١٨  مرداد  ١٣٩٠ -  ٩   اوت  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٩

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهیاعتصاب و اعتراض

کارگران پالایشگاه آبادان تهدید به اعتصاب كرده اند
طبق خبر منتشر شده از آبادان حدود ١٦٠٠ تن از كارگران پالایشگاه آبادان با نوشتن نامه‌ای به نمایندگان مجلس اسلامی هشدار دادند در صورت عدم تحقق مطالباتشان دست به اعتصاب خواهند زد.
***
گزارش تجمع کارگران شرکت مخابرات راه دور و ضرب و شتم خبرنگاران
یکی از کارگران مخابرات راه دور شیراز گفته است: به مشکلات ما کارگران در رسانه‌ها پرداخته نمی‌شود و خبرنگاران هم مرعوب تهدیدهای موجود شده‌اند. با انبوهی مشکل معیشتی و امنیتی و تهدیدات مختلفی که به جان خریده بودیم برای حل مشکل ٢٦ ماه حقوق معوقه و تعیین تکلیف وضعیت شغلی مان، به تهران و مقابل مجلس و نهاد ریاست جمهوری رفتیم. اما مقامات دولتی مانع انعكاس اعتراض این خبر شدند. او می‌افزاید: طی ٥ روزی که در تجمع بودیم ما را وادار کردند که یونیفورم سفیدی بر تن کنیم تا از پیوستن مردم به صفوف ما جلوگیری گردد. جلوی هر خبرنگار را میگرفتند و حتی مردم عادی و عابر پیاده که با موبایل خود از ما عکس می‌گرفتند را مورد بازخواست قرار داده و دوربین و عکس مورد نظر را از آنها می‌گرفتند. من خودم شاهد ضرب و شتم یک خانم خبرنگار توسط مامورین بودم که فقط از تجمع کارگران مخابرات راه دور مقابل نهاد ریاست جمهوری گزارش تهیه میکرد.
روز ١٢ مرداد هم خبر دیگری از اعتراض و تجمع بیش از ٣٥٠ تن از این كارگران مقابل استانداری فارس منتشر شد. این کارگران برای ساعاتی مسیر میدان امام حسین تا بلوار آزادی را مسدود کردند. این كارگران در طی مدت اعتراض روز ١٢ مرداد خود شعار می‌دادند: حق و حقوق کارگر پرداخت باید گردد، زندگی معیشت، حق مسلم ماست.
***
اعتصاب كارگران شركت آهنگری تراكتور سازی ادامه دارد
در خبرهای روز ١٤ مرداد آمده بود كه اعتصاب بیش از ٨٠٠ كارگر شركت آهنگری تراكتور سازی تبریز ادامه دارد و وارد دهمین روز خود شد. اعتراضات این کارگران از تیرماه امسال بصورت نامنظم شروع شده و از اول مرداد بعد از چندین بار وعده مسئولین و عدم رسیدگی به مطالبات کارگران به اعتصاب کل کارگران منجر شد. کارگران این شرکت با لیست کردن مطالبات خود در ١١ بند، نظیر پرداخت به موقع حق بیمه کارگران، محسوب کردن شرایط سخت و زیان آور هنگام بازنشستگی، اضافه کردن مدت قرارداد کارگران و کارکنان قراردادی شرکت، پرداخت بهره وری‌های معوقه، پرداخت کامل حقوق در پایان هر ماه خواهان رسیدگی به مطالبات خود هستند. كارگران گفته‌اند كه از جانب مقامات و مامورین تهدید به اخراج شده‌اند اما تا به تمامی خواسته‌هایمان نرسیم به اعتصاب خود ادامه میدهیم.
***
تجمع اعتراضی کارگران ساختمانی در سنندج
بنابه خبر منتشر شده روز ١١ مرداد، حدود ٤٠٠ نفر از کارگران ساختمانی در اعتراض به اجرا نشدن طرح موسوم به بیمه کارگران ساختمانی در مقابل شعبه ٢ بیمه تامین اجتماعی در چهارراه انقلاب شهر سنندج تجمع کردند. این تجمع از ساعت ٨ و نیم صبح شروع و تا ساعت ١٠ ادامه داشت که با دخالت نیروی‌های انتظامی پایان یافت. در ادامه این خبر آمده است: سازمان تامین اجتماعی، ماهانه مبلغی را به عنوان حق بیمه از این کارگران دریافت کرده اما در بیمه کردن کارگران هیچ اقدامی انجام نداده است. تجمع کنندگان طی امضا طوماری خواهان صدور دفترچه بیمه شده و اظهار داشتند در صورت عدم پاسخ گویی و عدم رفع مشکلشان دوباره به تجمع اعتراضی خود ادامه خواهند داد. در خاتمه ٢ نفر از کارگران به عنوان نماینده به داخل اداره بیمه رفته و بدون نتیجه بازگشتند و مسئولین بیمه تامین اجتماعی کارگران را تهدید به سركوب کردند. در نتیجه اعتراض کارگران، برخی از مسئولین سازمان تامین با حضور در جمع کارگران وعده دادند که تا روز شنبه به مشکل آنان رسیدگی خواهد شد. کارگران اعلام کردند که اگر به مشکلشان رسیدگی نشود بار دیگر دست به تجمع خواهند زد.
***
تجمع اعتراضی کارگرانی که بیکار شدند
کارگران شرکت آردل كه تولید كننده لوازم خانگی میباشد و در اولین روز رمضان توسط بانک تجارت اخراج شدند، در مقابل شعبه مرکزی این بانک واقع در تقاطع خیابان‌های موسوی – طالقانی تجمع اعتراضی برپا کردند.

