٣١  خرداد  ١٣٩٠ -  ٢١   ژوئن  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتصاب ٤٠٠٠ كارگر شركت كشت و صنعت كارون شوشتر
طبق گزارشی که به حزب رسیده است روز شنبه ٢١ خرداد ٤٠٠٠ نفر از کارگران و کارکنان شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر دست به اعتصاب زدند که تا ساعت ١١ روز دوشنبه ٢٣ خرداد ادامه یافت. طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش دستمزد دو خواست مهم کارگران بود. روز سوم اعتصاب، کارگران معترض با وعده مدیر عامل و مسئولین حراست! موقتا بسر کار برگشتند. لازم به توضیح است که روز اول ماه مه امسال نیز کارگران با همین خواست دست به اعتصاب زدند که با قول پیگیری مدیرعامل شرکت به اعتصاب خود پایان دادند. در پی این اعتصاب طی دو ماه اخیر یعنی اردیبهشت و خرداد هر ماه علاوه بر دستمزد مبلغ یکصد هزار تومان علی الحساب به کارگران و سایر کارکنان رسمی شرکت پرداخت شده است. کارگران مجددا دست به اعتصاب زدند چون معتفدند مادام که این مبلغ در قالب طرح طبقه بندی مشاغل و در احکام کار آنها رسما و بطور قطعی ثبت و اضافه نشود، کارفرما میتواند این یکصدهزار تومان را پاداش تولید در نظر بگیرد، آنرا موقتی به حساب آورد و با کاهش مبارزه کارگران آنرا قطع کند.
***
كارگران شركت نازنخ و فرنخ مقابل مجلس اسلامی تجمع كردند
به گزارش خبرگزاری دولتی فارس، حدود ٥٠ نفر از كارگران شركت نازنخ و فرنخ قزوین به نمایندگی از ٧٠٠ در اعتراض به عدم پرداخت ١٦ ماه از حقوقشان روز ٢٩ خرداد مقابل مجلس اسلامی تجمع كردند. در این خبر یادآوری شده است كه همین كارگران سال گذشته ٩ بار در مقابل این مجلس تجمع اعتراضی برپا كردند و در سال ١٣٩٠ این دومین بار است كه تجمع اعتراضی در مقابل مجلس اسلامی برگزار می‌كنند.
***
کارگران پارس جنوبی مجددا در اعتصاب
در خبرهای این هفته هم آمده بود كه بیش از ١٦٠٠ نفر از كارگران پارس جنوبی که عمدتا در بخش‌های برق و مکانیک فازهای ١ تا ١٠ مشغول به کار بوده‌ و با گذشت سه ماه از سال هنوز حقوقی دریافت نکرده‌اند، اعتصاب نمودند. این کارگران دلیل اعتراض و اعتصاب خود را کیفیت غذای نامطلوب کارگران و کارکنان، پرداخت نشدن مطالبات معوقه سال ٨٩ و نیز عدم دریافت حقوق سه ماهه اول سال جاری ذکر نموده و تاکید کرده‌اند تا زمان محقق نشدن خواسته‌هایشان دست از اعتصاب نخواهند کشید.
***
كارخانه پوشینه بافت قزوین: از ١٢٠٠ كارگر به ٢٠٠ كارگر
در خبرها آمده است كه كارخانه پوشینه بافت قزوین كه طی سالهای گذشته ١٢٠٠كارگر داشت هم اكنون تعداد كارگران آن به ٢٠٠ نفر كاهش پیدا كرده است. یكی از كارگران این كارخانه گفته است كه ما قبلا از بابت دستمزد با هیچ مشكلی مواجه نبودیم، حقوق معوقه نداشتیم و كارخانه همیشه به راه و مشغول بود ولی درحال حاضر كارخانه عملا تعطیل شده است. وی در ادامه می‌گوید: ٢٠٠ كارگر موجود كارخانه نیز به دلیل عدم پرداخت حقوقشان مستمر مشكل دارند و هر هفته تجمع میكنند.
***
اعتصاب ٤٠٠ نفر از کارگران سد داریان پاوه
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است روز ٢٤ خرداد، کارگران شرکت‌های سانا سهند‌آذر، ناودیس راه و آب نیرو در پروژه‌ی سد داریان پاوه، برای دریافت حقوق‌های معوقه، دست به اعتصاب زدند. کارفرمایان به این کارگران که بیش از ٤٠٠ نفر می‌باشند، متعهد شدند که تا روز شنبه ٢٨ خرداد، همه دستمزدهای معوقه آنها را می‌پردازند. كارگران گفته‌اند كه چنانچه مشکلشان حل نشود و این وعده عملی نشود، بار دیگر دست از کار خواهند کشید.
***
تجمع کارگران کارخانه نساجی تبد قزوین در مقابل استانداری
در خبرها آمده است كه دهها نفر از کارگران کارخانه نساجی تبد قزوین در اعتراض به عدم پرداخت ٨ ماه دستمزد و پاداش خود در مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.
***
اعتصاب کارگران نساجی کاشان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه
در خبرها آمده است كه روز ٢٤ خرداد، حدود ٢٠٠ نفر از کارگران کارخانه ریسندگی شماره ١ نساجی کاشان، از ساعت ٧ صبح تا ١٢ ظهر، در اعتراض به عدم پرداخت ٨ ماه حقوق معوقه خود، مسیر خیابان "بیست و دو بهمن" منتهی به فرمانداری کاشان را مسدود کردند.
***

