٤  مرداد  ١٣٩٠ -  ٢٦   ژوئیه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٧

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهیاعتصاب و اعتراض

کارگران شرکت پرهون طرح دست به اعتصاب زدند
بنابه گزارشی كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، کلیه کارگران شرکت پرهون طرح، که از پیمانکاران شرکت مپنا در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج می‌باشد، از اولین ساعت کاری روز سه شنبه ٢٨ تیر ٩٠ در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه حقوق خود تا ساعت ١٢ ظهر اعتصاب کردند. در جریان این اعتصاب، کارفرمای شرکت با دو نفر از نمایندگان کارگران به مذاکره پرداخت که در نتیجه وعده پرداخت فروردین را روز ٢٠ مرداد و حقوق اردیبهشت نیز تا ٢٩ مرداد داد. کارفرما در نشست با نمایندگان کارگران ابتدا آنان را تهدید به اخراج نمود تا بلکه از پیگیری مطالبه خود و همکارانشان عقب بنشینند، اما نمایندگان در برابر وی ایستاده و خواهان پرداخت حقوقهای معوقه شدند که در پایان او را ناچار به دادن وعده پرداخت حقوقها تا مواعد مقرر گردید. در ادامه این خبر آمده است كه هفته گذشته این کارگران با دست زدن به اعتصاب، حقوق اسفند ٨٩ خود را گرفته‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران ایرانیت شهر ری
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، کارگران ایرانیت شهرری به دلیل عدم وجود مواد اولیه و وضعیت نابسامان آن شرکت که در معرض تعطیلی قرار گرفته است در مقابل فرمانداری شهرری تجمع اعتراضی برپا كردند. این تجمع کنندگان که نزدیک به ٣٠٠ نفر بودند از ساعت ٩ صبح روز چهارشنبه ٢٩ تیر با در دست داشتن پلاكارد با شعارهایی خواهان ادامه تولید کارخانه و حفظ كارهای خود شدند. این تجمع تا پایان وقت اداری ادامه داشت. در دیدار فرماندار با نمایندگان كارگران وی قول رسیدگی فوری به این مطالبه کارگران داد.
***
کشمکشهای کارگران و مدیریت پتروشیمی بندر امام
اتحادیه آزاد كارگران ایران روز ٣٠ تیرماه نوشته است كه در حالی که یک روز دیگر مهلت ٣ ماهه وعده داده به كارگران پتروشیمی بندر امام برای رسیدگی به مطالباتشان بپایان خواهد رسید هیچ نشانی از تصمیم جدی مدیریت پتروشیمی بندر امام برای عمل به وعده‌های داده شده دیده نمی‌شود. در چند روز پایانی ماه جاری، مدیریت این پتروشیمی و نماینده فرمانداری ماهشهر مطالبی را با نمایندگان کارگران در میان گذاشته و برای پیگیری مطالبات کارگران یک مهلت دو ماهه دیگر تا پایان شهریور خواسته‌اند. اما این مطالب و رایزنی‌ها از سوی کارفرما و مقامات دولتی برای کارگران قانع کننده نبوده است، به همین دلیل در میان آنان صحبت از اعتراض و احتمال اعتصاب در روز اول مرداد (همزمان با پایان یافتن مهلت سه ماهه داده شده از سوی کارگران به کارفرما) وجود دارد. در ادامه آمده است، بنا بر این گزارش بدنبال زمزمه اعتراض و صحبت سر گیری مجدد اعتصاب در میان کارگران، در نشستی که مدیریت کارخانه با نمایندگان کارگران برگزار کرد اعلام نمود طی دو ماه آینده مطالبات کارگران پیگیری خواهد شد و تا آنموقع و در حال حاضر به حقوق کارگران ماهیانه ٤٠ ساعت بصورت اضافه کاری تعلق خواهد گرفت. در این نشست، نمایندگان کارگران پذیرش یا عدم پذیرش این پیشنهاد را منوط به تصمیم جمعی کارگران همه شرکتهای پیمانکاری کردند. آخرین خبر می‌گوید: از روز ٢٩ تیر این موضوع و پیشنهاد مدیریت در میان کارگران مورد گفتگو است و احتمالا پس از تعطیلات آخر هفته تصمیم کارگران در این مورد مشخص خواهد شد.
***
تجمع کارگران مخابرات راه دور شیراز مقابل مجلس اسلامی
به گزارش خبرگزاری دولتی مهر، ٣٥٠ نفر از کارگران صنایع مخابراتی راه دور(ITI) شیراز، صبح روز ٢ مرداد در اعتراض به عدم دریافت ٢٤ ماه حقوق مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. كارگران از جمله شعار می‌دادند: "حق و حقوق کارگر پرداخت باید گردد"، "زندگی معیشت، حق مسلم ماست". پلاکاردهای همراه این کارگران نیز حاوی نوشته‌هایی از جمله "کمک به ITI یا تعطیلی ITI"، "چرا مصوبات سفرهای استانی اجرایی نمی‌شود؟"، "بعد از گذشت ٢٦ ماه از مصوبات هیئت دولت و رئیس جمهور کارگر بدون حقوق است" بود.
***
تجمع اعتراضی بازنشستگان ذوب آهن اصفهان
در خبرها آمده است كه بازنشستگان ذوب آهن اصفهان ٣ ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند و علیرغم وعده‌های مکرر مسئولان کانون بازنشستگی هنوز هم حقوق آنها پرداخت نشده است. در این اخبار آمده است كه در ابتدای هفته بیش از ٢٠٠ نفر از این بازنشستگان در مقابل کانون بازنشستگی ذوب آهن در اصفهان تجمع كردند و ضمن اعتراض به اینکه ٣ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند تاكید كردند كه در صورت عدم دریافت حقوق به تجمع خود در همین مكان ادامه می‌دهند.
***
اعتصاب کارگران كارخانه نوپوش و تحمیل عقب نشینی به مدیریت
بنابه خبر منتشر شده كارگران کارخانه نوپوش در شهر صنعتی رشت كه وابسته به نساجی ایران برك و حدود ٢٥٠ كارگر دارد، به علت ٨ ماه دستمزد معوقه از تاریخ ٦ تیر دست به اعتصاب زدند. کارگران عیدی و پاداش و مزایای پایان سالهای ٨٨ و ٨٩ را نیز طلب دارند. مدیریت كارخانه در تاریخ ٢٠ تیر از ورود کارگران اعتصابی به کارخانه ممانعت كرد. کارگران با این حال وارد کارخانه شدند و به اعتصاب خود ادامه دادند. طبق آخرین خبری كه منتشر شده است، كارگران یك ماه از هشت ماه دستمزد معوقه را دریافت كرده‌اند و فعلا به اعتصاب خود پایان داده‌اند. مدیریت همچنین وعده داده است كه در ٥ مرداد بخش دیگری از مطالبات معوقه به کارگران را پرداخت خواهد كرد.
