١  شهریور  ١٣٩٠ -  ٢٣   اوت  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧١

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

كارگران كارخانه آزمایش گفته‌اند كه بزور حقشان را خواهند گرفت
یكی از كارگران در استان فارس گفته است: كارگران كارخانه آزمایش مانند همه كارخانه‌های تولیدی لوازم خانگی در بحران به سر میبرند و شركت حقوقهای معوقه این كارگران را نمی‌پردازد. از طرف دیگر كارگران هم نیاز دارند كه حداقلهای لازم برای زندگی و مخارج معیشتی همسر و فرزند خود را تامین كنند. این موضوع اعتراضات كارگران كارخانه آزمایش هست كه اگر تا شنبه آینده به وعده داده شده برای پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه ما اقدام نكنند كارگران ناچار هستند كه دست به ا عتصاب بزنند و بزور حقشان را بگیرند.
***
تجمع كارگران لوله سازی در مقابل ساختمان اداری شركت لوله سازی خوزستان
در خبرها آمده است كه ٥٠ نفر از كارگران كارخانه لوله سازی خوزستان روز ٢٣ مرداد مقابل ساختمان اداری این شركت تجمع كردند. یكی از كارگران گفته است: مقامات به شیوه‌های مختلف كارگران را سر میدوانند و همه را خسته كرده‌اند. برخی از كارگران زندگیشان از هم پاشیده شده. مطالبات و حقوقهای پرداخت نشده از ٢٣ ماه تا ٢٦ ماه بالغ میشود. هر روز وعده‌هایی میدهند كه انگار فردا حل میشود. كارگران را با یك امیدی از این تجمع بیرون میكنند؛ ولی بعد معلوم میشود كه خبری نبوده.
***
كارگران مجتمع گوشت نسبت به پاسخ اداره كار مرودشت معترضند
در خبرها آمده است كه بعد از سلسله تجمعات اعتراضی كارگران مجتمع گوشت و اصرار كارگران برای تعیین تكلیف مشكل ١٨ ماهه كارگران این شركت، اداره كار مرودشت نهایتا تصمیم به واگذاری این شركت به كارگرانش گرفت. در ادامه آمده است: كارگران این تصمیم گیری را رفع تكلیف تلقی كرده و میگویند كه مشكلی از مشكل كارگران را حل نمیكند. یكی از كارگران در این رابطه توضیح داد كه كشتارگاه مجتمع گوشت مجوز كشتار ندارد و سالیان گذشته كه شركت پگاه مسئولیت آنرا داشت مجوز كشتار در كشتارگاه این شركت لغو گردیده بود، لذا واگذاری كشتارگاهی كه مجوز كشتار نداشته باشد یك اقدام انحرافی و ادامه دار بودن سرگردانی كارگران میباشد. كارگران گفته‌اند كه خواهان تعیین تكلیف مشكل هستند و گفتند كه تا تعیین تكلیف نهایی اعتراض خود را به هر صورت ادامه خواهند داد.
***
كارگران مخابرات راه دور: وعده اعتراض بیشتر بعد از ماه رمضان
روز شنبه ٢٩ مرداد جمعی از كارگران و كارمندان شركت مخابرات راه دور در مقابل درب ورودی این شركت در شیراز تجمع كردند و به عمل نكردن مقامات دولتی به وعده‌های داده شده به كارگران اعتراض داشتند. یكی از كارگران این شركت گفت: ٢٦ ماه هست كه حقوقمان را نداده‌اند و اكنون در حسرت نان خالی هستیم. وی افزود بارها اعتراضات وخواسته‌هایمان را گفته‌ایم و اخیرا ٤ روز مقابل نهاد ریاست جمهوری و مجلس در تهران تجمع و تحصن داشتیم و آنها نیز دستور و وعده حل شدن مشكلات را دادند، ولی فقط وعده بود. سوال ما این هست كه دردمان را كجا باید فریاد كنیم كه اثر گذار باشد. وی افزود بعد از تعطیلات ماه رمضان مجددا اعتراضات را مقابل استانداری و یا تهران از سر خواهیم گرفت.
