٧  تیر  ١٣٩٠ -  ٢٨   ژوئن  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٣

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی
 

اعتصاب و اعتراض

تجمع و اعتراض ٤ روزه كارگران كارخانه‌های نازنخ، فرنخ و پوشینه بافت قزوین
در خبرها آمده است كه در ادامه اعتراض كارگران كارخانه‌های ریسندگی قزوین، بیش از ٢٠٠ نفر از كارگران كارخانه‌های نازنخ، مه نخ و پوشینه بافت قزوین از ٢٩ خرداد تا ١ تیرماه، به مدت ٤ روز در مقابل اماكن دولتی تهران دست به تجمع اعتراضی زده و مطالبات و حقوق معوقه خود طلب كردند. این كارگران روز ٢٩ خرداد در مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع نموده روز بعد در مقابل مجلس رژیم و روز ٣١ خرداد در مقابل سازمان رفاه تجمع اعتراضی نمودند و در هر مكان با اعتراض خود خواستار مطالبات خود شدند. این كارگران روز ١ تیر نیز در مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع نموده و آنجا نیز خواستار حقوق معوقه خود خود شدند. بر اثر پیگیری این كارگران، رئیس سازمان تامین اجتماعی نهایتا با نوشتن نامه‌ای به كارگران قول حل و فصل مطالبات آنها و واریزی ٣٦ میلیارد تومان برای راه اندازی كارخانه‌های پوشینه بافت و نازنخ و مه نخ را داد. كارگران در این تجمع تا روز یكشنبه ٥ تیرماه مهلت داده‌اند كه این خواسته‌ها عملی شود و در صورت عدم حل مشكلات كارگران و عدم انجام قولهای داده شده تا روز یكشنبه ٥ تیرماه، مجددا دست به تجمعات بزرگتری خواهند زد.
***
اعتراض كارگران كارخانه آزمایش مرودشت
در خبرها آمده است كه روز سه شنبه ٣١ خرداد بیش از ١٦٠ نفر از کارگران معترض کارخانه آزمایش مرودشت در اعتراض به ٥ ماه حقوق معوقه خود در استانداری شیراز تجمع کردند. این کارگران که از ساعت ٨ و نیم صبح تا ساعت ٢ بعدازظهر در حال تجمع بودند با مامورین درگیر شده و در این رابطه ٦ نفر از کا رگران معترض توسط نیروهای انتظامی دستگیر و بازداشت شدند. کارگران در ادامه اعتراض خود موفق شدند همکاران دستگیر شده خود را آزاد کنند، اما مدیر کارخانه حکم اخراج کارگران مذکور را داد. در ادامه این خبر آمده است كه ١٥٠ نفر از این کارگران در اعتراض به اخراج ٦ تن از همکاران خود و عدم پرداخت ٥ ماه حقوق معوقه خود روز ٤ تیر در محل کارخانه دست به تحصن اعتراضی زدند. کارگران اعلام کرده‌اند تا زمانی که کارگران سر کار خود برنگردند و حقوق معوقه آنها پرداخت نشود به اعتراض خود ادامه میدهند.
***
اعتصاب در كارخانه سیمان سازی ایلام و بازداشت چند كارگر اعتصابی
در خبرهای این هفته آمده است كه طی چند روز گذشته، حدود ٢٠٠ نفر از كارگران كارخانه سیمان سازی ایلام، دست به اعتصاب زده بودند. اعتصاب این كارگران با یورش مأموران یگان ویژه نیروی انتظامی روبرو شد و تعدادی از این كارگران بازداشت شده‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران مجتمع گوشت فارس در تهران
بنابه اخبار منتشر شرده، از ساعت ٩ بامداد روز شنبه ٤ تیر، گروهی از كارگران مجتمع گوشت فارس به خاطر ١٨ ماه حقوق معوقه كه طلب دارند، به تهران رفته و در مقابل شركت مادر تخصصی وابسته به جهاد كشاورزی و همچنین روز بعد، در مقابل مجلس اسلامی تجمع كردند. روز دوشنبه ٥ تیر نیز این كارگران در مقابل جهاد كشاورزی تجمع اعتراضی كردند.
