٢٨  تیر  ١٣٩٠ -  ١٩   ژوئیه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٦

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

پایان موفقیت آمیز اعتصاب كارگران فولاد سازان كرج
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، روز ٢١ تیر بیش از ١٥٠ كارگر شركت فولاد سازان كرج واقع در شهرك صنعتی صفا دشت كه بخاطر عدم دریافت ٤ ماه دستمزد خود دست به اعتصاب زده بودند، با موفق شدن به دریافت طلبهایشان به اعتصاب خود خاتمه دادند. این اعتصاب از ٢٨ خرداد شروع شده و طی این مدت كارگران هر روز خود را با سرویس به محل كار میرساندند اما تولید را متوقف كرده بودند و با اعتصابی متحد اعتراض خود را به پیش بردند. در این حركت اعتراضی كارفرما بارها و بارها كارگران را مورد تهدید قرار داد، وعده و وعید داد، آنها را زیر فشار گذاشت كه تجمعات اعتراضی برپا نكنند، اما كارگران همچنان اعتراض خود را به پیش بردند و از میان خود ٤ نماینده انتخاب كرده و اعتراض خود را به مراجع دولتی مختلف و ادارات كشاندند. بدنبال این اعتراضات متحد سرانجام كارگران شركت فولادسازان كرج بعد از ٢٥ روز اعتصاب توانستند كارفرما را عقب زنند و طلبهایشان را نقد كنند.
***
كارگران نساجی مازندران مجددا دست به تجمع اعتراضی زدند
بنابه گزارشی كه سایت مازندنومه منتشر كرده است، صبح روز ٢٢ تیر حدود ١٠٠ تن از کارگران نساجی مازندران جلوی در اصلی استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران با سر دادن شعار پارچه نوشته‌ای را به همراه داشتند که در آن خواهان ١٣ ماه حقوق معوقه شان بودند.
حدود ساعت ١٢ و نیم هادی ابراهیمی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار به میان کارگران معترض آمد و تلاش کرد ضمن سخنرانی، آن‌ها را به آرامش فرابخواند. وی صحبت‌هایش را با تبریک ایام شعبانیه آغاز کرد که کارگران با صدای بلند گفتند: "ما تبریک می‌خوایم چیکار؟!" ابراهیمی گفت که به دنبال مطالبات شما هستیم و از حقوق شما دفاع می‌کنیم، و روز شنبه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان از کارخانه بازدید می‌کنند که کارگران به او یادآوری كردند: شنبه کارخانه تعطیل است! او وقتی این جمله را گفت که ما از شما کارگران حمایت می‌کنیم و مشکل شما مشکل ماست، کارگران با صدای بلند جواب دادند: پس چرا ما نتیجه نمی‌گیریم؟!
***
اعلام اعتصاب نانواها
در خبرها آمده است كه نانوایی‌های پخت سنتی در همایون شهر اصفهان به علت کاهش سهمیه پخت و شرایطی که برای آنها در نظر گرفته شده تهدید به اعتصاب یک هفتگی نمودند. یکی از این نانواها گفته است كه به تازگی از آنها خواسته شده تا ظرف یک ماه از سازمان فنی و حرفه‌ای در پخت تخصصی خود گواهی نامه بگیرند. همچنین از نانوایی‌ها خواسته شده تا کادر خود را با شش کارگر به اداره کار معرفی کنند. به همین دلیل این نانوایان ضمن نوشتن نامه اعلام کرده‌اند اگر این شرایط تا دوشنبه هفته آینده به صورت رسمی لغو نشود یک هفته اعتصاب میکنیم.
***

