١٤  تیر  ١٣٩٠ -  ٥   ژوئیه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٤

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

هشدار کارگران پالایشگاه آبادان
طبقی خبری كه در سایتهای اینترنتی منتشر شده است، صدها کارگر پالایشگاه آبادان اعلام کرده‌اند چنانچه تا تاریخ ٢٠ تیرماه پاداش مربوط به سال گذشته را دریافت نکنند، دست به اعتصاب خواهند زد. در ادامه این خبر آمده است: مبلغ پاداش مربوط به سال گذشته که بایستی به کارگران پرداخت شود معادل ٣٥٠ هزار تومان است، اما مدیران پالایشگاه به بهانه این که نقدینگی کافی در حساب پالایشگاه موجود نیست، تاکنون از پرداخت آن به کارگران سر باز زده‌اند.
***
اعتراض كارگران مخابرات‌ای تی‌ای شیراز
در خبرهای مربوط به اعتراض كارگری در این هفته آمده است كه پرسنل مخابرات راه دور شیراز كه ٢١ ماه حقوق معوقه طلب دارند، این هفته نیز چند نوبت جلوی شركت‌ای تی‌ای، واقع در خیابان بریجستون شیراز تجمع كرده و پیگیر مشكلاتشان شدند. كارگران گفته‌اند كه نزدیك به ٦٠٠ كارگر و پرسنل مخابرات راه دور الان ٢١ ماه حقوق معوقه طلب د اریم، از طرف دیگر نزدیك به ٣٦٠ نفر از این كارگران واجد شرایط بازنشستگی میباشند اما نه بیمه تامین اجتماعی حاضر است ریل قانونی برای بازنشسته شدن این كارگران را اجرا كند و نه اینكه حقوق و دستمزدهای ما را میدهند. كارگران تهدید كرده‌اند كه چنانچه این وضعیت ادامه پیدا كند هفته آینده با بجان خریدن همه مشكلاتمان به تهران خواهیم رفت تا جدیت خودمان را در حق طلبی بیشتر نشان دهیم.
***
کارگران شهرداری خرمشهر اعتصاب كردند
در خبرهای روز ١٢ تیر آمده است كه بیش از ١٢٠ نفر از کارکنان شهرداری از بخش فضای سبز و خدمات شهری خرمشهر به دلیل دریافت نکردن حقوق معوقه خود مقابل شهرداری خرمشهر تجمع کردند. خبرگزاریهای رژیم گفته‌اند كه این تجمع با وعده شهردار خرمشهر مبنی بر پرداخت حقوق معوقه تا پایان این ماه پایان یافت.
***
ادامه اعتراض کارگران کارخانه آزمایش مرودشت
در خبرها آمده است كه روز چهارشنبه ٨ تیرماه نیز تحص و اعتصاب کارگران کارخانه آزمایش مرودشت با خواست دریافت مطالبات معوقه ادامه یافت. اعتراض این كارگران كارخانه از روز چهارشنبه هفته گذشته شروع شد. این کارگران اعلام کرده‌اند اگر به درخواست آنان پاسخ مثبت داده نشود برای ادامه اعتراض به تهران خواهند رفت.
***
تجمع‌ كارگران‌ تامین‌ اجتماعی ‌مقابل مجلس اسلامی
جمعی از كارگران شهرستان پاكدشت سازمان تامین اجتماعی با حمل پلاكاردهایی، در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی خود و عدم دریافت حقوق كافی از صبح روز ٨ تیر مقابل مجلس اسلامی تجمع كرده و خواهان رسیدگی به مشكلات خود شدند.
***
ارعاب و تهدید اخراج كارگران شركت مهندسین مشاور یكم
در خبرهای منتشر شده این هفته آمده است كه کارفرمای شرکت مهندسین مشاور یكم در پاسخ به اعتراض کارگران به دستمزدهای معوقه، كارگران را تهدید به اخراج کرده است. علاوه بر عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران، کارفرما آنان را مجبور به انجام اضافه کاری و کار در روزهای تعطیل می‌نماید.
***
طرح خواست و مطالبات کارگران معترض کارخانه هود
در خبرها آمده است كه کارگران شاغل و اخراجی کارخانه هود سازنده انواع قطعات صنعتی واقع در جاده رشت ـ فومن، مطالبات خود را در ٤ بند اعلام کردند. خواست‌های این کارگران که بارها جهت دستیابی به آنها دست به اعتراض زده‌اند عبارت است از بازگشت به کار ٤٠ نفر کارگر اخراجی این کارخانه، تبدیل قراردادهای موقت به قراردادهای دائم، افزایش دستمزد در حد یک زندگی متعارف و تامین مایحتاج اولیه رفاهی ـ معیشتی، دریافت اضافه کاری و برقراری مجدد سرویس ایاب و ذهاب و راه اندازی مجدد ناهار خوری.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

دستمزدهای معوقه كارگران شركت فناپ
در خبرهای این هفته آمده است كه با گذشت بیش از ٤ روز از پایان خردادماه، دستمزدهای ٢٠٠ نفر از کارگران شرکت خدمات کامپیوتری فناپ پرداخت نشده است.