***
اعتراض كارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان
در خبرها آمده است كه یكی از كارگران بازنشسته كارخانه ذوب آهن اصفهان گفته است حقوق بازنشستگان این كارخانه ماهانه در سه قسط پرداخت میشود و در هر قسط بخشی از حقوق پرداخت میگردد. وی افزود بازنشستگان چندین بار نسبت به این وضعیت و مشكلاتی كه هست دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. یك ماه پیش نسبت به مشكلاتی كه داریم و نسبت به شیوه پرداخت حقوقمان تجمع اعتراضی داشتیم ولی تاكنون توجهی به خواستهای ما نشده است. او گفت بدلیل مشكلاتی كه هست تمامی كارگران بازنشسته ناراضی بوده و اعتراض دارند.
***
تجمع کارکنان روزنامه شرق مقابل ساختمان این روزنامه
در خبرها آمده است كه در پی اخراج حدود ١٠٠ نفر از کارمندان و پرسنل روزنامه شرق و عدم پرداخت حقوق و معوقات آنها، این افراد عصر روز ٢٧ مرداد در مقابل ساختمان این روزنامه تجمع کردند. گفته شده است كه تجمع كنندگان از بهمن ماه سال گذشته توسط مدیریت روزنامه شرق از کار برکنار و یا تعدیل شده‌اند و پیش از اخراج نیز حدود ٦ تا ٨ ماه حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند. تجمع كنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار پرداخت حقوق معوقه خود بودند. تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی با مضامینی از جمله "اخراج بیش از ١٠٠ نفر از پرسنل شرق بدون پرداخت حق و حقوق"، "صحبت کافیست، حقوقمان را پرداخت کنید" در دست داشتند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

بیش از ٨٠٠ كارگر مترو قطار شهری اهواز ٧ ماه حقوق معوقه طلب دارند
در خبرهای این هفته آمده است كه ٨٠٠ كارگر در قطار شهری اهواز به كار مشغول هستند كه شركتهای پیمانی از پرداخت ٧ ماه حقوق معوقه این كارگران امتناع میكنند. بیش از ٤٠٠ نفر از این کارگران طرف قرارداد با شرکت کیسون میباشند و بقیه كارگران با شركتهای پیمانی دیگر كار میكنند اما حقوقشان به موقع پرداخت نمیشود. یكی از با سابقه قطار شهری اهواز گفته است در خوزستان مطابق مصوبه دولت کارمندان از حق بدی آب و هوا بهره مند هستند. شایسته نیست به کارگرانی که در گرمای بالای ٥٠ درجه کار می‌کنند و شرایط کارشان به مراتب سخت‌تر از کارمندان است از پرداخت این حق دریغ گردیده و به آنها ظلم شود. قطار شهری اهواز بیش از ١٢٠٠ كارگر و پرسنل داشت كه حدود ٤٠٠ نفر از آنها در دو سال اخیر اخراج گردیدند و در حال حاضر ٣٠ نفر استخدامی و بقیه كارگران پیمانكاری میباشند.
***
٣ ماه حقوق معوقه کارگران شرکت توسعه معادن
در خبرها آمده است كه دستمزد و حقوق اردیبهشت، خرداد و تیرماه سال ٩٠ كارگران شركت ساختمانی توسعه و معادن تاكنون پرداخت نشده است. كارگران به این موضوع معترض شده‌اند و در جواب اعتراضات کارگران موسوی مدیر شرکت به کارگران وعده داده كه: شاید تا روزهای آینده بخشی از دستمزدهایتان را بپردازیم.
***
٥٠ واحد تولیدی صنعتی بحران زده در قزوین
رییس هیات مدیره كانون عالی شوراهای اسلامی‌ كار استان قزوین گفته است كه ٥٠ واحد تولیدی صنعتی بحران زده در این استان موجودند. می‌گوید: كارگران این واحدهای بحران زده از یك ماه تا بیش از یكسال حقوق معوقه دارند. تعدادی از این واحد‌ها تعطیل هستند و بقیه هم در حال تولید هستند و تعدادی هم توانایی تولید دارند اما در تعطیلی به سر می‌برند. او در ادامه می‌گوید: ٤ واحد بزرگ نساجی از جمله فرنخ، مه نخ، نازنخ و پوشینه بافت مشكل دارند ‌كه در سفر سال گذشته هیات دولت به استان قزوین مصوب شد تا كارگران این واحد‌ها بازنشسته شوند كه هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.
