١١  مرداد  ١٣٩٠ -  ٢   اوت  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٨

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتصاب ٤ روزه کارگران شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز
بنا به اخبار منتشر شده در روز ٤ مردادماه، تجمع اعتراضی كارگران شركت خصوصی آهنگری تراكتورسازی تبریز پس از گذشت چهار روز با قبول برخی از خواسته‌های آنان به پایان رسید. در این خبر آمده است: بدنبال اعتصاب کارگران جلسه‌ای با شرکت ١٠ نفر از نمایندگان کارگران، مسئولان اداره كل استان تبریز، رئیس انجمن صنفی كارفرمایان استان، دبیر كمیسیون كارگری فرمانداری تبریز، مسئولان سیاسی و اطلاعاتی استان، رییس كانون شوراهای اسلامی كار استان و اعضای هیات مدیره شركت آهنگری تراكتورسازی تشکیل شد و در این جلسه قرار شد برخی از مطالبات کارگران اجرائی شود. در رابطه با مطالبات کارگران اعتصابی آمده است: پیگیری و اجرایی شدن قرارداد بهره‌وری كه در گذشته امضا شده بود، افزایش مدت زمان قرارداد و رسمی شدن كارگران قراردادی با سابقه كاری بالای چهار سال.
در خبر دیگری كه در مورد اعتراض همین کارگران منتشر شده است، كارفرمای این شركت كارگران اعتصابی را تهدید به اخراج کردند.
***
زمزمه اعتصاب کارگران پتروشیمی بندر امام كارفرما را عقب راند
بنا بر خبر منتشر شده توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٤ مرداد، بدنبال پایان مهلت سه ماهه کارگران پتروشیمی بندر امام به کارفرما برای تحقق عقد قرارداد مستقیم و کشمکشهای میان کارگران و کارفرما برای عمل به وعده داده شده، کارگران این پتروشیمی با گرفتن امتیاز از کارفرما با دادن دو ماه مهلت دیگر به کارفرما موافقت کردند. در ادامه این خبر آمده است: پس از پایان مهلت سه ماهه کارگران پتروشیمی بندر امام به کارفرما برای تحقق موافقت صورت گرفته مبنی بر عقد قرارداد مستقیم که در پایان اعتصاب این کارگران در اواخر فروردین ماه گذشته صورت گرفت، کارفرما چند روز مانده به اول مرداد ماه که روز پایان مهلت داده شده از سوی کارگران بود تلاش کرد آنان را وادار به گرفتن دو ماه مهلت دیگر برای عمل به توافق صورت گرفته بکند اما با مقاومت کارگران و زمزمه اعتصاب مجدد در میان آنان مواجه گشت و نهایتا ناچار شد به نماینده‌های کارگران اعلام کند در صورت موافقت کارگران با دو ماه مهلت بیشتر که پایان شهریور خواهد بود تا آنزمان معادل ٤٠ ساعت اضافه کاری به دستمزد آنان اضافه خواهد کرد. این خبر می‌افزاید: کارگران پتروشیمی بندر امام پس از چند روز صحبت و تبادل نظر نهایتا با مهلت خواسته شده از سوی کارفرما در قبال تعلق معادل ٤٠ ساعت اضافه کاری به دستمزدهای ماهیانه خود موافقت کردند و با قاطعیت اعلام نمودند این مهلت آخرین مهلت آنان به کارفرما خواهد بود و آنان در پایان مهلت دو ماهه (آخر شهریور ماه) در قبال هیچ امتیازی جز حذف شرکتهای پیمانکاری و عقد قرارداد مستقیم، با تمدید مهلتی دیگر موافقت نخواهند کرد.
***
زمزمه اعتراض در میان كارگران شركت ساختمان نصب پالایشگاه آبادان
در خبرهای این هفته آمده است كه حدود ٧٠٠ نفر از پرسنل و كارگران شركت ساختمانی نصب مربوط به پالایشگاه آبادان، از شروع سال ٩٠ تا كنون هیچ حقوقی دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران گفته است: كارگران غالبا قراردادی هستند و توسط پیمانكارهای مختلف به كارهای سخت و سنگین و همچنین فشرده بكار گرفته میشوند ولی خیلی كمتر از میزان حقوق همكاران رسمی پایه حقوق دارند. این مشكل موجب اعتراض كارگران گردیده است و چنانچه این وضعیت ادامه پیدا كند و حقوق ما پرداخت نشود دست به هر اقدامی جهت وصول مطالبات خود میشویم.
***
اخراج و اعتراض ١٠٠ نفر از كارگران پالایشگاه آبادان
در خبرهای این هفته آمده است: حدود ١٠٠ كارگر قراردادی كه با شركتهای پیمانكاری كار میكردند در روز ٣٠ مرداد ماه از كار اخراج شدند، این كارگران كه همگی از كارگران با سابقه‌های ١٠ تا ١٥ ساله و از واحدهای جوشكاری، ماشین آلات، واحد سویل و ... از كار اخراج گردیدند. كارگران مزبور به این اقدام ضدكارگری معترض بودند كه علاوه بر تجمع در روز ١ مردادماه در منطقه آزاد، (اداره كار) جداگانه به ارگانها و ادارات زیربط شكایت كردند.
***
کارگران پیمانکاری غفوری دست به اعتصاب زدند
بنا به خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، روز چهارشنبه ٥ مرداد همه کارگران پیمانکاری غفوری که تعدادشان بیش از ١٠٠ نفر می‌باشد، در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه حقوق معوقه خود از ساعت ٧ صبح تا ساعت ١٢ ظهر دست به اعتصاب زدند. پیمانکاری غفوری از پیمانکاران دست سوم در پالایشگاه فاز ٢ شازند اراک است و زیر مجموعه شرکت پایندان می‌باشد. غفوری ادعا کرده بود که عدم پرداخت حقوق کارگران بخاطر دریافت نکردن پول از شرکت کارفرمایش یعنی شرکت پایندان است. به خاطر اصرار کارگران بر گرفتن حقوقشان و ادامه به اعتصاب بدون توجه به درخواست غفوری، حراست اقدام به مداخله نمود ولی وقتی که عزم کارگران را جدی دیدند، ناچار به بازخواست از پیمانکار گردیدند که در نتیجه معلوم شد غفوری پول را مدتهاست دریافت کرده اما حقوق کارگران را نداده است. در ادامه این خبر آمده است كه کارفرما وعده پرداخت حقوق فروردین را تا روز شنبه داده است.
***
تعطیلی نساجی تبد در قزوین و اعتراض كارگران
روز دوم مرداد ١٥٠ كارگر نساجی تبد قزوین اعتراض شان را به تعطیلی كارخانه و پرداخت نشدن حقوق معوقه به این كارگران ابراز كردند. مدیریت كارخانه در مقابل این اعتراض یكپارچه به كارگران وعده داد كه حقوق معوقه را پرداخت می‌كند. كارگران هم در مقابل گفتند كه اگر به این قول و قرارها عمل نشود به تهران خواهند رفت و در آن جا اعتراض شان را بیان می‌كنند.
