٨  شهریور  ١٣٩٠ -  ٣٠   اوت  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتصاب کارگران پالایشگاه آبادان
در خبرها آمده است كه روز یكشنبه ٦ شهریور تعداد زیادی از کارگران پالایشگاه آبادان در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات كاری خود دست از کار کشیدند. عصر جمعه نیز صدها کارگر پالایشگاه آبادان در پی وعده یکی از نمایندگان مجلس اسلامی از این شهر، در یک حسینیه تجمع کردند تا به گفتگو و مذاکره با مقامات مربوطه بپردازند اما هیچک از کارگزاران رژیم برای گفتگو با آنان در محل حاضر نشدند. به دنبال بی اعتنایی کارگزاران رژیم به درخواست کارگران، كارگران نیز ضمن از دست کشیدن كار، اعلام كردند تا تحقق مطالبات خود به این اعتصاب ادامه خواهند داد.
***
كارگران متروی اهواز دست از كار كشیدند
به گزارشی كه ایلنا منتشر كرده است، ٤٠٠ تن از كارگران شركت كیسون، شركت پیمانكار طرف قرارداد با متروی اهواز به دلیل عدم پرداخت ٧ ماه حقوق خود روز ٥ شهریور دست از كار كشیدند. همین خبرگزاری روز ٦ شهریور خبر داد كه: "بنا به گزارش‌های رسیده امروز هم این اعتصاب ادامه دارد."
***
تجمع اعتراضی كارگران كاغذ پارس مقابل فرمانداری شوش
بنابر خبری كه كمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، بیش از ٢٠٠ نفر از كارگران كارخانه كاغذ پارس به دلیل عدم پرداخت چند ماهه دستمزدهای خود صبح روز دوشنبه ٧ شهریور تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری شهرستان شوش در خوزستان برپا كردند. كارخانه مزبور كه مواد اولیه ی خود را از كارخانه نیشكر هفت تپه تامین میكند در سالهای قبل بیش از ٣٠٠٠ كارگر رسمی و قراردادی داشته است كه اكثر آنها رسمی بوده‌اند و اكنون به دلیل اخراج و بیكارسازیها، تنها در حدود كمتر از ٧٠٠ تن كارگر در آن مشغول بكار هستند.
***
اعتراض کارگران اداره آب و فاضلاب خرمشهر به دستمزدهای پرداخت نشده
در خبرها آمده است كه دهها تن از کارگران اداره آب و فاضلاب خرمشهر در مقابل دفتر شرکت پیمانکار خود، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران با برگزاری این تجمع، خواستار دریافت دستمزدهای معوقه ٤ ماهه خود شدند.
***
ادامه اعتراضات کارگری در شرکت آرم فرم
در خبرها آمده است كه مبارزات کارگران شاغل در شرکت آرم فرم جهت دستیابی به ٣ ماه دستمزدهای معوقه مربوط به سال جاری همچنان ادامه دارد. کارفرمای شرکت مذکور در تهران قرار دارد علاوه بر عدم پرداخت ٣ ماه دستمزدهای معوقه پیشین، از پرداخت دستمزد مرداد کارگران نیز خودداری ورزد.
***
كارگران نساجی بافت بلوچ: فرزندانمان شبها گرسنه می‌خوابند
در خبرها آمده است كه بیش از ٦٠٠ تن از كارگران بافت بلوچ كه در سال ١٣٨١ به منظور بازنشستگی اخراج شدند تاكنون بازنشسته نشده و از حقوق بازنشستگی و مزایای آن محروم هستند. بیش از ١٠٠ نفر از همین كارگران كه مقابل تامین اجتماعی ایرانشهر روز اول شهریور دست به تجمع زده بودند به عدم توجه مقامات دولتی نسبت به سرنوشت خانواده‌های خود معترض بودند. یكی از كارگران در این تجمع گفت: به خدا به نان شب محتاجیم و فرزندانم شبها گرسنه میخوابند و ناچارا به خلاف كشیده خواهند شد. سرنوشت ما در معرض نابودی است ما حتی برای افطار چیزی جز آب خالی و چند عدد خرما آنهم در این منطقه خرماخیز نداریم. به همه ارگانها و مقامات و ادارات دست اندركار نیز مراجعه و شكایت و درخواست و التماس كرده‌ایم. اما نرود میخ آهنین در سنگ و تاكنون هیچ جوابی به ما داده نشده است.