***
کارگران پارسیلون ٧ ماه است حقوق نگرفته‌اند
در خبرها آمده است كه نماینده رژیم در مجلس اسلامی از خرم‌آباد از عدم پرداخت ٧ ماه حقوق كارگران شركت پارسیلون در استان لرستان خبر داده است و گفته است كه مسئولان امر هم اقدامی برای حل این مشكل انجام نمی‌دهند. او همچنین گفته است كه استان لرستان در رده اول یا دوم در درجه بندی‌های بیكاری قرار دارد و می‌افزاید برخی از کارخانجات قدیمی یکی پس از دیگری در حال تعطیلی است و به جای آنها هیچ کارخانه‌ای تاسیس نشده است.
***
بجای وعده و وعید، دستمزدهای كارگران سدید پروفیل را پرداخت كنید
در خبرهای این هفته آمده است كه كارگران كارخانه سدید تولید كننده پروفیل در تهران نزدیك به ٤ ماه است كه حقوق دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران گفته است: علیرغم پیگیریهایی كه كرده‌ایم ولی متاسفانه بیشتر وعده و وعید داده میشود و هنوز هیچ پاسخی دریافت نكرده‌ایم.
***
عدم پرداخت دستمزد اضافه کاری در شرکت مخابراتی موج آسا
در خبرها آمده است كه شرکت مخابراتی موج آسا از پرداخت دستمزدهای مربوط به اضافه کاری تیر ماه ٩ نفر از کارگران شاغل در این شرکت خودداری می‌كند. در ادامه این خبر آمده است كه هر یک از کارگران بابت اضافه کاری تیرماه خود بطور متوسط مبلغ ٢٠٠ هزار تومان طلبکار می‌باشند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

بزرگترین کارخانه تولید ماکارونی کشور تعطیل شد
در خبرها آمده است كه کارخانه «درخشان ماکارون پارس» بزرگترین کارخانه تولید ماکارونی کشور که ٥٠٠ كارگر داشت و کمتر از دو سال قبل افتتاح شده بود، به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی و تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و بالا بودن هزینه‌های حمل و نقل تعطیل شد.
***
خطر اخراج بالای سر كارگران شرکت جلوه گاه ساخت رویا
در خبرها آمده است كه کافرمای شرکت جلوه گاه ساخت رویا در تهران مدعی گردیده است به دلیل مشکلات مالی قادر به ادامه کاری نیست و جهت جلوگیری از ورشکستگی باید شماری از کارگران را اخراج و دستمزد کارگران باقی مانده را نیز به میزان ١٠ درصد کاهش دهد.
***
بیش از ٩٨ درصد واحدهای دامی صنعتی خوزستان تعطیل شدند
در خبرها آمده است كه رییس هیات مدیره شرکت تعاونی دامداران اهواز با بیان اینکه هیچگونه تسهیلاتی برای دامداری‌ها پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه بخش کشاورزی در نظر گرفته نشده است، گفت: افزایش شدید هزینه‌های تولید منجر به تعطیلی بیش از ٩٨ درصد واحدهای دامی صنعتی و ٦٠ تا ٧٠ درصد واحدهای دامی سنتی در استان شد.
***
اخراج تعدادی از کارگران پالایشگاه آبادان
در خبرها آمده است كه خدمات اداری پالایشگاه آبادان بخاطر امتناع كارگران از انجام كار اضافی بعد پایان كار قانونی و روتین روزانه در فاز ٣ و نیروگاه شماره ٣ این پالایشگاه، اقدام به اخراج ١٢ نفر از کارگران شاغل در این پالایشگاه نموده است.
***
ایران كاسك با ٢٤ سال سابقه كار تعطیل شد
كارخانه ایران كاسك كارخانه ایست با ٢٤ سال سابقه كار كه سقف و تجهیزات سقف خودروهایی مانند پراید را تولید میكند. به گزارش یكی از كارگران این كارخانه از ابتدای مردادماه این كارخانه بطور كامل تعطیل شده است و ٤٠ كارگر آنرا نیز اخراج كرده‌اند.