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده

دولت پول مسكن ٤٠٠ كارگر را بالا كشید
یكی از كارگران در اراك گفته است دولت از سال ٨٥ قرار بود زمین ساخت و ساز ٢٠٠ واحد مسكونی در اراك و ٢٠٠ واحد مسكونی در ساوه را به ٤٠٠ كارگر بی مسكن تحویل دهد، الان در سال ٩٠ بعد از چندین سال مراجعه و پیگیری موضوع را به انتخابات مجلس ربط داده‌اند و زیرآب این موضوع را زده‌اند. این در حالی است كه ٤٠٠ كارگر از پنج سال پیش همه طلا و امكانات خودشان را فرخته‌اند تا پول خرید این زمینها را در بیاورند و صاحب خانه بشوند و همه زندگی خود را فرخته‌اند. الان به سادگی هیچ كس پاسخگوی این موضوع نیست و دنبال كردن این موضوع را نیز یك اعتراض میدادند در صورتی كه اعتراض حق كارگران است برای اینكه حقوق خود را مطالبه كنند.
***
كارگران لوله سازی خوزستان، ٢٥ ماه حقوق معوقه
یكی از كارگران لوله سازی خوزستان گفته است: لوله سازی خوزستان اكنون ١١٠ كارگر قراردادی دارد كه ٢٥ ماه حقوق معوقه و ٣٢٠ كارگر رسمی دارد كه ١٨ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
٥ ماه حقوق و مزایای معوقه كارگران فرش مخمل كاشان
در خبرها آمده است كه كارگران كارخانه فرش مخمل كاشان كه یكی از قدیمی‌ترین كارخانجات فرش بافی كاشان می‌باشد، بیش از پنج ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده همچنین از ٤٢٠ كارگر این كارخانه ١٠٠ كارگر بیكار شده‌اند و در نوبت بیمه بیكاری مانده‌اند.
***
وعده‌های توخالی به كارگران شهرداری خرمشهر
یكی از كارگران شهرداری خرمشهر گفته است: كارگران نواحی مختلف شهرداری خرمشهر و بویژه كارگران فضای سبز، كارگران آتش نشانی و ... روز دوشنبه ١٣ تیر بخاطر اینكه حق اضافه كاری و ٤ ماه حقوق معوقه خود را دریافت نكرده بودند دست به تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری این شهر زده بودند و مقامات فرمانداری با وعده اینكه این مشكلات را در اسرع وقت حل خواهیم كرد كارگران را به سر كار برگردانده بودند، اما تاكنون هیچ اقدامی نكرده‌اند و هنوز حقوقی به كارگران فوق الذكر داده نشده است.
***
كارگران كارخانه پارس تابلو ساوه ٢ ماه حقوق طلب دارند
یكی از كارگران در خبری در روز ٢١ تیر گفته است كه كارگران كارخانه پارس تابلو كه تولید كننده تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف میباشد و بیش از ٢٥٠ كارگر دارد در حال حاضر حقوق اردیبهشت و خرداد را هنوز به كارگران پرداخت نكرده است.
***
كارخانه قند شازند اراك از فروردین سال ٩٠ تعطیل است
به گزارش یكی از كارگران كارخانه قند شازند اراك كه ١٢٠ كارگر رسمی دارد و از كارخانه‌های قدیمی اراك است از فروردین سال ٩٠ تعطیل شده است. وی افزود كارگران این كارخانه با ٢٤ سال سابقه كار حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
دستمزد ٦ ماه و دیگر حقوق كارگران پرریس سنندج پرداخت نشده است
بنابه اخبار منتشر شده، كارگران كارخانه پرریس سنندج از دیماه سال گذشته، یعنی ٦ ماه، باضافه عیدی و پاداش سال ٩٠ را، هنوز حقوق كارگران خود را دریافت نكرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه حقوق آذرماه كارگران چند روز پیش پرداخت شده است.
***
کارگران قطار شهری اهواز ٦ ماه حقوق معوقه طلب دارند
ایسنا روز ٢٠ تیر بنقل از رییس سازمان قطار شهری اهواز در رابطه با پرداخت حقوق كارگران و پرسنل قطار شهری اهواز نوشت: حقوق ٢ ماه پایانی سال گذشته و سه ماه نخست امسال به كاركنان قطار شهری پرداخت نشده است. او گفته است: همیشه پرداخت حقوق به كاركنان قطار شهری ٤ ماه عقب‌تر از روال طبیعی پرداخت حقوق است.
***
١٧ساعت کار در ماشین سازی اراك
یکی از کارگران پیمانی ماشین سازی اراک گفته است: کارگران قراردادی و پیمانی كه تعدادشان بیش از هزار نفر می‌باشد و در دو و بعضا سه شیفت كار می‌كنند، بدلیل پایین بودن دستمزدها و گرانی روزافزون اجناس روزانه ١٥ الی ١٧ ساعت کار میکنند تا بتوانند پاسخگوی تامین معاش زندگی خود باشند. وی در ادامه گفته است: این كارگران بلحاظ جسمی و ذهنی فرسوده شده‌اند.
***
بیش از ٥ ماه است حقوق كارگران كارخانه پارس متال پرداخت نشده است
در خبرهای این هفته آمده است كه كارخانه پارس متال كه بیش از ٥٠٠ كارگر دارد در حال حاضر حقوق ٥ ماه از كارگران خود را پرداخت نكرده است.
***
عدم پرداخت ٧ ماه حقوق كارگران تصفیه‌خانه طبس
خبرگزاری رژیمی فارس در خبرهای روز ٢١ تیرماه خود نوشته است كه حقوق كارگران پروژه احداث تصفیه‌خانه آب شرب شهر طبس هفت ماه است که پرداخت نشده است.
***
کارگران شرکت آونگان ٤ ماه است که حقوق نگرفته اند
یکی از کارگران شرکت آونگان اراک گفته است: کارگران این کارخانه چهار ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.
***
کارگران شرکت بلند پایه مترو تهران ٣ ماه حقوق طلب دارند
در خبرهای این هفته آمده كه بیش از ١٣٠ تن از کارگران شرکت بلند پایه مجری احداث بخشهایی از مترو تهران حقوق ٣ ماه گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران کارخانه گلریس
در خبرهای این هفته آمده است كه کارگران کارخانه نساجی گلریس زنجان حقوق اردیبهشت و خرداد خود را هنوز دریافت نکرده اند؛ همچنین حقوق فروردین ماه این کارگران حدود دو هفته پیش پرداخت شد.
***
مدیرکل تأمین اجتماعی قم: ٣ هزار كارگر ساختمانی بیمه ندارند
ایلنا از قول سید مجتبی موسوی، مدیركل تأمین اجتماعی قم وعده داده است كه تا پایان سال جاری ٣ هزار کارگر ساختمانی این استان، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار خواهند گرفت.
***