***
تجمع كارگران كارخانه سازمایه پاكدشت همراه با خانواده‌هایشان در جلو كارخانه
در خبرها آمده است كه روز ٢ شهریور بیش از ١٢٠ نفر از كارگران كارخانه سازمایه پاكدشت كه تولید كننده آجر و سفال میباشد همراه با خانواده‌هایشان از ساعت ٩ و نیم صبح در جلو كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كردند. این كارگران بیش از دو سال است كه حقوق معوقه دارند و علیرغم پیگیریهای مستمری كه طی اینمدت داشته‌اند هیچگونه پاسخی نگرفته و بارها به دفتر ریاست جمهوری، فرمانداری، وزارت كار و ... مراجعه داشته‌اند ولی تنها چیزی كه دریافت كرده‌اند وعده و وعید پوچ بوده است. یكی از كارگران گفته است: هدفشان از سردواندن كارگران این است كه ظاهرا ما را خسته كنند در حالی كه باید مطمئن باشند ما خسته نخواهیم شد و تا حقمان را نگیریم از پای نخواهیم نشست.
***
اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت راهسازی آلان راه
طبق خبر که روز ٣١ مرداد منتشر شده است، کارگران شرکت راهسازی آلان راه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای معوقه ٤ ماهه خود، دست به تحصن زدند. این کارگران با مراجعه به شرکت یاد شده در شهرهای سردشت و ربط و مشاهده بسته بودن این دفاتر، به دفتر شرکت در روستای نلاس مراجعه و مقابل دفتر مربوطه دست به تحصن زدند. رئیس شرکت در مقابل خواست کارگران، اقدام به توهین به آنان نمود و ٥ نفر از کارگران را که هر کدام ٤ تا ٥ سال سابقه کار داشتند را از کار اخراج کرد. در مقابل کارگران اعلام کردند به تحصن خود تا رسیدن به خواست‌هایشان ادامه می‌دهند.
***
تجمع عده‌ای از بیکاران شهرستان اندیمشک مقابل اداره کار این شهر
"اتحادیه مستقل كارگران شمال خوزستان" در خبری اعلام كرده است كه صبح روز چهارشنبه عده‌ای از بیکاران شهرستان اندیمشک با تجمع مقابل اداره کار این شهر نسبت به بیکاری و وعده‌های غیر واقعی مسئولین مبنی بر ایجاد دو و نیم میلیون شغل اعتراض کردند. در ادامه این خبر آمده است: "تجمع کنندگان عنوان کردند که ما بیکاران بواسطه بیکاری از همه حقوق اجتماعی و شهروندی محروم شده‌ایم لذا دولت باید حقوقی را به عنوان حق بیکاری تا زمانی که شغل ایجاد نکرده است به ما برداخت نماید."
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

اخراج و نپرداختن دستمزد کارگران در كارخانه پویا غرب
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است مدیریت کارخانه پویا غرب واقع در شهرک صنعتی کرمانشاه جاده سنندج کرمانشاه که در سه شیفت کار در حال تولید میباشد، حقوق ٣ ماه اردیبهشت، خرداد و تیر کارگران را پرداخت نکرده است. در ادامه این خبر آمده است كه این کارخانه بعد از تعطیلات نوروزی امسال ٧٠ نفر از کارگران را اخراج نموده و اخراج و نپرداختن حقوق کارگران را اجرای طرح یارانه‌ها اعلام کرده که هم هزینه مواد اولیه و برق بالا رفته و همینکه سطح فروش تولید پایین آمده است.
***
تنها ١٠ درصد از كارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه هستند
علی اكبر عیوضی یكی از عوامل خانه كارگر رژیم و دبیر كانون شوراهای اسلامی كار استان تهران به ایلنا گفته است كه در حال حاضر تنها ١٠ درصد از كارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
***
حقوق بازنشستگانی که کارکنند قطع میشود
سایت رژیمی جهان نوشته است كه مسئولان تامین اجتماعی می‌گویند اگر گزارش شود بازنشسته‌ای کار می‌کند، حق بیمه جدید از او می‌گیرند و حقوقش را نیز تعلیق می‌کنند.