***
كارخانه آزمایش تهران در آستانه تعطیلی
در خبرها آمده است كه مدیریت كارخانه آزمایش تهران قصد دارد بخاطر قیمت زمینهای آن این شركت را بفروشند كه همین زمزمه فروش كارخانه عامل نگرانی كارگران این شركت گردیده است.
***

ناامنی محیط كار

افزایش سوانح کار در بخش ساختمان سازی
معاون اداره کل کار استان خراسان رضوی گفته است كه حوادث كار در واحدهای ساختمانی به دلیل نبود تجهیزات مناسب ایمنی و عدم نظارت بر پروژههای ساختمانی سازی، بالاترین تلفات را از كارگران شاغل می‌گیرد و رو به افزایش گذاشته است.
***
جانباختن یک کارگر بر اثر برق گرفتگی
طبق خبر منتشر شده، روز جمعه ٢٨ مردادماه کارگری به نام حیدر دارسیرانی در روستائی نزدیك مریوان، در حالی که مشغول تعمیر دینام پمپ یک چاه آب بود، دچار برق گرفتگی شد و به بیمارستان منتقل گردید، اما به دلیل شدت آسیب دیدگی در بیمارستان جان سپرد.
***
مرگ یک کارگر ساختمانی در سنندج
خبر منتشره از سنندج از مرگ یک کارگر جوان به نام عدنان ورمزیان كه دانشجو بوده و جهت تأمین مخارج تحصیل به كارگری مشغول بوده، به دلیل عدم وجود امکانات ایمنی در محیط کار در روستای "حسن آباد" این شهر حکایت دارد. وی به دلیل نبود امکانات ایمنی در محل کار از داربست یک ساختمان در دست احداث سقوط کرد و به دلیل شدت ضربه وارده در دم جان خود را از دست میدهد.
***
مرگ یک کارگر ساختمانی دیگر در شهر سنندج
در خبرها آمده است كه یک کارگر نقاش ساختمانی با نام هوشنگ فیضی بخش به دلیل خونریزی داخلی در نتیجه سقوط از بلندی به هنگام کار در شهر سنندج جان باخت. وی چند روز قبل در هنگام کار از داربست به پایین سقوط کرد و پس از انتقال به بیمارستانی در شهر سنندج، به دلیل اینکه دارای صدمات جسمانی ظاهری نبود از بیمارستان مرخص می‌گردد اما ٢ روز پس از مرخص شدن از بیمارستان به دلیل خونریزی داخلی جان خود را از دست داده است.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

گزارش از دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریز
دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریز، روز پنج شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٠ در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد. شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلر، در تاریخ هفده تا بیستم خرداد ١٣٩٠ بازداشت شده، حدود یک ماه را در سلول‌های انفرادی گذرانده و پس از آن و تا لحظه برگزاری دادگاه، در زندان تبریز، زندانی بوده‌اند.
در این دادگاه که در ساعت یازده تشکیل و در ساعت دوازده و نیم به اتمام رسید، کلیه متهمان و وکلای مدافع آقایان شاهرخ زمانی و نیما پوریعقوب، دفاعیات خود را ارائه دادند. لازم به ذکراست که آقایان ساسان واهبی وش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلر، وکیل نداشتند. در این دادگاه، برای آزادی آقای سید بیوک سیدلر، قرار وثیقه ی سی میلیون تومانی صادر شد. اعضای خانواده آقای سیدلر، برای ارائه سند وثیقه، اقدام کردند، اما به علت تشریفات اداری، آزادی آقای سیدلر به شنبه موکول شد. به وکلا گفته شد که طی هفت تا ده روز آینده، حکم دادگاه اولیه، صادر خواهد شد.
در کیفرخواست دادستان، اتهامات آقای شاهرخ زمانی، عبارت است از:
١- مشارکت در تشکیل گروه غیرقانونی مخالف نظام به نام جنبش دموکراتیک کارگری به قصد بر هم زدن امنیت کشور از طریق اعتصاب کارگری و قیام مسلحانه
٢- مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور با تشکیل جلسات و سازماندهی برنامه‌ها و اجرای برنامه‌ها برای فعالیت غیر قانونی
٣- مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه غیر قانونی جنبش دموکراتیک کارگری و گروه‌های غیر قانونی سازمان مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی خلق از طریق چاپ و توزیع نشریه و ...