***
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری اهواز مقابل استانداری
به گزارش خبرگزاری دولتی فارس كارگران فضای سبز منطقه ٤ شهرداری اهواز روز ٣ مرداد در مقابل استانداری خوزستان تجمع كردند. به این كارگران از اسفندماه سال گذشته دستمزدی پرداخت نشده است. در ادامه این خبر آمده است: پیمانكاران شهرداری اهواز همانند بسیاری از پیمانكاران از جمله در قطار شهری، شبكه‌های آبیاری و نفت، حقوق و دستمزد كارگران را با تاخیر سه ماهه پرداخت می‌كنند.
***
نامه‌ای اعتراضی در فضای خفقان پتروشیمی آبادان
جمعی از کارمندان شرکت پتروشیمی آبادان با نوشتن نامه‌ای خطاب به مردم و مقامات رژیم اسلامی از وضعیت نابسامان خود در این شرکت گلایه کرده‌اند.
در اخبار آمده است كه این نامه توسط تعداد زیادی از کارکنان این مجموعه تهیه شده است، اما با توجه به فضای غالب بر این شرکت این کارمندان ترجیح داده‌اند نامشان محفوظ بماند.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
ما جمعی از کارمندان شرکت پتروشیمی آبادان و از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در این نوشته کوتاه مجالی یافتیم تا درد و دلی کوتاه با مردم آزاده ایران داشته باشیم. تا شاید از این طریق صدای ما به گوش مسئولان هم رسیده و تا حدی به وضعیت ما رسیدگی کنند.
متاسفانه از زمان رفتن مدیر عامل قبلی شرکت و روی کار آمدن مدیر عامل جدید، فضای خفقان بر محل کار ما حاکم شده است. اکنون برخوردهای تند از سوی مدیریت مجموعه و همچنین تعدیل بدون دلیل و منطق نیرو و حاکم شدن شدن جو ترس و اضطراب به خاطر تعدیل نیرو، انگیزه و توان کار را از کارکنان این مجموعه سلب کرده است.
از زمان روی کارآمدن مدیریت جدید، میزان حقوق و دستمزد دریافتی کارکنان نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته و برخی از نیروها و سرمایه‌های انسانی این شرکت که تجربه‌های فراوانی در این صنعت داشته‌اند، به بهانه کوچک شدن مجموعه و کم کردن هزینه‌ها بی دلیل تعدیل شده‌اند، در حالی که از سوی دیگر شاهد اضافه شدن نیروهای جدید پس از تعدیل آن نیروها هستیم که قابلیت و توانایی نیروهای قبلی را ندارند نکته‌ای که جای بسی تأمل دارد.
متاسفانه، تا این زمان، مکاتبات و تماس‌های مکرر با مجموعه‌های مربوطه و سایر ارگان‌های ذی‌صلاح در این باره راه به جایی نبرده و هر روز شاهد بدتر شدن شرایط این مجموعه هستیم. بنابراین با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی حاکم برجامعه و اوضاع نامناسب اشتغال، از مسئولان منصفی که هنوز در کشور خدمت می‌کنند، تقاضا داریم از تعدیل‌های بی دلیل و منطق نیروی کار و فضای ظلم و خفقانی که براین شرکت حاکم شده است جلوگیری کنند تا از تضییع هر چه بیشتر حقوق کارکنان تلاشگر این مجموعه جلوگیری شود.
والسلام
جمعی از کارکنان خدوم شرکت پتروشیمی آبادان
***
كارگران نساجی مازندران برای چندمین بار مقابل استانداری مازندران تجمع كردند
بنابه خبری كه خبرگزاری دولتی ایلنا منتشر كرده است، كارگران نساجی مازندران صبح روز ٤ مرداد به دلیل عدم دریافت ١٣ ماه حقوق خود برای چندمین بار در مقابل استانداری مازندران تجمع نمودند .در ادامه آمده است: این کارگران که هفته گذشته با تجمع در مقابل فرمانداری قائمشهر و استانداری مازندران خواستار مطالبات معوقه خود پس از ماهها شدند که معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران در جمع کارگران حاضر شد و قول مساعد برای پیگیری حقوق بحق کارگران داد. در ادامه آمده است كه كارگران گفته اند: هفته گذشته استاندار مازندران و نماینده ولی فقیه دیداری از کارخانه داشتند و بدون درک وضعیت معیشیتی ما، از کارگران خواستند که با صبوری این وضعیت اسفناک را تحمل نمایند. در ادامه آمده است: كارگران نساجی مازندران اظهار میدارند علیرغم اینكه مدیران اعلام میدارند با مشكلات نقدینگی روبرو هستند ظرف چند ماه گذشته ١٥٠ نفر به استخدام این شركت درآمده‌اند و این مغایرت با گفته مسئولان شركت است.
لازم به یادآوری است كه كارگران نساجی مازندران تاكنون بارها به عدم دریافت حقوق و دستمزدهای خود كه بیش از ٣٠ ماه گزارش شده است، اعتراض كرده‌اند. اما خبرگزاری دولتی ایلنا آن را به ١٣ ماه تقلیل داده است!
***
اعتراض به عدم پرداخت دستمزد در شرکت اتوماسیون چارگون
در خبرها آمده است كه بیش از ٨٠٠ کارگر شاغل شرکت اتوماسیون چارگون ارائه دهنده انواع خدمات کامپیوتری در تهران به عدم دریافت دستمزد معوقه خود اعتراض کردند. اعتراض کارگران به عدم دریافت دستمزد تیرماه است. کارگران معترض خواستار دریافت فوری و بی قید و شرط دستمزهای معوقه خود شده‌اند.
***
شركت تولید روغن مایع بالک و مطالبات معوقه کارگران
در خبرهای این هفت آمده است كه مدیریت شرکت بالك در شهر صنعتی رشت كه تعداد ٣٠ كارگر دارد و روغ مایع و روغن زویتون تولید می‌كند، دستمزد کارگران را در خردادماه پرداخت نكرد و در جواب اعتراض کارگران گفته است که در داخل یکی از قوطی‌های کنسرو حشره پیدا شده است. در ادامه این خبر آمده است كه طبق آخرین خبر، کارفرما تسلیم خواست اعتراضی کارگران شده و حقوق خرداد ١٣٩٠ را پرداخت کرده، اما اضافه کاری و مزایا باقی مانده است.
***
تجمع اعتراضی كارگران مجتمع گوشت شیراز مقابل اداره جهاد كشاورزی
در خبرهای روز ٦ مرداد آمده بود كه ٨٠ تن از كارگران مجتمع گوشت شیراز از ساعت ٨ و نیم صبح مقابل اداره جهاد كشاورزی شیراز در خیابان ارم تجمع اعتراضی بر پا كردند. كارگران معترض در این تجمع خواستار ١٨ ماه حقوق معوقه و بازگشت به كار و یا بازنشستگی خود شدند. یكی از كارگران در این تجمع گفت ما تا گرفتن حق و حقوق خودمان ایستاده‌ایم و دست از اعتراض و تجمع بر نمی‌داریم.