اخراج و بیكارسازی ها

شركت راه سازی بتون آسه هم تعطیل شد
در اخبار این هفته آمده است كه بعد از حذف یارانه‌ها و چندین برابر شدن قیمت حاملهای انرژی، همه واحدهای صنعتی و تولیدی كه با سوخت كار میكردند بحرانی گردیدند كه یكی از این شركتها، شركت راه سازی بتون آسه در مرودشت شیراز بود كه بیش از ١٣٠ كارگر داشت. همه كارگران این شركت بجز ٤ نفر اخراج شدند كه آنها نیز ٦ ماه حقوق نگرفته‌اند.
***
بیکاری ٥ هزار کارگر در یك اقدام دولت
در خبرها آمده است كه سید ناصر موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت در مصاحبه‌ای گفته است: ممنوعیت و توقف یکباره ورود ماده اولیه آزبست به کشور از سوی سازمان محیط زیست ٥ هزار کارگر را بیكار ساخته است.
***
بیكاری سازی و عدم پرداخت دستمزد در مجتمع خلیج شیراز
یكی از كارگران مجتمع خلیج فارس شیراز می‌گوید: شركت مجتمع خلیج فارس كه زمانی ٣ هزار كارگر داشت، اكنون با بحران مواجه شده و اقدام به اخراج كارگران كرده است. كار این شركت، ساخت و ساز هتل است و بعد از گرانی مصالح ساختمانی از تعداد كارگران خود تا ١٣٠٠ كارگر كاسته است. این كارگران كه در حال حاضر باقی مانده‌اند هم ٣ ماه است كه بدون هیچگونه حقوق و مزایا هستند و در وضعیت سخت معیشتی به سر می‌برند!
***
اخراج دهها کارگر دیگر در پالایشگاه آبادان
طبق خبر منتشره از آبادان، در هفته گذشته با اتمام قرارداد کاری کارگران رستورانهای پالایشگاه آبادان و جایگزینی پیمانکار جدید، ٢١ تن از کارگران رستوران مرکزی کارگاه مرکزی پالایشگاه که هر یک دارای سابقه شغلی بین ١٢ تا ١٨ سال هستند اخراج و به جای آنان، تعدادی بسیجی جایگزین شدند.
***
تعطیلی ٢ كارخانه تابلوسازی همراه با بیكاری كارگران آنها
بر اساس اخبار منتشر شده دو كارخانه تابلو سازی در شهرك عباس آباد به نامهای تابلوسازی آریا صنعت و تابلوسازی كنترل قدرت كه هر كدام حدود ٤٠ كارگر داشتند تعطیل و تمامی كارگران آن اخراج گردیدند.
***
تعطیلی كارخانه و عدم پرداخت دستمزد در تولید شیر خشك نوباوه
در خبرها آمده است كه كارخانه تولید شیرخشك نوباوه در شهرستان بروجن كه متعلق به فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات رژیم است، نیز تعطیل شد. یكی از كارگران این كارخانه گفته است كه این كارخانه ٣ ماه بوده كه حقوقی به پرسنل اش پرداخت نمی‌كرده است.
***
از پرسنل ١٠٠٠٠ نفری کفش ملی ٧٠٠ نفر باقی ماند
در خبرها آمده است كه بعد از ٣٢ سال فعالیت و بدنبال تشدید اخراج و بیكارسازیها، از پرسنل ١٠ هزار نفری كارخانه كفش ملی، تنها ٧٠٠ نفر باقی مانده‌اند. در ادامه این خبر آمده است: اکنون فروشگاه‌های کفش ملی به عرضه تولیدات صنایع کوچک و دیگر کارخانه‌ها تبدیل شده‌اند. پارک صنعتی کفش ملی نیز انبار شرکت‌های خودرو سازی است.
***
خطر بیكاری ١٠ هزار نفر از كاركنان برق استان تهران
بهروز كاظمی، مسئول روابط عمومی انجمن صنفی پیمانكاران ساختمان و تاسیسات استان تهران از به خطر افتادن اشتغال ١٠ هزار نفر از كاركنان این صنعت خبر داد.
***
كارخانه برفاب شهركرد با ١٤٠٠ كارگر در آستانه ورشكستگی
اخیرا یکی از مدیران کارخانه برفاب اعلام كرده است كه این كارخانه در آستانه ورشکستگی است و به زودی تعطیلی فاز‌های مختلف خود را اعلام میکند. این کارخانه ١٤٠٠ کارگر دارد و یکی از بزرگترین واحد‌های تولید لوازم خانگی در ایران است.
***
اخراج ٧٠ كارگر كارخانه قند ورامین
یكی از كارگران گفته است: كارخانه قند ورامین كه بیش از ٥٠٠ كارگر داشت طی چند روز اخیر ٧٠ كارگر خود را اخراج كرده است.
***
٥ معلم باسابقه بخاطر "بدحجابی" تهدید به اخراج شدند
در خبرها آمده بود كه پنج تن از معلمهای مقطع راهنمایی در شهرکرد به بهانه بد حجابی تهدید به اخراج گردیدند. به گفته اکثر همکاران شان، این معلمها جزو با تجربه‌ترین دبیران استان هستند.
***
اخراج كارگران پیمانكار شركت سیلوی ٥٠ هزار تنی روكندی اردبیل
در خبرها آمده است كه همه كارگران پیمانكار شركت سیلوی ٥٠ هزار تنی روكندی اردبیل اخراج شدند. یكی از كارگران گفته است: از ٦٠٠ نفر كارگر تعداد ١٠٠ نفر شاغل باقیمانده بودند و این ١٠٠ نفر كارگر باقیمانده نیز اخراج، و به خیل بیكاران كشور پیوستند.
***
شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه همچنان تعطیل است
در خبرها آمده است كه با گذشت ١٢ روز از بروز آتش‌سوزی در شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه كه اوایل صبح ٧ تیر دچار آتشی در كمپرسورها شد، این شرکت همچنان تعطیل است.
***
از پنج واحد تولیدی نخ استرچ در اراك تنها یك كارخانه باقی مانده است
طبق اخبار منتشر شده، در حال حاضر از ٥ واحد تولیدی نخ استرچ اراك بدلیل مجموعه‌ای از مسائل تنها یك كارخانه یعنی كارخانه آذرنخ باقی مانده است و بقیه كارخانجات منجمله كارخانه نخ خمین، كارخانه نخ محلات و ... بطور كامل تعطیل شده‌اند. در خبر دیگری در همین رابطه، از در آستانه تعطیلی قرار داشتن كارخانه آذرنخ هم گزارش شده است.
***