***
اعتراض کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد به دزدی كارفرما
در خبرهای این هفته خبرگزاری مهر آمده است كه در پی عدم واریز ٨ ماه حق بیمه کارگران شاغل در کارخانه کاشی بروجرد، ٤٠٠ تن از این کارگران دست به یك اقدام اعتراضی در مقابل اداره تأمین اجتماعی رژیم زده‌اند. کارگران گفته‌اند كه علیرغم تولید و فروش محصولات ساخت این کارخانه کارفرما از واریز کردن مبالغ بیمه کارگران شاغل در این کارخانه خودداری نموده و حتی این مبلغ را نیز از دستمزدهای آنان کسر کرده است.
***
تهدید به بازداشت کارگران معترض سازمایه
در خبرها آمده است كه کارگران کارخانه سازمایه که از ابتدای سال جاری جهت دریافت ٢٧ ماه دستمزدهای معوقه خود چندین بار در مقابل کارخانه و ادارات مختلف رژیم تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند، به جای رفع مشکلات و دریافت مطالباتشان با تهدید به بازداشت مواجه شده‌اند. کارگران معترض اعلام کرده‌اند این اقدامات مانع اعتراض آنها نخواهد شد و تا دستیابی به مطالباتشان به مبارزه ادامه خواهند داد.
***
كارگران پلاستیك شاهین خواهان بازنشستگی شدند
در خبرها آمده بود كه حدود ٤٥ تن از كارگران شركت پلاستیك شاهین كه در محدوده جاده ساوه قرار دارد، گفته‌اند كه از مدیركل تامین اجتماعی غرب تهران خواسته ان كه به مشكلات بازنشستگی آنها رسیدگی كند. این كارگران گفته‌اند كه كار آنها در زمره مشاغل سخت و زیان آور است كه با ٢٠ سال سابقه كار بازنشسته شوند؛ اما این امر تاكنون بتعویق افتاده است.
***
تصمیم كاركنان شركت خصوصی شركت خدماتی همدان
در خبرها آمده است كه یكی از كاركنان دانشگاه بوعلی گفته است كه حدود ٤٠٠ تن از كاركنان یك شركت خصوصی شرکت خدماتی همدان قصد دارند وارد اعتصابی بشوند. دلیل این تصمیم اعلام نگردیده است.
***
اخراج كارگران فولادسازان پارسای شمال و اعتراض كارگران
در خبرها آمده است كه کارخانه فولادسازان پارسای شمال واقع در شهر صنعتی رشت در حال حاضر حدود ٥٠ کارگر دارد و تمام کارگران با قرارداد موقت کار می‌کنند و قراردادشان سه ماهه تمدید می‌شود. این كارخانه در سال ١٣٨٩ حدود ٢٠٠ نفر داشت که در ماه‌های دی، بهمن و اسفند ١٣٨٩، ١٥٠ نفر پی در پی اخراج شدند. در ادامه این خبر آمده است كه کارگران اخراجی به اداره کار رشت شکایت برده‌اند و پی گیر مطالباتشان هستند.
***
تجمع تاکسی داران شاهرود مقابل فرمانداری
خبرگزاریهای رژیم خبر دادند كه روز ١ تیر شماری از تاکسی داران شاهرود در اعتراض به مخالفت فرماندار با عدم افزایش نرخ کرایه در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. در ادامه این خبر آمده است كه پس از گذشت دو ساعت از این تجمع چند نفر از تاکسی داران به عنوان نماینده تاکسی داران به همراه مسئول تاکسیرانی شهرداری شاهرود برای مذاکره با فرماندار وارد فرمانداری شدند اما به دلیل عدم حضور فرماندار درخواستشان مبنی بر افزایش نرخ کرایه را با رییس اداره سیاسی فرمانداری مطرح کردند که وی نیز در پاسخ، تصمیم گیری در این خصوص را به تشکیل جلسه‌ای با حضور فرماندار در هفته آینده موکول کرد. این تجمع با حضور ٥٠ تاکسی دار در ساعت ٨ و نیم صبح آغاز شده بود و حوالی ساعت ١ بعدازظهر با حضور بیش از ٧٠ نفر پایان یافت.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

