٢٥  مرداد  ١٣٩٠ -  ١٦   اوت  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٧٠

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتراض كارگران شركت سرو مشرق زمین میوه داد
در خبرها آمده است كه پس از ١٠ روز اعتراض کارگران شرکت سرو مشرق زمین به اخراج ١٠ تن از همکاران خود در این شرکت، نهایتا کارفرما مجبور به قبول بازگشت بکار ٦ تن از کارگران اخراجی شد. در ادامه آمده است كه کارفرمای این شرکت در هراس از گسترش دامنه اعتراضات کارگران علاوه بر موافقت با بازگشت بکار کارگران اخراجی، وعده داد دستمزدهای تیرماه همه کارگران اخراجی و شاغل و دستمزدهای چند روزی که کارگران از کار اخراج شده بودند را نیز محاسبه و پرداخت نماید.
***
اعتصاب کارگران کارخانه ساسان و درگیر شدن با پلیس امنیت و مدیریت
طبق خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٨ مرداد منتشر كرده است، روز سه شنبه ١٨ مرداد کارگران کارخانه ساسان در اعتراض به ممانعت از تشکیل تشكل خود دست از کار کشیدند. این کارگران هفته قبل با اجتماع در محوطه کارخانه و با دعوت از نماینده اداره کار، در صدد ایجاد تشكل خود بودند که در همین حین نماینده اعزامی از طرف اداره کار طی تماسی تلفنی از جانب مدیر کل اداره کار استان تهران فراخوانده شده و وی اعلام می‌نماید که ظرف دو سه ساعت آینده به جمع کارگران بازخواهد گشت تا آنان بتوانند طی تشریفات قانونی شورای کارخانه را انتخاب کنند. اما چنین اتفاقی نیفتاد و روز سه شنبه کارگران کارخانه ساسان در اعتراض به کارشکنی در ارتباط با ایجاد تشکل خود دست از کار کشیدند. در ادامه این خبر آمده ست كه این کارگران مطالبات خود را در ٢٢ بند تدوین کرده‌اند و تشكل خود را ظرف پیگیری و پیشبرد حقوق خود میدانند و اصرار به ایجاد آن دارند.
در خبر دیگری كه همین اتحادیه روز چهارشنبه ١٩ مرداد منتشر كرده است، آمده است كه کارگران کارخانه ساسان به اعتصاب خود ادامه دادند. کارگران آن روز با مدیریت کارخانه و پلیس امنیت پایگاه پنجم درگیر می‌شوند. کارگران ضمن مذاکراتشان با مدیریت کارخانه قبول کردند که بر سر کارهای خود بازگردند به شرطی كه تا روز شنبه هفته آینده تدارکات قانونی ایجاد تشکل کارخانه فراهم شود.
***
تجمع اعتراضی کارگران فولاد میبد
در خبرها آمده است كه کارگران فولاد میبد با تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان خواهان پرداخت حقوق معوقه خود شدند. در ادامه این خبر آمده است كه از حدود ١٠ ماه پیش این کارخانه تعطیل شده است و كارگران آن هیچ حقوق و مزایایی نگرفته‌اند. كارگران تجمع كننده سه روز متوالی است که به نمایندگی از ٥٠٠ نفر از کارگران شرکت فولاد میبد تجمع می‌کنند.
***
اعتراض كارگران نساجی بروجرد به پایین بودن دستمزدها
در خبرها آمده است كه بیش از ٧٠٠ تن از كارگر نساجی بروجرد نسبت به سطح دستمزدها و حقوقی كه میگیرند معترض و ناراضی هستند. یكی از كارگران این نساجی گفته است: بیش از ١٣٠٠ كارگر در این نساجی كار میكردند ٦٠٠ نفر آن در سالهای اخیر اخراج شدند و عملا حجم كار موجود دو برابر كارگران موجود است. لذا كارگران باید دو برابر گذشته كار كنند اما حقوق و دستمزدهای كارگران نه تنها اضافه نشده بلكه برخی از مزایا و كمكهای گذشته قطع گردید كه از جمله آنها پول غذا و پول ایاب و ذهاب و بسته شدن رستوران و .... را میتوان نام برد. او می‌گوید در جامعه‌ای كه خط فقر بیش از سه برابر دستمزد كارگر هست ناگفته پیداست كه كارگران نساجی بروجرد چه فشاری را تحمل میكنند بخصوص كه دو برابر استاندارد شناخته شده كار میكنند كه همین بیانگر یك بی عدالتی میباشد.
