار منجر به مرگ ١٠٩ نفر دیگر هم شده است. در ادامه این خبر آمده است: بر این اساس بر اثر حوادث ناشی از کار در سال گذشته، ١٠٩ نفر بیمه شده فوت کرده‌اند، ٢٤٢ نفر ازکارافتاده کلی و ٣٥٢ نفر نیز ازکارافتاده جزئی شده‌اند و همچنین ١٠٤١ نفر نیز از سازمان تأمین اجتماعی غرامت نقص عضو را دریافت کرده و ٢٠ هزار و ٨١٥ نفر نیز بهبودی کامل یافته‌اند.
لازم به یادآوری است كه ایلنا فقط آمار دولتی و آنهم آمار كسانی كه بیمه شده هستند را منتشر كرده است.
***
بیكار مأیوس ٢٦ ساله‌ای جان خود را گرفت
در خبرها آمده است كه روز سه شنبه ١١ مرداد جوان ٢٦ ساله‌ای كه به گفته آشنایان بیكار بوده و نتوانسته كار برای خود پیدا كند و با فشاری كه بر او وارد شده، در ساعت ١٢ و نیم بعدازظهر به بالای دكل اداره مخابرات قوچان واقع در خیابان طالقانی رفته و بعد از دادن شعارهای ضد حكومتی خود را از بالای دكل به پایین انداخته كه قبل از رسیدن آمبولانس جان خود را از دست داد.
***
انفجار تینر در کارخانه رنگ سازی ٩ مصدوم بر جای گذاشت
در خبرها آمده است كه روز ٢ شهریور انفجار تینر در یک کارخانه رنگ سازی واقع در شهرک پردیس سیاه سنگ ٩ مصدوم بر جای گذاشت.
***
تصادف در جاده شهر صنعتی رشت جان یك كارگر را گرفت
در خبرها آمده است كه در اثر تصادف یک دستگاه پیکان با اتوبوس شرکت واحد در جاده لاکان منتهی به جاده شهر صنعتی رشت یک نفر از کارکنان شرکت کارتن کیهان در دم کشته شد و یك نفر دیگر که از کارکنان همان شرکت می‌باشد به شدت مصدوم شد و در حالت اغما به سر می‌برد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