***
كارگران مجتمع گوشت فارس وعده تجمع می‌دهند
در خبرهای این هفته آمده است كه كارگران كارخانه مجتمع گوشت فارس اعلام كردند كه در ادامه اعتراضات شان هفته آینده در مقابل اداره كار این شهر تجمع خواهند كرد. یكی از كارگران در این باره گفته است: هفته گذشته به اداره جهاد مراجعه كردیم و درخواست كردیم به مطالبات ما پاسخ دهند. مسئول مربوطه برای دست به سر كردن ما دروغی گفت و وعده و وعیدهای پوشالی داد. اما ما كوتاه نمی‌آییم و بازهم جلوی اداره كار تجمع خواهیم كرد.
***
تجمع و اعتراض كارگران آردماشین در قزوین جلو استانداری و فرمانداری
بنا به گزارش منتشره، كارخانه آردماشین واقع در شهرك صنعتی البرز كه دارای ٧٠ كارگر میباشد، بعد از حذف یارانه‌ها و چند برابر شدن هزینه حاملهای انرژی، اكنون بحرانی میباشد و كارگران این شركت ١١ ماه حقوق خود را طلب دارند. این كارگران بارها مقابل استانداری و فرمانداری تجمع كرده‌اند. یكی از كارگران این كارخانه گفت كه ما ١١ ماه حقوق معوقه داریم و مستمر جهت اعتراض و حل و فصل مشكلاتمان جلو استانداری و فرمانداری میرویم ولی تا كنون به خواسته ما كوچكترین رسیدگی نشده است.
***
كارگران كارخانه ریسندگی و بافندگی كاشان، ٤ ماه در اعتصاب
طبق خبری كه سایت دولتی "جهان نیوز" منتشر كرده است، "كارگران کارخانه ریسندگی و بافندگی کاشان حدود ٣٣ ماه است حقوق خود را به طور کامل دریافت نکرده‌اند و معوقه دارند و حدود ٤ ماه است که در اعتصاب به سر برده و طبق گفته کارگران این کارخانه ١١٩٠ نفر که در این کارخانه در حال کار بوده‌اند هم اکنون بیکار هستند." در ادامه این خبر آمده است: یکی از کارگران این کارخانه گفته است كه ما برای گرفتن حق و حقوق خود طومار تهیه کرده و این مشکل را به مسئولین استانی از جمله فرماندار، مدیر کل کار استان اصفهان، استاندار و امام جمعه کاشان گفته‌اند و نامه‌هایی را هم به وزیر کار و امور اجتماعی و نمایندگان مجلس نوشته و فرستاده‌ایم ولی هیچ یک پاسخی به این موضوع نداده‌اند.
***
بلاتکلیفی ١٠ ساله كارمندان قراردادی مخابرات
بنابه خبری كه سایت رژیمی تابناك منتشر كرده است، تعدادی از كارمندان قراردادی شركت مخابرات تهران با ارسال نامه‌ای خواهان رسیدگی به مشكلات خودشان شده‌اند. در بخشی از این طومار آمده است: "ما تعدادی از قراردادیهای مخابرات استان تهران هستیم که از سال ١٣٨٠ به امید استخدام رسمی (از طریق آزمون استخدام رسمی سال ١٣٧٩ استان تهران) اما بصورت قراردادی مشغول بكار شده‌ایم و علیرغم پیگیریهای همكارانمان و همچنین وعده‌های بیشمار مسئولان مخابرات ایران و تهران پس از گذشت ١٠ سال با داشتن مدارك مرتبط لیسانس و فوق لیسانس (حداقل لیسانس) همچنان بصورت قراردادی باقی ماندیم. مسئولان مخابرات سال ١٣٨٢ ادعا كردند كه شماها قبولی رزرو هستید و نمی‌توانید بدون مجوز جدید رسمی شوید واما تا ٢-٣ سال قبل هم مرتب می‌گفتند پیگیر کارهایتان هستیم تا از سازمان مدیریت مجوز بگیریم و مسئولیت رسمی نشدن ما را به گردن سازمان مدیریت می‌انداختند كه اصلا برای ما قابل قبول نبود. سئوالات بسیاری از آقایان داریم كه بی پاسخ مانده است و بعضی را اینجا مطرح می‌كنیم: آقایون! اگر ذخیره بودیم چرا از اول نگفتید؟ و اساسا نمی‌توانستید برای ذخیره‌ها – بقول خودتان – مجوز بگیرید یا دوست نداشتید؟ سازمان مدیریت برای استخدام رسمی ٣٢٠٠ نفر در مجموعه مخابرات ایران سال ٨٥ مجوز داد با آن مجوز چه كردید؟ چرا طی این سالها قبل از خصوصی سازی كاری نكردید؟ در دوره گذر از دولتی به خصوصی دائما وعده میدادید در صورت خصوصی شدن شرکت و رهایی از قوانین دست و پا گیر دولتی شماها را رسمی می‌کنیم اما متاسفانه با گذشت مدت زیادی از خصوصی سازی مخابرات همچنان قراردادی هستیم. طبق قانون فعلی كاركنان قراردادی با مدارك حداقل لیسانس مرتبط در صورت رضایت مدیر می‌توانند دائمی شوند. چرا این بند از آیین نامه را اجرایی نمی‌كنید؟ در حال حاضر مسئولان مخابرات استان تهران می‌گویند منتظر مجوز از هیات مدیره مخابرات ایران هستند. واقعا؟ آقایون! چرا با ما بازی می‌کنید؟ گرفتن مجوز از هیات مدیره یک شرکت خصوصی چند سال وقت می‌خواهد؟ ... جالب است همه مدیران می‌گویند پرونده تان در جریان است و بزودی تغییر وضعیت پیدا می‌کنید؟ آخر کی؟ این بزودی کی اتفاق می‌افتد؟ اصلا تا قبل از ما کارمند مخابراتی را سراغ دارید که بیش از ٣ سال قراردادی کار کرده باشد و رسمی نشده باشد؟ ما جوانان این مملکت نیستیم؟ تبعیضهای بسیاری را بما تحمیل کردید و طی این ١٠ سال ضررهای مادی و معنوی فراوانی متحمل شده‌ایم و سالهاست وعده امروز و فردا بما می‌دهید. ... حقوق پایه ما نصف همكار دائمی ماست (یك ردیف شغلی- كار در یك اتاق- یك مسئویت سازمانی). از وامهای شرکت نمی‌توانیم استفاده کنیم. کارت طلایی بیمه نداریم و... در مجموع شرایط اصلا خوب نیست و بی عدالتی غوغا می‌کند."
***
اعتراض کارگران منطقه آزاد تجاری اروند
در خبرهای این هفته آمده است كه كارگران منطقه آزاد تجاری اروند ٦ ماه حقوق معوقه طلب دارند. این کارگران با تجمع در مقابل دفتر مرکزی منطقه آزاد تجاری اروند با سر دادن شعار مراتب اعتراض خود را نسبت به پرداخت مطالبات و اخراج همکارانشان اعلام نموده‌اند اما نیروهای امنیتی با باتوم و گاز اشک آور به کارگران حمله و آنها را متفرق و عده‌ای را دستگیر کردند.
***