***
بلاتکلیفی ٧٠ درصد کارگران کارخانه نساجی مخمل کاشان
در خبرهای اول ژوئیه آمده است كه ٧٠ درصد کارگران کارخانه نساجی مخمل کاشان واجد شرایط بازنشستگی در بلاتکلیفی بسر می‌برند. در ادامه این خبر آمده است كه سازمان تامین اجتماعی که مسئول بازنشستگی و اعطای بیمه بازنشستگی به کارگران این کارخانه می‌باشد، ماهها است که از اعطای بازنشستگی تعداد زیادی از کارگران رسمی کارخانه امتناع کرده و کارگران را در بلاتکلیفی قرار داده است. در بخش دیگری از این خبر آمده است كه کارگران این کارخانه ٦ ماه حقوق معوقه دارند که هنوز به آنها پرداخت نشده است.
***
كارگران كارخانه نساجی مخمل كاشان ٦ ماه حقوق معوقه طلب دارند
سازمان تامین اجتماعی رژیم كه مسئول بازنشستگی و اعطای بیمه بازنشستگی به كارگران كارخانه نساجی مخمل كاشان می‌باشد، ماهها است كه از اعطای بازنشستگی به تعداد زیادی از كارگران رسمی این كارخانه امتناع می‌ورزد و كارگران را در بلاتكلیفی قرار داده است. علاوه بر این كارگران كارخانه نساجی مخمل کاشان از دریافت ٦ ماه دستمزدهای معوقه خود محروم مانده‌اند.
***
تعطیلی كارخانه تبد قزوین و عدم پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه كارگران
یكی از عوامل خانه كارگر قزوین گفته است فعالیت کارخانه تبد قزوین، وابسته به بنیاد جانبازان و مستضعفان، به دلیل آنچه که مشکل کمبود نقدینگی نامیده می‌شود، تعطیل شده است و متعاقب آن بیش از ٢٠٠ کارگر بیکار شده این شرکت با احتساب عیدی و پاداش سال ٨٩ شش ماه حقوق معوقه دارند.
***
تعطیلی كارخانه چینی همگام و مطالبات معوقه كارگران
دبیر اجرای خانه كارگر رژیم از شهركرد گفته است كه كارخانه چینی همگام كه دارای ٤٠٠ كارگر بوده است، همچنان در تعطیلی بسر می‌برد و این كارگران هنوز مطالبات معوقه دارند و نتوانسته‌اند معوقات خود را به طوركامل دریافت كنند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

٢٧٠ هزار كارگر در آذربایجان غربی با عدم امنیت شغلی روبرویند
بنابه اخبار منتشر شده، آمارهای موجود نشان می‌دهد كه هم اکنون بیش از ٢٧٠ هزار کارگر در واحدهای تولیدی، صنعتی، خدمات و تعاون استان آذربایجان شرقی مشغول بکار و فعالیت هستند، ما اغلب آنان به دلیل بحران اقتصادی و عقد قراردادهای موقت کاری از امنیت شغلی لازم برخوردار نیستند.
***
بیكاری صدها هزار نفر بر اثر ورشكستگی تعاونیهای ماهی و شیلات چهارمحال و کهکیلویه
در خبرهای این هفته آمده است كه پنج واحد بزرگ تعاونی ماهی و شیلات چهار محال و کهکیلویه ظرف یک هفته ورشکست شدند. علت ورشکستگی این واحدها عدم توجه دولت به هزینه‌های ویران کننده برق و … اعلام شده است. در ادامه آمده كه صدها هزار نفر که مستقیم و غیرمستقیم از صنعت شیلات امرار معاش میکنند در آستانه خطر بیکاری هستند.
***
شركت زیمنس شیراز در آستانه تعطیلی
در خبرها آمده است كه شركت مخابراتی زیمنس شیراز كه زمانی ٤٥٠٠ كارگر داشت اكنون در آستانه تعطیلی است. در این خبر آمده است كه اكنون فقط ٧٣٠ نفر در این شركت مشغول به كار هستند و حقوق پرسنل باقیمانده نیز به موقع پرداخت نمیشود و علاوه بر این همه مزایای كارگران بطور كامل قطع گردیده است.