در خبر دیگری در این خصوص آمده است كه با حكم دادستانی و توسط نیروی انتظامی دستگاههای اصلی كارخانه روز ١٢ مرداد باز شد و در پی اعتراض كارگران تعدادی از آنها مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی قرار گرفتند. لازم به یادآوری است كه این كارخانه ٣ روز قبل از این ضرب و شتم بدنبال بالا آوردن بدهی و عدم توانائی در پرداخت آن، دستگاههای بزرگ و اصلی این كارخانه توسط بانك تجارت به مزایده گذاشته میشود و به مبلغ ناچیزی بفروش می‌رسند. كارگران روز دوشنبه در اعتراض به این موضوع و تعطیل شدن كارخانه و بیكار شدن خود در مقابل بانك تجارت تجمع اعتراضی برگزارمیكنند و هیچ جوابی نمیگیرند. روز سه شنبه تعداد ١٠٠ نفر از كارگران مجددا در مقابل مجلس اسلامی تجمع اعتراضی برپا كردند و بعد از صحبت با محجوب دبیركل خانه كارگر رژیم هیچ جوابی نمیگیرند.
***
یورش به تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان
در خبرها آمده است كه روز ١٢ مرداد کارفرمای شرکت ساختمانی پالایشگاه آبادان که یکی از بزرگترین شرکتهای پیمانکار ساختمانی در این پالایشگاه می‌باشد، ١٥٠ نفر از کارگران شاغل در این شرکت را از کار اخراج کرد. این اقدام کارفرما با تجمع اعتراضی کارگران اخراجی در مقابل دفتر ساختمان مرکزی روبرو شد، اما ماموران حراست پالایشگاه به تجمع اعتراضی کارگران یورش بردند و آنان را متفرق ساختند.
***
تجمع اعتراضی ٢٠٠ نفر از كارگران نساجی قائمشهر بدلیل حقوق معوقه
یكی از كارگران نساجی قائمشهر گفته است: روز ١١ مرداد از ساعت ٨ صبح تا ١٢ ظهر ٢٠٠ نفر از كارگران كارخانه نساجی قائمشهر شماره ٢ در محل كارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان پرداخت شدن حقوق معوقه خود شدند. وی همچنین گفته است كه ١٠ مرداد جلسه‌ای در تهران برگزار شده است كه به حقوق معوقه كارگران رسیدگی شود ولی هیچ جوابی بعد از این جلسه به آنها داده نشده است و كارگران نیز تا حقوق خود را دریافت نكنند همچنان به تجمع اعتراضی خود ادامه خواهند داد.
***
تجمع کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر و هفت‌تپه در مقابل مجلس اسلامی
جمعی از کارگران نی‌بر شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر و هفت تپه صبح روز ١١ مرداد مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. ایسنا گفته است كه این كارگران با هدف تحقق وصل بیمه كارگران و بازگشت به كار برخی دیگر از كارگران اخراجی تجمع كرده‌اند. در ادامه آمده است كه این كارگران بعد از وعده و وعیدهائی برای بررسی و رفع مشكلاتشان به اعتراض خود پایان دادند.
***
تجمع اعتراضی كارگران مجتمع گوشت فارس
روز شنبه ١٥ مرداد گزارش شده بود كه روز یكشنبه كارگران مجتمع گوشت فارس كه بیش از ٨٠ نفر را شامل میشوند از ساعت ٩ صبح مقابل استانداری فارس تجمع خواهند داشت. كارگران پلاكاردهایی مبنی بر اعتراض به ١٨ ماه سردوانده شدن، حقوق نگرفتن، بازنشسته نشدن، شرمنده بودن بخاطر سفره خالی و تامین نكردن مایحتاج فرزندان خود آماده كرده بودند.
***
اخراج و اعتراض کارگران شرکت متک در اصفهان
ایلنا در اخبار این هفته خود گفته است كه شركت متك واقع در اصفهان اقدام به اخراج ٥٠ تن از كارگران این شركت كرده است. کارگران اخراجی در اعتراض به این موضوع نامه‌ای به دفتر ریاست جمهوری رژیم نوشته‌اند که در پی آن به استانداری اصفهان ارجاع داده شدند اما استانداری به شکایت آنان هیچ ترتیب اثری نداده است.
***
كارگران كارخانه چینی البرز قزوین ٢٤ ماه حقوق نگرفته اند
در خبرها آمده است: كارخانه چینی البرز قزوین كه دارای ٤٠٠ كارگر بود و ظروف چینی آن به كشورهای خارجی نیز صادر میشد، در اسفند سال ٨٨ با حكم انحلال شركت بصورت تعطیل در آمد و مطالبات كارگران آن هنوز پرداخت نشده است. این شركت اكنون بصورت كامل پلمپ شده میباشد و فقط چند نگهبان از آن ٤٠٠ نفر كارگر باقی مانده‌اند و هر روز حدود تعدادی كارگر مقابل شركت می‌آیند و پیگیر مشكلات و تعیین تكلیف وضعیت خود میشوند.
***
تجمع اعتراضی كارگران سبلان پارچه اردبیل
در خبرها آمده است كه کارخانه سبلان، بزرگترین تولید کننده پارچه در ایران که حدود ١٥٠٠ کارگر دارد، بطور رسمی تعطیل شد. یکی از کارگران این كارخانه در اردبیل گفته است، این کارخانه حدود ٢ سال پیش نیمی از کارگرانش را به علت عدم توانایی پرداخت حقوق اخراج کرده است. در ادامه آمده است: کارگران این کارخانه بخاطر حقوقهای معوقه و تعیین تکلیف آینده شغلی خود در روز اول مرداد مقابل کارخانه واقع در شهرک صنعتی شماره ٢ اردبیل تجمع اعتراضی برپا كردند.
***
تجمع اعتراضی جمعی از كاركنان وزارت صنعت، معدن و تجارت
در خبرها آمده است كه جمعی از کارکنان وزارت تازه تاسیس صنعت، معدن و تجارت، نسبت به وضعیت محاسبه حقوق و مزایای خود اعتراض کردند. در پی برگزاری این تجمع توسط کارکنان این سازمان، تعدادی از افراد تجمع کننده از سوی مسئولین این سازمان مورد بازخواست قرار گرفته و تهدید شده‌اند. سایر تجمع کنندگان عنوان کرده‌اند که در صورت برخورد با هر یک از کارکنان این سازمان، تجمع خود را در مقابل دفتر وزیر صنعت و معدن و تجارت تکرار و سپس به مقابل مجلس خواهند برد.
***
تجمع كارگران قطب صنعتی مورچه خورت در مقابل اداره كار استان اصفهان
بنابه اخبار منتشر شده، روز ١١ مرداد حدود ٢٠٠ نفر از کارگران منطقه صنعتی مورچه خورت در مقابل اداره کار اصفهان تجمع کردند تا نسبت به اخراج و بیکار شدن خود اعتراض نمایند. در ادامه آمده است: در پی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش سوخت و محصولات اولیه مورد نیاز و همچنین افزایش بهای گاز و برق در کمتر از ٢ ماه ٨٠ درصد کارخانه‌های این منطقه تعطیل شدند. در تمام این کارخانه‌ها تنها یک یا دو نگهبان حضور دارند که آنها هم چند ماهی است حقوق دریافت نکرده‌اند. به همین علت این کارگران تجمع اعتراضی برپا كردند تا به مشكل بیکاری چندین ماه حقوق معوقه رسیدگی شود. اما نیروهای انتظامی این کارگران را متفرق كردند.
***
بیش از ١٠٠٠ كارگر شركت آرتاویل تایر اردبیل ٧ ماه حقوق معوقه طلب دارند
بنابه اخبار منتشر شده از اردبیل، شركت آرتاویل تایر تولید كننده لاستیک رادیال تمام سیمی و تیوپ و تایر اتوبوس، مینی بوس و تراكتور كه دارای بیش از ١٠٠٠ كارگر و در جاده سردابه واقع میباشد دچار بحران گردیده و عملا ٧ ماه حقوق معوقه كارگران را نپرداخته كه موجب اعتراضات كارگران شده است.
***
عدم پرداخت دستمزدهای کارگران شهرداری کرج و اعتراض كارگران
در خبرها آمده است كه بیش از ٧٠٠ تن از كارگران شاغل در شهرداری شهریار كرج، ٢ ماه است كه دستمزدی دریافت نكرده‌اند. مقامات رژیم در این شهرداری در پاسخ به اعتراض کارگران اعلام کرده‌اند که شهرداری پول ندارد و هر کسی به وضع موجود معترض است می‌تواند از کار خود کناره گیری نماید.
***
اعتصاب رانندگان تاکسی در همدان
در خبرهای روز ١٢ مرداد آمده بود كه تاکسیرانان شهر همدان از ٤ روز پیش یک اعتصاب نامحدود در اعتراض به گرانی قیمت سوخت و عدم تناسب كرایه با گرانی سوخت و غیره را آغاز کرده‌اند.
***