حقوق كارگران شرکت آب و فاضلاب اسلام شهر پرداخت نمی‌شود
بنابه اخبار منتشر شده، ١٥ نفر از كارگران قراردادی شركت اداره آب و فاضلاب اسلام شهر، عیدی و پاداش مربوط به سال گذشته خود را دریافت نكرده‌اند. در این خبر همچنین آمده است كه اخیرا سرویس ایاب و ذهان كارگران را نیز حذف كرده و ساعات كاری آنها را نیز با اعمال اضافه كاری اجباری افزایش داده‌اند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

خطر بیكاری ٩٠٠ هزار نیروی كار
محمد پارسا رئیس هیات ‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفته است: متاسفانه رقم بدهی‌های وزارت نیرو به ما آنقدر سنگین شده که در صورت عدم چاره‌جویی واحدهای تولیدکننده مجبور به تعطیلی خواهند بود و بیش از٩٠٠ هزار نیروی کار که مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت مشغول به کار هستند، در معرض بیکاری قرار دارند.
***
اخراج بیشتر در كارخانه مزدا
در خبرها آمده است كه مدیریت كارخانه مزدا ٤ نفر دیگر از كارگران شاغل در این كارخانه كه به اضافه كاری در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی اعتراض كرده بودند، اخراج كرده است.
***
تعطیلی كوره‌های آجرپزی و اخراج كارگران محروم در تربت حیدریه و رشتخوار
در خبرها آمده است كه بدنبال گران شدن هزینه سوخت، پس از حذف یارانه‌ها و ٢٢ برابر شدن قیمت نفت كوره، كوره‌های آجرپزی منطقه تربت حیدریه و رشتخوار بحرانی و اساسا تعطیل شدند. یكی از مسئولین كوره‌های آجرپزی گفت: سوخت یك كوره را قبلا ٩٠٠ هزار تومان میخریدیم اما الان باید ١٢میلیون تومان بدهیم، در حالیكه قیمت آجر تفاوت چندانی با گذشته نكرده و مردم نیز قدرت خرید ندارند كه بتوانند آجر را گران بخرند، لذا چاره‌ای جز تعطیلی نداشتیم. در ادامه این خبر آمده است: در این رابطه بیش از ١٠٠ كوره آجرپزی تعطیل و كارگران آن بیكار گردیدند.
***
شركت تبد تعطیل و ٣٠٠ كارگر رسمی بیكار شدند
عیدعلی كریمی، یكی از عوامل خانه كارگر استان قزوین از تعطیلی شركت تبد كه زیرمجموعه بنیاد مستضعفان و جانبازان است و حدود ٣٠٠ كارگر داشت، خبر داد. كارگران بیكار شده همگی رسمی بودند.
***
کارخانه اطلس تسمه ماه آینده تعطیل خواهد شد
بنابر خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، کارفرمای کارخانه اطلس تسمه روز دوم تیر با جمع کردن ٥٠ تن از کارگران در ناهارخوری کارخانه به آنان اعلام کرد از ماه آینده کارخانه تعطیل خواهد شد و آنان به فکر دست و پا کردن کاری برای خود باشند.
***