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده

شركت فراساز: ٤ ماه تأخیر در پرداخت دستمزدها، اخراج و نپرداختن حق بیمه
روزنامه دولتی فارس نامه‌ای از شركت فراساز، شركتی فعال در صنعت برق به وزیر نیرو را منتشر كرده است كه در آن به نكات متعددی در باره این شركت و وضعیت حقوقی كارگران آن اشاره شده است. در ابتدای این نامه آمده است: "حقوق و دستمزد كارگران و كارمندان برای ٤ ماه پرداخت نشده و به تاخیر افتاده." در بخشی از این نامه آمده است: "به دلیل عدم پرداخت حق بیمه كارگران، سازمان تامین اجتماعی كلیه خدمات خود از جمله تمدید دفترچه درمانی كارگران و دریافت لیست و ارائه امتیازات بیمه‌ای را متوقف و منوط به پرداخت بدهی شركت نموده است." در بخش دیگری از اخراج ٥٠ درصد از كارگران و كارمندان ماهر شركت در طول سال ٨٩ صحبت شده است.
***
دستمزدهای معوقه و اخراج كارگران در كارخانه مهر عطار نیشابور
یكی از كارگران كارخانه مهر عطار نیشابور كه یكی از كارخانه‌های قدیمی تولید لوازم برقی است، گفته است كه در حال حاضر كارگران این شركت ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند. وی همچنین گفته است: با اینكه خودم نفر متخصص هستم اما پایه حقوقم در ماه ٣٥٠ هزار تومان هست. وضعیت كارخانه بحرانی است و به همین دلیل تا كنون ٤٠ نفر از كارگران را از كار اخرا ج كردند و اخراجها هنوز ادامه دارد.
***
آزبست ساریت دستمزد كارگران را پرداخت نمی‌كند
در خبرها آمده است كه کارفرمای کارخانه آزبست ساریت واقع در استان مازندران از پرداخت ١ ماه دستمزد معوقه کارگران این کارخانه خودداری می‌نماید.
***
٢ ماه حقوق كاركنان تولیدی نوشاب تهران پرداخت نشده است
در خبرها آمده است كه كارخانه تولیدی نوشاب در تهران كه تولید كننده نوشابه‌های گازدار و غیرگازدار می‌باشد و ٢٠٠ كارگر دارد، نه تنها حقوق خرداد ماه كارگران را پرداخت نكرده است بلكه حقوق اردیبهشت ماه بخشی از كارگران نیز باقی مانده است.
***
كارگران شركت خیام الكتریك نیشابور ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند
در خبرها آمده است كه شركت خیام الكتریك تا كنون تعداد قابل ملاحظه‌ای از كارگران خود را اخراج نموده و همچنین قرارداد كارگران قراردادی را در پایان مهلت مقرر تمدید نكرده و اكنون تنها ٤٠٠ كارگر در شركت مزبور مشغول بكارند كه آنها هم ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
درب كارخانه ابر صنعتی در قزوین پلمپ شد، دستمزد كارگران پرداخت نشد
سایت ایران كارگر در خبرهای این هفته گفته است كارخانه ابر صنعتی موسوم به ابرایران قزوین كه قبلا دارای ١٠٠ كارگر بود كه هر كدام یك سال حقوق معوقه خود را طلب داشتند، با بحرانی كه مواجه شده بود دست به اخراج كارگران زده تا با تعداد نیروی كمتر بتواند ادامه دهد. اما النهایه ٣٠ كارگر باقیمانده نیز در تیرماه اخراج و درب این كارخانه پلمپ گردید. در ادامه این خبر آمده است كه كارگران این شركت برای پیگیری مشكلات خود بارها مقابل صنایع و همچنین استانداری قزوین و بارها نیز در تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری و مجلس و .. در تجمعاتی كه داشتند پیگیر مشكلات خود گردیدند اما از آنجا كه كسی به مشكل این كارگران رسیدگی نكرد همه كارگران اخراج شده و هنوز هم هیچ حقوقی دریافت نكرده‌اند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

ایجاد اشتغال پیشكش، دستمزدها را بپردازید و اخراج نكنید
رئیس سازمان کار استان تهران اعتراف کرد حداقل ١٥ هزار کارگر در سال گذشته تنها در این استان از کار اخراج شده‌اند. او اذعان نموده است تعداد قابل توجهی از کارخانه‌ها به دلیل مشکلات فراوانی که با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها ایجاد شده به حالت نیمه تعطیل درآمده و بسیاری از کارگران از کار اخراج شده‌اند و یا چندین ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
***
٣٠ هزار نفر دیگر از نان خوردن افتادند
بنا به گزارش منتشر شده در حال حاضر چهار كارخانه بزرگ تولید ایرانیت در تهران و اصفهان بدلیل عدم ورود آزبست به كشور عملا تعطیل شده است و ٥٠٠٠ كارگراین كارخانه‌ها از كار بیكار و با احتساب خانواده‌هایشان مجموعا ٣٠٠٠٠ نفر دچار مشكلات بیمه میشوند.
***
تعطیلی كارخانه‌های پنبه مشهد
در اخبار آمده است كه كارخانه‌های پنبه قیطان، كارخانه نساجی كردستان و كارخانه پنبه نورانی تعطیل شدند و یا در آستانه تعطیلی هستند. در ادامه آمده است كه این كارخانجات دست به اخراج كارگران خود زده‌اند. یكی از كارگران كارخانه پنبه در مشهد گفته است شرایط كارخانه‌های پنبه بصو رتی است كه بصورت نیمه وقت كار میكنند. مثلا یكی از كارخانه كه قبلا ٧٠ كارگر داشت اكنون فقط ١٥ كارگر دارد. یا كارخانه پنبه مشهد سالانه ١٣٠٠٠ عدل پنبه پاك میكرد؛ اما اكنون ٢٩٠٠ عدل پنبه در سال بیشتر تولید ندارد.
***
اخراج در پروژه بزرگراه سنندج – دهگلان بخاطر عدم امضا قرارداد سفید امضاء
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، بدنبال موج اخراج سازیها در پروژه بزرگراه سنندج - دهگلان، روز ٢٩ تیر ٤ کارگر این پروژه که دارای سابقه طولانی بودند به دلیل عدم امضای قرارداد سفید امضا و ندادن سفته ٦ میلیون تومانی برای ادامه کار در این پروژه، از کار خود اخراج شدند. این کارگران بصورت قراردادی سالها زیر نظر اداره راه مشغول بکار بودند اما پس از واگذاری شرکت توسعه راه سازی به بخش خصوصی با مشکلات عدیده‌ای از جمله اجبار به امضا قرارداد سفید امضا و سپردن سفته‌های میلیونی برای ادامه کار مواجه شده‌اند.
***
تمامی كارگران قرار دادی شركت پارس متال اخراج شدند
در خبرها آمده است: شركت پارس متال واقع در جاده مخصوص كرج، كه از شركتهای ریخته گری مهم ایران محسوب میشود از سال گذشته به شدت بحرانی گردید و كارگران ١١ ماه حقوق خود را از این شركت طلبكار بودند. با توجه به بدهی‌های بسیار بالای پارس متال و مطالبات یك و نیم میلیارد تومانی اداره برق از شركت مزبور، موجب قطع برق آن از جانب اداره برق گردید و در ادامه خبر تعطیلی كارخانه و اخراج و اعتراضات و تجمعات كارگران را در رسانه‌ها شاهد بودیم. نهایتا در اردیبهشت امسال این شركت به نیروی هوایی سپاه واگذار گردید. اكنون نیز بعد از ٤ ماه گزارشات حاكی از این میباشد كه مجددا این شركت حالت بحرانی گرفته و همه كارگران قراردادی آن اخراج گردیدند.
***
كودكان بدون عروسك می‌مانند!
در خبرهای مربوط به تعطیلی كارخانجات در ایران در این هفته آمده است كه كارخانه عروسك سازی تهران واقع در منطقه تهرانپارس، بطور كامل تعطیل شده و ٨٠ كارگر مشغول بكار در آن در نتیجه ورشكستگی این كارخانه اخراج شده‌اند.
***
بیكارسازی وسیع در شركت پارس الكتریك
یكی از كارگران شركت پارس الكتریك گفته است: شركت پارس الكتریك در جاده مخصوص كرج كه یكی از شركتهای معتبر و بسیار بزرگ تولید دستگاه‌های الكترونیك بوده و مشخصا تلوزیون پارس الكتریك از محصولات این شركت میباشد اكنون به شدت بحرانی گردیده و دست به اخراج كارگران خود زده، و گزارشات دریافتی حاكی از این میباشد كه این شركت كه زمانی ٣٥٠٠ كارگر داشت اكنون بین ٣٦٠ تا ٤٠٠ كارگر دارد و این كارگران نیز امكان كار و تولید ندارند.
***
بسیاری از كارگران لارستانی اخراج و بیكار شده‌اند
خبرگزاری دولتی فارس می‌نویسد كه بخشدار شهرستان لارستان از استان فارس گفته است با توجه به اتمام اجرای ماده ١٠٣ قانون برنامه پنجم توسعه كه برای كارفرمایان معافیت بیمه‌ای وجود داشت، بسیاری از كارگران از كار خود بیكار و اخراج شده‌اند.
***
کارخانه آجزپزی سجاد تهران تعطیل شد
در خبرهای این هفته آمده است كه کارخانه آجرپزی سجاد در تهران نیز كه دارای ٨٠ كارگر است، در نتیجه افزایش بهای حامل‌های انرژی مصرفی توسط صنایع و مراکز تولیدی، تعطیل گردید.
***
صدها کارگر شرکت آردل اخراج شدند
در خبرهای این هفته آمده است كه صدها کارگر شرکت لوازم خانگی آردل، واقع در جاده قدیم کرج كه به حالت نیمه تعطیل در آمده است، از کار اخراج شده‌اند. در ادامه این خبر آمده است: وضعیت به نحوی است كه از ١٠٠٠ كارگری كه در این شركت شاغل بوده همه اخراج شده‌اند و تنها ٧٠ نفر باقی مانده‌اند كه آنان نیز امكان تولید و كار چندانی ندارند.
***
اخراج در شرکت ایران پرلین
در خبرها آمده است كه دو سوم خط تولید شركت سوله سازی ایران پرلین بطور كامل متوقف شده و از مجموع ١٣٠ کارگر شاغل در آن حدود ١٠٠ نفر از کار اخراج شده‌اند.
***
شركت شوفاژ كار كارگران را اخراج می‌كند
بنابه خبر منتشر شده، در شركت صنعتی شوفاژ كار كه در جاده مخصوص كرج قرار دارد در حال حاضر وضعیت ادامه کاری ١٠٠ كارگر شاغل آن نامشخص بوده و احتمال اخراج قریب الوقوع آنان وجود دارد.
***
اخراج كارگران از كارخانه تولید رینگ ماشین
در خبرها آمده است: مدیریت كارخانه تولید رینگ ماشین كه در شهرك صنعتی عباس آباد واقع است و ٦٠ كارگر داشت، ١٥ تن از كارگرانش را اخراج كرده است.
***
ورشكستگی ٦ چاپخانه در تهران
سایت رژیمی مهر خبر داد كه چاپخانه‌های آشنا، شاهین، مركز، نیك، سپیده و دقت پور که همگی در تهران فعال بودند، به دلیل زیان‌دهی سهامشان را به چاپخانه‌های هاشمی، تصویر گیلان، ایران گرافیک، دلارام، خاوران و آفرینش واگذار کردند.
***
ایران رادیاتور هم در آستانه تعطیلی
خبر منتشر شده از این حكایت دارد كه كارخانه ایران رادیاتور كه برای ایران خودرو رادیاتور تولید میكرد و با بیش از ١٠٠ كارگر مشغول به كار بود در حال حاضر با ١٠ درصد ظرفیت كار كرده و تنها با ١٠ الی ١٢ كارگر مشغول بكار میباشند. این كارخانه بدلیل مجموعه مسائل و مشكلاتی متعددی در حال حاضر در آستانه تعطیلی كامل قرار دارد.
***
وضعیت بحرانی كارخانه‌های در ارومیه
بنابه اخبار منتشر شده، كارخانه‌های تولید آب میوه و موادغذایی ارومیه تنها با ٢٠ درصد ظرفیتشان كار می‌كنند. در ادامه این خبر آمده است: در حال حاضر كارخانه‌های آروآدا، ساسان شهد، آذركام و تاتویه با بیش از ٢٠٠ كارگر در وضعیتی بحرانی قرار دارند.
***
غول بیكاری گریبان فارس را گرفته است
خبرگزاری ایسنا نوشته است كه نماینده رژیم از شیراز كه عضو كمیسیون امنیت مجلس اسلامی نیز هست، گفته است: رشد آمار بیكاری در فارس، كاهش سرعت توسعه در بخش كشاورزی، كاهش تولید گندم، تعطیلی برخی صنایع، افزایش قیمت در بخشی از بازار مسكن، كاهش آمار گردشگران و مسافران نوروزی، كارنامه‌ای درخشان برای استانی كه ظرفیت‌های بیشماری دارد، نیست. مدیركل كار و امور اجتماعی استان فارس، نرخ بیكاری این استان را ٢١ درصد اعلام كرده است، امام جمعه شیراز، ٢٣ درصد، یكی از نمایندگان رژیم از این استان آن را ٢٤ و یك دیگر از آنها آن را بیش ٢٤ درصد اعلام كرده است.
***