***
بیكاری هزار عكاس در شیراز
قدرت الله جوكاری، رئیس اتحادیه عكاسان شیراز گفته است كه حدود یك ‌هزار نفر از عكاسان شیراز بیكار شده‌اند.
***
تعطیلی کارخانه سیم برق لاکی مشهد و بیکاری کارگران
کارخانه سیم لاکی، تولیدکننده انواع سیم‌های برق واقع در جاده فریمان ـ مشهد با ٩٠ کارگر، تعطیل شد و كلیه كارگران آن بیكار شدند.
***
تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی
در خبرهای این هفته آمده است كه کارخانه فرشباف در یزد، نساجی املش، تعدادی از کارگاههای کوچک و بزرگ نساجی در تهران و نیز در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، اصفهان و قزوین تعطیل شده‌اند و كارگران آنها بیكار شده‌اند.
***
اخراج كارمندان شركت كوریت مشهد به جرم بهائیت
در خبرها آمده است كه ماموران امنیتی اداره اطلاعات مشهد، روز اول تیرماه، با مراجعه به شرکت کوریت در مشهد، ضمن بازجویی از کارمندان این شرکت، دفتر و انبار این شرکت را پلمب کردند و بیش ١٥ تن از كارمندان این شركت را بیكار كردند. در ادامه آمده است كه كلیه اخراجی‌ها بهائی بوده‌اند.
***

ناامنی محیط كار

گزارشی از وضع ایمنی كارگران در ایران
روزنامه "ملت ما" در بخش جامعه روز شنبه ١١ تیر در یادداشت كوتاهی نوشته است: آمار منتشر شده از سوی وزارت كار نشان می‌دهد بر اثر حوادث شغلی، نزدیك به یك میلیون روز كاری برای درمان كارگران به هدر رفته و بالغ بر ٦٢ هزار روز از كار مفید كارگران به علت بستری شدن تضییع شده است. در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: بنا بر اعلام وزارت بهداشت ٥٠ درصد كارگران ایرانی وضع ارگونومی مناسبی ندارند یعنی تطابقی میان بدن كارگر با ابزار كار وجود ندارد. همچنین ١٨ درصد ابزار كار كارگران نامناسب و ٣٥ درصد كارگاه‌های كشور از نظر صدا وضع مطلوبی ندارند. در حال حاضر ١٦ میلیون كارگر در ایران در ٢ میلیون كارگاه در حال فعالیت هستند، كه هزینه سرباری آنها بسیار بالاست. براساس حداقل استانداردهای تعریف شده، سالانه باید ٢ بار بازدید از این كارگاه‌ها صورت گیرد كه برای آن نیاز به ٤ هزار نیروی متخصص بهداشت حرفه‌یی است؛ این در حالی است كه فقط ٧٠٠ نیروی بهداشت حرفه‌یی در كشور وجود دارد. ضمن اینكه برای معاینات ادواری سالانه كارگری نیاز به ١٦٠٠ متخصص طب كار است. حدود ٦٠ درصد كارگران شاغل در كارگاه‌های تعریف‌شده تحت پوشش هستند. بر این اساس ١٨ درصد كارگران ایرانی معاینات ادواری می‌شوند كه از این تعداد، ٢٥ درصد شامل كارگران شاغل در خانه، ١٥ درصد كارگران غیرخانگی و یك چهارم شامل كارگران غیرخانگی كارگاه‌های رسمی است.
***
سقوط جرثقیل در پالایشگاه تهران ٤ كشته و زخمی برجای گذاشت
خبرگزاری دولتی فارس گزارش داد كه بر اثر سقوط بار جرثقیل حین انجام آزمایشهای فنی در پالایشگاه تهران در روز ٧ تیر، دو تن به نامهای نجات طولابی و محمد حسین رحمانیان كشته و دو تن دیگر نیز مجروح شدند.
***
كارگر دیگری خودكشی كرد
در خبرهای این هفته آمده بود كه یكی از كارگران در خوزستان به علت بدهی بالا و عدم توان تامین مخارج زندگی اش دست به خودكشی زد.
***

درباره فعالین كارگری

صدور حکم ١٠ سال زندان برای یک معلم
در خبرهای این هفته آمده است كه اسماعیل عبدی، آموزگار ریاضی دبیرستان و فعال صنفی فرهنگیان روز چهارشنبه ٨ تیرماه به ١٠ سال زندان تعلیقی محکوم شد. اسماعیل عبدی در تابستان سال ٨٨ با یکی از رسانه‌‌های، درباره وضعیت آموزش و پرورش و برخی فرهنگیان زندانی گفتگو كرد که پس از آن بازداشت شد و مدت ٤٤ روز را در زندان اوین گذراند.
