٢١  تیر  ١٣٩٠ -  ١٢   ژوئیه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی

اعتصاب و اعتراض

اعتراض كارگران نسوز آذر ذوب آهن اصفهان
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، سه هفته قبل ٤٠٠ كارگر نسوز آذر كه تولید كننده آجر هستند و به خاورمیانه نیز صادر میشود، در ذوب آهن اصفهان كه در خطر اخراج بودند و هر كدام ١٢ تا ١٤ سال سابقه دارند با خواست قرارداد مستقیم دست به اعتصاب زدند. در ادامه این خبر آمده است كه به این كارگران وعده داده شده است كه به خواستشان پاسخ داده میشود. این خبر می‌افزاید: قبلا كارگران شاغل در بخش داخلی نسوز آذر توانستند قراردادهایشان را به صورت مستقیم درآورند. همچنین در ادامه اعتراضاتی كه در ذوب آهن بوده قرارداد ١٢٠٠ كارگر در شركت مرآت ذوب آهن كه كار آنها ساختن اسكله است و ٧٠٠ كارگر تابان نیرو توانسته‌اند با مبارزاتشان قراردادهای خود را بصورت مستقیم درآورند.
***
اعتراض كارگران ٦ تن از كارگران اخراجی آزمایش مرودشت را به كار برگرداند
در خبرها آمده است كه بدنبال اعتراضات یازده روزه كارگران در رابطه با حقوقهای معوقه و بازگشت به كار كارگران اخراجی از شركت آزمایش همه ٦ كارگر اخراج شده به سر كار برگشتند و پیگیری پرونده این نفرات از دادگاه و قضائیه خارج گردید و از روز ١٢ تیر به سر كار برگشتند. یكی از كارگران در این رابطه گفته است: كه چهارشنبه اول تیرماه وقتی كارگران كارخانه آزمایش برای پیگیری ٦ ماه حقوقهای معوقه خود دست به تجمع زده بودند، مدیریت كارگران را مورد ضرب و شتم قرارداده و ٦ نفر از كارگران معترض را به بهانه دامن زدن به اعتراضات در بین كارگران وایجاد اغتشاش در كارخانه آزمایش، از كار اخراج كرده بود ند. این امر با مخالفت جمعی همكاران و راه افتادن تحصن كارگران معترض در كارخانه ادامه پیدا كرد كه نهایتا اعتراض و تحصن و اعتصاب یازده روزه كارگران با موفقیت به نتیجه رسید و تمامی ٦ كارگر اخراج شده به سر كار برگشتند.
كارگران گفته‌اند كه اگرچه به خواسته كارگران در رابطه با بازنشستگی و حقوقهای معوقه هنوز پاسخ كامل داده نشده، اما اگر این حقوق بر اساس قولهایی كه داده شده پرداخت نگردد، مجددا كارگران دست به تجمع و اعتراض خواهند زد.
***
تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت آبادان
بنابه خبری كه "اتحادیه مستقل کارگران شمال خوزستان" منتشر كرده است روز شنبه ١١ تیر ماه و در آستانه ی ورود وزیر جدید نفت علی آبادی به آبادان کارگران شرکت نفت آبادان با تجمع گسترده نسبت به فشار بیش از حد به کارگران برای تولید بیش از حد توانشان و طلب حقوق معوقه، اعتراض کردند. در ادامه این خبر آمده است كه كارگران با سر دادن شعار کارگر بیدار است از استثمار بیزار است ایشان را بدرقه کردند که باعث درگیری میان کارگران و ماموران امنیتی شد.
***
اعتصاب کارگران شرکت فولادسازان به حقوق معوقه
بنابه خبری كه در سایت كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر شده است، اخیرا كارگران شركت فولاد سازان كه در شهرك صنعتی صفادشت كرج واقع شده و بیش از ١٥٠ نفرپرسنل دارد، با پرداخته نشدن حقوق اردیبهشت ماه دست به اعتصاب زده‌اند. در ادامه این خبر آمده كه این اعتصاب بیش از بیست روز است كه ادامه دارد، تولید متوقف شده است و كارگران با سرویس صبح بر سركار حاضر شده و بدون اینكه كار كنند بعدازظهر با سرویس به خانه‌هایشان برمی‌گردند. این كارگران ٤ نفر نماینده انتخاب كرده‌اند و به هر ارگان و اداره‌ای مشكلات خود را منعكس داده‌اند، ولی تاكنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. این خبر می‌افزاید كه كارفرما قول داده است حقوق معوقه كارگران، كه ٤ ماه است، را روز ١٣ تیر پرداخت خواهد كرد و اگر این امر عملی شود كارگران بر سر كارهای خود باز خواهند گشت.
***
اعتصاب کارکنان منطقه تجاری اروند در آبادان
بنابه خبر منتشر شده، بیش از یك هفته است كه صدها نفر از کارکنان منطقه آزاد تجاری اروند در آبادان دست به اعتصاب زده‌اند. اعتصابیون خواستار دریافت ٥ ماه دستمزدهای معوقه و نیز عیدی سال گذشته خود هستند.
***
اعتصاب كارگران شركت چاپ و انتشارات در تهران
در خبرها آمده است كه اعتصاب بیش از ٣٠٠ تن از كارگران شركت چاپ و انتشارات وابسته به وزارت ارشاد رژیم در تهران که از روز ٤ تیرماه آغاز شده، همچنان ادامه دارد. اعتصاب كارگران به عدم پرداخت دستمزدها و افزایش ساعت كار بدون پرداخت دستمزد است. کارگران اعلام کرده‌اند تا احقاق حقوق خود به این اعتصاب ادامه خواهند داد.