ناامنی محیط كار

سكته كارگران نساجی خامنه
كارگران كارخانه نساجی خامنه با ٢٠ سال سابقه كار، اكنون ٤٧ ماه است كه حقوق معوقه دارند؛ یكی از كارگران این كارخانه، وضعیت را چنین شرح داده است: نزدیك به یك سال است كه پول بیمه در دفترچه‌های ما واریز نمی‌شود. كار به جایی رسیده كه برخی از كارگران سكته كرده‌اند و خانواده‌هایشان نیز از هم پاشیده شده است!
***
هوای آلوده داخل مترو تهران كاركنان را دچار بیماریهای پوستی وریوی كرده است
در خبرهای این هفته آمده است كه كار با مواد صنعتی آزبست دار و شبكه برق موجود در قطارهای مترو، كاركنان آن را دچار غده‌های زیرپوستی و مشكلات ریوی كرده است.
***
٦ کارگر شهرک صنعتی رشت در تصادفی جان باختند
بنا به اخبار منتشر شده ساعت ٦ صبح روز دوشنبه ٢٨ تیر یک دستگاه مینی بوس که سرنشینان آن کارگران شهر صنعتی رشت و عازم به كار در جاده شهر صنعتی رشت مسیر لاکان در حرکت بود با ماشین کامیون حمل زباله شهرداری برخورد می‌کند که در نتیجه آن دستکم ٦ کارگر در دم جان خود را از دست می‌دهند و تعداد دیگری نیز مجروح می‌شوند که بنا به آخرین اخبار حال برخی از آنان وخیم گزارش می‌شود و بیم افزایش تعداد کشته شدگان می‌رود.
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

وضعیت كارگران زندانی در تبریز و فشار رژیم بر خانواده‌های آنها
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی در بیانیه شماره ١٢ خود گفته است كه با گذشت ٤٥ روز دستگیر شدگان تبریز، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بیوک سیدلر ، نیما پور یعقوب و ساسان واهبی وش، هنوز بلاتکلیف هستند. در ادامه این خبر آمده است كه آنها بعد از گذشت ٤٥ روز از زندانی شدن، ٣٦ روز در انفرادی بودند و در تاریخ ٢٣ تیر به بند عمومی انتقال یافتند. در اطلاعیه آمده كه "شاهرخ که ٣٢ روز در اعتصاب غذا به اعتراض عدم تفهیم اتهام خود بوده است اکنون دچار ضعف شدید می‌باشد و همین طور طی مدت بازداشت هر پنج نفر زیر شدیدترین آزار و شکنجه بودند." به گفته اطلاعیه مزبور خانواده این زندانیان از طرف قوه قضائیه و وزارت اطلاعات به شدت تهدید می‌شوند که با خبرگزاری‌ها تماس نگیرند، مصاحبه نکنید و هیچگونه خبری از عزیزان خود به کسی ندهند. خانواده همه این زندانیان تهدید شده‌اند که اگر خبری در رابطه با این پنج نفر پخش کنند یا حتی به نزدیکان خود بگویند ضمن انتقال زندانیان به انفرادی، خانواده‌ها را نیز دستگیر خواهند کرد.
این كمیته در بیانیه شماره ١٣ خود گفته است كه روز ١ مرداد شاهرخ زمانی به دادگاه برده شد، اما زمان دادگاه وی آنقدر كوتاه و ناگهانی بود كه خانواده او نتوانستند خود را به دادگاه رسانده و با او ملاقاتی داشته باشند.
***