اخراج و بیكارسازیها

هاشمی رفسنجانی: ٥٠ درصد صنایع غذایی کشور غیرفعال یا تعطیل هستند
هاشمی رفسنجانی اخیرا گفته است: کشور ما می‌تواند غذای چند کشور دیگر را به خوبی تامین کند، اما ٢٠ تا ٥٠ درصد صنایع غذایی کشور در حال حاضر غیرفعال یا تعطیل هستند.
***
بسیاری از كارخانه‌ها از سال ٩٠ اعلام ورشكستگی میكنند
در اخبار این هفته آمده است كه به دلیل گرانی در حمل و نقل و انرژی و غیره، بسیاری از كارخانه‌های ایران از سال ٩٠ به اینطرف دارند اعلام ورشكستگی میكنند.
***
تعطیلی گسترده واحدهای تولیدی در ایلام
در اخبار آمده است كه بدنبال بحران ناشی از سیاستهای اقتصادی رژیم اسلامی ٩٠ درصد کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در استان ایلام تعطیل شده‌اند.
***
تعطیل شدن كارخانجات متعددی در همدان
در خبرها آمده است كه طی ٤ ماه گذشته در سطح استان همدان به دلیل نبود بازار محصول و همچنین تحریمها و افزایش ناگهانی قیمتهای حاملهای انرژی در طرح هدفمند نمودن یارانه‌ها تعداد زیادی از کارخانه‌های همدان از جمله کارخانه فولاد ویان، کارخانجات تولیدی شیر پگاه، نوشابه سازی، چندین کارگاه کوچک و تعداد زیادی تولیدی کوچک و كارخانه فولاد جعفری در ملایر، رو به تعطیلی گذاشته‌اند. تعدادی از این كارخانجات به كارگران بیكار شده خود چند ماه حقوق بدهكارند.
***
كارگران در صنایع برودتی اخراج می‌شوند
گزارش شده است كه بدلیل مجموعه مسائل و مشكلاتی كه اغلب كارخانجات و واحدهای تولیدی لوارم برودتی و خانگی با آن مواجه هستند با مشكلات جدی در ادامه كار مواجه هستند و بخش زیادی نیز تعطیل شده‌اند. در این گزارش آمده است: در این صنعت بیش از ٩٩ درصد واحدهای تولیدی دولتی با مشكل مواجه هستند و اكثر كارخانه‌های خصوصی بیش از ٥٠ درصد از كارگران شان را اخراج كرده‌اند و هر روز كه میگذرد این وضعیت بدتر از روز قبل میشود.
***
كلیه كارخانجات و واحدهای صنعتی شوشتر نیمه تعطیل هستند
در خبرها آمده است كه كارخانه‌های تولیدی شهرك صنعتی شوشتر بعلت نبود آب و قطعی برق در حالت تعطیلی قرار دارند. این وضعیت باعث شده كه كلیه كارخانجات و واحدهای صنعتی این شهرك در گرمای ٦٠ درجه بدون آب و برق از كار و فعالیت روزانه خود بیفتند.
***
اخراج تمامی کارگران کارخانه شهد کوهرنگ
در اخبار آمده است كه در هفته گذشته تمامی ٧٥ نفر از کارگران کارخانه شهد کوهرنگ که تولید کننده انواع آبمیوه و آب معدنی است اخراج گردیدند. در ادامه آمده است كه در هفته گذشته در استان چهارمحال چندین کارخانه تعطیل شدند و شهد کوهرنگ هم بی بهره نماند كه تا چندی پیش این کارخانه که در منطقه شلمزار واقع است یکی از فعالترین واحدهای تولیدی منطقه بود. كارگران این كارخانه گفته‌اند كه سه ماه حقوق آنها پرداخت نشده است وهیچ امیدی برای راه اندازی مجدد وجود ندارد.
***
افزایش بیکاری در فلاورجان
در خبرهای این هفته در سایتهای دولتی آمده است كه خشكسالی ٤ سال گذشته موجب افزایش شدید بیكاری در فلاورجان به مرز ٢٠ درصد شده است. در ادامه آمده است: با توجه به اینكه زاینده رود از ٢ ماه گذشته تقریبا خشك شده و ٧٠ درصد مردم فلاورجان نیز كشاورزند، همین امر به بیكاری در فلاورجان دامن زده است.
***
تعطیلی و بیكاری كارگران صنایع گلپونه شوشتر
شركت صنایع غذایی گلپونه شوشتر كه بیش از ١٠٠ كارگر دارد تعطیل شد. با تعطیلی این كارخانه كارگران آن یز به خیل عظیم بیكاران پیوستند.
***
كارخانه شیر شوشتر هم تعطیل شد
در خبرها آمده است كه كارخانه شیر شوشتر كه بیش از ٤٠ كارگر داشت نیز به جرگه كارخانجات تعطیل شده پیوست.
***
كارخانه شكولات سازی شكوپارس تبریز هم تعطیل شد
در خبرهای مربوط به تعطیلی كارخانه در ایران، در این هفته آمده است كه كارخانه شكوپارس در تبریز كه دارای بیش از ٣٠٠ كارگر بود، بعد از طرح هدفمندی یارانه‌ها و چند برابر شدن هزینه سوخت و گاز و برق ورشكسته و بصورت كامل تعطیل گردید. یكی از كارگران معترض این كارخانه به كنایه گفت: منظور از هدفمندی یارانه‌ها این بود كه نابودی زندگی كارگران و اخراج آنها از كار را هدف گیری كند.
***
كارخانه درخشان ماكارون در شیراز تعطیل شد
در خبرها آمده است كه كارخانه درخشان ماكارون واقع در زرقان فارس كه دارای ١٥٠ كارگر بود بدلیل چند برابر شدن پول قبض برق و گاز شركت كه در پرداخت به موقع حقوق كارگران و تامین مواد ناتوان بوده و بحرانی گردیده بود اكنون تعطیل گردیده است.
***
کارخانه چرم مغان هم تعطیل شد
در خبرهای این هفته آمده است كه بعد از سه بار تعطیلی متناوب کارخانه چرم مغان بار دیگر تعطیل شد. هوشنگ خوش لحنی كه خبرگزاریهای رژیم از وی بعنوان مدیر مستعفی کارخانه چرم مغان اسم برده‌اند گفته است: این کارخانه دولتی بعد از پنج سال تعطیلی در سال ٨٦ فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ٨٧ رسماً تولیدات خود را از سر گرفت اما با استعفای اعضای هیئت رئیسه و مدیرعامل این کارخانه ٢ ماه است که بلاتکلیف رها شده است.
***
دامداری‌های یزد در آستانه تعطیلی
كاظم فرهمند، نماینده رژیم اسلامی از استان یزد در مجلس اسلامی گفته است: وضعیت دامداریهای کشور به علت بی‌توجهی دولت به این بخش و افزایش هزینه‌های تولید مطلوب نیست. میگوید: اگر دامداریها در آستانه تعطیلی قرار گیرند، علاوه بر بیکاری، کاهش تولید محصولات و فرآورده‌های دامی چشمگیر خواهد بود.
***
اظهارات نماینده‌ای از رژیم در باره بیكاری و ایمنی محیط كار
در خبرها آمده است كه مهدی عیسی زاده، نماینده رژیم در مجلس اسلامی از میاندوآب گفته است كه میزان بیكاری در مناطق مختلف كشور به ویژه آذربایجانغربی بالاست، لذا با وقوع اخراج و تعطیل شدن واحدهای تولیدی و مراكز صنعتی این آمار به اندازه ناخوشایندی دستخوش تغییر می‌شود. هم‌اكنون تعداد زیادی از كارخانجات به دلیل كمبود سوخت، نداشتن سرمایه در گردش و گران بودن منابع انرژی از جمله برق با مشكلات متعدد مواجه هستند لذا نه ‌تنها امكان جذب نیروی انسانی جدید وجود ندارد بلكه نسبت به تعدیل نیرو همچنین كاهش خطوط تولید هم اقدام میكنند. میافزاید: امروزه ایمنی و بهداشت كار به فراموشی سپرده شده است.
***
كارخانه دستمال كاغذی ارمغان بصورت نیمه تعطیل در آمد
یكی از كارگران كارخانه دستمال كاغذی ارمغان واقع در شهرك صنعتی زرقان فارس از بحرانی بودن كارخانه و به صورت نیمه تعطیل درآمدن آن خبر داد. میگوید: این كارخانه بعد از اخراج و تعدیل كارگران، حدود ٥٠ كارگر داشت و اكنون به حالت نیمه تعطیل در آمده و كارگران آن نگران آینده زندگی و وضعیت معیشت خود هستند.
***