***
کارگران مجتمع گوشت فارس دست به اعتراض زد
در خبرهای این هفته آمده است كه کارگران مجتمع گوشت فارس که ١٨ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند و وضعیت بازگشت به کار آنها نیز تعیین تکلیف نشده در اعتراض به سر میبرند و خواهان حقوق خود و بازگشت به کار میباشند. یکی از کارگران این شرکت گفته است هدف مقامات حل مشکل کارگران نیست. آنها فقط با وعده و وعیدهایی که میدهند میخواهند زمان بیشتری از ما بگیرند و کارگران را با گذشت زمان خسته و منفعل کنند. اما این سیاست لورفته‌ای است و ما کارگران از حق طلبی خود خسته نمیشویم. ما چاره‌ای جز پیگیری و اعتراض نداریم. به همین خاطر اگر این بار هم وعده‌های مقامات جهاد کشاورزی به کارگران مجتمع گوشت حل نشود، ما با زن و بچه‌هایمان تجمع بعدی را شکل خواهیم داد و اگر باز هم جوابی ندهند لاجرم برای ادامه اعتراضات و پیگیری حقوقمان و کارمان به تهران خواهیم رفت. بر اساس همین گزارش گروهی از کارگران مجتمع گوشت در هفته گذشته سه روز متوالی در تهران تجمع اعتراضی داشته و در نهایت به آنها وعده حل و فصل مشکلاتشان داده میشود.
در خبر دیگری آمده است كه روز یكشنبه ١٩ تیر دهها نفر از كارگران مجتمع گوشت فارس در مقابل اداره جهاد کشاورزی رژیم در شهر شیراز تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران معترض که از شهر مرودشت به شیراز آمده بودند در تجمع اعتراضی خود خواستار پرداخت ١٨ ماه دستمزدهای معوقه خود توسط مقامات رژیم شدند.

***
اعتراض كارگران كارخانه كفش مهدی به پرداخت ٤ ماه حقوق معوقه
بیش از ٣٠ نفر از كارگران كارخانه كفش مهدی شهر سمنان كه سابقه كاری هر كدام از آنها بالای ٢٠ سال است ٤ ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این كارگران ضمن پركردن طوماری برای استانداری و دفتر ریاست جمهوری در تهران شكایت خود را در اعتراض به این وضعیت اعلام كرده‌اند.
***
تجمع اعتراضی شماری از فارغ التحصیلان در مقابل اداره مسکن و شهرسازی مشهد
در خبرها آمده است كه نزدیك به ٣٠٠ نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته مقابل اداره مسکن و شهرسازی مشهد تجمع کردند .این تجمع در اعتراض به قانون حذف پروانه اشتغال به کار طراحی که اخیرا تصویب شده انجام گرفت. در این تجمع شرکت کنندگان بیانیه‌ای نوشته و امضا کردند و قرار شد ٢ نفر از نمایندگان از این جمع آنرا به تهران ببرند. در آخر این تجمع شرکت کنندگان اعلام کردند که اگر این قانون ملغی نگردد حرکت جدی تری انجام خواهند داد.
***

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده

عدم حقوق کارگران شرکت ساختمان نصب در پالایشگاه آبادان
در خبرها آمده است كه٧٠٠ نفراز کارمندان و کارگران شرکت ساختمانی نصب مربوط به پالایشگاه آبادان که عموما قراردادی بوده و توسط پیمانکار به کارهای سخت و فشرده و سنگین بکار گرفته میشوند از شروع سال ٩٠ تا کنون حقوقی دریافت نکرده‌اند. در ادامه این خبر آمده كه این كارگران بلحاظ سطح دستمزد بسیار کمتر از میزان حقوق همکاران رسمی حقوق دریافت می‌كنند كه این وضعیت موجب اعتراض کارگران گردیده است.
***
کارگران کارخانه قند بردسیر ١ سال حقوق معوقه طلب دارند
در خبرها آمده است كه کارگران کارخانه قند بردسیر از استان کرمان کماکان به لحاظ پرداخت حقوق‌های معوقه شان در حالت بلاتکلیف هستند. کارخانه قند بردسیر که قبلا یکی از کارخانه‌های فعال در بردسیر کرمان و دارای ٢٢٠ کارگر بوده است، مدت طولانی است که تعطیل شده و حقوق کارگران بعضا بیش از یکسال است که پرداخت نشده است. علیرغم پیگیریهای مستمری هم که داشته‌اند کسی پاسخگوی آنها نبوده است. یکی از کارگران این کارخانه گفته است: "کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق شان و تعطیلی کارخانه در روز یازدهم اردیبهشت امسال نیز تجمع اعتراضی داشتند و در جلو فرمانداری بردسیر تجمع کردند."
***
كارگران كارخانه سازمایه ٢٧ماه است كه حقوقی دریافت نكرده اند
بیش از ١٥٠ نفر از كارگران كارخانه سازمایه بیش از ٢٧ماه است كه حقوق معوقه دارند و علیرغم پیگیریهای مستمری كه طی این مدت داشته‌اند، به نتیجه‌ای نرسیده، و كماكان در بلاتكلیفی هستند و هیچ پولی بابت بدهی‌های ٢٧ ماهه به آنها پرداخت نشده است .
***
ده ماه‌ بی حقوقی و عدم دریافت مزایا‌ كارگران شركت سادو
در خبرها آمده است كه كارگران شركت سادو كه كار آن دو بانده كردن جاده مابین سراب قامیش و حسین آباد سنندج است، ١٠ ماه‌ حقوق ماھانه‌ و ھم چنین نوروزانه‌ سال جاری را دریافت نكرده‌اند. مدیریت این شركت كارگران را با وعده‌ و وعید دادن به ھفته‌ھا و ماھای پیش رو پاس می‌دھند.
***
عدم پرداخت دستمزد و قطع تمامی مزایای كارگران نوشابه سازی ساسان
یک کارگر شاغل در نوشابه سازی ساسان كه در حال حاضر داری ٧٠ كارگر رسمی و ٢٠٠ كارگر قراردادی می‌باشد، گفته است علاوه بر عدم دریافت دستمزدهای معوقه در این کارخانه مهمترین مشكل كارگران قطع تمامی مزایای کاری توسط کارفرما از جمله حق مسكن، حق اولاد و غذا می‌باشند که خود هزینه‌های سرسام آوری را شامل می‌گردد.