اتهامات بقیه متهمان نیز، کم و بیش مشابه اتهامات آقای زمانی بود.
تناقضات کیفرخواست آنچنان آشکار بود که حتا در لایحه ی دفاعیه ی وکلا، صرفا کلیه اتهامات رد شده بود، اشاره دیگری به اتهامات نشده بود و بیشتر روی اصل آزادی بیان تاکید شده بود. دادستان با ردیف کردن نام گروه‌ها و آوردن عباراتی مانند قیام مسلحانه، در حقیقت ناآگاهی خود را از فعالیت‌های اجتماعی، کارگری و دانشجویی به نمایش گذاشته بود. این کیفرخواست، بسیار ناشیانه‌تر و عقب مانده‌تر از کیفرخواست‌های دادگاه‌های نظامی شاه بود که در آن، هرگونه مخالفتی را به القاب و انساب نامربوط متصل می‌کردند. در این دادگاه، به رسم همه ی دادگاه‌های انقلاب، از اعتقادات و افکار متهمان سوال شد، که یک رویه خلاف قوانین موجود و مصداق بارز تفتیش عقاید است.
برخورد خشن ماموران با فرزندان سید بیوک سیدلر، که خواهان احوالپرسی و صحبت با پدرشان بودند، صحنه ی بسیار زشت و نفرت انگیزی را به وجود آورد. متاسفانه برخوردهایی از این دست، هر روزه در زندان‌ها و بازداشت گاه‌ها مشاهده می‌شود.
بسیاری از معیارهای حقوقی و قانونی، در این دادگاه وجود نداشت. زندانیان که به مدت بیش از هفتاد روز (که یک ماه آن در سلول‌های انفرادی سپری شد) در بازداشت به سر برده بودند، تا ارجاع پرونده به دادگاه در هفته ی پیش، هیچ کدام از محتویات پرونده اطلاع نداشتند. در حالی که علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه اعلام نشده بود و طبق قانون، می‌بایست دادگاه علنی باشد، اما به هیچ کس اجازه ی ورود به دادگاه را ندادند. ماموران، زندانیان را با دستبند به دادگاه برده و در کنار آنان نشسته بودند.
دادگاه که به روشنی، یک دادگاه متهمان سیاسی بود و حتا اتهامات وارده هم، سیاسی بودن دادگاه را تایید می‌کرد، کوچکترین نشانه‌ای از یک دادگاه حقوقی را نداشت. نه هیات منصفه‌ای وجود داشت و نه هیچ یک از متهمان، اجازه یافته بودند که پرونده ی خود را قبل از دادگاه مطالعه کنند. سه تن از متهمان، امکان اختیار کردن وکیل را پیدا نکرده بودند. این موارد هم، از روال‌های غیر قانونی و مغایر با تمام استانداردهای حقوقی است که سالهاست اتفاق می‌افتند. تنها به وکلای دو تن از متهمان، و آن هم چند روز قبل از دادگاه، اجازه ی مطالعه ی پرونده داده شده بود. از این نظر هم، دادگاه‌های انقلاب امروز بسیار عقب مانده‌تر از دادگاه‌های نظامی شاه هستند. در دادگاه‌های نظامی شاه، به متهم اجازه ی پرونده خوانی، هم قبل از جلسه دادگاه و هم قبل ارائه آخرین دفاع، داده می‌شد.
علی رغم همه فشارها و نگهداری متهمان در شرایط سخت زندان، روحیه بالای متهمان، نشان می‌داد که آنان از فعالیت‌های خود که حق قانونی آنان بوده، دفاع کرده‌اند. آنان از آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و حق تشکل کارگران و دانشجویان و سایر اقشار، دفاع کرده بودند که این گونه فعالیت‌ها، حق طبیعی همه افراد است.