معلمان

حضور عضو كانون صنفی معلمان ایران در اجلاس اتحادیه جهانی معلمان
بنابه خبری كه منتشر شده است، پیمان نودینیان عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان جهت شرکت در کنفرانس سالیانه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های معلمین عازم آفریقای جنوبی شد. وی عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان و کانون صنفی معلمان ایران است كه به دعوت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های معلمین جهت شرکت در کنفرانس سالیانه این فدراسیون روز جمعه ١٥ ژوئیه عازم آفریقای جنوبی شد.
***

اطلاعیه

چهارمین مجمع عمومی اتحادیه آزاد کارگران ایران برگزار شد
چهارمین مجمع عمومی اتحادیه آزاد کارگران ایران از ساعت ١٧ عصر روز جمعه ٢٤ تیر ماه آغاز بکار کرد و در ساعت ١٨ روز شنبه ٢٥ تیر ماه به کار خود پایان داد. در این مجمع که با شرکت نماینده‌های اعضا و تعدای از اعضا منفرد و دوستداران اتحادیه از مراکز کارگری استانهای تهران، کردستان، البرز، اصفهان و استان مرکزی برگزار شد مسئله طرح قطع یارانه‌ها، انجماد دستمزدها و ایجاد تغییر در قانون کار به تفصیل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این مجمع که با هدف بررسی طرح قطع یارانه‌ها، انجماد دستمزدها و ایجاد تغییر در قانون کار و راه‌های ایستادگی کارگران در مقابل آنها برگزار شد به اتفاق آرا تصمیمات زیر اتخاذ شد:
١- از آنجا که پیش نویس تغییرات قانون کار فقط در اختیار کانونهای استانی شوراهای اسلامی کار گرفته است و کارگران ایران از مفاد آن هیچگونه اطلاعی ندارند اتحادیه یک بیانیه در مورد قانون کار منتشر خواهد کرد و با ضمیمه کردن پیش نویس ارائه شده از سوی وزارت کار به آن، اقدام به پخش گسترده این بیانیه در مراکز کارگری خواهد نمود و با تمام توان خواهد کوشید با افشاگری در مورد پیش نویس تغییرات انجام شده در قانون کار، حساسیت لازم را در این مورد در میان کارگران در یک بعد سراسری ایجاد نماید.
٢- مجمع عمومی، هیات مدیره اتحادیه را ملزم به برداشتن قدمهای بعدی در این مورد و دست بردن به کارهای عملی در سطح کارخانه‌ها و مراکز کارگری در یک بعد سراسری نمود و در این رابطه رئوس اقدامات عملی را برای اجرا به هیات مدیره ابلاغ کرد.
٣- مجمع بر همبستگی بیشتر اتحادیه با سایر تشکلها و نهادهای کارگری، بویژه سندیکای کارگران شرکت واحد تاکید کرد و از مبارزات این سندیکا و نقش آن در جنبش کارگری ایران تجلیل به عمل آورد.
٤- مجمع بر ضرورت تلاش بیشتر برای حل و فصل معضلات مالی اتحادیه تاکید و در این مورد به بحث و تبادل نظر پرداخت و قراری را مصوب کرد که بر اساس آن اعضا اتحادیه در قالب شهرهای مختلف علاوه بر حق عضویت و کمکهای مالی تاکنونی برای امور جاری اتحادیه، ملزم به پرداخت مبلغی معین و ثابت بصورت ماهیانه به صندوق اتحادیه شدند تا بدین ترتیب توان مالی اتحادیه بصورت تثبیت شده تری افزایش پیدا کند. در این رابطه شرکت کنندگان از نقاط مختلف کشور در مجمع در قالب شهرهای خود میزان این مبلغ را به مجمع اعلام کردند.
٥- مجمع بر ضرورت فعال کردن کمیسیون "علیه بیکاری" که در اساسنامه اتحادیه قید شده است تاکید و راه‌های عملی فعال کردن این کمیسیون را بررسی نمود و امکانات لازم را در اختیار این کمیسیون قرار داد.
٦- مجمع برای توانمندتر شدن اتحادیه در برخی نقاط اقدام به انتخاب مسئولین اتحادیه در دو شهر مریوان و سقز گرفت و آقایان فرهادعرب زاده در شهر مریوان و طاها آزادی در شهر سقز را به عنوان مسئولین اتحادیه در این شهرها انتخاب کرد.
٧- مجمع ضرورت افزایش تعداد اعضای هیات مدیره اتحادیه را مورد بررسی قرار داد و تصمیم به ورود ٢ نفر عضو علی البدل هیات مدیره به ترکیب اصلی و افزودن شش نفر به کل اعضای هیات مدیره گرفت. بدین ترتیب آقایان فرهاد عرب زاده و طاها آزادی به عنوان اعضای علی البدل به اعضای اصلی هیات مدیره پذیرفته شدند و آقایان و خانمها: پروین محمدی، اسعد ساعد پناه، خلیل کریمی، ناهید خداجو، لیلا شعبانی و مظفر صالح نیا از طریق انتخابات به اعضا هیات مدیره اتحادیه افزوده شدند.
چهارمین مجمع عمومی اتحادیه آزاد کارگران ایران با شور و نشاط شرکت کنندگان و کف زدنهای آنان در ساعت ١٨ روز شنبه ٢٥ تیر ماه به پایان رسید و بلافاصله اعضای هیات مدیره اتحادیه اقدام به برگزاری جلسه و انتخاب مجدد مسئولین اتحادیه کردند. در این جلسه جعفر عظیم زاده، پروین محمدی، ناهید خداجو،شریف ساعد پناه و لیلا شعبانی به ترتیب به عنوان رئیس هیات مدیره، نایب رئیس هیات مدیره، مسئول کمیسیون مالی، مسئول کمیسیون علیه بیکاری و مسئول کمیسیون آموزش انتخاب شدند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ـ ٢٧ تیر ماه ١٣٩٠
***
بیاینه اتحادیه آزاد کارگران ایران در باره تغییر قانون کار
بدنبال آغاز اجرای طرح قطع یارانه‌ها در سال ٨٩ و در شرایطی که قیمت کالاهای اساسی بطور سرسام آوری در حال افزایش بود حداقل دستمزد کارگران را در سال جدید به نسبت سال ٨٩ بسیار پایین‌تر و فقط ٩ درصد افزایش دادند و بدین ترتیب بطور نانوشته و ناگفته‌ای اقدام به انجماد حداقل دستمزدها کردند. همزمان و به موازات این اقدامات به بیمه بیکاری و قوانین بازنشستگی دست بردند و حال نوبت قانون کار است تا با ایجاد تغییراتی در آن از قبیل کاهش بسیار چشمگیر حق شیفت و نوبت کاری و نیز با قطع تعلق ٤٠ درصد دستمزد بیشتر به کار در روزهای تعطیل و اضافه کاریها، از مقدار همین دستمزد منجمد شده نیز بکاهند.
در صدند تا با کاستن از مرخصی سالانه و سپردن ساعات کار به توافق کارگر و کارفرما، سطح استثمار را تا آنجا که میتوانند افزایش دهند. درصددند تا با باز گذاشتن بیش از پیش دست کارفرمایان در اخراج کارگران، آنان را به تحمیل شرایط برده وارتر بر کارگران تواناتر سازند و تازه تمامی اینها تنها گوشه‌هایی از ایجاد تغییر در قانون کار است که پیش نویس آنرا فقط به دست محرمان و معتمدین خود در کانونهای استانی شوراهای اسلامی کار داده‌اند. آش چنان شور است که حتی به این معتمدین خود در کانونهای استانی شوراهای اسلامی نیز اعتماد نکرده و یک پیش نویس پیچیده و ناقص را در اختیار آنان قرار داده‌اند.