***
دو ماه حقوق معوقه كارگران كارخانه سعادت نساجان
كارگران كارخانه سعادت نساجان یز كه یك كارخانه تولید كننده نساجی است ٢ ماه است كه حقوق دریافت نكرده‌اند.
***
مطالبات معوقه كارگران کارخانه پاژنگ پرداخت نمی‌شود
در اخبار آمده است كه کارفرمای کارخانه موتور سازی پاژنگ واقع در شهر صنعتی لیا در قزوین از پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران كه بیش از ٨ ماه است و شامل دستمزد و مزایا و پاداشت پایان سال است، خودداری می‌كند. در ادامه این خبر آمده كه این كارخانه در حال حاضر ٢٨ كارگر که سال گذشته ٢٥٠ نفر بودند. مبلغ بدهکاری کارفرما به هر کاگر معادل ٥ الی ٦ میلیون تومان می‌باشد.
***
تأخیر در پرداخت مطالبات چایکاران
ایرج هوسمی، رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی چایکاران کشور گفته است: تاکنون نه تنها پول چین اول چایکاران پرداخت نشده است بلکه نزدیک به پایان چین دوم هم کشاورزان مبلغی را دریافت نکرده‌اند.
***
٤ ماه حقوق معوقه كارگرن كارخانه قند نیشابور
در خبرها آمده است كه کارگران کارخانه قند نیشابور که دارای بیش از ٣٠٠ کارگر رسمی و قراردادی می‌باشد، اکنون ٤ ماه هست که حقوقی به آنها داده نشده است .
***
از افزایش مستمری بازنشستگان خبری نیست
ایلنا در خبری به نقل از یكی از اعضای خانه كارگر نوشته است كه چهار ماه از سال گذشته است اما هنوز از افزایش مستمری بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی خبری نیست. او گفته است ٢ سال است که وام‌های ٥٠٠ هزار تومانی متعلقه به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی قطع شده است. او همچنین گفته است: یکی دیگر از مزایای کارگران بازنشسته که در زمان ذبیحی قطع شد کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی بازنشستگان است که تاکنون اقدامی برای برقراری آن انجام نشده است. ایشان در رابطه با یارانه‌های نقدی نیز گفته است: این بازنشستگان از حذف یارانه‌ها فشار زیادی را متحمل می‌شوند، چرا كه یارانه پرداختی دولت فقط پول آب، برق، گاز می‌شود و چیزی برای جبران گرانی سایر اقلام مصرفی کارگران نمی‌ماند.
***
مرخصی اجباری بدون مزایای كارگران شركت مخابرات راه دور فارس
در خبرها آمده است كه مدیریت شركت مخابرات راه دور فارس برای خلاص شدن از دست اعتراضات كارگران، آنها را به مرخصی اجباری فرستاده است. این شركت كه نزدیك به ٦٠٠ پرسنل و كارگر و هر كدام ٢٢ ماه حقوق معوقه طلب دارند، هر روز پیگیر حقوقها و مشكلات خود هستند، ولی مدیریت شركت از پرداخت حقوقهای كارگران امتناع میكند و برای خلاص شدن از اعتراضات كارگران آنها را به مرخصی اجباری فرستاد. یكی از پرسنل این شركت گفته است كه در طی ٦ ماه گذشته مدیریت شركت‌ای تی‌ای به هركدام از پرسنل تنها ٥٠٠ هزارتومان پول داد. در حالیكه با ٥٠٠ هزاروتومان حتی ١٠ روز هم نمیتوان با این قیمت‌ها با این كرایه خانه و قبض آب و گاز و برق و ... زندگی كرد.
***
به مشکل کارگران کارخانه فرش مخمل کاشان رسیدگی نمی‌شود
در خبرها آمده است كه یکی از کارگران کارخانه فرش مخمل کاشان که از کارخانه‌های قدیمی تولید فرش است گفته است: "کارخانه ما ٤٣٠ کارگر دارد که در حال حاضر بیش از صد نفر از کارگران آن مشکل بیمه دارند. بعد از پیگیری‌های مکرر به وزارت کار و خانه کارگر ولی تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است. در ادامه افزود: "هم اکنون نیز بدلیل گران شدن مواد اولیه و افت شدید تولید و نبود بازار فروش کارخانه بحران زده است و روزبه روز وضع تولید آن خرابترمیشود و مشکلات کارگران نیز افزایش می‌یابد."
***

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج صدها کارگر در استان گلستان
در اخبار آمده است كه نماینده مجلس رژیم از مینودشت خبر داده است كه ٣٥ درصد از کارگران استان گلستان تنها ظرف یکماه از کار اخراج شده‌اند.
***
فرهنگسرای مترو ٤٠ نفر را بیکار کرد
خبرگزاری ایلنا در خبرهای روز ١٣ تیر آورده است كه فرهنگسرای مترو با فسخ یکطرفه قرارداد "طرح امانی کتاب" كه در ایستگاههای مترو اجرا می‌شد، بیش از ٤٠ نفر را كه مدارك تحصیلی دیپلم تا فوق لیسانس داشتند، بیكار كرد.
***
شماری از کارخانه‌های شهر صنعتی قزوین در بحران شدید
جمعی از کارگران شهر صنعتی قزوین از تداوم بحران اقتصادی و گسترش دامنه آن به بسیاری از کارخانه‌ها و مزاکر تولیدی واقع در این شهر صنعتی گزارش داده‌اند. برپایه این گزارش کارخانه‌هایی از قبیل پارس، تولید کننده انواع لوازم خانگی و کوک تم با بحران روبرو هستند و کارگران شاغل در آنها در آستانه اخراج قرار گرفته‌اند. در این گزارش همچنین از تعطیلی کامل کارخانه‌هایی نظیر سس مهرام و نقش ایران و اخراج کارگران شاغل در آنها خبر داده شده است.
***
تعطیلی ٧٠ درصد از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی فاز دو ارومیه
خبرگزاری دولتی مهر از ارومیه خبر داد كه ٧٠ درصد از ٢٣٠ واحد تولیدی موجود در شهرک صنعتی فاز دو این شهرستان تعطیل می‌باشند.