***
بی خبری از وضعیت شاهرخ زمانی
در خبرهای این هفته آمده است كه برغم پیگیری‌های اعضای خانواده و وکیل مدافع شاهرخ زمانی فعال کارگری و عضو هیئت بازگشایی سندیکای کارگران نقاش ساختمان كه روز ١٧ خرداد دستگیر شد، هنوز اجازه ملاقات با وی داده نشده است. گفته می‌شود پرونده او جهت بررسی به شعبه ٤ دادگاه اسلامی رژیم در شهر تبریز ارجاع شده است.
***
دستگیری دو فعال كارگری دیگر در تبریز
در خبرهای این هفته مربوط به اذیت و آزار فعالین كارگری آمده است كه محمد جراحی فعال کارگری اهل تبریز، ٤٨ ساله، و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای آزاد کارگری، روز ٣٠ خرداد بدنبال احضاریه شعبه ١١ اجرای احکام دادگاه انقلاب دستگیر و روانه زندان شد. وی کارگر اخراجی عسلویه است که اخیرا با تاکسی امرارمعاش می‌کرد و پس از تصادف که نتوانست تاکسی خود را تعمیر کند مجبور شد با کارگری در قهوه خانه امرار معاش نماید محمد جراحی در سال ١٣٨٦ نیز دستگیر شده بود و به ٤ ماه زندان محکوم گردیده بود ولی با تلاش و کمک فعالین کارگری تبریز قبل از اتمام محکومیتش از زندان آزاد شده بود. علیرغم مراجعات مکرر، تاکنون خانواده محمد جراحی موفق به دیدار و کسب خبری از وی نشده‌اند.
در خبر دیگری از تبریز گزارش شده است كه سید ... از کارگران شرکت قطارهای صبا خطوط تبریز مشهد که کارگران این شرکت در دو سال گذشته دو اعتصاب موفق داشتند به اتهام تحریک کارگران هم زمان با محمد جراحی سر کارش دستگیر شده است.
***

اطلاعیه

اطلاعیه درباره برگزاری نشست هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
به این وسیله برگزاری نشست هیأت مدیره سندیکای هفت تپه را به اطلاع عموم می‌رسانیم. این نشست با شرکت کلیه اعضاء هیأت مدیره برگزار شد. موضوع نشست بررسی وضعیت کنونی سندیکا و همچنین انتخابات هیأت مدیره آن بود.
پس از بحث و بررسی وضعیت کنونی سندیکا و مشکلات فوری موجود، از جمله مسأله بازگشت به کار اعضای اخراجی هیأت مدیره، جلسه وارد مبحث انتخابات هیأت مدیره شد. لازم به یادآوری است که دوره ریاست یکساله رضا رخشان بر هیأت مدیره به پایان رسیده است و هیأت مدیره سندیکا باید طی انتخاباتی جدید رئیس هیأت مدیره را انتخاب می‌کرد.
در جریان مباحث مربوط به انتخابات پیشنهادی مبنی بر تغییر رویکرد هیأت مدیره و جایگزین کردن کار جمعی به جای انتخاب رئیس هیأت مدیره طرح شد. روش پیشنهادی جدید به هیآت مدیره سندیکا امکان می‌دهد که با وحدت و همدلی بیشتری به امور پرداخته و امکان مشارکت و مسئولیت پذیری را به طور یکسان برای کلیه اعضاء هیأت مدیره فراهم نماید. این پیشنهاد به اتفاق آرا به تصویب هیأت مدیره سندیکای هفت تپه رسید.
هیأت مدیره سندیکای هفت تپه ضمن تشکر از زحمات رؤسای تاکنونی هیأت مدیره، علی نجاتی و رضا رخشان، امیدوار است که بتواند در شکل جدید مؤثرتر و نیرومند‌تر در جهت تأمین منافع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه گام بردارد و همچنین با توان بیشتری به وظایف خود در قبال جامعه کارگری ایران عمل کند.
هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
تاریخ: تیرماه/١٣٩٠
***
محمد جراحی عضو كمیته پیگیری آزاد باید گردد
محمد جراحی عضو كمیته پیگیری و كارگر اخراجی عسلویه كه در سال ٨٦ نیز به جرم فعالیت كارگری زندان شده بود و در پی آن از كارش اخراج گردیده بود، مجددا در اوایل تیر ماه جاری دستگیر شد که از آن روز خانواده اش هیچ خبری از وی در دست ندارند .او كارگری بیكار بود كه امرار معاش خانواده اش را از طریق مسافر كشی تامین میكرد. به اتهامهای واهی تحت تعقیب قرار گرفته و سپس دستگیر گردید. ما كمیته پیگیری ضمن محكوم كردن دستگیری وی و دیگرفعالان كارگری خواهان آزادی بلاقیدوشرط وی و تمام زندانیان سیاسی هستیم. و معتقد هستیم كه ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه بر مطالبات كارگری و دیگر اقشار مردم زحمتكش بی اثر بوده و علاوه بر آن نه تنها مردم وكارگران از مطالباتشان عقب نشینی نخواهند كرد، بلكه هر روز اصرار بیشتری برای تامین یك زندگی شایسته انسانی را خواهان هستند.