در خبر دیگری نیز آمده است كه این كارگران روز ٩ مردادماه هم جلوی این اداره دولتی تجمع كردند. این كارگران گفته‌اند كه هر كدام بین ٢٠ تا ٢٤ سال سابقه كار در این شركت دارند.
***

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده

٢٠٠٠ كارگر كارخانه دوریكا ٢ ماه حقوق معوقه طلب دارند
در خبرها آمده است كه بیش از ٢٠٠٠ كارگر كارخانه سازنده قطعات پلاستیكی دوریكا واقع در شهرك صنعتی طوس، دو ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
کارگران شرکت سرآمد صنعت گیلد ٤ ماه حقوق نگرفته اند
بنابر خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه در روز ٤ مرداد منتشر كرده است، کارگران شرکت سرآمد صنعت گیلد از پیمانکاران دست سوم پالایشگاه فاز ٢ نفت شازند اراک که تعدادشان بیش از ١٢٠ نفر می‌باشد از اول سال تا کنون هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند. مدیر شرکت در جواب به درخواست پرداخت حقوق کارگران، عدم پرداخت صورت وضعیت از جانب کارفرمای خود، یعنی شرکت تناوب را بهانه کرده است.
***
٦٠٠ میلیون تومان حقوق ناقابل كارگران پرداخت نشده است!
یكی ازمدیران واحدهای تولید قطعات كه با ایران خودرو و یا سایپا كار می‌كنند گفته است: من ٥٠٠ پرسنل دارم و حدود ٦٠٠ میلیون تومان حقوق كارگران را نتوانسته ام پرداخت كنم. هر روز هم برای این كارگران مشكلاتی ایجاد میشود و مسمترا به من بابت اینموضوع مراجه دارند. بعضا مراجعه دارند كه بدلیل عدم پرداخت كرایه خانه، صاحب خانه عذرشان را خواسته است تعدادی نیز مطرح میكنند كه بدلیل اینموضوع ما دچار مشكلات و اختلافات خانواده گی شده‌ایم.
***
عدم پرداخت دستمزد در شركت برلیان سازنده كاشی سرامیك كه در حال تعطیلی است
بنابه اخبار منتشر شده به كارگران شركت برلیان كه تولید كننده سرامیك در قزوین است هر چند ماه یكبار ٥٠ هزار تومان پرداخت میشود. یكی از این كارگران گفته است كه ما شش ماه حقوق معوقه طلب داریم. او می‌افزاید: این كارخانه در حالت بحرانی قرار دارد و در حال تعطیلی است. یكی دیگر از كارگران گفته است همه كارگران این شركت معترض هستند.
***
١١ ماه حقوق پرداخت نشده كارگران كارخانه دوچرخه سازی قوچان
در خبرها آمده است كه مدیریت كارخانه دوچرخه سازی قوچان ١١ ماه است كه حقوق ١١٠ كارگر این كارخانه را نپرداخته است. یكی از كارگران این كارخانه گفته است: ما كارگران كارخانه همچنین با مشكل بیمه مواجه هستیم. مدتها است كه بیمه كارگران پرداخت نشده است.
***
كارگران قراردادی ذوب آهن اصفهان نصف حقوق كارگران رسمی حقوق می‌گیرند
بنابه اخبار منتشر شده، كارگران قراردادی ذوب آهن از مزایا و عیدی محرومند. یكی از این كارگران می‌گوید در كارخانه ذوب آهن اصفهان از ١٢٠٠٠ كارگر ٨٥٠٠ كارگر آن قراردادی میباشند كه سخترین كارهای ذوب آهن را نیز انجام میدهند و اگر چه زمان كارشان با كارگران رسمی یكی است ولی حقوق آنها كمتر از نصف كارگران رسمی میباشد و علیرغم اعتراض كارگران آنها را رسمی نمیكنند و دولت با ترفندهایی حداقلهای حقوق آنها را پرداخت نمیكند و از هرگونه مزایا و عیدی محرومند. او می‌افزاید موقع پرداخت عیدی و مزایا در ابتدای سال به ما میگویند شما كارمند هستید و عیدی به شما تعلق نمیگیرد ولی در سایر موارد ما همان كارگر قراردادی هستیم كه هیچ حقوقی نداریم.
***
كارخانه قند بردسیر دو سال تعطیل با یك سال حقوق معوقه كارگران
در خبرها آمده است كارخانه قند بردسیر كرمان با ٢٢٠ كارگر، ٢ سال است كه تعطیل شده و این كارگران حداقل یك سال حقوق معوقه دارند كه علیرغم پیگیریهای مستمر كسی جوابگو نیست.
***
كارگران شركت كشتی سازی صدرا بوشهر ٨ سال حقوق معوقه
در خبرها آمده است كه شركت كشتی سازی صدرا بوشهر كه یكی از كارخانه‌های بزرگ و قدیمی این شهر میباشد ٨ ماه است كه حقوق كارگران را پرداخت نكرده است.
***
اعتراض كارگران شهرك صنعتی فرودگاه مهرآباد
در خبرها آمده است: بیش از ١٤٠ نفر از كارگران شهرك صنعتی فرودگاه مهرآباد ٣ ما ه است كه حقوق معوقه طلب دارند، كه علیرغم پیگیری‌ها و اعتراض‌ها پاسخی به آنها داده نمیشود. یكی از كارگران گفته است ما همه كارگران حدود ٣ ماه حقوق طلب داریم. البته كارگران قسمت آشپزخانه بیش از ٤ ماه حقوق طلب دارند. یكی دیگر از كارگران گفت علت عدم پرداخت حقوق كارگران این میباشد كه ما به اخراج ٦ نفر از همكاران خود در اردیبهشت ماه اعتراض و شكایت كرده بودیم. به همین دلیل، حقوق كارگران را قطع كرده‌اند و علاوه بر این نمایندگان كارگران نیز كه همصدا با كارگران، به اخراج ٦ نفر از همكارانمان اعتراض كرده بودند اكنون علاوه بر قطع شدن حقوق ماهیانه، از آنها خواسته شده كه از نمایندگی كارگران خودشان استعفا بدهند. اما آنها زیر بار این زورگویی نرفته‌اند. در ادامه آمده است كه شهرك صنعتی فرودگاه مهرآباد واقع در ابتدای جاده مخصوص كرج میباشد كه مدیریت شهرك، ٦ نفر از كارگران با سابقه ٢٢ تا ٢٣ سال را به بهانه‌های واهی در روز جهانی كارگر اخراج كرده بودند.