ناامنی محیط كار

کشته و زخمی شدن تعدادی از کارگران در زیر آوار در گلبهار مشهد
خبرگزاریهای جمهوری اسلامی اعلام كردند كه روز پنجشنبه ٢ تیر در حالیكه كارگران مشغول عملیات بتون ریزبودند، در نتیجه ریزش یک ساختمان پنج طبقه در دست ساخت در شهر گلبهار مشهد، یک کارگر جان باخت و ٣ کارگر دیگر نیز مصدوم شدند. این خبر می‌افزاید كه در این واقعه هفت کارگر زیر آوار ماندند کـه ٢ کارگر از زیر آوار بیرون کشیده شدند، یک کارگر جان باخت، سه کارگر مصدوم شدند و یک کارگر نیز همچنان در زیر آوار مانده است.
***
کارگر دیگری بر اثر برق گرفتگی جان باخت
بنابه خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، یک کارگر ساختمانی بنام حسین سالارکیا كه در یك مركز ساختمان سازی در میگون از توابع تهران مشغول به كار بود، بر اثر برق گرفتگی از ساختمان سقوط كرد و جان باخت.
***
مرگ دلخراش كارگر ساختمانی
بنابه خبری كه "تعدادی از كارگران كیسون" منتشر كرده‌اند، كارگر ٥٢ ساله‌ای به نام عباس سلیمی، اهل زنجان كه در شركت ساختمانی "كیسون" در شهر جدید "پرند" از توابع شهرستان رباط كریم مشغول به كار بود، روز دوشنبه ٣٠ خرداد به علت سقوط در دستگاه میكسر روشن و در حال گردش ساخت بتن، جان باخت. در این اطلاعیه آمده است كه "این حادثه در شرایطی روی داد كه كارفرما، یك ساعت قبل، دستور اخراج این كارگر را صادر كرده و بدون داشتن وسایل و لباس ایمنی، او را مجبور به شست و شوی دستگاه میكسر ساخته تا سپس برای تسویه حساب به حسابدای مراجعه نماید."
***
سقوط آسانسور جان كارگر جوانی را گرفت
به گزار خبرگزاری دولتی مهر، آسانسور حمل بار در ساختمان در حال احداث در خیابان ولیعصر، خیابان خدامی، بر اثر نقص فنی سقوط کرد و منجر به مرگ یک کارگر جوان شد.
***
خودکشی یک کارگر در سنندج
در خبرهای این هفته آمده است كه روز دوشنبه ٣٠ خرداد كارگری به نام بهزاد در سنندج، به دلیل مشكلات مالی كه منجر به اختلافات خانوادگی نیز شده بود، خود را حلق آویز نمود و جانش را از دست داد.
***

درباره فعالین كارگری

صدور حکم دستگیر شدگان گلگشت حمایتی سال ٨٨
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری در روز ٢ تیر خبری منتشر كرده است كه در آن از دادگاهی فعالین كارگری دستگیر شده در گلگشت حمایتی سال ٨٨ خبر می‌دهد. در این خبر آمده است كه شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج پس از مدت ٨ روز از زمان دادگاهی برای دستگیر شدگان گلگشت سال ٨٨ حکم صادر کرد. ١٠ نفر از دستگیر شدگان تبرئه و صدیق سبحانی و وفا قادری به یک سال حکم زندان محکوم شدند که حکم صادره به جزای نقدی یک میلیون تومانی تبدیل شد .این حکم در تاریخ ٢٩ خرداد به وکیل مدافع نامبردگان تحویل داده شد و به مدت ٢٠ روز از زمان صدور حکم در دادگاه تجدید نظر، قابل اعتراض می‌باشد. افراد نامبرده در ١٣ آذر ٨٨ در جریان برگزاری گلگشت در حمایت از کارگران زندانی که توسط فعالین کارگری در شهر سنندج برگزار شد، دستگیر و سپس با قرار وثیقه آزاد شدند .
***
کنفدراسیون عمومی کارگران ایتالیا خواهان آزادی کارگران زندانی در ایران است
کنفدراسیون عمومی کارگران ایتالیا با صدور بیانیه‌ای خطاب به رژیم اسلامی ایران خواهان آزادی کلیه زندانیان سیاسی دربند به ویژه فعالین کارگری شد.
***
احضار یداله قطبی از دستگیر شدگان اول ماه مه ١٣٩٠ سنندج
كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری اعلام كرده است كه یدالله قطبی از فعالین کارگری شهر سنندج و عضو این کمیته، طی احضاریه‌ای که از طرف دادگاه رژیم در سنندج برای وی ارسال شده، باید در تاریخ ٢٢ تیر خود را به شعبه ٢ این دادگاه معرفی كند. یداله قطبی چند روز قبل از مراسم اول ماه مه به همراه سه تن دیگر از رفقایش به اداره اطلاعات احضار و پس از ١٢ روز بازداشت با قرار وثیقه‌های ٥٠ و ٣٠ میلیون تومانی از اداره اطلاعات آزاد شدند.
***