دستمزد و حقوق پرداخت نشده

حقوق كارگران زن در كارخانه ماكارونی سازی تربت حیدریه تنها ١٢٠ هزار تومان است
یكی از كارگران تربت حیدریه گفته است: كارخانه ماكارونی سازی این شهر با بحرا ن مواجه شده و به زنان كارگر را با دستمزد بسیار كمتر بكار میگیرند و بدون توجه به قانون كار و حداقل دستمزدها، ماهیانه تنها ١٢٠ هزار تومان به این كارگران دستمزد میدهند.
***
کارگران شرکت رباط مخزن هنوز ٢ ماه از حقوق سال گذشته خود را دریافت نکرده اند
بنابر خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٤ مردادماه منتشر كرده است، کارگران کارخانه رباط مخزن واقع در جاده ساوه (قلعه میر) با بیش از ١٠٠ كارگر، ٢ ماه از حقوق‌های سال گذشته خود و نیز عیدی و پاداش سال گذشته را دریافت نکرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است: کارگران این کارخانه در پی پرداخت نشدن عیدی و حقوق شان در روزهای پایانی سال گذشته دست به اعتراض میزنند که متعاقب آن کارفرما حدود ٨٠ نفر را به بهانه اتمام زمان قرارداد اخراج میکند. پس از آن و در پی شکایت کارگران اخراجی، کارفرمای شرکت با اتلاف وقت و وعده و وعید مبنی بر بازگشت به کار پرداخت حقوقهای معوقه کارگران در مهرماه سال جاری، بخشی از کارگران را تشویق میکند که از شکایت شان صرف نظر کنند و برای جلب اعتماد کارگران تعدادی را به سر کار برمیگرداند اما کماکان مشکلات کارگران بجای خود باقیست.
***
دستمزدهای معوقه كارگران شرکت آرم فرم پرداخت نمی‌شود
در خبرها آمده است كه بیش از ١٥٠ نفر از کارگران شرکت آرم فرم در تهران بیش از ٣ ماه است که دستمزدها و مبالغ اضافه کاری ٣ ماه اردیبهشت، خرداد و تیر امسال را دریافت نکرده‌اند. اعتراضات این كارگران یا با تهدید به اخراج و بیکاری سرکوب می‌شود یا كارگران با وعده‌های دروغین سر دوانده می‌شوند.
***
گردن كلفت‌ها و لاشخورها حقوق كارگران نازنخ را نمی‌دهند
یكی از كارگران نازنخ گفته است: گردن كلفتها و لاشخورها در تهران نشسته‌اند ١٨ ماه حقوق كارگر نازنخ را نداده‌اند.
***
حقوق كارگران كیان تایر ٤ ماه است پرداخت نشده
در خبرها آمده است كه حقوق بیش از ١٢٠٠ تن از كارگران كارخانه كیان تایر ٤ ماه پرداخت نشده است.
***
٤ ماه حقوق كارگران شهرداری اهواز پرداخت نشده است
در خبرهای این هفته آمده است: كارگران شهرداری منطقه دوم اهواز ٤ ماه حقوق معوقه خود را دریافت نكرده‌اند. یكی از این كارگران گفته است: تنها در شهرداری منطقه ٢ اهواز بیش از ٣٠٠ كارگر پیمانی در قسمت فضای سبز، آتش نشانی، رفت و روب، سطلهای زباله و حمل زباله، سوپور خیابانها و ... كار میكنند.
***
٦ ماه حقوق معوقه كارگران شركت پروفیل ساوه
در خبرهای این هفته آمده كه ٢٠٠٠ كارگر شركت پروفیل ساوه كه دارای دو بخش پروفیل صفا و پروفیل ساوه است و هر دو متعلق به حاج آقا سلیمانی از بزرگترین سرمایه دارهای ایران میباشند، ٦ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند.
***
جلوگیری از بازنشسته شدن كارگران
در خبرها آمده است كه بیمه با بهانه‌های مختلف از بازنشسته شدن كارگران كارخانه پریفاف در تهران وابسته به شركت سیمان تهران و تولید كننده سمیان جلوگیری می‌كند. این در حالی است كه اغلب كارهای مربوط به این شركت كارهای سخت و زیان آور محسوب میشوند.
***
وعده‌های تو خالی به كارگرانی كه ٢٧ ماه حقوق نگرفته اند
در خبرها آمده است كه بیش از ١٥٠ تن از كارگران كارخانه سازمایه، تولید كننده آجر و سفال كه در منطقه پاكدشت تهران واقع است، ٢٧ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. طی این مدت هیچ پاسخی به كارگران داده نشده و مستمرا وعده و وعید داده میشود.
***
كارگران پوشینه بافت قزوین بیش از یك سال است حقوق دریافت نكرده اند
در خبرها آمده است كه ٧٠٠ كارگر كارخانه پوشینه بافت قزوین بیش از یك سال است كه بیكار شده و حقوق دریافت نكرده‌اند و این كارخانه اكنون به سیلوی گندم تبدیل شده است.
***