در همین خصوص خبرگزاری دولتی ایلنا خبر داده است كه جمعی از كاركنان قسمت آشپزخانه فرودگاه مهرآباد گفته‌اند كه مدیر فرودگاه گفته است از آنجا كه ایشان قانون است، حقوق آنها را كم می‌كند. كارگران گفته اند: حقوق ما بعد از قراردادی شدن به طور متوسط ماهانه ٢٠٠ هزار تومان کاهش داشته‌ و مراجعه ما نیز به مدیریت فرودگاه مهرآباد بی نتیجه بوده است و وی عنوان می‌کند که قانون من هستم. آنان افزودند: حق اولاد ٣٠ هزار تومانی ما نیز به مبلغ ٣ هزار تومان کاهش یافته است و همچنین حق الزحمه اضافه کار نیز به هر ساعت یک هزار تومان پرداخت می‌شود در صورتی که طبق قانون کار این مبلغ باید ٢٥٠٠ تومان باشد. این كارگران قبلا حق سختی کار و حق جذب می‌گرفتند اما در حال حاضر این مزایا قطع شده است. همچنین گفته‌اند عیدی ما نیز بر خلاف قانون یک پایه حقوق پرداخت می‌شود.
***
عدم پرداخت دستمزدهای كارگران راه آهن تهران
در اخبار آمده است كه شماری از شرکتهای پیمانکاری، از جمله تارك دژ و احیا صنعت، در راه آهن بین شهری تهران از پرداخت ٢ ماه دستمزدهای بیش از ٢٠٠٠ تن از کارگران خودداری كرده‌اند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

كارخانه نئوپان شمشك تعطیل شد، كارگران ماهها حقوق طلب دارند
در خبرها آمده است كه كارخانه نئوپان گرگان كه از بزرگترین كارخانه‌های تولید نئوپان استان گلستان بود و بیش از ٢٠٠ كارگر داشت در اواخر تیرماه بطور كامل تعطیل شد. یكی از كارگران ضمن تایید این خبر می‌افزاید: كارگران این كارخانه ٣ ماه است كه حقوق در سال جدید را دریافت نكرده‌اند و همچنین حقوق معوقه‌ای از سال ٨٧ دارند كه هنوز پرداخت نشده است.
***
تنها کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت هم تعطیل شد
در خبرها آمده است كه به دلیل عدم پرداخت حق ویزیت پزشكان كلینیك مصدومان شیمیائی سردشت از اول امسال تا بحال، و بدنبال آن خودداری پزشكان این مركز از ادامه ویزیت بیماران، تنها کلینیک مصدومان شیمیایی شهر سردشت تعطیل شد.
***
اخراج ماهانه در كارخانه چینی مسعود مشهد
در خبرها آمده است كه كارخانه چینی مقصود در مشهد كه ٦٠٠ كارگر دارد هر ماه حداقل ٣ نفر از كارگرانش را اخراج میكند.
***
بزرگترین گاوداری استان اصفهان در آستانه تعطیلی دائمی
در خبرهای این هفته آمده است كه گاوداری اصفهانک كه بزرگترین گاوداری گوشتی و شیری در استان اصفهان است در آستانه تعطیلی و ١٥٠٠ کارگر قراردادی و روزانه که از این واحد امرار معاش میکنند در آستانه بیکار شدن هستند.
***
٢ كارخانه آجرپزی در گرگان هم تعطیل شدند
یكی از كارگران كارخانه آجرپزی در گرگان گفت ٢ كارخانه آجرپزی آشیانه و حكیم رز با بیش از ١٠٠ كارگر در حال ورشستگی و از دور خارج شدن هستند و اگر چنانچه حاملهای انرژی برای ٦ ماهه دوم باز هم گرانتر شود بسیاری از كارخانه‌ها تعطیل خواهند شد و این را دولت خودش بهتر از هر كس دیگری میداند ولی اساسا رسیدگی نمیشود .
***
تعطیلی شركت برنا لبن تولید كننده لبنیات در كرج
در اخبار این هفته آمده است كه شركت برنا لبن تولیده كننده لبنیات در كرج كه در شهرك صنعتی صفادشت كرج واقع است، در حالت تعطیلی قرار گرفته است. شركت برنا لبن كه تا كنون به تولید ماست مشغول بوده بدنبال افزایش قیمت شیر با كاهش شدید مصرف كننده مواجه گردید. در ادامه این خبر آمده است كه كلیه كارگران كه ٦٠ نفر می‌باشند، با تعطیلی كارخانه بیكار شده‌اند.
***
کارخانجات شیر خراسان رضوی در آستانه تعطیلی
در خبرها آمده است كه مدیرعامل شرکت تعاونی فرآورده‌های لبنی خراسان رضوی گفته است پس از حذف یارانه شیر، ٧٠ درصد کاهش در میزان مصرف داشته‌ایم. و توزیع شیر در استان از ٥٤٠ تن در روز به ١٨٠ تن رسیده است. او در ادامه می‌گوید: اگر مطالبات کارخانجات شیر پرداخت نشود، کارخانجات شیر یکی پس از دیگری ضربه خورده و تعطیل می‌شوند.
***
تعطیلی ١٣ كوره آجرپزی در آذربایجانغربی
بنابه گزارشات منتشر شده طی چند ماه اخیر از ٦٢ كارخانه آجرپزی دراستان آذربایجانغربی ١٣ كوره در اثر كمبود نقدینگی و افزایش قیمت سوخت تعطیل شده‌اند.
***
٦ ماه است مرغداری‌ها ی استان تهران و قزوین تعطیل هستند
در خبرهای این هفته آمده است كه مرغداری‌های استان تهران و قزوین كاملا تعطیل هستند و از ١٣٠ كارگری كه این مرغداری‌ها ما داشتند الان فقط ١٠ نفر باقی مانده‌اند.
***
كارخانه فرش امپریال تعطیل و ٤٠ كارگر آن بیكار شدند
در خبرها آمده است كه كارگاه تولیدی فرش ماشینی امپریال شهر تبریز تعطیل و همگی ٤٠ كارگر آن اخراج شدند.
***
كارخانه گونی بافی نگین تبریز تعطیل شد
در خبرها آمده است كه كارخانه گونی بافی نگین در تبریز تعطیل و ٨٠ كارگر آن بیكار شدند.
***
***
كارخانه فرش ماشینی نیك آسایش تبریز تعطیل و ٤٠ كارگر آن هم بیكار شدند
خبرها آمده است كه كارخانه فرش ماشینی نیك آسایش تبریز بعد از حذف یارانه‌ها و چندین برابر شدن قیمت سوخت تعطیل گردید و ٤٠ كارگر آن بیكار شدند.
***
٦٠ نفر از كارگران شركت سیمان سفید ساوه اخراج شدند
در خبرها آمده است كه شركت سیمان سفید ساوه واقع در بوئین زهرا، جاده ساوه كه ٢٠٠ كارگر داشت، بدنبال گران شدن سوخت و اجرایی شدن طرح یارانه‌ها، دست به اخراج كارگران خود زده و در این فاصله حداقل ٦٠ كارگر را اخراج كرده است
***
اخراج ١٢٠ كارگر كارخانه ریسندگی نیما نساج
بنابه اخبار منتشر شده كارخانه ریسندگی نیما نساج استان تهران كه دارای ١٢٠ كارگر بود اكنون بطور كامل تعطیل گردیده و همه كارگران آن اخراج شده‌اند. یكی از كارگران گفت كه پس از تعطیلی كارخانه تمامی دستگاههای ریسندگی كارخانه را نیز جمع آوری كرده‌اند.