ناامنی محیط كار

انفجار دیگری در پالایشگاه تهران ٣ نفر را مجروح كرد
در خبرهای این هفته آمده است كه هنوز پانزده روز از حادثه سقوط جرثقیل در بخش طرح توسعه پالایشگاه تهران که منجر به کشته و زخمی شدن ٤ تن از کارکنان این پالایشگاه شد نگذشته که خبر رسید روز ٢٢ تیر نیز به دلیل انجام تعمیرات در سوئیچ برق یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران، سه نفر از کارکنان این مجموعه نفتی دچار سوختگی شده‌اند و خوشبختانه باعث مرگ هیچ كدام از آنها نشد.
***
جانباختن دهها کارگر شاغل در صنعت نفت
در خبرهای این هفته در باره ناامنی محیط كار آمده است كه وقوع حوادث گوناگون در پالایشگاه‌های ایران در یکسال و نیم گذشته جان بیش از ٥٠ تن از کارکنان صنایع نفت ایران به دلیل فرسودگی تجهیزات و نبود ایمنی در محیط کار گرفته است.
***
دو کارگر ساختمانی در مشهد زیر آوار جان باختند
بر پایه گزارش منتشر شده، عدم وجود امکانات ایمنی در محیط کار در یك گودبرداری و بر اثر ریزش آوار در خیابان ادیب ١٩ شهرک قاسم آباد مشهد که روز پنجشنبه ٧ ژوئیه بوقوع پیوست ٢ کارگر ساختمانی کشته و یک کارگر دیگر به شدت مصدوم شده است.
***
یك راننده تاكسی در اثر فشارهای طاقتفرسای مالی خودكشی كرد
صبح روز چهارشنبه ٢٢ تیر در زرین شهر یک راننده تاکسی ٤٩ ساله در مقابل چشم ده‌ها تن از مردم و همکاران خود با یک کلت کمری به سر خود شلیک کرد و جان باخت. این راننده که ابوالفضل نام داشت راننده یک تاکسی بود که خود مالک آن نبود و فقط ماهی ٣٥٠ هزار تومان حقوق دریافت میکرد. وی صاحب دو فرزند دختر که هر دوی آنها دانشجو هستند. از قرار معلوم برای دختر بزرگ او مرتب خواستگار می‌آمده اما فقر مالی و نداشتن پول جهت تهیه جهیزیه باعث رد کردن خواستگاران میشده. این موضوع پس از چند بار تکرار بر روح و روان ابوالفضل اثر میگذارد و در نهایت فشار مالی او را به فکر خودکشی می‌اندازد.
***
مرگ زن زحمتکش در حین کار در روانسر
بنابه خبر منتشر شده، روز دوشنبه ٢٠ تیر زن کشاورز ٥٥ ساله‌ای از روستایی از توابع روانسر به نام شاهپری بهرامی فر در حین کار با خرمنکوب به درون دستگاه کشیده شد و جان سپرد.
***
جانباختن کارگر دیگری در محل کار در سنندج
در خبرها آمده است كه در شهر سنندج کارگری به نام نسیم محمودی كارگر فصلی اهل روستانی هرسین ژاوه رود، در حین کار و در پی سقوط از طبقه پنجم ساختمانی در دست احداث جان خود را از دست داد.
***
اطلاعیه