٣٣ ماه حقوق معوقه کارگران کارخانجات ریسندگی کاشان
در سایتهای دولتی آمده است كه کارگران كارخانجات ریسندگی كاشان كه پیگیرانه خواهان پرداخت ٣٣ ماه حقوق معوقه خود هستند با حمل پلاکاردهایی با حضور در میدان ولی عصر کاشان و مقابل فرمانداری این شهرستان از فرماندار جدید خواستند این مشکل را پیگیری کند.
***
اعتراض کارگران شرکت خدماتی ظریف کاران شهر باران
در خبرهای این هفت آمده است كه کارگران شرکت خدماتی "ظریف کاران شهر باران" شاغل در بخش خدمات شهرداری رشت، در یك اعتراض مطالباتی را در شش بند اعلام کرده‌اند. این کارگران خواستار تبدیل قراردادهای موقت به قراردادهای دائم، افزایش دستمزد کارگران به گونه‌ای که پاسخگوی هزینه‌های زندگی شان شود، حذف اضافه کاری اجباری و تبدیل ٢ شیفت کار روزانه ١٢ ساعته به ٣ شیفت ٨ ساعته، پرداخت اضافه کاری‌ها، راه اندازی سرویس ایاب و ذهاب و تهیه سالن غذاخوری و یا سرویس دهی در این زمینه و بازگشت کارگران اخراجی و پرداخت دستمزدها و مزایای معوقه شده‌اند.
***
بعد از ماهها پیگیری به كارگران مخابرات راه دور شیراز جواب داده شد!
در خبرهای این هفته در رابطه با كارگران مخابرات راه دور شیراز كه تعداد آنها به ٦٠٠ نفر و میزان مطالبات و حقوق معوقه آنها به ٢١ ماه می‌رسد آمده است كه روز چهارشنبه جلسه‌ای با شركت مدیر عامل، اداره صنایع و همچنین كارگران به منظور پیگیری و حل مشكل كارگران و پرسنل شركت مخابرات راه دور تشكیل گردید، اما به نتیجه‌ای نرسید. یكی از كارگران روز یكشنبه ٢٣ خرداد درباره نتایج این جلسه گفت: همه حرفها و وعده‌های آنها دروغ بود. عاقبت جلسه وعده داده شده تشكیل شد اما مدیر عامل شركت آقای مختار زاده به كارگران گفت ما هیچ پولی نداریم كه به شما بدهیم. بدنبال آن كارگران اعتراض كردند. ولی در جواب اعتراض كارگران، او به كارگران گفت پولی نداریم كه بدهیم. نه استاندار و نه فرماندار و نه تهران هیچ كاری با ما ندارند، شما هم هر غلطی خواستید بكنید.
***
تهدید به اخراج در جواب اعتراض كارگران کارخانه سر وینا
بنابه اخبار منتشر شده، بیش از ٦٠ تن از کارگران کارخانه سر وینا واقع در شهرک صنعتی قزوین كه انواع لوازم آرایشی و بهداشتی تولید می‌كند، سنوات ٢ سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند. این خبر می‌افزاید كه مدیریت این کارخانه در جواب به اعتراضات کارگران مبنی بر دریافت مطالبات معوقه خود آنان را تهدید به اخراج از کار نموده است. کارگران شاغل در این کارخانه جملگی به صورت قراردادی مشغول بکار می‌باشند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