ما كمیته پیگیری از مردم آزادی خواه و برابرطلب میخواهیم كه زندانیان سیاسی را فراموش ننمایند. و در جهت آزادی این عزیزان با فعالیتهای سازمانهای مدافع حقوق بشر و دیگر سازمانهای كارگری و اتحادیه‌ها همراه شوند.
ما همچنین از تمامی اتحادیه‌های كارگری جهان میخواهیم كه برای آزادی كارگران زندانی و دیگر زندانیان سیاسی از هر تلاشی فروگزاری نكنند. سكوت در برابر این سیل دستگیریها عواقب جبران ناپذیری برای كل طبقه كارگر جهانی دارد. همچنین برای سركوب تمامی مطالبات مردم دولتهای سرمایه داری كه از هیچ تلاش ضد انسانی برای دستیابی به منافع سرشارشان دست بردار نیستند. در این جهان وارونه ضد انسانی دولتها برای تامین مقاصد خود علاوه بر تحمیل زندگی برده وار جوامع چون ایران هر روز براختناق فضای موجود میافزایند. اما تلاش انسانهایی چون كارگران زندانی و دیگر زندانیان سیاسی به همراه اعتراضات جاری جنبشهای اجتماعی دیگر تعطیل نمی‌شود. تامین زندگی انسانی حق مسلم تمامی انسانهاست. محمد جراحی كارگر زندانی آزاد باید گردد تلاش برای زندگی شایسته انسانی همیشه و همواره جاری است .
كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری ایران
هفتم تیرماه سال نود

اخبار بین المللی

زیمبابوه: اعتصاب عمومی نامحدود کارکنان خدمات دولتی
به گزارش Zim Online روز سه شنبه ٢١ ژوئن کارکنان خدمات دولتی در زیمبابوه با خواست افزایش دستمزد و توقف اذیت و آزار فعالین معترض، دست به اعتصاب نامحدود زدند. آنها خواهان افزایش دستمزد کم درآمد‌ترین کارمندان به ٥٠٠ دلار در ماه هستند. در حل حاضر میانگین دستمزد این کارمندان ٢٠٠ دلار است. معلمان، اعتصاب کنندگان را رهبری میکنند.
جانشین وزیر خزانه داری گفته است: "دولت در صدد است که مشکلات این کارمندان را پاسخ دهد، ولی باید توجه داشت که برای این کار باید پولی در خزانه مملکت باشد." رئیس هیئت مدیره سازمان معلمان مترقی زیمبابوه (PTUZ) در جواب این مقام حکومتی گفته است: "اداره کردن مملکت ربطی به ما ندارد. ما الماس، اورانیوم و معادن دیگر داریم، پول این معادن به کجا میروند؟ حکومتیها با هزینه ما زندگی آعیانی خود را میکنند. همین تازگی‌ها ١٤٠ دستگاه ماشین آخرین سیستم از جمله مرسدس بنز برای مقامات حکومتی در اوج نداریم، نداریم گفتن خریداری شد."
***
عربستان سعودی: برنامه اخراج صد‌ها هزار کارگر خارجی‌
به گزارش Al Eqtisadiah حکومت عربستان در نظر دارد صد‌ها هزار کارگر خارجی غیر متخصص را از این کشور اخراج کند. آنها می‌گویند وجود این کارگران باعث بیکاری کارگران خودی شده است. به گزارش این نشریه عادل فقیه وزیر کار عربستان در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان در شهر جده در بیانیه‌ای که توسط Ali Al Ghafees مدیر موسسه حرفه و فن قرائت شد، گفته است: روشن است که کارگران غیر متخصص خارجی به کشور ما هجوم آورده‌اند که این برای اقتصاد و شهروندان ما خطرناک است. این صحبت‌ها در حالی عنوان میشود که حکومت عربستان تحت تاثیر انقلابات مردم در کشور‌های عربی و شمال آفریقا، برای بهبود وضع کار و معیشت مردم، بشدت تحت فشار قرار دارد.