سندیکای هفت تپه و رویکرد کار جمعی
هفته گذشته هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با انتشار اطلاعیه‌ای خبر برگزاری نشست خود را به اطلاع عموم رساند. بر اساس این خبر، اعضای هیأت مدیره، موضوع‌های مختلفی از جمله وضعیت سندیکا و بازگشت به کار اعضای اخراجی را مورد بررسی قرار دادند. اطلاعیه این تشکل کارگری ادامه داده که یکی دیگر از مباحث، انتخابات هیأت مدیره بوده که "در جریان مباحث مربوط به انتخابات پیشنهادی مبنی بر تغییر رویکرد هیأت مدیره و جایگزین کردن کار جمعی به جای انتخاب رئیس هیأت مدیره طرح شد." و این پیشنهاد به اتفاق آرا به تصویب هیأت مدیره سندیکای هفت تپه می‌رسد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، از جمله تشکل‌های مستقل کارگری است که در سال‌های اخیر، علی رغم مشکلات و موانع مختلف، توانسته ضمن تلاش برای دفاع و پیگیری مطالبات کارگران مجتمع هفت تپه، در کنار تشکل‌های موجود جنبش کارگری قرار گرفته و از خواسته‌های دیگر کارگران ایران حمایت کند. بی تردید تصمیم جایگزین کردن کار جمعی به جای انتخاب رئیس هیأت مدیره و تصویب آن به اتفاق آرا، تشخیصی درست بوده و به تقویت هر چه بیشتر روحیه کار جمعی در تشکل‌های کارگری می‌انجامد. امری که همان طوری که در اطلاعیه این تشکل آمده "به هیأت مدیره سندیکا امکان می‌دهد که با وحدت و همدلی بیشتری به امور پرداخته و امکان مشارکت و مسئولیت پذیری را به طور یکسان برای کلیه اعضاء هیأت مدیره فراهم نماید."
ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، تصویب این پیشنهاد مثبت را از سوی هیأت مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه را به تمامی اعضای این تشکل تبریک گفته و آرزوی موفقیت‌های هر چه بیشتر را برای این دوستان کارگر داریم. کمیته هماهنگی که همواره از شکل گیری و ایجاد هر گونه تشکل مستقل کارگری و به خصوص سندیکای نیشکر هفت تپه، حمایت کرده، بر این باور است که این اقدام، گامی موثر در راستای تقویت اراده کار جمعی و رویکرد شورایی در جنبش کارگری می‌باشد. رویکردی که با انتقال و گسترش آن به بدنه تشکل‌های کارگری، ضامن دخالت گری هر چه وسیع‌تر کارگران در تصمیم گیری‌ها و حضور و شرکت فعالانه در سرنوشت خود آنهاست.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری – ١٧ تیر ١٣٩٠
***
بیانیه هیئت موسس تشکیل سندیکای رانندگان مسافربرهای شخصی اندیمشک و حومه
سلام بر کارگران و فعالان کارگری به همه ی کسانی که برای یک زندگی شرافت مندانه و برابر تلاش میکنند. این بیانیه هیئت موسس برای تشکیل سندیکای مستقل رانندگان مسافربر شخصی اندیمشک و حومه می‌باشد. ما آقایان محمدامین رشدنو، امیر حسین پارسا، مهدی شهاوند، محمود چگنی، بهرام بازیار، از رانندگان مسافربرهای شخصی اندیمشک تمام تلاش خود را برای رایزنی با سایر همکاران به منظور تشکیل سندیکای شرکت دارندگان مسافربرهای شخصی اندیمشک به کار خواهیم گرفت. ما در طول سالهای اخیر نه تنها از ابتدایی‌ترین حقوق صنفی خود برخوردار نبوده‌ایم بلکه عملا از سوی کسانی که نمایندگاه واقعی ما نیستند مورد هجوم همه جانبه و بی رحمانه قرار گرفته‌ایم و علارغم تلاش فراوان همکارانمان به دلیل عدم وجود یک تشکل منسجم نتوانسته بودیم به حقوق حقه ی خود برسیم. با خود عهد می‌بندیم که در راه تحقق وصول مطالبات قانونی و مشترکمان بی وقفه تلاش کنیم.
ما در این راه به یاری همه ی همکاران و فعالان و سازمان‌های بین المللی کارگری و مدافعان حقوق کارگر نیازمندیم و خواستار اجرای کامل قوانین پذیرفته شده ی بین المللی کارگری و حقوق بشری از سوی مسئولان محترم کشورمان هستیم.
با تشکر
هیئت موسس برای تشکیل سندیکای شرکت رانندگن مسافربرهای شخصی اندیمشک و حومه
***
انتقال شاهرخ زمانی به زندان تبریز و پایان اعتصاب غذای وی
شاهرخ زمانی، از اعضای هیات بازگشائی سندیکای کارگران نقاش، بعد از گذراندن ٣٤ روز انفرادی، امروز از اداره اطلات تبریز به زندان تبریز منتقل شد. شاهرخ زمانی، که بعد از گذشت یک هفته از بازداشت، برای اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود، دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از انتقال به زندان تبریز، با درخواست دیگر زندانیان، به اعتصاب غذای خود پایان داد.
به گفته خانواده این فعال کارگری، وی از نظر وضعیت جسمی و روحی، در شرایط بدی قرار داشته و نیاز به مداوا و رسیدگی پزشکی دارد. در حال حاضر هیچ اتهامی به شاهرخ زمانی تفهیم نشده است.
شاهرخ زمانی، شب ١٨ خرداد، در مسیر تهران به تبریز، بازداشت شده بود. وی تا این لحظه، بدون دلیل در بازداشت به سر می‌برد.
چهارشنبه ٢٢ تیر ١٣٨٩
کانون مدافعان حقوق کارگر
***
زندان و دادگاه علیه فعالین كارگری
شاهرخ زمانی به زندان تبریز منتقل شد
روز چهارشنبه ٢٢ تیر شاهرخ زمانی، كارگر ساختمانی و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری بعد از گذراندن ٣٤ روز انفرادی، از اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شد. شاهرخ زمانی، که بعد از گذشت یک هفته از بازداشت، برای اعتراض به بازداشت خود، دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از انتقال به زندان تبریز، با درخواست دیگر زندانیان، به اعتصاب غذای خود پایان داد. به گفته خانواده این فعال کارگری، وی از نظر وضعیت جسمی در شرایط بدی قرار داشته و نیاز به مداوا و رسیدگی پزشکی دارد. شاهرخ زمانی، بنا به گزارش كمیته پیگیری روز ١٧ خرداد در حالی که در حال مسافرت بود، در میانه ی راه تهران- تبریز توسط مامورین اطلاعات جمهوری اسلامی از اتوبوس پیاده و دستگیر و زندانی شد.