اطلاعیه

نامه ی سرگشاده خانواده بهنام ابراهیم زاده کارگر زندانی
فرزندمان به چه جرمی محكوم به ٢٠ سال زندان است؟!
مردم ایران و جهان كارگران و زحمتكشان!
تمام کسانی که بهنام نیز مانند شما یک زحمت کش بود!
اتحادیه‌های كارگری كه بهنام نیز مانند یکی اعضای شما یك كارگر بود!
بهنام ابراهیم زاده، فرزندمان در ٢٢ خرداد سال ٨٩ سوار اتوبوس شركت واحد در مسیر میدان انقلاب و آزادی دستگیر می‌شود. او برای اعتراض به دستگیری بی دلیل اش و حبس در سلول انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد؛ در نتیجه این اعتصاب او دچار بیماری شدید گردید و عاقبت او را به بند ٣٥٠ اوین منتقل كردند. زمان اعتصاب غذایش به ٣ هفته متمادی كشید.
در دادگاهی كه هیچ شباهتی به دادگاه و عدالت ندارد او به بیست سال زندان محكوم گردید كه این حكم از بیسابقه‌ترین حكم‌های جمهوری اسلامی ایران است.
طی این یك سال تمام تلاشمان بی حاصل ماند و فقط همان محكومیت بیست سال را از سازمانها و نهادها شنیدیم. ما شاهد سپرش شدن عمر عزیزمان در پشت درهای زندان منحوس اوین هستیم.
ما اكنون رو به تمامی انسانهای شریف و آزادی خواه ایران و جهان و تشکل‌های کارگری و سازمانهای مدافع حقوق بشر آورده‌ایم. ما از همه ی کارگران و نهادهای کارگری میخواهیم كه برای آزادی این عزیزمان كه پدر فرزندی است و همسری تنها که چشم به راه وی هستند تلاش کنند. ما برای آزادی بهنام ابراهیم زاده امیدواریم و چشم انتظار كمك برای او و برای دیگر زندانیان سیاسی هستیم.
خانواده بهنام ابراهیم زاده كارگر زندانی محكوم به بیست سال زندان
خرداد ماه ١٣٩٠ - ایران
***
زندان و دادگاه علیه فعالین كارگری
حكم دادگاه جمهوری اسلامی برای ١٢ فعال كارگری سنندج به جرم شركت در گلگشت حمایت از فعالین كارگری زندانی صادر شد.
در اطلاعیه‌های قبلی گزارش كردیم كه روز ٢١ خرداد شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج ١٢ تن از فعالین کارگری شهر سنندج به اسامی وفا قادری، صدیق سبحانی‏، یدالله صمدی، كیومرث قادری، حبیب الله كله‌كانی، عرفان نادری‏،‏ كاوه بهرامی‏، جمال گویلی، واحد خانی، فایق سبحانی، كیوان سبحانی و ظهیر رضوی، را به جرم شرکت در گلگشت حمایت از فعالین كارگری زندانی، به محاكمه كشید. بنا به گزارش كمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری بعد از هشت روز حكم دادگاه جمهوری اسلامی در قبال این كارگران صادر شد و زیر فشار اعتراضات كارگران، ١٠ نفر از دستگیر شدگان تبرئه شدند. جانیان جمهوری اسلامی دو نفر دیگر از این كارگران به اسامی صدیق سبحانی و وفا قادری را به یك سال زندان محكوم كردند كه حكم صادره برای آنها به جزای نقدی یك میلیون تومانی تبدیل شد. بنا بر این خبر این حكم در تاریخ ٢٩ خرداد به وكیل مدافع نامبردگان ابلاغ و به آنان ٢٠ روز فرصت داده شده است كه اعتراض خود را به دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی اعلام كنند.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢ تیر ١٣٩٠، ٢٣ ژوئن ٢٠١١
***