***
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان
در خبرها آمده است كه بیش از ٢٤٠ تن از کارگران شرکت لوله سازی خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت بیش از ٢٥ ماه دستمزدهای معوقه خود روز ١٩ مرداد در مقابل این شركت تجمع اعتراضی برگزار كردند.
***
تجمع اعتراضی کارگران قند و تصفیه شکر اهواز مقابل استانداری
در خبرها آمده است كه ١٦ مرداد کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز که از آذرماه سال گذشته تاکنون حقوق، عیدی و پاداش خود را دریافت نکرده‌اند، دست به تجمعی اعتراضی زده‌اند.
***
تجمع مجدد كارگران مجتمع گوشت فارس
در اخبار آمده است كه تجمع روز یكشنبه ١٦ مرداد حدود ٧٠ نفر از كارگران مجتمع گوشت فارس كه از مرودشت به شیراز آمده بودند و از ساعت ٩ تا ١ و نیم در مقابل استانداری فارس تجمع اعتراضی داشتند نهایتا آنها با وعده استاندار جدید فارس برای حل مشكل كارگران موقتا خاتمه یافت و قرار شد كه استاندار فارس روز ٢٠ مرداد با نمایندگان كارگران در این خصوص مذاكره داشته باشد. اما كارگران چشم انداز روشنی برای حل مشكلاتی كه دارند نمی‌بینند و گفتند اگر نتیجه مد نظر را نگیریم از شنبه اعتراضاتمان را از سر خواهیم گرفت.
در خبر دیگری آمده است كه شنبه ٢٢ مرداد بیش از ٥٠ نفر از كارگران مجتمع گوشت فارس در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و دیگر مطالبات خود در مقابل استانداری فارس در شیراز تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران شعار میدادند "عدالت عدالت استاندار عدالت". كارگران گفته‌اند كه ١٨ ماه است به ما حقوقی پرداخت نشده و به رییس جمهور و خامنه‌ای نامه نوشته‌ایم ولی جوابی به ما داده نمیشود و تا حقوق حقه خودمان را نگیریم به تجمع اعتراضی خودمان ادامه میدهیم.
***
اعتصاب وتجمع اعتراضی رانندگان تاکسی در شهرهای مازندران
در خبرهای این هفته آمده است كه تعدادی از رانندگان تاکسی شهرستان ساری صبح روز سه شنبه جلوی ساختمان شورای شهر مرکز استان تجمع کردند. سایت مازندنومه گفته است كه این تجمع به خاطر افزایش نیافتن کرایه‌ها پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفت. رییس شورای شهر ساری درباره تناسب هزینه سوخت و افزایش كرایه گفته است بعد از هدفمندی یارانه‌ها نرخ نان از ٥٠ تومان به ٢٥٠ تومان و نرخ گاز از ٣٠ تومان به ٤٠٠ تومان افزایش یافته كه در این وضعیت نمی‌توان انتظار داشت کرایه‌ها افزایش نیابد. یكی دیگر از عضو شورای شهر ساری هم گفته است: ما از قبل این تجمع را پیش بینی می‌کردیم و به دستگاه‌های اجرایی وامنیتی هشدار داده بودیم. بنا به همین اخبار در شهرهای بابل و فریدونکنار نیز تاكسیرانان دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
رانندگان تاكسی بهشهر مقابل فرمانداری این شهر تجمع كردند
خبرگزاری دولتی فارس خبر داد كه رانندگان تاكسی بهشهر شامگاه شنبه ٢٢ مرداد با حضور مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار افزایش كرایه شدند. معترضین گفته‌اند با افزایش قیمت گاز و بنزین و روغن و سایر هزینه‌هایی كه یك خودرو دارد و از طرفی با توجه به تعهدات عمل نشده ستاد سوخت، كرایه كنونی مناسب است.
***
تجمع تاكسی‌داران سمند مسیر ابهر به زنجان مقابل استانداری
خبرگزاری دولتی فارس در خبر دیگری گفته است كه تاكسی‌داران سمند مسیر ابهر به زنجان در اعتراض به حل نشدن مشكلات خود در مقابل استانداری زنجان تجمع كردند. معترضین گفته‌اند كه برای حل مشكل خود به ارگان‌های ذیربط مراجعه كرده‌اند، ولی چون جوابی نگرفته‌اند، جلوی استانداری تجمع كرده‌اند.