یدالله قطبی در شعبه ٢ دادگاه جمهوری اسلامی محاكمه شد
روز چهار شنبه ٢٢ تیر یداله قطبی فعال کارگری وعضو کمیته هماهنگی در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در شهر سنندج دادگاهی شد. او چند روز قبل از مراسم اول ماه مه امسال به همراه سه تن دیگر از اعضای این کمیته به اداره اطلاعات احضار شد و پس از ١٢ روز بازداشت با قرار وثیقه از اداره اطلاعات آزاد شدند.

پدرام نصراللهی محاكمه شد
روز سه شنبه ٢١ تیر پدرام نصراللهی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به اتهام اجتماع وتبانی علیه نظام در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی توسط قاضی طیاری محاكمه شد. پدرام نصرللهی همچنین در تاریخ ٥ دی ٨٩ در منزل پدر حبیب الله لطیفی دستگیر ومدتی را در اداره اطلاعات سپری كرد وسپس با قرار وثیقه چهل میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

وفا قادری در سنندج محاكمه شد
روز ٢١ تیر ساعت ده صبح وفا قادری از فعالین كارگری و عضو كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری در شعبه ٢ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در شهر سنندج دادگاهی شد. وفا به همراه چند تن دیگر از اعضای کمیته و فعالین کارگری در تاریخ ١٠ اردیبهشت ماه یعنی یک روز قبل از برگزاری مراسم اول مه در شهر سنندج اداره اطلاعات این شهر احضار و پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شد. وفا قادری همچنین ماه گذشته همراه با یازده نفر دیگر از فعالین كارگری به اتهام شركت در گلگشت سال ٨٨ در دفاع از كارگران زندانی، محاكمه و همراه با صدیق سبحانی یكی دیگر از این كارگران به یك سال زندان محكوم شد كه این محكومیت به پرداخت یك میلیون تومان جریمه نقدی تبدیل گردید.
به غیر از شاهرخ زمانی منصور اسانلو، ابراهیم مددی، رضا شهابی از اعضای سندیكای شركت واحد و بهنام ابراهیم زاده عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك در زندانند. تمامی كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند. پرونده‌های تشكیل شده برای فعالین كارگری و فعالین سیاسی در تمامی عرصه‌های اجتماعی باید فورا لغو شوند. تهدید و فشار بر روی فعالین كارگری باید فورا متوقف شود.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٣ تیر ١٣٩٠، ١٤ ژوئیه ٢٠١١
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
***
سید بیوک سیدلر آزاد باید گردد!!!
اعلام می‌داریم نام کارگر شرکت مسافر بری قطارهای صبا که حدود ٣٦ روز قبل دستگیر شده و در زندان تبریز، زندانی است و در بیانیه‌های قبلی با نام سید ... آمده است سید بیوک سیدلر می‌باشد که ایشان به همراه تعدادی از دوستان خود مانند شاهرخ زمانی، و محمد جراحی حدود ده سال قبل اقدام به تشکیل انجمن سلامت کردند. در انجمن سلامت برای حفظ سلامت فکری و جسمی جوانان تلاش می‌کردند از جمله فعالیت انجمن سلامت عبارت بود از شب شعر، ادبیات و تشکیل تیم‌های ورزشی، همچنین سید بیوک سیدلر در نزد کارگران و اهالی محل بسیار مورد احترام و متعمد کارگران بوده و هست.
هم اکنون بیوک سیدلر با بقیه دوستانش روز قبل، از انفرادی به بند عمومی زندان تبریز منتقل شده است.
ما از تمامی آزادیخواهان، کارگران، دانشجویان هم چنین از تشکل هاو نهاد‌های کارگری داخلی و جهانی، از احزاب و افراد انقلابی، از رادیو‌ها و تلویزیون‌ها می‌خواهیم برای آزادی زندانیان سیاسی و کارگری بخصوص پنج زندانی اخیر تلاش خود را هرچه بیشتر افزایش بدهند. به امید روزی که کارگر زندانی و زندانی سیاسی نداشته باشیم.
پیش بسوی اعتراضات گسترده و متحدانه با شعار:
کارگر زندانی ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد.
کمیته حمایت از شاھرخ زمانی
٢٣/٤/١٣٩٠
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