***
عدم پرداخت دستمزد در کارخانه‌های شیر استان قم
در خبرها آمده است كه بسیاری از کارگران شاغل در کارخانه‌های تولید شیر در استان قم به مدت چندین ماه است که دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند. بسیاری از کارفرمایان کارخانه‌ها را تعطیل و بسیاری از کارگران در آستانه اخراج قرار دارند.
***
مطالبات معوقه در کارخانه نوپوش گیلان پرداخت نمی‌شود
در خبرها آمده است كه کارفرمای کارخانه نوپوش گیلان كه تولید کننده انواع پوشاک است، از پرداخت ٦ ماه دستمزد معوقه ٢٠٠ كارگر این کارخانه خودداری كرده است.
***
شروع ماه هفتم بدون دریافت حقوق
كانون مدافعان حقوق كارگر در خبری نوشته است كه کارگران پروژه‌ای در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی عسلویه وارد هفتمین ماه بدون دریافت حقوق شدند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج ٤٠ نفر از کارگران شرکت ساختارساز
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، پیمانكار شرکت ساختارساز كه یکی از چند پیمانکارانی است كه در پتروشیمی یوتی لیتی کرمانشاه قسمت دوم اجرای پتروشیمی پلی اتلین واقع در ٢٠ کیلومتری شهرستان هرسین هست، طی دو مرحله به تاریخ اول تیر و ١٨ مرداد هر مرحله ٢٠ نفر از کارگران در حال کار در این پروژه را اخراج کرده است. لازم به ذکر است که تعدادی از کارگران در حال کار در این پتروشیمی به صورت قرارداد یک ماهه و تعدادی به صورت روزمزد کار میکنند.
***
اخراج ١٧ نفر از کارگران پتروشیمی پلی اتلین کرمانشاه
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، روز شنبه ٨ مرداد شرکت پیمانکاری سازه، پیمانکار دسته اول پتروشیمی پلی اتلین كرمانشان، به دلیل اتمام کار ١٧ نفر از کارگران فنی را اخراج کرد.
***
صدها كارگر صنایع فولاد مباركه در آستانه اخراج
در خبرها آمده است كه یکی از اعضا کادر مدیریت صنایع فولاد گفته است "به دلیل افزایش هزینه‌ها شرکت مجبور است برای کاهش زیان دست به اخراج كارگران بزند." او گفته است كه شركت در نظر دارد صدها تن را اخراج كند.
***
بیکاری ٤٥ درصدی جمعیت شهرهای مرند و جلفا
نماینده رژیم در مجلس اسلامی از شهرهای مرند و جلفا اعتراف نموده است كه ٤٥ درصد جمعیت این دو شهر بیکار هستند.
***
کارگران کارخانه نخود نمکی تبریز هم اخراج شدند
بنابه خبر منتشر شده از شهر تبریز، کارفرمای کارخانه نخود نمکی اعلام ورشکستگی کرده و تمامی حدودا ٦٠٠ تن از کارگران این مرکز صنعتی را از کار بیکار کرده است. گفته می‌شود كه ٩٠ درصد این كارگران را زنان تشكیل می‌دهند.
***
تعطیلی ٥٠ درصد واحد‌های دامی استان تهران
ایسنا نوشته است كه رئیس انجمن صنفی گاوداران استان تهران از تعطیلی بالغ بر ٥٠ درصد واحد‌های دامی استان تهران خبر داد. وی گفته است به دلیل سیاست‌های نادرست دولت صنعت دامپروری ضربه‌ سنگینی خورده و اكنون از ٤٦٠٠ واحد دامی در استان تهران، ٢١٨٠ واحد دامی فعال است و بقیه تعطیل شده‌اند.
***
تعطیلی زنجیره‌ای کارخانجات تولید کیسه
خبرگزاری دولتی مهر از ساری از تعطیلی زنجیره‌ای كارخانجات تولید كیسه خبر داد.