ناامنی محیط كار

اجساد دو چاه کن در چاه ١٢ متری
در خبرهای این هفته آمده است كه دو کارگر چاه کن روز ١١ مرداد در حیاط خانه مسکونی در منطقه لویزان مشغول حفر چاه فاضلاب بودند که با ریزش ناگهانی دیواره چاه در عمق ١٢ متری گرفتار شدند. جمشید شفیعی مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی گفته است: بعد از گذشت این مدت زمان قطعا آنها جان باخته‌اند. در آخرین خبر مربوط به این حادثه آمده است: نجاتگران آتش نشانی سرانجام پس از ٧٢ ساعت تلاش همه جانبه و بی وقفه موفق شدند جسم بی جان یکی از این کارگران را از زیر خروارها خاک خارج و از درون چاه بیرون آورند.
***
مرگ کارگر ساختمانی در سنندج
خبر منتشر شده از شهر سنندج حاكی است كه روز ١١ مرداد یک کارگر ساختمانی به نام کیوان فاتحی به دلیل نبود امکانات ایمنی در محل کار از یک ساختمان ٤ طبقه در دست احداث سقوط کرد و جان خود را از دست داد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

معلم محكوم به اعدام، عبدالرضا قنبری به وکیل دسترسی ندارد
در خبرهای روز ١٥ مرداد آمده است كه عبدالرضا قنبری دبیر و عضو هیئت علمی دانشگاه که در جریان حوادث پس از انتخابات سال ٨٨ دستگیر و به اتهام ارتباط تلفنی با یکی از احزاب اپوزیسیون به اعدام محکوم شد، حکمش مورد تایید قرار گرفته و به دایره اجرای احکام ارجاع شده است. در ادامه آمده است كه در جریان دادگاه و در دوره تجدیدنظر خواهی امکان دسترسی به وکیل انتخابی و مستقل نداشت و در حال حاضر نیز چنین امکانی برای وی وجود ندارد.
***
شلاق زدن یکی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان در ساری
بنابه اخبار منتشر شده، سیاوش اسلامی عضو هیأت مدیره كانون صنفی معلمان ساری كه ٢٤ سال سابقه كار دارد به اتهام اخلال در امنیت کشور و به دلیل شرکت در حوادث بعد از انتخابات به ١ سال زندان و ٧٤ ضربه شلاق محکوم شد كه این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٣٧ ضربه شلاق تقلیل یافت.
***

پرستاران

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان شریعتی
در خبرها آمده است كه پرستاران بیمارستان شریعتی در اعتراض به تبعیض در پرداخت کارانه بین اعضاء هیات علمی بیمارستان و کارکنان غیر هیات علمی این بیمارستان روز ١٢ مرداد دست به تجمع اعتراضی زدند. محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار در باره این اعتراض گفته است: ٢٠ درصد از درآمد بیمارستان که قرار است در قالب طرح کارانه به پرسنل پرداخت شود، به اعضا غیر هیات علمی اختصاص می‌یابد در حالی که ٦٥ درصد درآمد بیمارستان به اعضا هیات علمی بیمارستان و ١٠ درصد به خود بیمارستان و ٥ درصد نیز به دانشگاه اختصاص داده می‌شود. میگوید: تبعیض زیاد موجود در گروه بهداشت و درمان کشور موجب افزایش موج اعتراض در بین تمام پرستاران در تمام کشور شده است. می‌توان به صراحت گفت فضای جامعه پرستاری به شدت ملتهب است.
***
تجمع پرستاران بیمارستان خمینی دراعتراض به تبعیض در پرداخت کارانه
در خبرها آمده است كه تعداد زیادی از پرستاران مجتمع بیمارستانی خمینی صبح روز ١٥ مرداد در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌های خود در مقابل دفتر مدیریت بیمارستان تجمع کردند. تجمع كنندگان گفته اند: تبعیض در پرداخت حقوق کارکنان مابین وزارتخانه‌های بهداشت و علوم از جمله موضوعات اعتراضی پرستاران است. پرستاران این بیمارستان از مدتها قبل بارها به صورت شفاهی مطالبات خود را مطرح کرده بودند. یک ماه قبل نیز در نامه‌ای که بیش از ٤٠٠ امضا داشت به وزیر بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان نظام پرستاری، خواستار رسیدگی به حل مشکلات خود شده بودند. پرستاران به تبعیض بین کارانه خود و پزشكان اشاره كرده و گفته اند: پرستاران بیمارستان خمینی ٦ ماه است که کارانه خود را دریافت نکرده‌اند. در حالی که کارانه پزشکان ١٠٠ تا ٥٠٠ برابر پرستاران است. این تجمع ساعت ١١ صبح بدون نتیجه خاصی به پایان رسید.
***