بهنام ابراهیم‌زاده ١٥ ماه محروم از ملاقات حضوری و تلفن
رحمان ابراهیم زاده پدر بهنام ابراهیم زاده، كه عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل آزاد کارگری و فعال حقوق کودکان و فعال کارگری است، اخیرا گفته است: یک ماه است که نتوانستیم به ملاقات بهنام برویم. بهنام در بند ٣٥٠ زندان اوین نگهداری می‌شود و ملاقاتهایمان کابینی است. ما در اشنویه آذربایجان ساکن هستیم و ١٢ ساعت تا تهران با ماشین راه است و هر دوشنبه امکان آمدن به تهران و ملاقات بهنام را نداریم. این مسیر طولانی برای مادر و همسر و فرزندش خیلی سخت است اما سعی می‌کنیم ماهی دو و سه بار به ملاقاتش بیاییم. در هر نوبت ملاقات هم، فقط ٢٥ دقیقه به ما وقت ملاقات داده می‌شود. خوب چکار کنیم مجبور هستیم. الان بهنام ١٥ ماه است که در زندان است و هنوز حکمش قطعی نشده است. وی در ادامه می‌گوید: هنوز تاریخ برگزاری دادگاه تجدیدنظر مشخص نیست و چون حکمش قطعی نشده به او مرخصی نمی‌دهند اما پیگیری‌هایمان برای ملاقات حضوری تاکنون بی نتیجه مانده است و جوابی نداده‌اند. البته وعده دادند که می‌دهند اما ندادند. خوب این شرایط خیلی برای ما سخت است. فرزند بهنام امسال وارد سال دوم راهنمایی می‌شود و ندیدن پدرش خیلی براش سخت است حالا مدرسه‌ها هم که باز شود نمی‌تواند دوشنبه به ملاقات پدرش برود و خیلی ناراحت است. زندانیان بند ٣٥٠ هم حق تماس تلفن ندارند و الان هم که برای ملاقات این مسیر طولانی را برای ٢٥ دقیقه طی می‌کنیم ملاقات حضوری نمی‌دهند واز پشت شیشه باید بهنام را ببینیم، سخت نیست؟
او در ادامه می‌گوید: حرف من فقط این است بهنام که کاری نکرده او فقط از کودکان و کارگران دفاع کرده و او را به این جرم زندان انداخته‌اند. به او ظلم کردند، به ما ظلم کردند.
***
انتقال کورش بخشنده به دادگاه و ضرب و شتم وی توسط نیروهای امنیتی
بر اساس گزارشی كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، نیروهای امنیتی روز سه‌شنبه ٨ شهریور، کورش بخشنده عضو این نهاد را به دادگاه بردند و وی را مجددا به اتهام نشر اکاذیب به بازداشتگاه سازمان اطلاعات انتقال دادند. در ادامه این گزارش آمده كه كورش بخشنده در حالی بازداشت و مورد بازجویی و تحت فشار قرار می‌گیرد که از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و همچنین از ناراحتی دیسک کمر برخوردار است. مامورین امنیتی وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و در حال حاضر در وضعیت جسمی وخیمی به سر می‌برد.
***
احضار شماری دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان کردستان
بدنبال احضار ٨ تن از معلمان اعضای کانون صنفی معلمان کردستان در هفته گذشته، این هفته خبر دیگری منتشر شده است كه از تشدید فشارها بر اعضای کانون صنفی معلمان کردستان و احضار دستکم ٤ تن دیگر از اعضای این کانون در شهر سنندج حکایت دارد. دستگاه قضایی رژیم اسلامی پیمان نودینیان، بها ملکی، رامین زندنیا و مختار اسدی را جهت حضور در دادگاه اسلامی رژیم در شهر سنندج فراخوانده است.
در خبر دیگری در همین رابطه آمده است كه در نتیجه تجمع اعضای خانواده، دوستان و مردم شهر سنندج در مقابل زندان مرکزی این شهر، ٨ عضو کانون صنفی معلمان کردستان که از سوی دستگاه قضایی رژیم احضار و سپس بازداشت شده بودند، از زندان آزاد شدند. دستگاه قضایی رژیم در سنندج پس از احضار کمال فکوریان، علی قریشی، مصطفی سربازان، پرویز ناصحی، عزت نصرتی، صدیق صادقی، هیوا احمدی و رضا وکیلی آنان را متهم به اقدام علیه امنیت ملی، حمایت از خانواده زندانیان سیاسی و حمایت از اعدام شدگان و عضویت در انجمن صنفی معلمان کردستان کرده بود که آنان تنها عضویت خود در انجمن صنفی معلمان کردستان را تائید کرده بودند.
***

معلمان

تجمع معلمان اخراجی در برابر معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری
ایلنا خبر داده است كه معلمان حق التدریسی برای چندمین روز در هفته گذشته دست به تحصن اعتراض آمیز زدند و این بار معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری را بعنوان محل اعتراض خود انتخاب کردند. این اعتراض از ساعت ٨ صبح روز ٨ شهریور و با حضور ٦٠٠ نفر از معلمان معترض شروع شد. معلمان معترض در اعتراض به اخراج از محل كار خود تجمع اعتراضی برپا كرده بودند و خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند. یکی از این تجمع كنندگان گفته است: نزدیک به ٢٧ هزار نفر از نیروهای حق التدریسی آموزش و پرورش در اعتراض به اخراج از محل کار خود و همچنین مخدوش بودن آزمون پذیرش این نیرو‌ها که در تاریخ سوم تیرماه سال جاری برگزار شد در اینجا حضور پیدا کردند تا بتوانند با معاون منابع انسانی رئیس جمهور دیدار کنند. وی درباره مطالبات تجمع كنندگان گفت: ما از مسئولین می‌خواهیم که تکلیف ما را هرچه زود‌تر روشن کنند و ترتیبی اتخاذ شود که ما بتوانیم به محل کار خود بازگردیم. او در ادامه می‌گوید: در حال حاضر ما چند روز است که در تهران حضور داریم و هر روز در برابر یکی از نهادهای دولتی حضور پیدا می‌کنیم.
***