***
اخراج سازی در کارخانه مادیران
بنابه خبر منتشره كارفرمای کارخانه مادیران واقع در هشتگرد کرج و سازنده انواع دستگاه‌های کامپیوتری كه مجموعا ٨٠٠ كارگر دارد به بهانه‌های واهی دست به اخراج شماری از کارگران شاغل زده است. مدیریت این كارخانه در فروردین ماه امسال نیز ١٠٠ تن از كارگران را اخراج كرده بود.
***
بیكاری صدها كارگر بدنبال تعطیلی كارخانه قند آبكوه و قند شیرین مشهد
در خبرها آمده است كه به دنبال تعطیلی كارخانه قند آبكوه در مشهد، صدها کارگر شغل خود را از دست دادند. این خبر همچنین می‌افزاید كه كارخانه قند شیرین مشهد نیز كه در حال حاضر بیش از ٥٠٠ كارگر در آن اشتغال دارند با بحران جدی و خطر تعطیلی مواجه می‌باشد.
***
زمزم خوزستان در آستانه تعطیلی
در خبرها آمده است كه مدیریت شرکت زمزم خوزستان که بیش از ٥٠ سال سابقه فعالیت دارد و تحت نظر بنیاد مستصعفان رژیم اداره می‌شود، به بهانه نبود فروش و عدم فعالیت در بازار رقابتی در نظر دارد این كارخانه را تعطیل كند. پیش از این نیز شركت‌های خرم نوش و آرسو خرمشهر به بهانه‌های مشابهی تعطیل شده‌اند.
***
تاژ همچنان در بحران است
در خبرها آمده است كه کارخانه تاژ که در سال گذشته ٢ هزار کارگر با قرارداد موقت در آن مشغول به کار بودند که ١٢٠٠ نفر از آنان به دلیل بحران اقتصادی اخراج شدند و در شهر صنعتی البرز قزوین قراردارد و مواد شوینده تولید می‌کند همچنان در بحران به سر می‌برد.
***
تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران در اصفهان
در خبرهای این هفته آمده است كه ظرف دو هفته گذشته ده واحد بزرگ صنعتی تولید انواج آجرهای نما و نسوز در استان اصفهان به دلیل عدم توان پرداخت قبوض گاز و برق تعطیل و کارگران آنها بیکار شده‌اند. در همین رابطه یک کارشناس اداره کار و امور اجتماعی گفته است با اجرای طرح حذف یارانه‌ها تاکنون بیش از ٣٠ درصد از کارخانجات کوچک و متوسط واقع در شهرکهای صنعتی استان اصفهان تعطیل و تعداد زیادی از کارگران بیکار شده‌اند.
***
توقف فعالیت پتروشیمی ایلام
در خبرها آمده است كه فعالیتهای پتروشیمی ایلام به دلیل بدهی به علت توقف عملیات اجرایی واحد الفین پتروشیمی ایلام به طور کامل متوقف شده است و تا این واحد به بهره برداری نرسد بقیه فازهای پتروشیمی کاربرد نخواهد داشت.
***

ناامنی محیط كار

در حادثه معدن صوغان، كارگران دیگری قربانی شدند
خبرگزاری حكومتی مهر خبر داد كه عصر چهارشنبه ١٥ تیر تونل معدن كروم صوغان در شهرستان ارزوئیه فرو ریخت كه موجب زخمی شدن دو تن از كارگران این معدن شد كه یكی از این دو تن بر اثر شدت جراحات وارده، جان خود را از دست داد.
***
ریزش كانال جان كارگر را گرفت
خبرگزاری دولتی فارس، روز ١٩ تیر از اسفراین خراسان شمالی خبر داد كه در پی یك ریزش كانال حفاری شده لوله گاز، كارگری ٥٠ ساله جان خود را از دست داد.
***
جانباختن یک کارگر در روانسر
روز جمعه ١٧ تیرماه حسن جمشیدی هنگام کار با دستگاه کمباین در حال برداشت محصول، به دلیل نبود امکانات امنیتی از این دستگاه به زمین پرتاب شده و جان خود را از دست داد.
***
یک کارگر ساختمانی در تهران جان باخت
خبرگزاری حکومتی ایسنا از مرگ یک کارگر ساختمانی در نتیجه عدم امنیتی در محیط کار در خیابان پیروزی شهر تهران به دلیل نبود امكانات ایمنی در محیط كار و ریزش آوار خبر داد.
***
مرگ یک کارگر در سنندج
بنابه خبری كه کمیته هماهنگی منتشر كرده است، میلاد علیمرادی کارگر کارگاه تیرچه – بلوک سازی، روز پنجشنبه ١٦ تیرماه در میانه راه بازگشت از محل کارش در اطراف سنندج به دلیل در اختیار نداشتن وسیله حمل و نقل مناسب و عدم وجود سرویس ایاب و ذهاب در حالی که سوار بر موتور خود بود با فرد دیگری با نام شهاب ملکی تصادف کرد و جان باخت. در این حادثه شهاب ملکی نیز دچار ضایعه ی قطع نخاع گردیده است.
***

اطلاعیه

وضعیت جسمی رضا شهابی وخیم است
رضا شهابی باید فورا ز زندان آزاد شود
بنا بر گزارشهای منتشر شده رضا شهابی فعال كارگری و عضو هیات رئیسه سندیكای واحد در وضعیت جسمی بدی بسر میبرد. خارش‌های مداوم و زخم شدن پوست بدن رضا که در نتیجۀ آزمایش معلوم شده كه مربوط به چربی کبد است او را آزار میدهد. مسئولان زندان اقدامی برای معالجه او نكرده و تنها به انجام سونوگرافی در بهداری زندان وعده داده‌اند که به هیچ وجه پاسخگوی نیاز پزشکی وی نیست. چندی پیش نیز رضا دچار مشكل خونریزی‌های مداوم از بینی شده بود. و او از بیماریهای دیگر چون درد گردن و كمر رنج میبرد. جمهوری اسلامی در قبال جان رضا شهابی مسئول است. رضا شهابی باید فورا آزاد شود.