کارگران و همکاران در سراسر ایران
قطع یارانه‌ها، انجماد دستمزدها و ایجاد تغییرات گسترده ضد کارگری‌تر در قانون کار موجود به تنهایی بیش از تمامی آن فشار و فقر و فلاکتی است که سیستم سرمایه داری ایران در طول چندین دهه حیات خود بر ما تحمیل کرده است. اینها سه حلقه اساسی تهاجمی گسترده و تحمیل شرایطی بسیار مشقت بار و غیر قابل تصور در یک بعد ملی از سوی کلیت سیستم سرمایه داری ایران بر طبقه کارگر و خاکستر کردن هر آن چیزی است که ما کارگران تاکنون به توسط آنها قادر به نفس کشیدن بوده‌ایم.
از نظر ما قانون کار موجود بویژه از آنجا که در آن قراردادهای موقت برسمیت شناخته شده است و از آنجا که در آن حقوق بنیادی ما کارگران از قبیل حق اعتصاب و تجمع و تشکل برسمیت شناخته نشده است یک قانون کار ضد کارگری است و باید تغییر کند.
باید در مقابل ایجاد هر گونه تغییر در قانون کار موجود به شکلی که وزارت کار و مجلس شور‌ای اسلامی در صدد آن هستند ایستادگی کرد. باید خواهان انتشار پیش نویس هر تغییری در قانون کار در مطبوعات کثیرالانتشار شد، باید خواهان این شد که در تمامی کارخانه و مراکز کارگری، کارگران قادر به برگزاری مجمع عمومی بشوند و در این مجامع پیش نویس تغییرات ایجاد شده در قانون کار را به بحث بگذارند تا این تغییرات بطور بلاواسطه و از طریق دخالت مستقیم نماینده‌های منتخب ما و با ساز و کار اخذ رای مستقیم از ما کارگران در محیط‌های کار به سرانجام برسد.
زنده باد همبستگی و مبارزه متحدانه سراسری کارگران ایران
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٨ تیر ماه ١٣٩٠
***
پیش نویس اصلاح قانون کار در هاله‌ای از ابهام
علی اكبر پیر هادی
دبیر سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
در سالهای گذشته لزوم بحث اصلاح قانون کار از طرف کارگران و تشکل‌های مستقل و فعالان کارگری مطرح شد . خصوصا" در رابطه با تشکل‌های کارگری و ایجاد قانون کار شفاف که مدافع حقوق کارگران باشد و کارگران بدون موانع موجود بتوانند تشکل‌های مورد نظر خود را تشکیل دهند و نمایندگان خود را آزادانه از بین کارگران انتخاب نمایند تا مدافع حقوق آنها باشد و در مواقع لزوم کارگران بتواند آنها را عزل و نصب نمایند.
ایجاد چنین فضایی برای فعالیت کارگری طبق قوانین داخلی و بین المللی ایجاب می‌کند که در فصل ششم قانون کار فعلی تغییراتی صورت پذیرد. درسه سال گذشته در وزارت کار و مجلس شورای اسلامی تحرکاتی جهت اصلاح قانون کار صورت گرفته و پیش نویس‌هایی جهت اصلاح قانون کار تهیه شده است. اما تعجب آور است که تا به حال کارگران که اکثریت افراد جامعه را تشکیل می‌دهند، در رابطه با قانون کار که به حقوق و سرنوشتشان وابسته است و ذینفع اصلی این ماجرا می‌باشند هیچگونه اطلاعی از تغییرات و اصلاح قانون کار ندارند.
در گذشته هم تغییرات یا اصلاحاتی که صورت گرفته تا زمان ابلاغ و اجرای آن قانون کارگران بی اطلاع بودند و کسانی که آن قوانین را تایید کرده‌اند یا از مشکلات کارگران بی خبرند یا کارگران در تعیین و انتخاب آنها دخالتی نداشته‌اند. قائم مقام وزارت کار و یکی از مشاورین وزیردر این باره اعلام کردند : طبق الزام قانون برنامه پنجم اصلاح قانون کار قطعی خواهد بود و بدون حضور صاحبان اصلی آن (کارگران) اصلاح قانون کار صورت نمی‌گیرد.
روند تهیه پیش نویس قانون کار در وزارت کار تدوین می‌شود و به شورای عالی کار ارائه می‌گردد و بررسی نهایی در شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت صورت می‌گیرد و از مجمع عالی کارگران در خواست شده است تا نظرات اصلاحی نمایندگان کارگران را برای بررسی به وزارت کار ارائه دهند، سوال اینجاست کسانی که به عنوان نمایندگان کارگران از آنها یاد شده کارگران در انتخاب آنها دخیل نیستند و نتیجه کار آنها هم از قبل مشخص است و تعیین دستمزد سالیانه زیر خط فقر توسط آنها یک نمونه از زحمات هر ساله این نمایندگان می‌باشد که صندلی‌های نمایندگی کارگران را اشغال کرده‌اند.
خواست کارگران و تشکل‌های کارگری این است که پیش نویس قانون کار از طریق جراید و روزنامه‌های کثیر الانتشار در دسترس کارگران قرار گیرد و با تعیین مدت زمان لازم جهت دریافت نظر ات کارگران و تشکل‌های کارگری مستقل و کارشناسان بی طرف اصلاحیه نهایی تدوین شود تا مشارکت صاحبان اصلی ( کارگران) واقعی باشد.
تیر ماه یك هزار و سیصد و نود
***
حتی با کوچکترین حرکت می‌توانیم: به زندانی کردن انسانها اعتراض کنیم!!!
اگر هرکدام از ما هم جهت گوشه‌ای از وظایف مبارزاتی را پیش ببریم با مجموعه ی آن می‌توانیم جهان را تغییر بدهیم. قابل توجه تمامی نهاد‌ها، احزاب، محافل، فعالین و افراد مبارز، با توجه به اینکه ما با تعدادی از اتحادیه‌ها و سندیکاها و تشکل‌های کارگری و همچنین احزاب کشور‌های مختلف تماس گرفتیم و از آنها خواستیم تا از کارگران زندانی دفاع کنند و به جمهوری اسلامی اعتراض نمایند تا کنون برخی از آنها از ما خواسته‌اند موارد زیر را برایشان جهت تنظیم کار‌های اعتراضی ارسال کنیم.
١- لیست کلیه کارگران زندانی.
٢- میزان حکم صادره برای هر کدام از آنها.
٣- تاریخ دستگیری هر کدام از انها.
٤- تعداد پرونده‌های ساخته شده برای هر کدام.
٥- مدتی که هر کدام در زندان بسر می‌برند.
٧- مشکلاتی که هر کدام جدا از زندانی بودن دارند.
٨- محل زندان هر کدام از انها.
٩- و اگر اطلاعات دیگری به صورت مختصر و مفید است.
در نتیجه ما برای تنظیم اعتراضات و تقاضا نامه‌ها از تمامی شما دوستان می‌خواهیم تا ٤٨ ساعت آینده هر چه می‌توانید اطلاعات خواسته شده را برای ما به آدرس ایمیل کمیته حمایت از شاهرخ زمانی freeshahrookh@gmail.com ارسال نماید. لیست ارایه شده هر چه دقیقتر باشد به همان میزان موثرتر خواهد بود همچنین ضمن قدر دانی از مبارزات، تلاش و کوشش شما عزیزان می‌خواهیم همچنان هر روز گسترده‌تر به زندانی کردن کارگران اعتراض کرده خواستار آزادی زندانیان سیاسی و کارگران زندانی باشید.
پیش بسوی اعتراضات گسترده و متحدانه با شعار:
کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد.
کمیته حمایت از شاهرخ زمانی - ٢٧/٤/١٣٩٠
***
در برابر دستگیریها و تهدید فعالین كارگری قاطعانه بایستیم