***
هندوستان: کارگران معادن ذغال سنگ تهدید به اعتصاب نامحدود
به گزارش Times of India فدراسیون ملی کارگران معادن ذغال سنگ که از ٥ اتحادیه کارگری تشکیل شده است، روز سه شنبه ٢٨ ژوئن اعلام کرد چنانچه وزارت ذغال سنگ اقدامی در جهت رفع تبعیض بین دستمزد کارگران این معادن بعمل نیاورد، دست به اعتصاب نامحدود خواهند زد. این اعتصاب اگر به وقوع بپیوندد دارای اهمیت زیادی خواهد بود، چون مؤسسات تولید برق در هند با ذغال سنگ کار می‌‌کنند و ذخیره آنها فقط برای ٣ روز کافی است. M.K. Pandhe پرزیدنت فدراسیون کارگران معادن هند و عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست هند (مارکسیست) می‌گوید: به غیر از اختلاف دستمزد عمیق بین کارگران و مدیران، بین کارگران دائم و موقت نیز اختلاف دستمزد زیادی وجود دارد و کارگران موقت از مزایایی که به کارگران دائم تعلق می‌گیرد نیز برخوردار نیستند. ضرب العجل آنها روز ٤ ژوئیه پایان می‌‌یابد.
***
انگلستان: اعتصاب و راهپیمایی صد‌ها هزار کارمند دولت
به گزارش خبرگزاریها پنجشنبه ٣٠ ژوئن شهر‌های مختلف انگلستان شاهد اعتصاب وسیع کارمندان دولت به طرح جدید ریاضت کشی اقتصادی دولت بود. این طرح شامل افزایش سن بازنشستگی، پرداخت درصد بیشتری از دستمزد بابت پس انداز بازنشستگی، بیکارسازیهای وسیع در بخش‌های مختلف و منجمد کردن دستمزد‌ها میشود. چهار اتحادیه بزرگ کارگری اعلام ٢٤ ساعت اعتصاب کردند که گفته میشود ٧٥٠ هزار نفر در آن شرکت داشته‌اند. ١١ هزار مدرسه به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل در آمدند، همچنین بنادر و فرود گاه‌ها نیز از تاثیر این اعتصاب در امان نبودند. گفت میشود این بزرگترین اعتصاب کارمندان دولت از سال ١٩٨٠ بشمار می‌‌رود. اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند، چنانچه دولت از طرح خود عقب نشینی نکند در ماه اکتبر دست به اعتصاب و اعتراض وسیع تری خواهند زد.
***
لهستان: اعتراض وسیع کارگران به وضعیت زندگی‌
به گزارش Monster & Critics روز پنجشنبه ٣٠ ژوئن، همزمان با اعلام لهستان به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا هزاران نفر در خیابانهای ورشو دست به راهپیمایی و اعتراض زدند. آنها خواهان افزایش ٢٠ درصدی دستمزد، کاهش قیمت مواد سوختی و افزایش تعداد کسانی که شامل خدمات رفاهی میشوند، میباشند. اتحادیه کارگری همبستگی در وبسایت خود نوشته است: "ما با اعتراضمان میخواهیم به حکومت و همچنین به تمام اعضای اتحادیه اروپا بگوییم که لهستان کشوری است با هزینه زندگی بالا، دستمزد پائین و بیکاری وسیع بخصوص در بین جوانان". این در واقع اشاره به موضوعی است که چندی پیش اتحادیه اروپا، لهستان را بعنوان کشور نمونه از نظر اقتصادی از بین اعضا بلوک شرق خود یاد کرده بود.
***
روزانه بیش از ٦٣٠٠ كارگر در جهان جان خود را از دست می‌دهند
آخرین آمار مرگ و میر كارگران به علت حوادث كار در روز جهانی كارگر از سوی خوان سوماویا، مدیر سازمان بین‌المللی كار (ILO) اعلام شد. او طی پیامی آمار روزانه كارگرانی را كه بر اثر بیماری‌های ناشی از عدم سلامت و بهداشت و شرایط نامناسب ایمنی در محیط كار جان خود را از دست می‌دهند را بیش از ٦٣٠٠ تن برآورد كرد. بنابر این آمار بیش از دو و نیم میلیون كارگر در سال جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است كه تعداد واقعی تلفات ناشی از كار در یك اقتصاد غیر رسمی به دور از پوشش قوانین و استاندارهای ایمنی محیط كار را در بر نمی‌گیرد.