***
دستور اخراج سازی‌های گسترده در شرکت ایران ارض
در خبرها آمده است كه مدیرعامل شركت راه و ساختمانی و تأسیساتی ایران ارض دستور اخراج بیش از ٤٥٠ تن از كارگران شاغل در این شركت كه در پروژه‌های احداث ساختمان دانشگاه آزاد در شهرهای دلیجان و خرم آباد و همچنین شبکه گاز رسانی شهر ازنا مشغول بکار بوده‌اند را صادر كرده است.
***

ناامنی محیط كار

بر اثر انفجار گاز یک کارگر دیگر جانش را از دست داد
بنابه خبری که به کمیته کردستان حزب كمونیست كارگری رسیده است٬ روز ٢٨ اوت رضا عبدیان یک کارگر از بوکان که در کارخانه عایق کاری ساختمان در تهران کار میکرد بر اثر انفجار گاز و اصابت یك تكه شیشه به گردن وی كه آن را از تن وی جدا می‌كند، جانش را از دست داده است.
***
جان باختن یک کارگر جوشکار در اشنویه
در اخبار آمده است كه روز ٥ شهریور یک کارگر جوشکار به نام بدیع خالد تاج در روستائی از توابع اشنویه در حالی که زیر یک دستگاه تریلی مشغول جوشکاری بود، بر اثر سقوط تریلی بر روی پیکرش در دم جان سپرد.
***
مرگ ٢ کارگر در پی فرو ریختن ساختمان
در خبرهای این هفته آمده است كه با فرو ریختن بخشی از بنای چهار طبقه در حال ساخت در خیابان معلم، خیابان جلالی تهران و ریزش خرواری خاک و آجر و بتون روی دو کارگر ساختمانی باعث از دست رفتن جان آن‌ها شد.
***
مرگ کارگر دیگری در ریزش آوار
در خبرها آمده است كه ریزش آوار خاک بر روی کارگر جوان در محل گودبرداری شده بنای در دست ساخت موجب مرگ وی شد. این حادثه روز ٥ شهریور هنگامی رخ داد که این کارگر جوان در عمق ٦ متری محل گودبرداری شده مشغول کار بود که ریزش دیواره خاکی وی را زیر خرواری خاک مدفون کرد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری و اجتماعی

محکومیت افشین حیرتیان، فعال حقوق کودکان به ٤ سال حبس تعزیری
در خبرها آمده است كه افشین حیرتیان، فعال حقوق کودکان کار و خیابان، از سوی دادگاه اسلامی تهران به تحمل ٤ سال حبس تعزیری محکوم شده است. یکی از اتهامات وی نوشتن و چاپ چند مقاله در رابطه با کودکان کار و روز جهانی کودک بوده است.
افشین حیرتیان که در روز ١٣ خرداد‌ماه در پارک مقابل خانه هنرمندان بازداشت شده بود پس از قریب به ٢ ماه بازداشت موقت، به قید وثیقه از زندان آزاد شد. در ادامه این خبر آمده است كه وی در طی دوران بازداشت در بند ٢٠٩ زندان اوین به منظور اخذ اعترافات تلوزیونی بشدت تحت فشار قرار داشت.
***
بازداشت یک فعال کارگری در شهر سنندج
از سنندج خبری منتشر شده كه روز ٦ شهریور، ماموران امنیتی رژیم با یورش به خانه كورش بخشنده، فعال كارگری و عضو كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، او را همراه با فرزندش به نام یاشار، بازداشت می‌كنند. در این یورش لوازم شخصی و کامپیوتر نامبرده را نیز ضبط کرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه یاشار بخشنده پس از چند ساعت بازداشت آزاد گردیده است اما روز ٧ شهریور نامبرده مجددا احضار و همراه کورش بخشنده به دادگاه منتقل شده‌اند.
***
احضار ٦ عضو انجمن صنفی معلمان کردستان
در خبرهای روز دوشنبه ٧ شهریوری آمده است كه ٦ تن از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان به نامهای كمال فكوریان، علی قریشی، مصطفی سربازان، پرویز ناصحی و عزت نصرتی روز دوشنبه ٦ شهریور با تماس تلفنی به دادگاه اسلامی رژیم در سنندج احضار شدند. در ادامه آمده است كه این ٦ تن باید روز سه شنبه راس ساعت ٨ صبح در شعبه چهارم بازپرسی دادگاه حاضر شوند.