در حمایت از مبارزات کارگران پست کانادا و علیه قانون ارتجاعی و ضدکارگری "بازگشت به کار"

نزدیک به ٥٠ هزار کارگر پست کانادا از تاریخ ١٥ ژوئن ٢٠١١ توسط شرکت پست کانادا "لاک اوت" (جلوگیری از حضور و اشتغال کارگران در محیط کار توسط کارفرما) شده‌اند. این در حالی اتفاق افتاد که مذاکرات اتحادیه کارگران پست کانادا با شرکت پست عملا به بن بست رسیده بود و اتحادیه از اوایل ماه ژوئن مشغول اعتصابات چرخشی/موضعی در شهرهای مختلف کانادا به عنوان یک تاکتیک جهت اعمال فشار به شرکت پست برای دستیابی به مطالبات کارگران پست بود . شرکت پست درصدد است که دستمزد و مزایای کارگران تازه استخدام شده را کاهش دهد و به این ترتیب یک سیستم تبعیض آلود و دابل استاندارد در محیط کار ایجاد نماید. بعلاوه در مواردی همچون بازنشستگی (پنشن) و بهداشت و ایمنی محیط کار اختلافات اساسی میان اتحادیه و کارفرما وجود دارد. معنای عملی دوطبقه‌ای کردن دستمزدها علاوه بر نقض اصل طبقاتی مزد برابر در ازای کار برابر، ایجاد تنش در میان کارگران و تحمیل تدریجی کاهش دستمزدها و مزایای کاری بر کلیه کارگران شرکت پست کانادا خواهد بود. پذیرش این سیاست ضدکارگری شرکت پست، زمینه را برای شرکتهای مشابه دیگر که زیر نظر دولت فدرال و یا دولتهای استانی هستند برای حمله به دستاوردها و حقوق کارگران بازتر خواهد کرد. دقیقا به همین دلیل بلافاصله پس از لاک اوت کردن کارگران توسط شرکت پست، دولت محافظه کار کانادا تصمیم گرفت که لایحه بازگشت به کار را در پارلمان کانادا به رای گذاشته و با تصویب آن کارگران را با تحمیل شرایطی بمراتب عقب‌تر از آنچه شرکت پست حاضر بود متقبل گردد، به اجبار و با تهدید به جریمه و زندان در صورت مقاومت، به کار باز گرداند. به طور مثال، دولت فدرال در مورد افزایش دستمزدها در لایحه بازگشت به کار، دستمزدی کمتر از آنچه شرکت پست در مذاکرات پذیرفته بود را گنجانده است. این لایحه در حال حاضر در مجلس فدرال در حال بررسی و بحث و جدل میان نمایندگان دولت و نمایندگان احزاب اپوزیسیون می‌باشد و به همین دلیل کمی به تاخیر افتاده است، اما تصویب آن قطعی به نظر میرسد.