***
ادامه تعطیلی واحدهای صنعتی در استان اصفهان
در خبرهای این هفته آمده است كه بدنبال بحران اقتصادی در واحدهای تولیدی و صنعتی در استان اصفهان، ٤ كارخانه واقع در شهرستان اردستان هم تعطیل گردیدند. این كارخانه‌ها در زمینه تولید فراآوردهای لبنی، كیك و كلوچه، مواد شوینده و تولید سیم و كابل فعالیت داشتند و هر كدام حدود ٥٥ نفر كارگر را در خود بكار مشغول داشتند.
***
بیکاری بیش از ٣٠٠ هزار کشاور در اصفهان
در خبرهای این هفته آمده است كه بیش از ٣٠٠ هزار کشاورز شرق اصفهان به دلیل کم آبی زاینده رود بیکار شده‌اند.
***

ناامنی محیط كار

حوضچه مرگ در شرکت فولاد کاویان
در نامه‌ای كه یكی از كارگران در اختیار سایتهای اینترنتی قرار داده است، آمده است: حوضچه‌ای در شرکت فولاد کاویان وجود دارد که ٩ تن از همکاران ما را هر روز سه نفر به داخل آن می‌فرستند تا لجن‌هایی که باعث گرفتگی مسیر دفع فاضلاب شده را بیرون بکشند. تمام وسائل و تجهیزاتی که به آنها داده می‌شود چکمه و دستکش است. این افراد باید در عمق ٨ متر که ٣ متراول دهانه باز و بدون آب و لجن و در ٥ متر بقیه لجن همراه روغن صنعتی و گاز متان است کار کنند. آنها اغلب هیچ اطلاعی از فشار و مقدار آب و لجن متراکم شده در سرتاسر لوله ندارند. لوله‌هائی که از همه شرکت جمع شده و به این نقطه میرسد و همچنین از خطر مرگی که گازمتان میتواند برایشان ایجاد کند. به دستور و تهدید رئیس خدمات هرکس نخواهد کاری که آنها می‌گویند انجام دهد اخراجش می‌کنند و یک وانت بیکار جدید می‌آورند و جایگزین اخراجی‌ها می‌کنند.
چند روز پیش بعد از تخلیه تمام لجن‌ها و روغن‌های درون حوضچه یکباره دهانه لوله ورودی به حوضچه با فشار گاز متان باز شد و نفر نشسته بنام سعیدخانی پور قبل از اینکه آب و لجن‌ها حوضچه را پر کند بدلیل گاز گرفتگی هنگام فرار از داخل حوضچه بیهوش شده و به داخل حوضچه سقوط کرد و خفه شد. نفرسوم که در ورودی دهانه سه متری بود بیهوش شد و به اغما رفت.
یکی ازبستگان سعید خانی پور که در حال فیلم گرفتن با موبایل بود مورد سوال حراست قرار گرفت. حراستی‌ها گفتند فیلم می‌گیری و فردا می‌رود در اینترنت. او هم گفت: اینهمه کشتید و زدید عکس و فیلمش هم رفت توی اینترنت کسی کاری با شما کرد؟ با این جواب آنها تمام موبایل‌ها را جمع کردند.
***
جان باختن کارگر سد محزنی ژاوه به دلیل نبود ایمنی در محیط کار
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری خبر داد كه در تاریخ ٣٠ تیرماه یک کارگر ٥٠ ساله مشغول به کار در سد مخزنی ژاوه، واقع در استان کردستان با نام جهانشا باتمانی كه بر روی غلطك كار میكرده، در اثر سقوط جان خود را از دست داد.
***
برق، جان کارگر چاه‌کن را گرفت
خبرگزاری دولتی ایسنا خبر داد كه به تاریخ ٥ مرداد بروز اتصالی در سیم برق دستگاه بالابر و تماس آن با دیواره نمناک چاه باعث برق گرفتگی کارگر چاه‌کن و مرگ وی در عمق ٦ متری چاه شد. این حادثه در میدان هروی تهران رخ داد.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

وضعیت پرونده رضا شهابی از زبان همسرش
رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در ٢٢ خرداد ماه ٨٩ بازداشت شد و هم اکنون مدت چهارده ماه است که در بند ٢٠٩ زندان اوین در بلاتکلیفی بسر می‌برد. همسر وی ربابه رضایی می‌گوید: در پیگیری پرونده همسرم به هر کجایی که بگویید مراجعه کرده‌ام اما هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ام. همسرم همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برد. الان ١٤ ماه از بازداشت همسرم می‌گذرد اما هیچ حکمی برایش نداده‌اند و مسئولین در پاسخ به ما هر روز یک بهانه‌ای می‌آورند و ما را سر می‌دوانند. ٤ خرداد ماه برایش یک دادگاه تشکیل دادند که قرار بود ٣ روز بعد از دادگاه حکمش را به ما اعلام کنند و نتیجه دادگاه را بگویند اما هنوز هیچ نتیجه‌ای به ما داده نشده است. بعد از پیگیری‌های من دوباره گفتند قرار است دادگاه دیگری برای وی برگزار شود. ... الان هم که تاریخ دادگاه بعدی را اعلام نکرده‌اند. امروز هم من به همراه دخترم دفتر دادستان کل کشور رفتم اما بعد از ساعت‌ها چهار طبقه را بالا و پایین رفتیم و از این اتاق به آن اتاق ما را فرستادند و هیچ جوابی به ما ندادند حتی نامه من را هم نگرفتند و دست خالی با دخترم به خانه برگشتیم. وکیل همسرم هم در طول ١٤ ماه فقط یکبار توانسته موکل خود را ببیند و هر چه توانسته پیگیری کرده اما او هم مانند ما به نتیجه‌ای نرسیده است.
وی در خصوص مشکلات جسمانی همسرش میگوید: مشکلات جسمانی که رضا داشت نه تنها برطرف نشده بلکه بشدت هم حالش بد شده است. ایشان قبل از بازداشت از آرتوروز گردن رنج می‌برد و در مدتی هم که در زندان نگهداری شده است، این ناراحتی شدت پیدا کرده و مشکلات جسمانی جدیدی هم در زندان گرفته‌اند. فشارشان بالا و پایین می‌رود و خون دماغ می‌شود و ناراحتی قلبی هم دارد. حدود ١٠ روز پیش حالش بد می‌شود بطوریکه به بهداری منتقل می‌شود و بعد آزمایش و سونوگرافی مشخص شد که به بیماری کبد مبتلا شده است.
ربابه رضائی در خصوص وثیقه تعیین شده می‌گوید: ما الان نه ماه است که سند گذاشته‌ایم تا همسرم بتواند از زندان بیرون بیاید و وضعیت پرونده‌اش مشخص شود. دو هفته پیش به ما زنگ زدند گفتند سند شما پذیرفته شده و کار‌هایش را انجام دهید که ما رفتیم تا اقدامات لازم را انجام دهیم اما آقای صلواتی به صراحت گفتند شما را سر کار گذاشته‌اند و او آزاد نمی‌شود.