به کارگران نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفا از اول سال دستمزد پرداخت نشده است
بنابه خبری كه اتحادیه آزاد كارگران ایران منتشر كرده است، ٢٥٠٠ كارگر کارخانه‌های نورد پروفیل ساوه و نورد لوله صفا از اول سال تاکنون دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه بیمه‌های این کارگران نیز در طول این مدت واریز نشده است.
***
حقوق معوقه كارگران كارخانه آریا دیزل پارت
بنابه خبرهای منتشر شده كارخانه آریادیزل پارت كه در تهران قرار دارد و در حال حاضر حدود ٥٠ كارگر دارد و تولید كننده قطعات خودرو از قبیل پمپهای كلاج و ترمز، میل دلكو و ... میباشد بیش از ٤ الی ٥ ماه است كه حقوق كارگران خود را پرداخت نكرده است. یكی از كارگران در این رابطه گفته است: عیدی و پاداش امسال را نیز دریافت نكرده‌ایم.
***
کارگران نساجی پر ریس سنندج ٧ ماه بدون حقوق
بنابه گزارش منتشر شده، تمامی ٥٠ تن از کارگران کارخانه نساجی پرریس سنندج ٧ ماه است که حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران نساجی پارس ایران
بنابه خبری كه از گیلان منتشر شده است، کارفرمای کارخانه تعطیل شده نساجی پارس ایران واقع در شهر صنعتی رشت از پرداخت ٥ ماه دستمزد و مطالبات معوقه کارگران این کارخانه خودداری می‌نماید.
***

ناامنی محیط كار

پرتاب شدن دو تن از کارگران اداره گاز در ساری
بنابه خبر منتشر شده، دو تن از کارگران اداره گاز در ساری، در هنگام کار به علت عدم وجود ایمنی کافی، به داخل چاه نسبتا عمیقی پرتاب شدند. در این حادثه یکی از این دو تن جان می‌بازد و دیگری مصدوم و به بیمارستان منتقل شده است.
***
جانباختن یک کارگر در نتیجه ریزش آوار
در خبرها آمده است كه روز ٢٢ خردادماه ریزش آوار در یک ساختمان نیمه كاره واقع در بزرگراه "رسالت" تهران، زمانی كه كارگران مشغول گودبرداری بودند، جان یكی از این كارگران را گرفت. در این حادثه یك كارگر نیز مصدوم شده است.
***
كارگر ١٤ ساله‌ای دچار حادثه شد
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل كارگری منتشر كرده است، روز دوشنبه ٢٣ خرداد، كارگر ١٤ ساله‌ای به نام میلاد سلیمی در حین كار در ساختمانی در شهر سنندج، به دلیل نبود وسائل ایمنی كافی، از بالای سقف كرومین سقوط كرد و پای چپ او از دو ناحیه دچار شكستگی و دست راستش دچار بریدگی شد. میلاد به بیمارستان سنندج منتقل می‌شود و در مدت زمانی كه در بیمارستان بود، صاحبكار هیچگونه اقدامی در مورد هزینه بستری و مدوای وی انجام نداد.
***
دو كارگر مهاجر در رودخانه سیروان غرق شدند
بنابه خبر منتشر شده، دو کارگر جوان به نامهای بختیار مارابی و آرمان کمانگر روز چهارشنبه ١٥ ژوئن ٢٠١١ در رودخانه سیروان در کردستان عراق غرق شدند. افراد نامبرده از كارگران مهاجر بودند كه مثل هزاران كارگر مهاجر در كردستان عراق شرایط سخت و طاقتفرسای كار و زندگی، هر روز آنها را با مرگ روبرو می‌كند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