***
اعتراض کارگران کارخانه شیر فجرآسا در قوچان
در خبرهای این هفته آمده است كه کارگران واجد شرایط بازنشستگی در كارخانه شیر فجرآسای قوچان بخاطر عدم رسیدگی اداره بیمه در خصوص اجرای قانون بازنشستگی برای آنان دست به تجمع اعتراضی زدند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

كارگر زن در قوچان در ازای ١٢ ساعت كار ماهیانه فقط ١٥٠ هزار تومان حقوق میگیرد
در خبرها آمده است كه در قوچان زنان كارگر شركتهای مختلف در بدترین شرایط قرار دارند و شركتهای تولیدی و كارگاههای كوچك برای اینكه بتوانند دستمزد كمتری به كارگران بدهند، از زنان كارگر استفاده میكنند. یكی از این شركتها كارخانه ماكارونی گلنواز است كه ١٥٠ هزار تومان در ماه به زنان كارگر و آنهم در ازای روزی ١٢ ساعت كار حقوق میدهند.
***
كارگران پالایشگاه آبادان برای همیشه ساكت نخواهند ماند
در خبرها آمده است كه حدود ٣ هزار كارگر قراردادی و پیمانی در قسمتهای مختلف پالایشگاه آبادان ٤ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند اما از آنجا كه تاكنون هر كارگری كه حق خود را مطالبه كرده و یا دست به تجمع اعتراضی زده بلافاصله اخراج گردید، لذا كارگران از ترس اخراج شدن در این وانفسای بیكاری و اینكه از این منبع در آمد و گذران زندگی یومیه محروم نشوند به فشارهای سخت معیشتی و خالی بودن سفره‌هایشان فعلا به اجبار تن داده‌اند اما یكی از كارگران نفت گفته است تحمل فشارها برای كارگران ادامه دار نخواهد بود و در صورتی كه به خواسته‌های به حق كارگران منجمله پرداخت حقوق معوقه آنها رسیدگی نشود اعتراض خواهند كرد.
***
وضعیت حقوق كارگران كارخانه ریخته گری ساوه
در خبرها درباره كارخانه ریخته گری ایران واقع در ساوه آمده است كه این کارخانه ٣٠٠ کارگر دارد که بیش از ١٠٠ نفر از آنان را کارگران قراردادی تشکیل می‌دهد. این کارگران سختترین کارها را انجام می‌دهند اما نه تنها بیمه نیستند بلکه حقوقی هم که به آنان تعلق می‌گیرد، کمتر از حد پایه است.
***
اخراج و نپرداختن دستمزدهای کارگران کارخانه ریسندگی ناب ریس قزوین
در خبرها درباره كارخانه ریسندگی ناب ریس قزوین آمده است كه این کارخانه که تولید کننده انواع نخ می‌باشد و حدود ١٨٠ كارگر داشت و بیش از ١٠٠ نفر را اخیرا اخراج كرده است، اکنون تنها با ٢٠ درصد ظرفیت کار می‌کند. در ادامه آمده است: علاوه بر این سایر کارگران شاغل در این کارخانه اکنون مدت ٢ ماه است که از دریافت دستمزدهای خود محروم مانده‌اند.
***
حقوق كارگران كارخانه اشی مشی پرداخت نمی‌شود
كارخانه اشی مشی واقع در رشت دو ماه است كه حقوق كارگران خود را پرداخت نكرده است. این كارخانه برای ساكت كردن كارگران معترض،به كارگران مرخصی اجباری داده است.
***
کارگران متروی اهواز ٧ ماه حقوق نگرفته اند
در خبرها آمده است كه ٤٠٠ تن از کارگران قطار شهری اهواز (مترو) که برای شرکت کیسون کار می‌کنند ٧ ماه است حقوق نگرفته‌اند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

٨٠ درصد مردم به دنبال شغل دوم هستند
خبرگزاری دولتی مهر از قول هقان كیا، عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نوشته است: متاسفانه بسیاری از افراد در حال حاضر شاغل محسوب می‌شوند که کل دریافتی آنها از حداقل دستمزد ٣٣٠ هزار تومان تا ٤٠٠ هزار تومان در ماه است و طبیعی است که چنین دریافتی‌ای نتواند هزینه‌های ماهیانه آنها را تامین کند. در ادامه می‌گوید: به جرات می‌توان گفت امروز ٨٠ درصد از کارگران شاغل در محیطهای بنگاهی و تولیدی به شغل دوم فکر میکنند.
***
نیمی از كارگران شهرك صنعتی عباس آباد تهران اخراج شده اند
در خبرها آمده است كه شهرك صنعتی عباس آباد در تهران به دلیل گران شدن مواد اولیه و حامل‌های انرژی به حالت نیمه تعطیل در آمده است و كارخانجات و كارگاههای این شهرك صنعتی نیمی از كارگران خود را اخراج نموده‌اند.