معلمان

ادامه اعتراض معلمان در مقابل مجلس
در خبرهای ١١ مرداد آمده است كه بیش از ١٠٠ نفر از کارکنان شرکتی آموزش و پرورش از سراسر کشور به نمایندگی از حدود ٢٠ هزار همکار خود با تجمع مقابل مجلس اسلامی خواستار جذب در آموزش و پرورش شدند. این عده روز یکشنبه نیز در مقابل مجلس تجمع کردند. یکی از این تجمع کنندگان گفته است: جمعی از معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز صبح همان روز مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند. معترضین گفته اند: آزمونی از معلمان حق‌التدریسی و شركتی گرفته شده كه می‌بایست بیش از نیمی از این افراد در این آزمون قبول می‌شدند در حالی كه كمتر از یك سوم در آزمون فوق پذیرفته شدند. معترضین همچنین معتقدند كه برگزاری چنین آزمونهای تشخیصی برای آغاز همكاری با آموزش و پرورش و یا ورود از یك مرحله به یك مرحله دیگر است و نمی‌بایست از این معلمان چنین آزمونی گرفته می‌شد.
***

اطلاعیه

علی نجاتی به یک سال زندان محکوم شد
وسیعا به حكم زندان وی اعتراض كنیم
علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه و از رهبران شناخته شده و محبوب در میان كارگران این كارخانه، توسط شعبه ١٣ دادگاه تجدید نظر حکومت اسلامی، به یك سال حبس تعزیزی محكوم شد.
جرم علی نجاتی دخالت و شرکت در اعتراضات با شكوه كارگران نیشكر هفت تپه در سال ٨٥ و ایجاد تشكلشان سندیكای نیشكر هفت تپه است. او قبلا نیز به همین خاطر ٦ ماه در زندان فجر دزفول در اسارت رژیم اسلامی بسر برد. بعد از آن در دادگاه بدوی جمهوری اسلامی او تبرئه شد اما بعد از ارسال حكم به شعبه ١٣ دادگاه تجدید نظر، وی را به یكسال زندان محكوم كرده‌اند. این در حالیست كه علی نجاتی سه سال است كه با وجود ٢٥ سال سابقه كار از كار اخراج و او خانواده اش در شرایط اقتصادی بسیار بدی بسر میبرند. اخیرا نیز به خاطر سكته قلبی در زندان زیر عمل جراحی قلب قرار گرفت و هم اكنون در حال مداوا است. علیرغم همه اینها جنایتكاران جمهوری اسلامی علی نجاتی را دادگاهی و محكوم كرده‌اند. باید به این حكم و به این دادگاههای فرمایشی وسیعا اعتراض كرد. حكم علی نجاتی باید فورا لغو شود. و به این همه فشار و پیگرد وی خاتمه داده شود. علی نجاتی و دیگر كارگران اخراج شده نیشكر هفت تپه باید فورا به سركار خود بازگردند. علی نجاتی و خانواده اش شایسته وسیعترین حمایت‌ها هستند. با تمام قوا علی نجاتی را مورد حمایت وسیع خود قرار دهیم.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٣ مرداد ١٣٩٠، ٤ اوت ٢٠١١
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
***
غلامرضا خانی به ده ماه زندان محكوم شد
بنابر گزارش منتشر شده از سوی كمیته هماهنگی برای ایجاد تشكلهای كارگری غلامرضا خانی از فعالین شناخته شده كارگری و عضو سندیكای شركت واحد، توسط دادگاههای جانیان اسلامی به ده ماه زندان كه در سه سال تعلیق شده، محكوم گردیده است. جرم غلامرضا خانی شركت در مراسم اول مه سال ٨٨ و اعتصابات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و مبارزاتشان برای داشتن تشكل سندیكای واحد است. غلامرضا خانی در مراسم روز جهانی كارگر در سال ٨٨ در پارك لاله تهران دستگیر گردید و بیش از ٥٠ روز در بازداشت بسر برد و بعد با قرار كفالت از زندان آزاد گردید.
باید وسیعا حكم زندان برای غلامرضا خانی را محكوم كرد. برگزاری اول ماه، حق اعتصاب و حق تشكل حقوق پایه‌ای كارگران است، حكم صادره برای غلامرضا خانی باید فورا لغو شود. كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند. پرونده‌های تشكیل شده برای فعالین كارگری و فعالین عرصه‌های مختلف مبارزه باید لغو شود و هر گونه تهدید و فشار بر روی فعالین كارگری و تمامی فعالین سیاسی باید فورا متوقف گردد.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
***
بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در اعتراض به دستگیری و تداوم بازداشت فعالان کارگری و دانشجویی تبریز
حدود دو ماه است که تعدادی از فعالان کارگری و دانشجویی در تبریز بازداشت شده‌اند. شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش،‌ محمد جراحی و سید بیوک سیدلر پنج زندانی‌ای هستند که گناهی به جز دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان و اعتراض به ستم‌های طبقاتی نداشته‌اند.
آنان در ابتدای بازداشت، بیش از یک ماه در سلول‌های انفرادی در شرایط سخت بازجویی شده‌اند تا به گناهان ناکرده اعتراف کنند، به طوری که شاهرخ زمانی، در اعتراض به حبس در انفرادی و شرایط سخت بازجویی، به مدت ٢٦ روز دست به اعتصاب غذا زد. اکنون بیش از دو ماه است که حتا پس از انتقال به زندان عمومی، همگی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند. در حالی که تا کنون هیچ گونه اتهام مشخصی به آنان وارد نشده است، مسئولان امنیتی و قضایی تلاش می‌کنند تا برای آنان پرونده سازی کرده و آنان را به دادگاه بفرستند.
ما خواهان آزادی بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی از جمله این زندانیان هستیم و نگهداری آنان را در شرایط سخت زندان‌ها، مغایر با اصول انسانی و حقوقی می‌دانیم.
کانون مدافعان حقوق کارگر بنا به منشور خود، فعالیت اجتماعی و دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان را حق همه‌ی انسان‌های آزادی خواه و حق طلب دانسته و هرگونه فعالیت در جهت ایجاد تشکل‌های صنفی و طبقاتی در دفاع از حقوق زحمتکشان را، حق مسلم فعالان اجتماعی می‌داند و این گونه دستگیری‌ها و آزار فعالان را محکوم می‌کند.
١٤ مرداد ١٣٩٠
کانون مدافعان حقوق کارگر