***

معلمان

معلمان استان کهکیلویه و بویراحمد جلوی مجلس اسلامی تجمع کردند
در خبرها آمده است كه از صبح سه شنبه اول شهریور تعداد زیادی از معلمان حق التدریسی استان کهکیلویه و بویر احمد در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند. این معلمان با وجود سابقه چندین ساله هنوز از سوی وزارت آموزش و پرورش استخدام نشده‌اند. بیشتر این معلمان بالاتر از ده سال سابقه كار در آموزش و پرورش دارند. این معلمان شب قبلش از یاسوج راه افتاده و صبح روز سه شنبه به تهران رسیده بودند و از ساعت ٧ صبح اعتراض خود را جلوی مجلس اسلامی شروع كردند. معلمان گفته‌اند آموزش و پرورش با نادیده گرفتن همه سوابق آنها در حال سردواندن این افراد است و اعلام كرده‌اند تا رسیدن به حقشان در برابر مجلس به تجمع خود ادامه می‌دهند.
***
معلمان شرکتی در مقابل مجلس اسلامی دست به تجمع زدند
در خبرها آمده است كه از اوایل صبح سه شنبه اول شهریور جمع زیادی از معلمان شرکتی در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند. در پی اعلام وزارت آموزش و پرورش كه حاضر به ادامه همکاری با این معلمان نیست، آنها هم دست به این تجمع اعتراضی زدند.
***
تجمع اعتراضی معلمان در مقابل مجلس اسلامی
ایسنا خبر داده است كه جمعی از معلمان آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای بار دیگر در مقابل مجلس اسلامی تجمع اعتراضی كردند و خواستار روشن شدن وضعیت استخدامی خود شدند. در ادامه این خبر گفته شده است كه این چهارمین اعتراض معلمان در ده روز گذشته در اعتراض به بلاتكلیفی بوده است.
***

اطلاعیه

بر اثر انفجار گاز یک کارگر دیگر جانش را از دست داد
طبق خبری که به کمیته کردستان حزب رسیده است٬ رضا عبدیان یک کارگر اهل بوکان که در کارخانه عایق کاری ساختمان٬ در تهران کار میکرد بر اثر انفجار گاز جانش را از دست داده است.
دیروز یکشنبه ٢٨ اوت ٢٠١١ ساعت دو بعد ازظهر بر اثر انفجار گاز یک کارگر دیگر قربانی شد. در این حادثه دلخراش بر اثر انفجار گاز تکه شیشه به گردن رضا عبدیان اثابت میکند و متاسفانه گردن او را از تن جدا میکند. همکاران رضا تلاش میکنند که جسد او را از محل آتش سوزی دور کنند اما قدرت انفجار و آتش سوزی متعاقب آن چنان شدید بوده است که اجازه چنین کاری را به همکاران او نداد و جسد این کارگر تماما در آتش سوخت. بعد از مهار آتش سوزی سر و جسد سوخته رضا عبدیان را از زیر آوار بیرون میکشند و به پزشکی قانونی تهران منتقل میکنند. تا رسیدن این خبر خانواده رضا هنوز جسد عزیزشان را تحویل نگرفته‌اند.
طبق گفته کارگران این کارخانه قبلا چندین بار کارگران به مدیر کارخانه هشدار داده و احتمال خطر انفجار گاز را به او گفته بودند. اما کارفرما هر بار در جواب کارگران گفته است مشکلی نیست و نشت گاز به مقدار کم خطری را ایجاد نمیکند. این بی توجهی کارفرما و نبود ایمنی محل کار هر سال تعداد زیادی از کارگران را قربانی سود و طمع کارفرمایان میکند.