كارخانه گوشت زیاران تعطیل و همه كارگران بیكار شدند
یكی از عوامل خانه كارگر قزوین گفته است كه كارخانه گوشت زیاران تعطیل شده است. وی در ادامه می‌گوید كه ٩٨ تن از ١١٠ تن از كارگران رسمی بازخرید شدند و ١٢ نفر كه حاضر به این كار نشدند، از كار اخراج می‌شوند. همه كارگران رسمی دارای سوابقی از ١٥ تا ٢٥ سال بودند.
***
١٧ کارخانه واکس تعطیل و صدها کارگر بیكار شدند
گزارش منتشره حكایت از این دارد كه ١٧ کارخانه از مجموع ٢٠ کارخانه واکس کشور، از جمله كارخانه‌های معروفی چون شفق و وطن، تعطیل شده‌اند و صدها كارگر آنها به خیل بیکاران پیوسته‌اند.
***
نیمی از واحدهای صنعتی گاوداری و مرغداری تعطیل شدند
یكی از مقامات دولتی گفته است كه در پی اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها، ٥٠ درصد واحدهای صنعتی گاوداری و مرغداری كشور تعطیل شده‌اند. تعطیلی این واحدها، صدها خانواده كارگری را با مسئله بیكاری نان آور خانواده مواجه ساخته است.
***
اخراج صدها کارگر کارخانه پوشینه بافت قزوین
در خبرها آمده است كه در پی اخراج سازی‌های گسترده، تعداد کارگران کارخانه پوشینه بافت قزوین از ١٢٠٠ به ٢٠٠ نفر کاهش یافته است.
***
تعطیلی كارخانه گوشت همدان
بنابه خبرهای این هفته آمده است كه در نتیجه بحران اقتصادی در ایران روز چهارشنبه هفته گذشته كارخانه گوشت همدان نیز تعطیل شد. کارفرمای كارخانه گوشت همدان پس از تعطیلی آن، تعدادی از كارگران را بازخرید و دستکم ١٠٠ تن دیگر را اخراج کرده است.
***
اخراج كارگران سایپا
یكی از كارگران شركت ساپیا گفته است: شركت سایپا دچار مشكلات جدی شده و سه تعمیرگاه خود را منجمله تعیمرگاههای شماره ٢ و ٣ را بسته است و كارگران این تعمیرگاهها را نیز اخراج كرده است.
***

درباره فعالین كارگری

صدور حکم یک سال زندان تعلیقی برای خالد حسینی
بر اساس خبر منتشر شده از طرف کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، روز شنبه ٢٨ خرداد محاکمه خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در شعبه ٢ دادگاه انقلاب شهر سنندج برگزار شد. در این جلسه محاکمه که چند دقیقه بیشتر طول نکشید، خالد حسینی به یک سال زندان تعلیقی که در ٥ سال معلق شده است، محکوم شد. لازم به یادآوری است كه خالد حسینی به همراه ٣ تن دیگر از اعضای کمیته هماهنگی چند روز پیش از اول ماه مه، احضار و بازداشت و سپس به قرار وثیقه ی سنگین آزاد شد. در مدت بازداشت، خالد حسینی و دیگر دوستانش تحت فشار بوده‌اند که اجبارا از کمیته هماهنگی استعفا دهند اما با مقاوت آنها روبرو شدند.
***

معلمان

احضار و بازجویی اسكندر لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان
در خبرهای روز ٢٥ خرداد آمده است كه اسکندر لطفی معلم عضو انجمن صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. طی این بازجویی که چند ساعت به طول انجامید وی در رابطه با مسائل امنیتی مورد بازخواست قرار گرفته است. همزمان با بازجویی وی تماسهایی با خانواده وی گرفته شده که مایه نگرانی آنها گردیده است. اسکندر لطفی پیشتر نیز به مدت ٢ سال به علت شرکت در تحصن معلمان از سوی دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری استان کردستان، به اردبیل تبعید شده بود.
***