اطلاعیه

متحدانه به احضار علی نجاتی اعتراض کنیم
علی نجاتی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و از فعالین مبارز کارگری، به اتهام تلاش برای ایجاد سندیکا و شرکت در اعتراضات و اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در سالهای اخیر برای گرفتن حق و حقوق خود و همکارانش دادگاه انقلاب شوش او را به شش ماه زندان محکوم کرده بود که وی محکومیتش را در زندان سپری کرده است. اما شعبه ١٣ دادگاه انقلاب اهواز به حکم قبلی اعتراض کرده و در نتیجه اوایل امسال وی دوباره محاکمه و به یک سال دیگر زندان محکوم شده است. ماه گذشته شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب شوش علی نجاتی را برای اجرای حکم جدید یک سال زندان احضار نموده است. لازم به ذکر است علی نجاتی به تازگی مورد عمل جراحی قلب قرار گرفته و از نظر جسمی وضعیت مناسبی ندارد. جرم علی نجاتی مانند هر فعال کارگری دیگر، دفاع از حقوق انسانی خود و همکارانش بوده است. بنابراین وظیفه هر تشکل و فعال کارگریست که به احضار علی نجاتی توسط دادگاه انقلاب شوش اعتراض کند و برای لغو حکم صادره علیه این فعال کارگری مبارزه کند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
٨ شهریور ١٣٩٠
***
بیانیه: اعضای هیئت موسس سندیكای شركت مخابرات شهرستان اندیمشك
سلام ما به كارگران و فعالان و جنبش كارگری ایران و تمام كسانی كه برای برخورداری از یك زندگی انسانی و شرافتمندانه مبارزه میكنند.
این بیانیه ی اعلام موجودیت هییت موسس یرای تشكیل سندیكای كارگران شركت مخابرات اندیمشك است. كارگران شركت مخابرات شهرستان اندیمشك بعد از دو سال تلاش برای احقاق حق و مطالباتشان كه بدلیل نداشتن یك تشكل منسجم درون محیط كاری نتیجه‌ای جز بازداشت و دستگیری برایشان نداشت، اكنون با وحدت و همفكری خود دست به انتخابی آگاهانه زده‌اند. ما با هم هییت موسس برای تشكیل سندیكای شركت مخابرات اندیمشك را تاسیس كرده‌ایم تا با تشكیل سندیكای مستقل كه حق مسلم هر مجموعه ی كارگری است برای رسیدن به هدف مشترك و طبقاتی خود تلاش كنیم. لذا این هییت آمادگی خود را برای هرگونه همكاری با فعالین كارگری و سندیكاها و تشكلات مستقل كارگری كشور اعلام میدارد.
اعضای هییت موسس سندیكای شركت مخابرات شهرستان اندیمشك آقایان پیمان رضوی، مجید غلامی، داریوش محبتی، خانمها ثریا رضایی، مژده حقیقی و بتی صفرنژاد میباشند.
***