براساس آمارهای رسمی ارایه شده در این بیانیه مجموع حوادث در محیط كار بیش از ٣٣٧ میلیون نفر اعلام شده كه منجر به غیبت از كار می‌شود. به گفته او زمان آن فرارسیده است كه تلاش گسترده، پایدار و هماهنگی برای ایجاد تضمین امنیت و بهداشت در محیط كاری صورت گیرد. سوماویا چنین شرایطی را یك فاجعه انسانی غیرقابل وصف ارزیابی كرده و افزود: در نظر داریم كه در روز جهانی ایمنی و بهداشت در محیط كار بر خطرهای در حال گسترش و جدید و نحوه مقابله با آنان متمركز شویم، كه از جمله خطرهای جدید محیط كار در حوزه‌های كاربردی نانوتكنولوژی، بیوتكنولوژی و لمس مواد شیمیایی است.
***
گزارشی از اعتصاب و تظاهرات روز پنجشنبه ٣٠ ژوئن در انگلستان
معلمان مدارس، استادان کالج‌ها و دانشگاه‌ها و تعداد زیادی از کارکنان بخش خدمات عمومی انگستان در روز پنجشنبه ٣٠ ژوئن دست به اعتصاب و تظاهرات زدند. در این روز ٧٥٠٠٠٠ نفر در اعتراض به طرح دولت ائتلافی محافظه کار – لیبرال دموکرات در مورد حقوق بازنشستگی دست از کار کشیدند و دهها هزار نفر به تظاهرات پرداختند.
این اعتصاب و تظاهرات توسط اتحادیه سراسری معلمان National Union of Teachers (NUT)، انجمن معلمان و استادان، Association of Teachers and Lecturers (ATL)، اتحادیه کالج‌ها و دانشگاه‌ها، University and College Union (UCU) ، و اتحادیه خدمات عمومی و تجاری Public and Commercial Services (PCS) فرا خوانده شده بود. در نتیجه این اعتصاب ١١٠٠٠ مدرسه عملا تعطیل شدند، اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها بصورت نیمه تعطیل در آمدند و در کار بسیاری از ادارات و سازمانهای بخش خدمات عمومی اخلال بوجود آمد. برای نمونه به دلیل اعتصاب کارگران و کارکنان در سرویس تلفن‌های اضطراری ٩٩٩، دولت مجبور شد که از نیروی پلیس برای جواب دادن به تلفن‌ها استفاده کند.
همزمان با اعتصاب، تظاهرات‌هایی نیز در چندین شهر برگزار شد. در لندن تظاهرات کنندگان بعد از راهپیمایی در خیابان‌های مرکزی شهر در برابر پارلمان تجمع کردند و مخالفت خود را با طرح دولت اعلام داشتند. اعضا و فعالین "شورای همبستگی با مبارزات مردم ایران" و "اتحاد بین المللی در حمایت ازکارگران در ایران – واحد بریتانیا" نیز فعالانه در این تظاهرات شرکت کردند. رسانه‌های عمومی تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات لندن را بیش از بیست هزار نفر اعلام کردند.
طرح بازنشستگی کارگران و کارکنان بخش خدمات عمومی، جزیی از سیاست ریاضت اقتصادی است که از سال ٢٠٠٨ و بعد از وقوع بحران اقتصادی، توسط دولت حزب کارگر در دستور کار قرار گرفت. این سیاست با روی کار آمدن دولت ائتلافی احزاب محافظه کار و لیبرال دمکرات در سال گذشته با شدت بیشتر و ابعاد گسترده تری دنبال شده است. بر اساس این طرح سن بازنشستگی افزایش می‌یابد، میزان پرداختی کارگران و کارمندان برای بازنشستگی اضافه خواهد شد، و حقوق دریافتی در هنگام بازنشستگی کاهش خواهد یافت. در رابطه با مقدار حقوق بازنشستگی باید گفت که در حال حاضر میزان حقوق بازنشستگی بر اساس سال‌های پرداخت بازنشستگی و آخرین حقوق دریافتی محاسبه می‌شود. اما در طرح دولت، حقوق بازنشستگی بر مبنای متوسط حقوق دریافتی محاسبه خواهد شد که بسیار کمتر از آخرین حقوق است. همچنین بر اساس این طرح، افزایش سالیانه حقوق بازنشستگی بر مبنای نرخ پایین تورم محاسبه خواهد شد. (در انگلستان دو شاخص تورم وجود دارد: شاخصی که قیمت همه کالاهای مصرفی از جمله مسکن را در بر میگیرد و شاخص دیگری که قیمت مسکن را به حساب نمی‌آورد. میزان شاخص اول معمولا بیش از شاخص دوم است و در حال حاضر حقوق بازنشستگی طبق شاخص اول افزایش می‌یابد). علاوه بر اینها دولت قصد دارد که مبلغی را که کارگران و کارمندان در هنگام رسیدن به سن باز نشسگی بطور یک جا دریافت میدارند، حذف کند.