در دو ماهه اخیر و بدنبال اول ماه مه سرخ و با شكوه در سنندج و اعتراضات گسترده كارگران در پتروشیمی ماهشهر، بویژه با گسترش اعتراضات در محیط‌های كارگری، جمهوری اسلامی به فشار و تهدید بر روی فعالین كارگری شدت داده است. از جمله در این مدت سه نفر از فعالین كارگری شاهرخ زمانی، محمد جراحی، سید بیوك سیدلر دستگیر و فعالین قبلا دستگیر شده اول مه سنندج دادگاهی شده‌اند. این سیاست معمول جمهوری اسلامی است كه همواره برای عقب راندن مبارزات كارگران و كل جامعه دستگیری و تهدید به زندان را شدت میدهد. باید با اعتراض گسترده خود به این فشارها و به این دستگیریها، این ابزار سركوب را از دست جمهوری اسلامی گرفت.
موارد احضار فعالین كارگری و دستگیری و صدور احكام برای كارگران زندانی در دو ماهه اخیر به شرح زیر است:
١ـ شاهرخ زمانی كارگر ساختمانی و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری روز ١٧ خرداد در حالی که در حال مسافرت بود، در میانه ی راه تهران- تبریز توسط مامورین اطلاعات جمهوری اسلامی از اتوبوس پیاده و دستگیر و زندانی شد. قرار بود جانیان اسلامی او و دو فعال كارگر زندانی دیگر محمد جراحی و "سید" را ١٩ تیر دادگاهی كنند كه این دادگاه برگزار نگردید و زمان آن به تاریخ نامعلومی موكول شد. شاهرخ زمانی در این مدت بازداشت خود زیر فشار بوده و در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده بود كه سرانجام در ٢٢ تیر پس از انتقال به زندان تیریز با درخواست دیگر زندانیان و خانواده اش به اعتصاب غذای خود پایان داد. به گفته خانواده این فعال کارگری، وی از نظر وضعیت جسمی در شرایط بدی قرار داشته و نیاز به مداوا و رسیدگی پزشکی دارد. شاهرخ زمانی همچنان در زندان است.
٢ـ محمد جراحی فعال كارگری، كارگر اخراجی عسلویه و عضو كمیته پیگیری روز٣٠ خرداد بدنبال احضار به شعبه ١١ اجرای احكام دادگاه انقلاب دستگیر و روانه زندان شد. دادگاه جمهوری اسلامی او را بخاطر مبارزاتش در دفاع از حقوق كارگران به ٤ ماه زندان محكوم كرده است. محمد جراحی قبلا نیز در سال ٨٦ به جرم مبارزاتش در دفاع از حقوق كارگران دستگیر و در پی آن از كار اخراج گردیده بود. او در سال گذشته نیز به همین جرم دستگیر و ٤ روز در بازداشت بود و سپس در قبال وثیقه از زندان آزاد گردید. محمد جراحی باید فورا از زندان آزاد شود.
٣ـ سید بیوک سیدلر کارگر شرکت مسافربری قطارهای صبا ٢٠ خرداد دستگیر و همچنان در زندان است. او را به جرم دفاع از حقوق كارگر و فعالیت‌های درخشان اجتماعی اش در رابطه با جوانان، دستگیر كرده‌اند. او فردی محبوب در میان كارگران و مردم شهرش است. از جمله فعالیت‌های او تشكیل انجمنی به نام انجمن سلامت است كه این انجمن را وی به همراه تعدادی از دوستان خود مانند شاهرخ زمانی، و محمد جراحی حدود ده سال قبل تشكیل دادند و فعالیت‌های آن عبارت بود از شب شعر، ادبیات و تشکیل تیم‌های ورزشی. در این مدت بازداشت بیوك در سلول انفرادی بسر میبرد كه همراه با شاهرخ زمانی و محمد جراحی به بند عمومی زندان تبریز منتقل گردیدند.
٤ـ روز چهارشنبه ٢٢ تیر یداله قطبی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در شهر سنندج دادگاهی شد. او چند روز قبل از مراسم اول ماه مه امسال به همراه سه تن دیگر از اعضای این کمیته به اداره اطلاعات احضار شد و پس از ١٢ روز بازداشت با قرار وثیقه از اداره اطلاعات آزاد شدند.
٥ـ روز سه شنبه ٢١ تیر پدرام نصراللهی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به اتهام "اجتماع و تبانی علیه نظام" در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی توسط قاضی طیاری محاكمه شد. پدرام نصرللهی همچنین در تاریخ ٥ دی ٨٩ در منزل پدر حبیب الله لطیفی دستگیر و مدتی را در اداره اطلاعات سپری كرد و سپس با قرار وثیقه چهل میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
٦ـ روز ٢١ تیر ساعت ده صبح وفا قادری از فعالین كارگری و عضو كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در شهر سنندج دادگاهی شد. وفا به همراه چند تن دیگر از اعضای کمیته و فعالین کارگری در تاریخ ١٠ اردیبهشت ماه یعنی یک روز قبل از برگزاری مراسم اول مه در شهر سنندج اداره اطلاعات این شهر احضار و پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شد. وفا قادری همچنین ماه گذشته همراه با یازده نفر دیگر از فعالین كارگری به اتهام شركت در گلگشت سال ٨٨ در دفاع از كارگران زندانی، محاكمه و همراه با صدیق سبحانی یكی دیگر از این كارگران به یك سال زندان محكوم شد كه این محكومیت به پرداخت یك میلیون تومان جریمه نقدی تبدیل گردید.
٧ـ بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و فعال دفاع از حقوق كودك از ٢٢ خرداد سال گذشته در زندان است. جانیان اسلامی او را قبلا به ٢٠ سال زندان و ١٠ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محكوم كرده بودند كه بعد از اعتراضات گسترده به این حكم، جمهوری اسلامی دوباره او را در خرداد امسال محاكمه و به ٥ سال محكوم كرد. جرم بهنام دفاع از حقوق كودك و حقوق كارگران است. جرم او مبارزه برای داشتن یك زندگی انسانی است.
٨ـ رضا شهابی فعال كارگری و عضو هیات رئیسه سندیكای واحد در وضعیت جسمی بدی بسر میبرد. خارش‌های مداوم و زخم شدن پوست بدن او که در نتیجه آزمایش معلوم شده مربوط به چربی کبد است او را آزار میدهد. مسئولان زندان اقدامی برای معالجه او نكرده و تنها به انجام سونوگرافی در بهداری زندان وعده داده‌اند که به هیچ وجه پاسخگوی نیاز پزشکی وی نیست. چندی پیش نیز رضا دچار مشكل خونریزی‌های مداوم از بینی شده بود. او از بیماریهای دیگر چون درد گردن و كمر نیز رنج میبرد. جمهوری اسلامی در قبال جان رضا شهابی مسئول است. رضا شهابی از ٢٢ خرداد سال گذشته در زندان است و هنوز حتی وضع پرونده او روشن نیست. جرم او اعتصابات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد سندیكای واحد است. به غیر رضا شهابی، منصور اسانلو و ابراهیم مددی دو تن دیگر از اعضای سندیكای نیشكر هفت تپه در زندانند.
به غیر از شاهرخ زمانی، محمد جراحی، سید بیوك سیدلر و بهنام ابراهیم زاده، منصور اسانلو، ابراهیم مددی، رضا شهابی از اعضای سندیكای شركت واحد در زندانند. تمامی كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند. پرونده‌های تشكیل شده برای فعالین كارگری و فعالین سیاسی در تمامی عرصه‌های اجتماعی باید فورا لغو شوند. تهدید و فشار بر روی فعالین كارگری باید فورا متوقف شود.*
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٣٠ تیر ١٣٩٠، ٢١ ژوئیه ٢٠١١
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
***