***
وضعیت ابوالفضل عابدینی از زبان مادرش
در اخبار آمده است كه آساره عیوضی مادر ابوالفضل عابدینی كه در اسفند سال ٨٨ برای دومین بار بازداشت شد و به قول مادرش به جرم دفاع و مصاحبه با رسانه‌های خارجی درباره كارگران نیشكر هفت تپه و كارگران شركت واحد و معلمان متحمل زندان شده است، گفته است: "الان دو سال می‌گذرد که ابوالفضل در زندان است و در این مدت به مرخصی نیامده است. حتی عید هم نتوانست به مرخصی بیاید."
آساره عیوضی در آستانه سال ٩٠ در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه رژیم نوشته بود: "این روزهای سال نو شاهد در بند بودن فرزند بیمارم و نامشخص بودن وضعیت روحی و روانی و جسمی اش بزرگترین عیدی بود که طی سالهای طول عمرم نصیبم شد. از ٥ سال قبل تا به امروز هر ساله این جوان نحیف را دستگیر نموده و زیر شکنجه برده و بعد از گذراندن انفرادیهای طولانی مدت با قید وثیقه‌های سنگین که همگی توسط مردم دلسوز تامین شده آزاد گردیده و در هیچ یک از این دادگاهها مجرم نبوده و با سربلندی برائت دریافت کرده است. آخر به کدامین گناه مستحق این شکنجه‌ها است به گناه دفاع از کارگران نیشکر هفت تپه خوزستان و دفاع از سندیکای معلمان ایران و دفاع از سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی و اصناف دیگر و یا گناه بیان حقایق روز کشورمان؟"
آساره عیوضی در خصوص آخرین ملاقاتی که با ابوالفضل عابدینی داشته می‌گوید: "هفته پیش پسرم را ملاقات کردم شکر خدا حالش خوب بود. خوشبختانه شرایطش نسبت به قبل بهتر شده است و چون راهم دور است و مریض هستم و ماشین سوار شدن خیلی برایم سخت است هر هفته نمی‌توانم به ملاقاتش بروم. خودش هم حال و روزم را می‌بیند و می‌گوید با این همه زحمت نیا، مریضی و خسته می‌شوی. بعضی اوقات که نمی‌توانم به ملاقات ابوالفضل بروم، می‌گذارند با من تماس تلفنی بگیرد. ماهی یکبار هم می‌توانم ابولفضل را حضوری ملاقات کنم. البته باید فرمش را پر کنم بعد اجازه دهند تا ملاقات حضوری داشته باشیم. خوب ملاقات حضوری خیلی خوب است روی صندلی کنار هم می‌نشینم و وقتی ملاقاتهایمان حضوری است فضای خیلی خوبی است. اما خوب ماهی یکبار است! از نظر جسمی هم که ناراحتی قلبی دارد و نفسش تنگ می‌شود الان قرص مصرف می‌کند." در ادامه می‌گوید: "خوب من یک مادرم، نگران و دلتنگ فرزندم هستم اما خوب چکار می‌توانم بکنم؟ جز تحمل راه دیگری دارم؟ الان دو سال از زندان ابوالفضل می‌گذرد و ده سال دیگر از زندانش باقی مانده آن هم بخاطر فعالیت حقوق بشر و مصاحبه در رابطه با مسائل حقوق بشر، چطور دلتنگ نباشم؟ چه کاری از دستم بر می‌آید؟ تنها آرزویم این است که ابوالفضل آزاد شود. بخدا برای تمام جوانانی که در زندان هستند شب و روز دعا می‌کنم تا آزاد شوند. آخر تنها بچه من که زندانی نیست اینقدر جوانان زندانی هستند که من وقتی می‌رویم آنجا، توی خانواده‌ها گم می‌شوم. از خدا می‌خواهم همه شان آزاد شوند."
***
ممانعت از آزادی هاشم خواستار و بازداشت مجدد وی
در خبرها به نقل از صدیقه مالكی، همسر معلم زندانی هاشم خواستار، رئیس کانون صنفی معلمان مشهد آمده است كه مقامات امنیتی رژیم با طرح اتهام واهی تازه‌ای علیه همسرش مانع از آزادی وی در روز سه شنبه ٤ تیرماه كه دو سال زندان خود را سپری كرده، شدند. رژیم به اتهام تشویش اذهان عمومی از آزادی وی ممانعت بعمل آورده و نامبرده را مجددا بازداشت کرده‌اند.
***
صدور حکم جریمه نقدی علیه یدالله قطبی و وفا قادری
در خبرها آمده است كه روز چهارشنبه ٥ مردادماه دستگاه قضایی رژیم یدالله قطبی و وفا قادری، از اعضای كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، را در دادگاه اسلامی به مبلغ ٩٠٠ هزار تومان جریمه محکوم کرده است.
***

معلمان

حق التدریس‌ها تا حل نشدن مشكل خود به تجمع در مقابل مجلس اسلامی ادامه می‌دهند
بنابه گزارشی كه خبرگذاری رژیمی مهر منتشر كرده است، جمعی از حق‌التدریس‌های آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای کل کشور با سابقه ٣ سال تا ١٢ سال، روز ٤ مردادماه در اعتراض به اجرا نشدن قانون استخدام از سراسر كشور جمع شده و در مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. تجمع کنندگان تاکید کرده‌اند كه تا حل نشدن موضوع استخدام با اجرای قانون به تجمع خود مقابل مجلس اسلامی ادامه خواهند داد.
***
تجمع اعتراضی مربیان بهداشت مدارس در مقابل مجلس اسلامی
در خبرها آمده است كه روز یکشنبه ٩ مرداد جمعی از مربیان بهداشت زن مدارس آموزش و پرورش که از استان‌های مختلف ایران به تهران سفر کرده بودند در اعتراض به سیاست اخراج سازیها در وزارت آموزش و پرورش مقابل مجلس اسلامی تجمع اعتراضی برپا کردند.
***
تجمع جمعی از معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی
در خبرها آمده است كه جمعی از معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، صبح روز ٩ مردادماه مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. این معلمان خواهان تعیین تکلیف وضعیت شغلی خود و بازگشت به کار شدند.
***

اطلاعیه

رضا شهابی كارگر زندانی، زیر فشار دائمی مقامات قضایی جمهوری اسلامی
رضا شهابی باید فورا از زندان آزاد شود
بنا بر اخبار منتشر شده رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیكای واحد زیر تهدید و فشار دائمی مقامات قضایی جمهوری اسلامی قرار دارد. از جمله در هفته گذشته یك مقام اطلاعاتی به رضا شهابی كه در بند امنیتی وزارت اطلاعات یعنی بند ٢٠٩ زندان اوین محبوس است، مراجعه كرده و با تهدید با او برخورد نموده است. این بازجو كه در سیستم قضایی جمهوری اسلامی كارشناس خوانده میشود! با حالت تهدید و تمسخربه رضا گفته است كه اگر برای كارگران مبارزه كرده‌ای حالا هم تاوانش را پس بده ! او نیز پاسخ داده است كه من بنا بر وظیفه ام به دفاع از كارگران پرداخته ام و هنوز هم این راه را قبول دارم.