اخبار بین المللی

چین: جانباختن ١٠ کارگر معدن
مقامات دولت چین اعلام کردند روز شنبه ٣ سپتامبر اجساد بی جان ١٠ کارگر از معدنی در استان سیچوان که دچار آبگرفتگی شده بود، بیرون آورده شد. این معدن دوشنبه گذشته در حالی که ٣٠ معدنچی در آن کار می‌کردند پس از بارش بارانهای سیل آسا دچار آبگرفتگی شد. از ٣٠ معدنچی ١٨ نفر نجات یافتند و ٢ نفر دیگر هنوز در اعماق زمین گرفتار هستند.
در سال گذشته ٢٤٣٣ کارگر در معادن چین جان خود را از دست دادند.
***
اسرائیل: نیم میلیون در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت به خیابان‌ها آمدند
صدها هزار اسرائیلی در اعتراض به هزینه بالای زندگی در این کشور دست به تظاهرات زده‌اند. برخی رسانه‌های اسرائیلی تعداد تظاهرکنندگان را تا ٤٠٠ هزار نفر تخمین زده‌اند. بزرگترین تجمعات در تل آویو، بیت المقدس و حیفا انجام شده است. معترضان می‌گویند خواهان مسکن با هزینه مناسب، کاهش مالیات‌ها و آموزش و پرورش رایگان هستند. دولت بنیامین نتانیاهو گفته است کمیته‌ای را برای بررسی اصلاحات اقتصادی تشکیل می‌دهد. ایتزیک شمولی، رئیس یک اتحادیه دانشجویی به تظاهرکنندگان گفت بر خلاف انتظار مقامهای دولتی تعداد معترضین بیشتر شده و مبارزه برای جامعه‌ای عادلانه‌تر و دنیائی بهتر ادامه می‌یابد. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود: "یک نسل کامل آینده می‌خواهد" و "این سرزمین شیر و عسل است، اما نه برای همه". جاناتان لوی، یکی از سازماندهندگان این اعتراضات، به بی بی سی گفت: همه مردم غیرثروتمند اسرائیل صرفنظر از اینکه سکولار هستند یا مذهبی، پیر یا جوان، متوجه می‌شوند که ما تنها مشغول مشکلات امنیتی شده‌ایم و از جبهه نبرد بسیار مهمی که اقتصاد است، غافل مانده‌ایم." خبرنگار بی بی سی در تل آویو می‌گوید که مقامهای اسرائیلی که سرگرم تماشای اثرات قدرت توده‌ها در سایر کشورهای خاورمیانه هستند ناگهان از دیدن چنین جمعیتی در کشور خود تکان خورده‌اند.
***
آرژانتین: افزایش ٢٥ درصدی حداقل دستمزد
به گزارش Bloomberg روز سه شنبه ٢٧ اوت اتحادیه‌های کارگری موفق شدند خواست افزایش حداقل دستمزد را به دولت و کارفرمایان تحمیل کنند. آنها خواهان ٤١ درصد افزایش بودند ولی دولت با ١٨ درصد موافقت کرده بود که در نهایت با ٢٥ درصد اضافه دستمزد، کارگران به بخش مهمی از خواست خود دست یافتند. هم اکنون حداقل دستمزد در آرژانتین ١٨٤٠ پزو (٤٤٠ دلار) است که این مبلغ به ٢٣٠٠ پزو (٥٥٠ دلار) افزایش می‌‌یابد. همچنین سوبسید مخصوص خانواده به ٦٢٠٠ پزو ارتقا می‌یابد، ولی کارگران می‌‌گویند این مبلغ ناکافی است و تلاششان برای دستیابی به مبلغ بالاتری را ادامه خواهند داد. بسیاری از موسسات و کارفرمایان از این تصمیم ابراز نگرانی کرده‌اند.
***
قزاقستان: کنسرت در حمایت از کارگران اعتصابی نفت
به گزارش Radio Liberty خواننده معروف رپ قزاستان Takazhan قصد اجرای کنسرتی در حمایت از کارگران اعتصاب کننده نفت در آستانه پایتخت قزاقستان دارد. این خواننده می‌‌گوید دولت نمی‌‌خواهد مردم از مشکلات اجتماعی و اقتصادی موجود در کشور مطلع شوند، به همین دلیل وی می‌خواهد با این کار توجه مردم را به این مشکلات جلب کند. او می‌‌گوید همچنین تحت تاثیر خوانده معروف انگلیسی Sting قرار گرفته است که در حمایت از این کارگران کنسرت خود را در ٤ ژوییه که از طرف دولت تدارک دیده شده بود، در شهر آستانه لغو کرد.
هزاران کارگر نفت قزاقستان از ماه مه با خواست افزایش دستمزد و برسمیت شناختن تشکل‌های خود در اعتصاب بسر میبرند. تعداد زیادی از آنها تا کنون اخراج و وکیل سندیکای آنها خانم Natalya Sokolova به شش سال زندان محکوم شده است.*