***
پلمپ دها واحد صنفی و قهوه خانه در شهر سنندج
در خبرها آمده است كه همزمان با تشدید فشارهای امنیتی در شهر سنندج، دستگاه انتظامی و اداره اماکن رژیم دستکم ٢٢ واحد صنفی و قهوه خانه واقع در نقاط مختلف این شهر را پلمپ کرده‌اند.
***
اخراج قریب الوقوع کارگران در مجتمع صنعتی سما
در خبرها آمده است كه کارفرمای مجتمع صنعتی سما که در شهر سنندج واقع شده و دارای ٦٠ کارگر می‌باشد، در آستانه برپایی تجمع اعتراضی کارگران نسبت به عدم پرداخت ٣ ماه دستمزدهای معوقه و عیدی و پاداش سال جاری، به بهانه گرمای هوا و ماه رمضان اقدام به تعطیلی کارخانه کرده و گفته می‌شود، احتمال تعطیلی کامل این کارخانه و اخراج کارگران شاغل در آن وجود دارد.
***

ناامنی محیط كار

افزایش بی‌سابقه شمار سوانح در تاسیسات نفتی ایران
رادیو فارسی صدای آلمان گزارشی از افزایش سوانح كار در تأسیسات نفتی ایران منتشر كرده است. در این گزارش با رجوع به آمار دولتی رژیم اسلامی و اینكه هر ماه یك انفجار مرگبار در این صنعت رخ می‌دهد، آمده است كه تنها در ١٧ ماه گذشته در سوانح مختلف صنایع نفت ٣٠ نفر کشته و بیش از ١٠٠ نفر مجروح شده‌اند. در ادامه می‌نویسد: "فرسایش قطعات، عدم رعایت استاندارهای ایمنی و ضعف مدیریت در این بخش، حوادث مرگبار مختلفی را در یک سال و ٥ ماه اخیر رقم زدند." در این گزارش با اشاره به شدید شدن ابعاد سوانح كار در این بخش از صنعت آمده است: "مرگبارترین حواث مربوط به آتش سوزی دو مجتمع پتروشیمی پردیس یک و خارک در سال ٨٩ بود که موجب مرگ ٨ تن از کارکنان صنعت نفت و سوختگی بیش از ٥٠ درصد بیش از سه تن دیگر از کارکنان این مجتمع‌ها شد." به دو انفجار در پالایشگاه آبادان اشاره می‌كند و می‌نویسد: "در پنج ماه نخست سال ١٣٩٠ پنج حادثه در صنایع نفت و گاز رخ داده است." در ادامه به دروغهای مقامات رژیم می‌پردازد و می‌نویسد: "در حالی که منابع غیررسمی خبر کشته شدن ٧ تن در این حادثه را منتشر کردند منبع رسمی تنها مرگ یک تن و زخمی شدن ٢٩ نفر دیگر را تأیید کردند." به دو انفجار در مجتمع پتروشیمی بندرامام و مرگ دو تن از كاركنان این مجتمع بر اثر گازگرفتگی در یكی از سیلوهای واحد پلی اتیلن سنگین در آنجا اشاره می‌كند. در ادامه می‌نویسد: "یک ماه پس از سانحه در پتروشیمی بندر امام، دو تن از کارکنان پالایشگاه تهران به دلیل شکسته‌شدن بوم جرثقیل مصدوم شدند. همزمان در پتروشیمی کرمانشاه نیز یک کمپرسور دچار آتش‌سوزی شد." می‌نویسد: "صنعت نفت و گاز ایران علاوه بر عدم رعایت استاندارهای ایمنی بارها نیز هدف حملات افراد ناشناس قرار گرفته است. از جمله این حوادث انفجارهای پی‌ در پی در خطوط انتقال گاز است." در همین رابطه می‌نویسد: "در ٧ مرداد سال جاری ابتدا خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه منفجر شد. درست یک هفته بعد از آن یک خط لوله انتقال نفت نزدیکی شهر شوش دچار آتش‌سوزی شد. ... خطوط قم، فرودین ماه ٩٠ برای دومین بار دچار حادثه شد."