از سویی به نظر میرسد مقامات قضایی از جمله قاضی صلواتی كه صریحا هرگونه اقدامی به قصد ایجاد فشار و آزار و اذیت رضا و خانواده اش را انجام میدهد، سعی میكنند با پنهان كردن بهانه ی بازداشت رضا كماكان وی را در زندان نگه بدارند. رضا در ٢٢ خرداد سال گذشته دستگیر شد و با وجود اینكه برای آزادی وی وثیقه ی یكصد میلیون تومانی تعیین شده است، اما صلواتی و دیگر مقامات قضایی تاكنون از تحویل وثیقه توسط خانواده اش خودداری كرده و آنها را برای انجام این كار به دادگاه راه نداده‌اند و به بهانه عدم تودیع وثیقه از سوی خانواده اش به بازداشت وی در زندان ادامه داده‌اند. در رابطه با این موضوع خانواده رضا شهای به مقامات مختلف قضایی از جمله دفتر "جعفری دولت آبادی" دادستان جمهوری اسلامی در تهران مراجعه كرده‌اند، اما پاسخی نگرفته‌اند. قاضی صلواتی حتی گفته است كه دادگستری استان تهران "بی خود گفته است كه شهابی باید با وثیقه آزاد شود و هر كدام از مقامات قضایی كه چنین گفته خانواده را سر كار گذاشته"!
بدین ترتیب رضا شهابی ١٤ ماه است در زندان است. و خانواده وی را مرتب سر می‌دوانند. رضا شهابی به جرم اعتصابات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش برای ایجاد سندیكای شركت واحد در زندان است. رضا شهابی و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٦ مرداد ١٣٩٠، ٢٨ ژوئیه ٢٠١١
***
نخستین حركت اعتراضی رانندگان مسافربرشخصی اندیمشك وحومه
امروز ٥ مرداد ١٣٩٠ رانندگان مسافربر شخصی اندیمشك و حومه قبل از شروع به كار با روشن كردن چراغهای ماشینهای خود و زدن بوق ممتد در سطح شهر اقدام به چرخیدن نمودند و به این طریق مراتب اعتراض خود را به خاطر عدم پرداخت مطالباتشان اعلام كردند. لازم به ذكر است كه این رانندگان روز قبل نیز با پخش اطلاعیه میان مسافران آنها را از حركت اعتراضی خود و علت این اقدام مطلع نموده بودند كه با ابراز حمایت مردم و مسافران مواجه شدند.
هیئت موسس برای تشكیل سندیكای مسافربران شخصی اندیمشك
***
پیام تشكر و همبستگی علی نجاتی
با درود و احترام خدمت تمامی كارگران زحمت كش و انسان‌های آزاده؛
امروز در حالی این پیام و شرح حال را می‌نویسم كه بعد از ٢٥ سال كار و تلاش،بیش از دو سال است كه به دلیل دفاع از حقوق عقب افتاده ی خود و دیگر هم طبقه ای‌هایم از كار اخراج شده ام اما در مقابل سرمایه داری و نابرابری مقاومت كرده و تن به ذلت نداده و با عزمی راسخ و اعتقادی استوار در پیشبرد اهداف طبقاتی خود ثابت قدم ایستاده ام؛این در حالی است كه خود و خانواده ام نزدیك به سی ماه است كه از حداقل حقوق انسانی و معیشتی به عنوان یك شهروند ایرانی محروم هستیم وتنها گناه من این است كه به عنوان نماینده ی كارگران از حقوق عقب افتاده ی خود و دیگران دفاع كرده ام.
همانطور كه میدانید این همه مشكلات و فشارهای طاقت فرسا تا كنون نتوانسته كوچك‌ترین مقدار از بی حوصلگی و یاس و نا امیدی وخللی در روحیه ی این رفیق شما كارگران وارد كند و این مصمم بودن برای پیشبرد هدف طبقاتی خود را مدیون بزرگی شما عزیزان زحمتكش میدانم و لاغیر. در مدتی كه در زندان بوده ام و نیز در ایام پس از آزادیم، شما عزیزان همیشه به این رفیق كارگرتان و خانواده ام لطف و محبت‌های خود را ابراز داشته اید؛در این مدت هیچ گاه احساس تنهایی نكرده ام.علیرغم اینكه از ناراحتی قلبی رنج میبرم اما عشق به شما هم طبقه ای‌های زحمتكش نه تنها ناراحتی جسمی مرا التیام می‌بخشد بلكه روح مرا تازه كرده و پرورش داده و من از همیشه قبراق‌تر می‌شوم.
این روحیه سرشار از امید را فقط و فقط از صداقت و رفاقت شما عزیزان كارگر و زحمتكش میدانم.
امید این را دارم كه هر چه رو به جلو پیش میرویم این همبستگی طبقاتی روز به روز بیشتر و مستحكم‌تر از گذشته باشد،زیرا تنها همبستگی و اتحاد و در كنار هم بودن می‌تواند راه گشای موفقیت و سربلندی ما كارگران باشد.علیرغم تمامی مشكلات موجود و اختلاف نظرها میتوان با گفتگو و نقد و ارتباطات دوستانه همه ی این مشكلات را پشت سر گذاشته و به هدف نهایی خود، یعنی رسیدن كارگران و زحمتكشان به حقوق و مطالبات و خواسته‌ها و اهداف اساسی ِخود دست یافت.
در خاتمه می‌خواهم از تمامی دوستانی كه طی این مدت كه در بیمارستان بستری بودم و یا بعد از ترخیص از بیمارستان اینجانب را مورد لطف خود قرار داده‌اند بی نهایت ممنون و سپاسگزار باشم.
امیدوارم كه زنده باشم تا از شرمندگی شما رفقا درآیم و در بتوانم در شادمانی‌هایتان جبران نمایم.
به امید آزادی تمامی زندانیان به وی‍ژه كارگران زندانی
با آرزوی پیروزی و سربلندی برای تمامی كارگران
علی نجاتی
كارگر اخراجی و عضو هیات مدیره ی سندیكای كارگران نیشكر هفت تپه
سوم مرداد ماه ١٣٩٠
خوزستان - شوش
***
شاهرخ زمانی عضو كمیته پیگیری برای ایجاد تشكلهای كارگری محاكمه شد
روز شنبه ١ مرداد، شاهرخ زمانی كارگر ساختمانی و از فعالین كارگری شهر تبریز و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری توسط جانیان اسلامی به محاكمه كشیده شد. به گزارش منتشر شده از سوی كمپین برای آزادی شاهرخ زمانی، زمان این محاكمه آنقدر کوتاه بوده است که حتی خانواده وی فرصت نكردند خود را به آنجا برسانند و ملاقاتی با او داشته باشند و وقتی به دادگاه رسیدند که شاهرخ به زندان انتقال داده شده بود.