***
اتحادیه‌های کارگری و احزاب چپ در دانمارک خواهان آزادی فعالین کارگری زندانی در تبریز شدند
بدنبال تلاش کمیته همبستگی با کارگران ایران-دانمارک، اتحادیه‌های کارگری و نیز حزب اتحاد چپ در دانمارک خواهان آزادی فعالین کارگری زندانی شدند.
مرکز هماهنگی اتحادیه‌های ساختمان و ارتباطات در دانمارک که شامل ١٩ شعبه از اتحادیه‌های مختلف از جمله اتحادیه کارگران برقکار، اتحادیه کارگران نقاش ساختمان، اتحادیه بناها، اتحادیه کارگران ساختمان، اتحادیه فلزکاران و... است در نامه‌ای به وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، که رونوشت آن به قوه قضائیه، ریاست جمهوری و مجلس نیز فرستاده شده، خواهان آزادی فوری فعالین کارگری و دانشجویان دستگیر شده در تبریز شده است. این مرکز در نامه‌ای جداگانه از اتحادیه‌های دیگر نیز خواسته است تا خواهان آزادی فوری فعالین کارگری زندانی شوند.
همچنین اتحادیه‌های نقاشان و برقکاران استان کپنهاک در نامه‌هایی جداگانه از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند تا فعالین کارگری دستگیر شده در تبریز را فورا آزاد کنند.
علاوه بر این، یک حزب سوسالیست دانمارک، به نام حزب اتحاد چپ (یا لیست مشترک) که ٥ نماینده در پارلمان دارد در نامه‌ای اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی ایران خواهان آزادی کارگران زندانی شده است. حزب اتحاد چپ (یا "اتحاد سرخ وچپ-دانمارک") در سال ١٩٨٩ توسط سه حزب چپ گرا: حزب سوسیالیست چپ، حزب کمونیست دانمارک، حزب کارگران سوسیالیست، ونیز فعالین سوسیالیست مستقل، ایجاد شد.
با همه توان در کشورهای مختلف به کارزار دفاع از فعالین کارگری به ویژه برای آزادی کلیه کارگران زندانی در ایران ادامه دهیم.
زنده باد همبستگی جهانی کارگران
کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
٥ اگوست ٢٠١١
***
به وزارت کار و امور اجتماعی ایران
ما مطلع شدیم که ٥ فعال کارگری به نام‌های شاهرخ زمانی، محمد جراحی، سیدبیوک سیدلر، نیما پوریعقوب و ساسان واحبی در تاریخ ٨ جون ٢٠١١ دستگیر شده‌اند. بنابر اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، این فعالین کارگری، کاری به جز متشکل کردن کارگران نکرده‌اند.
بر طبق مقاوله نامه ٩٨ ژنو مصوب سال ١٩٤٩ در باره حق تشکل و مذاکره دستجمعی، این حق هر کارگر است که متشکل شود و تشکل خود را ایجاد کند. مقاوله نامه‌هایی که دولت ایران هم آنها را امضاء نموده است.
ما خواهان آزادی فوری این ٥ فعال کارگری هستیم و دولت جمهوری اسلامی موظف است به مقاوله نامه ٩٨ ژنو (در باره حق تشکل و قراداد دستجمعی ) احترام بگذارد.
آندرس اولسن
رهبر مرکز هماهنگی اتحادیه‌های ساختمانی و ارتباطات
***
به وزارت کار و امور اجتماعی
ما مطلع شدیم که پنج فعال کارگری، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، سیدبیوک سیدلر، نیما پوریعقوب و ساسان واحبی در تاریخ ٨ جون ٢٠١١ دستگیر شده‌اند.
این فعالین کارگری، کاری به جز متشکل کردن کارگران نکرده‌اند.
بر طبق مقاوله نامه ٩٨ ژنو، مصوب سال ١٩٤٩ در باره حق تشکل و مذاکره دست جمعی، این حق هر کارگر است که متشکل شود و تشکل خود را ایجاد کند. مقاوله نامه‌هایی که دولت ایران هم آنها را امضاء نموده است.
ما خواهان آزادی فوری این ٥ فعال کارگری هستیم و دولت جمهوری اسلامی موظف است به مقاوله نامه ٩٨ ژنو احترام بگذارد.
باب راسکو
اتحادیه نقاشان استان کپنهاگ
***
نامه مادر بهنام ابراهیم زاده،زندانی سیاسی به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران
گزارشگر ویژه حقوق بشر
آقای احمد شهید
من یک مادر ایرانی هستم. مادری که چیزی نمانده تا یک قرن را تجربه کند، مادری که خاطرات زیادی را از این سرزمین به یاد دارد و با تلخ و شیرین ملت ایران همراه بوده است. با کودکان این مرز و بوم خندیده و با ماتم بزرگان اشک ریخته است. اما به خاطر وطنم و مردمم دم فرو بستم تا انتظارات نسل‌های گذشته سرمایه راه آینده شود. همچون شمع سوختم تا ظلمت و سیاهی را از زندگی بزدایم و دامان مادرانه را خالصانه ماوای فرزندانم کردم. حاصل عمرم پنج فرزند است و تمام عشقم این بوده که فرزندانی پاک و در خدمت جامعه تربیت کنم با چه مشقت‌ها نان و نام را در هم گره زدم تا نه ناممان را در گرو نانی گذاریم و نه حسرت نانی غرورمان را لکه دار کند .
من یک مادر ایرانی ام، یک شهروند دهکده جهانی اما امروز نمی‌توانم مانند برخی از مادران این کره خاکی شبها را بدون اشک و آه به صبح برسانم. آری امروز من هم به مانند دیگر مادرانی که فرزندان شان در پشت میله‌های بی عدالتی و ظلم گرفتار شده‌اند شبها را تنها با اندوه به صبح می‌رسانم .
بیش از یکسال است که با دلهره هر لحظه گوش به زنگم تا روزی خبر آزادی فرزندم را بدهند. اما هنوز پسرم در زندان به سر می‌برد. آن هم به جرم فعالیت‌های صنفی برای کارگران و همین طور به خاطر فعالیت‌هایش برای کودکان کار. من در این انتظار می‌سوزم. جرم فرزندم بهنام دفاع از کودکان کار و خیابان است. اکنون بیش از یکسال است که هر شب خوابش را می‌بینم؟ آیا این حق یک مادر ٧٠ ساله است که در سوگ بی گناهی فرزندش چشمش تا صبح‌تر باشد. مگر فرزند من چه جرمی مرتکب شده است؟ وی در تمام این مدت از تمام حقوق اولیه یک زندانی از جمله مرخصی و حق تماس تلفنی و ملاقات حضوری بی بهره بوده است.
آقای احمد شهید
من از شما می‌خواهم در راستای اهداف صلح و امنیت و تامین حقوق انسانی تلاش تان را برای آزادی فرزندم انجام دهید و صدای ما را به گوش جهانیان برسانید. جرم فرزند من فقط و فقط دفاع از انسانیت و کودکان کار و خیابان بوده است.
با تشکر
مادر بهنام ابراهیم زاده
***