حضور گسترده اعضای خانواده و دوستان و هم کلاسی‌های متهمان جلوی درب دادگاه، از ساعات اولیه صبح تا اتمام دادگاه و بازگرداندن آنها به زندان، چشمگیر بود. خانواده متهمان، طی هفتاد روزی که از بازداشت‌ها می‌گذشت، فشارهای گوناگونی تحمل کرده‌اند. مراجعه روزانه به دادگاه و زندان و دوندگی بین ادارات مختلف و نگرفتن جواب، قطع درآمد خانواده و مشکلات مالی، مدت‌ها بی خبری از وضعیت بازداشتی‌ها، استفاده ماموران از عکس‌های خصوصی خانوادگی که از کامپیوتر داخل خانه آنها برداشته بودند و شنیدن تهدیدهای مختلف، تنها بخشی از این فشارها بود. حضور کودک و پیر و جوان اعضای خانواده‌ها و دوستان و همکلاسی‌های بازداشتی‌ها در جلوی درب دادگاه، نشان دهنده بی نتیجه بودن این فشارها و عزم جدی آنها برای دفاع و حمایت از بازداشت شدگان بود.
کانون مدافعان حقوق کارگر
***
احضار علی نجاتی برای اجرای حکم زندان
بنابه خبری كه فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران منتشر كرده‌اند، بر پایه احضاریه‌ای که از سوی اجرای احکام به علی نجاتی رسیده است وی باید خود را ظرف ٣ روز جهت اجرای حکم به دادگاه رژیم معرفی كند، در غیر این صورت حکم جلب وی صادر خواهد شد. علی نجاتی در فروردین ماه امسال براساس اتهاماتی که پیش از آن علیه وی مطرح و حکم ٦ ماه زندان آن را سپری کرده بود مجددا محاکمه و به یکسال زندان محکوم شده است.
***

معلمان

نیروهای حق التدریسی برای دومین روز متوالی تجمع کردند
روز ٢٦ مردادماه در خبرها آمده بود كه نیروهای حق التدریسی آموزشگاه‌های فنی کشور از ساعات اولیه صبح آنروز كه نزدیك به ١٠٠ نفر بودند، برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان مجلس دست به تحصن زدند. این تحصن در اعتراض به عدم اجرایی شدن مصوبات مجلس در استخدامشان بود. تجمع كنندگان پلاكاردهایی در دست داشتند كه از جمله آنها: "عدالت عدالت عدالت"، "چرا پس از گذشت ٣ سال از مصوبه مجلس مبنی بر استخدام نیروهای حق التدریسی این اتفاق نیافتاده است" و غیرده دیده میشد.

***

اطلاعیه

سید بیوك سیدلر از زندان آزاد شد
بنابه خبر منتشر شده از سوی کمیته حمایت از شاهرخ زمانی سید بیوك سیدلر كارگر شركت مسافربری قطارهای صبا و از فعالین كارگری در شهر تبریز روز شنبه ٢٢ مردادماه از زندان تبریز آزاد گردید. آزادی سید بیوك سیدلر را به وی و خانواده اش و همه انسانهای آزادیخواه تبریك میگوییم.
سید بیوک سیدلر ٢٠ خرداد ماه به جرم دفاع از حقوق كارگر و فعالیتهای درخشان اجتماعی اش در رابطه با جوانان، دستگیر شده بود. از جمله فعالیتهای او تشكیل انجمنی به نام انجمن سلامت است كه این انجمن را او به همراه شاهرخ زمانی و محمد جراحی حدود ده سال قبل تشكیل دادند و فعالیتهای آن عبارت بود از شب شعر، ادبیات و تشکیل تیم‌های ورزشی.