اطلاعیه

کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
ما خواهان آزادی بی قید وشرط و فوری شاهرخ زمانی هستیم
در نیمه‌های شب ١٨ خرداد ١٣٩٠ماموران وزارت اطلاعات شاهرخ زمانی را که با اتوبوس از تهران به تبریز میرفت در میانه راه دستگیر کرده و به زندان تبریز منتقل کردند و همچنان بلاتکیلف در بازداشت به سر میبرد.
شاهرخ زمانی کارگر نقاش ساختمانی است، او عضو هیئت موسس سندیکای نقاشان میباشد و همچنین عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری است.
ما امضا کنندگان ضمن اینکه خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط شاهرخ زمانی و تمامی زندانیان سیاسی و کارگری هستیم. بدین وسیله اقدام به تشکیل کمیته حمایت از شاهرخ زمانی کرده و از تمامی کارگران، فعالین کارگری و مردم آزادی خواه خواستاریم در جهت حمایت از آزادی شاهرخ زمانی به ما بپیوندند.
اقدام کنندگان برای تشکیل کمیته حمایت از شاهرخ زمانی:
١ـ محمد اشرفی
٢ـ علی افشاری
٣ـ حسین حمیدی
٢٣ خرداد ١٣٩٠
***
بهنام ابراهیم زاده کارگر دربند باید آزاد گردد
یك سال از دستگیری و زندانی شدن بهنام ابراهیم زاده كارگر و عضو كمیته پی گیری ایجاد تشكلهای کارگری میگذرد. برای بهنام، حکم اولیه ی بیست سال زندان صادر شده بود که بعدا این حکم و پرونده به شعبه ی دیگری ارجاع شد تا مجددا بررسی گردد. در آخرین دادگاهش كه در روز ٢٢ خرداد سال جاری تشكیل شد، علاوه بر آنچه برای كلیه محكومین سیاسی اتهام شمرده میشود -مانند تشویش اذهان عمومی، اقدام علیه امنیت ملی، شركت در تجمعات غیر قانونی و از این جمله اتهامات واهی كه همگی قبلا روی اوراق چاپ شده قوه قضاییه آماده شده و برای هر پرونده تعدادی از این اتهامات را بخشش میکنند- برای بهنام اتهامات واهی دیگری نیز برشمرده اند؛ ارتباط با یک خبرگزاری خارجی در ازای دریافت مبالغ هنگفت! و نیز ارتباط با یک سازمان سیاسی اپوزوسیون! دستگاه قضایی حتا به خود زحمت نمیدهد این اتهامات را در مورد نفرات مختلف کمی تغییر دهد! برای این اتهامات بی اساس حتا سر سوزنی ادله و شواهد ارائه نداده‌اند.
و مهمتر از همه اینكه ایشان را در جایی دستگیر كردند كه هیچ ربطی به اتهامات شمارش شده فوق ندارد. بهنام را در حال مسافرت درون شهری در اتوبوس شركت واحد كه در حال عبور از مسیر میدان انقلاب بوده است دستگیر کرده‌اند.
کلیه ی این اتهام زنی‌های واهی و دستگیری‌های بی اساس تنها برای ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه و برای تداوم سرکوب و ایجاد سد و مانع در مقابل مطالبات مردم و جنبش‌های اجتماعی صورت میگیرد.
بهنام ابراهیم زاده كارگر كارخانه پلی اتیلن واقع در شهرك صنعتی شورآباد شهرری بود که با حداقل دستمزد زندگی خانواده اش را تامین میکرد. او بدون كمترین مصادیق مجرمیتش دستگیر و محكوم به بیست سال زندان شده است. محکومیتی که به واسطه ی بی اساسی اتهامات و بی دلیل و بنیاد بودن در نوع خود بی نظیر است.
بهنام بر اساس حق اولیه و انسانی خود یک فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری بوده است. ما اعضای كمیته پیگیری از تمامی سازمانهای كارگری و از جمله اتحادیه‌های كارگری جهان و سازمانهای مدافع بشر میخواهیم که برای آزادی بی قید و شرط بهنام ابراهیم زاده از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.
کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٤ خرداد ١٣٩٠
***

زندان و دادگاه علیه فعالین كارگری

منصور اسانلو را آزاد نكردند، به او مرخصی داده اند
روز ١٢ خرداد سندیكای شركت واحد در اطلاعیه‌ای خبر داد که منصور اسانلو رئیس هیات مدیره سندیكای واحد از زندان آزاد شده است. بنا برخبرهای بعدی به خانواده او گفته بودند كه وی را در قبال وثیقه آزاد میكنند. اما بعد به آنها اطلاع داده شده بود كه منصور اسانلو فقط برای ٤ روز از زندان مرخص شده است. بعد از آن به نقل از همسر منصور اسانلو گفته شد كه بطور شفاهی به آنها اطلاع داده‌اند كه مرخصی وی برای یكماه تمدید خواهد شد. منصور اسانلو در تیر ٨٦ دستگیر و جانیان جمهوری اسلامی در ابتدا به او ٥ سال حكم زندان دادند و بعد یكسال به حكمش اضافه كردند و وی تا كنون ٤ سال در زندان بسر برده است. جرم منصور اسانلو هدایت و حمایت از مبارزات با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این کارگران برای ایجاد سندیكای خود است. منصور اسانلو از بیماری قلبی و بیماری‌های مختلفی رنج میبرد و علیرغم تاكید پزشكان وی مبنی بر وخامت وضع جسمی اش او را در زندان نگاهداشته‌اند و اكنون نیز صحبت از مرخصی و بازگرداندن دوباره او به زندان است. منصور اسانلو باید فورا از زندان آزاد شود. علاوه بر منصور اسانلو ابراهیم مددی و رضا شهابی از كارگران شركت واحد و رضا رخشان رئیس هیات مدیره نیشكر هفت تپه و بهنام ابراهیم زاده عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كارگر در زندانند. كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند.