رضا شهابی از ٢٢ خرداد سال گذشته در زندان است وهنوز حتی وضع پرونده او روشن نیست. جرم او اعتصابات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد تشكل خود سندیكای واحد است. به غیر رضا شهابی، منصور اسانلو و ابراهیم مددی دو تن دیگر از اعضای سندیكای نیشكر هفت تپه در زندانند. رضا شهابی و همه كارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٥ تیر ١٣٩٠، ٦ ژوئیه ٢٠١١
***
بهنام ابراهیم زاده به ٥ سال زندان محکوم شد
بنا بر خبرهای منتشر شده روز دوشنبه ١٣ تیرماه حكم بدوی ٥ سال زندان بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری و از فعالین دفاع از حقوق كودك به وكیل مدافع وی خانم محمدی، ابلاغ شد. بهنام قبلا در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب رژیم به ٢٠ سال زندان و ده سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محكوم شده بود كه با اعتراض خانواده و وكیل پرونده وی در ٢٢ خرداد ماه دوباره دادگاهی و حكم جدید ٥ سال زندان برای او صادر شد.
بهنام ابراهیم زاده از ٢٢ خرداد سال گذشته تا كنون در زندان است. جرم بهنام دفاع از حقوق كودك و حقوق كارگران است. جرم او مبارزه برای داشتن یك زندگی انسانی است. بهنام ابراهیم زاده باید فورا از زندان آزاد شوند.
فشار و تهدید بر روی فعالین كارگری و فعالین سیاسی، دستگیری و زندانی كردن آنها باید فورا متوقف شود. پرونده‌های تشكیل شده برای فعالین كارگری و فعالین سیاسی باید لغو شود. كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١٥ تیر ١٣٩٠، ٦ ژوئیه ٢٠١١
Shahla_daneshfar@yahoo.com
Bahram.Soroush@gmail.com
***
تصمیم هیئت مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه ستودنی است
در شرایطی كه كارگران در وضعیت بسیار اسفناك و غیر انسانی به سر میبرند. هر روز شاهد گسترش خط فقر مطلق بر زندگی مردم به ویژه كارگران هستیم. علاوه بر این فشار اقتصادی ایجاد فضای پلیسی بر كارخانه‌ها و مراكز تولیدی اتحاد كارگران امر حیاتی مان به شمار میرود بخصوص تشكل كارگری كه قرار است ساماندهی مطالبات كارگاران را به عهده داشته باشد.
تصمیم اخیر سندیكای نیشكر هفت تپه مبنی بر تصمیم جمعی در آن سندیكا علاوه بر اینكه راه هر گونه شائبه را در باره آن تشكل بست تجربه عملی را نیز برای رهبری شورایی به روی خود باز گذاشت.
ما این تغییر و تحول را در جهت دستیابی به كسب موفقیت طبقاتی میدانیم و آن را برای سندیكای نیشكر هفت تپه گامی بلند در عرصه مبارزات شان میدانیم.
كمیته پیگیری ایجاد تشكل‌های كارگری
١٢ تیرماه ٩٠
***
علیه تهاجم به فعالین کارگری قاطعانه بایستیم!
فعالین کارگری در ایران همچنان برای کسب ابتدایی‌ترین حقوق کارگری هزینه‌های سنگین می‌پردازند. تهدید و ارعاب با صدور احکام معلق، گروگان گیری، بازداشت‌های طولانی مدت و بدون محاکمه، محکوم کردن کارگران به زندان‌های طولانی و نقض حقوق اولیه زندانیان سیاسی، همواره بخشی جدایی ناپذیر از سیاست رژیم ضد کارگری ایران بوده است. جمهوری اسلامی اکنون بیش از پیش می‌کوشد این اقدامات ضد انسانی را به امری عادی و روزمره تبدیل کند. بر بستر این سیاست است که هر هفته و هر ماه خبری تازه از سرکوب، اذیت و آزار و دستگیری فعالین کارگری منتشر می‌شود. به آخرین اخبار در این مورد توجه کنید:
به گزارش کمیته حمایت از شاهرخ زمانی، این فعال کارگری که عضو شورای نمایندگان "کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری" و نیز عضو "هیئت موسس سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان" است، در نیمه‌های شب ١٨/٣/١٣٩٠ در حالی که از تهران به تبریز می‌رفت در میانه راه توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. شاهرخ بعد از ٢٦ روز بازداشت در تماس با خانواده خویش به آنها اطلاع داده است که در انفرادی است و بیست روز است که در اعتراض به دستگیری خود در اعتصاب غذا بسر می‌برد.
همچنین به گزارش کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری، محمد جراحی کارگر اخراجی عسلویه در اوایل تیر ماه ١٣٩٠ توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. محمد جراحی عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری است. محمد پیش از این نیز یک بار در سال ١٣٨٦ دستگیر شده بود. او در آن زمان به دنبال مبارزه و کوشش فعالین کارگری تبریز پیش از اتمام محکومیت اش از زندان آزاد شد.
نام کارگران بازداشتی فوق، به لیست بلند اسامی فعالین شناخته شده کارگری اضافه شده است که یا بعد از سپری کردن دوران محکومیت از زندان آزاد شده‌اند و یا همچنان در زندان بسر برند:
منصور اسالو رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد بعد از چهار سال زندانی بودن در ١٩ خرداد ١٣٩٠ به دنبال کمپین گسترده جهانی با قرار کفالت آزاد شد. اسالو در تمام مدت زندان از ناراحتی‌های قلبی و چشم رنح می‌برد. اسانلو پیش از این هم از دی ماه ١٣٨٤ تا مرداد ١٣٨٥ در زندان بسر برده بود.
ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد از ٧ دی ماه ١٣٨٧ در حال گذراندن سه و سال نیم حکم زندان است.