شاهرخ زمانی و محمد جراحی همچنان در زندان تبریز به سر میبرند. علاوه بر آنها رضا شهابی و ابراهیم مددی از كارگران شركت واحد همچنان در زندانند. همچنین افشین اسانلو یكی دیگر از كارگران شركت واحد مدت ٩ ماه است که به صورت بلاتکلیف در بند ٣٥٠ زندان اوین بسر می‌برد. او اول آذر سال ٨٩ در ترمینال جنوب توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از تحمل فشارهای فراوان در دوران بازجویی در بندهای ٢٠٩ و ٢٤٠، دچار آسیبهای جدی شده است بطوری که بر اساس نظر پزشکان زندان نیاز به انجام عمل جراحی در بیمارستانی بیرون از زندان دارد. اما جانیان اسلامی رژیم با مرخصی وی برغم گذشت ٩ ماه از بازداشت کماکان مخالفت می‌کنند. منصور اسانلو رئیس هیات مدیره سندیكای واحد را نیز تحت عنوان مرخصی از زندان آزاد كرده‌اند، اما چماق دستگیری و بازگرداندن وی به زندان همچنان بالای سر او قرار دارد. بعلاوه بهنام ابراهیم زاد عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك از خرداد سال گذشته تا كنون در زندان است و به او ٥ سال حكم زندان داده‌اند. تمامی كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید از زندان آزاد شوند. پرونده‌های تشكیل شده برای كارگران زندانی و فعالین سیاسی باید لغو شود.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٧ مرداد ١٣٩٠، ١٨ اوت ٢٠١١
***
اولین جلسه ی رسمی هییت موسس سندیكای زنان شركت كیف و كفش مهرانه شوشتر برگزار شد
روز چهارشنبه ٢٦ مردادماه اعضای این هیئت موسس طی نشستی كه با حضور همه ی اعضا برگزارشد بر لزوم مشورت با كارگران این شركت و اطلاع رسانی و رایزنی فعال برای تشكیل سندیكای درون محیط كار به عنوان یك راهكار موثر برای رسیدن به خواسته‌های جمعی تاكید شد. همچنین اعضا تصمیم گرفتند از این به بعد جلسات خود را هر پانزده روز یك بار برگزار كنند و برای مبارزه طبقاتی موثرتر ارتباط خود را با فعالین و مجامع بین المللی كارگری گسترش دهند. ما اعلام میداریم كه آماده ی هرگونه همكاری با نهادهای بین المللی كارگری و فعالین كارگری برای رسیدن به تمامی حقوق صنفی خود به عنوان زنان كارگر هستیم.
هیئت موسس برای تشكیل سندیكای زنان شركت كیف و كفش مهرانه شوشتر
***

اخبار بین المللی


ایتالیا: اعلام اعتصاب عمومی توسط بزرگترین تشکل کارگری
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه ١٤ اوت بزگترین تشکل کارگری ایتالیا یعنی ‌"فدراسیون عمومی کارگران ایتالیا (CGIL)" اعلام کرد در اعتراض به اقدامات ریاضت کشی اقتصادی جدید دولت ایتالیا دست به اعتصاب عمومی خواهد زد. دبیر این فدراسیون خانم Susanne Camusso گفته است روز ٢٣ اوت جلسه خواهند داشت و در همان روز، تاریخ شروع اعتصاب را اعلام خواهند کرد. این اعتراض بدنبال تصمیم کابینه ایتالیا صورت می‌گیرد که اخیرا اعلام کرد یک برنامه ریاضت کشی اقتصادی تدوین کرده است که بر اساس آن تا سال ٢٠١٣ میلادی ٦٤،٨ میلیارد دلار صرف جویی خواهد کرد. این طرح شامل افزایش مالیاتها، کاهش هزینه‌های رفاهی‌، آسان کردن اخراج کارگران و غیره میشود. اتحادیه اروپا خشنودی خود را از این طرح ابراز کرده و گفته است این طرح برای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور و همچنین وضعیت یورو لازم و ضروری است. این طرح باید در ماه آینده، سپتامبر، به تصویب پارلمان ایتالیا برسد.
***
تونس: تظاهرات کارگران با خواست پافشاری بر اهداف انقلاب
به گزارش AFP روز دوشنبه ١٥ اوت به دعوت اتحادیه‌های کارگری چند هزار کارگر در جلوی وزارت کشور تونس دست به تظاهرات زدند و خواهان متحقق شدن اهداف انقلاب شدند. کارگران که با شعار‌های "مردم خواهان سرنگونی نظام هستند"، "انقلاب جدید"، "آزادی برای تونس و دزدان را بیرون بیاندازید"، "دستگاه قضائی را از قضات و وکلای فاسد پاک کنید" دست به راهپیمایی زده بودند با ممانعت پلیس و گاز اشک آور روبرو شدند. آنها می‌‌گویند دولت موقت هیچ تلاشی برای متحقق کردن اهداف انقلاب انجام نداده است و آنها برای این کار به مبارزه خود ادامه خواهند داد.