کمیته کردستان حزب درگذشت رضا عبدیان را به خانواده و بستگان و همکاران او تسلیت میگوید و همه کارگران را فرامیخواند که در مقابل این نوع بی توجهی کارفرمایان اعتراض کنند و خواهان تامین ایمنی محل کار طبق استانداردهای بین المللی شوند. نباید اجازه دادعدم ایمنی محل کار بیش از این کارگران را قربانی سود و طمع کارفرمایان و سرمایه داران کند.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢٩ اوت ٢٠١١
***
كارگران ایران و جهان، كارگران زندانی هم اكنون به یاری شما نیاز دارند
كارگران زندانی در شهر تبریز پس از ماه‌ها دومین جلسه دادگاه شان تشكیل شد
تعدادی از اعضا و فعالین كمیته پیگیری كه در چند ماه اخیر دستگیر و زندانی شدند از قبیل شاهرخ زمانی و محمد جراحی و دیگر فعالین كارگری كه تعدادشان به ٥ نفر می‌رسید در روز پنجشنبه ٢٧ مرداد ٩٠دادگاه مشتركی برای آنها تشكیل گردید. جرم و اتهام آنها فعالیت بر علیه نظام سرمایه داری است. كه این اتهام برای كلیه زندانیان سیاسی به شمار می‌رود.
در جامعه‌ای كه چنین حقوق كارگران به زیر خط فقر كاهش داده می‌شود. آیا جایی برای سكوت می‌ماند. آیا سكوت خودش جرمی بزرگ به شمار نمی‌رود؟ ما كمیته پیگیری از كارگران و دیگر زحمتكشان و مردم آزادیخواه می‌خواهیم كه برای آزادی این كارگران و دیگر كارگران و همه زندانیان سیاسی تلاش كنند.
كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری
٢٨ مرداد سال ٩٠
***

اخبار بین المللی


اندونزی: اعلام اعتصاب کارگران سوپرمارکت زنجیره‌ای Carrefour
به گزارش Jakarta Post هزاران کارگر سوپرمارکت زنجیره‌ای Carrefour که توسط کنگره اتحاد سندیکاهای کارگری اندونزی (KASBI) نمایندگی‌میشوند، اعلام کردند از تاریخ ٢٦ تا ٢٨ اوت دست از کار خواهند کشید و در جلو دفتر مرکزی این موسسه در Labek Bulus که در جنوب جاکارتا واقع شده است، دست به تظاهرات خواهند زد. این تصمیم بدنبال اخراج یکی از کارگران این شرکت صورت می‌گیرد که شرکت ادعا می‌کند در جوایزی که روی قرعه کشی اجناس بوده تقلب کرده و جایزه را به اسم خود کرده است. بدنبال اخراج این کارگر، کارگران دیگر به نشانه همبستگی نوار سیاهی به مچ دست خود بسته که این اقدام آنها باعث شد تا آن کارگران نیز تهدید و اخراج شوند. کنگره اعلام کرده است برای ممانعت از اخراج کارگران بهترین راه اعتصاب است و گفته است اگر تا یک روز قبل از موعد اعتصاب، شرکت اقدام به بازگشت این کارگران نکند، اعتصاب شان را عملی خواهند کرد.
در این موسسه ١١ هزار کارگر مشغول به کار هستند.
***
سوئیس: اعلام بانك UBS برای اخراج ٣٥٠٠ کارمند خود
به گزارش Guardian روز سه شنبه ٢٣ اوت، بانك UBS اعلام کرد که تعداد ٣٥٠٠ کارمند از تعداد کل ٦٥٠٠٠ نیروی کار خود را از کار اخراج خواهد کرد. این بانك دلیل این را بحران اقتصادی و مقررات دست و پاگیر بانکی اعلام کرده‌اند. این بانک اعلام کرده است که قصد دارد تا پایان سال ٢٠١٣ میلادی مبلغ ٣ میلیارد دلار صرف جویی کند. چندی پیش، چند بانک دیگر نیز اعلام کاهش نیروی کار خود را کرده بودند که از جمله آنها Roya Bank of Scotland با اخراج ٢٠٠٠ تن، HSBC با اخراج ٣٠٠٠٠ تن، Barclays با اخراج ٣٠٠ تن و Lloyd Banking Group با اخراج ١٥٠٠٠ تن، هستند.