***
٢٦ کارگر کرمانیت به بیماری مزمن ریوی مبتلا شدند
در خبرها آمده است كه با وجود اینكه آزبست سالهاست از سوی جوامع بهداشت جهانی بعنوان یكی از مهمترین عوامل بروز سرطان معرفی و استفاده از آن ٥٠ سال است كه در صنایع ممنوع شده است اما کارخانه کرمانیت در شهر کرمان همچنان از آن استفاده می‌كند. در ادامه این خبر آمده است كه اكنون توسط مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمان اعلام می‌شود که به دلیل خطرات ناشی از کار در این کارخانه ٢٦ نفر از کارگران به بیماری ریوی ناشی از گرد و غبار گرفتار شده‌اند که چهار نفر از مبتلایان طی یک سال گذشته دچار بیماری شده‌اند.
***
مرگ یك كارگر و آسیب دیدن شدید ٢ كارگر دیگر
در خبرها آمده است كه هنگامی که ٣ كارگر مشغول تخریب ساختمان قدیمی واقع در مسعودیه تهران بودند ناگهان نیمی از سقف که تخریب نشده بود فرو ریخت و هر سه كارگر در زیر آوار مدفون شدند. دو نفر از كارگران در لحظات اولیه با كمك همسایگان از زیر آوار خارج شده بودند و آتش‌نشانان پس از مشخص كردن محل دقیق نفر سوم او را هم که سر و صورت و قفسه سینه‌اش به شدت آسیب دیده بود از زیر آوار بیرون آوردند که امدادگران اورژانس پس از معاینات لازم مرگ وی را تائید واعلام کردند.
***
مرگ یك كارگر در كارخانه ساسان
اتحادیه آزاد كارگران ایران خبر داد كه روز جمعه گذشته کارگری بنام داوود حیدری بخاطر عدم وجود استاندارد ایمنی به قعر چاهی در داخل کارخانه ساسان میرود که بر اثر گاز گرفتگی خفه شده و جان می‌سپارد. یکی از موارد اعتراض کارگران این هفته این كارخانه عدم صدور برگه حادثه در صورت وقوع حادثه برای کارگران می‌باشد. مدیریت کارخانه در قبال ایمنی کارخانه و حوادث کار هیچ گونه مسئولیتی به عهده نمیگیرد و در صورت وقوع حادثه کارگران به حال خود رها میشوند.
***
بروز یک حادثه دیگر در پتروشیمی عسلویه
در خبرها آمده است كه روز دوشنبه ١٧ مرداد به دلیل پارگی یکی از مخازن آمونیاک در مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه، سازمانهای امدادی این منطقه به حالت آماده باش در آمدند و کارکنان برخی از واحدهای فعال در آن تخلیه شدند. خبرگزاری مهر از بالا بودن دمای آمونیاک تزریق شده به این مخازن كه باعث پاره شدن آنها شده خبر داده و به گفته شده است كه در صورت انفجار این مخازن خطر بروز انجماد تا شعاع سه کیلومتری وجود دارد. لازم به یادآوری است که در ١٣ مرداد سال گذشته، آتش سوزی و انفجار در مجمتع پتروشیمی پردیس باعث شد که حداقل ٦ کارگر جان خود را از دست بدهند یا دچار سوختگی شدید شوند.
***
شرایط خطرناک شغلی و تهدید به اخراج کارگران شرکت فولاد کاویان
بر اساس خبر منتشر شده رئیس بخش خدمات شرکت فولاد کاویان، کارگرانی را که از انجام کارهای پر خطر سر باز می‌زنند، تهدید به اخراج می‌کند. در ادامه آمده است كه کارفرمای این شرکت کارگران را وادار می‌سازد تا در شرایط خطرناکی که گاز متان و پسمانده‌های صنعتی جان کارگران را تهدید می‌کند و از کمترین امکانات و تجهیزات ایمنی و مناسب کاری برخوردار نیستند، مشغول به کار شوند. کارگرانی که از انجام اینگونه کارهای خطرناک سر باز می‌زنند تهدید به اخراج می‌شوند.
***
مرگ ٢ تن از کارگران شرکت قطار شهری اهواز
در خبرها آمده است كه ٢ تن از کارگران شركت قطار شهری اهواز حین كار جان خود را از دست دادند.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

بلاتکلیفی افشین اسانلو
در خبرها آمده است كه فعال کارگری افشین اسالو مدت ٩ ماه است که به صورت بلاتکلیف در بند ٣٥٠ زندان اوین بسر می‌برد. علاوه بر این دستگاه‌های امنیتی رژیم با مرخصی ایشان برغم گذشت ٩ ماه از بازداشت کماکان مخالفت می‌کنند.