***
نیوزیلند: اعتصاب ٢٤ ساعته کارگران کارخانه‌ تولید استیل
به گزارش NZ Herald روز ١٥ اوت بیش از ٨٥٠ کارگر کارخانه ‌تولید استیل در Glenbrook و Taharoa دست به یک اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. دلیل این اعتصاب را رئیس هیأت مدیره اتحادیه مهندسی‌، چاپ و تولید (EMPU) آقای Stuart Hurst دست نیافتن به قرارداد دسته جمعی با کارفرمایان اعلام کرده است. وی می‌‌گوید وقتی به کارگران حق تصمیم گیری درباره شرایط و دستمزد کار داده نمیشود، آنها راه خود را برای ابراز نظر خود پیدا خواهند کرد. مالک این کارخانه‌ شرکت Blue Scope Steel است و این کارخانه ‌تولید کننده ورقه‌های استیل برای ساختمان، صنایع و غیره است. ٦٠ در صد از این تولیدات به خارج از نیوزیلند صادر می‌‌شود.
***
لهستان: اعتصاب وسیع کارگران راه آهن‌
به گزارش Critics & Monster روز چهارشنبه ١٧ اوت کارگران خطوط راه آهن لهستان با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. در اثر این اعتصاب ٢٧٠٠ قطار از حرکت بازماندند و ٣٠٠ هزار مسافر که روزانه از این قطار‌ها استفاده میکنند، مجبور به استفاده از وسائط نقلیه جایگزین شدند. این اعتصاب بدنبال بی‌نتیجه ماندن مذاکرات بین کارگران و کارفرمایان برای افزایش دستمزد (٢٨٠ Zloty)(٩٧ دلار) در ماه بود. کارفرمایان قبلا موافقت خود را با افزایش ١٢٠ Zloty در ماه اعلام کرده بودند، ولی کارگران میگویند این مقدار قابل قبول نیست و چنانچه کارفرمایان خواست آنها را نپذیرند، اعتصابات ادامه خواهد یافت. این گزارش می‌گوید با وجود اینکه در اثر اعتصاب، مسافرین دچار سرگردانی شده بودند، ولی عکس العمل آنها بسیار مثبت بوده و اغلب می‌گفتند که ما مشکل دستمزد آنها را درک می‌کنیم.
***
مکزیک: تهدید به اعتصاب توسط کارگران کارخانه‌ فولکس واگن
به گزارش Bloomberg روز چهارشنبه ١٧ اوت اتحادیه کارگران شرکت اتومبیل سازی فولکس واگن در مکزیک اعلام کرد که چنانچه مدیریت این شرکت به خواست آنها مبنی بر افزایش ٧.٥ درصد دستمزدشان پاسخ مثبت ندهد، از روز بعد یعنی‌ ١٨ اوت دست به اعتصاب خواهند زد. این اتحادیه تهدید کرده است که در کارخانه ‌شهر Pueblo دست از کار خواهند کشید، جایی که مدل معروف Jetta پرفروش‌ترین مدل فولکس واگن در آمریکا، تولید میشود. کارفرمایان با افزایش ٤.٥ درصد موافقت کرده‌اند ولی کارگران می‌‌گویند این درصد کافی نیست و به اعتراضات ‌شان ادامه خواهند داد. شرکت فولکس واگن در مکزیک ١٥٧٠٠ کارگر دارد و روزانه ٢١٥٠ دستگاه اتومبیل تولید می‌کند که بیشتر آنها به خارج از مکزیک صادر میشود.
***
آفریقای جنوبی: اعتصاب سراسری کارگران
روز شنبه ٢٠ اوت هزاران نفر از کارگران معادن و صنایع، کارگران شاغل در بخشهای تولیدی و شماری از کارگران شهرداریها با آغاز اعتصاب و برگزاری تظاهرات در ژوهانسبورگ، به وضعیت نامناسب دستمزدها و شغلی خود اعتراض کردند. رهبران اتحادیه‌های کارگری در آفریقای جنوبی می‌گویند کشورشان به یکی از بدترین و ناعادلانه‌ترین کشورها در زمینه حقوق و دستمزدها تبدیل شده است. در حالی که اتحادیه‌های کارگری خواهان افزایش ١٨ درصدی دستمزدهای کارگران هستند، کارفرمایان فقط با افزایش ٦ درصدی دستمزدها موافقت کرده‌اند.*