اخبار بین المللی

نیجریه: تهدید کارگران نفت به اعتصاب
به گزار Reuters به دنبال اعلام دو تا از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری در نیجریه یعنی کنگره کارگران نیجریه (NLC) و کنگره اتحادیه‌های کارگری نیجریه (TUC) برای آغاز اعتصاب سه روزه از تاریخ ٢٠ ژوییه، اتحادیه کارگران نفت نیجریه نیز اعلام کرد که چنانچه دولت به تعهد خود وفادار نماند، به این اعتصاب خواهد پیوست.
سه ماه پیش رئیس جمهور نیجریه Goodluck Jonathan تحت فشار اتحادیه‌های کارگری سندی را امضا کرد که بر طبق آن حداقل دستمزد کارگران از ٧٥٠٠ نیرا (Naira) به ١٨٠٠٠ نیرا افزایش می‌‌یابد، ولی‌اتحادیه‌های کارگری می‌‌گویند این امر تا بحال عملی‌نشده و کارفرمایان همچنان حد اقل دستمزد سابق را می‌‌پردازند. دبیر اتحادیه کارگران نفت Babatunde Ogun می‌‌گوید: "همه بخش‌های خدمات دولتی و همه بخش‌های خصوصی باید حداقل دستمزدی که طبق قانون مقرر شده، به کارگران بپردازند".
اعتصاب کارگران نفت در نیجریه می‌‌تواند لطمات سنگین ‌به دولت که بیشترین درآمدش از منابع نفت تامین میشود، بیاورد. گفته میشود درصد بالایی از مردم نیجریه با درآمدی حدود ٢ دلار در روز زندگی میکنند.
***
ویتنام: افزایش مداوم اعتصابات و اعتراضات کارگری
به گزارش Monsters & Critics اعتصابات و اعتراضات کارگری در ویتنام بطور مداوم در حال افزایش است که بیشترین علت آن تورم شدید و فشار مالی سنگین به کارگران عنوان شده است. طبق این گزارش از اول ژانویه ٢٠١١ تا کنون ٤٤٠ اعتصاب کارگری به وقوع پیوسته که حدود سه برابر دوره زمانی مشابه سال قبل بوده است. قانون کار ویتنام هر حرکت اعتراضی کارگران را منوط به اخذ اجازه از مقامات دولتی کرده است، ولی طبق این گزارش هیچکدام از این اعتصابات با مجوز دولت نبود است. گوشه‌هایی‌از اعتصابات روز‌های اخیر به این شرح است:
ـ چهارشنبه ٢١ ژوئیه، اعتصاب ٦٠٠ کارگر یک کارخانه‌ تولید کفش در شهر هوشه مینه با خواست افزایش دستمزد.
ـ دوشنبه و سه شنبه ١٩ و ٢٠ ژوئیه، اعتصاب ١٠٠٠ کارگر شرکت Masan Food Group که بعد از موافقت کارفرمایان با افزایش ٥٠ دلار دستمزد به پایان رسید.
ـ سه شنبه ١٩ ژوئیه، اعتصاب ٥٠٠ کارگر یک کارخانه ‌متعلق به کره جنوبی که بعد از موافقت شرکت با خواست افزایش دستمزد کارگران، خاتمه یافت.
ـ دو شنبه ١٨ ژوئیه، اعتصاب حدود ٢٠٠٠ کارگر Ivory Garment Factory کارخانه ‌تولید پوشاک در استان Thai Binh با خواست افزایش دستمزد.
***
اسپانیا: اعتراض مردم به اوضاع بد اقتصادی
به گزارش Euro News مادرید روز شنبه ٢٣ ژوئیه بار دیگر شاهد حضور جوانانی بود که در اعتراض به اوضاع بد اقتصادی به خیابانها آمدند. بسیاری از این جوانان که خود را ایندیگنادوز یا خشمگینها می‌نامند سفر خود را از شهرهای دیگر به سمت پایتخت ماه گذشته آغاز کردند. شماری از آنها با پای پیاده خود را به مادرید رساندند. یکی از شرکت کنندگان در تجمع روز شنبه می‌گوید: "این جنبش بسیار مفید است. به نظر من حالا وقتش است که به خیابانها بیاییم تا علیه سوء استفاده‌هایی که می‌شود اعتراض کنیم. تا قدرتهای اقتصادی را وادار کنیم سوء استفاده‌های خود را متوقف کنند. مردم کار می‌خواهند. آنها منزلت اجتماعی می‌خواهند و از این که به آنها بی توجهی می‌شود و احساس می‌کنند آینده روشنی ندارند خسته شده‌اند."
اعتراضهای خیابانی در اسپانیا دو ماه قبل و پیش از انتخابات محلی آغاز شد. میزان بیکاری در اسپانیا به بالاترین حد خود در چهارده سال اخیر رسیده است و تقریبا نیمی از جوانان زیر ٢٥ سال بیکار هستند. دولت در دو سال گذشته مالیاتها را افزایش و حقوق کارمندان را کاهش داده است.
***
شیلی: شکایت معدن چیان از دولت این کشور
به گزارش ABC News ٣١ کارگر معادن مس و طلای شیلی که پارسال به مدت ٦٩ روز در اعماق ٧٠٠ متری زمین بدلیل ریزش خروجی معدن گرفتار شده بودند، رسما از دولت شکایت و ادعای خسارت کردند. این کارگران که بطور معجزه آسایی توانستند نجات پیدا کنند، گفته‌اند که ما میخواهیم این درد و رنجی که خودمان و خانواده‌هایمان در این مدت ٦٩ روز متحمل شدیم، برسمیت شناخته شود. آنها می‌‌گویند مؤسسه ملی معادن و زمین شناسی که وابسته به دولت است، وضعیت معادن و شرایط کار این کارگران را بدقت بازرسی نکرده است، با توجه به اینکه این معدن در گذشته نیز مشکل داشته و یکبار بدلیل یک مشکل عمده تعطیل شده است.
همچنین در سال ٢٠٠٥ و ٢٠٠٧ دو نفر در این معدن کشته شده‌اند و از آن زمان این معدن جای خطرناکی بحساب میامده است. وکیل این کارگران، دولت را مسئول مستقیم اهمال و بازرسی نکردن این معادن اعلام کرده و برای هر کارگر ادعای خسارتی معادل ٥٤٠ هزار دلار کرده است.
***
یونان: اعتصاب حدود ٢٠٠٠ راننده تاکسی
به گزار Euro News رانندگان تاکسی در یونان روز دوشنبه ١٨ ژوئیه علیه آسان سازی مراحل اخذ گواهینامه صنفی، اعتصابی دو روزه را آغاز کردند. بر اساس این گزارش، حدود ٢٠٠٠ راننده تاکسی با مسدود ساختن راههای منتهی به فرودگاه شهر آتن و نیز بستن یکی از بنادر اصلی، هزاران گردشگر را سرگردان ساخته‌اند. یکی از اعتصاب کنندگان می‌گوید: «من دارایی ام را فروختم و یک تاکسی خریدم، فقط به این خاطر که شغلی نداشتم.» به گزارش روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن، بهای گواهینامه صنفی تاکسی داران از هشتاد هزار یورو به سه هزار یورو تقلیل خواهد یافت.
این بخشی از سیاست‌های بانک جهانی برای به وجود آوردن رقابت بین کارگران است. از یک طرف کارگران را به جان هم میاندازند و از طرف دیگر کارگری که با هزار مصیبت ٨٠ هزار یورو تهیه کرده و پروانه کسب تاکسی خریده است، از امروز ارزش آن ٨٠ هزار به ٣ هزار تقلیل پیدا خواهد کرد.