افشین اسالو که اول آذر سال ٨٩ در ترمینال جنوب توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، پس از تحمل فشارهای فراوان در دوران بازجویی در بندهای ٢٠٩ و ٢٤٠، دچارهای آسیبهای جدی شده است بطوری که بر اساس نظر پزشکان زندان نیاز به انجام عمل جراحی در بیمارستانی بیرون از زندان دارد.
***
ابلاغ حکم اخراج رسول بداقی
در خبرها آمده است كه حکم اخراج رسول بداقی، معلم زندانی، از آموزش و پرورش به خانواده و وکیل مدافع وی ابلاغ شده است. در این حکم علت اخراج ایشان غیبت، حضور در تجمعات اعتراضی فرهنگیان، فعالیت علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است.
فروزان علی‌زاده، همسر رسول بداقی درباره اخراج همسرش می‌گوید: برای ایشان ٦ سال حکم زندان صادر کرده‌اند، و حالا به همین دلیل و به خاطر عدم حضورش در کلاس و مدرسه، اخراج‌اش کرده‌اند؛ دلایل دیگر هم همان اتهاماتی است که به خاطرش به ٦ سال حبس محکوم شده، حالا با‌‌ همان دلایل اخراج هم شده است؛ مثل فعالیت علیه نظام و اقدام علیه امنیت. همان‌هایی که همه جا برایش نوشته‌اند.
***
تشدید فشارها بر فعالین کانون صنفی معلمان کردستان
در خبرها آمده است كه دستگاه امنیتی رژیم فشارهای خود علیه فعال کانون مذکور مختار اسدی را به شدت افزایش داده است. نامبرده که از فعالین جنبش حقوق معلمان و دانش آموزان می‌باشد پس از سالها تبعید، چندین ماه انفصال از خدمت، بارها بازداشت و بازجویی و ماهها حبس در زندانهای رجایی شهر کرج و اوین، همچنان تحت فشارهای امنیتی قرار دارد. دستگاه امنیتی رژیم با وجود اینکه اعضای خانواده مختار اسدی در شهر سنندج ساکن هستند از انتقال وی از شهر کرج به سنندج مخالفت می‌نمایند.
***
دستگیری یک معلم در اصفهان
در خبرهای این هفته آمده است كه فرشاد ضیایی معلم بازنشسته در زرین شهر اصفهان به دلیل مشاركت در فعالیتهای معلمان توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
***
تبعید دو تن از معلمان شهر سقز
در خبرها آمده است كه حامد دنیایی از معلمان شهر سقز از سوی دادگاه هیئت بدوی تخلفات اداری استان کردستان به ٥ سال تبعید از شهر سقز به استان کرمان محکوم شده است. وی به داشتن ارتباط با احزاب مخالف رژیم و انجام فعالیت‌‌های صنفی و فرهنگی متهم شده است. حامد دنیایی در سال گذشته نیز حدود ٢ ماه را در اداره اطلاعات شهر سقز در بازداشت به سر برده است.
همچنین کامل فتاحی یکی دیگر از معلمان شهر سقز که پیشتر به علت فعالیتهای مدنی و صنفی نزدیک یک ماه را در اداره اطلاعات سقز در بازداشت به سر برده بود طی حکمی به ٢ سال تبعید از سقز به شهر یاسوج محکوم شده است.
***
ممانعت از برگزاری مراسم یادبود عضو انجمن صنفی معلمان در سنندج
در خبرها آمده است كه برگزاری مراسم یادبود رضا حاتمی، از اعضای فعال انجمن صنفی معلمان كردستان در سنندج كه هفته گذشته در یك حادثه تصادف جان خود را از دست داد، با دخالت نیروهای سركوب رژیم اسلامی لغو شد. این مراسم یادبود كه برای روز دوشنبه ١٧ مرداد فراخوان داده شده بود، از طرف انجمن صنفی معلمان كردستان ترتیب داده شده بود.
***
اخراج یک خبرنگار به دلیل تهیه گزارش از اعتراضات کارگری
در خبرهای این هفته آمده است كه مقامات رژیم در صدا و سیمای مرکز آبادان یک خبرنگار را به ‌دلیل اینکه از اعتراضات کارگران پالایشگاه و شهرداری آبادان به ‌طور زنده گزارش تهیه کرده بود، اخراج کردند. در گزارش زنده ایشان سخنان کارگران معترض در رابطه با سطح پایین دستمزدها، حقوقهای عقب ‌افتاده و بالا بودن نرخ تورم منعکس شده بود.