اتحادیه سراسری معلمان NUT اهداف طرح دولت در مورد بازنشستگی را چنین توصیف می‌کند: "آنها (محافظه کاران و لیبرال دمکرات ها) می‌خواهند که شما مبلغ بیشتری برای بازنشستگی بپردازید، سالهای بیشتری کار کنید و حقوق بازنشستگی کمتری بگیرید."
در سال ٢٠٠٦ دولت حزب کارگر تلاش کرد که در ارتباط با بازنشستگی طرحی مشابه را پیاده کند اما آن طرح به ویژه با مخالفت و اعتراض معلمان مواجه شد و در نتیجه به تعویق افتاد.
اعتصاب روز پنجشنبه ٣٠ ژوئن از زمان اعتصاب عمومی سال ١٩٢٦ تاکنون از نظر تعداد شرکت کنندگان یکی از بزرگترین اعتصاب‌های تاریخ معاصر انگلستان به حساب می‌آید. طرح دولت در مورد بازنشستگی، زندگی و حقوق حدود شش میلیون نفر از کارگران و کارکنان بخش خدمات عمومی را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل نگرانی دولت از عکس العمل کارگران و کارمندان بخش دولتی بعد از اعلام اعتصاب کاملا مشهود بود؛ در آستانه اعتصاب، دولت و رسانه‌های دست راستی سخت تلاش کردند که اعتصاب را ناموجه جلوه دهند و افکار عمومی را بر علیه اعتصاب کنندگان و اتحادیه‌های کارگری که اعتصاب را فراخوان داده بودند، تحریک کنند. این تاکتیک اما چندان موفق نبود. طبق یک نظرسنجی بیش از ٥٠ درصد از پاسخ دهندگان از اعتصاب حمایت کردند. بعلاوه میزان مخالفت با طرح بازنشستگی دولت در میان کارگران و کارمندان بخش دولتی و بویژه در بین اعضای اتحادیه‌ها بسیار گسترده بوده است. برای نمونه در رای گیری برای اعتصاب اخیر، ٩٢ درصد از اعضای اتحادیه سراسری معلمان به نفع اعتصاب رای دادند که این امر در ٢٠ سال اخیر سابقه نداشته است.
در این میان اما حزب کارگر که در اپوزیسیون بسر می‌برد از اعتصاب حمایت نکرد و آن را نادرست دانست. توجیه حزب کارگر این بود که اعتصاب باعث می‌شود که دولت شکست برنامه‌های اقتصادی اش را به حساب اعتصاب و ناآرامی‌ها بگذارد.
اعتصاب روز ٣٠ ژوئن در حالی بصورت گسترده به وقوع پیوست که دو اتحادیه دیگر یعنی Unite وUnison که به ترتیب از بزرگترین اتحادیه‌ها در بخش خدمات عمومی در انگلستان هستند در این اعتصاب شرکت نکردند. در صورت عقب ننشستن دولت و یا تن ندادن به سازش توسط سران اتحادیه‌ها، انتظار می‌رود که این دو اتحادیه نیز در آینده به دیگر اتحادیه‌ها بپیوندند و اعتصاب عمومی در بخش دولتی را فرا بخوانند. هم اکنون برخی از رسانه‌های عمومی انگلستان از احتمال نارامی‌های گسترده و اعتصاب عمومی کارگران و کارمندان بخش خدمات عمومی در پاییز امسال خبر می‌دهند. دولت ائتلافی حاکم از چنین چشم اندازی سخت نگران است. اعضای دولت اینجا و آنجا می‌گویند که دولت قصد دارد با تصویب قانون جدید شرایط اعتصاب را سخت‌تر کند.
بنا به گزارش‌های رسمی، سال ٢٠١٠ در تاریخ انگلستان سالی بود با کمترین تعداد اعتصاب‌ها. شواهد نشان می‌دهد که ٢٠١١ سال کاملا متفاوتی با سال پیش است. در ماه مارس امسال ٥٠٠ هزار نفر در لندن علیه سیاست ریاضت اقتصادی دولت یعنی علیه اخراج سازی‌های، کاهش بودجه‌های رفاهی و خدمات عمومی و کاهش دستمزدها دست به تظاهرات زدند. اعتصاب ٣٠ ژوئن از گسترده‌ترین اعتصاب‌های دهه‌های اخیر بوده است و پاییز احتمالا پر تلاطم امسال نیز یک بار دیگر نشان خواهد داد که کارگران و کارمندان انگلستان حاضر نیستند که هزینه بحران سرمایه داری را بپردازند.
شورای همبستگی با مبارزات مردم ایران
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران- واحد بریتانیا
سوم جولای ٢٠١١