اخبار بین المللی
 

كردستان عراق: کارگران نفت شیواشوک اعتصاب کردند
٢٣٣ تن از کارگران پالایشگاه نفت شیواشوک برای تحقق مطالبات شان به اعتصاب دست زدند و باعث توقف تولید شدند. این كارگران پیشتر مطالبات خود را به مدیریت شرکت اعلام كرده بودند؛ اما مطالباتشان بی جواب ماند. بدنبال این بی اعتنائی کارگران دست به اعتصاب زدند و خواستار اجرای فوری خواستهایشان شدند.
بخشی از مطالبات کارگران عبارتند از افزایش دستمزدها، تامین برق محل سکونت کارگران، اسفالت جاده منتهی به شرکت، تامین شرایط مناسب‌تر کار و زندگی برای کارگران بومی همانند کارگران خارجی که از امکانات بیشتری برخوردارند، اختصاص پروژه‌های خدماتی برای روستاهای اطراف منطقه. کارگران در جریان این اعتصاب مانع رفت و آمد تانکرهای حامل سوخت در این منطقه شدند.
بنا به اظهارات عباس فرهاد عزیز، مدیر شرکت نفت شیواشوک گفته است كه تا کنون مذاکره میان کارگران اعتصابی و مدیریت به نتیجه نرسیده است.
***
انگلستان: تصمیم بانك HSBC به اخراج ٣٠٠٠٠ نفر
به گزارش BBC بانك HSBC بزرگترین بانک اروپا روز اول اگوست اعلام کرد تصمیم دارد ٣٠٠٠٠ تن از نیروی کار خود را تا سال ٢٠١٣ اخراج بکند. گفته‌اند شعبات این بانک در کشور‌های روسیه و لهستان کاملا تعطیل میشوند و ٣ شرکت بیمه که سودآوری کمتری دارند را نیز به فروش میرسانند. این تعداد ١٠ درصد نیروی کار این شرکت بشمار می‌‌آید.
سیاست کاهش هزینه‌ها، سیاستی است که از طرف موسسات مختلف دنبال میشود. آنها می‌‌گویند چون سودشان افت پیدا کرده، راهی جز کاهش تعداد نیروی کارشان را ندارند.
***
مصر: اعتراض و راه بندان در سه شهر توسط کارگران
به گزارش Al Masry Al Youm روز یکشنبه ٣١ ژوئیه سه شهر مصر شاهد اعتراض همزمان کارگران بود. در قاهره کارمندان رادیو و تلویزیون دست به اعتراض زدند و خواهان افزایش دستمزد و اخراج وزیر اطلاعات اسامه هیکل شدند. در شهر اسیوط کشاورزان در اعتراض به افزایش قیمت کود، اتوبان قاهره - اسیوط را بستند که بعد از مداخله پلیس با سنگ با پلیس درگیر شدند و نیروهای پلیس را مجبور به عقب نشینی کردند. در شهر القصر ساکین یک منطقه در اعتراض به قطع آب و باغ منازلشان اتوبان اقصر ـ اسوان را مسدود کردند. مقامات محلی گفته‌اند این خانه‌ها بدون اجازه دولت بنا شده‌اند و حق استفاده از آب و برق را ندارند.
***
بحرین: اعلام حکومت برای افزایش دستمزدها
به گزارش Gulf Daily News روز دوشنبه ١ اوت حکومت بحرین اعلام کرد که حقوق کارمندان دولت را تا سقف ٣٦.٥ درصد و بازنشستگان را تا سقف ٣٧.٥ درصد افزایش خواهد داد. همچنین در کنار این، مقرراتی را برای بهبود وضعیت زندگی شهروندان در دستور کارشان قرار خواهند داد.
اعتراضات چند ماهه اخیر مردم، توانسته است دولت را به درجاتی مجبور به پذیرش خواستهای مردم بکند، ولی اینکه این اقدامات تا چه حد بتواند مردم را از ادامه اعتراضات ‌شان منصرف کند را باید منتظر ماند و دید. تن دادن حکومت به گوشه‌هایی از خواستهای مردم در اثر اعتراضاتی است که هم اکنون چندین ماه است در بحرین جریان دارد. قبلا دولت اعلام کرده بود که تعداد ٥٠ هزار خانه مسکونی برای کسانی که صاحب مسکن نیستند، تهیه می‌کند و حالا به یکی دیگر از خواستهای مردم تن داده است.
***
چین: اعتصاب رانندگان قطار در Changsha
به گزارش China Labour Bulletin روز سه شنبه ٢ اوت صد‌ها کارگر راه آهن در اعتراض به عدم دریافت دستمزد بابت اضافه کاری و کار خسته کننده شیفت کاری، اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند. مقامات با شنیدن خبر به سرعت هیئتی را برای بررسی موضوع به جمع اعتصاب کنندگان فرستادند و کارگران بعد از گرفتن قول مساعد از مقامات برای حل مشکلاتشان ظرف یک ماه، ساعت ١١ شب متفرق شدند. کارگران می‌‌گویند چون کار شیفت کاری به آنها اجازه خواب و استراحت کافی را نمیدهد، در اغلب مواقع هنگام رانندگی خواب آلود هستند که این میتواند بسیار خطرناک برای خودشان و مسافرین قطار باشد.
***
هند: اعتصاب حدود ١ میلیون نفر از کارمندان بانک ها
به گزارش Times of India به دعوت جبهه متحد اتحادیه‌های بنوك (UFBU) روز جمعه ٥ اوت حدود ١ میلیون کارمند بانک‌های مختلف از تمامی نقاط کشور دست از کار کشیدند. اعتراض آنها بطور عمده به استخدام کارمندان موقت، خصوصی کردن بانک‌ها و همچنین خواهان ٥ روز کار در هفته هستند. مخالفت آنها با خصوصی کردن بانک‌ها از این زاویه است که نگران از دست دادن بسیاری از مزایا و بیکار شدن تعداد زیادی از کارمندان هستند. رئیس هیأت مدیره جبهه متحد اتحادیه‌های بنوك (UBFU)، Venkataachalan گفته است این اتحادیه برای تصمیم گیری در باره اقدام بعدی روز ١٠ اوت جلسه خواهد داشت.
این اعتصاب کارمندان بانک‌های دولتی، خصوصی و شعبات بانک‌های خارجی‌که در هند فعال هستند را در بر می‌گرفت.