***
خبر آزادی سید بیوک سید لر
بنا به خبر كه کمیته حمایت از شاهرخ زمانی منتشر كرده است، روز شنبه ٢٢ مردادماه سید بیوک سیدلر از زندان تبریز آزاد گردید. سید بیوك یکی از فعالین کارگری است که همراه با شاهرخ زمانی و محمد جراحی و دو دانشجو دیگر در تبریز توسط وزارت اطاعات دستگیر شده بود.
***

معلمان

اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه معلمان
برخی از معلمان و آموزگاران حق التدریسی در یك اعتراض به خبرگزاری حکومتی مهر گفته‌اند، علیرغم وعده‌های داده شده به آنان توسط مقامات آموزش و پرورش، دستکم ٦ ماه حقوق و اضافه کاری شماری از معلمان شاغل در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران تاکنون پرداخت نشده است.
***
تجمع معلمان جلوی مجلس اسلامی
خبرگزاری دولتی فارس نوشت: جمعی از معلمان شركتی آموزش و پرورش صبح روز یكشنبه ٢٣ مرداد در اعتراض به نحوه اعلام نتیجه آزمون استخدامی آموزش و پرورش و عدم جذب نیروهای شركتی در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع كردند. نیروهای شركتی وزارت آموزش و پرورش برای چندمین بار است كه مقابل مجلس و در اعتراض به عدم جذب خود تجمع می‌كنند.
***

اطلاعیه

بیانیه اعلام موجودیت اعضای هیئت موسس برای تشکیل سندیکای کارگران زن شرکت کیف و کفش زنانه ی مهرانه شوشتر
کارگران و فعالان جنبش کارگری ایران درود بر شما
این بیانه ی اعلام موجودیت هیئت موسس برای تشکیل سندیکای کارگران زن شرکت تولیدی کیف و کفش مهرانه شوشتر است. ما کارگران این شرکت تولیدی از تبعیضی که بواسطه ی زن بودنمان بر ما روا داشته‌اند همواره در رنج بوده‌ایم و بر علیه آن مبارزه کرده‌ایم اما این مبارزه به دلیل متشکل نبودن و نداشتن ارتباطات لازم با فعالین کارگری و اورگانها و سازمان‌های بین المللی کارگری به جایی نرسیده است. ما در حالت مساوی به لحاظ کاری و شغلی نسبت به مردان حقوق بسیار کمتری میگیریم و تازه از اهرم حجاب نیز در محیط کار به عنوان حربه‌ای برای سرکوب ما کارگران زن استفاده می‌شود. با خود متعهد شده‌ایم که برای تساوی حقوق و برداشتن تبعیض و رسیدن به اهداف و مطالبات طبقاتی مشترک تلاش کنیم. ما در این راه به یاری همه ی کارگر و فعالین کارگری و نهادهای بین المللی کارگری نیازمندیم. امیدواریم روزی برسد که مسئولین محترم کشورمان رعایت حق و حقوق همه ی کارگران به خصوص کارگران زن را بر طبق موازین پذیرفته شده ی کارگری بین المللی سرلوحه ی کار خود قرار دهند.
با تشکر
اعضای هیئت موسس برای تشکیل سندیکای کارگران زن شرکت کیف و کفش زنانه ی مهرانه شوشتر
سارا محمدی، زهرا نظری، لیلا میرزایی، مینا نوروزی، پروانه کاظمی
***


اخبار بین المللی

آمریکا: اعتصاب ٤٥ هزار کارمند شرکت مخابرات Verizon
به گزارش روزنامه واشنگتن پست حدود ٤٥ هزار نفر از كاركنان شركت مخابرات "وریزون" آمریكا از ایالت ماساچوست گرفته تا واشنگتن پس از شكست مذاكرات در خصوص قراردادهای جدید روز یکشنبه ٧ اوت اعتصاب سراسری برگزار كردند. بنابر این گزارش، اعتصاب كاركنان شركت مخابرات آمریكا خدمات تلفن ثابت و همچنین خطوط اینترنت در سراسر آمریكا را مختل كرده است. كاركنان این شركت مخابراتی كه بزرگترین شركت مخابراتی در آمریكا به حساب می‌آید، و عضو اتحادیه كاركنان مخابرات آمریكا نیز هستند صبح روز گذشته در ساختمان‌های این شركت در ایالت نیویورك با به تن كردن لباس‌هایی قرمز رنگ و در دست گرفتن پلاكاردهایی در حمایت از مشاغل اقشار متوسط جامعه آمریكا دست به راهپیمایی زدند. بنا بر این گزارش، قرارداد این تعداد از كاركنان این شركت روز شنبه منقضی شده بود و این شركت موفق نشده است در مذاكرات خود با اتحادیه‌های كارگری و شركت‌های خود در فیلادلفیا و نیویورك به توافق برسد. اتحادیه كارگران مخاربرات آمریكا در بیانیه‌ای اعلام كرد: حتی در آخرین ساعات كه قراردادها در حال انقضا بود، شركت وریزون همچنان به تلاش خود برای حذف برخی حقوق و مزایای كارمندان خود كه بیشتر از قشر متوسط جامعه آمریكا هستند، ادامه داد.