برگزاری دادگاه وفا قادری، یداله قطبی و پدرام نصراللهی
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، در سه خبر جداگانه، خبر از برگزاری دادگاه وفا قادری، یداله قطبی و پدرام نصراللهی، از اعضای این تشكل كارگری و فعالین كارگری شهر سنندج، خبر داد. در این اخبار آمده است كه روز ٢٢ تیر، یداله قطبی در شعبه ٢ دادگاه انقلاب انقلاب شهر سنندج دادگاهی شد که در برابر اتهامات وارده به دفاع از خود پرداخت. روز ٢١ تیر نیز، پدرام نصراللهی در همین دادگاه دادگاهی شد كه اتهامات وارده را رد کرده و بی اساس دانست. همچنین ساعت ١٠ صبح همان روز، وفا قادری نیز در همین دادگاه دادگاهی شد.
***
جلسه محاکمه فعالین کارگری در شهر تبریز برگزار نشد
كمیته حمایت از شاهرخ زمانی خبر داده است كه جلسه محاکمه ٣ فعال کارگری به نامهای شاهرخ زمانی، محمد جراحی و "سید"، كه قرار بود روز ١٩ تیر برگزار شود، برگزار نشد و این محكمه به تاریخ نامعلومی موكول شد و به تاریخ نامعلومی موکول گردید. در ادامه این خبر آمده است كه به خانواده این ٣ نفر اعلام شده است که آنان به بند عمومی زندان تبریز انتقال یافته‌اند و اجازه ملاقات با آنان صادر شده است.
***