رضا شهابی خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد، بیش از یک سال است که در حالت بازداشت "موقت" در زندان اوین بسر می‌برد. شهابی در ٢٢ خرداد سال ٨٩ دستگیر شد، بی آنکه اتهام اش مشخص باشد. او یک سال بعد یعنی در خرداد ماه سال ١٣٩٠ به اتهام "تبلیغ علیه نظام اسلامی" و "تبانی علیه امنیت ملی" که اتهام کلیشه‌ای و عمومی توسط دستگاه قضایی ایران برای محاکمه فعالین کارگری و سیاسی است، به دادگاه برده شد. دادستان اما در دادگاه خواستار شد که شهابی به اتهام محاربه محاکمه شود. حکم محارب در دستگاه قضایی ایران اعدام است. شهابی همچنان در بلا تکلیفی در زندان بسر می‌برد. بنا بر آخرین گزارش، اوضا ع جسمی او اخیرا به وخامت گرائیده است؛ او تا چندی پیش بطور مرتب دچار خون ریزی بینی می‌شد. او همچنین از درد کمر و گرفتگی شدید در ناحیه گردن رنج می‌برد. شهابی نیز مانند همه زندانیان سیاسی از دسترسی به معاینه و درمان درست پزشکی محروم است.
بهنام ابراهیم زاده کارگر کارخانه پلی اتیلین در شهرک صنعتی شور آباد شهر ری، بعد از دستگیری و محاکمه به بیست سال زندان محکوم شد. به دنبال اعتراض خانواده و وکیل ایشان، شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران، وی را به ٥ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. او هم اکنون در زندان اوین محبوس می‌باشد. بهنام را در ٢٢ خرداد سال ٨٩ هنگامی که سوار بر اتوبوس شرکت واحد بود، دستگیر کردند و دادگاه رژیم اسلامی او را به جرم "اقدام علیه امنیت ملی" و "تشویش اذهان عمومی" محاکمه نمود. بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری است.
احکام تعلیقی، جرایم نقدی و پرونده‌های باز برای صدها کارگر و فعال کارگری را نیز باید به فهرست احکام دادگاه‌های اسلامی علیه فعالین کارگری افزود.
اضافه بر همه اینها اخراج از کار ابزار دیگری است که رژیم برای سرکوب فعالین کارگری از آن استفاده می‌کند. برای نمونه اعضای هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از کار اخراج شده و تعدادی از آنان به خاطر فعالیت‌های کارگری در زمان‌های متفاوت در زندان بسر برده‌اند. علاوه بر اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد، بسیاری دیگر از فعالین این سندیکا از کار اخراج شده‌اند.
جمهوری اسلامی می‌کوشد با این اقدامات سرکوب گرانه و با افزایش هزینه برای فعالیت‌های کارگری مانع از تلاش کارگران برای کسب حقوق پایه‌ای خود، بویژه حق تشکل یابی، گردد. در عین حال حاکمیت در حال اجرای سیاستهای بغایت ضدکارگری و نئولیبرالیستی است که تنها با مبارزه کارگران در سطح گسترده به عقب رانده خواهند شد.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران ضمن محکوم کردن اقدامات ضد کارگری رژیم اسلامی، با همه توان به کارزارهای خود در دفاع از فعالین کارگری به ویژه برای آزادی کارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی در ایران ادامه خواهد داد. ما از همه تشکلات کارگری، نهادهای حقوق بشری، واحزاب و سازمان‌های مترقی و آزادی خواه در جهان می‌خواهیم که به نقض آشکار و گسترده حقوق پایه‌ای کارگران ایران توسط رژیم سرکوبگر اسلامی فعالانه اعتراض کنند. ما بویژه از تشکل‌ها و نهادی‌های کارگری در کشورهای مختلف در خواست می‌کنیم که در این راه پیش قدم شوند و به ابتکار خود دست به اقدامات و حرکتهای اعتراضی در حمایت از کارگران ایران بزنند.
زنده باد هبستگی جهانی کارگران
کارگر زندانی ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
٦ جولای ٢٠١١
info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com
***
بازهم دستگیری باز هم زندان
روزی نیست که فعال کارگری مدنی و سیاسی را ببند نکشند
هر روز شاهد دستگیری دهها دانشجو، خبرنگار و فعالان زنان و مادران داغ دیده می‌باشیم. هنوز مرخصی اسانلو تمام نشده شاهرخ زمانی را دستگیر می‌کنند. هنوز در پی آزادی شاهرخ زمانی هستیم محمد جراحی و کارگری از صبا ترابر را به بند می‌کشند.
ما ضمن محکوم کردن این اعمال وحشیانه دولت خواهان آزادی فوری تمام زندانیان در بند می‌باشیم.
آزادی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی و نابودی زندان سیاسی خواست ما کارگران است
حق ایجاد تشکل کارگری، شورا، سندیکا و انجمن‌های صنفی
حق تشکیل سازمانهای مستقل کارگری
حق اعتصاب و حق آزادی بیان
حق داشتن رسانه آزاد روزنامه، نشریه حق ما کارگران است و باید برسمیت شناخته شود
نابود باد دیکتاتوری
نابود باد زندان سیاسی
زنده باد آزادی
جمعی از کارگران ایران خودرو
***
سید كارگر زندانی آزاد باید گردد
سید كارگر راه آهن تبریز مدتی پیش دستگیر و روانه زندان شد. او كارگر است. و تنها اتهامی كه به وی می‌توانند بزنند فعالیت كارگری و آگاهگری میان همكارانش و دیگر كارگران است. البته در نظام سرمایه داری و آن هم در ایران این جرم بسیار بزرگی از نظر كارفرمایان و حامیانشان دولت به شمار میرود.
در شرایطی كه بر كسی پوشیده نیست زندگی جهنمی كه به كارگران تحمیل كردند كافی نیست. بلكه فشار پلیسی بر زندگی كارگران سایه انداخته است.
طی روزهای گذشته سید تنها كارگر زندانی نیست. شاهرخ زمانی كارگر نقاش و محمد جراحی كارگر اخراجی عسلویه از جمله كارگران زندانی هستند. و در سال جاری دستگیرو زندانی شدند.