***
هند: اعتصاب کارگران کارخانه Comstar Automotive
به گزارش Daiji World News روز سه شنبه ٢٣ اوت اعتصاب کارگران کارخانه ‌ساخت لوازم یدکی Comstar Automotive در ایالت تامیل نادو وارد سیزده امین روز خود شد. اعتصاب کنندگان که تعدادشان به ٤٢٥ نفر می‌رسد، خواهان برسمیت شناختن تشکل‌شان و خواهان بستن قرار داد دسته جمعی بمدت سه سال هستند. این کارخانه‌ تولید کننده لوازم یدکی اتومبیل برای شرکت‌های فورد، ولوو و تاتا است. کارگران این کارخانه ‌می‌‌گویند، کارفرمایان هنوز حاضر نشده‌اند بطور رسمی در رابطه با مشکلات آنها به مذاکره بپردازند.
در این کارخانه‌‌٤٩٠ کارگر دائم و حدود ٣٥٠ کارگر موقت مشغول به کار هستند.
***
شیلی: اعتصاب عمومی دو روزه در شیلی
به گزارش The Herald به دعوت بزرگترین اتحادیه کارگری شیلی CUT روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ٢٤ و ٢٥ اوت در سراسر کشور اعتصاب عمومی اعلام شد. صد‌ها هزار نفر با حضور در خیابانها اعتراض خود رابه قوانین نابربر، نبود امکانات رفاهی و برای بهبود قوانین کار و بازنشستگی و بطور خلاصه یک زندگی بهتر اعلام کردند. همزمان دانشجویان و دانش آموزان نیز با اعتصاب خود خواهان آموزش رایگان و هزینه کردن بیشتر دولت در زمینه آموزشی هستند. این اعتصابات که از چند ماه پیش آغاز شده است، فقط و فقط با باتون و گاز اشک آور و بازداشت معترضین جواب گرفته است، ولی تا بحال نتوانسته است مردم را متقاعد به سکوت و خانه نشینی بکند و برعکس هر روز در حال گسترش بوده است. بر روی یکی از پلاکارد‌هایی که دانشجویان حمل میکردند این شعار به چشم میخورد: "در کوبا من میتوانم آموزش رایگان داشته باشم، در شیلی چی‌...؟؟؟" دانشجویان می‌‌گویند مصمم هستند اعتراضات شان را تا دستیابی به مطالباتشان ادامه دهند. هم اکنون که کارگران نیز با حضور وسیع خود به میدان آمده‌اند، انتظار میرود این اعتراضات گسترده‌تر بشود و فشار را بر دولت افزایش دهد.
***
فرانسه: تهدید به اعتصاب کارگران یورو تونل
به گزارش Bloomberg کارگران تونل زیرزمینی یورو تونل که فرانسه را به انگلستان وصل می‌کند، تهدید کرده‌اند که چنانچه به درخواست آنها توجه نشود، دست به اعتصاب خواهند زد. اتحادیه کارگران یورو تونل روز ٢٧ اوت در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکره با کارفرمایان، تشکیل جلسه داد و اعلام کرد که اقدام بعدی خود را در دستور کار خواهد گذشت. آنها خواهان پاداش معادل ٣٠٠٠ یورو هستند در حالیکه مدیریت این تونل می‌‌گوید که در شرایط کنونی این تقاضا منطقی نیست و آنها فقط مبلغ ٢٠٠ یورو به هر کارگر میتوانند بپردازند. کارگران اعلام کرده‌اند که مصمم هستند تا برای دستیابی به خواست شان، دست به اعتصاب بزنند.
***
چین: گرفتار شدن دهها کارگر معدن
به گزارش خبرگزاری شین هوا، از درون معدنی در کشور چین که حدود یک هفته پیش فرو ریخت، صداهایی شنیده شده و امید می‌رود شماری از معدنچیان گرفتار در آن هنوز زنده باشند. خبرگزاری رسمی چین در این باره گزارش کرد، روز دوشنبه صدای ضربه‌هایی به لوله هواکش این معدن شنیده شده است. روز سه‌ شنبه هفته گذشته در پی جاری شدن سیل در شمال غربی این کشور این معدن فروریخت و ٢٢ کارگر در اعماق آن گرفتار شدند. روز شنبه امدادگران موفق شدند سه تن از معدنچیان را نجات دهند. همزمان جسد یکی دیگر از معدنچیان نیز خارج شده است. *