کارگران پست کانادا سابقه مبارزاتی برجسته‌ای دارند. اتحادیه کارگران پست کانادا اعتصابات پرقدرتی را در سالهای قبل سازمان داده بود و فعالین آن علاوه بر جرایم نقدی به خاطر مقاومت در مقابل قانون بازگشت به کار در گذشته روانه زندان نیز شده بودند. کارگران پست کانادا همچنین در عرصه‌های مبارزاتی دیگر از جمله در امور مربوط به همبستگی بین المللی کارگری فعال بوده‌اند. به خصوص در گذشته دورتر در ارتباط با آپارتاید در آفریقای جنوبی و نیز در سالهای اخیر در ارتباط با آپارتاید دولت اسرائیل علیه فلسطینیان و سرکوب فعالین کارگری در کلمبیا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین بسیار فعال عمل کرده‌اند. اتحادیه کارگران پست کانادا همچنین از جنبش کارگری ایران در مقابل رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی همواره حمایت کرده است. ضروری است به عنوان بخشی از طبقه کارگر و نیز بعنوان فعالین عرصه همبستگی بین المللی کارگری از مبارزات کارگران پست کانادا در مقابل کارفرما و دولت که متحدانه علیه کارگران ایستاده‌اند قاطعانه حمایت کنیم. تهاجم دولت نئو کان کانادا و شرکت پست کانادا به دستاوردهای کارگران پست و حمایت کامل بورژوازی کانادا از این تهاجم را باید در هم شکست. تهاجم سرمایه داری و دولت آن علیه کارگران در عین حال اجزایی از یک جنگ استراتژیک علیه طبقه کارگر محسوب میگردد که از جمله شامل اقدامات سرکوبگرانه علیه اصل آزادی تشکل کارگری، استقلال طبقاتی و حق اعتصاب و انعقاد قراردادهای جمعی و پایین آوردن دستمزدها و از میان برداشتن دستاوردهای کارگری می‌باشد.

فعالین اتحاد بین المللی در کانادا تا کنون به طرق مختلف از مبارزات کارگران پست کانادا حمایت کرده اند: چندین پیام حمایتی به کارگران پست صادر نموده و در حرکتهای اعتراضی آنان و بخصوص تظاهراتی که در تورنتو در اعتراض به لاک اوت کردن و قانون ضدکارگری بازگشت به کار در تاریخ ٢٢ ژوئن سازمان داده شده بود شرکت کرده‌اند (به لینکهای زیر و عکسهای پایین صفحه مراجعه نمایید). حتی اگر در کشورهای دیگر زندگی میکنیم، از جمله با مراجعه به لینک پایین صفحه میتوانیم به اشکال متنوع از مبارزات این کارگران حمایت کنیم.

پایدار باد همبستگی بین المللی کارگری
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران- واحد کانادا
٢٥ ژوئن ٢٠١١

info@workers-iran.org
http://www.etehadbinalmelali.com

http://www.cupw.ca/index.cfm/ci_id/13404/la_id/1.htm
http://www.cupw.ca/index.cfm/ci_id/13348/la_id/1.htm
http://www.cupw.ca/index.cfm/ci_id/13016/la_id/1.htm
***