هنوز نتیجه این محاكمه روشن نیست و فقط منشی دادگاه جمهوری اسلامی اعلام داشته است كه پرونده شاهرخ تكمیل شده است.
شاهرخ زمانی روز ١٧ خرداد در حالی که در حال مسافرت بود، در میانه ی راه تهران- تبریز توسط مامورین اطلاعات جمهوری اسلامی از اتوبوس پیاده و دستگیر و زندانی شد.
علاوه بر شاهرخ زمانی، محمد جراحی و بیوك سیدلر از فعالین كارگری در شهر تبریز و منصور اسانلو و ابراهیم مددی و رضا شهابی از اعضای هیات مدیره سندیكای واحد و بهنام ابراهیم زاده عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك در زندانند. كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٦ مرداد ١٣٩٠، ٢٨ ژوئیه ٢٠١١
***
حكم پدرام نصراللهی اعلام شد
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز دوشنبه ٣ مرداد حكم پدرام نصراللهی فعالی كارگری و یكی از اعضای این كمیته توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی اعلام شد. بنابراین حكم پدرام به اتهام واهی اجتماع و تبانی به دو سال حبس تعزیری كه در مدت ٥ سال تعلیق شده محكوم گردیده است. پدرام در دادگاه جانیان اسلامی در ٢١ تیر در همین شعبه توسط قاضی طیاری محاكمه گردید.
در حاكمیت جمهوری اسلامی برپایی تجمع و اعتراض، ایجاد تشكل و دست زدن به اعتصاب برای حقوق حقه خود جرم است. پدرام به جرم دفاع از خواستهای برحق كارگران محاكمه و حكم زندان گرفته است. باید به این حكم وسیعا اعتراض كرد. كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط از زندان آزاد شوند. پرونده‌های قضایی تشكیل شده برای كارگران و فعالین سیاسی باید فورا لغو شود. فشار و تهدید بر روی فعالین كارگری و فعالین سیاسی باید فورا متوقف شود.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٦ مرداد ١٣٩٠، ٢٨ ژوئیه ٢٠١١
***

اخبار بین المللی

اسرائیل: اعتراض هزاران نفر به وضیعت معیشتی
به گزارش گاردین روز شنبه ٣٠ ژوییه حدود ١٥٠ هزار نفر در ١٢ شهر اسرائیل در اعتراض به بالا بودن هزینه زندگی و پائین بودن دستمزد‌ها دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. Daphni Leef یکی از فعالین حرکت اعتراضی مردم که از دو هفته قبل با برپایی چادر در مرکز شهر تل آویو اعتراض خود را شروع کرده است به جمعیت حاضر در اعتراض تل آویو که تعدادشان به ٧٠ تا ١٠٠ هزار نفر میرسید، گفت: "ما خواهان تغییر دولت نیستیم، بلکه فراتر از آن، خواهان تغییر قواعد بازی هستیم." فعالین، روز دوشنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده‌اند و در Facebook تا کنون ده‌ها هزار نفر موافقت خود را با این اعتصاب اعلام کرده‌اند. گروهی دیگر نیز روز ٨ آگوست را روز برداشت پول از بانک‌ها به وسیع‌ترین شکل اعلام کرده‌اند. واکنش حکومت تاکنون اعلام تعیین هیئتی برای بررسی هزینه‌های زندگی‌، انصراف دولت از افزایش قیمت سوخت و استعفای یکی از مدیران ارشد وزارت خزانه داری بوده است. Leef گفته است: "وعده‌های نخست وزیر برای گمراه کردن مردم است و ما با رفتن به خیابان تغییرات را ممکن میسازیم."
***
امارت متحده عربی‌: اعتصاب ٤٠٠ کارگر ساختمان سازی
به گزارش The National بیش از ٤٠٠ کارگر شرکت ساختمان سازی Al Rajhi Projects که در جزیره Reem در نزدیکی شهر ابوظبی پایتخت امارات مشغول کار هستند، از هفته قبل در اعتصاب بسر میبرند. آنها به دلیل دریافت نکردن سه ماه از دستمزدشان دست از کار کشیده‌اند. رو چهارشنبه ٢٠ ژوییه کارگران موفق شدند دستمزد ماه مه خود را دریافت کنند ولی حاضر نشدند به سر کار باز گردند. تاکنون بیش از ٣٠ تن از این کارگران به دلیل اعتراض از کار اخراج شده‌اند. این شرکت متعهد شده است که بقیه دستمزد‌ها را در روز‌های آینده پرداخت کند، ولی کارگران به وعده‌های این کارفرمایان اعتماد ندارند و گفته‌اند که بعد از دریافت کل طلب‌هایشان به سر کار باز خواهند گشت. این پروژه که شامل چهار برج بلند (آسمان خراش) می‌‌باشد، قرار است تا سال ٢٠١٣ آماده شود.
***
مصر: درگیری پلیس با کارگران معترض در اسماعیلیه
به گزارش Associated France Press روز سه شنبه ٢٦ ژوییه بیش از ٥٠٠٠ کارگر منطقه آزاد اسماعیلیه با خواست افزایش دستمزد دست به اعتراض زدند که با مداخله پلیس به زد و خورد و درگیری کشیده شد. در این درگیری‌ها ٣٦ کارگر و ٢ مامور پلیس مجروح شدند که ٢٣ نفر از آنان به بیمارستان انتقال یافتند. اعتراض کارگران که روز سه شنبه وارد دومین روز خود میشد، بابت افزایش حداقل دستمزد به ١٢٠٠ پوند مصر (٢٠٠ دلار) است که مدتهاست برای آن مبارزه در جریان است. در منطقه آزاد تجاری اسماعیلیه ٨٠ کارخانه ‌مشغول فعالیت هستند که بیشتر آنها تولید کننده پارچه و چرم میباشند. در این شهرک صنعتی هزاران کارگر با دستمزد‌های ناچیز مشغول کار هستند.
***
اکرائین: کشته شدن ١٧ کارگر در اثر انفجار معدن ذغال سنگ
به گزارش الجزیره روز جمعه ٢٩ ژوئیه در اثر انفجار در معدن زیرزمینی ذغال سنگ در منطقه Lugansk حداقل ١٦ کارگر کشته و تعداد ١٠ تن ناپدید شدند که با توجه به تجارب قبلی انفجار معادن، احتمال مرگ آنها بسیار بالاست. این معدن که از سال ١٩٨٠ در حال فعالیت است، از امکانات ایمنی کافی برخوردار نیست. ماه گذشته نیز آتش سوزی در این معدن به وقوع پیوست ولی خوشبختانه خسارت جانی در بر نداشت. معادن اکرائین به دلیل نداشتن امکانات ایمنی کافی و استفاده از دستگاه‌های قدیمی و از رده خارج شده، یکی از خطرناکترین معادن جهان بشمار می‌‌روند.