بر اساس این گزارش، شركت وریزون در ایالت‌های كانكتیكات، كالیفرنیا، دلآور، فلوریدا، مریلند، ماساچوست، نیوجرسی، نیویورك، پنسیلوانیا، رود آیلند، تگزاس و ویرجینیا خدمات ارتباطات از راه دور ارائه می‌دهد.
***
آفریقای جنوبی: اعتصاب بیش از ٤٠ هزار کارگر نظافتچی
به گزارش The New Age روز دوشنبه ٨ اوت بیش از ٤٠ هزار کارگر نظافتچی که مسئول نظافت بیمارستانها، فروشگاه‌ها و ادارات و موسسه‌های دولتی هستند با خواست عمده افزایش دستمزد دست از کار کشیدند. آنها خواهان حداقل دستمزد ٤٢٠٠ رند در ماه، یکماه دستمزد اضافه بابت پاداش و ٨ ساعت کار در روز هستند. اغلب این کارگران را زنان تشکیل میدهند که با درآمد کم و سا عات طولانی‌مشغول کار هستند. Zandile Maga زنی‌٣٦ ساله می‌‌گوید: من به تنهائی سرپرستی خانواده را به عهده دارم. صاحب ٣ فرزند هستم و فقط ١٨٠٠ رند در ماه درآمد دارم. من با این پول به هیچوجه از پس مخارج زندگی‌مان بر نمی‌‌آیم. اتحادیه‌های کارگری خوب کاری میکنند که برای بهبود زندگی ما مبارزه میکنند.
***
شیلی: اعتراض گسترده دانش آموزان به سیستم آموزشی‌
به گزارش رویترز روز سه شنبه ٩ اوت پایتخت شیلی، سانتیاگو، و چندین شهر دیگر شیلی شاهد اعتراضات وسیع دانش آموزان و دانشجویان به سیستم آموزشی این کشور بود. آنها خواهان هزینه کردن بیشتر دولت بابت آموزش و حق تحصیل مجانی و برابر برای همه هستند. این اعتراضات از ٢ ماه قبل شروع شده و همچنان با قدرت به پیش میرود. در سانتیاگو حدود ٨٠ هزار نفر به خیابان آمدند و تعدادی از آنها با پلیس درگیر شدند. پلیس اعلام کرده است که ٢٧٣ معترض بازداشت و ٢٣ نیروی پلیس مجروح شده‌اند. از تعداد مجروحین معترض گزارشی نشده است. Manuel Rojas یک جوان ١٨ ساله می‌‌گوید: مسلم است که من می‌خواهم به دانشگاه بروم ولی خانواده من این پول را ندارند که برای من هزینه کنند. وی ادامه میدهد که Pinera (رئیس جمهور شیلی) نماینده طبقه ثروتمند جامعه است و ما برای زندگی خودمان که نمیتوانیم از پس آن بر بیائیم، میجنگیم.
***
مصر: پاسخ کارگران به قانون ممنوعیت اعتصاب
به گزارش Ahram Online به نقل از گزارشی که توسط سازمان "فرزندان کره زمین برای حقوق بشر" منتشر شده، مصر در ماه ژوییه شاهد ٢٢ تحصن، ١٩ اعتصاب، ٢٠ راهپیمایی، ١٠ اعتراض و ٤ اعتراض کوتاه مدت توسط کارگران بود. این گزارش می‌‌گوید تعداد کل اعتراضات نسبت به ماه قبل تقلیل یافته ولی تعداد اعتصابات افزایش داشته است و کارگران با قدرت بیشتری وارد عمل شده‌اند. بر طبق این گزارش با وجود اعلام قانون ممنوعیت اعتصاب و محکوم شدن ٥ کارگر در ماه ژوییه هر کدام به یکسال زندان تعلیقی بخاطر شرکت در اعتصاب، این قوانین و تهدیدات نتوانسته تاًثیری بر اعتراضات کارگران داشته باشد.*