محاكمه فعالان كارگری در سراسر ایران بویژه در كردستان اعضای كمیته هماهنگی وهمچنین محاكمه مجدد علی نجاتی عضو هیئت مدیره نیشكر هفت تپه و محاكمه و تعقیب دیگر فعالان جنبشهای اجتماعی از جمله زنان و دانشجویان نیز بیش از هر زمانی شدت یافته است.
علاوه بر این تعقیب و دستگیری و محاكمه وضع اسفناك زندانها كه بر محوریت شكنجه قرار دارد.
ما ضمن محكوم كردن تعقیب و محاكمه و زندانی كردن مردم آزادیخواه و برابری طلب خواهان آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان كارگری و سیاسی هستیم.
سید كارگر راه آهن تبریز آزاد باید گردد.
كمیته پیگیری ایجاد تشكل‌های كارگری ١٢/تیر ماه سال نود
***

اذیت و آزار فعالین كارگری

اعتصاب غذا و شکنجه شدید شاهرخ زمانی
در خبرها آمده است كه شاهرخ زمانی، فعال كارگری و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری كه روز ١٧ خرداد دستگیر شد، روز ١٢ تیر تی یك تماس تلفنی به خانواده اش اطلاع داد كه از روزی كه دستگیر شده است در سلول انفرادی تحت شدیدترین شكنجه‌های جسمی و روانی است و مدت ٢٠ روز است که در اعتصاب غذا بسر می‌برد.
***
فشارهای امنیتی برای جلوگیری از بازگشت به کار کارگران هفت تپه
بنابه خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری روز ١٤ تیر منتشر كرده است، کارگران اخراجی و نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و اعضای هیات مدیره این سندیکا پس از مدتها پیگیری برای بازگشت به کارشان سرانجام برای تعیین تکلیف وضعیت بازگشت به کار خود هفته گذشته، در جلسه‌ای در محل اداره کار شهرستان شوش شرکت کردند. به این کارگران گفته شده است که به دو شرط آنها را به کار باز خواهند گرداند: اول اینکه دست از هرگونه فعالیت بردارند زیرا "آنها پیشتر با عناصر و سازمانهای معاند نظام در ارتباط بوده‌اند و از اکنون به بعد نباید باشند"؛ دوم اینکه از کار خود استعفا دهند، تسویه حساب کنند و سپس به صورت موقت به کار بازگردند. به این کارگران گفته شده که این دو شرط توسط شورای تامین شهرستان طرح و اعلام شده است. کارگران اتهامات را رد كرده‌اند و گفته‌اند كه تنها به عنوان نمایندگان کارگران هفت تپه به استیفای حق و حقوق و مطالبات کارگران مشغول بوده‌اند. همچنین شرط استعفا و تسویه حساب با شرکت نیشکر را نپذیرفته‌اند.
***
فشار بر فعالان کانون صنفی معلمان ایران
بنابه اخبار منتشر شده ارگانهای مختلف رژیم برای جلوگیری از فعالیت کانون صنفی معلمان ایران، فشار بر فعالین آن را افزایش داده‌اند. ارگان‌های انتظامی و قضایی رژیم تا به حال اقدام به بازداشت چند نفر از معلمان و صدور احکام سنگین حبس برای چند نفر دیگر نموده‌اند.
***

اخبار بین المللی


شیلی: اعلام اعتصاب کارگران معادن مس Codelco
به گزارش Reuters اتحادیه کارگران شرکت معادن مس Codelco که یکی از بزرگترین معادن استخراج مس در دنیا بشمار میرود، اعلام کرد که روز ١١ ژو ئیه دست به یک اعتصاب ٢٤ ساعته خواهد زد. آنها می‌‌گویند بعد از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات با کارفرمایان برای مشارکت بیشتر کارگران در تصمیم گیری‌های شرکت از جمله، اخراج و استخدام نیروی کار و تعیین دستمزد، تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند. شرکت معادن تولید مس Codelco ٩ درصد كل مس جهان را تولید می‌کند. این اعتصاب میتواند خسارتی معادل ٤٠ میلیون دلار یا افت تولیدی معادل ٤٦٠٠ تن مس ‌را برای شرکت به وجود بیاورد.
***
مصر: افزایش اعتراضات کارگری در نیمه اول سال ٢٠١١
به گزارش The Daily News Egypt در نیمه اول سال ٢٠١١ در مصر ٣٣٨ تحصن، ١٥٨ اعتصاب، ٢٥٩ راهپیمایی و ١٦١ حرکت اعتراضی دیگر صورت گرفته است که خواست عمده آنها افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار بوده است. این بر طبق گزارشی است که از جانب موسسه‌ای بنام Awlad Al Ard یا موسسه فرزندان کره زمین منتشر شده است. بر طبق این گزارش طی این مدت ١١٠٧٧ کارگر از کار بیکار شده‌اند و ٢٢ مورد دستگیری و احضار به دادگاه بوده است. این گزارش همچنین می‌گوید که ٥١ درصد این اعتراضات ظرف ١٨ روزی اتفاق افتاده که باعث سقوط دولت حسنی مبارک شده است. در قسمت دیگری از این گزارش آمده است: دو گرایش در جنبش کارگری وجود دارد که یکی معتقد است که در حال حاضر نباید دست به اعتصاب و اعتراض زد چون به اقتصاد و چرخ تولید و بازسازی کشور لطمه می‌‌زند، و گرایش دیگر معتقد است که الان که دولت مبارک سرنگون شده، بهترین موقعیت است که کارگران بر خواست‌های خود پافشاری کنند و مطالباتشان را به کرسی بنشانند. در این گزارش قانون جدید ضد اعتراض که توسط نظامیان حاکم اعلام شده و در آن اعتراضات کارگری را جنایی اعلام کرده، محکوم شده و مطالباتی را بعنوان خواست طبقه کارگر، از جمله لغو قانون ضد اعتراض، حق تشکل، انحلال اتحادیه زرد کارگری مصر، تعیین حداقل و حداکثر دستمزد برای محدود کردن اختلاف دستمزد‌ها و استخدام رسمی کارگران قراردادی، عنوان شده است.