اخبار بین المللی


مصر: اعتصاب و اعتراض کارگران کانال سوئز
به گزارش Associated Press روز دوشنبه ٢٠ ژوئن، هزاران کارگر کانال سوئز با خواست افزایش ٤٠ درصدی دستمزد و دریافت مزایا دست به اعتراض زدند و راههای ورودی کانال را مسدود کردند. این كارگران قصد تصرف دفتر مرکزی اداره کننده کانال را داشتند که با مداخله ارتش و تیر اندازی هوایی و وعده رسیدگی به خواستهای آنها ظرف سه روز آینده، کارگران متفرق شدند. اعتراضات کارگری در مصر بخصوص بعد از سرنگونی دولت حسنی مبارک به شدت افزایش پیدا کرده است.
***
یونان: اعلام اعتصاب اتحادیه‌های کارگری
به گزارش خبرگزاریها بزگترین اتحادیه کارگری بخش خصوصی یونان یعنی GSEE اعلام کرده است که روز‌های ٢٨ و ٢٩ ژوئن به مدت ٤٨ ساعت اعتصاب خواهند کرد. این اعتصاب همزمان با رای گیری در پارلمان یونان برای تصویب قوانین جدید ریاضت کشی اقتصادی صورت می‌گیرد. از ٣ هفته قبل هزاران نفر در اعتراض به این طرح جلوی پارلمان این کشور بطور روزانه دست به اعتراض میزنند. گفته میشود چنانچه اتحادیه کارگری بخش دولتی یعنی‌ ADEDY نیز به این حرکت بپیوندد، کشور بطور کامل فلج خواهد شد. اتحادیه اروپا قول داده است که چنانچه این طرح به تصویب پارلمان برسد، کمکهای مالی بیشتری را در اختیار دولت یونان قرار بدهد.
***
سری لانکا: موفقیت کارگران و عقب نشینی حکومت از طرح جدید باز نشستگی
به گزارش فدراسیون بین المللی کارگران معادن (IMF) دولت سری لانکا از طرح جدید خود که در ٨ آوریل برای بازنشستگی پیشنهاد داده بود، مجبور به عقب نشینی شد. این طرح که با اعتراض شدید کارگران مواجه شده بود، یکی‌از طرح‌هایی بود که قرار بود حکومت با به اجرا در آوردن آن، وامی معادل ٢.٦ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول دریافت کند. ٢٦ اتحادیه کارگری با تشکیل جبهه‌ای بنام جبهه مشترک اتحادیه‌های کارگری در مقابل این طرح ایستادند. در اعتراضی که توسط این جبهه روز ٣١ مه سازمان داده شده بود کارگران با پلیس درگیر شدند که باعث کشته شدن یک کارگر و مجروح شدن بیش از ٢٥٠ نفر گردید. روز ٢٤ مه نیز کارگران اعلام تظاهرات کردند که بیش از ٣٠٠٠٠ تن در آن شرکت کردند. بر طبق قانون پیشنهادی جدید، کارگران باید حداقل ١٠ سال کار بکنند تا حقوق بازنشستگی به آنها تعلق بگیرد و چنانچه قبل از ١٠ سال کارشان را رها کنند یا کارشان را عوض بکنند، مبلغی که بابت بازنشستگی از دستمزدشان کم شده را از دست خواهند داد. در صورت تعویض شغل، حساب جدیدی باز خواهد شد و پس انداز بازنشستگی از تاریخ پیوستن به شغل جدید به حساب خواهد آمد. کارگران سری لانکا با مقاومت و مبارزه خود، پیروزی بزرگی را در مقابل حکومت رقم زدند که میتواند آنها را با اعتماد بنفس و قوت قلب بیشتری در مبارزات آتی بسیج بکند.
***
پاکستان: اعتراض و تهدید کارگران به اعتصاب
به گزارش The Nation روز چهارشنبه ٢٢ ژوئن کارگران شرکت تولید برق Wapda Pegham و Hydro Electric در شهر فیصل آباد دست به اعتراض زدند. اعتراض آنها به تصمیم دولت برای قطع امکان استفاده از برق مجانی برای کارگران کم درآمد در شرکت بود. آنها با در دست داشتن پلاکارد و بنر دست به راهپیمایی در سطح شهر زدند و جاده یونیورسیتی را به مدت ٢ ساعت مسدود کردند و با سر دادن شعار خواهان پس گرفتن این تصمیم از جانب مقامات شدند. حضور گسترده پلیس و نیروهای امنیتی در محل مشهود بود ولی موجب درگیری نشد. کارگران تهدید کرده‌اند که چنانچه دولت از این تصمیم عقب نشینی نکند، دست به اعتصاب عمومی خواهند زد و برق تمامی شهر را قطع خواهند کرد.