اخبار بین المللی

سوئد: نامه همبستگی با کارگران و اتحادیه‌های کارگری در مصر
روز ٨ ژوئن، حکومت موقت مصر اعلام کرد که قصد دارد قانون ممنوعیت اعتصاب و اعتراضی که "مانع از ادامه کاری مؤسسات دولتی میشود" و یا "به وحدت ملی و نظم و آرامش جامعه لطمه میزند" را به اجرا در آورد و کسانی که در این حرکتهای اعتراضی شرکت می‌‌کنند را به ٣٠ تا ١٠٠ هزار لیره مصر جریمه و یا حد اقل یکسال حبس محکوم کند.
همان روز به گزارش خبر گزاری‌ها و شاهدان عینی، پلیس تحصن مسالمت آمیز کارگران در مقابل مجلس در قاهره را به هم زد و ٥ تن از شرکت کنندگان را بازداشت کرد. چند روز قبل از آن نیز پلیس ٥ کارگر نفت که در مقابل وزارت نفت دست به تحصن زده بودند را بازداشت کرد.
ما عمیقا نگران این بازداشت‌ها و گزارشات دیگری که از سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز کارگران بعد از استعفای حسنی مبارک در ١١ فوریه می‌‌رسد، هستیم و قویاً از مسئولین مصری می‌‌خواهیم که از هرگونه اعمال خشونت آمیز بر علیه کارگران معترض و اعتصاب کننده، خودداری کنند. ما از دولت مصر میخواهیم که در قانون ممنوعیت اعتصاب باز نگری کند - قانونی‌که تخلف آشکار از قوانین بین المللی است که به امضای مصر هم رسیده است.
حق اعتصاب یکی‌از حقوق پایه‌ای در قوانین بین المللی است. به اجرا در آوردن قانون ممنوعیت اعتصاب، چیزی جز خیانت به انقلاب مردم مصر و مطالبات مشروع مردم برای دستیابی به عدالت و دموکراسی نیست.
ما همچنین از دولت مصر میخواهیم که به وعده خود برای تضمین حق کارگران، برای تشکیل اتحادیه‌های مستقل و دموکراتیک عمل کند. ما بر ادامه حمایت کامل خود از فدراسیون مستقل اتحادیه‌های کارگری مصر برای دستیابی به این خواسته‌ها تاکید می‌‌کنیم.
تشکیل اتحادیه‌های کارگری آزاد و مستقل یک واقعه بسیار مهم برای مصر و کل منطقه است که باید توسط همه نیروهای دموکراتیک و اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان مورد حمایت قرار بگیرد.
امضا کنندگان:
Bjorn A. Borg از اتحادیه کارگران بار انداز سوئد
Hans Hinde از حزب چپ سوئد - عضو پارلمان سوئد
Josefin Brink از حزب چپ سوئد - عضو پارلمان سوئد
Amineh Kakabaveh از حزب چپ سوئد - عضو پارلمان سوئد
Lotta Johnsson Fornarve از حزب چپ سوئد - عضو حزب مرکز
Mussie Ephrem از حزب چپ سوئد - عضو حزب مرکز
Ann Margarethe Livh دبیر جبهه بین المللی چپ
Jytte Guteland دبیر جوانان سوسیال دمکرات سوئد
این نامه همبستگی در بین اتحادیه‌های کارگری سوئد، فعالین کارگری و اعضا پارلمان سوئد پخش شده است. چنانچه کسی مایل به امضا این نامه باشد می‌‌توند با ایمیل آدرس‌ای میل زیر تماس بگیرد.
egyptensolidaritet@gmail.com
***
آمریکا - برنامه شرکت Cisco برای اخراج ١٠٠٠٠ تن از نیروی کارش
به گزارش رویترز شرکت بزرگ تولید و برنامه ریزی شبکه‌های کامپیوتر Cisco اعلام کرد در نظر دارد ٧٠٠٠ نفر را از کارشان اخراج کند و به ٣٠٠٠ نفر دیگر بازنشستگی زودرس بدهد. این تعداد نیروی کار معادل ١٤ درصد از کل نیروی کار این شرکت است. سخنگوی این شرکت گفته است كه در نظر دارند سالیانه ١ میلیارد دلار از هزینه‌هایشان را کم بکنند. آنها افت تجارت و کمی درآمد را علت این اخراج سازی‌ها اعلام کرده‌اند.
***
شیلی: اعتصاب کارگران معدن مس Codelco
به گزارش CNBC روز دوشنبه ١١ ژوییه کارگران معادن مس Codelco دست به اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. این کارگران به برنامه مدرنیز کردن این شرکت برای جذب بیشتر سرمایه‌های خارجی معترض هستند و خواهان دخالت بیشتر در تصمیم گیریهای کلان شرکت هستند. مسئولین اتحادیه کارگری مس شیلی میگویند برنامه مدرنیزه کردن معادن ممکن است منجر شود صدها تن از کارگران شغل خود را از دست بدهند. بیش از ٤٥٠٠٠ کارگر این شرکت در این اعتصاب شرکت کرده‌اند و گفته میشود هر روز اعتصاب این کارگران خسارتی معادل ٤٠ میلیون دلار برای شرکت داشته باشد. کارگران اعلام کرده‌اند که چنانچه حتی یک کارگر تهدید شود، آنها اعتصاب شان را تمدید خواهند کرد.
***
الجزایر: اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی این کشور
به گزارش Radio Netherlands Worldwide (RNW) بدلیل اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی الجزایر که روز پنجشنبه ١٤ ژوئن وارد چهارمین روز خود شد، هزاران مسافر در فرود گاههای مختلف از پرواز بازماندند. آنها خواهان ١٠٦ درصد اضافه دستمزد هستند. اتحادیه‌ای که این کارگران را نمایندگی میکند، گفته است مذاکره با مسئولین شرکت هواپیمایی بی‌نتیجه است. مدیر عامل این شرکت، Mohamed Saleh Boultif گفته است با توجه به وضعیت بد مالی شرکت، آنها قادر به افزایش ١٠٦ درصدی دستمزد‌ها نیستند و فقط می‌‌توانند ٢٠ درصد به دستمزد این کارگران بیفزایند. این شرکت ٩٠٠٠ کارمند دارد و به ٧٠ نقطه جهان پرواز می‌‌کند.
***
ایتالیا: خشم مردم از تصویب تدابیر ریاضت اقتصادی
به گزارش Euro News مجلس نمایندگان ایتالیا برای کاهش هزینه‌های دولتی پنجشنبه ١٤ ژوییه سیاستهای ریاضت اقتصادی را تصویب کرد. این تدابیر پیشتر در مجلس سنا تصویب شده بود. دولت قرار است در سه سال آینده ٤٨ میلیارد یورو صرفه جویی کند. ثابت نگه داشتن حقوق کارمندان دولت، افزایش سن بازنشستگی، کاهش یارانه‌ها، کاهش معافیتهای مالیاتی خانواده‌ها، بالا بردن سن بازنشستگی و خصوصی کردن چند شرکت دولتی از جمله تدابیری است که دولت برای کاهش هزینه‌های خود در نظر گرفته است. این تدابیر سختگیرانه که البته اجرایشان هنوز آغاز نشده خشم مردم ایتالیا را به همراه داشته است. یک شهروند رمی میگوید: "من نمیدانم این قانون به اقتصاد کشور کمک می‌کند یا نه. من فقط مطمئن هستم که با اجرای آن جیب ما خالی‌تر می‌شود."