محاکمه چندین باره علی نجاتی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای در خبری در روز ١٩ خرداد اعلام كرد كه علی نجاتی کارگر اخراجی نیشکر هفت تپه و از اعضای هیات مدیره سندیکا و یکی از نمایندگان کارگران این شرکت برای چندمین بار برای یک اتهام تکراری که پیشتر بابت آن حبس کشیده، در روز شنبه ٢١ خردادماه و در شعبه ی ١٣ دادگاه تجدید نظر در شهر اهواز دادگاهی خواهد شد. در ادامه این خبر آمده است، پس از تحمل دوره شش ماهه زندان ، باز هم به بهانه همین اتهام علی نجاتی را دادگاهی کردند که به دلیل تکراری بودن اتهام، دادگاه ناچار به تبرئه ی وی شد. اما باز با شکایت دادستان و با اعمال فشار مقامات امنیتی به رای برائت برای وی اعتراض شد و نهایتا پرونده برای بررسی به مرکز استان و به دادگاه تجدید نظر ارسال شد.

١٢ تن از فعالین كارگری سنندج محاکمه شدند
بنا به گزارش منتشر شده از سوی كمیته هماهنگی ساعت ٨ صبح روز ٢١ خرداد دادگاه محاکمه ١٢ تن از فعالین کارگری و شرکت کنندگان گلگشت حمایت از فعالین كارگری زندانی، در سنندج به اسامی وفا قادری، صدیق سبحانی‏، یدالله صمدی، كیومرث قادری، حبیب الله كله‌كانی، عرفان نادری‏،‏ كاوه بهرامی‏، جمال گویلی، واحد خانی، فایق سبحانی، كیوان سبحانی و ظهیر رضوی، برگزار شد و بنا بر خبر نتیجه جلسه دادگاه، در روزهای آینده اعلام خواهد شد. این كارگران در تاریخ ١٣ آذر ماه ١٣٨٨ در جریان برگزاری گلگشت دستگیر شده بودند كه بعدا با قرار وثیقه آزاد گردیدند.
بر اساس خبر دیگری دو فعال دیگر كارگری در این شهر غالب حسینی و خالد حسینی نیز برای روزهای ٢٤ و ٢٨ خرداد به شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی در این شهر احضار شده‌اند. غالب حسینی، وفا قادری، خالد حسینی و یدالله قطبی قبلا در آستانه روز جهانی كارگر در سنندج بازداشت و پس از چند روزی در روزهای ٢١ و ٢٢ اردیبهشت به قید وثیقه از زندان آزاد شدند.

بهنام ابراهیم زاده دوباره دادگاهی شد
روز ٢٢ خرداد بهنام ابراهیم زاده، عضو كمیته پیگیری و فعال دفاع از حقوق كودك توسط جانیان جمهوری اسلامی دادگاهی شد. جانیان اسلامی قبلا به بهنام ٢٠ سال حكم زندان و ده سال محرومیت از فعالیت اجتماعی صادر كرده بود. با اعتراض به این حكم، دادگاه جمهوری اسلامی ناگزیر به لغو این حكم شد. اكنون او را دوباره دادگاهی كرده و اعلام داشته‌اند كه نتیجه دادگاه بعدا خبر داده خواهد شد. بهنام به خاطر دفاع از حقوق كارگر و حقوق كودك در زندان است. بهنام ابراهیم زاده باید فورا از زندان آزاد شود.
كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٢٦ خرداد ١٣٩٠، ١٦ ژوئن ٢٠١١
***