***
اندونزی: اعتصاب ٧ روزه هزاران کارگر معادن
به گزارش رویترز حدود ٨٠٠٠ کارگر شرکت استخراج طلا و مس Freeport McMoran در ایالت Papua از روز دوشنبه ٤ ژوئیه دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب قرار است بمدت ٧ روز ادامه یابد. آنها خواهان بازنگری قرارداد کارشان و افزایش صد درصد دستمزدشان یعنی از ١.٥ دلار در ساعت به ٣ دلار در ساعت هستند. این کارگران همان روز با وجود تهدید کارفرمایان به غیر قانونی بودن اعتصاب و اعلام اینکه ما خواهان بازگشت به میز مذاکره هستیم، و با وجود راه بندان نیروهای پلیس برای ممانعت کارگران از راهپیمایی، از شهر Timika تا Kuala Kencana محل دفتر مرکزی شرکت Freeport دست به راهپیمایی زدند. شرکت Freeport یکی از بزرگترین مؤسسات استخراج معادن در دنیا بشمار می‌‌آید. این شرکت در آمریکای شمالی، آمریکای جنوب و آفریقا نیز، صاحب شرکت‌های استخراج معادن است.
***
برزیل: اعتراض کارگران شرکت نفت Petrobras
به گزارش رویترز کارگران شرکت عظیم نفتی پتروبراس از روز ١٣ تا ١٥ ژوئیه با خواست دریافت سهم بیشتری از سود شرکت دست به اعتراض خواهند زد. فدراسیون اتحادیه‌های کارگران Petrobras (FUP) می‌‌گوید سال گذشته سود شرکت ١٧ درصد رشد داشته و کارگران باید شامل این اضافه در آمد باشند. این شرکت موافقت کرده است که ١٢ درصد اضافه درآمد را به کارگران بپردازد، ولی کارگران خواهان دریافت ١٧ درصدی هستند که در بیلان درآمد سال ٢٠١٠ آمده است. FUP اعلام کرده است روز چهارشنبه قسمت تولید و استخراج، روز پنجشنبه قسمت پالایش و روز جمعه ترمینال‌ها دست به اعتراض خواهند زد.
***
مصر: اعتصاب ٣٠٠٠ کارگر کارخانه تولید شکر
به گزارش Al Masry Al Youm روز سه شنبه ٥ ژوییه ٣٠٠٠ کارگر کارخانه تولید شکر در Nagga Hammadi دست به اعتصاب نامحدود زدند. آنها خواهان افزایش دستمزد، دریافت پاداش بیشتر، دریافت فوق العاده بابت کار در محیط پر خطر و دائمی کردن کارگران موقت هستند. آنها می‌‌گویند چون کارفرمایان به مطالباتشان بی‌توجهی‌کرده‌اند، دست به اعتصاب زده‌اند.
همزمان با این اعتصاب ٢٠٠ کارگر یک شرکت سویسی تولید سینک ظرفشویی استیل در شهر ٦ اکتبر با خواست دستمزد بالاتر و دریافت پاداش و مزایا، دست از کار کشیدند.
***
قزاقستان: لغو کنسرت برای همبستگی با کارگران
به گزارش روزنامه Guardian خواننده معروف انگلیسی‌ Sting برنامه کنسرت خود در آستانا پایتخت قزاقستان که قرار بود روز دوشنبه ٤ ژوییه برگزار شود را لغو کرد. او برای مراسم دولتی "روز آستانا" دعوت شده بود. وی علت لغو کنسرتش را همبستگی با کارگران نفت و گاز قزاقستان عنوان کرد که از ١٥ ماه مه برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کارشان دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند. او می‌‌گوید: این کارگران و خانواده‌هایشان به حمایت ما و میدیای بین المللی احتیاج دارند تا بتوانند وضعیت شان به امید رسیدن به یک زندگی بهتر را زیر نورافکن قرار دهند. سازمان عفو بین الملل در تماسی با وی، او را از سرکوب، اخراج و اذیت و آزار این کارگران توسط حکومت قزاقستان مطلع کرد و او نیز یکروز قبل از اجرا کنسرت، با وجود تدارکات گسترده از ماهها قبل، تصمیم به لغو آن گرفت. تعداد کارگران نفت و گاز شرکت کننده در اعتصاب بین ٢٥٠٠ تا ١٦٠٠٠ نفر تخمین زده میشود.
***
نامه دبیر اتحادیه‌های کارگری ایالت نیوساوث ویلز استرالیا به سفیر ایران
١٧ ژوئن ٢٠١١
اتحادیه‌های نیوساوث ویلز بدینوسیله نگرانی شدید خویش نسبت به امتناع کردن رژیم ایران از آزاد نمودن و معالجه فوری دو فعال اتحادیه کارگری آقای منصور اسانلو و آقای رضا شهابی، که بطور ناعادلانه‌ای زندانی شده‌اند را به شما ابراز میدارند.
اتحادیه‌های نیوساوث ویلز میدانند که آقای اسانلو بار دیگر از ناراحتی جدی قلبی که به جراحی فوری نیاز دارد رنج میبرد و اینکه آقای شهابی مکررا و بی دلیل دچار خونریزی بینی شده و معالجه پزشکی مناسبی دریافت نکرده است. مضافا، علیرغم تضمین‌هایی از جانب دولت ایران مبنی بر بخشودگی آقای اسانلو در سال گذشته، ایشان همچنان در زندان بسر میبرد.
همچنین، ایران یکی از امضا کننده‌های اولیه اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل متحد و عضو سازمان جهانی کار بوده و ملزم به پیروی از تعهداتی است که در جهت رعایت حقوق بنیادین بشر پذیرفته است.
اتحادیه‌های نیوساوث ویلز دولت ایران را جهت آزادی فوری و بی قید وشرط آقای اسانلو و آقای شهابی و نیز فراهم آوردن معالجات پزشکی مناسب و بدون تاخیر برای هردوی ایشان فرامیخوانند.
ارادتمند،
مارک لنون
دبیر
ترجمه و تکثیر از: کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران – استرالیا
***