اخبار بین المللی

مصر: تحصن کارگران شرکت آلومینیوم مصر
به گزارش Ahram Online روز دوشنبه ١٣ ژوئن سومین روز تحصن بیش از ١٠٠٠ کارگر شرکت آلومینیوم مصر که بزرگترین شرکت تولید آلومینیوم این کشور بشمار می‌‌آید، بود. از جمله خواست‌های آنها افزایش دستمزد و دریافت پاداش و مزایای بیشتر است. این کارگران می‌‌گویند مدیریت تا بحال علاقه‌ای به رسیدگی به خواست‌های آنها نشان نداده است، ولی آنها مصمم هستند تا تحصن و اعتراض شان را تا رسیدن به مطالباتشان ادامه دهند. این شرکت ٨٠٠٠ کارگر دارد. سال ٢٠١٠ نیز بیش از ٦٠٠٠ تن از تعداد کل کارگران این شرکت با خواست‌های مشابه، دست از کار کشیدند.
***
یونان: اعتصاب عمومی و راهپیمایی به سمت پارلمان
به گزارش Reuters روز چهارشنبه ١٥ ژوئن به دعوت اتحادیه‌های کارگری، کارگران دست به اعتصاب عمومی زدند و شهر‌های یونان را فلج کردند. قطارها، اتوبوس‌ها و ترموا‌ها از حرکت باز ایستادند، اسکله‌ها از کار افتادند و بیمارستانها نیمه تعطیل شدند. اعتراض کارگران به سیاستهای ریاضت کشی‌اقتصادی دولت است که قرار است به تصویب پارلمان برسد. هزاران نفر به سمت پارلمان دست به راهپیمایی زدند تا مانع تصویب قوانین ریاضت کشی دولت شوند. مردم فریاد میزدند "دزد" و "خائن" و "پولها کجاست؟" هزاران پلیس در خیابان‌ها مستقر بودند و با سپر و باتون و گاز اشک آور به مقابله با تظاهر کنندگان رفتند. یکی از کارگران شرکت کننده در تظاهرات می‌گوید: "این تصمیمات دولت به جز بیکاری، گرسنگی و فقر هیچ چیز دیگری برای ما ندارد." دولت یونان قرار است با فشار روزافزون به مردم از طریق تحمیل فقر و گرسنگی، به وعده‌هایی که به بانک جهانی و اتحادیه اروپا داده است، عمل کند.
***
الجزایر: اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی این کشور
به گزارش En Nahar Online روز چهارشنبه ١٥ ژوئن تمامی کارکنان شرکت هواپیمایی این کشور با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار، دست از کار کشیدند. حکومت الجزایر این حرکت معترضین را غیر قانونی اعلام کرده است. این گزارش حاکی از آن است که هیچ هواپیمایی روز چهارشنبه از فرودگاه پایتخت به پرواز در نیامده است. الجزایر در ماههای اخیر بدنبال تحولات جاری بخصوص در کشورهای عربی‌، شاهد اعتصابات و اعتراضات متعددی بوده است.
***
اسپانیا: اعتراض دهها هزار نفر به بیکاری و ریاضت کشی‌
به گزارش Associated Press روز یکشنبه ١٩ ژوئن اسپانیا شاهد اعتراض دهها هزار تن در شهر‌های مختلف این کشور به بیکاری و طرح ریاضت کشی اقتصادی دولت بود. در مادرید دهها هزار نفر راهپیمایی کردند و در میدان Neptuno که در نزدیکی پارلمان واقع شده تجمع کردند. شهرهای بزرگ دیگری همچون بارسلون، والنسیا و سیویل نیز شاهد تظاهرات مشابهی بود. کارگر ٥٨ ساله‌ای می‌گوید: این بحران توسط سرمایه دارن و مؤسسات مالی بوجود آمده و آنها از ما میخواهند که هزینه آن را بپردازیم. کارگر دیگری که شغل آشپزی دارد می‌گوید: من به خیابان آمده‌ام چون میدانم دنیای دیگری هم ممکن است.
در اثر این بحران بیکاری در اسپانیا به ٢١.٣ درصد یعنی بالاترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا رسیده است. دولت قصد دارد با کاهش هزینه‌های رفاهی‌، منجمد کردن دستمزدها و حقوق بازنشستگی، افزایش سن بازنشستگی و آسان و ارزانتر کردن اخراج کارگران، بار بحران اقتصادی را از دوش خود بردارد و این بحران را از سر بگذراند.